PL185047B1 - Sposób wytwarzania pochodnych arylocyklobutylonitryli - Google Patents

Sposób wytwarzania pochodnych arylocyklobutylonitryli

Info

Publication number
PL185047B1
PL185047B1 PL96326926A PL32692696A PL185047B1 PL 185047 B1 PL185047 B1 PL 185047B1 PL 96326926 A PL96326926 A PL 96326926A PL 32692696 A PL32692696 A PL 32692696A PL 185047 B1 PL185047 B1 PL 185047B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
reaction
dimethyl sulfoxide
water
toluene
solvent
Prior art date
Application number
PL96326926A
Other languages
English (en)
Other versions
PL326926A1 (en
Inventor
Barker┴Stephen┴J.
Clark┴Sharon┴M.
Original Assignee
Knoll Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Knoll Ag filed Critical Knoll Ag
Publication of PL326926A1 publication Critical patent/PL326926A1/xx
Publication of PL185047B1 publication Critical patent/PL185047B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C253/00Preparation of carboxylic acid nitriles
    • C07C253/30Preparation of carboxylic acid nitriles by reactions not involving the formation of cyano groups
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C2601/00Systems containing only non-condensed rings
    • C07C2601/04Systems containing only non-condensed rings with a four-membered ring

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)

Abstract

1 . Sposób wytwarzania pochodnych arylocyklobutylonitryli o wzorze I w którym R 1 oznacza chlorowiec, a R 2 oznacza wodór lub chlorowiec, znamienny tym, ze obejmuje reakcje 1,3-dichlorowcopropanu, zwiazku o wzorze II w którym R1 i R 2 maja wyzej podane znaczenia i zawiesiny zasady, która stanowi wodorotlenek potasu lub wodorotlenek sodu, w zasadniczo wolnym od sulfotlenku dimetylu rozpuszczalniku, przy czym w zawiesinie za- sady obecny jest katalizator przenoszenia faz, a reakcje prowadzi sie w temperaturze co najmniej 35°C. PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania związków o wzorze I,
w którym R, oznacza chlorowiec, a R2 oznacza wodór lub chlorowiec, który obejmuje reakcję 1,3-dichlorowcopropanu i związku o wzorze II
w którym R, i R2 mająwyżej podane znaczenia i zawiesiny zasady, którą stanowi wodorotlenek potasu lub wodorotlenek sodu, w zasadniczo wolnym od sulfotlenku dimetylu rozpuszczalniku, przy czym w zawiesinie zasady obecny jest katalizator przenoszenia faz, a reakcję prowadzi się w temperaturze co najmniej 35°C.
Korzystnie sposobem według wynalazku wytwarza się związki o wzorze I, w którym R, oznacza chlor, a R2 oznacza wodór lub chlor, asposób ten obejmuje reakcję 1,3-dichlorowcopropanu i związku o wzorze II, w którym R, oznacza chlor, a R2 oznacza wodór lub chlor, odpowiednio, z zawiesiną zasady w zasadniczo wolnym od sulfotlenku dimetylu rozpuszczalniku, w temperaturze co najmniej 35°C.
Najkorzystniejsze sposoby według niniejszego wynalazku obejmują:
a) sposób wytwarzania cyjanku 1-(4-chlorofenylo)cyklobutylu, który obejmuje reakcję 1,3-dichlorowcopropanu, 4-chlorofenyloacetonitrylu z zawiesiną zasady w zasadniczo wolnym od sulfotlenku dimetylu rozpuszczalniku, w temperaturze co najmniej 35°C; oraz
b) sposób wytwarzania cyjanku 1 -(3,4-dichlorofenylo)cyklobutylu i zawiesiny zasady w zasadniczo wolnym od sulfotlenku dimetylu rozpuszczalniku, w temperaturze co najmniej 35°C.
Najkorzystniej wynalazek dostarcza sposobu wytwarzania cyjanku 1 -(4-chlorofenylo)cyklobutylu, który obejmuje reakcję 1,3-dichlorowcopropanu i 4-chloroacetonitrylu z zawiesiną zasady w zasadniczo wolnym od sulfotlenku dimetylu rozpuszczalniku, w temperaturze co najmniej 35°C.
Korzystnie, w sposobie według wynalazku roztwór 1,3-dichlorowcopropanu i związku o wzorze II w zasadniczo wolnym od sulfotlenku dimetylu rozpuszczalniku dodaje się do zawiesiny zasady w zasadniczo wolnym od sulfotlenku dimetylu rozpuszczalniku, w temperaturze co najmniej 35°C.
Określenie „rozpuszczalnik” oznacza nie mieszającą się z wodą ciecz, która jest zdolna do utrzymania 1,3-dichlorowcopropanu i 4-chlorofenyloacetonitrylu w roztworze w temperaturze reakcji. Korzystne jest stosowanie nie mieszającej się z wodącieczy, ponieważ obróbka wówczas jest uproszczona, w wyniku czego zmniejszają się koszty.
185 047
Określenie „zasadniczo wolny od sulfotlenku dimetylu” oznacza, że rozpuszczalnik zawiera nie więcej niż 5% sulfotlenku dimetylu, korzystnie nie więcej niż 2%, a najkorzystniej nie zawiera wcale sulfotlenku dimetylu.
Odpowiednim wolnym od sulfotlenku dimetylu rozpuszczalnikiem jest nie mieszająca się z wodą ciecz organiczna, a korzystnie jest to ciecz niepolarna. Bardziej korzystnie wolnym od sulfotlenku dimetylu rozpuszczalnikiem jest węglowodór, taki jak toluen lub eter naftowy. Najkorzystniejszym wolnym od sulfotlenku dimetylu rozpuszczalnikiem jest toluen.
Korzystnie, zasadą jest wodorotlenek potasu lub wodorotlenek sodu. Korzystnie, zasadę stosuje się w ilości co najmniej 2 równoważników molowych w stosunku do ilości związku o wzorze II. Bardziej korzystnie, ilość zasady mieści się w zakresie 3,8 do 4,7 równoważników molowych w stosunku do ilości związku o wzorze II.
Zawiesinę korzystnie utrzymuje się przez wstrząsanie, takie jak mieszanie, potrząsanie lub barbotowanie przez roztwór obojętnego gazu, takiego jak azot, ale stosować można również inne sposoby utrzymywania zawiesiny. Korzystnie zawiesinę miesza się.
Korzystnie, reakcję prowadzi się w obojętnej atmosferze, na przykład w atmosferze azotu.
Korzystnie, w zawiesinie zasady obecny jest katalizator przenoszenia faz. Odpowiednim katalizatorem przenoszenia faz jest czwartorzędowa sól lub eter koronowy. Korzystnie katalizator jest wybrany z grupy obejmującej jeden z następujących związków: bromek butylopirydyniowy, wodorosiarczan tetrabutyloamoniowy, bromek benzylotrietyloamoniowy, chlorek benzylotrietyloamoniowy, chlorek benzylotrimetyloamoniowy, fluorek benzylotrimetyloamoniowy, bromek heksadecylotrietyloamoniowy, bromek heksadecylotrietylofosfoniowy, bromek heksadecylotrimetyloamoniowy, chlorek heksadecylotrimetyloamoniowy, chlorek dibutylodimetyloamoniowy, bromek decylotrietyloamoniowy, bromek heksadecylotributylofosfoniowy, bromek heptylopitydyniowy, chlorek heksadecylotributylofosfoniowy, bromek heksylotrietyloamoniowy, bromek dodecylopirydyniowy, bromek dodecylotrietyloamoniowy, chlorek metylotrinonyloamoniowy, bromek metylotrifenyloamoniowy, bromek lub wodorosiarczan tetrabutyloamoniowy, chlorek tetrabutyloamoniowy, cyjanek tetrabutyloamoniowy, fluorek tetrabutyloamoniowy, jodek tetrabutyloamoniowy, wodorotlenek tetrabutyloamoniowy, chlorek tetrabutylofosfoniowy, chlorek trikaprylilometyloamoniowy, chlorek tetraetyloamoniowy, bromek tetrametyloamoniowy, bromek trioktyloetylofosfoniowy, chlorek trioktylometyloamoniowy, chlorek trioktylopropyloamoniowy, bromek tetrapropyloamoniowy, chlorek tetrafenyloarsoniowy, bromek tetrafenylofosfoniowy, chlorek tetrafenylofosfoniowy, wodorotlenek benzylotrimetyloamoniowy, 18-korona-6, dibenzo-18-korona-6, dicykloheksylo-18-korona-6 lub ich mieszaniny. Bardziej korzystnie, katalizatorem przenoszenia faz jest czwartorzędowa sól amoniowa lub eter koronowy. Najkorzystniej, katalizatorem przenoszenia faz jest bromek tetra-n-butyloamoniowy, wodorosiarczan tetra-n-butyloamoniowy lub jodek tetra-n-butyloamoniowy.
Korzystnie, katalizator przenoszenia faz obecny jest w ilości w zakresie 0,01 do 0,2 równoważników molowych w stosunku do ilości związku o wzorze II. Bardziej korzystnie, ilość katalizatora mieści się w zakresie 0,05 do 0,15 równoważnika molowego w stosunku do ilości związku o wzorze II.
Korzystnie, temperatura mieści się w zakresie 35-80°C, bardziej korzystnie 35,1-69°C, a najkorzystniej w zakresie 40-60°C.
Korzystnie, wodę dodaje się w celu ułatwienia mieszania, po wprowadzeniu 60-85% reagentów, bardziej korzystnie po wprowadzeniu 75% reagentów·'. Odpowiednio objętość dodawanej wody mieści się w zakresie 0 do 5,0 części wagowych w stosunku do ciężaru stosowanego związku o wzorze II. Korzystnie, objętość dodawanej wody jest w zakresie 0 do 1,0 części wagowych w stosunku do ciężaru związku o wzorze II. Bardziej korzystnie, objętość dodawanej wody mieści się w zakresie 0,7 do 0,9 części wagowych w stosunku do ciężaru związku o wzorze II.
Korzystnie reakcję przerywa się dodatkiem wody.
Korzystnie reakcję prowadzi się pod ciśnieniem atmosferycznym.
Korzystnie jako 1,3-dichłorowcopropan stosuje się 1.3-dibromopropan, 1,3-dichloropropan lub 1-bromo-3-chloropropan. Korzystnym 1,3-dichlorowcopropanem jest 1,3-dibromopropan.
185 047
Odpowiednia ilość stosowanego 1,3-dichlorowcopropanu mieści się w zakresie 0,8 do 1,5 równoważnika molowego w stosunku do ilości związku o wzorze II. Korzystnie ilość stosowanego 1,3-dichlorowcopropanu mieści się w zakresie 0,9 do 1,2 równoważnika molowego w stosunku do ilości związku o wzorze II. Bardziej korzystnie, ilość 1,3-dichlorowcopropanu jest w zakresie 1,0 do 1,05 równoważnika molowego w stosunku do ilości związku o wzorze II.
Gdy związki o wzorze I wytwarza się sposobem według wynalazku zaobserwować można znaczące oszczędności finansowe, zarówno pod względem surowców, jak i usuwania ścieków wodnych, w porównaniu z innymi procesami prowadzonymi w sulfotlenku dimetylu. Proces jest również korzystny dla środowiska, ponieważ unika się potrzeby usuwania odpadów sulfotlenku dimetylu. Ponadto eliminuje się niektóre zanieczyszczenia wynikające z utleniającego charakteru sulfotlenku dimetylu, co prowadzi do uproszczenia obróbki i czystszego produktu.
Następną zaletą sposobu według wynalazku jest uniknięcie potrzeby wyodrębniania cyjanku 1-(4-chlorofenylo)cyklobutylu, gdy pożądane jest wytworzenie sibutraminy. Zamiast wyodrębniania, bezpośrednio w reakcji można stosować toluenowy roztwór 1-(4-chlorofenylo) cyklobutanokarbonitrylu, jak opisano to w GB 2098602A, powołanym tu jako literatura.
W jednym z wykonań, sposób według wynalazku obejmuje dodanie roztworu 1,3-dibromopropanu i 4-chlorofenyloacetonitrylu w toluenie do zawiesiny sproszkowanego wodorotlenku potasu i bromku tetra-n-butyloamoniowego w toluenie podczas mieszania w temperaturze w zakresie 35-80°C, korzystnie w zakresie 35,1-69°C, a bardziej korzystnie w zakresie 40-60°C. Wodę dodaje się po dodaniu 60-85% reagentów. Reakcję przerywa się dodatkiem wody.
Wynalazek zilustrowano następującymi przykładami, które zamieszczono jedynie w celu ilustracji. Produkt końcowy z każdego przykładu charakteryzowano jedną lub więcej niż jedną z następujących metod: chromatografia gazowo-cieczowa, wysokosprawna chromatografia cieczowa, analiza elementarna, spektroskopia magnetycznego rezonansu jądrowego i spektroskopia w podczerwieni.
Przykłady
Prowadzono następującą procedurę w warunkach podanych w tabeli 1 i otrzymano związki o wzorze 1.
Do mieszaniny zasady (a g) i katalizatora (b g) w toluenie (c ml) w ciągu 1,5 godziny w temperaturze d°C dodano podczas mieszania 75% mieszaniny (m) 4-chlorofenyloacetonitrylu (II) (x g) i 1,3-dibromopropanu (y g) w toluenie (z ml). Dodano wody (e ml), utrzymując temperaturę d°C. Następnie w ciągu 30 minut w temperaturze d°C dodano pozostałe 25% mieszaniny (m) i całość mieszano przez 2,5 godziny w temperaturze PC. Reakcję przerwano dodając wody (254 ml) w ciągu 15 minut w temperaturze d°C i mieszaninę mieszano przez 20 minut.
Fazę organiczną oddzielono i zmieszano z wodą (354 ml) i sodą kaustyczną (76 g) w temperaturze f°C przez 15 minut, po czym pozostawiono do odstania. Oddzielono warstwę organiczną, anastępnie w temperaturze PC zmieszano z wodą (300 ml) i stężonym kwasem solnym (20 ml), przy czym pH warstwy wodnej wynosiło 3 lub mniej. Oddzielono warstwę organiczną, po czym mieszano z wodą (300 ml) w temperaturze f°C przez 15 minut i ponownie oddzielono warstwę organiczną. Czynność tę powtarzano, aż pH warstwy wodnej osiągnęło wartość 6-8.
Rozpuszczalnik usunięto pod próżnią w temperaturze 90°C, a resztkowy olej oddestylowano pod ciśnieniem 1,33 do 2,66 mbara w warunkach wysokiej próżni i otrzymano odpowiednie frakcje związku o wzorze I z wydajnością g%.
185 047
Tabela 1 Przykłady 1-10
Masa zwiąkUu II X g) Maaa dibromopropanu (y g) Katalizator Maaa katalizatora (bg) Maaa zasady (sproszkowany wodorotlnnek potasu) (a g) Tempesatusa (d°C) i(f°C) Wsad toluenu (z ml) (c ml) Waad wody @ 75% dodawania (e ml) Wydajność (g %)
75 105 TBAB 11,8 132 40 66 360 60 53,2
75 105 TBAB 11,8 132 40 66 360 60 57,3
75 105 TBAB 11,8 132 40 66 360 60 61,4
75 105 TBAB 11,8 132 40 66 360 0 56,5
75 105 TBAB 11,8 132 60 66 360 60 57,5
75 105 TBAB 11,8 132 60 66 360 60 63,2
75 105 TBAHS 12,4 132 40 66 360 0 57,8
75 105 TBAHS 12,4 132 40 66 360 0 62,6
75 105 TBAHS 12,4 132 60 66 360 60 61.3
75 105 TBAHS 12,4 132 60 66 360 60 57,9
TBAB oznacza bromek tetra-n-butyloamoniowy; TBAHS oznacza wodorosiarczan tetra-n-butyloamoniowy. Temperatury d°C i F°C są takie same dla przykładów 1-10.
Tę samą procedurę prowadzono w przykładach porównawczych 11-15, ale zamiast toluenu stosowano tetrahydrofUran. Początkowo reakcję prowadzono w temperaturze (d°C) stosowanej dla procesu z sulfotlenkiem dimetylu, później w temperaturze pokojowej (20-25°C), podnosząc ją do 30-35°C przed etapem końcowym mieszania (1,5 godziny, a nie 2,5 godziny) i rozdzielania. Jedyny wyjątek stanowił przykład 15, w którym etapy oddzielania prowadzono w temperaturze 20-25°C (d°C), zamiast w temperaturze 30-35°C. W tabeli 2 zamieszczono inne warunki i wydajności uzyskane w tych przykładach. Jak widać, wydajności są gorsze niż wyniki uzyskane przy użyciu toluenu w temperaturze co najmniej 35°C .
Tę samą procedurę prowadzono w przykładach porównawczych 16-17, ale zamiast toluenu stosowano mieszaninę sulfotlenku dimetylu i toluenu. Początkowo reakcję prowadzono w temperaturze (d°C), jak dla procesu z sulfotlenkiem dimetylu, później w temperaturze pokojowej (20-25°C), po czym w końcowych etapach mieszania (1,5 godziny, a nie 2,5 godziny) i rozdzielania temperaturę podniesiono do 30-35°C (fC). W tabeli 3 zamieszczono inne warunki i wydajności uzyskane w tych przykładach. Jak widać, wydajności są porównywalne z wynikami otrzymanymi przy użyciu toluenu w temperaturze co najmniej 35°C. Jednakże, jak wspomniano uprzednio niedogodność stanowi odpadowy sulfotlenek dimetylu.
185 047
Tabela 2
Przykłady porównawcze 11-15
Masa związku II ( xg) Ma.a dibromopropanu (y g) Katalizator Mćss) katalizatora (bg) Msis3 wodorotlenku potasu) (a g) Temperatura (d°C, f°C) Wad tetrahydrofuranu (z+c) (wszystkie płukania łącznie) (ml) Waad wody @ 75% doda- wania (e ml) Wydajność (g %)
75 105 TBAB 11,8 132 20-25, 30-35 640 60 29,4
75 105 TBAB 11,8 132 20-25, 30-35 640 0 36,4
75 105 TBAB 11,8 132 20-25, 30-35 640 0 20,3
75 105 TBAB 11,8 132 20-25, 30-35 640 0 44,1
75 105 TBAB 11,8 132 20-25, 30-35 640 0 35,3
TBAB oznacza bromek tetra-n-butyloamoniowy; TBAHS oznacza wodorosiarczan tetra-n-butyloamoniowy.
T ab e I a 3
Przykłady porównawcz) 16-17
i — 1 Maaa zwią^u II (x g) Mćss) dibromopropanu (y g) Katalizator Maa katalizatora (bg) Maaa wodorotlenku potasu) (a g) Tempuratura (d°C, f°C) [ Wad DMSO/toluen (z+e) (wsz^kcie płukana łącznie) (ml) Wad wody @ 75% dodawarua (e ml) Wydajność (g %)
150 209,6 TBAB 22,4 264 20-25,30-35 120/1080 120 62
75 104,8 TBAB 11,2 132 20-30, 30-35 60/345 60 55
TBAB oznacza bromek tetra-n-butyloamoniowy; TBHS oznacza wodorosiarczan tetra-n-butyloamoniowy; DMSO oznacza sulfotlenek dimetylu
Przykład 18
Do mieszaniny sproszkowanego wodorotlenku potasu (132 g) i bromku tetra-n-butyloamoniowego (11,8 g) w toluenie (360 ml) w ciągu 1,5 godziny w temperaturze 60°C dodano 75% mieszaniny (m) 1-(3,4-dichlorofenylo)acetonitrylu (92,1 g) i 1,3-dibromopropanu (105 g) w toluenie (66 ml). Utrzymując temperaturę 60°C dodano wody (60 ml). Następnie w ciągu 30 minut w temperaturze 60°C dodano pozostałe 25% mieszaniny (m) i całość mieszano przez 2,5 godziny w temperaturze 60°C. Następnie reakcję przerwano dodając wody (254 ml) w ciągu 15 minut w temperaturze 60°C i mieszaninę mieszano przez 20 minut. Fazę organiczną oddzielono i mieszano z wodą (354 ml) i sodą kaustyczną (76 g) w temperaturze 60°C przez 15 minut, po czym pozostawiono do odstania. Oddzielono warstwę organiczną, zmieszano z wodą (300 ml) i stężonym kwasem solnym (20 ml), tak, aby pH warstwy wodnej wynosiło 3 lub mniej. Oddzielono warstwę organiczną, po czym w temperaturze 60°C przez 15 minut mieszano z wodą (300 ml) i oddzielono warstwę organiczną. Czynność tę powtarzano, aż pH warstwy wodnej osiągnęło wartość pomiędzy 6 i 8. Rozpuszczalnik usunięto pod próżnią w temperaturze 90°C, a pozostały olej destylowano pod ciśnieniem 1,33 do 2,66 mbara w warunkach wysokiej próżni. Otrzymano odpowiednie frakcje cyjanku 1-(3,4-dichlorofenylo)cyklobutylu.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania pochodnych arylocyklobutylonitryli o wzorze I w którym R, oznacza chlorowiec, a R2 oznacza wodór lub chlorowiec, znamienny tym, że obejmuje reakcję 1,3-dichlorowcopropanu, związku o wzorze II w którym R, i R2 mająwyżej podane znaczenia i zawiesiny zasady, którą stanowi wodorotlenek potasu lub wodorotlenek sodu, w zasadniczo wolnym od sulfotlenku dimetylu rozpuszczalniku, przy czym w zawiesinie zasady obecny jest katalizator przenoszenia faz, a reakcję prowadzi się w temperaturze co najmniej 35°C.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że roztwór 1,3-dichlorowcopropanu i związku o wzorze II w zasadniczo wolnym od sulfotlenku dimetylu rozpuszczalniku dodaje się do zawiesiny zasady w zasadniczo wolnym od sulfotlenku dimetylu rozpuszczalniku, w temperaturze co najmniej 35°C.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że jako katalizator przenoszenia faz stosuje się bromek tetra-n-butyloamoniowy, wodorosiarczan tetra-n-butyloamoniowy, jodek tetra-n-butyloamoniowy lub eter koronowy'.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że jako wolny od sulfotlenku dimetylu rozpuszczalnik stosuje się toluen.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że prowadzi się go w temperaturze w zakresie 35-80°C.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że jako związek o wzorze II stosuje się 4-chlorofenylo-acetonitryl.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że jako związek o wzorze II stosuje się 3,4-dichlorofenyloacetonitryl.
  8. 8. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że dodaje się wodę, po wprowadzeniu 60-85% reagentów.
    Wynalazek niniejszy dotyczy ulepszonego procesu wytwarzania pochodnych arylocyklobutylonitryli. Cyjanek 1-(4-chlorofenylo)-cyklobutylujest związkiem przejściowym, użytecznym do wytwarzania sibutyraminy, N-1-[1-(4-cho)rofcmylo)cyko)biitylo]-3mretylobutylo-\.N,-ciimetyloaminy.
    185 047
    Sibutramina jest przydatna w leczeniu depresji, choroby Parkinsona, otyłości, cukrzycy nieinsulinozależnej (NIDDM) i padaczki.
    W Rocz. Chem. 40,1647 (1966) opisano reakcję fenyloacetonitrylu z 1,3-dichlorowcopropanem w wodnym roztworze wodorotlenku sodu, przy użyciu chlorku benzylotrietyloamoniowego jako katalizatora, z wytworzeniem cyjanku 1-fenylocyklobutylu . Jednakże wydajność jej jest niska (26%), ailość wytworzonego monoalkilowanego niecyklizowanego produktu jest znaczna (20%).
    Cyjanek 1-(4-chlorofenylo)cyklobutylu wytworzono przez reakcję 4-chlorofenyloacetonitrylu z 1,3-dibromobutanem w mieszaninie sulfotlenku dimetylu i eteru w temperaturze 25-35°C, przy użyciu wodorku sodu jako zasady (J. Org. Chem. 36 (9), 1308, 1971). Ujawniono również, że proces jest skuteczny, gdy z wodorku sodu usunie się olej mineralny przez przemycie toluenem, anastępnie doda się zawiesiny wodorku sodu w toluenie do sulfotlenku dimetylu. Podobne sposoby opisano również w opisach USA nr nr 4 235 926,3 526 656,4 348 409,5 405 866 i w J. Organomet. Chem. 448,1 -2, str. 9-14(1993). Wydajności tych procesów wahająsię pomiędzy 43% i 78%.
    W GB 2098602A ujawniono sposób wytwarzania cyjanku 1-(4-chlorofenylo)cyklobutylu obejmujący reakcję 4-chlorofenyloacetonitrylu z 1,3-dibromopropanem w obecności wodorku sodu (zdyspergowanego w oleju mineralnym). Opisano, że reakcję prowadzi się w suchym sulfotlenku dimetylu pod azotem podczas mieszania początkowo w temperaturze pokojowej, a następnie w temperaturze w zakresie 30 do 35°C przez 2 godziny. Taki sposób jest również omówiony wEP 191542 i GB 2127819.
    Obecność sulfotlenku dimetylu w ściekach wodnych z tych procesów powoduje, że ścieki takie nie nadają się do wprowadzenia do ścieków z chemicznych zakładów przemysłowych. Tak więc, odpady muszą być specjalnie usuwane. Prowadzi to do wysokich kosztów produkcji i niekorzystnie wpływa na środowisko (więcej zasobów i energii potrzeba do usunięcia ścieków wodnych). Tak więc pożądane jest opracowanie sposobu, który nie wymaga sulfotlenku dimetylu.
    Początkowo reakcję próbowano prowadzić stosując toluen jako rozpuszczalnik. Jednakże, taki sposób postępowania powoduje nowy problem ponieważ podczas dodawania do mieszaniny reakcyjnej aryloacetonitrylu prowadzi do wytworzenia znacznej ilości ciepła, co powoduje opóźnioną reakcję egzotermiczną. Procesu takiego nie można uważać za bezpieczny. Problem wytwarzania ciepła nie pojawia się, gdy sulfotlenek dimetylu jest zastąpiony innymi nie mieszającymi się z wodą rozpuszczalnikami, takimi jak tetrahydrofuran. Jednakże, pojawiają się znaczne straty w wydajności, którą można poprawić jedynie przez częściową destylację tetrahydrofuranu i dodanie tuż przed ekstrakcjąnie mieszającego się z wodą rozpuszczalnika, takiego jak toluen. Taka procedura ma ujemne strony, gdyż wymaga dodatkowego procesu (co zwiększa koszt) i wytwarza się strumień odpadów tetrahydrofuran/toluen, co czyni ją niezadowalającą. Podobny sposób wytwarzania cyjanku 1-(4-trifluoro-metoksyfenylo)jyklobutylu opisano w WO 93/13073 (strona 180, przykład nr 10). W procesie tym podczas reakcji stosuje się dwa mieszające się z wodą rozpuszczalniki, tetrahydrofuran i dimetyloformamid, do ekstrakcji produktu stosuje się nie mieszający się z wodą rozpuszczalnik eterowy, a wydajność wynosi 61%. Wadą tego procesu jest również konieczność dodatkowej obróbki i wytwarzanie strumienia odpadów tetrahydrofuran/eter.
    W WO 95/00489 opisano sposób wytwarzania cyjanku 1-(2-pirydylo)cyklopropylu. Reakcję tę prowadzi się w toluenie, stosując jako zasadę 50% wodny roztwór wodorotlenku sodu. Zasadę dodaje się do mieszaniny 2-(2-pirydylo)acetonitrylu, 1 -bromo-2-chloroetanu, chlorku benzylotrietyloamoniowego i toluenu w temperaturze 25°C. Następnie mieszaninę ogrzewa się w temperaturze 70-75°C przez 2 godziny. Produkt ekstrahuje się eterem i wyodrębnia z dobrą wydajnością (~85%). Wadą tego sposobu jest obecność wody w początkowej reakcji. Może to prowadzić do wytworzenia dosyć wysokiego poziomu zanieczyszczeń. Jednakże, dodanie równoważnej ilości stałej zasady w temperaturze 25°C (bez obecności wody) opóźniona reakcję egzotermiczną, co czyni tę reakcję niebezpieczną. Ponadto, jak dobrze wiadomo i jak opisano w niniejszym wynalazku, pierścienie cyklobutylowe są trudniejsze do wytworzenia niż pierścienie cyklopropylowe opisane w cytowanych publikacjach. Tak więc, nie należy oczekiwać, że w procesie takim, przy użyciu l-bromo-2-chloropropanu zamiast 1 -bromo-d-chloroetanu, z dobrą wydajnością wytwo4
    185 047 rzony zostanie związek cyklobutylowy. Gdy na początku obecnajest woda, mogą powstać dodatkowe problemy związane z tworzeniem się emulsji. Może to prowadzić do obniżenia wydajności.
    Nieoczekiwanie opracowano sposób wytwarzania pochodnych arylocyklobutylonitryli, w którym nie stosuje się sulfotlenku dimetylu, nie zachodzi opóźniona reakcja egzotermiczna, unika się powstawania strumieni odpadowej mieszanki rozpuszczalników, tworzenie się zanieczyszczeń jest utrzymane na niskim poziomie, ajednocześnie otrzymuje się produkt z dobrą wydajnością.
PL96326926A 1995-12-02 1996-11-28 Sposób wytwarzania pochodnych arylocyklobutylonitryli PL185047B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9524681.5A GB9524681D0 (en) 1995-12-02 1995-12-02 Chemical process
PCT/EP1996/005246 WO1997020810A1 (en) 1995-12-02 1996-11-28 Process for the preparation of 1-aryl-1-cyanocyclobutane derivatives

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL326926A1 PL326926A1 (en) 1998-11-09
PL185047B1 true PL185047B1 (pl) 2003-02-28

Family

ID=10784817

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96326926A PL185047B1 (pl) 1995-12-02 1996-11-28 Sposób wytwarzania pochodnych arylocyklobutylonitryli

Country Status (28)

Country Link
US (1) US6545173B1 (pl)
EP (1) EP0863868B1 (pl)
JP (1) JP2000501402A (pl)
KR (1) KR19990071838A (pl)
CN (1) CN1075057C (pl)
AT (1) ATE199247T1 (pl)
AU (1) AU717603B2 (pl)
BG (1) BG63498B1 (pl)
BR (1) BR9611683A (pl)
CA (1) CA2235043A1 (pl)
CZ (1) CZ164798A3 (pl)
DE (1) DE69611835T2 (pl)
DK (1) DK0863868T3 (pl)
ES (1) ES2154848T3 (pl)
GB (1) GB9524681D0 (pl)
GR (1) GR3035572T3 (pl)
HU (1) HUP9903481A3 (pl)
IL (1) IL124341A (pl)
MX (1) MX9804022A (pl)
NO (1) NO309265B1 (pl)
NZ (1) NZ323896A (pl)
PL (1) PL185047B1 (pl)
PT (1) PT863868E (pl)
RU (1) RU2179168C2 (pl)
SI (1) SI0863868T1 (pl)
SK (1) SK282470B6 (pl)
TR (1) TR199800987T2 (pl)
WO (1) WO1997020810A1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6331571B1 (en) 1998-08-24 2001-12-18 Sepracor, Inc. Methods of treating and preventing attention deficit disorders
US6476078B2 (en) 1999-08-11 2002-11-05 Sepracor, Inc. Methods of using sibutramine metabolites in combination with a phosphodiesterase inhibitor to treat sexual dysfunction
US6339106B1 (en) 1999-08-11 2002-01-15 Sepracor, Inc. Methods and compositions for the treatment and prevention of sexual dysfunction
US6974838B2 (en) 1998-08-24 2005-12-13 Sepracor Inc. Methods of treating or preventing pain using sibutramine metabolites
US6399826B1 (en) 1999-08-11 2002-06-04 Sepracor Inc. Salts of sibutramine metabolites, methods of making sibutramine metabolites and intermediates useful in the same, and methods of treating pain
US6504044B2 (en) 2001-02-28 2003-01-07 Council Of Scientific And Industrial Research Process for the preparation of 1-[cyano(aryl)methyl] cyclohexanol
ATE294157T1 (de) * 2001-02-28 2005-05-15 Council Scient Ind Res Verfahren zur herstellung von 1- (cyan(aryl)methyl)cyclohexanol
WO2002083631A1 (en) 2001-04-13 2002-10-24 Sepracor Inc. Methods of preparing didesmethylsibutramine and other sibutramine derivatives
AT503354B1 (de) * 2006-02-22 2008-07-15 Dsm Fine Chem Austria Gmbh Verfahren zur herstellung von 3,4-disubstituierten phenylessigsäuren, sowie neue zwischenverbindungen
CZ2008352A3 (cs) * 2008-06-09 2009-09-09 Lucební závody Draslovka a. s. Kolín Zpusob výroby cykloalkankarbonitrilu

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3526656A (en) 1967-05-25 1970-09-01 Parke Davis & Co (1-arylcyclobutyl)carbonyl carbamic acid derivatives
US4220591A (en) 1975-11-26 1980-09-02 Commonwealth Scientific And Industrial Research Organization Insecticidal esters
AU4244478A (en) 1977-12-19 1979-06-28 Commw Scient Ind Res Org Cyclobutane carboxylic acids and esters and insecticides
ZA821577B (en) * 1981-04-06 1983-03-30 Boots Co Plc Therapeutic agents
IE52768B1 (en) * 1981-04-06 1988-02-17 Boots Co Ltd 1-arylcyclobutylalkylamine compounds useful as therapeutic agents
ZA925185B (en) 1991-07-18 1993-04-29 Hoffmann La Roche Dithianes.
GB9127306D0 (en) 1991-12-23 1992-02-19 Boots Co Plc Therapeutic agents
GB9309749D0 (en) 1993-05-12 1993-06-23 Boots Co Plc Therapeutic agents
DE69410093T2 (de) 1993-06-22 1998-10-01 Knoll Ag Isochinolin-derivate mit therapeutischer wirkung

Also Published As

Publication number Publication date
SI0863868T1 (en) 2001-06-30
NZ323896A (en) 2000-01-28
MX9804022A (es) 1998-09-30
NO982474D0 (no) 1998-05-29
HUP9903481A3 (en) 2001-11-28
AU1093997A (en) 1997-06-27
CZ164798A3 (cs) 1998-09-16
JP2000501402A (ja) 2000-02-08
EP0863868A1 (en) 1998-09-16
DE69611835D1 (de) 2001-03-29
ES2154848T3 (es) 2001-04-16
PL326926A1 (en) 1998-11-09
EP0863868B1 (en) 2001-02-21
IL124341A (en) 2001-09-13
KR19990071838A (ko) 1999-09-27
GR3035572T3 (en) 2001-06-29
CN1075057C (zh) 2001-11-21
BR9611683A (pt) 1999-03-02
NO309265B1 (no) 2001-01-08
RU2179168C2 (ru) 2002-02-10
IL124341A0 (en) 1998-12-06
WO1997020810A1 (en) 1997-06-12
US6545173B1 (en) 2003-04-08
DK0863868T3 (da) 2001-03-19
GB9524681D0 (en) 1996-01-31
NO982474L (no) 1998-05-29
ATE199247T1 (de) 2001-03-15
BG102473A (en) 1999-05-31
TR199800987T2 (xx) 1998-09-21
SK282470B6 (sk) 2002-02-05
CN1203585A (zh) 1998-12-30
PT863868E (pt) 2001-06-29
CA2235043A1 (en) 1997-06-12
WO1997020810A8 (en) 2000-10-05
DE69611835T2 (de) 2001-06-07
BG63498B1 (bg) 2002-03-29
HUP9903481A1 (hu) 2001-01-29
AU717603B2 (en) 2000-03-30
SK62698A3 (en) 1999-02-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL185047B1 (pl) Sposób wytwarzania pochodnych arylocyklobutylonitryli
US6214998B1 (en) Process for preparing 2-chloro-5-chloromethylthiazole
US20220185783A1 (en) Process for synthesis of fipronil
US20020087008A1 (en) Process for preparing 2-chloro-5-chloromethylthiazole
EP0060171B1 (fr) Procédé de N-alkylation de composés organiques azotés
CA1256454A (en) Preparation of amine derivatives
US3869494A (en) Production of tetrachlorophthalonitriles
JPH07196600A (ja) 2,2’−ジニトロジフエニルジスルフイドの改良された製法
US6069255A (en) Preparation of vinyl isothiocyanates
EP0775695B1 (de) Verfahren zur Herstellung von N-Cyclohexylthiophthalimid
JP4516194B2 (ja) 含フッ素ジクロロベンゼン
NZ264871A (en) Process for the preparation of highly chlorinated paraffins
KR100486316B1 (ko) 5,11-디히드로-6에이치-디벤즈[비,이]아제핀-6-온의새로운 제조방법
JP3491311B2 (ja) N−置換−n−アリールシアナミド誘導体およびn−置換−n−アリールチオウレア誘導体の製造法
JP2000327685A (ja) シリル化されたアニリン誘導体の製造方法
CN1228761A (zh) 制备卤化2-氨基或2-乙酰氨基三氟甲苯衍生物的方法
JPS6330292B2 (pl)
SE453918B (sv) Sett att framstella 2-tiofen-ettiksyraderivat
US20070088177A1 (en) Process for preparing dimethyl cyanimidocarbonate
JPH10251199A (ja) ヘキサジエノン誘導体及びその製造法