HU214094B - A process for continuous manufacture of paraformaldehyde - Google Patents

A process for continuous manufacture of paraformaldehyde Download PDF

Info

Publication number
HU214094B
HU214094B HU9502048A HU9502048A HU214094B HU 214094 B HU214094 B HU 214094B HU 9502048 A HU9502048 A HU 9502048A HU 9502048 A HU9502048 A HU 9502048A HU 214094 B HU214094 B HU 214094B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
amine
solution
formaldehyde
process according
paraformaldehyde
Prior art date
Application number
HU9502048A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT75584A (en
HU9502048D0 (en
Inventor
Luis Eek-Vancells
Original Assignee
Patentes Novedades Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Patentes Novedades Sa filed Critical Patentes Novedades Sa
Publication of HU9502048D0 publication Critical patent/HU9502048D0/hu
Publication of HUT75584A publication Critical patent/HUT75584A/hu
Publication of HU214094B publication Critical patent/HU214094B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C47/00Compounds having —CHO groups
    • C07C47/02Saturated compounds having —CHO groups bound to acyclic carbon atoms or to hydrogen
    • C07C47/04Formaldehyde
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G2/00Addition polymers of aldehydes or cyclic oligomers thereof or of ketones; Addition copolymers thereof with less than 50 molar percent of other substances
    • C08G2/08Polymerisation of formaldehyde

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Phenolic Resins Or Amino Resins (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Polyoxymethylene Polymers And Polymers With Carbon-To-Carbon Bonds (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)

Abstract

(57) KIVONAT A találmány parafőrmaldehid főlyamatős előállítási eljárásáravőnatkőzik, melynek sőrán 80–89 tömegszázalékős főrmaldehid őldatőtkészítenek; a kapőtt őldatőt 80–100 řC-ra melegíti , s ezt afelmelegített őldatőt melegített szakaszők felől hűtött szakaszők feléhaladó fém szállítószalag melegített szakaszára öntik. A főrmaldehidőldatőt előzetesen bázisős katalizátőrral elegyít k. ŕ

