PL178274B1 - Sposób i urządzenie do wytwarzania żarowytrzymałej wykładziny ściany i dna kadzi do odlewania i obróbki stali - Google Patents

Sposób i urządzenie do wytwarzania żarowytrzymałej wykładziny ściany i dna kadzi do odlewania i obróbki stali

Info

Publication number
PL178274B1
PL178274B1 PL95315680A PL31568095A PL178274B1 PL 178274 B1 PL178274 B1 PL 178274B1 PL 95315680 A PL95315680 A PL 95315680A PL 31568095 A PL31568095 A PL 31568095A PL 178274 B1 PL178274 B1 PL 178274B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
formwork
wall
lining
heat
ladle
Prior art date
Application number
PL95315680A
Other languages
English (en)
Other versions
PL315680A1 (en
Inventor
Heinz W. Stripp
Horst Tiemann
Roland Kessler
Original Assignee
Dolomitwerke Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6509356&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL178274(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Dolomitwerke Gmbh filed Critical Dolomitwerke Gmbh
Publication of PL315680A1 publication Critical patent/PL315680A1/xx
Publication of PL178274B1 publication Critical patent/PL178274B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D41/00Casting melt-holding vessels, e.g. ladles, tundishes, cups or the like
    • B22D41/02Linings
    • B22D41/023Apparatus used for making or repairing linings

