HU225856B1 - Method and device for rotation casting - Google Patents

Method and device for rotation casting Download PDF

Info

Publication number
HU225856B1
HU225856B1 HU0101575A HUP0101575A HU225856B1 HU 225856 B1 HU225856 B1 HU 225856B1 HU 0101575 A HU0101575 A HU 0101575A HU P0101575 A HUP0101575 A HU P0101575A HU 225856 B1 HU225856 B1 HU 225856B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
casting
mold
container
base plate
tool
Prior art date
Application number
HU0101575A
Other languages
English (en)
Inventor
Friedhelm Dr Kahn
Joachim Kahn
Gerhard Eisenberger
Horst Paul Grueness
Walter Hauder
Johann Winkler
Peter Dr Stika
Johann Preisinger
Peter Jungbauer
Klaus Schroeter
Rolf Dr Gosch
Original Assignee
Vaw Mandl & Berger Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vaw Mandl & Berger Gmbh filed Critical Vaw Mandl & Berger Gmbh
Publication of HU0101575D0 publication Critical patent/HU0101575D0/hu
Publication of HUP0101575A2 publication Critical patent/HUP0101575A2/hu
Publication of HUP0101575A3 publication Critical patent/HUP0101575A3/hu
Publication of HU225856B1 publication Critical patent/HU225856B1/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D15/00Casting using a mould or core of which a part significant to the process is of high thermal conductivity, e.g. chill casting; Moulds or accessories specially adapted therefor
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D23/00Casting processes not provided for in groups B22D1/00 - B22D21/00
    • B22D23/006Casting by filling the mould through rotation of the mould together with a molten metal holding recipient, about a common axis

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Casting Devices For Molds (AREA)
  • Molds, Cores, And Manufacturing Methods Thereof (AREA)
  • Casting Support Devices, Ladles, And Melt Control Thereby (AREA)
  • Moulding By Coating Moulds (AREA)
  • Treatment Of Steel In Its Molten State (AREA)
  • Manufacture Of Motors, Generators (AREA)
  • Dental Prosthetics (AREA)
  • Casting Or Compression Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Separation By Low-Temperature Treatments (AREA)

