SK286282B6 - Deriváty 6-merkaptocyklodextrínu, farmaceutický prostriedok s ich obsahom, súprava s ich obsahom a ich použitie - Google Patents

Deriváty 6-merkaptocyklodextrínu, farmaceutický prostriedok s ich obsahom, súprava s ich obsahom a ich použitie Download PDF

Info

Publication number
SK286282B6
SK286282B6 SK726-2002A SK7262002A SK286282B6 SK 286282 B6 SK286282 B6 SK 286282B6 SK 7262002 A SK7262002 A SK 7262002A SK 286282 B6 SK286282 B6 SK 286282B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
per
cyclodextrin
deoxy
thio
mercaptocyclodextrin
Prior art date
Application number
SK726-2002A
Other languages
English (en)
Other versions
SK7262002A3 (en
Inventor
Mingqiang Zhang
Ronald Palin
David Jonathan Bennet
Original Assignee
N.V. Organon
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8241767&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK286282(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by N.V. Organon filed Critical N.V. Organon
Publication of SK7262002A3 publication Critical patent/SK7262002A3/sk
Publication of SK286282B6 publication Critical patent/SK286282B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08BPOLYSACCHARIDES; DERIVATIVES THEREOF
    • C08B37/00Preparation of polysaccharides not provided for in groups C08B1/00 - C08B35/00; Derivatives thereof
    • C08B37/0006Homoglycans, i.e. polysaccharides having a main chain consisting of one single sugar, e.g. colominic acid
    • C08B37/0009Homoglycans, i.e. polysaccharides having a main chain consisting of one single sugar, e.g. colominic acid alpha-D-Glucans, e.g. polydextrose, alternan, glycogen; (alpha-1,4)(alpha-1,6)-D-Glucans; (alpha-1,3)(alpha-1,4)-D-Glucans, e.g. isolichenan or nigeran; (alpha-1,4)-D-Glucans; (alpha-1,3)-D-Glucans, e.g. pseudonigeran; Derivatives thereof
    • C08B37/0012Cyclodextrin [CD], e.g. cycle with 6 units (alpha), with 7 units (beta) and with 8 units (gamma), large-ring cyclodextrin or cycloamylose with 9 units or more; Derivatives thereof
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/70Carbohydrates; Sugars; Derivatives thereof
    • A61K31/715Polysaccharides, i.e. having more than five saccharide radicals attached to each other by glycosidic linkages; Derivatives thereof, e.g. ethers, esters
    • A61K31/716Glucans
    • A61K31/724Cyclodextrins
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K45/00Medicinal preparations containing active ingredients not provided for in groups A61K31/00 - A61K41/00
    • A61K45/06Mixtures of active ingredients without chemical characterisation, e.g. antiphlogistics and cardiaca
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P21/00Drugs for disorders of the muscular or neuromuscular system
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P21/00Drugs for disorders of the muscular or neuromuscular system
    • A61P21/02Muscle relaxants, e.g. for tetanus or cramps
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P25/00Drugs for disorders of the nervous system
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P43/00Drugs for specific purposes, not provided for in groups A61P1/00-A61P41/00

Abstract

Deriváty 6-merkaptocyklodextrínu všeobecného vzorca (I), kde m je 0 až 7 a n je 1 až 8 a m + n = 7 alebo 8; R je (C1-6)alkylén voliteľne substituovaný 1 až 3 OH skupinami alebo (CH2)o-fenylén- (CH2)p-; o a p sú nezávisle od seba 0 až 4; X je COOH, CONHR1, NHCOR2, SO2OH, PO(OH)2, O(CH2-CH2-O)q-H, OHalebo tetrazol-5-yl; R1 je H alebo (C1-3)alkyl; R2 je karboxyfenyl; q je 1 až 3; alebo ich farmaceuticky prijateľné soli. Opísané je tiež použitie týchto derivátov na výrobu liekov na parenterálne podanie na reverziu neuromuskulárneho bloku indukovaného liekom, farmaceutické prostriedky obsahujúce tieto deriváty a súprava na poskytnutie neuromuskulárneho bloku a jeho reverziu obsahujúca (a) neuromuskulárny blokujúci prostriedok, ktorým je výhodne rokurónium, a (b) derivát 6-merkaptocyklodextrínu všeobecného vzorca (I).

