HU225737B1 - Process for producing l-amino acids by fermentation - Google Patents

Process for producing l-amino acids by fermentation Download PDF

Info

Publication number
HU225737B1
HU225737B1 HU9801420A HUP9801420A HU225737B1 HU 225737 B1 HU225737 B1 HU 225737B1 HU 9801420 A HU9801420 A HU 9801420A HU P9801420 A HUP9801420 A HU P9801420A HU 225737 B1 HU225737 B1 HU 225737B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
amino acid
medium
producing
amino acids
culture
Prior art date
Application number
HU9801420A
Other languages
English (en)
Inventor
Kazuyuki Okamoto
Masato Ikeda
Kuniki Kino
Original Assignee
Kyowa Hakko Kogyo Kk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kyowa Hakko Kogyo Kk filed Critical Kyowa Hakko Kogyo Kk
Publication of HU9801420D0 publication Critical patent/HU9801420D0/hu
Publication of HUP9801420A2 publication Critical patent/HUP9801420A2/hu
Publication of HUP9801420A3 publication Critical patent/HUP9801420A3/hu
Publication of HU225737B1 publication Critical patent/HU225737B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P13/00Preparation of nitrogen-containing organic compounds
    • C12P13/04Alpha- or beta- amino acids
    • C12P13/08Lysine; Diaminopimelic acid; Threonine; Valine
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P13/00Preparation of nitrogen-containing organic compounds
    • C12P13/04Alpha- or beta- amino acids
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S435/00Chemistry: molecular biology and microbiology
    • Y10S435/8215Microorganisms
    • Y10S435/822Microorganisms using bacteria or actinomycetales
    • Y10S435/848Escherichia
    • Y10S435/849Escherichia coli

Landscapes

  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)

Description

A találmány tárgya L-aminosavak termelésére képes mikroorganizmus. A találmány tárgya továbbá eljárás e mikroorganizmus előállítására fermentálással. Az L-aminosavakat gyógyszerekként, élelmiszerekként és élelmiszer-adalékokként használják.
L-Aminosavaknak közvetlenül cukrokból fermentálással való előállítására ismeretesek olyan módszerek, amelyekben a Corynebacterium, Brevibacterium, Escherichia, Serratia vagy Arthrobacter nemzetségbe tartozó mikroorganizmusok vad típusú törzséből származó mutánsokat használnak fel. Például a következő L-aminosav-termelő mutánsok ismertek: auxotróf mutánsok, amelyek aminosavakat stb. igényelnek (10037/81 számú közzétett vizsgált japán szabadalmi bejelentés), mutánsok, amelyek ellenállnak aminosavanalógoknak, vitaminoknak stb. (134993/81 számú japán közrebocsátási irat, 44193/87 számú japán közrebocsátási irat), mutánsok, amelyek aminosavanalógokkal szemben auxotróf mutációt és rezisztenciamutációt Is mutatnak (31093/75 számú japán közrebocsátási irat, 134993/81 számú japán közrebocsátási irat), csökkent mértékű lebonthatóságot mutató mutánsok (273487/88 számú japán közrebocsátási irat, 48195/77 számú közzétett vizsgált japán szabadalmi bejelentés) és mutánsok, amelyek amino-acil-tRNS-szintetizáló enzimjei csökkent mértékű szubsztrátumaffinitást mutatnak (330275/92 számú japán közrebocsátási irat). Ismertek olyan transzformánsok is, amelyeket aminosavak bioszintézisével kapcsolatos géneket tartalmazó rekombináns DNS-ekkel végzett transzformálással kaptak (893/83 számú japán közrebocsátási irat, 12995/85 számú japán közrebocsátási irat, 30693/85 számú japán közrebocsátási irat, 195695/86 számú japán közrebocsátási irat, 458/90 számú japán közrebocsátási irat, 42988/90 számú japán közrebocsátási irat).
Annak következtében, hogy az utóbbi években egyre nő az igény a gyógyszerekként, élelmiszer-ipari termékekként és élelmiszer-adalékokként felhasználható L-aminosavak iránt, az L-aminosavak előállítására szolgáló eljárások megjavítása iránti igény is egyre nő. A találmány célja, hogy olyan mikroorganizmust szolgáltasson, amely iparilag is hatékony eljárással teszi lehetővé gyógyszerekként, élelmiszer-ipari termékekként és élelmiszer-adalékokként felhasználható L-aminosavak előállítását.
A fentiek alapján a találmány olyan mikroorganizmusra vonatkozik, amely az Escherichia nemzetséghez tartozik, és alkalmas L-aminosavak előállítására, de nem tud növekedni az említett L-aminosavat mint egyetlen nitrogénforrást 5 mg/ml vagy annál kisebb koncentrációkban tartalmazó szintetikus táptalajon. A találmány tárgya továbbá eljárás L-aminosavak előállítására, amely abban áll, hogy az említett mikroorganizmust egy táptalajon tenyésztjük, az L-aminosavat hagyjuk a táptalajban felgyülemleni, majd az L-aminosavat kinyerjük a táptalajból.
A találmány szerinti eljárással előállítható aminosavak példáiként az alábbiakat említjük meg: L-aszparaginsav, L-aszpartinsav, L-alanin, L-arginin, L-izoleucin,
L-glicin, L-glutamin, L-glutaminsav, L-cisztein, L-szerin, L-tirozin, L-triptofán, L-treonin, L-valin, L-hisztidin, L-fenil-alanin, L-prolin, L-metionin, L-lizin, L-leucin stb. Előnyös példaként említjük az L-treonint.
A mikroorganizmusokban általában vannak olyan enzimek, amelyek képesek ammóniát felszabadítani L-aminosavakból - Ilyenek az L-aminosav-dehidrogenáz, az L-aminosav-oxidáz és az L-aminosav-dehidratáz -, és vannak olyan enzimek is, amelyek képesek az ammóniát L-aminosavakból ketosavakká átalakítani ilyen az L-aminosav-transzamináz; így ezek a mikroorganizmusok képesek növekedni olyan közegben, amely egy L-aminosavat egyetlen nitrogénforrásként 5 mg/ml vagy ennél kisebb koncentrációban tartalmaz.
A találmány értelmében az L-aminosav-termelő képességet meg lehet javítani olyan mikroorganizmus használatával, amely képes az L-aminosavat termelni, de nem tud növekedni olyan szintetikus közegben, amely az említett L-aminosavat egyetlen nitrogénforrásként 5 mg/ml vagy annál kisebb koncentrációban tartalmazza. így a találmány iparilag is hatékony eljárást szolgáltat L-aminosavak előállítására.
A találmány szerinti eljárásban az Escherichia nemzetséghez tartozó olyan mikroorganizmus használható fel, amely képes egy L-aminosavat termelni, de nem tud növekedni olyan szintetikus közegben, amely az említett aminosavat egyetlen nitrogénforrásként 5 mg/ml vagy annál kisebb koncentrációban tartalmazza. A megfelelő mikroorganizmusfaj példájaként megemlítjük az Escherichia colit. A megfelelő mikroorganizmustörzs jellegzetes példája az Escherichia coli H-9244 THN-1.
A találmány szerinti mikroorganizmust úgy lehet előállítani,hogy egy L-aminosavat termelni képes, Escherichia nemzetséghez tartozó mikroorganizmust szokásos mutációs kezelésnek vagy sejtfúziónak, transzdukciónak vagy egyéb rekombináns DNS technikának vetünk alá, majd kiválasztjuk azokat a mikroorganizmusokat, amelyek nem képesek növekedni az L-aminosavat mint egyetlen nitrogénforrást 5 mg/ml vagy kisebb mennyiségben tartalmazó szintetikus táptalajon.
A találmány szerinti mikroorganizmusok emellett rendelkezhetnek olyan tulajdonságokkal, amelyek javíthatják az L-aminosav-termelő képességet, például az auxotróf mutációt, a gyógyszerrel szembeni ellenállást és a gyógyszerérzékenységet.
Minimálközeget alkalmazhatunk, amikor a találmány szerinti mikroorganizmus prototróf. Ha a találmány szerinti mikroorganizmus auxotróf, olyan közeget alkalmazhatunk, amelyet úgy állítunk elő, hogy a minimálközeghez a kívánt tápanyagot adjuk.
A találmány szerinti mikroorganizmusok felhasználásával az L-aminosavak termelését a baktériumtenyésztés szokásos módszerével hajthatjuk végre. Az L-aminosavak termelésére használt közegként bármilyen szintetikus és természetes táptalajt felhasználhatunk, amely megfelelő módon tartalmazza a felhasznált törzs által megkívánt szénforrásokat, nitrogénforrásokat, szervetlen anyagokat és nyomelemeket.
HU 225 737 Β1
A szénforrások példáiként megemlítjük a szénhidrátokat, így a glükózt, a fruktózt, a laktózt, a melaszokat, a cellulózhidrolizátumot, a nyers cukorhidrolizátumot és a keményítőhidrolizátumot, a szerves savakat, így a piruvinsavat, az ecetsavat, a fumársavat, az almasavat és a tejsavat, továbbá az alkoholokat, így a glicerint és az etanolt.
A nitrogénforrások példáiként megemlítjük az ammóniát, a különböző szervetlen savakat (így az ammónium-kloridot, az ammónium-szulfátot, az ammónium-acetátot és az ammónium-foszfátot), a szerves savak ammóniumsóit, az aminokat, a peptont, a húskivonatot, a kukoricalekvárt, a kazeinhidrolizátumot, a szójabab-hidrolizátumot, a különböző sejtfermentátumokat és azok emésztett változatait.
A szervetlen anyagok példáiként megemlítjük a kálium-dihidrogén-foszfátot, a dikálium-hidrogén-foszfátot, a magnézium-foszfátot, a magnézium-szulfátot, a magnézium-kloridot, a nátrium-kloridot, a vas(ll)-szulfátot, a mangán-szulfátot, a réz-szulfátot, a kalciumkloridot és a kalcium-karbonátot.
A tenyésztést aerob körülmények között hajtjuk végre, például olyan módon, hogy a tenyészetet levegőztetés közben rázzuk vagy forgatjuk. A tenyésztési hőmérséklet 20 °C és 40 °C között van, előnyösen 28-37 °C. A közeg pH-ja 5 és 9 közötti, előnyösen közelítőleg semleges. A pH beállítását kalcium-karbonát, szerves vagy szervetlen sav, lúgoldat, ammónium-hidroxid, pH-puffer stb. felhasználásával végezzük. Általában egy aminosavat 1-7 napon át végzett tenyésztéssel alakítunk ki és gyűjtünk össze.
A tenyésztés befejezése után a csapadékot, így a sejteket eltávolítjuk a tenyészetből, és az L-aminosavat ioncserélő kromatografálással, betöményítéssel, kisózással stb. vagy e módszerek kombinációjával nyerjük ki a tenyészetből.
A találmány szerinti eljárást az oltalmi kör korlátozása nélkül az alábbi példákkal szemléltetjük.
1. példa
Olyan mikroorganizmusok előállítása, amelyek nem tudnak növekedni olyan szintetikus táptalajon, amely L-aminosavat mint egyetlen nitrogénforrást 5 mg/ml vagy annál kisebb mennyiségben tartalmaz
Escherichia coli H-7700 törzset, amely nem igényel diamino-pimelinsavat, és amely a diamino-pimelinsavat igénylő Escherichia coli H-4581 (FERM BP—1411) törzsből származik, mutációs kezelésnek vetettünk alá, a szokásos módszer szerint N-metil-N’-nitro-N-nitrozo-guanidint használva (0,2 mg/ml, 30 °C-on 30 percen át), majd szintetikus agarlemez közegen szélesztettük [0,5 tömeg% glükóz, 0,3 tömeg% kálium-dihidrogén-foszfát, 0,6 tömeg% dinátrium-hidrogén-foszfát,
0,01 tömeg% magnézium-szulfát, 0,2 tömeg% ammónium-klorid, 20 mg/l kalcium-klorid, 20 mg/l kívánt tápanyag (DL-metionin) és 2 tömeg% agar, pH=7,2],
A tenyésztést 30 °C hőmérsékleten végeztük 2-6 napon át, majd a lemezen levő kolóniákat (kb. 104) felvettük és a fenti összetételű, de ammónium-klorid helyett 1 mg/ml és 10 mg/ml közötti koncentrációban L-treonint mint egyetlen nitrogénforrást tartalmazó szintetikus agar táptalajon sokszorosítottuk.
A tenyésztést 2 napon át 30 °C hőmérsékleten végeztük, és körülbelül 30 törzset kaptunk, amelyek nem tudtak növekedni 1 mg/ml L-treonint tartalmazó táptalajon, de növekedni tudtak 10 mg/ml L-treonint tartalmazó táptalajon.
Az L-treonin-termelési próbát a kapott törzsekkel ugyanolyan módon végeztük el, mint a 3. példában.
Egy olyan törzset, amely jelentősen megnövekedett L-treonin-termelő képességgel tűnt ki, Escherichia coli H-9244 ΤΗΝ-1-nek neveztünk el.
A H-9244 THN-1 törzset a Budapesti Szerződés előírásainak megfelelően a National Institute of Bioscience and Humán Technology, Agency of Industrial Science and Technology intézménynél 1997. június 19-én FERM BP-5985 jelzéssel helyeztük letétbe.
2. példa
L-Treonint mint egyetlen nitrogénforrást tartalmazó szintetikus agarlemez közegen a törzsek növekedésének összehasonlító vizsgálata
Az 1. példában kapott H-9244 THN-1 mutáns növekedési mértékét összehasonlítottuk a H-7700 alaptörzs növekedési mértékével, L-treonint mint egyetlen nitrogénforrást tartalmazó szintetikus agarlemez közeget használva.
A természetes közegben 24 órán át tenyésztett törzseket fiziológiai sóoldatban szuszpendáltuk, és az így kapott szuszpenziót L-treonint mint egyetlen nitrogénforrást különböző koncentrációkban (1-15 mg/ml) és 20 mg/l DL-metionint - amely a kívánt aminosav 1-10 sejt/cm2 sejtsűrűség esetén - tartalmazó szintetikus agarlemez közegen elszélesztettük. A tenyésztést 33 °C hőmérsékleten 4 napon át végeztük.
A tenyésztés után a tenyészközegen megjelent kolóniák méretét az 1. táblázatban mutatjuk be.
A H-7700 törzs növekedni tudott az L-treonint mint egyetlen nitrogénforrást tartalmazó bármelyik szintetikus agarközegen, míg a H-9244 THN-1 törzs egyáltalán nem tudott növekedni az olyan szintetikus agarközegeken, amelyek az L-treonint mint egyetlen nitrogénforrást 5 mg/ml vagy annál kisebb koncentrációban tartalmazták.
HU 225 737 Β1
1. táblázat
Törzs Nitrogénforrás (L-treonin)
0 mg/ml 1 mg/ml 3 mg/ml 5 mg/ml 7 mg/ml 10 mg/ml 15 mg/ml
H-7700 - ± + + + + +
H-9244 THN-1 - - - - ± ± +
+: jó növekedés (kolóniaméret: 1-3 mm) ±: képes növekedni (kolóniaméret: < vagy kisebb, mint 0,5 mm) nincs növekedés (nem figyeltünk meg kolóniaképződést)
3. példa
L-Treonin előállítása
Az 1. példában kapott H-9244 THN-1 mutáns és a H-7700 alaptörzs felhasználásával az L-treonin-termelést az alábbi módon végeztük.
Mind a H-9244 THN-1 törzset, mind a H-7700 törzset egy nagy kémcsőben ráoltottuk 6 ml csíratáptalaj- 20 ra (2 tömeg% glükóz, 1 tömeg% pepton, 1 tömeg% élesztőkivonat, 0,25 tömeg% NaCI, 130 mg/l DL-metionin és 1 tömeg% kalcium-karbonát, pH=7,0), majd a tenyészetet 30 °C hőmérsékleten 16 órán át rázattuk.
Ezután a kapott csíratenyészetből 0,1 ml-t egy nagy 25 kémcsőben 5 ml termelőközegbe oltottunk (6 tömeg% glükóz, 0,2 tömeg% kukoricalekvér, 1,6 tömeg% ammónium-szulfát, 0,1 tömeg% kálium-dihidrogén-foszfát,
100 mg/l DL-metionin, 4 tömeg% magnézium-foszfát és 1 tömeg% kalcium-karbonát, pH=7,0), majd a tenyésze- 30 tét 48 órán át 30 °C hőmérsékleten rázattuk.
A tenyésztés befejezése után a táptalajban felgyülemlett L-treonin mennyiségét nagy teljesítményű folyadékkromatografálással határoztuk meg. Az eredményeket a 2. táblázatban mutatjuk be. 35
A H-9244 THN-1 törzs L-treonin-termelő képessége lényegesen javult a H-7700 alaptörzs hasonló képességéhez viszonyítva.
2. táblázat
Törzs L-Treonin (g/l)
H-7700 1,5
H-9244 THN-1 5,0
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (3)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás L-aminosav előállítására, ahol táptalajon az Escheríchia nemzetségbe tartozó olyan mikroorganizmust tenyésztünk, amely képes L-aminosav termelésére, de képtelen növekedni az említett L-aminosavat mint egyetlen nitrogénforrást 5 mg/ml vagy annál kisebb mennyiségben tartalmazó szintetikus közegben, az L-aminosavat hagyjuk felgyülemleni a tápközegben, majd kinyerjük a tápközegből, azzal jellemezve, hogy mikroorganizmusként Escheríchia coli H-9244 THN-1-et (FERM ΒΡ-5985-öt) használunk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az említett L-aminosav L-treonin.
  3. 3. Escheríchia coli H-9244 THN-1 (FERM BP-5985).
HU9801420A 1997-06-23 1998-06-23 Process for producing l-amino acids by fermentation HU225737B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP16571697A JP3966583B2 (ja) 1997-06-23 1997-06-23 発酵法によるl−アミノ酸の製造法

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9801420D0 HU9801420D0 (en) 1998-08-28
HUP9801420A2 HUP9801420A2 (hu) 1999-06-28
HUP9801420A3 HUP9801420A3 (en) 2003-07-28
HU225737B1 true HU225737B1 (en) 2007-07-30

Family

ID=15817716

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9801420A HU225737B1 (en) 1997-06-23 1998-06-23 Process for producing l-amino acids by fermentation

Country Status (7)

Country Link
US (2) US5919670A (hu)
EP (1) EP0887420B1 (hu)
JP (1) JP3966583B2 (hu)
AT (1) ATE317911T1 (hu)
CA (1) CA2240963C (hu)
DE (1) DE69833469T2 (hu)
HU (1) HU225737B1 (hu)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6451564B1 (en) * 1999-07-02 2002-09-17 Massachusetts Institute Of Technology Methods for producing L-isoleucine
DE19941478A1 (de) * 1999-09-01 2001-03-08 Degussa Neue für das thrE-Gen codierende Nukleotidsequenzen und Verfahren zur fermentativen Herstellung von L-Threonin mit coryneformen Bakterien
US6927046B1 (en) 1999-12-30 2005-08-09 Archer-Daniels-Midland Company Increased lysine production by gene amplification using coryneform bacteria
DE10046934A1 (de) * 2000-09-21 2002-04-18 Consortium Elektrochem Ind Verfahren zur fermentativen Herstellung von nicht-proteinogenen L-Aminosäuren
KR100397321B1 (ko) * 2000-12-26 2003-09-06 씨제이 주식회사 5'-이노신산을 고수율로 생산하는 미생물 코리네박테리움암모니아게네스 씨제이아이피009 및 그를 이용한5'-이노신산 생산방법
JP2002209596A (ja) * 2001-01-19 2002-07-30 Ajinomoto Co Inc L−アミノ酸の製造法
US20090098529A1 (en) * 2006-10-16 2009-04-16 Nanhai Chen Methods for attenuating virus strains for diagnostic and therapeutic uses
US20090081639A1 (en) * 2007-05-31 2009-03-26 Phil Hill Assay for sensitivity to chemotherapeutic agents
US20090117034A1 (en) * 2007-06-15 2009-05-07 Nanhai Chen Microorganisms for imaging and/or treatment of tumors
JP5504514B2 (ja) * 2009-02-11 2014-05-28 国立大学法人島根大学 L−アスパラギン酸製造方法
WO2013138522A2 (en) 2012-03-16 2013-09-19 Genelux Corporation Methods for assessing effectiveness and monitoring oncolytic virus treatment
US20130280170A1 (en) 2012-04-20 2013-10-24 Aladar A. Szalay Imaging methods for oncolytic virus therapy
KR102116734B1 (ko) 2012-12-21 2020-05-29 핑후아 리오우 대사 공학을 통한 에르고티오네인 생성
WO2014160871A2 (en) 2013-03-27 2014-10-02 The General Hospital Corporation Methods and agents for treating alzheimer's disease
WO2015095604A2 (en) 2013-12-18 2015-06-25 President And Fellows Of Harvard College Methods and assays relating to circulating tumor cells
EP3331549B1 (en) 2015-08-06 2020-12-23 President and Fellows of Harvard College Improved microbe-binding molecules and uses thereof
TW201825674A (zh) 2016-09-09 2018-07-16 美商艾斯合顧問有限公司 表現雙特異性接合分子的溶瘤病毒
DE102017201713A1 (de) 2017-02-02 2018-08-02 artgerecht GmbH Zusammensetzung mit Aminosäuren
EP3357352B1 (de) 2017-02-02 2021-03-24 artgerecht GmbH Zusammensetzung mit aminosäuren
CA3040626A1 (en) 2017-04-05 2018-10-11 Centro De Neurociencias E Biologia Celular Compositions for reprogramming cells into dendritic cells or antigen presenting cells, methods and uses thereof
EP3385373A1 (en) 2017-04-05 2018-10-10 Centro de Neurociências e Biologia Celular Compositions for reprogramming cells into dendritic cells or antigen presenting cells, methods and uses thereof
KR101947945B1 (ko) * 2018-01-25 2019-02-13 씨제이제일제당 (주) L-아미노산을 생산하는 코리네박테리움 속 미생물 및 이를 이용한 l-아미노산의 생산방법
US20240115607A1 (en) 2021-01-26 2024-04-11 Cytocares (Shanghai) Inc. Chimeric antigen receptor (car) constructs and nk cells expressing car constructs

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5031093A (hu) * 1973-07-26 1975-03-27
DE2545623C3 (de) * 1975-10-11 1979-11-08 Loos & Schmidt Wilhelm Loos Gmbh, 5970 Plettenberg Gewindeschneidautomat für Muttern o.a. Massenformteile
JPS6051338B2 (ja) * 1979-06-30 1985-11-13 株式会社東芝 電力調整装置
JPS56134993A (en) * 1980-03-21 1981-10-22 Tanabe Seiyaku Co Ltd Preparation of l-threonine by fermentation method
JPS58893A (ja) * 1981-06-25 1983-01-06 Ajinomoto Co Inc 発酵法によるl−イソロイシンの製造法
JPH0732711B2 (ja) * 1983-07-29 1995-04-12 協和醗酵工業株式会社 L−イソロイシンの製造法
US4601983A (en) * 1983-06-15 1986-07-22 Ajinomoto Co., Inc. Coryneform bacteria carrying recombinant plasmids and their use in the fermentative production of L-threonine and L-isoleucine
JPS6066984A (ja) * 1983-09-22 1985-04-17 Ajinomoto Co Inc 発酵法によるl−フェニルアラニンの製造法
JPS61195695A (ja) * 1985-02-26 1986-08-29 Ajinomoto Co Inc スレオニン又はイソロイシンの製造法
US5264353A (en) * 1985-08-23 1993-11-23 Toray Industries, Inc. Process for producing L-threonine by fermentation
JPS6244193A (ja) * 1985-08-23 1987-02-26 Toray Ind Inc 発酵法によるl−スレオニンの製造方法
JP2574786B2 (ja) * 1986-02-20 1997-01-22 協和醗酵工業株式会社 L−スレオニンの製造法
US5017483A (en) * 1986-02-20 1991-05-21 Kyowa Hakko Kogyo Co., Ltd. Process for producing L-threonine
JPS6437295A (en) * 1987-07-31 1989-02-07 Kyowa Hakko Kogyo Kk Production of l-threonine by fermentation
JP2536570B2 (ja) * 1987-10-12 1996-09-18 味の素株式会社 発酵法によるl―イソロイシンの製造法
JP2748418B2 (ja) * 1988-08-03 1998-05-06 味の素株式会社 組換えdna、該組換えdnaを有する微生物
JP3237134B2 (ja) * 1991-04-30 2001-12-10 味の素株式会社 アミノ酸生産能を有する微生物及び当該微生物を用いるアミノ酸の製造法
EP0519113A1 (en) * 1991-06-21 1992-12-23 Ajinomoto Co., Inc. Bacterial strains having high productivity of an amino acid and method of constructing these strains
JP3006926B2 (ja) * 1991-09-04 2000-02-07 協和醗酵工業株式会社 発酵法によるl−スレオニンの製造法

Also Published As

Publication number Publication date
DE69833469T2 (de) 2006-11-09
DE69833469D1 (de) 2006-04-20
US6143552A (en) 2000-11-07
HUP9801420A3 (en) 2003-07-28
EP0887420B1 (en) 2006-02-15
CA2240963A1 (en) 1998-12-23
JP3966583B2 (ja) 2007-08-29
EP0887420A3 (en) 2001-11-21
US5919670A (en) 1999-07-06
HU9801420D0 (en) 1998-08-28
CA2240963C (en) 2014-07-08
JPH119295A (ja) 1999-01-19
HUP9801420A2 (hu) 1999-06-28
EP0887420A2 (en) 1998-12-30
ATE317911T1 (de) 2006-03-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4245746B2 (ja) 発酵法によるアミノ酸の製造法
JP3036930B2 (ja) 発酵法によるl−イソロイシンの製造法
HU225737B1 (en) Process for producing l-amino acids by fermentation
JP3006926B2 (ja) 発酵法によるl−スレオニンの製造法
JP3151073B2 (ja) 発酵法によるアミノ酸の製造法
JP3698758B2 (ja) 発酵法によるl−ロイシンの製造法
HU202285B (en) Process for producing l-threonine by fermentation
JP3717970B2 (ja) 発酵法によるl−イソロイシンの製造法
JP3131311B2 (ja) 発酵法によるl−イソロイシンの製造法
JP2578492B2 (ja) 発酵法によるl−スレオニンの製造法
JP2971089B2 (ja) 発酵法によるl―スレオニンの製造法
JP3510331B2 (ja) 発酵法によるl−アミノ酸の製造法
US4455372A (en) Method for fermentative production of L-proline
JP2877414B2 (ja) 発酵法によるl―スレオニンの製造法
JP4620231B2 (ja) 発酵法によるl−アミノ酸の製造法
JPS5988094A (ja) 発酵法によるl−リジンの製造法
MXPA98005058A (en) Process to produce l-amino acids by fermentac
JP2899071B2 (ja) L―α―アラニンの製造法
KR960016870B1 (ko) 발효에 의한 l-이소로이신의 제조방법
HU207536B (en) Process for producing 1-threonine with fermentation
JPS5988095A (ja) 発酵法によるl−リジンの製造法

Legal Events

Date Code Title Description
GB9A Succession in title

Owner name: KYOWA HAKKO BIO CO., LTD., JP

Free format text: FORMER OWNER(S): KYOWA HAKKO KOGYO CO. LTD., JP

FH91 Appointment of a representative

Free format text: FORMER REPRESENTATIVE(S): DR. PALAGYI TIVADAR, DANUBIA SZABADALMI ES VEDJEGY IRODA KFT., HU

Representative=s name: DANUBIA SZABADALMI ES JOGI IRODA KFT., HU