HU215582B - Eljárás humán inzulin N-terminális szekvenciájának enzimes eltávolítására - Google Patents

Eljárás humán inzulin N-terminális szekvenciájának enzimes eltávolítására Download PDF

Info

Publication number
HU215582B
HU215582B HU902697A HU269790A HU215582B HU 215582 B HU215582 B HU 215582B HU 902697 A HU902697 A HU 902697A HU 269790 A HU269790 A HU 269790A HU 215582 B HU215582 B HU 215582B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
chain
human insulin
insulin
protein
modified
Prior art date
Application number
HU902697A
Other languages
English (en)
Other versions
HU902697D0 (en
HUT54213A (en
Inventor
Gerald Wayne Becker
Thomas Charles Furman
Warren C. Mackellar
James Patrick Mcdonough
Original Assignee
Eli Lilly And Co.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Eli Lilly And Co. filed Critical Eli Lilly And Co.
Publication of HU902697D0 publication Critical patent/HU902697D0/hu
Publication of HUT54213A publication Critical patent/HUT54213A/hu
Publication of HU215582B publication Critical patent/HU215582B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K14/00Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof
    • C07K14/435Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof from animals; from humans
    • C07K14/575Hormones
    • C07K14/62Insulins

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Gastroenterology & Hepatology (AREA)
  • Endocrinology (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
  • Diabetes (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Enzymes And Modification Thereof (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás hűmán inzűlin vagy módősítőtt hűmán inzűlinelőanyagának előállítására, amelynek sőrán egy Met-Y-Prőtein általánős képletű vegyületet, ahől "Prőtein" jelentése a hűmán inzűlinvagy módősítőtt hűmán inzűlin prekűrzőrának aminősav-szekvenciájáttartalmazza, mely szekvencia N-terminálisa nem védet , a hasítási helykét őldalán álló aminősavgyök prőlintól eltérő, és az N-terminálisaminősavgyök lizintől és arginintől eltérő, és Y Tyr vagy Arg,katepszin C enzimmel hasítják, klőridiőn és szűlfhi ril-reagensjelenlétében. ŕ

Description

A genetikailag megváltozott prokariota sejtekben bioszintetizálódó fehéijék általában olyan proteinként nyilvánulnak meg, amelyek amino-végénél egy metionin kapcsolódik. A természetes fehérjéhez kapcsolódó metionin megváltoztatja a természetes fehérje biológiai aktivitását, konformációs stabilitását, antigenicitását stb., ezért - ha lehet - a legelőnyösebb eltávolítani a molekuláról.
Elméletileg az a leghatásosabb módja a kívánt természetes peptid előállításának, hogy a natív fehérje és az amino-terminális metionin közé egy hasítóhelyet helyezünk be. Valóságban azonban nagyon korlátozott azoknak a tényleges módszereknek a száma, melyekkel szelektív hasítást tudunk végezni.
így például azoknál a természetes fehérjéknél, melyek nem tartalmaznak máshol metionint, a bróm-ciános módszer (szelektíven a metioninnál hasít) nagyon hatásos eljárás a természetes protein előállítására. A közepes nagyságú peptideknél és proteineknél azonban ritka a metionin hiánya. Továbbá a bróm-cián igen toxikus anyag, kezelésénél nagyon nagy elővigyázatossággal kell eljárni. Ezért olyan fontos egy olyan alternatív eljárást kidolgozni, mellyel lehasíthatjuk a természetes fehérje amino-végéről a felesleges metionint.
Az N-terminális metionilcsoport eltávolítására alkalmas módszer katepszin C enzimet, más néven dipeptidilaminopeptidáz 1 enzimet (DAP-1) használ. A katepszin C olyan enzim, mely a protein vagy polipeptid N-terminális végéről két aminosavból álló egységeket hasít le. Megfelelő körülmények között megkezdődik a dipeptid lehasítása, és addig folytatódik, amíg az N-terminális aminosav nincs blokkolva; a hasítóhely bármelyik oldalán nincs egy prolin vagy az N-terminális aminosav nem lizin vagy arginin.
A bioszintetikus úton nyert protein előállításánál így felhasználhatjuk a katepszin C-t, ha a prekurzor-molekulát úgy tervezzük meg, hogy egy aminosavat tartalmaz a végső metionin és a kívánt termék között. Az ilyen prekurzort katepszin C enzimmel kezelve elérhetjük, hogy az enzim eltávolítja a végső dipeptidet és így hozzájutunk a kívánt termékhez. Ez az eljárás azonban szigorúan korlátozottan alkalmazható, minthogy a dipeptid-egységek eltávolítása várhatóan addig folytatódik, amíg a fent felsorolt befejező szekvenciák egyikéhez nem érünk. Vagyis a katepszin C alkalmazásának korlátozott felhasználhatósága általában csak azokra az esetekre szorítkozik, ahol a kívánt termék N-terminális része egyúttal egy katepszin C leállási pontot is jelent.
Felismertük azonban, hogy a prekurzor molekula N-terminális dipeptidjének milyensége befolyásolja annak mértékét, ahogyan a katepepszin C a dipeptidet eltávolítja a molekuláról. Ez a felismerés a találmányunk alapja. Felismertük, hogy ha a végálló dipeptid Met-Tyr vagy Met-Arg, a dipeptid eltávolítását óvatosan végezve a hasítás ellenőrizhető, és megkaphatjuk a kívánt terméket anélkül, hogy egy katepszin C leállítási pont lenne a következő dipeptid után.
A találmány tárgya eljárás humán inzulin vagy módosított humán inzulin előanyagának előállítására, melynek során egy
Met-Y-Protein általános képletű vegyületet, ahol „Protein” jelentése a humán inzulin vagy módosított humán inzulin prekurzorának aminosav-szekvenciáját tartalmazza, mely szekvencia N-terminálisa nem védett, a hasítási hely két oldalán álló aminosavgyök prolintól eltérő és az N-terminális aminosavgyök lizintől és arginintől eltérő, és Y Tyr vagy Arg, katepszin C enzimmel hasítjuk, kloridion és szulfhidril-reagens jelenlétében.
Ugyancsak a találmány tárgya a Met-Y-protein általános képletű vegyület.
Mint említettük, a találmány olyan vegyületekre irányul, melynek egyik részét úgy jelöltük meg, mint „protein”. A „protein” aminosavsorrendje megfelel a humán inzulin vagy egy humán inzulin-analóg előanyagának, továbbá jellemző rá, hogy az amino-terminális végénél nem tartalmaz a dipeptidet lehasító katepszin C leállási helyének megfelelő szekvenciát. A molekula általában három aminosav-szekvenciából áll, melyeket - az Nterminális végtől kezdve - Β, X és A betűkkel jelölünk. A B-vel jelölt szekvencia jelöli a humán inzulin B láncát vagy módosított B láncát. Az A-val jelölt szekvencia jelenti a humán inzulin A láncát vagy módosított A láncát. A „módosított B lánc” vagy „módosított A lánc” olyan aminosavláncot jelent, amelyik diszulfid-kötésen keresztül kapcsolódva a másik lánc natív vagy módosított alakjához, olyan molekulát alkot, mely inzulinszerű tulajdonsággal rendelkezik.
Az X csoport az inzulin A lánc vagy a módosított A lánc amino-terminális végéhez, illetve az inzulin B lánc vagy a módosított B lánc karboxil-terminális végéhez kapcsolódik. Az előanyag X kötőcsoportja változatos szerkezetű polipeptid lehet. Ez a polipeptid legalább 2, előnyösen 2-35, legelőnyösebben 6-35 aminosavból áll. Legelőnyösebb, ha az X kötőcsoport az a peptid, amelyik a humán proinzulin természetes kötőpeptidje. Ennek a kötőpeptidnek az aminosav-szekvenciája: -Arg-Arg-Glu-Ala-Glu-Asp-Leu-Gln-Val-Gly-Gln-Val-Glu-Leu-Gly-Gly-Gly-Pro-Gly-Ala-Gly-Ser-Leu-Gln-Pro-Leu-Ala-Leu-Glu-Gly- Ser-Leu-Gin- Lys-Arg-.
Noha mint említettük, az az előnyös, ha az X csoport aminosavsorrendje megfelel a természetes kötőcsoport szekvenciájának, az X csoport lehet rövidebb peptidszekvencia különféle változata is. A követelmény csak annyi, hogy a szekvencia hossza tegye lehetővé a diszulfid-kötés kialakulását az A és B lánc között és lehasítható legyen az inzulin vagy módosított inzulin előanyagáról, megkapva így az inzulint vagy a módosított inzulint. Tipikus ilyen dipeptid X csoport lehet az -Arg-Arg- csoport. Az említett dipeptid kibővülhet, nevezetesen egy -Arg-X’-Arg- szekvenciává, ahol X’ jelentése legalább egy aminosav. Igen előnyös az -Arg-Arg-Lys-Arg- peptid, valamint az ennél hosszabb, -Arg-Arg-X2-Lys-Arg- összetételű peptid, ahol X2 jelentése legalább egy, előnyösebben legalább két aminosav. Ez a szekvencia természetesen magába foglalja a természetes kötőpeptidet is.
A natív humán inzulin B láncának aminosavsorrendje:
HU 215 582 Β
Phe^Val-Ajstr-Gln-ffi.s-Leu-Cys’-Gly-Sex’-His-Leu'-Val1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Glu-Ala-Leu-Tyr-Leu-Val-Cya-Gly-Glu-Arg-Gly-Pha-Pha13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
Tyr-Thr-Pr o-Lys-Thr ·
27 28 29 30
A találmány szerinti vegyületek közül az a legelőnyösebb, ha a B lánc megfelel a természetes B láncszekvenciának. Ugyancsak előnyösek azonban azok a szekvenciák is, melyeknél egymástól függetlenül, az alábbi egy vagy több aminosav-módosítás található:
1. a 28. Prolint Asp, Val, Leu, Ile, Nle, Arg, His, Lys, Phe, Alá, Gly, citrulin vagy omitin helyettesíti; ezek közül előnyös, ha a helyettesítés Val, Leu, Ile, Nle, Arg, His, Lys vagy omitin aminosavval történik; legelőnyösebb a Lys;
2. a 29. lizint L-Pro-D-Pro, D-hidroxi-prolin, Lhidroxi-prolin, L-(N-metil)-Lys, D-Lys, L-(N-metil)Arg vagy D-Arg helyettesíti; ezek közül a legelőnyösebb az L-Pro;
3. a 10. hisztidint Asp helyettesíti;
4. kiejtjük a 30. helyről a Thr-t.
A természetes humán inzulin A láncának aminosavszekvenciája:
Gly~Il9-Val-Glu~Glct“Cys“Cys~Thr“Ser~TlQ~Cys“S0r·1224 567 89 10 11 12
Leu~Tyr“Gln-Leu“Glu*“Asn*-Tyr“Cy s-Aan . 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Igen előnyös, ha a találmány szerinti vegyületben a természetes humán inzulin A lánca szerepel. Ugyancsak előnyös azonban az a módosulat is, ahol a 21. Asn-t Alá helyettesíti.
A használt rövidítések:
rövidítés aminosav
Alá Alanin
Arg Arginin
Asn Aszparagin
Cys Cisztein
Gin Glutamin
Glu Glutaminsav
Gly Glicin
His Hisztidin
Ile Izoleucin
Leu Leucin
Nle Norleucin
Phe Fenilalanin
Pro Prolin
Ser Szerin
Thr Treonin
Tyr Tirozin
Val Valin
Azokat a találmány szerinti vegyületeket, ahol a humán inzulin vagy a humán inzulin-analóg előanyag egy Met-Tyr- vagy Met-Arg- peptiddel hosszabb, katepszin C enzimmel kezelve szelektíven át tudjuk alakítani az előanyaggá. A katepszin C-vel való kezelés röviden az alábbiak szerint történik.
A katepszin C ahhoz, hogy aktívabbá váljon, kloridion (Cl-) jelenlétét igényli. Ezért a találmány szerinti vegyületnek átalakításához kloridiont adunk a reakcióelegyhez. A kloridion mennyisége minimális lehet, elég, ha katalitikus mennyiségben van jelen. Elegendő az a mennyiség, ami a protein előzetes kezeléséből visszamarad, például nátrium-klorid formájában. Elegendő tehát a nyomnyi mennyiségű kloridion jelenléte.
Minthogy a találmány szerinti vegyületek átalakítása enzimatikus reakció, a katepszin C mennyisége ugyancsak minimális a kiindulási Met-Y-protein mennyiségéhez képest. A katepszin C/protein moláris aránya körülbelül 1:1000-100000. Előnyösen az az arány nem nagyobb, mint 1:10000, általában 1: 10000-70000.
A reakciót általában alkalmas vizes pufferben végezzük, melynek kémhatása pH=2,5-10. Előnyösen ez a kémhatás a gyengén savanyú és a semleges közé esik, azaz pH=2,5-7, legelőnyösebben pH=3,0-6,0.
Bizonyos esetekben oldódást elősegítő anyagot alkalmazhatunk, ilyen például a karbamid, nátriumdodecil-szulfát, guanidin stb.
Bármelyik olyan puffért alkalmazhatjuk, amelyikkel a kívánt pH-tartomány beállítható. Tipikus ilyen puffer például a nátrium-foszfát, nátrium-acetát, nátrium-citrát, kálium-foszfát, kálium-acetát, káliumcitrát stb. Előnyös puffer a nátrium-acetát és a kálium50 acetát.
A találmány szerinti vegyület átalakítása igényli továbbá egy szulfhidril reagens jelenlétét is. Tipikus ilyen reagens a β-merkapto-etanol, ditiotreitol, ditio-eritritol, β-merkapto-etil-amin, cisztein és hasonlók. Előnyös ezek közül a β-merkapto-etanol, ditiotreitol és a cisztein alkalmazása, legelőnyösebb a cisztein.
A szulfhidril reagens moláris koncentrációja a végső reakcióelegyben 0,1-200 mM, előnyösen 1 -20 mM.
A reakciót általában 15-45 °C közötti hőmérsékle60 ten hajtjuk végre, a reakcióidő 1-24 óra. Az előnyös
HU 215 582 Β hőmérséklet-tartomány: 20-45 °C, még előnyösebben: 22-45 °C; 6-20 óra reakcióidővel.
A találmány szerinti vegyületnek katepszin C-vel történő kezelése eredményeként keletkezik a „protein”ként jelölt szerkezet, mely a humán inzulin vagy a humán inzulin-analóg előanyagának felel meg.
Az így keletkezett „protein”-t olyan körülmények közé visszük, ahol kialakulnak a molekula diszulfid kötései („hajtogatott” molekula). A humán inzulin vagy inzulin-analóg előanyag „hajtogatott” molekulájára jellemző :
1. A humán inzulin A láncából (vagy analógjából) és a humán inzulin B láncából (vagy analógjából) áll;
2. Három diszulfid kötéssel rendelkezik, melyek az A- és B lánc Cys aminosavjainak kénatomjait köti össze, nevezetesen az A-6 és A-11, az A-7 és B-7, illetőleg az A-20 és B-19 ciszteinek között;
3. Tartalmaz egy eltávolítható kötőcsoportot az inzulin A lánc (vagy analóg) amino-terminális és az inzulin B lánc (vagy analóg) amino-terminális és az inzulin B lánc (vagy analóg) karboxil-terminális vége között.
A „protein” összehajtogatásához alkalmazott körülmények biztosításához a 20 mM glicines pufferben pH=9 készített tömény „protein”-oldatot vízzel annyira hígítjuk meg, hogy a „protein” végső koncentrációja 1 g/1 legyen. Cisztein-hidrokloridot adunk hozzá 1,25 mM koncentrációban, és a kémhatást nátriumhidroxiddal pH=10,5-10,7 értékre állítjuk be, majd az oldatot 5 °C hőmérsékleten inkubáljuk 16 órán keresztül.
Az „összehajtogatott” molekulát ezután enzimatikus kezelésnek vetjük alá, mely eltávolítja a kötőcsoportot és kialakul a humán inzulin vagy inzulinanalóg kívánt szerkezete. Ehhez a hasításhoz jól ismert módszer a tripszin és a karboxi-peptidáz B együttes alkalmazása. Ezt a módszert már évekkel ezelőtt leírták [például W. Kemmler, J. L. Clark, J. Borg és D. F. Steiner, Fed. Proc., 30: 1210 (1971); W. Kemmler, J. D. Peterson és D. F. Steiner, J. Bioi. Chem., 246: 6786-6791 (1971)].
A találmány szerinti vegyületeket a rekombináns DNS-módszerrel állítjuk elő. Előállításánál a kívánt vegyületet kódoló nukleotidszekvenciát a ma már rutinszerűen alkalmazott módszerrel készítjük el. Ez a módszer általában abból áll, hogy a kívánt szekvenciának elkészítjük az oligonukleotid fragmenseit és ezek komplementer szekvenciáit. Az oligonukleotidokat úgy tervezzük meg, hogy a kódolószekvencia egy fragmensét két komplementer szekvencia lapolja át és viszont. Az oligonukleotidokat párosítjuk és összekapcsoljuk, kialakítva a kívánt génszekvenciát.
A szekvenciát úgy építjük be egy klónozó vektorba, hogy a kódolt termék kifejeződhessen. Az alkalmas klónozó vektor az expresszió irányítószekvenciájának legalább egy részét tartalmazza.
Az elmondottak szemléltetésére az alábbiakban példákat adunk meg. A példák kizárólag szemléltető célzatúak, és a találmány oltalmi körét nem korlátozzák.
/. Példa
A „nemhajtogatott” Met-Tyr-proinzulin hasítása
Fagyasztva szárított Met-Tyr-proinzulint (cisztein formában; 36%-os tisztaságú) 0,25n ecetsav, 7M karbamidrendszerben oldunk fel, hogy a végső fehérjekoncentráció 4,68 mg/ml legyen (A276, E= 1). Ezt az oldatot 0,25n ecetsavval kétszeresére hígítjuk. 334 pl hígított oldathoz hozzáadunk 290 μΐ 0,25n ecetsav/7M karbamid-oldatot, 136 μΐ 0,25n ecetsavat és 40 μΐ 1M nátrium-dihidrogén-foszfát-oldatot: a végső térfogat 0,8 ml. 5n nátrium-hidroxid-oldattal a kémhatást pH=6,0 értékre állítjuk be. DAP-l(cisztein)nátriumklorid-oldatot állítunk össze az alábbi alkotórészekből: 400 μΐ 1M nátrium-klorid-oldat, 250 μΐ 100 mM cisztein-hidroklorid (vízben, pH = 6) és 400 μΐ 1,93 egység/ml dipeptidil-aminopeptidáz-1 (DAP-Íjoldat, melyet 50 mM citrát, 10 mM nátrium-klorid-oldatban készítettünk, pH=5.
μΐ DAP-l(cisztein)nátrium-klorid-oldatot összekeverünk 375 μΐ meghígított Met-Tyr-proinzulinoldattal és szobahőmérsékleten (22 °C) tartjuk 30 percen át (a végső arány: DAP-1 (Met-Tyr-proinzulin = 120 Ug). Hat térfogatnyi szulfitolizil-oldat (7M karbamid, 0,5M Tris pH = 8,5, 0,2M dinátrium-szulfát, 0,01M kálium-tetrationát, K2S4O6) hozzáadásával leállítjuk a reakciót és fordított fázisú HPLC-vel analizálunk. Ilyen körülmények között a Met-Tyr-proinzulin kevert diszulfid kvantitatív átalakulása megtörténik proinzulin S-szulfonáttá.
2. példa
A „ nemhajtogatott ” Met- Tyr-proinzulin-analóg (B lánc 28. aminosavja, a B-28: lizin, a B lánc
29. aminosavja, a B-29: prolin) hasítása
A Met-Tyr-proinzulin-analógot (B-28 Lys, B-29 Pro) nem oldott állapotú proteinként állítjuk elő az E. coli citoplazmájában. A nem oldott fehéijét a sejtek felszakításával és differenciál-centrifugálással különítjük el. Az oldatbavitelhez 7M karbamid, 5 mM cisztein koncentrációjú közegben, pH=ll,5 kémhatáson inkubáljuk 10 percen át a fehéijét, majd az inkubációt pH = 8,9 kémhatásnál folytatjuk. A proteint kationcserélő kromatográfíával tisztítjuk, elúcióhoz pH=4 kémhatású 50 mM ecetsav, 7M karbamidoldatban lineáris nátrium-klorid-grádienst alkalmazunk. A kapott preparátum - mely 1,5-1,7 mg/ml proinzulinanalógot tartalmaz 30-50%-os OD-tisztaság mellett kémhatását pH=5,7 értékre állítjuk be 6n nátrium-hidroxid-oldattal. Az oldat 1,5 ml kivétjét hozzáadjuk 1,35 ml pH=5,7 kémhatású puffer (50 mM ecetsav, 50 mM nátrium-dihidrogén-foszfát), 0,075 ml 200 mM ciszteinoldat (pH = 5,7 kémhatású pufferben) és 0,075 ml milliliterenként 7,76 DAP-1-egységet tartalmazó oldat (pH=5,7 kémhatású pufferben) elegyéhez. A reakcióelegyet szobahőmérsékleten (22 °C) inkubáljuk 0,7—20 órán keresztül.
A reakciót 9 térfogatnyi szulfitolízis-reagens (7M karbamid, 0,5M Tris, pH=8,5, 0,2M nátriumszulfit, 0,01M kálium-tetra-tionát) hozzáadásával állítjuk le és fordított HPLC-vel analizáljuk. Ilyen
HU 215 582 Β körülmények között a Met-Tyr-proinzulin-analóg kevert diszulfíd 80-86%-os mértékben alakul át proinzulin-analóg S-szulfonáttá anélkül, hogy a további enzimatikus hasítás kimutathatóan károsítaná a terméket.
3. példa
A „nemhajtogatott”Met-Arg-proinzulin-analóg (B-28: Lys, B-29: Pro) hasítása
A Met-Arg-proinzulin-analógot (B-28 Lys, B-29 Pro) nem oldott állapotú proteinként állítjuk elő az E. coli citoplazmájában. A nem oldott fehéijét a sejtek felszakításával és differenciál-centrifugálással különítjük el. Az oldatbavitelhez 7M karbamid, 5 mM cisztein koncentrációjú közegben, pH=ll,5 kémhatáson inkubáljuk 10 percen át a fehéijét, majd az inkubációt pH=8,9 kémhatásnál folytatjuk. A proteint kationcserélő kromatográfiával tisztítjuk, elúcióhoz pH=4 kémhatású 50 mM ecetsav, 7M karbamidoldatban lineáris nátrium-klorid-grádienst alkalmazunk. A kapott preparátum - mely 1,5-1,7 mg/ml proinzulin-analógot tartalmaz 30-50%-os OD-tisztaság mellett - kémhatását pH=5,7 értékre állítjuk be 6n nátrium-hidroxid-oldattal. Az oldat 1,5 ml kivétjét hozzáadjuk 1,35 ml pH=5,7 kémhatású puffer (50 mM ecetsav, 50 mM nátrium-dihidrogén-foszfát), 0,075 ml 200 mM ciszteinoldat (pH=5,7 kémhatású pufferben) és 0,075 ml, milliliterenként 7,76 DAP-1-egységet tartalmazó oldat (pH=5,7 kémhatású pufferben) elegyéhez. A reakcióelegyet szobahőmérsékleten (22 °C) inkubáljuk 0,7-20 órán keresztül.
A reakciót 9 térfogatnyi szulfitolízis-reagens (7M karbamid, 0,5M Tris, pH=8,5, 0,2M nátriumszulfít, 0,01M kálium-tetra-tionát) hozzáadásával állítjuk le és fordított fázisú HPLC-vel analizáljuk. Ilyen körülmények között a Met-Tyr-proinzulin-analóg kevert diszulfíd 80-86%-os mértékben alakul át proinzulin-analóg S-szulfonáttá anélkül, hogy a további enzimatikus hasítás kimutathatóan károsítaná a terméket.

Claims (6)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás humán inzulin vagy módosított humán inzulin előanyagának előállítására, azzal jellemezve, hogy egy
    Met-Y-Protein általános képletű vegyületet, ahol „Protein” jelentése a humán inzulin vagy módosított humán inzulin prekurzorának aminosav-szekvenciáját tartalmazza, mely szekvencia N-terminálisa nem védett, a hasítási hely két oldalán álló aminosavgyök prolintól eltérő, és az N-terminális aminosavgyök lizintől és arginintől eltérő, és Y Tyr vagy Arg, katepszin C enzimmel hasítjuk, kloridion- és szulfhidril-reagens jelenlétében.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan Met-Y-Protein általános képletű vegyületet használunk, melyben Y az 1. igénypontban megadott, „Protein” három, B, A és X jelű aminosav-szekvenciából áll, ahol B jelentése a humán inzulin B lánca vagy egy módosított B lánc, A jelentése a humán inzulin A lánca vagy egy módosított A lánc, és X egy, az inzulin A lánc vagy módosított A lánc amino-terminális végéhez és az inzulin B lánc vagy módosított B lánc karboxi-terminális végéhez kapcsolódó csoport azzal a feltétellel, hogy (1) az X csoport legalább olyan hosszú szekvencia, mely az A és B lánc között diszulfid-kötésképződést tesz lehetővé, és (2) lehasítható az inzulinról vagy módosított inzulinról.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy A részként a humán inzulin A láncát alkalmazzuk.
  4. 4. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy B-részként a humán inzulin B láncát alkalmazzuk.
  5. 5. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy X részként a humán proinzulin természetes kapcsolópeptidjét alkalmazzuk.
  6. 6. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a Met-Y-Protein általános képletű vegyületben Yként tirozint, B részként a 28 helyzetű prolinja helyett lizint, a 29 helyzetű lizin helyett prolint tartalmazó humán inzulin B láncot és X-ként a humán inzulin természetes kapcsolópeptidjét alkalmazzuk.
HU902697A 1989-05-09 1990-05-07 Eljárás humán inzulin N-terminális szekvenciájának enzimes eltávolítására HU215582B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/349,472 US5126249A (en) 1989-05-09 1989-05-09 Enzymatic removal of a protein amino-terminal sequence

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU902697D0 HU902697D0 (en) 1990-09-28
HUT54213A HUT54213A (en) 1991-01-28
HU215582B true HU215582B (hu) 1999-01-28

Family

ID=23372543

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU902697A HU215582B (hu) 1989-05-09 1990-05-07 Eljárás humán inzulin N-terminális szekvenciájának enzimes eltávolítására

Country Status (12)

Country Link
US (2) US5126249A (hu)
EP (1) EP0397420B1 (hu)
JP (1) JP2592981B2 (hu)
AT (1) ATE124997T1 (hu)
AU (1) AU630951B2 (hu)
CA (1) CA2016049A1 (hu)
DE (1) DE69020794T2 (hu)
DK (1) DK0397420T3 (hu)
ES (1) ES2075155T3 (hu)
HU (1) HU215582B (hu)
IE (1) IE67531B1 (hu)
IL (1) IL94305A (hu)

Families Citing this family (39)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PT93057B (pt) * 1989-02-09 1995-12-29 Lilly Co Eli Processo para a preparacao de analogos da insulina
US5514646A (en) * 1989-02-09 1996-05-07 Chance; Ronald E. Insulin analogs modified at position 29 of the B chain
IL104086A (en) * 1991-12-18 1998-03-10 Lilly Co Eli Translational activating oligonucleotide sequence useful for the high level expression of polypeptides and a method for producing such polypeptides
CA2089541A1 (en) * 1992-02-18 1993-08-19 Bruce H. Frank Selective removal of n-terminal extensions from folded insulin precursors using dipeptidyl-aminopeptidase-1
TW257792B (hu) * 1992-10-01 1995-09-21 Lilly Co Eli
JP2887060B2 (ja) * 1993-06-30 1999-04-26 日清製粉株式会社 グリセンチンの生産方法
US5573923A (en) * 1993-12-22 1996-11-12 Eli Lilly And Company Method for removing N-terminal dipeptides from precursor polypeptides with immobilized dipeptidylaminopeptidase from dictyostelium discoideum
JP2887063B2 (ja) * 1993-12-28 1999-04-26 日清製粉株式会社 グリセンチンの製造方法
EP0759931B1 (en) * 1994-05-09 1998-10-28 Unizyme Laboratories Aps An enzymatic process for producing a desired protein from an amino terminal extended protein
NZ279002A (en) * 1994-12-29 1999-02-25 Bio Technology General Corp Production of recombinant human insulin by folding a proinsulin hybrid polypeptide obtained from a bacterial cell
US5614379A (en) * 1995-04-26 1997-03-25 Eli Lilly And Company Process for preparing anti-obesity protein
US5840517A (en) * 1995-04-26 1998-11-24 Eli Lilly And Company Process for preparing obesity protein analogs
CA2253830A1 (en) * 1996-05-08 1997-11-13 Eli Lilly And Company Bovine dipeptidylaminopeptidase 1
AU3640397A (en) * 1996-06-07 1998-01-05 Eli Lilly And Company Ob protein binding protein
DE19943177C2 (de) * 1999-09-09 2002-10-24 Dieter Jenne Verfahren zur Herstellung von aktiven Serienproteasen und inaktiven Varianten
IL141647A0 (en) * 2001-02-26 2002-03-10 Yeda Res & Dev Synthetic human peptides and pharmaceutical compositions comprising them for the treatment of systemic lupus erythematosus
BR0210870A (pt) * 2001-07-06 2004-06-22 Lg Life Sciences Ltd Aminopeptidase derivada de bacillus licheniformis, gene codificando a aminopeptidase vetor de expressão contendo o gene, transformante e método para preparação destes
CA2516056C (en) * 2003-01-06 2012-05-29 Angiochem Inc. Aprotinin and analogs as carriers across the blood-brain barrier
CN1774259B (zh) * 2003-01-14 2011-12-28 特瓦制药工业有限公司 治疗系统性红斑狼疮的肽的胃肠道外制剂
UA83816C2 (ru) * 2003-01-14 2008-08-26 Тева Фармасьютикал Индастриз, Лтд ФАРМАЦЕВТИЧЕСКАЯ КОМПОЗИЦИЯ, КОТОРАЯ СОДЕРЖИТ ПЕПТИД И ЗАМЕЩЕННЫЙ β-ЦИКЛОДЕКСТРИН, ДЛЯ ЛЕЧЕНИЯ СИСТЕМНОЙ КРАСНОЙ ВОЛЧАНКИ
US8618054B2 (en) * 2004-05-05 2013-12-31 Valorisation-Rechereche Société en Commandite Interleukin-1 receptor antagonists, compositions, and methods of treatment
JP5064212B2 (ja) 2004-05-05 2012-10-31 ヴァロリザーシヨン−ルシェルシュ,ソシエテ・アン・コマンディット インターロイキン−1受容体アンタゴニスト、組成物、及び治療方法
EP2366786A3 (en) 2005-05-05 2012-08-29 VALORISATION HSJ, Société en Commandite Cytokine receptor modulators and uses thereof
US9365634B2 (en) * 2007-05-29 2016-06-14 Angiochem Inc. Aprotinin-like polypeptides for delivering agents conjugated thereto to tissues
CA2688344C (en) 2007-05-29 2019-09-03 Angiochem, Inc. Aprotinin-like polypeptides for delivering agents conjugated thereto to tissues
DK2279008T3 (en) 2008-04-18 2019-04-29 Angiochem Inc PHARMACEUTICAL COMPOSITIONS OF PACLITAXEL, PACLITAXEL ANALOGS OR PACLITAXEL CONJUGATES AND RELATED PROCEDURES FOR PREPARATION AND USE
CN102245636A (zh) 2008-10-15 2011-11-16 安吉奥开米公司 用于药物递送的依托泊苷和多柔比星结合物
MX2011004017A (es) 2008-10-15 2011-06-24 Angiochem Inc Conjugados de agonistas glp-1 y usos de los mismos.
JP5759379B2 (ja) 2008-12-05 2015-08-05 アンジオケム インコーポレーテッド ニューロテンシンまたはニューロテンシンアナログおよびその使用
WO2010069074A1 (en) 2008-12-17 2010-06-24 Universite Du Quebec A Montreal Membrane type-1 matrix metalloprotein inhibitors and uses thereof
JP2012524030A (ja) 2009-04-20 2012-10-11 アンジオケム インコーポレーテッド Angiopep−2アナログにコンジュゲート化した抗癌剤を用いた卵巣癌の治療
BRPI1015918A2 (pt) 2009-07-02 2019-09-24 Angiochem Inc conjugados de peptídeo multiméricos e usos dos mesmos
AU2011274229A1 (en) 2010-07-02 2013-01-10 Angiochem Inc. Short and D-amino acid-containing polypeptides for therapeutic conjugates and uses thereof
RU2015129087A (ru) * 2012-12-19 2017-02-02 Вокхардт Лимитед Стабильная водная композиция, содержащая инсулин человека или его аналог или производное
US11326255B2 (en) 2013-02-07 2022-05-10 Uchicago Argonne, Llc ALD reactor for coating porous substrates
JP6823055B2 (ja) 2015-06-15 2021-01-27 アンジオケム インコーポレーテッド 軟髄膜癌腫症の治療方法
US11111578B1 (en) 2020-02-13 2021-09-07 Uchicago Argonne, Llc Atomic layer deposition of fluoride thin films
US12065738B2 (en) 2021-10-22 2024-08-20 Uchicago Argonne, Llc Method of making thin films of sodium fluorides and their derivatives by ALD
US11901169B2 (en) 2022-02-14 2024-02-13 Uchicago Argonne, Llc Barrier coatings

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NZ199391A (en) * 1981-01-02 1985-12-13 Genentech Inc Chimeric polypeptides comprising a proinsulin sequence,and preparation by recombinant dna technique;production of human insulin
DK55685A (da) * 1985-02-07 1986-08-08 Nordisk Gentofte Enzym eller enzymkompleks med proteolytisk aktivitet
ATE81673T1 (de) * 1984-08-16 1992-11-15 Bio Technology General Corp Verfahren zur beseitigung von nendaminos|ureresten aus eukaryotpolypeptidanlagen und so erzeugte polypeptide.
US4946828A (en) * 1985-03-12 1990-08-07 Novo Nordisk A/S Novel insulin peptides
US4865974A (en) * 1985-09-20 1989-09-12 Cetus Corporation Bacterial methionine N-terminal peptidase
PT83613B (en) * 1985-10-28 1988-11-21 Lilly Co Eli Process for the selective chemical removal of a protein amino-terminal residue
IL91771A0 (en) * 1988-09-30 1990-06-10 Lilly Co Eli Increased expression of small molecular weight recombinant proteins
KR910700262A (ko) * 1988-12-23 1991-03-14 안네 제케르 사람 인슐린 유사체
PT93057B (pt) * 1989-02-09 1995-12-29 Lilly Co Eli Processo para a preparacao de analogos da insulina

Also Published As

Publication number Publication date
HU902697D0 (en) 1990-09-28
IE67531B1 (en) 1996-04-03
HUT54213A (en) 1991-01-28
EP0397420A1 (en) 1990-11-14
CA2016049A1 (en) 1990-11-09
AU5483390A (en) 1990-11-15
AU630951B2 (en) 1992-11-12
US5126249A (en) 1992-06-30
DK0397420T3 (da) 1995-08-21
JP2592981B2 (ja) 1997-03-19
IE901673L (en) 1990-11-09
DE69020794D1 (de) 1995-08-17
IL94305A (en) 1995-12-08
IL94305A0 (en) 1991-03-10
ATE124997T1 (de) 1995-07-15
DE69020794T2 (de) 1995-12-14
JPH0334995A (ja) 1991-02-14
US5352769A (en) 1994-10-04
EP0397420B1 (en) 1995-07-12
ES2075155T3 (es) 1995-10-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU215582B (hu) Eljárás humán inzulin N-terminális szekvenciájának enzimes eltávolítására
CN101186940B (zh) 获得具有正确键合的胱氨酸键的胰岛素或胰岛素衍生物的方法
Elsayed et al. The primary structure of allergen M from cod
EP0147193B1 (en) Peptide production and use thereof
IL101452A (en) Analogs of the factor that releases the growth hormone, their preparation and the pharmaceutical preparations that contain them
EP0477885A2 (en) Parathyroid hormone derivatives
EP0451867A1 (en) Parathyroid hormone antagonists
CA2178894A1 (en) Parathyroid hormone derivatives and their use
KITAGAWA et al. Amino Acid Sequence of Copper, Zinc-Superoxide Dimutase from Spinach Leaves
EP0155786A2 (en) New peptide, and production and use thereof
CA1254000A (en) Growth hormone releasing factor analogs
AU2003236080A1 (en) A method for producing a modified peptide
MAGHUIN‐ROGISTER et al. Porcine Thyrotropin: The Amino‐Acid Sequence of the α and β Subunits
Castellanos-Serra et al. Expression and folding of an interleukin‐2‐proinsulin fusion protein and its conversion into insulin by a single step enzymatic removal of the C‐peptide and the N‐terminal fused sequence
Kawakami et al. Synthesis of reaper, a cysteine-containing polypeptide, using a peptide thioester in the presence of silver chloride as an activator
FÜGLISTALLER et al. Linker Polypeptides of the Phycobilisome from the Cyanobacterium Mastigocladm laminosus. II. Amino-Acid Sequences and Functions
EP0153865A2 (en) Diuretic peptide, and production and use thereof
Kurano et al. Total synthesis of porcine cholecystokinin-33 (CCK-33)
JPH05178893A (ja) Grf(1−44)−nh2の製造方法
LEE et al. Serratia protease. Amino acid sequences of both termini, the 53 residues in the middle region containing the sole methionine residue, and a probable zinc-binding region
EP0570244B1 (en) Process for preparing peptides having a C-terminal proline amide
KNORR et al. [B17-D-Leucine] Insulin and [B17-Norleucine] Insulin: synthesis and biological properties
CA2181477C (en) Analogs of thymosin .alpha.1
Shin et al. Synthesis of N-terminal Truncated Peptides of Human Epidermal Growth Factor (h-EGF).
MXPA98006666A (en) Improved procedure for the obtaining of insulin precursors with cistina bridges correctly uni

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee