PL183683B1 - Wagon załadowczy do materiałów sypkich - Google Patents

Wagon załadowczy do materiałów sypkich

Info

Publication number
PL183683B1
PL183683B1 PL97322678A PL32267897A PL183683B1 PL 183683 B1 PL183683 B1 PL 183683B1 PL 97322678 A PL97322678 A PL 97322678A PL 32267897 A PL32267897 A PL 32267897A PL 183683 B1 PL183683 B1 PL 183683B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
conveyor
wagon
drive
chassis frame
loading
Prior art date
Application number
PL97322678A
Other languages
English (en)
Other versions
PL322678A1 (en
Inventor
Josef Theurer
Friedrich Öllerer
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of PL322678A1 publication Critical patent/PL322678A1/xx
Publication of PL183683B1 publication Critical patent/PL183683B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D15/00Other railway vehicles, e.g. scaffold cars; Adaptations of vehicles for use on railways
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Loading Or Unloading Of Vehicles (AREA)
  • Intermediate Stations On Conveyors (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Formation And Processing Of Food Products (AREA)

Abstract

1. Wagon zaladowczy do materialów sypkich do wla- c zenia w pociag zaladowczy zlozony z wielu tego rodzaju wagonów, z zamocowanym na ramie podwozia, otwartym do góry pudlem zasobnikowym do przechowywania mate- rialu sypkiego i zawierajacy przenosnik denny, przebie- gajacy w dolnym obszarze pudla zasobnikowego i w kierunku wzdluznym wagonu, który jest wykonany jako przenosnik bez konca tworzacy dwa, odlegle od siebie w kierunku wzdluznym przenosnika, konce zwrotne i który ma naped przenosnikowy, jak równiez z przenosnikiem przesylowym, usytuowanym pod katem do przenosnika dennego, wykonanym jako przenosnik bez konca, tworza- cym oddalone od siebie w kierunku wzdluznym przeno- snika konce zwrotne i majacym naped przenosnikowy, przestawnym za pomoca napedu, przy czym, przy sprze- zonych dwóch tego rodzaju wagonach zaladowczych, polozony glebiej koniec zwrotny przenosnika przesylowe- go zachodzi od dolu pod przedni, w kierunku przenosze- nia, koniec przenosnika dennego umieszczonego przed nim, w kierunku przenoszenia, podczas gdy polozony wyzej koniec zwrotny przenosnika przesylowego zachodzi nad tylny koniec zwrotny lezacego za nim przenosnika dennego, znamienny tym, ze "zachodzacy pod” koniec zwrotny (16 albo 15) przenosnika przesylowego (14) ma zmienna, za pomoca napedu ( 19, 28, 33, 34, 15, 42), odleglosc, od polozonego blizej niego i "zachodzacego nad" konca zwrotnego (6 albo 7) przenosnika dennego (5). Fig 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest wagon załadowczy do materiałów sypkich, do włączenia w pociąg załadowczy złożony z wielu tego rodzaju wagonów, z zamocowanym na ramie podwozia, otwartym do góry pudłem zasobnikowym do przechowywania materiału sypkiego i zawierający przenośnik denny, przebiegający w dolnym obszarze pudła zasobnikowego i w kierunku wzdłużnym wagonu, który jest wykonany jako przenośnik bez końca tworzący dwa, odległe od siebie w kierunku wzdłużnym przenośnika, końce zwrotne i który ma napęd przenośnikowy, jak również z przenośnikiem przesyłowym, usytuowanym pod kątem do przenośnika dennego, wykonanym jako przenośnik bez końca, tworzącym oddalone od siebie w kierunku wzdłużnym przenośnika końce zwrotne i mającym napęd przenośnikowy, przestawnym za pomocą napędu, przy czym, przy sprzężonych dwóch tego rodzaju wagonach załadowczych, położony głębiej koniec zwrotny przenośnika przesyłowego zachodzi od dołu pod przedni, w kierunku przenoszenia, koniec przenośnika dennego umieszczonego przed nim, w kierunku przenoszenia, podczas gdy położony wyżej koniec zwrotny przenośnika przesyłowego zachodzi nad tylny koniec zwrotny leżącego za nim przenośnika dennego.
Z opisu US 4 576 538 jest już znany tego rodzaju wagon załadowczy do materiałów sypkich, który w szczególnie korzystny sposób połączony jest z innymi takimi samymi wagonami załadowczymi do materiałów sypkich w pociąg załadowczy. Przy tym przenośnik przesyłowy, zbudowany jako przenośnik bez końca, wystaje ponad pudło zasobnikowe przyłączonego wagonu załadowczego do materiałów sypkich, tak, że można go napełniać za pomocą wystającego przenośnika przesyłowego. Napęd przenoszenia również wykonanego jako przenośnik taśmowy, przenośnika dennego, jest zasilany z różną prędkością, tak, że przy małej prędkości przenoszenia, pudło zasobnikowe jest wypełniane przy powolnym postępowaniu wypełnienia materiałem sypkim. Z drugiej strony, materiał sypki przy większych prędkościach przenoszenia może być bez przechowywania transportowany do przyłączonego z przodu wagonu załadowczego. Przy takiego rodzaju pociągu załadowczym, dowolnie przedłużanym przez odpowiednią ilość wagonów załadowczych jest możliwe, transportowanie nadkładu produkowanego przez maszyną czyszczącą z przyległego końca pociągu załadowczego poprzez każdorazowe przenośniki denne lub przesyłowe do wagonu załadowczego znajdującego się na samym początku i tam przechowywanie. Wystający do przodu przenośnik przesyłowy jest obrotowy wokół osi pionowej, przez co można rozładować wszystkie wagony jednocześnie.
Z opisu GB 2 277 725 jest oprócz tego znany wagon załadowczy dla materiałów sypkich opisanego na wstępie rodzaju, w którym przenośnik przesyłowy w obszarze zachodzącego pod spód końca przenoszenia jest wychylny. Przez to przenośnik przesyłowy jest przestawny na wysokość poprzez napęd z normalnego, pierwszego położenia, dla przekazywania materiału sypkiego na przyłączony za nim wagon załadowczy, do położenia drugiego, opuszczonego, dla zrzucania przechowywanego materiału sypkiego bezpośrednio, na tor przy zredukowanej wysokości spadania.
W końcu z opisu US 5 151 002 jest znany dalszy wariant znanego wagonu załadowczego dla materiałów sypkich, w którym każdy wagon załadowczy posiada dwa przebiegające równolegle do siebie przenośniki denne i przesyłowe, usytuowane obok siebie w kierunku wzdłużnym wagonu. Przez to za każdym razem, do wyboru, koniec zwrotny jednego przenośnika dennego zachodzi nad lub pod koniec zwrotny przenośnika przesyłowego. Obydwa przenośniki denne są oddzielone środkowa ścianą działową, przebiegającą w kierunku wzdłużnym wagonu, dzięki czemu każdy przenośnik denny przyłączony jest do własnego pudła zasobnikowego. Przez ten podwójny układ przenośników powstaje możliwość przechowywania i/lub transportowania materiału sypkiego równolegle w dwóch przeciwnych kierunkach przenoszenia.
183 683
Zadaniem niniejszego wynalazku jest więc stworzenie wagonu załadowczego dla materiałów sypkich opisanego rodzaju, w którym przy możliwie najmniejszych dodatkowych nakładach konstrukcyjnych i przy minimum nakładów na prace przezbrojeniowe, jest możliwa do przeprowadzenia zmiana kierunku przenoszenia materiału sypkiego.
Zadanie to, zgodnie z wynalazkiem, zostało rozwiązane przez to, że w wagonie załadowczym dla materiałów sypkich na wstępie opisanego rodzaju, zachodzący pod koniec zwrotny przenośnika przesyłowego ma zmienną, za pomocą napędu, odległość, względem bliżej położonego i zachodzącego nad końca zwrotnego przenośnika dennego.
Korzystnie, przenośnik przesyłowy ułożyskowany jest na własnej ramie podwozia, która jest połączona z ramami podwozi obu przyległych wagonów załadowczych do materiałów sypkich, poprzez sprzęgi, przedłużalne w kierunku wzdłużnym wagonu, za pomocą napędów.
Korzystnie również, przenośnik przesyłowy ułożyskowany jest za pomocą napędu na korpusie nośnym obrotowo, wokół osi obrotu, poziomej i przebiegającej poprzecznie do kierunku wzdłużnego przenoszenia a korpus nośny jest obrotowy względem ramy podwozia, wokół osi pionowej, za pomocą napędu i jest ułożyskowany na ramie podwozia przesuwnie, poprzecznie do kierunku wzdłużnego przenoszenia, za pomocą napędu.
Zgodnie z wynalazkiem, przenośnik przesyłowy zamocowany jest na korpusie podporowym, wystającym do przodu poza wzdłużny koniec ramy podwozia wagonu załadowczego do materiałów sypkich, obrotowo wokół osi poziomej, przebiegającej poprzecznie do kierunku przenoszenia, jak również wokół pionowej osi obrotu.
Korpus podporowy ułożyskowany jest względem ramy podwozia obrotowo wokół pionowej osi, za pomocą napędu.
Zgodnie z dalszą cechą wynalazku, każdy koniec zwrotny przenośnika przesyłowego jest połączony rozłącznie za pomocą sprzęgu z ramą podwozia.
Na każdym końcu zwrotnym przenośnika dennego łożyskowane są na ramię podwozia, przesuwnie w kierunku wzdłużnym wagonu, sanie sprzęgowe, przy czym sanie sprzęgowe połączone są rozłącznie poprzez cylinder przyłączający z końcem zwrotnym przenośnika przesyłowego.
Dalej, korzystnie, przenośnik przesyłowy na obu końcach zwrotnych ma kołnierz lub podobny element jako urządzenie sprzęgające do połączenia rozłącznego z saniami sprzęgowymi a sanie sprzęgowe zamocowane są na ramie podwozia/obrotowo wokół osi pionowej.
Dzięki zgodnej z wynalazkiem możliwości przestawiania, przenośnik przesyłowy jest przestawny z jedynie niewielkim nakładem na przezbrojenie, tak, że w połączeniu z odwróceniem kierunku przenoszenia możliwy jest do przeprowadzenia bezproblemowy transport materiału sypkiego w przeciwnym kierunku. Do tego celu konieczne jest jedynie takie przestawienie, za pomocą napędu, przenośnika przesyłowego, aby przeprowadzić jego koniec zwrotny przedtem zachodzący nad, w położenie zachodzenia pod, względem sąsiedniego przenośnika dennego i równolegle do tego, przedtem zachodzący pod koniec zwrotny przeprowadzić w położenie zachodzenia nad. Przy tym jest szczególnie korzystne, że w obu kierunkach przenoszenia pozostaje do dyspozycji każdorazowo nieograniczona pojemność przechowywania wagonu załadowczego.
Dla umożliwienia szybkiego i prostego przeprowadzenia przezbrajania, szczególnie korzystnie, sprzęgi łączące wzajemnie ramy podwozi są dzięki odpowiedniej konstrukcji wydłużalne. Dzięki temu można dla zmiany położenia przenośnika przesyłowego stworzyć w krótkim czasie odpowiadającą wolną przestrzeń, aby bez problemu przeprowadzać koniec zwrotny z położenia zachodzenia pod w położenie zachodzenia nad lub odwrotnie.
Wynalazek został przedstawiony w przykładzie wykonania na podstawie rysunku, na którym, na fig. 1, 2 i 3 przedstawiono pociąg załadowczy złożony z wielu wagonów załadowczych do materiałów sypkich, przy czym przedstawiony został przenośnik przesyłowy w różnych położeniach roboczych, na fig. 4 - w widoku z góry, w powiększeniu, sprzęg o zmiennej długości do zwiększania odległości pomiędzy dwoma wagonami załadowczymi, w celu przestawiania w krótkim czasie przenośnika przesyłowego, i na fig. 5 do 11 - dalsze warianty wykonania wynalazku w uproszczonym, schematycznym przedstawieniu, przy czym jednakowe pod względem funkcji elementy zaopatrzone są w te same odnośniki jak na fig. 1 do 3.
183 683
Pociąg załadowczy 1 przedstawiony schematycznie na fig. 1 do 3 składa się z pewnej liczby jednakowych wagonów załadowczych dla materiałów sypkich 2, usytuowanych jeden za drugim w kierunku wzdłużnym wagonów. Każdy z nich wyposażony jest w tworzącą podwyższenie ramę podwozia 4, podpartą na szynowych wózkach jezdnych 3, na której wsparty jest przebiegający w kierunku wzdłużnym wagonu przenośnik denny 5. Przenośnik ten jest posiadającym dwa końce zwrotne 6, 7, przenośnikiem taśmowym, przesuwnym za pomocą napędu przenośnika 8, do wyboru, w kierunku przenoszenia inaczej transportowania, oznaczonym strzałką 9 lub również w kierunku przeciwnym. Przenośnik denny 5 tworzy dolne ograniczenie dla pudła zasobnikowego 10, które składa się z dwóch ścian bocznych 11, równoległych do siebie i przebiegających w kierunku wzdłużnym wagonu i z dwóch, poprzecznych do tego kierunku, ścian czołowych 12. Są one, w swoim obszarze dolnym końcowym, oddalone od przenośnika dennego 5, dla utworzenia otworu wylotowego 13.
Przenośnik przesyłowy 14 usytuowany pomiędzy dwoma przenośnikami dennymi 5 dwóch sprzężonych ze sobą wagonów załadowczych dla materiałów sypkich 2 i usytuowany pod kątem do płaszczyzny poziomej lub płaszczyzny przenoszenia przenośnika dennego 5, jest przenośnikiem taśmowym bez końca, przebiegającym w kierunku wzdłużnym wagonu, tworzącym dwa końce zwrotne 15, 16 i jest wyposażony w napęd przenośnikowy 17.
Przenośnik przesyłowy 14 jest tak usytuowany, że przy sprzężeniu dwóch jednakowych wagonów załadowczych dla materiałów sypkich 2, leżący głębiej koniec zwrotny 16 zachodzi pod przedni koniec zwrotny 6 usytuowanego przed nim - względem kierunku przenoszenia przenośnika dennego 5, podczas gdy, drugi, wyżej leżący koniec zwrotny 15 zachodzi nad koniec zwrotny 7 drugiego przenośnika dennego 5. Przenośnik przesyłowy 14 jest podparty na korpusie nośnym 20, obrotowo, za pomocą napędu 19, wokół osi obrotu 18, poprzecznej do kierunku wzdłużnego wagonu i kierunku przenoszenia, i przebiegającej poziomo. Ten korpus nośny 20, przejezdny po torze na szynowych wózkach jezdnych 27, jest za pomocą napędu 25 ułożyskowany przesuwnie, na ramie podwozia 22, poprzecznie do kierunku przenoszenia, która jest połączona za pomocą sprzęgów 24, o długości zmiennej za pomocą napędów 23 (patrz fig. 4) w kierunku wzdłużnym wagonu, z ramami podwozi 4 obu sąsiadujących z nim wagonów załadowczych dla materiałów sypkich 2. Rama podwozia 22 mogłaby być zbudowana do wyboru, w ten sposób, żeby wzdłużny koniec był połączony przegubowo z sąsiednią ramą podwozia 4, podczas gdy naprzeciwległy wzdłużny koniec był oparty za pośrednictwem szynowego wózka jezdnego 27 na torze. Każdy wagon załadowczy dla materiałów sypkich 2 wyposażony jest w silnik 26, napędzający napędy hydrauliczne przenośnikowe 8 i 17 jak również dalsze napędy 19, 25.
W przedstawionym na fig. 1 położeniu przenośników przesyłowych 14, materiał sypki jest przy zasilanych obu napędów przenośnikowych 8, 17 transportowany w kierunku przenoszenia oznaczonym strzałką 9 i do wyboru, może być przechowywany w różnych wagonach załadowczych dla materiałów sypkich 2 przy zmianie prędkości przenoszenia przenośnika dennego 5. Przez niewielkie przesunięcie poprzeczne korpusu nośnego 20 razem z przenośnikiem przesyłowym, powstaje możliwość, że również w obszarze łuku toru może być prowadzone bez przeszkód przekazywanie materiału sypkiego.
Do zmiany kierunku przenoszenia na przeciwny, oznaczony na fig. 3 strzałką 21, zasilane zostają napędy 23 (patrz fig. 4) sprzęgów 24, dzięki czemu ramy podwozi 4 i 22 zostają od siebie odsunięte. Potem następuje, poprzez zasilanie napędu 19, obrót przenośnika przesyłowego 14 wokół osi obrotu 18 aż, wcześniej wyżej leżący koniec zwrotny 15, wejdzie w położenie, względem końca zwrotnego 7 sąsiedniego przenośnika dennego 5, leżące niżej. Równolegle do tego następuje automatycznie przejście leżącego naprzeciwko końca zwrotnego 16 w położenie zachodzenia nad sąsiadujący przenośnik denny. Przy zasilaniu napędów 23 w przeciwnym kierunku, sprzęgi 24 zostaną zsunięte znowu do ich normalnego położenia, przez co, automatycznie, leżący niżej koniec zwrotny przenośnika przesyłowego 14 wchodzi w położenie zachodzenia pod koniec zwrotny 7 przenośnika dennego 5. Dla następującego działania przenoszenia, należy zasilać obydwa napędy przenośnikowe 8, 17 dla przeciwnego kierunku obrotu. Opisane obracanie przenośnika przesyłowego 14 dla zmiany kierunku prze6
183 683 noszenia byłoby naturalnie również możliwe bez sprzęgów 24 o zmiennej długości. Wtedy, po odsprzęgnięciu wagonów załadowczych dla materiałów sypkich 2, dla utworzenia wymaganej swobodnej przestrzeni, byłyby one od siebie odsunięte.
W pokazanych w powiększonym przedstawieniu na fig. 4, wydłużalnych sprzęgach 24 jest widoczne, że element sprzęgu 35 w prowadnicy 36 ramy podwozia 22 jest ułożyskowany przesuwnie w kierunku wzdłużnym wagonu. Przesunięcie następuje poprzez napęd 23. W zsuniętym położeniu, dla normalnego trybu pracy pociągu załadowczego 1, przesuwny element sprzęgu 35 jest blokowany względem ramy podwozia 22 przez urządzenie blokujące 38. Urządzenie blokujące zawiera hydraulicznie przesuwny w otworze 39 elementu sprzęgu 35 trzpień 40.
W wariancie przedstawionym schematycznie na fig. 5 i 6 korpus nośny 20 jest wykonany jako obrotowy wokół osi pionowej 29 względem ramy podwozia 22 za pomocą napędu 28. Dla zmiany kierunku przenoszenia na przeciwny, napęd 28 jest zasilany i korpus nośny 20 razem z przenośnikiem przesyłowym 14 obraca się wokół osi pionowej 29 (patrz strzałka na fig. 6), aż po obrocie o 180° niżej leżący koniec zwrotny 16 wejdzie w położenie pod końcem zwrotnym 7 przyległego przenośnika dennego 5.
W wariancie przedstawionym na fig. 7 przenośnik przesyłowy 14 jest zamocowany obrotowo na wsporniku podporowym 30, wystającym do przodu poza wzdłużny koniec ramy podwozia 4 wagonu załadowczego dla materiałów sypkich 2, wokół osi poziomej, przebiegającej poprzecznie do kierunku przenoszenia, jak również wokół pionowej osi obrotu 31, 32. Dla obracania przenośnika przesyłowego 14 zastosowane zostały napędy 33, 34. Również w tym wariancie, dla przestawienia przenośnika przesyłowego 14 z położenia zaznaczonego liniami ciągłymi w położenie zaznaczone liniami kropka kreska, nie jest niezbędne odsunięcie względem siebie obu ram podwozi 4. W danym wypadku wspornik podporowy 30 może być ułożyskowany względem ramy podwozia obrotowo wokół osi pionowej 52 za pomocą napędu 37.
W przedstawionym na fig. 8 do 11 wariancie wagonu załadowczego dla materiałów sypkich 2, na każdym końcu wzdłużnym pomiędzy przenośnikiem dennym 5 i ramą podwozia 4 jest usytuowany sprzęg 41 do rozłącznego połączenia przenośnika przesyłowego 14. Ten sprzęg 41, jak to pokazuje zwłaszcza powiększony widok z góry na fig. 11, jest w postaci sani sprzęgowych 43 przesuwnych poprzez napęd 42 w kierunku wzdłużnym wagonu. Przesunięcie wzdłużne następuje poprzez prowadnice 44 połączone z ramą podwozia 4. Sanie sprzęgowe 43 są w odniesieniu do płyty prowadzącej 45 obrotowe wokół osi pionowej 46 i mają dwa cylindry przyłączające 47 oddalone od siebie w kierunku poprzecznym wagonu. Każdy z tych cylindrów wyposażony jest w hydraulicznie przesuwny trzpień blokujący 48, który przesuwny jest w otworze kołnierza 49 przenośnika przesyłowego, usytuowanym w obszarze końca zwrotnego 15 lub 16.
Zgodnie z fig. 8 prawy koniec zwrotny 16 przenośnika przesyłowego 14 przyłączony jest do sań sprzęgowych 43. Przenośnik przesyłowy 14 dodatkowo jeszcze podparty jest przez złącze linowe 50 i napęd 51. Przy zasilaniu napędów przenośnikowych 8 i 17, następuje transport materiału sypkiego w kierunku oznaczonym strzałką 9 z jednego do sąsiedniego wagonu załadowczego dla materiałów sypkich 2.
Dla zmiany kierunku, przenoszenia na przeciwny wagony załadowcze dla materiałów sypkich 2 są odsprzęgane i tak daleko odsuwane od siebie, że przenośnik przesyłowy 14 przy zasilaniu napędu 51 bez przeszkód jest opuszczany w położenie poziome (fig. 9). Następnie, przy zasilaniu napędu 42 sanie sprzęgowe 43, leżące bezpośrednio naprzeciwko końca zwrotnego 15 są przesuwane w kierunku do przenośnika przesyłowego 14 i przyłączane do kołnierzy 49 przy zasilaniu cylindrów przyłączających 47. Potem, leżące naprzeciwko sanie sprzęgowe 43 mogą być odłączone od przenośnika przesyłowego 14. Złącze linowe 50 jest połączone na odcinku sąsiadującym z końcem zwrotnym 16 z przenośnikiem przesyłowym 14 jak również z napędem 51, który jest połączony przegubowo z tym wagonem załadowczym dla materiałów sypkich 2, z którym teraz jest połączony przegubowo przenośnik przesyłowy 14. Po tym jak koniec zwrotny 15 jest, poprzez odpowiednie przesunięcie sań sprzęgowych 43, przesunięty w położenie zachodzenia pod koniec zwrotny 7 przenośnika dennego 5 (patrz
183 683 fig. 10), przenośnik przesyłowy 14 może być w taki sposób podniesiony, przy zasilaniu napędu 51, że koniec zwrotny 16 wchodzi w położenie dla przesyłania materiału sypkiego, nachylone, zachodzące nad względem sąsiedniego wagonu załadowczego dla materiałów sypkich 2. Następnie sąsiednie wagony załadowcze dla materiałów sypkich 2 zostają znowu wzajemnie sprzęgnięte tworząc pociąg załadowczy 1.
183 683
183 683
183 683
£
Fig. 3
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wagon załadowczy do materiałów sypkich do włączenia w pociąg załadowczy złożony z wielu tego rodzaju wagonów, z zamocowanym na ramie podwozia, otwartym do góry pudłem zasobnikowym do przechowywania materiału sypkiego i zawierający przenośnik denny, przebiegający w dolnym obszarze pudła zasobnikowego i w kierunku wzdłużnym wagonu, który jest wykonany jako przenośnik bez końca tworzący dwa, odległe od siebie w kierunku wzdłużnym przenośnika, końce zwrotne i który ma napęd przenośnikowy, jak również z przenośnikiem przesyłowym, usytuowanym pod kątem do przenośnika dennego, wykonanym jako przenośnik bez końca, tworzącym oddalone od siebie w kierunku wzdłużnym przenośnika końce zwrotne i mającym napęd przenośnikowy, przestawnym za pomocą napędu, przy czym, przy sprzężonych dwóch tego rodzaju wagonach załadowczych, położony głębiej koniec zwrotny przenośnika przesyłowego zachodzi od dołu pod przedni, w kierunku przenoszenia, koniec przenośnika dennego umieszczonego przed nim, w kierunku przenoszenia, podczas gdy położony wyżej koniec zwrotny przenośnika przesyłowego zachodzi nad tylny koniec zwrotny leżącego za nim przenośnika dennego, znamienny tym, że zachodzący pod koniec zwrotny (16 albo 15) przenośnika przesyłowego (14) ma zmienną, za pomocą napędu (19, 28, 33, 34, 15, 42), odległość, od położonego bliżej niego i zachodzącego nad końca zwrotnego (6 albo 7) przenośnika dennego (5).
  2. 2. Wagon według zastrz. 1, znamienny tym, że przenośnik przesyłowy (14) ułożyskowany jest na własnej ramie podwozia (22), która jest połączona z ramami podwozi (4) obu przyległych wagonów załadowczych do materiałów sypkich (2), poprzez sprzęgi (24), przedłużalne w kierunku wzdłużnym wagonu, za pomocą napędów (23).
  3. 3. Wagon według zastrz. 2, znamienny tym, że przenośnik przesyłowy (14) ułożyskowany jest za pomocą napędu (19) na, znajdującym się na ramie podwozia (22), korpusie nośnym (20), obrotowo wokół osi obrotu (18), poziomej i przebiegającej poprzecznie do kierunku wzdłużnego przenoszenia.
  4. 4. Wagon według zastrz. 3, znamienny tym, że korpus nośny (20) jest obrotowy względem ramy podwozia (22) wokół osi pionowej (29) za pomocą napędu (28).
  5. 5. Wagon według zastrz. 4, znamienny tym, że korpus nośny (20) jest ułożyskowany na ramie podwozia (22) przesuwnie, poprzecznie do kierunku wzdłużnego przenoszenia, za pomocą napędu (25).
  6. 6. Wagon według zastrz. 1, znamienny tym, że przenośnik przesyłowy (14) zamocowany jest na korpusie podporowym (30), wystającym do przodu poza wzdłużny koniec ramy podwozia (4) wagonu załadowczego do materiałów sypkich (2), obrotowo wokół osi poziomej, przebiegającej poprzecznie do kierunku przenoszenia, jak również wokół pionowej osi obrotu (31,32).
  7. 7. Wagon według zastrz. 6, znamienny tym, że korpus podporowy (30) ułożyskowany jest względem ramy podwozia (4) obrotowo wokół pionowej osi (52), za pomocą napędu (37).
  8. 8. Wagon według zastrz. 1, znamienny tym, że każdy koniec zwrotny (15,16) przenośnika przesyłowego (14) jest połączony rozłącznie za pomocą sprzęgu (41) z ramą podwozia (4).
  9. 9. Wagon według zastrz. 1 albo 8, znamienny tym, że na każdym końcu zwrotnym (6, 7) przenośnika dennego (5) ułożyskowane są na ramie podwozia (4), przesuwnie w kierunku wzdłużnym wagonu, sanie sprzęgowe (43), przy czym sanie sprzęgowe (43) połączone są rozłącznie poprzez cylinder przyłączający (47) z końcem zwrotnym (15, 16) przenośnika przesyłowego (14).
  10. 10. Wagon według zastrz. 9, znamienny tym, że przenośnik przesyłowy (14) na obu końcach zwrotnych (15, 16) ma kołnierz (49) lub podobny element jako urządzenie sprzęgające do połączenia rozłącznego z saniami sprzęgowymi (43).
    183 683
  11. 11. Wagon według zastrz. 9, znamienny tym, że sanie sprzęgowe (43) zamocowane są na ramie podwozia (4) obrotowo wokół osi pionowej (46).
PL97322678A 1996-10-22 1997-10-17 Wagon załadowczy do materiałów sypkich PL183683B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT185496 1996-10-22

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL322678A1 PL322678A1 (en) 1998-04-27
PL183683B1 true PL183683B1 (pl) 2002-06-28

Family

ID=3522446

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97322678A PL183683B1 (pl) 1996-10-22 1997-10-17 Wagon załadowczy do materiałów sypkich

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5944469A (pl)
EP (1) EP0838383B1 (pl)
JP (1) JP4015241B2 (pl)
CN (1) CN1075452C (pl)
AT (1) ATE211446T1 (pl)
CA (1) CA2218821C (pl)
CZ (1) CZ322597A3 (pl)
DE (1) DE59706089D1 (pl)
PL (1) PL183683B1 (pl)
RU (1) RU2135381C1 (pl)

Families Citing this family (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19739484A1 (de) 1997-09-09 1999-03-11 Schoeller Plast Ag Stapelbarer Flaschenträger
AT5021U3 (de) * 2001-11-14 2002-07-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Speicherwagen zum transport und zur speicherung von schüttgut
AT6219U3 (de) * 2002-07-23 2004-07-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren zur beladung eines verladezuges
JP4589792B2 (ja) * 2005-04-07 2010-12-01 保線機器整備株式会社 砕石等の運搬車
AT504497B1 (de) * 2007-02-19 2008-06-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Speicherwagen
US20090010743A1 (en) * 2007-07-02 2009-01-08 Wilz Wolfgang G Trailer adapted for use with a stone slinger
AT10793U3 (de) * 2009-06-17 2010-06-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Speicherwagen zum transport von schüttgut
CN101891067B (zh) * 2010-07-10 2011-12-28 时德才 带式转向装卸机
US9868451B2 (en) * 2013-03-15 2018-01-16 Georgetown Rail Equipment Company Self-unloading aggregate train
EP2789519B1 (de) * 2013-04-12 2016-12-28 System7-Railsupport GmbH Vorrichtung zur Materialförderung im Gleisbau
US9650215B2 (en) 2013-05-17 2017-05-16 Intelligrated Headquarters Llc Robotic carton unloader
US10807805B2 (en) 2013-05-17 2020-10-20 Intelligrated Headquarters, Llc Robotic carton unloader
US9969573B2 (en) 2013-05-17 2018-05-15 Intelligrated Headquarters, Llc Robotic carton unloader
CN108516338B (zh) 2013-08-28 2020-04-17 因特利格兰特总部有限责任公司 机器人纸箱卸载机
US10005627B2 (en) * 2013-08-28 2018-06-26 Intelligrated Headquarters, Llc Carton unloader with self-aligning interface
AT515413B1 (de) * 2014-03-25 2015-09-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Verfahren zur Sanierung einer Schotterbettung eines Gleises
GB2524727A (en) * 2014-03-28 2015-10-07 Clayton Equipment Ltd Moving apparatus
AT14306U1 (de) * 2014-04-07 2015-08-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Verladezug für Schüttgut
US9346473B1 (en) * 2014-11-05 2016-05-24 Herzog Railroad Services, Inc. Material transport and distribution consist with controlled gated hopper cars and conveyor systems
CN106608551A (zh) * 2016-05-05 2017-05-03 襄阳忠良工程机械有限责任公司 可变幅变向的伸缩式皮带输送双向装卸机
US10065811B2 (en) 2016-07-14 2018-09-04 Intelligrated Headquarters, Llc Robotic carton unloader with integral extraction mechanism
US10633201B2 (en) * 2016-09-13 2020-04-28 Proppant Express Solutions, Llc Conveyor sled assembly
CN109715536B (zh) 2016-09-14 2021-04-30 因特利格雷特总部有限责任公司 机器人纸箱卸载机
US10597235B2 (en) 2016-10-20 2020-03-24 Intelligrated Headquarters, Llc Carton unloader tool for jam recovery
CN106945980A (zh) * 2017-05-24 2017-07-14 佛山市恩正生物医药科技有限公司 一种药品的输送装置
CN108891947B (zh) * 2018-07-24 2024-04-02 中铁第四勘察设计院集团有限公司 一种冷链物流汽车对汽车的转运对接系统及方法
US11273748B2 (en) * 2019-09-06 2022-03-15 Meyer Manufacturing Corporation High throughput forage reloader
CN110606382A (zh) * 2019-09-23 2019-12-24 大冶特殊钢有限公司 一种高炉烧结矿双炉供料装置

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3863783A (en) * 1971-12-16 1975-02-04 Symons Corp Distributing conveyor system for a rotary concrete mixing or other truck
AT365298B (de) * 1980-05-19 1981-12-28 Universale Hoch Und Tiefbau Ak Einrichtung zur beladung von zu einem zug zusammengeschlossenen schienenfahrzeugen hinter stollenvertriebsmaschinen
DE3312492A1 (de) * 1982-09-23 1984-03-29 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft mbH, 1010 Wien Schuettgutverladewagen, insbesondere zur abraumverladung von einer schotterbett-reinigungsmaschine
DE3420658C1 (de) * 1984-06-02 1985-07-18 Feluwa Schlesiger & Co KG, 5531 Mürlenbach Vorrichtung zur Entwaesserung von Schlaemmen u.dgl.,insbesondere Untertagegeraet zur Entwaesserung von Bergeschlaemmen
AT389333B (de) * 1986-09-08 1989-11-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisverfahrbare schuettgutverladewagen-anordnung mit regelbaren entladeschurren
DE8916045U1 (de) * 1989-12-01 1993-02-18 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H., Wien Schienengängiger Verladewagen für Schüttgut
US5203662A (en) * 1989-12-01 1993-04-20 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Track-bound freight car for bulk material
AT394530B (de) * 1990-02-15 1992-04-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Schuettgutverladewagen
AT400836B (de) * 1990-02-22 1996-03-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Schüttgutverladewagen
US5099766A (en) * 1990-08-15 1992-03-31 Kershaw Manufacturing Company, Inc. Ballast wagon for reviewing railway ballast with rotary storage drums
ES2041557T3 (es) * 1990-12-14 1993-11-16 Franz Plasser Bahnbaumaschinen- Industriegesellschaft M.B.H. Vagon de carga para material a granel.
US5277538A (en) * 1991-03-26 1994-01-11 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Loading car for bulk material
CZ279535B6 (cs) * 1993-05-07 1995-05-17 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Nákladní vůz pro přepravu a ukládání sypkého materiálu
US5718556A (en) * 1995-04-26 1998-02-17 Forsyth; Daniel L. Granular material transport apparatus
CN101054048B (zh) * 2007-05-22 2010-12-01 徐源凯 一种叶雕画的清洁变色方法

Also Published As

Publication number Publication date
US5944469A (en) 1999-08-31
CN1075452C (zh) 2001-11-28
CA2218821C (en) 2005-06-21
EP0838383B1 (de) 2002-01-02
CZ284293B6 (cs) 1998-10-14
JP4015241B2 (ja) 2007-11-28
CA2218821A1 (en) 1998-04-22
EP0838383A1 (de) 1998-04-29
PL322678A1 (en) 1998-04-27
JPH10129472A (ja) 1998-05-19
RU2135381C1 (ru) 1999-08-27
CZ322597A3 (cs) 1998-10-14
CN1180630A (zh) 1998-05-06
ATE211446T1 (de) 2002-01-15
DE59706089D1 (de) 2002-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL183683B1 (pl) Wagon załadowczy do materiałów sypkich
JP2825336B2 (ja) 道床用バラストの拾い上げ及び撒布のための作業機械
US5400718A (en) Loading wagon for transport, storage and discharge of bulk material
CA2090398C (en) Transport wagon comprising a wagon frame supported on on-track undercarriages
PL167591B1 (pl) Wagon zaladowczy do materialów sypkich PL
PL169747B1 (pl) Wagon zaladowczy do przyjmowania, dalszego przemieszczania i zrzucania materialów sypkich PL
PL183676B1 (pl) Wagon załadowczy do materiałów sypkich
CZ283939B6 (cs) Nákladní vůz pro ukládání sypkého materiálu
CZ278249B6 (en) Railway hopper car
PL207992B1 (pl) Maszyna do rozbiórki starego i układania nowego toru
CA2220617A1 (en) An on-track bulk material loading wagon
PL167556B1 (pl) Wagon zaladowczy do transportowania i skladowania materialów sypkich PL
CA2103613C (en) Continuously mobile track tamping machine
SK277711B6 (en) Track travelling machine for dividing and leveling of the gravel of gravel ballast
FI96405B (fi) Rautatievaunun kuormanpurkauslaite
PL158012B1 (pl) Maszyna do oczyszczania torowej podsypki tluczniowej PL PL PL PL PL
US2274313A (en) Transfer car
US1563387A (en) Coal elevating and conveying apparatus
US6179021B1 (en) Loading system with movable divider mechanism
GB2050291A (en) Device for conveying hewn material in galleries and tunnels
US2677453A (en) Self-powered mobile transfer conveyer
US1987261A (en) Material gathering and loading apparatus
US555889A (en) Machine for excavating
US570880A (en) Car-loader
US1191463A (en) Dump-car.

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20141017