PL171688B1 - Urzadzenie do otwierania rozsuwanych scian i dachów wypuklych wagonów towarowych PL - Google Patents

Urzadzenie do otwierania rozsuwanych scian i dachów wypuklych wagonów towarowych PL

Info

Publication number
PL171688B1
PL171688B1 PL93300626A PL30062693A PL171688B1 PL 171688 B1 PL171688 B1 PL 171688B1 PL 93300626 A PL93300626 A PL 93300626A PL 30062693 A PL30062693 A PL 30062693A PL 171688 B1 PL171688 B1 PL 171688B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sliding
head
rail
running rail
walls
Prior art date
Application number
PL93300626A
Other languages
English (en)
Inventor
Karl-Heinz Krueger
Manfred Bartel
Original Assignee
Niesky Waggonbau Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Niesky Waggonbau Gmbh filed Critical Niesky Waggonbau Gmbh
Publication of PL171688B1 publication Critical patent/PL171688B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D19/00Door arrangements specially adapted for rail vehicles
    • B61D19/003Door arrangements specially adapted for rail vehicles characterised by the movements of the door
    • B61D19/005Door arrangements specially adapted for rail vehicles characterised by the movements of the door sliding
    • B61D19/007The doors being wall panels enabling complete opening of the wagon sides, e.g. for quick loading or unloading
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D39/00Wagon or like covers; Tarpaulins; Movable or foldable roofs
    • B61D39/002Sliding or folding roofs
    • B61D39/003Sliding or folding roofs telescopic

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Support Devices For Sliding Doors (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Power-Operated Mechanisms For Wings (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do otwierania rozsuwanych scian i dachów wypuklych wagonów towarowych, w którym sciany rozsuwane lub dachy wypukle sa przy pomocy rolek jezdnych przesuwane jeden nad drugim po szynie jezdnej, a czesci dachu i sciany leza w stanie zamknie- tym, w jednej plaszczyznie, znamienne tym, ze glówka (11) stalej, biegnacej wzdluz calego obszaru przesuwa- nia, szyny jezdnej (4) przechodzi, w celu przesuniecia otwartych scian rozsuwanych (2) w obszarze przesta- wiania (5) scian rozsuwanych (2) z polozenia za- mknietego w otwarte, w glówke szyny jezdnej (8), której przekrój jest podzielony wzdluz przekatnej na dwie czesci i sklada sie z dolnej zewnetrznej czesci (9) i górnej wewnetrznej czesci (10), a zarys obu czesci (9,10) ma od góry ksztalt symetrycznej krzywej, który odpo- wiada krzywiznie wienca rolek jezdnych (3), ze dolna zewnetrzna czesc (9) glówki szyny jezdnej (8) tworzy stala szyne rowkowa (12) do osadzenia przypisanego jej wienca rolki jezdnej (3) podczas przechodzenia za- mknietej sciany rozsuwanej (2) przez obszar przesta- wiania (5) z powierzchnia przylegania (14) dla górnej wewnetrznej czesci (10) glówki szyny jezdnej (8) w otwartym polozeniu sciany rozsuwanej (2) i ze górna wewnetrzna czesc (10) glówki szyny jezdnej (8) tworzy element (13) do przestawiania sciany rozsuwanej (2), ze rolki jezdne (3) utrzymuja rozsuwana sciane (2) w po- lozeniu otwartym. FIG. 2 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do otwierania ścian rozsuwanych i wypukłych dachów wagonów towarowych, w którym ściany rozsuwane lub dachy wypukłe są przesuwane jeden nad drugim na szynach jezdnych przy pomocy rolek jezdnych, a części dachu lub ściany w stanie zamkniętym leżą w jednej płaszczyźnie.
Według publikacji ORE-B12/RP 48 ze względu na bezpieczeństwo pracy wymagane jest wyposażenie wagonów jezdnych w urządzenia zabezpieczające, które zapobiegają nieprzewidzianemu przemieszczeniu się całkowicie otwartych ścian rozsuwanych w położenie zamknięte. Znanym rozwiązaniem tego problemu jest umieszczenie w obszarze dolnych szyn jezdnych, uruchamianych dźwigniowo mechanicznych urządzeń aretujących jako dodatkowego podzespołu, oddzielonego od urządzeń do uruchamiania ścian rozsuwanych. Te urządzenia wymagają dodatkowej obsługi, są podatne na uszkodzenia, a ich wykonanie jest kosztowne.
Z niemieckiego opisu patentowego nr DE 32 12 001 znane są, przeznaczone dla kolejowych wagonów towarowych z przesuwnymi nakrywami, urządzenia do przestawiania nakryć ze stanu zamkniętego w stan rozsunięty i odwrotnie, w których do prowadzenia części ściany w obszarze przestawiania i wzdłużnego przesuwu części ściany zastosowane zostały trzy różne rolki. Na pierwszej rolce zachodzi wzdłużny przesuw części ściany w otwartym położeniu dachu, następna rolka oporowa podtrzymuje za pośrednictwem szyny pomocniczej stopę rolki jezdnej
171 688 i służy jako element do przestawiania części ściany. Trzecia rolka, mająca możliwość obrotu wokół pionowej osi, zapewnia prostoliniowy ruch części ściany podczas przesuwania przez obszar przestawiania. Na skutek obecności wielu ruchomych części wykonanie tego rozwiązania jest stosunkowo skomplikowane i kosztowne.
Z niemieckiego opisu patentowego nr DE 35 24 721 znane jest stosowanie rolek jezdnych z dodatkowymi cylindrycznymi powierzchniami jezdnymi po stronie zewnętrznej, które w obszarze przestawiania toczą się po specjalnej szynie pomocniczej. W celu bocznego prowadzenia części ściany rozsuwanej w obrębie wybrań w szynie jezdnej umieszczone są dodatkowe szyny prowadzące. Niekorzystne jest to, że funkcja prowadnicy pionowej w obszarze przestawiania musi zostać przejęta przez szynę pomocniczą, a funkcja prowadnicy poziomej przez drugą szynę prowadzącą, która wchodzi od góry w prześwit między rolkami. Ten układ dwóch szyn pomocniczych na każdy z obszarów przestawiania jest bardzo kosztowny, zarówno w procesie wytwarzania, jak też pod względem utrzymania. Układ ten jest ponadto odpowiedzialny za ciężki przesuw części ścian, ponieważ rolki jezdne są prowadzone na dwóch punktach swego obwodu.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie takiego urządzenia do przemieszczania ścian i nakryć wagonów, które będzie proste w konstrukcji i łatwe w obsłudze a jednocześnie zapewni dokładność prowadzenia ścian i nakryć wagonów w trakcie ich przesuwu.
Zadanie to zostało zgodnie z wynalazkiem rozwiązane dzięki temu, że główka stałej, biegnącej wzdłuż całego zakresu przesuwu, szyny jezdnej przechodzi w celu przesunięcia otwartych ścian rozsuwanych w obszarze ich przestawiania w główkę o podzielonym wzdłuż przekątnej przekroju, składającą się z dolnej zewnętrznej i górnej wewnętrznej części. Zarys górnej powierzchni obu części ma kształt symetrycznej krzywej, która odpowiada zarysowi wieńca rolki jezdnej. Dolna zewnętrzna część główki szyny jezdnej tworzy stałą szynę rowkową. Przejmuje ona przypisany jej wieniec rolki jezdnej podczas przejeżdżania zamkniętej ściany rozsuwanej przez obszar przestawiania i posiada zarazem powierzchnię przylegania, służącą do podparcia górnej wewnętrznej części główki szyny jezdnej w otwartym położeniu ściany rozsuwanej.
Górna wewnętrzna część główki szyny jezdnej spełnia funkcję elementu do przemieszczania ściany rozsuwanej z położenia zamkniętego w położenie wychylone i odwrotnie oraz utrzymuje rolki jezdne w otwartym położeniu ściany rozsuwanej. Zgodnie z innymi cechami wynalazku przekrój stałej szyny rowkowej posiada najniższy punkt przyłożenia dla rolki jezdnej, który w kierunku pionowym jest przesunięty o wymiar c względem płaszczyzny rolki, a w kierunku poziomym o wymiar d względem środka obszaru przestawiania. W położeniu ostatecznego otwarcia ścian rozsuwanych rolki jezdne znajdują się nad najniższym punktem przyłożenia szyn rowkowych. W tym położeniu otwartej ściany rozsuwanej umieszczone są elementy, ograniczające długość szyn jezdnych.
Przedmiot wynalazku został uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wagon towarowy, na którym umieszczone jest zgodnie z wynalazkiem urządzenie, w widoku z boku, fig. 2 - obszar przestawiania części nakrywy lub ściany rozsuwanej w przekroju według linii A-A na fig. 1, fig. 3 - obszar przestawiania części nakrywy lub ściany rozsuwanej w przekroju według linii B-B na fig. 2.
Zgodnie z wynalazkiem urządzenie otwierające 1 jest w równym stopniu przeznaczone dla wagonów towarowych ze ścianami rozsuwanymi i dachami kołpakowymi. Przykład wykonania wynalazku według fig. 1 pokazuje wagon o rozsuwanych ścianach z dwiema połówkami dachu, a w którym to wagonie ściany rozsuwane 2 są przesuwane jedna nad drugą po szynie jezdnej 4 przy pomocy rolek jezdnych 3. Obszary przemieszczania 5 ścian rozsuwanych 2 z położenia zamkniętego w otwarte i odwrotnie znajdują się w jednakowych odstępach a od ścian czołowych 6 i środka pojazdu, a między nimi także zachowany jest jednakowy odstępb. W celu ograniczenia długości szyn jezdnych obok zewnętrznych obszarów przemieszczania 5 z każdej strony w kierunku końca pojazdu umieszczony jest ogranicznik 7. Na fig. 2 urządzenie otwierające 1 jest w obszarze przestawiania 5 ścian rozsuwanych 2 z położenia zamkniętego w otwarte przedstawione w otwartym położeniu ściany rozsuwanej 2. Linie punktowe pokazują
171 688 urządzenie otwierające 1 z rolkąjezdną 3 w zamkniętym położeniu ściany rozsuwanej 2. Przekrój główki szyny jezdnej 8 w obszarze przestawiania 5 jest podzielony wzdłuż przekątnej na dwie części. Składa się ona z dolnej zewnętrznej części 9 i górnej wewnętrznej części 10, przy czym obie części 9, 10 mają przekrój w kształcie symetrycznej krzywej, która odpowiada krzywiźnie wieńca rolki jezdnej 3. Tworzące główkę szyny jezdnej 8 w obszarze przestawiania 5 części 9,10 są zatem dopasowane do kształtu główki 11 stałej, biegnącej wzdłuż całego obszaru przesuwania, szyny jezdnej 4 i zapewniają swobodny przesuw ściany rozsuwanej 2. Dolna zewnętrzna część 9 główki szyny jezdnej 8 tworzy stałą szynę rowkową 12 do osadzenia przypisanego jej wieńca rolki jezdnej 3 podczas przechodzenia przez obszar przestawiania 5 w zamkniętym położeniu ściany rozsuwanej 2. Górna wewnętrzna część 10 główki szyny jezdnej 8 tworzy element 13 do przemieszczania rozsuwanej ściany 2 z położenia zamkniętego w otwarte i odwrotnie. W otwartym położeniu rozsuwanej ściany 2 element przestawiający 13 przylega do powierzchni przylegania 14 szyny rowkowej 12 i jest na niej oparty. Zewnętrzny wieniec rolki jezdnej 3 wchodzi przy tym w szynę rowkową 12, wieniec wewnętrzny wchodzi w rowkowy zarys elementu