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka derivátov 6-merkaptocyklodextrínu, ich použitia na prípravu farmaceutického prostriedku na reverziu neuromuskulámeho bloku indukovaného liekom, a súpravy na poskytnutie neuromuskulámeho bloku a jeho reverzie.
Doterajší stav techniky
Prostriedky na neuromuskulámy blok (NMBA, nazývané tiež svalové relaxanty) sa rutinne používajú počas podávania anestézie na uľahčenie endotracheálnej intubácie a na umožnenie chirurgického prístupu do telesných dutín, osobitne do brušnej a hrudnej dutiny bez toho, aby sa bránilo mimovoľnému alebo reflexnému pohybu svalov. NMBA sa používajú aj v starostlivosti o kriticky chorých pacientov, ktorí dostávajú intenzívnu terapiu, aby sa uľahčila COMPLIANCE s mechanickou ventiláciou, keď sedatíva a analgetiká samy od seba sa ukázali ako neadekvátne, a na zabránenie prudkým pohybom svalov, ktoré súvisia s elektrokonvulzívnou liečbou.
Podľa mechanizmu pôsobenia sa NMBA delia na dve kategórie: na depolarizujúce a na nedepolarizujúce NMBA. Depolarizujúce neuromuskuláme blokujúce prostriedky sa viažu na nikotínové acetylcholínové receptory (nAChR) v mieste neuromuskulámeho spojenia spôsobom, ktorý je podobný mechanizmu endogénneho neurotransmiteru acetylcholínu. Stimulujú počiatočné otvorenie iónového kanála, pričom vytvárajú kontrakcie známe ako fascikulácie. Ale pretože tieto liečivá sú odbúravané cholínesterázovými enzýmami iba pomerne pomaly v porovnaní s veľmi rýchlou hydrolýzou acetylcholínu acetylcholin-esterázami, viažu sa na oveľa dlhšie obdobie ako acetylcholín, čo spôsobuje pretrvávajúcu depolarizáciu koncovej platničky, a tým aj neuromuskulámy blok. Najznámejším príkladom depolarizujúceho NMBA je sukcinylcholín (suxametónium).
Nepolarizujúce neuromuskuláme blokujúce prostriedky sú v kompetícii s acetylcholínom o väzbu na svalové receptory nAChR, ale na rozdiel od depolarizujúcich NMBA neaktivujú kanál. Blokujú aktiváciu kanála acetylcholínom a tak zabraňujú depolarizácii bunkovej membrány, čo napokon vedie k ochabnutiu svalu. Väčšina klinicky používaných NMBA patrí do nedepolarizujúcej skupiny. Patrí sem tubokurarín, atrakurium, (cis)atrakurium, mivakurium, pankurónium, vekurónium, rokurórium a rapakurórium (Org 9487).
Na konci chirurgického zákroku alebo na konci obdobia intenzívnej starostlivosti sa pacientovi často podáva reverzný prostriedok prostriedkov na neuromuskuklámy blok, aby sa podporila obnova svalovej funkcie. Najbežnejšie používané reverzné prostriedky sú inhibítory acetylcholínesterázy (AChE), ako je napríklad neostigmín, edrophorium a pyridostigmín. Pretože mechanizmus pôsobenia týchto liečiv je zvýšenie hladiny acetylcholínu v mieste neuro-muskulámeho spojenia inhibíciou odbúrania acetylcholínu, nie sú vhodné na reverziu depolarizujúcich NMBA, ako je napríklad sukcinylcholín. Použitie inhibítorov AChE ako reverzných prostriedkov vedie k problémom so selektivitou, pretože neurotransmisia na všetky synapsy (tak somatické, ako aj autonómne) zahŕňajúce neurotransmiter acetylcholín, sa potenciuje týmito prostriedkami. Táto neselektivita môže viesť k mnohým vedľajším účinkom v dôsledku neselektivneho aktivovania muskarínových a nikotínových acetylcholínových receptorov, ktoré zahŕňajú bradykardiu, nízky krvný tlak, zvýšené slinenie, napínanie na zvracanie, zvracanie, brušné kŕče, hnačky a bronchokonstrikciu. Preto v praxi tieto prostriedky možno použiť iba po podaní atropínu (alebo glykoprolátu) alebo spolu s ním na antagonizovanie muskarínových účinkov acetylcholínu na muskarínových receptoroch v autonómnych parasympatických neuroefektorových spojeniach (napríklad v srdci). Použitie antagonistu muskarínového acetylcholínového receptora (mAChR), ako je napríklad atropín, spôsobuje mnoho vedľajších účinkov, ako je napríklad tachykardia, sucho v ústach, rozmazané videnie, ťažkosti s vyprázdňovaním mechúra a môže ďalej ovplyvniť vodivosť srdca.
Ďalší problém s anticholínesterázovými prostriedkami je to, že musí byť prítomná reziduálna neuromuskulárna aktivita (> 10 % šklbavej aktivity), aby sa umožnila rýchla obnova neuromuskulámej funkcie. V ojedinelých prípadoch, buď v dôsledku zvýšenej precitlivenosti pacienta, alebo pre náhodné predávkovanie, podanie NMBA môže zapríčiniť úplný a predĺžený blok neuromuskulámej funkcie („hlboký blok“). V súčasnosti neexistuje spoľahlivá liečba reverzie takého „hlbokého bloku“. Snahy o prekonanie „hlbokého bloku“ vysokými dávkami inhibítorov AChE nesú so sebou riziko vyvolania „cholínergnej krízy“, ktorá vedie k širokej škále symptómov súvisiacich so zvýšenou stimuláciou nikotínových a muskarínových receptorov.
V Európskej patentovej prihláške 99 306 411 (AKZO NOBEL N. V.) sa opisuje použitie chemických chelátorov (alebo sekvestrantov) ako reverzných prostriedkov. Boli opísané chemické chelátory schopné vytvoriť komplex hosť-hostiteľ na výrobu lieku na reverziu neuromuskulámeho bloku vyvolaného liečivom. Použitie chemických chelátorov ako reverzných prostriedkov pre NMBA má tú výhodu, že sú efektívne na reverziu účinku polarizujúcich aj nepolarizujúcich NMBA. Ich použitie nezvyšuje hladinu acetylcholínu a majú preto menej vedľajších účinkov a žiadne také, ktoré by boli spojené so stimuláciou muskarínových a nikotínových receptorov, aké sa pozorujú v spojitosti s AChE reverznými prostriedkami. Okrem toho nie je po
SK 286282 Β6 trebné kombinované použitie AChE inhibítora a mAChR antagonistu (napríklad atropínu), kým chemické chelátory možno ďalej bezpečne používať na reverziu „hlbokého bloku“. Príklady takých chemických chelátov, aké sú opísané v EP 99 306 411, boli vybrané z rôznych skupín väčšinou cyklických organických zlúčenín, ktoré sú známe svojou schopnosťou vytvárať inklúzne komplexy s rôznymi organickými zlúčeninami vo vodnom roztoku, napríklad cyklické oligosacharidy, cyklofány, cyklické peptidy, kalixarény, korunové étery a aza-korunové étery.
Cyklodextríny vzorca
n = 6 až 9, skupina cyklických molekúl obsahujúcich šesť alebo viac a-D-glukopyranózových jednotiek spojených v polohe 1,4 α-väzbami ako napríklad v amylóze a v jej derivátoch, opísané v EP 99306411, sa ukázali, že sú osobitne užitočná v reverzii mnohých z bežne používaných neuromuskulámych blokujúcich prostriedkov, alebo svalových relaxantov, ako je napríklad rokurónium, pankurónium, vekurónium, rapakurónium, mivakurónium, atrakúrium, (cú jatrakúrium, sukcinylcholín a tubokurarín.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu sú 6-merkaptocyklodextrínové deriváty všeobecného vzorca (I)
CH2OH
v ktorom m je 0 až 7 a n je laž8am + n = 7 alebo 8;
Rje (C].6)alkylén, voliteľne substituovaný 1 až 3 OH skupinami, alebo (CH2)0-fenylén-(CH2)p-;
o a p sú nezávisle od seba 0 až 4;
X je COOH, CONHR1, NHCOR2, SO2OH, PO(OH)2, O(CH2-CH2-O)q-H, OH alebo tetrazol-5-yl;
R1 je H alebo (Ci_3)alkyl;
R2 je karboxyfenyl;
q je 1 až 3;
alebo ich farmaceutický prijateľné soli;
ktoré sú vysoko aktívne in vivo v reverzii účinku neuromuskulámych blokujúcich prostriedkov.
Pre nasledujúce 6-merkaptocyklodextrínové deriváty sa nehľadá nijaká ochrana sama osebe: 6-per-deoxy-6-per-(2-hydroxyetyltio)-P-cyklodextrín a 6-per-deoxy-6-per-(2-hydroxyetyltio)-y-cyklodextrín, ktoré opísali Ling, C. a Darcy, R. (J. Chem. Soc. Chem. Comm. 1993, (2), 203-205;
6-mono-deoxy-6-mono-(2-hydroxyetyltio)-B-cyklodextrin, ktorý opisuje Fujita a spol. (Tetr. Letters 21, 1541-1544, 1980);
6-per-deoxy-6-per-(karboxymetyltio)-p-cyklodextrín, ktorý opísali Guillo, F. a spol. (Bull. Chem. Soc. Chim. Fr. 132 (8), 857-866, 1995);
6-mono-deoxy-6-mono-(karboxymetyltio)-P-cyklodextrín, ktorý opísali Akiie, T. a Spol. (Chem. Lett. 1994 (6), 1089-1092);
6A,6B-dideoxy-6A,6B-bis[(o-karboxyfenyl)tio]-P-cyklodextrín a
6A,6B-dideoxy-6A,6B-bis(karboxymetyltiol)-P-cyklodextrin, ktorý opísali Tubashi, I. a spol. (J. Am. Chem. Soc. 108, 4514-4518, 1986); a
6-per-deoxy-6-per-(2,3-dihydroxypropyltio)-P-cyklodextrm, ktorý opísali Baer, H. H. a Santoyo-González, F. (Carb. Res. 280, 315-321, 1996). Tieto bezprostredne opísané deriváty 6-merkaptocyklodextrínu boli opísané v súvislosti s rôznym použitím v každom prípade.
Uvedené deriváty 6-merkaptocyklodextrínu však patria do hlavného aspektu súčasného vynálezu, ktorý sa týka použitia derivátu 6-merkaptocyklodextrínu podľa všeobecného vzorca (I) na výrobu liečiva na reverziu neuromuskulámeho bloku vyvolaného liečivom.
V jednom uskutočnení sa vynález týka derivátov 6-merkaptocyklodextrínu všeobecného vzorca (I), v ktorom m je 0 až 7 a n je laž 8 a m + n = 7 alebo 8;
X je COOH, OH alebo CONHCH,;
Rje (C1.6)alkylén alebo (CH2)0-fenylén-(CH2)p;
o a p sú nezávisle od seba 0 až 4;
alebo ich farmaceutický prijateľných solí, s vylúčením
6-per-deoxy-6-per-(2-hydroxyetyltio)-p-cyklodextrínu; 6-mono-deoxy-6-mono-(2-hydroxyetyltio)-b-cyklodextrínu;
6-per-deoxy-6-per-(2-hydroxyetyltio)-7-cyklodextrínu; 6-per-deoxy-6-per-(karboxymetyltio)-P-cyklodextrínu;
6-mono-deoxy-6-mono-(karboxymetyltio)-P-cyklodextrínu; 6A,6B-dideoxy-6A,6B-bis[(o-karboxyfenyl)tio]-p-cyklodextrínu; a 6A,6B-dideoxy-6A,6B-bis(karboxymetyltiol)-P-cyklodextrínu.
Výraz (C^jalkylén podľa definície vzorca (I) znamená bivalentný uhlíkový radikál s rozvetveným alebo priamym reťazcom, ktorý obsahuje 1 až 6 atómov uhlíka, ako je napríklad metylén, etylén (1,2-etándiyl), propylén (1-metyl-1,2-etándiyl), 2-metyl-l,2-etándiyl, 2,2-dimetyl-l,2-etándiyl, 1,3-propándiyI, 1,4-butándiyl, 1,5-pentándiyl a 1,6-hexándiyl.
Výraz fenylén znamená bivalentnú časť s voľnými väzbami, ktoré môžu byť proti sebe v polohe orto, metá alebo para.
Výraz (C1.3)alkyl znamená alkylovú skupinu s rozvetveným alebo priamym reťazcom, ktorá obsahuje 1 až 3 atómy uhlíka, napríklad metyl, etyl, propyl a izopropyl.
Výraz karboxyfenyl znamená fenylovú skupinu, ktorá je substituovaná karboxyskupinou v polohe orto, metá alebo para. Výhodná je wto-karboxyfenylová skupina.
Zlúčeniny všeobecného vzorca (I), v ktorých n + m je 7, sú deriváty β-cyklo-dextrínu, kým zlúčeniny, v ktorých n + m je 8, sú deriváty γ-cyklodextrínu.
Výhodné sú deriváty 6-merkaptocyklodextrínu všeobecného vzorca (I), v ktorých X je COOH, alebo ich farmaceutický prijateľná soľ.
Výhodnejšie sú deriváty 6-merkaptocyklodextrínu všeobecného vzorca (I), v ktorých n je 8, Rje (C^jalkylén a X je COOH.
Osobitne výhodné deriváty 6-merkaptocyklodextrmu podľa vynálezu sú: 6-per-deoxy-6-per-(2-karboxyetyl)tio-Y-cyklodextrín; 6-per-deoxy-6-per-(3-karboxypropyl)tio-y-cyklodextrín; 6-per-deoxy-6-per-(4-karboxyfenyl)tio-Y-cyklodextrín; 6-per-deoxy-6-per-(4-karboxyfenylmetyl)tio-y-cyklodextrín; 6-per-deoxy-6-per-(2-karboxypropyl)tio-y-cyklodextrín; a 6-per-deoxy-6-per-(2-sulfoetyI)tio-Y-cyklodextrín.
Deriváty 6-merkaptocyklodextrínu vzorca (I) možno pripraviť reakciou C6 aktivovaného derivátu cyklodextrínu všeobecného vzorca (II) s derivátom alkyltiolu, arylalkyltiolu alebo aryltiolu zodpovedajúcim vzorcu H-S-R-X, v ktorom R a X majú význam určený skôr, v prítomnosti anorganickej alebo organickej bázy.
v ktorom m je 0 až 7, n je 1 až 8, m + n = 7 alebo 8 a Y je odštiepiteľná skupina, ktorou môže byť halogén (Cl, Br alebo I), esterová skupina od kyseliny sírovej alebo sulfónovej, ako je napríklad tosilát, naftalénsulfonát alebo triflát.
Podobne, deriváty 6-merkaptocyklodextrínu všeobecného vzorca (I) možno tiež pripraviť reakciou derivátu 6-tiol y- alebo β-cyklodextrínu všeobecného vzorca (III) s alkylačným činidlom, ako je napríklad alkylhalogén, arylalkylhalogén, alkylsulfonát, arylalkylsulfonát, ktorý zodpovedá vzorcu Y-X-R, v ktorom Y, X a R boli určené skôr, alebo s činidlom obsahujúcim dvojitú väzbu, ako je napríklad vinylalkán, akrylát atď., alebo s epoxidom v prítomnosti anorganickej alebo organickej bázy;
(III), v ktorom m je 0 až 7, n je 1 až 8, m + n = 7 alebo 8.
Odborníkom v danej oblasti techniky sú známe aj alternatívne spôsoby syntézy na prípravu derivátov 6-merkaptocyklodextrínu podľa vynálezu. Chémia derivatizácie cyklodextrínov je dobre zdokumentovaná (pozri napríklad: Comprehensive Supramolecular Chemistry, zväzky 1 až 11, Atwood J. L., Davies J. E. D., MacNicol D. D., Vogtle F., vydavatelia: Elsevier Science Ltd., Oxford, Spojené kráľovstvo, 1996).
Farmaceutický prijateľné soli derivátov 6-merkaptocyklodextrínu všeobecného vzorca (I), v ktorom X znamená karboxylovú skupinu COOH, sulfónovú skupinu SO2OH, fosfónovú skupinu PO(OH) 2, alebo tetrazol-5-ylovú skupinu, možno získať reakciou kyseliny s organickou zásadou alebo anorganickou zásadou, ako je napríklad hydroxid sodný, draselný alebo lítny.
Deriváty 6-merkaptocyklodextrínu alebo ich farmaceutický prijateľné soli alebo solváty na použitie podľa vynálezu sa podávajú parenterálne. Spôsob injikovania môže byť intravenózny, subkutánny, intradermálny, intramuskulámy alebo intraarteriálny. Výhodný spôsob je intravenózny. Presná použitá dávka bude nevyhnutne závisieť od potrieb jednotlivého pacienta, ktorému sa bude liečivo podávať, od stupňa svalovej aktivity, ktorá sa má obnoviť, a od posúdenia špecialistu anestéziológa a špecialistu v intenzívnej starostlivosti. Uvažuje sa aj o mimotelovej aplikácii chemických chelátorov podľa vynálezu, napríklad zmiešaním chemického chelátora s krvou počas dialýzy alebo počas plazmaferézy.
V ďalšom aspekte sa vynález týka súpravy na poskytnutie neuro-muskulámeho bloku a jeho reverzie, ktorá zahŕňa (a) neuromuskulámy blokujúci prostriedok, a (b) derivát 6-merkaptocyklodextrínu všeobecného vzorca (I), ktorý je schopný vytvoriť komplex hosť-hostiteľ s neuromuskulámym blokujúcim prostriedkom. Súpravou podľa vynálezu sa myslí formulácia, ktorá obsahuje samostatné farmaceutické prípravky, t. j. neuromuskulámy blokujúci prostriedok a derivát 6-merkaptocyklodextrínu vzorca (I), t. j. prostriedok na reverziu. Komponenty takejto súpravy zloženej z častí sa používajú následne, t. j. neuromuskulámy blokujúci prostriedok sa podáva pacientovi, ktorý ho potrebuje, a potom v čase, keď sa vyžaduje obnova svalovej funkcie, nasleduje podanie reverzného prostriedku, t. j. derivátu 6-merkaptocyklodextrínu podľa súčasného vynálezu.
Výhodná súprava podľa vynálezu obsahuje derivát 6-merkaptocyklodextrínu vzorca (I) a neuromuskulárny blokujúci prostriedok, ktorý sa volí zo skupiny pozostávajúcej z rokurónia, vekurónia, pankurónia, rapakurónia, mivakuria, atrakuria, (cújatrakuria, tubokurarínu a suxametónia. Osobitne výhodná súprava podľa vynálezu zahŕňa rokurónium ako neuromuskulámy blokujúci prostriedok.
Po zmiešaní s farmaceutický vhodnými pomocnými látkami a farmaceutický vhodnými kvapalinami, napríklad podľa opisu v štandardnom odkaze, Gennaro a spol., Remington’s Pharmaceutical Sciences, (18. vydanie, Mack Publishing Company, 1990, časť 8: Pharmaceutical Preparations and Their Manufacture; pozri zvlášť kapitolu 84 „Parenteral preparations“, strany 1545-1569; a kapitolu 85 „Intravenous admixtures“, strany 1570-1580), možno deriváty 6-merkaptocyklo-dextrínu použiť vo forme roztoku, napríklad na použitie ako injekčný prípravok.
Podobne, farmaceutickú zmes možno prezentovať v nádobách na jednotkovú dávku alebo na viac dávok, ako sú napríklad zatavené fľaštičky a ampuly, a možno ich skladovať v stave sušenia zmrazením (lyofilizovaním), čo pred použitím vyžaduje iba pridanie sterilného kvapalného nosiča, napríklad vody.
Vynález ďalej zahŕňa farmaceutický prostriedok podľa uvedeného opisu v kombinácii s baliacim materiálom, ktorý je na uvedenú zmes vhodný, pričom uvedený baliaci materiál zahŕňa návod na použitie zmesi na použitie podľa uvedeného opisu.
Vynález je ilustrovaný nasledujúcimi príkladmi.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
6-Mono-deoxy-6-mono-(4-karboxyfenyl)tio-y-cyklodextrín, sodná soľ
Do banky s okrúhlym dnom s obsahom pyridínu (120 ml) sa pridal suchý γ-cyklodextrín (2,0 g, 1,54 mmol) v dusíkovej atmosfére pri izbovej teplote. Po rozpustení sa pridal 2-naftalénsulfonylchlorid (1,05 g, 4,64 mmol) v pyridíne (20 ml) a zmes sa miešala 24 h. Reakcia sa zastavila vodou (50 ml) a reakčná zmes sa nechala odpariť dosucha za poskytnutia surového 6-mono-O-(2'-naftalénsulfonyl)-y-cyklodextrínu.
Hydrid sodný (0,38 g, 15,83 mmol) sa suspendoval v suchom dimetylformamide (20 ml). Do suspenzie sa potom pridala kyselina 4-merkaptobenzoová (0,7 g, 4,55 mmol) a výsledná zmes sa miešala 20 minút. Do zmesi sa pridal y-cyklo-dextrínnosylát (3,2 g, 2,12 mmol) a reakcia sa ohriala na 100 °C na 90 minút. Po ochladení sa pridal acetón, aby sa vyzrážala tuhá zrazenina, ktorá sa ešte raz vyzrážala z vody/acetónu. Zrazenina sa potom rozpustila vo vode (20 ml), pH sa upravilo na 7,0 pridaním 2N kyseliny chlorovodíkovej a chromatografovala sa na kolóne Sephadex DEAE A-25. Vhodné frakcie sa zlúčili, dialyzovali, a vyzrážali sa dvakrát z vody/acetónu s výťažkom 400 mg požadovanej zlúčeniny. 'H NMR v DMSO δ 7,4-7,8 (ArH), 5,0-5,2 (8 H), 4,13 (1 H), 3,7-4,0 (29 H), 3,7-3,4 (17 H), 3,25 (1 H) ppm. I3C NMR v DMSO δ 129,9 a 127,5 (ArC), 103,3 a 102,9 (Cl a Cľ), 85,0 (C4'), 81,6 (C4’) 73,8 (C3), 73,5 (C2), 72,2 (C5), 70,8 (C5’), 60,6 (C6), 34,3 (C6’) ppm. Elektrosprej MS [M + H]* = 1455,7 a [M + Na]+ = 1477,7.
Príklad 2
6-Mono-deoxy-6-mono-(2-karboxyfenyl)tio-y-cyklodcxtrín, sodná soľ
Hydrid sodný (60 % dispergovaný v oleji, 0,18 g, 4,5 mmol) sa pridal ku kyseline tiosalicylovej (0,34 g, 2,2 mmol) v DMF (25 ml) v jednej dávke a 30 min. sa miešal pri izbovej teplote. K tejto zmesi sa potom pridal surový roztok 6-mono-0-(2’-naftalénsulfonyl)-y-cyklodextrín (2,5 g, 1,45 mmol) v DMF (15 ml) a 24 hodín sa ohrieval na 70 °C. Zmes sa ochladia a reakcia sa pred odparením dosucha zastavila vodou (20 ml). Ku zvyšku sa potom pridala voda a výsledný roztok sa vylial do acetónu (250 ml), aby sa vytvorila zrazenina. Výsledná tuhá látka sa oddelila filtráciou a rozpustila sa vo vode (10 ml) pred chromatografovaním na kolóne Sephadex DEAE A-25 eluovaním s vodou, potom s 0,2N NaOH. Frakcie obsahujúce produkt sa zlúčili, odparili sa do malého objemu a dialyzovali sa (MWCO 1000) výmenou externej vody štyrikrát. Interný roztok sa odparil do malého objemu a vylial sa do acetónu (100 ml). Tuhá látka sa oddelila filtráciou a vysušila sa vo vákuu pri 70 °C, čím sa získala požadovaná zlúčenina (235 mg) vo forme bielej tuhej látky. 'H NMR (D,O) δ 7,50-7,10 (4 H, m, Ar-H), 5,14 (8 H, m, CyD 1-H), 4,16 (1 H, m, CyD 5-H), 3,98-3,85 (26 H, m,
CyD 3,5,2,4,-H), 3,70-3,61 (20 H, m, CyD 2,3,4,6-H), 3,15 (1 H, m, CyD 6-H) ppm; Elektrosprej MS m/z
1477,6 pre [M + Na]+, vypočítané pre C55H83NaO41S M 1455,304.
Príklad 3
6-Per-deoxy-6-per-(3-karboxyfenyl)tio-y-cyklodextrín, sodná soľ
Trifenylfosfin (30,1 g, 15 ekvivalentov) sa rozpustil za miešania v suchom DMF (160 ml). Pridal sa jód (30,5 g, 15,6 ekvivalentov) počas 10 min. za vzniku tepla. Pridal sa potom suchý γ-cyklodextrin (10 g, 7,7 mmol) a zmes sa ohrievala 24 h na teplotu 70 °C. Zmes sa nechala ochladiť, pridal sa do nej metoxid sodný (3,1 g sodíka v 50 ml metanolu) a zmes sa miešala 30 min., vyliala sa na metanol (800 ml) a odparila sa dosucha. Ku zvyšku sa pridala voda (500 ml), tuhá látka sa oddelila filtráciou a premyla sa vodou (3 x 100 ml), potom acetónom (3 x 100 ml) a vysušila sa vo vákuu pri 70 °C, čím sa získal 6-per-dcoxy-6-pe/'-jód-y-cyklodextrín vo forme žltej tuhej látky (16,2 g), ktorá sa použila bez ďalšieho čistenia.
Do roztoku kyseliny 3-merkaptobenzoovej (1,0 g, 10 ekvivalentov) v DMF (30 ml) sa pridal 60 %-ný hydrid sodný dispergovaný v oleji (476 mg, 22 ekvivalentov) po častiach počas 30 min. Zmes sa ochladila a pridal sa 6-per-deoxy-6-per-jód-y-cyklodextrín (1,4 g) v DMF (30 ml). Zmes sa potom miešala 24 h pri teplote 70 °C. Zmes sa nechala ochladiť na izbovú teplotu a zastavila sa pridaním vody (20 ml), potom sa odparila do malého objemu. Roztok sa vylial do acetónu (500 ml) a zrazenina sa oddelila filtráciou, rozpustila sa vo vode (20 ml) a dialyzovala sa (MWCO 1000) výmenou externej vody štyrikrát. Interný roztok sa odparil do malého objemu a vylial sa do acetónu (250 ml). Tuhá zrazenina sa oddelila filtráciou a vysušila sa vo vákuu pri 70 °C, čím sa získala požadovaná zlúčenina (1,45 g) vo forme bielej tuhej látky: 'H NMR (D2O) δ 7,77 (8 H, br s, Ar-H), 7,55 (8 H, d, J= 6,0 Hz, Ar-H), 7,71 (16 H, m, Ar-H), 5,16 (8 H, s, CyD 1-H), 4,00-3,94 (16 H, m, CyD 3,5-H), 3,58-3,53 (16 H, m, CyD 4,2-H), 3,43-3,40 (8 H, m, CyD 6-H), 3,24-3,20 (8 H, m, CyD 6-H); elektrosprej m/z 1190,6 pre [M-8Na+6H]2’, vypočítané pre C|o4H]o4Na8048S8 M 2562,39.
Príklad 4
6-Per-deoxy-6-per-(2-karboxyetyl)tio-y-cyklodextrín, sodná soľ