Description

A találmány paraformaldehid folyamatos előállítási eljárására vonatkozik, melynek során 80-89 tömegszázalékos formaldehid oldatot készítenek; a kapott oldatot 80-100 °C-ra melegítik, s ezt a felmelegített oldatot melegített szakaszok felől hűtött szakaszok felé haladó fém szállítószalag melegített szakaszára öntik. A formaldehid oldatot előzetesen bázisos katalizátorral elegyítik.
A leírás terjedelme: 6 oldal (ezen belül 1 lap ábra)
HU 214 094 B
HU 214 094 Β
A találmány tárgya eljárás 80-89 m/m % tisztaságú paraformaldehid folyamatos előállítására.
A paraformaldehid a formaldehid polimere, melynek polimerizációs foka 8-tól 100-ig, tisztasága pedig 80 m/m %-tól 98 m/m %-ig terjed. A kereskedelemben a leggyakoribb típusok a 89-93 m/m % tisztaságúak; a nagyobb tisztaságúak speciális típusokat képviselnek.
A paraformaldehid olyan termék, amely lehetővé teszi a koncentrált formaldehid számos alkalmazási területen történő egyszerű felhasználását, különösen olyan esetekben, ha könnyű oldhatóságra van szükség. Ismeretes, hogy a nagyobb tisztaságú típusok kevésbé oldhatók, mint a normális tisztaságúak, különösen akkor, ha az utóbbiakban bizonyos hányadban - normális alkalmazási körülmények között, mint például a gyantagyártás esetében - oldhatatlan vagy alig oldható, nagy molekulatömegü polimerek vannak jelen.
Másrészről, ha a termék kevésbé tiszta, azaz 89 m/m %-nál alacsonyabb tisztaságú, annak ellenére, hogy jobban oldható, túl lágy, és tárolás alatt agglutinálódik, ezért szállítása és kezelése körülményes.
A paraformaldehidet mindig koncentrált formaldehid oldatokból állítják elő, melyek hagyományos, formaldehidet termelő gyárakból nyert híg formaldehid oldatból alacsony nyomású desztillációval állíthatók elő. A paraformaldehidet 80-89 m/m % formaldehidet tartalmazó koncentrált oldatból az alábbi módok valamelyike szerint állítják elő.
Az első és régebbi élj árás szerint a koncentrált formaldehid oldatot egy reakcióedényben szakaszosan szilárdítják meg. A megszilárdítás végezhető önmagában a reakcióedényben katalizátorral vagy anélkül, mely esetben a reakcióedényt a képződő szilárd anyag lazítása érdekében valamilyen típusú keverőlapáttal kell felszerelni, illetve végezhető úgy is, hogy a reakcióedény tartalmát leválasztó készülékkel ellátott, hütött felületre öntik. Más eljárásokban a koncentrált oldatot melegített hengerlő készülékbe öntik, amely a koncentrált oldat egy részét elpárologtatja, s nagyon tiszta formaldehid terméket eredményez (2 067 169 számú francia szabadalom). Kétcsigás gyúró-keverők, valamint extrudáló készülék alkalmazását is leírták (2 992 277 számú amerikai egyesült államokbeli, illetve CN-1 050 201 számú szabadalom). Az alkalmazott készüléktől függően a termék por, csomós, vagy réteges megjelenésű. (2 992 277 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalom; kétcsigás gyúró-keverő). Ezen utóbbi eljárások folyamatosan is végezhetők, de valamennyi esetben a végterméket utólagos szárítási folyamatnak kell alávetni, hogy megfelelő keménységű termék képződjön, amely a tárolás és szállítás során nem csomósodik össze. Általában az ilyen típusú reakcióedényekben nagy molekulatömegű, erősen savas, gyengén oldható termékek képződnek, hacsak nem alkalmaznak bennük olyan lúgos anyagokat, melyek megakadályozzák a vízben oldás hatására kialakuló depolimerizációt.
Egy másik, jelenleg elterjedt eljárásban koncentrált formaldehiddel táplált, úgynevezett szemcsésítő („prilling”) tornyot alkalmaznak. A toronyban áteső termékszemcséket áramló levegővel hűtik. Ez az eljárás folyamatos rendszerű, s az előzőekkel szemben jelentős előnyökkel rendelkezik. Termékként gömb alakú szemcsék képződnek, ami a további kezelés szempontjából különösen előnyös. A frissen előállított anyag azonban túl lágy, s fluidizált ágyban vagy szállítószalagon további érlelést igényel. Az eljárás egy másik változatában (3 772 392 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalom) és a Chemical Abstracts 80.k. 36706a és a 71.k. 50659h referátumai a formaldehid és egy amin közé (a paraformaldehid molekulatömegének szabályozójaként) reakcióterméket adnak, melyet 100 °C-on 20 óráig tartó külön folyamatban kell előállítani. A terméket kialakulása után a koncentrált formaldehid oldathoz adják, melyet a szemcsésítő toronyban porlasztanak. Ebben az esetben is szükség van a kapott termék fluidizált ágyon