PL210307B1 - Mieszanina grzybobójcza na bazie ditianonu, środek grzybobójczy, sposób zwalczania szkodliwych grzybów i zastosowanie - Google Patents

Mieszanina grzybobójcza na bazie ditianonu, środek grzybobójczy, sposób zwalczania szkodliwych grzybów i zastosowanie

Info

Publication number
PL210307B1
PL210307B1 PL390572A PL39057203A PL210307B1 PL 210307 B1 PL210307 B1 PL 210307B1 PL 390572 A PL390572 A PL 390572A PL 39057203 A PL39057203 A PL 39057203A PL 210307 B1 PL210307 B1 PL 210307B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
formula
plants
harmful fungi
ppm
compound
Prior art date
Application number
PL390572A
Other languages
English (en)
Inventor
Eberhard Ammermann
Reinhard Stierl
Ulrich Schöfl
Klaus Schelberger
Maria Scherer
Michael Henningsen
Randall Even Gold
Original Assignee
Basf Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Ag filed Critical Basf Ag
Publication of PL210307B1 publication Critical patent/PL210307B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N43/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
    • A01N43/02Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with one or more oxygen or sulfur atoms as the only ring hetero atoms
    • A01N43/24Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with one or more oxygen or sulfur atoms as the only ring hetero atoms with two or more hetero atoms
    • A01N43/32Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with one or more oxygen or sulfur atoms as the only ring hetero atoms with two or more hetero atoms six-membered rings

Description

Przedmiotem wynalazku są mieszanina grzybobójcza na bazie ditianonu, środek grzybobójczy, sposób zwalczania szkodliwych grzybów i zastosowanie.
Związek o wzorze I (nazwa zwyczajowa: ditianon) i sposoby jego wytwarzania opisano w GBA 857383.
Związek o wzorze II (nazwa zwyczajowa: tebukonazol), sposób jego wytwarzania i jego działanie przeciw szkodliwym grzybom są znane z literatury, tj. z EP-A 040345.
Celem niniejszego wynalazku było opracowanie mieszanin o polepszonej aktywności wobec szkodliwych grzybów przy obniżonej całkowitej ilości nanoszonych substancji czynnych (mieszanin synergicznych), zmniejszenie dawek nanoszenia i rozszerzenie spektrum aktywności znanych związków.
Odkryliśmy, że ten cel został osiągnięty dzięki poniżej zdefiniowanym mieszaninom. Ponadto odkryliśmy, że dzięki równoczesnemu stosowaniu związków o wzorach I i II, to znaczy razem lub oddzielnie, lub nanoszeniu związków o wzorach I i II kolejno, można lepiej zwalczać szkodliwe grzyby niż w przypadku stosowania poszczególnych tych zwią zków osobno.
Zatem wynalazek dotyczy mieszaniny grzybobójczej zawierającej
A) związek o wzorze I
i
B) pochodną azolową o wzorze II
w synergicznie skutecznej iloś ci.
Korzystnie w mieszaninie grzybobójczej według wynalazku stosunek wagowy związku o wzorze I do zwią zku o wzorze II wynosi od 100 : 1 do 1 : 10.
Ponadto wynalazek dotyczy środka grzybobójczego zawierającego substancje czynne i stały lub ciekły nośnik, którego cechą jest to, że jako substancje czynne zawiera zdefiniowaną powyżej mieszaninę grzybobójczą.
Ponadto wynalazek dotyczy sposobu zwalczania szkodliwych grzybów, który charakteryzuje się tym, że traktuje się szkodliwe grzyby, miejsca ich wzrostu albo rośliny, nasiona, glebę, powierzchnie, materiały lub przestrzenie, które mają być utrzymywane w stanie wolnym od grzybów, zdefiniowaną powyżej mieszaniną grzybobójczą.
Korzystnie traktuje się szkodliwe grzyby, miejsca ich wzrostu albo rośliny, nasiona, glebę, powierzchnie, materiały lub przestrzenie, które mają być utrzymywane w stanie wolnym od grzybów, związkiem o wzorze I zdefiniowanym powyżej w ilości od 5 do 2000 g/ha.
Korzystnie traktuje się szkodliwe grzyby, miejsca ich wzrostu albo rośliny, nasiona, glebę, powierzchnie, materiały lub przestrzenie, które mają być utrzymywane w stanie wolnym od grzybów, co najmniej jednym związkiem o wzorze II zdefiniowanym powyżej w ilości od 5 do 500 g/ha.
Korzystnie zwalczanym grzybem jest Botritis cinerea.
Ponadto wynalazek dotyczy zastosowania związków o wzorach I i II zdefiniowanych powyżej do wytwarzania zdefiniowanej powyżej mieszaniny grzybobójczej.
Zazwyczaj stosuje się mieszaniny związku o wzorze I z pochodną azolową o wzorze II. Jednakże w niektórych przypadkach mogą być korzystne mieszaniny, które oprócz związków o wzorach I i II
PL 210 307 B1 zawierają co najmniej jedną dalszą pochodną azolową o wzorze od II-1 do II-3 oraz od II-5 do II-7. Takimi dalszymi pochodnymi azolowymi są następujące związki:
PL 210 307 B1
Związki o wzorach od II-1 do II-3, oraz od II-5 do II-7, ich wytwarzanie i ich działanie przeciw szkodliwym grzybom są znane z literatury:
Związek nr Nazwa zwyczajowa Literatura
II-1 metkonazol EP-A 267778
II-2 epoksykonazol EP-A 094564
II-3 fluchinkonazol Pesticide Manunal, wyd. 12, str. 449 (2000)
II-5 tetrakonazol EP-A 234242
II-6 difenokonazol EP-A 065485
II-7 protiokonazol WO-A 96/16048
Z uwagi na ich charakter zasadowy zwią zki o wzorach, II, od II-1 do II-3, oraz od II-5 do II-7 są zdolne do tworzenia soli lub adduktów z kwasami nieorganicznymi i organicznymi lub z jonami metali.
Przykładami kwasów nieorganicznych są chlorowcokwasy, takie jak kwas fluorowodorowy, kwas chlorowodorowy, kwas bromowodorowy i kwas jodowodorowy, kwas siarkowy, kwas fosforowy, kwas węglowy i kwas azotowy.
Odpowiednimi kwasami organicznymi są np. kwas mrówkowy, i kwasy alkanowe, takie jak kwas octowy, kwas trifluorooctowy, kwas trichlorooctowy i kwas propionowy, a także kwas glikolowy, kwas tiocyjanowy, kwas mlekowy, kwas bursztynowy, kwas cytrynowy, kwas benzoesowy, kwas cynamonowy, kwas szczawiowy, kwasy alkilosulfonowe (kwasy sulfonowe z prostymi lub rozgałęzionymi grupami alkilowymi o 1 - 20 atomach węgla), kwasy arylosulfonowe lub kwasy arylodisulfonowe (grupy aromatyczne, takie jak fenyl lub naftyl, związane z jedną lub dwiema grupami kwasu sulfonowego), kwasy alkilofosfonowe (kwasy fosfonowe z prostymi lub rozgałęzionymi grupami alkilowymi o 1 - 20 atomach węgla), kwasy arylofosfonowe lub kwasy arylodifosfonowe (grupy aromatyczne, takie jak fenyl lub naftyl, związane z jedną lub dwiema grupami kwasu fosforowego), w których grupy alkilowe lub arylowe są ewentualnie podstawione dodatkowymi podstawnikami, np. jak kwas p-toluenosulfonowy, kwas salicylowy, kwas p-aminosalicylowy, kwas 2-fenoksybenzoesowy, kwas 2-acetoksybenzoesowy, itd.
Odpowiednimi jonami metalu są zwłaszcza jony pierwiastków drugiej grupy głównej, zwłaszcza wapnia i magnezu, trzeciej i czwartej grupy głównej, zwłaszcza glinu, cyny i ołowiu, a także pierwszej do ósmej grupy przejściowej, zwłaszcza chromu, manganu, żelaza, kobaltu, niklu, miedzi, cynku i innych. Szczególnie korzystne są jony metalu pierwiastków grup przejściowych czwartego okresu układu okresowego pierwiastków. Metale mogą mieć różne właściwe im wartościowości.
Przy wytwarzaniu mieszanin korzystne jest stosowanie czystych substancji czynnych o wzorach I i II, do których można dodać inne związki czynne przeciw szkodliwym grzybom lub przeciw innym szkodnikom, takim jak owady, pajęczaki lub nicienie, a także substancje chwastobójczo czynne lub regulujące wzrost roślin albo nawozy.
Mieszaniny związków o wzorach I i II, względnie stosowanie związków o wzorach I i II równocześnie, razem lub oddzielnie, odznaczają się wybitną skutecznością przeciw szerokiemu spektrum fitopatogennych grzybów, szczególnie z klas Ascomycetes, Deuteromycetes, Oomycetes i Basidiomycetes. Niektóre z nich działają układowo, a zatem można je stosować jako fungicydy w zabiegach na liście i glebę.
