SK282470B6 - Spôsob prípravy derivátov 1-aryl-1-kyanocyklobutánu - Google Patents

Spôsob prípravy derivátov 1-aryl-1-kyanocyklobutánu Download PDF

Info

Publication number
SK282470B6
SK282470B6 SK626-98A SK62698A SK282470B6 SK 282470 B6 SK282470 B6 SK 282470B6 SK 62698 A SK62698 A SK 62698A SK 282470 B6 SK282470 B6 SK 282470B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
formula
water
dihalopropane
solvent
compound
Prior art date
Application number
SK626-98A
Other languages
English (en)
Other versions
SK62698A3 (en
Inventor
Stephen John Barker
Sharon Michelle Clark
Original Assignee
Knoll Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Knoll Ag filed Critical Knoll Ag
Publication of SK62698A3 publication Critical patent/SK62698A3/sk
Publication of SK282470B6 publication Critical patent/SK282470B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C253/00Preparation of carboxylic acid nitriles
    • C07C253/30Preparation of carboxylic acid nitriles by reactions not involving the formation of cyano groups
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C2601/00Systems containing only non-condensed rings
    • C07C2601/04Systems containing only non-condensed rings with a four-membered ring

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)

Abstract

Opisuje sa spôsob prípravy derivátu 1-aryl-1-kyanocyklobutánu vzorca (I), kde R1 predstavuje halogénovú skupinu a R2 predstavuje vodík alebo halogénovú skupinu, ktorý zahŕňa reakciu 1,3-dihalogénpropánu, zlúčeniny vzorca (II), kde R1 a R2 sú definované, so suspenziou zásady, ktorou je hydroxid draselný alebo hydroxid sodný v rozpúšťadle, ktorým je vodou nemiešateľná kvapalina, ktorá je schopná 1,3-dihalogénpropán a 4-chlórfenylacetonitril v roztoku pri reakčnej teplote, ktoré obsahuje do 5 % hmotn. dimetylsulfoxidu, pričom je v tejto suspenzii zásady prítomný katalyzátor fázového transferu, pri teplote aspoň 35 °C.ŕ