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Furnace Housings, Linings, Walls, And Ceilings (AREA)
  • Casting Support Devices, Ladles, And Melt Control Thereby (AREA)
  • Treatment Of Steel In Its Molten State (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania zarowytrzymalej wykladziny sciany i dna kadzi do odlewania i obróbki stali, poprzez zalewanie zarowytrzymala masa do za- lewania przestrzeni pierscieniowej pomiedzy szalun- kiem i wykladzina stala, znamienny tym, ze na poczatku zalewania masy do zalewania w obszarze sciany zamocowany na dolnej czesci szalunku (4), napompowywany rekawowy element uszczel- niajacy (2) napompowuje sie tak, ze uszczelnia on sza- lunek (4) az do wysokosci odpowiadajacej zadanej grubosci dna, przy czym, gdy masa do zalewania zwiaze sie w dolnym obszarze sciany w wystar- czajacym stopniu, element uszczelniajacy (2) polu- zowuje sie i usuwa, a nastepnie zalewa sie zarowytrzymala masa do zalewania obszar dna na zadana wysokosc. 2 Urzadzenie do wytwarzania zarowytrzymalej wykladziny sciany i dna kadzi do odlewania i obróbki stali, znamienne tym, ze na dolnej, cofnietej do wewnatrz krawedzi szalunku (4) umieszczony jest napo- mpowywany rekawowy element uszczelniajacy (2). Fig.1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do wytwarzania żarowytrzymałej wykładziny ściany i dna kadzi do odlewania i obróbki stali lub podobnych zbiorników metalurgicznych.
Żarowytrzymała wykładzina zbiorników metalurgicznych składa się zazwyczaj z wykładziny stałej i wykładziny roboczej. Jako wykładzinę stałą na stalowy płaszcz zbiornika nakłada się od wewnątrz zazwyczaj jedną lub kilka warstw cegieł szamotowych lub izolacyjnych. Na nich umieszcza się wykładzinę roboczą która później styka się ze stopioną stalą i podlega niszczeniu wskutek erozji, zwłaszcza przy ruchach kąpieli metalowej, oraz wskutek oddziaływań chemicznych, zwłaszcza ze strony żużla unoszącego się na stopionej stali.
Wykładzina robocza może być wymurowana z zarowytrzymałych cegieł lub wykonana z zarowytrzymałej masy, która krzepnie w monolityczną warstwę. Możliwe są również kombinacje obu rodzajów wykładzin.
Biorąc pod uwagę względy ekonomiczne, wtym zarówno koszty i trwałość materiałów, jak też czasy wykładania oraz wymagania stawiane przed personelem, wykładzina monolityczna okazuje się często bardziej korzystna niż wykładzina murowana. Ponieważ z reguły zużycie różnych części ścian i dna kadzi jest zróżnicowane, wykładzinę dzieli się często na strefy, które różnią się grubością wykładziny roboczej i/lub odpornością materiałów żarowytrzymałych.
Po wielokrotnym napełnieniu i opróżnieniu kadzi wykładzina roboczajest na zakończenie wędrówki kadzi albo całkowicie zrywana i odnawiana, albo też jest częściowo naprawiana w strefach o przyspieszonym zużyciu. Dno zuzywa się zazwyczaj szybciej niż ściana, zwłaszcza w obszarze uderzania strumienia lanej stali i w otoczeniu omywanych cegieł. W trakcie użytkowania kadzi należy wówczas kilkakrotnie zrywać wykładzinę denną i nakładać ją na nowo.
Z rosyjskiego opisu patentowego nr SU-A-178955 znane jest urządzenie do wykonywania nowych wykładzin, za pomocą którego zalana masa jest zagęszczana w kierunku ścian kadzi w
178 274 wyniku promieniowego ściskania realizowanego za pomocą wyciągalnych i przestawnych pionowo pierścieniowych elementów szalunkowych.
Znany jest ponadto, np. z niemieckiego czasopisma „Stahł und Eisen Special”, październik 1992, s. 117-120, sposób wykładania, w którym wykładzina robocza kadzi do odlewania stali jest wykonywana z żarowytrzymałego betonu. Potrzebny jest wówczas szalunek, który odtwarza wewnętrzny zarys gotowej wykładziny roboczej. Masajest zalewana do pierścieniowej komory pomiędzy wykładziną stałą i szalunkiem. Aby skrócić czas trwania prac i zwiększyć gotowość kadzi do użytku, dno i wykładzinę ścienną można betonować w ramach jednej operacji. W ten sposób dno i ściana tworząjedną monolityczną wykładzinę.
Do realizacji procesu zalewania stosuje się zazwyczaj mieszalniki, pompy oraz wibratory wgłębne. Zalewanie w czasie na przykład trzech godzin musi być prowadzone w sposób ciągły, aby uniknąć ewentualnego krzepnięcia w obszarze powierzchni. Wibratory mają zapobiec powstawaniu pustek i kraterów, umożliwiając osiągnięcie dobrego zagęszczenia. Gdy masa związe się, na przykład po 24 godzinach, szalunek można wyciągnąć z powrotem.
W przypadku monolitycznego wykładania ściany i dna niekorzystne okazało się to, że w przypadku przyspieszonego zużycia w strefie dna kadzi zrywanie resztek wykładziny dennej powoduje najczęściej również uszkodzenie dolnej części wykładziny ściennej, będącej zazwyczaj j eszcze w dobrym stanie, ponieważ wykładziny dna i ścian stanowiąmonolit. W efekcie może się okazać, ze duża część wykładziny ściennej musi być zrywana przedwcześnie.
Aby uniknąć trudności przy zrywaniu wykładziny dennej, można w ramach pierwszej operacji wyłożyć jedynie ścianę, posługując się przy tym szalunkiem sięgając aż do stałej wykładziny dna. Po związaniu masy do zalewania i następnym wyciągnięciu szalunku w ramach drugiej operacji zalewa się dno. Powstaje wówczas mająca znaczenie przy późniejszym zrywaniu dna, zadana krawędź pęknięcia, która zapobiega uszkodzeniom w obszarze ściany. Niekorzystne jest to, ze po zalaniu dna należy odczekać jeszcze jeden okres wiązania, zanim kadź będzie gotowa do eksploatacji, co powoduje niemal podwojenie czasu wykładania.
Celem niniejszego wynalazku jest zatem opracowanie takiego sposobu wytwarzania wykładziny dennej w wyłożonej monolitycznie kadzi do odlewania i obróbki stali, aby zrywanie wykładziny dennej spomiędzy wykładzin ściennych nie powodowało uszkodzenia obszaru ścian i nie pociągało za sobą wysokich kosztów.
Sposób wytwarzania żarowytrzymałej wykładziny ściany i dna kadzi do odlewania i obróbki stali poprzez zalewanie żarowytrzymałą masą do zalewania przestrzeni pierścieniowej pomiędzy szalunkiem i wykładziną stałą, według wynalazku charakteryzuje się tym, ze na początku zalewania masy do zalewania w obszarze ściany zamocowany na dolnej części szalunku, napompowywany rękawowy element uszczelniający napompowuje się tak, ze uszczelnia on szalunek aż do wysokości odpowiadającej żądanej grubości dna, przy czym, gdy masa do zalewania zwiąże się w dolnym obszarze ściany w wystarczającym stopniu, element uszczelniający poluzowuje się i usuwa, a następnie żarowytrzymałą masę do zalewania zalewa się w obszarze dna na żądaną wysokość.
Urządzenie do wytwarzania żarowytrzymałej wykładziny ściany i dna kadzi do odlewania i obróbki stali, według wynalazku charakteryzuje się tym, że na dolnej, cofniętej do wewnątrz krawędzi szalunku umieszczony jest napompowywany rękawowy element uszczelniający.
Korzystnie, szalunek jest ustawiony na co najmniej trzech, rozmieszczonych na obwodzie, żarowytrzymałych podporach, których wysokość jest równa żądanej grubości wykładziny dennej, a rękawowe elementy uszczelniające umieszczone są na dolnej krawędzi szalunku w przestrzeni pomiędzy tymi żarowytrzymałymi podporami.
Po napompowaniu elementów uszczelniających najpierw wylewa się wykładzinę ścienna, przy czym elementy uszczelniające zapobiegają wnikaniu masy w dno. Gdy wykładzina ścienna jest wylana do krawędzi kadzi, dolna część wykładziny, która styka się z elementami uszczelniającymi, zaczyna się lekko utwardzać, począwszy od powierzchni, umożliwiając tym samym poluzowanie i usunięcie elementów uszczelniających. Następnie, jeszcze przed wyciągnięciem szalunku, wylewa się dno do żądanej wysokości. Wykładzina denna nie tworzy w ten sposób z
178 274 wykładzinąściennąmonolitu, lecz powstaje zadana krawędź pęknięcia. Ponieważ unika się tworzenia spoin, przy późniejszym użytkowaniu kadzi nie zachodzi infiltracja stopionej stali. Po upływie czasu wiązania, który może wynosić zazwyczaj do dziesięciu godzin, szalunek wyciąga się z kadzi, a wykładzinę kadzi nagrzewa do temperatury roboczej.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony i objaśniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia kadź do odlewania i obróbki stali, w widoku perspektywicznym i częściowym przekroju wzdłużnym, fig. 2 - dolny fragment kadzi w przekroju wzdłużnym, a fig. 3 - dno kadzi w widoku z góry.
Zaroodpornawykładzinę- kadzi wykonuje się w ten sposób, że na początku zalewania masy do zalewania w obszarze ściany zamocowane na dolnej części szalunku 4 napompowywane rękawowe elementy uszczelniające 2 napompowuje się tak, że uszczelniają one szalunek 4 az do wysokości odpowiadającej żądanej grubości dna.
Po napompowaniu elementów uszczelniających 2 najpierw wylewa się wykładzinę ścienną, przy czym elementy uszczelniające 2 zapobiegaj ąwnikaniu masy w dno. Gdy wykładzina ścienna jest wylana do krawędzi kadzi, dolna część wykładziny, która styka się z elementami uszczelniającymi 2, zaczyna się lekko utwardzać, począwszy od powierzchni, umożliwiając tym samym poluzowanie i usunięcie elementów uszczelniającym 2. Następnie, jeszcze przed wyciągnięciem szalunku 4, wylewa się dno kadzi do żądanej wysokości. Po upływie czasu wiązania, który wynosi zazwyczaj do dziesięciu godzin, wyciąga się szalunek z kadzi, a wykładzinę kadzi nagrzewa do temperatury roboczej.
Figura 1 ukazuje w widoku perspektywicznym kadź do odlewania i obróbki stali z (od zewnątrz do wewnątrz) płaszczem stalowym, sporządzoną z cegieł wykładziną stałą, sporządzonąz masy wykładziną robocząw ścianie i szalunku 4. Dno kadzi nie jest wyłożone monolityczną masą. Widoczne są cegły 7 z otworem do płukania i otworem spustowym oraz prefabrykowana kształtka 8 odlewana z materiału zawierającego tlenek glinu, pełniąca rolę płyty odbojowej na wykładzinie stałej.
Szalunek jest ustawiony na zarowytrzymałych podporach 1, których wysokość jest równa wysokości kształtek z otworami. Na dolnej krawędzi szalunku 4 znajduje się od wewnątrz listwa 3, na której zamocowane są rękawowe, napompowywane elementy uszczelniające 2 z elastycznego materiału. Elementy uszczelniające 2 mogą być wykonane na przykład z gumy wzmacnianej tworzywem sztucznym.
Figura 2 ukazuje we wzdłużnym przekroju kadzi obszar dolnego końca szalunku 4. Nieco powyżej dolnej krawędzi szalunku 4 umieszczony jest pierścień 6, na którym od wewnątrz wsparta jest listwa 3. Na listwie 3 zamocowany jest rękawowy element uszczelniający 2 z elastycznego materiału. Dla ochrony przed uszkodzeniami element uszczelniający 2 jest od strony żarowytrzymałego materiału zaopatrzony w pas ochronny 5 z wytrzymałego na rozerwanie, giętkiego materiału.
Figura 3 ukazuje dno kadzi w widoku z góry. Widoczny jest przekrój żarowytrzymałej podpory 1, która może mieć przykładowo kształt stożka ściętego oraz dwa elementy uszczelniające 2, które są tak przycięte, że w stanie napompowanym przylegają one wystarczająco szczelnie, bez żadnych dodatkowych środków pomocniczych, do podpór 1.
178 274
178 274
Fig.2
178 274
Fig A
178 274
Fig.1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (3)

Zastrzeżenia patentowe
1. Sposób wytwarzania żarowytrzymałej wykładziny ściany i dna kadzi do odlewania i obróbki stali, poprzez zalewanie żarowytrzymałąmasądo zalewania przestrzeni pierścieniowej pomiędzy szalunkiem i wykładziną stałą, znamienny tym, że na początku zalewania masy do zalewania w obszarze ściany zamocowany na dolnej części szalunku (4), napompowy wany rękawowy element uszczelniający (2) napompowuje się tak, że uszczelnia on szalunek (4) aż do wysokości odpowiadającej żądanej grubości dna, przy czym, gdy masa do zalewania zwiąże się w dolnym obszarze ściany w wystarczającym stopniu, element uszczelniający (2) poluzowuje się i usuwa, a następnie zalewa się żarowy trzymałąmasądo zalewania obszar dna na żądaną wysokość.
2. Urządzenie do wytwarzania żarowytrzymałej wykładziny ściany i dna kadzi do odlewania i obróbki stali, znamienne tym, że na dolnej, cofniętej do wewnątrz krawędzi szalunku (4) umieszczony jest napompowywany rękawowy element uszczelniający (2).
3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że szalunek (4) jest ustawiony na co najmniej trzech, rozmieszczonych na obwodzie, żarowytrzymałych podporach (1), których wysokość jest równa żądanej grubości wykładziny dennej, a rękawowe elementy uszczelniające (2) umieszczone są na dolnej krawędzi szalunku (4) w przestrzeni pomiędzy tymi żarowytrzymałymi podporami (1).
PL95315680A 1994-02-03 1995-02-03 Sposób i urządzenie do wytwarzania żarowytrzymałej wykładziny ściany i dna kadzi do odlewania i obróbki stali PL178274B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4403270A DE4403270C2 (de) 1994-02-03 1994-02-03 Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung einer monolithischen feuerfesten Auskleidung von Stahlgießpfannen
PCT/EP1995/000399 WO1995021364A1 (de) 1994-02-03 1995-02-03 Verfahren und vorrichtung zur herstellung einer monolithischen feuerfesten auskleidung von stahlgiesspfannen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL315680A1 PL315680A1 (en) 1996-11-25
PL178274B1 true PL178274B1 (pl) 2000-03-31

Family

ID=6509356

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95315680A PL178274B1 (pl) 1994-02-03 1995-02-03 Sposób i urządzenie do wytwarzania żarowytrzymałej wykładziny ściany i dna kadzi do odlewania i obróbki stali

Country Status (9)

Country Link
US (1) US5993703A (pl)
EP (1) EP0741854B2 (pl)
CZ (1) CZ284816B6 (pl)
DE (2) DE4403270C2 (pl)
ES (1) ES2116728T5 (pl)
FI (1) FI111878B (pl)
PL (1) PL178274B1 (pl)
WO (1) WO1995021364A1 (pl)
ZA (1) ZA95856B (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19724509A1 (de) * 1997-06-11 1998-12-24 Gft Ges Fuer Feuerfest Technik Verfahren zur Reparatur und Zustellung von feuerfester Auskleidung
DE19724510A1 (de) * 1997-06-11 1998-12-24 Gft Ges Fuer Feuerfest Technik Torpedopfanne
DE19802222C2 (de) * 1998-01-22 2002-08-08 Intocast Ag Feuerfest Produkte Behälter für metallurgische Schmelzen
DE19802207C2 (de) * 1998-01-22 2002-12-19 Intocast Ag Feuerfest Produkte Schablone zur Auskleidung von Gießpfannen
CN101700572B (zh) * 2009-11-20 2011-08-03 武汉钢铁(集团)公司 一种有碳钢包包底的砌筑方法
DE202013012201U1 (de) * 2013-12-10 2015-08-03 Refratechnik Holding Gmbh Grobkeramisches feuerfestes Erzeugnis
JP6493449B2 (ja) * 2016-06-23 2019-04-03 Jfeスチール株式会社 溶鋼鍋の施工方法及び型枠
CN112643018A (zh) * 2020-12-09 2021-04-13 攀枝花钢城集团有限公司 一种钢包长寿化包底砌筑方法

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE373673C (de) * 1922-03-07 1923-04-14 Bong Sche Mahlwerke Vorrichtung zum Einstampfen von Ofenfutter
NL7008651A (pl) * 1970-06-12 1970-08-25 Koninklijke Hoogovens En Staal
US3963815A (en) * 1971-07-10 1976-06-15 Nippon Steel Corporation Method of lining molten metal vessels and spouts with refractories
US3877673A (en) * 1971-08-03 1975-04-15 Pettibone Corp Collapsible pattern for a ladle-lining installation
DE2143241C3 (de) * 1971-08-28 1974-08-22 Erich 4330 Muelheim Lepper Vorrichtung zur Reparatur des feuerfesten Futters von Elektroöfen
US3837630A (en) * 1972-03-20 1974-09-24 Rheinstahl Ag Method of lining metallurgical furnaces and a lining material
BE785645A (fr) * 1972-06-29 1972-10-16 Cockerill Ougree Providence & Procede pour la fabrication de fonds de recipients metallurgiques.
FR2356106A1 (fr) * 1976-06-21 1978-01-20 Feurs Fonderies Acieries Elect Procede de garnissage des fours a induction a creuset, moyens de mise en oeuvre et les fours a induction a creuset executes selon ce procede
JPS53102803A (en) * 1977-02-22 1978-09-07 Nippon Steel Corp Automatic repairing device of furnace body opening
JPS57190764A (en) * 1981-05-18 1982-11-24 Nippon Kokan Kk <Nkk> Split molding flask for casting
ZA82830B (en) * 1982-02-09 1983-02-23 Aikoh Co A core for blow-forming the lining of vessel for molten metal, a lining method using said core, and a lining composition used in said lining method
US4589633A (en) * 1984-01-26 1986-05-20 Jacques Gilson Process and installation for moulding a refractory lining of a container for liquid metal
JPH0389392U (pl) * 1989-12-27 1991-09-11
CA2062697C (en) * 1991-03-22 1997-04-22 Charles W. Connors, Jr. Method and apparatus for manufacturing and repairing molten metal containment vessels
US5511762A (en) * 1991-03-22 1996-04-30 Magneco/Metrel, Inc. Consumable form with degradable lining
US5279092A (en) * 1992-10-15 1994-01-18 The United States Of America As Represented By The Administrator, National Aeronautics And Space Administration Pressure wall patch

Also Published As

Publication number Publication date
US5993703A (en) 1999-11-30
ZA95856B (en) 1996-02-20
CZ228696A3 (en) 1997-03-12
DE59501914D1 (de) 1998-05-20
ES2116728T5 (es) 2003-04-01
DE4403270C1 (de) 1995-05-04
DE4403270C2 (de) 2000-02-24
EP0741854B1 (de) 1998-04-15
CZ284816B6 (cs) 1999-03-17
FI963061A0 (fi) 1996-08-02
PL315680A1 (en) 1996-11-25
ES2116728T3 (es) 1998-07-16
FI963061A (fi) 1996-10-01
FI111878B (fi) 2003-09-30
WO1995021364A1 (de) 1995-08-10
EP0741854A1 (de) 1996-11-13
EP0741854B2 (de) 2002-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4245761A (en) Continuous casting
EP0505141B1 (en) A method and a mold for manufacturing, repairing and reconstruction molten metal containment vessels
PL178274B1 (pl) Sposób i urządzenie do wytwarzania żarowytrzymałej wykładziny ściany i dna kadzi do odlewania i obróbki stali
EP0636441A1 (en) Tundish nozzle assembly block
US3963815A (en) Method of lining molten metal vessels and spouts with refractories
US4165026A (en) Tundish with expendable lining and easily removable nozzle
JP2768785B2 (ja) 溶鋼鍋のライニング方法及び補修方法
US5958312A (en) Process for the partial reconstruction of the refractory lining of the wall of steel casting ladles
PL178437B1 (pl) Sposób i urządzenie do częściowego odtwarzania żarowytrzymałej wykładziny kadzi do odlewania i obróbki stali
CN108543940A (zh) 一种无压盖板的钢水罐罐沿砌筑结构及施工方法
JP2730758B2 (ja) 溶融金属受湯用鍋の敷部構造
JPS6154510B2 (pl)
JPS6154511B2 (pl)
CN208116749U (zh) 一种罐沿无压盖钢板的钢水罐砌筑结构
JPH0636474Y2 (ja) 溶融金属容器の敷部構造
JP3044034B1 (ja) 注出口を有する鍋の修復方法及びその方法に用いられる中子
JP3447337B2 (ja) 溶融金属用容器の底部における耐火物層構造及びその施工方法
JP2684501B2 (ja) 不定形耐火物の流し込み施工方法
RU2055689C1 (ru) Сталеразливочный ковш
JPH02433Y2 (pl)
JPS5816181A (ja) 敷耐火ライニングの熱間補修方法
JPH02127963A (ja) 取鍋のライニング方法及び中枠
JPH0235801Y2 (pl)
JPS59185710A (ja) 高炉出銑樋
GB2164430A (en) Tundishes and tundish linings

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20080203