PL195025B1 - Sposób wytwarzania związków fenyloheterocyklicznych - Google Patents

Sposób wytwarzania związków fenyloheterocyklicznych

Info

Publication number
PL195025B1
PL195025B1 PL97330750A PL33075097A PL195025B1 PL 195025 B1 PL195025 B1 PL 195025B1 PL 97330750 A PL97330750 A PL 97330750A PL 33075097 A PL33075097 A PL 33075097A PL 195025 B1 PL195025 B1 PL 195025B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
formula
compound
give
reacted
reaction
Prior art date
Application number
PL97330750A
Other languages
English (en)
Other versions
PL330750A1 (en
Inventor
Richard Desmond
Ulf H. Dolling
Lisa F. Frey
Richard D. Tillyer
David M. Tschaen
Original Assignee
Merck & Co Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Merck & Co Inc filed Critical Merck & Co Inc
Publication of PL330750A1 publication Critical patent/PL330750A1/xx
Publication of PL195025B1 publication Critical patent/PL195025B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D307/00Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom
    • C07D307/02Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom not condensed with other rings
    • C07D307/34Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom not condensed with other rings having two or three double bonds between ring members or between ring members and non-ring members
    • C07D307/38Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom not condensed with other rings having two or three double bonds between ring members or between ring members and non-ring members with substituted hydrocarbon radicals attached to ring carbon atoms
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P43/00Drugs for specific purposes, not provided for in groups A61P1/00-A61P41/00

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania zwiazków fenyloheterocyklicznych o wzorze 1: w którym R 2 oznacza fenyl, ewentualnie mono- lub dipodstawiony atomem chlorowca, a R 3 i R 3' niezaleznie od siebie oznaczaja atom wodoru lub grupe C 1-4 alkilowa, znamienny tym, ze: (b4) poddaje sie reakcji w N,N-dimetyloformamidzie zwiazek o wzorze 2 w którym R 3 i R 3' maja znaczenia takie jak podano powyzej dla wzoru 1, z pochodna kwasu fenylooctowego o wzorze: w którym R 2 ma znaczenie takie jak podano powyzej dla wzoru 1, w obecnosci zasady nieorganicznej, z wytworzeniem zwiazku o wzorze 5a w którym R, R 3 i R 3' maja znaczenia takie jak podano powyzej dla wzoru 1 i (b5) na tak wytworzony zwiazek o wzorze 5a dziala sie w polarnym rozpuszczalniku aprotonowym zasada organiczna z wytworzeniem zwiazku o wzorze 1. PL PL PL PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest sposób wytwarzania pewnych związków przeciwzapalnych. W szczególności przedmiotem zgłoszenia jest sposób wytwarzania związków fenyloheterocyklicznych o podanym poniżej wzorze I, które to związki są silnymi inhibitorami cyklooksygenazy-2.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne wywierają większość swojej czynności przeciwzapalnej, przeciwbólowej i przeciwgorączkowej oraz hamują indukowane hormonami skurcze macicy i pewne typy wzrostu raka przez hamowanie syntazy prostaglandyn G/H, znanej również jako cyklooksygenaza. Aż do niedawna scharakteryzowana była tylko jedna postać cyklooksygenazy, odpowiadającą cyklooksygenazie-1 lub enzymowi konstytutywnemu, pierwotnie zidentyfikowana w pęcherzykach nasiennych byka. Ostatnio sklonowano, zsekwencjonowano i scharakteryzowano drugą, indukowalną postać cyklooksygenazy (cyklooksygenazę-2), pochodzącą od kurczaka, myszy i człowieka. Ten enzym różni się od cyklooksygenazy-1, którą obecnie również sklonowano, zsekwencjonowano i scharakteryzowano, pochodzącej od owiec, myszy i człowieka. Druga postać cyklooksygenazy, cyklooksygenaza-2, jest natychmiastowo i łatwo indukowalną przez szereg czynników, w tym mitogeny, endotoksyny, hormony, cytokiny i czynniki wzrostu. Ponieważ prostaglandyny odgrywają role zarówno fizjologiczne i patologiczne, to wywnioskowaliśmy, że enzym konstytutywny, cyklooksygenaza-1, jest odpowiedzialny, w wielkiej części, za podstawowe endogenne uwalnianie prostaglandyn, a przeto jest ważny dla ich funkcji fizjologicznych, takich jak zachowanie integralności żołądkowo-jelitowej i przepływu krwi przez nerki. Wywnioskowaliśmy, że w przeciwieństwie do tego postać indukowalna, cyklooksygenaza-2, jest odpowiedzialna głównie za patologiczne działanie prostaglandyn, kiedy natychmiastowa indukcja enzymu może wystąpić w odpowiedzi na takie czynniki jak czynniki zapalne, hormony, czynniki wzrostu i cytokiny. Zatem selektywny inhibitor cyklooksygenazy-2 będzie mieć właściwości przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe podobne do typowego niesteroidowego leku przeciwzapalnego, a ponadto mógłby hamować wywoływane hormonami skurcze macicy i mieć potencjalne działanie przeciwnowotworowe, lecz będzie miał zmniejszoną zdolność do wywoływania niektórych opartych na tym mechanizmie efektów ubocznych. W szczególności taki związek powinien mieć zmniejszony potencjał toksyczności żołądkowo-jelitowej, zmniejszony potencjał efektów ubocznych w nerkach, zmniejszony wpływ na czasy krwawienia i być może osłabioną zdolność do wywoływania ataków dusznicy u pacjentów astmatycznych wrażliwych na aspirynę.
Opis patentowy WO 94/15932 opublikowany 21 lipca 1994 ujawnia wieloetapowy sposób wytwarzania bi-arylofuranów poprzez bi-arylolaktony, który wykorzystuje wewnętrzną cyklizację ketoestru do laktonu. Stwierdziliśmy, że stosując ujawniony schemat procesu wytwarza się znaczna ilość niepożądanych produktów ubocznych, wskutek zewnętrznych reakcji cyklizacji, które konkurują z pożądaną cyklizacją wewnętrzną. Chociaż te produkty uboczne można usunąć odpowiednimi technikami rozdzielania i oczyszczania, to poszukiwaliśmy sposobów alternatywnych dla obejścia trudności.
Zastosowanie związków o wzorze I jako inhibitorów cyklooksygenazy-2 oraz sposoby ich wytwarzania ujawniono w opisie patentowym USA nr 5 474 995.
Przedmiotem wynalazku jest nowy sposób wytwarzania związków fenyloheterocyklicznych o wzorze I, przydatnych do leczenia stanów zapalnych i innych chorób, w których pośredniczy cyklooksygenaza-2.
We wzorze I R2 oznacza fenyl, ewentualnie mono- lub dipodstawiony atomem chlorowca, a R3 i r3 niezależnie od siebie oznaczają atom wodoru lub grupę C^alkilową.
PL 195 025 B1
Sposób według wynalazku polega na tym, że:
(b4) poddaje się reakcji w N,N-dimetyloformamidzie związek o wzorze 2
w którym R3 i R3 mają znaczenia takie jak podano powyżej dla wzoru I, z pochodną kwasu fenylooctowego o wzorze:
w którym R2 ma znaczenie takie jak podano powyżej dla wzoru I, w obecności zasady nieorganicznej, z wytworzeniem związku o wzorze 5a
w którym R2, R3 i R3' mają znaczenia takie jak podano powyżej dla wzoru I; i (b5) na tak wytworzony związek o wzorze 5a działa się w polarnym rozpuszczalniku aprotonowym zasadą organiczną, z wytworzeniem związku o wzorze I.
W jednym z wykonań w etapie (b4) stosuje się związek o wzorze 2, otrzymany przez reakcję, w której (b3) poddaje się reakcji związek o wzorze 4
w którym R3 i R3 mają znaczenia takie jak podano powyżej dla wzoru I, z bromem w wodnym kwasie octowym, otrzymując związek o wzorze 2.
W następnym z wykonań, w etapie (b4) stosuje się związek o wzorze 2, otrzymany przez reakcje, w których:
PL 195 025 B1 (b2) związek o wzorze 3
w którym R3 i R3’ mają znaczenia takie jak podano powyżej dla wzoru I, poddaje się reakcji w rozpuszczalniku obojętnym w obecności katalizatora przeniesienia fazowego, ze środkiem utleniającym, z wytworzeniem związku o wzorze 4:
w którym R3 i r3’ mają znaczenia takie jak podano powyżej dla wzoru I; i następnie (b3) poddaje się reakcji związek o wzorze 4 z bromem w wodnym kwasie octowym, otrzymując związek o wzorze 2.
W następnym z wykonań, w etapie (b4) stosuje się związek o wzorze 2, otrzymany przez reakcje, w których (b1) poddaje się reakcji w rozpuszczalniku obojętnym tioanizol
SCH3
z chlorkiem acylu o wzorze R3R3CHCOCl, w którym R3 i R3’ mają znaczenia takie jak podano powyżej dla wzoru I, w obecności chlorku glinu, z wytworzeniem związku o wzorze 3.
w którym R3 i r3’ mają znaczenia takie jak podano powyżej dla wzoru I,
PL 195 025 B1 (b2) tak wytworzony związek o wzorze 3 poddaje się reakcji w rozpuszczalniku obojętnym w obecności katalizatora przeniesienia fazowego, ze środkiem utleniającym, z wytworzeniem związku o wzorze 4:
w którym R3 i R3’ mają znaczenia takie jak podano powyżej dla wzoru I, (b3) poddaje się reakcji związek o wzorze 4 z bromem w wodnym kwasie octowym, otrzymując związek o wzorze 2.
