SK126997A3 - Method of producing 3-pentenic acid esters by carbonylation of alkoxybutenes - Google Patents

Method of producing 3-pentenic acid esters by carbonylation of alkoxybutenes Download PDF

Info

Publication number
SK126997A3
SK126997A3 SK1269-97A SK126997A SK126997A3 SK 126997 A3 SK126997 A3 SK 126997A3 SK 126997 A SK126997 A SK 126997A SK 126997 A3 SK126997 A3 SK 126997A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
butene
methoxy
palladium
carbonylation
catalyst
Prior art date
Application number
SK1269-97A
Other languages
English (en)
Inventor
Ernst Langguth
Regina Schneider
Ferdinand Lippert
Arthur Hohn
Original Assignee
Basf Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Ag filed Critical Basf Ag
Publication of SK126997A3 publication Critical patent/SK126997A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C69/00Esters of carboxylic acids; Esters of carbonic or haloformic acids
    • C07C69/52Esters of acyclic unsaturated carboxylic acids having the esterified carboxyl group bound to an acyclic carbon atom
    • C07C69/533Monocarboxylic acid esters having only one carbon-to-carbon double bond
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C67/00Preparation of carboxylic acid esters
    • C07C67/36Preparation of carboxylic acid esters by reaction with carbon monoxide or formates
    • C07C67/37Preparation of carboxylic acid esters by reaction with carbon monoxide or formates by reaction of ethers with carbon monoxide

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Spôsob prípravy esterov 3-penténovej kyseliny karbonyláciou alkoxybuténov
Oblast techniky
Vynález sa týka spôsobu prípravy esterov 3-penténovej kyseliny karbonyláciou alkoxybuténov v prítomnosti katalyzátora a rozpúštadla pri zvýšených teplotách a tlakoch.
Doterajší stav techniky
Z európskych zverejnených prihlášok vynálezu číslo EP-A 301450 a EP-A 351616 sú známe spôsoby prípravy alkylesterov penténovej kyseliny reakciou butadiénu s oxidom uhoľnatým a s alkoholmi v prítomnosti kobaltkarbonylových komlexov a terciárnych dusíkatých zásad. Pri týchto reakciách sú potrebné vysoké tlaky 12 až 70 MPa a vytvárajú sa zmesi esterov 2-penténovej , 3-penténovej a 4-penténovej kyseliny.
Z britskej zverejnenej prihlášky vynálezu číslo 1 110405 je známy spôsob prípravy esterov penténovej kyseliny karbonyláciou butadiénu v prítomnosti alkoholu a platinových, paládiových a/alebo niklových katalyzátorov. Tiež v tomto prípade sa musí pracovať pri vysokých tlakoch 10 až 100 MPa.
Z európskej zverejnenej prihlášky vynálezu číslo EP-A 60734 je síce známy spôsob prípravy esterov penténovej kyseliny karbonyláciou butadiénu v prítomnosti alkoholu, halogénvodíka a paládiového katalyzátora pri nízkom tlaku okolo 15 MPa, nedostatkom tohto spôsobu je však skutočnosť, že je potrebný veľký nadbytok korozívne pôsobiaceho halogenovodíka (mólový pomer halogenovodíka k paládiu je 20 až 100 : 1).
Podľa európskych zverejnených prihlášok vynálezu číslo
EP-A 284170 a EP-A 271145 sa môžu estery penténovej kyseliny pripravovať karbonyláciou butadiénu v prítomnosti alkoholov a zlúčenín paládia, fosfínov a kyselín. Pritom sa nezíska ester
3-penténovej kyseliny v čistej forme, ale vo forme zmesi izomérnych zlúčenín.
Iná cesta spôsobu prípravy β, τ-nenasýtených esterov je opísaná v americkom patentovom spise číslo 4 622416. Karbonyláciou alyléterov sa pri katalytickom pôsobení halogenidov niklu, kobaltu alebo železa získajú estery. Nedostatkom tohto spôsobu je skutočnosť, že sa získa zmes produktov. Pri karbonylácii 8-metoxy-l,6-oktadiénu sa získajú vedia metylesterov 3,8-nonadiénovej kyseliny ešte karboxylovej kyseliny. Uspokojivejšia môže dosiahnuť až pri tlaku 17 MPa a pri teplote 150 “C. Pri týchto podmienkach je strata katalyzátora v dôsledku vytvárania prchavých zlúčenín niklu velmi vysoká.
tri cyklické zlúčeniny selektivita (91 %) sa
V európskej zverejnenej prihláške vynálezu číslo EP-A 217407 sa opisuje karbonylácia alyléterov v prítomnosti systému chlorid paládnatý/chlorid meďnatý pri získaní nenasýtených esterov. Do reakčnej, zmesi sá s účelom extrakčného oddelenia produktu pridáva velké množstvo tetrabutylamóniumchloridu (25 % mólových so zretelom na edukt). Táto prísada vedie k silnému odlučovaniu kovového paládia.
Z európskych zverejnených prihlášok vynálezu číslo EP-A 514288, EP-A 478471 a EP-A 433191 sú známe spôsoby poddvojnej karbonylácie 1,4-buténdiolov a 1,4-dialkoxybuténov pri získaní diesterov dehydroadipovej kyseliny v prítomnosti zlúče nín paládia a chloridov alkalických kovov, kovov alkalických zemín alebo kvartérnych amóniových alebo fosfóniových halogenidov. Tieto spôsoby vyžadujú velký nadbytok chloridu (spravidla mólové pomery paládia ku chloridu 1:17 až 1:27) alebo velké množstvo chloridu paládnatého, asi 20 % mólových, vzťahujúce sa na edukt.
Úlohou vynálezu je preto vyvinúť spôsob prípravy esterov 3-penténovej kyseliny podlá možnosti s nepatrným podielom izomérnych esterov 2-penténovej a 4-penténovej kyseliny karbo3 nyláciou alkoxybuténov v prítomnosti katalyzátora na báze paládia pri miernych podmienkach.
Podstata vynálezu
Spôsob prípravy esterov 3-penténovej kyseliny karbonyláciou alkoxybuténov v prítomnosti katalyzátora a rozpúšťadla pri zvýšených teplotách a tlakoch, spočíva podlá vynálezu v tom, že sa nechá reagovať aspoň jeden alkoxybutén s 1 až 10 atómami uhlíka v alkoxypodiele v alylovom postavení ku dvojitej väzbe, s oxidom uholnatým pri teplote 60 až 140 ’C a pri parciálnom tlaku oxidu uholnatého 3 až 30 MPa v prítomnosti katalyzátora na báze paládia.
Okrem toho bol vyvinutý homogénny katalyzátorový systém, pri ktorom nedochádza k žiadnej dezaktivácii katalyzátora odlučovaním paládia, pokial sa karbonylácia uskutočňuje prídavné v prítomnosti kvartérnych amóniových a fosfóniových solí alebo špeciálnych fosfínov.
Ako východiskové látky sa pri spôsobe podlá vynálezu používa aspoň jeden alkoxybutén s 1 až 10 atómami uhlíka , výhodne alkoxybutén s 1 až 4 atómami uhlíka, ktorého alkoxypodiel je v alylovom postavení ku dvojitej väzbe. Ako výhodné východiskové látky sa uvádzajú 3-metoxy-l-butén, 3-etoxy-l-butén, 3-n-propoxy-l-butén, 3-n-butoxy-l-butén, trans-l-metoxy-2-butén, trans-l-etoxy-2-butén, trans-l-n-propoxy-2-butén, trans-l-n-butoxy-2-butén, cis-l-metoxy-2-butén, cis-l-etoxy-2-butén, cis-l-n-propoxy-2-butén, cis-l-n-butoxy-2-butén, a ich zmesi, zvlášť zmes 3-metoxy-l-buténu, trans-l-metoxy-2-buténu a cis-l-metoxy-2-buténu.
Východiskové zlúčeniny sa môžu pripraviť spôsobom kyslo katalyzovanej alkoholovej adície na butadién podlá amerického patentového spisu číslo 2 922822.
Ako katalyzátor sa pri spôsobe podlá vynálezu používa katalyzátor na báze paládia. Výhodne sa používajú paládiové zlúčeniny s oxidačným stupňom 0, +1 alebo +2, ktoré môžu byť v podobe paládiových solí alebo komplexov, zvlášť chloridu paládnatého, benzonitrilu chloridu paládnatého [PdCl2(benzonitril)2], acetonitrilu chloridu paládnatého [PdCl2(acetonitril)2], acetátu paládnatého [Pd(OAc)2], bisalylchloropaládiového komplexu a dichlorodifosfínpaládiového komplexu. Zodpovedajúce zlúčeniny sú pracovníkom v odbore známe, napríklad z publikácie Dictionary of Organometallic Compounds, zväzok 2, 1984, Chapnam a Halí, str. 1484 až 1544.
Spravidla je mólový pomer paládiovej zlúčeniny k alkoxybuténu (alebo suma mol použitého alkoxybuténu) 0,1 : 1 až 10 : 1, výhodne 0,5 : 1 až 5 : 1.
Podlá výhodného uskutočnenia sa môže aktivita a/alebo stabilita paládiového katalyzátora zvýšiť prísadou chloridov, kyselín alebo dusík alebo fosfor obsahujúcich ligandov (ďalej označovaných súhrnne ako prísady). Ako chloridy sa výhodne používajú chloridy alkalických kovov, kovov alkalických zemín, prechodové kovy a kvartérne amóniové alebo fosfóniové chloridy.
Môže sa používať chlorid lítny, sodný alebo draselný, výhodne chlorid sodný, ďalej chlorid horečnatý, vápenatý, stróntnatý, bárnatý, výhodne chlorid vápenatý, chlorid meďnatý, strieborný, zlatý, výhodne chlorid meďnatý, ako tiež zlúčeniny všeobecného vzorca r^Vr^ci, r^Wpci, (r5)3n=p=n(r5)3 kde R3·,R2,R3 a R4 znamená rovnakú alebo rôznu alifatickú skupinu s 1 až 10 atómami uhlíka, výhodne so 4 až 8 atómami uhlíka a/alebo prípadne substituovanú arylovú skupinu, R5 znamená arylovú skupinu so 6 až 10 atómami uhlíka, ktorá je prípadne substituovaná alkylovými skupinami, alkoxyskupinami alebo alkoxykarbonylovými skupinami s 1 až 4 atómami uhlíka, alebo atómom halogénu, výhodne sa však používa tetrabutylamóniumchlorid, tetrabutylfosfóniumchlorid a bis5
-(trifenylfosfónium)imíniumchlorid.
Ako kyseliny sa výhodne používajú anorganické a organické protónové kyseliny, ako sú kyseliny chlorovodíková, sírová, fosforečná, tetrafluórboritá, kyseliny sulfónové, ako kyselina metánsulfónová a p-toluénsulfónová alebo Lewisové kyseliny, ako je komplex fluoridu boritého a dietyléteru a chlorid hlinitý.
Výhodne sa ako zlúčeniny fosforu používa fosfín všeobecného vzorca
R6R7R8O fi 7 kde R° a R' znamená rovnakú alebo rôznu alifatickú skupinu s 1 až 10 atómami uhlíka, výhodne so 4 až 8 atómami uhlíka, prípadne substituovanú arylovú skupinu, alebo prípadne substituovanú heteroarylovú skupinu so 6 až 10 atómami uhlíka, výhodne fenylovú, pyridylovú a pyrimidylovú skupinu. Príkladne sa uvádzajú trifenylfosfín, tricyklohexylfosfín, tris-(2-metoxyf enyl) -fosfín, tris-(3-metoxyfenyl)-fosfín, tris-(4-metoxy fenyl)-fosfín a 2-difenylfosfinopyridín.
Ako zlúčeniny fosforu sa môžu taktiež používať niekolkozubové chelátové ligandy, ako bis-(difenylfosfino)metán, bis- (difenylfosfino)etán, bis-(difenylfosf ino)propán,bis-(difenylfosfino)bután, 1,2-bis-(difenylfosfino)etán a bis-(diterc-butylfosf ino)metán.
Všeobecne sa volí mólový pomer prísad k paládiu 0,1 až 10, výhodne 0,5 až 4.
Pri spôsobe podlá vynálezu sa karbonylácia uskutočňuje pri teplote 60 až 140 ’C, výhodne 80 až 120 ’C a pri parciálnom tlaku oxidu uhoľnatého 0,3 až 3 MPa, výhodne 0,5 až
1,5 MPa.
Karbonylácia podľa vynálezu sa môže uskutočňovať kontinuálne alebo pretržite.
Okrem toho sa karbonylácia podlá vynálezu môže uskutočňovať v prítomnosti rozpúšťadla, pričom je spravidla hmotnostný pomer rozpúšťadla k alkoxybuténu alebo k alkoxybuténom 0,5 : 1 až 15 ; 1, výhodne 2 : 1 až 10 : 1.
Ako rozpúšťadlá sa používajú
- alifatické, cykloalifatické alebo aromatické alkoholy s 1 až 10 atómami uhlíka, výhodne s 1 až 4 atómami uhlíka, výhodne alkoholy všeobecného vzorca ROH, kde zvyšok RO- zodpovedá alkoxyzvýšku s 1 až 10 atómami uhlíka použitého alkoxybuténu, výhodne metanol, etanol, n-propanol a n-butanol,
- alifatické a aromatické nitrily s 2 až 10 atómami uhlíka, výhodne benzonitril, acetonitril a nitril propiónovej kyseliny,
- močoviny s 5 až 15 atómami uhlíka, výhodne tetrámetylmočovina, dimetyletylénmočovina a dimetylpropylénmočovina,
- amidy kyselín s 3 až 10 atómami uhlíka, výhodne dimetylformamid, dibutylformamid, dimetylacetamid, N-metyl-2-pyrolidón,
- estery karbamínovej kyseliny so 4 až 13 atómami uhlíka, ako je 3-metyl-2-oxazolidinón,
- uhlovodíky s 5 až 10 atómami uhlíka, ako je benzén a toluén,
- étery s 2 až 16 atómami uhlíka, ako je metyl-terc-butyléter a difenyléter a ich zmesi.
Spôsobom podlá vynálezu pripravené estery 3-penténovej kyseliny sú dôležitými medziproduktami pre výrobu napríklad adipovej kyseliny, kaprolaktámu a kaprolaktónu, ako aj polymé7 rov a kopolymérov, ako sú polyamid-6 a polyamid-66.
Výhodou spôsobu podlá vynálezu v porovnaní so spôsobmi známymi zo stavu techniky je skutočnosť, že nie sú potrebné vysoké tlaky, to znamená tlaky nad 30 MPa, dosiahnu sa vysoké výťažky, estery 3-penténovej kyseliny sa získajú vo vysokej izomérnej jednote, môžu sa používať izomérne zmesi alkoxybuténov, spôsob sa môže uskutočňovať kontinuálne a katalyzátor sa môže opakovane používať bez velkých strát aktivity.
Vynález objasňujú, ale však neobmedzujú nasledujúce príklady praktického uskutočnenia. Vo všetkých príkladoch sa výťažky zisťujú plynovou chromatografiou. Nie je dokazatelný žiadny ester 4-penténovej kyseliny. Podlá príkladu 1 až 19 sa získa menej ako 2 % esterov 2-penténovej kyseliny, vzťahujúce sa na získaný ester 3-penténovej kyseliny. Percentá a diely sú v príkladoch uvedené hmotnostné, pokial nie je uvedené inak.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Zmes 61,48 mmól 3-metoxy-1-buténu, 48,72 mmól trans-1-metoxy-2-buténu, 5,8 mmól cis-l-metoxy-2-buténu, 5,6 mmól chloridu paládnatého a 45 g metanolu sa zmieša v autokláve s obsahom 300 ml pri laboratórnej teplote a pri tlaku oxidu uholnatého 10 MPa. Zmes sa zohreje na 80 ’C a 5 hodín sa mieša pri tejto teplote a pri vlastnom tlaku (12 MPa). Ochladí sa na laboratórnu teplotu a tlak sa upraví na tlak okolia. Výťažok metylesteru kyseliny 3-penténovej je 60 % teórie.
