PL206040B1 - Winda i trakcyjny krążek windy - Google Patents

Winda i trakcyjny krążek windy

Info

Publication number
PL206040B1
PL206040B1 PL362295A PL36229501A PL206040B1 PL 206040 B1 PL206040 B1 PL 206040B1 PL 362295 A PL362295 A PL 362295A PL 36229501 A PL36229501 A PL 36229501A PL 206040 B1 PL206040 B1 PL 206040B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rope
elevator
groove
pulley
covering
Prior art date
Application number
PL362295A
Other languages
English (en)
Other versions
PL362295A1 (pl
Inventor
Jorma Mustalahti
Esko Aulanko
Original Assignee
Kone Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kone Corp filed Critical Kone Corp
Publication of PL362295A1 publication Critical patent/PL362295A1/pl
Publication of PL206040B1 publication Critical patent/PL206040B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B66HOISTING; LIFTING; HAULING
    • B66BELEVATORS; ESCALATORS OR MOVING WALKWAYS
    • B66B7/00Other common features of elevators
    • B66B7/06Arrangements of ropes or cables
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B66HOISTING; LIFTING; HAULING
    • B66BELEVATORS; ESCALATORS OR MOVING WALKWAYS
    • B66B11/00Main component parts of lifts in, or associated with, buildings or other structures
    • B66B11/04Driving gear ; Details thereof, e.g. seals
    • B66B11/08Driving gear ; Details thereof, e.g. seals with hoisting rope or cable operated by frictional engagement with a winding drum or sheave
    • DTEXTILES; PAPER
    • D07ROPES; CABLES OTHER THAN ELECTRIC
    • D07BROPES OR CABLES IN GENERAL
    • D07B2501/00Application field
    • D07B2501/20Application field related to ropes or cables
    • D07B2501/2007Elevators

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Lift-Guide Devices, And Elevator Ropes And Cables (AREA)
  • Cage And Drive Apparatuses For Elevators (AREA)
  • Elevator Control (AREA)
  • Automatic Disk Changers (AREA)
  • Pulleys (AREA)
  • Types And Forms Of Lifts (AREA)
  • Ropes Or Cables (AREA)