Kyselina 3-merkaptopropiónová (1,22 ml, 14,0 mmol) sa rozpustila v suchom DMF (45 ml) v N2 atmosfére pri izbovej teplote. Do tohto roztoku sa v troch dávkach pridal hydrid sodný (1,23 g, 30,8 mmol, 60 %) a zmes sa miešala ďalších 30 min. Do tejto zmesi sa potom po kvapkách pridal roztok 6-per-deoxy-6-per-jód-y-cyklodextrínu (3,12 g, 1,40 mmol) v 45 ml suchého DMF. Po pridaní sa reakčná zmes ohrievala 12 h na 70 °C. Po ochladení sa do zmesi pridala voda (10 ml) a objem sa in vacuo znížil na 40 ml, a pridal sa eta7 nol (250 ml), aby sa získala zrazenina. Tuhá zrazenina sa oddelila filtráciou a dialyzovala sa 36 h. Objem sa potom in vacuo znížil na 20 ml. Pridal sa etanol a zrazenina sa oddelila filtráciou a vysušila sa, čím sa získala požadovaná zlúčenina vo forme bielej tuhej látky (1,3 g, 43 %). 'H-NMR D2O δ 2,47-2,51 (m, 16 H); 2,84-2,88 (m, 16 H); 3,00-3,02 (t, 8 H); 3,11-3,14 (t, 8 H); 3,62-3,68 (m, 16 H); 3,92-3,97 (m, 8 H); 4,04-4,06 (m, 8 H); 5,19 (m, 8 H) ppm. MS FIA - ión pri 2024,9 m/z.
Príklad 5
Požadovaná zlúčenina sa pripravila podobným spôsobom ako v príklade 4 reakciou kyseliny 6-merkaptohexánovej (1,34 g, 0,90 mmol) s 6-per-deoxy-6-per-jód-y-cyklodextrínom. ’H-NMR D2O δ 1,40 (s, 16 H); 1,57-1,64 (m, 32 H); 2,17-2,21 (m, 16 H); 2,67-3,00 (m, 16 H); 2,85-2,90 (m, 8 H); 3,15-3,20 (m, 8 H); 3,52-3,59 (m, 8 H); 3,60-3,63 (m, 8 H); 3,87-3,93 (m, 16 H); 5,16 (s, 8 H) ppm. MS FIA + ióny pri 2362,2, 2213, 2065 a 1919 m/z.
Príklad 6
6-J’er-deoxy-6-per-(3-karboxypropyl)tio-y-cyklodextrín, sodná soľ
Požadovaná zlúčenina sa pripravila podobným spôsobom ako v príklade 4 reakciou kyseliny 4-merkaptomaslovej (1,10 g, 0,009 mol) so 6-/>er-deoxy-6-per-jód-y-cyklodextrínom. 'H-NMR D2O δ 1,87-1,88 (m, 16 H); 2,27-2,30 (m, 16 H); 2,67-2,71 (m, 16 H); 2,98-3,00 (m, 8 H); 3,13-3,16 (m, 8 H); 3,61-3,63 (m, 16 H); 3,94-4,03 (m, 16 H); 5,21 (s, 8 H) ppm. MS FIA + ión pri 2138,8 m/z.
Príklad 7
6-Per-deoxy-6-per-karboxymetyltio-y-cyklodextrín, sodná soľ
Hydrid sodný (60 %-ná disperzia, 0,34 g, 8,60 mmol) sa pridal do miešaného roztoku etyl-2-merkaptoacetátu (0,92 ml, 8,40 mmol) v DMF (20 ml) v dusíkovej atmosfére pri izbovej teplote. Po doznení šumenia (15 min.) sa do systému pridal per-6-deoxy-per-6-jód-y-cyklodextrín (2,17 g, 1,00 mmol). Po ďalších 5 min.
sa teplota zvýšila na 70 °C a reakčná zmes sa nechala miešať 17 h. Po ochladení sa DMF odstránil in vacuo. Pridal sa metanol (50 ml) a z roztoku sa pomaly vykryštalizovala krémovo biela tuhá látka. Táto látka sa za odsávania odfiltrovala, premyla sa metanolom a vysušila sa, čím sa získal 6-per-deoxy-6-per-karbetoxy-metyltio-y-cyklodextrín vo forme tuhej látky (1,74 g, 82 %). δΗ (d6-dmso) 4,95-4,85 (8 H, m, 8 x anoméme CH), 4,05 (16 H, q, 8 x CIHCHj), 3,85-3,75 (8 H, m), 3,60-3,50 (8 H, m), 3,40-3,20 (32 H, bs, 8 x x CH2SCH2), 3,20-3,10 (8 H, m), 2,95-2,85 (8 H, m), 1,20 (24 H, t, 8 x CH2CH3).
Do IM roztoku hydroxidu sodného (7 ml) sa pridal 6-per-deoxy-6-per-karb-etoxymetyltio-y-cyklodextrín (1,00 g, 0,47 mmol) a reakcia sa nechala miešať pri izbovej teplote. Po 18 h sa číry roztok dialyzoval 8 h, a voda sa vymieňala (2 1) každé 2 h. Po uplynutí tohto času sa obsah dialyzačných hadičiek vyprázdnil do nádoby a voda sa odparila in vacuo, čím sa získala požadovaná zlúčenina vo forme bielej tuhej látky (0,62 g, 64 %). δΗ (D2O) 5,21 (8 H, d, 8 x anoméme CH), 4,18-4,05 (8 H, m), 4,00 (8 H, dd), 3,78 (8 H, dd), 3,70 (8 H, dd), 3,40 (16 H, dd), 3,20 (8 H, d), 3,02 (8 H, dd). ôc(D2O) 178,1, 101,6, 82,8, 73,0, 72,7, 71,8, 39,0, 34,1 LC/MS TOF 1889 m/z.
Príklad 8
6-Per-deoxy-6-per-(4-karboxyfenyl)tio-y-cyklodextrín, sodná soľ
Do roztoku kyseliny 4-merkaptobenzoovej (856 mg) v DMF (30 ml) sa po častiach pridal 60 %-ný hydrid sodný dispergovaný v oleji (372 mg) počas 30 min. Zmes sa ochladila a v jednej dávke sa pridal per-6-deoxy-per-6-brómo-y-cyklodextrín (1,0 g) a zmes sa miešala 24 h pri 70 °C. Zmes sa nechala ochladiť na izbovú teplotu a reakcia sa zastavila pridaním vody (20 ml), potom sa odparila do malého objemu. Roztok sa vylial do etanolu (250 ml) a zrazenina sa oddelila filtráciou, rozpustila sa vo vode (20 ml) a dialyzovala sa (MWCO 1000) výmenou externej vody štyrikrát. Interný roztok sa odparil do malého objemu a vylial sa do acetónu (250 ml). Tuhá zrazenina sa oddelila filtráciou a vysušila sa vo vákuu pri 70 °C, čím sa získala požadovaná zlúčenina (1,2 g) vo forme bielej tuhej látky. *H NMR (D2O, 343K) δ 7,70 (16 H, d, J = 8,1 Hz, Ar-H), 7,23 (16 h, d, J= 7,3 Hz, Ar-H), 5,15 (8 H, s, CyD 1-H), 4,00-3,96 (16 H, m, CyD 3,5-H), 3,55-3-53 (24 H, m, CyD 6’,4,2-H), 3,15 (8 H, m, CyD 6-H); MALDI-TOF m/z 2383,7 pre [M-Na8+H6], vypočítané pre C104Hl04Na8O48S8 M 2562,39.
Príklad 9
6-F'er-deoxy-6-per-(4-karboxymetylfenyl)tio-y-cyklodextrín, sodná soľ
Do roztoku kyseliny 4-merkaptofenyloctovej (10 ekvivalentov) v DMF (50 ml) sa po častiach pridal 60 %-ný hydrid sodný v oleji (22 ekvivalentov) počas 30 min. Zmes sa ochladila a v jednej dávke sa pridal />er-6-deoxy-per-6-bróm-y-cyklodextrín (1,0 g) a zmes sa miešala 24 h pri 70 CC. Zmes sa nechala ochladiť na izbovú teplotu a reakcia sa zastavila pridaním vody (20 ml), potom sa reakčná zmes odparila do malého objemu. Roztok sa potom vylial do acetónu (250 ml) a zrazenina sa oddelila filtráciou, suspendovala sa vo vode (20 ml) a dialyzovala sa (MWCO 1000) výmenou externej vody štyrikrát. Interný roztok sa odparil do malého objemu a vylial sa do acetónu (250 ml). Tuhá zrazenina sa oddelila filtráciou a vysušila sa vo vákuu pri 70 °C, čím sa získala požadovaná zlúčenina (1,44 g) vo forme bielej tuhej látky. ’H NMR (D2O, 343 K) δ 7,15 (16 H, d, J = 8,0 Hz, Ar-H), 6,99 (16 H, d, J = 8,0 Hz, Ar-H), 4,98 (8 H, s, CyD 1-H), 3,90-3,72 (16 H, m, CyD 3,5-H), 3,51-3,43 (16 H, m, CyD 4,2-H), 3,28 (24 H, m, CH2-Ar, CyD 6’-H), 3,15-3,10 (1 H, m, CyD 6-H); MALDI-TOF m/z 2495,8 pre [M-Na8+H6] vypočítané pre Ci12H|2oNa8048S8 M 2674,6.
Príklad 10
6-Per-deoxy-6-per(3-amidopropyl)tio-Y-cyklodextrín
Do zmesi 6-per-deoxy-6-/>er-tio-y-cyklodextrínu (500 mg; pripravený podľa príkladu 17) a jodidu draselného (5 mg) v DMF (10 ml) sa pridal 4-chlórbutamid (673 mg; Fries a spol., Biochemistry 1975, 14, 5233). Pridal sa uhličitan cézny (1,8 g) a reakčná zmes sa ohrievala cez noc na 60 °C. Výsledná zmes sa vyliala do acetónu, prefiltrovala sa, premyla sa etanolom a vodou a potom sa vysušila in vacuo (118 mg; 16,2 %). ’H NMR (DMSO/D2O) δ 4,9 (1 H, s),3,8 (1 H, m), 3,6 (1 H, m), 3,4 (2 H, m), 3,05 (1 H, m), 2,85 (1 H, m), 2,2 (2 H, m), 1,75 (2 H, m). Elektrosprejové hmotnostné spektrumM-H (m/z) 2105.
Príklad 11
6-/’er-deoxy-6-/?er(5-hydroxy-3-oxa-pentyl)tio-y-cyklodextrín
2-(2-Merkaptoetoxy)etanol (1,4 g, 11,6 mmol) sa rozpustil v DMF (20 ml), miešanie sa začalo pri izbovej teplote v dusíkovej atmosfére. Pridal sa potom per-6-bróm-y-cyklodextrín (2 g, 1,12 mmol) a uhličitan cézny (3,2 g, 9,86 mmol) a výsledná suspenzia sa miešala cez noc pri 60 °C v dusíkovej atmosfére. Po vychladení na izbovú teplotu sa suspenzia vyliala do acetónu (200 ml) a nerozpustný materiál sa oddelil filtráciou, premyl sa acetónom (3 x) a vysušil sa in vacuo. Surový produkt sa rozpustil v deionizovanej vode (20 ml) a dialyzoval sa (10 h). Obsah dialyzačnej membrány sa potom skoncentroval in vacuo, čím sa získal 1 g požadovaného produktu vo forme krémovej tuhej látky. ’H NMR (D2O, 400 MHz): δ 2,81-3,00 (m, 24 H), 3,21-3,31 (d, 8 H), 3,49 (t, 8 H), 3,55-3,75 (m, 56 H), 3,82 (t, 8 H), 3,89 (t, 8 H), 5,11 (d, 8 H). ESI-MS 2175 (M-H)”.
Príklad 12
6-Per-deoxy-6-per[(2(2-karboxybenzoyl)amino)etyl]tio-y-cyklodextrm, sodná soľ
Per-6-merkapto-y-cyklodextrm (1 g, 0,7 mmol; pozri príklad 17) sa rozpustil v DMF (10 ml) a miešanie sa začalo pri izbovej teplote v dusíkovej atmosfére. Pridal sa /V-(2-brómetyl)ftalimid (1,57 g, 6,17 mmol) a uhličitan cézny (2 g, 6,17 mmol) a výsledná suspenzia sa miešala cez noc pri 60 °C v dusíkovej atmosfére. Po ochladení na izbovú teplotu sa DMF odstránil in vacuo a za prudkého miešania sa pridala voda (100 ml).
SK 286282 Β6
Zrazenina sa oddelila filtráciou, premyla sa vodou (3 x) a vysušila sa in vacuo s výťažkom 1,67 g krémovej tuhej látky. Do surového produktu (600 mg) sa potom pridal vodný hydroxid sodný (IM, 20 ml) a výsledný roztok sa miešal cez noc pri izbovej teplote a v dusíkovej atmosfére. Roztok sa potom dialyzoval deionizovanou vodou až do ustálenia pH a obsah dialyzačnej membrány sa vysušil in vacuo s výťažkom 500 mg požadovaného produktu vo forme sklovitej tuhej látky.
Ή NMR (D2O, 400 MHz): δ 2,76-2,96 (m, 24 H), 3,10-3,30 (m, 8 H), 3,35-3,62 (m, 32 H), 3,78-3,95 (m, 16 H), 5,02 (d, 8 H), 7,30-7,62 (m, 32 H);
ESI-MS: 1477 (M-2H)2’.
Príklad 13
6-Per-deoxy-6-per(2-hydroxyetyl)tio-Y-cyklodextrín
Do miešaného roztoku 2-merkaptoetanolu (10,85 g, 10 ekvivalentov) v DMF (500 ml) v dusíkovej atmosfére sa po častiach pridal 60 %-ný hydrid sodný dispergovaný v oleji (11,7 g, 21 ekvivalentov) počas 30 min. Zmes sa miešala 90 min. pri izbovej teplote. Pridal sa /?er-6-deoxy-6-per-bróm-y-cyklodextrín (25,0 g) a zmes sa ohrievala 24 h na 70 °C. Zmes sa nechala ochladiť na izbovú teplotu a reakcia sa zastavila pridaním vody (50 ml), potom sa odparila do malého objemu. Zvyšok sa potom rozmiešal vo vode (100 ml) a vylial sa na metanol/acetón 1 : 1 (500 ml). Vytvorená tuhá látka sa oddelila filtráciou, rozpustila sa vo vode (500 ml) a dialyzovala sa (MWCO 1000), pričom externá voda sa vymenila štyrikrát. Interný roztok sa odparil do malého objemu a potom sa nechal vykryštalizovať z horúcej vody, čím sa získala požadovaná zlúčenina (8,5 g) vo forme bielych krížikových kryštálov.
'H NMR (400 MHz; DMSO) δ 5,91 (16 H, br s, 2,3-OH), 4,92 (8 H, s, 1-H), 4,71 (8 H, t, J 4,4 Hz, SCH2CH2OH), 3,75 [8 H, t, J 8,0 Hz, 3-H (alebo 5-H)], 3,60-3,50 [24 H, m, 5-H (alebo 3-H), SCH2CH2OH], 3,40-3,30 (16 H, m, 4-H, 2-H), 3,08 (8 H, d, J 13,6 Hz, 6-H), 2,82 (8 H, dd, J 13,6, 6,8 Hz, 6-H), 2,66 (16 H, t, J 6,8 Hz, SCH2CH2OH);
m/z (elektrosprej) 1775,4 pre [M-H] , vypočítané pre C^HujSgO^o M 1776,45.
Príprava tejto zlúčeniny podobným spôsobom už bola publikovaná: J. Chem. Soc., Chem. Commun., 203 (1993).
Príklad 14
6-7’er-deoxy-6-per(N-metylamidometyl)tio-y-cyklodextrín