PL 210 307 B1
Związki te mają szczególne znaczenie w zwalczaniu grzybów na wielu różnych roślinach uprawnych, takich jak warzywa (np. ogórki, fasola i rośliny dyniowate), drzewa owocowe, winorośl, a także jęczmień, trawa, owies, kawa, kukurydza, żyto, soja, pszenica, rośliny ozdobne, trzcina cukrowa, i na nasionach wielu roślin.
Szczególnie nadają się one do zwalczania następujących fitopatogennych grzybów: Erysiphe graminis (mączniak prawdziwy) na zbożach, Erysiphe cichoracearum i Sphaerotheca fuliginea na roślinach dyniowatych, Podosphaera leucotricha na jabłoniach, Uncinula necator na winorośli, gatunków Puccinia na zbożach, gatunków Rhizoctonia na bawełnie, ryżu i na trawnikach, gatunków Ustilago na zbożach i trzcinie cukrowej, Venturia inaequalis (parch) na jabłoniach, gatunków Helminthosporium na zbożach, Septoria nodorum na pszenicy, Botrytis cinerea (szara pleśń) na truskawkach, warzywach, roślinach ozdobnych i winorośli, Cercospora arachidicola na orzechach ziemnych, Pseudocercosporella herpotrichoides na pszenicy i jęczmieniu, gatunków Pseudoperonospora na roślinach dyniowatych i chmielu, Plasmopara viticola na winorośli, gatunków Alternaria na warzywach i drzewach owocowych i gatunków Fusarium i Verticillium.
Stosuje się je ponadto w ochronie materiałów (np. w ochronie drewna), przykładowo przeciw Paecilomyces variotii.
Związki o wzorach I i II można nanosić równocześnie, to jest razem lub oddzielnie, albo kolejno, przy czym kolejność przy oddzielnym nanoszeniu nie ma na ogół żadnego wpływu na efekt zwalczania.
Związki o wzorach I i II stosuje się zazwyczaj w stosunku wagowym od 100 : 1 do 1 : 10, korzystnie od 10 : 1 do 1 : 1, a zwłaszcza od 5 : 1 do 1 : 1.
Odpowiednio dawki nanoszenia związku I wynoszą na ogół od 5 do 2000 g/ha, korzystnie od 10 do 1000 g/ha, a zwłaszcza od 50 do 750 g/ha.
W zależ ności od założonego efektu, dawki nanoszenia mieszanin według wynalazku wynoszą dla związków II od 5 g/ha do 500 g/ha, korzystnie od 50 do 500 g/ha, a zwłaszcza od 50 do 200 g/ha.
Przy zaprawianiu materiału siewnego stosuje się zazwyczaj dawki nanoszenia mieszaniny od 0,001 do 1 g/kg materiału siewnego, korzystnie od 0,01 do 0,5 g/kg, a zwłaszcza od 0,01 do 0,1 g/kg materiału siewnego.
W przypadku zwalczania fitopatogennych szkodliwych grzybów na roślinach, stosuje się nanoszenie oddzielne lub wspólne związków o wzorach I i II lub mieszanin związków o wzorach I i II przez spryskiwanie lub opylanie nasion, roślin lub gleby przed siewem lub po siewie albo przed wzejściem lub po wzejściu roślin.
Poniżej przedstawiono przykłady preparatów:
1. Produkty do rozcieńczania w wodzie
A) Koncentraty rozpuszczalne w wodzie (SL) części wag. substancji czynnych rozpuszczono w wodzie lub rozpuszczalniku rozpuszczalnym w wodzie. Alternatywnie dodano środków zwilżających lub innych środków pomocniczych. Substancja czynna rozpuszcza się po rozcieńczeniu wodą.
B) Koncentraty do dyspergowania (DC) części wag. substancji czynnych rozpuszczono w cykloheksanonie z dodatkiem środka dyspergującego, np. poliwinylopirolidonu. Po rozcieńczeniu wodą otrzymuje się dyspersję.
C) Koncentraty do emulgowania (EC) części wag. substancji czynnych rozpuszczono w ksylenie z dodatkiem dodecylobenzenosulfonianu wapnia i etoksylowanego oleju rycynowego (stężenie 5% w każdym przypadku). Po rozcieńczeniu wodą otrzymuje się emulsję.
D) Emulsje (EW, EO) części wag. substancji czynnych rozpuszczono w ksylenie z dodatkiem dodecylobenzenosulfonianu wapnia i etoksylowanego oleju rycynowego (stężenie 5% w każdym przypadku). Tę mieszaninę wprowadzono do wody za pomocą urządzenia emulgującego (Ultraturax), z wytworzeniem jednorodnej emulsji. Po rozcieńczeniu wodą otrzymuje się emulsję.
E) Zawiesiny (SC, OD)
W młynie kulowym z mieszadłem rozdrobniono 20 części wag. substancji czynnych z dodatkiem środków dyspergujących, zwilżających i wody, w rozpuszczalniku organicznym, i otrzymano zawiesinę drobno zmielonej substancji czynnej. Po rozcieńczeniu wodą otrzymuje się trwałą zawiesinę substancji czynnej.
F) Granulaty dyspergowalne w wodzie i granulaty rozpuszczalne w wodzie (WG, SG)
PL 210 307 B1 części wag. substancji czynnych z dodatkiem środków dyspergujących i zwilżających dokładnie zmielono i z użyciem technicznych urządzeń (np. wytłaczarki, wieży rozpyłowej, złoża fluidalnego) wytworzono granulaty dyspergowalne w wodzie lub granulaty rozpuszczalne w wodzie. Po rozcieńczeniu wodą otrzymuje się trwałe dyspersje lub roztwór substancji czynnej.
G) Proszki dyspergowalne w wodzie i proszki rozpuszczalne w wodzie (WP, SP) części wag. substancji czynnych z dodatkiem środków dyspergujących i zwilżających oraz żelu krzemionkowego zmielono w młynie rotorowo-stojanowym. Po rozcieńczeniu wodą otrzymuje się trwałe dyspersje lub roztwór substancji czynnej.
2. Produkty do nanoszenia w stanie nierozcieńczonym
H) Proszki do opylania (DP) części wag. substancji czynnych dokładnie zmielono i zmieszano z 95% dobrze rozdrobnionego kaolinu. Otrzymano proszek do opylania.
I) Granulaty (GR, FG, GG, MG)
0,5 części wag. substancji czynnych dokładnie zmielono i połączono z 95,5% nośników. Obecnie używanymi metodami są wytłaczanie, suszenie rozpyłowe lub w złożu fluidalnym. Otrzymano granulaty do bezpośredniego nanoszenia.
J) Roztwory ultramałoobjętościowe (UL) części wag. substancji czynnych rozpuszczono w rozpuszczalniku organicznym, np. w ksylenie. Otrzymano produkt do nanoszenia bez rozcieńczania.
Substancje czynne można stosować jako takie, w postaci ich preparatów lub form użytkowych z nich wytworzonych, np. w postaci przeznaczonych do bezpoś redniego nanoszenia roztworów cieczy opryskowych, proszków, zawiesin lub dyspersji, emulsji, dyspersji olejowych, past, pyłów, preparatów do posypywania lub granulatów, i można nanosić je drogą opryskiwania, rozpylania, opylania, rozsypywania lub zalewania. Forma użytkowa zależy od założonych celów; w każdym przypadku powinno się zapewnić rozprowadzenie substancji czynnej według wynalazku jak najcieńszą warstwą.
Wodne formy użytkowe mogą być wytwarzane z koncentratów emulsyjnych, past lub proszków zwilżalnych (proszki do opryskiwania, dyspersje olejowe) przez dodanie wody. Do wytwarzania emulsji, past lub dyspersji olejowych substancje czynne mogą być stosowane jako takie lub rozpuszczone w oleju lub ś rodku rozpuszczają cym i mogą być homogenizowane w wodzie za pomocą ś rodków zwilżających, środków zwiększających przyczepność, środków dyspergujących lub środków emulgujących. Koncentraty odpowiednie do rozcieńczania z wodą można także wytwarzać z substancji czynnej, środków zwilżających, środków zwiększających przyczepność, środków dyspergujących lub środków emulgujących i ewentualnie rozpuszczalnika lub oleju.
Stężenia substancji czynnej w gotowych do zastosowania preparatach mogą się zmieniać w szerokich granicach. Na ogół wynoszą one 0,0001 - 10%, a korzystnie 0,01 - 1%.
Substancje czynne można także stosować z dobrym wynikiem w procesie ultramałoobjętościowym (ULV), przy czym możliwe jest nanoszenie preparatów zawierających ponad 95% wag. substancji czynnej, a nawet nanoszenie substancji czynnej bez dodatków.
Do substancji czynnych można dodawać oleje różnych typów, środki zwilżające, środki wspomagające, herbicydy, fungicydy, inne pestycydy, bakteriocydy, ewentualnie bezpośrednio przed zastosowaniem (mieszanka zbiornikowa). Te środki można zmieszać ze środkami według wynalazku, zazwyczaj w stosunku wagowym od 1:10 do 10:1.
Działanie grzybobójcze związków i mieszanin można wykazać w następujących doświadczeniach:
Substancje czynne przygotowano oddzielnie lub razem jako roztwór podstawowy zawierający 0,25% wag. substancji czynnej w acetonie lub DMSO. Do tej mieszaniny dodano 1% wag. emulgatora Uniperol® EL (środek zwilżający mający działanie emulgujące i dyspergujące na bazie etoksylowanych alkilofenoli) i roztwór rozcieńczono wodą do otrzymania stężenia o żądanej wartości.
P r z y k ł a d z a s t o s o w a n i a 1: Działanie przeciw szarej pleśni na liściach papryki, spowodowanej przez Botrytis cinerea
Sadzonki papryki odmiany „Neusiedler Ideal Elite po rozwinięciu się do stadium 4. do 5. liścia opryskano do spłynięcia wodną zawiesiną o niżej podanym stężeniu substancji czynnej. Następnego dnia potraktowane rośliny zarażono zawiesiną zarodników Botrytis cinerea zawierającą 1,7 x 106 zarodników/ml w 2% wodnym roztworze biomalt. Badane rośliny umieszczono następnie w klimatyzowanym pomieszczeniu w temperaturze 22 - 24°C i warunkach wysokiej wilgotności. Po 5 dniach stopień zarażenia liści grzybami można było określić wizualnie w %.
PL 210 307 B1
Ocenę przeprowadzono przez określenie w % porażonej powierzchni liści. Te wartości procentowe przeliczono na skuteczność.
Skuteczność (W) według wzoru Abbot'a obliczono następująco:
W = (1 - α / β ) x 100 α odpowiada poraż eniu roślin traktowanych przez grzyby w %, a β odpowiada poraż eniu roś lin nietraktowanych (roś lin kontrolnych) przez grzyby w %. Skuteczność 0 oznacza, że stopień porażenia potraktowanych roślin odpowiada stopniowi porażenia nietraktowanych roślin kontrolnych; skuteczność 100 oznacza, że potraktowane rośliny nie zostały zarażone.
Oczekiwaną skuteczność mieszanin substancji czynnych określono według wzoru Colby'ego
[R.S. Colby, Weeds 15, 20-22 (1967)] i porównano z zaobserwowaną skutecznością.
Wzór Colby'ego:
E = x + y - x · y/100
E oczekiwana skuteczność wyrażona w % w odniesieniu do niepotraktowanej próbki kontrolnej, w przypadku użycia mieszaniny substancji czynnych A i B w stężeniach a i b x skuteczność wyrażona w % w odniesieniu do niepotraktowanej próbki kontrolnej w przypadku użycia substancji czynnej A w stężeniu a y skuteczność wyrażona w % w odniesieniu do niepotraktowanej próbki kontrolnej w przypadku użycia substancji czynnej B w stężeniu b
T a b e l a A - Poszczególne substancje czynne
Przykład Substancja czynna Stężenie substancji czynnej w cieczy opryskowej Skuteczność w % względem nietraktowanych roślin kontrolnych
1 Rośliny kontrolne (nietraktowane) (99% zarażenia) 0
16 0
2 I (ditianon) 4 1 0 0
0,25 0
4 0
3 II (tebukonazol) 1 0
0,25 0
T a b e l a B - Kompozycje według wynalazku
Przykład Mieszanina substancji czynnych Stężenie Stosunek zmieszania Skuteczność stwierdzona Skuteczność obliczona*)
4 I + II 4 + 0,25 ppm 16:1 29 0
5 I + II 16 + 4 ppm 4 : 1 59 0
6 I + II 4+1 ppm 4 : 1 39 0
7 I + II 1 + 1 ppm 1 : 1 29 0
8 I + II 0,25 + 0,25 ppm 1 : 1 19 0
*) Skuteczność obliczono według wzoru Colby'ego
PL 210 307 B1
P r z y k ł a d z a s t o s o w a n i a 2: Działanie przeciw alternariozie pomidora spowodowanej przez Alternaria solani
Liście rosnących w doniczkach roślin odmiany „Groee Fleischtomate St. Pierre opryskano do spłynięcia wodną zawiesiną substancji czynnej o stężeniu podanym poniżej. Następnego dnia liście zarażono wodną zawiesiną zarodników Alternaria solani w 2% roztworze biomalt o zawartości 0,17 x 106 zarodników/ml. Rośliny umieszczono następnie w nasyconym parą wodną pomieszczeniu w temperaturze 20 - 22°C. Po 5 dniach infekcja na nietraktowanych, zarażonych roślinach kontrolnych rozwinęła się w takim stopniu, że porażenie można było określić wizualnie w %.
T a b e l a C - Poszczególne substancje czynne
Przykład Substancja czynna Stężenie substancji czynnej w cieczy opryskowej w [ppm] Skuteczność w % względem nietraktowanych roślin kontrolnych
9 rośliny kontrolne (nietraktowane) (81% porażenia) 0
4 0
10 I (ditianon) 1 0
0,25 0
11 II (tebukonazol) 1 0,25 63 0
T a b e l a D - Kompozycje według wynalazku
Przykład Mieszanina substancji czynnych Stężenie Stosunek zmieszania Skuteczność stwierdzona Skuteczność obliczona*)
12 I + II 4 + 0,25 ppm 16:1 75 0
13 I + II 1 + 0,25 ppm 4 : 1 26 0
14 I + II 1 + 1 ppm 1 : 1 82 63
15 I + II 0,25 + 0,25 ppm 1 : 1 26 0
16 I + II 0,25 + 1 ppm 1 : 4 75 63
*) Skuteczność obliczono według wzoru Colby'ego
Wyniki badania pokazują, że przy wszystkich stosunkach zmieszania stwierdzona skuteczność była wyższa od skuteczności obliczonej według wzoru Colby'ego.

Claims (8)

1. Mieszanina grzybobójcza, znamienna tym, że zawiera
A) związek o wzorze I i
B) pochodną azolową o wzorze II w synergicznie skutecznej ilości.
2. Mieszanina grzybobójcza według zastrz. 1, znamienna tym, że stosunek wagowy związku o wzorze I do związku o wzorze II wynosi od 100 : 1 do 1 : 10.
3. Środek grzybobójczy zawierający substancje czynne i stały lub ciekły nośnik, znamienny tym, że jako substancje czynne zawiera mieszaninę grzybobójczą zdefiniowaną w zastrz. 1.
4. Sposób zwalczania szkodliwych grzybów, znamienny tym, że traktuje się szkodliwe grzyby, miejsca ich wzrostu albo rośliny, nasiona, glebę, powierzchnie, materiały lub przestrzenie, które mają być utrzymywane w stanie wolnym od grzybów, mieszaniną grzybobójczą zdefiniowaną w zastrz. 1 - 2.
5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że traktuje się szkodliwe grzyby, miejsca ich wzrostu albo rośliny, nasiona, glebę, powierzchnie, materiały lub przestrzenie, które mają być utrzymywane w stanie wolnym od grzybów, związkiem o wzorze I zdefiniowanym w zastrz. 1 w ilości 5 - 2000 g/ha.
6. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że traktuje się szkodliwe grzyby, miejsca ich wzrostu albo rośliny, nasiona, glebę, powierzchnie, materiały lub przestrzenie, które mają być utrzymywane w stanie wolnym od grzybów, co najmniej jednym związkiem o wzorze II zdefiniowanym w zastrz. 1 w ilości 5 - 500 g/ha.
7. Sposób według zastrz. 4 albo 5 albo 6, znamienny tym, że zwalczanym grzybem jest Botritis cinerea.
8. Zastosowanie związków o wzorach I i II zdefiniowanych w zastrz. 1 do wytwarzania mieszaniny grzybobójczej określonej w zastrz. 1.
PL390572A 2002-07-10 2003-06-30 Mieszanina grzybobójcza na bazie ditianonu, środek grzybobójczy, sposób zwalczania szkodliwych grzybów i zastosowanie PL210307B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10231295 2002-07-10

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL210307B1 true PL210307B1 (pl) 2011-12-30

Family

ID=30009892

Family Applications (3)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL390572A PL210307B1 (pl) 2002-07-10 2003-06-30 Mieszanina grzybobójcza na bazie ditianonu, środek grzybobójczy, sposób zwalczania szkodliwych grzybów i zastosowanie
PL393147A PL214547B1 (pl) 2002-07-10 2003-06-30 Mieszanina grzybobójcza na bazie ditianonu, srodek grzybobójczy, sposób zwalczania szkodliwych grzybów i zastosowanie
PL374915A PL209421B1 (pl) 2002-07-10 2003-06-30 Mieszanina grzybobójcza na bazie ditianonu, środek grzybobójczy, sposób zwalczania szkodliwych grzybów i zastosowanie

Family Applications After (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL393147A PL214547B1 (pl) 2002-07-10 2003-06-30 Mieszanina grzybobójcza na bazie ditianonu, srodek grzybobójczy, sposób zwalczania szkodliwych grzybów i zastosowanie
PL374915A PL209421B1 (pl) 2002-07-10 2003-06-30 Mieszanina grzybobójcza na bazie ditianonu, środek grzybobójczy, sposób zwalczania szkodliwych grzybów i zastosowanie

Country Status (22)

