PL218892B1 - Zespół misek przenośnika, miska przenośnika i zespół do wybierania ścianowego - Google Patents

Zespół misek przenośnika, miska przenośnika i zespół do wybierania ścianowego

Info

Publication number
PL218892B1
PL218892B1 PL386066A PL38606608A PL218892B1 PL 218892 B1 PL218892 B1 PL 218892B1 PL 386066 A PL386066 A PL 386066A PL 38606608 A PL38606608 A PL 38606608A PL 218892 B1 PL218892 B1 PL 218892B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
edge
degrees
side member
conveyor
angle
Prior art date
Application number
PL386066A
Other languages
English (en)
Inventor
John Tout
Gordon Edmund Powell
Original Assignee
Joy Mm Delaware Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Joy Mm Delaware Inc filed Critical Joy Mm Delaware Inc
Publication of PL218892B1 publication Critical patent/PL218892B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G19/00Conveyors comprising an impeller or a series of impellers carried by an endless traction element and arranged to move articles or materials over a supporting surface or underlying material, e.g. endless scraper conveyors
    • B65G19/18Details
    • B65G19/28Troughs, channels, or conduits
    • B65G19/285Troughs, channels, or conduits with detachable or replaceable parts, e.g. replaceable wear channels
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G19/00Conveyors comprising an impeller or a series of impellers carried by an endless traction element and arranged to move articles or materials over a supporting surface or underlying material, e.g. endless scraper conveyors
    • B65G19/18Details
    • B65G19/28Troughs, channels, or conduits
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21CMINING OR QUARRYING
    • E21C35/00Details of, or accessories for, machines for slitting or completely freeing the mineral from the seam, not provided for in groups E21C25/00 - E21C33/00, E21C37/00 or E21C39/00
    • E21C35/08Guiding the machine
    • E21C35/12Guiding the machine along a conveyor for the cut material