Do miešaného roztoku /V-metylmerkaptoacetamidu (0,58 g, 10 ekvivalentov) v DMF (30 ml)v dusíkovej atmosfére sa po častiach pridal 60 %-ný hydrid sodný dispergovaný v oleji (0,22 g, 10 ekvivalentov počas 30 min. Zmes sa miešala 30 min. pri izbovej teplote. Pridal saper-6-deoxy-6-per-bróm-Y-cyklodextrín (1,0 g) a zmes sa ohrievala 48 h na 60 až 70 °C. Zmes sa nechala ochladiť na izbovú teplotu a reakcia sa zastavila pridaním vody (20 ml), potom sa odparila do malého objemu. Zvyškový roztok sa vylial na etanol (100 ml). Vytvorená tuhá látka sa oddelila filtráciou, rozpustila sa vo vode (200 ml) a dialyzovala sa (MWCO 1000), pričom externá voda bola vymenená štyrikrát. Interný roztok sa odparil do malého objemu a vylial sa na etanol (100 ml). Zrazenina sa oddelila filtráciou a vysušila sa vo vákuu, čím sa získala požadovaná zlúčenina (0,55 g) vo forme bielej tuhej látky.
'H NMR (400 MHz; D2O) δ 5,29 (8 H, d, J 4,0 Hz, 1-H), 4,10 (8 H, br t, J 9,6 Hz, 5-H), 4,05 (8 H, t, J 9,8 Hz, 3-H), 3,83 (8 H, dd, J 10,0, 3,6 Hz, 2-H), 3,74 (8 H, t, J 9,2 Hz, 4-H), 3,58-3,49 [16 H, AB systém,
SK 286282 Β6
SCH2C(O)NHCH3], 3,36 (8 H, br d, J 12,8 Hz, 6-H), 3,07 (8 H, dd, J 14,0 8,4 Hz, 6-H), 2,94 (24 H, s, SCH2C(O)NHCH3);
m/z (elektrosprej) 1991,7 pre [M-H]“, vypočítané pre C72H|2oN8S804l) M 1992,54.
Príklad 15
6-Per-deoxy-6-per(2-karboxypropyl)tio-y-cyklodextrín, sodná soľ
Hydrid sodný (60 %-ný v oleji) (0,44 g) sa pridal k metyl-3-merkapto-2-metyl-propionátu (1,474 g; J. Med. Chem., 1994, 1159) v dimetylformamide (25 ml). Po 30 min. sa pridal per-6-deoxy-per-6-bróm-y-cyklodextrín (2,25 g) rozpustený v dimetylformamide (25 ml). Pridal sa kryštál jodidu sodného a zmes sa ohrievala cez noc na 75 °C. Rozpúšťadlo sa oddestilovalo a zvyšok sa vykryštalizoval z metanolu, čím vznikol metylester (1,3 g). Hmotnostné spektrum (M-H) 2224;
'H NMR (dmso D6): δ 1,41 (d, 24 H), 2,68 (m, 16 H), 2,80 (m, 16 H), 3,00 (m, 8 H), 3,61 (3, 24 H), 3,79 (m, 8 H), 4,95 (s, 8 H).
Tento produkt sa potom cez noc miešal roztokom hydroxidu sodného (M, 13 ml). Výsledná zmes sa prefiltrovala, dialyzovala do neutrality, a odparila sa do sucha, čím sa získala požadovaná zlúčenina (1,13 g). Hmotnostné spektrum (M-H) 2112;
'H NMR (D2O): δ 1,15 (d, 24 H), 2,5 (m, 8 H), 2,65 (m, 8 H), 2,8-3,1 (m, 24 H), 3,65 (m, 16 H), 4,0 (m, 16 H), 5,2 (s, 8 H).
Príklad 16
6-Per-deoxy-6-/7er(3-karboxypropyl)tio-3-cyklodextrín, sodná soľ
/?er-6-deoxy-per-6-brómo-3-cyklodextrín (2,25 g), metyl-4-merkaptobutyrát (1,7 g; Tetrahedron 1998, 2652), uhličitan cézny (4,24 g) a dimetylformamid (25 ml) sa tri dni spolu miešali a ohrievali. Zmes sa ochladila, vyliala sa do vody a prefiltrovala sa. Tuhá látka sa premyla metanolom a vysušila sa (2,1 g). Táto látka sa miešala cez noc roztokom hydroxidu sodného (M, 21 ml), prefiltrovala sa a filtrát sa dialyzoval do neutrality. Odparil sa dosucha, čím sa získala požadovaná zlúčenina (1,7 g). Hmotnostné spektrum (M-H) 1848,8. 'H NMR (D2O): δ 1,75 (m, 16 H), 2,15 (m, 16 H), 2,6 (m, 16 H), 2,85 (m, 8 H), 3,05 (m, 8 H), 3,55 (m, 16 H), 3,87 (m, 16 H), 5,07 (s, 8 H).
Príklad 17
6-Pe7--deoxy-6-/?er(2-sulfoetyl)tio-y-cyklodextrín, sodná soľ
A: Per-6-deoxy-per-6-tio-y-cyklodextrín jPer-ó-deoxy-per-ó-bróm-y-cyklodextrín (20 g), tiomočovina (13,5 g) a dimetylformamid (100 ml) sa ohrievali spolu počas troch dní na 65 °C a potom sa pridal etanolamin (20 ml) a ohrievanie pokračovalo ešte dve hodiny. Zmes sa ochladila, zriedila sa ľadovou vodou a produkt sa oddelil centrifugovaním. Tuhá látka sa premyla dvakrát vodou a vysušila sa vo vákuu pri 65 °C, čím sa získal tiol (7,34 g). Hmotnostné spektrum (M-H) 1424.
'H NMR (dmso D6): δ 2,82 (m, 8 H), 3,20 (d, 8 H), 3,35 (m, 16 H), 6,65 (t, 8 H), 7,75 (t, 8 H), 5,0 (s, 8 H).
B: 6-Per-deoxy-6-per(2-sulfoetyl)tio-y-cyklodextrín, sodná soľ
Uvedený per-tiol (1 g), sodná soľ kyseliny 2-brómetánsulfónovej (1,42 g), uhličitan cézny (2,2 g) a dimetylformamid (10 ml) sa cez noc miešali a ohrievali na 64 °C. Väčšina rozpúšťadla sa vo vákuu odparila a zvyšok sa rozpustil vo vode. Pridal sa roztok hydrogenuhličitanu sodného (5 % hmotnostných, 5 ml) a roztok sa vodou trikrát dialyzoval. Tento roztok sa odparil dosucha a zvyšok sa rozpustil v roztoku hydrogenuhličitanu sodného (10 ml), dialyzoval a odparil sa ako vyššie. Tento postup sa zopakoval, výsledná tuhá látka sa rozpustila v malom objeme vody a produkt sa vyzrážal metanolom. Produkt sa rozpustil vo vode a odparil sa dosucha, čím sa získala požadovaná zlúčenina (1,18 g). *H NMR (D2O): δ 3,9 (m, 24 H), 3,2 (m, 24 H), 3,553,65 (m, 16 H), 3,9 (m, 8 H), 4,05 (m, 8 H), 5,15 (s, 8 H).
Príklad 18
6-Per-deoxy-6-per(2,2-di(hydroxymetyl)-3-hydroxy-propyl)tio-y-cyklodextrín
Per-6-deoxy-per-6-tio-y-cyklodextrín (500 mg; príklad 17), 3-bróm-2,2-di-hydroxymetylpropanol (670 mg), uhličitan cézny (550 mg) a dimetylformamid (10 ml) sa ohrievali a miešali 35 dní pri 65 °C, až kým LCMS analýza preukázala prekonvertovanie na požadovaný produkt. Zmes sa odparila dosucha, rozpustila sa vo vode, dialyzovala sa proti vode, odparila sa do malého objemu a vyzrážala sa s acetónom. Sušením vo vákuu sa získala požadovaná zlúčenina (550 mg).
Hmotnostné spektrum FIA (M-H) 2369.
*H NMR (D2O): δ 2,84 (m, 16 H), 3,15 (m, 8 H), 3,24 (m, 8 H), 3,69 (s, 64 H), 3,85-4,19 (m, 16 H), 5,25 (s, 8 H).
Príklad 19
6-ŕé’r-deoxy-6-perí3-(tetrazol-5-yl)propyl)tio-y-cyklodextrín, sodná soľ
Per-6-deoxy-/?er-6-tio-y-cyklodextrin (1 g), 4-brómbutyronitril, uhličitan cézny (1 g) a dimetylformamid (10 ml) sa počas víkendu spolu miešali pri 60 °C. Zmes sa ochladila, pridala sa voda a zrazenina sa oddelila centrifugovaním. Po premytí a usušení sa získal per-butyronitril (1,4 g). Tento produkt (1 g), azid sodný (1,3 g) trietylamín hydrochlorid (2,8 g) a dimetylformamid (13 ml) sa spolu miešali a ohrievali 7 dní pri 100 °C. Zmes sa ochladila, zriedila sa vodou, okyslila sa a zrazenina sa odfiltrovala. Zrazenina sa premyla vodou, sonikovala sa s metanolom, oddelila sa centrifugovaním, vysušila a rozpustila sa v roztoku hydroxidu sodného (M, 10 ml), prefiltrovala a dialyzovala sa do neutrality. Tento roztok sa odparil dosucha, čím sa získala požadovaná zlúčenina (600 mg). Hmotnostné spektrum (M-2H) 1152,8.
‘H NMR (D2O); δ 1,95 (m, 16 H), 2,55 (m, 16 H), 2,85 (m, 24 H), 3,05 (d, 8 H), 3,5 (m, 8 H), 3,6 (m, 8 H), 3,9 (m, 16 H), 5,06 (s, 8 H).
Príklad 20
Reverzia neuromuskulárnej blokády u anestetizovaných morčiat in vivo
Samce morčiat kmeňa Dunkin-Hartley (telesná hmotnosť: 600 až 900 g) boli anestetizované intraperitoneálnym (i.p.) podaním pentobarbitonu (10 mg/kg) a uretánu (1000 mg/kg). Po tracheotómii sa zvieratám zaviedlo umelé dýchanie pomocou ventilačného prístroja (Harvard) pre malé zvieratá. Do karotidálnej tepny sa zaviedol katéter na priebežné monitorovanie arteriálneho krvného tlaku a na odoberanie vzoriek krvi na analýzu krvných plynov. Frekvencia tepu bola odvodená od signálu krvného tlaku. Stimuloval sa sedací nerv (pravouhlé pulzy v trvaní 0,5 ms v lOs (0,1 Hz) intervaloch pri supramaximálnom napätí s použitím stimulátora Grass S88) a sila kontrakcií svalu musculus gastrocnemius sa merala s použitím silového transduktora Grass FT03. Kontrakcie, krvný tlak a frekvencia tepu sa zaznamenávali na mnohokanálovom záznamníku Grass 7D. Katétre sa zaviedli do oboch jugulámych žíl. Jeden katéter sa použil na priebežnú infúziu neuromuskulámeho blokujúceho prostriedku. Rýchlosť infúzie neuromuskulámeho blokujúceho prostriedku sa zvýšila, až kým sa nedosiahol rovnovážny blok pri 85 až 90 %. Drahý katéter sa použil na podávanie stúpajúcich dávok reverzného prostriedku. Počas priebežnej infúzie neuromuskulámeho blokujúceho prostriedku sa podávali jednotlivé dávky so stúpajúcou koncentráciou reverzného prostriedku. Na konci experimentu sa nameraná sila svalovej kontrakcie naniesla proti koncentrácii reverzného prostriedku, a s použitím postupov regresnej analýzy sa vypočítala 50 %-ná reverzná koncentrácia.
Výsledky reverzie neuromuskulámeho bloku indukovaného svalovým relaxantom rokuróniumbromidom (Roc), derivátmi 6-merkaptocyklodextrinu z príkladov 1 až 19 sú uvedené v tabuľke 1. Na porovnanie je uvedená aj reverzná aktivita pôvodných zlúčenín, β-cyklodextrínu a y-cyklodextrínu.
Tabuľka 1
Dávka (ED50, (imol.kg1) produkujúca 50 %-nú reverziu rovnovážneho neuro-muskulámeho bloku u anestetizovaných morčiat a koncentrácia pri maximálnej reverzii
Zlúčenina ED50 pmol.kg-1 % max. reverzie pri koncentrácii (pmol.kg-1)
γ-cyklodextrín (y-CD) 4 104 (47)
β-cyklodextrín (β-CD) 20 93(113)
6-mono-deoxy-6-mono-(4-karboxyfenyl)tio-y-cyklodex- trín, Na soľ (príklad 1) 0,94 102 (8,0)
6-mono-deoxy-6-mono-(2-karboxyfenyl)tio-y-cyklodextrín (príklad 2) 1,30 93(11)
6-per-deoxy-6-per-(3-karboxyfenyl)tio-y-cyklodextrín (príklad 3) 0,28 102(1,28)
6-per-deoxy-6-per-(2-karboxyetyl)tio-y-cyklodextrín, Na soľ (príklad 4) 0,09 97 (0,53)
6-joer-deoxy-6-^er-(5-karboxyfenyl)tio-y-cyklodextrín, Na soľ (príklad 5) 0,74 78 (2,5)
6-per-deoxy-6-/?er-(3-karboxypropyl)tio-y-cyklodextrín, Na soľ (príklad 6) 0,09 108 (0,48)
6-per-deoxy-6-^er-karboxymetyltio-y-cyklodextrín, Na soľ (príklad 7) 0,21 88 (1,92)
6-/?er-deoxy-6-per-(4-karboxyfenyl)tio-y-cyklodextrín, Na soľ (príklad 8) 0,10 95 (0,48)
6-per-deoxy-6-per-(4-karboxyfenylmetyl)tio-y-cyklodextrín, Na soľ (príklad 9) 0,13 100 (0,50)
6-per-deoxy-6-per-(3-amidopropyl)tio-y-cyklodextrín(pri- klad 10) 0,57 94 (33)
6-per-deoxy-6-j>er-(5-hydroxy-3-oxa-pentyl)tio-y-cyklodextrín (príklad 11) 0,47 92 (2,1)
6-per-deoxy-6-/>er-[(2(2-karboxybenzoyl)-amino)etyl]tio- -γ-cyklodextrín, Na soľ (príklad 12) 0,085 95 (0,48)
6-per-deoxy-6-per-(2-hydroxyetyl)tio-y-cyklodextrín (príklad 13) 0,20 96 (2,0)
Zlúčenina ed50 pmol.kg1 % max. reverzie pri koncentrácii (pmol.kg1)
6-per-deoxy-6-pcv-(V-metylamidometyl)tio-y-cyklodextrín (príklad 14) 1,54 102 (7,3)
6-per-deoxy-6-per-(2-karboxypropyl)tio-y-cyklodextrín, Na soľ (príklad 15) 0,10 103 (0,48)
6-per-deoxy-6-per-(3-karboxypropyl)tio-P-cyklodextrín, Na soľ (príklad 16) 0,5 100 (3,2)
6-per-deoxy-6-per-(2-sulfoetyl)tio-y-cyklo-dextrín, Na soľ (príklad 17) 0,055 106(1,7)
6-per-deoxy-6-per-(2,2-di(hydroxymetyl)-3-hydroxypro- pyl)tio-y-cyklodextrín (príklad 18) 2,9 63 (4,9)
6-per-deoxy-6-per-(3-tetrazol-5-yl)propyl)tio-y-cyklodextrín, Na soľ (príklad 19) 0,22 109(1,2)
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (11)

