PL195141B1 - Sposób i urządzenie do odlewania obrotowego oraz instalacja odlewnicza - Google Patents

Sposób i urządzenie do odlewania obrotowego oraz instalacja odlewnicza

Info

Publication number
PL195141B1
PL195141B1 PL346961A PL34696101A PL195141B1 PL 195141 B1 PL195141 B1 PL 195141B1 PL 346961 A PL346961 A PL 346961A PL 34696101 A PL34696101 A PL 34696101A PL 195141 B1 PL195141 B1 PL 195141B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
casting
mold
casting mold
base plate
station
Prior art date
Application number
PL346961A
Other languages
English (en)
Other versions
PL346961A1 (en
Inventor
Friedhelm Kahn
Joachim Kahn
Gerhard Eisenberger
Horst Paul Grüness
Walter Hauder
Johann Winkler
Peter Stika
Johann Preisinger
Peter Jungbauer
Klaus Schröter
Rolf Gosch
Original Assignee
Vaw Mandl & Berger Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vaw Mandl & Berger Gmbh filed Critical Vaw Mandl & Berger Gmbh
Publication of PL346961A1 publication Critical patent/PL346961A1/xx
Publication of PL195141B1 publication Critical patent/PL195141B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D15/00Casting using a mould or core of which a part significant to the process is of high thermal conductivity, e.g. chill casting; Moulds or accessories specially adapted therefor
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D23/00Casting processes not provided for in groups B22D1/00 - B22D21/00
    • B22D23/006Casting by filling the mould through rotation of the mould together with a molten metal holding recipient, about a common axis

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Casting Devices For Molds (AREA)
  • Casting Support Devices, Ladles, And Melt Control Thereby (AREA)
  • Molds, Cores, And Manufacturing Methods Thereof (AREA)
  • Moulding By Coating Moulds (AREA)
  • Treatment Of Steel In Its Molten State (AREA)
  • Separation By Low-Temperature Treatments (AREA)
  • Dental Prosthetics (AREA)
  • Casting Or Compression Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Manufacture Of Motors, Generators (AREA)

Abstract

1. Sposób odlewania obrotowego, znamienny tym, ze forme odlewnicza (23) ze zwrócona ku górze strona wle- wowa (36) montuje sie na plycie podstawowej (22), po czym gotowa forme odlewnicza (23) z plyta podstawowa (22) ob- raca sie o okolo 180° wokól poziomej osi obrotu (21), usta- wiajac strone wlewowa (36) ku dolowi, nastepnie zbiornik odlewniczy (43) ze zwrócona do góry strona otworowa (46) napelnia sie stopionym metalem (54)……….………………. . 7. Urzadzenie do odlewania obrotowego, znamienne tym, ze zawiera zamontowana na plycie podstawowej (22) forme odlewnicza (23) z wlewem (55, 59), skierowanym w strone przeciwna do górnej powierzchni plyty podstawo- wej (22), elementy lozyskowe dla plyty podstawowej (22), w których jest ona osadzona obrotowo, o co najmniej 180° wokól poziomej osi obrotu (21), przy czym przeciwnie do górnej powierzchni plyty podstawowej (22) jest ustawiona strona otworowa (46) ………………………………………… . 17. Instalacja odlewnicza, znamienna tym, ze zawiera piec do topienia z lyzka dozujaca (53) i co najmniej dwa urzadzenia do odlewania obrotowego, wedlug zastrz. 7 do 16, przemieszczane ruchem liniowym pomiedzy stanowiskiem odlewania przy piecu do topienia i co najmniej jednym stanowiskiem krzepniecia. PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do odlewania obrotowego oraz instalacja odlewnicza.
Z europejskiego opisu patentowego nr EP 656 819 B1 znany jest sposób i urządzenie tego typu, w których formę odlewniczą z otwartym od dołu wlewem zestawia się ze zbiornikiem odlewniczym z otwartym od góry otworem, następnie zbiornik odlewniczy napełnia się przeznaczonym do odlewania stopionym metalem, po czym formę odlewniczą wraz z przylegającym do niej zbiornikiem odlewniczym obraca się o około 180° wokół osi poziomej, w związku z czym stopiony metal przedostaje się do formy odlewniczej. Napełnianie zbiornika odlewniczego odbywa się przy tym przez otwór wlewowy, zaopatrzony w specjalne zamknięcie.
Celem wynalazku jest zaproponowanie sposobu i urządzenia, które przy użyciu wspomnianego sposobu pozwoli osiągnąć lepszą wydajność w produkcji seryjnej, realizowanej w instalacji odlewniczej.
Sposób odlewania obrotowego, według wynalazku charakteryzuje się tym, że formę odlewniczą ze zwróconą ku górze stroną wlewową montuje się na płycie podstawowej, po czym gotową formę odlewniczą z płytą podstawową obraca się o około 180° wokół poziomej osi obrotu, ustawiając stronę wlewową ku dołowi, następnie zbiornik odlewniczy ze zwróconą do góry stroną otworową napełnia się stopionym metalem do procesu odlewania, po czym zbiornik odlewniczy przystawia się szczelnie jego stroną otworową do zwróconej w dół strony wlewowej formy odlewniczej, następnie formę odlewniczą z przylegającym do niej zbiornikiem odlewniczym obraca się o około 180° wokół poziomej osi, przelewając stopiony metal do formy odlewniczej, i na zakończenie odsuwa się zbiornik odlewniczy z pozycji przystawienia do formy odlewniczej.
Formę odlewniczą montuje się wyłącznie z rdzeni z masy formierskiej (pakiet rdzeniowy).
Formę odlewniczą montuje się z trwałych elementów formierskich oraz z rdzeni wewnętrznych z masy formierskiej, po czym zamyka się ją od góry rdzeniem górnym z masy formierskiej (półkokila).
Formę odlewniczą montuje się z zewnętrznych trwałych elementów formierskich i wkładanych rdzeni z masy formierskiej (kokila).
Formę odlewniczą obraca się każdorazowo wokół przechodzącej przez formę odlewniczą w odstępie względem zbiornika odlewniczego, poziomej osi obrotu.
Zbiornik odlewniczy odsuwa się od formy odlewniczej, wykonując nim ruch promieniowy względem poziomej osi obrotu oraz ruch uchylny wokół osi ruchu promieniowego.
Urządzenie do odlewania obrotowego, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera zamontowaną na płycie podstawowej formę odlewniczą z wlewem, skierowanym w stronę przeciwną do górnej powierzchni płyty podstawowej, elementy łożyskowe dla płyty podstawowej, w których jest ona osadzona obrotowo o co najmniej 180° wokół poziomej osi obrotu, przy czym przeciwnie do górnej powierzchni płyty podstawowej jest ustawiona strona otworowa zbiornika odlewniczego, a ponadto zawiera elementy do przemieszczania zbiornika odlewniczego, za pomocą których jest zbiornik odlewniczy przystawiany swoją stroną otworową szczelnie do skierowanego w dół wlewu formy odlewniczej i obracany wraz z formą odlewniczą wokół poziomej osi obrotu co najmniej o 180° i w obróconym położeniu zdejmowany ze zwróconego w górę wlewu formy odlewniczej.
Forma odlewnicza korzystnie, składa się wyłącznie z rdzeni z masy formierskiej (pakiet rdzeniowy).
Forma odlewnicza składa się z metalowej płyty podstawowej i metalowych części bocznych oraz rdzeni wewnętrznych i rdzenia osłaniającego, z których każdy jest z masy formierskiej (półkokila).
Forma odlewnicza składa się wyłącznie z trwałych elementów formierskich z osadzonymi rdzeniami z masy formierskiej (kokila).
Forma zawiera łoże obrotowe z dwiema częściami bocznymi, w których osadzone są czopy obrotowe, pomiędzy którymi zawieszona jest płyta podstawowa.
Zbiornik odlewniczy jest osadzony przesuwnie na kolumnie, ustawionej promieniowo względem poziomej osi obrotu.
Kolumna jest nasunięta na jeden z czopów obrotowych i połączona na stałe z płytą podstawową.
Na kolumnie zamocowane jest, ustawione promieniowo względem osi kolumny, ramię uchylne, które jest obrotowe wokół osi kolumny i na którym zamocowany jest zbiornik odlewniczy.
Zbiornik odlewniczy ma ustawioną w pozycji przystawienia do formy odlewniczej równolegle do poziomej osi obrotu przegrodę, która jest zanurzona w stopionym metalu i kończy się w odstępie od dna zbiornika odlewniczego.
PL 195 141 B1
Forma odlewnicza ma co najmniej jeden wlew i co najmniej jeden wylot gazu, które przy zbiorniku odlewniczym przystawionym do formy odlewniczej leżą z różnych stron przegrody.
Instalacja odlewnicza, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że zawiera piec do topienia z łyżką dozującą i co najmniej dwa urządzenia do odlewania obrotowego, jak omówiono wyżej, przemieszczane ruchem liniowym pomiędzy stanowiskiem odlewania przy piecu do topienia i co najmniej jednym stanowiskiem krzepnięcia.
Korzystnie, na liniowym torze urządzeń do odlewania obrotowego znajduje się stanowisko montażu form i rozformowywania, odrębne względem stanowiska odlewania i stanowiska krzepnięcia.
W innej odmianie wynalazku, instalacja odlewnicza zawiera piec do topienia z łyżką dozującą i pewną liczbą urządzeń do odlewania obrotowego, jak omówiono powyżej, przemieszczanych po torze kołowym między stanowiskiem odlewania przy piecu do topienia i co najmniej jednym stanowiskiem krzepnięcia.
Korzystnie, na torze kołowym znajduje się stanowisko montażu form i rozformowywania, odrębne względem stanowiska odlewania i stanowiska krzepnięcia.
W kolejnej odmianie wynalazku, instalacja odlewnicza, zawiera piec do topienia z łyżką dozującą i co najmniej dwa urządzenia do odlewania obrotowego, jak opisano powyżej, zmontowane w układzie liniowym, przy czym pomiędzy urządzeniami i piecem do topienia jest zamontowana przesuwnie w obu kierunkach łyżka dozująca.
W następnej odmianie wynalazku, instalacja odlewnicza, zawiera piec do topienia z łyżką dozującą i pewną liczbą urządzeń do odlewania obrotowego, jak opisano powyżej, zmontowanych z piecem do topienia w układzie kołowym, przy czym pomiędzy urządzeniami i piecem do topienia jest zamontowana przechylnie w obu kierunkach łyżka dozująca.
Przy użyciu sposobu według wynalazku i za pomocą urządzenia według wynalazku można bez wysiłku i szybko zmontować formę odlewniczą - bez względu na to, czy odbywa się to ręcznie, czy też w sposób częściowo zautomatyzowany - co upraszcza montaż formy odlewniczej i ułatwia jego opanowanie. Ponadto odbywające się w oddaleniu od formy odlewniczej napełnianie zbiornika odlewniczego ułatwia kontrolę procesu i zapewnia większe bezpieczeństwo podczas napełniania zbiornika, który nie wymaga użycia specjalnego mechanizmu zamykającego. Obrót formy odlewniczej po zamontowaniu i przystawienie od dołu zbiornika odlewniczego tak, że otwór zbiornika przylega do wlewu formy odlewniczej, pozwala wykorzystać możliwości i zalety odlewania obrotowego, polegające na tym, że przy dalszym obrocie formy odlewniczej z przystawionym zbiornikiem odlewniczym w tym samym lub w przeciwnym kierunku wokół poziomej osi powstaje wolny od zawirowań, uspokojony wypływ lanego metalu. Celem dalszego przyspieszenia sposobu i przygotowania następnego procesu odlewania zbiornik odlewniczy można wówczas zdjąć od góry z formy odlewniczej, której wlew jest zwrócony ku górze. Takie prowadzenie sposobu pozwala również na nasadzenie kołpaka ciśnieniowego na otwarty od góry wlew i ewentualnie leżący na górze podajnik i polepszenie procesu krzepnięcia poprzez podawanie sprężonego gazu. Sprężony gaz podaje się korzystnie po całkowitym ukształtowaniu utwardzonej warstwy brzegowej w formie odlewniczej.
Forma odlewnicza może w zasadzie składać się wyłącznie z rdzeni z masy formierskiej (pakiet rdzeniowy) i być przy tym zamontowana na płycie podstawowej z masy formierskiej, to znaczy forma odlewnicza może składać się z tak zwanego pakietu rdzeniowego, w którym wszystkie powierzchnie wnęki formy są utworzone z rdzeni. Forma odlewnicza może również składać się z metalowej płyty podstawowej i również metalowych ścian bocznych, w które wkładane są rdzenie wewnętrzne i które są zamknięte od góry rdzeniem osłaniającym, czyli forma odlewnicza może mieć postać tak zwanej półkokili. Wreszcie formę odlewniczą może stanowić w całości forma trwała zawierająca metalową płytę podstawową i metalowe części boczne oraz metalową pokrywę, w które wkładane są potrzebne rdzenie z masy formierskiej. Wówczas forma odlewnicza ma postać kokili.
W korzystnej postaci wykonania obrót zmontowanej formy odlewniczej przed przystawieniem zbiornika odlewniczego oraz obrót formy odlewniczej po przystawieniu zbiornika odlewniczego odbywa się wokół tej samej osi poziomej. Korzystne jest przy tym, jeżeli samą formę odlewniczą, podobnie jak formę z przystawionym zbiornikiem, obraca się wokół osi przechodzącej przez formę odlewniczą i leżącej w pobliżu płyty podstawowej, aby cały układ był podparty blisko środka ciężkości.
Sposób charakteryzuje się korzystnie tym, że zbiornik odlewniczy w celu przystawienia i odsunięcia od formy odlewniczej wykonuje ruch promieniowy względem poziomej osi obrotu oraz ruch uchylny wokół osi ruchu promieniowego. Dzięki temu można przy użyciu prostych ciągów przemiesz4
PL 195 141 B1 czeń osiągnąć zamierzone oddzielenie zbiornika odlewniczego od formy odlewniczej, co z kolei umożliwia przecinanie się w czasie montażu formy odlewniczej i napełniania zbiornika odlewniczego.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się korzystnie tym, że zawiera łoże obrotowe z dwiema częściami bocznymi, w których osadzone są czopy obrotowe, pomiędzy którymi zawieszona jest płyta podstawowa. Ponadto korzystne jest, jeżeli zbiornik odlewniczy jest osadzony przesuwnie na kolumnie, ustawionej promieniowo względem poziomej osi obrotu, zwłaszcza połączonej na stałe z płytą podstawową. Dla uwidocznienia wspomnianego ruchu uchylnego na kolumnie zamocowane jest korzystnie, promieniowe ramię uchylne, które jest osadzone obrotowo wokół osi kolumny i na którym bezpośrednio zamocowany jest zbiornik odlewniczy.
Ponadto korzystne jest, jeżeli forma odlewnicza ma na stronie wlewowej co najmniej jeden wlew i odprowadzenie gazu, które zajmują różne pozycje kątowe w odniesieniu do poziomej osi obrotu. W uzupełnieniu zbiornik odlewniczy może mieć ustawioną w pozycji przystawienia do formy odlewniczej równolegle do poziomej osi obrotu przegrodę, która jest zanurzona w stopionym metalu i kończy się w odstępie od dna zbiornika odlewniczego. Przy napełnianiu zbiornika odlewniczego stopionym metalem z jednej strony przegrody i przy obrocie zbiornika odlewniczego o 180° w tę stronę przegroda powoduje zatrzymywanie i zgarnianie warstw tlenków. Przystawiony do formy odlewniczej zbiornik odlewniczy może przy tym obejmować swoim otworem zarówno wlew, jak też otwór odpowietrzający formy odlewniczej, przy czym oba te elementy leżą z różnych stron wspomnianej przegrody.
Urządzenie według wynalazku można korzystnie zastosować w instalacji odlewniczej, w której co najmniej dwa urządzenia według wynalazku są przyporządkowane jednemu piecowi do topienia i przemieszczane ruchem liniowym pomiędzy stanowiskiem odlewania przy piecu do topienia i co najmniej jednym stanowiskiem krzepnięcia. Na stanowisku odlewania odbywa się przy tym korzystnie również montaż formy i rozformowywanie, w związku z czym zgromadzone są tutaj wszystkie elementy, służące do manipulowania formą. Do montażu form i rozformowywania można jednak zastosować również całkowicie odrębne stanowisko. Instalacja odlewnicza jest przy tym wyposażona w dwa urządzenia (instalacja tandemowa) i trzy urządzenia (instalacja potrójna), przy czym ten ostatni wariant stanowi korzystne maksimum.
W kolejnej postaci wykonania można kilka urządzeń według wynalazku umieścić w instalacji odlewniczej, przyporządkowując je jednemu piecowi do topienia z łyżką dozującą i przemieszczając po torze kołowym od stanowiska odlewania do co najmniej jednego stanowiska krzepnięcia. W ten sposób powstaje karuzelowa instalacja odlewnicza. Stanowisko odlewania może przy tym stanowić jednocześnie stanowisko montażu form i rozformowywania. W przypadku instalacji karuzelowej bardziej korzystne jest jednak zastosowanie stanowiska montażu form i rozformowywania, całkowicie oddzielonego od stanowiska odlewania i stanowiska krzepnięcia.
W odmianie wspomnianej powyżej instalacji odlewniczej możną stworzyć taką kombinację pieca do topienia z przyporządkowaną mu łyżką dozującą oraz co najmniej dwóch urządzeń według wynalazku, w której są one zmontowane na stałe w układzie liniowym, zaś łyżka dozująca przemieszczana jest w obu kierunkach pomiędzy urządzeniami i piecem do topienia. Upraszcza to elementy potrzebne do transportu i wszelkich manipulacji.
W przeciwieństwie do opisanej wyżej instalacji odlewniczej piec do topienia z przyporządkowana mu łyżką dozującą może być zmontowany z pewną liczbą urządzeń według wynalazku w układzie kołowym, w którym łyżka dozująca przechylana jest w obu kierunkach pomiędzy urządzeniami i piecem do topienia. Przy większej liczbie urządzeń rozwiązanie to jest bardziej korzystne niż układ liniowy.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie w widoku z boku, fig. 2 - urządzenie w widoku z góry, fig. 3 - fragment urządzenia w pierwszej pozycji, w przekroju, fig. 4 - fragment urządzenia w drugiej pozycji, w przekroju, oraz fig. 5 - formę odlewniczą z dostawionym zbiornikiem odlewniczym w sześciu różnych fazach.
Figury 1 i 2 są poniżej opisane wspólnie. Urządzenie 11 według wynalazku zawiera obrotowe łoże 12, składające się z płyty podstawowej 13 i dwóch części bocznych 14, 15. W części bocznej 14 w łożysku 16 osadzony jest krótszy czop obrotowy 17. W części bocznej 15 w łożysku 18 osadzony jest dłuższy czop obrotowy 19. Czop obrotowy 19 jest pod wpływem napędu obrotowego 20. Oba czopy obrotowe leżą współosiowo na poziomej osi obrotu 21. Pomiędzy czopy obrotowe 17, 19 wstawiona jest kilkuczęściowa płyta podstawowa 22, obracana wraz z czopami obrotowymi wokół osi obrotu 21. Na płycie podstawowej 22 zamontowana jest forma odlewnicza 23, której strona wlewowa 36 jest w przedstawionej pozycji zwrócona ku górze. Z płytą podstawową 22 połączone są na stałe dwa cylindry nastawcze 24, 25, które działają na ruchome względem płyty podstawowej, boczne części
PL 195 141 B1
26, 27 formy odlewniczej 23. Ponadto na płycie podstawowej 22 widoczny jest cylinder nastawczy 28, który działa na uchylną względem płyty podstawowej 22, czołowa część 29 formy odlewniczej 23.
Górne zakończenie formy odlewniczej stanowi rdzeń górny 31. Pod płyta podstawową 22 znajduje się cylinder nastawczy 32, za pomocą którego uruchamiane są wypychacze 33, 34, 35, przechodzące przez płytę podstawową. Na czop obrotowy 19 nasunięta jest ponadto kolumna 38, połączona na stałe z płytą podstawową 22. Oś 39 kolumny 38 jest ustawiona promieniowo względem poziomej osi obrotu 21. Kolumna 38 ma konstrukcję teleskopową i jest wysuwana za pomocą cylindra nastawczego 45 w kierunku jej osi 39, przy czym na rysunku przedstawiona jest pozycja wysunięta. Na kolumnie 38 umieszczone jest, ustawione w zasadzie promieniowo względem osi 39 kolumny, ramię uchylne 41 z płytą podstawową 42, na której znajduje się zbiornik odlewniczy 43, którego strona otworowa 46 jest zwrócona w dół. Ramię uchylne 41 jest za pomocą silnika obrotowego 44 obracane wokół osi 39 kolumny. Z przedstawionej pozycji kolumnę 38 można skrócić w kierunku poziomej osi obrotu 21, w związku z czym zbiornik odlewniczy 43 opuści się zwróconą w dół stroną otworową 46 na zwróconą ku górze stronę wlewową 36 formy odlewniczej 23. Ruch ten wykonuje się przy napełnionym zbiorniku odlewniczym w pozycji formy odlewniczej 23 i zbiornika odlewniczego 43, obróconej o 180° wokół poziomej osi obrotu 21 względem pozycji przedstawionej na rysunku. Uprzednie napełnianie zbiornika odlewniczego odbywa się korzystnie po pierwsze w pozycji, obróconej względem pozycji przedstawionej o 90° wokół osi 39 kolumny, jak zaznaczono linią przerywaną na fig. 2, po drugie zaś w pozycji obróconej o dalsze 180°. Po napełnieniu zbiornika odlewniczego 43 jest on przechylany z powrotem za pomocą ramienia uchylnego 41 w przedstawioną na fig. 1 pozycję względem formy odlewniczej 23, przy czym cały układ zostaje obrócony o 180° względem pozycji przedstawionej. Następnie kolumnę skraca się za pomocą cylindra nastawczego 45, wskutek czego zwrócona ku górze strona otworowa 46 zbiornika odlewniczego 43 dochodzi do zwróconej w dół strony wlewowej 36 formy odlewniczej 23. Następnie w tej przystawionej pozycji cały układ zostaje obrócony o 180°, przy czym zachodzi proces odlewania. Wówczas zbiornik odlewniczy 43 cofa się w przedstawioną pozycję, wysuwając kolumnę 38. W celu rozformowania zbiornik odlewniczy 43 odchyla się o około 90° w pozycję zaznaczoną na fig. 2 linią przerywaną.
Poniżej opisane są wspólnie fig. 3 i 4. Na każdej z nich przedstawiona jest forma odlewnicza 23 i zbiornik odlewniczy 43 we wzajemnej konfiguracji, charakteryzującej się pozycją zbiornika odlewniczego, zaznaczoną linią przerywaną na fig. 2, przy czym forma odlewnicza 23 jest ukazana w przekroju poprzecznym, zaś zbiornik odlewniczy 43 w przekroju wzdłużnym. Kolumna 38 z osią 39 oraz ramię uchylne 41 są zaznaczone jedynie symbolicznie. Kolumna 38 nie daje się tutaj skracać, natomiast zbiornik odlewniczy 43 jest za pomocą cylindra nastawczego 45' przemieszczany względem ramienia uchylnego 41. Zbiornik odlewniczy 43 ma środkową wzdłużną ścianę 49, kończącą się w odstępie od dna. Forma odlewnicza 23 zawiera kilkuczęściową płytę podstawową 22, części boczne 26, 27, pewną liczbę rdzeni wewnętrznych 30, zamontowanych jeden nad drugim w kilku warstwach na płycie podstawowej 22, oraz rdzeń górny 31. Kilka rdzeni wewnętrznych jest zamocowanych w ciągłym strumieniu sił pomiędzy płytą podstawową 22 i rdzeniem górnym 31. Na częściach bocznych 26, 27 widoczne są występy 47, 48, które mocują dodatkowo poszczególne rdzenie wewnętrzne 30 w stosunku do płyty podstawowej 22. Części boczne 26, 27 są za pomocą cylindrów nastawczych 24, 25 przesuwne względem płyty podstawowej 22, przy czym nie jest tu pokazane zawieszenie cylindrów nastawczych. Za pomocą cylindrów nastawczych 24, 25 części boczne 26, 27 są odsuwane wzajemnie od siebie. Następnie można zamontować rdzenie wewnętrzne 30 na płycie podstawowej 22. Wówczas części boczne 26, 27, jak to zaznaczono przeciwnie skierowanymi strzałkami, są cofane, aby osiągnąć przedstawioną pozycję. Następnie nakłada się rdzeń górny 31, mocowany za pomocą rygli 51, 52, które można w celu montażu rdzenia górnego 31 dosunąć z powrotem do części bocznych 26, 27 i po nałożeniu rdzenia górnego 31 przesunąć w przedstawioną pozycję, w której utrzymują one rdzeń górny 31 względem rdzeni wewnętrznych 30 i części bocznych 26, 27. W płycie podstawowej 22 widoczne są wypychacze 35, uruchamiane w celu rozformowania przez cylinder nastawczy 32. Płyta podstawowa 22, a co za tym idzie, cała forma odlewnicza 23, jest obrotowa wokół prostopadłej do płaszczyzny rysunku, poziomej osi 21. Dotyczy to również kolumny 38, na której osadzone jest ramię uchylne 41, na którym z kolei zamocowany jest zbiornik odlewniczy 43. Zbiornik odlewniczy 43 może być przesuwany równolegle do osi 39 kolumny względem ramienia uchylnego 41 za pomocą cylindra nastawczego 45'.
Na fig. 3 ukazana jest zmontowana forma odlewnicza 23 w jej pozycji po ostatecznym ustawieniu. Zwisający odwrotnie zbiornik odlewniczy 43 jest przez cylinder nastawczy 45' zdjęty z formy
PL 195 141 B1 odlewniczej 23 i za pomocą ramienia uchylnego 41 przechylony na kolumnie 38 o 90° z pozycji przystawiania i odlewania.
Na fig. 4 forma odlewnicza 23 z kolumną 38 i zbiornikiem odlewniczym 43 jest obrócona o 180° wokół poziomej osi obrotu 21 względem pozycji z fig. 3. Zbiornik odlewniczy 43 znajduje się nadal w tej samej pozycji względem formy odlewniczej 23, jak na fig. 1, jednak jest teraz otwarty od góry i napełniany za pomocą łyżki dozującej 53 stopionym metalem do procesu odlewania. Następnie zbiornik odlewniczy 43 jest przechylany na ramieniu uchylnym 41 o 90° względem kolumny 38, w związku z czym zbiornik odlewniczy 43 podchodzi pod formę odlewniczą 23 przed kolumnę 38. Wówczas zbiornik odlewniczy 43 zostaje podniesiony przez cylinder nastawczy 45' do formy odlewniczej 23, wskutek czego zbiornik odlewniczy 43 przylega swoją stroną otworową 46 szczelnie do strony wlewowej 36 formy odlewniczej 23. W uzyskanej w ten sposób pozycji forma odlewnicza 23 wraz z przystawionym zbiornikiem odlewniczym 43 jest obracana dalej o 180° wokół poziomej osi obrotu 21. Dostosowany ilością do wnęki 37 formy odlewniczej 23, stopiony metal wpływa przy tym przez wlew 55 do wnęki 37 formy, przy czym gaz może uchodzić z wylotu 56 do zbiornika odlewniczego 43.
Po zakończeniu procesu obracania, a zatem procesu odlewania, to znaczy po ponownym ustawieniu formy odlewniczej 23 w pozycji przedstawionej na fig. 1, zbiornik odlewniczy 43 zdejmuje się za pomocą cylindra nastawczego 45' z formy odlewniczej 23 i przekręcą z powrotem przy użyciu ramienia uchylnego 41 w pozycję przedstawioną na fig. 3. Po zakrzepnięciu można przeprowadzić rozformowanie, zaczynając do cofnięcia części bocznych 26, 27.
Na fig. 5 ukazane są różne fazy procesu odlewania, przy czym najpierw wymienione zostaną jeszcze raz wszystkie elementy widoczne na poszczególnych częściach tej figury. Po pierwsze przedstawiona jest forma odlewnicza 23 z płytą podstawową 22, częściami bocznymi 26, 27 rdzeniami wewnętrznymi 30' i płytą górną 31', które wspólnie tworzą wnękę 37 formy. Części boczne 26, 27 są w tym przykładzie wykonania z masy formierskiej, natomiast płyta górna 31' stanowi trwały element formy. Na płycie górnej 31' widoczne są kły 57, 58, umożliwiające zamocowanie zbiornika odlewniczego 43 na formie odlewniczej 23. W płycie górnej 31' znajdują się dwa otwory wlewowe 55, 59 i dwa wyloty 56, 60 dla gazu. Na zbiorniku odlewniczym 43 widoczna jest powłoka zewnętrzna, wykładzina oraz przegroda 49, zaś w zbiorniku znajduje się stopiony metal 54.
Na fig. 5a uwidoczniona jest pozycja wyjściowa po przystawieniu zbiornika odlewniczego 43 do formy odlewniczej 23. Należy założyć, że stopiony metal jest wlewany do zbiornika odlewniczego 43 z lewej strony przegrody 49, w związku z czym warstwy tlenków i temu podobne substancje są zatrzymywane z tej strony przegrody 49, natomiast z prawej strony przegrody 49 powstaje wolne od tlenków lustro stopionego metalu.
Na fig. 5b układ złożony z formy odlewniczej 23 i zbiornika odlewniczego 43 jest obrócony o 45° wokół osi obrotu 21. Stopiony metal 54 zaczyna wpływać przez otwór wlewowy 55 do wnęki 37 formy. Zanieczyszczenia stopionego metalu są zatrzymywane przez przegrodę 49. Pozycję tę można osiągnąć przykładowo po 2 sekundach.
Na fig. 5c układ złożony z formy odlewniczej 23 i zbiornika odlewniczego 43 jest obrócony o 60° wokół osi obrotu 21. Stopiony metal 54 zaczyna wpływać do wnęki 37 formy dodatkowo przez otwór wlewowy 59. Zanieczyszczenia stopionego metalu są nadal zatrzymywane przez przegrodę 49. Pozycję tę można osiągnąć przykładowo po 4 sekundach.
Na fig. 5d układ złożony z formy odlewniczej 23 i zbiornika odlewniczego 43 jest obrócony o 90° wokół osi obrotu 21. Stopiony metal 54 znajduje się teraz poniżej przegrody 49. Zanieczyszczenia stopionego metalu pływają nad obydwoma otworami wlewowymi 55, 59. Pozycję tę można osiągnąć przykładowo po 5 sekundach.
Na fig. 5e układ złożony z formy odlewniczej 23 i zbiornika odlewniczego 43 jest obrócony o 135° wokół osi obrotu 21. Stopiony metal 54 wypełnia teraz prawie całkowicie wnękę 37 formy. Pozycję tę można osiągnąć przykładowo po 8 sekundach.
Na fig. 5f uwidocznione jest zakończenie procesu odlewania, które następuje po obróceniu jednostki złożonej z formy odlewniczej 23 i zbiornika odlewniczego 43 o 180° wokół poziomej osi 21. Zanieczyszczenia stopionego metalu mogą przedostawać się jedynie do obszarów, funkcjonujących jako nadlewy, usuwane przy mechanicznej obróbce odlewu. Wszystkie gazy wychodzą przez wyloty 56, 60 do zbiornika odlewniczego, co wyklucza możliwość uszkodzenia wlewka.
PL 195 141 B1 kaz odnośników urządzenie łoże obrotowe płyta podstawowa część boczna część boczna łożysko czop obrotowy łożysko czop obrotowy napęd obrotowy pozioma oś obrotu płyta podstawowa forma odlewnicza cylinder nastawczy cylinder nastawczy część boczna część boczna cylinder nastawczy część czołowa rdzeń wewnętrzny rdzeń górny cylinder nastawczy wypychacz wypychacz wypychacz strona wlewowa wnęka formy kolumna oś kolumny ramię uchylne płyta podstawowa zbiornik odlewniczy napęd obrotowy cylinder nastawczy strona otworowa występ występ przegroda dno rygiel rygiel łyżka dozująca stopiony metal otwór wlewowy wylot gazu kieł kieł otwór wlewowy wylot gazu

Claims (22)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób od lewa niaobrotowego, znamienny tym, że formę odlewniczą (23) ze zwróconą ku górze stroną wlewową (36) montuje się na płycie podstawowej (22), po czym gotową formę odlewniczą (23) z płytą podstawową (22) obraca się o około 180° wokół poziomej osi obrotu (21), ustawiając stronę wlewową (36) ku dołowi, następnie zbiornik odlewniczy (43) ze zwróconą do góry stroną otworową (46) napełnia się stopionym metalem (54) do procesu odlewania, po czym zbiornik odlewniczy (43) przystawia się szczelnie jego stroną otworową (46) do zwróconej w dół strony wlewowej (36) formy odlewniczej (23), następnie formę odlewniczą (23) z przylegającym do niej zbiornikiem odlewniczym (43) obraca się o około 180° wokół poziomej osi (21), przelewając stopiony metal (54) do formy odlewniczej (23), i na zakończenie odsuwa się zbiornik odlewniczy (43) z pozycji przystawienia do formy odlewniczej (23).
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że formę odlewniczą (23) montuje się wyłącznie z rdzeni z masy formierskiej (pakiet rdzeniowy).
  3. 3. Sposóbwedług zas^z. 1, znamienny tym, że formę odlewniczą ^31^00^6 się z trwałych elementów formierskich (22, 26, 27, 29) oraz z rdzeni wewnętrznych (30) z masy formierskiej, po czym zamyka się ją od góry rdzeniem górnym (31) z masy formierskiej (półkokila).
  4. 4. Sppoóó weeług zze^z. 11 zznmieenn tym, że fotmęodlewniccąt23) mootuje się z zzwnętrenych trwałych elementów formierskich i wkładanych rdzeni z masy formierskiej (kokila).
  5. 5. Sposób według zassrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienny tym, że formę odlewniczą (233 obraca się każdorazowo wokół przechodzącej przez formę odlewniczą w odstępie względem zbiornika odlewniczego (43), poziomej osi obrotu (21).
  6. 6. Sposób według zasstz. 1 albo 2, albo3, albo4, znamienny tym, że zbiornik odlewniczyS43) odsuwa się od formy odlewniczej (23) wykonując nim ruch promieniowy względem poziomej osi obrotu (21) oraz ruch uchylny wokół osi ruchu promieniowego.
  7. 7. Uirządzeniedo odlewaniaobrotowego. znamiennetym, że zamontowaną na płycie podstawowej (22) formę odlewniczą (23) z wlewem (55, 59), skierowanym w stronę przeciwną do górnej powierzchni płyty podstawowej (22), elementy łożyskowe dla płyty podstawowej (22), w których jest ona osadzona obrotowo, o co najmniej 180° wokół poziomej osi obrotu (21), przy czym przeciwnie do górnej powierzchni płyty podstawowej (22) jest ustawiona strona otworowa (46) zbiornika odlewniczego (43), a ponadto zawiera elementy do przemieszczania zbiornika odlewniczego (43), za pomocą których jest zbiornik odlewniczy (43) przystawiany swoją stroną otworową (46) szczelnie do skierowanego w dół wlewu (55, 59) formy odlewniczej (23) i obracany wraz z formą odlewniczą (23) wokół poziomej osi obrotu (21) co najmniej o 180° i w obróconym położeniu zdejmowany ze zwróconego w górę wlewu (55, 59) formy odlewniczej (23).
  8. 8. U rządze niewedług zassrz. 7, znamienne tym, że Sorrna odlewnicza (23) składa się nie z rdzeni z masy formierskiej (pakiet rdzeniowy).
  9. 9. U rządze niewedług zassrz. 7, znamienne tym, że forma odlewnicza (233 skkada się z smetalowej płyty podstawowej (22) i metalowych części bocznych (26, 27) oraz rdzeni wewnętrznych (30) i rdzenia osłaniającego (31), z których każdy jest z masy formierskiej (półkokila).
  10. 10. Urządzeniewedług zasirz. 7, znam ienne tym, że forma odlewnicza (233 skkada się wyłącznie z trwałych elementów formierskich z osadzonymi rdzeniami z masy formierskiej (kokila).
  11. 11. Urządzenie według S ednego z zasitz. 7 do S0, znamienne ty^ri, że zawiera toże obrotowe 02) z dwiema częściami bocznymi (14, 15), w których osadzone są czopy obrotowe (17, 19), pomiędzy którymi zawieszona jest płyta podstawowa (22).
  12. 12. Urządzenie według zasirz. 7 albo 8, albo 9, albo 10, albol 1, znamienne tym, że zbiornik odlewniczy (43) jest osadzony przesuwnie na kolumnie (38), ustawionej promieniowo względem poziomej osi obrotu (21).
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 12, znarnienne tyrn, że kolumna (38) jest nasunięta na jeden z czopów obrotowych (19) i połączona na stałe z płytą podstawową (22).
  14. 14. według zasirz. 12 albo 13, znarnienne tyrn, że na kroll^i^r^i^ (33^) zamocowane jest, ustawione promieniowo względem osi (39) kolumny, ramię uchylne (41), które jest obrotowe wokół osi (39) kolumny i na którym zamocowany jest zbiornik odlewniczy (43).
    PL 195 141 B1
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym. że zbiornik odlewniczy (43) ma ustawioną w pozycji przystawienia do formy odlewniczej (23) równolegle do poziomej osi obrotu (21) przegrodę (49), która jest zanurzona w stopionym metalu (54) i kończy się w odstępie od dna (50) zbiornika odlewniczego (43).
  16. 16. według jednego z zastrz. 7 do 15, znamienne tym, że forma odlewnicza (23) ma co najmniej jeden wlew (55, 59) i co najmniej jeden wylot (56, 60) gazu, które przy zbiorniku odlewniczym (43) przystawionym do formy odlewniczej (23) leżą z różnych stron przegrody (49).
  17. 17. In^t^^l^<c^ odlewnicza, znamienna tym, że zawiera piec do topienia z łyżką dozującą (53) i co najmniej dwa urządzenia do odlewania obrotowego, według zastrz. 7 do 16, przemieszczane ruchem liniowym pomiędzy stanowiskiem odlewania przy piecu do topienia i co najmniej jednym stanowiskiem krzepnięcia.
  18. 18. Instalacja odlewnicza według zas^z. I7, znamiennatym, że na I lniowym jorzeu uządzeń do odlewania obrotowego znajduje się stanowisko montażu form i rozformowywania, odrębne względem stanowiska odlewania i stanowiska krzepnięcia.
  19. 19. In^t^^l^<c^ odlewnicza, znamienna tym, że zawiera piec do topienia z łyżką dozującą (53) i pewną liczbą urządzeń do odlewania obrotowego, według zastrz. 7 do 16, przemieszczanych po torze kołowym między stanowiskiem odlewania przy piecu do topienia i co najmniej jednym stanowiskiem krzepnięcia.
  20. 20. Inssalacjacdlewnicza według zasfrz. 19, znamienna tym, że na jorzekorowym znajd^e się stanowisko montażu form i rozformowywania, odrębne względem stanowiska odlewania i stanowiska krzepnięcia.
  21. 21. Inssalacca odlewnicza, znamienna tym, że zawiera piec do topienia z łyżką dozuącą (53) i co najmniej dwa urządzenia do odlewania obrotowego, według zastrz. 7 do 16, zmontowane w układzie liniowym, przy czym pomiędzy urządzeniami i piecem do topienia jest zamontowana przesuwnie w obu kierunkach łyżka dozująca.
  22. 22. odlewnicza, znamienna tym, że zawiera piec do topienia z łyżką dozującą (53) i pewną liczbą urządzeń do odlewania obrotowego, według zastrz. 7 do 16, zmontowanych z piecem do topienia w układzie kołowym, przy czym pomiędzy urządzeniami i piecem do topienia jest zamontowana przechylnie w obu kierunkach łyżka dozująca.
PL346961A 2000-04-19 2001-04-09 Sposób i urządzenie do odlewania obrotowego oraz instalacja odlewnicza PL195141B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10019309A DE10019309C2 (de) 2000-04-19 2000-04-19 Verfahren und Vorrichtung zum Rotationsgießen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL346961A1 PL346961A1 (en) 2001-10-22
PL195141B1 true PL195141B1 (pl) 2007-08-31

Family

ID=7639255

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL346961A PL195141B1 (pl) 2000-04-19 2001-04-09 Sposób i urządzenie do odlewania obrotowego oraz instalacja odlewnicza

Country Status (19)

Country Link
US (1) US6715535B2 (pl)
EP (1) EP1155763B1 (pl)
JP (1) JP3414724B2 (pl)
KR (1) KR100456764B1 (pl)
CN (1) CN1129493C (pl)
AT (1) ATE316833T1 (pl)
AU (1) AU739971B1 (pl)
BR (1) BR0101509A (pl)
CA (1) CA2344273C (pl)
CZ (1) CZ297589B6 (pl)
DE (2) DE10019309C2 (pl)
ES (1) ES2257350T3 (pl)
HU (1) HU225856B1 (pl)
MX (1) MXPA01003907A (pl)
NO (1) NO20011904L (pl)
PL (1) PL195141B1 (pl)
RU (1) RU2205091C2 (pl)
SK (1) SK286534B6 (pl)
ZA (1) ZA200103161B (pl)

Families Citing this family (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7004736B2 (en) * 2002-04-18 2006-02-28 Talmolder Inc. Method and apparatus for producing molded articles
DE102004043444B3 (de) * 2004-09-06 2006-06-14 Hydro Aluminium Alucast Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Gießen von Metallschmelze
AT502058B1 (de) * 2005-06-20 2007-11-15 Voest Alpine Ind Anlagen Stranggiessanlage mit mindestens einem multifunktions-roboter
DE102005060826A1 (de) 2005-12-07 2007-06-14 Ads-Tec Automation Daten- Und Systemtechnik Gmbh Gußverfahren und Gießanlage zur Durchführung des Verfahrens
DE102006058145A1 (de) 2006-12-09 2008-06-12 Ksm Castings Gmbh Verfahren zum Verarbeiten, insbesondere Gießen, eines Materials, Gießform zur Durchführung des Verfahrens und nach dem Verfahren bzw. in der Gießform hergestellte Gegenstände
JP5124258B2 (ja) * 2007-12-18 2013-01-23 株式会社五十鈴製作所 鋳造設備
US8245759B2 (en) * 2008-06-06 2012-08-21 GM Global Technology Operations LLC Ladle for molten metal
AT507326B1 (de) 2008-09-23 2011-01-15 Fill Gmbh Vorrichtung zum giessen mit einer kokille
PL2352608T3 (pl) * 2008-11-24 2014-03-31 Nemak Dillingen Gmbh Sposób odlewania odlewu ze stopionego metalu
DE102010022343B4 (de) 2010-06-01 2017-10-26 Volkswagen Ag Verfahren zum Kippgießen von Bauteilen und Kippgießvorrichtung
CN102009125B (zh) * 2010-06-28 2012-10-03 芜湖新兴铸管有限责任公司 一种大口径球铁管芯盒半模
CN101972842B (zh) * 2010-10-29 2012-09-19 广州唯科得复合金属科技有限公司 密封式离心铸造方法
DE102011052366B4 (de) * 2011-08-02 2020-06-18 Ks Huayu Alutech Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung eines Leichtmetallbauteils durch Kippgießen
DE102012207090A1 (de) * 2012-04-27 2013-10-31 Federal-Mogul Nürnberg GmbH Gießverfahren und -werkzeug
AT514740B1 (de) 2013-05-27 2020-12-15 Nemak Sab De Cv Verfahren und Vorrichtung zum Gießen eines Gussteils
KR101504584B1 (ko) 2013-07-25 2015-03-20 주식회사 동서기공 금형과 용탕버킷 간의 기밀 성능을 향상시킨 로터리형 주조장치
KR101499786B1 (ko) * 2013-07-25 2015-03-06 주식회사 동서기공 이젝트핀 홀딩 기능을 갖는 로터리형 주조장치
DE102014102724A1 (de) 2013-12-03 2015-06-03 Nemak Linz Gmbh Verfahren zum gießtechnischen Erzeugen von Gussteilen aus einer Metallschmelze
PL2942126T3 (pl) * 2014-04-30 2019-05-31 Diesse S R L Obrotowe urządzenie do odlewania kokilowego z formą
KR101592774B1 (ko) 2014-10-17 2016-02-15 현대자동차주식회사 회전식 중력 주조용 용탕 주입 몰드 및 이를 이용한 주조방법
ES2633026T3 (es) 2015-01-21 2017-09-18 Nemak, S.A.B. De C.V. Procedimiento para la fabricación de piezas fundidas de forma compleja y pieza fundida que se compone de una aleación de AlCu
KR101681030B1 (ko) * 2015-03-20 2016-12-01 주식회사 동서기공 회전주조장치 및 이를 이용한 회전주조방법
DE102016220240A1 (de) 2015-10-15 2017-04-20 Volkswagen Aktiengesellschaft Rotationsgießverfahren
DE102017100805A1 (de) * 2017-01-17 2018-07-19 Nemak, S.A.B. De C.V. Gießform zum Gießen von komplex geformten Gussteilen und Verwendung einer solchen Gießform
CN111615435B (zh) * 2017-12-28 2022-08-16 Ksm铸造集团有限公司 倾斜式铸造机
DE202019100206U1 (de) 2018-01-16 2019-01-23 Nemak, S.A.B. De C.V. Anlage zum Gießen von Gussteilen
CN110479978B (zh) * 2019-08-21 2021-07-27 中原内配集团安徽有限责任公司 一种基于过共晶合金的发动机缸套的制备方法
EP4066962B1 (en) * 2021-03-29 2023-11-29 Nemak, S.A.B. de C.V. Casting device for tilting-pour gravity casting
CN115837460B (zh) * 2023-02-16 2023-04-14 德林智能科技有限公司 一种铸造自动化造型线

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1435871A (en) * 1973-06-21 1976-05-19 Gen Motors Corp Continuous mechanicaltiron pouring line
US4155400A (en) * 1977-10-31 1979-05-22 Mcneil Corporation Ladle for and method of tilting about two axes for pouring
JPS6228060A (ja) * 1985-07-29 1987-02-06 Suzuki Kenji アルミニユ−ム合金の重力鋳造方法
GB8604386D0 (en) * 1986-02-21 1986-03-26 Cosworth Res & Dev Ltd Casting
GB2187984B (en) * 1986-02-21 1989-11-08 Cosworth Res & Dev Ltd Method of and apparatus for casting
US5163500A (en) * 1991-12-13 1992-11-17 Ford Motor Company Rollover method for metal casting
DE4244789C2 (de) * 1992-11-17 1995-11-16 Audi Ag Gießform zur Herstellung von Gußstücken
DE4318252A1 (de) 1993-06-02 1994-12-08 Friedhelm Prof Dr Ing Kahn Verfahren und Vorrichtung zum Giessen von Bauteilen
JP3302134B2 (ja) 1993-11-12 2002-07-15 株式会社デンケン 差圧鋳造装置
JPH07148547A (ja) * 1993-11-30 1995-06-13 Honda Motor Co Ltd 鋳型回動式重力鋳造法
DE19607805C1 (de) * 1996-03-01 1997-07-17 Ald Vacuum Techn Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Schmelzen und Gießen von Metallen in Formen
DE19734286C1 (de) * 1996-08-09 1998-04-23 Mecklenburger Metallgus Gmbh Flexible Gußform und Verfahren zu ihrer Herstellung
DE19705891C1 (de) 1996-12-07 1998-03-26 Siemens Ag Verfahren zur Sortierung von Sendungen
GB2330069A (en) * 1997-10-13 1999-04-14 Leonard Richard Beschizza A pillow
FR2775917B1 (fr) * 1998-03-10 2000-06-02 Montupet Sa Procede de moulage en grande serie de pieces d'alliage d'aluminium et equipements associes
JP4245212B2 (ja) 1998-12-14 2009-03-25 株式会社デンケン 歯科技工用反転式加圧鋳造方法及びその装置

Also Published As

Publication number Publication date
CA2344273C (en) 2005-06-14
SK286534B6 (sk) 2008-12-05
ATE316833T1 (de) 2006-02-15
BR0101509A (pt) 2001-11-20
MXPA01003907A (es) 2004-06-25
CN1326831A (zh) 2001-12-19
EP1155763A1 (de) 2001-11-21
AU739971B1 (en) 2001-10-25
PL346961A1 (en) 2001-10-22
HUP0101575A2 (hu) 2001-12-28
KR100456764B1 (ko) 2004-11-10
SK4862001A3 (en) 2002-07-02
HU225856B1 (en) 2007-11-28
NO20011904D0 (no) 2001-04-18
KR20010098533A (ko) 2001-11-08
RU2205091C2 (ru) 2003-05-27
DE50108819D1 (de) 2006-04-13
US20020000304A1 (en) 2002-01-03
EP1155763B1 (de) 2006-02-01
HUP0101575A3 (en) 2002-02-28
JP2001347363A (ja) 2001-12-18
CZ20011265A3 (cs) 2002-05-15
JP3414724B2 (ja) 2003-06-09
NO20011904L (no) 2001-10-22
US6715535B2 (en) 2004-04-06
HU0101575D0 (en) 2001-06-28
ZA200103161B (en) 2002-10-01
CA2344273A1 (en) 2001-10-19
CN1129493C (zh) 2003-12-03
DE10019309C2 (de) 2002-04-18
ES2257350T3 (es) 2006-08-01
CZ297589B6 (cs) 2007-02-07
DE10019309A1 (de) 2001-10-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL195141B1 (pl) Sposób i urządzenie do odlewania obrotowego oraz instalacja odlewnicza
JPH0342991B2 (pl)
KR102178737B1 (ko) 복잡한 형상의 주물을 주조하기 위한 주형 및 그러한 주형의 용도
CA2100371A1 (en) Investment casting using core with integral wall thickness control means
US9114454B2 (en) Arrangement and method for moulds for metal casting
MX2011005066A (es) Procedimiento y dispositivo para colar una pieza colada a partir de un fundido metalico.
PL189660B1 (pl) Sposób odlewania elementu ze stopu metali nieżelaznych, urządzenie do odlewania elementu ze stopu metali nieżelaznych i forma do odlewania elementu ze stopu metali nieżelaznych
RU2328360C2 (ru) Стенд, литейная форма и способ литья, в частности, головок блоков цилиндров двигателей
GB2118079A (en) Casting moulds and their manufacture
CN108746496A (zh) 一种熔模铸造用型壳制备方法
MX2007002351A (es) Metodo y dispositivo para colar metal fundido.
CN112743065A (zh) 一种用于翻转定向冷却铸造成型装置的模具系统
PL107223B1 (pl) Kadz odlewnicza,zwlaszcza do zalewania form
KR100509995B1 (ko) 외부 주형부 및 내부에 삽입된 주형 재료 코어를 포함하는주형
US3348605A (en) Method and apparatus for forming cast objects using expendable patterns
US3605864A (en) Turntable shell moulding machine with pivotally interconnected mould parts
CN212884970U (zh) 一种树脂砂球铁无冒口铸造模具
CN112548036A (zh) 一种用于消失模离心铸造的生产工艺
SU988443A1 (ru) Стопочна форма
CN116079007B (zh) 一种用于汽车排气接头的铸造模具及制造工艺
JPH04118154A (ja) 消失鋳造法によるマンホール枠の製造方法
SU804180A1 (ru) Устройство дл удалени модельныхМАСС из лиТЕйНыХ фОРМ
US4143700A (en) Angled molding machine
EP0133521A2 (en) Method of centrifugal casting
KR20210012382A (ko) 동 용해 성형장치 및 방법