Description

felül levő nyílásoldalú öntőtartályt (43) megtöltenek olvadékkal (54) egy öntési folyamathoz, majd az olvadékkal töltött öntőtartályt (43) a nyílásoldalával (46) tömítően az öntőforma (23) lefelé álló beömlési oldalához (36) csatlakoztatják, és az öntőformát (23) a rá felfekvő öntőtartállyal (43) együtt egy vízszintes tengely (21) körül kb. 180°-kal elforgatják, úgyhogy az olvadék (54) az öntőformába (23) kerül, és ezután az öntőtartályt az öntőformához csatlakoztatott helyzetből eltávolítják.
A rotációs öntésnél alkalmazott berendezés tartalmaz egy alaplapra (22) felépített, az alaplap (22) felső oldalától elmutató beömlőnyílással (55, 59) ellátott öntőszerszámot (23), csapágytagokat (18, 19) az alaplap (22) számára, amelyekben az alaplap (22) egy vízszintes forgástengely (21) körül legalább 180°-kal elforgathatóan van csapágyazva; egy öntőtartályt (43), amelynek a nyílását (46) az alaplap (22) felső oldalával ellentétes irányba lehet beállítani; mozgatóeszközöket (45, 45') az öntőtartály (43) számára, amelyek révén az öntőtartály (43) a nyílásával (46), tömítő módon az öntőszerszám (23) lefelé álló beömlőnyílásához (55, 59) csatlakoztatható, és elforgatott helyzetben az öntőszerszám (23) felfelé álló beömlőnyílásától (55, 59) eltávolítható, valamint mozgatóeszközöket (20), amelyek révén az öntőtartály (43) az öntőszerszámmal (23) együtt egy vízszintes tengely (21) körül legalább 180°-kal elforgatható.
A találmány tárgya eljárás és berendezés rotációs öntéshez. Az EP 0 656 819 B1 számú szabadalmi iratból 20 ismertek eljárások és berendezések, amelyek szerint egy lefelé nyitott beömlőnyílást tartalmazó öntőszerszámot összekapcsolnak egy felfelé nyitott nyílást tartalmazó öntőtartállyal, majd olvadékot töltenek be az öntőtartályba egy öntvény számára, és ezután az öntő- 25 szerszámot a ráfekvő öntőtartállyal együtt egy vízszintes tengely körül kb. 180°-kal elforgatják, úgyhogy az olvadék az öntőszerszámba kerül. A transzlációsán, a függőleges irányban egy helyben levő öntőtartályt itt egy öntőnyíláson át töltik meg, amely külön zárral van 30 ellátva.
A találmányunk elé kitűzött feladat olyan eljárás és berendezés, amelyek az öntőszerszámtól elválasztott öntőtartály megtöltését az öntőszerszám összeépítésekor lehetővé teszik, és az említett eljárás sorozat- 35 gyártásban való alkalmazásakor a termelékenységet javítják. Ezt a feladatot a rotációs öntési eljárás tekintetében a találmány értelmében úgy oldjuk meg, hogy egy felül levő beömlési oldalú öntőszerszámot felépítünk egy alaplapra, majd a kész öntőszerszámot az 40 alaplappal együtt egy vízszintes tengely körül kb. 180°kal elforgatjuk, úgyhogy a beömlési oldal lefelé mutat; egy felül levő nyílásoldalú öntőtartályt megtöltünk olvadékkal egy öntési folyamathoz, majd az olvadékkal töltött öntőtartályt a nyílásoldalával tömítően az öntőszer- 45 szám lefelé álló beömlési oldalához csatlakoztatjuk; az öntőszerszámot a rá felfekvő öntőtartállyal együtt egy vízszintes tengely körül kb. 180°-kal elforgatjuk, úgyhogy az olvadék az öntőszerszámba kerül, és ezután az öntőtartályt az öntőszerszámhoz csatlakoztatott 50 helyzetből eltávolítjuk. Az öntőszerszám megtöltése olvadékkal egy öntési folyamathoz az öntőszerszámtól távol eső helyen történik.
A találmány tárgya továbbá berendezés rotációs öntésre, amely tartalmaz egy alaplapra felépített, az 55 alaplap felső oldalától elmutató beömlőnyílással ellátott öntőszerszámot; csapágytagokat az alaplap számára, amelyekben az alaplap egy vízszintes forgástengely körül legalább 180°-kal elforgathatóan van csapágyazva; egy öntőtartályt, amelynek a nyílását az alaplap fel- 60 ső oldalával ellentétes irányba lehet beállítani; mozgatóeszközöket az öntőtartály számára, amelyek révén az öntőtartály a nyílásával tömítő módon az öntőszerszám lefelé álló beömlőnyílásához csatlakoztatható, és elforgatott helyzetben az öntőszerszám felfelé álló beömlőnyílásától eltávolítható, valamint mozgatóeszközöket, amelyek révén az öntőtartály az öntőszerszámmal együtt egy vízszintes tengely körül legalább 180°kal elforgatható.
A találmány szerinti eljárás szerint és a találmány szerinti berendezéssel az öntőszerszámot - akár kézileg, akár részben automatizálva - könnyűszerrel és gyorsan lehet felépíteni, úgyhogy az öntőszerszám felépítése egyszerűbbé válik, és jól kézben tartható. Ezenkívül az öntőtartálynak az öntőszerszámtól távoli megtöltése révén az öntőtartály megtöltése jobban kezelhető és biztonságosabb lesz, és nincs szükség külön zárómechanizmusra. Az öntőszerszám felépítés utáni elforgatása és az öntőtartálynak a nyílásával alulról történő csatlakoztatása az öntőszerszám beömlőnyílásához megvalósíthatóvá teszi a rotációs öntés lehetőségeit és előnyeit, azaz az öntőszerszám ezt követő, a csatlakoztatott öntőtartállyal együttes visszaforgatásakor vagy továbbforgatásakor örvénylés nélküli, nyugodt öntési folyamat következik be. Az eljárás további gyorsítása és a következő öntési folyamat előkészítése végett az öntőtartályt felfelé lehet eltávolítani az öntőszerszámról, amelynek a beömlőnyílása most már felfelé mutat. Az eljárás ilyen vezetése továbbá lehetővé teszi, hogy a felfelé nyitott beömlőnyílásra és az adott esetben fent levő adagolóra nyomóburkolatot helyezzünk, és a dermedési folyamatot gáznyomás ráadásával javítsuk. A gáznyomást előnyös módon azután adjuk rá, hogy az öntőszerszámban teljesen kiképződött egy megkeményedett peremréteg.
Az öntőszerszám elvileg állhat kizárólag formázóanyagból készült részekből, és formázóanyagból álló alapból lehet felépíteni, vagyis az öntőszerszám úgynevezett magcsomagból állhat, amelynél a szerszámüreg valamennyi felületét magok képezik. Az öntőszerszám felépíthető fém alaplapból is, és adott esetben az oldalfalai is fémből állhatnak, amelyekbe formázó2
HU 225 856 Β1 anyagból álló belső magokat helyezünk, és amelyeket felfelé formázóanyagból álló fedőmaggal zárunk le, vagyis az öntőszerszám úgynevezett félkokillát képezhet. Végül az öntőszerszám kialakítható teljesen tartós öntőszerszámként, fém alaplappal, fém oldalrészekkel, valamint fémfedéllel, amelyekbe a szükséges formázóanyagmagokat be lehet helyezni, vagyis az öntőszerszámot kokillaként lehet kialakítani.
Az előnyös kiviteli alakban a készre felépített öntőszerszámot az öntőtartály csatlakoztatása előtt, és az öntőszerszámot az öntőtartály csatlakoztatása után ugyanazon vízszintes tengely körül forgatjuk. Ekkor előnyös, ha az öntőszerszámot mind önmagában, mind a csatlakozatott öntőtartállyal együtt az öntőszerszámon átmenő, az alaplaphoz közel eső tengely körül forgatjuk, hogy az egész elrendezés nagyjából a súlypontban legyen csapágyazva.
Az eljárás további előnyös megvalósítási módja során az öntőtartály a csatlakoztatáshoz és az öntőszerszámtól való eltávolításhoz a vízszintes forgástengelyhez képest radiális mozgást végez, és töltési helyzetbe való átvezetéshez az említett radiális mozgás tengelye körül elforduló mozgást végez. Ennek révén egyszerű mozgási lépésekkel valósulhat meg az öntőtartály szükséges elválasztása az öntőszerszámtól, és így lehetséges az öntőszerszám felépítésének és az öntőtartály töltésének időbeli átfedése.
A találmány szerinti berendezés azzal tűnik ki, hogy két pofarésszel ellátott forgóállványt tartalmaz, amelyekben forgócsapok vannak csapágyazva, és ezek között van az alaplap felfüggesztve. Továbbá az öntőtartály előnyös módon a vízszintes forgócsapokhoz képest radiálisán elhelyezett oszlopon eltolható, és különösen az oszlop rá van tolva a forgócsapra. Az oszlop előnyös módon szilárdan össze van kötve az alaplappal. Az említett elforduló mozgás megvalósítása végett az oszlopon előnyös módon egy lengőkar van rögzítve, amely az oszlop mértani tengelye körül elfordulhat, és közvetlenül az öntőtartályon van rögzítve.
Az öntőszerszám továbbá a beömlési oldalon el van látva legalább egy beömlönyílással és gázelvezető vezetékkel, amelyek a vízszintes forgástengelyhez képest különböző szöghelyzeteket vesznek fel. Ezt kiegészítve az öntőtartálynak lehet egy, az öntőszerszámhoz csatlakoztatott helyzetben a vízszintes forgástengellyel párhuzamos közfala, amely az olvadékba bemerül, és az öntőtartály fenekétől bizonyos távolságban végződik. Mikor az olvadékot a öntőtartályba a közfal egyik oldalán betöltik, és az öntőtartályt ehhez az oldalhoz 180°-kal elforgatják, akkor ez a közbenső fal visszatartja és lehúzza az oxidrétegeket. Az öntőszerszámhoz csatlakoztatott öntőtartály így a nyílásával az öntőszerszámnak mind a beömlőnyílását, mint a légtelenítő nyílását takarhatja, és ekkor ezek az említett közfal különböző oldalain fekszenek.
A találmány szerinti berendezést egy öntőcsarnokban úgy lehet alkalmazni, hogy legalább két, találmány szerinti berendezés van egy adagolókanállal ellátott olvasztókemencéhez hozzárendelve, amelyek egy, az olvasztókemencén levő öntőállomás és legalább egy dermesztőállomás között vízszintes irányban ide-oda mozgathatók. Ekkor előnyös módon a szerszám felépítése és a kiszedés a szerszámból szintén az öntőállomáson folyik, úgyhogy minden kezelési műveletet itt lehet végezni. A szerszám felépítésére és a szerszámból való kiszedésre azonban szolgálhat külön állomás is. Ha ez az öntőcsamok két ilyen berendezést tartalmaz, akkor ikerrendszernek, ha hármat, akkor „hármasiker”rendszernek lehet nevezni. Az utóbbi jelenti az ésszerű maximumot.
Egy további változat szerint több, találmány szerinti berendezést úgy lehet egy öntőcsarnokban alkalmazni, hogy egy adagolókanállal ellátott olvasztókemencéhez vannak hozzárendelve, és az egyik öntőállomásról körpályán vihetők át legalább egy dermesztőállomásra, így karusszelrendszerű öntőcsarnokot kapunk. Az öntőállomás itt is lehet ugyanakkor a szerszámfelépítő és szerszámból kiszedő állomás. Karusszelrendszer esetén azonban célszerűbb az öntőállomástól és a kiszedőállomástól különálló szerszámfelépítő és szerszámból kiszedő állomást létesíteni.
Az elsőként említett öntőcsarnok változataként egy olvasztókemencét, a hozzá tartozó adagolókanállal együtt, legalább két, találmány szerinti berendezéssel úgy lehet kombinálni, hogy a berendezések lineáris elrendezésben fixen vannak felépítve, és az adagolókanál ide-oda mozgatható közöttük. Ezzel egyszerűbbé válnak a szállító-, illetőleg kezelőeszközök.
Az utóbb említett öntőcsarnoktól eltérően egy olvasztókemencét, a hozzá tartozó adagolókanállal együtt, több, találmány szerinti berendezéssel kör alakzatban úgy lehet felépíteni, hogy az adagolókanalat az olvasztókemence és a berendezések között ide-oda el lehet fordítani. Nagyobb számú berendezés esetén ez kedvezőbb a lineáris elrendezésnél.