Country Link
US (1) US20050245550A1 (pl)
EP (4) EP1611789B1 (pl)
JP (1) JP2005537259A (pl)
CN (1) CN1274218C (pl)
AT (3) ATE375721T1 (pl)
AU (1) AU2003246635A1 (pl)
BR (1) BR0312383A (pl)
CA (3) CA2708350C (pl)
DE (3) DE50308438D1 (pl)
DK (1) DK1521527T3 (pl)
EA (1) EA010135B1 (pl)
EC (1) ECSP045507A (pl)
ES (1) ES2293439T3 (pl)
HR (1) HRP20050128A2 (pl)
IL (1) IL165678A0 (pl)
MA (1) MA27425A1 (pl)
MX (1) MXPA04012455A (pl)
PL (3) PL210307B1 (pl)
PT (1) PT1611789E (pl)
UA (1) UA79803C2 (pl)
WO (1) WO2004006666A2 (pl)
ZA (1) ZA200501157B (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20090042963A1 (en) * 2005-09-09 2009-02-12 Martin Semar Triazole-Based Fungicidal Mixtures
CN103168782A (zh) * 2010-12-09 2013-06-26 陕西韦尔奇作物保护有限公司 一种含有二氰蒽醌与三唑类化合物的杀菌组合物
CN102027935B (zh) * 2010-12-09 2013-03-13 陕西韦尔奇作物保护有限公司 一种含有二氰蒽醌与三唑类化合物的杀菌组合物
EP2524598A1 (en) * 2011-05-17 2012-11-21 Bayer CropScience AG Active compound combinations comprising dithianon
CN102726416B (zh) * 2012-06-29 2015-04-01 广西田园生化股份有限公司 一种含有二氰蒽醌与三唑类杀菌剂的农药组合物
CN102715169A (zh) * 2012-06-29 2012-10-10 广西田园生化股份有限公司 一种含二氰蒽醌的农用杀菌复配组合物
CN105191945A (zh) * 2014-06-21 2015-12-30 山东麒麟农化有限公司 一种含苯醚甲环唑与二氰蒽醌的杀菌组合物
CN104186473A (zh) * 2014-08-13 2014-12-10 海南正业中农高科股份有限公司 含寡糖与二氰蒽醌的组合物
CN106614587A (zh) * 2016-12-16 2017-05-10 海南正业中农高科股份有限公司 含有肟菌酯与二氰蒽醌的杀菌组合物及应用
CN110432273A (zh) * 2019-09-05 2019-11-12 安徽华星化工有限公司 一种含二氰蒽醌杀菌组合物

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH351791A (de) * 1957-10-26 1961-01-31 Merck Ag E Fungizides Mittel
AU542623B2 (en) * 1980-05-16 1985-02-28 Bayer Aktiengesellschaft 1-hydroxyethyl-azole derivatives
US5266585A (en) * 1981-05-12 1993-11-30 Ciba-Geigy Corporation Arylphenyl ether derivatives, compositions containing these compounds and use thereof
FI77458C (fi) * 1981-05-12 1989-03-10 Ciba Geigy Ag Nya mikrobicida arylfenyleterderivat, foerfarande foer deras framstaellning och deras anvaendning.
CA1271764A (en) * 1985-03-29 1990-07-17 Stefan Karbach Azolylmethyloxiranes, their preparation and their use as crop protection agents
DE3511411A1 (de) * 1985-03-29 1986-10-02 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verwendung von azolylmethyloxiranen zur bekaempfung von viralen erkrankungen
EP0236689A3 (de) * 1986-01-27 1988-04-27 Shell Internationale Researchmaatschappij B.V. Fungizide Mittel
DE3609645A1 (de) * 1986-03-21 1987-09-24 Hoechst Ag Fungizide mittel auf der basis von triazolderivaten
JPH0625140B2 (ja) * 1986-11-10 1994-04-06 呉羽化学工業株式会社 新規アゾール誘導体、その製造方法及び該誘導体の農園芸用薬剤
ES2054087T3 (es) * 1988-08-04 1994-08-01 Ciba Geigy Ag Productos microbicidas.
GB9116557D0 (en) * 1991-07-31 1991-09-11 Shell Int Research Fungicidal compositions
DK0556157T3 (da) * 1992-02-13 1998-08-10 Novartis Ag Fungicide blandinger på basis af triazol-fungicider og et 4,6-dimethyl-N-phenyl-2-pyrimidinamin.
DE4318372B4 (de) * 1992-06-10 2010-10-28 BASF Agro B.V., Arnhem (NL)-Wädenswil-Branch Fungizide Mischungen
RO109835B1 (ro) * 1994-08-22 1996-03-29 Ioan Manzatu Instalatie si procedeu pentru obtinerea apelor structurate i-activata inhibitor si s-activata stimulator
DE19528046A1 (de) * 1994-11-21 1996-05-23 Bayer Ag Triazolyl-Derivate
DE19716257A1 (de) * 1997-04-18 1998-10-22 Bayer Ag Fungizide Wirkstoffkombination
UA62978C2 (en) * 1997-09-08 2004-01-15 Janssen Pharmaceutica Nv Synergistic compositions comprising imazalil and epoxiconazole
US6096769A (en) * 1998-04-20 2000-08-01 American Cyanamid Company Fungicidal co-formulation
EP2308302A1 (de) * 2002-03-21 2011-04-13 Basf Se Fungizide Mischungen