Description

Oblasť techniky
Tento vynález sa týka zdokonaleného spôsobu prípravy arylcyklobutylkyanidov. 1 -(4-Chlórfenyl)cyklobutylkyanid je medziproduktom vhodným na prípravu sibutramínu, čo je N-l-[l-(4-chlórfenyl)cyklobutyl]-3-metylbutyl-N,N-dimetylamín. Sibutramín sa používa na liečenie depresie, Parkinsonovej choroby, obezity, cukrovky nezávislej od inzulínu a epilepsie.
Doterajší stav techniky
Reakcia fenylacetonitrilu s 1,3-dihalogénpropánom vo vodnom hydroxide sodnom pomocou chloridu benzyltrietylamónneho vo funkcii katalyzátora za vzniku 1-fenylcyklobutylkyanid, je opísaná vRocz. Chem. 40, 1647), (1966). Ale výťažok je nízky (26 %) a vytvára sa veľké množstvo monoalkylovaného necyklického produktu (20 %).
l-(4-Chlórfeny)cyklobutylkyanid bol pripravený reakciou 4-chlórfenylacetonitrilu s 1,3-dibrómbutánom v zmesi dimetylsulfoxidu a éteru pri teplote 25 až 35 °C pomocou hydridu sodného ako zásady (J. Org. Chem. 36 (9), 1308, 1971). Je tiež opísané, že postup je účinný vtedy, keď je minerálny olej z hydridu sodného odstránený prepieraním s toluénom a potom sa kašovitý roztok hydridu sodného v toluéne pridá do dimetylsulfoxidu. Podobná príprava je tiež opísaná v patentoch USA č. 4,235,926, 3,526,656, 4,348,409, 5,405,866 a J. Organomet. Chem. 448,1-2, str. 9 - 14 (1993). Uvádzané výťažky sa pohybujú medzi 43 % a 78 %.
GB 2098602A opisuje spôsob prípravy l-(4-chlórfenyl)cyklobutylkyanidu, ktorý zahŕňa reakciu 4-chlórfenylacetonitrilu s 1,3-dibrómpropánom za prítomnosti hydridu sodného (rozptýleného v minerálnom oleji). Reakcia bola podľa opisu uskutočnená v suchom dimetylsulfoxide v podmienkach dusíkovej atmosféry. Spočiatku bola zmes miešaná pri laboratórnej teplote, potom pri teplote v rozmedzí od 30 do 35 °C počas 2 hodín. Táto príprava je tiež opísaná v EP 191542 aGB 2127819.
Prítomnosť dimetylsulfoxidu vo vodnom odpade z týchto procesov spôsobuje, že tento odpad je nežiaduci na vypúšťanie do odpadového výtoku z chemických závodov. Odpad musí byť teda špeciálne likvidovaný. To vedie k vysokým výrobným nákladom a nepriaznivým vplyvom na životné prostredie (bezpečná likvidácia odpadových vôd vyžaduje viac zdrojov a energie). Je preto žiaduce nájsť taký spôsob, ktorý nevyžaduje prítomnosť dimetylsulfoxidu.
Spočiatku bola reakcia uskutočňovaná použitím toluénu ako rozpúšťadla. Ale tento priebeh reakcie má za následok nový problém, pretože tento spôsob vedie k významne oneskorenému uvoľneniu tepla počas pridávania arylacetonitrilu do reakčnej zmesi. Tento spôsob nie je považovaný za bezpečný. Problém s uvoľnením tepla nevzniká, ak je dimetylsulfoxid nahradený inými s vodou miešateľnými rozpúšťadlami, ako je napríklad tetrahydrofurán. Ale takto dochádza k významnej strate výťažku. Túto stratu môžeme znížiť len čiastočnou destiláciou tetrahydrofúránu a tým, že sa pred extrakciou pridá s vodou nemiešateľné rozpúšťadlo, ako je toluén. Tento spôsob má svoje nevýhody v tom, že vyžaduje ešte ďalšie spracovanie (ktoré zvyšuje náklady) a vytvára sa pri ňom odpadový prúd tetrahydrofúrán/toluén, a tým je nevyhovujúci. Podobný spôsob výroby l-(4-trifluormetoxyfenyl)cyklobutylkyanidu opisuje WO 93/13073 (strana 180, príklad N10). V tomto spôsobe sú počas reakcie použité dve s vodou miešateľné rozpúšťadlá, tetrahyd rofúrán a dimetylformamid, a na extrakciu produktu sa používa s vodou nemiešateľný éter. Výsledkom je 61 % výťažok. Opäť je tu nevýhoda ďalšieho spracovania a vytvárania odpadového prúdu tetrahydrofúrán/éter.
WO 95/00489 opisuje spôsob výroby l-2-pyridyl)cyklopropylkyanidu. Táto reakcia prebehla v toluéne pomocou 50 % vodného roztoku hydroxidu sodného ako zásady. Zásada bola pridaná do premiešanej zmesi 2-(2-pyridyl)acetonitrilu, l-bromo-2-chlóretánu, chloridu benzyltrietylamónneho a toluénu pri teplote 25 °C. Zmes bola potom zahrievaná na teplotu 70 - 75 °C počas 2 hodín. Produkt bol extrahovaný éterom a izolovaný s dobrým výťažkom (~85 %). Nevýhodou tohto spôsobu je prítomnosť vody v počiatočnej reakcii. To môže viesť k pomerne vysokej úrovni vytvárania nečistôt. Ale pridanie ekvivalentného množstva tuhej zásady pri teplote 25 °C (bez prítomnosti vody) by viedlo k významnému oneskorenému uvoľneniu tepla, čo by spôsobilo nebezpečnosť procesu. Okrem toho, je dobre známe, že cyklobutylové jadrá, ako ich opisuje tento vynález, sa nedajú vytvoriť tak ľahko ako cyklopropylové jadrá opísané skôr. Preto teda nemôžeme očakávať, že uvedený spôsob by mal taký dobrý výťažok cyklobutylového materiálu použitím l-bromo-2-chlórpropánu namiesto l-bromo-2-chlóretánu. Ďalšie problémy môžu vzniknúť pri vytvorení emulzie, ak je na začiatku procesu prítomná voda. To môže viesť k nižším výťažkom.
