HU215582B - Eljárás humán inzulin N-terminális szekvenciájának enzimes eltávolítására - Google Patents
Eljárás humán inzulin N-terminális szekvenciájának enzimes eltávolítására Download PDFInfo
- Publication number
- HU215582B HU215582B HU902697A HU269790A HU215582B HU 215582 B HU215582 B HU 215582B HU 902697 A HU902697 A HU 902697A HU 269790 A HU269790 A HU 269790A HU 215582 B HU215582 B HU 215582B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- chain
- human insulin
- insulin
- protein
- modified
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07K—PEPTIDES
- C07K14/00—Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof
- C07K14/435—Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof from animals; from humans
- C07K14/575—Hormones
- C07K14/62—Insulins
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Zoology (AREA)
- Genetics & Genomics (AREA)
- Gastroenterology & Hepatology (AREA)
- Endocrinology (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- Biophysics (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Toxicology (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Molecular Biology (AREA)
- Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
- Diabetes (AREA)
- Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
- Peptides Or Proteins (AREA)
- Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
- Enzymes And Modification Thereof (AREA)
Abstract
A találmány tárgya eljárás hűmán inzűlin vagy módősítőtt hűmán inzűlinelőanyagának előállítására, amelynek sőrán egy Met-Y-Prőtein általánős képletű vegyületet, ahől "Prőtein" jelentése a hűmán inzűlinvagy módősítőtt hűmán inzűlin prekűrzőrának aminősav-szekvenciájáttartalmazza, mely szekvencia N-terminálisa nem védet , a hasítási helykét őldalán álló aminősavgyök prőlintól eltérő, és az N-terminálisaminősavgyök lizintől és arginintől eltérő, és Y Tyr vagy Arg,katepszin C enzimmel hasítják, klőridiőn és szűlfhi ril-reagensjelenlétében. ŕ
Description
A genetikailag megváltozott prokariota sejtekben bioszintetizálódó fehéijék általában olyan proteinként nyilvánulnak meg, amelyek amino-végénél egy metionin kapcsolódik. A természetes fehérjéhez kapcsolódó metionin megváltoztatja a természetes fehérje biológiai aktivitását, konformációs stabilitását, antigenicitását stb., ezért - ha lehet - a legelőnyösebb eltávolítani a molekuláról.
Elméletileg az a leghatásosabb módja a kívánt természetes peptid előállításának, hogy a natív fehérje és az amino-terminális metionin közé egy hasítóhelyet helyezünk be. Valóságban azonban nagyon korlátozott azoknak a tényleges módszereknek a száma, melyekkel szelektív hasítást tudunk végezni.
így például azoknál a természetes fehérjéknél, melyek nem tartalmaznak máshol metionint, a bróm-ciános módszer (szelektíven a metioninnál hasít) nagyon hatásos eljárás a természetes protein előállítására. A közepes nagyságú peptideknél és proteineknél azonban ritka a metionin hiánya. Továbbá a bróm-cián igen toxikus anyag, kezelésénél nagyon nagy elővigyázatossággal kell eljárni. Ezért olyan fontos egy olyan alternatív eljárást kidolgozni, mellyel lehasíthatjuk a természetes fehérje amino-végéről a felesleges metionint.
Az N-terminális metionilcsoport eltávolítására alkalmas módszer katepszin C enzimet, más néven dipeptidilaminopeptidáz 1 enzimet (DAP-1) használ. A katepszin C olyan enzim, mely a protein vagy polipeptid N-terminális végéről két aminosavból álló egységeket hasít le. Megfelelő körülmények között megkezdődik a dipeptid lehasítása, és addig folytatódik, amíg az N-terminális aminosav nincs blokkolva; a hasítóhely bármelyik oldalán nincs egy prolin vagy az N-terminális aminosav nem lizin vagy arginin.
A bioszintetikus úton nyert protein előállításánál így felhasználhatjuk a katepszin C-t, ha a prekurzor-molekulát úgy tervezzük meg, hogy egy aminosavat tartalmaz a végső metionin és a kívánt termék között. Az ilyen prekurzort katepszin C enzimmel kezelve elérhetjük, hogy az enzim eltávolítja a végső dipeptidet és így hozzájutunk a kívánt termékhez. Ez az eljárás azonban szigorúan korlátozottan alkalmazható, minthogy a dipeptid-egységek eltávolítása várhatóan addig folytatódik, amíg a fent felsorolt befejező szekvenciák egyikéhez nem érünk. Vagyis a katepszin C alkalmazásának korlátozott felhasználhatósága általában csak azokra az esetekre szorítkozik, ahol a kívánt termék N-terminális része egyúttal egy katepszin C leállási pontot is jelent.
Felismertük azonban, hogy a prekurzor molekula N-terminális dipeptidjének milyensége befolyásolja annak mértékét, ahogyan a katepepszin C a dipeptidet eltávolítja a molekuláról. Ez a felismerés a találmányunk alapja. Felismertük, hogy ha a végálló dipeptid Met-Tyr vagy Met-Arg, a dipeptid eltávolítását óvatosan végezve a hasítás ellenőrizhető, és megkaphatjuk a kívánt terméket anélkül, hogy egy katepszin C leállítási pont lenne a következő dipeptid után.
A találmány tárgya eljárás humán inzulin vagy módosított humán inzulin előanyagának előállítására, melynek során egy
Met-Y-Protein általános képletű vegyületet, ahol „Protein” jelentése a humán inzulin vagy módosított humán inzulin prekurzorának aminosav-szekvenciáját tartalmazza, mely szekvencia N-terminálisa nem védett, a hasítási hely két oldalán álló aminosavgyök prolintól eltérő és az N-terminális aminosavgyök lizintől és arginintől eltérő, és Y Tyr vagy Arg, katepszin C enzimmel hasítjuk, kloridion és szulfhidril-reagens jelenlétében.
Ugyancsak a találmány tárgya a Met-Y-protein általános képletű vegyület.
Mint említettük, a találmány olyan vegyületekre irányul, melynek egyik részét úgy jelöltük meg, mint „protein”. A „protein” aminosavsorrendje megfelel a humán inzulin vagy egy humán inzulin-analóg előanyagának, továbbá jellemző rá, hogy az amino-terminális végénél nem tartalmaz a dipeptidet lehasító katepszin C leállási helyének megfelelő szekvenciát. A molekula általában három aminosav-szekvenciából áll, melyeket - az Nterminális végtől kezdve - Β, X és A betűkkel jelölünk. A B-vel jelölt szekvencia jelöli a humán inzulin B láncát vagy módosított B láncát. Az A-val jelölt szekvencia jelenti a humán inzulin A láncát vagy módosított A láncát. A „módosított B lánc” vagy „módosított A lánc” olyan aminosavláncot jelent, amelyik diszulfid-kötésen keresztül kapcsolódva a másik lánc natív vagy módosított alakjához, olyan molekulát alkot, mely inzulinszerű tulajdonsággal rendelkezik.
Az X csoport az inzulin A lánc vagy a módosított A lánc amino-terminális végéhez, illetve az inzulin B lánc vagy a módosított B lánc karboxil-terminális végéhez kapcsolódik. Az előanyag X kötőcsoportja változatos szerkezetű polipeptid lehet. Ez a polipeptid legalább 2, előnyösen 2-35, legelőnyösebben 6-35 aminosavból áll. Legelőnyösebb, ha az X kötőcsoport az a peptid, amelyik a humán proinzulin természetes kötőpeptidje. Ennek a kötőpeptidnek az aminosav-szekvenciája: -Arg-Arg-Glu-Ala-Glu-Asp-Leu-Gln-Val-Gly-Gln-Val-Glu-Leu-Gly-Gly-Gly-Pro-Gly-Ala-Gly-Ser-Leu-Gln-Pro-Leu-Ala-Leu-Glu-Gly- Ser-Leu-Gin- Lys-Arg-.
Noha mint említettük, az az előnyös, ha az X csoport aminosavsorrendje megfelel a természetes kötőcsoport szekvenciájának, az X csoport lehet rövidebb peptidszekvencia különféle változata is. A követelmény csak annyi, hogy a szekvencia hossza tegye lehetővé a diszulfid-kötés kialakulását az A és B lánc között és lehasítható legyen az inzulin vagy módosított inzulin előanyagáról, megkapva így az inzulint vagy a módosított inzulint. Tipikus ilyen dipeptid X csoport lehet az -Arg-Arg- csoport. Az említett dipeptid kibővülhet, nevezetesen egy -Arg-X’-Arg- szekvenciává, ahol X’ jelentése legalább egy aminosav. Igen előnyös az -Arg-Arg-Lys-Arg- peptid, valamint az ennél hosszabb, -Arg-Arg-X2-Lys-Arg- összetételű peptid, ahol X2 jelentése legalább egy, előnyösebben legalább két aminosav. Ez a szekvencia természetesen magába foglalja a természetes kötőpeptidet is.
A natív humán inzulin B láncának aminosavsorrendje:
HU 215 582 Β
Phe^Val-Ajstr-Gln-ffi.s-Leu-Cys’-Gly-Sex’-His-Leu'-Val1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Glu-Ala-Leu-Tyr-Leu-Val-Cya-Gly-Glu-Arg-Gly-Pha-Pha13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
Tyr-Thr-Pr o-Lys-Thr ·
27 28 29 30
A találmány szerinti vegyületek közül az a legelőnyösebb, ha a B lánc megfelel a természetes B láncszekvenciának. Ugyancsak előnyösek azonban azok a szekvenciák is, melyeknél egymástól függetlenül, az alábbi egy vagy több aminosav-módosítás található:
1. a 28. Prolint Asp, Val, Leu, Ile, Nle, Arg, His, Lys, Phe, Alá, Gly, citrulin vagy omitin helyettesíti; ezek közül előnyös, ha a helyettesítés Val, Leu, Ile, Nle, Arg, His, Lys vagy omitin aminosavval történik; legelőnyösebb a Lys;
2. a 29. lizint L-Pro-D-Pro, D-hidroxi-prolin, Lhidroxi-prolin, L-(N-metil)-Lys, D-Lys, L-(N-metil)Arg vagy D-Arg helyettesíti; ezek közül a legelőnyösebb az L-Pro;
3. a 10. hisztidint Asp helyettesíti;
4. kiejtjük a 30. helyről a Thr-t.
A természetes humán inzulin A láncának aminosavszekvenciája:
Gly~Il9-Val-Glu~Glct“Cys“Cys~Thr“Ser~TlQ~Cys“S0r·1224 567 89 10 11 12
Leu~Tyr“Gln-Leu“Glu*“Asn*-Tyr“Cy s-Aan . 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Igen előnyös, ha a találmány szerinti vegyületben a természetes humán inzulin A lánca szerepel. Ugyancsak előnyös azonban az a módosulat is, ahol a 21. Asn-t Alá helyettesíti.
A használt rövidítések:
rövidítés aminosav
Alá | Alanin |
Arg | Arginin |
Asn | Aszparagin |
Cys | Cisztein |
Gin | Glutamin |
Glu | Glutaminsav |
Gly | Glicin |
His | Hisztidin |
Ile | Izoleucin |
Leu | Leucin |
Nle | Norleucin |
Phe | Fenilalanin |
Pro | Prolin |
Ser | Szerin |
Thr | Treonin |
Tyr | Tirozin |
Val | Valin |
Azokat a találmány szerinti vegyületeket, ahol a humán inzulin vagy a humán inzulin-analóg előanyag egy Met-Tyr- vagy Met-Arg- peptiddel hosszabb, katepszin C enzimmel kezelve szelektíven át tudjuk alakítani az előanyaggá. A katepszin C-vel való kezelés röviden az alábbiak szerint történik.
A katepszin C ahhoz, hogy aktívabbá váljon, kloridion (Cl-) jelenlétét igényli. Ezért a találmány szerinti vegyületnek átalakításához kloridiont adunk a reakcióelegyhez. A kloridion mennyisége minimális lehet, elég, ha katalitikus mennyiségben van jelen. Elegendő az a mennyiség, ami a protein előzetes kezeléséből visszamarad, például nátrium-klorid formájában. Elegendő tehát a nyomnyi mennyiségű kloridion jelenléte.
Minthogy a találmány szerinti vegyületek átalakítása enzimatikus reakció, a katepszin C mennyisége ugyancsak minimális a kiindulási Met-Y-protein mennyiségéhez képest. A katepszin C/protein moláris aránya körülbelül 1:1000-100000. Előnyösen az az arány nem nagyobb, mint 1:10000, általában 1: 10000-70000.
A reakciót általában alkalmas vizes pufferben végezzük, melynek kémhatása pH=2,5-10. Előnyösen ez a kémhatás a gyengén savanyú és a semleges közé esik, azaz pH=2,5-7, legelőnyösebben pH=3,0-6,0.
Bizonyos esetekben oldódást elősegítő anyagot alkalmazhatunk, ilyen például a karbamid, nátriumdodecil-szulfát, guanidin stb.
Bármelyik olyan puffért alkalmazhatjuk, amelyikkel a kívánt pH-tartomány beállítható. Tipikus ilyen puffer például a nátrium-foszfát, nátrium-acetát, nátrium-citrát, kálium-foszfát, kálium-acetát, káliumcitrát stb. Előnyös puffer a nátrium-acetát és a kálium50 acetát.
A találmány szerinti vegyület átalakítása igényli továbbá egy szulfhidril reagens jelenlétét is. Tipikus ilyen reagens a β-merkapto-etanol, ditiotreitol, ditio-eritritol, β-merkapto-etil-amin, cisztein és hasonlók. Előnyös ezek közül a β-merkapto-etanol, ditiotreitol és a cisztein alkalmazása, legelőnyösebb a cisztein.
A szulfhidril reagens moláris koncentrációja a végső reakcióelegyben 0,1-200 mM, előnyösen 1 -20 mM.
A reakciót általában 15-45 °C közötti hőmérsékle60 ten hajtjuk végre, a reakcióidő 1-24 óra. Az előnyös
HU 215 582 Β hőmérséklet-tartomány: 20-45 °C, még előnyösebben: 22-45 °C; 6-20 óra reakcióidővel.
A találmány szerinti vegyületnek katepszin C-vel történő kezelése eredményeként keletkezik a „protein”ként jelölt szerkezet, mely a humán inzulin vagy a humán inzulin-analóg előanyagának felel meg.
Az így keletkezett „protein”-t olyan körülmények közé visszük, ahol kialakulnak a molekula diszulfid kötései („hajtogatott” molekula). A humán inzulin vagy inzulin-analóg előanyag „hajtogatott” molekulájára jellemző :
1. A humán inzulin A láncából (vagy analógjából) és a humán inzulin B láncából (vagy analógjából) áll;
2. Három diszulfid kötéssel rendelkezik, melyek az A- és B lánc Cys aminosavjainak kénatomjait köti össze, nevezetesen az A-6 és A-11, az A-7 és B-7, illetőleg az A-20 és B-19 ciszteinek között;
3. Tartalmaz egy eltávolítható kötőcsoportot az inzulin A lánc (vagy analóg) amino-terminális és az inzulin B lánc (vagy analóg) amino-terminális és az inzulin B lánc (vagy analóg) karboxil-terminális vége között.
A „protein” összehajtogatásához alkalmazott körülmények biztosításához a 20 mM glicines pufferben pH=9 készített tömény „protein”-oldatot vízzel annyira hígítjuk meg, hogy a „protein” végső koncentrációja 1 g/1 legyen. Cisztein-hidrokloridot adunk hozzá 1,25 mM koncentrációban, és a kémhatást nátriumhidroxiddal pH=10,5-10,7 értékre állítjuk be, majd az oldatot 5 °C hőmérsékleten inkubáljuk 16 órán keresztül.
Az „összehajtogatott” molekulát ezután enzimatikus kezelésnek vetjük alá, mely eltávolítja a kötőcsoportot és kialakul a humán inzulin vagy inzulinanalóg kívánt szerkezete. Ehhez a hasításhoz jól ismert módszer a tripszin és a karboxi-peptidáz B együttes alkalmazása. Ezt a módszert már évekkel ezelőtt leírták [például W. Kemmler, J. L. Clark, J. Borg és D. F. Steiner, Fed. Proc., 30: 1210 (1971); W. Kemmler, J. D. Peterson és D. F. Steiner, J. Bioi. Chem., 246: 6786-6791 (1971)].
A találmány szerinti vegyületeket a rekombináns DNS-módszerrel állítjuk elő. Előállításánál a kívánt vegyületet kódoló nukleotidszekvenciát a ma már rutinszerűen alkalmazott módszerrel készítjük el. Ez a módszer általában abból áll, hogy a kívánt szekvenciának elkészítjük az oligonukleotid fragmenseit és ezek komplementer szekvenciáit. Az oligonukleotidokat úgy tervezzük meg, hogy a kódolószekvencia egy fragmensét két komplementer szekvencia lapolja át és viszont. Az oligonukleotidokat párosítjuk és összekapcsoljuk, kialakítva a kívánt génszekvenciát.
A szekvenciát úgy építjük be egy klónozó vektorba, hogy a kódolt termék kifejeződhessen. Az alkalmas klónozó vektor az expresszió irányítószekvenciájának legalább egy részét tartalmazza.
Az elmondottak szemléltetésére az alábbiakban példákat adunk meg. A példák kizárólag szemléltető célzatúak, és a találmány oltalmi körét nem korlátozzák.
/. Példa
A „nemhajtogatott” Met-Tyr-proinzulin hasítása
Fagyasztva szárított Met-Tyr-proinzulint (cisztein formában; 36%-os tisztaságú) 0,25n ecetsav, 7M karbamidrendszerben oldunk fel, hogy a végső fehérjekoncentráció 4,68 mg/ml legyen (A276, E= 1). Ezt az oldatot 0,25n ecetsavval kétszeresére hígítjuk. 334 pl hígított oldathoz hozzáadunk 290 μΐ 0,25n ecetsav/7M karbamid-oldatot, 136 μΐ 0,25n ecetsavat és 40 μΐ 1M nátrium-dihidrogén-foszfát-oldatot: a végső térfogat 0,8 ml. 5n nátrium-hidroxid-oldattal a kémhatást pH=6,0 értékre állítjuk be. DAP-l(cisztein)nátriumklorid-oldatot állítunk össze az alábbi alkotórészekből: 400 μΐ 1M nátrium-klorid-oldat, 250 μΐ 100 mM cisztein-hidroklorid (vízben, pH = 6) és 400 μΐ 1,93 egység/ml dipeptidil-aminopeptidáz-1 (DAP-Íjoldat, melyet 50 mM citrát, 10 mM nátrium-klorid-oldatban készítettünk, pH=5.
μΐ DAP-l(cisztein)nátrium-klorid-oldatot összekeverünk 375 μΐ meghígított Met-Tyr-proinzulinoldattal és szobahőmérsékleten (22 °C) tartjuk 30 percen át (a végső arány: DAP-1 (Met-Tyr-proinzulin = 120 Ug). Hat térfogatnyi szulfitolizil-oldat (7M karbamid, 0,5M Tris pH = 8,5, 0,2M dinátrium-szulfát, 0,01M kálium-tetrationát, K2S4O6) hozzáadásával leállítjuk a reakciót és fordított fázisú HPLC-vel analizálunk. Ilyen körülmények között a Met-Tyr-proinzulin kevert diszulfid kvantitatív átalakulása megtörténik proinzulin S-szulfonáttá.
2. példa
A „ nemhajtogatott ” Met- Tyr-proinzulin-analóg (B lánc 28. aminosavja, a B-28: lizin, a B lánc
29. aminosavja, a B-29: prolin) hasítása
A Met-Tyr-proinzulin-analógot (B-28 Lys, B-29 Pro) nem oldott állapotú proteinként állítjuk elő az E. coli citoplazmájában. A nem oldott fehéijét a sejtek felszakításával és differenciál-centrifugálással különítjük el. Az oldatbavitelhez 7M karbamid, 5 mM cisztein koncentrációjú közegben, pH=ll,5 kémhatáson inkubáljuk 10 percen át a fehéijét, majd az inkubációt pH = 8,9 kémhatásnál folytatjuk. A proteint kationcserélő kromatográfíával tisztítjuk, elúcióhoz pH=4 kémhatású 50 mM ecetsav, 7M karbamidoldatban lineáris nátrium-klorid-grádienst alkalmazunk. A kapott preparátum - mely 1,5-1,7 mg/ml proinzulinanalógot tartalmaz 30-50%-os OD-tisztaság mellett kémhatását pH=5,7 értékre állítjuk be 6n nátrium-hidroxid-oldattal. Az oldat 1,5 ml kivétjét hozzáadjuk 1,35 ml pH=5,7 kémhatású puffer (50 mM ecetsav, 50 mM nátrium-dihidrogén-foszfát), 0,075 ml 200 mM ciszteinoldat (pH = 5,7 kémhatású pufferben) és 0,075 ml milliliterenként 7,76 DAP-1-egységet tartalmazó oldat (pH=5,7 kémhatású pufferben) elegyéhez. A reakcióelegyet szobahőmérsékleten (22 °C) inkubáljuk 0,7—20 órán keresztül.
A reakciót 9 térfogatnyi szulfitolízis-reagens (7M karbamid, 0,5M Tris, pH=8,5, 0,2M nátriumszulfit, 0,01M kálium-tetra-tionát) hozzáadásával állítjuk le és fordított HPLC-vel analizáljuk. Ilyen
HU 215 582 Β körülmények között a Met-Tyr-proinzulin-analóg kevert diszulfíd 80-86%-os mértékben alakul át proinzulin-analóg S-szulfonáttá anélkül, hogy a további enzimatikus hasítás kimutathatóan károsítaná a terméket.
3. példa
A „nemhajtogatott”Met-Arg-proinzulin-analóg (B-28: Lys, B-29: Pro) hasítása
A Met-Arg-proinzulin-analógot (B-28 Lys, B-29 Pro) nem oldott állapotú proteinként állítjuk elő az E. coli citoplazmájában. A nem oldott fehéijét a sejtek felszakításával és differenciál-centrifugálással különítjük el. Az oldatbavitelhez 7M karbamid, 5 mM cisztein koncentrációjú közegben, pH=ll,5 kémhatáson inkubáljuk 10 percen át a fehéijét, majd az inkubációt pH=8,9 kémhatásnál folytatjuk. A proteint kationcserélő kromatográfiával tisztítjuk, elúcióhoz pH=4 kémhatású 50 mM ecetsav, 7M karbamidoldatban lineáris nátrium-klorid-grádienst alkalmazunk. A kapott preparátum - mely 1,5-1,7 mg/ml proinzulin-analógot tartalmaz 30-50%-os OD-tisztaság mellett - kémhatását pH=5,7 értékre állítjuk be 6n nátrium-hidroxid-oldattal. Az oldat 1,5 ml kivétjét hozzáadjuk 1,35 ml pH=5,7 kémhatású puffer (50 mM ecetsav, 50 mM nátrium-dihidrogén-foszfát), 0,075 ml 200 mM ciszteinoldat (pH=5,7 kémhatású pufferben) és 0,075 ml, milliliterenként 7,76 DAP-1-egységet tartalmazó oldat (pH=5,7 kémhatású pufferben) elegyéhez. A reakcióelegyet szobahőmérsékleten (22 °C) inkubáljuk 0,7-20 órán keresztül.
A reakciót 9 térfogatnyi szulfitolízis-reagens (7M karbamid, 0,5M Tris, pH=8,5, 0,2M nátriumszulfít, 0,01M kálium-tetra-tionát) hozzáadásával állítjuk le és fordított fázisú HPLC-vel analizáljuk. Ilyen körülmények között a Met-Tyr-proinzulin-analóg kevert diszulfíd 80-86%-os mértékben alakul át proinzulin-analóg S-szulfonáttá anélkül, hogy a további enzimatikus hasítás kimutathatóan károsítaná a terméket.
Claims (6)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Eljárás humán inzulin vagy módosított humán inzulin előanyagának előállítására, azzal jellemezve, hogy egyMet-Y-Protein általános képletű vegyületet, ahol „Protein” jelentése a humán inzulin vagy módosított humán inzulin prekurzorának aminosav-szekvenciáját tartalmazza, mely szekvencia N-terminálisa nem védett, a hasítási hely két oldalán álló aminosavgyök prolintól eltérő, és az N-terminális aminosavgyök lizintől és arginintől eltérő, és Y Tyr vagy Arg, katepszin C enzimmel hasítjuk, kloridion- és szulfhidril-reagens jelenlétében.
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan Met-Y-Protein általános képletű vegyületet használunk, melyben Y az 1. igénypontban megadott, „Protein” három, B, A és X jelű aminosav-szekvenciából áll, ahol B jelentése a humán inzulin B lánca vagy egy módosított B lánc, A jelentése a humán inzulin A lánca vagy egy módosított A lánc, és X egy, az inzulin A lánc vagy módosított A lánc amino-terminális végéhez és az inzulin B lánc vagy módosított B lánc karboxi-terminális végéhez kapcsolódó csoport azzal a feltétellel, hogy (1) az X csoport legalább olyan hosszú szekvencia, mely az A és B lánc között diszulfid-kötésképződést tesz lehetővé, és (2) lehasítható az inzulinról vagy módosított inzulinról.
- 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy A részként a humán inzulin A láncát alkalmazzuk.
- 4. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy B-részként a humán inzulin B láncát alkalmazzuk.
- 5. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy X részként a humán proinzulin természetes kapcsolópeptidjét alkalmazzuk.
- 6. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a Met-Y-Protein általános képletű vegyületben Yként tirozint, B részként a 28 helyzetű prolinja helyett lizint, a 29 helyzetű lizin helyett prolint tartalmazó humán inzulin B láncot és X-ként a humán inzulin természetes kapcsolópeptidjét alkalmazzuk.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US07/349,472 US5126249A (en) | 1989-05-09 | 1989-05-09 | Enzymatic removal of a protein amino-terminal sequence |
Publications (3)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU902697D0 HU902697D0 (en) | 1990-09-28 |
HUT54213A HUT54213A (en) | 1991-01-28 |
HU215582B true HU215582B (hu) | 1999-01-28 |
Family
ID=23372543
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU902697A HU215582B (hu) | 1989-05-09 | 1990-05-07 | Eljárás humán inzulin N-terminális szekvenciájának enzimes eltávolítására |
Country Status (12)
Country | Link |
---|---|
US (2) | US5126249A (hu) |
EP (1) | EP0397420B1 (hu) |
JP (1) | JP2592981B2 (hu) |
AT (1) | ATE124997T1 (hu) |
AU (1) | AU630951B2 (hu) |
CA (1) | CA2016049A1 (hu) |
DE (1) | DE69020794T2 (hu) |
DK (1) | DK0397420T3 (hu) |
ES (1) | ES2075155T3 (hu) |
HU (1) | HU215582B (hu) |
IE (1) | IE67531B1 (hu) |
IL (1) | IL94305A (hu) |
Families Citing this family (39)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
PT93057B (pt) * | 1989-02-09 | 1995-12-29 | Lilly Co Eli | Processo para a preparacao de analogos da insulina |
US5514646A (en) * | 1989-02-09 | 1996-05-07 | Chance; Ronald E. | Insulin analogs modified at position 29 of the B chain |
IL104086A (en) * | 1991-12-18 | 1998-03-10 | Lilly Co Eli | Translational activating oligonucleotide sequence useful for the high level expression of polypeptides and a method for producing such polypeptides |
CA2089541A1 (en) * | 1992-02-18 | 1993-08-19 | Bruce H. Frank | Selective removal of n-terminal extensions from folded insulin precursors using dipeptidyl-aminopeptidase-1 |
TW257792B (hu) * | 1992-10-01 | 1995-09-21 | Lilly Co Eli | |
JP2887060B2 (ja) * | 1993-06-30 | 1999-04-26 | 日清製粉株式会社 | グリセンチンの生産方法 |
US5573923A (en) * | 1993-12-22 | 1996-11-12 | Eli Lilly And Company | Method for removing N-terminal dipeptides from precursor polypeptides with immobilized dipeptidylaminopeptidase from dictyostelium discoideum |
JP2887063B2 (ja) * | 1993-12-28 | 1999-04-26 | 日清製粉株式会社 | グリセンチンの製造方法 |
EP0759931B1 (en) * | 1994-05-09 | 1998-10-28 | Unizyme Laboratories Aps | An enzymatic process for producing a desired protein from an amino terminal extended protein |
NZ279002A (en) * | 1994-12-29 | 1999-02-25 | Bio Technology General Corp | Production of recombinant human insulin by folding a proinsulin hybrid polypeptide obtained from a bacterial cell |
US5614379A (en) * | 1995-04-26 | 1997-03-25 | Eli Lilly And Company | Process for preparing anti-obesity protein |
US5840517A (en) * | 1995-04-26 | 1998-11-24 | Eli Lilly And Company | Process for preparing obesity protein analogs |
CA2253830A1 (en) * | 1996-05-08 | 1997-11-13 | Eli Lilly And Company | Bovine dipeptidylaminopeptidase 1 |
AU3640397A (en) * | 1996-06-07 | 1998-01-05 | Eli Lilly And Company | Ob protein binding protein |
DE19943177C2 (de) * | 1999-09-09 | 2002-10-24 | Dieter Jenne | Verfahren zur Herstellung von aktiven Serienproteasen und inaktiven Varianten |
IL141647A0 (en) * | 2001-02-26 | 2002-03-10 | Yeda Res & Dev | Synthetic human peptides and pharmaceutical compositions comprising them for the treatment of systemic lupus erythematosus |
BR0210870A (pt) * | 2001-07-06 | 2004-06-22 | Lg Life Sciences Ltd | Aminopeptidase derivada de bacillus licheniformis, gene codificando a aminopeptidase vetor de expressão contendo o gene, transformante e método para preparação destes |
CA2516056C (en) * | 2003-01-06 | 2012-05-29 | Angiochem Inc. | Aprotinin and analogs as carriers across the blood-brain barrier |
CN1774259B (zh) * | 2003-01-14 | 2011-12-28 | 特瓦制药工业有限公司 | 治疗系统性红斑狼疮的肽的胃肠道外制剂 |
UA83816C2 (ru) * | 2003-01-14 | 2008-08-26 | Тева Фармасьютикал Индастриз, Лтд | ФАРМАЦЕВТИЧЕСКАЯ КОМПОЗИЦИЯ, КОТОРАЯ СОДЕРЖИТ ПЕПТИД И ЗАМЕЩЕННЫЙ β-ЦИКЛОДЕКСТРИН, ДЛЯ ЛЕЧЕНИЯ СИСТЕМНОЙ КРАСНОЙ ВОЛЧАНКИ |
US8618054B2 (en) * | 2004-05-05 | 2013-12-31 | Valorisation-Rechereche Société en Commandite | Interleukin-1 receptor antagonists, compositions, and methods of treatment |
JP5064212B2 (ja) | 2004-05-05 | 2012-10-31 | ヴァロリザーシヨン−ルシェルシュ,ソシエテ・アン・コマンディット | インターロイキン−1受容体アンタゴニスト、組成物、及び治療方法 |
EP2366786A3 (en) | 2005-05-05 | 2012-08-29 | VALORISATION HSJ, Société en Commandite | Cytokine receptor modulators and uses thereof |
US9365634B2 (en) * | 2007-05-29 | 2016-06-14 | Angiochem Inc. | Aprotinin-like polypeptides for delivering agents conjugated thereto to tissues |
CA2688344C (en) | 2007-05-29 | 2019-09-03 | Angiochem, Inc. | Aprotinin-like polypeptides for delivering agents conjugated thereto to tissues |
DK2279008T3 (en) | 2008-04-18 | 2019-04-29 | Angiochem Inc | PHARMACEUTICAL COMPOSITIONS OF PACLITAXEL, PACLITAXEL ANALOGS OR PACLITAXEL CONJUGATES AND RELATED PROCEDURES FOR PREPARATION AND USE |
CN102245636A (zh) | 2008-10-15 | 2011-11-16 | 安吉奥开米公司 | 用于药物递送的依托泊苷和多柔比星结合物 |
MX2011004017A (es) | 2008-10-15 | 2011-06-24 | Angiochem Inc | Conjugados de agonistas glp-1 y usos de los mismos. |
JP5759379B2 (ja) | 2008-12-05 | 2015-08-05 | アンジオケム インコーポレーテッド | ニューロテンシンまたはニューロテンシンアナログおよびその使用 |
WO2010069074A1 (en) | 2008-12-17 | 2010-06-24 | Universite Du Quebec A Montreal | Membrane type-1 matrix metalloprotein inhibitors and uses thereof |
JP2012524030A (ja) | 2009-04-20 | 2012-10-11 | アンジオケム インコーポレーテッド | Angiopep−2アナログにコンジュゲート化した抗癌剤を用いた卵巣癌の治療 |
BRPI1015918A2 (pt) | 2009-07-02 | 2019-09-24 | Angiochem Inc | conjugados de peptídeo multiméricos e usos dos mesmos |
AU2011274229A1 (en) | 2010-07-02 | 2013-01-10 | Angiochem Inc. | Short and D-amino acid-containing polypeptides for therapeutic conjugates and uses thereof |
RU2015129087A (ru) * | 2012-12-19 | 2017-02-02 | Вокхардт Лимитед | Стабильная водная композиция, содержащая инсулин человека или его аналог или производное |
US11326255B2 (en) | 2013-02-07 | 2022-05-10 | Uchicago Argonne, Llc | ALD reactor for coating porous substrates |
JP6823055B2 (ja) | 2015-06-15 | 2021-01-27 | アンジオケム インコーポレーテッド | 軟髄膜癌腫症の治療方法 |
US11111578B1 (en) | 2020-02-13 | 2021-09-07 | Uchicago Argonne, Llc | Atomic layer deposition of fluoride thin films |
US12065738B2 (en) | 2021-10-22 | 2024-08-20 | Uchicago Argonne, Llc | Method of making thin films of sodium fluorides and their derivatives by ALD |
US11901169B2 (en) | 2022-02-14 | 2024-02-13 | Uchicago Argonne, Llc | Barrier coatings |
Family Cites Families (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
NZ199391A (en) * | 1981-01-02 | 1985-12-13 | Genentech Inc | Chimeric polypeptides comprising a proinsulin sequence,and preparation by recombinant dna technique;production of human insulin |
DK55685A (da) * | 1985-02-07 | 1986-08-08 | Nordisk Gentofte | Enzym eller enzymkompleks med proteolytisk aktivitet |
ATE81673T1 (de) * | 1984-08-16 | 1992-11-15 | Bio Technology General Corp | Verfahren zur beseitigung von nendaminos|ureresten aus eukaryotpolypeptidanlagen und so erzeugte polypeptide. |
US4946828A (en) * | 1985-03-12 | 1990-08-07 | Novo Nordisk A/S | Novel insulin peptides |
US4865974A (en) * | 1985-09-20 | 1989-09-12 | Cetus Corporation | Bacterial methionine N-terminal peptidase |
PT83613B (en) * | 1985-10-28 | 1988-11-21 | Lilly Co Eli | Process for the selective chemical removal of a protein amino-terminal residue |
IL91771A0 (en) * | 1988-09-30 | 1990-06-10 | Lilly Co Eli | Increased expression of small molecular weight recombinant proteins |
KR910700262A (ko) * | 1988-12-23 | 1991-03-14 | 안네 제케르 | 사람 인슐린 유사체 |
PT93057B (pt) * | 1989-02-09 | 1995-12-29 | Lilly Co Eli | Processo para a preparacao de analogos da insulina |
-
1989
- 1989-05-09 US US07/349,472 patent/US5126249A/en not_active Expired - Lifetime
-
1990
- 1990-05-04 DE DE69020794T patent/DE69020794T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1990-05-04 EP EP90304890A patent/EP0397420B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1990-05-04 DK DK90304890.8T patent/DK0397420T3/da active
- 1990-05-04 CA CA002016049A patent/CA2016049A1/en not_active Abandoned
- 1990-05-04 ES ES90304890T patent/ES2075155T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1990-05-04 AT AT90304890T patent/ATE124997T1/de not_active IP Right Cessation
- 1990-05-06 IL IL9430590A patent/IL94305A/en not_active IP Right Cessation
- 1990-05-07 HU HU902697A patent/HU215582B/hu not_active IP Right Cessation
- 1990-05-08 JP JP2118497A patent/JP2592981B2/ja not_active Expired - Lifetime
- 1990-05-08 AU AU54833/90A patent/AU630951B2/en not_active Ceased
- 1990-05-08 IE IE167390A patent/IE67531B1/en not_active IP Right Cessation
-
1992
- 1992-04-06 US US07/864,098 patent/US5352769A/en not_active Expired - Fee Related
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
HU902697D0 (en) | 1990-09-28 |
IE67531B1 (en) | 1996-04-03 |
HUT54213A (en) | 1991-01-28 |
EP0397420A1 (en) | 1990-11-14 |
CA2016049A1 (en) | 1990-11-09 |
AU5483390A (en) | 1990-11-15 |
AU630951B2 (en) | 1992-11-12 |
US5126249A (en) | 1992-06-30 |
DK0397420T3 (da) | 1995-08-21 |
JP2592981B2 (ja) | 1997-03-19 |
IE901673L (en) | 1990-11-09 |
DE69020794D1 (de) | 1995-08-17 |
IL94305A (en) | 1995-12-08 |
IL94305A0 (en) | 1991-03-10 |
ATE124997T1 (de) | 1995-07-15 |
DE69020794T2 (de) | 1995-12-14 |
JPH0334995A (ja) | 1991-02-14 |
US5352769A (en) | 1994-10-04 |
EP0397420B1 (en) | 1995-07-12 |
ES2075155T3 (es) | 1995-10-01 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
HU215582B (hu) | Eljárás humán inzulin N-terminális szekvenciájának enzimes eltávolítására | |
CN101186940B (zh) | 获得具有正确键合的胱氨酸键的胰岛素或胰岛素衍生物的方法 | |
Elsayed et al. | The primary structure of allergen M from cod | |
EP0147193B1 (en) | Peptide production and use thereof | |
IL101452A (en) | Analogs of the factor that releases the growth hormone, their preparation and the pharmaceutical preparations that contain them | |
EP0477885A2 (en) | Parathyroid hormone derivatives | |
EP0451867A1 (en) | Parathyroid hormone antagonists | |
CA2178894A1 (en) | Parathyroid hormone derivatives and their use | |
KITAGAWA et al. | Amino Acid Sequence of Copper, Zinc-Superoxide Dimutase from Spinach Leaves | |
EP0155786A2 (en) | New peptide, and production and use thereof | |
CA1254000A (en) | Growth hormone releasing factor analogs | |
AU2003236080A1 (en) | A method for producing a modified peptide | |
MAGHUIN‐ROGISTER et al. | Porcine Thyrotropin: The Amino‐Acid Sequence of the α and β Subunits | |
Castellanos-Serra et al. | Expression and folding of an interleukin‐2‐proinsulin fusion protein and its conversion into insulin by a single step enzymatic removal of the C‐peptide and the N‐terminal fused sequence | |
Kawakami et al. | Synthesis of reaper, a cysteine-containing polypeptide, using a peptide thioester in the presence of silver chloride as an activator | |
FÜGLISTALLER et al. | Linker Polypeptides of the Phycobilisome from the Cyanobacterium Mastigocladm laminosus. II. Amino-Acid Sequences and Functions | |
EP0153865A2 (en) | Diuretic peptide, and production and use thereof | |
Kurano et al. | Total synthesis of porcine cholecystokinin-33 (CCK-33) | |
JPH05178893A (ja) | Grf(1−44)−nh2の製造方法 | |
LEE et al. | Serratia protease. Amino acid sequences of both termini, the 53 residues in the middle region containing the sole methionine residue, and a probable zinc-binding region | |
EP0570244B1 (en) | Process for preparing peptides having a C-terminal proline amide | |
KNORR et al. | [B17-D-Leucine] Insulin and [B17-Norleucine] Insulin: synthesis and biological properties | |
CA2181477C (en) | Analogs of thymosin .alpha.1 | |
Shin et al. | Synthesis of N-terminal Truncated Peptides of Human Epidermal Growth Factor (h-EGF). | |
MXPA98006666A (en) | Improved procedure for the obtaining of insulin precursors with cistina bridges correctly uni |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |