A jelen találmány tárgya új pirimidinil-szulfonamidok, eljárás ezek előállítására és az e vegyületeket tartalmazó gyógyszerek.
Az 1 545 944 számú német közrebocsátási iratban
4-benzolszulfonamido-6-hidroxi- (vagy alkoxi)-alkoxi-pirimidinek kerültek ismertetésre. Az említett irodalmi helyen közölt (I) általános képlet 5-aralkil- (különösen 5-benzil)-helyettesített származékokat is magában foglal. Az ismert vegyületek vércukorcsökkentő hatásúak.
A találmány tárgya közelebbről (I) általános képletű új vegyületek [mely képletben
R1 jelentése hidrogénatom, halogénatom, 1-7 szénatomos alkil-, 1-7 szénatomos alkoxi-, 1-7 szénatomos alkil-tio- vagy trifluor-metil-csoport;
R2 jelentése hidrogénatom, halogénatom, 1-7 szénatomos alkoxi- vagy trifluor-metil-csoport vagy -O-CH2COORa csoport;
R3 jelentése hidrogénatom, halogénatom, 1-7 szénatomos alkil-, 1-7 szénatomos alkoxi-, 1-7 szénatomos alkil-tio-, trifluor-metil- vagy trifluor-metoxi-csoport; vagy
R2 és R3 együtt butadienil-, metilén-dioxi-, etiléndioxi- vagy izopropilidén-dioxi-csoportot képez;
R4 jelentése hidrogénatom, 1-7 szénatomos alkil-, ciklopropil-, trifluor-metil-, 1-4 szénatomos alkoxi-(l-7 szénatomos alkil)-, hidroxi-(l-4 szénatomos alkoxi)-(l-7 szénatomos alkil)-, 1-4 szénatomos alkoxi-(l-7 szénatomos alkoxi)-, hidroxi(1-4 szénatomos alkoxi)-(l-7 szénatomos alkoxi)-, amino-, fenil-, 1-7 szénatomos alkoxi-fenilcsoport vagy egy oxigén-, kén- vagy nitrogénatomot vagy két nitrogénatomot tartalmazó 5 vagy 6 tagú heteroaromás csoport vagy utóbbiak N-oxidszármazéka;
R5 jelentése hidrogénatom, 1-7 szénatomos alkilvagy 1-7 szénatomos alkanoil-, furoil-, metil-izoxazolil-karbonil- vagy indolil-karbonil-csoport;
R6_R9 jelentése hidrogénatom, halogénatom, trifluormetil-, 1-7 szénatomos alkil-, 1-7 szénatomos alkoxi-, 1-7 szénatomos alkil-tio-, metil-szulfinilvagy metil-szulfonil-csoport; vagy
R7 és R6 vagy R7 és R8 együtt butadienil-, metiléndioxi-, etilén-dioxi- vagy izopropilidén-dioxi-cso20 portot képez;
Z jelentése -0-, etilén- vagy viniléncsoport;
X és Y jelentése egymástól függetlenül -O- vagy
-S-; vagy
YR5 együttes jelentése 1-7 szénatomos alkil-szulfmil25 vagy 1-7 szénatomos alkil-szulfonil-csoport vagy a pirimidingyűrű 6-helyzetéhez kapcsolódó molekularész -O-CH2-CH(ORc)-CH2-O-Rd csoport lehet;
Ra, Rb, Rc és Rd jelentése egymástól függetlenül hidro30 génatom vagy 1-3 szénatomos alkilcsoport; vagy Rc és Rd együtt metilén-, etilén- vagy izopropilidéncsoportot képez; n értéke 1, 2 vagy 3].
A leírásban alkalmazott „kis szénatomszámú” kife35 jezés 1-7 szénatomos, előnyösen 1-4 szénatomos csoportot jelent. Az alkil-, alkoxi-, alkil-tio-csoport, valamint az alkanoilcsoport részét képező alkilcsoport egyenes láncú vagy elágazó láncú lehet. Ilyen alkilcsoport például a metil-, etil-, propil-, izopropil-, butil-, szek40 butil- és tercier-butil-csoport. A halogénatom fluor-, klór-, bróm- vagy jódatom, előnyösen klóratom lehet. A heterociklikus csoport R4 jelentésében szubsztituálatlan 5, illetve 6 tagú, egy oxigén-, nitrogén- vagy kén-, vagy két nitrogén-heteroatomot tartalmazó aromás hete45 rociklus, mint 2- és 3-furil-, pirimidinil-, 2-, 3- és 4-piridil- és piridil-N-oxid, 1,2- és 1,4-diazinil-, 2- és 3-tienil-, imidazolil-, pirrolilcsoport.
A fenti (I) általános képletű vegyületek endothelinreceptor-blokkolók. Ennélfogva ezen vegyületek alkal50 masak olyan betegségek kezelésére, melyek endothelinaktivitással kapcsolatosak, különösen keringési betegségek, hypertonia, ischaemia, érgörcs és angina pectoris kezelésére.
Az (I) általános képletű vegyületek egy előnyös cso55 portja, melynél Z jelentése -0-, továbbá azok, ahol R6 jelentése kis szénatomszámú alkoxi-, különösen metoxicsoport és R7, R8 és R9 jelentése hidrogénatom, vagy R6 és R8 jelentése hidrogénatom, R7 jelentése kis szénatomszámú alkoxi-, különösen metoxicsoport és R9 jelentése halogénatom, különösen klóratom.
HU 221203Β1
R1 és R2 előnyös jelentése hidrogénatom, R3 előnyös jelentése kis szénatomszámú alkilcsoport vagy R2-vel együtt metilén-dioxi-csoport. R4 előnyös jelentése hidrogénatom, 2-pirimidinil-, 2- és 3-furil-, 2- és 3tienil-, és p-metoxi-fenil-csoport. X előnyös jelentése oxigénatom. R5 jelentése előnyösen hidrogénatom.
Az (I) általános képletű vegyületek oly módon állíthatók elő, hogy
a) egy (II) általános képletű vegyületet (ahol R1, R2, R3, R4, R6, R7, R8, R9 és Z jelentése a fentiekben megadott és Hal jelentése halogénatom) egy (III) általános képletű vegyülettel (ahol X, Y, n, Ra, Rb és R5 jelentése a fentiekben megadott és M jelentése alkálifématom) reagáltatunk; vagy
b) Z helyén viniléncsoportot tartalmazó (I) általános képletű vegyületek előállítása esetén, egy (IV) általános képletű vegyületet (ahol R'-R5, Ra, Rb, X, Y és n jelentése a fentiekben megadott) - egy (V) általános képletű vegyülettel - az R6-R9 jelentése a fentiekben megadott, Q jelentése arilcsoport és A~ jelentése egy anion - reagáltatunk; vagy
c) Z helyén etiléncsoportot tartalmazó (I) általános képletű vegyületek előállítása esetén, egy (VI) általános képletű vegyületet (ahol R'-R9, Ra, Rb, X, Y és n jelentése a fent megadott) hidrogénezünk; vagy kívánt esetben a kapott (I) általános képletű vegyületben az R6-R9 helyén levő metil-tio-csoportot metilszulfinil- vagy metil-szulfonil-csoporttá oxidálunk és/vagy a kapott (I) általános képletű vegyületet sóvá alakítjuk.
A (II) általános képletű vegyület reagáltatását egy (III) általános képletű vegyülettel célszerűen a (III) képletű vegyület alapját képező glikol alkalmazása mellett, például n=2 esetben etilénglikolban végezzük. Az M alkálifém előnyösen nátrium. A reakciót célszerűen emelt hőmérsékleten, például 40-120 °C-on hajtjuk végre. Egy előnyös megvalósítás esetében (III) általános képletű vegyületként etilén-, propilén- vagy butilénglikol mononátriumsóját alkalmazzuk.
A (IV) általános képletű vegyület reakcióját (V) általános képletű vegyülettel önmagában ismert módon, a Wittig-reakciónál szokásosan alkalmazott körülmények között végezzük. A Q arilcsoport előnyösen fenilcsoport, az A- anion előnyösen CE, Br , HSO4 és tozil-oxi. A reakciópartnereket célszerűen savmegkötőszer jelenlétében, például erős bázis, mint például butillítium, nátrium-hidrid vagy dimetil-szulfoxid-nátriumsó vagy kálium-tercier-butilát jelenlétében, de kiváltképp adott esetben kis szénatomszámú alkilcsoporttal szubsztituált etilén-oxid, mint 1,2-butilén-oxid jelenlétében, adott esetben oldószerben, például egy aromás szénhidrogénben, mint benzol, szobahőmérséklet és a reakcióelegy forráspontja közötti hőmérsékleten reagáltatjuk egymással. A Wittig-reakció során egymással kapcsolatba lépő, a reakciópartnerekben lévő csoportok, mint a karboxil- és aminocsoport, célszerűen átmenetileg védettek, például mint karbonsav-észter, illetve tercier butoxi-karbonil-amino-származék.
A (VI) általános képletű vegyület hidrogénezése önmagában ismert módon, az olefin szénhidrogének hidrogénezési körülményeinek megfelelően, például hidrogénnel normál vagy magasabb nyomáson, nemesfém katalizátor, mint Pd, különösen hordozós Pd, mint Pd/C jelenlétében történik.
A (XIV) általános képletű vegyületnek a (XV) általános képletű vegyülettel történő átalakítása során mely eljárás nem tárgya a találmánynak -, ez utóbbi vegyületekben az R4 szubsztituensként adott esetben jelenlevő hidroxi- és aminocsoport célszerűen védett. A hidroxicsoport például szililcsoporttal, mint dimetil-tercier butil-szilil- vagy acilcsoporttal, mint acetilcsoport; az aminocsoport tercier butoxi-karbonil-csoporttal vagy benzil-oxi-karbonil-csoporttal lehet védve. Ezen védőcsoportokat önmagában ismert módon vihetjük be a vegyületekbe, illetve a (XIV) és (X) képletű vegyületek átalakítása után ugyancsak ismert módon távolíthatók el.
Az így kapott (I) általános képletű vegyületben levő szubsztituensek egymásba átalakíthatok. Például egy YR5 helyén levő hidroxilszubsztituens észterezhető vagy éterezhető. Egy YR5 helyén levő hidroxilcsoport étercsoporttá vagy észtercsoporttá, például acetáttá átalakítható. Másrészről az elsődlegesen keletkező reakciótermékekben jelen lévő ilyen csoport önmagában ismert módon lehasítható. A metil-tio-csoport metilszulfinil-csoporttá, illetve metil-szulfonil-csoporttá oxidálható. Az N-heterociklikus csoportok, mint piridilcsoport, N-oxiddá oxidálhatok. Ezen reakciók mindegyike önmagában ismert módon hajtható végre. Az (I) általános képletű vegyületek ugyancsak önmagában ismert módon sóvá, például alkálisóvá, mint például nátriumés káliumsóvá alakíthatók.
A kiindulási anyagként alkalmazott vegyületeket vagy az alábbiakban leírt módon lehet előállítani, vagy az ismert vegyületekkel, illetve az alábbiakban leírt előállítási módszerrel analóg módon állíthatók elő.
A (II) általános képletű vegyületek az 1. reakcióvázlatban leírtak szerint nyerhetők.
A (VII) képletű fenolt klór-malonsav-dietil-észterrel alkilezve (VIII) képletű vegyületet kapunk, amelyet formamidin-acetáttal vagy ennek homológjával, mint acetamidin-acetáttal (IX) képletű pirimidindionszármazékká kondenzálunk. Ebből foszfor-oxi-kloriddal diklórvegyületet kapunk, amelyet sztöchiometrikus mennyiségű (XI) képletű vegyülettel reagáltatva (II) általános képletű vegyületet nyerünk. Ezen átalakítások mindegyike alapművelet és az ilyen reakcióknál szokásos módon, szakember számára kézenfekvőén megvalósíthatók.
A (IV) általános képletű vegyületek a 2. reakcióvázlatban leírtak szerint nyerhetők.
Ennek megfelelően allil-malonsav-észtert formamidin-acetáttal vagy egy R4 szubsztituált származékkal kondenzáltatjuk, ezt követően a keletkezett pirimidindionban a hidroxilcsoportot klóratomra cserélve a (XII) általános képletű diklór-pirimidint nyerjük. Ezt a vegyületet egy R1, R2, R3 benzolszulfonamid-alkálisóval kondenzáltatjuk, miközben az allil-kettőskötés is átrendeződik és így a (XIII) általános képletű vegyületet nyerjük. A (XIII) képletű vegyületet egy (III) képle3
HU 221 203 Β1 tű vegyülettel a már ismertetett módon átalakítva a (XVI) általános képletű vegyületet nyerjük. A propeniloldallánc kettős kötésének oxidatív lehasításával kapjuk a (IV) általános képletű aldehidet.
Az (I) általános képletű vegyületek endothelinreceptor-blokkoló hatását az alábbiakban leírt kísérletekkel mutatjuk be:
I. Az endothelinkötés blokkolása humán placentamembránon [lásd Life Sci 44, 1429 (1989)]
A humán placentát 1 mM MgCl2-t és 250 mM szacharózt tartalmazó 5 mM triszpufferbe (pH 7,4) homogenizáltuk. A homogenizátumot 3000 g-vel 15 percig 4 °C-on centrifugáltuk, a plazmamembrán-frakciót tartalmazó felülúszót 30 percig 72 000 g-vel centrifugáltuk és a kiülepedett anyagot 7,4 pH-jú, 25 mM MgCl2-t tartalmazó 75 mM triszpufferrel mostuk. Ezután 10 g eredeti szövetet tartalmazó üledéket 7,4-es pH-jú, 25 mM MgCl2-t és 250 mM sucrozt tartalmazó 1 ml 75 mM triszpufferben szuszpendáltunk és 1 ml aliquotmennyiségeket -20 °C-on lefagyasztottunk.
A kötődési vizsgálathoz a lefagyasztott membránpreparátumot felolvasztottuk, majd 10 percig 25 000 gon végzett centrifugálás után a vizsgálathoz használt pufferben (50 mM triszpuffer, melynek pH-ja 7,4 és 25 mM MnCl2-t, 1 mM EDTA-t és 0,5% marhaalbumint tartalmaz) reszuszpendáltuk. 100 μΐ ilyen membránszuszpenziót, mely 70 pg proteint tartalmaz 50 μΐ l25I-endothelinnel (spec. aktivitás 2200Ci/mMol) a vizsgálathoz használt pufferben (25 000 cpm, végkoncentráció 20pM), valamint 100 μΐ vizsgálathoz használt puffért, mely különböző koncentrációban tesztvegyületet tartalmaz, inkubáltunk. Az inkubációt 20 °C-on 2 óráig vagy 4 °C-on 2 óráig végeztük. A szabad, illetve a membránhoz kötött radioligandumok elválasztását üvegszűrőn történő szűréssel végeztük.
Az (I) általános képletű vegyületek fenti kísérletek során meghatározott blokkoló hatását az 1. táblázatban IC50 formában adtuk meg, mely olyan koncentráció [μΜ], amely a 125I-endothelin specifikus kötődését 50%-ban blokkolja.
1. táblázat
A vegyület példaszáma |
ICjo (μΜ) |
1. |
0,115 |
2. |
0,100 |
6. |
0,200 |
12. |
0,125 |
24. |
0,073 |
25. |
0,050 |
27. |
0,099 |
II. Endothelinindukált kontrakció blokkolása izolált patkányaorta-gyűrűn
Felnőtt Wistar-Kyoto-patkány mellkasaortájából 5 mm hosszú gyűrűt kimetszettünk. A felhámot a belső felület enyhe dörzsölésével eltávolítottuk. Mindegyik gyűrűt 37 °C-on Krebs-Henseleit-oldatba merítettük 95% O2- és 5% CO2-tartalmú gáz átáramoltatása közben. A gyűrűk izometrikus feszültségét mértük. A gyűrűket 3 g előfeszitéssel nyújtottuk. 10 perces tesztvegyülettel vagy vehikulummal végzett inkubáció után kumulatív dózisban endothelin-l-et adtunk hozzá. A tesztvegyületek aktivitását a dózisviszonyok számításán keresztül határoztuk meg, azaz 100 μΜ tesztvegyület indukálta jobbra tolódásból (a magasabb értékek felé tolódik el) meghatároztuk az endothelin EC50 értékét, ahol EC50 egy olyan endothelinkoncentráció, mely a maximális kontrakció felét idézi elő. Minél nagyobb ez a dózisarány, annál inkább blokkolja a tesztvegyület az endothelin-1 biológiai hatását. Az endothelin EC50értéke a tesztvegyület távollétében 0,3 nM.
Az (I) általános képletű vegyületek okozta endothelin ECS0 jobbra tolódásának értékét a 2. táblázatban adtuk meg.
2. táblázat
A vegyület példaszáma |
Dózisviszony (jobbra tolódás) |
1. |
165 |
6. |
395 |
24. |
257 |
25. |
238 |
III. Az I. általános képletű vegyület vazokonstrikciót blokkoló hatásának in vivő vizsgálatát patkányon az alábbiakban leírt módon végeztük.
A patkányokat Na-tiobutabarbitallal (100 mg/kg ip.) altattuk. A femoralis artérián keresztül katétert vezettünk az artéria szisztemikus vérnyomásának mérésére, illetve a femorális vénán keresztül a véna cava inferiorba bevezetett katéteren át a tesztvegyületet injektáltuk. Egy dopplerszondát vezettünk a bal mellékvesébe és egy dopplerkészülékkel kötöttük össze. 45 percig leszorítva a bal mellékvese-artériát, a kilépésnél renális ischaemiát idéztünk elő. Az ischaemia beállta előtt 10 perccel a tesztvegyületet intraartériásan (ia.) 5 mg/kg dózisba vagy intravénásán 10 mg/kg dózisba beadtuk. A kontrollkísérletben a renális átvérzés a preischaemiás értékhez viszonyítva 43+4%-kal csökkent.
Két I. általános képletű vegyülettel kapott mérési értéket a 3. táblázatban adtunk meg.
3. táblázat
A vegyület példaszáma |
A renális átvérzés csökkenése, % |
1. |
13,4+5,2 |
6. |
11,7+4,7 |
Az (I) általános képletű vegyületek, mivel endothelinkötést blokkoló aktivitással rendelkeznek - ami a vazokonstrikciót növelő folyamatokkal kapcsolatos betegségek kezelésére alkalmas gyógyszerként alkalmazhatók. Ilyen betegségek például a magas vémyo4
HU 221 203 Β1 más, koronáriamegbetegedések, szívelégtelenségek, renális és myokardiális ischaemia, veseelégtelenség, dialízis, cerebrális ischaemia, agytrombózis, migrén, subarachnoidális vérzés, Raynaud-szindróma és pulmonális túlnyomás. De ugyanígy alkalmazhatók atherosclerosis, ballonindukált véredénytágulat következményeinek felszámolása, gyulladás, gyomor- és duodenális fekély, ulcus crusis, Gram-negatív szepszis, shock, glomerulonephritis, vesekólika, glaukóma, asthma, diabetikus komplikációk megelőzésére és kezelésére, ciklosporin beadását követő komplikációk megelőzésére vagy gyógyítására, valamint más, endothelinaktivitással kapcsolatos megbetegedések esetében.
Az (I) általános képletű vegyületek orálisan, rektálisan, parenterálisan, például intravénásán, intramuszkulárisan, szubkután, intrathecálisan vagy transzdermálisan, vagy szublingválisan vagy mint szemészeti készítmény, vagy mint aerosol adhatók be. Az alkalmazási formák például a kapszula, tabletta, orálisan beadható szuszpenzió vagy oldat, kúp, injekciós oldat, szemcsepp, kenőcs vagy sprayoldat.
Egy előnyös alkalmazási forma az intravénás, intramuszkuláris vagy orális alkalmazás. A dózírozás, amelyben az (I) általános képletű vegyületet hatásos mennyiségben adjuk be, függ a specifikus hatóanyag tulajdonságától, a kórtól, a beteg szükségleteitől és az alkalmazási módtól. Az általánosan alkalmazott dózis 0,1-100 mg/testtömeg kg/nap. Az (I) általános képletű vegyületet tartalmazó készítmény inért vagy farmakodinamikailag aktív adalékokat is tartalmazhat. A tabletta vagy granulátum például tartalmazhat egy sor kötőanyagot, töltőanyagot, vivőanyagot vagy hígítóanyagot. A folyékony készítmény például egy steril, vízzel hígítható oldat lehet. A kapszula tartalmazhat a hatóanyag mellett egy töltőanyagot vagy sűrítőanyagot. Továbbá tartalmazhatnak még ízesítőanyagot, szokásos konzerválószert, stabilizátort, nedvesítőt és emulgeálószert, továbbá sót az ozmotikus nyomás megváltoztatására, puffért és egyéb adalékokat.
Az előforduló vivőanyag és sűrítőanyag lehet szerves vagy szervetlen, mint például víz, zselatin, tejcukor, keményítő, magnézium-sztearát, talkum, gumiarábikum, poli(alkilén-glikol) és hasonlóak. Minden, az előállítás során alkalmazott segédanyag untoxikus kell legyen.
A találmányt az alábbi példákban mutatjuk be részletesebben. Az alábbiakban alkalmazandó rövidítések: THF = tetrahidrofürán, DMSO = dimetil-szulfoxid, MeOH=metanol.
1. példa
a) 3,0 g etilénglikolból és 138 mg nátriumból készített nátrium-glikolát-oldathoz 866 mg p-t-butil-N-[6klór-5-(o-metoxi-fenoxi)-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidot adtunk. A reakcióelegyet 4 órán át kevertük 95 °C-on argon alatt. Ezt követően az etilénglikolt ledesztilláltuk és a maradékot etil-acetát és IN sósav között megosztottuk. A szerves fázist megszárítottuk és az oldószert ledesztilláltuk. A maradékot diizopropiléterből kristályosítottuk. így 870 mg p-t-butil-N-[6-(2hidroxi-etoxi)-5-(o-metoxi-fenoxi)-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidot kaptunk. Olvadáspont: 143-148 °C.
b) 775 mg keletkezett szulfonamidot 20 ml meleg etanolban oldottuk. Az oldathoz sztöchiometrikus mennyiségű nátrium-etilátot adtunk, majd ezután az etanolt lehajtottuk, miközben egy üledék képződött. A kiválás teljessé tételére 3 ml izopropil-étert adtunk hozzá, így p-t-butil-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(o-metoxi-fenoxi)-4-pirimidinil]-benzolszulfonamid-nátriumot kaptunk. Olvadáspont nagyobb mint 250 °C.
A kiindulási anyagot az alábbiak szerint állítottuk elő:
c) 150 ml metanolból és 4,6 g nátriumból készített nátrium-metilát oldatához egymás után 25 g guajacolt és 37 g klór-malonsav-dimetil-észtert adtunk. A szuszpenziót 1 órán át 45 °C-on a nedvesség kizárása mellett kevertük. Ezután a metanolt ledesztilláltuk. A maradékot 200 ml toluolban felvettük és vízzel, 1%-os nátronlúggal és vízzel mostuk, míg a szerves fázis színtelen nem lett. Szárítás után lepároltuk az oldószert és a maradékot desztilláltuk. így 39,5 g dimetil-(o-metoxi-fenoxi)-malonátot kaptunk. Forráspont: 128 °C/7 Pa.
d) 150 ml metanolból és 3,5 g nátriumból készített nátrium-metilát-oldathoz jéghűtés mellett 5,5 g formamidin-acetátot és 12,7 g dimetil-(o-metoxi-fenoxi)-malonátot adtunk. A reakcióelegyet 1 órán át a nedvesség kizárása mellett 0-5 °C-on, majd 2 órán át szobahőfokon kevertük. Ezután az oldószert ledesztilláltuk, a maradékot vízben felvettük, a vizes fázist toluollal extraháltuk és a szerves fázist eldobtuk. A vizes fázist megsavanyítottuk, amikor 5-(o-metoxi-fenoxi)-6-hidroxi4(3H)-pirimidinon vált ki.
e) 9,4 g fentiek szerint előállított pirimidinont 20 ml acetonitrilben szuszpendáltuk és 12 g γ-kollidint adtunk hozzá. Ezután 5 ml POC13 15 ml acetonitriles oldatát csepegtettük hozzá a nedvesség kizárása mellett. A reakcióelegyet 8 órán át refluxhőmérsékleten kevertük, majd az oldószert és a feleslegben lévő reagenseket ledesztilláltuk. A maradékot metilén-kloridban felvettük és vízzel, telített nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal végül telített konyhasóoldattal mostuk. Az oldatot besűrítettük és egy rövid Kieselgél-oszlopon metilén-kloriddal eluáltuk. Az eluátumot besűrítettük és a maradékot etanol/hexán oldószerelegyből kristályosítottuk. így 8,5 g 4,6-diklór-5-(o-metoxi-fenoxi)-pirimidint nyertünk. Olvadáspont: 79-80 °C.
f) 0,8 g 4,6-Diklór-5-(o-metoxi-fenoxi)-pirimidint és 1,5 g p-t-butil-szulfonil-amid-káliumot 3 ml száraz dimetil-szulfoxidban argon alatt 1,5 órán át 120 °C-on melegítettük. Ezt követően a dimetil-szulfoxidot ledesztilláltuk, a maradékot etil-acetát és IN sósav között megosztottuk és a szerves fázist semlegesre mostuk. A szerves fázist szárítottuk, az oldószert lehajtottuk és a maradékot 3 ml metanollal hoztuk össze. így 950 mg p-t-butil-N-[6-klór-5-(o-metoxi-fenoxi)-4-pirimidinil]benzolszulfonamidot nyertünk. Olvadáspont: 152 °C.
2. példa
Az 1. példa a) pontjában leírtakkal analóg módon pizopropil-N-[6-klór-5-(o-metoxi-fenoxi)-4-pirimidi5
HU 221 203 Β1 nil]-benzolszulfonamidból N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(ometoxi-fenoxi)-4-pirimidinil]-p-izopropil-benzolszulfonamidot kaptunk. Olvadáspont: 142-143 °C. Az 1. példa b) pontjában leírtakkal analóg módon a vegyületet kvantitatíve vízoldható nátriumsóvá alakítottuk. A kiindulási anyagot az 1. példa f) pontjában leírtakkal analóg módon 540 mg 4,6-diklór-5-(o-metoxi-fenoxi)pirimidin és 360 mg p-izopropil-benzolszulfonamidkálium reagáltatásával állítottuk elő.
3. példa
Az 1. példa a) pontjában leírtakkal analóg módon N-[6-klór-5-(o-tolil-oxi)-4-pirimidinil]-p-butil-szulfonamidból p-t-butil-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(o-toliloxi)-4’pirimidinil]-benzolszulfonamidot nyertünk. Olvadáspont : 190-192 °C.
A kiindulási anyagot az alábbiak szerint állítottuk elő:
Az 1. példa c) pontjában leírtakkal analóg módon dietil-bróm-malonátot nátrium-o-krezoláttal átalakítva dietil-(o-tolil-oxi)-malonátot kaptunk, forráspont: 120 °C/7 Pa.
Az 1. példa d) pontjában leírtakkal analóg módon a fenti malonátból 5-(o-tolil-oxi)-6-hidroxi-4(3H)-pirimidinont kaptunk, amelyből az 1. példa e) pontjával analóg módon 4,6-diklór-(o-tolil-oxi)-pirimidint kaptunk. Olvadáspont: 78-79 °C (etanol/hexán). Ezen utóbbi vegyületet p-t-butil-szulfonamid-káliummal átalakítva N-[6-klór-5-(o-tolil-oxi)-4-pirimidinil]-p-butil-szulfonamidot nyertünk.
4. példa
Az 1. példa a) pontjával analóg módon p-t-butil-N[6-klór-5-(o-klór-fenoxi)-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidból p-t-butil-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(o-klór-feniloxi)-4-pirimidin-il]-benzolszulfonamidot kaptunk. Olvadáspont: 178-179 °C (diizopropil-éterből).
A kiindulási anyagot az alábbiak szerint állítottuk elő:
Az 1. példa e) pontjában leírtakkal analóg módon dietil-bróm-malonátból és nátrium-o-klór-fenolátból dietil-(o-klór-fenoxi)-malonátot kaptunk színtelen folyadékként, amit az 1. példa d) pontjával analóg módon 5(o-klór-fenoxi)-6-hidroxi-4(3H)-pirimidionná alakítottunk. Ez utóbbi vegyületből az 1. példa e) pontjával analóg módon 4,6-diklór-(o-klór-fenoxi)-pirimidint kaptunk, olvadáspont: 76-77 °C (etanol/hexán-ból) és ebből p-t-butil-szulfonamid-káliummal p-t-butil-N-[2-klór5-(o-klór-fenoxi)-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 186-187 °C (metanolból).
5. példa
Az 1. példa a) pontjában leírtakkal analóg módon N-[6-klór-5-(o-klór-fenoxi)-4-pirimidinil]-p-izopropilbenzolszulfonamidból N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(oklór-fenoxi)-4-primidinil]-p-izopropil-benzolszulfonamidot kaptunk, olvadáspont: 174-175 °C (etil-acetátból).
A kiindulási anyagot az 1. példa f) pontjával analóg módon 4,6-diklór-5-(o-klór-fenoxi)-pirimidinből és pizipropil-benzolszulfonamid-káliumból nyertük, olvadáspont: 174-176 °C (metanolból).
6. példa
Az 1. példa a) pontjával analóg módon p-t-butil-N[6-klór-5-(m-metoxi-fenoxi)-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidból p-t-butil-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(m-metoxi-fenoxi)-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidot kaptunk. Olvadáspont: 165-167 °C (diizopropil-éterből).
A szulfonamidot 0,5N KOH-val etanolban átalakítva káliumsót kaptunk, olvadáspont: 213-215 °C.
A nátriumsót az 1. példa b) pontjában leírtakkal analóg módon nyertük, olvadáspont: 265-270 °C (diizopropil-éterből).
A kiindulási anyagot az alábbiak szerint állítottuk elő:
A dietil-bróm-malonátot az 1. példa c) pontjával analóg módon nátrium-m-metoxi-fenoláttal átalakítva dietil-(m-metoxi-fenoxi)-malonátot kaptunk színtelen folyadékként, forráspont: 143 °C/0,05 torr. Az így kapott malonésztert az 1. példa d) pontjában leírtakkal analóg módon 5-(m-metoxi-fenoxi)-6-hidroxi-4(3H)-pirimidinonná alakítottuk, melyből az 1. példa e) pontjával analóg módon 4,6-diklór-5-(m-metoxi-fenoxi)-pirimidint nyertünk, olvadáspont: 109-110 °C. Az utolsónak említett vegyületet p-t-butil-benzolszulfonamid-káliummal átalakítva p-t-butil-N-[6-klór-5-(m-metoxi-fenoxi)-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 152 °C (metanolból).
7. példa
Az 1. példa a) pontjában leírtakkal analóg módon pt-butil-N-[6-klór-5-fenoxi-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidból p-t-butil-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-fenoxi4-pirimidinil]-benzolszulfonamidot kaptunk, olvadáspont: 165-167 °C (diizopropil-éterből).
A kiindulási anyagot az alábbiak szerint állítottuk elő:
Dietil-bróm-malonátot az 1. példa c) pontjában leírtakkal analóg módon nátrium-fenoláttal dietil-fenoximalonáttá alakítottuk, forráspont: 140 °C/0,05 torr. A malonészterből az 1. példa e) pontjával analóg módon 5-fenoxi-6-hidroxi-4(3H)pirimidinont kaptunk, melyből az 1. példa e) pontjával analóg módon 4,6-diklór-5-fenoxi-pirimidint nyertünk, olvadáspont: 89-90 °C (etanol/hexán-ból). Ez utóbbi vegyületet p-tbutil-benzolszulfonamid-káliummal átalakítva p-t-butil-N-[6-klór-5-fenoxi-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 143-144 °C.
8. példa
Az 1. példa a) és f) pontjában leírtakkal analóg módon 4,6-diklór-5-(p-metoxi-fenoxi)-4-pirimidinből p-tbutil-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(p-metoxi-fenoxi)-4-pirimidinilj-benzolszulfonamidot kaptunk, olvadáspont: 141-142°C.
A kiindulási anyagot az 1. példa c), d), és e) pontjaival analóg módon állítottuk elő, mely során a dietilbróm-malonát nátrium-p-metoxi-fenoláttal átalakítva dietil-p-metoxi-fenoxi-malonátot kaptunk, forráspont:
HU 221 203 Β1
140 °C/7 Pa és továbbalakítva 5-(p-metoxi-fenoxi)-6hidroxi-4(3H)pirimidinont, illetve 4,6-diklór-5-(p-metoxi-fenoxi)-4-pirimidint nyertünk, olvadáspont: 107-108 °C (etanol/hexán-ból).
9. példa
Az 1. példa a) pontjában leírtakkal analóg módon pt-butil-N-[6-klór-5-(o-etoxi-fenoxi)-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidból p-t-butil-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5(o-etoxi-fenoxi)-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidot kaptunk, olvadáspont: 120-121 °C (diizopropiléterből).
A kiindulási anyagot az 1. példa c), d), e) és f) pontjaiban leírtakkal analóg módon dimetil-klór-malonátból az alábbi közbenső termékeken keresztül állítottuk elő:
dimetil-(o-etoxi-fenoxi)malonát, forráspont:
150 °C/7 Pa
5-(o-etoxi-fenoxi)-6-hidroxi-4(3H)pirimidinon,
4,6-diklór-5-(o-etoxi-fenoxi)-4-pirimidin, 5-p-t-butil-N-[6-klór-5-(o-etoxi-fenoxi)-4pirimidinilj-benzolszulfonamid, olvadáspont:
162-163 °C (metanolból)
10. példa
Az 1. példa a) pontjában leírtakkal analóg módon p(2,2-dimetil-propil)-N-[6-klór-5-(o-metoxi-fenoxi)-4pirimidinilj-benzolszulfonamidból p-(2,2-dimetil-propil)-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(o-metoxi-fenoxi)-4-pirimidinilj-benzolszulfonamidot kaptunk, olvadáspont: 136-137 °C (diizopropil-éterből). A kiindulási anyagot az 1. példa c), d) és f) pontjaiban leírtakkal analóg módon állítottuk elő az alábbi közbenső termékeken keresztül :
p-(2,2-dimetil-propil)benzolszulfoklorid, forráspont: 105 °C/0,05 torr, 2,2-dimetil-p-(2,2-dimetil-propil)-benzolszulfonamid-kálium, p-(2,2-dimetil-propil)N-[6-klór-5-(o-metoxi-fenoxi)-4-pirimidinil]-benzolszulfonamid, 164-165 °C (metanolból).
11. példa
Az 1. példa a) pontjában leírtakkal analóg módon N-[6-klór-2-metil-5-(m-metoxi-fenoxi)-4-pirimidinil]p-izopropil-benzolszulfonamidból (olvadáspont: 152-153 °C) p-izopropil-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-2-metil-5-(m-metoxi-fenoxi)-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidot kaptunk, olvadáspont: 129-130 °C (diizopropil-éterből).
A kiindulási anyagot az alábbiak szerint állítottuk elő:
Az 1. példa e) pontjában leírtakkal analóg módon acetamidin-hidroklorid alkalmazása mellett formamidin-acetátot használva dimetil-(m-metoxi-fenoxi)-malonátot kaptunk 5-(m-metoxi-fenoxi)-2-metil-6-hidroxi4(3H)pirimidinonhoz. Abból az 1. példa e) pontjában leírtakkal analóg módon 4,6-diklór-2-metil-5-(m-metoxifenoxi)-pirimidint és ebből p-izopropil-benzolszulfonamid-káliummal N-[6-klór-2-metil-5-(m-metoxi-fenoxi)-4-pirimidinil]-p-izopropil-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 152-153 °C (metanolból).
12. példa
Az 1. példa a) pontjában leírtakkal analóg módon N-[6-klór-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-fenil-4-pirimidinil]-pizopropil-benzolszulfonamidból N-[6-(2-hidroxietoxi)-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-fenil-4-pirimidinil]-pizopropil-benzolszulfonamidot kaptunk.
A kiindulási anyagot az 1. példa d), e) és f) pontjaiban leírtakkal analóg módon dimetil-(o-metoxi-fenoxi)-malonátból 5-(o-metoxi)-2-fenil-6-hidroxi4(3H)-pirimidinon-on 4,6-diklór-2-fenil-5-(o-metoxifenoxij-pirimidinen (olvadáspont: 135-136 °C) és N[6-klór-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-fenil-4-pirimidinil]-pizipropil-benzolszulfonamidon keresztül nyertünk, olvadáspont: 190-191 °C (metanolból).
13. példa
780 mg benzil-trifenil-foszfónium-klorid 10 ml abszolút tetrahidrofúrános elegyéhez -20 °C-on 1,3 ml 1,6M butil-lítium hexános oldatát adtuk. A reakcióelegyet -20 °C-on 15 percig kevertük és ezután 280 mg [2-(5-formil-6-p-toluolszulfonamid-4-pirimidinil)-oxietil]-acetátot adtunk hozzá. A reakcióelegyet hagytuk szobahőfokra melegedni és 2 órán át szobahőfokon kevertük. A tetrahidrofúránt csökkentett nyomáson ledesztilláltuk, a maradékot etil-acetátban oldottuk és a szerves fázist vízzel és telített konyhasóoldattal mostuk, szárítottuk és bepároltuk. A maradékot szilikagélen metilén-klorid/etil-acetát (9:1 és 8:2) oldószereleggyel eluálva kromatografáltuk. így 160 mg [2-[5-[(E/Z)sztiril]-6-p-toluolszulfonamid-4-pirimidinil]-oxi-etil]acetátot nyertünk, olvadáspont: 146-156 °C.
A kiindulási anyagot az alábbiak szerint állítottuk elő:
5-all i 1-4,6-diklór-pirimidin-p-toluol szu 1fonamid-káliumból és p-toluolszulfonamid-káliumból N-[6-klór-5[(E/Z)-propenil]-4-pirimidinil]-p-toluolszulfonamidot kaptunk, melyből etilénglikol-nátriummal reagáltatva N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-[(E/Z)-propenil]4-pirimidinil]-p-toluolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 130-132 °C. Ecetsavanhidriddel piridin jelenlétében tetrahidrofüránban reagáltatva [2-[[5-[(E/Z)-propenil]-6-p-toluolszulfonamido-4-pirimidinil]-oxi-etil]acetátot kaptunk, olvadáspont: 160-163 °C.
390 mg fenti vegyületet és 0,8 mg ozmiumtetroxidot adtunk 2,5 ml víz és 7 ml dioxán elegyéhez, majd 30 perc alatt szobahőfokon 450 mg nátrium-mperjodátot, majd 2 órán át szobahőfokon keverve további 8 mg ozmium-tetroxidot adtunk hozzá. A reakcióelegyet további 5 órán át kevertük és feldolgozva [2-(5-formil-6-p-toluolszulfonamid-4-pirimidinil)-oxi-etil]-acetátot nyertünk, olvadáspont: 130-144 °C (etil-acetátból és dietil-éterből kristályosítva).
14. példa
120 mg 2-[[5-[(E/Z)-sztiril]-6-p-toluolszulfonamid4-pirimidinil)-oxi]-etil-acetátot 3 ml abszolút etanol és 3 ml abszolút tetrahidrofurán elegy ében 4 mg 5%-os palládium-szén jelenlétében hidrogéneztük. A hidrogénfelvétel befejeződése után a katalizátort kiszűrtük és a szerves fázist csökkentett nyomáson bepároltuk.
HU 221 203 Β1
A maradékot szilikagélen etil-acetáttal kromatografáltuk és így 110 mg 2-[[5-fenetil-6-p-toluolszulfonamid-4-pirimidinil)-oxi]-etil-acetátot nyertünk, olvadáspont: 120-123°C.
75. példa mg 2-[(5-fenetil-6-p-toluolszulfonamid-4pirimidinil)-oxi]-etil-acetátot 15 órán át 20 °C-on 5 ml metanolban 53 mg finoman porított kálium-karbonáttal kevertük. Ezután csökkentett nyomáson a metanolt eltávolítottuk és a maradékot etil-acetátban felvettük, a szerves fázist vízzel és telített konyhasóoldattal mostuk, szárítottuk és csökkentett nyomáson bepároltuk. A maradékot szilikagélen 1:1 arányú metilén-klorid/etil-acetát oldószereleggyel, majd etil-acetáttal eluálva kromatografáltuk és így 40 mg N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-fenetil-4-pirimidinil]-p-toluolszulfonamidot nyertünk fehér gyantaként.
16. példa
A 15. példával analóg módon 2-[[5-[(E/Z)-sztiril]6-p-toluolszulfonamido]-4-pirimidinil)-oxi]-etil-acetátból N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-[(E/Z)-sztiril]-4-pirimidinil]-p-toluolszulfonamidot nyertünk fehér gyanta formájában.
7. példa
Az 1. példa a) pontjával analóg módon N-[6-klór-5(2,4,6-triklór-fenoxi)-4-pirimidinil]-p-izopropil-benzolszulfonamidból és etilénglikol-nátriumból N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(2,4,6-triklór-fenoxi)-4-pirimidinil]-p-izopropil-benzolszulfonamidot kaptunk, olvadáspont: 182-183 °C (metilén-kloridból és diizopropil-éterből).
A kiindulási anyagot 4,6-diklór-5-(2,4,6-triklór-fenoxij-pirimidinből és p-izopropil-benzolszulfonamidból állítottuk elő, olvadáspont: 217-218 °C (metilénkloridból és diizopropil-éterből).
18. példa
Az 1. példa a) pontjával analóg módon N-[6-klór-5(2,4,6-triklór-fenoxi)-4-pirimidinil]-o-toluolszulfonamidból és etilénglikol-nátriumból N-[6-(2-hidroxietoxi)-5-(2,4,6-triklór-fenoxi)-4-pirimidinil]-o-toluolszulfonamidot kaptunk, olvadáspont: 144-145 °C (diizopropil-éterből).
A kiindulási anyagot 4,6-diklór-5-(2,4,6-triklór-fenoxi)-pirimidinből és o-toluolszulfonamidból állítottuk elő, olvadáspont: 107-109 °C (diizopropil-éterből).
19. példa
Az 1. példa a) pontjában leírtakkal analóg módon N-[6-klór-5-(2,4,6-triklór-fenoxi)-4-pirimidinil]-2,4xilolszulfonamidból és etilénglikol-nátriumból N-[6(2-hidroxi-etoxi)-5-(2,4,6-triklór-fenoxi)-4-pirimidinil]-2,4-xilolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 157-158 °C (diizopropil-éterből).
A kiindulási anyagot az alábbiak szerint állítottuk elő:
18,0 g 2,4,6-triklór-fenol és 32,0 g dietil-bróm-malonát 180 ml acetonnal és 20 ml toluollal képezett oldatához 16,9 g vízmentes kálium-karbonátot adtunk. A reakcióelegyet 24 órán át reflux mellett kevertük, az oldatból a kivált csapadékot kiszűrtük és csökkentett nyomáson bepároltuk. A maradékot toluolban felvettük, a szerves oldatot 5%-os nátrium-karbonát-oldattal, majd vízzel mostuk, nátrium-szulfáton szárítottuk és a sót leszűrve csökkentett nyomáson bepároltuk. A maradékot 1 Hgmm alatti nyomáson bepároltuk, így színtelen olajat kaptunk (forráspont: 171-174 °C), amiből formamidin-acetáttal és nátrium-metiláttal 5-(2,4,6-triklór-fenoxi)-4,6(3H,5H)-pirimidindiont kaptunk, olvadáspont : 270 °C-nál magasabb. A terméket további felhasználás előtt 80 °C-on egy éjszakán át csökkentett nyomáson szárítottuk.
7,6 g 5-(2,4,6-triklór-fenoxi)-4,6(3H,5H)-pirimidindiont, 6,6 g tetraetil-ammónium-kloridot, 3,3 ml kollidint és 13,7 ml foszfor-oxi-kloridot 70 ml acetonitrilben oldottunk és 4,5 órán át refluxáltunk, az oldatot csökkentett nyomáson bepároltuk, a maradékot háromszor éterrel kezeltük, az egyesített szerves oldatot egy éjszakán át szűrtük és csökkentett nyomáson bepároltuk. A maradékot éterből és n-hexánból kristályosítottuk. így 4,6-diklór-5-(2,4,6-triklór-fenoxi)-pirimidint kaptunk, olvadáspont: 104-105 °C.
4.6- Diklór-5-(2,4,6-triklór-fenoxi)-pirimidinből és 2,4-xilolszulfonamidból N-[6-klór-(2,4,6-triklór-fenoxi)-4-pirimidinil]-2,4-xilolszulfonamidot kaptunk, olvadáspont: 267 °C (acetonitrilből és diizopropiléterből).
20. példa
4.6- Diklór-5-[(2-metoxi-4-metil)-fenoxi]-pirimidint p-t-butil-benzolszulfonamiddal és ezután etilénglikol-nátriummal reagáltatva szilárd anyagként p-t-butilN-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-[(2-metoxi-p-tolil)-oxi]-4-pirimidinilj-benzolszulfonamidot nyertünk.
A kiindulási anyagot metil-guajakol és dietil-brómmalonát, majd formamidin-acetát reakciójával 5-[(2metoxi-4-metil)-fenoxi]-4,6(3H,4H)-pirimidindion-on keresztül (olvadáspont: 234-236 °C) foszfor-oxi-kloriddal reagáltatva nyertük.
27. példa
4,6-Diklór-5-[(2-metoxi-4-metil)-fenoxi]-pirimidint p-izopropil-benzolszulfonamiddal, majd etilénglikol-nátriummal reagáltatva N-[5-(2-metoxi-4-metil)-fenoxi-6-(2-hidroxi-etoxi)-pirimidinil]-p-izopropil-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 135-136 °C (etil-acetátból).
22. példa
4.6- Diklór-5-[(2-metoxi-4-metil)-fenoxi]-pirimidint o-etil-benzolszulfonamiddal, majd etilénglikol-nátriummal reagáltatva szilárd anyagként N-[5-(2-metoxi4-metil)-fenoxi]-6-(2-hidroxi-etoxi)-4-pirimidinil]-oetil-benzolszulfonamidot nyertünk.
23. példa
4.6- Diklór-5-(2-metoxi)-fenoxi-2-metil-pirimidint p-t-butil-fenilszulfonamiddal, majd etilénglikol-nát1
HU 221 203 Β1 riummal reagáltatva p-t-butil-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5(o-metoxi-enoxi)-2-metil-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 123-124 °C (etilacetátból).
24. példa
4.6- Diklór-5-[(2-metoxi-4-metil)-fenoxi]-2-metilpirimidint p-izopropil-benzolszulfonamiddal, majd etilénglikol-nátriummal reagáltatva N-[6-(2-hidroxietoxi)-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-metil-4-pirimidinil]-pizopropil-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 124-126 °C (acetonitril, izopropanol és vízből).
25. példa
4.6- Diklór-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(trifluor-metil)-pirimidint p-izopropil-benzolszulfonamiddal, majd etilénglikol-nátriummal reagáltatva szilárd anyagként N-[6-(2hidroxi-etoxi)-5-(o-metoxi-fenoxi)-(2-trifluor-metil)-4-pirimidinil]-p-izopropil-benzolszulfonamidot nyertünk.
26. példa
4.6- Diklór-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(trifluor-metil)-pirimidint p-t-butil-benzolszulfonamiddal, majd etilénglikol-nátriummal reagáltatva szilárd anyagként p-t-butilN-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-(trifluormetil)-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 190-192 °C (toluolból). Nátriumsó: olvadáspont: 288-289 °C.
27. példa
5-(l,3-Benzodioxol-5-il-oxi)-4,6-diklór-pirimidint p-t-butil-fenilszulfonamiddal, majd ezután etilénglikolnátriummal reagáltatva N-[5-(l,3-benzodioxol-5-iloxi)-6-(2-hidroxi-etoxi)-4-pirimidinil]-p-t-butil-benzolszulfonamidot nyertünk szilárd anyagként.
28. példa
5-( 1,3-Benzodioxol-5-il-oxi)-4,6-diklór-pirimidint p-izopropil-benzolszulfonamiddal, majd etilénglikolnátriummal reagáltatva N-[5-(l,3-benzodioxol-5-iloxi)-6-(2-hidroxi-etoxi)-4-pirimidinil]-p-izopropil-benzolszulfonamidot nyertünk szilárd anyagként.
29. példa
5-(2-Metoxi-fenoxi)-4,6-diklór-pirimidint o-metoxifenil-szulfonamiddal, majd etilénglikol-nátriummal reagáltatva N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(o-metoxi-fenoxi)-4pirimidinil]-o-metoxi-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 164-165 °C (etil-acetátból).
30. példa p-t-Butil-N-[6-klór-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-metil-4pirimidinilj-benzolszulfonamidot 1,4-butándiol-mononátriumsóval reagáltatva p-t-butil-N-[6-(4-hidroxibutoxi)-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-metil-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidot nyertünk fehér hab formájában.
31. példa
4.6- Diklór-5-(2-naftil-oxi)-pirimidint p-t-izopropilfenilszulfonamiddal, majd etilénglikol-nátriummal reagáltatva N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(2-naftil-oxi)-4-pirimidinil]-p-izopropil-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 160—161 °C (diizopropil-éterből).
32. példa
4.6- Diklór-5-(2-naftil-oxi)-pirimidint p-t-butil-fenilszulfonamiddal, majd etilénglikol-nátriummal reagáltatva N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(2-naftil-oxi)-4-pirimidinil]-p-t-butil-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 197-198 °C (diizopropil-éterből).
33. példa
4.6- Diklór-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-propil-pirimidint p-t-izopropil-fenilszulfonamiddal, majd etilénglikolnátriummal reagáltatva N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-propil-4-pirimidinil]-p-izopropil-benzolszulfonamidot nyertünk szilárd anyagként.
34. példa
4.6- Diklór-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-propil-pirimidint p-t-butil-fenilszulfonamiddal, majd etilénglikol-nátriummal reagáltatva p-t-butil-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5(2-o-fenoxi-metoxi)-2-propil-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidot nyertünk.
35. példa
4.6- Diklór-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-metil-pirimidint alfa,alfa,alfa-trifluor-p-toluolszulfonamiddal, majd etilénglikol-nátriummal reagáltatva alfa,alfa,alfa-trifluorN-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-metil-4pirimidinil]-p-toluolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 144-145 °C (etil-acetátból).
36. példa
4,6-Diklór-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-metil-pirimidint p-klór-fenilszulfonamiddal, majd etilénglikol-nátriummal reagáltatva p-klór-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5(o-metoxi-fenoxi)-2-metil-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 134-135 °C (etilacetátból).
7. példa
4,6-Diklór-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-metil-pirimidint p(trifluor-metoxi)-szulfonamiddal, majd etilénglikol-nátriummal reagáltatva N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(o-metoxifenoxi)-2-metil-4-pirimidinil]-p-(trifluor-metoxi)-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 138-140 °C (etilacetátból).
38. példa
4,6-Diklór-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-metil-pirimidint o-etil-benzolszulfonamiddal, majd etilénglikol-nátriummal reagáltatva o-etil-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(ometoxi-fenoxi)-2-metil-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidot nyertünk fehér habként.
39. példa
4,6-Diklór-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-metil-pirimidint p-toluolszulfonamiddal, majd etilénglikol-nátriummal reagáltatva N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(o-metoxi-fe9
HU 221203Β1 noxi)-2-metil-4-pirimidinil]-p-toluolszulfonamidot nyertünk fehér habként.
40. példa
4,6-Diklór-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-metil-pirimidint
2-naftil-szulfonamiddal, majd etilénglikol-nátriummal reagáltatva N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-metil-4-pirimidinil]-2-naftalinszulfonamidot nyertünk fehér habként.
41. példa p-t-Butil-N-[6-klór-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-metil-4pirimidinilj-benzolszulfonamidot 1,3-propándiol-mononátriumsóval reagáltatva p-t-butil-N-[6-(3-hidroxipropoxi)-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-metil-4-pirimidinil]benzolszulfonamidot nyertünk fehér habként.
42. példa fvz. 1. példa a) pontjában leírtakkal analóg módon 300 mg p-t-butil-N-[6-klór-5-[(o-metil-tio)-fenoxi]-4-pirimidinilj-benzolszulfonamidot p-t-butil-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-[(o-metil-tio)-fenoxi]-4-pirimidinil]-benzolszulfonamiddá alakítottuk. 250 mg p-t-butil-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-[(o-metil-tio)-fenoxi]-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidot kaptunk, olvadáspont: 149-150 °C.
A kiindulási anyagot az alábbiak szerint állítottuk elő:
a) KJór-malonsav-dimetil-észterből és (o-metil-tio)fenolból az 1. példa c) pontjával analóg módon nyertük az (o-metil-tio)-fenoxi-malonsav-dimetil-észtert. 17 g (o-metil-tio)-fenolból 23 g malonátot kaptunk toluol-hexán elegyből.
b) Az 1. példa d) pontjában leírtakkal analóg módon 13,5 g a) pont szerinti malonátból és formamidin-acetátból 9,15 g 5-[(o-metil-tio)-fenoxi]-6-hidroxi-4(3H)pirimidinont nyertünk, MS: 250 (M).
c) Az előző vegyület 2,5 g-ját és 2,9 g diizopropiletil-amint 15 ml acetonitrilben szuszpendáltuk. Ezen szuszpenzióhoz 2 ml foszfor-oxi-kloridot csepegtettünk és ezután a keveréket 5 órán keresztül refluxáltuk. Az 1. példa e) pontjában leírtak szerinti feldolgozás után 4,6-diklór-5-[(o-metil-tio)-fenoxi)-pirimidint nyertünk; n-hexánból kristályosítva 1 g pirimidinszármazékot kaptunk, olvadáspont: 89-90 °C.
d) Az 1. példa f) pontjával analóg módon 580 mg
4,6-diklór-5-[(o-metil-tio)-fenoxi]-pirimidint 850 mg p-t-butil-benzolszulfonamid-káliummal reagáltatva p-tbutil-N-(6-klór-5-[(o-metil-tio)-fenoxi]-4-pirimidinil]benzolszulfonamiddá alakítottuk. Metanolból átkristályosítva 480 mg fehér kristályt kaptunk, olvadáspont: 154-155 °C.
43. példa
a) Az 1. példa a) pontjában leírtakkal analóg módon 350 mg p-t-butil-N-[6-klór-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-fenil-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidot p-t-butil-N-[6(2-hidroxi-etoxi)-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-fenil-4-pirimidinil]-benzolszulfonamiddá alakítottuk. így 330 mg fehér kristályt kaptunk (diizopropil-éterből kristályosítva), olvadáspont: 160-161 °C.
b) 225 mg a) pontban kapott vegyületet etanolban oldottunk. Az oldathoz sztöchiometrikus mennyiségű, metanolban oldott kálium-hidroxidot adagoltunk. Ezután az oldószert ledesztilláltuk és a maradékhoz diizopropil-étert adtunk. így p-t-butil-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5(o-metoxi-fenoxi)-2-fenil-4-pirimidinil]-benzolszulfonamid-káliumot kaptunk, MS: 588 [(M+K)+j.
44. példa
Az 1. példa a) pontjában leírtakkal analóg módon N[2-amino-6-klór-5-(o-metoxi-fenoxi)-4-pirimidinil]-p-tbutil-benzolszulfonamidból N-[2-amino-6-(2-hidroxietoxi)-5-(o-metoxi-fenoxi)-4-pirimidinil]-p-t-butil-benzolszulfonamidot állítottunk elő fehér kristályok formájában, olvadáspont: 168 °C (diizopropil-éterből).
A kiindulási anyagot az alábbiak szerint állítottuk elő:
a) 2,3 g nátrium 100 ml metanolos oldatához 7,65 g 5-(o-metoxi-fenoxi)-malonsav-dimetil-észtert és 3 g guanidin-hidrokloridot adtunk. A szuszpenziót 3 órán át szobahőmérsékleten argon alatt kevertük. Ezután a metanolt ledesztilláltuk és a maradékot vízben felvettük. A szokásos kezelés után, amit részletesen leírtunk, a vegyületet leválasztottuk, mely során ecetsavat csöpögtettünk hozzá, míg az oldat pH-ja 4,5-öt el nem ért. így 6,4 g nyersterméket kaptunk, amiből 1,35 g-ot 10 ml dioxánban szuszpendáltunk. Ezután egymást követően 1,4 g N-etil-diizopropil-amint, 2 ml foszforoxi-kloridot és 1 g trietil-benzil-ammónium-kloridot csepegtettünk hozzá. Az elegyet argonatmoszféra alatt erős keverés közben refluxáltuk. 30 perc múlva az oldószert ledesztilláltuk, a maradékot etil-acetáttal felvettük és vízzel, valamint telített nátrium-hidrogén-karbonáttal mostuk. Tisztításként kovasavgélen kromatografáltuk (diklór-metán és etil-acetát 9:1 térfogatarányú elegye, mint eluálószer). így 2-amino-4,6-diklór-5-(ometoxi-fenoxi)-pirimidint kaptunk, színtelen szilárd anyagként, olvadáspont: 190 °C.
b) 0,5 g fenti diklórvegyületet 0,75 g p-t-butil-benzolszulfonamid-nátriummal 2 ml DMSO-ban 90 °C-on reagáltatva N-[2-amino-6-klór-5-(o-metoxi-fenoxi)-4pirimidinil]-p-t-butil-benzolszulfonamidot kaptunk, olvadáspont: 194-195 °C.
45. példa
a) Az 1. példa a) pontjában leírtakkal analóg módon 478 mg p-t-butil-N-[6-klór-2-metil-5-[o-(metil-tio)-fenoxi]-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidot nátrium-glikolát etilénglikolos oldatával reagáltatva p-t-butil-N[6-(2-hidroxi-etoxi)-2-metil-5-[o-(metil-tio)-fenoxi]-4pirimidinilj-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 166-167°C.
b) 225 mg fenti vegyülethez sztöchiometrikus mennyiségű vizes nátrium-hidroxidot hozzáadva szulfonamidsóvá alakítottuk. Ezután metanollal hígítottuk, így homogén oldatot kaptunk. Ehhez az oldathoz 2 ml vízben oldott nátrium-perjodátot adtunk és az elegyet 8 órán át szobahőmérsékleten kevertük. Ezt követően az elegyet szárazra pároltuk. A maradékot etil-acetát és vizes 0,1 n kénsav között megosztottuk. A szerves fá10
HU 221 203 Β1 zist bepárolva és diizopropil-éterből kristályosítva 150 mg p-t-butil-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-2-metil-5-[o(R,S-metil-szulfinil)-fenoxi]-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidot nyertünk fehér, kristályos anyag formájában, MS: m/e=520 (M+H)+.
A kiindulási anyagot az alábbiak szerint állítottuk elő:
5,4 g o-(metil-tio)-fenoxi-malonsav-dimetil-észtert és 2,1 g acetamidin-hidrokloridot reagáltatva 6-hidroxi2-metil-5-[o-(metil-tio)-fenoxi]-4(3H)-pirimidint kaptunk, amiből 4,6-diklór-2-metil-5-[o-(metil-tio)-fenoxij-pirimidint nyertünk, olvadáspont: 132-133 °C.
0,9 g fenti diklórvegyületet és 1,3 g p-t-butil-benzolszulfonamid-káliumot reagáltatva p-t-butil-N-[6-klór-2metil-5-[o-(metil-tio)-fenoxi]-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 162-163 °C.
46. példa
170 mg nátrium-hidrid 2 ml száraz THF-es szuszpenziójához argonatmoszféra alatt 1,22 g (S)-di-Oizopropilidén-glicerint adtunk. Ezután p-t-butil-N-[6klór-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-(4-metoxi-fenil)-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidot és 2 ml DMSO-t adtunk hozzá, majd 4 órán át 95 °C-on reagáltattuk, miközben a THF-t ledesztilláltuk. Ezután 0,5 ml vizet adagoltunk hozzá és az oldószerelegyet és a feleslegben levő reagenseket csökkentett nyomáson ledesztilláltuk. A maradékot 20 ml dioxánban felvettük, 1 ml vizes ln sósavat csepegtettünk hozzá és 45 percig 65 °C-on hagytuk reagálni. Ezt követően szárazra pároltuk. A maradékot etil-acetát és ln sósav között megosztottuk. A szokásos feldolgozás után a vegyületet kovasavgélen etil-acetát eluálószert alkalmazva tisztítottuk. így 0,98 g (S)-4-tbutil-N-[6-(2,3-dihidroxi-propil-oxi)-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(4-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot kaptunk, olvadáspont: 141-142 °C (dietiléterből).
A kiindulási anyagot az alábbiak szerint állítottuk elő:
Az 1. példa d) pontjával analóg módon 7,63 g dimetil-(o-metoxi-fenoxi)-malonátot és 5,6 g p-metoxi-benzamidin-hidrokloridot kondenzáltatva 2-(p-metoxi-fenil)-5-o-(metoxi-fenoxi)-6-hidroxi-4(3H)-pirimidinont kaptunk. Ezt a vegyületet az 1. példa e) pontjával analóg módon átalakítva 4,6-diklór-2-(p-metoxi-fenil)-5(o-metoxi-fenoxi)-pirimidint kaptunk, olvadáspont: 113-114 °C, amelyből az 1. példa f) pontjában leírtakkal analóg módon p-t-butil-N-[6-klór-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-(p-metoxi-fenil)-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 221-222 °C.
47. példa
210 mg 4-t-butil-N-[5-(2-klór-5-metoxi-fenoxi)-2etil-6-(2-metil-tio-etoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot 5 ml metanol és 0,2 ml 1 n nátrium-hidroxid elegyében oldottuk. Hozzáadtunk 95 mg nátrium-perjodát 0,5 ml vizes oldatát, majd 5 órán át szobahőfokon kevertük, amikor is egy szuszpenzió keletkezett. Ezután 0,2 ml ln sósavat hozzáadva szárazra pároltuk. A maradékot etil-acetát és 0,1 n sósav között megosztottuk és szokásos módon feldolgoztuk. A vegyületet kovasavgélen 6:1 térfogatarányú etil-acetát/metanol oldószereleggyel eluálva kromatográfiásan tisztítottuk. így 160 mg (RS)-4-t-butil-N-[5-(2-klór-5-metoxi-fenoxi)2-etil-6-(2-metil-szulfmil-etoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot kaptunk fehér porként, MS: 581 (M).
A kiindulási anyagot az alábbiak szerint állítottuk elő:
Az 1. példa c) pontjával analóg módon 2-klór-5-metoxi-fenolból és klór-malonsav-dimetil-észterből dimetil-(2-klór-5-metoxi-fenoxi)-malonátot kaptunk, olvadáspont: 68-69 °C. A terméket propamidin-hidroklőriddal kondenzáltatva 2-etil-5-(2-klór-metoxi-fenoxi)-6-hidroxi-4(3H)-pirimidinont kaptunk, amiből az 1. példa e) pontjával analóg módon 4,6-diklór-2-etil-5-(2-klór-5metoxi-fenoxij-pirimidint nyertünk, olvadáspont: 113-113,5 °C. Ezt a vegyületet az 1. példa f) pontja szerint kezelve 4-t-butil-N-[6-klór-5-(2-klór-5-metoxi-fenoxi)-2-etil-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 142-143 °C (etanolból).
mg NaH száraz THF-es szuszpenziójához 300 mg 2-(metil-tio)-etanolt csepegtetünk argonatmoszféra alatt. Ezt követően 300 mg fenti szuszpenziót és 1 ml l,3-dimetil-3,4,5,6-tetrahidro-2(lH)-pirimidinont adagoltunk be. Az elegyet 80 °C-on 3 órán át hagytuk reagálni. A reakcióelegyet szokásos módon feldolgozva és 95:5 térfogatarányú diklór-metán/dietil-éter oldószereleggyel eluálva kovasavgélen kromatografálva tisztítottuk. így 160 mg 4-t-butil-N-[5-(2-klór-5-metoxi-fenoxi)-2-etil-6-(2-metil-szulfonil-etoxi)-pirimidin-4-il]benzolszulfonamidot nyertünk fehér porként.
48. példa
a) Az 1. példában leírtakkal analóg módon 4-t-butilN-[6-klór-5-(2-klór-5-metoxi-fenoxi)-2-metil-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidból 4-t-butil-N-[5-(2-klór5-metoxi-fenoxi)-6-(2-hidroxi-etoxi)-2-metil-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot kaptunk. 500 mg kiindulási anyagból 430 mg fehér kristályt kaptunk, olvadáspont: 141-141,5 °C (diizopropil-éterből).
b) 140 mg kapott vegyületet 3-fúrán-karbonsavval észtereztük az alábbiak szerint: 2 ml diklór-metánban oldottunk 140 mg fentiekben kapott szulfonamidot, 170 mg N-etil-N’-(3-dimetil-amino-propil)-karbodiimid-hidrokloridot, 170 mg trietil-amint és 5 mg dimetil-amino-piridint, majd 24 órán át szobahőmérsékleten állni hagytuk. Ezután 5 ml THF-et és 1 ml vizet adtunk hozzá és az oldatot 30 percig kevertük. Ezután az elegyet szárazra pároltuk. A maradékot diklór-metán és ln sósav között megosztottuk, azután vízzel mostuk és szokásos módon izoláltuk. A vegyületet 95:5 térfogatarányú diklór-metán/dietil-éter oldószereleggyel eluálva kovasavgélen kromatografálva tisztítottuk. így 120 mg 4-t-butil-N-[5-(2-klór-5-metoxi-fenoxi)-6-[2-(3-furoiloxi)-etoxi]-2-metil-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot nyertünk. MS: m/e = 615 (M).
A kiindulási anyagot az alábbiak szerint állítottuk elő:
Az 1. példa d) pontjában leírtakkal analóg módon (2-klór-5-metoxi-fenoxi)-malonsav-dimetil-észtert acet11
HU 221 203 Β1 amid-hidrokloriddal kondenzáltatva (2-klór-5-metoxifenoxi)-2-metil-6-hidroxi-4(3H)-pirimidinont nyertünk. Ebből az 1. példa e) pontjával analóg módon 4,6diklór-5-(2-klór-5-metoxi-fenoxi)-2-metil-pirimidint kaptunk (olvadáspont: 125-130 °C) és ezt a vegyületet 1. példa f) pontjával analóg módon továbbalakítva
4- t-butil-N-[6-klór-5-(2-klór-5-metoxi-fenoxi)-2-metilpirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 182 °C (metanolból).
49. példa
A 47. példával analóg módon 90 mg N-[5-(2-klór5- metoxi-fenoxi)-6-(2-metil-tio-etoxi)-pirimidin-4-il]l,3-benzodioxol-5-szulfamidot nátrium-perjodáttal kezelve (RS)-N-[5-(2-klór-5-metoxi-fenoxi)-6-(2-metilszulfinil-etoxi)-pirimidin-4-il]-l,3-benzodioxol-5-szulfonamiddá oxidáltuk. A kapott tennék 65 mg fehér por. MS: 542,1 (M+H)+.
A kiindulási anyagot az alábbiak szerint állítottuk elő:
Az 1. példa d) pontjában leírtakkal analóg módon dimetil-(2-klór-5-metoxi-fenoxi)-malonátot formamidin-acetáttal reagáltatva (2-klór-5-metoxi-fenoxi)-6hidroxi-4(3H)-pirimidinonná kondenzáltattuk. Ebből az 1. példa e) pontjával analóg módon 4,6-diklór-5-(2klór-2-metoxi-fenoxi)-pirimidint nyertünk, olvadáspont: 88-89 °C (etanolból).
611 mg 4,6-diklór-5-(2-klór-2-metoxi-fenoxi)-pirimidint 813 mg (l,3-benzodioxol-5-szulfonamid)-káliummal reagáltatva 535 mg N-[6-klór-5-(2-klór-5-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il]-l,3-benzodioxol-5-szulfonamidot nyertünk. Ez utóbbi vegyületet, a 47. példa kiindulási anyagának előállításához hasonlóan reagáltatva N-[5-(2-klór-5-metoxi-fenoxi)-6-(2-metil-szulfonil-etoxi)-pirimidin-4-il]-l,3-benzodioxol-5-szulfonamidot kaptunk.
50. példa
0,11 g nátrium 3,0 ml etilénglikolos oldatát 0,265 g 4-t-butil-N-[6-klór-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-tiofén-2-il-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamiddal 110 °C-ra melegítettük és 4 óra múlva jégre öntve lehűtöttük, majd 1M bórsavval a pH-t 3-ra állítottuk. A kapott szuszpenziót etil-acetáttal extraháltuk, a szerves fázisokat egyesítettük, vízzel mostuk, nátrium-szulfáttal szárítottuk és csökkentett nyomáson bepároltuk. A maradékot kovasavgélen 9:1 arányú diklór-metán/etil-acetát oldószereleggyel eluálva kromatografáltuk és így 4-t-butil-N[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(tiofén-2il)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot kaptunk fehér hab formájában, MS: 555 (M)+.
A kiindulási anyagot az alábbiak szerint állítottuk elő:
a) 5,17 g nátrium 200 ml vízmentes metanolos szuszpenziójához 21,15 g dietil-(o-metoxi-fenoxi)-malonátot és 16,2 g tiofén-2-karboxamidin-hidrokloridot adtunk és az így kapott szuszpenziót szobahőmérsékleten egy éjszakán át kevertük, majd csökkentett nyomáson bepároltuk. A maradékot In nátrium-hidroxidban felvettük, a lúgos oldatot In sósavval megsavanyítottuk, az üledéket kiszűrtük, vízzel alaposan mostuk és magasvákuumban 80 °C-on szárítottuk. így 5-(o-metoxi-fenoxi)-2-(2-tienil)-4,6-dihidroxi-pirimidint nyertünk, olvadáspont: 250 °C feletti (bomlik), amit további tisztítás nélkül alkalmaztunk a következő lépésben.
b) 4,6 g 5-(o-metoxi-fenoxi)-2-(2-tienil)-4,6-dihidroxi-pirimidinből, 4,7 ml N,N-diizopropil-NM-etil-aminból és 6,4 g foszfor-pentakloridból készített szuszpenziót 20 órán át refluxáltuk. Az elegyet ezután csökkentett nyomáson bepároltuk, a maradékot jégre öntöttük és etil-acetáttal extraháltuk, majd vákuumban bepároltuk. A maradékot kovasavgélen toluollal eluálva kromatografáltuk és így 4,6-diklór-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-tiofén-2il-pirimidint kaptunk, olvadáspont: 118-120 °C.
c) 0,353 g 4,6-diklór-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-tiofén2- il-pirimidin 5 ml DMSO-os oldatát 0,376 g p-t-butilbenzolszulfonamiddal 30 percig 150 °C-on melegítettük. Az oldatot magasvákuumban némileg besűrítettük és a maradék olajat jégre öntöttük, megsavanyítottuk (pH = 3) és a szuszpenziót etil-acetáttal extraháltuk. A szerves extraktumokat egyesítettük, vízzel mostuk, nátrium-szulfát felett szárítottuk és csökkentett nyomáson besűrítettük. A maradékot kovasavgélen 9:1 arányú toluol/etil-acetát oldószereleggyel eluálva kromatografáltuk és így 4-t-butil-N-[6-klór-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-tiofén-2-il-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot nyertünk fehér habként.
51. példa
Az 50. példában leírtakkal analóg módon 4-t-butilN-[6-klór-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(tiofén-3-il)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidból és etilénglikol-nátriumból 4-t-butil-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(2-metoxifenoxi)-2-(tiofén-3-il)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot kaptunk, olvadáspont: 152-153 °C (tokióiból).
A 4-t-butil-N-[6-klór-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-tiofén3- il)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot (hab) tiofén3-karboxamidin-hidrokloridból kiindulva rac.-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-tiofén-3-il-3,4,5,6-tetrahidro-pirimidin4,6-dionon (szilárd anyag, olvadáspont: 250 °C-nál magasabb) és 4,6-diklór-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-tiofén-3il-pirimidinen (olvadáspont: 98-99 °C) keresztül állítottunk elő.
52. példa
Az 50. példában leírtakkal analóg módon 4-t-butilN-[6-klór-2-(furán-2-il)-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidból és etilénglikol-nátriumból 4-t-butil-N-[2-(furán-2-il)-6-(2-hidroxi-etoxi)5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot kaptunk, amorf, szilárd anyag formájában.
A4-t-butil-N-[6-klór-2-(furán-2-il)-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot (hab) furán-2-karboxamidin-hidrokloridból kiindulva rac.-2(furán-2-il)-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4,6-dionon (szilárd anyag, olvadáspont: 255-258 °C-nál, bomlik) és 4,6-diklór-2-(furán-2-il)-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidinen (olvadáspont: 98-99 °C) keresztül állítottuk elő.
HU 221 203 Β1
53. példa
Az 50. példában leírtakkal analóg módon 4-t-butilN-[6-klór-2-furán-3-il-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4il]-benzolszulfonamidból és etilénglikol-nátriumból 4-tbutil-N-[2-(furán-3-il)-6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(2-metoxifenoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot kaptunk, szilárd anyag formájában, olvadáspont: 120-122 °C (toluol/n-hexánból).
A 4-t-butil-N-[6-klór-2-(furán-3-il)-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot (hab) furán3-karboxamidin-hidrokloridból kiindulva rac.-2-(íurán3-il)-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4,6-dion-on (szilárd anyag, olvadáspont: 255-258 °C-nál, bomlik) és 4,6-diklór-2-(furán-2-il)-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidinen (olvadáspont: 98-99 °C) keresztül állítottuk elő.
54. példa
Az 50. példában leírtakkal analóg módon 4-t-butilN-[6-klór-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(piridin-2-il)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidból és etilénglikol-nátriumból 4-t-butil-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(2-metoxifenoxi)-2-(piridin-2-il)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot kaptunk, szilárd anyag formájában, olvadáspont : 250 °C felett (ecet-észterből).
A 4-t-butil-N-[6-klór-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(piridin-2-il)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot (olvadáspont: 197-198 °C izopropil-éterből) piridin-2-karboxamidin-hidrokloridból kiindulva 5-(2-metoxi-fenoxi)-2(piridin-2-il)-pirimidin-4,6-diol-on és 4,6-diklór-5-(2metoxi-fenoxi)-2-(piridin-2-il)pirimidinen (olvadáspont: 122-123 °C) keresztül állítottuk elő.
55. példa
Az 50. példában leírtakkal analóg módon 4-t-butilN-[6-klór-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(piridin-4-il)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidból és etilénglikol-nátriumból 4-t-butil-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(2-metoxifenoxi)-2-(piridin-4-il)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot kaptunk, szilárd anyag formájában, olvadáspont: 166-167 °C aceton-éter oldószerelegyből.
A 4-t-butil-N-[6-klór-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(piridin-4-il)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot (1:1) (olvadáspont: 193-196 °C vízből) piridin-4-karboxamidin-hidrokloridból kiindulva 5-(2-metoxi-fenoxi)-2(piridin-4-il)pirimidin-4,6-diol-on és 4,6-diklór-5-(2metoxi-fenoxi)-2-(piridin-4-il)pirimidinen (olvadáspont: 173-176 °C) keresztül állítottuk elő.
56. példa
Az 50. példában leírtakkal analóg módon 4-t-butilN-[6-klór-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(piridin-3-il)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidból és etilénglikol-nátriumból 4-t-butil-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(piridin-3-il)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidK-ot kaptunk, hab formájában, MS: 551,2 (M+H)+.
A 4-t-butil-N-[6-klór-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(piridin-3-il)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot piridin3-karboxamidin-hidrokloridból kiindulva rac-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(pirimidin-3-il)-tetrahidro-lH-pirimidin-4,6-dion-on és 4,6-diklór-5-(2-metoxi-fenoxi)-2(piridin-3-il)pirimidinen (olvadáspont: 164-165 °C) keresztül állítottuk elő.
57. példa
525 mg 4-t-butil-N-[6-klór-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(piridin-2-il)-pirimidin-4-il-benzolszulfonamidból és 1 ml jégecetből szuszpenziót készítettünk és ezt 2,5 ml 40%os perecetsavval kezeltük és lassan refluxhőmérsékletre melegítettük. 2 perc múlva lehűtöttük és csökkentett nyomáson bepároltuk, majd a maradékot etil-acetátból átkristályosítottuk. így 2-[4-(4-t-butil-fenil-szulfonil-amino)6-klór-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-2-il]-piridin-loxidot nyertünk, olvadáspont: 201-202 °C (bomlik).
58. példa mg nátrium tiszta etilénglikolos oldatához 216 mg 2-[4-(4-t-butil-fenil-szulfonil-amino)-6-klór-5(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-2-il]-piridin-1 -oxidot adtunk és a lassan létrejövő oldatot 80 °C-on egy éjszakán át melegítettük. Az oldatot ezután vizes ecetsavra öntöttük, a csapadékot etil-acetáttal extraháltuk, éterrel eldörzsöltük és leszívattuk. így 2-[4-(4-t-butil-fenil-szulfonil-amino)-6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-2-il]-piridin-l-oxidot kaptunk amorf anyagként, amit nagy vákuumban 40 °C-on szárítottunk. MS:
567,4 (M+H)+.
59. példa
Az 57. példában leírtakkal analóg módon 4-t-butilN-[6-klór-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(piridin-4-il)-pirimidin-4-il-benzolszulfonamidból és perecetsavból 4-[4(4-t-butil-fenil-szulfonil-amino)-6-klór-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-2-il]-piridin-l-oxidot kaptunk, olvadáspont: 247-249 °C (diklór-metán és diizopropil-éter elegyéből).
60. példa
Az 58. példával analóg módon 4-[4-(4-t-butil-fenilszulfonil-amino)-6-klór-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-2-il]-piridin-l-oxidból és nátrium-etilénglikolátból etilénglikolban 4-[4-(4-t-butil-fenil-szulfonil-amino)6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-2il]-piridin-1-oxidot kaptunk amorf anyagként, MS:
567,4 (M+H)+, 589,4 (M+Na)+.
61. példa
Az 50. példával analóg módon 4-t-butil-N-[6-klór2-(2-metoxi-etil)-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidinil-4-il]benzolszulfonamidból és etilénglikol-Na-ból 4-t-butilN-[6-(2-hidroxi-etoxi)-2-[2-2-hidroxi-etoxi)-etil]-5-(2metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot nyertünk, MS: 562 (M)+.
A megfelelő nátriumsó (melyet szokásos módon állítottunk elő) egy fehér szilárd anyag, amit magasvákuumban szárítottunk. A 4-t-butil-N-[6-klór-2-(2-metoxi-etil)5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidinil-4-il]-benzolszulfonamidot metoxi-propionamidin-hidrokloridból kiindulva 2(2-metoxi-etil)-5-(o-metoxi-fenoxi)-4,6-(lH,5H)-pirimidindionon és 4,6-diklór-2-(2-metoxi-etil)-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidinen keresztül állítottuk elő.
HU 221 203 Β1
62. példa
Az 50. példával analóg módon 4-t-butil-N-[6-klór2-ciklopropil-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidinil-4-il]-benzolszulfonamidból és etilénglikol-nátriumból 4-t-butilN-[2-ciklopropil-6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot nyertünk fehér habként, MS: 513 (M)+.
A 4-t-butil-N-[6-klór-2-ciklopropil-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidinil-4-il]-benzolszulfonamidot ciklopropilformamidin-hidrokloridból kiindulva rac-2-ciklopropil5-(2-metoxi-fenoxi)-lH-pirimidin-4,6-dion-on és 4,6-diklór-2-ciklopropil-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-en (olvadáspont: 80-82 °C) keresztül állítottuk elő.
63. példa
Az 50. példával analóg módon 4-t-butil-N-[6-klór2-etil-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidinil-4-il]-benzolszulfonamidból és etilénglikol-nátriumból 4-t-butil-N-[2etil-6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin4-il]-benzolszulfonamidot nyertünk habként.
A 4-t-butil-N-[6-klór-2-etil-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidinil-4-il]-benzolszulfonamidot propionamidin-hidrokloridból kiindulva rac-2-etil-5-(2-metoxi-fenoxi)lH-pirimidin-4,6-dion-on (olvadáspont: 265 °C) és
4,6-diklór-2-etil-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-en (olvadáspont: 70-71 °C) keresztül állítottuk elő.
64. példa
Az 50. példával analóg módon 4-t-butil-N-[6-klór2-izopropil-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidinil-4-il]-benzolszulfonamidból és etilénglikol-nátriumból 4-t-butilN-[6-(2-hidroxi-etoxi)-2-izopropil-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot nyertünk szilárd anyagként.
A 4-t-butil-N-[6-klór-2-izopropil-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidinil-4-il]-benzolszulfonamidot izopropionamidin-hidrokloridból kiindulva rac-2-izopropil-5(2-metoxi-fenoxi)-l,4,5,6-tetrahidropirimidin-4,6dion-on és 4,6-diklór-2-izopropil-5-(2-metoxi-fenoxi)pirimidin-en (olvadáspont: 70-72 °C) keresztül állítottuk elő.
65. példa
Az 50. példával analóg módon 4-klór-N-[6-klór-5-(5fluor-2-metoxi-fenoxi)-pirimidinil-4-il]-benzolszulfonamidból és etilénglikol-nátriumból 4-klór-N-[5-(5-fluor2-metoxi-fenoxi)-6-(2-hidroxi-etoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 152-154 °C (acetonitril és diizopropil-éter keverékből).
A 4-klór-N-[6-klór-5-(5-fluor-2-metoxi-fenoxi)-pirimidinil-4-il]-benzolszulfonamidot (olvadáspont: 169-171 °C) 4,6-diklór-5-(5-fluor-2-metoxi-fenoxi)-pirimidinből és 4-klór-benzolszulfonamid-káliumból állítottuk elő.
66. példa
Az 50. példával analóg módon N-[6-klór-5-(5fluor-2-metoxi-fenoxi)-pirimidinil-4-il]-4-(trifluor-metil)-benzolszulfonamidból és etilénglikol-nátriumból N-[5-(5-fluor-2-metoxi-fenoxi)-6-(2-hidroxi-etoxi)-pirimidin-4-il]-4-(trifluor-metil)-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 154-155 °C (izopropiléterből).
Az N-[6-klór-5-(5-fluor-2-metoxi-fenoxi)-pirimidinil-4-il]-4-trifluor-metil-benzolszulfonamidot (olvadáspont: 185-186 °C) 4,6-diklór-5-(5-fluor-2-metoxi-fenoxi)-pirimidinből és 4-trifluor-metil-benzolszulfonamid-káliumból állítottuk elő.
67. példa
Az 50. példával analóg módon, azonban 100 °C-os reakció-hőmérsékleten 4-t-butil-N-[6-klór-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(pirimidin-2-il)-pirimidinil-4-il]-4-benzolszulfonamidból és etilénglikol-nátriumból etilénglikolban 4-t-butil-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(pirimidin-2-il)-pirimidin-4-il]-4-benzolszulfonamidot nyertünk szilárd anyagként, a nátriumsó olvadáspontja: 195-198°C.
A 4-t-butil-N-[6-klór-5-(2-fluor-2-metoxi-fenoxi)2-(pirimidin-2-il)-pirimidinil-4-il]-4-benzolszulfonamidot pirimidin-2-karboxamid-hidrokJoridból rac-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-pirimidin-2-il-tetrahidropirimidin-4,6dion-on és 4,6-diklór-5-(2-metoxi-fenoxi)-2,2’-bipirimidinen keresztül nyertük.
68. példa
Az 50. példával analóg módon, azonban 100 °C-os reakció-hőmérsékleten 4-t-butil-N-[6-klór-5-(3-metoxi-fenoxi)-2,2’-bipirimidin-4-il]-benzolszulfonamidból és etilénglikol-nátriumból etilénglikolban 4-t-butilN-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(3-metoxi-fenoxi)-2,2’-bipirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot nyertünk szilárd anyagként.
A 4-t-butil-N-[6-klór-5-(3-metoxi-fenoxi)-2,2’-bipirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot rac-5-(3-metoxi-fenoxi)-2-(pirimidin-2-il)-1,4,5,6-tetrahidropirimidin4,6-dion-on és 4,6-diklór-5-(3-(metoxi-fenoxi)-2,2-bipirimidinilen keresztül állítottuk elő.
69. példa
Az 50. példával analóg módon, 4-t-butil-N-[6-klór5-(4-fluor-2-metoxi-fenoxi)-2,2’-bipirimidin-4-il]-benzolszulfonamidból és etilénglikol-nátriumból etilénglikolban 4-t-butil-N- [5-(4-fluor-2-metoxi-fenoxi)-6-(2hidroxi-etoxi)-2,2’-bipirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 161 — 163 °C.
A 4-t-butil-N-[6-klór-5-(4-fluor-2-metoxi-fenoxi)2,2’-bipirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot (olvadáspont: 225-227 °C) 4-fluor-2-metoxi-fenoxi-malonsav-dietil-észterből 5-(4-fluor-2-metoxi-fenoxi)-2,2’-bipirimidin-4,6-diol-on (bomláspont 131 °C feletti) és 4,6-diklór-5-(4-fluor-2-metoxi-fenoxi)-2,2’-bipirimidinen (olvadáspont: 179-180 °C) keresztül állítottuk elő.
70. példa
Az 50. példával analóg módon, 4-t-butil-N-[6-klór5- (4-fluor-2-metoxi-fenoxi)-2-metil-pirimidin-4-il]benzolszulfonamidból és etilénglikol-nátriumból etilénglikolban 4-t-butil-N-[5-(4-fluor-2-metoxi-fenoxi)6- (2-hidroxi-etoxi)-2-metil-pirimidin-4-il]-benzolszul14
HU 221 203 Β1 fonamidot nyertünk, olvadáspont: 141 -142 °C (izopropil-éterből).
A 4-t-butil-N-[6-klór-5-(4-fluor-2-metoxi-fenoxi)2-metil-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot (olvadáspont: 164-165 °C) 4-fluor-2-metoxi-fenoxi-malonsav-dietil-észterből kiindulva rac-5-(4-fluor-2-metoxifenoxi)-2-metil-l,4,5,6-tetrahidropirimidin-4,6dion-on és 4,6-diklór-5-(4-fluor-2-metoxi-fenoxi)-2metil-pirimidinen (olvadáspont: 129-130 °C) keresztül állítottuk elő.
71. példa
Az 50. példával analóg módon, 4-t-butil-N-[6-klór5-(4-fluor-2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidból és etilénglikol-nátriumból etilénglikolban
4-t-butil-N-[5-(4-fluor-2-metoxi-fenoxi)-6-(2-hidroxietoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 143-144 °C (diklór-metán-izopropiléterből).
A4-t-butil-N-[6-klór-5-(4-fluor-2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot (olvadáspont: 146-147 °C) 4-fluor-2-metoxi-fenoxi-malonsav-dietilészterből kiindulva rac-5-(4-fluor-2-metoxi-fenoxi)l,4,5,6-tetrahidropirimidin-4,6-dion és 4,6-diklór-5-(4fluor-2-metoxi-fenoxi)-pirimidinen (olvadáspont: 100-101 °C) keresztül állítottuk elő.
72. példa
Az 50. példával analóg módon, N-[6-klór-5-(5fluor-2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il]-4-izopropil-benzolszulfonamidból és etilénglikol-nátriumból etilénglikolban N-[5-(5-fluor-2-metoxi-fenoxi)-6-(2-hidroxietoxi)-pirimidin-4-il]-4-izopropil-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 131-132 °C (diizopropiléterből).
73. példa
Az 50. példával analóg módon, N-[6-klór-5-(5fluor-2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il]-4-t-butil-benzolszulfonamidból és etilénglikol-nátriumból etilénglikolban N-[5-(5-fluor-2-metoxi-fenoxi)-6-(2-hidroxietoxi)-pirimidin-4-il]-4-t-butil-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 126-127 °C (diizopropiléterből).
A N-[6-klór-5-(5-fluor-2-metoxi-fenoxi)-pirimidin4- il]-4-izopropil-benzolszulfonamidot (olvadáspont: 138-139 °C) 5-fluor-2-metoxi-fenoxi-malonsav-dietilészterből kiindulva rac-5-(5-fluor-2-metoxi-fenoxi)-tetrahidropirimidin-4,6-dion-on, 4,6-diklór-5-(5-fluor-2-metoxi-fenoxi)-pirimidinen (olvadáspont: 98-100 °C) és N-[6-klór-5-(5-fluor-2-metoxi-fenoxi)-pirimidinil]-4-tbutil-benzolszulfonamidon (olvadáspont: 163-164 °C) keresztül állítottuk elő.
74. példa
Az 50. példával analóg módon, 4-t-butil-N-[6-klór5- (2-fluor-6-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidból és etilénglikol-nátriumból etilénglikolban
4-t-butil-N-[5-(2-fluor-6-metoxi-fenoxi)-6-(2-hidroxietoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 158-159 °C (diklór-metán-izopropiléterből).
A 4-t-butil-N-[6-klór-5-(2-fluor-6-metoxi-fenoxi)pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot (olvadáspont: 181-182 °C) 2-(2-fluor-2-metoxi)-malonsav-dietil-észterből kiindulva rac-5-(2-fluor-6-metoxi-fenoxi)1.4.5.6- tetrahidropirimidin-4,6-dionon és 4,6-diklór-5(4-fluor-2-metoxi-fenoxi)-pirimidinen (olvadáspont: 78-79 °C) keresztül állítottuk elő.
75. példa
Az 50. példával analóg módon, 4-t-butil-N-[6-klór5-(3-metoxi-fenoxi)-2-(tiofén-2-il)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidból és etilénglikol-nátriumból etilénglikolban 4-t-butil-N-[6-(4-(2-hidroxi-etoxi)-5-(3-metoxifenoxi)-2-(2-tiofén-2-il)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot nyertünk, olvadáspont: 159-161 °C (toluol/n-hexánból).
A 4-t-butil-N-[6-klór-5-(3-metoxi-fenoxi)-2-(tiofén2-il)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot (olvadáspont: 206-207 °C) rac-5-(3-metoxi-fenoxi)-2-(tiofén-2-il)3.4.5.6- tetrahidropirimidin-4,6-dionból kiindulva 4,6-diklór-5-(3-metoxi-fenoxi)-2-tiofén-2-il)-pirimidinen (olvadáspont: 120-121 °C) keresztül állítottuk elő.
76. példa
Az 50. példával analóg módon, 4-t-butil-N-[6-klór2-(2-metoxi-etil)-5-(3-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il]benzolszulfonamidból és etilénglikol-nátriumból etilénglikolban kovasavgélen végzett kromatografálással elválasztva 4-t-butil-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-2-(2-metoxi-etil)-5-(3-metoxi-fenoxi)pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot és 4-t-butil-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-2-[2(2-hidroxi-etoxi)-etil]-5-(3-metoxi-fenoxi)-pirimidin4-il]-benzolszulfonamidot nyertünk.
A 4-t-butil-N-[6-klór-2-(2-metoxi-etil)-5-(3-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot metoxi-propionamidin-hidrokloridból kiindulva 2-(2-metoxi-etil)-5-(3-metoxi-fenoxi)-1,4,5,6-tetrahidropirimidin-4,6-dionon és 4,6-diklór-2-(2-klór-etil)-5-(3-metoxi-fenoxi)-pirimidinen keresztül állítottuk elő.
77. példa
Az 50. példában leírtakkal analóg módon p-t-butilN-[6-klór-5-(o-metoxi-fenoxi)-2-metil-4-pirimidinil] benzolszulfonamidból és (S)-2,2-dimetil-l,3-dioxolán4-metanol-nátriumból (S)-4-t-butil-N-[6-(2,2-dimetill,3-dioxolán-4-il-metoxi)-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-metil-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot kaptunk, olvadáspont: 124-125 °C (n-hexánból).
78. példa
1,85 g (S)-4-t-butil-N-[6-(2,2-dimetil-l,3-dioxolán4-il-metoxi)-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-metil-pirimidin-4il]-benzolszulfonamid 15 ml etanolos oldatához 3 ml koncentrált HCl-t adtunk és 2 percig 50 °C-ra melegítettük. Az elegy bepárlását követően a maradékot éterrel extraháltuk és így hab formájában (R)-4-t-butil-N-[6(2,3-dihidroxi-propoxi)-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-metil-6(2-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot nyertünk.
HU 221 203 Β1
79. példa
N-[6-Klór-5-(5-fluor-2-metoxi-fenoxi)-pirimidin4-il]-4-t-butil-benzolszulfonamidból és (R)-2,2-dimetil-1,3-dioxolán-4-metanol-nátriumból (R)-4-t-butil-N[5-(5-fluor-2-metoxi-fenoxi)-6-(2,2-dimetil-l,3-dioxolán-4-il-metoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot (olvadáspont: több mint 86 °C) kaptunk. Hígított sósavval kezelve hab formájában (S)-4-t-butil-N-(5-fluor-2metoxi-fenoxi)-6-(2,3-dihidroxi-propoxi-pirimidin4-il)-benzolszulfonamidot kaptunk.
80. példa
N-[6-Klór-5-(5-fluor-2-metoxi-fenoxi)-pirimidin4-il]-4-t-butil-benzolszulfonamidból és (S)-2,2-dimetil-l,3-dioxolán-4-metanol-nátriumból (S)-4-t-butil-N[5-(5-fluor-2-metoxi-fenoxi)-6-(2,2-dimetil-l,3-dioxolán-4-il-metoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot (olvadáspont: több mint 86 °C) kaptunk. Hígított sósavval kezelve hab formájában (R)-4-t-butil-N-(5-fluor-2metoxi-fenoxi)-6-(2,3-dihidroxi-propoxi-pirimidin4-il)-benzolszulfonamidot kaptunk.
81. példa
4-t-Butil-N-[6-klór-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(tiofén2-il)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidból és (S)-2,2dimetil-1,3-dioxolán-4-metanol-nátriumból 4-t-butilN-[6-[(S)-l,3-dioxolán-4-il-metoxi]-5(2-metoxi-fenoxi)-2-tiofén-2-il-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot hab formában kaptunk. Hígított sósavval kezelve hab formájában (R)-4-t-butil-N-[6-(2,3-dihidroxi-propoxi)-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(tiofén-2-il)-pirimidin-4il]-benzolszulfonamidot kaptunk.
82. példa
4-t-Butil-N-[6-klór-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(tiofén2- il)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidból és (R)-2,2dimetil-1,3-dioxolán-4-metanol-Na-ból 4-t-butil-N[6-[(R)-l,3-dioxolán-4-il-metoxi]-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(tiofén-2-il)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot és ebből hígított sósavval kezelve dioxánban (S)4-t-butil-N-[6-(2,3-dihidroxi-propoxi)-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(tiofén-2-il)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot kaptunk.
83. példa
4-t-Butil-N-[6-klór-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(tiofén3- il)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidból és (R)-2,2dimetil-1,3-dioxolán-4-metanol-nátriumból (R)-4-t-butil-N-[6-(2,2-dimetil-l,3-dioxolán-4-il-metoxi]-5-(2metoxi-fenoxi)-2-tiofén-3-il-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot és ebből hígított sósavval kezelve dioxánban
4- t-butil-N-[6-[(S)-(2,3-dihidroxi-propoxi)-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(tiofén-3-il)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot kaptunk.
84. példa
4-t-Butil-N-[6-klór-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-tiofén-3il-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidból és (S)-2,2dimetil-1,3-dioxolán-4-metanol-nátriumból (S)-4-t-butil-N-[6-[(2,2-dimetil)-l,3-dioxolán-4-il-metoxi]-5-(2metoxi-fenoxi)-2-tiofén-3-il-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot és ebből hígított sósavval kezelve dioxánban 4-t-butil-N-[6-[(R)-(2,3-dihidroxi-propoxi)-5-(2-metoxi-fenoxi)-2-(tiofén-3-il)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot kaptunk.
85. példa
4-t-Butil-N-[6-klór-2-(furán-3-il)-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidból és (S)-2,2dimetil-1,3-dioxolán-4-metanol-nátriumból (S)-4-t-butil-N-[6-2,2-dimetil-l,3-dioxolán-4-il-metoxi]-2-(furán-3-il)-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot és ebből hígított sósavval kezelve dioxánban (R)-4-t-butil-N-[2-(furán-3-il)-6-(2,3-dihidroxi-propoxi)-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot kaptunk.
86. példa
4-t-Butil-N-[6-klór-2-(furán-3-il)-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidból és (R)-2,2dimetil-1,3-dioxolán-4-metanol-nátriumból (R)-4-t-butil-N-[6-2,2-dimetil-l,3-dioxolán-4-il-metoxi]-2-(furán-3-il)-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot és ebből hígított sósavval kezelve dioxánban (S)-4-t-butil-N-[2-(furán-3-il)-6-(2,3-dihidroxi-propoxi)-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il]-benzolszulfonamidot kaptunk.
87. példa p-t-Butil-N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(m-metoxi-fenoxi)-4-pirimidinil]-benzolszulfonamidot 3-metil-5-izoxazol-karbonsavval dimetil-amino-piridin és diciklohexil-karbodiimid jelenlétében metilén-kloridban végzett reagáltatással 3-metil-izoxazol-5-karbonsav-2-[6-(4-tbutil-benzolszulfonamino)-5-(3-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il-oxi]-etil-észtert kaptunk fehér, szilárd anyag formájában. MS: m/e=582 (M).
88. példa
A 87. példával analóg módon indol-2-karbonsavat alkalmazva indol-2-karbonsav-2-[6-(4-t-butil-benzolszulfonamino)-5-(3-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4il-oxi]-etil-észtert kaptunk. MS: m/e=616 (M).
89. példa
391,5 mg 6-[2-(t-butil-dimetil-szilil-oxi)-etoxi-5(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il-amin 20 ml acetonitriles oldatához 200 mg nátrium-hidridet (60%-os) adtunk és egy órán át szobahőfokon kevertük. Ezután 400 mg (2-metoxi-5-klórszulfonil)-fenoxi-ecetsav-etilésztert adtunk hozzá. A reakcióelegyet 3,5 órán át szobahőfokon kevertük, majd jégre öntöttük, etil-acetáttal extraháltuk és a szerves fázist szárítottuk. Az oldószert eltávolítva szilikagélen 120:1 arányú metilén-klorid/metanol oldószereleggyel eluálva kromatografáltuk és így fehér hab formájában 175 mg 4-[6-[2-(t-butildimetoxi-szilil-oxi)-etoxi]-5-(2-metoxi-fenoxi)pirimidin-4-il-amino-szulfonil]-2-metoxi-fenoxi-ecetsav-etilésztert kaptunk. A vegyülethez 6 ml acetonitrilben 0 °C-on lassan 1 ml 40%-os hidrogén-fluoridot adagol16
HU 221 203 Β1 tünk. A reakcióelegyet 30 percig 0 °C-on és 90 percig szobahőfokon kevertük, ezután jég/2N kálium-hidrogén-karbonát-oldatra öntöttük, metilén-kloriddal extraháltuk és a szerves fázist szárítottuk. Az oldószer eltávolítását követően 50:1 arányú metilén-klorid/metanol oldószereleggyel eluálva szilikagélen kromatografáltuk. így fehér, szilárd anyag formájában 5-[N-[6-(2-hidroxi-etoxi)-5-(2-metoxi-fenoxi)-pirimidin-4-il]-amino-szulfonil]-2-metoxi-fenoxi-ecetsav-etil-észtert nyertünk. MS: m/e=549(M).
A. példa
Az alábbi összetételű tablettát a szokásos módon lehet előállítani:
Komponensek pro tabletta (I) általános képletű vegyület 10,0-100,0 mg
Laktóz 125,0 mg
Kukoricakeményítő 75,0 mg
Talkum 4,0 mg
Magnézium-sztearát 1,0 mg
B. példa
Az alábbi összetételű kapszulát a szokásos módon lehet előállítani:
Komponensek pro kapszula (I) általános képletű vegyület 25,0 mg
Laktóz 150,0 mg
Kukoricakeményítő 20,0 mg
Talkum 5,0 mg
C. példa
Injekciós oldat az alábbi összetétellel állítható elő: (I) általános képletű vegyület 3,0 mg
Zselatin 150,0 mg
Fenol 4,7 mg
Injekciós oldathoz használatos víz ad 1,0 ml
D. példa
3,5 ml myglyolban és 0,08 g benzil-alkoholban
500 mg (I) általános képletű vegyületet szuszpendáltunk. Ezt a szuszpenziót adagolószeleppel ellátott tartályba töltöttük. Ebbe a szelepen keresztül nyomás alatt 5,0 g Freon 12-vel töltöttük. A freont rázással oldottuk a myglyol-benzil-alkohol elegyben. Ez a spray körülbelül 100 egyszeri dózisnak megfelelő mennyiséget tartalmaz.