Príklad 2 až 4
Zmes 53,0 mmól 3-metoxy-1-buténu, 42,0 mmól trans-l-metoxy-2-buténu, 5,0 mmól cis-l-metoxy-2-buténu, 2,5 mmól chloridu paládnatého a 40 g rozpúšťadla (podlá tabulky I) sa zmieša v autokláve s obsahom 300 ml pri laboratórnej teplote a pri tlaku oxidu uholnatého 5 MPa. Zmes sa zohreje na teplotu podlá tabuľky I a 5 hodín sa mieša pri tejto teplote a pri tlaku 10 MPa. Ochladí sa na laboratórnu teplotu a tlak sa upraví na tlak okolia. Výťažok metylesteru kyseliny 3-penténovej je v tabulke I.
Tabulka 1
Príklad č. Rozpúšťadlo Teplota C Výťažok %
2 dimetylpropylénmočovina 80 57
3 benzonitril 100 61
4 metanol/benzonitril (1:1) 100 61
Príklad 5 až 18
Zmes 53,0 mmól 3-metoxy-1-buténu, 42,0 mmól trans-l-metoxy-2-buténu, 5,0 mmól cis-l-metoxy-2-buténu, 2,5 mmól chloridu paládnatého, 2,5 až 10 mmól prísad (podlá tabulky II) a 40 g rozpúšťadla (podlá tabulky II) sa zmieša v autokláve s obsahom 300 ml pri laboratórnej teplote a pri tlaku oxidu uhoľnatého 10 MPa. Zmes sa zohreje na teplotu 100 “C a 5 hodín sa mieša pri tejto teplote a pri vlastnom tlaku (menšieho ako 13 MPa). Ochladí sa na laboratórnu teplotu a tlak sa upraví na tlak okolia. Výťažok metylesteru kyseliny 3-penténovej je v tabulke II.
Tabulka II
Príklad Rozpúšťadlo Prísada Výtažok číslo mol na mol Pd %
5 benzonitril CuCl2 (D 75
6 benzonitril aici3 (D 72
7 benzonitril Bu4PC1 (2) 39
8 benzonitril Bu4NC1 (D 60
9 benzonitril Ph2PPy,MSS (1/D 74
10 benzonitril Ph2PPy,MSS (4/4) 56
11 NMP Bu4NC1 (D 71
12 NMP P(o-CH3OC6H4 )3 (D 77
13 NMP Ph2PPy, p-TosOH (4/4) 63
14 3-metyl-2-oxazolidinón Ph2PPy, MSS (4/4) 58
15 3-metyl-2-oxazolidinón Bu4NC1 (D 73
16 tetrametylmočovina Ph2PPy, MSS (4/4) 58
17 dimetylpropylénmočovina Ph2PPy, MSS (4/4) 57
18 dimetylacetamid Bu4NC1 (D 64
NMP = N-metylpyrolidón
Ph2PPy = 2-difenylfosfínpyridín
MSS = metánsulfónová kyselina
Príklad 19
Zmes 26,5 mmól 3-metoxy-1-buténu, 21,0 mmól trans-l-metoxy-2-buténu, 2,5 mmól cis-l-metoxy-2-buténu, 2,5 mmól acetátu paládnatého, 5 mmól 1,4-bis-(difenylfosfino)butánu a 50 g toluénu sa zmieša v autokláve s obsahom 300 ml pri laboratórnej teplote a pri tlaku oxidu uhoľnatého 10 MPa. Zmes sa zohreje na teplotu 110 ’C a 20 hodín sa mieša pri tejto teplote a pri vlastnom tlaku (11 MPa). Ochladí sa na laboratórnu teplotu a tlak sa upraví na tlak okolia. Výtažok metylesteru kyseliny 3-penténovej je 35 % teórie.