1. Deriváty 6-merkaptocyklodextrínu všeobecného vzorca (I)
0), v ktorom m je 0 až 7 a n je 1 až 8 a m + n = 7 alebo 8;
R je (Ci.6)alkylén, voliteľne substituovaný 1 až 3 OH skupinami, alebo (CH2)o-fenylén-(CH2)p;
o a p sú nezávisle od seba 0 až 4;
X je COOH, CONHR1, NHCOR2, SO2OH, PO(OH)2, O(CH2-CH2-O)q-H, OH alebo tetrazol-5-yl;
R1 je H alebo (C^jalkyl;
R2 je karboxyfenyl;
Q je 1 až 3 ;
alebo ich farmaceutický prijateľné soli;
s výnimkou
6-per-deoxy-6-per-(2-hydroxyetyltio)-P-cyklodextrmu;
6-mono-deoxy-6-mono-(2-hydroxyetyltio)-P-cyklodextrínu;
6-per-deoxy-6-per-(2-hydroxyetyltio)-7-cyklodextrínu;
6-per-deoxy-6-per-(karboxymetyltio)-P-cyklodextrínu;
6-mono-deoxy-6-mono-(karboxymetyltio)-P-cyklodextrínu;
6A,6B-dideoxy-6 A,6B-bis [(o-karboxyfenyl)tio] - β-cyklodextrínu;
6A,6B-dideoxy-6A,6B-bis(karboxymetyltiol)-P-cyklodextrínu; a 6-per-deoxy-6-per-(2,3-dihydroxypropyltio)-P-cyklodextrínu.
2. Deriváty 6-merkaptocyklodextrínu podľa nároku 1, v ktorom R, m a n sú určené v nároku 1 a X je COOH alebo SO2OH, alebo ich farmaceutický prijateľné soli.
3. Deriváty 6-merkaptocyklodextrínu podľa nároku 1, v ktorom m je 0, n je 8, R je (Cj^jalkylén alebo (CH2)0-fenylén-(CH2)p, o a p sú nezávisle od seba 0 až 4, a X je COOH alebo SO2OH, alebo ich farmaceutický prijateľné soli.
4. Deriváty 6-merkaptocyklodextrínu podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3 vybrané zo skupiny, ktorá zahrnuje:
6-per-deoxy-6-per-(2-karboxyetyl)tio-y-cyklodextrín;
6-per-deoxy-6-per-(3-karboxypropyl)tio-y-cyklodextrín;
6-pe7-deoxy-6-per-(4-karboxyfenyl)tio-y-cyklodextrín;
6-per-deoxy-6-per-(4-karboxyfenylmetyl)tio-y-cyklodextrín;
6-/?e7-deoxy-6-per-(2-karboxypropyl)tio-y-cyklodextrín; a
6-per-deoxy-6-/?er-(2-sulfoetyl)tio-y-cyklodextrín;
alebo ich farmaceutický prijateľné soli.
5. Deriváty 6-merkaptocyklodextrínu všeobecného vzorca (I) podľa nároku 1 na použitie na terapiu.
6. Použitie derivátov 6-merkaptocyklodextrinu všeobecného vzorca (I) podľa nároku 1 na výrobu lieku na parenterálne podanie na reverziu neuromuskulámeho bloku indukovaného liekom.
7. Súprava na poskytnutie neuromuskulámeho bloku a jeho reverziu, vyznačujúca sa tým, že obsahuje: (a) neuromuskulámy blokujúci prostriedok, a (b) derivát 6-merkaptocyklodextrínu všeobecného vzorca (I) podľa nároku 1.
8. Súprava podľa nároku 7, vyznačujúca sa tým, že neuro-muskulámy blokujúci prostriedok sa volí zo skupiny pozostávajúcej z rokurónia, vekurónia, pankurónia, rapakurónia, mivakúria, (cw)atrakúria, tubokurarínu a suxametónia.
9. Súprava podľa nároku 8, vyznačujúca sa tým, že neuro-muskulárym blokujúcim prostriedkom je rokurónium.
10. Farmaceutický prostriedok, vyznačujúci sa tým, že obsahuje derivát 6-merkaptocyklodextrínu všeobecného vzorca (I)
CH20H
H OH v ktorom m je 0 až 7 a n je 1 až 8 a m + n = 7 alebo 8;
Rje (C|.6)alkylén, voliteľne substituovaný 1 až 3 OH skupinami, alebo (CH2)0-fenylén-(CH2)p;
o a p sú nezávisle od seba 0 až 4;
X je COOH, CONHR1, NHCOR2, SO2OH, PO(OH)2, O(CH2-CH2-O)q-H, OH alebo tetrazol-5-yl;
R1 je H alebo (Cujalkyl;
R2 je karboxyfenyl;
q je 1 až 3;
alebo jeho farmaceutický prijateľné soli, spolu s farmaceutický prijateľnými pomocnými látkami.
11. Deriváty 6-merkaptocyklodextrínu všeobecného vzorca (I) podľa nároku 1 na použitie na reverziu liekom indukovaného neuromuskulámeho bloku u pacienta.
SK726-2002A 1999-11-29 2000-11-23 Deriváty 6-merkaptocyklodextrínu, farmaceutický prostriedok s ich obsahom, súprava s ich obsahom a ich použitie SK286282B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP99309558 1999-11-29
PCT/EP2000/011789 WO2001040316A1 (en) 1999-11-29 2000-11-23 6-mercapto-cyclodextrin derivatives: reversal agents for drug-induced neuromuscular block