A találmány szerinti berendezés egy előnyös példaképpen! kiviteli alakját ábráink segítségével ismertetjük, amelyek közül az
1. ábra egy találmány szerinti berendezés oldalnézete, a
2. ábra egy találmány szerinti berendezés felülnézete, a
3. ábra egy találmány szerinti berendezés egy részletének keresztmetszete egy első helyzetben, a
4. ábra egy találmány szerinti berendezés egy részletének keresztmetszete egy második helyzetben, az
5. ábra öntőszerszám csatlakoztatott öntőtartállyal hat különböző fázisban.
Az 1. és 2. ábrát a következőkben együtt írjuk le. A találmány szerinti berendezés tartalmaz egy 12 forgóállványt, amelynek van egy 13 alaplapja és két, 14, 15 pofarésze. A 14 pofarészben, egy 16 csapágyban egy rövidebb, 17 forgócsap van csapágyazva. A 15 pofarészben, egy 18 csapágyban egy hosszabb, 19 forgócsap van csapágyazva. A 19 forgócsapra egy 20 forgatóhajtás hat. A két forgócsap koaxiálisán van egy 21 vízszintes forgástengelyen elhelyezve. A 17 forgócsap és a 19 forgócsap közé többrészes 22 alaplap
HU 225 856 Β1 van behelyezve, amely a forgócsapokkal együtt a 21 forgástengely körül forgatható. A 22 alaplapra egy 23 öntőszerszám van felépítve, amelynek a beömlési oldala az ábrázolt helyzetben felfelé mutat. A 22 alaplappal fixen össze van kötve két, 24, 25 állítóhenger, amelyek a 23 öntőszerszámnak az alaplaphoz képest eltolható 26, 27 oldalrészére hatnak. Az 22 alaplapon továbbá felismerhető egy 28 állítóhenger, amely a 23 öntőszerszámnak a 22 alaplaphoz képest elfordítható homlokrészére hat.
Az öntőszerszám felső lezárását egy 31 fedőmag képezi. A 22 alaplap alatt van egy 32 állítóhenger, amellyel az alaplapon átnyúló 33, 34, 35 kilökök működtethetők. A 19 forgócsapra továbbá rá van tolva egy oszlop, amely a 22 alaplappal szilárdan össze van kötve. A 38 oszlop 39 oszloptengelye a 21 forgástengelyhez képest radiálisán van elhelyezve. A 38 oszlop teleszkópszerűen van felépítve, és egy 45 állítóhenger révén a 39 oszloptengely irányában kitolható. Itt a kitolt helyzetben ábrázoltuk. Ezen a 38 oszlopon van elhelyezve egy, a 39 oszloptengelyhez képest lényegében radiális irányú 41 lengőkar, amely egy alaplappal van ellátva. Ezen az alaplapon egy 43 öntőtartály van elhelyezve, amelynek a 46 nyílásoldala lefelé mutat. A 41 lengőkar egy 44 forgatómotorral forgatható a oszloptengely körül. A 38 oszlopot az ábrázolt helyzetből a 21 vízszintes forgástengely irányában le lehet rövidíteni, úgyhogy a 43 öntőtartály az alul levő 46 nyílásoldallal lesüllyed a 23 öntőszerszám felül levő 46 nyílásoldalára. Ez a mozgás az öntőtartály töltött állapotában az ábrázoláshoz képest a 23 öntőszerszám és a 43 öntőtartály 21 vízszintes forgástengely körül 180°-kal elforgatott helyzetében megy végbe. Az öntőtartály ezt megelőző megtöltése előnyös módon az ábrázolt helyzetből a 39 oszloptengely körül 90°-kal elforgatott - a 2. ábrán szaggatott vonalakkal ábrázolt helyzetben, és az ezen túl, a 21 vízszintes forgástengely körül 180°-kal elforgatott helyzetben történik. Miután a 43 öntőtartály töltése befejeződött, a 43 öntőtartályt a 41 lengőkar révén visszaforgatjuk a 23 öntőszerszámhoz képest az 1. ábra szerinti helyzetbe, de az egész elrendezést 180°-kal forgatjuk el az ábrázolt helyzethez képest. Ezután a 38 oszlopot a 45 állítóhenger révén lerövidítjük, úgyhogy a 43 öntőtartály felül levő 46 nyílásoldala felfekszik a 23 öntőszerszám alul levő 36 beömlési oldalára. Ezután ebben a csatlakoztatott helyzetben az egész elrendezést 180°-kal elforgatjuk. Eközben folyik az öntési folyamat. Ezután a 43 öntőtartályt a 38 oszlop kitolása révén visszaállítjuk az ábrázolt helyzetbe. A szerszámból való kiszedés végett aztán kb. 90°-kal elfordítjuk a 2. ábrán szaggatott vonalakkal ábrázolt helyzetbe.
A 3. és 4. ábrát a következőkben együtt írjuk le. A 23 öntőszerszámot és a 43 öntőtartályt egymáshoz képest mindkét ábrán az öntőtartály 2. ábra szerinti szaggatott vonalas ábrázolással megadott konfigurációban ábrázoltuk, mégpedig a 23 öntőszerszámot keresztmetszetben, a 43 öntőtartályt hosszmetszetben. A 38 oszlopot a 39 oszloptengellyel, és a 41 lengőkart csak jelképesen ábrázoltuk. A 38 oszlopot itt nem lehet lerövidíteni, hanem a 43 öntőtartályt egy 45' állítóhengerrel lehet a 41 lengőkarhoz képest eltolni. A 43 öntőtartálynak van egy középső 49 hosszfala, amely a fenéktől bizonyos távolságban végződik. A 23 öntőszerszám tartalmazza a többrészes 22 alaplapot, a 26, 27 oldalrészt, több 30 belső magot, amelyek több rétegben egymás felett vannak a 22 alaplapon felépítve, valamint tartalmazza a 31 fedőmagot. A több 30 belső mag a 22 alaplap és a 31 fedőmag közötti folytonos erőfolyamba van befogva. A 26, 27 oldalrészen 47, 48 szerszámkiugrás látható, amelyek egyes 30 belső magokat kiegészítőén a 22 alaplapon tartanak. A 26, 27 oldalrész a 24, 25 állítóhenger révén eltolható a 22 alaplaphoz képest. Itt az állítóhengerek felfüggesztését nem ábrázoltuk. A 24, 25 állítóhenger révén a 26, 27 oldalrész eltávolítható egymástól. Ezután következhet a 30 belső magok felépítése a 22 alaplapon. Ezután a 26, 27 oldalrészt az egymással szembe irányuló nyilak szerint megint vissza lehet vezetni az ábrázolt helyzet elérése végett. Ezt követi a 31 fedőmag felhelyezése, amelyet az 51, 52 retesz tart. Ezeket a reteszeket a 31 fedőmag szerelése végett a 26, 27 oldalrészhez képest vissza lehet tolni, és a 31 fedőmag felhelyezése után az ábrázolt helyzetbe előre lehet tolni. Ebben a helyzetben tartják a 31 fedőmagot a 30 belső magokhoz és a 26, 27 oldalrészhez képest. A 22 alaplapban láthatók a 35 kilökök, amelyeket a szerszámból való kiszedéshez a 32 állítóhengerrel lehet működtetni. A 22 alaplap és ezzel együtt az egész 23 öntőszerszám forgatható a rajz síkjára merőleges, 21 vízszintes forgástengely körül. Ugyanez vonatkozik a 38 oszlopra, amelyen a 43 öntőtartályt hordozó 41 lengőkar van csapágyazva. A 43 öntőtartályt a 39 oszloptengellyel párhuzamosan a 45’ állltóhengerrel el lehet tolni a 41 lengőkarhoz képest.
A 3. ábrán a készre felépített 23 öntőszerszám az elkészítés utáni helyzetében látható. A 43 öntőtartály fej fölött függ, a 45’ állítóhenger révén a 23 öntőszerszámtól el van távolítva, és a 41 lengőkar révén a 38 oszlop 90°-kal el van forgatva a csatlakoztatási és öntési helyzetből.
A 4. ábrán a 23 öntőszerszám a 38 oszloppal és a 43 öntőtartállyal együtt 180°-kal el van forgatva a 21 vízszintes forgástengely körül a 3. ábra szerinti helyzethez képest. A 43 öntőtartály még ugyanabban a viszonylagos helyzetben van a 23 öntőszerszámhoz képest, mint az 1. ábrán, de most felfelé nyitott, és egy 53 adagolókanál révén 54 olvadékkal töltjük meg egy öntési folyamathoz. Ezután a 43 öntőtartályt a 41 lengőkarral a 38 oszlophoz képest 90°-kal elforgatjuk, úgyhogy a 43 öntőtartály a 23 öntőszerszám alatt, a 38 oszlop elé kerül. Ezt követően a 43 öntőtartályt a 45’ állítóhenger révén a 23 öntőszerszámhoz emeljük, úgyhogy a 43 öntőtartály a 46 nyílásoldalával tömítően felfekszik a 23 öntőszerszám 36 beömlési oldalára. Az így elért viszonylagos helyzetben a 23 öntőszerszámot a csatlakoztatott 43 öntőtartállyal együtt a 21 vízszintes forgástengely körül 180°-kal továbbforgatjuk. A 23 öntőszerszám 37 szerszámüregéhez kimért 54 olvadék ekkor egy 55 beömlőnyíláson át befolyik a 37 szer4
HU 225 856 Β1 számüregbe. Eközben egy 56 gázkiömlőnyíláson át gáz távozhat a 43 öntőtartályba.
A forgatási folyamat és ezzel az öntési folyamat befejezése után, vagyis mikor a 23 öntőszerszám újra elérte az 1. ábra szerinti helyzetet, a 43 öntőtartályt a 45' állítóhengerrel a 23 öntőszerszámról leemeljük, és a 41 lengőkar révén a 3. ábrán látható helyzetbe visszaforgatjuk. A dermedés után következhet a kiszedés a szerszámból, ami a 26, 27 oldalrész visszahúzásával kezdődik.
Az 5. ábrán az öntési folyamat különböző fázisai láthatók. Előbb még egyszer megnevezzük a valamennyi részábrán felismerhető részleteket. Ábrázoltuk egyrészt a 23 öntőszerszámot a 22 alaplappal együtt, a 26, 27 oldalrészt, a 30 belső magokat és a 31’ fedőlapot, amelyek együtt képezik a 37 szerszámüreget. A 26, 27 oldalrészek ebben a kiviteli alakban formázóanyagból állnak, míg a 31' fedőlap egy állandó szerszámrész. A 31’ fedőlapon 57, 58 körmök láthatók, amelyekkel a 43 öntőtartály a 23 öntőszerszámon rögzíthető. A 31’ fedőlapban látható két, 55, 59 beömlőnyílás és két, 56, 60 gázkiömlőnyílás.
A 43 öntőtartályon látható egy külső borítás, egy bélés, valamint a 49 közfal és az 54 olvadék.
Az 5a. ábrán a kiindulóhelyzet látható, amelyben a 43 öntőtartály csatlakoztatva van a 23 öntőszerszámhoz. Abból kell kiindulni, hogy az olvadékot a 49 közfaltól balra töltjük be a 43 öntőtartályba, hogy a 49 közfalnak ez az oldala visszatartsa az oxidrétegeket és hasonlókat, míg a 49 közfaltól jobbra oxidok nélküli olvadéktükör képződik.
Az 5b. ábrán a 23 öntőszerszámból és a 43 öntőtartályból álló elrendezés a 21 forgástengely körül 45°-kal el van forgatva. Az 54 olvadék az 55 beömlőnyíláson át kezd belépni a 37 szerszámüregbe. Az olvadék szennyezéseit a 49 közfal visszatartja. Ezt a helyzetet például 2 másodperc alatt lehet elérni.
Az 5c. ábrán a 23 öntőszerszámból és a 43 öntőtartályból álló elrendezés a 21 forgástengely körül 60°-kal van elforgatva. Az 54 olvadék most kezd járulékosan az 59 beömlőnyíláson át is belépni a 37 szerszámüregbe. Az olvadék szennyezéseit még mindig a 49 közfal tartja vissza. Ezt a helyzetet például 4 másodperc alatt lehet elérni.
Az 5d. ábrán a 23 öntőszerszámból és a 43 öntőtartályból álló elrendezés a 21 forgástengely körül 90°-kal van elforgatva. Az 54 olvadék most a 49 közfal alatt van. Az olvadék szennyezései a két, 55, 59 beömlőnyílás felett úsznak. Ezt a helyzetet például 5 másodperc alatt lehet elérni.
Az 5e. ábrán a 23 öntőszerszámból és a 43 öntőtartályból álló elrendezés a 21 forgástengely körül 135°kal van elforgatva. Az 54 olvadék majdnem teljesen megtölti a 37 szerszámüreget. Ezt a helyzetet például 8 másodperc alatt lehet elérni.
Az 5f. ábrán elértük az öntési folyamat végét, miután a 23 öntőszerszámból és a 43 öntőtartályból álló egységet a 21 vízszintes forgástengely körül 180°kal elforgattuk. Az olvadék szennyezései csak olyan helyekre juthatnak, amelyek adagolóként hatnak, és amelyeket az öntvény mechanikai megmunkálásakor eltávolítanak. Minden gáz kilépett az 56, 60 gázkiömlőnyíláson át az öntőtartályba, úgyhogy a beöntés semmikor sem volt zavarva.

Claims (22)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás rotációs öntéshez, amelynek során:
    egy felül levő öntési oldalú (36) öntőformát (23) felépítünk egy alaplapra (22), majd a kész öntőformát (23) az alaplappal (22) együtt egy vízszintes forgástengely (21) körül kb. 180°-kal elforgatjuk, úgyhogy a beömlési oldal (36) lefelé áll;
    egy felül levő nyílásoldalú öntőtartályt (43) megtöltünk olvadékkal (54) egy öntési folyamathoz, majd az olvadékkal töltött öntőtartályt (43) a nyílásoldalával (46) tömítően az öntőforma (23) lefelé álló beömlési oldalához (36) csatlakoztatjuk, az öntőformát (23) a rá felfekvő öntőtartállyal (43) együtt egy vízszintes tengely (21) körül kb. 180°-kal elforgatjuk, úgyhogy az olvadék (54) az öntőformába (23) kerül, és ezután az öntőtartályt az öntőformához csatlakoztatott helyzetből eltávolítjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az öntőszerszámot (23) kizárólag formázóanyagmagokból építjük fel (magcsomag).
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az öntőszerszámot (23) állandó szerszámrészekből (22, 26, 27, 29) és formázóanyag belső magokból (30) építjük fel, és fent formázóanyag fedőmaggal (31) zárjuk le (félkokilla).
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az öntőszerszámot (23) külső állandó szerszámrészekből és behelyezett formázóanyagmagokból építjük fel (kokilla).
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az öntőszerszámot (23) mindig az öntőszerszámon átmenő, az öntőtartálytól (43) bizonyos távolságban levő vízszintes forgástengely (21) körül forgatjuk.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az öntőtartály (43) a vízszintes forgástengelyhez (21) képest radiális mozgást, és a radiális mozgás tengelye körüli elforduló mozgást végez az öntőszerszámtól (23) való távolodás végett.
  7. 7. Berendezés rotációs öntéshez, amely tartalmaz egy alaplapra (22) felépített, az alaplap (22) felső oldalától elmutató beömlőnyílással (55, 59) ellátott öntőszerszámot (23), csapágytagokat (18, 19) az alaplap (22) számára, amelyekben az alaplap (22) egy vízszintes forgástengely (21) körül legalább 180°-kal elforgathatóan van csapágyazva; egy öntőtartályt (43), amelynek a nyílását (46) az alaplap (22) felső oldalával ellentétes irányba lehet beállítani; mozgatóeszközöket (45, 45’) az öntőtartály (43) számára, amelyek révén az öntőtartály (43) a nyílásával (46) tömítő módon az öntőszerszám (23) lefelé álló beömlőnyílásához (55, 59) csatlakoztatható, és elforgatott helyzetben az öntőszerszám (23) felfelé álló beömlőnyílásától (55, 59) eltávo5
    HU 225 856 Β1 lítható, valamint mozgatóeszközöket (20), amelyek révén az öntőtartály (43) az öntőszerszámmal (23) együtt egy vízszintes tengely (21) körül legalább 180°-kal elforgatható.
  8. 8. A 7. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az öntőszerszám (23) kizárólag formázóanyagmagokból van felépítve (magcsomag).
  9. 9. A 7. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az öntőszerszám (23) fém alaplapból (22) és fém oldalrészekből (26, 27, 29), valamint formázóanyag belső magokból (30) formázóanyag fedőmagból (31) van felépítve (félkokilla).
  10. 10. A 7. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az öntőszerszám (23) külső állandó szerszámrészekből és behelyezett formázóanyagmagokból van felépítve (kokilla).
  11. 11. A 7-10. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a berendezés tartalmaz két pofarésszel (14,15) ellátott forgóállványt (12), amelyekben forgócsapok (17, 19) vannak csapágyazva, és ezek közé van az alaplap (22) felfüggesztve.
  12. 12. A 7-11. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az öntőtartály (43) egy, a vízszintes forgástengelyhez (21) képest radiálisán elhelyezett oszlopon (38) eltolható.
  13. 13. A 12. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az oszlop (38) az egyik forgócsapra (19) rá van tolva, és az alaplappal (22) mereven össze van kötve.
  14. 14. A 12. vagy 13. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az oszlopon (38) radiálisán az oszloptengely (39) felé irányuló lengőkar (41) van rögzítve, amely az oszloptengely (39) körül forgatható, és amelyen az öntőtartály (43) rögzítve van.
  15. 15. A 7. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az öntőtartálynak (43) van egy, az öntőszerszámhoz (23) csatlakoztatott helyzetben a vízszintes forgástengellyel (21) párhuzamos közfala (49), amely bemerül az olvadékba, és az öntőtartály (43) fenekétől (50) bizonyos távolságban végződik.
  16. 16. A 7-15. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az öntőszerszám (23) legalább egy beömlőnyílással (55, 59) és legalább egy gázkiömlőnyílással (56, 60) van ellátva, amelyek az öntőtartálynak (43) az öntőszerszámhoz (23) csatlakoztatott helyzetében a közfal (49) különböző oldalain vannak.
  17. 17. öntőcsarnok, azzal jellemezve, hogy van benne egy adagolókanállal ellátott olvasztókemence és legalább két, a 7-16. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, amelyek egy, az olvasztókemencén levő öntőállomás és legalább egy dermesztőállomás között lineárisan ide-oda továbbíthatók.
  18. 18. A 17. igénypont szerinti öntőcsarnok, azzal jellemezve, hogy a berendezések számára szolgáló lineáris pályán egy, az öntőállomástól és a dermesztőállomástól különálló szerszámfelépítő és szerszámeltávolító állomás van.
  19. 19. Öntőcsarnok, azzal jellemezve, hogy van benne egy adagolókanállal ellátott olvasztókemence és több, a 7-16. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, amelyeket egy, az olvasztókemencén levő öntőállomás és legalább egy dermesztőállomás között körpályán lehet továbbítani.
  20. 20. A 19. igénypont szerinti öntőcsarnok, azzal jellemezve, hogy a körpályán egy, az öntőállomástól és a dermesztőállomástól különálló szerszámfelépítő és szerszámeltávolító állomás van.
  21. 21. öntőcsarnok, azzal jellemezve, hogy van benne egy adagolókanállal ellátott olvasztókemence és legalább két, a 7-16. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, amelyek lineáris elrendezésben vannak felépítve, és amely berendezések és az olvasztókemence között az adagolókanál előre-hátra mozgatható.
  22. 22. öntőcsarnok, azzal jellemezve, hogy van benne egy adagolókanállal ellátott olvasztókemence és több, a 7-16. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, amelyek az olvasztókemencével kör alakzatban vannak elrendezve, és amely berendezések és az olvasztókemence között az adagolókanál előre-hátra elforgatható.
HU0101575A 2000-04-19 2001-04-18 Method and device for rotation casting HU225856B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10019309A DE10019309C2 (de) 2000-04-19 2000-04-19 Verfahren und Vorrichtung zum Rotationsgießen

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU0101575D0 HU0101575D0 (en) 2001-06-28
HUP0101575A2 HUP0101575A2 (hu) 2001-12-28
HUP0101575A3 HUP0101575A3 (en) 2002-02-28
HU225856B1 true HU225856B1 (en) 2007-11-28

Family

ID=7639255

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0101575A HU225856B1 (en) 2000-04-19 2001-04-18 Method and device for rotation casting

Country Status (19)

Country Link
US (1) US6715535B2 (hu)
EP (1) EP1155763B1 (hu)
JP (1) JP3414724B2 (hu)
KR (1) KR100456764B1 (hu)
CN (1) CN1129493C (hu)
AT (1) ATE316833T1 (hu)
AU (1) AU739971B1 (hu)
BR (1) BR0101509A (hu)
CA (1) CA2344273C (hu)
CZ (1) CZ297589B6 (hu)
DE (2) DE10019309C2 (hu)
ES (1) ES2257350T3 (hu)
HU (1) HU225856B1 (hu)
MX (1) MXPA01003907A (hu)
NO (1) NO20011904L (hu)
PL (1) PL195141B1 (hu)
RU (1) RU2205091C2 (hu)
SK (1) SK286534B6 (hu)
ZA (1) ZA200103161B (hu)

Families Citing this family (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7004736B2 (en) * 2002-04-18 2006-02-28 Talmolder Inc. Method and apparatus for producing molded articles
DE102004043444B3 (de) * 2004-09-06 2006-06-14 Hydro Aluminium Alucast Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Gießen von Metallschmelze
AT502058B1 (de) * 2005-06-20 2007-11-15 Voest Alpine Ind Anlagen Stranggiessanlage mit mindestens einem multifunktions-roboter
DE102005060826A1 (de) 2005-12-07 2007-06-14 Ads-Tec Automation Daten- Und Systemtechnik Gmbh Gußverfahren und Gießanlage zur Durchführung des Verfahrens
DE102006058145A1 (de) 2006-12-09 2008-06-12 Ksm Castings Gmbh Verfahren zum Verarbeiten, insbesondere Gießen, eines Materials, Gießform zur Durchführung des Verfahrens und nach dem Verfahren bzw. in der Gießform hergestellte Gegenstände
JP5124258B2 (ja) * 2007-12-18 2013-01-23 株式会社五十鈴製作所 鋳造設備
US8245759B2 (en) * 2008-06-06 2012-08-21 GM Global Technology Operations LLC Ladle for molten metal
AT507326B1 (de) 2008-09-23 2011-01-15 Fill Gmbh Vorrichtung zum giessen mit einer kokille
EP2352608B1 (de) 2008-11-24 2013-09-11 Nemak Dillingen GmbH VERFAHREN ZUM GIEßEN EINES GUSSTEILS AUS EINER METALLSCHMELZE
DE102010022343B4 (de) * 2010-06-01 2017-10-26 Volkswagen Ag Verfahren zum Kippgießen von Bauteilen und Kippgießvorrichtung
CN102009125B (zh) * 2010-06-28 2012-10-03 芜湖新兴铸管有限责任公司 一种大口径球铁管芯盒半模
CN101972842B (zh) * 2010-10-29 2012-09-19 广州唯科得复合金属科技有限公司 密封式离心铸造方法
DE102011052366B4 (de) * 2011-08-02 2020-06-18 Ks Huayu Alutech Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung eines Leichtmetallbauteils durch Kippgießen
DE102012207090A1 (de) * 2012-04-27 2013-10-31 Federal-Mogul Nürnberg GmbH Gießverfahren und -werkzeug
AT514740B1 (de) 2013-05-27 2020-12-15 Nemak Sab De Cv Verfahren und Vorrichtung zum Gießen eines Gussteils
KR101504584B1 (ko) 2013-07-25 2015-03-20 주식회사 동서기공 금형과 용탕버킷 간의 기밀 성능을 향상시킨 로터리형 주조장치
KR101499786B1 (ko) * 2013-07-25 2015-03-06 주식회사 동서기공 이젝트핀 홀딩 기능을 갖는 로터리형 주조장치
DE102014102724A1 (de) 2013-12-03 2015-06-03 Nemak Linz Gmbh Verfahren zum gießtechnischen Erzeugen von Gussteilen aus einer Metallschmelze
PL2942126T3 (pl) * 2014-04-30 2019-05-31 Diesse S R L Obrotowe urządzenie do odlewania kokilowego z formą
KR101592774B1 (ko) * 2014-10-17 2016-02-15 현대자동차주식회사 회전식 중력 주조용 용탕 주입 몰드 및 이를 이용한 주조방법
ES2633026T3 (es) 2015-01-21 2017-09-18 Nemak, S.A.B. De C.V. Procedimiento para la fabricación de piezas fundidas de forma compleja y pieza fundida que se compone de una aleación de AlCu
KR101681030B1 (ko) * 2015-03-20 2016-12-01 주식회사 동서기공 회전주조장치 및 이를 이용한 회전주조방법
DE102016220240A1 (de) 2015-10-15 2017-04-20 Volkswagen Aktiengesellschaft Rotationsgießverfahren
DE102017100805A1 (de) 2017-01-17 2018-07-19 Nemak, S.A.B. De C.V. Gießform zum Gießen von komplex geformten Gussteilen und Verwendung einer solchen Gießform
WO2019129323A1 (de) * 2017-12-28 2019-07-04 Ksm Castings Group Gmbh KIPPGIEßMASCHINE
DE202019100206U1 (de) 2018-01-16 2019-01-23 Nemak, S.A.B. De C.V. Anlage zum Gießen von Gussteilen
CN110479978B (zh) * 2019-08-21 2021-07-27 中原内配集团安徽有限责任公司 一种基于过共晶合金的发动机缸套的制备方法
EP4066962B1 (en) * 2021-03-29 2023-11-29 Nemak, S.A.B. de C.V. Casting device for tilting-pour gravity casting
CN115837460B (zh) * 2023-02-16 2023-04-14 德林智能科技有限公司 一种铸造自动化造型线

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1435871A (en) * 1973-06-21 1976-05-19 Gen Motors Corp Continuous mechanicaltiron pouring line
US4155400A (en) * 1977-10-31 1979-05-22 Mcneil Corporation Ladle for and method of tilting about two axes for pouring
JPS6228060A (ja) * 1985-07-29 1987-02-06 Suzuki Kenji アルミニユ−ム合金の重力鋳造方法
GB2187984B (en) * 1986-02-21 1989-11-08 Cosworth Res & Dev Ltd Method of and apparatus for casting
GB8604386D0 (en) * 1986-02-21 1986-03-26 Cosworth Res & Dev Ltd Casting
US5163500A (en) * 1991-12-13 1992-11-17 Ford Motor Company Rollover method for metal casting
DE4244789C2 (de) * 1992-11-17 1995-11-16 Audi Ag Gießform zur Herstellung von Gußstücken
DE4318252A1 (de) 1993-06-02 1994-12-08 Friedhelm Prof Dr Ing Kahn Verfahren und Vorrichtung zum Giessen von Bauteilen
JP3302134B2 (ja) 1993-11-12 2002-07-15 株式会社デンケン 差圧鋳造装置
JPH07148547A (ja) * 1993-11-30 1995-06-13 Honda Motor Co Ltd 鋳型回動式重力鋳造法
DE19607805C1 (de) * 1996-03-01 1997-07-17 Ald Vacuum Techn Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Schmelzen und Gießen von Metallen in Formen
DE19734286C1 (de) * 1996-08-09 1998-04-23 Mecklenburger Metallgus Gmbh Flexible Gußform und Verfahren zu ihrer Herstellung
DE19705891C1 (de) 1996-12-07 1998-03-26 Siemens Ag Verfahren zur Sortierung von Sendungen
GB2330069A (en) * 1997-10-13 1999-04-14 Leonard Richard Beschizza A pillow
FR2775917B1 (fr) * 1998-03-10 2000-06-02 Montupet Sa Procede de moulage en grande serie de pieces d'alliage d'aluminium et equipements associes
JP4245212B2 (ja) 1998-12-14 2009-03-25 株式会社デンケン 歯科技工用反転式加圧鋳造方法及びその装置

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20011265A3 (cs) 2002-05-15
PL195141B1 (pl) 2007-08-31
NO20011904D0 (no) 2001-04-18
JP2001347363A (ja) 2001-12-18
MXPA01003907A (es) 2004-06-25
RU2205091C2 (ru) 2003-05-27
DE50108819D1 (de) 2006-04-13
ES2257350T3 (es) 2006-08-01
KR100456764B1 (ko) 2004-11-10
ATE316833T1 (de) 2006-02-15
US6715535B2 (en) 2004-04-06
CA2344273A1 (en) 2001-10-19
EP1155763A1 (de) 2001-11-21
US20020000304A1 (en) 2002-01-03
PL346961A1 (en) 2001-10-22
CN1326831A (zh) 2001-12-19
DE10019309A1 (de) 2001-10-31
KR20010098533A (ko) 2001-11-08
SK4862001A3 (en) 2002-07-02
DE10019309C2 (de) 2002-04-18
HUP0101575A2 (hu) 2001-12-28
HUP0101575A3 (en) 2002-02-28
CA2344273C (en) 2005-06-14
SK286534B6 (sk) 2008-12-05
CN1129493C (zh) 2003-12-03
HU0101575D0 (en) 2001-06-28
NO20011904L (no) 2001-10-22
BR0101509A (pt) 2001-11-20
CZ297589B6 (cs) 2007-02-07
JP3414724B2 (ja) 2003-06-09
EP1155763B1 (de) 2006-02-01
ZA200103161B (en) 2002-10-01
AU739971B1 (en) 2001-10-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU225856B1 (en) Method and device for rotation casting
JP4674141B2 (ja) 可傾鋳造装置
JP3716922B2 (ja) 重力式傾動金型鋳造装置
CN109909484B (zh) 一种铸造砂箱自动定位合箱装置
US6942010B2 (en) Gravity type tiltable metal mold casting machine
HU221249B1 (en) Process and apparatus and a mould for the production of a light metal casting
JP4277265B2 (ja) 鋳造設備における金型鋳造装置
MX2007002351A (es) Metodo y dispositivo para colar metal fundido.
JPH04506781A (ja) 集合物品の製造方法及び製造装置
CA2344237C (en) Mould comprising outer mould parts and moulding material cores inserted into same
CN205702411U (zh) 翻转式浇注装置
JP3722356B2 (ja) 重力式傾動金型鋳造装置
CN105880535A (zh) 翻转式浇注装置
EP4066962B1 (en) Casting device for tilting-pour gravity casting
JPS63137543A (ja) 交互金型移動傾倒式竪型鋳造装置
CN114799138A (zh) 一种铁水浇铸用的填装设备
JPS6145975Y2 (hu)
JPH07506054A (ja) サンドモールドの上に湯溜りを置くための装置及び方法
DE20122596U1 (de) Vorrichtung zum Rotationsgießen
CN116140558A (zh) 一种轮毂倾铸机及轮毂的倾铸方法
JPS6043825B2 (ja) 環状金属塊の鋳造装置
JPH08187546A (ja) 中子造型方法
JPS6255940B2 (hu)
JPH023657B2 (hu)