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Harvesting Machines For Root Crops (AREA)
  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)
  • Pusher Or Impeller Conveyors (AREA)
  • Chain Conveyers (AREA)
  • Rollers For Roller Conveyors For Transfer (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest zespół misek przenośnika, miska przenośnika i zespół do wybierania ścianowego.
Wynalazek ten dotyczy misek przenośnika do opancerzonego przenośnika przodkowego, do ładowania węgla w systemie wybierania czołowego przodka ścianowego.
Istnieją różne urządzenia do wydobywania węgla i innych materiałów z podziemnych pokładów. Jednym z takich urządzeń jest maszyna kopalniana pracująca w trybie ciągłym, stosowana wówczas, gdy urabia się rozległe fragmenty lub przodki ścianowe pokładu. Takie przodki ścianowe mogą, zależnie od konfiguracji pokładu, rozciągać się na odległość około 91,5 m do 365,8 m lub więcej. Standardową praktyką w przypadku tego typu urabiania jest wybieranie równoległych wlotów w pokładzie przeznaczonym do urabiania oraz łączenie tych wlotów, z co najmniej jednym korytarzem pierwotnym. Taki układ wyznacza przodki ścianowe przeznaczone do urabiania. Strop korytarzy pierwotnych jest zwykle podparty przez wsporniki stropu przemieszczane podczas urabiania odsłoniętego „przodka słupa ściany.
Konwencjonalne techniki urabiania przodka ścianowego wykorzystują maszynę górniczą, która jest znana w przemyśle jako wrębiarka ścianowa. Wrębiarka ścianowa zwykle ma podłużną ramę ruchomą, która jest podparta na napędzanych wspornikach stropowych, które znajdują się w sąsiedztwie i są zasadniczo równoległe do przodka. Napędzane obrotowo bębny zębate są podparte roboczo na dźwigniach na każdym końcu podłużnej ramy, w celu wybierania węgla, gdy rama przemieszcza się w tył i w przód przed przodkiem. Materiał wybrany spada na powierzchnię przenośnika, który jest zwykle zamocowany do torów zamontowanych na podłożu i przebiega równolegle do powierzchni czołowej przodka. Przenośnik przodkowy wyładowuje materiał na inne urządzenia przenośnikowe, aby odtransportować materiał z pokładu. W miarę jak powierzchnia przodka cofa się, przenośnik oraz zespół toru są posuwane do przodu, aby umożliwić wrębiarce kontynuowanie wydobycia.
Zazwyczaj przenośnik przodkowy zawiera zbiór misek przenośnikowych, a każda miska przenośnikowa zawiera płytę poszycia ze stali hartowanej, zamocowaną do nośnych członów bocznych wykonanych ze staliwa lub szyn. Te liczne miski przenośnika są połączone ze sobą jedna za drugą, tworząc kompletną instalację przenośnikową do przemieszczania węgla lub innego minerału wzdłuż i z dala od przodka, podczas czynnego urabiania.
Człony boczne zespołu misek dodatkowo podpierają układ holowania wrębiarki. Łańcuch zgarniakowy przebiega wzdłuż całej długości układu przenośnika z umieszczonymi w odstępach zgarniakami służącymi do przemieszczania węgla po płycie poszycia. Wytrzymałość opancerzonego przenośnika przodkowego oraz odporność jego konstrukcji na zniszczenie mają podstawowe znaczenie. Wyeliminowanie uszkodzeń elementu konstrukcyjnego w układzie przenośnika, a zatem zminimalizowanie czasu niezdatności do pracy, jest ważne dla zapewnienia sprawnego prowadzenia wybierania ścianowego.
Środowisko pracy w kopalni jest niezwykle nieprzyjazne dla sprzętu mechanicznego wszelkiego rodzaju. Właściwą istotą celu pracy jest ciosanie i usuwanie szorstkiego materiału. Co więcej, szorstki materiał ulega fluidyzacji w obecności wody i zanieczyszczonego oleju. W przypadku przenośników usuwających materiał, szorstkie kruszywo ociera się wzdłuż powierzchni miski przenośnikowej nasila zniszczenie przez ścieranie. Oprócz szorstkiego i korozyjnego charakteru otoczenia, maszyny są poddawane maksymalnym wstrząsom, mechanicznemu skręcaniu, naprężeniom rozciągającym i ściskającym z powodu nierównych powierzchni podparcia.
Człony boczne zespołu misek w znanych przenośnikach mają końce o kątach prostych z pojedynczym skosem, lub też są uformowane tworząc dopasowane połączenie skośne.
Jednym z podstawowych celów tego wynalazku jest zapewnienie usprawnionej miski przenośnika do urabiania ścianowego.
Jeszcze jednym z podstawowych celów tego wynalazku jest opóźnienie i uspokojenie przekazywania obciążenia wrębiarki od miski przenośnika do miski przenośnika.
Wynalazek ten opóźnia pełne obciążenie wrębiarki w odległości około 100-150 mm od wrażliwych na uszkodzenia końców miski przenośnika.
Kolejnym z podstawowych celów wynalazku jest zwiększenie wytrzymałości końca toru ślizgu wrębiarki, przez wyeliminowanie słabych zakrętów toru miski przenośnika wrębiarki.
Kolejnym z podstawowych celów wynalazku jest obniżenie poziomów naprężeń przy skrajnych końcach miski przenośnika.
PL 218 892 B1
Kolejnym z podstawowych celów wynalazku jest poprawienie trwałości zmęczeniowej miski przenośnika.
Kolejnym z podstawowych celów wynalazku jest zabezpieczenie końców fragmentów bocznych miski przenośnika przed przeciążeniem.
Kolejnym z podstawowych celów wynalazku jest złagodzenie przejścia ślizgu wrębiarki od miski przenośnika do miski przenośnika.
Kolejnym z podstawowych celów wynalazku jest zredukowanie miału miski przenośnika przy przepakowaniu od miski do miski przenośnika.
Kolejnym z podstawowych celów wynalazku jest zmniejszenie problemów powodowanych przez niewspółosiowość sąsiednich końców sekcji miski przenośnika. Wszelkie odchylenia od idealnego wyrównania są łatwiej kompensowane przez końcowe części miski przenośnika według wynalazku.
Zespół misek przenośnika do zastosowania z wrębiarką mającą ślizg w kształcie płozy, wykorzystywaną w operacji urabiania ścianowego, który to zespół misek przenośnika zawiera zbiór sąsiadujących ze sobą misek przenośnika, z których każda zawiera człon boczny, mający powierzchnię dostosowaną do sprzęgania przez ślizg wrębiarki, przy czym wymieniona powierzchnia członu bocznego jest tak usytuowana, że powierzchnie sąsiadujących misek przenośnika tworzą bieżnię, po której może przemieszczać się ślizg wrębiarki, która to powierzchnia członu bocznego jest utworzona przez fragment członu bocznego, przebiegający poziomo od pionowej ścianki prowadzącej na całej długości członu bocznego, zaś każdy fragment ma pierwszy koniec i drugi koniec, przy czym pierwszy koniec fragmentu członu bocznego znajduje się w sąsiedztwie drugiego końca kolejnego fragmentu członu bocznego, według wynalazku wyróżnia się tym, że każdy koniec fragmentu ma wierzchołek, tył przy pionowej ściance prowadzącej, przód oraz krawędź przebiegającą od tyłu przy pionowej ściance prowadzącej do wspomnianego przodu, zaś krawędź pierwszego końca znajduje się w sąsiedztwie krawędzi drugiego końca i tworzą one między sobą połączenie bieżni pomiędzy dwiema sąsiednimi miskami przenośnika, natomiast krawędź pierwszego końca i krawędź drugiego końca tworzą otwór w kształcie litery „V, który jest otwarty w przednim końcu fragmentu, a zamknięty w tylnym końcu fragmentu, a kształt litery „V jest utworzony przez każdą krawędź odchyloną 20 do 60 stopni od płaszczyzny pionowej, przebiegającej pod kątem 90 stopni względem płaszczyzny poziomej tworzonej przez bieżnię i 90 stopni względem pionowej ścianki prowadzącej.
Wierzchołek przy krawędzi pierwszego końca jest korzystnie podwójnie fazowany, z pierwszym, dłużej przebiegającym skosem pod kątem od 5 do 10 stopni względem poziomu i drugim krótszym skosem przy krawędzi fragmentu, pod kątem od 15 do 30 stopni względem poziomu. Korzystnie, wierzchołek przy krawędzi drugiego końca jest także podwójnie fazowany z pierwszym, z pierwszym dłużej przebiegającym skosem pod kątem od 5 do 10 stopni i drugim krótszym skosem przy krawędzi fragmentu, pod kątem od 15 do 30 stopni względem poziomu.
W korzystnym rozwiązaniu wierzchołek pierwszego dłuższego skosu przy krawędzi pierwszego i drugiego końca jest nachylony pod kątem 7,5 stopnia względem poziomu.
Korzystnie, wierzchołek drugiego krótszego skosu krawędzi pierwszego i drugiego końca przy krawędzi fragmentu jest nachylony pod kątem 20 stopni względem poziomu.
Krawędź pierwszego końca i krawędź drugiego końca są korzystnie odchylone o 45 stopni od płaszczyzny pionowej przebiegającej pod kątem 90 stopni względem płaszczyzny poziomej tworzonej przez bieżnię.
Miska przenośnika do zastosowania z wrębiarką mającą ślizg w kształcie płozy, wykorzystywana w operacji urabiania ścianowego, która to miska przenośnika zawiera człon boczny mający powierzchnię dostosowaną do sprzęgania przez ślizg w kształcie płozy wrębiarki, według wynalazku wyróżnia się tym, że wspomniana powierzchnia członu bocznego jest utworzona przez fragment członu bocznego, który przebiega poziomo od pionowej ścianki prowadzącej na całej długości członu bocznego, a wspomniany fragment ma pierwszy koniec i drugi koniec, zaś każdy koniec fragmentu ma wierzchołek, tył przy pionowej ściance prowadzącej, przód oraz krawędź, przebiegającą od tyłu przy pionowej ściance prowadzącej do wspomnianego przodu, a każda z wymienionych krawędzi, krawędź pierwszego końca oraz krawędź drugiego końca, jest utworzona przez każdą krawędź odchyloną 20 do 60 stopni od płaszczyzny pionowej przebiegającej pod kątem 90 stopni do płaszczyzny poziomej tworzonej przez powierzchnię członu bocznego i 90 stopni względem pionowej ścianki prowadzącej.
Wierzchołek przy krawędzi pierwszego końca jest korzystnie podwójnie fazowany, z pierwszym, dłużej przebiegającym skosem pod kątem od 5 do 10 stopni względem poziomu i drugim krótszym skosem przy krawędzi fragmentu, pod kątem od 15 do 30 stopni względem poziomu. Korzystnie,
PL 218 892 B1 wierzchołek przy krawędzi drugiego końca jest także podwójnie fazowany z pierwszym, z pierwszym dłużej przebiegającym skosem pod kątem od 5 do 10 stopni i drugim krótszym skosem przy krawędzi fragmentu, pod kątem od 15 do 30 stopni względem poziomu.
W korzystnym rozwiązaniu wierzchołek pierwszego dłuższego skosu przy krawędzi pierwszego i drugiego końca jest nachylony pod kątem 7,5 stopnia względem poziomu.
Korzystnie, wierzchołek drugiego krótszego skosu krawędzi pierwszego i drugiego końca przy krawędzi fragmentu jest nachylony pod kątem 20 stopni względem poziomu.
Krawędź pierwszego końca i krawędź drugiego końca są korzystnie odchylone o 45 stopni od płaszczyzny pionowej przebiegającej pod kątem 90 stopni do płaszczyzny poziomej tworzonej przez bieżnię.
Zespół do wybierania ścianowego, zawierający wrębiarkę ze ślizgiem w postaci płozy, który ma pewną długość kierunku swego przemieszczania się, a także zespół misek przenośnika, zawierający zbiór sąsiadujących ze sobą misek przenośnikowych, przy czym każda miska przenośnika zawiera człon boczny, mający powierzchnię dostosowaną do sprzęgania przez ślizg w kształcie płozy wrębiarki, przy czym wymieniona powierzchnia członu bocznego jest tak usytuowana, że powierzchnie sąsiadujących misek przenośnika tworzą bieżnię, po której może przemieszczać się ślizg wrębiarki, według wynalazku wyróżnia się tym, że wymieniona powierzchnia członu bocznego jest utworzona przez fragment członu bocznego, który przebiega poziomo na całej długości członu bocznego, każdy fragment ma pierwszy koniec i drugi koniec, przy czym pierwszy koniec fragmentu członu bocznego znajduje się w sąsiedztwie drugiego końca kolejnego fragmentu członu bocznego. Każdy koniec fragmentu ma wierzchołek, tył, przód oraz krawędź, zaś krawędź pierwszego końca znajduje się w sąsiedztwie krawędzi drugiego końca i tworzą one między sobą połączenie bieżni pomiędzy dwiema sąsiednimi miskami przenośnika. Krawędź pierwszego końca i krawędź drugiego końca tworzą otwór w kształcie litery „V, który jest otwarty w przednim końcu fragmentu, a zamknięty w tylnym końcu fragmentu, a kształt litery „V jest utworzony przez każdą krawędź odchyloną 20 do 60 stopni od płaszczyzny pionowej przebiegającej pod kątem 90 stopni względem płaszczyzny poziomej tworzonej przez bieżnię i 90 stopni względem pionowej ścianki prowadzącej, przy czym wierzchołek przy krawędzi pierwszego końca jest podwójnie fazowany, z pierwszym, dłużej przebiegającym skosem pod kątem od 5 do 10 stopni względem poziomu i drugim krótszym skosem przy krawędzi fragmentu, pod kątem od 15 do 30 stopni względem poziomu, a wierzchołek przy krawędzi drugiego końca jest także podwójnie fazowany z pierwszym, dłużej przebiegającym skosem pod kątem od 5 do 10 stopni i drugim, krótszym skosem przy krawędzi fragmentu, pod kątem od 15 do 30 stopni względem poziomu, zaś otwór w kształcie litery „V jest większy niż trzecia część długości ślizgu.
Korzystnie, wierzchołek pierwszego, dłużej przebiegającego skosu przy krawędzi pierwszego i drugiego końca jest nachylony pod kątem 7,5 stopnia.
W korzystnym rozwiązaniu wierzchołek drugiego krótszego skosu krawędzi pierwszego i drugiego końca przy krawędzi fragmentu jest nachylony pod kątem 20 stopni.
Krawędź pierwszego końca i krawędź drugiego końca są korzystnie odchylone o 45 stopni od płaszczyzny pionowej, przebiegającej pod kątem 90 stopni względem płaszczyzny poziomej tworzonej przez bieżnię.
Przedmiot wynalazku, w przykładach wykonania, został bliżej objaśniony na załączonym rysunku, na którym fig. 1 przedstawia miskę przenośnika według wynalazku w widoku perspektywicznym, w stanie rozłożonym, fig. 2 - zespół ścianowy, razem z zespołem wrębiarki i przenośnika według wynalazku w widoku z boku, fig. 3 - tylny człon boczny miski przenośnika zilustrowanej na fig. 2, w bardziej szczegółowym widoku perspektywicznym, fig. 4 - lewy koniec bocznego członu zilustrowanego na fig. 3, w powiększeniu fig. 5 - człon boczny zilustrowany na fig. 3 w widoku z przodu, natomiast fig. 6 przedstawia dwa sąsiednie człony boczne z fig. 3, ze ślizgiem wrębiarki w kształcie płozy, pokazanym w cieniu bieżni ślizgu członu bocznego, w widoku z boku.
Zanim zostanie wyjaśniony szczegółowo jeden z przykładów realizacji wynalazku, należy zrozumieć, że wynalazek ten nie jest ograniczony w swoim zastosowaniu do szczegółów konstrukcji oraz układów elementów składowych jak przedstawiono w poniższym opisie czy też zilustrowano na rysunkach. Wynalazek może być wykonywany w innych przykładach oraz realizowany czy przeprowadzany różnymi sposobami. Należy również rozumieć, że wykorzystywana w niniejszym frazeologia i terminologia służą dla opisu i nie powinna być uważana za ograniczenie. Stosowanie tu słów „zawierający lub „obejmujący oraz ich odmian jest użyte w znaczeniu obejmowania elementów wymienionych po tych słowach oraz ich ekwiwalentów, jak również dodatkowe elementów. Stosowanie tu określenia
PL 218 892 B1 „składający się z oraz jego odmian jest użyte w znaczeniu obejmowania jedynie elementów wymienionych po tym określeniu i ich ekwiwalentów. Co więcej, należy rozumieć, że takie określenia jak „w przód, „do tyłu, „lewy, „prawy, „do góry, „w dół itp. są terminami stosowanymi dla wygody w odniesieniu do rysunków i nie należy ich interpretować jako terminy ograniczające.
Jak zilustrowano na fig. 1 rysunku, wynalazek zawiera zespół 10 misek przenośnika przodkowego wybierania ścianowego, dostosowany zwłaszcza do wykorzystania z układem opancerzonego przenośnika przodkowego, do przeładunku węgla itp. Podłużna płyta poszycia 11 służy do określania drogi P przesuwania urobionego węgla wzdłuż osi wzdłużnej A układu przenośnika. Tradycyjnie, przesuwanie węgla wzdłuż zespołu 10 misek przenośnika odbywa się za pomocą łańcucha zgarniającego z pojedynczymi zgarniakami 12, przy czym zarys jednego z nich pokazano linią przerywaną na figurze 1.
Para równoległych szyn lub członów bocznych 13 oraz 14, wykonanych, korzystnie, jako przekroje sigma i przebiegających wzdłuż przeciwległych boków płyty poszycia 11, dodatkowo określa drogę P podawania materiału. Profil szyny o przekroju sigma jest standardem w tej gałęzi przemysłu, aby zapewnić wklęsłe ścianki prowadzące dla zgarniaków 12 łańcucha zgarniającego. Górne ścianki stykają się bezpośrednio z materiałem kruszywa, zgarnianym przez górne zgarniaki łańcucha, natomiast dolne ścianki wklęsłe prowadzą i wyrównują powroty zgarniaków, ale nie transportują urobionego kruszywa. Jednakże, w innych przykładach realizacji mogą być stosowane inne kształty.
Płyta poszycia 11 jest połączona z członami bocznymi 13, 14 w sposób konwencjonalny, taki jak spawanie zębów 20, wchodzących w dopasowane szczeliny 21 w członach bocznych 13, 14. W innych przykładach realizacji mogą być wykorzystywane inne elementy do łączenia płyty poszycia 11 z członami bocznymi 13, 14.
Każdy zespół 10 misek przenośnika jest tylko jednym modułem z szeregu połączonych ze sobą za pomocą pasów typu „wiosełko 17, jak pokazano na figurze 6. Kołki ustalające 15 (patrz fig. 1), wystające z każdego końca każdego z członów bocznych 13 oraz 14, wchodzą w odpowiednie gniazda (nie pokazano) na przeciwległych końcach każdego członu bocznego. W zagłębienia 16 pasa wchodzą profile typu wiosełko 17, aby utrzymywać sąsiadujące ze sobą zespoły miski w wymaganej odległości wzdłużnej oraz utrzymywania bliskości niezbędnej do zatrzymania kołków ustalających 15 w odpowiednich gniazdach.
Maszyna górnicza 110 stanowiąca wrębiarkę ścianową jest przedstawiona na figurze 2. Bardziej szczegółowo, wrębiarka 110 ma podłużną ramę ruchomą 112 ze ślizgaczem w postaci płozy 117, który jest ruchomo podparty na bieżni 114, która jest zasadniczo równoległa do czoła przodka ścianowego. Przebiegający bocznie bęben obrotowy 118, mający zbiór zamocowanych do niego koronek górniczych 119, jest obrotowo zamocowany na każdym końcu podłużnej ramy ruchomej 112 za pomocą odpowiedniego członu wysięgnika 116. Działanie wrębiarki 110 jest dobrze znane w dziedzinie górnictwa, jako takie, i nie będzie tu omawiane szczegółowo. Niemniej jednak, specjaliści w tej dziedzinie będą świadomi, że wrębiarka 110 przemieszcza się w tył i w przód po bieżni 114 w taki sposób, że koronki górnicze 119 na bębnach obrotowych 118 zazębiają się z przodkiem wyrobiska, celem usuwania stamtąd materiału. Gdy przodek cofa się, bieżnia 114 oraz wrębiarka 110 przesuwają się naprzód w kierunku przodka, w celu umożliwienia kontynuowania procesu urabiania. Personel obsługujący urządzenie zwykle znajduje się przy jednym końcu wrębiarki 110.
Na figurach 1 do 6 przedstawiono zespół 30 do wybierania ścianowego, zawierający zespół 10 miski przenośnika oraz wrębiarkę 110 ze ślizgaczem w postaci płozy 117, która ma pewną długość L w kierunku przemieszczania się (patrz fig. 6). Zespół 10 miski przenośnika zawiera zbiór sąsiadujących ze sobą misek przenośnika, a każda miska przenośnika ma człon boczny 13 z powierzchnią 32 (patrz fig. 3) dostosowaną do sprzęgania z płozą 117 wrębiarki. Powierzchnia 32 członu bocznego jest ustawiona tak, że powierzchnie sąsiednich misek linii tworzą płaską bieżnię lub tor ślizgowy 114, po którym może przemieszczać się płoza 117.
Jak pokazano na figurach 3 do 6, powierzchnia 32 jest tworzona przez płaski kołnierz lub fragment 34 członu bocznego 13, przebiegający poziomo na całej długości członu bocznego 13, przy czym każdy płaski fragment 34 ma pierwszy koniec 36 oraz drugi koniec 38, a pierwszy koniec 36 członu bocznego znajduje się w sąsiedztwie drugiego końca 38 następnego członu bocznego, jak zilustrowano na fig. 6. Ponadto, każdy płaski 34 ma wierzchołek, tył, przód oraz krawędź, przy czym krawędź pierwszego końca sąsiaduje z krawędzią drugiego końca i tworzy pomiędzy nimi połączenie bieżni pomiędzy dwiema sąsiednimi miskami przenośnika.
Krawędź pierwszego końca oraz krawędź drugiego końca tworzą otwór 40 o kształcie litery „V, przy czym ten otwór w kształcie litery „V jest otwarty w przedniej części końca, a zamknięty w tylnej
PL 218 892 B1 części końca. Kształt litery „V tworzony przez każdą krawędź jest między 20 stopni a 60 stopni oddalony od płaszczyzny pionowej przebiegającej pod kątem 90 stopni względem płaszczyzny poziomej tworzonej przez bieżnię. W korzystnym przykładzie realizacji, kształt „V jest tworzony przez każdą krawędź oddaloną o 45 stopni od płaszczyzny pionowej 42 (patrz fig. 4) przebiegającej pod kątem 90 stopni względem płaszczyzny poziomej tworzonej przez powierzchnię 32. Przód otworu o kształcie litery „V jest większy niż trzecia część długości L płozy 117.
Ponadto, wierzchołek przy pierwszej krawędzi jest podwójnie fazowany (patrz fig. 4), i ma pierwszy, przebiegający dalej ukos 46 nachylony pod kątem od 5 do 10 stopni względem poziomu, oraz drugi przebiegający krócej ukos 48 przy krawędzi fragment, nachylony pod kątem od 15 do 30 stopni względem poziomu. Wierzchołek przy drugiej krawędzi jest również podwójnie fazowany i ma pierwszą, przebiegający dalej ukos nachylony pod kątem 5 do 10 stopni względem poziomu, a także drugi, bliżej przebiegając krócej ukos przy krawędzi fragmentu, nachylony pod kątem od 15 do 30 stopni względem poziomu. W korzystnym przykładzie realizacji wynalazku, pierwszy, przebiegający dalej ukos 46 przy każdej krawędzi jest nachylony pod kątem 7,5 stopnia względem poziomu, natomiast drugi, przebiegający krócej ukos 48 przy każdej krawędzi fragmentu jest nachylony pod kątem 20 stopni względem poziomu.
Powyższy opis korzystnego przykładu realizacji wynalazku został przedstawiony dla celów ilustracyjnych i opisowych. Nie ma on w zamierzeniu być wyczerpujący czy też ograniczać wynalazku do dokładnej ujawnionej postaci. Oczywiste modyfikacje i zmiany są możliwe w świetle powyższego ujawnienia. Przykład realizacji został wybrany i opisany, aby zapewnić najlepszą ilustrację zasad wynalazku i jego praktyczne zastosowanie, aby umożliwić specjalistom w tej dziedzinie wykorzystanie tego wynalazku w różnych przykładach realizacji oraz z różnymi modyfikacjami, stosownie do określonego rozważanego zastosowania. Wszelkie takie modyfikacje i odmiany są objęte zakresem wynalazku, określonym w dołączonych zastrzeżeniach patentowych, interpretowanych zgodnie z zakresem, dla którego są one prawdziwie, prawnie i legalnie uprawnione.
Różne inne cechy i zalety tego wynalazku staną się zrozumiałe na podstawie podanych dalej

Claims (14)

1. Zespół misek przenośnika (10) do zastosowania z wrębiarką (110) mającą ślizg (117) w kształcie płozy, wykorzystywaną w operacji urabiania ścianowego, który to zespół misek przenośnika (10) zawiera zbiór sąsiadujących ze sobą misek przenośnika, z których każda zawiera człon boczny (13), mający powierzchnię (32) dostosowaną do sprzęgania przez ślizg (117) wrębiarki, przy czym wymieniona powierzchnia (32) członu bocznego jest tak usytuowana, że powierzchnie sąsiadujących misek przenośnika tworzą bieżnię, po której może przemieszczać się ślizg (117) wrębiarki, która to powierzchnia (32) członu bocznego jest utworzona przez fragment członu bocznego (13), przebiegający poziomo od pionowej ścianki prowadzącej na całej długości członu bocznego (13), zaś każdy fragment ma pierwszy koniec (36) i drugi koniec (38), przy czym pierwszy koniec fragmentu członu bocznego (36) znajduje się w sąsiedztwie drugiego końca (38) kolejnego fragmentu członu bocznego, znamienny tym, że każdy koniec fragmentu ma wierzchołek, tył przy pionowej ściance prowadzącej, przód oraz krawędź przebiegającą od tyłu przy pionowej ściance prowadzącej do wspomnianego przodu, przy czym krawędź pierwszego końca znajduje się w sąsiedztwie krawędzi drugiego końca i tworzą one między sobą połączenie bieżni pomiędzy dwiema sąsiednimi miskami przenośnika, natomiast krawędź pierwszego końca i krawędź drugiego końca tworzą otwór w kształcie litery „V (40), który jest otwarty w przednim końcu fragmentu, a zamknięty w tylnym końcu fragmentu, a kształt litery „V jest utworzony przez każdą krawędź odchyloną 20 do 60 stopni od płaszczyzny pionowej (42) przebiegającej pod kątem 90 stopni względem płaszczyzny poziomej tworzonej przez bieżnię i 90 stopni względem pionowej ścianki prowadzącej.
2. Zespół misek przenośnika według zastrz. 1, znamienny tym, że wierzchołek przy krawędzi pierwszego końca jest podwójnie fazowany, z pierwszym, dłużej przebiegającym skosem pod kątem od 5 do 10 stopni względem poziomu i drugim krótszym skosem przy krawędzi fragmentu, pod kątem od 15 do 30 stopni względem poziomu, a wierzchołek przy krawędzi drugiego końca jest także podwójnie fazowany z pierwszym, z pierwszym dłużej przebiegającym skosem pod kątem od 5 do 10
PL 218 892 B1 stopni i drugim krótszym skosem przy krawędzi fragmentu, pod kątem od 15 do 30 stopni względem poziomu.
3. Zespół misek przenośnika według zastrz. 2, znamienny tym, że wierzchołek pierwszego dłuższego skosu przy krawędzi pierwszego i drugiego końca jest nachylony pod kątem 7,5 stopnia względem poziomu.
4. Zespół misek przenośnika według zastrz. 2, znamienny tym, że wierzchołek drugiego krótszego skosu krawędzi pierwszego i drugiego końca przy krawędzi fragmentu jest nachylony pod kątem 20 stopni względem poziomu.
5. Zespół misek przenośnika według zastrz. 1, znamienny tym, że krawędź pierwszego końca i krawędź drugiego końca są odchylone o 45 stopni od płaszczyzny pionowej przebiegającej pod kątem 90 stopni względem płaszczyzny poziomej tworzonej przez bieżnię.
6. Miska przenośnika do zastosowania z wrębiarką (110) mającą ślizg (117) w kształcie płozy, wykorzystywana w operacji urabiania ścianowego, która to miska przenośnika zawiera człon boczny (13) mający powierzchnię (32) dostosowaną do sprzęgania przez ślizg (117) w kształcie płozy wrębiarki, znamienna tym, że wspomniana powierzchnia (32) członu bocznego jest utworzona przez fragment członu bocznego (13), który przebiega poziomo od pionowej ścianki prowadzącej na całej długości członu bocznego, a wspomniany fragment ma pierwszy koniec (36) i drugi koniec (38), a każdy koniec fragmentu ma wierzchołek, tył przy pionowej ściance prowadzącej, przód oraz krawędź, przebiegającą od tyłu przy pionowej ściance prowadzącej do wspomnianego przodu, przy czym każda z wymienionych krawędzi, krawędź pierwszego końca oraz krawędź drugiego końca, jest utworzona przez każdą krawędź odchyloną 20 do 60 stopni od płaszczyzny pionowej przebiegającej pod kątem 90 stopni do płaszczyzny poziomej tworzonej przez powierzchnię członu bocznego i 90 stopni względem pionowej ścianki prowadzącej.
7. Miska przenośnika według zastrz. 6, znamienna tym, że wierzchołek przy krawędzi pierwszego końca jest podwójnie fazowany, z pierwszym, dłużej przebiegającym skosem pod kątem od 5 do 10 stopni względem poziomu i drugim krótszym skosem przy krawędzi fragmentu, pod kątem od 15 do 30 stopni względem poziomu, a wierzchołek przy krawędzi drugiego końca jest także podwójnie fazowany z pierwszym, z pierwszym dłużej przebiegającym skosem pod kątem od 5 do 10 stopni i drugim krótszym skosem przy krawędzi fragmentu, pod kątem od 15 do 30 stopni względem poziomu.
8. Miska przenośnika według zastrz. 7, znamienna tym, że wierzchołek pierwszego dłuższego skosu przy krawędzi pierwszego i drugiego końca jest nachylony pod kątem 7,5 stopnia względem poziomu.
9. Miska przenośnika według zastrz. 7, znamienna tym, że wierzchołek drugiego krótszego skosu krawędzi pierwszego i drugiego końca przy krawędzi fragmentu jest nachylony pod kątem 20 stopni względem poziomu.
10. Miska przenośnika według zastrz. 6, znamienna tym, że krawędź pierwszego końca i krawędź drugiego końca są odchylone o 45 stopni od płaszczyzny pionowej przebiegającej pod kątem 90 stopni do płaszczyzny poziomej tworzonej przez bieżnię.
11. Zespół do wybierania ścianowego, zawierający wrębiarkę ze ślizgiem (117) w postaci płozy, który ma pewną długość kierunku swego przemieszczania się, a także zespół misek przenośnika, zawierający zbiór sąsiadujących ze sobą misek przenośnikowych, przy czym każda miska przenośnika zawiera człon boczny (13) mający powierzchnię dostosowaną do sprzęgania przez ślizg (117) w kształcie płozy wrębiarki, przy czym wymieniona powierzchnia (32) członu bocznego jest tak usytuowana, że powierzchnie sąsiadujących misek przenośnika tworzą bieżnię, po której może przemieszczać się ślizg (117) wrębiarki, znamienny tym, że wymieniona powierzchnia (32) członu bocznego jest utworzona przez fragment członu bocznego (13), który przebiega poziomo na całej długości członu bocznego, każdy fragment ma pierwszy koniec (36) i drugi koniec (38), przy czym pierwszy koniec fragmentu członu bocznego znajduje się w sąsiedztwie drugiego końca kolejnego fragmentu członu bocznego, a każdy koniec fragmentu ma wierzchołek, tył, przód oraz krawędź, przy czym krawędź pierwszego końca znajduje się w sąsiedztwie krawędzi drugiego końca i tworzą one między sobą połączenie bieżni pomiędzy dwiema sąsiednimi miskami przenośnika, zaś krawędź pierwszego końca i krawędź drugiego końca tworzą otwór w kształcie litery „V, który jest otwarty w przednim końcu fragmentu, a zamknięty w tylnym końcu fragmentu, a kształt litery „V jest utworzony przez każdą krawędź odchyloną 20 do 60 stopni od płaszczyzny pionowej przebiegającej pod kątem 90 stopni względem płaszczyzny poziomej tworzonej przez bieżnię i 90 stopni względem pionowej ścianki prowadzącej, przy czym wierzchołek przy krawędzi pierwszego końca jest podwójnie fazowany, z pierwszym,
PL 218 892 B1 dłużej przebiegającym skosem pod kątem od 5 do 10 stopni względem poziomu i drugim krótszym skosem przy krawędzi fragmentu, pod kątem od 15 do 30 stopni względem poziomu, a wierzchołek przy krawędzi drugiego końca jest także podwójnie fazowany z pierwszym, dłużej przebiegającym skosem pod kątem od 5 do 10 stopni i drugim, krótszym skosem przy krawędzi fragmentu, pod kątem od 15 do 30 stopni względem poziomu, zaś otwór w kształcie litery „V jest większy niż trzecia część długości ślizgu.
12. Zespół do wybierania ścianowego według zastrz. 11, znamienny tym, że wierzchołek pierwszego, dłużej przebiegającego skosu przy krawędzi pierwszego i drugiego końca jest nachylony pod kątem 7,5 stopnia.
13. Zespół do wybierania ścianowego według zastrz. 11, znamienny tym, że wierzchołek drugiego krótszego skosu krawędzi pierwszego i drugiego końca przy krawędzi fragmentu jest nachylony pod kątem 20 stopni.
14. Zespół do wybierania ścianowego według zastrz. 11, znamienny tym, że krawędź pierwszego końca i krawędź drugiego końca są odchylone o 45 stopni od płaszczyzny pionowej przebiegającej pod kątem 90 stopni względem płaszczyzny poziomej tworzonej przez bieżnię.
PL386066A 2007-09-11 2008-09-10 Zespół misek przenośnika, miska przenośnika i zespół do wybierania ścianowego PL218892B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB0717688A GB2452717B (en) 2007-09-11 2007-09-11 A conveyor pan with improved edge shaping

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL218892B1 true PL218892B1 (pl) 2015-02-27

Family

ID=38640582

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL386066A PL218892B1 (pl) 2007-09-11 2008-09-10 Zespół misek przenośnika, miska przenośnika i zespół do wybierania ścianowego

Country Status (7)

Country Link
US (1) US7896444B2 (pl)
CN (1) CN101387201B (pl)
AU (1) AU2008207682B2 (pl)
GB (1) GB2452717B (pl)
PL (1) PL218892B1 (pl)
RU (1) RU2471994C2 (pl)
ZA (1) ZA200807558B (pl)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE202008014952U1 (de) * 2008-11-11 2010-04-01 Bucyrus Dbt Europe Gmbh Rinnenschuss
CN101705819B (zh) * 2009-11-10 2011-07-27 山东卡特重工有限公司 一种防侧滑掘进机及其铲板的底板的生产方法
US8393687B2 (en) 2010-04-01 2013-03-12 Joy Mm Delaware, Inc. Rack bar haulage system with an improved rackbar
RU2571463C2 (ru) * 2010-04-16 2015-12-20 Джой ММ Делавэр Инк. Продвижение системы сплошной открытой разработки
DE202010013068U1 (de) * 2010-12-06 2012-03-07 Bucyrus Europe Gmbh Anschlussvorrichtung für einen Rinnenschuss von Gewinnungseinrichtungen, Rinnenschuss und Anbauteil hierfür
CN103291296B (zh) * 2012-02-29 2017-05-24 乔伊·姆·特拉华公司 铠装面输送机
US8820849B2 (en) 2012-05-25 2014-09-02 Joy Mm Delaware, Inc. Linepan and longwall mining machine
CN104627594A (zh) * 2013-11-06 2015-05-20 郑州煤机长壁机械有限公司 一种锻焊双中板结构溜槽
US10563508B2 (en) 2015-08-07 2020-02-18 Joy Global Underground Mining Llc Conveyor pan
GB2576172A (en) * 2018-08-07 2020-02-12 Caterpillar Global Mining Gmbh Shearing system for longwall mining
US11254512B2 (en) * 2020-02-25 2022-02-22 Joy Global Underground Mining Llc Alignment and connection mechanism for coupling frame members
US11878868B2 (en) * 2022-03-15 2024-01-23 Caterpillar Inc. Liner sheet, replacement liner, conveyor pan, conveyor, and liner replacement method

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SU426051A1 (ru) * 1971-02-15 1974-04-30 В. В. Быков, В. А. Бернацкий, В. И. Парамонов , А. Д. Гридин Забойный скребковый конвейер
DE2508208C3 (de) * 1975-02-26 1986-08-21 Gewerkschaft Eisenhütte Westfalia, 4670 Lünen Rinnenschußverbindung für Kettenkratzförderer
DE2918007A1 (de) * 1979-05-04 1980-11-13 Eickhoff Geb Foerderrinne fuer einen mit einer gewinnungsmaschine des untertagebergbaues einsetzbaren kratzkettenfoerderer
DE3042203A1 (de) * 1980-11-08 1982-07-15 Gewerkschaft Eisenhütte Westfalia, 4670 Lünen Gewinnungsmaschinenfuehrung, insbesondere hobelfuehrung
GB2106954A (en) * 1981-10-07 1983-04-20 Dowty Meco Ltd Conveyors
DE3330955A1 (de) * 1983-08-27 1985-03-14 Gewerkschaft Eisenhütte Westfalia, 4670 Lünen Hobelfuehrung
DE3645321C2 (de) * 1986-08-20 1996-12-19 Dbt Gmbh Knebelbolzen zur Verwendung bei einer Knebelverbindung für die Rinnenschüsse eines Kettenkratzförderers u. dgl.
CN2074291U (zh) * 1990-02-18 1991-04-03 西北煤矿机械总厂一厂 刮板输送机输煤槽用框架
DE4025858C2 (de) * 1990-08-16 2000-07-13 Dbt Gmbh An den Rinnenschüssen eines Kettenkratzförderers abbaustoßseitig angebaute Hobelführung
US5605220A (en) * 1994-06-29 1997-02-25 Udo Adam Maschinenfabrik High-performance chain scraper conveyor with symmetric turning channel
RU2108953C1 (ru) * 1995-05-29 1998-04-20 Акционерное общество "Подмосковный научно-исследовательский и проектно-конструкторский угольный институт" Скребковый конвейер
RU2164296C1 (ru) * 1999-08-19 2001-03-20 Открытое акционерное общество "Подмосковный научно-исследовательский и проектно-конструкторский угольный институт" Забойный скребковый конвейер
CN2568597Y (zh) * 2002-09-03 2003-08-27 宁夏西北奔牛实业集团有限公司 刮板输送机整体焊接中部槽
DE20307150U1 (de) * 2003-05-07 2004-07-22 Dbt Gmbh Hobelführung für kettengezogenen Hobel

Also Published As

Publication number Publication date
CN101387201B (zh) 2013-12-11
ZA200807558B (en) 2009-03-25
RU2471994C2 (ru) 2013-01-10
AU2008207682A1 (en) 2009-03-26
AU2008207682B2 (en) 2014-02-20
GB2452717B (en) 2011-01-12
CN101387201A (zh) 2009-03-18
GB0717688D0 (en) 2007-10-17
RU2008136320A (ru) 2010-03-20
GB2452717A (en) 2009-03-18
US20090066147A1 (en) 2009-03-12
US7896444B2 (en) 2011-03-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL218892B1 (pl) Zespół misek przenośnika, miska przenośnika i zespół do wybierania ścianowego
US9156621B2 (en) Face conveyor for extraction plants and trough element for said face conveyor
US8590982B2 (en) Longwall mining roof supports
EP2356046B1 (en) Pan section
US9546047B2 (en) Slat conveyor for extraction systems and transport plates therefor
RU2286301C2 (ru) Секция желоба для транспортера
US7392896B2 (en) Trough pan for a face conveyor with a loading ramp
US9267374B2 (en) Armored face conveyor
US4241824A (en) Conveyors for use in mineral mining installations
CZ12399A3 (cs) Cévové a vodicí uspořádání pro důlní dobývací stroj
PL216533B1 (pl) Element rynnowy dla rynny przenośnikowej
US4026603A (en) Mining installations
TR201804774T1 (tr) Uzun Ayak Konveyör Tesisatı
RU2077637C1 (ru) Способ открытой разработки полезных ископаемых и бульдозерное оборудование
AU2014271301B2 (en) Longwall Mining Roof Supports
PL228696B1 (pl) Przenośnik taśmowy zwłaszcza do wyrobisk ścianowych
UA124528C2 (uk) Спосіб селективного видобутку пластових корисних копалин із закладкою виробленого простору та механізований комплекс для його здійснення
PL179249B1 (pl) Górniczy przenośnik ścianowy
PL221012B1 (pl) Urządzenie kierujące przepad urobku w ścianach strugowych na przenośnik ścianowy
PL226343B1 (pl) Układ do wydobywania materiału dla kopalni podziemnej, przenośnik ścianowy do usuwania materiału w podziemnej kopalni i zespół rynny dla kopalnianego przenośnika ścianowego
EA014892B1 (ru) Способ повышения износостойкости выгребного устройства щебнеочистительной машины
PL200648B1 (pl) Ostrogorynna z klinem załadowczym do przenośnika ścianowego
PL158820B1 (pl) B ezciegnowy mechanizm posuwu górniczego kombajnu scianowego PL