przestawiającego 13. Obustronne prowadzenie poziome i pionowe podparcie rolki jezdnej 3 przyjmuje w tym położeniu jedynie element przestawiający 13. Przed pionowym unoszeniem z elementu przestawiającego 13 zabezpiecza w znany sposób rolkę jezdną 3 kieł 15, otaczający element przestawiający 13. Najniższy punkt przyłożenia 16 dla rozsuwanej ściany 2 jest w szynie rowkowej 12 opuszczony o wymiar c względem płaszczyzny toczenia 17 zewnętrznego wieńca rolki jezdnej 3. W płaszczyźnie poziomej ten punkt przyłożenia 16 jest, jak pokazuje fig. 3, przesunięty względem środka 18 obszaru przestawiania 5 o wymiar d. To wykonanie zapewnia niezawodne prowadzenie rolki jezdnej 3. Podczas przesuwania otwartej ściany rozsuwanej 2 nad zamkniętą ścianą rozsuwaną 2 szyna rowkowa 12, w której przemieszcza się wieniec rolki jezdnej 3, przejmuje w obszarze przestawiania 5 pionowe i obustronne poziome prowadzenie otwartej ściany rozsuwanej 2. Obniżony punkt przylegania 16 powoduje zatrzymanie rozsuwanej ściany 2 w położeniu całkowitego otwarcia, ponieważ rozsuwana ściana 2 zatrzaskuje się w tym położeniu i można ją ponownie wyjąć tylko przy użyciu określonej siły. Przy pomocy zgodnego z wynalazkiem urządzenia otwierającego 1, dzięki pozbyciu się dodatkowych elementów prowadzących i małej ilości rolek prowadzących możliwe jest lekkie przesuwanie ściany rozsuwanej lub części nakrywy. Układ szyny rowkowej 12 i elementu przestawiającego 13 zapewnia niezawodne prowadzenie rolki jezdnej 3 w obszarze przestawiania 5. Części ściany przesuwnej lub nakrywy są ponadto w wystarczającym stopniu chronione przed działaniem sił poziomych i pionowych i prowadzone na główce szyny jezdnej 8. W położeniu całkowitego otwarcia zaaretowanie części ściany rozsuwanej lub nakrywy osiągane jest przy najmniejszych nakładach w trakcie wytwarzania oraz najprostszym sposobie uruchamiania.
171 688
10.13 14 3
C
9,12
FIG. 2
FIG. 3
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do otwierania rozsuwanych ścian i dachów wypukłych wagonów towarowych, w którym ściany rozsuwane lub dachy wypukłe są przy pomocy rolek jezdnych przesuwane jeden nad drugim po szynie jezdnej, a części dachu i ściany lezą w stanie zamkniętym, w jednej płaszczyźnie, znamienne tym, że główka (11) stałej, biegnącej wzdłuż całego obszaru przesuwania, szyny jezdnej (4) przechodzi, w celu przesunięcia otwartych ścian rozsuwanych (2) w obszarze przestawiania (5) ścian rozsuwanych (2) z położenia zamkniętego w otwarte, w główkę szyny jezdnej (8), której przekrój jest podzielony wzdłuż przekątnej na dwie części i składa się z dolnej zewnętrznej części (9) i górnej wewnętrznej części (10), a zarys obu części (9,10) ma od góry kształt symetrycznej krzywej, który odpowiada krzywiźnie wieńca rolek jezdnych (3), ze dolna zewnętrzna część (9) główki szyny jezdnej (8) tworzy stałą szynę rowkową (12) do osadzenia przypisanego jej wieńca rolki jezdnej (3) podczas przechodzenia zamkniętej ściany rozsuwanej (2) przez obszar przestawiania (5) z powierzchnią przylegania (14) dla górnej wewnętrznej części (10) główki szyny jezdnej (8) w otwartym położeniu ściany rozsuwanej (2) i że górna wewnętrzna część (10) główki szyny jezdnej (8) tworzy element (13) do przestawiania ściany rozsuwanej (2), że rolki jezdne (3) utrzymują rozsuwaną ścianę (2) w położeniu otwartym.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że stała szyna rowkowa (12) posiada w swym przekroju najniższy punkt przylegania (16) dla rolki jezdnej (3), który w kierunku pionowym jest przesunięty o wymiar c względem płaszczyzny toczenia (17), a w kierunku poziomym przesunięty o wymiar d względem środka (18) obszaru przestawiania (5).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że rolki jezdne (3) znajdują się w położeniu całkowitego otwarcia rozsuwanych ścian (2) nad najniższym punktem przyłożenia (16) szyn rowkowych (12) i że dla każdej z otwartych ścian rozsuwanych (2) umieszczone są elementy (7), ograniczające długość szyny jezdnej.
PL93300626A 1992-10-10 1993-10-07 Urzadzenie do otwierania rozsuwanych scian i dachów wypuklych wagonów towarowych PL PL171688B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4234268A DE4234268C2 (de) 1992-10-10 1992-10-10 Ausstelleinrichtung für Schiebewände und Haubenverdecke von Güterwagen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL171688B1 true PL171688B1 (pl) 1997-06-30

Family

ID=6470207

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93300626A PL171688B1 (pl) 1992-10-10 1993-10-07 Urzadzenie do otwierania rozsuwanych scian i dachów wypuklych wagonów towarowych PL

Country Status (8)

Country Link
CZ (1) CZ283930B6 (pl)
DE (1) DE4234268C2 (pl)
FI (1) FI111697B (pl)
FR (1) FR2696700B1 (pl)
HU (1) HU216695B (pl)
IT (1) IT1270900B (pl)
PL (1) PL171688B1 (pl)
SK (1) SK280358B6 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19624413A1 (de) * 1996-06-19 1998-01-02 Schaeffler Waelzlager Kg Verfahren zum Herstellen einer Schmiermittelbohrung in einem Kipp- oder Schlepphebel
DE19914874A1 (de) * 1999-04-01 2000-10-05 Alstom Lhb Gmbh Betätigungseinrichtung für eine Schiebewandanordnung eines Eisenbahngüterwagens
DE19914875A1 (de) * 1999-04-01 2000-10-05 Alstom Lhb Gmbh Betätigungseinrichtung für eine Schiebewandanordnung eines Eisenbahngüterwagens
AT510744A3 (de) * 2010-12-02 2013-07-15 Ltw Intralogistics Gmbh Logistiksystem mit örtlich getrennten logistikterminals samt regallagern

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3312001A1 (de) * 1983-04-02 1984-10-04 Waggon Union Gmbh, 1000 Berlin Und 5900 Siegen Eisenbahngueterwagen
DE3524721A1 (de) * 1985-07-11 1987-01-22 Talbot Waggonfab Gedeckter eisenbahngueterwagen
FI81310C (fi) * 1989-03-09 1990-10-10 Rautaruukki Oy Jaernvaegsgodsvagn.
DD289979A5 (de) * 1989-12-13 1991-05-16 Waggonbau Niesky,De Ausstelleinrichtung fuer haubenverdecke und schiebewaende von gueterwagen
DE4102041A1 (de) * 1991-01-24 1992-07-30 Abb Henschel Waggon Union Eisenbahngueterwagen

Also Published As

Publication number Publication date
FR2696700B1 (fr) 1995-04-21
ITMI932143A0 (it) 1993-10-08
SK280358B6 (sk) 1999-12-10
HU216695B (hu) 1999-08-30
DE4234268C2 (de) 1999-05-06
FI934420A (fi) 1994-04-11
IT1270900B (it) 1997-05-13
DE4234268A1 (de) 1994-04-14
CZ283930B6 (cs) 1998-07-15
SK110093A3 (en) 1994-05-11
CZ208393A3 (en) 1994-04-13
FI934420A0 (fi) 1993-10-08
HUT71017A (en) 1995-11-28
HU9302849D0 (en) 1994-01-28
FR2696700A1 (fr) 1994-04-15
FI111697B (fi) 2003-09-15
ITMI932143A1 (it) 1995-04-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100792612B1 (ko) 유궤도대차 시스템
ES2201235T3 (es) Juego de guiado de extraccion para cajones.
KR20060029692A (ko) 곡선 모양의 조립 라인 및/또는 컨베이어 벨트
JPH0541793B2 (pl)
US3608985A (en) Bearing pack and mounting therefor
US6082562A (en) Bridge crane
CN110831881A (zh) 用于电梯系统中旋转平台的支撑装置
US11566685B2 (en) Line guiding system and guide trough, in particular for high displacement speeds
PL171688B1 (pl) Urzadzenie do otwierania rozsuwanych scian i dachów wypuklych wagonów towarowych PL
FI89147C (fi) Oevergaongsbro foer en oevergaongsanordningar
FI86828C (fi) Taeckt jaernvaegsgodsvagn
JP4137253B2 (ja) 鉄道車両の軌間可変装置
US4936224A (en) Apparatus for conveying motor vehicles into vehicle washing installations
HU209420B (en) Rodway carriage
US20230392424A1 (en) Linear guide without guide rail
PL169041B1 (pl) Uklad podnosnikowy, zwlaszcza dla pojazdów mechanicznych PL
JPH0531634B2 (pl)
ES2013075A6 (es) Pieza deslizante.
US20210269068A1 (en) Rail wheel set and car
PL238864B1 (pl) Mechanizm stabilizacyjno-lewitacyjny dla pojazdu dedykowanego
SU1527055A1 (ru) Кузов крытого грузового вагона
US20240060341A1 (en) Pivot sliding door guiding device without guide rail
SU1180232A1 (ru) Приемо-передаточное устройство и транспортно-накопительна система поточной линии
SU1284936A1 (ru) Грузова тележка подвесной монорельсовой дороги
SK40796A3 (en) Roof's guide device for side walls of wagons with sliding walls and lid wagons