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK7262002A3 SK7262002A3 (en) 2002-11-06
SK286282B6 true SK286282B6 (sk) 2008-06-06

Family

ID=8241767

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK726-2002A SK286282B6 (sk) 1999-11-29 2000-11-23 Deriváty 6-merkaptocyklodextrínu, farmaceutický prostriedok s ich obsahom, súprava s ich obsahom a ich použitie

Country Status (34)

Country Link
US (3) USRE44733E1 (sk)
EP (1) EP1259550B1 (sk)
JP (2) JP3880041B2 (sk)
KR (1) KR100716524B1 (sk)
CN (1) CN1188428C (sk)
AR (1) AR026605A1 (sk)
AT (1) ATE288450T1 (sk)
AU (1) AU776536B2 (sk)
BE (1) BE2008C047I2 (sk)
BR (1) BRPI0015947B8 (sk)
CA (1) CA2390463C (sk)
CO (1) CO5251450A1 (sk)
CY (1) CY2008018I2 (sk)
CZ (1) CZ298206B6 (sk)
DE (2) DE122008000068I2 (sk)
DK (1) DK1259550T3 (sk)
ES (1) ES2237496T3 (sk)
FR (1) FR08C0052I2 (sk)
HK (1) HK1049489A1 (sk)
HU (1) HU227451B1 (sk)
IL (1) IL149423A0 (sk)
LU (1) LU91501I2 (sk)
MX (1) MXPA02004940A (sk)
NL (1) NL300356I2 (sk)
NO (2) NO328790B1 (sk)
NZ (1) NZ518752A (sk)
PE (1) PE20010902A1 (sk)
PL (1) PL203012B1 (sk)
PT (1) PT1259550E (sk)
RU (1) RU2260013C2 (sk)
SK (1) SK286282B6 (sk)
TW (1) TWI242015B (sk)
WO (1) WO2001040316A1 (sk)
ZA (1) ZA200203538B (sk)

Families Citing this family (76)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6744471B1 (en) * 1997-12-05 2004-06-01 Olympus Optical Co., Ltd Electronic camera that synthesizes two images taken under different exposures
TWI242015B (en) 1999-11-29 2005-10-21 Akzo Nobel Nv 6-mercapto-cyclodextrin derivatives: reversal agents for drug-induced neuromuscular block
EP1629845A3 (en) * 2000-11-02 2006-03-22 Akzo Nobel N.V. Use of cortisol-sequestering agents for the treatment of hypercortisolaemia related disorders
CA2543443A1 (en) 2003-10-31 2005-05-12 The University Of Kansas Sulfoalkyl ether-alkyl ether cyclodextrin derivatives
EP1735326A4 (en) 2004-01-29 2011-04-20 Pinnacle Pharmaceuticals BETA-CYCLODEXTRIN DERIVATIVES AND THEIR USE AGAINST LETHAL TOXIN OF ANTHRAX
SI2708225T1 (sl) 2004-04-23 2019-05-31 Cydex Pharmaceuticals, Inc. Formulacija DPI, ki vsebuje sulfoalkil eter ciklodekstrin
WO2006083678A2 (en) 2005-01-28 2006-08-10 Pinnacle Pharmaceuticals, Inc. β-CYCLODEXTRIN DERIVATIVES AS ANTIBACTERIAL AGENTS
US7629331B2 (en) 2005-10-26 2009-12-08 Cydex Pharmaceuticals, Inc. Sulfoalkyl ether cyclodextrin compositions and methods of preparation thereof
PL2335707T3 (pl) 2005-10-26 2015-10-30 Cydex Pharmaceuticals Inc Kompozycje eteru sulfoalkilowego cyklodekstryny i sposoby ich wytwarzania
US20090069412A1 (en) * 2007-09-09 2009-03-12 Protia, Llc Deuterium-enriched sugammadex
US7635773B2 (en) 2008-04-28 2009-12-22 Cydex Pharmaceuticals, Inc. Sulfoalkyl ether cyclodextrin compositions
US7938283B2 (en) * 2008-06-20 2011-05-10 Grainpro, Inc. System and method for hermetic storage of agricultural commodities during shipping
WO2010053487A1 (en) 2008-11-07 2010-05-14 Cydex Pharmaceuticals, Inc. Composition containing sulfoalkyl ether cyclodextrin and latanoprost
CN101591402B (zh) * 2009-05-05 2011-11-30 杭州奥默医药技术有限公司 6-脱氧砜类环糊精衍生物及其制备方法
US8492538B1 (en) 2009-06-04 2013-07-23 Jose R. Matos Cyclodextrin derivative salts
DE102010012281A1 (de) * 2010-03-22 2011-09-22 Fresenius Medical Care Deutschland Gmbh Pharmazeutische Zusammensetzungen enthaltend substituiertes 6-Deoxy-6-sulfanylcyclodextrin
CN101864003B (zh) * 2010-06-11 2012-05-02 漆又毛 一种6-脱氧硫醚氨基酸环糊精衍生物的合成方法
ES2551585T3 (es) * 2010-08-25 2015-11-20 Davuluri, Ramamohan Rao Procedimiento mejorado para la preparación de Sugammadex
CN102060941B (zh) 2010-11-26 2012-12-26 漆又毛 6-脱氧α-氨基酸衍生物环糊精及制备和应用
CN104271605B (zh) 2012-02-15 2017-07-25 锡德克斯药物公司 环糊精衍生物的制造方法
RU2747757C2 (ru) 2012-02-28 2021-05-13 Сидекс Фармасьютикалс, Инк. Композиции алкилированного циклодекстрина и способы их получения и применения
JP5892847B2 (ja) * 2012-04-27 2016-03-23 Dowaホールディングス株式会社 シクロデキストリンとシリカ含有物質との複合材料、及びその製造方法、並びにガス吸着剤
GB201211153D0 (en) * 2012-06-22 2012-08-08 Farmhispania Pharmaceutical compositions
MY181829A (en) 2012-10-22 2021-01-08 Cydex Pharmaceuticals Inc Alkylated cyclodextrin compositions and processes for preparing and using the same
WO2014125501A1 (en) 2013-02-14 2014-08-21 Neuland Laboratories Limited An improved process for preparation of sugammadex sodium
WO2015179963A1 (en) 2014-05-29 2015-12-03 Uti Limited Partnership Cyclodextrin-based polyanionic and non-ionic dendrimers
CN107073007A (zh) 2014-06-26 2017-08-18 丸石制药株式会社 具有改进的稳定性的罗库溴铵制剂
CN105348412B (zh) * 2014-08-22 2018-06-05 江苏恩华药业股份有限公司 一种舒更葡糖钠的纯化方法
JP6914188B2 (ja) 2014-08-22 2021-08-04 サイデックス・ファーマシューティカルズ・インコーポレイテッド 分画アルキル化シクロデキストリン組成物ならびにその調製方法および使用方法
MX2017011966A (es) 2015-03-19 2018-06-06 Cydex Pharmaceuticals Inc Composiciones que contienen silimarina y sulfoalquil eter ciclodextrina y metodos de uso de las mismas.
CN104844732B (zh) * 2015-03-27 2017-05-03 山东滨州智源生物科技有限公司 一种舒更葡糖钠的制备方法
AU2015390471A1 (en) * 2015-04-08 2017-11-09 John KLASSEN Pharmaceutical compositions of polyanionic and non-ionic cyclodextrin-based dendrimers and uses thereof
JP6946275B2 (ja) * 2015-05-29 2021-10-06 ラクシュミ・プラサド・アラパルティLakshmi Prasad ALAPARTHI スガマデクスおよびその中間体の製造方法
CN104922693A (zh) * 2015-06-19 2015-09-23 南开大学 一种阴离子型环糊精与抗癌药物包合物及制备方法
EP3359578A4 (en) * 2015-10-07 2019-05-15 UTI Limited Partnership MULTIFUNCTIONAL POLYANIONIC CYCLODEXTRIN DENDRIMERS
CN108291057B (zh) 2015-11-25 2021-07-13 费森尤斯卡比依普莎姆有限责任公司 全氯代-γ-环糊精的晶体形式
KR102251673B1 (ko) * 2015-11-25 2021-05-13 프레제니우스 카비 입섬 에스. 알. 엘. 슈감마덱스 및 이의 중간체 제조를 위한 개선된 방법
EP3733717A3 (en) 2016-03-22 2020-12-30 Fresenius Kabi iPSUM S.r.l. An improved process for the preparation of sugammadex
PT3448395T (pt) * 2016-04-29 2020-06-01 Alveron Pharma B V Ciclodextrinas como pró-coagulantes
ES2915423T3 (es) 2016-06-23 2022-06-22 Synthon Bv Proceso de preparación de sugammadex
US20180016359A1 (en) * 2016-06-29 2018-01-18 Beijing Creatron Institute Of Pharmaceutical Research Co., Ltd. Sugammadex preparation and purification method
US10526422B2 (en) 2016-06-29 2020-01-07 Beijing Creatron Institute Of Pharmaceutical Research Co., Ltd. Process for preparation and purification of Sugammades sodium
CN107778383B (zh) 2016-08-24 2020-03-10 王炳永 一种舒更葡糖钠的精制方法
US10385142B2 (en) 2017-01-23 2019-08-20 Scinopharm Taiwan, Ltd. Method for preparing sugammadex sodium
US20180318249A1 (en) 2017-05-03 2018-11-08 Cydex Pharmaceuticals, Inc. Composition containing cyclodextrin and busulfan
CN109021148B (zh) * 2017-06-08 2020-11-10 天津科伦药物研究有限公司 一种制备舒更葡糖钠的方法
US10442871B2 (en) * 2017-06-22 2019-10-15 Lawrence Livermore National Security, Llc Modified cyclodextrins for the selective sequestration of fentanyl related compounds and uses thereof
ES2761899T3 (es) 2017-06-30 2020-05-21 Synthon Bv Proceso para preparar Sugammadex
TWI703163B (zh) * 2017-08-23 2020-09-01 台耀化學股份有限公司 舒更葡糖鈉之製備方法及其晶型
US10233263B1 (en) * 2017-08-23 2019-03-19 Formosa Laboratories, Inc. Method for preparation of sugammadex sodium
CN107892727B (zh) * 2017-11-27 2019-12-24 合肥博思科创医药科技有限公司 一种舒更葡糖钠的纯化方法
US11104746B2 (en) 2017-11-27 2021-08-31 Medichem, S.A. Process for the synthesis of a cyclodextrin derivative
EP3775026B1 (en) 2018-04-06 2022-03-16 Synthon B.V. Purification of sugammadex
KR102054228B1 (ko) 2018-05-28 2019-12-10 연성정밀화학(주) 슈가마덱스 나트륨염의 제조방법
MX2020013117A (es) * 2018-06-07 2021-02-18 Merck Sharp & Dohme Llc Procesos para la preparacion de sugammadex.
CN110615860A (zh) * 2018-06-20 2019-12-27 江苏恒瑞医药股份有限公司 一种舒更葡糖钠的纯化方法
EP3830184A1 (en) 2018-08-02 2021-06-09 Pliva Hrvatska D.O.O. Solid state forms of sugammadex sodium
US11845811B2 (en) 2018-09-20 2023-12-19 Natco Pharma Limited Process for the preparation of Sugammadex sodium and its novel polymorphic form
CA3112872A1 (en) 2018-09-27 2020-04-02 Werthenstein Biopharma Gmbh Novel crystalline forms of sugammadex
JP6950966B2 (ja) * 2018-11-01 2021-10-13 丸石製薬株式会社 スガマデクス又はその薬理学的に許容される塩含有液剤及びその製造方法
CN109438591B (zh) * 2018-12-29 2021-02-09 博瑞生物医药(苏州)股份有限公司 舒更葡糖钠的制备工艺
CN109824800A (zh) * 2018-12-29 2019-05-31 鼎元(天津)生物医药科技有限公司 一种选择性肌松拮抗药舒更葡萄糖钠的制备方法
US20220169753A1 (en) 2019-03-29 2022-06-02 Hospira, Inc. An improved process for preparation of sugammadex acid and sugammadex sodium
CN111978435B (zh) 2019-05-22 2021-05-25 合肥博思科创医药科技有限公司 一种高纯度舒更葡糖钠的制备方法
US11324692B2 (en) 2019-07-03 2022-05-10 Galenicum Health S.L.U. Method to prepare pharmaceutical compositions of suggamadex
US20220273517A1 (en) 2019-08-30 2022-09-01 Terumo Kabushiki Kaisha Injection formulation
RU2724900C1 (ru) * 2019-10-24 2020-06-26 Маруиси Фармасьютикал Ко., Лтд. Препарат рокурония с улучшенной стабильностью
CN111019016B (zh) * 2019-12-27 2022-02-18 武汉嘉诺康医药技术有限公司 一种舒更葡糖钠杂质的合成方法
US20230167203A1 (en) 2020-02-28 2023-06-01 Medichem, S.A. Method for drying sugammadex
CN111714459B (zh) * 2020-06-18 2022-06-14 广州瑞尔医药科技有限公司 一种注射用舒更葡糖钠粉针剂及其制备方法
US11097023B1 (en) 2020-07-02 2021-08-24 Par Pharmaceutical, Inc. Pre-filled syringe containing sugammadex
EP3932391A1 (en) 2020-07-03 2022-01-05 Galenicum Health S.L.U. Method to prepare pharmaceutical compositions
US11446325B2 (en) * 2020-09-30 2022-09-20 Cyclolab Cyclodextrin Research And Development Laboratory Ltd. Cyclodextrin derivatives in the treatment or prevention of lysosomal neurodegenerative diseases
US11945788B2 (en) 2021-06-07 2024-04-02 Nuray Chemicals Private Limited Process for preparing pitolisant hydrochloride and solid-state forms thereof
CN113637097A (zh) * 2021-08-10 2021-11-12 北京恒创星远医药科技有限公司 6-全脱氧-6-全碘代-γ-环糊精晶体及其制备方法和应用
CN115708777A (zh) 2021-08-19 2023-02-24 北京费森尤斯卡比医药有限公司 包含巯基环糊精衍生物或其可药用盐的包装药品和保存方法

Family Cites Families (30)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3929813A (en) 1973-12-26 1975-12-30 Interx Research Corp Novel pro-drug derivatives of pyridinium aldoxime type cholinesterase reactivators and process for preparing same
JPS52108027A (en) 1976-03-09 1977-09-10 Rikagaku Kenkyusho Anticarcinogen
US4816462A (en) 1982-05-18 1989-03-28 Nowicky Wassili Method for diagnosing and for the therapeutic treatment of tumors and/or infectious diseases of different types with alkaloid-compounds
HU194858B (en) 1982-12-03 1988-03-28 Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet Process for producing dibenzo/b,d/pirane derivatives and pharmaceutical compositions containing them
IT1196033B (it) 1984-02-22 1988-11-10 Chiesi Farma Spa Composto ad attivita' antiinfiammatoria ottenuto per complessazione con beta-ciclodestrina e relative formulazioni farmaceutiche
US4727064A (en) 1984-04-25 1988-02-23 The United States Of America As Represented By The Department Of Health And Human Services Pharmaceutical preparations containing cyclodextrin derivatives
GB8506792D0 (en) 1985-03-15 1985-04-17 Janssen Pharmaceutica Nv Derivatives of y-cyclodextrin
GB8613688D0 (en) 1986-06-05 1986-07-09 Euro Celtique Sa Pharmaceutical composition
JPH0819004B2 (ja) 1986-12-26 1996-02-28 日清製粉株式会社 徐放性医薬製剤
HU201783B (en) 1987-10-13 1990-12-28 Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet Process for producing partially methylized carboxy-acyl-beta-cyclodextrines and salts
US5017566A (en) 1987-12-30 1991-05-21 University Of Florida Redox systems for brain-targeted drug delivery
US5002935A (en) 1987-12-30 1991-03-26 University Of Florida Improvements in redox systems for brain-targeted drug delivery
US5173481A (en) 1989-04-03 1992-12-22 The United States Of America As Represented By The Department Of Health And Human Services Preparation of specifically substituted cyclodextrins
DK0465535T3 (da) 1989-04-03 1999-03-01 Janssen Pharmaceutica Nv Regioselektive substitutioner i cyclodextriner
EP0447171B1 (en) * 1990-03-15 1994-11-02 Tanabe Seiyaku Co., Ltd. Polysulfate of cyclodextrin derivative and process for preparing the same
US5180716A (en) * 1990-08-01 1993-01-19 The Regents Of The University Of California Cyclodextrin complexes for neuraxial administration of drugs
JP2556236B2 (ja) 1991-08-29 1996-11-20 田辺製薬株式会社 β−シクロデキストリン誘導体のポリ硫酸エステル及びその製法
US5840881A (en) 1992-11-27 1998-11-24 Takeda Chemical Industries, Ltd. Composition containing a water-insoluble or slightly water-soluble compound with enhanced water-solubility
US5767112A (en) 1994-10-21 1998-06-16 Poli Industria Chimica, S.P.A. Muscle relaxant pharmaceutical compositions
AU708107B2 (en) 1994-11-04 1999-07-29 Commonwealth Scientific And Industrial Research Organisation Method for treating animals
GB2307176A (en) * 1995-11-15 1997-05-21 Todd Selwyn Everest Anti-inflammatory clathrating agents for topical use
US5935941A (en) 1997-10-24 1999-08-10 Pitha; Josef Alkylations of cyclodextrins leading to derivatives which have a ridgidly extended cavity
US5834446A (en) * 1996-06-21 1998-11-10 Queen's University At Kingston Nerve process growth modulators
JP4249282B2 (ja) 1998-02-27 2009-04-02 日本食品化工株式会社 新規シクロデキストリン誘導体及びその製造方法
DE69942317D1 (de) 1998-05-29 2010-06-10 Neurosciences Res Found Schmerzlinderung mit anandamide
WO2001012202A2 (en) 1999-08-13 2001-02-22 Akzo Nobel N.V. Use of chemical chelators as reversal agents for drug-induced neuromuscular block
TWI242015B (en) 1999-11-29 2005-10-21 Akzo Nobel Nv 6-mercapto-cyclodextrin derivatives: reversal agents for drug-induced neuromuscular block
US20020111377A1 (en) 2000-12-22 2002-08-15 Albany College Of Pharmacy Transdermal delivery of cannabinoids
WO2002064635A1 (en) 2001-02-14 2002-08-22 Akzo Nobel N.V. 2-alkylated-cyclodextrin derivatives: reversal agents for drug-induced neuromuscular block
TW200402417A (en) 2002-06-21 2004-02-16 Akzo Nobel Nv 1-[(Indol-3-yl)carbonyl]piperazine derivatives

Also Published As

Publication number Publication date
KR100716524B1 (ko) 2007-05-10
BRPI0015947A (pt) 2002-08-20
AU776536B2 (en) 2004-09-16
EP1259550A1 (en) 2002-11-27
DK1259550T3 (da) 2005-04-25
US6949527B2 (en) 2005-09-27
AU5438001A (en) 2001-06-12
US20040029833A1 (en) 2004-02-12
PL356097A1 (en) 2004-06-14
CZ20021814A3 (cs) 2002-08-14
NO328790B1 (no) 2010-05-18
US6670340B1 (en) 2003-12-30
HUP0203755A3 (en) 2003-10-28
CZ298206B6 (cs) 2007-07-18
TWI242015B (en) 2005-10-21
BE2008C047I2 (sk) 2019-12-11
MXPA02004940A (es) 2003-05-23
PE20010902A1 (es) 2001-09-06
JP2006348301A (ja) 2006-12-28
HUP0203755A2 (hu) 2003-04-28
JP2003515623A (ja) 2003-05-07
DE122008000068I1 (de) 2009-04-23
LU91501I9 (sk) 2019-01-02
WO2001040316A1 (en) 2001-06-07
BRPI0015947B8 (pt) 2021-07-06
DE122008000068I2 (de) 2011-06-16
DE60017947T2 (de) 2005-06-23
JP4563972B2 (ja) 2010-10-20
NZ518752A (en) 2003-03-28
CO5251450A1 (es) 2003-02-28
HK1049489A1 (en) 2003-05-16
CY2008018I1 (el) 2009-11-04
USRE44733E1 (en) 2014-01-28
CA2390463A1 (en) 2001-06-07
LU91501I2 (fr) 2009-01-26
CA2390463C (en) 2009-02-03
PT1259550E (pt) 2005-05-31
BRPI0015947B1 (pt) 2012-02-07
ATE288450T1 (de) 2005-02-15
FR08C0052I1 (sk) 2009-02-27
NO20022522L (no) 2002-05-28
PL203012B1 (pl) 2009-08-31
FR08C0052I2 (fr) 2009-12-18
HU227451B1 (en) 2011-06-28
JP3880041B2 (ja) 2007-02-14
NO20022522D0 (no) 2002-05-28
AR026605A1 (es) 2003-02-19
NO2010019I1 (no) 2010-11-22
CY2008018I2 (el) 2009-11-04
SK7262002A3 (en) 2002-11-06
DE60017947D1 (de) 2005-03-10
EP1259550B1 (en) 2005-02-02
NL300356I1 (nl) 2008-10-01
NL300356I2 (nl) 2009-04-01
ES2237496T3 (es) 2005-08-01
IL149423A0 (en) 2002-11-10
KR20020063900A (ko) 2002-08-05
RU2260013C2 (ru) 2005-09-10
ZA200203538B (en) 2003-08-04
CN1402737A (zh) 2003-03-12
NO2010019I2 (no) 2012-08-27
CN1188428C (zh) 2005-02-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK286282B6 (sk) Deriváty 6-merkaptocyklodextrínu, farmaceutický prostriedok s ich obsahom, súprava s ich obsahom a ich použitie
JP4313041B2 (ja) 2−アルキル化−シクロデキストリン誘導体:薬物性神経筋遮断に対する拮抗薬
US20100075938A1 (en) Use of Chemical Chelators as Reversal Agents for Drug-Induced Neuromuscular Block
CZ289746B6 (cs) Ve vodě rozpustná sůl nimesulidu, způsob její přípravy, vodný roztok, jenľ ji obsahuje, kombinace zaloľené na nimesulidu a jejich pouľití
AU2014224249B2 (en) Prodrugs of multifunctional nitroxide derivatives and uses thereof
HU226370B1 (en) Carbohydrate derivatives with antithrombotic activity and pharmaceutical compositions contg. them
KR20190141244A (ko) 사이클로덱스트린 및 부설판을 함유하는 조성물
PT94219A (pt) Processo para a preparacao de composicoes farmaceuticas contendo carbamazepina
US20110212907A1 (en) Hexadecasaccharides with antithrombotic activity, including a covalent bond and an amino chain

Legal Events

Date Code Title Description
PC4A Assignment and transfer of rights

Owner name: MSD OSS B.V., OSS, NL

Free format text: FORMER OWNER: N.V. ORGANON, OSS, NL

Effective date: 20120326

SPCT Transfer of rights of an spc

Owner name: MSD OSS B.V., OSS, NL

Free format text: PRODUCT NAME: SUGAMMADEX; REGISTRATION NO/DATE: EU/1/08//466/001-002 20080725; FORMER OWNER: N. V. ORGANON, OSS, NL

Spc suppl protection certif: 5007-2008; DO 74

Filing date: 20081216

Extension date: 20230725

Effective date: 20120326

PC4A Assignment and transfer of rights

Owner name: MERCK SHARP & DOHME B.V., BN HAARLEM, NL

Free format text: FORMER OWNER: ORGANON BIOSCIENCES NEDERLAND B.V., AB OSS, NL

Effective date: 20130729

Owner name: ORGANON BIOSCIENCES NEDERLAND B.V., AB OSS, NL

Free format text: FORMER OWNER: MSD OSS B.V., OSS, NL

Effective date: 20130729

MK4A Patent expired

Expiry date: 20201123