vagy szállítószalagon bizonyos ideig tartó érlelésére. Hasonlóan, a 87-89 m/m %-nál kisebb tisztaságú termékek esetében a termékszemcsék összeragadnak, s olyan rögöket képeznek, melyek szabad felszínü áramlásra nem képesek, s végül használhatatlan, képlékeny több alakul ki. A szemcsésítő („prilling”) eljárás sok változatát fejlesztették ki; ezek összefogalásaként lásd a 4 550 213 számú amerikai egyesült államokbeli és a 3 925 966 számú német szabadalmakat. E szabadalmak korszerűsítik a paraformaldehid előállításának változatait. A probléma valamennyi eljárás esetében azonos, nevezetesen a részecskék egymáshoz tapadása, amely megnehezíti a következő kezelések elvégzését. A 3 925 966 számú német szabadalomban 83 m/m % körüli koncentrációkat alkalmaznak, hogy össze nem tapadó részecskéket kapjanak, s ez a termék-recirkuláció ellenére bonyolítja és költségesebbé teszi a gyártást. A Chemical Abstract 93 .k 47784u referátuma szerint vékonyfilm elgőzölögtetöben a formaldehid oldatot 60-80 tömeg% koncentrációra párolják le, majd ebből az oldatból kiindulva állítják elő a forgólapátos vákuumszárítóban a paraformaldehidet.
Sok alkalmazás, mint például karbamid-formaldehid, melamin-formaldehid vagy fenol-formaldehid gyanták gyártása, és forgácslemez előállításához való enyvek gyártása esetében nincs szükség a szemcsésítő tornyok alkalmazásával kapott tisztaságú paraformaldehidre. Általában 80 m/m % körüli tisztaság elegendő, amely a gyantagyártók számára lehetővé teszi, hogy ne jelentsen külön költséget a kereskedelemben kapható normális 40 m/m %-os formaldehid oldatban lévő víz szállítása, illetve, hogy ne kelljen a reakcióelegyből a felesleges vizet desztillálással eltávolítani.
Amint fentebb említettük, az alacsony formaldehid tisztaságú termékek termékszemcsés eljárással nem állíthatók elő, mivel a részecskék könnyen összeállnak nagyobb darabokká. Hasonlóan, a szakaszos és félfolyamatos eljárásokkal, mint például a pelyhesítőgép alkalmazásával kapott alacsony tisztaságú termékek szintén kezelhetetlenek. Annak érdekében, hogy ezek a további kezeléshez alkalmasak legyenek, katalizátorok hozzáadására vagy a reakcióedényben hosszú tartózkodási időre van szükség, vagy egy időben mindkettőre, miáltal olyan termék nyerhető, amely megfelelően polimerizálódott, de ugyanakkor elég lágy ahhoz, hogy pelyhek
HU 214 094 Β (pikkelyek) képződjenek, melyeket azután a kemény, kezelhető termék előállítása érdekében szárítani kell.
A melegített hengerekkel vagy extrudálógéppel ellátott berendezések alkalmazásával végzett eljárások a megfelelő koncentrációjú és keménységű termék előállításához szintén utókezelést, azaz kiegészítő szárítást igényelnek. Általában ezen eljárások mindegyike szakaszos.
A 3 001 235 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalomban olyan eljárást írnak le, amely kisebb koncentrációjú formaldehid oldatok alkalmazásával folyamatos eljárást tesz lehetővé. Ezen eljárás során a formaldehidet kádszerü edényben tartják, melybe részlegesen egy kellőképpen felmelegített forgódobot merítenek. A dobon szilárd anyagból álló vékonyréteg csapódik ki, melyet leszedőkéssel eltávolítanak, s így a lágy pikkelyek képződnek, melyeket azután perforált szárító szalagon forró, száraz inért gázt átáramoltatva szárítanak.
Ennek az eljárásnak számos hátránya van. Elsőként: a koncentrált formaldehid oldatot forró edényben kell tartani, ami formaldehid gőz felszabadulásával jár, melyet megfelelő módon össze kell gyűjteni, s emellett a savas kémhatás növekedését is eredményezi. Másodszor: alacsony szilárd anyag koncentráció, vagyis 80 m/m % elérése érdekében a forgódobot nagyon alacsony hőmérsékletre, -10 °C-ra kell hűteni, ami azt jelenti, hogy költséges hűtőfürdőt és hűtőkészüléket kell alkalmazni. Harmadszor: a savasság jelentős csökkentéséhez levegő vagy inért gáz (nitrogén) alkalmazására van szükség.
Találmányunkkal a fenti korlátozó nehézségeket kívánjuk leküzdeni. Ezt a célt leírás elején említett típusú eljárással valósítjuk meg, melynek során az előállítani kívánt paraformaldehid tisztaságával lényegében megegyező koncentrációjú formaldehid oldatot készítünk; ezt az oldatot 80-100 °C-ra melegítjük; a felmelegített oldatot fém szállítószalagra öntjük, amely az első melegített szakaszok felől a második hűtött szakaszok felé halad (az oldatot az említett első szakaszok valamelyikén öntjük a szállítószalagra).