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy windy i trakcyjnego krążka windy umieszczonych w pionowym szybie i stosowanych do przewozu ludzi i/lub towarów.
Działanie konwencjonalnej trakcji z krążkami linowymi polega na zastosowaniu rozwiązania, w którym liny ze stalowych splecionych drutów są zarówno linami podnoszącymi jak i linami nośnymi i są przesuwane za pomoc ą metalowego krążka linowego wykonanego zwykle z odlewanego ż eliwa i napędzanego przez maszynę napędową windy. Przesunię cie lin podnoszących powoduje przesunięcie przeciwwagi i zawieszonej na tych linach kabiny windy. Siła napędowa trakcyjnego krążka działającego na liny podnoszące, a również siły hamowania trakcyjnego krążka są przenoszone, jako tarcie pomiędzy trakcyjnym krążkiem i linami podnoszącymi.
Współczynnik tarcia pomiędzy stalowymi drutami lin i trakcyjnymi krążkami stosowanymi w trakcji windy jest często niewystarczający do utrzymania wymaganego zacisku lin podczas pracy windy. Tarcie i siły przenoszone przez linę można zwiększyć poprzez modyfikację kształtu rowków linowych trakcyjnego krążka. Trakcyjne krążki mają podcięcia lub rowki w kształcie litery V, które zwiększają naprężenie liny podnoszącej, ale wskutek tego powodują jej większe zużycie w porównaniu z rowkami mającymi korzystnie w przekroju poprzecznym półokrągły kształt, które są stosowane w zmiennokierunkowych krążkach linowych. Siły przenoszone przez linę można również zwiększyć poprzez zwiększenie kąta styku pomiędzy trakcyjnym krążkiem i linami na przykład stosując tak zwane podwójne zawinięcie liny.
W celu obniżenia zuż ycia stalowych drutów liny i polepszenia jej współ pracy z ż eliwnym lub stalowym trakcyjnym krążkiem linowym stosuje się zawsze odpowiedni smar. Smar ten redukuje głównie zużycie wewnętrzne liny powodowane wzajemnym tarciem jej drutów. Zewnętrzne zużycie liny powstaje na powierzchni drutów i jest powodowane głównie przez trakcyjny krążek linowy. Działanie smaru jest jednak również znaczące na styku powierzchni liny z trakcyjnym krążkiem. W znanych rozwiązaniach rowki krążków linowych powodujące zużycie liny zastąpiono ułożonymi wkładkami, które zwiększają współczynnik tarcia pomiędzy liną i krążkiem linowym. Tego rodzaju wkładki zostały opisane w patentach US 3 279 762 i US 4 198 196. Opisane w tych patentach wkładki są stosunkowo grube. Mają one poprzeczne rowki lub poprzeczne fale powodujące dodatkową elastyczność części powierzchni wkładki, która jest w pewnym stopniu bardziej miękka. Wkładki te ulegają szybszemu zużyciu powodowanemu przez siły przenoszone przez liny tak, że muszą być one wymieniane w krótkich okresach eksploatacji. Zużyciu ulegają przede wszystkim rowki na powierzchni zetknięcia z trakcyjnym krążkiem linowym.
Jednym z celów wynalazku jest opracowanie windy, której trakcyjny krążek dobrze zaciska druty stalowej liny, jest trwały i powoduje mniejsze zużycie liny. Celem wynalazku jest również eliminacja opisanych powyżej niedogodności i opracowanie krążka linowego odznaczającego się doskonałym zaciskiem liny, trwałością i mniejszym zużyciem liny. W szczególności przedmiotem wynalazku jest opracowanie nowego typu sprzężenia pomiędzy trakcyjnym krążkiem i liną podnoszącą windę. Celem wynalazku jest również zastosowanie tego nowego rozwiązania w krążkach zmienno-obrotowych widy.
Według wynalazku winda i trakcyjny krążek windy z przeciwwagą i kabiną zawieszoną na zestawie lin podnoszących, które mają w przekroju poprzecznym okrągły kształt i są sprzężone z krążkami linowymi, z których jeden krążek trakcyjny jest połączony z maszyną napędową windy przesuwającą liny podnoszące, charakteryzuje się tym, że co najmniej jeden krążek ma pokrycie sprzężenia z liną podnosząc ą, które jest połączone adhezyjnie z tym krążkiem i ma rowki linowe, przy czym elastyczność tego pokrycia jest mniejsza na bocznych częściach rowka linowego aniżeli blisko dolnej części tego rowka.
Pokrycie korzystnie ma krążek trakcyjny, a najkorzystniej pokrycie mają wszystkie krążki linowe. Pokrycie krążka korzystnie jest cieńsze na jego odcinkach brzegowych aniżeli na dolnym odcinku krążka.
Grubość dolnego odcinka pokrycia rowka linowego korzystnie jest mniejsza od połowy grubości liny umieszczonej w tym rowku, a jego twardość jest mniejsza od około 100 Shore'a i większa od około 60 Shore'a.
Liny podnoszące mają część nośną zwiniętą ze stalowych drutów.
Krążek trakcyjny korzystnie ma pokrycie sprzężone z liną podnoszącą, które jest z krążkiem połączone i ma rowki linowe sprzęgające liny, przy czym elastyczność odcinków brzegowych tego pokrycia rowka linowego jest mniejsza aniżeli elastyczność jego dolnego odcinka. Grubość pokrycia dolnego
PL 206 040 B1 odcinka rowka linowego korzystnie jest mniejsza od połowy grubości liny sprzężonej z tym rowkiem, a twardość tego pokrycia korzystnie jest mniejsza od około 100 Shore'a i większa od około 60 Shore'a.
Pokrycie rowka linowego korzystnie jest wykonane z gumy, poliuretanu, lub z innego elastycznego materiału, a jego odcinki brzegowe są cieńsze od grubości dolnego odcinka pokrycia. Grubość pokrycia korzystnie jest określana według wzoru (A+Bcosa), w którym (A) i (B) są stałe a kąt (a) oznacza kątową odległość od spodu rowka linowego.
Pokrycie korzystnie jest adhezyjnie połączone z rowkiem linowym krążka trakcyjnego, przy czym grubość pokrycia zwiększa się do dołu rowka linowego i zmniejsza się stopniowo w kierunku jego boków.
W windzie z linami podnoszącymi mającymi w przekroju okrągły kształt, można łatwo zmieniać kierunek odchylenia liny za pomocą krążka linowego. Dzięki temu podstawowy układ windy, to jest położenie kabiny, przeciwwagi i maszyny napędowej można zmieniać stosunkowo łatwo. Liny z drutów stalowych lub liny nośne zwinięte ze stalowych drutów są linami podnoszącymi zawieszenia kabiny i przeciwwagi. Winda napędzana za pomocą trakcyjnego krążka może mieć dodatkowo zmiennoobrotowe krążki. Stosuje się je w dwóch różnych celach, to jest do ustabilizowania wymaganego zawieszenia kabiny windy i/lub przeciwwagi oraz do odpowiedniego prowadzenia lin. Każdy zmiennoobrotowy krążek może być stosowany głównie do jednego z tych celów, lub może pełnić obydwie funkcje. Trakcyjny krążek napędzany przez maszynę napędową przesuwa dodatkowo zestaw lin podnoszących. Krążek trakcyjny i ewentualnie krążki zmienno-obrotowe mają rowki linowe, przy czym każda lina jest oddzielnie prowadzona w zestawie rowków podnoszących.
Gdy krążek linowy ma pokrycie rowka o wysokim współczynniku tarcia, mieszczącego stalowe druty liny, to uzyskuje się bezpoślizgowy kontakt pomiędzy krążkiem i liną. Jest to w szczególności korzystne w przypadku stosowania liny podnoszącej napędzanej przez trakcyjny krążek. Jeżeli pokrycie rowka trakcyjnego krążka jest stosunkowo cienkie, to różnica sił działających na różne strony krążka nie powoduje dużych, stycznych przemieszczeń powierzchniowych spowodowanych przez duże rozciąganie lub kurczenie w kierunku działania siły pociągowej w momencie, gdy lina wchodzi lub wychodzi z krążka. Największe różnice poprzeczne krążka są spowodowane w trakcyjnym krążku przez występujące różnice masy przeciwwagi i masy kabiny oraz faktu, że trakcyjny krążek nie obraca się swobodnie, lecz oddziałuje na linę podnoszącą ze zwiększoną lub zmniejszoną siłą zależnie od kierunku ruchu i różnicy obciążenia. Cienkie pokrycie jest również korzystne z tego względu, że podczas ściskania liny w trakcyjnym krążku, pokrycie nie jest ściskane tak mocno, aby przemieszczało się na boki rowków linowych i mogło powodować zniszczenie liny wskutek jej zwiększonego bocznego ściskania. Dzięki wykonaniu grubszego spodu pokrycia rowka w stosunku do pokrycia jego boków, spodni odcinek rowka ma większą elastyczność aniżeli jego brzegi. W tym wykonaniu powierzchniowe ciśnienie wywierane przez linę może być równo rozłożone na powierzchni liny i na powierzchni rowka linowego. W ten sposób rowek linowy tworzy bardziej równomierne podparcie liny, a ciśnienie obciążające linę lepiej rozkłada się na jej powierzchni. Jednakże pokrycie musi mieć wystarczającą grubość do skompensowania wydłużenia liny spowodowanego rozciąganiem tak, aby nie ślizgała się ona na krążku trakcyjnym. Pokrycie to musi być równocześnie wystarczająco miękkie i dostosowane do strukturalnej chropowatości liny, aby powierzchnia jej drutów zagłębiała się, co najmniej częściowo w pokryciu, a jednocześnie wystarczająco twarde dla zabezpieczenia przed liniowym przesunięciem się zwojów liny.
Dla stalowych, drucianych lin o grubości mniejszej od 10 mm, których powierzchnia drutów ma stosunkowo małą średnicę, twardość pokrycia wynosi w przedziale od 60 do 100 Shore'a. Dla lin, których powierzchnia drutów jest cieńsza od powierzchni drutów konwencjonalnych lin wind, na przykład dla lin z drutami o średnicy 0,2 mm, twardość pokrycia korzystnie wynosi w granicach około 80-90 Schore'a lub nawet więcej. Stosunkowo twardsze pokrycie może być cieńsze. Gdy stosowana jest lina z grubszymi drutami (około 0,5-1 mm) to dobre pokrycie ma twardość około 70-85 Shore'a, przy czym stosuje się wtedy grubsze pokrycie. Innymi słowy dla cieńszych drutów stosuje się twardsze i cieńsze pokrycie, a dla grubszych drutów - miększe i grubsze pokrycie. Pokrycie mocno łączy się z krążkiem, a jego brzegi wychodzą poza krawędzie krążka tak, że zużycie pokrycia nie powoduje jego ślizgania się. Połączenie gumowego pokrycia z powierzchnią metalowego krążka można wykonać metodą wulkanizacji, albo na metalowym krążku można odlać poliuretanowe pokrycie lub pokrycie z podobnego materiału z zastosowaniem środków wiążących albo bez tych środków, lub nałożyć i przykleić pokrycie bezpośrednio na krążku linowym.
PL 206 040 B1
Z jednej strony, wskutek duż ego obciążenia wywieranego przez linę na powierzchnię pokrycia, winno ono być twarde i cienkie, a z drugiej strony pokrycie powinno być wystarczająco miękkie i grube, aby chropowata powierzchnia liny zagłębiła się w nim w odpowiednim stopniu w celu utworzenia wystarczającego tarcia pomiędzy liną i pokryciem, przy którym chropowata powierzchnia liny nie przebije pokrycia.
W korzystnym wykonaniu wynalazku pokrycie stosuje się na krążku trakcyjnym. W tym wykonaniu windy, krążek trakcyjny ma pokrycie. Porycie jest również korzystnie stosowane na zmiennoobrotowych krążkach windy. Spełnia ono funkcję warstwy tłumiącej pomiędzy metalowym krążkiem linowym i podnoszącą liną.
Pokrycia krążka trakcyjnego i krążka linowego mogą mieć inne właściwości, ponieważ pokrycie trakcyjnego krążka przenosi znacznie większe siły poprzeczne. Ustala się takie właściwości jak grubość pokrycia i rodzaj materiału, z którego jest ono wykonane. Korzystnie pokrycie wykonuje się z gumy i poliuretanu. Pokrycie musi być elastyczne i trwałe tak, że można również stosować inne trwałe i elastyczne materiały, które są wystarczająco mocne, aby mogły przenosić siły wywierane przez linę. Pokrycia mogą zawierać wzmocnienia, na przykład włókna węglowe, lub ceramiczne, lub metalowe wypełniacze celem poprawienia ich odporności na ściskanie i zużycie oraz innych właściwości na powierzchni styku z liną.
Zastosowanie wynalazku pozwala na uzyskanie między innymi następujących korzyści:
- zwiększenie tarcia pomi ędzy trakcyjnym krążkiem i liną podnoszącą;
- pokrycie mające grubszą spodnią część rowka przenosi równomiernie siły poprzeczne tak, że spód rowka nie jest obciążony większym naprężeniem aniżeli jego boczne odcinki;
- równomierne podparcie liny zmniejsza naprężenie wewnę trznych odcinków liny;
- pokrycie zmniejsza powierzchniowe zuż ycie liny spowodowane ś cieraniem, co oznacza, ż e można stosować mniejsze naddatki powierzchniowych drutów liny, a lina może być całkowicie wykonana z cieńszych drutów mocnej stali;
- ponieważ liny można wykonywać z cieńszych drutów, które są stosunkowo mocniejsze to liny podnoszące mogą być odpowiednio cieńsze i można stosować krążki trakcyjne o mniejszej średnicy, i dzięki temu zaoszczędza się miejsce, a układ jezdny staje się bardziej ekonomiczny;
- pokrycie jest trwałe, gdyż jest ono stosunkowo cienkie i większość działających na niego sił powoduje tylko wewnętrzne rozszerzanie się;
- w cienkim pokryciu jego deformacja jest stosunkowo mała i w rezultacie straty energii spowodowane przez deformację i wytwarzanie ciepła wewnątrz pokrycia są niskie, a ponadto ciepło jest łatwo usuwane z cienkiego pokrycia i w rezultacie powodowane przez działające siły termiczne odkształcenie pokrycia jest małe;
- ponieważ lina jest cienka i pokrycie krążka trakcyjnego jest cienkie i twarde to krążek trakcyjny łatwo sprzęga się z liną podnoszącą;
- nie nastę puje zuż ycie metalowej powierzchni krążka trakcyjnego, która połączona jest z pokryciem;
- uzyskuje się wysokie tarcie pomiędzy krążkiem trakcyjnym i liną podnoszącą, dzięki czemu zarówno kabina jak i przeciwwaga mogą być znacznie lżejsze, co oznacza oszczędność kosztów.
Wynalazek pokazano w sposób bardziej szczegółowy na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat wykonania windy według wynalazku, fig. 2 - krążek linowy według wynalazku, fig. 3 - pokrycia krążka linowego według wynalazku i fig. 4 i 5 przedstawiają alternatywne pokrycia według wynalazku.
Na fig. 1 pokazano schemat działania windy. Winda korzystnie nie ma pomieszczenia maszynowni i jest napędzana maszyną napędową 6 umieszczoną w szybie windy, jakkolwiek wynalazek można również stosować w windach mających wydzielone pomieszczenie maszynowe. Lina podnosząca 3 jest zawieszona w następujący sposób: jeden jej koniec jest nieruchomo przytwierdzony do zakotwiczenia 13 umieszczonego w górnej części szybu, powyżej górnego przesunięcia przeciwwagi 2 przesuwającej się wzdłuż szyn prowadzących 11. Lina podnosząca 3 zwisa w dół od zakotwiczenia 13 i przechodzi przez krążki zmienno-obrotowe 9 zamocowane obrotowo do przeciwwagi 2, a następnie idzie do góry i przechodzi przez rowek trakcyjnego krążka 7 maszyny napędowej 6, idzie do dołu w kierunku kabiny 1 windy wzdłuż szyny prowadzącej 10 kabiny 1 i przechodzi pod kabiną przez zmienno-obrotowe krążki, 4 na których kabina 1 jest zawieszona do liny podnoszącej 3, która idzie od kabiny w kierunku do góry do zakotwiczenia 14 umieszczonego w górnej części szybu windy, do którego jest przytwierdzony drugi koniec tej liny. Umieszczone w górnej części szybu zakotwiczenie 13, krążek trakcyjny 7 i krążki zmienno-obrotowe 9 zawieszone na przeciwwadze 2 są rozmieszczone
PL 206 040 B1 w takiej odległości od siebie, że obydwa odcinki liny podnoszącej 3 odchodzące od zakotwiczenia 13 do przeciwwagi 2 i odcinek liny podnoszącej 3 odchodzący od przeciwwagi 2 do krążka trakcyjnego 7 mają taką samą długość jak długość przesuwu przeciwwagi 2. Podobnie w korzystnym wykonaniu umieszczone u góry szybu zakotwiczenie 14, krążek trakcyjny 7 i zmienno-obrotowe krążki 4 zamocowane do kabiny 1 i zawieszone na linie podnoszącej 3, są wzajemnie rozmieszczone od siebie tak, że odcinki liny podnoszącej 3 od zakotwiczenia 14 do kabiny 1 windy i od kabiny 1 do krążka trakcyjnego 7 są tej samej długości, co droga przesuwu kabiny 1. W tego rodzaju zawieszeniu nie trzeba stosować dodatkowych zmienno-obrotowych krążków do ustalenia drogi przejścia liny podnoszącej 3 w szybie. Linę podnoszącą 3 zawiesza się do środkowej części kabiny 1, przy czym krążki zmiennoobrotowe, 4 na których zawieszona jest kabina 1 są zamocowane symetrycznie w stosunku do poprzecznej środkowej linii przechodzącej przez środek ciężkości kabinyl.
Umieszczona w szybie windy maszyna napędowa 6 ma małe gabaryty tak, że mieści się pomiędzy kabiną 1 i ścianami szybu windy. Maszyna napędowa 6 może być także zamontowana w inny sposób. W szczególności maszyna napędowa o małej wysokości może być umieszczona powyżej kabiny 1 windy. Szyb windy może mieć instalację do doprowadzenia energii do silnika napędzającego krążek trakcyjny 7, urządzenia kontrolne dźwigu, które mogą być doprowadzone do tablicy 8 lub zamontowane oddzielnie, albo zintegrowane częściowo lub całkowicie w maszynie napędowej 6. Maszyna napędowa 6 może mieć lub nie mieć przekładni. Korzystnie stosuje się maszynę napędową bez przekładni posiadająca motor magneto-elektryczny. Maszyna napędowa może być zamocowana do ściany szybu windy, do sufitu, do szyny lub szyn prowadzących lub do innej konstrukcji takiej jak belka lub rama. W przypadku widy z maszyną napędową umieszczoną u dołu, są inne możliwości zamontowania maszyny napędowej na dole szybu windy. Na fig. 1 pokazano ekonomiczne zawieszenie 2:1, ale wynalazek może być również stosowany w zawieszeniu windy w stosunku 1:1, innymi słowy, gdy podnoszące liny są połączone bezpośrednio do przeciwwagi, a kabina windy jest połączona bez zmienno-obrotowych krążków, albo w innych rodzajach połączeń dźwigów z liną podnoszącą.
Na fig. 2 pokazano widok przekroju krążka linowego 100 według wynalazku. Rowki linowe 101 mają pokrycie 102 umieszczone wewnątrz rowka linowego 101 krążka trakcyjnego 100. Krążek linowy 100 korzystnie jest wykonany z metalu lub z tworzywa sztucznego. W piaście krążka linowego 100 jest umieszczona tuleja 103 do zamocowania krążka. Krążek linowy 100 ma również otwory 105 mieszczące śruby mocujące krążek do maszyny napędowej 6, na przykład do jej obrotowego kołnierza, jako krążek trakcyjny 7 i w tym przypadku nie jest potrzebna oddziela tuleja.
Na fig. 3 pokazano pokrycia, w którym rowek linowy 201 krążka ma pokrycie 202, które cieńsze boki od spodu pokrycia. W tym wykonaniu pokrycie jest ułożone na powierzchni rowka 220 krążka linowego 200 tak, że odkształcenie pokrycia spowodowane naciskiem liny jest bardzo małe i głównie ogranicza się do powierzchniowej tekstury liny zagłębionej w pokryciu. W rozwiązaniu tego rodzaju bardzo często w praktyce pokrycie rowków linowych mają oddzielne, pokrycie spodnie, ale wynalazek nie wyklucz rozwiązanie w którym pokrycie rowka linowego jest ułożone w sposób ciągły na kilku równoległych rowkach.
Dzięki wykonaniu pokrycia rowka o cieńszych bokach w stosunku do jego spodu, powierzchniowy nacisk wywierany przez linę na spód rowka zostaje zmniejszony wskutek zagłębienia się liny w pokryciu. Wywierane przez linę ciśnienie nie może przemieszczać się poprzecznie i jest ono kompensowane liniowo na powierzchni rowka 220 dzięki różnicy grubości pokrycia 202 stanowiącego podparcie liny w rowku linowym 201, w którym największe ciśnienie jest wywierane na dolną powierzchnię liny. Jednym ze sposobów wykonania pokrycia 202 jest wyłożenie zaokrąglonej powierzchni rowka 220 pokryciowym materiałem, a następnie uformowanie z tego materiału półokrągłego rowka linowego 201. Kształt pokrycia rowka linowego jest dobrze podparty na powierzchni rowka krążka linowego, a jego powierzchnia przejmująca obciążenie wywierane przez linę ma większa odporność na poprzeczne rozprzestrzenianie się sił ściskających wytwarzanych przez linę. Poprzeczne rozszerzanie pokrycia powodowane przez ciśnienie zwiększa się ze wzrostem grubości i elastyczności pokrycia i zmniejsza się ze wzrostem jego twardości i wytrzymałości. Grubość dolnej części pokrycia rowka linowego może być większa, nawet większa od polowy grubości liny i w takim przypadku należy stosować twarde i nieelastyczne pokrycie. W inny wykonaniu, gdy grubość pokrycia wynosi około jednej dziesiątej grubości liny, to materiał pokryciowy może być znacznie miększy. Winda ośmioosobowa może mieć krążki z pokrytymi rowkami linowymi o grubości spodu około jednej piątej grubości liny, przy której uzyskuje się prawidłowe sprzężenie liny z krążkiem. Grubość pokrycia winna być równa, co najmniej 2-3 krotnej głębokości tekstury powierzchniowej drutów liny. Bardzo cienkie pokrycia o grubości
PL 206 040 B1 nawet mniejszej od grubości drutów na powierzchni liny nie mają wymaganej wytrzymałości na działające na nie odkształcenie. W praktyce grubość pokrycia musi być większa od grubości minimalnej, ponieważ powierzchnie liny ma różną teksturę, która na poszczególnych odcinkach jest bardziej szorstka. Takie bardziej szorstkie miejsca powstają na przykład, gdy odległość pomiędzy splotem liny jest większa niż pomiędzy drutami. W praktyce odpowiednia minimalna grubość pokrycia wynosi 1-3 krotnej grubości drutów na powierzchni liny. W przypadku lin stosowanych zwykle w windach, które są napędzane za pomocą metalowego, rowkowego, krążka linowego i mają grubość 8-10 mm, grubość pokrycia powinna być co najmniej o 1 mm większa. Ponieważ pokrycie trakcyjnego krążka powoduje większe zużycie liny niż inne krążki windy, to w celu obniżenia tego zużycia winno stosować się liny z grubymi powierzchniowymi drutami o gł adkiej powierzchni. Stosowanie cienkich drutów umoż liwia wyprodukowanie cieńszej liny, ponieważ cienkie druty wytwarzane są z mocniejszego materiału niż grube druty. Na przykład, stosując 0,2 mm druty można wyprodukować dobrą linę dźwigową o grubości 4 mm. Jednakże pokrycie powinno być wystarczająco grube, aby zapewniało że nie będzie łatwo zrywane lub przebite, na przykład przez ziarno piasku lub inne zanieczyszczenia, które wejdą w rowek linowy pomiędzy linę podnoszącą. Tak więc, wymagana minimalna grubość pokrycia, nawet przy stosowaniu cienkich lin podnoszących, powinna wynosić około 0,5-1 mm. W przypadku stosowania lin podnoszących mające cienkie powierzchniowe druty, odpowiednia grubość pokrycia wynosi A+Bcosa. Jakkolwiek tego rodzaju pokrycia są również odpowiednie dla lin których powierzchniowe splotki są rozmieszczone w odległości od siebie, ponieważ jeżeli pokrycie jest wystarczająco twarde to każda splotka w rowku jest oddzielnie podparta z wymaganą siłą. We wzorze A+Bcosa, A i B są stałe tak, że A+B oznacza grubość dolnej części pokrycia rowka linowego 201, a oznacza odległość kątową od dna rowka linowego, mierzoną ze środka krzywizny przekroju rowka. Stała A jest większa lub równa zero, a stała B jest zawsze większa od zera. Grubość pokrycia rowka zmniejszająca się w kierunku jego brzegów może być również określona innymi sposobami bez stosowania wzoru A+Bcosa, a również stopnie elastyczności pokrycia w kierunku jego brzegów rowka linowego. Na fig. 4 i 5 pokazano widok w przekroju rowków linowych, których elastyczność środkowych odcinków jest specjalnie zwiększona. Rowek linowy pokazany na fig. 4 ma wycięcie, a na fig. 5 - pokrycie ma na dole rowka linowego elastyczną wkładkę 221 wykonaną z innego materiału o zwiększonej elastyczności, która zwiększa grubość pokrycia i jest bardziej miękka od pozostałej części pokrycia.
Wynalazek opisano w przykładach jego wykonania pokazanych na rysunku, ale jego inne wykonanie jest możliwe w ramach zakresu wynalazku podanego w opisie i w zastrzeżeniach patentowych. W ramach twórczego rozwiązania wynalazku jest oczywiste, że cienka lina zwiększa średnie ciśnienie powierzchniowe wywierane na rowek linowy przy niezmienionym rozciąganiu. Można to łatwo wziąć pod uwagę i dostosować grubość i twardość pokrycia, a ponieważ cienka lina ma cienkie powierzchniowe druty to na przykład stosowanie twardszych i/ lub cieńszych pokryć nie powinno stwarzać problemów. Jest również oczywiste dla znawcy, że powierzchnia nośna rowka linowego mająca w przekroju półokrągły kształt może mieć mniej od 180°.

Claims (12)

1. Winda i trakcyjny krążek windy z przeciwwagą i kabiną zawieszoną na zestawie lin podnoszących, które mają w przekroju poprzecznym okrągły kształt i są sprzężone z krążkami linowymi, z których jeden krążek trakcyjny jest połączony z maszyną napędową windy przesuwającą liny podnoszące, znamienna tym, że co najmniej jeden krążek (4, 9, 7) ma pokrycie (102, 202) sprzężenia z liną podnoszącą (3), które jest połączone adhezyjnie z tym krążkiem i ma rowki linowe (101, 201), przy czym elastyczność pokrycia jest mniejsza na bocznych częściach rowka linowego aniżeli blisko dolnej części tego rowka.
2. Winda według zastrz. 1, znamienna tym, że pokrycie ma krążek trakcyjny (7).
3. Winda według zastrz. 1, znamienna tym, że pokrycie mają wszystkie krążki (4, 9, 7) linowe.
4. Winda według zastrz. 1, znamienna tym, że pokrycie (102, 202) krążka (4, 9, 7) jest cieńsze na jego odcinkach brzegowych aniżeli na dolnym odcinku krążka.
5. Winda według zastrz. 1, znamienna tym, że grubość dolnego odcinka pokrycia (102, 202) rowka linowego (101, 201) jest mniejsza od połowy grubości liny umieszczonej w tym rowku, a jego twardość jest mniejsza od około 100 Shore'a i większa od około 60 Shore'a.
PL 206 040 B1
6. Winda według zastrz. 1, znamienna tym, że liny podnoszące (3) mają część nośną zwiniętą ze stalowych drutów.
7. Winda i trakcyjny krążek windy z przeciwwagą i kabiną zawieszoną na zestawie lin podnoszących, które mają okrągły przekrój poprzeczny i są sprzężone z krążkami linowymi, z których jeden krążek trakcyjny jest połączony z maszyną napędową windy przesuwającą liny podnoszące, znamienna tym, że krążek trakcyjny (7) ma sprzężone z liną podnoszącą (3) pokrycie (102, 202), które jest z nim połączone i ma rowki linowe (101,201) sprzęgające liny, przy czym elastyczność odcinków brzegowych tego pokrycia rowka linowego jest mniejsza aniżeli elastyczność jego dolnego odcinka.
8. Winda według zastrz. 7, znamienna tym, że grubość pokrycia (102, 202) dolnego odcinka rowka linowego jest mniejsza od połowy grubości liny sprzężonej z tym rowkiem, a twardość tego pokrycia jest mniejsza od około 100 Shore'a i większa od około 60 Shore'a.
9. Winda według zastrz. 7, albo 8, znamienna tym, że pokrycie (102, 202) jest wykonane z gumy, poliuretanu, lub z innego elastycznego materiału.
10. Winda według zastrz. 7, albo 8, znamienna tym, że pokrycie (102, 202) rowka linowego ma odcinki brzegowe cieńsze od jego dolnego odcinka.
11. Winda według zastrz. 7, albo 8, znamienna tym, że grubość pokrycia (102, 202) jest określana według wzoru (A+Bcosa), w którym (A) i (B) są stałe a kąt (a) oznacza kątową odległość od spodu rowka linowego
12. Winda i trakcyjny krążek windy z przeciwwagą i kabiną zawieszoną na zestawie lin podnoszących, które mającą okrągły przekrój poprzeczny i są sprzężone z krążkami linowymi, z których jeden krążek trakcyjny jest połączony z maszyną napędową windy przesuwającą liny podnoszące, znamienna tym, że pokrycie (102, 202) jest adhezyjnie połączone z rowkiem linowym (101, 201) krążka trakcyjnego (7), a grubość pokrycia zwiększa się do dołu rowka linowego i zmniejsza się stopniowo w kierunku jego boków.
PL362295A 2000-12-08 2001-12-07 Winda i trakcyjny krążek windy PL206040B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI20002700A FI117433B (fi) 2000-12-08 2000-12-08 Hissi ja hissin vetopyörä
PCT/FI2001/001071 WO2002046085A1 (en) 2000-12-08 2001-12-07 Elevator and traction sheave of an elevator

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL362295A1 PL362295A1 (pl) 2004-10-18
PL206040B1 true PL206040B1 (pl) 2010-06-30

Family

ID=8559679

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL362295A PL206040B1 (pl) 2000-12-08 2001-12-07 Winda i trakcyjny krążek windy

Country Status (26)

Country Link
US (1) US8863906B2 (pl)
EP (1) EP1339628B1 (pl)
JP (1) JP4327454B2 (pl)
KR (2) KR100983486B1 (pl)
CN (1) CN1329276C (pl)
AT (1) ATE360595T1 (pl)
AU (2) AU2002217177B2 (pl)
BR (1) BR0116039B1 (pl)
CA (1) CA2427360C (pl)
CY (1) CY1106673T1 (pl)
CZ (1) CZ299346B6 (pl)
DE (1) DE60128131T2 (pl)
DK (1) DK1339628T3 (pl)
ES (1) ES2282327T3 (pl)
FI (1) FI117433B (pl)
HK (1) HK1059072A1 (pl)
HU (1) HU226631B1 (pl)
MX (1) MXPA03004796A (pl)
NO (1) NO327646B1 (pl)
PL (1) PL206040B1 (pl)
PT (1) PT1339628E (pl)
RU (1) RU2317937C2 (pl)
SK (1) SK286705B6 (pl)
UA (1) UA75097C2 (pl)
WO (1) WO2002046085A1 (pl)
ZA (2) ZA200303744B (pl)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI117434B (fi) * 2000-12-08 2006-10-13 Kone Corp Hissi ja hissin vetopyörä
FI119236B (fi) * 2002-06-07 2008-09-15 Kone Corp Päällystetyllä nostoköydellä varustettu hissi
JP4468892B2 (ja) * 2002-11-04 2010-05-26 コネ コーポレイション カウンタウェイトがないトラクションシーブエレベータ
JP4683863B2 (ja) * 2003-06-19 2011-05-18 インベンテイオ・アクテイエンゲゼルシヤフト 可動式牽引手段による負荷輸送用の昇降機
US7156209B2 (en) * 2004-05-28 2007-01-02 Inventio Ag Elevator roping arrangement
JP2008069008A (ja) * 2006-08-11 2008-03-27 Inventio Ag エレベータ装置のベルト、そのようなベルトの製造方法、およびそのようなベルトを備えるエレベータ装置
WO2010074672A1 (en) * 2008-12-23 2010-07-01 Otis Elevator Company In hoistway sheave resurfacing
FI125268B (fi) 2010-03-11 2015-08-14 Kone Corp Vetopyörähissi ja menetelmä hissin vetopyörän köysiurien kitkapidon parantamiseksi
JP2012001351A (ja) * 2010-06-21 2012-01-05 Toshiba Elevator Co Ltd 駆動シーブおよびエレベータ
EP2703331B1 (en) * 2012-09-03 2014-12-24 Soletanche Freyssinet Traction system using a multi-tendon cable with a deflection angle
EP2873639A1 (en) * 2013-11-13 2015-05-20 Kone Corporation Diverting pulley assembly usable as a converter adapter
JP6668064B2 (ja) * 2015-12-15 2020-03-18 株式会社シマノ ラインローラ
US10493518B2 (en) 2016-08-30 2019-12-03 Otis Elevator Company Sheave knurling tool and method of operating
CN108502685A (zh) * 2018-03-21 2018-09-07 永大电梯设备(中国)有限公司 一种电梯用高摩擦系数曳引轮
US10766746B2 (en) 2018-08-17 2020-09-08 Otis Elevator Company Friction liner and traction sheave
KR102013159B1 (ko) * 2018-10-17 2019-08-22 민병규 엘리베이터용 시브(sheave)
US11718501B2 (en) 2020-04-06 2023-08-08 Otis Elevator Company Elevator sheave wear detection

Family Cites Families (39)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2017149A (en) * 1931-08-08 1935-10-15 Galloway Engineering Company L Rope sheave
US1944426A (en) * 1931-12-12 1934-01-23 Galloway Engineering Company L Sheave for wire cables
US2806380A (en) * 1955-10-24 1957-09-17 L E Myers Co Sheave block for stringing aluminum cable
US3279762A (en) * 1964-03-11 1966-10-18 Otis Elevator Co Noise abating and traction improving elevator sheave
US3924482A (en) * 1974-01-10 1975-12-09 Dayco Corp Endless power transmission belt and method of making same
US4013142A (en) * 1975-10-07 1977-03-22 Westinghouse Electric Corporation Elevator system having a drive sheave with rigid but circumferentially compliant cable grooves
US4030569A (en) * 1975-10-07 1977-06-21 Westinghouse Electric Corporation Traction elevator system having cable groove in drive sheave formed by spaced, elastically deflectable metallic ring members
JPS54104145A (en) * 1978-02-03 1979-08-16 Hitachi Ltd Driving device of elevator
US4230306A (en) * 1978-02-21 1980-10-28 Barlow Marine Limited Self-tailing winch
AT361537B (de) * 1978-06-16 1981-03-10 Semperit Ag Seilrollenfutter
JPS5589181A (en) * 1978-12-25 1980-07-05 Tokyo Shibaura Electric Co Winder for elevator
US4198196A (en) 1979-04-17 1980-04-15 Otis Elevator Company Apparatus for splicing ends of a grooved sheave insert member
JPS57114061A (en) * 1981-01-07 1982-07-15 Hitachi Ltd Driving sheave
JPS57203681A (en) * 1981-06-09 1982-12-14 Tokyo Shibaura Electric Co Deflector wheel for elevator
JPS5874951A (ja) 1981-10-30 1983-05-06 Hitachi Ltd 駆動用シ−ブ
US4402488A (en) * 1981-11-13 1983-09-06 Westinghouse Electric Corp. Sheave
US4441692A (en) * 1982-04-30 1984-04-10 Wyrepak Industries, Inc. Rubber-lagged sheave
JPS594588A (ja) * 1982-06-25 1984-01-11 株式会社東芝 トラクシヨンシ−ブ及びその製法
JPS59164450A (ja) 1983-03-04 1984-09-17 Toshiba Corp エレベ−タのトラクシヨンシ−ブ
US4624097A (en) * 1984-03-23 1986-11-25 Greening Donald Co. Ltd. Rope
FR2578939B1 (fr) * 1985-03-15 1987-05-22 Caoutchouc Manuf Plastique Dispositif repartiteur de contrainte pour galet de guidage de cable de transport aerien
FI77207C (fi) 1986-05-29 1989-02-10 Kone Oy Drivskivehiss.
JPH0616857B2 (ja) * 1987-06-30 1994-03-09 株式会社三英製作所 ドラフト
JP2601476B2 (ja) * 1987-07-24 1997-04-16 株式会社リコー マイクロジエツトプリンター
SU1641759A1 (ru) * 1988-03-09 1991-04-15 Научно-производственное объединение по механизации, роботизации труда и совершенствованию ремонтного обеспечения на предприятиях черной металлургии "Черметмеханизация" Направл ющий шкив
JP2614747B2 (ja) * 1988-06-10 1997-05-28 日本オーチス・エレベータ株式会社 エレベータロープの制振装置
US5112933A (en) * 1991-04-16 1992-05-12 Otis Elevator Company Ether-based polyurethane elevator sheave liner-polyurethane-urea made from polyether urethane prepolymer chain extended with polyester/diamine blend
JP2992783B2 (ja) 1991-12-19 1999-12-20 東京製綱株式会社 高強度ワイヤロープ
JPH0761744A (ja) 1993-08-18 1995-03-07 Otis Elevator Co 巻き上げ式エレベーター
US5792294A (en) * 1995-11-16 1998-08-11 Otis Elevator Company Method of replacing sheave liner
US6401871B2 (en) * 1998-02-26 2002-06-11 Otis Elevator Company Tension member for an elevator
JP4145977B2 (ja) 1997-09-26 2008-09-03 東芝エレベータ株式会社 エレベータ
DE69810558T2 (de) 1997-09-26 2003-11-20 Toshiba Kawasaki Kk Einsetzen einer Antriebseinheit in einem Aufzugsschacht
JP2000095461A (ja) 1998-09-24 2000-04-04 Hitachi Ltd トラクションエレベータ
US6419208B1 (en) * 1999-04-01 2002-07-16 Otis Elevator Company Elevator sheave for use with flat ropes
DE19939112A1 (de) * 1999-08-18 2001-02-22 Basf Ag Thermoplastische Polyurethane
AU2002228028B2 (en) 2001-01-04 2006-04-13 Kone Corporation Gearless cable lift with a dual wind drive disk mechanism
JP2009083796A (ja) 2007-10-03 2009-04-23 Mitsubishi Heavy Ind Ltd フォークリフトのトランスファー装置の構造
JP5589181B2 (ja) 2010-03-10 2014-09-17 斎藤 彰 黒板用定規

Also Published As

Publication number Publication date
PL362295A1 (pl) 2004-10-18
DE60128131T2 (de) 2007-08-30
HUP0400557A2 (en) 2007-08-28
HU226631B1 (en) 2009-05-28
ES2282327T3 (es) 2007-10-16
NO327646B1 (no) 2009-09-07
CZ20031584A3 (cs) 2004-10-13
ZA200303744B (en) 2004-08-16
ZA200304388B (en) 2004-07-05
UA75097C2 (uk) 2006-03-15
ATE360595T1 (de) 2007-05-15
KR20090097206A (ko) 2009-09-15
CA2427360A1 (en) 2002-06-13
KR100983486B1 (ko) 2010-09-24
CZ299346B6 (cs) 2008-06-25
CN1329276C (zh) 2007-08-01
SK6922003A3 (en) 2003-10-07
HK1059072A1 (en) 2004-06-18
FI117433B (fi) 2006-10-13
BR0116039A (pt) 2003-10-14
KR20030051803A (ko) 2003-06-25
MXPA03004796A (es) 2003-09-10
CA2427360C (en) 2010-02-09
US8863906B2 (en) 2014-10-21
AU1717702A (en) 2002-06-18
CY1106673T1 (el) 2012-05-23
EP1339628B1 (en) 2007-04-25
RU2317937C2 (ru) 2008-02-27
US20030183458A1 (en) 2003-10-02
EP1339628A1 (en) 2003-09-03
NO20032529L (no) 2003-06-04
PT1339628E (pt) 2007-07-13
AU2002217177B2 (en) 2007-02-15
FI20002700A (fi) 2002-06-09
DE60128131D1 (de) 2007-06-06
WO2002046085A1 (en) 2002-06-13
FI20002700A0 (fi) 2000-12-08
CN1476408A (zh) 2004-02-18
SK286705B6 (sk) 2009-03-05
BR0116039B1 (pt) 2010-11-16
JP4327454B2 (ja) 2009-09-09
JP2004515429A (ja) 2004-05-27
NO20032529D0 (no) 2003-06-04
DK1339628T3 (da) 2007-06-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL205005B1 (pl) Winda i trakcyjny krążek windy
RU2492130C2 (ru) Тонкая высокопрочная проволока для подъемного каната лифта
CN100556789C (zh) 不带对重的电梯
RU2352514C2 (ru) Лифт
PL206040B1 (pl) Winda i trakcyjny krążek windy
US20040262087A1 (en) Elevator with belt-like transmisson means, particularly with wedge-ribbed belt, as support means and/or drive means
AU2002217177A1 (en) Elevator and traction sheave of an elevator