Sposób według wynalazku znajduje szczególnie korzystne zastosowanie do wytwarzania związku o wzorze I, którym jest 3-fenylo-(4-(4-metylosulfonylo)fenylo)-2-(5H)-furanon.
W szczególnym wykonaniu sposobu według wynalazku:
(b1) poddaje się reakcji w rozpuszczalniku obojętnym tioanizol
z chlorkiem acylu o wzorze R3R3'CHCOCl, w którym R3 i R3' oznaczają atomy wodoru, w obecności chlorku glinu, z wytworzeniem związku o wzorze 3;
w którym R3 i R3’ oznaczają atomy wodoru, (b2) tak wytworzony związek o wzorze 3 poddaje się reakcji w rozpuszczalniku obojętnym w obecności katalizatora przeniesienia fazowego, ze środkiem utleniającym, z wytworzeniem związku o wzorze 4:
PL 195 025 B1 (b3) poddaje się reakcji związek o wzorze 4 z bromem w wodnym kwasie octowym, otrzymując związek o wzorze 2:
w którym R3 i R3’ oznaczają atomy wodoru, (b4) związek o wzorze 2 poddaje się reakcji w N,N-dimetyloformamidzie z pochodną kwasu fenylooctowego o wzorze:
w którym R2 oznacza, grupę fenylową, w obecności zasady nieorganicznej, z wytworzeniem związku o wzorze 5a:
w którym R2 oznacza grupę fenylową, a R3 i R3’ oznaczają, atomy wodoru; i (b5) na związek o wzorze 5a działa się w polarnym rozpuszczalniku aprotonowym zasadą organiczną, z wytworzeniem związku o wzorze I, którym jest 3-fenylo-(4-(4-metylosulfonylo)fenylo)-2-(5H)-furanon.
W etapie (b1) poddaje się tioanizol reakcji z chlorkiem acylu w rozpuszczalniku obojętnym w obecności chlorku glinu, z wytworzeniem związku o wzorze 3. Dla celów niniejszego opisu rozpuszczalnik obojętny obejmuje ortodichlorobenzen, chlorek metylenu i chloroform. Korzystnie stosuje się ortodichlorobenzen. Stosunek molowy chlorku acylu do tioanizolu może typowo zmieniać się od 0,9:1 do 1,5:1. Korzystnie stosuje się nadmiar chlorku acylu (np. 1,2:1). Stosunek molowy chlorku glinu do tioanizolu typowo wynosi od 0,9:1 do 1,5:1. Korzystnie stosuje się nadmiar chlorku glinu (np. 1,2:1).
W etapie (b2) związek o wzorze 3 poddaje się reakcji w rozpuszczalniku obojętnym w obecności katalizatora przeniesienia fazowego, ze środkiem utleniającym, z wytworzeniem związku o wzorze 4. Dla celów niniejszego opisu katalizator przeniesienia fazowego obejmuje chlorek trikaprylometyloamoniowy (ALIQUAT) i bromek tetrabutyloamoniowy. Dla celów niniejszego opisu środkiem utleniającym jest nadtlenek wodoru. Środek utleniający stosuje się ewentualnie w połączeniu z wolframianem sodu lub innym odpowiednim katalizatorem. Stosunek molowy związku o wzorze 3 do środka utleniającego typowo wynosi od 0,5:1 do 0,5:2. Ilość wolframianu typowo wynosi 1 do 3% wagowych ilości związku o wzorze 3. Ilość katalizatora przeniesienia fazowego typowo wynosi 1 do 10% wagowych w stosunku do związku o wzorze 3.
W etapie (b3) poddaje się reakcji związek o wzorze 4 z bromem w wodnym kwasie octowym, otrzymując związek o wzorze 2. Stosunek molowy bromu do związku o wzorze 4 typowo wynosi od 0,9:1 do 1,1:1. Dla zainicjowania reakcji można ewentualnie dodać bromowodoru.
W etapie (b4) poddaje się reakcji związek o wzorze 2 z pochodną kwasu fenylooctowego w N,N-dimetyloformamidzie w obecności zasady nieorganicznej, z wytworzeniem związku o wzorze 5a. Dla celów niniejszego zgłoszenia określenie zasada nieorganiczna obejmuje wodorotlenek sodowy. Stosunek molowy kwasu fenylooctowego do związku o wzorze 2 typowo wynosi od 0,8:1 do 1:0,8. KoPL 195 025 B1 rzystnie, stosuje się nadmiar kwasu fenylooctowego (np. 1,3:1). Stosunek molowy zasady nieorganicznej o wzorze 2 typowo wynosi około 1:1. Korzystnie stosuje się nadmiar zasady nieorganicznej (około 1,1:1).
W etapie (b5) związek o wzorze 5a poddaje się reakcji w polarnym rozpuszczalniku aprotonowym z zasadą organiczną, z wytworzeniem związku o wzorze I.
Dla celów niniejszego zgłoszenia polarny rozpuszczalnik aprotonowy obejmuje N,N-dimetyloformamid, dimetyloformamid, dimetyloacetamid i N-metylopirolidon. Zasady organiczne obejmują diizopropyloaminę.
Uzyskany związek o wzorze I można następnie krystalizować z produktu z etapu (b5), korzystnie w temperaturze 40 do 60°C.
Na schemacie 1 zilustrowano sposób według wynalazku na przykładzie wytwarzania 3-fenylo-(4-(4-metylosulfonylo)fenylo)-2-(5H)-furanonu.
Schemat 1
CH3COCI
1a
PL 195 025 B1
Acylowanie metoda Friedel-Craftsa
Syntezę bromoketonu 2 rozpoczyna się od reakcji Friedel-Craftsa między tioanizolem a chlorkiem acetylu, z wytworzeniem 4-(metylotio)acetofenonu 3, określanego tu jako ketosiarczek 3.
W wyniku acylowania tionizolu metodą Friedel-Craftsa (AlCh-CHaCOCL, o-DCB) otrzymano selektywnie ketosiarczek 3 (para:orto > 100:1). Po obróbce wodą rozdzielono warstwy, a roztwór ketosiarczku 3 w o-DCB (wydajność oznaczona 97,5%) skierowano bezpośrednio do następnego etapu.
W reakcji Friedel-Craftsa wytwarza się najpierw kompleks acetylu w roztworze w o-DCB (około 1,2 równoważnika każdego z reagentów), po czym dodaje się tioanizol (1 równoważnik). Oba te etapy są egzotermiczne i pożądana jest kontrola temperatury.
Zastosowanie o-DCB wprowadza potencjalny problem, mianowicie acylowanie rozpuszczalnika przez kompleks AlCh-chlorek acetylu, prowadzące do wytworzenia dichloroacetofenonu. Tworzenie się dichloroacetofenonu minimalizuje się skutecznie przez prowadzenie acylowania w temperaturze -5 do 30°C, korzystnie -5 do 25°C.
Reakcja jest zwykle zakończona w ciągu 30 minut od dodania tioanizolu.
Reakcję zatrzymano przez wolne przeniesienie do wody (egzotermiczne). Stwierdzono, że korzystne jest utrzymywanie temperatury 25°C lub niższej.
Utlenianie siarczku
W wyniku procedury reakcji Friedel-Craftsa otrzymano roztwór ketosiarczku 3 w o-dichlorobenzenie, który poddano utlenieniu bezpośrednio. Utlenianie prowadzono przez dodanie wodnego roztworu nadtlenku wodoru do mieszaniny składającej się z ketosiarczku, o-DCB, wody z wolframianem sodu i ALIQUAT 336 jako katalizatora przeniesienia fazowego. Ketosulfon 4 wyodrębniono z wydajnością 88%.
Utlenianie prowadzono stosując około 1-5% wagowych wolframianu sodu w stosunku do ketosiarczku. Pożądana jest minimalizacja wsadu katalizatora, ponieważ wstępne wyniki wykazały, że wyodrębniony ketosulfon może zawierać wychwycony wolfram.
Reakcja miała okres indukcji około 15 minut i ważne jest ustalenie, czy reakcja przebiega przed dodaniem całej ilości nadtlenku, ponieważ inicjacja reakcji egzotermicznej w późniejszym etapie jest potencjalnie niebezpieczna. Utlenianie siarczku do sulfotlenku i sulfotlenku do sulfonu prowadzono tak, że obie reakcje przebiegały natychmiastowo, dzięki czemu unika się nagromadzania się H2O2 po pierwszym utlenianiu. Osiągnięto to przez dodanie H2O2 do mieszaniny substratu Na2WO4-ALIQUAT 336 w podwyższonej temperaturze. Gdy utlenianie już biegnie, wydzielające się ciepło utrzymuje temperaturę i niekiedy konieczne jest chłodzenie dla utrzymania temperatury 45-50°C. Dla podtrzymania żądanego zakresu temperatury doprowadzano ciepło przez okres 1-2 godzin.
Metoda wyodrębniania produktu jest oparta na rozpuszczalności ketosulfonu w o-DCB. Gdy utlenianie zbliża się do końca, ketosulfon wytrąca się z mieszaniny reakcyjnej. Na końcu reakcji nadmiar H2O2 niszczy się przez reakcję z wodnym roztworem NaHSO3, a produkt wydziela przez filtrację trójfazowej mieszaniny. Placek filtracyjny przemywa się IPA w celu usunięcia wody i o-DCB i suszy się pod próżnią, otrzymując produkt z wydajnością 86-90%.
PL 195 025 B1
Bromowanie
W wyniku bezpośredniego bromowania ketosulfonu 4 bromem w HOAc, zainicjowanego HBr i prowadzonego w temperaturze pokojowej, otrzymano z wydajnością 93% 2-bromo-4-(metylosulfonylo)acetofenon 2 (określany dalej jako bromoketon 2).
93% konwersję do bromoketonu uzyskuje się stosując 0,96-0,98 równoważników bromu w stosunku do ketosulfonu. Dalsze dodawanie bromu prowadzi do zwiększonych ilości dibromoketonu. Reakcja bromowania ma okres indukcji przeciętnie od 1 do 15 minut. Reakcja jest egzotermiczna i korzystnie reguluje się temperaturę na poziomie od 25 do 24°C.
Do zawiesiny w HOAc dodano wodę (1 objętość), po czym przesączono, uzyskując z wydajnością 87% bromoketon 2.
Bromowanie w kwasie octowym prowadzono korzystnie w temperaturze 22-24°C przy stężeniach 3-10 ml kwasu octowego na gram ketosulfonu.
Sprzęganie-cyklizacja
Nieoczekiwanie stwierdzono, że reakcja cyklizacji była znacznie szybsza w rozpuszczalnikach amidowych (DMF, NMP, DMAC) niż w ACN. Czyste reakcje sprzęgania uzyskuje się stosując zasady aminowe, zasady nieorganiczne i AMBERLITE IRA 900. Zasady nieorganiczne są korzystne do sprzęgania, ponieważ obecność bromowodorku aminy (utworzonego podczas sprzęgania wobec zasad aminowych) opóźniała reakcję cyklizacji. W reakcji cyklizacji zasady aminowe są nieoczekiwanie dużo lepsze pod względem czystości produktu niż zasady nieorganiczne, takie jak węglany i wodorowęglany. Najszybszą i najczystszą reakcję uzyskiwano stosując diizopropyloaminę.
Sekwencję reakcji prowadzono jak następuje. Fenylooctan sodu generowano in situ w reakcji kwasu fenylooctowego z NaOH w temperaturze 40°C. Po dodaniu bromoketonu 2 następowało natychmiastowe sprzęganie z wytworzeniem fenylooctanu 4-(metylosulfonylo)benzoilometylowego 5 (określanego tu jako ester fenylooctowy 5). Produkt 1 wyodrębniano przez bezpośrednią krystalizację z mieszaniny reakcyjnej po dodaniu wodnego roztworu HCl i wody.
Stosowanie fenylooctanu sodu w reakcji sprzęgania z bromoketonem 2 jest ważne ze względu na wysoką rozpuszczalność NaBr (utworzonego podczas sprzęgania) w DMF. Można stosować NaHCO3-kwas fenylooctowy, ale reakcja sprzęgania jest powolna. Fenylooctan potasu (generowany in situ z kwasu fenylooctowego i KOH) lub KHCO3-kwas fenylooctowy nie powinny być stosowane, ponieważ skutkuje to wytrącaniem się KBr, który jest wychwytywany przez produkt podczas zatrzymywania reakcji.
Sekwencję sprzęganie-cyklizacja korzystnie prowadzi się stosując odgazowany DMF jako rozpuszczalnik, ponieważ okazało się to korzystne ze względu na kolor produktu. Dla uniknięcia zanieczyszczeń barwnych rozpuszczalnik odgazowuje się, na przykład przez przepłukiwanie azotem.
PL 195 025 B1
Reakcję cyklizacji korzystnie prowadzi się stosując około 3 równoważniki DIA w temperaturze 45°C. Produkt sprzęgania (ester kwasu fenylooctowego 5) ulega natychmiastowej konwersji do aldolowych związków pośrednich 6, które następnie przekształca się w związek 1.
Reakcja cyklizacji, prowadzona w temperaturze 40°C zwykle wymaga 4,5 godziny dla całkowitej konwersji. Reakcje cyklizacji przy użyciu około 2 równoważników DIA lub 2,5 równoważnika DIA w temperaturze 45°C wymagają dla zakończenia reakcji około 4,25 godziny i dają związek 1 z wydajnością i jakością porównywalnymi jak w przypadku użycia 3 równoważników zasady.
Reakcję zatrzymywano przez dodanie 2N wodnego roztworu HCl (3,5 równoważnika w stosunku do bromoketonu) w temperaturze 20-30°C. Ma to na celu zobojętnienie DIA i wywołanie krystalizacji produktu.
Rekrystalizacja produktu końcowego
Doskonała pod względem wydajności (90-92%), usunięcia zanieczyszczeń i substancji barwnych okazała się kombinacja rozpuszczalników aceton i IPA. Jednakże, umiarkowana rozpuszczalność związku 1 w acetonie (około 25 mg/ml w 25°C) wymaga użycia dużej ilości rozpuszczalnika do rozpuszczenia i filtracji szarży. Późniejsze zatężanie (destylacja próżniowa) zwiększa czas obróbki, a konieczność oddzielenia i recyklizacji acetonu i IPA przez destylację zwiększa koszty i zmniejsza efektywność.
Względy produktywności wymagają stosowania rozpuszczalnika, w którym związek 1 jest bardzo dobrze rozpuszczalny. Nieoczekiwanie okazało się, że doskonała pod względem wydajności (> 95%), usunięcia zanieczyszczeń i substancji barwnych jest kombinacja rozpuszczalników DMF-H2O. Jednakże generalnie, stosowanie DMF powoduje wysoki poziom zanieczyszczenia krystalizowanego produktu resztkami rozpuszczalnika.
Nieoczekiwanie stwierdziliśmy, że gdy krystalizację prowadzi się w temperaturze 40 do 60°C, to stopień wychwytywania rozpuszczalnika jest bardzo niski (poniżej 0,2%). Dla porównania, gdy krystalizację prowadzi się w temperaturze pokojowej, to stopień wychwytywania rozpuszczalnika jest znaczny (około 1 do 2%).
Związek 1 ma wysoką rozpuszczalność w DMF (135 mg/ml w 25°C), który jest dobrze tolerowany w produkcie końcowym. Półoczyszczony związek 1 rozpuszcza się w DMF (6,5 ml/g, 50°C). Roztwór filtruje się w celu usunięcia wszelkich obcych substancji i dodaje powoli wodę (8 ml/g, 1 h), utrzymując temperaturę roztworu 50°C. Mieszaninę chłodzi się do 25°C, starzy przez 30 minut i filtruje. Placek filtracyjny przemywa się mieszaniną DMF-H2O (1:3), HO i IPA, po czym suszy pod próżnią (25°C), otrzymując czysty związek 1 (wydajność 98%).
Po dodaniu wody szarżę chłodzi się do 25°C i starzy przez 30 minut, po czym poddaje filtracji. Szarżę filtruje się, a placek filtracyjny przemywa się mieszaniną DMF-H2O (1:2), H2O i IPA. Osad suszy się w suszarce próżniowej w 25°C, otrzymując produkt końcowy z wydajnością 98%.
Synteza ketosiarczku 3
PL 195 025 B1
Ciężar cząsteczkowy Mole Równ. Ilość
Tioanizol 124,21 16,10 1,0 2 kg
Chlorek acetylu 78,5 19,34 1,2 1,375 l
Chlorek glinu 133,3 19,34 1,2 2,58 kg
o-DCB 25 l
Woda 31 l
Do 50 l kolby okrągłodennej wyposażonej w mieszadło mechaniczne, doprowadzenie azotu i sondę temperaturową załadowano o-DCB. Roztwór ochłodzono do -5°C i dodano AlCL.
Dodano nie rozcieńczony chlorek acetylu poprzez wkraplacz w ciągu 10 minut.
Uzyskaną zawiesinę ochłodzono do -5°C i dodano przez wkraplacz w ciągu 40 minut tioanizol.
Pod koniec dodawania tioanizolu utworzyła się bardzo ciężka, żółta zawiesina. Zapewniono efektywne mieszanie (duży moment mieszadła). Zawiesinę starzono w temperaturze -2°C do +2°C przez 60 minut.
Do 50 l 4-szyjnej kolby okrągłodennej wyposażonej w mieszadło mechaniczne, doprowadzenie azotu i sondę temperaturową załadowano H2O (15 l), a następnie ochłodzono do 10°C. Mieszaninę reakcyjną (temperatura ustawiona na +2°C tak, aby zawiesina była wystarczająco mobilna dla jej przeniesienia) przeniesiono powoli do wody (w ciągu 1 h) poprzez szeroką rurkę teflonową, mieszając energicznie. Do pozostałości mieszaniny reakcyjnej w kolbie dodano H2O (2 l), po czym przeniesiono ją mieszaniny wodnej. Podczas tych operacji utrzymywano temperaturę roztworu 10-22°C przez kontrolowanie szybkości dodawania i przez chłodzenie zewnętrzne (łaźnia chłodząca z solanki i lodu).
Mieszaninę mieszano energicznie w 10-25°C przez 1,5 h.
Mieszaninę przeniesiono do naczynia ekstrakcyjnego o pojemności 100 l i rozdzielono warstwy. Warstwę o-DCB (warstwa dolna) załadowano do naczynia ekstrakcyjnego, dodano H2O (7 l) i mieszano mieszaninę przez 5 minut w 25°C. Rozdzielono warstwy i analizowano warstwę o-DCB za pomocą HPLC.
Test ilościowy z wzorcem chromatograficznym wykazał utworzenie 2,61 kg ketosiarczku 3 (wydajność oznaczona 97,5%).
Roztwór produktu w o-DCB wzięto bezpośrednio do następnego etapu.
Wytwarzanie ketosulfonu 4
Procedura
Ciężar cząsteczkowy Mole Równ. Ilość
Ketosiarczek 166,23 0,590 1,000 98 g
N32WO4 · 2H2O 329,86 0,003 0,015 1,0 g
Aliquat 336 404,17 0,012 0,020 5,0 g
30% roztwór wodny H2O2 34,02 1,470 2,500 150 ml
20% roztwór wodny NaHSO3 152 ml
IPA 300 ml
H2O 300 ml
Kwas siarkowy (1M) 7 ml
PL 195 025 B1
Do 3-szyjnej kolby okrągłodennej o pojemności 1 l, wyposażonej w mieszadło mechaniczne, sondę temperaturową, wkraplacz i doprowadzenie azotu załadowano diwodzian wolframianu sodu (1,0 g w postaci roztworu w 20 ml H2O), kwas siarkowy (1M, 4 ml), roztwór ketosiarczku (1 l roztworu w o-DCB, 98 g, 1 równ.) i Aliquat 336.
Mieszaninę ogrzewano w atmosferze azotu do 45°C. Do wkraplacza załadowano 150 ml 30% wodnego roztworu nadtlenku wodoru i dodano 15 ml do mieszaniny ketosiarczek-Na2WO4. Mieszaninę reakcyjną starzono przez 15 minut i pobrano próbkę.
Pozostałą ilość nadtlenku wodoru (135 ml) dodano w ciągu 1 godziny w temperaturze 45°C. Mieszaninę starzono przez 30 minut i przeprowadzono analizę.
Mieszaninę ochłodzono do 18°C. Nie przereagowany nadtlenek rozłożono przez powolne dodanie 20% wodnego roztworu wodorosiarczynu sodowego. Utrzymywano temperaturę poniżej 25°C.
Mieszaninę starzono przez 30 minut w 22°C, po czym przesączono. Placek filtracyjny przemyto raz wodą (100 ml) i raz IPA (300 ml), po czym wysuszono w 40°C (pod strumieniem azotu), otrzymując 104,7 g ketosulfonu (wydajność na tioanizol 89,6%).
Synteza bromoketonu 2
Ciężar cząsteczkowy mole równ. ilość
Ketosulfon 4 198,23 0,522 1,00 103,5 g
Brom 159,82 0,506 0,97 80,89 g
48% wodny roztwór HBr 0,5 mil
kwas octowy 500 ml
woda 700 ml
HOAc:H2O (1:1) 200 ml
Do 3-szyjnej kolby okrągłodennej o pojemności 2 l, wyposażonej w mieszadło mechaniczne, sondę temperaturową, wkraplacz i doprowadzenie azotu załadowano lodowaty kwas octowy, ketosulfon i 48% roztwór wodny HBr.
Wkraplacz załadowano bromem. Po dodaniu 10% bromu (8,1 g) wytworzyła się pomarańczowa zawiesina, którą starzono 30 minut w temperaturze 25°C, po czym pobrano próbkę.
Reakcja bromowania ma okres indukcji 1-15 minut, po którym to czasie następuje szybkie zużywanie bromu w miarę jego dodawania. Pozostałą ilość bromu dodano w ciągu 50 minut w temperaturze 20-25°C. Uzyskaną jasnożółtą zawiesinę starzono przez 2 h w temperaturze 22-25°C.
Po starzeniu mieszaniny przez 2-3 h szarżę przesączono. Wilgotny placek filtracyjny przemyto raz 200 ml mieszaniny H2O:HOAc 1:1 i raz H2O (200 ml). Placek filtracyjny wysuszono pod próżnią w 40°C pod strumieniem azotu, otrzymując bromoketon (87%).
Wytwarzanie związku 1
PL 195 025 B1
Ciężar cząsteczkowy Mole Równ. Ilość
Bromoketon 2 277,13 30 1,0 8,31 g
Kwas fenylooctowy 136,15 39 1,3 5,31 g
NaOH (50% wag.) 33 1,1 1,73 ml
Diizopropyloamina (DIA) 101,19 90 3,0 12,6 ml
DMF 152,5 ml
2NHCl 105 3,5 52,5 ml
H2O 32 ml
IPA 27,5 ml
Do 3-szyjnej kolby okrągłodennej o pojemności 500 ml, wyposażonej w mieszadło mechaniczne, sondę temperaturową, wkraplacz i doprowadzenie azotu załadowano kwas fenylooctowy i DMF.
Do roztworu dodano 50% (wag.) roztwór NaOH, otrzymując mieszaninę dwufazową. Uzyskaną mieszaninę mieszano energicznie w temperaturze 4°C przez jedną godzinę.
Do roztworu fenylooctanu sodu dodano bromoketon 2.
Kolbę reakcyjną zabezpieczono od światła ze względu na znaną wrażliwość związku 1 na światło. Dodano za pomocą strzykawki diizopropyloaminę (DIA) (reakcja nie egzotermiczna) i szarżę starzono w temperaturze 45°C przez 3,5 godziny.
Roztwór reakcyjny ochłodzono do 20-25°C i dodano przez wkraplacz w ciągu 1 h 2N HCl, utrzymując temperaturę między 20 a 30°C.
Produkt wytrącano dalej przez dodanie do zawiesiny reakcyjnej w ciągu 1 h wody (32 ml, poprzez wkraplacz).
Starzono 1-2 godziny w temperaturze 25°C i szarżę filtrowano. Ciecz macierzystą zawracano w celu usunięcia całości produktu z kolby. Wilgotny placek filtracyjny przemyto raz 10 ml mieszaniny DMF:IPA 1:3 i raz 20 ml IPA. Placek wysuszono przez odessanie, otrzymując 7,36 g półoczyszczonego związku 1 (78%).
Rekrystalizacja związku 1
Ciężar cząsteczkowy Mole Równ. Ilość
Półoczyszczony związek 1 314 3,18 1,0 1 kg
DMF 6,67 l
H2O 11,83 l
Alkohol izopropylowy 2 l
Do 4-szyjnej kolby okrągłodennej o pojemności 12 l, wyposażonej w mieszadło mechaniczne, sondę temperaturową, wkraplacz i doprowadzenie azotu załadowano półoczyszczony związek 1 i DMF (5,5 1). Mieszaninę ogrzewano w temperaturze 52°C przez 20 minut.
Roztwór przefiltrowano do okrągłodennej kolby 4-szyjnej o pojemności 20 l (wyposażonej w mieszadło mechaniczne, termoparę, doprowadzenie azotu i doprowadzenie próżni) poprzez wewnętrzny filtr 1 mikronowy. Naczynie i przewody przepłukano 500 ml DMF. Temperaturę roztworu ustawiono na 52°C, po czym dodano wodę (7,5 1) w ciągu 90 minut za pomocą pompy perystaltycznej.
Podczas dodawania wody utrzymywano temperaturę między 49°C a 52°C. Tworzenie kryształów rozpoczęło się po dodaniu około 10% wody.
Uzyskaną zawiesinę pozostawiono do ochłodzenia do 25°C na 90 minut.
Zawiesinę odfiltrowano, placek filtracyjny przemyto mieszaniną DMF-H2O (1:2, 2 l), H2O (3 1), a następnie 2 l IPA. Osad wysuszono przez 12 h pod próżnią w temperaturze 25°C, otrzymując 980 g (98%) związku 1 w postaci jasnożółtego osadu.
Poniższe skróty mają następujące znaczenia:
Ac = aeetyl
Aliquat = chlorek trikaptylometyloamoniowy
PL 195 025 B1
DIA = diizsorsoylszmiyz (tzkżn DIPA)
DMAC = N,N-dimntylszcntzmid
DMAP = 4-(dimntylszmiys)oirydyyz
DMF = N,N-dimntylsfsrmzmid
HOAc = kwzs sctswy
IPA = zlksOsl izsorsoylswy
NMP = 1-mntyls-2-oirslidyysy
NPAID = yin stnrydswy lnk orznciwzzozlyy
s-DCB = srts-dicOlsrsbnyzny
THF = tntrzOydrsfurzy
Zastrzeżenia patentowe

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzaniazwiązkówfenyloheterocyklicznycho wzorzel :
    w którym R2 szyzckn fnyyl, nanytuzlyin msys- lub diosdstzaisyy ztsmnm cOlsrcacz, z R3 i R3 yinzzInżyin sd sinbin szyzczzjz ztsm wsdsru lub grupę Ci-4zlkilswz, znamienny tym, żn:
    (b4) psddzjn się rnzkcji w N,N-dimntylsfsrmzmidkin związek s wksrkn 2 w którym R3 i R3 mzją zyzcznyiz tzkin jzk psdzys pswyżnj dlz wzsru 1, z oscOsdyą kwzsu fnyylssctswngs s wzsrzn:
    w którym R2 mz zyzcznyin tzkin jzk psdzys pswyżnj dlz wzsru 1, w sbncysści zzszdy yinsrgzyiczynj, z wytwsrznyinm związku s wzsrzn 5z
    PL 195 025 B1 w którym R, R3 i R3' mają znaczenia takie jak podano powyżej dla wzoru 1 i (b5) na tak wytworzony związek o wzorze 5a działa się w polarnym rozpuszczalniku aprotonowym zasadą organiczną z wytworzeniem związku o wzorze 1.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako zasadę nieorganiczną stosuje się wodorotlenek sodowy.
  3. 3. Sspsóóweeługzzstrz.1 , z znmieenntym, żżj akopplarnyroozuuzzczlnikaarotonootystossje się N,N-dimetyloformamid.
  4. 4. Sspsóóweeługzzstrz. 1,zznmieenytym, żż pp etaaie(bb) puzzeuoweadzsię krystalizzaję w temperaturze 40 do 60°C.
  5. 5. Sspsóóweeługzzstrz. 1,zznmieenytym, żż t1etwerzzsięzwiązzko wwz^^z 1, którym jesS 3-fenylo-(4-(4-metylosulfonylo)fenylo)-2-(5H)-furanon.
  6. 6. ;spsóóweeługzzstrz.1, zznmieenytym, żż: w etakie(bb)stoss-esięzwiązzS o weznzz2, otrzymany przez reakcję, w której (b3) poddaje się reakcji związek o wzorze 4 w którym R3 i R)' mają znaczenia takie jak podano powyżej dla wzoru 1, z bromem w wodnym kwasie octowym, otrzymując związek o wzorze 2.
  7. 7. Sspsóó weeługzzstrz.6,zznmieenytym, żż w etakie S bb)d dodjes iębromoweOdrdla zzSio cjowania reakcji.
  8. 8. Sspsóó weeługzzstrz. 1 . zznmieenytym, żż: w etaaiet1(b)stossjes ię związzto tpeztzz2. otrzymany przez reakcje, w których:
    (b2) związek o wzorze 3 w którym R) i R)' mają znaczenia takie jak podano powyżej dla wzoru 1, poddaje się reakcji w rozpuszczalniku obojętnym w obecności katalizatora przeniesienia fazowego, ze środkiem utleniającym, z wytworzeniem związku o wzorze 4:
    PL 195 025 B1 w którym R3 i R3' mają znaczenia takie jak podano powyżej dla wzoru 1; i następnie (b3) poddaje się reakcji związek o wzorze 4 z bromem w wodnym kwasie octowym, otrzymując związek o wzorze 2.
  9. 9. Sppsóó weełuu zzstrz.8,znamiennytym, żż w etapip ( bb)j ako roozuuzzczlnikooojętny stosuje się ortodichlorobenzen, jako katalizator przeniesienia fazowego chlorek trikaprylometyloamoniowy, a jako środek utleniający nadtlenek wodoru.
  10. 10. SpρsZóweeług zzasz 8, znnmliennytymi, żż w Besali^bb)j akokotalizztospprzniesienia fazowego stosuje się chlorek trikaprylometyloamoniowy, dodaje się w etapie (b2) wolframian sodu jako katalizator utleniania i w etapie (b3) dodaje się bromowodór dla zainicjowania reakcji.
  11. 11. SpρsZóweeługzzsrrz. 1 , z nnmliennytymi, żż w ektapi e bO)srossjes ięzwiązzko svezs:z2 , otrzymany przez reakcje, w których (b1) poddaje się reakcji w rozpuszczalniku obojętnym tioanizol z chlorkiem acylu o wzorze R3R3'CHCOCl, w którym R3 i R3' mają znaczenia takie jak podano powyżej dla wzoru 1, w obecności chlorku glinu, z wytworzeniem związku o wzorze 3 w którym R3 i R3' mają znaczenia, takie jak podano powyżej dla wzoru 1, (b2) tak wytworzony związek o wzorze 3 poddaje się reakcji w rozpuszczalniku obojętnym w obecności katalizatora przeniesienia fazowego, ze środkiem utleniającym, z wytworzeniem związku o wzorze 4:
    w którym R3 i R3' mają znaczenia, takie jak podano powyżej dla wzoru 1, (b3) poddaje się reakcji związek o wzorze 4 z bromem w wodnym kwasie octowym, otrzymując związek o wzorze 2.
  12. 12. Sposób według zastrz. 5, nnmminnnm tym, że:
    (b1) poddaje się reakcji w rozpuszczalniku obojętnym tioanizol
    PL 195 025 B1 z chlorkiem acylu o wzorze R3R3CHCOCl, w którym R3 i R3 oznaczają atomy wodoru, w obecności chlorku glinu, z wytworzeniem związku o wzorze 3:
    w którym R3 i R3 oznaczają atomy wodoru, (b2) tak wytworzony związek o wzorze 3 poddaje się reakcji w rozpuszczalniku obojętnym w obecności katalizatora przeniesienia fazowego, ze środkiem utleniającym, z wytworzeniem związku o wzorze 4:
    w którym R3 i R3 oznaczają atomy wodoru, (b3) poddaje się reakcji związek o wzorze 4 z bromem w wodnym kwasie octowym, otrzymując związek o wzorze 2:
    w którym R3 i R3 oznaczają atomy wodoru, (b4) związek o wzorze 2 poddaje się reakcji w N,N-dimetyloformamidzie z pochodną kwasu fenylooctowego o wzorze:
    r2-zxco2h
    PL 195 025 B1 w którym R oznacza grupę fenylową, w obecności zasady nieorganicznej, z wytworzeniem związku o wzorze 5a:
    w którym R oznacza grupę fenylową, a R3 i R3 oznaczają atomy wodoru; i (b5) na związek o wzorze 5a działa się w polarnym rozpuszczalniku aprotonowym zasadą organiczną, z wytworzeniem związku o wzorze 1.
PL97330750A 1996-07-03 1997-06-27 Sposób wytwarzania związków fenyloheterocyklicznych PL195025B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US2120096P 1996-07-03 1996-07-03
GBGB9615867.0A GB9615867D0 (en) 1996-07-03 1996-07-29 Process of preparing phenyl heterocycles useful as cox-2 inhibitors
PCT/US1997/011466 WO1998000416A1 (en) 1996-07-03 1997-06-27 Process of preparing phenyl heterocycles useful as cox-2 inhibitors

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL330750A1 PL330750A1 (en) 1999-05-24
PL195025B1 true PL195025B1 (pl) 2007-08-31

Family

ID=26309770

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97330750A PL195025B1 (pl) 1996-07-03 1997-06-27 Sposób wytwarzania związków fenyloheterocyklicznych

Country Status (26)

Country Link
US (1) US5840924A (pl)
EP (1) EP0912537B1 (pl)
JP (1) JP3071472B2 (pl)
CN (1) CN1097046C (pl)
AR (1) AR007695A1 (pl)
AT (1) ATE266651T1 (pl)
AU (1) AU717835B2 (pl)
BR (1) BR9710099A (pl)
CA (1) CA2258048C (pl)
CZ (1) CZ297257B6 (pl)
DE (1) DE69729096T2 (pl)
DK (1) DK0912537T3 (pl)
EA (1) EA001629B1 (pl)
ES (1) ES2218691T3 (pl)
GB (1) GB9615867D0 (pl)
HK (1) HK1017355A1 (pl)
HR (1) HRP970351B1 (pl)
HU (1) HU224840B1 (pl)
NZ (1) NZ333379A (pl)
PL (1) PL195025B1 (pl)
PT (1) PT912537E (pl)
RS (1) RS49591B (pl)
SK (1) SK283997B6 (pl)
TW (1) TW419474B (pl)
UA (1) UA57029C2 (pl)
WO (1) WO1998000416A1 (pl)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20040072889A1 (en) * 1997-04-21 2004-04-15 Pharmacia Corporation Method of using a COX-2 inhibitor and an alkylating-type antineoplastic agent as a combination therapy in the treatment of neoplasia
CA2322824A1 (en) * 1998-03-13 1999-09-16 Merck & Co., Inc. Combination therapy and composition for acute coronary ischemic syndrome and related conditions
US6031108A (en) * 1998-09-16 2000-02-29 Bayer Corporation Process for the preparation of 2-(methylsulfonyl)-5-(trifluoromethyl)-1,3,4-thiadiazole (TDA sulfone)
US6649645B1 (en) 1998-12-23 2003-11-18 Pharmacia Corporation Combination therapy of radiation and a COX-2 inhibitor for treatment of neoplasia
US6686390B2 (en) * 2000-05-22 2004-02-03 Dr. Reddy's Laboratories Limited Compounds having antiinflamatory activity: process for their preparation and pharmaceutical compositions containing them
DE10129320A1 (de) * 2001-06-19 2003-04-10 Norbert Mueller Verwendung von COX-2 Inhibitoren zur Behandlung von Schizophrenie, wahnhaften Störungen, affektiven Störungen oder Ticstörungen
US20060167074A1 (en) * 2001-06-19 2006-07-27 Norbert Muller Methods and compositions for the treatment of psychiatric disorders
US7049459B2 (en) * 2001-10-10 2006-05-23 Shasun Chemicals And Drugs Limited 1-[(4-methyl thio)phenyl]-2-(phenyl acetoxy)-1-ethanone and a process for preparing the same
BR0306820A (pt) * 2002-01-10 2004-12-07 Pharmacia & Up John Company Uso de inibidores cox-2 em combinação com agentes antivirais para o tratamento de infecções de papilomavìrus
TW200403072A (en) * 2002-01-23 2004-03-01 Upjohn Co Combination therapy for the treatment of bacterial infections
US20040147581A1 (en) * 2002-11-18 2004-07-29 Pharmacia Corporation Method of using a Cox-2 inhibitor and a 5-HT1A receptor modulator as a combination therapy
US20040220155A1 (en) * 2003-03-28 2004-11-04 Pharmacia Corporation Method of providing a steroid-sparing benefit with a cyclooxygenase-2 inhibitor and compositions therewith
EP1534305B9 (en) * 2003-05-07 2007-03-07 Osteologix A/S Treating cartilage / bone conditions with water-soluble strontium salts
EP2266584B1 (en) * 2003-05-07 2012-09-05 Osteologix A/S Composition with strontium and vitamin D for the prophylaxis and/or treatment of cartilage and/or bone conditions
WO2005009342A2 (en) * 2003-07-16 2005-02-03 Pharmacia Corporation Method for the treatment or prevention of dermatological disorders with a cyclooxygenase-2 inhibitor alone and in combination with a dermatological treatment agent and compositions therewith
US20050119262A1 (en) * 2003-08-21 2005-06-02 Pharmacia Corporation Method for preventing or treating an optic neuropathy with a cox-2 inhibitor and an intraocular pressure reducing agent
WO2005023189A2 (en) * 2003-09-03 2005-03-17 Pharmacia Corporation Method of cox-2 selective inhibitor and nitric oxide-donating agent
EP1784179A4 (en) 2004-08-24 2010-03-31 Merck Sharp & Dohme COMBINATION THERAPY FOR THE TREATMENT OF CYCLOOXYGENASE-2-MEDIATED DISEASES OR CONDITIONS IN PATIENTS WITH RISK TO THROMBOTIC CARDIOVASCULAR EVENTS
AU2006244393B2 (en) * 2005-05-05 2012-06-21 Cook Biotech Incorporated Implantable materials and methods for inhibiting tissue adhesion formation
CN104774186A (zh) * 2015-04-28 2015-07-15 江苏中旗作物保护股份有限公司 农药除草剂异恶唑草酮的合成方法
CN113660934A (zh) * 2018-11-21 2021-11-16 特默罗制药股份有限公司 罗非昔布的纯化形式、制备方法和用途
US10945992B1 (en) 2019-11-13 2021-03-16 Tremeau Pharmaceuticals, Inc. Dosage forms of rofecoxib and related methods
US11161833B1 (en) 2021-04-09 2021-11-02 Tremeau Pharmaceuticals, Inc. Deuterated etoricoxib, methods of manufacture, and use thereof

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5916884A (ja) * 1982-07-19 1984-01-28 Fujisawa Pharmaceut Co Ltd 新規フラン化合物
US4968817A (en) * 1984-07-27 1990-11-06 National Distillers And Chemical Corporation Manufacture of gamma-crotonolactone by carbonylation of glycidol
DE3615157A1 (de) * 1986-05-05 1987-11-12 Schwabe Willmar Gmbh & Co 5-arylalkyl-4-alkoxy-2(5h)-furanone, zwischenprodukte und verfahren zu ihrer herstellung sowie ihre anwendung als therapeutische wirkstoffe
DE3718527A1 (de) * 1987-06-03 1988-12-15 Basf Ag Verfahren zur herstellung von 2(5h)-furanonen
US5207817A (en) * 1989-09-23 1993-05-04 Bayer Aktiengesellschaft Herbicidal 5H-furan-2-one derivatives
DE4014420A1 (de) * 1989-09-23 1991-04-04 Bayer Ag 5h-furan-2-on-derivate
EP0524979A4 (en) * 1990-04-17 1993-03-10 Allergan, Inc. 2(5h)-furanones substituted in the 5 and or in the 4 position, as anti-inflammatory agents
US5393150A (en) * 1991-09-05 1995-02-28 Fort; Chris Bifurcated keyboard arrangement
IT1254558B (it) * 1992-03-26 1995-09-25 Mini Ricerca Scient Tecnolog Composti a base di 3,4-diaril-(5h)-furan-2-one ad attivita' fungicida 3
ATE160345T1 (de) * 1993-01-15 1997-12-15 Searle & Co 3,4-diarylthiophene und analoga davon, sowie deren verwendung als entzündungshemmende mittel
US5474995A (en) * 1993-06-24 1995-12-12 Merck Frosst Canada, Inc. Phenyl heterocycles as cox-2 inhibitors
AU693110B2 (en) * 1993-08-19 1998-06-25 Warner-Lambert Company Substituted 2(5H)furanone, 2(5H)thiophenone and 2(5H)pyrrolone derivatives, their preparation and their use as endothelin antagonists
AU1269495A (en) * 1994-01-10 1995-08-01 Merck Frosst Canada Inc. Phenyl heterocycles as cox-2 inhibitors
US5475995A (en) * 1994-05-16 1995-12-19 Livingston; George G. Truck spare tire locking rod

Also Published As

Publication number Publication date
AU3588697A (en) 1998-01-21
SK283997B6 (sk) 2004-07-07
HUP9903836A3 (en) 2001-06-28
RS49591B (sr) 2007-06-04
EP0912537B1 (en) 2004-05-12
UA57029C2 (uk) 2003-06-16
BR9710099A (pt) 1999-08-10
ATE266651T1 (de) 2004-05-15
EA001629B1 (ru) 2001-06-25
GB9615867D0 (en) 1996-09-11
SK179398A3 (en) 2000-04-10
CZ297257B6 (cs) 2006-10-11
AU717835B2 (en) 2000-04-06
TW419474B (en) 2001-01-21
US5840924A (en) 1998-11-24
CA2258048C (en) 2006-08-15
JP3071472B2 (ja) 2000-07-31
HU224840B1 (en) 2006-03-28
DE69729096D1 (de) 2004-06-17
CA2258048A1 (en) 1998-01-08
AR007695A1 (es) 1999-11-10
EP0912537A1 (en) 1999-05-06
HRP970351B1 (en) 2003-02-28
EA199900079A1 (ru) 1999-06-24
PT912537E (pt) 2004-08-31
WO1998000416A1 (en) 1998-01-08
CZ436898A3 (cs) 1999-06-16
ES2218691T3 (es) 2004-11-16
PL330750A1 (en) 1999-05-24
CN1097046C (zh) 2002-12-25
DE69729096T2 (de) 2005-04-28
DK0912537T3 (da) 2004-08-30
JPH11514002A (ja) 1999-11-30
HUP9903836A2 (hu) 2001-05-28
YU59298A (sh) 2000-03-21
HRP970351A2 (en) 1998-06-30
CN1224422A (zh) 1999-07-28
HK1017355A1 (en) 1999-11-19
NZ333379A (en) 2000-09-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL195025B1 (pl) Sposób wytwarzania związków fenyloheterocyklicznych
CA2953284A1 (en) Methods for the preparation of 1,3-benzodioxole heterocyclic compounds
EP1852421B1 (en) Process for production of 4-fluoroisoquinoline-5-sulfonyl halide or salt thereof
KR20030060901A (ko) 팬토프라졸 및 그 중간체의 제조방법
JP3259206B2 (ja) 2−置換ベンゾ[b]チオフェンの製造法
KR100483736B1 (ko) 사이클로옥시게나제-2억제제로서유용한페닐헤테로사이클의제조방법
JP2022517643A (ja) 3-ブロモ-5-(2-エチルイミダゾ[1,2-a]ピリジン-3-カルボニル)-2-ヒドロキシベンゾニトリルの合成
JP2003534335A (ja) 2‐クロル‐5‐クロルメチル‐1,3‐チアゾールの製法
US5723658A (en) Process for the preparation of salts of substituted or unsubstituted phthalic acids
SU1192623A3 (ru) Способ получени сложных эфиров
CN1116622A (zh) 3-取代喹啉-5-羧酸衍生物及其制备方法
WO2011082623A1 (zh) 一种非布索坦的制备方法
KR970011007B1 (ko) 하이드록시에틸술포닐니트로-및 하이드록시에틸술포닐아미노-벤조산 및 이들의 제조방법
CN1578764A (zh) 2-[烷基(芳基)]磺酰基苯磺酰氯及其中间体的制备方法
JPH051023A (ja) アルカンスルホンアニリド誘導体の製法
EP0748802B1 (en) Process for the preparation of alpha-methyl-2-thiopheneacetic acid derivatives
WO2008078340A1 (en) Process for the separation of 4-bromomethyl-2'-substituted biphenyls from 4,4,-dibromomethyl-2'-substituted biphenyls
WO2005016906A1 (en) Process for the manufacture of rofecoxib
CN112624936A (zh) 一种托芬那酸的水相合成方法
JPH0433792B2 (pl)
JPH08231537A (ja) 2−置換ベンゾ[b]チオフェンの製造法
PL70890B1 (pl)
JP2000290270A (ja) (z)−2−アミノチアゾール化合物の酸付加塩の製造方法
PL203467B1 (pl) Sposób wytwarzania pochodnych 4-alkilotio-1-bromobenzenu
FR2800373A1 (fr) Procede de preparation d'oxazoles trisubstitues

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120627