Podstata vynálezu
Prekvapivo sme objavili spôsob prípravy arylcykobutylkyanidov, pri ktorom možno vylúčiť prítomnosť dimetylsulfoxidu, vyhneme sa oneskorenému uvoľneniu tepla a odpadovým tokom zmiešaného rozpúšťadla a vytváranie nečistôt sa bude udržiavať na minimálnej hodnote, zatiaľ čo na druhej strane žiaduci produkt bude mať dobrý výťažok.
Tento vynález poskytuje spôsob prípravy derivátu 1-aryl-l-kyanocyklobutánu vzorca (I)
kde R1 predstavuje halogénovú skupinu a R2 predstavuje vodík alebo halogénovú skupinu, ktorý zahŕňa reakciu 1,3-dihalogénpropánu, zlúčeniny vzorca (II)
R—CHjCN R ~ (II), kde R1 a R2 sú definované, so suspenziou zásady, ktorou je hydroxid draselný alebo hydroxid sodný v rozpúšťadle, ktorým je vodou nemiešateľná kvapalina, ktorá je schopná udržať 1,3-dihalogénpropán a 4-chlórfenylaceto-nitril v roztoku pri reakčnej teplote, ktoré obsahuje do 5 % hmotn. dimetylsulfoxidu, pričom je v tejto suspenzii zásady prítomný katalyzátor fázového transferu, pri teplote aspoň 35 °C.
Výhodnejší spôsob podľa tohto vynálezu ponúka spôsob prípravy zlúčenín vzorca (11), kde R1 predstavuje chlór a R2 predstavuje vodík alebo chlór, pričom spôsob zahŕňa reakciu 1,3-dihalogénpropánu, zlúčeniny vzorca (II), kde R1 predstavuje chlór a R2 predstavuje vodík alebo chlór, a suspenzie zásady v rozpúšťadle bez podstatného obsahu dimetylsulfoxidu pri teplote aspoň 35 °C.
Výhodnejšie spôsoby podľa tohto vynálezu ponúkajú a) spôsob prípravy l-(4-chlórfenyl)cyklobutylkyanidu, ktorý zahŕňa reakciu 1,3-dihalogénpropánu, 4-chlórfenylacetonitrilu a suspenzie zásady v rozpúšťadle bez podstatného obsahu dimetylsulfoxidu pri teplote aspoň 35 °C; a b) spôsob prípravy l-(3,4-dichlórfenyl)cyklobutylkyanidu a suspenzie zásady v rozpúšťadle bez podstatného obsahu dimetylsulfoxidu pri teplote aspoň 35 °C.
Najvýhodnejší spôsob podľa tohto vynálezu predstavuje spôsob prípravy l-(4-chlórfenyl)cyklobutylkyanidu, ktorý zahŕňa reakciu 1,3-dihalogénpropánu, 4-chlófenylacetonitrilu a suspenzie zásady v rozpúšťadle bez podstatného obsahu dimetylsulfoxidu pri teplote 35 °C.
Výhodné je, keď spôsob zahŕňa pridanie roztoku 1,3-dihalogénpropánu a zlúčeniny vzorca (II) v rozpúšťadle bez podstatného obsahu dimetylsulfoxidu pri teplote aspoň 35 °C.
Termín „rozpúšťadlo“ definuje s vodou nemiešateľnú kvapalinu, ktorá je schopná udržať 1,3-dihalogénpropán a 4-chlórfenylacetonitril v roztoku pri reakčnej teplote. Použitie kvapaliny, ktorá sa nemieša s vodou, je výhodná, pretože spôsob spracovania je jednoduchší, čo vedie k zníženiu nákladov na spracovanie.
Termín „bez podstatného obsahu dimetylsulfoxidu“ znamená, že v rozpúšťadle nie je prítomné viac než 5 % dimetylsulfoxidu, výhodne nie viac než 2 %. Najvýhodnejšie ide o úplnú neprítomnosť dimetylsulfoxidu.
Vhodné je, ak je týmto rozpúšťadlom bez obsahu dimetylsulfoxidu s vodou nemiešateľná organická kvapalina, výhodná je kvapalina nepoláma. Výhodnejšie je, ak je týmto rozpúšťadlom bez obsahu dimetylsulfoxidu uhľovodík, ako sú toluén alebo petrolejový éter. Najvýhodnejšie je týmto rozpúšťadlom bez obsahu dimetylsulfoxidu toluén.
Výhodné je, ak je zásadou hydroxid draselný alebo hydroxid sodný. Výhodné je, ak je množstvo zásady prítomné v množstve aspoň 2 molámych ekvivalentov vztiahnutých na množstvo zlúčeniny vzorca (II). Najvýhodnejšie je množstvo v rozmedzí od 3,8 do 4,7 molámych ekvivalentov vztiahnutých na množstvo zlúčeniny vzorca (II).
Suspenzia zásady sa najvýhodnejšie udržuje pohybom, ako je miešanie, potriasanie, alebo premývaním inertným plynom, ako je dusík, prostredníctvom rozpúšťadla, ale je možné použiť akýkoľvek ďalší spôsob udržovania suspenzie. Výhodná je premiešavaná suspenzia.
Výhodné je, ak reakcia prebieha v inertnom prostredí, ako je dusíková atmosféra.
Výhodne je v suspenzii zásady prítomný katalyzátor fázového transferu. Vhodné je, ak je týmto katalyzátorom kvartéma soľ alebo crown éter. Výhodne je katalyzátor vybraný z nasledujúcich látok: butylpyridíniumbromid, tetrabutylamóniumbisulfát, benzyltrietylamóniumbromid, benzyltrietylamóniumchlorid, benziltrimetylamóniumchlorid, benzyltrimetylamóniumfluorid, hexadeyltrietylamóniumbromid, hexatrietylfosfóniumbromid, hexadecyltrimetylamóniumbromid, hexadecyltrimetylamóniumchlorid, dibutyldimetylamóniumchlorid, decyltrietylamóniumbromid, hexadecyltributylfosfóniumbromid, heptylpyridíniumbromid, hexadecyltributylfosfoniumchlorid, hexyltrietylamóniumbromid, dodccylpyridíniumbromid, dodecyltrietylamóniumbromid, metyltrinonylamóniumchlorid, metyltrifenylamóniumbromid, tetrabutylamóniumbromid alebo bisulfát, tetrabutlamóniumchlorid, tetrabutylamóniumkyanid, tetrabutylamóniumfluorid, tetrabutylamóniumjodid, tetrabutylamóniumhydroxid, tetrabutylfosfóniumchlorid, trikaprylmetylamóniumchlorid, tetraetylamóniumchlorid, tetrametylamóniumbromid, trioktyletylfosfóniumbromid, trioktylmetylamóniumchlorid, trioktylpropylamóniumchlorid, tetrapropyl-amóniumbromid, tetrafenylarzóniumchlorid, tetrafenylfosfóniumbromid, tetrafenylfosfóniumchlorid, benzyltrimetylamóniumhydroxid, 18-crown-6, dibenzo-18-crown-6, dicyklohexyl-18-crown-6 alebo ich zmesi. Výhodnejšie je katalyzátorom prenosu fáz tetra-n-butylamóniumbromid, tetra-n-butylamóniumhydrosíran alebo tetra-n-butylamóniumjodid.
Výhodne je katalyzátor fázového transferu prítomný v množstve od 0,01 až 0,2 molámych ekvivalentov, vztiahnuté na množstvo zlúčeniny vzorca (II). Výhodnejšie je, ak sa toto množstvo pohybuje v rozmedzí od 0,05 do 0,15 molámych ekvivalentov, vztiahnuté na množstvo zlúčeniny vzorca (II).
Výhodne sa teplota nachádza v rozmedzí 35 až 80 °C, výhodnejšie v rozmedzí 35,1 až 69 °C a najvýhodnejšie v rozmedzí od 40 do 60 °C.
Výhodné je, keď je voda pridaná, aby napomáhala miešaniu, až potom, keď je adícia kompletná na 60 až 80 %, výhodnejšie kompletná na 75 %. Vhodné je pridať objem vody v rozmedzí od 0 do 5,0 hmotnostných dielov vztiahnutých na hmotnosť prítomnej zlúčeniny vzorca (II). Výhodne je objem pridávanej vody v rozmedzí od 0 do 1,0 hmotnostných dielov vztiahnutých na hmotnosť prítomnej zlúčeniny vzorca (II). Výhodnejšie je objem pridanej vody v rozmedzí od 0,7 do 0,9 hmotnostných dielov vztiahnutých na hmotnosť prítomnej zlúčeniny vzorca (II).
Výhodné je, aby reakcia bola prudko schladená pridaním vody.
Výhodné je, aby sa reakcia uskutočnila pri atmosférickom tlaku.
Vhodným 1,3-dihalogénpropánom je 1,3-dibrómpropán, 1,3-dichlórpropán alebo l-bromo-3-chlórpropán. Výhodným 1,3-dihalogéngénpropánomje 1,3-dibrómpropán.
Vhodné množstvo použitého 1,3-dihalogéngénpropánu sa pohybuje v rozmedzí od 0,8 do 1,5 molámych ekvivalentov vztiahnutých na množstvo prítomnej zlúčeniny vzorca (II). Výhodné množstvo použitého 1,3-dihalogénpropánu sa pohybuje v rozmedzí od 0,9 do 1,2 molámych ekvivalentov vztiahnutých na množstvo prítomnej zlúčeniny vzorca (II). Najvýhodnejšie sa množstvo použitého 1,3-dihalogénpropánu pohybuje v rozmedzí od 1,0 do 1,05 molámych ekvivalentov vztiahnutých na množstvo zlúčeniny vzorca (II).
Ak sú zlúčeniny vzorca (I) pripravené spôsobom podľa vynálezu, je možné pozorovať významné finančné úspory, ak ide o suroviny a likvidáciu odpadových vôd v porovnaní so známym spôsobom, ktorý prebieha v dimetylsulfoxide. Tiež je tu dodatočný prínos pre životné prostredie, pretože odpadá požiadavka na likvidáciu odpadového dimetylsulfoxidu. Okrem toho sú eliminované určité nečistoty, ktoré vznikajú z oxidačnej povahy dimetylsulfoxidu, čo vedie k zjednodušeniu spôsobu spracovania a vzniká čistejší produkt.
Ďalšou výhodou tohto vynálezu je, že sa môžeme vyhnúť potrebe izolovať l-(4-chlórfenyl)cyklobutylkyanid, keď je žiaduce získať sibutramín. Namiesto toho môžeme použiť toluénový roztok l-(4-chlórfenyl)cyklobutánkarbonitrilu priamo v reakcii opísanej v GB 2098602A, na ktorý sa tu v tomto dokumente odvolávame.
V jednom uskutočnení vynálezu spôsob zahŕňa pridanie roztoku 1,3-dibrómpropánu a 4-chlórfenylacetronitrilu v toluéne do premiešanej suspenzie práškového hydroxidu draselného a tetra-n-butylamóniumbromidu v toluéne pri teplote v rozmedzí 35 až 80 °C, výhodne v rozmedzí 35,1 až 69 °C a najvýhodnejšie v rozmedzí 40 až 60 °C. Voda je pridaná potom, keď je adícia ukončená na 60 až 85 %. Reakcia je prudko ochladená pridaním vody.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Vynález ilustrujú nasledujúce príklady, ktoré tu plnia len funkciu príkladov. Konečný produkt v každom z týchto príkladov bol opísaný prostredníctvom jedného alebo viacerých z nasledujúcich postupov: plynná kvapalinová chromatografía; kvapalinová chromatografía s vysokým výkonom; elementárna analýza; spektroskopia na báze nukleárnej magnetickej rezonancie a infračerveného spektra.
Nasledujúce procesy prebehli pri podmienkach uvedených v tabuľke 1 a vznikli zlúčeniny vzorca (I).
% zmesi (m) 4-chlórfenyacetonitrilu (II) (x g) a 1,3-dibrómpropánu (y g) v toluéne (z ml) bolo pridávaných do premiešanej zmesi zásady (a g) a katalyzátora (b g) v toluéne (c ml) v priebehu 1,5 hodiny pri teplote d °C. Voda (e ml) bola pridaná do zmesi, aby udržala teplotu na d °C. Zostávajúcich 25 % zmesi (m) bolo pridávané počas 30 minút pri teplote d °C a zmes bola miešaná počas 2,5 hodiny pri teplote f °C. Reakcia bola potom rýchlo ochladená pridávaním vody (254 ml) počas 15 minút na teplotu d °C a zmes bola miešaná počas 20 minút.
Organická fáza bola oddelená a rozmiešaná s vodou (354 ml) a žieravou sódou (76 g) pri teplote f °C počas 15 minút, potom sa zmes mohla usadiť. Organická vrstva bola oddelená, potom premiešaná pri teplote f °C s vodou (300 ml) a koncentrovaná kyselinou chlorovodíkovou (20 ml), vodná vrstva mala pH 3 alebo menej. Organická vrstva bola oddelená, potom rozmiešaná s vodu (300 ml) pri teplote f °C počas 15 minút a organická vrstva bola oddelená. To bolo opakované tak dlho, dokiaľ vodná vrstva nemala hodnotu pH medzi 6 a 8.
Rozpúšťadlo bolo vákuovo odstránené pri teplote 90 °C a zvyšný olej bol destilovaný pri tlaku 1,33 až 2,66 mbar v podmienkach vysokého vákua. Získali sme zlúčeninu vzorca (I) v príslušných frakciách, výťažok bol g %.
Tabuľka 1
Príklady 1-10
Hmonw' βίντφΠρέ» Crtt KatilyzAor k*mÍ7Z«eni (*1) (pMový byôeiM Awfaý! tttí Teptott (<CC) tr *C) (z ml) (< o>1) V4M 79 M Mfcl <•«9 vjAut
75 105 TBAB 11.8 132 40 «6 360 60 532
1S 105 TBAB IM 131 40 «6 360 «0 57,3
75 105 TBAB IM 132 40 66 360 60 61.4
75 105 TBAB IM 132 40 66 360 56,5
75 105 TBAB ll.t 132 60 66 ?60 60 57.5
75 105 TBAB 112 132 60 66 360 60 632
75 105 TBAHS 12.4 112 40 66 360 572
75 105 TBAHS 12,4 132 40 66 360 62,6
75 105 TBAHS 114 132 60 66 360 W 6U
—21— 105 TBAHS 12.4 132 60 66 360 60 57,9
TBAB znamená tetra-n-butylamóniumbromid; TBAHS znamená tetra-n-butylamóniumhydrosíran. Teploty d °C a f °C sú v príkladoch 1 až 10 rovnaké.
Rovnako sa postupovalo pri porovnávacích príkladoch 11 až 15, s výnimkou toho, že namiesto toluénu bol použitý tetrahydrofurán. Teplota (d °C) pre začiatočnú reakciu bola teplota, ktorá sa používala v pôvodnom postupe s dimetylsulfoxidom, teda laboratórna teplota (20 až 25 °C), nárast na 30 až 35 °C (f °C) na konečné miešanie (počas 1,5 a nie 2,5 hodiny) a kroky oddeľovania. Jedinou výnimkou bol príklad 15, kde kroky oddeľovania boli uskutočňované pri teplote 20 až 25 °C (d °C) namiesto 30 až 35 °C (f °C). Ostatné podmienky a výťažky pri týchto príkladoch sú uvedené v tabuľke 2. Vidno, že výťažky sú nižšie v porovnaní s výsledkami získanými pri použití toluénu pri teplote aspoň 35 °C.
Rovnako sa postupovalo pri porovnávacích príkladoch 16 až 17, s výnimkou toho, že namiesto toluénu bola použitá zmes dimetylsulfoxidu a toluénu. Teplota (d °C) pre začiatočnú reakciu bola teplota, ktorá sa používala v pôvodnom postupe s dimetylsulfoxidom, teda laboratórna teplota (20 až 25 °C), nárast na 30 až 35 °C (f DC) pre konečné miešanie (počas 1,5 a nie 2,5 hodiny) a kroky oddeľovania. Ostatné podmienky a výťažky pri týchto prípadoch sú uvedené v tabuľke 3. Vidno, že výťažky sú porovnateľné s výsledkami dosiahnutými pri použití toluénu pri teplote aspoň 35 °C. Ale, ako bolo uvedené, nevýhodu je odpadový dimetylsulfoxid.
Tabuľka 2
Porovnávacie príklady 11-15
HnanM* ΜίΛννϋγ (Ml Hmcmnť Hmanrs kcalyzťeni <b|) HnettM* Ι·)ΦΜίΑι dtmiMka 1M> Ttptoa (d-c, f-O Divil Vodu &75M (e ml) výM>fc (í »0
(«) (wj.
iwtfiwiíl <O
75 105 TBAB IM 132 20-25.30-35 640 60 29,4
75 105 TBAB IM 132 20-25.30-15 640 M 4
105 TBAB IM 132 20-25.30-35 790 202
75 105 TBAB 11.1 132 20-25.30-15 640
75 105 TBAB IM 132 20-25,30-15 MO 3SJ
TBAB znamená tetra-n-butylamóniumbromid; TBAHS znamená tetra-n-butylamóniumhydrosíran.
Tabuľka 3
Porovnávacie príklady 16-17
HmoMMť lUEmbv (»£) HfflMMtť dibranwvfím (71) KitufjTÍlor itmelrati' kiulyjät»» (M) 4ηκΜ» C t) ΤφΙοα «•C, f «Q Divil DMSOfehrá .(**<> liiťi' (Λ Vodk « 75 H •diek' (»0Í)
150 209.6 TBAB 223 264 20-25.30-15 120/1010 120 62
75 104,1 THäB 1)2 132 120-15,30-35 60/345 6 55
TBAB znamená tetra-n-butylamóniumbromid; TBAHS znamená tetra-n-butylamóniumhydrosíran, DMSO znamená dimethylsulfoxid
Príklad 18 % zmesi (m) l-(3,4-dichlórfenyl)acetonitrilu (92,1 g) a 1,3-dibrómpropánu (105 g) v toluéne (66 ml) bolo pridávané do premiešanej zmesi práškového hydroxidu draselného (132 g) a tetra-n-butylamóniumbromidu (11,8 g) v toluéne (360 ml) počas 1,5 hodiny pri teplote 60 °C. Voda (60 ml) bola pridaná do zmesi, aby udržala teplotu na 60 °C. Zostávajúcich 25 % zmesi (m) bolo pridávaných počas 30 minút pri teplote 60 °C a zmes bol miešaná počas 2,5 hodiny pri teplote 60 °C. Reakcia bola potom rýchlo schladená pridávaním vody (254 ml) počas 15 minút pri teplote 60 °C a zmes bola miešaná počas 20 minút. Organická fáza bola oddelená a rozmiešaná s vodou (354 ml) a žieravou sódou (76 g) pri teplote 60 °C počas 15 ιηίηύζ potom sa zmes mohla usadiť. Organická vrstva bola oddelená, potom miešaná pri teplote 60 °C s vodou (300 ml) a koncentrovaná kyselinou chlorovodíkovou (20 ml), vodná vrstva mala pH 3 alebo menej. Organická vrstva bola oddelená, potom rozmiešaná s vodu (300 ml) pri teplote 60 °C počas 15 minút a organická vrstva bola oddelená. To bolo opakované tak dlho, dokiaľ vodná vrstva nemala hodnotu pH medzi 6 a 8. Rozpúšťadlo bolo vákuovo
SK 282470 Β6 odstránené pri teplote 90 °C a zvyškový olej bol destilovaný pri tlaku 1,33 až 2,66 mbar v podmienkach vysokého vákua. Získali sme l-(3,4-dichlórfenyl)cyklobutylkyanid v príslušných frakciách.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob prípravy derivátu 1-aryl-1-ky anocyklobutánu vzorca (I)
    R (I), kde R1 predstavuje halogénovú skupinu a R2 predstavuje vodík alebo halogénovú skupinu, vyznačujúci sa t ý m , že zahŕňa reakciu 1,3-dihalogénpropánu, zlúčeniny vzorca (II) kde R1 a R2 sú definované, so suspenziou zásady, ktorou je hydroxid draselný alebo hydroxid sodný v rozpúšťadle, ktorým je vodou nemiešateľná kvapalina, ktorá je schopná udržať 1,3-dihalogénpropán a 4-chlórfenylacetonitril v roztoku pri reakčnej teplote, ktoré obsahuje do 5 % hmotn. dimetylsulfoxidu, pričom je v tejto suspenzii zásady prítomný katalyzátor fázového transferu, pri teplote aspoň 35 °C.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že zahŕňa pridanie roztoku 1,3-dihalogénpropánu a zlúčeniny vzorca (II) v rozpúšťadle, ktorým je vodou nemiešateľná kvapalina, ktorá je schopná udržať 1,3-dihalogénpropán a 4-chlórfenylacetonitril v roztoku pri reakčnej teplote, ktoré obsahuje do 5 % hmotn. dimetylsulfoxidu, do suspenzie zásady v uvedenom rozpúšťadle pri teplote aspoň 35 °C.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že katalyzátorom fázového transferu je tetra-n-butylamóniumbromid, tetra-n-butylamóniumhydrosíran, tetra-n-butylamóniumjodid alebo crown éter.
  4. 4. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že rozpúšťadlom je toluén.
  5. 5. Spôsob podľa nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa t ý m , že teplota sa pohybuje v rozmedzí 35 až 80 °C.
  6. 6. Spôsob podľa nárokov laž 7, vyznačujúci sa t ý m , že zlúčenina vzorca (II) je 4-chlórfenylacetonitril.
  7. 7. Spôsob podľa nárokov laž 8, vyznačujúci sa t ý m , že zlúčenina vzorca (II) je 3,4-dichlórfenylacetonitril.
  8. 8. Spôsob podľa nároku 2, vyznačujúci sa t ý m , že voda sa pridá potom, keď je adícia dokončená na 60 až 85 %.
SK626-98A 1995-12-02 1996-11-28 Spôsob prípravy derivátov 1-aryl-1-kyanocyklobutánu SK282470B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9524681.5A GB9524681D0 (en) 1995-12-02 1995-12-02 Chemical process
PCT/EP1996/005246 WO1997020810A1 (en) 1995-12-02 1996-11-28 Process for the preparation of 1-aryl-1-cyanocyclobutane derivatives

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK62698A3 SK62698A3 (en) 1999-02-11
SK282470B6 true SK282470B6 (sk) 2002-02-05

Family

ID=10784817

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK626-98A SK282470B6 (sk) 1995-12-02 1996-11-28 Spôsob prípravy derivátov 1-aryl-1-kyanocyklobutánu

Country Status (28)

Country Link
US (1) US6545173B1 (sk)
EP (1) EP0863868B1 (sk)
JP (1) JP2000501402A (sk)
KR (1) KR19990071838A (sk)
CN (1) CN1075057C (sk)
AT (1) ATE199247T1 (sk)
AU (1) AU717603B2 (sk)
BG (1) BG63498B1 (sk)
BR (1) BR9611683A (sk)
CA (1) CA2235043A1 (sk)
CZ (1) CZ164798A3 (sk)
DE (1) DE69611835T2 (sk)
DK (1) DK0863868T3 (sk)
ES (1) ES2154848T3 (sk)
GB (1) GB9524681D0 (sk)
GR (1) GR3035572T3 (sk)
HU (1) HUP9903481A3 (sk)
IL (1) IL124341A (sk)
MX (1) MX9804022A (sk)
NO (1) NO309265B1 (sk)
NZ (1) NZ323896A (sk)
PL (1) PL185047B1 (sk)
PT (1) PT863868E (sk)
RU (1) RU2179168C2 (sk)
SI (1) SI0863868T1 (sk)
SK (1) SK282470B6 (sk)
TR (1) TR199800987T2 (sk)
WO (1) WO1997020810A1 (sk)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6974838B2 (en) 1998-08-24 2005-12-13 Sepracor Inc. Methods of treating or preventing pain using sibutramine metabolites
US6339106B1 (en) 1999-08-11 2002-01-15 Sepracor, Inc. Methods and compositions for the treatment and prevention of sexual dysfunction
US6476078B2 (en) 1999-08-11 2002-11-05 Sepracor, Inc. Methods of using sibutramine metabolites in combination with a phosphodiesterase inhibitor to treat sexual dysfunction
US6331571B1 (en) 1998-08-24 2001-12-18 Sepracor, Inc. Methods of treating and preventing attention deficit disorders
US6399826B1 (en) 1999-08-11 2002-06-04 Sepracor Inc. Salts of sibutramine metabolites, methods of making sibutramine metabolites and intermediates useful in the same, and methods of treating pain
ATE294157T1 (de) * 2001-02-28 2005-05-15 Council Scient Ind Res Verfahren zur herstellung von 1- (cyan(aryl)methyl)cyclohexanol
US6504044B2 (en) 2001-02-28 2003-01-07 Council Of Scientific And Industrial Research Process for the preparation of 1-[cyano(aryl)methyl] cyclohexanol
WO2002083631A1 (en) 2001-04-13 2002-10-24 Sepracor Inc. Methods of preparing didesmethylsibutramine and other sibutramine derivatives
AT503354B1 (de) * 2006-02-22 2008-07-15 Dsm Fine Chem Austria Gmbh Verfahren zur herstellung von 3,4-disubstituierten phenylessigsäuren, sowie neue zwischenverbindungen
CZ300903B6 (cs) * 2008-06-09 2009-09-09 Lucební závody Draslovka a. s. Kolín Zpusob výroby cykloalkankarbonitrilu

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3526656A (en) 1967-05-25 1970-09-01 Parke Davis & Co (1-arylcyclobutyl)carbonyl carbamic acid derivatives
US4220591A (en) 1975-11-26 1980-09-02 Commonwealth Scientific And Industrial Research Organization Insecticidal esters
AU4244478A (en) 1977-12-19 1979-06-28 Commw Scient Ind Res Org Cyclobutane carboxylic acids and esters and insecticides
ZA821577B (en) * 1981-04-06 1983-03-30 Boots Co Plc Therapeutic agents
IE52768B1 (en) * 1981-04-06 1988-02-17 Boots Co Ltd 1-arylcyclobutylalkylamine compounds useful as therapeutic agents
ZA925185B (en) 1991-07-18 1993-04-29 Hoffmann La Roche Dithianes.
GB9127306D0 (en) * 1991-12-23 1992-02-19 Boots Co Plc Therapeutic agents
GB9309749D0 (en) 1993-05-12 1993-06-23 Boots Co Plc Therapeutic agents
NZ268587A (en) 1993-06-22 1998-01-26 Knoll Ag 1-cycloalkyl substituted tetrahydroisoquinoline derivatives and pharmaceutical compositions

Also Published As

Publication number Publication date
SI0863868T1 (en) 2001-06-30
BG63498B1 (bg) 2002-03-29
ES2154848T3 (es) 2001-04-16
WO1997020810A8 (en) 2000-10-05
HUP9903481A1 (hu) 2001-01-29
PL326926A1 (en) 1998-11-09
NO982474L (no) 1998-05-29
US6545173B1 (en) 2003-04-08
PL185047B1 (pl) 2003-02-28
BR9611683A (pt) 1999-03-02
DE69611835T2 (de) 2001-06-07
GR3035572T3 (en) 2001-06-29
NO309265B1 (no) 2001-01-08
IL124341A0 (en) 1998-12-06
WO1997020810A1 (en) 1997-06-12
GB9524681D0 (en) 1996-01-31
EP0863868A1 (en) 1998-09-16
NO982474D0 (no) 1998-05-29
NZ323896A (en) 2000-01-28
SK62698A3 (en) 1999-02-11
ATE199247T1 (de) 2001-03-15
AU1093997A (en) 1997-06-27
JP2000501402A (ja) 2000-02-08
CZ164798A3 (cs) 1998-09-16
TR199800987T2 (xx) 1998-09-21
CN1203585A (zh) 1998-12-30
DE69611835D1 (de) 2001-03-29
HUP9903481A3 (en) 2001-11-28
RU2179168C2 (ru) 2002-02-10
MX9804022A (es) 1998-09-30
IL124341A (en) 2001-09-13
CN1075057C (zh) 2001-11-21
DK0863868T3 (da) 2001-03-19
PT863868E (pt) 2001-06-29
CA2235043A1 (en) 1997-06-12
BG102473A (en) 1999-05-31
KR19990071838A (ko) 1999-09-27
AU717603B2 (en) 2000-03-30
EP0863868B1 (en) 2001-02-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK282470B6 (sk) Spôsob prípravy derivátov 1-aryl-1-kyanocyklobutánu
US6376712B2 (en) Process for producing trifluoromethylbenzylamines
AU2005257478A1 (en) Method for producing (Z)-1-phenyl-1-diethylaminocarbonyl-2-aminomethyl cyclopropane hydrochloride
SK160196A3 (en) Preparation method of 2-(2,4-dihydroxyphenyl)-4,6-bis-(2,4- -dimethylphenyl)-s-triazine
JP2009137955A (ja) シクロアルキルおよびハロアルキルo−アミノフエニルケトン類の改良された製造方法
WO2018186460A1 (ja) トリフルオロメチルピリジン類の精製方法
Chukhajian et al. Deamination of 3-(dialkylamino)-1, 4-diarylhex-5-en-1-ynes during vacuum distillation
US5391668A (en) Colorless, purified polymerizable composition useful for the production of crosslinked polyvinylpyrrolidone
KR100567197B1 (ko) 2-하이드록시-6-트리플루오로메틸피리딘의 화학적 제조 방법
EP0460639B1 (en) Process for producing 3,5-difluoroaniline and derivative thereof
Chung et al. Oxidative chlorination of acetanilides with hydrogen chloride/m-chloroperbenzoic acid/N, N-dimethylformamide system
EP0436957B1 (en) Process for the preparation of dichloro-(2,2)-paracyclophane
NZ264871A (en) Process for the preparation of highly chlorinated paraffins
EP0946530A1 (de) Verfahren zur herstellung von 2-chlor-5-aminomethylthiazol ausgehend von 2-chlor-5-methylthiazol über 2-chlor-5-chlormethylthiazol
EP0344675A3 (en) Method for the production of selegiline hydrochloride
US6069255A (en) Preparation of vinyl isothiocyanates
NL193562C (nl) Werkwijze ter bereiding van 3-fenoxybenzaldehyde.
US4861927A (en) Dehydrohalogenation of ring-halogenated α-halocumenes
JP2001302647A (ja) 2−置換−1,2−ベンズイソチアゾール−3−オン類の精製方法
CA1304089C (en) Process for preparing 2,3,4,5-tetrachloro-6- (trichloromethyl) pyridine
WO1991008182A1 (en) Improvements in or relating to the reduction of halogenated organic compounds
US20070088177A1 (en) Process for preparing dimethyl cyanimidocarbonate
EP0003066A2 (en) Process for the preparation of meta-aryloxybenzaldehydes, and meta- aryloxybenzaldehydes produced by the process
GB2037286A (en) Process for the preparation of substituted malonic acid dinitriles
JPH0931031A (ja) 芳香族アミンの製造方法