A találmány egy előnyben részesített megvalósítási módja szerint az említett formaldehid oldatot keverőgépbe helyezzük, majd katalizátort adunk hozzá; a formaldehid oldatot és a katalizátort 80-100 °C-on addig keverjük, míg homogén oldatot kapunk; majd az említett hőmérséklet-tartományt fenntartva a homogén elegyet az említett fém szállítószalag egyik első szakaszára öntjük. A katalizátor alkalmazása elsősorban akkor előnyös, ha 87 m/m % alatti tisztaságú paraformaldehid előállítására van szükség.
A találmány értelmében a katalizátor erősen bázikus hidroxid vagy amin, melynek pKa értéke 10,4 és 11,3 közötti.
A találmány szerint a primer aminok közül előnyben részesítettek a metil-amin, etil-amin, n-propil-amin, n-butil-amin, izobutil-amin és terc-butil-amin; a szekunder aminok közül a dimetil-amin, dietil-amin, di(n-propil)-amin, diizopropil-amin és dibutil-amin, a tercier aminok közül pedig a trietil-amin és a trietanol-amin.
A találmány egy másik előnyös sajátossága értelmében az amin koncentrációja az említett homogén elegyben 6,0-20,0 meq/kg, előnyösebben 9,5 meq/kg.
A találmány értelmében a szállítószalag első melegített szakaszainak hőmérsékletét 70-90 °C-on, a második szakaszok hőmérsékletét pedig 25-35 °C-on tartjuk.
A találmány sajátos vonatkozásai a fém szállítószalag (melyre egyik végén a koncentrált formaldehid oldat kerül) alkalmazásában, és a szalag egész hosszában megvalósított hőmérséklet-szabályozásban rejlenek. Meglepő módon azt tapasztaltuk, hogy amennyiben a szalag egy első szakaszát forrón tartjuk, s a következő szakaszokon hűtést végzünk, a szalagon képződött termék a szalag másik végét elérve önmagától fellazul, s a termék kívánt méretűre alakításához elegendő egy hagyományos aprító készülék. Ha azonban a terméket a szállítószalag egész hosszában hűtjük, a végtermék lágy marad, s más eljárásokhoz hasonlóan utólagos szárítást igényel. A találmány szerinti eljárás alkalmazása esetén a kapott paraformaldehid sem a gyártás alatt, sem azután nem áll össze, és nem igényel semmiféle utólagos szárítást vagy kezelést.
Ha a formaldehid oldat koncentrációja 87 m/m %-nál kisebb, a polimer keményedésének gyorsításához valamilyen típusú katalizátor adagolására van szükség. Amennyiben a koncentráció nagyobb, a katalizátor nem szükséges, bár alkalmazása gyorsítja a folyamatot. Amint fentebb említettük, a kikeményedés megvalósítása érdekében a szállítószalag első részét forrón kell tartani, ami a tennék polimerizációs fokának növekedését eredményezi, miáltal további kezelése könnyebbé válik. Inért gázokkal végzett utólagos szárításra nincs a szükség, mivel a szalagról lehulló termék a további kezeléshez, csomagoláshoz és szállításhoz elég kemény, és gyakorlatilag az eredetileg kívánttal azonos koncentrációval rendelkezik.
A szállítószalag normál ipari vízzel vagy 5-10 °C-ra hűtött vízzel hüthető.
A formaldehid gőzök csekély mértékű felszabadulásának elkerülése érdekében gázelnyelő fülke alkalmazása kívánatos. A felszabadult gázok gázmosó berendezéssel tisztíthatok, vagy formaldehid gyártó üzemekbe szállíthatók.
A mellékelt 1. ábrán a találmány szerinti eljárás sematikus vázlatát mutatjuk be.
Az ismert eljárások valamelyikével, esetünkben híg formaldehid oldat alacsony nyomású desztillációjával 80-100 °C-on koncentrált formaldehid oldatot állítunk elő, melynek tisztasága 80-89 m/m %, előnyösen 84 m/m %.
Az 1. ábrán 1-el jelzet csövön az alábbiakban megadott kívánt termelési sebességtől és más változóktól függően 300-600 kg/óra mennyiségben a 2-es keverőbe tápláljuk az előállított koncentrált formaldehidet. A keverőbe a 3-as csövön keresztül híg vizes katalizátor oldatot is táplálunk. A 2-es keverőt úgy terveztük, hogy belső térfogata 100-150 ml legyen, melyben az áramló elegy 0,5-2,5 másodpercig tartózkodik; ez az idő elegendő a tökéletesen homogén elegy kialakulásához, anélkül, hogy közben a polimer kicsapódna. A betáplált két anyag egy csövön áramoltatva is elegyíthető.
Katalizátorként erősen bázikus hidroxidok, mint a nátrium-, kálium- vagy bárium-hidroxid vagy bizonyos
HU 214 094 Β aminok alkalmazhatók, melyek pKa értéke 10,4 és 11,3 közötti (pKa = 14-pKb). Az előnyben részesített aminokat fentebb felsoroltuk; a legelőnyösebbek a szekunder aminok, melyeket 10-25 m/m % koncentrációjú vizes oldatokként olyan mennyiségben alkalmazunk, hogy az összekevert termékben az amin koncentrációja (az alkalmazott amin típusától és a formaldehid tisztaságától függően) 6,0 meq/kg és 20 meq/kg között, előnyösen 9,5 meq/kg körül legyen.
A formaldehid és a katalizátor oldatainak homogenizált elegyét a 4-es elosztón keresztül egyenletesen az 5-ös rozsdamentes acélszalagra ömlesztjük.
A 80-89 m/m % tisztaságú formaldehid oldatot előnyösen híg formaldehid oldat alacsony nyomású desztillálásával kapjuk, s az 5-ös fémszalagra való öntése előtt megszilárdulásának elkerülése érdekében 80-100 °C közötti hőmérsékleten tartjuk. A szalag első, 6-os jelzésű szakaszán a hőmérsékletet 70-90 °C-on, előnyösen 80 °C-on tartjuk.
Az 5-ös szalag 7-es jelzésű második szakaszán a termék hűtése és azt követő megszilárdulása érdekében a hőmérsékletet 25-35 °C-on, előnyösen 30 °C-on tartjuk.
A szalag méreteit a kívánt termelési sebesség függvényében választjuk meg. A fentebb említet termelési sebességhez 10 m hosszúságú és 1 m széles szalag elegendő. E méretektől függően a szalagon egymást követő melegítő- és hűtőszakaszok száma 3 és 6 között változtatható.
Mivel a szalag sebessége szabályozható, és a melegítésre/hűtésre alkalmazott szakaszok száma módosítható, a reakcióidő és a hűtés ideje a kapott paraformaldehid keménységének és hőmérsékletének alakulásától függően változtatható.
A paraformaldehid szalagon való tartózkodási ideje 3 és 6 perc között változik, melynek 1/3-2/3 részét a polimerizációs reakció, a fennmaradó időt pedig a termék hűtése teszi ki.
A hűtés megkívánt sebességétől függően a hűtést a 8-as csövön betáplált ipari vízzel 25-30 °C-on, vagy 5-10 °C-ra hűtött vízzel végezhetjük.
Amint a megfelelően polimerizálódott, s hűtése megkezdődött, a termék fokozatosan magától megrepedezik, majd leválik a szalagról, s onnan könnyen lefejthető. Ilyenformán, a termék a szalag végéről a 9-es kaparókés segítségével nehézség nélkül távozik, s készen áll a csomagolásra.
A kapott paraformaldehid 1-10 cm2 területű és 1 -4 mm vastagságú kemény lapokból áll. A termék hőmérséklete a rozsdamentes acélszalag végén 25-35 °C.
A kapott terméket a 10-es szállítószalagon a 11-es tárolósilóba juttatjuk, ahonnan a 12-es csomagológépbe szállítva közvetlenül csomagolható, vagy ha más méretű paraformaldehidre van szükség, a 13-as, megfelelő aprítókészülékbe továbbítjuk.
1. példa
150 ml térfogatú áramlásos keverőbe 480 kg/óra mennyiségben 83 °C-on tartott, 80,4 m/m %-os formaldehid oldatot, és 1,5 1/óra mennyiségben 10 m/m %-os vizes nátrium-hidroxid oldatot juttattunk. A kiáramló elegyet 10 m hosszú és 1 m széles, 200 m/óra sebességgel mozgó rozsdamentes fémszalagra ömlesztettük. A szalag első 3 méteres szakaszának végén a hőmérséklet 72±2 °C-nál magasabb, a második, 2 méteres szakasz végén pedig 55±2 °C volt. A harmadik, 5 méter hosszú szakaszt szobahőmérsékletű vízzel hűtöttük, így a termék a szalag végéről 28 °C-on távozott. Innen a terméket a 10-es szállítószalagon a tárolósilóba vittük, ahol közvetlenül csomagolható, vagy darálóban kívánt méretűre aprítható.
2. példa
120 ml térfogatú áramlásos keveröbe 320 kg/óra mennyiségben 85 °C-on tartott, 83,5 m/m %-os formaldehid oldatot, és 2,21/óra mennyiségben 124 g/1 koncentrációjú vizes n-propil-amin oldatot juttattunk. A kiáramló elegyet 10 m hosszú és 1 m széles, 200 m/óra sebességgel mozgó rozsdamentes fémszalagra ömlesztettük. A szalag első 5 méteres szakaszának végén a hőmérséklet 84±2 °C-nál magasabb volt, a második, 5 méter hosszú szakaszt pedig szobahőmérsékletű vízzel hűtöttük, így a termék a szalag végéről 26 °C-on távozott. Innen a terméket a 10-es szállítószalagon a tárolósilóba vittük, ahol közvetlenül csomagolható, vagy darálóban kívánt méretűre aprítható.
3. példa
150 ml térfogatú áramlásos keverőbe 480 kg/óra mennyiségben 85 °C-on tartott, 82,8 m/m %-os formaldehid oldatot, és 1,8 1/óra mennyiségben 22 m/m %-os vizes diizopropil-amin oldatot juttattunk. A kiáramló elegyet 10 m hosszú és 1 m széles, 120 m/óra sebességgel mozgó rozsdamentes fémszalagra ömlesztettük. A szalag első 5 méteres szakaszának végén a hőmérséklet 78±2 °C-nál magasabb volt, a második, 5 méter hosszú szakaszt pedig szobahőmérsékletű vízzel hűtöttük, így a termék a szalag végéről 26 °C-on távozott. Innen a terméket a 10-es szállítószalagon a tárolósilóba vittük, ahol közvetlenül csomagolható, vagy darálóban kívánt méretűre aprítható.
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (9)

1. Eljárás 80-89 m/m % tisztaságú paraformaldehid folyamatos előállítására bázisos katalizátor alkalmazásával azzal jellemezve, hogy az előállítani kívánt paraformaldehid tisztaságával megegyező koncentrációjú formaldehid oldatot állítunk elő; a kapott oldatot 80-100 °C-ra melegítjük; a felmelegített oldatot fém szállítószalagra öntjük, amely az első 70-90 °C-ra felmelegített szakaszok felől a második, 25-35 °C-ra hűtött szakaszok felé mozog, s az említett oldat szalagra öntését az első szakaszok egyikén végezzük.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az említett formaldehid oldatot katalizátorral együtt keverőbe helyezzük; a formaldehid oldatot és a katalizátort 80-100 °C-on addig keverjük, míg homogén elegyet
HU 214 094 Β kapunk; és az említett hőmérséklet-tartományt fenntartva a homogenizált elegyet a fém szállítószalag első szakaszaira öntjük.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy bázisos katalizátorként lítium-, nátrium- vagy kálium-hidroxidot alkalmazunk.
4. A 2. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy bázisos katalizátorként 10,4 és 11,3 közötti pKa értékű amint alkalmazunk.
5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy aminként metil-amin, etil-amin, n-propil-amin, n-butil-amin, izobutil-amin és terc-butil-amin közül kiválasztott primer amint alkalmazunk.
6. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy aminként dimetil-amin, dietil-amin, di(n-propil)-amin, diizopropil-amin és dibutil-amin közül kiválasztott szekunder amint alkalmazunk.
5
7. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy aminként trietil-amin és trietanol-amin közül kiválasztott tercier amint alkalmazunk.
8. A 4-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a homogenizált elegyben az amint
10 6,0-20,0 meq/kg koncentrációban alkalmazzuk.
9. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a homogenizált elegyben az amint 9,5 meq/kg koncentrációban alkalmazzuk.
HU 214 094 Β Int. Cl.6: C 04 C 47/00
1. ábra on
L._____on
Kiadja a Magyar Szabadalmi Hivatal, Budapest A kiadásért felel: Gyurcsekné Philipp Clarisse osztályvezető Állami Nyomda Rt. ® 260-0451 Fax: 260-3632
HU9502048A 1994-12-09 1995-07-05 A process for continuous manufacture of paraformaldehyde HU214094B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ES09402512A ES2087041B1 (es) 1994-12-09 1994-12-09 Procedimiento para la preparacion de paraformaldehido.

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9502048D0 HU9502048D0 (en) 1995-09-28
HUT75584A HUT75584A (en) 1997-05-28
HU214094B true HU214094B (en) 1997-12-29

Family

ID=8288212

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9502048A HU214094B (en) 1994-12-09 1995-07-05 A process for continuous manufacture of paraformaldehyde

Country Status (29)

Country Link
US (1) US5686554A (hu)
EP (1) EP0716104B1 (hu)
JP (1) JP2796669B2 (hu)
KR (1) KR100249275B1 (hu)
CN (1) CN1061641C (hu)
AT (1) ATE193308T1 (hu)
AU (1) AU695649B2 (hu)
CA (1) CA2153452C (hu)
CZ (1) CZ288105B6 (hu)
DE (1) DE69517138T2 (hu)
EE (1) EE03254B1 (hu)
ES (1) ES2087041B1 (hu)
FI (1) FI113780B (hu)
GR (1) GR3034085T3 (hu)
HR (1) HRP950396B1 (hu)
HU (1) HU214094B (hu)
MX (1) MX192468A (hu)
NO (1) NO307383B1 (hu)
NZ (1) NZ272534A (hu)
PL (1) PL179331B1 (hu)
PT (1) PT716104E (hu)
RU (1) RU2148592C1 (hu)
SA (1) SA95160120B1 (hu)
SG (1) SG33401A1 (hu)
TH (1) TH12621A (hu)
TW (1) TW285666B (hu)
UA (1) UA44697C2 (hu)
VN (1) VN498A1 (hu)
YU (1) YU48905B (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2153661T3 (es) * 1996-03-20 2001-03-01 Celanese Int Corp Adicion de amina para mejorar paraformaldehido.

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3001235A (en) * 1958-07-26 1961-09-26 Sumitomo Chemical Co Method for the manufacture of a formaldehyde polymer in a crape-chip form
US2992277A (en) 1959-04-28 1961-07-11 Du Pont Paraformaldehyde manufacture
ES341724A1 (es) * 1967-06-13 1968-10-01 Ordieres Perfeccionamientos introducidos en los procedimientos de polimerizacion de soluciones de formaldehido.
FR1547172A (fr) * 1967-07-17 1968-11-22 Sir Soc Italiana Resine Spa Procédé de production du paraformaldéhyde
FR2067169A1 (en) * 1969-11-19 1971-08-20 Charbonnages Ste Chimique Paraformaldehyde from aq formaldehyde
US4550213A (en) 1984-06-29 1985-10-29 Celanese Corporation Method of manufacture for paraformaldehyde prills
DE3925966A1 (de) 1989-08-05 1991-02-07 Leuna Werke Veb Lp 86 148 - verfahren zur herstellung von koernigem paraformaldehyd
CN1029351C (zh) 1989-09-16 1995-07-19 陈方 高甲醛含量的多聚甲醛的制造方法
US5302277A (en) * 1990-11-28 1994-04-12 Mitsui Toatsu Chemicals, Incorporated Process for producing paraformaldehyde of high formaldehyde content

Also Published As

Publication number Publication date
CN1124242A (zh) 1996-06-12
HUT75584A (en) 1997-05-28
CN1061641C (zh) 2001-02-07
HU9502048D0 (en) 1995-09-28
EP0716104A1 (en) 1996-06-12
NO307383B1 (no) 2000-03-27
TH12621A (th) 1996-09-10
DE69517138T2 (de) 2001-02-01
RU2148592C1 (ru) 2000-05-10
EP0716104B1 (en) 2000-05-24
PL179331B1 (pl) 2000-08-31
HRP950396B1 (en) 2001-02-28
NO952691L (no) 1996-06-10
CA2153452A1 (en) 1996-06-10
SA95160120B1 (ar) 2005-05-16
CZ243995A3 (en) 1996-06-12
NO952691D0 (no) 1995-07-06
FI113780B (fi) 2004-06-15
ES2087041A1 (es) 1996-07-01
KR100249275B1 (ko) 2000-03-15
PL310573A1 (en) 1996-06-10
AU695649B2 (en) 1998-08-20
CA2153452C (en) 2006-08-29
EE03254B1 (et) 2000-02-15
SG33401A1 (en) 1996-10-18
KR960022425A (ko) 1996-07-18
ES2087041B1 (es) 1997-03-16
MX192468B (hu) 2016-01-29
US5686554A (en) 1997-11-11
UA44697C2 (uk) 2002-03-15
HRP950396A2 (en) 1997-10-31
JP2796669B2 (ja) 1998-09-10
YU54395A (sh) 1997-12-05
MX192468A (es) 1999-06-24
VN498A1 (hu) 1998-05-25
TW285666B (hu) 1996-09-11
NZ272534A (en) 1996-03-26
FI953683A (fi) 1996-06-10
DE69517138D1 (de) 2000-06-29
PT716104E (pt) 2000-11-30
ATE193308T1 (de) 2000-06-15
FI953683A0 (fi) 1995-08-02
YU48905B (sh) 2002-10-18
CZ288105B6 (cs) 2001-04-11
AU2496095A (en) 1996-06-20
GR3034085T3 (en) 2000-11-30
JPH08165262A (ja) 1996-06-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3006774B2 (ja) 改善された硫黄被覆尿素遅緩放出性肥料の製造方法
JP2002522352A (ja) 極めて利用可能な粒状制御放出窒素肥料
US5079307A (en) High molecular weight polyamide production from dicarboxy terminated polyamide prepolymer
HUT64989A (en) Method for producing polyester resins of high molecular mass
US3962329A (en) Manufacture of granular isobutylidenediurea
JP2002540237A (ja) ポリアミド粒状体を調製する方法
US4554004A (en) Process for granulation of fertilizer materials
CN107849241B (zh) 制备聚合物组合物的方法以及通过所述方法能够获得的聚合物组合物
EP0819106B1 (en) Process for preparing granular urea
US5554577A (en) Agents for the stimulation and cultivation of plant growth and process for producing said agents
HU214094B (en) A process for continuous manufacture of paraformaldehyde
US4427719A (en) Method of dedusting metal sulfate granules
US2916371A (en) Temperature control process for making urea formaldehyde fertilizer compositions
US2079324A (en) Method of producing fertilizers
JPH01286985A (ja) 緩効性窒素肥料の製造方法
JPH054952B2 (hu)
JPH03190908A (ja) 水溶性ポリマーの製法
JPH06247783A (ja) 粒状緩効性窒素肥料の製造方法
JP2000239382A (ja) 架橋ポリマーの連続式製造方法及び製造装置
JPS61283621A (ja) 芳香族コーポリアミド組成物の製造法
JP2794858B2 (ja) 水溶性ポリマーの製法
JP2002535309A (ja) 低粉化性流動性アミノピリジン製品
Gancy et al. Pilot Plant Production of Calcium Magnesium Acetate Deicer
DE3934632A1 (de) Polyamidharzzusammensetzung
JPS59109509A (ja) ユリア固形樹脂の製造法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees