PL186840B1 - Kompozycja do polerowania optycznego - Google Patents

Kompozycja do polerowania optycznego

Info

Publication number
PL186840B1
PL186840B1 PL99342392A PL34239299A PL186840B1 PL 186840 B1 PL186840 B1 PL 186840B1 PL 99342392 A PL99342392 A PL 99342392A PL 34239299 A PL34239299 A PL 34239299A PL 186840 B1 PL186840 B1 PL 186840B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cerium dioxide
polishing
particle size
alumina
microns
Prior art date
Application number
PL99342392A
Other languages
English (en)
Other versions
PL342392A1 (en
Inventor
Ronald W.Sr. Laconto
Rami Schlair
Original Assignee
Saint Gobain Ceramics
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Saint Gobain Ceramics filed Critical Saint Gobain Ceramics
Publication of PL342392A1 publication Critical patent/PL342392A1/xx
Publication of PL186840B1 publication Critical patent/PL186840B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09GPOLISHING COMPOSITIONS; SKI WAXES
    • C09G1/00Polishing compositions
    • C09G1/02Polishing compositions containing abrasives or grinding agents
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09KMATERIALS FOR MISCELLANEOUS APPLICATIONS, NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE
    • C09K3/00Materials not provided for elsewhere
    • C09K3/14Anti-slip materials; Abrasives
    • C09K3/1454Abrasive powders, suspensions and pastes for polishing
    • C09K3/1463Aqueous liquid suspensions
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S977/00Nanotechnology
    • Y10S977/70Nanostructure
    • Y10S977/773Nanoparticle, i.e. structure having three dimensions of 100 nm or less
    • Y10S977/775Nanosized powder or flake, e.g. nanosized catalyst
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S977/00Nanotechnology
    • Y10S977/70Nanostructure
    • Y10S977/773Nanoparticle, i.e. structure having three dimensions of 100 nm or less
    • Y10S977/775Nanosized powder or flake, e.g. nanosized catalyst
    • Y10S977/776Ceramic powder or flake

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Finish Polishing, Edge Sharpening, And Grinding By Specific Grinding Devices (AREA)
  • Mechanical Treatment Of Semiconductor (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)
  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)

Abstract

1. Kompozycja do polerowania optycznego, znamienna tym, ze obejmuje wodna za- wiesine zawierajaca zasadniczo od 5 do 20% wagowych czastek stalych, z których od 85-95% stanowi alfa tlenek glinu o wielkosci czastek D50 mniejszej niz 0,5 mikrona i odpowiednio 15 do 5% wagowych stanowi dwutlenek ceru w postaci proszku o wielkosci czastek D50 od 0,2 do 4 mikronów. PL PL PL

Description

Przedmiotem niniejszego wynalazku są kompozycje do polerowania powierzchni optycznych. Polerowane powierzchnie mogą być szklane lub plastikowe.
Dobrze znanym jest fakt, że w celu uzyskania zadowalającej powierzchni optycznej niezbędnym jest aby była ona wolna od rys i wykazywała tak niską wartość Ra jak to tylko możliwe. Wartość Ra oznacza średnią odległość pomiędzy najwyższym i najniższym punktem na powierzchni, prostopadle do płaszczyzny tafli szkła polerowanego. Tak więc uznając, że powierzchnia nie jest całkowicie płaska w skali mikroskopowej, mierzy się różnice pomiędzy najwyższymi i najniższymi punktami. Oczywiście, niższa liczba oznacza lepszą przejrzystość optyczną i mniej zniekształceń.
Innym ważnym czynnikiem jest szybkość z jaką uzyskuje się pożądany poziom optycznej perfekcji. Szkło poleruje się zgodnie z procesem chemiczno-mechanicznym, który zachodzi tylko w środowisku wodnym. Koniecznym jest aby związek polerujący reagował z powierzchnią szkła i wodą jak również aby powierzchnia ulegała ścieraniu. Pewne substancje, takie jak, dwutlenek ceru są reaktywne lecz niezbyt dobre jako środki ścierające. Inne, takie jak, tlenek glinu działają jako środki ścierające lecz nie wykazują odpowiedniej reaktywności w odniesieniu do powierzchni. Problem ten opisał Lee Clark w artykule „Chemical Processes in Glass Polishing” przedstawionym w Journal of Non-Crystalline Solids, 120 (1990), 152-171. W warunkach przemysłowych, znacznie korzystniejszym jest aby proces wykończeniowy zachodził w krótszym, a nie w dłuższym czasie, zwłaszcza gdy nie jest wymagana bardzo dobra jakość i/lub gdy jakość może być poprawiona.
Proces polerowania przeprowadza się dwoma sposobami. Zgodnie z pierwszym, zawiesinę cząstek ścierających w wodnym środowisku (zwykle opartym o dejonizowaną wodę), umieszcza się tak, aby była w kontakcie z powierzchnią polerowaną i powoduje się przesuwanie warstwy po powierzchni według wcześniej ustalonego sposobu, tak aby wywołać ścieranie w zawiesinie i polerowanie powierzchni. Zgodnie z drugim sposobem, ścierające cząstki są osadzone w matrycy żywicowej, uformowanej w postać narzędzia i narzędzie to stosuje się następnie do polerowania powierzchni optycznej. Niniejszy wynalazek dotyczy pierwszego sposobu, w którym stosuje się zawiesinę.
W tej dziedzinie wiedzy proponowano różne kompozycje do zawiesin. W opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki numer 4 576 612 przedstawiono wytwarzanie zawiesiny in situ w kontrolowanej ilości przez zastosowanie poduszki z warstwą powierzchniową zawierającą cząstki ścierające umieszczone w żywicy, która stopniowo rozpuszcza się
186 840 w trakcie stosowania i uwalnia cząstki polerujące. Proponowane do stosowania cząstki zawierają dwutlenek ceru („ceria”), dwutlenek cyrkonu („zirkonia”) i tlenek żelaza.
W patencie europejskim numer EP 608 730-A1 przedstawiono zawiesinę ścierającą do polerowania powierzchni w optycznych elementach, która zawiera środek do ścierania wybrany z grupy obejmującej tlenek glinu, szkło, pył diamentowy, karborund, węglik tungstenu, węglik krzemu lub azotek boru z cząstkami o wielkości do jednego mikrona.
W opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki numer 5 693 239 przedstawiono wodną zawiesinę do polerowania i wyrównywania płaszczyzny obrabianych przedmiotów metalowych, która zawiera submikronowe cząstki alfa tlenku glinu, łącznie z inną bardziej miękką postacią tlenku glinu lub bezpostaciowej krzemionki.
Znaczna ilość prac w tej dziedzinie dotyczy zawiesinowych kompozycji do chemicznego i mechanicznego polerowania materiałów półprzewodnikowych, w których ponownie zwykle stosuje się te same środki ścierne ze zmianami składników zawieszonego podłoża.
Powodzenie polerowania szkieł w znacznym stopniu zależy oczywiście od twardości szkła. Polerowanie bardzo twardych szkieł oczywiście trzeba prowadzić bardzo długo i powstają końcowe problemy jeśli dla oczywistej wygody stosuje się bardziej twarde proszki ścierne.
Dotychczasowe kompozycje zawiesinowe często są bardzo skuteczne dla uzyskania pożądanego efektu. Jednak wymagają one również długich okresów czasu. Uzyskano nową kompozycję, w której dwa tlenki, tlenek glinu i dwutlenek cyrkonu wykazują synergizm działania, tak, że ich wzajemne działanie daje lepsze wyniki niż suma działania pojedynczych składników. Taka kompozycja pozwala na uzyskanie bardzo wysokiego poziomu optycznej perfekcji w czasie krótszym niż konieczny dla uzyskania tego wyniku przy użyciu dotychczasowych zawiesin bez konieczności stosowania podwyższonej temperatury, czasami wykorzystywanej dla zwiększenia reaktywności. Ponadto, bardzo skutecznie polerują one również twarde szkła z tylko niewielkim lub bez równoczesnego uszkodzenia powierzchni. Można je stosować w urządzeniach do polerowania typu poduszki (ang. pad) lub kostki (ang. pitch).
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest kompozycja do optycznego polerowania, zawierająca środek zawieszający z zawieszonymi w nim cząstkami ściernymi, będącymi cząstkami alfa tlenku glinu i cząstkami dwutlenku ceru w stosunku tlenku glinu do dwutlenku ceru w granicach od 95:5 do 85:15 i bardziej korzystnie od 96:4 do 88:12.
W korzystnych kompozycjach tlenek glinu jest w postaci cząstek, które są zasadniczo o wymiarach submikronowych i średni wymiar cząstki jest mniejszy niż 0,5 mikrona i bardziej korzystnie od 0,15 do 0,25 mikrona. W odniesieniu do opisu niniejszego zgłoszenia należy rozumieć, że określenie „średnie wymiary cząstki” są wartościami „D50” oznaczonymi przy użyciu analizatora wielkości cząstek typu Horiba L-910. Takie tlenki glinu uzyskuje się, na przykład, sposobem przedstawionym w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki numer 4 657 754.
Dostępny w handlu dwutlenek ceru zwykle jest mieszaniną tlenków metali ziem rzadkich z dwutlenkiem ceru jako głównym składnikiem. Inne składniki mogą obejmować tlenek neodymowy, tlenek samaru, tlenek prazeodymu i tlenek lantanu. Mogą również występować inne mniejsze ilości innych ziem rzadkich. W praktyce stwierdzono, że czystość „dwutlenku ceru” nie ma większego wpływu na przydatność cząstek ściernych z zastosowaniu do polerowania, tym samym właściwości użyteczne zgodnie z niniejszym wynalazkiem są udziałem handlowych substancji sprzedawanych pod nazwą dwutlenku ceru zawierających większą lub mniejszą ilość wszystkich innych tlenków metali ziem rzadkich. Dla celów niniejszego opisu, mieszaniny tlenków metali ziem rzadkich, w których dwutlenek ceru stanowi główny składnik, określony w procentach wagowych produktu, będą określane jako „dwutlenek ceru”. Przykłady handlowych źródeł „dwutlenku ceru” obejmują „50D1” i „Superox 50” (obydwa są dostępne w firmie Cercoa PenYan Nowy Jork), które zawierają, odpowiednio około 75% i 34% dwutlenku ceru; i „Rhodox 76” (z firmy Rhone Poulenc) zawierający około 50% dwutlenku ceru.
Dostępny w handlu dwutlenek ceru rozpatrywany pod kątem rozkładu wielkości cząstek zwykle jest w postaci dwuskładnikowej mieszaniny cząstek, z pikami wokół cząstek o roz4
186 840 miarach 0,4 i 4 mikrony, przy czym większość cząstek występuje w większych rozmiarach. Daje to wartość ogólną D50 dla proszku mniejszą niż 4, zwykle w zakresie 3-3,5 mikronów. Stwierdzono, że jeśli ten rozkład zmniejsza się za pomocą mielenia dwutlenku ceru do stosunkowo jednolitej wielkości cząstek około 0,2 mikrona i bardziej korzystnie około 0,4 mikrona, to użyteczność kompozycji nie zostaje zbytnio zwiększona chyba, że szkło jest szczególnie twarde i pożądany jest również wysoki poziom wizualnej perfekcji. W tych warunkach substancja o rozkładzie cząstek niemielonych często okazuje się bardziej skuteczna.
Środkiem, w którym cząstki ścierające są zawieszone jest środowisko wodne z możliwymi małymi ilościami cieczy mieszających się z wodą, takich jak, alkohole. Najczęściej stosuje się wodę dejonizowaną łącznie ze środkiem powierzchniowo czynnym dodanym w celu lepszego zawieszenia cząstek ścierających. Zwykle części stałe stanowią w zawiesinie od 5 do 15, a nawet 20% wagowych, przy czym mniejsze wartości lub bardziej rozcieńczone zawiesiny stosuje się dla kostki. Zwykle, zawiesina o mniejszej zawartości stałych składników będzie polerowała wolniej, zaś zawiesinie o większej zawartości stałych składników towarzyszy problem osiadania cząstek ścierających. Wymogi praktyczne dyktują zawartość stałych składników w zawiesinie na poziomie od 5 do 15 i bardziej korzystnie od 8 do 12% wagowych.
Poniżej wynalazek opisano w następujących przykładach, które zamieszcza się w celu zilustrowania użyteczności wynalazku i wpływu czystości i wielkości cząstek dwutlenku ceru. Przykłady jednak nie mają na celu jakiegokolwiek ograniczania zakresu wynalazku.
Przykład 1
W tym przykładzie porównuje się użyteczność mieszaniny cząstek ścierających według wynalazku z zawiesinami kompozycji zawierających osobno składniki.
Próby polerowania przeprowadza się na dwustronnym urządzeniu AC500 Peter Wolters zaopatrzonym w polerujące poduszki „Suba 500” dostępne z firmy Rodel, Inc. Polerowane próbki szkła były wykonane ze stopionej krzemionki kwarcowej (Coming), pomyślane jako wyraźnie twarde szkło (560 - 640 Knoop).
Próbki poleruje się przy użyciu zawiesiny zawierającej 10% substancji stałych w każdym z trzech środków ściernych. Pierwszy z nich zawiera 100% tlenku glinu, drugi 100% dwutlenku ceru, zaś trzeci mieszaninę tego samego tlenku glinu i dwutlenku ceru w stosunku 90:10. Tlenek glinu uzyskuje się z firmy Saint-Gobain Industrial Ceramics, Inc. i zawiera on cząstki alfa tlenku glinu o wielkości pomiędzy około 20 do 50 nanometrów, w postaci aglomeratów o średnicy około 0,15 do 0,25 mikrona. Zasadniczo nie zawiera aglomeratów o średnicy większej niż mikron. Dwutlenek ceru stosuje się w postaci substancji o nazwie Rhodox 76, zawierającej około 50% tlenków metali ziem rzadkich, zmielony do wielkości cząstek dającej D50 wynoszącą około 0,4 mikrona. Zawiesiny przygotowuje się w dejonizowanej wodzie, do której dodaje się 0,07% wagowych substancji powierzchniowo czynnej (poliakrylan sodowy, dostępny z firmy R.T. Vanderbilt pod nazwą handlową Darvan 811).
Użyteczność w odniesieniu do otrzymanej powierzchni końcowej była badana w czasie i wykres wykonano na podstawie zebranych danych. Wyniki przedstawiono na fig. 1. Na fig. 2 przedstawiono te same dane z rozszerzeniem o oś „wykończenie” w celu wyraźniejszego wykazania poprawy.
Na podstawie fig. 1 i fig. 2 można stwierdzić, że jakkolwiek próbka polerowana przy użyciu 100% dwutlenku ceru wykazuje lepsze początkowe wykończenie, (to znaczy, przed polerowaniem jest bardziej gładka), niż dwie pozostałe, to nie jest polerowana tak dobrze. Na podstawie fig. 2, można stwierdzić, że sam tlenek glinu nigdy przy wykańczaniu powierzchni nie osiąga wartości Ra 200 angstremów. Z drugiej strony ten poziom wykończenia powierzchni przy użyciu dwutlenku ceru osiąga się po czasie 19 minut, zaś przy użyciu mieszaniny według niniejszego wynalazku ten poziom osiąga się w czasie krótszym niż 10 minut. Patrząc z innej strony, po czasie około 10 minut zawiesina do polerowania zawierająca dwutlenek ceru jako substancję ścierną, wykazuje wykończenie powierzchni na poziomie około 900, zawiesina zawierająca tlenek glinu jako substancję ścierną wykazuje wykończenie niewiele mniejsze niż 600 i zawiesina według niniejszego wynalazku powoduje wykończenie na poziomie niższym niż 200.
186 840
Przykład 2
W przykładzie tym bada się wpływ zmiany wielkości cząstek dwutlenku ceru na polerowanie stopionej krzemionki.
Stosowano kompozycję według niniejszego wynalazku z dwutlenkiem ceru o nazwie Rhodox 76 uzyskanym z firmy Rhone Poulenc. Rhodox 76 zawierał jednak cząstki o czterech różnych wielkościach (co określono przez pomiar wartości D50 przy użyciu analizatora wielkości cząstek typ Horiba LA910) i każdy z tych wielkości stosowano w oddzielnej próbie polerowania. Wielkości zastosowanych cząstek wynosiły 3,17 mikrona, 2,14 mikrona, 0,992 mikrona i 0,435 mikrona. Na fig. 3 zestawiono uzyskane wyniki. Z fig. 3 wynika, że dla tego rodzaju szkła, zaobserwowano niewielkie różnice w przydatności do polerowania związane z wielkością cząstek dwutlenku ceru. Podobne wyniki uzyskano przy użyciu jako źródeł dwutlenku ceru, preparatów „Superox 50” i „50D-1”.
Przykład 3
W przykładzie tym badano wpływ źródła pochodzenia dwutlenku ceru, zwłaszcza czy czystość tego produktu w jakikolwiek sposób wpływa na skuteczność polerowania. Przygotowano kompozycje według niniejszego wynalazku, takie jak w przykładzie 1, ale zawierające około 10% dwutlenku ceru i odpowiednio około 90% tlenku glinu. Kompozycje te badano w próbach polerowania szkła ze stopionej krzemionki przy użyciu urządzenia i sposobem identycznym do opisanego w przykładzie 1. Otrzymane wyniki przedstawiono na fig. 4. Pierwsza próbka, „S”, zawierała „Superox 50”, w którym dwutlenek ceru stanowi około 34%. Druga, „R”, zawierała „Rhodox 76”, w którym dwutlenek ceru stanowi około 50%. Trzecia, „D”, zawierała „50D1”, w którym dwutlenek ceru stanowi około 75%. Jak stwierdzono, pomiędzy tymi trzema badaniami występowały tylko niewielkie różnice skuteczności polerowania. Wydaje się, że tlenki innych metali ziem rzadkich będą prawdopodobnie zachowywać się podobnie jak dwutlenek ceru w kompozycjach według wynalazku.
Przykład 4
W tym przykładzie badano skuteczność polerowania i wpływ wielkości cząstek dwutlenku ceru w próbach ze szkłem B270 (twarde szkło o 530 Knoop). Podczas gdy w powyższych przykładach, w warunkach laboratoryjnych badano tylko „wykańczanie powierzchni” mierzone przez określenie wartości Ra, poniższe badanie wykonano pod kątem użyteczności przemysłowej, przy pomocy specjalisty, który określał końcowy wynik w zakresie wizualnej perfekcji. Tym sposobem, bardziej niż dotychczas mierzoną wartością Ra, można zidentyfikować „zaciemnienie” powstające w wyniku niedoskonałości powierzchni po operacji polerowania.
Stosowano urządzenie do dwustronnego typu 4800 P.R. Hoffman, zaopatrzone w polerujące poduszki „Suba 10” uzyskane z korporacji Rodel. Na próbki w czasie polerowania stosowano ciśnienie około 1,5 psi, (1,034 x 104 paskali). Polerowanie kończono w momencie gdy uzyskiwano pożądany poziom perfekcji powierzchni (klarowność).
Badano trzy kompozycje według niniejszego wynalazku. Wszystkie trzy zawierały tlenek glinu i środki powierzchniowo czynne opisane w przykładzie 1, w tych samych ilościach i je, łączme z dwutlenkiem ceru w tych samych względnych proporcjach w wodzie dejonizowanej. Różnice pomiędzy składnikami leżały w wielkości cząstek dwutlenku ceru. W pierwszej („kompozycja A”), dwutlenek ceru występował w postaci cząstek o wartości wynoszącej 0,4 mikrona. W drugiej i trzeciej („kompozycje B i B'”), dwutlenek ceru (Superox 50) stosowano bezpośrednio w postaci dostarczanej przez producenta. Jedyne różnice w tych dwóch przypadkach występowały tylko w polerowanych próbkach szkła. W drugiej z nich ,,B'”, wielkości próbek polerowanych były mniejsze, tym samym ciśnienie przykładane do nich w czasie polerowania w tym samym urządzeniu było większe. Powodowało to szybsze uzyskanie końcowego momentu polerowania. W czwartej, „kompozycja C”, dwutlenek ceru (Rhodox 76) również stosowano w postaci dostarczanej przez producenta. Jak wspomniano wcześniej, rozkłady wielkości cząstek tych substancji mają charakter dwupikowy, z olbrzymią większością posiadających pik około 4, co stwierdzono po analizie przy użyciu analizatora wielkości cząstek typu Horiba 910. Wyniki zamieszczono w poniższej tabeli.
186 840
Tabela
Kompozycja Ilość płytek Wyjściowa grubość Końcowa grubość Czas (minuty)
A 24 4,180 mm 4,168 mm 120
B 10 4,186 mm 4,155 mm 60
B' 20 4,183 mm 4,163 mm 40
C 10 4,180 mm 4,150 mm 50
Kompozycja A, (w której stosowano mielony dwutlenek ceru, daje jednolitą, jasną, szarą barwę po 90 minutach i wymaga dalszych 30 minut dla usunięcia tej szarości i pozostawia płaskość poniżej jednej dziesiątej długości fali. Kompozycje B i B' polerują bardzo agresywnie i jednorodnie gęsto na całej powierzchni płytki. Kompozycja C również poleruje w najwyższym stopniu dobrze i szybko. Płytki ze szkła B270 posiadały powierzchnię doskonale płaską. Inne środki polerujące mogą zapewniać polerowanie bardziej „nieregularne” niż gęste i jednorodne polerowanie przy użyciu wymienionych kompozycji.
Z powyższych danych wynika, że gdy krytyczna jest klarowność, polerujące kompozycje zawierające niemielony dwutlenek ceru zapewniają znaczne korzyści. Przeciwnie, kompozycje zawierające mielony dwutlenek ceru ścierają i nadają płaskość szybko, ale więcej czasu potrzeba do uzyskania wizualnej perfekcji.

Claims (4)

1. Kompozycja do polerowania optycznego, znamienna tym, że obejmuje wodną zawiesinę zawierającą zasadniczo od 5 do 20% wagowych cząstek stałych, z których od 85-95% stanowi alfa tlenek glinu o wielkości cząstek D50 mniejszej niż 0,5 mikrona i odpowiednio 15 do 5% wagowych stanowi dwutlenek ceru w postaci proszku o wielkości cząstek D50 od 0,2 do 4 mikronów.
2. Kompozycja do polerowania optycznego według zastrz. 1, znamienna tym, że zawartość części stałych w zawiesinie wynosi od 8 do 12% wagowych.
3. Kompozycja do polerowania optycznego według zastrz. 2, znamienna tym, że wielkość cząstek D50 tlenku glinu wynosi od 0,15 do 0,25 mikrona.
4. Kompozycja do polerowania optycznego według zastrz. 1, znamienna tym, że rozkład wielkości cząstek dwutlenku ceru wykazuje dwa składniki i wielkość cząstek D50 wynosi od 3 do 4 mikronów.
PL99342392A 1998-02-18 1999-02-16 Kompozycja do polerowania optycznego PL186840B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US09/025,730 US5989301A (en) 1998-02-18 1998-02-18 Optical polishing formulation
PCT/US1999/003143 WO1999042537A1 (en) 1998-02-18 1999-02-16 Optical polishing formulation

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL342392A1 PL342392A1 (en) 2001-06-04
PL186840B1 true PL186840B1 (pl) 2004-03-31

Family

ID=21827759

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99342392A PL186840B1 (pl) 1998-02-18 1999-02-16 Kompozycja do polerowania optycznego

Country Status (28)

Country Link
US (2) US5989301A (pl)
EP (1) EP1060221B1 (pl)
JP (1) JP3605036B2 (pl)
KR (1) KR100354202B1 (pl)
CN (1) CN1187426C (pl)
AR (1) AR014959A1 (pl)
AT (1) ATE245180T1 (pl)
AU (1) AU729245B2 (pl)
BR (1) BR9908020B1 (pl)
CA (1) CA2319107C (pl)
CO (1) CO5060536A1 (pl)
CZ (1) CZ294042B6 (pl)
DE (1) DE69909597T2 (pl)
DK (1) DK1060221T3 (pl)
ES (1) ES2204107T3 (pl)
FI (1) FI118180B (pl)
HU (1) HUP0101154A3 (pl)
IL (1) IL137804A0 (pl)
MY (1) MY123257A (pl)
NO (1) NO319039B1 (pl)
NZ (1) NZ505901A (pl)
PL (1) PL186840B1 (pl)
PT (1) PT1060221E (pl)
RU (1) RU2181132C1 (pl)
SK (1) SK285219B6 (pl)
TW (1) TWI239995B (pl)
WO (1) WO1999042537A1 (pl)
ZA (1) ZA991150B (pl)

Families Citing this family (61)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6839362B2 (en) * 2001-05-22 2005-01-04 Saint-Gobain Ceramics & Plastics, Inc. Cobalt-doped saturable absorber Q-switches and laser systems
US20030092271A1 (en) * 2001-09-13 2003-05-15 Nyacol Nano Technologies, Inc. Shallow trench isolation polishing using mixed abrasive slurries
US6896591B2 (en) * 2003-02-11 2005-05-24 Cabot Microelectronics Corporation Mixed-abrasive polishing composition and method for using the same
US7045223B2 (en) * 2003-09-23 2006-05-16 Saint-Gobain Ceramics & Plastics, Inc. Spinel articles and methods for forming same
US7326477B2 (en) * 2003-09-23 2008-02-05 Saint-Gobain Ceramics & Plastics, Inc. Spinel boules, wafers, and methods for fabricating same
US20050061230A1 (en) * 2003-09-23 2005-03-24 Saint-Gobain Ceramics & Plastics, Inc. Spinel articles and methods for forming same
US7919815B1 (en) 2005-02-24 2011-04-05 Saint-Gobain Ceramics & Plastics, Inc. Spinel wafers and methods of preparation
US7294044B2 (en) * 2005-04-08 2007-11-13 Ferro Corporation Slurry composition and method for polishing organic polymer-based ophthalmic substrates
CN101594966B (zh) * 2006-12-19 2012-10-17 圣戈本陶瓷及塑料股份有限公司 亚微米α-氧化铝高温粘结磨料
US8216326B2 (en) 2008-06-23 2012-07-10 Saint-Gobain Abrasives, Inc. High porosity vitrified superabrasive products and method of preparation
MX2011008068A (es) * 2009-01-30 2011-12-16 Pcw Holdings Llc Composiciones y metodos para restaurar cubiertas y lentes de plastico.
WO2011056680A2 (en) 2009-10-27 2011-05-12 Saint-Gobain Abrasives, Inc. Vitreous bonded abrasive
MX2012004913A (es) 2009-10-27 2012-08-15 Saint Gobain Abrasifs Sa Abrasivo aglomerado de resina.
RU2608890C2 (ru) * 2010-09-08 2017-01-26 Басф Се Водные полирующие композиции, содержащие n-замещенные диазений диоксиды и/или соли n -замещенных n'-гидрокси-диазений оксидов
EP2658680B1 (en) 2010-12-31 2020-12-09 Saint-Gobain Ceramics & Plastics, Inc. Abrasive articles comprising abrasive particles having particular shapes and methods of forming such articles
TWI605112B (zh) * 2011-02-21 2017-11-11 Fujimi Inc 研磨用組成物
US8986409B2 (en) 2011-06-30 2015-03-24 Saint-Gobain Ceramics & Plastics, Inc. Abrasive articles including abrasive particles of silicon nitride
EP2726248B1 (en) 2011-06-30 2019-06-19 Saint-Gobain Ceramics & Plastics, Inc. Liquid phase sintered silicon carbide abrasive particles
BR112014007089A2 (pt) 2011-09-26 2017-03-28 Saint-Gobain Ceram & Plastics Inc artigos abrasivos incluindo materiais de partículas abrasivas, abrasivos revestidos usando os materiais de partículas abrasivas e os métodos de formação
WO2013049526A2 (en) 2011-09-29 2013-04-04 Saint-Gobain Abrasives, Inc. Abrasive products and methods for finishing hard surfaces
JP5903502B2 (ja) 2011-12-30 2016-04-13 サン−ゴバン セラミックス アンド プラスティクス,インコーポレイティド 成形研磨粒子を備える粒子材料
EP2797715A4 (en) 2011-12-30 2016-04-20 Saint Gobain Ceramics SHAPED ABRASIVE PARTICLE AND METHOD OF FORMING THE SAME
US9266220B2 (en) 2011-12-30 2016-02-23 Saint-Gobain Abrasives, Inc. Abrasive articles and method of forming same
AU2012362173B2 (en) 2011-12-30 2016-02-25 Saint-Gobain Ceramics & Plastics, Inc. Forming shaped abrasive particles
US9321947B2 (en) 2012-01-10 2016-04-26 Saint-Gobain Abrasives, Inc. Abrasive products and methods for finishing coated surfaces
JP5966019B2 (ja) 2012-01-10 2016-08-10 サン−ゴバン セラミックス アンド プラスティクス,インコーポレイティド 複雑形状を有する研磨粒子およびその形成方法
US8840696B2 (en) 2012-01-10 2014-09-23 Saint-Gobain Ceramics & Plastics, Inc. Abrasive particles having particular shapes and methods of forming such particles
US9138867B2 (en) 2012-03-16 2015-09-22 Saint-Gobain Abrasives, Inc. Abrasive products and methods for finishing surfaces
US8968435B2 (en) 2012-03-30 2015-03-03 Saint-Gobain Abrasives, Inc. Abrasive products and methods for fine polishing of ophthalmic lenses
US9242346B2 (en) 2012-03-30 2016-01-26 Saint-Gobain Abrasives, Inc. Abrasive products having fibrillated fibers
CN110013795A (zh) 2012-05-23 2019-07-16 圣戈本陶瓷及塑料股份有限公司 成形磨粒及其形成方法
IN2015DN00343A (pl) 2012-06-29 2015-06-12 Saint Gobain Ceramics
US9440332B2 (en) 2012-10-15 2016-09-13 Saint-Gobain Abrasives, Inc. Abrasive particles having particular shapes and methods of forming such particles
CN104994995B (zh) 2012-12-31 2018-12-14 圣戈本陶瓷及塑料股份有限公司 颗粒材料及其形成方法
CA2907372C (en) 2013-03-29 2017-12-12 Saint-Gobain Abrasives, Inc. Abrasive particles having particular shapes and methods of forming such particles
TW201502263A (zh) 2013-06-28 2015-01-16 Saint Gobain Ceramics 包含成形研磨粒子之研磨物品
AU2014324453B2 (en) 2013-09-30 2017-08-03 Saint-Gobain Ceramics & Plastics, Inc. Shaped abrasive particles and methods of forming same
BR112016015029B1 (pt) 2013-12-31 2021-12-14 Saint-Gobain Abrasifs Artigo abrasivo incluindo partículas abrasivas moldadas
US9771507B2 (en) 2014-01-31 2017-09-26 Saint-Gobain Ceramics & Plastics, Inc. Shaped abrasive particle including dopant material and method of forming same
MX2016013465A (es) 2014-04-14 2017-02-15 Saint-Gobain Ceram & Plastics Inc Articulo abrasivo que incluye particulas abrasivas conformadas.
WO2015160855A1 (en) 2014-04-14 2015-10-22 Saint-Gobain Ceramics & Plastics, Inc. Abrasive article including shaped abrasive particles
WO2015184355A1 (en) 2014-05-30 2015-12-03 Saint-Gobain Abrasives, Inc. Method of using an abrasive article including shaped abrasive particles
US9707529B2 (en) 2014-12-23 2017-07-18 Saint-Gobain Ceramics & Plastics, Inc. Composite shaped abrasive particles and method of forming same
US9914864B2 (en) 2014-12-23 2018-03-13 Saint-Gobain Ceramics & Plastics, Inc. Shaped abrasive particles and method of forming same
US9676981B2 (en) 2014-12-24 2017-06-13 Saint-Gobain Ceramics & Plastics, Inc. Shaped abrasive particle fractions and method of forming same
TWI634200B (zh) 2015-03-31 2018-09-01 聖高拜磨料有限公司 固定磨料物品及其形成方法
CN107636109A (zh) 2015-03-31 2018-01-26 圣戈班磨料磨具有限公司 固定磨料制品和其形成方法
EP3307483B1 (en) 2015-06-11 2020-06-17 Saint-Gobain Ceramics&Plastics, Inc. Abrasive article including shaped abrasive particles
CN109415615A (zh) 2016-05-10 2019-03-01 圣戈本陶瓷及塑料股份有限公司 磨料颗粒及其形成方法
WO2017197002A1 (en) 2016-05-10 2017-11-16 Saint-Gobain Ceramics & Plastics, Inc. Abrasive particles and methods of forming same
EP4349896A3 (en) 2016-09-29 2024-06-12 Saint-Gobain Abrasives, Inc. Fixed abrasive articles and methods of forming same
US10563105B2 (en) 2017-01-31 2020-02-18 Saint-Gobain Ceramics & Plastics, Inc. Abrasive article including shaped abrasive particles
US10759024B2 (en) 2017-01-31 2020-09-01 Saint-Gobain Ceramics & Plastics, Inc. Abrasive article including shaped abrasive particles
EP3642293A4 (en) 2017-06-21 2021-03-17 Saint-Gobain Ceramics&Plastics, Inc. PARTICULATE MATERIALS AND METHOD FOR MANUFACTURING THEREOF
US11865663B2 (en) * 2018-05-10 2024-01-09 George Shuai Optical surface polishing
CN109439282A (zh) * 2018-10-23 2019-03-08 蓝思科技(长沙)有限公司 复合纳米磨料、抛光液及其制备方法、玻璃晶片和电子设备
CN109135580B (zh) * 2018-10-25 2021-04-02 蓝思科技(长沙)有限公司 一种玻璃用抛光液及其制备方法
CN110724460A (zh) * 2019-11-13 2020-01-24 刘通 一种铈铝复合氧化物抛光粉的制备方法
CN114867582B (zh) 2019-12-27 2024-10-18 圣戈本陶瓷及塑料股份有限公司 磨料制品及其形成方法
CN113881348A (zh) * 2021-11-04 2022-01-04 青岛福禄泰科表面材料科技有限公司 一种复合氧化铝抛光液及其制备方法和应用
CN114213977A (zh) * 2021-12-23 2022-03-22 中天科技精密材料有限公司 抛光剂及其制备方法

Family Cites Families (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3429080A (en) * 1966-05-02 1969-02-25 Tizon Chem Corp Composition for polishing crystalline silicon and germanium and process
GB1501570A (en) * 1975-11-11 1978-02-15 Showa Denko Kk Abrader for mirror polishing of glass and method for mirror polishing
US4161394A (en) * 1978-06-19 1979-07-17 Regan Glen B Polishing slurry of xanthan gum and a dispersing agent
FR2549846B1 (fr) * 1983-07-29 1986-12-26 Rhone Poulenc Spec Chim Nouvelle composition de polissage a base de cerium et son procede de fabrication
US4576612A (en) * 1984-06-01 1986-03-18 Ferro Corporation Fixed ophthalmic lens polishing pad
US5312789A (en) * 1987-05-27 1994-05-17 Minnesota Mining And Manufacturing Company Abrasive grits formed of ceramic, impregnation method of making the same and products made therewith
BR9307095A (pt) * 1992-09-25 1999-03-30 Minnesota Mining & Mfg Processo para preparar grãos de abrasivo
CA2111010A1 (en) * 1993-01-29 1994-07-30 Robert James Hagerty Method of finely polishing planar optical elements
US5549962A (en) * 1993-06-30 1996-08-27 Minnesota Mining And Manufacturing Company Precisely shaped particles and method of making the same
US5465314A (en) * 1993-09-09 1995-11-07 The Furukawa Electronic Co., Ltd. Method of manufacturing optical connector
US5632668A (en) * 1993-10-29 1997-05-27 Minnesota Mining And Manufacturing Company Method for the polishing and finishing of optical lenses
KR960041316A (ko) * 1995-05-22 1996-12-19 고사이 아키오 연마용 입상체, 이의 제조방법 및 이의 용도
US5693239A (en) * 1995-10-10 1997-12-02 Rodel, Inc. Polishing slurries comprising two abrasive components and methods for their use
US5702811A (en) * 1995-10-20 1997-12-30 Ho; Kwok-Lun High performance abrasive articles containing abrasive grains and nonabrasive composite grains
AU2079597A (en) * 1996-05-08 1997-11-26 Minnesota Mining And Manufacturing Company Abrasive article comprising an antiloading component
US5858813A (en) * 1996-05-10 1999-01-12 Cabot Corporation Chemical mechanical polishing slurry for metal layers and films
KR19980019046A (ko) * 1996-08-29 1998-06-05 고사이 아키오 연마용 조성물 및 이의 용도(Abrasive composition and use of the same)
JP3856513B2 (ja) * 1996-12-26 2006-12-13 昭和電工株式会社 ガラス研磨用研磨材組成物
US5876268A (en) 1997-01-03 1999-03-02 Minnesota Mining And Manufacturing Company Method and article for the production of optical quality surfaces on glass
US5833724A (en) * 1997-01-07 1998-11-10 Norton Company Structured abrasives with adhered functional powders
US5851247A (en) * 1997-02-24 1998-12-22 Minnesota Mining & Manufacturing Company Structured abrasive article adapted to abrade a mild steel workpiece
US5910471A (en) 1997-03-07 1999-06-08 Minnesota Mining And Manufacturing Company Abrasive article for providing a clear surface finish on glass
US5876470A (en) * 1997-08-01 1999-03-02 Minnesota Mining And Manufacturing Company Abrasive articles comprising a blend of abrasive particles

Also Published As

Publication number Publication date
CA2319107C (en) 2005-09-20
WO1999042537A1 (en) 1999-08-26
CO5060536A1 (es) 2001-07-30
ATE245180T1 (de) 2003-08-15
US5989301A (en) 1999-11-23
EP1060221A1 (en) 2000-12-20
US6258136B1 (en) 2001-07-10
CZ294042B6 (cs) 2004-09-15
NO319039B1 (no) 2005-06-06
JP3605036B2 (ja) 2004-12-22
FI118180B (fi) 2007-08-15
DE69909597D1 (de) 2003-08-21
KR20010034504A (ko) 2001-04-25
ZA991150B (en) 1999-08-12
HUP0101154A2 (hu) 2001-07-30
NZ505901A (en) 2002-03-01
HUP0101154A3 (en) 2002-06-28
PL342392A1 (en) 2001-06-04
IL137804A0 (en) 2001-10-31
CZ20002969A3 (cs) 2001-03-14
CN1187426C (zh) 2005-02-02
CA2319107A1 (en) 1999-08-26
RU2181132C1 (ru) 2002-04-10
BR9908020A (pt) 2000-10-24
ES2204107T3 (es) 2004-04-16
NO20004122D0 (no) 2000-08-17
AU2677799A (en) 1999-09-06
DE69909597T2 (de) 2004-05-27
NO20004122L (no) 2000-08-17
SK11452000A3 (sk) 2001-02-12
MY123257A (en) 2006-05-31
AR014959A1 (es) 2001-04-11
AU729245B2 (en) 2001-01-25
FI20001800A (fi) 2000-08-15
JP2002504588A (ja) 2002-02-12
PT1060221E (pt) 2003-12-31
SK285219B6 (sk) 2006-09-07
BR9908020B1 (pt) 2009-01-13
TWI239995B (en) 2005-09-21
KR100354202B1 (ko) 2002-09-26
EP1060221B1 (en) 2003-07-16
CN1290289A (zh) 2001-04-04
DK1060221T3 (da) 2003-10-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL186840B1 (pl) Kompozycja do polerowania optycznego
KR100429940B1 (ko) 개선된 세리아 분말
US5228886A (en) Mechanochemical polishing abrasive
JP2011238952A (ja) Cmp生成物
WO1993022103A1 (en) Compositions and methods for polishing and planarizing surfaces
Jacobs et al. Magnetorheological finishing of IR materials
JPH05156238A (ja) メカノケミカル研摩用研摩剤、および材料片を研摩する方法
JPH11188610A (ja) 高硬度無機質固体材料の鏡面研磨方法
MXPA00008063A (en) Optical polishing formulation
JP2003117806A (ja) 多結晶セラミックスの鏡面研磨方法
JP3599816B2 (ja) 研磨材
CN115651544A (zh) 一种混合磨料抛光液及其制备方法
JP2023141786A (ja) 研磨スラリー及び研磨方法
JP2022066727A (ja) 研磨材組成物

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120216