Also Published As

Publication number Publication date
EP1611789A1 (de) 2006-01-04
MA27425A1 (fr) 2005-07-01
EP1586239A2 (de) 2005-10-19
PL209421B1 (pl) 2011-08-31
DE50302901D1 (de) 2006-05-18
CN1665393A (zh) 2005-09-07
ZA200501157B (en) 2006-10-25
ECSP045507A (es) 2005-08-11
WO2004006666A3 (de) 2004-07-01
EP1606998B1 (de) 2007-10-17
UA79803C2 (en) 2007-07-25
CA2708350A1 (en) 2004-01-22
EA010135B1 (ru) 2008-06-30
HRP20050128A2 (en) 2005-04-30
US20050245550A1 (en) 2005-11-03
IL165678A0 (en) 2006-01-15
CA2708350C (en) 2013-06-25
DE50308438D1 (de) 2007-11-29
CA2491349A1 (en) 2004-01-22
ATE375722T1 (de) 2007-11-15
DE50308439D1 (de) 2007-11-29
EP1521527B1 (de) 2006-04-05
PL374915A1 (pl) 2005-11-14
EP1586239A3 (de) 2005-12-21
ATE322164T1 (de) 2006-04-15
EP1606998A1 (de) 2005-12-21
CA2491349C (en) 2011-04-26
AU2003246635A1 (en) 2004-02-02
PL393147A1 (pl) 2011-05-09
CA2811012A1 (en) 2004-01-22
EP1521527A2 (de) 2005-04-13
PL214547B1 (pl) 2013-08-30
CN1274218C (zh) 2006-09-13
EA200500142A1 (ru) 2005-06-30
BR0312383A (pt) 2005-04-12
DK1521527T3 (da) 2006-06-26
WO2004006666A2 (de) 2004-01-22
ATE375721T1 (de) 2007-11-15
PT1611789E (pt) 2007-11-13
MXPA04012455A (es) 2005-02-17
ES2293439T3 (es) 2008-03-16
EP1611789B1 (de) 2007-10-17
JP2005537259A (ja) 2005-12-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL207259B1 (pl) Mieszanina grzybobójcza, sposób zwalczania szkodliwych grzybów i środek grzybobójczy
PL213968B1 (pl) Mieszanina grzybobójcza na bazie triazoli, sposób zwalczania szkodliwych grzybów i srodek grzybobójczy
PL210584B1 (pl) Mieszanina grzybobójcza, sposób zwalczania szkodliwych grzybów i kompozycja grzybobójcza
HRP20050128A2 (en) Fungicidal mixtures based on dithianon
PL194328B1 (pl) Mieszanina grzybobójcza
SK285473B6 (sk) Fungicídne zmesi na báze amidových zlúčenín a spôsob ničenia škodlivých húb
EP0797386B1 (de) Fungizide mischung
PL206672B1 (pl) Mieszanina grzybobójcza na bazie protiokonazolu, sposób zwalczania szkodliwych grzybów i środek grzybobójczy
RU2244420C2 (ru) Фунгицидные смеси и способ борьбы с фитопатогенными грибами
SK284850B6 (sk) Fungicídne zmesi na báze pyridínkarboxamidov a benzimidazolov alebo ich prekurzorov a spôsob ničenia škodlivých húb
PL186113B1 (pl) Mieszanina grzybobójcza
PL191226B1 (pl) Mieszanina grzybobójcza
PL206012B1 (pl) Mieszanina grzybobójcza, środek grzybobójczy i sposób zwalczania szkodliwych grzybów
KR19990037655A (ko) 옥심에테르 카르복실산 아미드와 아닐리노피리미딘의 살진균성혼합물
PL208860B1 (pl) Mieszanina grzybobójcza, środek grzybobójczy, sposób zwalczania szkodliwych grzybów oraz zastosowanie ditianonu i bifenyloamidu
PL206673B1 (pl) Mieszanina grzybobójcza, sposób zwalczania szkodliwych grzybów i zastosowanie
KR20050017011A (ko) 디티아논 기재의 살진균성 혼합물
NZ537164A (en) Fungicidal mixtures based on dithianon

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification