CZ281351B6 - Katoda k vyvíjení vodíku z roztoků hydroxidu alkalického kovu - Google Patents

Katoda k vyvíjení vodíku z roztoků hydroxidu alkalického kovu Download PDF

Info

Publication number
CZ281351B6
CZ281351B6 CS859206A CS920685A CZ281351B6 CZ 281351 B6 CZ281351 B6 CZ 281351B6 CS 859206 A CS859206 A CS 859206A CS 920685 A CS920685 A CS 920685A CZ 281351 B6 CZ281351 B6 CZ 281351B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
nickel
coating
cathode
tin
metal
Prior art date
Application number
CS859206A
Other languages
English (en)
Inventor
Antonio Nidola
Original Assignee
De Nora Permelec S. P. A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from IT24067/84A external-priority patent/IT1196372B/it
Priority claimed from IT22529/85A external-priority patent/IT1185464B/it
Application filed by De Nora Permelec S. P. A. filed Critical De Nora Permelec S. P. A.
Publication of CZ920685A3 publication Critical patent/CZ920685A3/cs
Publication of CZ281351B6 publication Critical patent/CZ281351B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B11/00Electrodes; Manufacture thereof not otherwise provided for
    • C25B11/04Electrodes; Manufacture thereof not otherwise provided for characterised by the material
    • C25B11/051Electrodes formed of electrocatalysts on a substrate or carrier
    • C25B11/073Electrodes formed of electrocatalysts on a substrate or carrier characterised by the electrocatalyst material
    • C25B11/091Electrodes formed of electrocatalysts on a substrate or carrier characterised by the electrocatalyst material consisting of at least one catalytic element and at least one catalytic compound; consisting of two or more catalytic elements or catalytic compounds
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J37/00Processes, in general, for preparing catalysts; Processes, in general, for activation of catalysts
    • B01J37/02Impregnation, coating or precipitation
    • B01J37/0215Coating
    • B01J37/0225Coating of metal substrates
    • B01J37/0226Oxidation of the substrate, e.g. anodisation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B1/00Electrolytic production of inorganic compounds or non-metals
    • C25B1/01Products
    • C25B1/02Hydrogen or oxygen

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Electrodes For Compound Or Non-Metal Manufacture (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Electrolytic Production Of Non-Metals, Compounds, Apparatuses Therefor (AREA)
  • Apparatuses And Processes For Manufacturing Resistors (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Battery Electrode And Active Subsutance (AREA)
  • Electric Double-Layer Capacitors Or The Like (AREA)
  • Electroplating And Plating Baths Therefor (AREA)

Abstract

Katoda k vyvíjení vodíku z roztoků hydroxidu alkalického kovu sestávající ze substrátu tvořeného elektrovodivým kovem a z vnějšího povlaku obsahujícího hmotnostně 1 až 50 % dispergovaných pevných částic elektrokatalytických materiálů ze souboru zahrnujícího titan, zirkon, niob, hafnium, tantal, kovy platinové skupiny, nikl, kobalt, cín a mangan ve formě kovu, slitin, oxidů, směsných oxidů, boridů, nitridů, karbidů nebo sulfidů nebo 0,1 až 50 % alespoň jednoho kovu ze skupiny platiny v homogenní fázi, dále alespoň jeden přídavný prvek ze souboru zahrnujícího kadmium, rtuť, thalium, cín, olovo, arsen, antimon, vizmut, vanad, síru a molybden v koncentraci 100 až 1000 dílů na milion a jako zbytek do 100 % nikl a/nebo měď a/nebo stříbro, přičemž povlak má tloušťku 1 až 50 mikrometrů.ŕ

Description

Vynález se týká katody k vyvíjení vodíku z roztoků hydroxidu alkalického kovu zvláště v elektrolyzérech s ionexovou membránou nebo v elektrolyzérech s permeabilní diafragmou.
Dosavadní stav techniky
Hlavními požadavky na průmyslově použitelné katody jsou nízké přepětí vodíku, které má za následek menší spotřebu energie, a dále přiměřená mechanická stálost při namáhání, ke kterému může docházet během montáže nebo v důsledku turbulence kapalin během provozu.
Katody, které splňují shora uvedené požadavky, sestávají z nosiče z vhodného vodivého materiálu, jako je železo, ocel, nerezavějící ocel, nikl a jeho slitiny, měd a její slitiny, který se opatří elektrokatalytickým vodivým povlakem. Tento elektrokatalytický vodivý povlak se může nanést kromě jiných způsobů galvanicky nebo bezproudovým nanášením kovů nebo slitiny kovů, které jsou elektricky vodivé, avšak samy o sobě pouze částečně elektrokatalytické, jako je nikl nebo jeho slitiny, měď nebo její slitiny, stříbro nebo jeho slitiny, a které obsahují kovy skupiny platiny, vykazující nízké přepětí vodíku, přičemž tyto kovy jsou přítomny v povlaku v podobě homogenní fáze, nejpravděpodobněji ve formě roztoku.
Podle jiného provedení se může elektrokatalytický povlak získat galvanickým nanášením .nebo bezproudovým nanášením elektricky vodivého kovu, který je sám o sobě pouze částečně elektrokatalytický, jako je nikl, měď, stříbro a jejich slitiny, jak shora uvedeno, a který obsahuje v dispergované formě částice elektrokatalytického materiálu, vykazující nízké přepětí při vývoji vodíku. Tyto elektrokatalytické částice mohou sestávat z prvků ze souboru, zahrnujícího titan, zirkon, niob, hafnium, tantal, kovy skupiny platiny, nikl, kobalt, cín a mangan ve formě kovů nebo jejich slitin, odpovídajících oxidů, boridů, nitridů, karbidů nebo sirníků, a které se přidávají a udržují v suspenzi v nanášecích lázních pro vytváření povlaku.
Příklady elektrod, které mají povlak, obsahující dispergované elektrokatalytické částice, jsou uvedeny v belgickém patentovém spisu číslo 848458, který odpovídá italské přihlášce vynálezu číslo 29506 A/76, a v americkém patentovém spisu číslo 4 465580. Zvláště významnou nevýhodou, spojenou s používáním shora uvedených elektrod při jejich použití jako katod v elektrolyzérech s diafragmou nebo v elektrolyzérech s ionexovou membránou při elektrolýze halogenidů alkalických kovů, je postupující otrava katalytického povrchu, způsobená ionty, které jsou obsaženy v elektrolytu, přičemž tato otrava způsobuje postupné zvyšování přepětí vodíku. Tím je nepříznivě ovlivňována účinnost tohoto způsobu, což představuje obzvláště kritický problém, k jehož odstranění je nutná občasná náhrada katod novými katodami.
-1CZ 281351 B6
Podle německého patentového spisu číslo DE 31 32 269 sestává katoda z jemných částic, obsahujících uhlík jakožto elektrokatalytický materiál. Dále podle tohoto patentového spisu mohou být do pokovovací lázně, z níž je ukládán elektrokatalytický povlak, přidávány kovy nebo jejich soli, volené ze souboru, zahrnujícího měčf, chrom, hliník, cín, zinek, barium, stříbro, platinu, rhodium, iridium a palladium. Tyto kovy se přidávají ke zlepšení aktivity katody a ke snížení vodíkového přepětí.
Kovové nečistoty, které jsou obvykle příčinou otrav katalyzátoru, zahrnují například železo, kobalt, nikl, olovo, rtut, cín a antimon.
Ve specifickém případu elektolýzy solanky v membránových elektrolyzérech jsou kovovými nečistotami většinou železo a rtut. Železné nečistoty mohou být dvojího původu:
- chemického z anolytu, jestliže surová sůl obsahuje ferokyanid draselný, který se přidává jako prostředek proti spékání,
- elektrochemického následkem koroze ocelové konstrukce katodického oddělení a jejích součástí.
Rtut se nachází v solankovém okruhu po přechodu od rtuťových elektrolyzérů na membránové elektrolyzéry.
Jakmile tyto nečistoty, které jsou obvykle obsaženy v roztoku v komplexní podobě, prodifundují k povrchu katody, dochází snadno k jejich vyloučení v kovové podobě, takže v poměrně krátké době vznikne vrstva s nízkou elektrokatalytickou účinností.
K tomuto katalytickému stárnutí, které závisí na různých činitelích, jako je druh materiálu katody (složení a struktura), provozní podmínky (teplota, koncentrace katolytu) a povaha nečistot, dochází výrazně a nevratné po kratším provozu i v přítomnosti nečistot o koncentraci pouhých několika ppm (dílů na milion dílů).
Se zřetelem k těmto pro praxi podstatným nevýhodám bylo zkoumáno chování mnoha katod, majících elektrokatalytické povlaky o různém složení. Překvapivě bylo přitom shledáno, že přidáním určitých prvků do galvanických lázní k vytváření povlaků, jak bylo uvedeno shora, jakož i v technické a patentové literatuře, se získají elektrody, které vykazují nízké přepětí vodíku, a které zůstávají stabilní nebo téměř stabilní po delší časové období i v přítomnosti nečistot, které jsou obsaženy v roztocích pro elektrolýzu. Zejména se zjitilo, že elektrokatalytický povlak elektrod podle vynálezu zůstává prakticky netečný vůči otravě železem a rtutí tím, že se do galvanické lázně, používané pro přípravu těchto povlaků, přidávají přísady alespoň jedné sloučeniny prvků,náležejících do následujících skupin periodického systému prvků: I B, II B, III A, IV A, V A, V B, VI A, VI B a VIII k dosažení koncentrace 0,005 až 2 000 ppm.
-2CZ 281351 B6
Podstata vynálezu
Katoda k vyvíjení vodíku z roztoků hydroxidu alkalického kovu, používaná v elektrochemických článcích, obzvláště v elektrolytických článcích pro elektrolýzu chloridů alkalických kovů, přičemž články obsahují roztoky hydroxidů alkalických kovů se stopami v nich rozpuštěných jedovatých kovových sloučenin, schopných otrávit reakci vývoje vodíku, a sestávávající ze substrátu, tvořeného elektrovodivým kovem a z vnějšího povlaku, obsahujícího kov nebo kovovou slitinu, spočívá podle vynálezu v tom, že povlak o tloušťce 1 až 50 mikrometrů obsahuje hmotnostně 0,1 až 50 % alespoň jednoho kovu ze skupiny platiny v homogenní fázi a/nebo 1 až 50 % dispergovaných pevných částic elektrokatalytických materiálů ze souboru, zahrnujícího titan, zirkon, niob, hafnium, tantal, kovy platinové skupiny, nikl, kobalt, cín a mangan ve formě kovů, slitin, oxidů, směsných oxidů, boridů, nitridů, karbidů nebo sulfidů, dále alespoň jeden přídavný prvek ze souboru, zahrnujícího kadmium, rtut, thalium, cín, olovo, arzen, antimon, vizmut, vanad, síru a molybden v koncentraci 100 až 1 000 dílů na milion a zbytek do 100 % tvoří nikl a/nebo měd a/nebo stříbro.
V další části popisu a v příkladech praktického provedení se získané shora popsané povlaky označují jako modifikované povlaky. Prvky, které podporují odolnost povlaků proti otravě, náleží do skupin I B, II B, III A, IV A, V A, V B, VI A, VI B, a VIII periodického systému prvků a budou v dalším popisu označovány jako modifikující prvky.
Nanášení elektrokatalytického povlaku na nosič se provádí obvyklými technikami, které jsou z galvanotechniky dobře známé. Tak například galvanickou niklovací lázní může být Wattova lázeň (chlorid nikelnatý a síran nikelnatý v přítomnosti kyseliny borité nebo jiného pufru), stabilizované nebo nestabilizované sulfamátové lázně, Weisbergova lázeň, lázeň obsahující chlorid nikelnatý, lázeň obsahující chlorid nikelnatý a octan nikelnatý a pod. Podle výše uvedených patentových spisů se v roztoku rozpustí vhodné množství rozpustných solí kovů skupiny platiny, nebo alternativně se vhodné množství částic předem zvoleného elektrokatalytického materiálu udržuje mícháním v suspenzi, popřípadě za přídavku povrchově aktivních látek. V typickém příkladu tvoří kovový nosič niklová sítka nebo hustá niklová mřížka (pletivo), rozpustnou solí kovu skupiny platiny je chlorid ruthenitý a elektrokatalytickým materiálem, jehož částice se udržují v suspenzi, je oxid rutheničitý.
Je samozřejmé, že v případě, kdy se povlak vytváří na médi, stříbře, jejich slitinách nebo jiných kovech nebo slitinách místo na niklu, použije se galvanických lázní nebo bezproudových lázní na bázi těchto kovů.
Tlouštka elektrokatalytického povlaku, procentové množství kovu skupiny platiny, přítomné jakožto homogenní fáze v povlaku, nebo alternativně množství a velikost elektrokatalytických částic, rozptýlených v povlaku, nejsou samy o sobě rozhodujícími činiteli, jsou však v podstatě určovány požadavky provozní praxe a ekonomickými požadavky. Zpravidla je tlouštka povlaku 1 až 50 mikrometrů, hmotnostní množství kovu skupiny platiny, obsaženého jakožto homogenní fáze, je 0,1 až 50 %, rozptýlené částice mají
-3CZ 281351 B6 střední průměr 0,01 až 150 mikrometrů a jejich hmotnostní množství může být 1 až 50 %.
Podle předmětného vynálezu se používá jakožto elektrokatalytického materiálu bud oxidu nebo smíšeného oxidu kovů skupiny platiny. Dále podle předmětného vynálezu jsou jako dopovací materiály v elektrokatalytickém povlaku přítomny thalium, olovo, arzen, antimon, vizmut a kadmium. Výsledkem kombinace bud oxidu nebo smíšeného oxidu skupiny platiny nebo kovů skupiny platiny s dopovacím materiálem je elektrokatalytická elektroda, odolávající jedovatému působení kovových nečistot, což znamená, že spotřeba elektrické energie katody podle vynálezu je nízká a konstantní po dlouhou dobu i v přítomnosti stop železa a rtuti v alkalických roztocích.
Proto je katoda podle vynálezu odlišná od výrobku podle shora zmíněného německého patentového spisu číslo DE 31 32 269 a je k jiným účelům. Podle vynálezu se dosahuje dostatečně vysoké katalytické aktivity, konstantní v čase i za přítomnosti jedovatých kovů v alkalických roztocích na rozdíl od zvýšení nízké katalytické aktivity přísadami materiálů do povlaku podle německého patentového spisu číslo DE 31 32 269.
Novost vynálezu oproti belgickému patentovému spisu číslo 848458 a americkému patentového spisu číslo 4 465580 je v přídavku vhodného množství alespoň jednoho ze shora uvedených modifikujících kovů do galvanické lázně k vytváření povlaku.
Tímto přídavkem se dosahuje toho, že povlak obsahuje proměnná množství modifikujících prvků. Jak je doloženo v následujících příkladech, může koncentrace modifikujících prvků kolísat ve značných rozmezích v závislosti na podmínkách vytváření povlaku, zejména na proudové hustotě, teplotě, pH lázně, za konstantní koncentrace sloučenin modifikujících prvků v lázni k vytváření povlaku. Avšak odolnost takto připravených elektrod vůči otravě, jestliže pracují jako katody, se zdá být zcela nezávislá na zrněné koncentrace modifikujících prvků v povlaku.
Pokud jde o účinek zamezující otravě a o samotnou chemickou povahu modifikujících prvků, přidávaných do povlaku (elementární stav vůči oxidovanému stavu, nulvalenční stav vůči valenčnímu stavu odlišnému od nuly v jemně rozptýlených disperzích uvedených sloučenin), pak přesné vysvětlení nelze zatím uvést. Je možno předpokládat, že méně ušlechtilé modifikující kovy, jako je zinek, kadmium, vanad, jsou přítomny v podobě hydratovaných oxidů nebo zásaditých solí, což má za následek výraznou změnu smáčivosti a adheze mezi povrchem povlaku a kapičkami rtuti a mikrokrystaly železa, které se tvoří při provozu elektrody jakožto katody ve znečistěných alkalických roztocích. Vskutku následkem od počátku přítomných kovů skupiny platiny nebo elektrokatalytických částic v narůstajícím povlaku není potenciál při narůstání povlaku dostatečně katodický, aby bral v úvahu vybití (přechod) modifikujícího prvku na kovový stav.
Z tohoto důvodu se povlaky podle vynálezu podstatně liší od běžných povlaků podle dosavadního stavu techniky, v nichž je například zinek přítomen ve velkém množství jako kov a dochází
-4CZ 281351 B6 k jeho vylučování, aby se dosáhlo vyšší poréznosti a zvětšeného aktivního povrchu.
Pokud jde o případné další ušlechtilejší, modifikující prvky, zejména o platinu a palladium, postačuje přídavek velmi malých množství (0,01 ppm v galvanické lázni a ještě méně v povlaku) k účinnému inhibování otravy železem a rtutí. Tyto řízené přídavky tvoří novost vynálezu. Vskutku, elektrokatalytické povlaky, které obsahují vysoká množství kovů skupiny platiny nebo v mezním případě sestávají výhradně z těchto prvků, se snadno deaktivují, jestliže jsou použity jako katody v znečištěných alkalických roztocích (pokud jde o ruthenium a platinu, srov. D. E. Grove, Platinum Metals Rev. 1985, 29(3), 98-106).
Vynález blíže objasňují nejvýznamnější příklady, které však jeho rozsah v žádném směru neomezují. Tak například se v následujících příkladech povlak vytváří galvanickým nanášením, je však samozřejmé, že je možno rovněž použít bezproudového nanášení. Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Různé vzorky niklového pletiva o velikosti ok 25 mesh a o průměru niklového drátu 0,1 mm se odmastí párou a oplachuj í se po dobu asi 60 sekund v 15% roztoku kyseliny dusičné. Jako nosičů se používá niklových vzorků, na které se pomocí elektrického proudu provede nanesení povlaku z niklovací lázně následujícího složení:
- síran nikelnatý 210 g/1
- chlorid nikelnatý 60 g/1
- kyselina boritá 30 g/1
- oxid rutheničitý 4 g/1 (jako kov)
- přísady (druh a koncentrace jsou uvedeny v tabulce 1)
Teplota lázně činí přibližně 50 °C a proudová hustota činí 100 A/m2. Lázeň obsahuje částice oxidu rutheničitého o středním průměru částic přibližné 2 μη, přičemž minimální průměr částic je 0,5 μη a maximální průměr částic je 5 μη.
Prášková látka se udržuje v suspenzi mechanickým mícháním a nanášení pomocí elektrického proudu se provádí po dobu asi 2 hodin.
Tlouštka naneseného povlaku je přibližně 25 μη a asi 10 % objemu povlaku je tvořeno částicemi oxidu rutheničitého, rovnoměrné dispergovanými v základní niklovací směsi. Na povrchu povlaku se nacházejí částice oxidu rutheničitého pouze částečné pokryté niklem, jehož povrch se zdá dendritický.
Poté byl měřen potenciál takto získaných katod jakožto funkce času při teplotě 90 Ca při proudové hustotě 3 kA/m2 v alkalických roztocích 33% hydroxidu sodného, znečištěných příměsí 50 ppm železa, popřípadě 10 ppm rtuti. Zjištěné hodnoty byly
-5CZ 281351 B6 porovnávány s hodnotami, charakteristickými pro katodu, připravenou z lázně bez znečištujícich přísad.
Výsledky, obsažené v tabulce 1, ukazují podstatný vliv katalytického stárnutí, způsobovaného zejména rtutí na nemodifikované katodě. U katod, připravených za použití niklovací lázně, do které byly přidány výše uvedené sloučeniny modifikujících prvků, je katalytické stárnutí do značné míry eliminováno nebo je značně sníženo.
V tomto příkladu, jakož i v následujících příkladech, je koncentrace různých přísad v nanášecí lázni a koncentrace železa a rtuti v 33% roztocích hydroxidu sodného udávána v ppm (počet částí na jeden milion, což více méně odpovídá hodnotě mg/litr), vyjádřená jako prvek. Tak 100 ppm T1C1 (chloridu thalného) znamená, že nanášecí lázeň obsahuje 117 ppm (asi 117 mg/litr) soli, což odpovídá 100 ppm (asi 100 mg/litr) kovu.
Tabulka 1
Katodové potenciály v závislosti na době provozu
povlak přísada do lázně potenciál katody v mV (NHE) nečistoty v 33% roztoku NaOH
prvek sůl nebo oxid ppn na počátku po 1 dni po 10 dnech
prvek ppm
Ni + R.UO2 - - - 1 050 1 050 1 050 - -
Ni + R.UO2 - - - 1 040 1 060 1 070 Fe 50
Ni + R11O2 - - - 1 050 1 150 1 750 Hg 10
Ni + R.U.O2 Ti T1C1 100 1 050 1 050 1 050 Fe 50
Ni + RuO2 Pb Pb(NO3)2 100 1 050 1 050 1 050 Fe 50
Ni + RuC>2 Sn SnCl2 100 1 050 1 050 1 050 Fe 50
Ni + RuO2 As As2°3 100 1 050 1 050' 1 050 Fe 50
-6CZ 281351 B6 pokračování tabulky 1
povlak přísada do lázně potenciál katody v mV (NHE) nečistoty v 33$ roztoku NaOH
prvek sůl nebo oxid ppm na počátku po 1 dni po 10 dnech
prvek ppm
Ni + RuO2 Sb ^2θ3 100 1 050 1 050 1 050 Fe 50
Ni + RuO2 BijO] 100 1 050 1 050 1 050 Fe 50
Ni + RuO2 TI T1C1 100 1 050 1 050 1 100 Hg 10
Ni + RuO2 Pb Pb(NO3)2 100 1 040 1 040 1 080 Hg 10
Ni + R11O2 Sn SnCl2 100 1 040 1 040 1 090 Hg 10
Ni + RUO2 As As2°3 100 1 040 1 050 1 090 Hg 10
Ni + Ru(?2 Sb Sh20j 100 1 040 1 060 1 120 Hg 10
Ni + RUO2 Bi Bl2°3 100 1 040 1 070 1 130 0g 10
S omezeným počtem vzorků byly provedeny testy, charakterizující kvalitu povlaku (destruktivní testy, jako například úplná solubilizace s následujícím kolorimetrickým stanovením nebo stanovením atomovou absorpcí, nebo nedestruktivní testy, jako například difrakce X-paprsků).
V těch případech, kdy byl zesilující účinek způsoben v důsledku přidání olova, bylo shledáno, že povlak obsahuje 100 až 1 000 ppm tohoto prvku v závislosti na intenzitě míchání při stejných ostatních podmínkách.
Obdobně povlaky modifikované cínem obsahují malá množství tohoto prvku v rozsahu 100 až 300 ppm. Vyšší obsahy byly zjištěny při vyšší teplotě při vytváření povlaku, například při teplotě 70 °C místo 50 °C.
Příklad 2
Pletivo z niklového drátu o průměru 0,1 mm po vhodném elektrolytickém moření se aktivuje, jak je uvedeno v příkladu 1, elektrokatalytickým vytvářením povlaku za použití Wattový niklovací lázně, obsahující suspendované částice oxidu rutheničitého a rozpuštěné soli platiny, palladia, mědi, stříbra, zlata, jak je uvedeno v tabulce 2.
Takto připravené vzorky byly zkoušeny jako katody při teplotě 90 °C za proudové hustoty 3 kA/m2 v 33% roztocích hydroxidu sodného, a to buď neotrávených nebo otrávených 10 ppm rtuti.
-7CZ 281351 B6
Výsledky testu jsou uvedeny v následující tabulce 2. Tabulka 2
Katodové potenciály v závislosti na době provozu přísada do lázně potenciál katody v mV (NHE) nečistoty v 33% roztoku NaOH
povlak prvek sůl ppm na počátku po 1 dni po 10 dnech prvek ppm
Ni + RuO2 - - - 1 050 1 050 1 050 - -
II - - - 1 050 1 150 1 750 Hg 10
Ni + RuO2 Pt PtCl4 0,01 1 040 1 040 1 090 Hg 10
II Pd PdCl2 0,01 1 050 1 050 1 100 Hg 10
II Cu CuCl2 0,01 1 050 1 050 1 150 Hg 10
II Ag AgCi(NH3)2 0,01 1 040 1 040 1 120 Hg 10
II Au AuClj 0,01 1 040 1 040 1 180 Hg 10
Příklad 3
Postupem popsaným v příkladu 2 bylo připraveno několik katod s jediným rozdílem, že do niklovací lázně byla přidána rtut a soli železa místo solí platiny, palladia, mědi, stříbra a zlata.
Katody byly testovány za stejných provozních podmínek jako v příkladu 2 po delší dobu, přičemž byly získány výsledky, uvedené v tabulce 3, za použití 33% roztoků hydroxidu sodného s obsahem železa (50 ppm) a rtuti (10 ppm).
-8CZ 281351 B6
Tabulka 3
Katodové potenciály v závislosti na době provozu
povlak prvek přísada do lázně sůl ppm potenciál katody v mV (NHE) nečistoty v 33 í roztoku NaOH
na počátku po 1 dni po 10 dnech
prvek ppm
Ni + RuO2 - - - 1 050 1 050 1 050 - -
Ni + RuO2 - - - 1 040 1 060 1 070 Fe 50
Ni + RuOj - - - 1 050 1 150 1 750 Hg IQ
Ni + RuO2 Fe Fe(NO3)2
+
(NH4)2SO4 1 1 040 1 060 .1 070 Fe 50
(hmotnostní poměr 1:10)
Ni + RuO2 Fe Fe(NO3)2
+ (NH4)2SO4 10 1 040 1 060 1 060 Fe 50
(hmotnostní poměr 1:10)
Ni + RuO2 Fe 100 1 040 1 060 1 070 Fe 50
Ni + RUO2 Bg Hg(NO3)2 1 1 050 1 150 1 450 Hg 10
Ni + R11O2 Hg 10 1 040 1 070 1 150 Hg 10
Ni + R11O2 Hg ii 100 1 040 1 080 1 250 Hg 10
Příklad 4
Pletivo z niklového drátu o průměru 0,1 mm se po vhodném elektrolytickém moření aktivuje způsobem popsaným v příkladu 1 elektrokatalytickým vytvářením povlaku za použití Wattový niklovací lázně, obsahující suspendované částice oxidu rutheničitého a přísady, které jsou uvedeny v následující tabulce 4.
-9CZ 281351 B6
Takto připravené vzorky byly zkoušeny jako katody při teplotě 90 °C za proudové hustoty 3 kA/m2 v 33% roztocích hydroxidu sodného, které popřípadě obsahovaly železo (50 pm) a rtuť (10 pm). Byly měřeny příslušné katodické potenciály v závislosti na době trvání elektrolýzy. Výsledky jsou uvedeny v následující tabulce 4.
Tabulka 4
Katodové potenciály v závislosti na době provozu
povlak přísada do lázně potenciál katody v mV (NHE) nečistoty v 33% roztoku NaOH
prvek sůl ppm
na počátku po 30 minutách po 60 minutách
prvek ppm
Ni + RuO2 - - - 1 000 1 000 1 000 - -
Ni + RuO2 - - - 1 000 1 080 1 116 Fe 50
Ni + RuO2 - - - 1 000 1 800 - Hg 10
Ni + RuO2 Cd CdCl2 100 980 980 980 - -
Ni + RuO2 V voci2 1 1 010 1 010 1 010 - -
Ni + RuO2 Mo Na2Mo04 10 1 020 1 020 1 020 - -
Ni + RuO2 Cd CdCi2 1 975 1 320 - Hg 10
Ni + RuO2 Cd CdCl2 10 950 1 270 1 310 Hg 10
Ni + RuO2 Cd CdCl2 100 980 1 080 1 090 Hg 10
Ni + RuO2 V voci2 1 1 010 1080 1 110 Fe 50
Ni + RuO2 V voci2 1 1 000 1050 1 105 Hg 10
Ni + RuO2 V voci2 10 1 010 1000 1 200 Hg 10
-10CZ 281351 B6 pokračování tabulky 4:
povlak prvek přísada do Lázně sůl ppm potenciál katody v mV (NHE) nečistoty v 33fc roztoku NaOH
na počátku po 30 minutách po 60 minutách
prvek ppm
Ni + R11O2 Mo Na3MoO^ 10 1 020 1 020 1 060 Fe 50
Ni + RuO3 Mo Na2MoO,j 1 1 020 1 100 1 250 Hg 10
Ni + R11O2 Mo Na2McO^ 5 1 000 1 080 1 230 Hg 10
Ni + RUO2 Mo Na3MoO^ 10 1 010 1 020 1 090 Hg 10
Ni + RuC>2 Mo Mo03 1 980 1 160 1 190 Hg 10
Ni + RuO2 Mo MoQ3 5 990 1 130 1 140 Hg 10
Ni + RuO2 Mo Mo03 10 945 1 120 1 160 Hg 10
Příklad 5
Vzorky z niklového pletiva se aktivují stejným způsobem, jako je popsán v příkladu 1, s tím rozdílem, že jako modifikující přísady bylo použito různých množství thiosíranu sodného. Výsledky testu (přísady v ppm, potenciály katody) jsou shrnuty v následující tabulce 5:
Tabulka 5
Katodové potenciály v závislosti na době provozu
povlak přísada do Lázně potenciál katody v mV (NHE) nečistoty v 33% roztoku NaOH
prvek sůl ppm na počátku po 30 minutách po 60 minutách
prvek ppm
Ni + RuO3 - - - 940 980 980 - -
Ni + RuO3 - - - 1 000 1 090 1 150 Fe 50
Ni + RuC>2 - - - 980 2 000 - Hg 10
Ní + Ru(>2 S Na2S2°3 10 990 1 000 1 040 Fe 50
Ni + RuO3 s II 100 990 1 000 1 020 Fe 50
Ni + RuO3 s II 500 960 960 960 Fe 50
-11CZ 281351 B6 pokračování tabulky 5:
povlak přísada do lázně potenciál katody v mV (NHE) nečistoty v 33$ roztoku NaOH
prvek sůl ppm na počátku po 30 minutách po 60 minutách
prvek ppm
Ni + RuO2 S Na2 s2°3 10 970 1 600 - Hg 10
Ni + RuOj S II 25 970 1 550 - Hg 10
Ni + RUO2 S N 50 970 1 500 - Hg 10
Ni + RUO2 s H 100 950 1 100 1 580 Hg 10
Ni + RUO2 s H 500 940 1 050 1 200 Hg 10
Ni + RUO2 s H 1 000 980 1 030 1 180 Hg 10
Ni + RUO2 s II 500 940 940 940 - -
Příklad 6
Pletivo z niklového drátu o průměru 0,1 mm se po vhodném elektrolytickém moření aktivuje způsobem popsaným v příkladu 1 vytvářením povlaku za použití Wattový niklovací lázně, obsahující suspendované částice oxidu rutheničitého a rozpuštěné sloučeniny více než jednoho modifikujícího kovu podle vynálezu tak, jak je uvedeno v tabulce 6, kde jsou rovněž uvedeny parametry, týkající se elektrolýzy, prováděné při teplotě 90 °C za proudové hustoty 3 kA/m2 v 33% roztocích hydroxidu sodného, obsahujících popřípadě příměs železa (50 ppm) nebo rtuti (10 ppm).
Tabulka 6
Katodové potenciály v závislosti na době provozu přísada do lázně potenciál katody v mV (NHE) nečistoty v 33% roztoku NaOH prvek sůl ppm na počátku po 1 dni po 10 dnech povlak prvek ppm
Ni + RuO2 - - - 1 050 1 050 1 050 - -
Ni + RuO2 - - - 1 040 1 060 1 070 Fe 50
Ni + RuO2 - - - 1 050 1 150 1 750 Hg 10
-12CZ 281351 B6 pokračování tabulky 6:
přísada do lázně potenciál katody v mV (NHE) nečistoty v 33% roztoku NaOH
povlak prvek sůl ppn na počátku po 1 dni po 10 dnech prvek ppm
Ní + RuO2 Sb + S sb2°3 100 1 040 1 050 1 040 Fe 50
Na2S 100
Ní + RuO2 Cd + Mo Cd(NO3)2 100 1 040 1 040 1 040 Fe 50
Mo03 100
Ni + RuO2 Sb ř S sb2°3 100 1 040 1 050 1 100 Hg 10
Na2S 100
Ní + RuO2 3: + Se Bi(NO3)3 100 1 040 1 060 1 100 Hg 10
βθθ2 100
Příklad 7
Vzorky pletiva z niklového drátu o průměru 0,1 mm se po vhodném elektrolytickém moření aktivují elektrokatalytickým vytvářením povlaku na bázi směsi niklu a ruthenia za použití Wattový niklovací lázně, obsahující chlorid ruthenitý (RuClg) v množství 1 g/litr, počítáno jako ruthenium, a modifikující přísady, jak jsou uvedeny v tabulce 7. Podmínky ukládání povlaku jsou stejné jako v příkladu 1.
Takto získané vzorky byly pak rovněž použity jako katody při teplotě 90 C a při proudové hustotě 3 kA/m2 pro elektrolýzu 33% roztoku hydroxidu sodného, obsahujícího jako nečistoty železo (50 ppm), popřípadě rtut (10 ppm).
Výsledky jsou uvedeny v následující tabulce 7.
-13CZ 281351 B6
Tabulka 7
Katodové potenciály v závislosti na době provozu
povlak prvek řisada do lázně sůl ppm potenciál katody v na počátku po 1 dní mV (NHE) po 10 dnech nečistoty v 33% roztoku NaOH prvek ppm
Ni-Ru - - - 1 090 1 090 1 090 - -
Ni-Ru - - - 1 090 1 180 1 180 Fe 50
Ni-Ru - - - 1 100 1 650 2 100 Hg 10
Ni-Ru Tl T1C1 100 1 090 1 110 1 150 Fe 50
Ni-Ru Pb Pb(NO3)2 100 1 100 1 100 1 110 Fe 50
Ni-Ru Sn SnCl2 100 1 100 1 110 1 130 Fe 50
Ni-Ru As As2°3 100 1 100 1 110 1 120 Fe 50
Ni-Ru Sb Sb2O3 100 i 100 1 110 1 150 Fe 50
Ni-Ru Bi 3:2O3 100 1 090 1 090 1 120 Fe 50
Ni-Ru Tl T1C1 100 1 090 1 380 1 750 Hg 10
Ni-Ru Pb ?o(N03)2 100 1 090 1 490 1 750 Hg 10
Ni-Ru Sn SnCl2 100 1 100 1 510 1 780 Hg 10
Ni-Ru As As2O3 100 1 100 1 420 1 820 Hg 10
Ni-Ru Sb si32°3 100 1 100 1 600 1 980 Hg 10
Ni-Ru Bi 3:2 θ3 100 1 090 1 590 1 870 Hg 10
Příklad 8
Nikl-rutheniové povlaky se získají jak popsáno v příkladu 7, přičemž jediným rozdílem je povaha modifikujících přísad, které byly použity tytéž jako v příkladu 4.
Při tomto postupu byly dosaženy stejné výsledky jako v příkladu 4.
-14CZ 281351 B6
Příklad 9
Za použití týchž postupů, jak jsou uvedeny v příkladu 7, byly aktivovány vzorky niklového pletiva, avšak na rozdíl od příkladu 8 byly do galvanické lázně obsahující chlorid ruthenitý, přidány soli platiny, palladia, mědi, stříbra a zlata, jak uvedeno v tabulce 8.
V tabulce 8 jsou uvedeny různé katodické potenciály, zjištěné při teplotě 90 °C, proudové hustotě 3 kA/m2 při elektrolýze 33% roztoků hydroxidu sodného, popřípadě s obsahem 10 ppm rtuti.
Tabulka 8
Katodické potenciály v závislosti na době provozu přísada do lázně potenciál katody v mV (ΝΉΕ) nečistoty v 33% roztoku NaOH
povlak prvek sůl ppm na počátku po 1 dni po 10 dnech prvek ppm
Ni-Ru - - - 1 100 1 090 1 100
Ni-Ru - - - 1 100 1 650 2 100 Hg 10
Ni-Ru Pt 1 1 0,01 1 100 1 150 1 160 Hg 10
Ni-Ru Pd PdCl2 0,01 1 100 1 150 1 170 Hg 10
Ni-Ru Cu CuCl2 0,01 1 100 1 140 1 150 Hg 10
Ni-Ru Ag AgCl(NH3)2 0,01 1 100 1 060 1 180 Hg 10
Ni-Ru Au AuClj 0,01 1 100 1 060 1 060 Hg 10
Průmyslová využitelnost
Katoda k vyvíjení vodíku z roztoků hydroxidu alkalického kovu, odolávající jedovatému působení kovových nečistot, takže spotřeba elektrické energie katody je nízká a konstantní po dlouhou dobu i v přítomnosti stop železa a rtuti v alkalických roztocích.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Katoda k vyvíjení vodíku z roztoků hydroxidu alkalického kovu, používaná v elektrochemických článcích, obzvláště v elektrolytických článcích pro elektrolýzu chloridů alkalických kovů, přičemž články obsahují roztoky hydroxidů alkalických kovů se stopami v nich rozpuštěných jedovatých kovových sloučenin, schopných otrávit reakci vývoje vodíku, a katoda sestává ze substrátu, tvořeného elektrovodivým kovem, a z vnějšího povlaku, obsahujícího kov nebo kovovou slitinu, vyznačující se tím, že povlak o tloušťce 1 až 50 mikrometrů obsahuje hmotnostně 0,1 až 50 % alespoň jednoho kovu ze skupiny platiny v homogenní fázi a/nebo 1 až 50 % dispergovaných pevných částic elektrokatalytických materiálů ze souboru, zahrnujícího titan, zirkon, niob, hafnium, tantal, kovy platinové skupiny, nikl, kobalt, cín a mangan ve formě kovu, slitin, oxidů, směsných oxidů, boridů, nitridů, karbidů nebo sulfidů, dále alespoň jeden přídavný prvek ze souboru, zahrnujícího kadmium, rtut, thalium, cín, olovo, arzen, antimon, vizmut, vanad, síru a molybden v koncentraci 100 až 1 000 dílů na milion a zbytek do 100 % tvoří nikl a/nebo měď a/nebo stříbro.
  2. 2. Katoda k vyvíjení vodíku z roztoků hydroxidu alkalického kovu podle nároku 1, vyznačující se tím, že povlak o tloušťce 1 až 50 mikrometrů obsahuje hmotnostně 0,1 až 50 % alespoň jednoho kovu ze skupiny platiny v homogenní fázi a 1 až 50 % dispergovaných pevných částic elektrokatalytických materiálů ze souboru, zahrnujícího titan, zirkon, niob, hafnium, tantal, kovy platinové skupiny, nikl, kobalt, cín a mangan ve formě kovů, slitin, oxidů, směsných oxidů, boridů, nitridů, karbidů nebo sulfidů, dále alespoň jeden přídavný prvek ze souboru, zahrnujícího kadmium, rtut, thalium, cín, olovo, arzen, antimon, vizmut, vanad, síru a molybden v koncentraci 100 až 1 000 dílů na milion a zbytek do 100 % tvoří nikl a/nebo měď a/nebo stříbro.
  3. 3. Katoda k vyvíjení vodíku z roztoků hydroxidu alkalického kovu podle nároku 1, vyznačující se tím, že povlak o tloušťce 1 až 50 mikrometrů obsahuje hmotnostně 1 až 50 % dispergovaných pevných částic elektrokatalytických materiálů ze souboru, zahrnujícího titan, zirkon, niob, hafnium, tantal, kovy platinové skupiny, nikl, kobalt, cín a mangan ve formě kovů, slitin, oxidů, směsných oxidů, boridů, nitridů, karbidů nebo sulfidů, dále alespoň jeden přídavný prvek ze souboru, zahrnujícího kadmium, rtut, thalium, cín, olovo, arzen, antimon, vizmut, vanad, síru a molybden v koncentraci 100 až 1 000 dílů na milion a zbytek do 100 % tvoří nikl a/nebo měd a/nebo stříbro.
CS859206A 1984-12-14 1985-12-12 Katoda k vyvíjení vodíku z roztoků hydroxidu alkalického kovu CZ281351B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT24067/84A IT1196372B (it) 1984-12-14 1984-12-14 Elettrodo per uso in processi elettrochimici e metodo per la sua produzione
IT22529/85A IT1185464B (it) 1985-10-17 1985-10-17 Elettrodo per processi elettrochimici,metodo per la sua produzione ed impiego dell'elettrodo stesso

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ920685A3 CZ920685A3 (en) 1996-06-12
CZ281351B6 true CZ281351B6 (cs) 1996-09-11

Family

ID=26328221

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS859206A CZ281351B6 (cs) 1984-12-14 1985-12-12 Katoda k vyvíjení vodíku z roztoků hydroxidu alkalického kovu

Country Status (20)

Country Link
US (2) US4724052A (cs)
EP (2) EP0203982B1 (cs)
JP (1) JPH0713310B2 (cs)
KR (2) KR900002843B1 (cs)
CN (1) CN1008748B (cs)
AU (1) AU587798B2 (cs)
BR (1) BR8507119A (cs)
CA (2) CA1278766C (cs)
CZ (1) CZ281351B6 (cs)
DE (2) DE3588054T2 (cs)
DK (1) DK167535B1 (cs)
ES (1) ES8705532A1 (cs)
HU (2) HU215459B (cs)
IN (1) IN164233B (cs)
MX (1) MX162606A (cs)
NO (1) NO170812C (cs)
PL (1) PL149363B1 (cs)
RU (1) RU2018543C1 (cs)
SK (1) SK920685A3 (cs)
WO (1) WO1986003790A1 (cs)

Families Citing this family (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
MX169643B (es) * 1985-04-12 1993-07-16 Oronzio De Nora Impianti Electrodo para procesos electroquimicos, procedimiento para su produccion y cuba de electrolisis conteniendo dicho electrodo
US4916098A (en) * 1988-11-21 1990-04-10 Sherbrooke University Process and apparatus for manufacturing an electrocatalytic electrode
JPH03131585A (ja) * 1989-07-07 1991-06-05 Nippon Carbon Co Ltd 電解方法
US5035789A (en) * 1990-05-29 1991-07-30 The Dow Chemical Company Electrocatalytic cathodes and methods of preparation
US5227030A (en) * 1990-05-29 1993-07-13 The Dow Chemical Company Electrocatalytic cathodes and methods of preparation
AU2336192A (en) * 1991-06-11 1993-01-12 Electric Power Research Institute, Inc. Apparatus for producing heat from deuterated palladium
AU2012792A (en) * 1991-06-11 1993-01-12 Electric Power Research Institute, Inc. Method for producing heat from deuterated palladium
US5296429A (en) * 1992-08-21 1994-03-22 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Preparation of an electrocatalytic cathode for an aluminum-hydrogen peroxide battery
GB9311035D0 (en) * 1993-05-28 1993-07-14 Environmental Med Prod Electrochemical metal analysis
US5868912A (en) * 1993-11-22 1999-02-09 E. I. Du Pont De Nemours And Company Electrochemical cell having an oxide growth resistant current distributor
US5855751A (en) * 1995-05-30 1999-01-05 Council Of Scientific And Industrial Research Cathode useful for the electrolysis of aqueous alkali metal halide solution
WO2001028714A1 (en) * 1999-10-20 2001-04-26 The Dow Chemical Company Catalytic powder and electrode made therewith
DE10163687A1 (de) * 2001-12-21 2003-07-10 H2 Interpower Brennstoffzellen Brennstoffzelle oder Hydrolyseur mit einer Protonenaustauschmembran und mindestens einer durchbrochenen Flächenelektrode
IT1392168B1 (it) * 2008-12-02 2012-02-22 Industrie De Nora Spa Elettrodo adatto all utilizzo come catodo per evoluzione di idrogeno
EP2664017A4 (en) 2011-01-13 2015-10-21 Imergy Power Systems Inc STACK OF FLOW CELLS
CN102534647A (zh) * 2012-03-05 2012-07-04 广州华秦机械设备有限公司 水电解设备的电解液及其制备方法
WO2015098058A1 (ja) * 2013-12-26 2015-07-02 東ソー株式会社 水素発生用電極およびその製造方法並びにこれを用いた電気分解方法
JP6609913B2 (ja) * 2013-12-26 2019-11-27 東ソー株式会社 水素発生用電極およびその製造方法並びにこれを用いた電気分解方法
JP6515509B2 (ja) * 2013-12-26 2019-05-22 東ソー株式会社 水素発生用電極およびその製造方法並びにこれを用いた電気分解方法
EP2908394B1 (en) * 2014-02-18 2019-04-03 TDK Electronics AG Method of manufacturing an electrode for a surge arrester, electrode and surge arrester
CN105032460B (zh) * 2015-06-23 2018-02-02 华南理工大学 基于氮化物纳米粒子的低铂催化剂及其制备方法
CN107447237B (zh) * 2016-05-30 2021-04-20 史莱福灵有限公司 具有降低的接触噪声的滑环
CN108048895B (zh) * 2017-12-20 2019-12-17 福州大学 一种嵌入钌锆复合氧化物的镍基活性电极材料及其制备方法
CN108048870B (zh) * 2017-12-20 2019-12-17 福州大学 一种嵌入钌硅复合氧化物的镍基活性电极材料及其制备方法
CN108048869B (zh) * 2017-12-20 2019-08-09 福州大学 一种嵌入钌铪复合氧化物的镍基活性电极材料及其制备方法

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US446580A (en) * 1891-02-17 Radiator
CH512590A (fr) * 1970-03-20 1971-09-15 Sel Rex Corp Procédé pour le dépôt électrolytique d'alliages de ruthénium, bain aqueux pour la mise en oeuvre de ce procédé, et article revêtu d'un alliage de ruthénium obtenu par ce procédé
DE2100652A1 (de) * 1971-01-08 1972-07-20 Metallgesellschaft Ag Elektrode für die Chloralkalielektrolyse und Verfahren zu ihrer Herstellung
US4300992A (en) * 1975-05-12 1981-11-17 Hodogaya Chemical Co., Ltd. Activated cathode
US4033837A (en) * 1976-02-24 1977-07-05 Olin Corporation Plated metallic cathode
JPS5948872B2 (ja) * 1978-02-20 1984-11-29 クロリンエンジニアズ株式会社 電解用陰極及びその製造法
US4414064A (en) * 1979-12-17 1983-11-08 Occidental Chemical Corporation Method for preparing low voltage hydrogen cathodes
DE3132269A1 (de) * 1980-08-14 1982-05-27 Toagosei Chemical Industry Co., Ltd., Tokyo Kathode zur erzeugung von wasserstoffgas und verfahren zu deren herstellung
JPS6047911B2 (ja) * 1980-08-14 1985-10-24 東亞合成株式会社 水素発生用陰極の製法
CA1225066A (en) * 1980-08-18 1987-08-04 Jean M. Hinden Electrode with surface film of oxide of valve metal incorporating platinum group metal or oxide
SE8106867L (sv) * 1980-12-11 1982-06-12 Hooker Chemicals Plastics Corp Elektrolytisk avsettning av palladium och palladiumlegeringar
DE3378918D1 (en) * 1982-10-29 1989-02-16 Ici Plc Electrodes, methods of manufacturing such electrodes and use of such electrodes in electrolytic cells
CA1246008A (en) * 1983-05-31 1988-12-06 R. Neal Beaver Electrode with nickel substrate and coating of nickel and platinum group metal compounds
EP0129231B1 (en) * 1983-06-20 1988-01-27 Kanegafuchi Kagaku Kogyo Kabushiki Kaisha A low hydrogen overvoltage cathode and method for producing the same
AU581889B2 (en) * 1985-04-10 1989-03-09 Asahi Glass Company Limited Durable low-hydrogen overvoltage cathode

Also Published As

Publication number Publication date
BR8507119A (pt) 1987-03-31
IN164233B (cs) 1989-02-04
EP0404208A1 (en) 1990-12-27
EP0203982B1 (en) 1992-03-11
SK278642B6 (en) 1997-12-10
AU587798B2 (en) 1989-08-31
DE3585621D1 (de) 1992-04-16
PL149363B1 (en) 1990-02-28
CZ920685A3 (en) 1996-06-12
DK167535B1 (da) 1993-11-15
SK920685A3 (en) 1997-12-10
US4938851A (en) 1990-07-03
NO170812C (no) 1992-12-09
DK387186D0 (da) 1986-08-14
CN85108839A (zh) 1986-08-20
NO170812B (no) 1992-08-31
DK387186A (da) 1986-08-14
NO863209L (no) 1986-08-08
KR900002843B1 (ko) 1990-05-01
CA1278766C (en) 1991-01-08
PL256789A1 (en) 1987-02-09
RU2018543C1 (ru) 1994-08-30
HU215459B (hu) 1999-01-28
JPS62501219A (ja) 1987-05-14
CN1008748B (zh) 1990-07-11
KR900002842B1 (ko) 1990-05-01
WO1986003790A1 (en) 1986-07-03
DE3588054D1 (de) 1995-10-12
JPH0713310B2 (ja) 1995-02-15
US4724052A (en) 1988-02-09
CA1294577C (en) 1992-01-21
ES8705532A1 (es) 1987-05-01
DE3588054T2 (de) 1996-05-02
ES549927A0 (es) 1987-05-01
KR870700109A (ko) 1987-03-14
NO863209D0 (no) 1986-08-08
HUT40712A (en) 1987-01-28
EP0404208B1 (en) 1995-09-06
MX162606A (es) 1991-05-31
EP0203982A1 (en) 1986-12-10
AU5309886A (en) 1986-07-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ281351B6 (cs) Katoda k vyvíjení vodíku z roztoků hydroxidu alkalického kovu
US4975161A (en) Electrodes for use in electrochemical processes and method for preparing the same
IL36457A (en) An electrode,its production and its use as an oxygen anode
DE60012363T2 (de) Elektrode mit katalytischem pulver hergestellt
US4285799A (en) Electrodes for electrolytic processes, especially metal electrowinning
Novakovic et al. Electrocatalytic properties of electroless NiP-RuO2/TiO2 composite coatings
US6972078B1 (en) Catalytic powder and electrode made therewith
JP2020193371A (ja) オゾン生成用電極
JPS58133387A (ja) 低水素過電圧陰極及びその製法
US3948752A (en) Electrode for electrochemical process
DD241091A5 (de) Methode zur herstellung einer elektrode
CS222661B2 (cs) Elektroda s jádrem z kovu odolného vůči chloru
EP0004880A1 (en) Electrodes for electrolytic processes, especially perchlorate production
Nidola et al. DEACTIVATION OF LOW HYDROGEN OVERVOLTAGE CATHODES IN CHLOR-ALKALI MEMBRANE CELL TECHNOLOGY BY METAL-LIC IMPURITIES.
NO150127B (no) Sintret elektrode for elektroutvinning av metall, for katodisk beskyttelse, og for bruk som anode ved kloralkalielektrolyse
JPH08283977A (ja) 活性陰極およびその製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 19991212