Príklad 20
Do autoklávu (s objemom 94 ml) s magnetickým miešadlom, udržiavaného na olejovom kúpeli na teplote 100 ’C, sa konti10 nuálne zavádza 5,25 g/h roztoku so zložením: 48 % metoxybuténizomérnej zmesi (mólový pomer 3-metoxy-l-butén : trans-l-metoxy-2-butén : cis-l-metoxy-2-butén 49:45:6) v N-metylpyrolidóne (NMP), 11,9 g/h katalyzátorového roztoku so zložením: 2,20 % chloridu paládnatého, 7,36 % Bu4NCl-hydrátu v N-metylpyrolidóne a 6 1/h plynného oxidu uholnatého. Tlak sa udržiava konštantný 10 MPa. Regulačným ventilom sa kontinuálne odoberá 21 g/h kvapalného produktu. Výťažok metylesteru 3-penténovej kyseliny je 73,6 % teórie z obratu 85,5 %. Metylester
2-penténovej kyseliny sa vytvára v množstve 5,1 %. V autokláve sa nepozoruje žiadne odlučovanie paládia. V kvapalnom reakčnom produkte je dokázateľný obsah 99 % použitého paládia v rozpustenej forme.
Príklad 21
Opakuje sa spôsob podľa príkladu 20, zavádza sa však 9,10 g/h roztoku so zložením: 48,8 % metoxybuténizomérnej zmesi (mólový pomer 3-metoxy-l-butén : trans-l-metoxy-2-butén:
: cis-l-metoxy-2-butén 45:50:5) v N-metylpyrolidóne (NMP), 20,6 g/h katalyzátorového roztoku so zložením: 2,20 % chloridu paládnatého, 7,36 % Bu4NCl-hydrátu v N-metylpyrolidóne. Výtažok metylesteru 3-penténovej kyseliny je 69,4 % teórie z obratu 78,9 %. Metylester 2-penténovej kyseliny sa vytvára v množstve 3,4 %. V autokláve sa nepozoruje žiadne odlučovanie paládia. V kvapalnom reakčnom produkte je dokázateľný kvantitatívny obsah použitého paládia v rozpustenej forme.
Produkt a nezreagovaný edukt sa delí Sambay destiláciou (100 C, 30000 Pa) a destilačný zvyškok obsahujúci katalyzátor sa znova použije namiesto čerstvého katalyzátora. Po trikrát opakovanom recyklovaní katalyzátorového roztoku sa pri vyššie opísanom spôsobe dosahuje výtažok metylesteru 3-penténovej kyseliny 69,0 % teórie a výťažok metylesteru 2-penténovej kyseliny 3,4 % z obratu 77,9 %.
Priemyselná využiteľnosť
Spôsob prípravy esterov 3-penténovej kyseliny, pri ktorom sa necháva reagovať aspoň jeden alkoxybutén s 1 až 10 atómami uhlíka v alkoxypodiele v alylovom postavení ku dvojitej väzbe s oxidom uhoľnatým pri teplote 60 až 140 °C a pri parciálnom tlaku oxidu uhoľnatého 3 až 30 MPa v prítomnosti katalyzátora na báze paládia a prípadne prídavné v prítomnosti chloridov, kyselín alebo dusík alebo fosfor obsahujúcich ligandov.

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob prípravy esterov 3-penténovej kyseliny karbonyláciou alkoxybuténov v prítomnosti katalyzátora a rozpúšťadla pri zvýšených teplotách a tlakoch, vyznačujúci sa tým, že sa necháva reagovať aspoň jeden alkoxybutén s 1 až 10 atómami uhlíka v alkoxypodiele v alylovom postavení ku dvojitej väzbe, s oxidom uhoľnatým pri teplote 60 až 140 ’C a pri parciálnom tlaku oxidu uhoľnatého 3 až 30 MPa v prítomnosti katalyzátora na báze paládia.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že sa necháva reagovať zmes trans-l-metoxy-2-buténu a cis-l-metoxy-2-buténu.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že sa necháva reagovať zmes 3-metoxy-l-buténu, trans-l-metoxy-2-buténu a cis-l-metoxy-2-buténu.
  4. 4. Spôsob podľa nároku 1 až 3,vyznačujúci sa tým, že sa karbonylácia uskutočňuje prídavné v prítomnosti chloridov, kyselín alebo dusík alebo fosfor obsahujúcich ligandov.
SK1269-97A 1995-03-22 1996-03-15 Method of producing 3-pentenic acid esters by carbonylation of alkoxybutenes SK126997A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19510324A DE19510324A1 (de) 1995-03-22 1995-03-22 Verfahren zur Herstellung von 3-Pentensäureestern durch Carbonylierung von Alkoxybutenen
PCT/EP1996/001123 WO1996029300A1 (de) 1995-03-22 1996-03-15 Verfahren zur herstellung von 3-pentensäureestern durch carbonylierung von alkoxybutenen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK126997A3 true SK126997A3 (en) 1998-05-06

Family

ID=7757333

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1269-97A SK126997A3 (en) 1995-03-22 1996-03-15 Method of producing 3-pentenic acid esters by carbonylation of alkoxybutenes

Country Status (23)

Country Link
US (1) US6075161A (sk)
EP (1) EP0815070B1 (sk)
JP (1) JP3815795B2 (sk)
KR (1) KR100406220B1 (sk)
CN (1) CN1075805C (sk)
AT (1) ATE193881T1 (sk)
AU (1) AU710226B2 (sk)
BG (1) BG62848B1 (sk)
BR (1) BR9607656A (sk)
CA (1) CA2214381C (sk)
CZ (1) CZ290599B6 (sk)
DE (2) DE19510324A1 (sk)
EA (1) EA000280B1 (sk)
ES (1) ES2148740T3 (sk)
HU (1) HUP9802187A3 (sk)
MY (1) MY113438A (sk)
NO (1) NO307824B1 (sk)
NZ (1) NZ304293A (sk)
PL (1) PL183538B1 (sk)
SK (1) SK126997A3 (sk)
TR (1) TR199700998T1 (sk)
TW (1) TW407148B (sk)
WO (1) WO1996029300A1 (sk)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN1252786A (zh) * 1997-02-26 2000-05-10 Dsm有限公司 戊烯酸衍生物的制备方法
EP1119799B1 (de) 1998-10-08 2002-07-03 Siemens Aktiengesellschaft Regeleinrichtung zur regelung einer strecke mit mehreren verkoppelten regelgrössen
JP2002533308A (ja) * 1998-12-18 2002-10-08 イー・アイ・デュポン・ドウ・ヌムール・アンド・カンパニー β−γ不飽和エステルの調製方法
MX2023002015A (es) 2020-08-18 2023-04-11 Enviro Metals Llc Refinamiento metálico.

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2922822A (en) * 1957-01-08 1960-01-26 Exxon Research Engineering Co Production of methyl butenyl ethers
GB1110405A (en) * 1964-12-23 1968-04-18 Ici Ltd The production of esters
FR2498594A1 (fr) * 1981-01-23 1982-07-30 Rhone Poulenc Ind Procede de preparation de monoesters d'acides carboxyliques b,g-insatures
US4622416A (en) * 1985-04-19 1986-11-11 National Distillers And Chemical Corporation Carbonylation of allylic ethers to esters
CA1280120C (en) * 1985-10-03 1991-02-12 Ronnie M. Hanes Carbonylation of allylic ethers to esters
KR880007427A (ko) * 1986-12-05 1988-08-27 오노 알버어스 공역 디엔의 카르보닐화 방법 및 이를 위한 촉매 시스템
GB8707405D0 (en) * 1987-03-27 1987-04-29 Shell Int Research Preparation of diester of adipic acid
DE3725241A1 (de) * 1987-07-30 1989-02-09 Basf Ag Verfahren zur herstellung von pentensaeurealkylestern
DE3824958A1 (de) * 1988-07-22 1990-01-25 Basf Ag Verfahren zur herstellung von pentensaeurealkylestern
FR2655645B1 (fr) * 1989-12-13 1992-01-17 Rhone Poulenc Chimie Procede de preparation d'acides hexenediouiques-1,6 a partir du butenediol.
FR2667064B1 (fr) * 1990-09-24 1994-04-01 Rhone Poulenc Chimie Procede de preparation de diesters de l'acide hexenedioique a partir de dialcoxy-1,2-butene-3.
US5166421A (en) * 1991-03-18 1992-11-24 E. I. Du Pont De Nemours And Company Process for the manufacture of adipic acid
FR2676438B1 (fr) * 1991-05-17 1994-10-28 Rhone Poulenc Chimie Procede de dicarbonylation lineaire de butenes difonctionnalises.
US5495041A (en) * 1995-02-22 1996-02-27 Dsm N.W. Process for the preparation of a pentenoate ester

Also Published As

Publication number Publication date
BR9607656A (pt) 1998-06-16
ES2148740T3 (es) 2000-10-16
EA000280B1 (ru) 1999-02-25
NZ304293A (en) 2000-01-28
NO974340L (no) 1997-09-19
JPH11502213A (ja) 1999-02-23
KR19980703161A (ko) 1998-10-15
CN1179145A (zh) 1998-04-15
EA199700255A1 (ru) 1998-02-26
HUP9802187A3 (en) 2001-08-28
MY113438A (en) 2002-02-28
PL322329A1 (en) 1998-01-19
CA2214381C (en) 2004-05-18
PL183538B1 (pl) 2002-06-28
KR100406220B1 (ko) 2004-03-10
MX9707105A (es) 1997-11-29
HUP9802187A2 (hu) 1999-01-28
AU710226B2 (en) 1999-09-16
BG62848B1 (bg) 2000-09-29
CZ297197A3 (cs) 1998-04-15
NO307824B1 (no) 2000-06-05
NO974340D0 (no) 1997-09-19
ATE193881T1 (de) 2000-06-15
JP3815795B2 (ja) 2006-08-30
DE59605443D1 (de) 2000-07-20
CN1075805C (zh) 2001-12-05
EP0815070B1 (de) 2000-06-14
DE19510324A1 (de) 1996-09-26
AU5144596A (en) 1996-10-08
WO1996029300A1 (de) 1996-09-26
TW407148B (en) 2000-10-01
TR199700998T1 (xx) 1998-01-21
EP0815070A1 (de) 1998-01-07
CZ290599B6 (cs) 2002-08-14
CA2214381A1 (en) 1996-09-26
BG101907A (en) 1998-05-29
US6075161A (en) 2000-06-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6737542B1 (en) Process for the carbonylation of conjugated dienes
US6476255B1 (en) Production of esters
JPH08245509A (ja) ペンテノエートエステルの製造方法
US20080269459A1 (en) Process for the Preparation of a Dicarboxylic Acid
US4382148A (en) Process for the preparation of glycol aldehyde
SK126997A3 (en) Method of producing 3-pentenic acid esters by carbonylation of alkoxybutenes
KR20000075730A (ko) 펜테노산 유도체의 제조방법
KR100334394B1 (ko) 아세틸렌형불포화화합물의카르보닐화방법
GB2261662A (en) Carbonylation of aryl halides
US5670700A (en) Hydroformylation process
WO2006084889A1 (en) Process for the preparation of a dicarboxylic acid
JPH0665147A (ja) アルカン二酸誘導体の製造方法
US5908958A (en) Process for the carbonylation of acetylenically unsaturated compounds
US6049005A (en) Process to prepare a pentenoic acid anhydride
EP0397418A1 (en) 9,10-dihydrophenanthrene-2,7-dicarboxylic acid diesters, 7-Bromo-9,10-dihydrophenanthrene-2-carboxylic acid esters and a process for producing the same
MXPA97007105A (es) Preparacion de esteres 3-pentenoico mediantecarbonilacion de alcoxibutenos
JPS63307870A (ja) 環状のカルボン酸無水物の製造方法
JPH09157211A (ja) カルボン酸エステル又はカルボン酸の製造方法
HU201511B (en) Process for production of derivatives of 4-penten acid