PL221012B1 - Urządzenie kierujące przepad urobku w ścianach strugowych na przenośnik ścianowy - Google Patents

Urządzenie kierujące przepad urobku w ścianach strugowych na przenośnik ścianowy

Info

Publication number
PL221012B1
PL221012B1 PL394353A PL39435311A PL221012B1 PL 221012 B1 PL221012 B1 PL 221012B1 PL 394353 A PL394353 A PL 394353A PL 39435311 A PL39435311 A PL 39435311A PL 221012 B1 PL221012 B1 PL 221012B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
attached
ramp
mold
valve
seat
Prior art date
Application number
PL394353A
Other languages
English (en)
Other versions
PL394353A1 (pl
Inventor
Janusz Chmielewski
Antoni Golonka
Mirosław Masiakiewicz
Zenon Miąc
Zbigniew Stopa
Juliusz Urbański
Kazimierz Bladyniec
Dariusz Feldman
Jan Hajduk
Artur Szyszka
Original Assignee
Lubelski Węgiel BOGDANKA Spółka Akcyjna
SIGMA Spółka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubelski Węgiel BOGDANKA Spółka Akcyjna, SIGMA Spółka Akcyjna filed Critical Lubelski Węgiel BOGDANKA Spółka Akcyjna
Priority to PL394353A priority Critical patent/PL221012B1/pl
Publication of PL394353A1 publication Critical patent/PL394353A1/pl
Publication of PL221012B1 publication Critical patent/PL221012B1/pl

Links

Landscapes

  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie kierujące przepad urobku w ścianach strugowych na przenośnik ścianowy, przeznaczone do stosowania zwłaszcza w górnictwie podziemnym węgla kamiennego.
Urabianie ściany węglowej za pośrednictwem struga polega na przeciąganiu struga wzdłuż przenośnika zgrzebłowego usytuowanego u podstawy calizny węglowej. Na znacznej długości ściany urobek jest automatycznie ładowany na przenośnik zgrzebłowy przez strug. Natomiast podczas pracy struga na skraju ściany, to jest w sąsiedztwie skrzyżowania z chodnikiem przyścianowym, następuje wypychanie urobku do tego chodnika, co utrudnia ruch ściany i wymaga okresowego jej zatrzymywania w celu usunięcia nagromadzonego urobku. Urobek ten jest usuwany z chodnika za pomocą znanej spągoładowarki lub ręcznie. Zjawisko to występuje zarówno w chodniku pod- jak i nadścianowym. Odpowiednio jeśli ściana jest zakończona wnęką, to urobek zbiera się we wnęce.
Z opisu ochronnego nr PL 59212 Y1 znane jest urządzenie do prowadzenia przenośnika podścianowego względem przenośnika zgrzebłowego, przeznaczonego do prowadzenia kombajnu ścianowego. Urządzenie łączy w sobie boczny wysyp urobku z przenośnika ścianowego z zespołem prowadzącym biegnącym poprzecznie do przenośnika ścianowego i poniżej niego. Boczny wysyp zawiera odkładnię zamocowaną w nieokreślony sposób do górnej krawędzi rynny dołącznej przenośnika ścianowego. Wysyp ma na celu skierowanie strugi urobku transportowanej przenośnikiem ścianowym na biegnący poniżej przenośnik podścianowy. Odkładnia rozciąga się po łuku od jednego boku rynny dołącznej, aż za drugi bok i przysłania całe światło przedziału transportowego.
Celem wynalazku jest opracowanie urządzenia, które zapewni ciągłą pracę ściany strugowej i wyeliminuje niekorzystne gromadzenie się urobku, a tym samym konieczność jego okresowego usuwania z chodnika.
Istota urządzenia kierującego przepad urobku w ścianach strugowych na przenośnik ścianowy zawierającego odkładnię wyposażoną w elementy mocujące, przy czym odkładnia w rzucie z góry wyznacza linię łamaną, zbliżoną do krzywej lub linię krzywą, polega na tym, że odkładnia w rozwinięciu ma kształt zbliżony do czworokąta, w którym wyróżnia się pierwszy bok, górną krawędź oraz drugi bok, przy czym dolna część odkładni przecina i zachodzi na wznoszącą się ku górze pochylnię tak, że ich linia przenikania jest zbliżona do odcinka spirali, natomiast zespół mocujący zamocowany jest do boku pochylni po przeciwnej stronie odkładni, zaś do pierwszego boku odkładni zamocowana jest przylgnia. Odkładnia korzystnie składa się z szeregu prostokątnych elementów, przy czym do jej górnej krawędzi zamocowany jest okap. Natomiast do drugiego boku odkładni przylega bok zastawki, która korzystnie składa się z odcinka prostego zaopatrzonego w środki mocujące oraz odcinka krzywoliniowego. Odkładnia od strony drugiego boku, w razie potrzeby jest zaopatrzona w przedłużkę. Przylgnia korzystnie zawiera pierwszą nogę osadzoną przesuwnie względem zespołu kierującego i połączoną z nim za pośrednictwem drugiego siłownika, zaś w szczególnym przypadku do pierwszej nogi zamocowana jest druga noga. Z kolei zespół mocujący korzystnie składa się z dwóch równoległych rur zamocowanych do boku odkładni, na których suwliwie osadzony jest łącznik, który dodatkowo połączony jest z odkładnią za pośrednictwem pierwszego siłownika umieszczonego pomiędzy rurami. Pomiędzy pochylnią a zespołem mocującym korzystnie zamocowany jest zespół osłon, który składa się ze ściany przylegającej do boku pochylni i zaopatrzonej od góry w daszek skierowany w kierunku przeciwnym niż się znajduje pochylnia. W szczególnym przypadku najwyższy punkt pochylni w przybliżeniu pokrywa się z częścią powierzchni daszka.
Urządzenie kierujące przepad urobku w ścianach strugowych na przenośnik ścianowy według wynalazku, zwane dalej urządzeniem, jest przedstawione w przykładzie wykonania na rysunku, na którym:
• fig. 1 przedstawia urządzenie w widoku aksonometrycznym, • fig. 2 przedstawia urządzenie zamontowane do przenośnika, w widoku aksonometrycznym, • fig. 3 przedstawia widok W1 urządzenia, z kierunku zaznaczonego na fig. 2, • fig. 4 przedstawia widok W2 urządzenia, z kierunku zaznaczonego na fig. 3.
Urządzenie składa się z zespołu kierującego (1) zaopatrzonego w zespół mocujący (2), przylgnię (3) oraz w zespół osłon (4). Zespół kierujący (1) utworzony jest z dwóch wzajemnie przecinających się powierzchni, odkładni (5), która jest ustawiona pionowo, oraz pochylni (6), której jedna krawędź jest pozioma, przy czym linia przenikania (7) obu powierzchni jest zbliżona do odcinka spirali.
PL 221 012 B1
Kształt linii przenikania (7) odpowiada fragmentowi trasy przemieszczania urobku. Odkładnia (5) posiada górną krawędź (8) łączącą pierwszy bok (9) z drugim bokiem (10). Do górnej krawędzi (8) zamocowany jest okap (12), zaś do pierwszego boku (9) przylgnia (3). Odkładnia (5) składa się z szeregu prostokątnych elementów, które w rzucie z góry wyznaczają linię łamaną, zbliżoną do krzywej i zachodzącą na pochylnię (6), która unosi się ku górze. Pochylnia (6) ograniczona jest z jednej strony odkładnią (5), zaś z drugiej strony przylega do niej zespół osłon (4). Zespół osłon (4) składa się ze ściany (13), która przylega do pochylni (6) i jest zaopatrzona u góry w daszek (14) skierowany od pochylni (6) na zewnątrz. Daszek (14) w wersji podstawowej ma szerokość ściany (13), natomiast w alternatywnej wersji, sięga aż do przedłużki (15) odkładni (5). Przedłużka (15), po zamontowaniu urządzenia do przenośnika zgrzebłowego nie dochodzi do jego osi. Poniżej pochylni (6) do ściany (13) zamocowany jest zespół mocujący (2). Zespół mocujący (2) składa się z dwóch równoległych rur (16a, 16b) zamocowanych do ściany (13), na których suwliwie osadzony jest łącznik (17). Łącznik (17) dodatkowo połączony jest z zespołem kierującym (1) za pośrednictwem pierwszego siłownika (18) umieszczonego pomiędzy rurami (16a, 16b). Łącznik (17) posiada elementy umożliwiające zamocowanie go od dołu do rynny dołącznej przenośnika zgrzebłowego. Przylgnia (3) stanowi przedłużenie odkładni (5) i składa się z pierwszego słupa (19), do którego przylega drugi słup (20) wyposażony w listwę (21). Do listwy (21) może być w razie potrzeby zamocowany kolejny słup, albo może ona stanowić brzeg urządzenia.
Figura 2 przedstawia urządzenie zamocowane do stacji zwrotnej (23) przenośnika zgrzebłowego, która składa się ze zwrotni (24) oraz przyłączonej do niej rynny dołącznej (25). Urządzenie składa się z zespołu kierującego (1) zaopatrzonego w zespół mocujący (2), przylgnię (3) oraz w zespół osłon (4). Ściana (13) zespołu osłon (4) przylega do boku rynny dołącznej (25), do której dna zamocowany jest łącznik (17) zespołu mocującego (2), zaś daszek (14) dochodzi do przedziału transportowego (26) przenośnika zgrzebłowego, przy czym w drugim kierunku sięga zastawki (27), która przylega do drugiego boku (10) zespołu kierującego (1). Zastawka (27) składa się z odcinka prostego (28) zamocowanego do burty zwrotni (24) i odcinka krzywoliniowego (29) biegnącego do zespołu kierującego (1). Listwa (21) przylgni (3) jest oparta o naroże (30) calizny węglowej. Daszek (14) przysłania od góry bok stacji zwrotnej (23). Zadaniem urządzenia jest z jednej strony przytrzymanie naroża (30) w czasie urabiania ściany, zaś z drugiej strony skierowanie resztek urobku do przedziału transportowego (26) przenośnika zgrzebłowego, to jest wzdłuż trasy (32) utworzonej przez zespół kierujący (1), zespół osłon (4) i zastawkę (27).
Figura 3 przedstawia urządzenie zamocowane za pośrednictwem łącznika (17) do stacji zwrotnej (23). Urządzenie składa się z zespołu kierującego (1) zaopatrzonego w zespół mocujący (2), przylgnię (3) oraz w zespół osłon (4), przy czym do burty zwrotni (24) zamocowana jest zastawka (27).
Figura 4 przedstawia urządzenie zamocowane do stacji zwrotnej (23) w widoku z góry. Urządzenie składa się z zespołu kierującego (1) zaopatrzonego w zespół osłon (4), przy czym daszek (14) przysłania od góry jeden bok stacji zwrotnej (23). Zespół kierujący (1) przylega z jednej strony do zastawki (27), zaś z drugiej strony zaopatrzony jest w przylgnię (3). Zastawka (27) składa się z odcinka prostego (28) zamocowanego do burty zwrotni (24) i odcinka krzywoliniowego (29), przy czym połączone są one od wewnętrznej strony drągiem (33). Przylgnia (3) zawiera pierwszy słup (19) osadzony przesuwnie względem zespołu kierującego (1) i połączony z nim za pośrednictwem drugiego siłownika (34). Do pierwszego słupa (19) zamocowany jest równolegle drugi słup (20). Drugi siłownik (34) pozwala na dosunięcie przylgni (3) do naroża (30), a tym samym jego podparcie i uszczelnienie trasy (32) tak, aby resztki urobku nie wydostały się poza urządzenie. Do zespołu kierującego (1) poniżej pochylni (6) zamocowany jest zespół mocujący (2).

Claims (12)

1. Urządzenie kierujące przepad urobku w ścianach strugowych na przenośnik ścianowy zawierające odkładnię wyposażoną w elementy mocujące, przy czym odkładnia w rzucie z góry wyznacza linię łamaną, zbliżoną do krzywej lub linię krzywą, znamienne tym, że odkładnia (5) w rozwinięciu ma kształt zbliżony do czworokąta, w którym wyróżnia się pierwszy bok (9), górną krawędź (8) oraz drugi bok (10), przy czym dolna część odkładni (5) przecina i zachodzi na wznoszącą się ku górze pochylnię (6) tak, że ich linia przenikania (7) jest zbliżona do odcinka spirali, natomiast zespół mocujący (2) zamo4
PL 221 012 B1 cowany jest do boku pochylni (6) po przeciwnej stronie odkładni (5), zaś do pierwszego boku (9) odkładni (5) zamocowana jest przylgnia (3).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że odkładnia (5) składa się z szeregu prostokątnych elementów.
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że do górnej krawędzi (8) odkładni (5) zamocowany jest okap (12).
4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że do drugiego boku (10) odkładni (5) przylega bok zastawki (27).
5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że zastawka (27) składa się z odcinka prostego (28) zaopatrzonego w środki mocujące oraz odcinka krzywoliniowego (29).
6. Urządzenie według zastrz. 1 albo 5, znamienne tym, że przylgnia (3) zawiera pierwszy słup (19) osadzony przesuwnie względem zespołu kierującego (1) i połączony z nim za pośrednictwem drugiego siłownika (34).
7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że do pierwszego słupa (19) zamocowany jest drugi słup (20).
8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zespół mocujący (2) składa się z dwóch równoległych do siebie rur (16a, 16b) zamocowanych do boku odkładni (5), na których suwliwie osadzony jest łącznik (17), który dodatkowo połączony jest z odkładnią (5) za pośrednictwem pierwszego siłownika (18) umieszczonego pomiędzy rurami (16a, 16b).
9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że odkładnia (5) od strony drugiego boku (10) jest zaopatrzona w przedłużkę (15).
10. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pomiędzy pochylnią (6) a zespołem mocującym (2) zamocowany jest zespół osłon (4).
11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że zespół osłon (4) składa się ze ściany (13), która przylega do boku pochylni (6) i jest zaopatrzona od góry w daszek (14) skierowany w kierunku przeciwnym niż się znajduje pochylnia (6).
12. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że część pochylni (6) w najwyższym punkcie w przybliżeniu pokrywa się z częścią powierzchni daszka (14).
PL394353A 2011-03-28 2011-03-28 Urządzenie kierujące przepad urobku w ścianach strugowych na przenośnik ścianowy PL221012B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL394353A PL221012B1 (pl) 2011-03-28 2011-03-28 Urządzenie kierujące przepad urobku w ścianach strugowych na przenośnik ścianowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL394353A PL221012B1 (pl) 2011-03-28 2011-03-28 Urządzenie kierujące przepad urobku w ścianach strugowych na przenośnik ścianowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL394353A1 PL394353A1 (pl) 2012-10-08
PL221012B1 true PL221012B1 (pl) 2016-02-29

Family

ID=47076630

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL394353A PL221012B1 (pl) 2011-03-28 2011-03-28 Urządzenie kierujące przepad urobku w ścianach strugowych na przenośnik ścianowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL221012B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL394353A1 (pl) 2012-10-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2764429T3 (es) Dispositivo para el tendido de cables
US8678173B2 (en) Modified push beams for highwall mining
RU2344291C2 (ru) Система разработки месторождений
JPS5942771B2 (ja) 傾斜壁用壁面パネル
RU2646259C2 (ru) Загребающая головка горнопроходческой машины
CN101387201A (zh) 具有改进的边缘成形的输送机槽
US8366201B2 (en) Method for open pit bench mining
PL221012B1 (pl) Urządzenie kierujące przepad urobku w ścianach strugowych na przenośnik ścianowy
US20130192097A1 (en) Device for digging a trench
US3528255A (en) Apparatus for laying plastic pipe
RU2376477C1 (ru) Устройство для добычи полезных ископаемых на подземных горнодобывающих предприятиях путем разработки с обрушением
PL125823B1 (en) Mining apparatus for mining minerals
RU2651831C1 (ru) Способ разработки мощного наклонного угольного пласта полосами по падению и секция механизированной крепи очистного забоя для его осуществления
SU1134726A1 (ru) Агрегат дл выемки мощных пластов угл
RU2312988C1 (ru) Способ селективной выемки пологого угольного пласта
US3367717A (en) Mining conveyor arrangement having raised dumper end
CN105189926B (zh) 用于刮板链输送机的碎块机
KR200472881Y1 (ko) 성토부 집수거 장치
RU34967U1 (ru) Угледобывающий комбайн для выемки пологих мощных пластов
RU36439U1 (ru) Угледобывающий комбайн для выемки пологих мощных пластов
RU2077637C1 (ru) Способ открытой разработки полезных ископаемых и бульдозерное оборудование
CN113863978A (zh) 一种仰采工作面巷道系统及其施工方法
AU2017276201A1 (en) Collection device
UA124528C2 (uk) Спосіб селективного видобутку пластових корисних копалин із закладкою виробленого простору та механізований комплекс для його здійснення
SU1373810A1 (ru) Скрепероструг