CZ46299A3 - Farmaceutický prostředek - Google Patents

Farmaceutický prostředek Download PDF

Info

Publication number
CZ46299A3
CZ46299A3 CZ99462A CZ46299A CZ46299A3 CZ 46299 A3 CZ46299 A3 CZ 46299A3 CZ 99462 A CZ99462 A CZ 99462A CZ 46299 A CZ46299 A CZ 46299A CZ 46299 A3 CZ46299 A3 CZ 46299A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
aerosol
composition according
mmad
pharmaceutical composition
hfa
Prior art date
Application number
CZ99462A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ295521B6 (cs
Inventor
David Lewis
Davis Ganderton
Brian Meakin
Paolo Ventura
Gaetano Brambilla
Raffaella Garzia
Original Assignee
Chiesi Farmaceutici S. P. A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=10814179&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ46299(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Chiesi Farmaceutici S. P. A. filed Critical Chiesi Farmaceutici S. P. A.
Publication of CZ46299A3 publication Critical patent/CZ46299A3/cs
Publication of CZ295521B6 publication Critical patent/CZ295521B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/10Dispersions; Emulsions
    • A61K9/12Aerosols; Foams
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/0012Galenical forms characterised by the site of application
    • A61K9/007Pulmonary tract; Aromatherapy
    • A61K9/0073Sprays or powders for inhalation; Aerolised or nebulised preparations generated by other means than thermal energy
    • A61K9/008Sprays or powders for inhalation; Aerolised or nebulised preparations generated by other means than thermal energy comprising drug dissolved or suspended in liquid propellant for inhalation via a pressurized metered dose inhaler [MDI]
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form

Description

Farmaceutický prostředek
Oblast vynálezu
Vynález se týká aerosolových prostředků k farmaceutickému použití. Zejména se tento vynález týká aerosolových prostředků pro použití v inhalačních přístrojích uvolňujících stlačené odměřeně dávky (MDI, mettered dose inhalers}. Vynález se týká také použití určitých složek v aerosolových prostředcích, způsobu jejich výroby a jejich použití pro podávání aktivní látky prostřednictvím inhalace.
Dosavadní stav techniky inhalační přístroje jsou dobře známá zařízení k farmaceutických výrobků inhalaci do dýchacího traktu.
□dávání
Aktivní látky, běžně podávané ínhalačně, zahrnují bronchodilataSní látky jako β2 agonisty a anticholinergika, kortikosteroidy, anti-leukotrieny, antialergika a jiné látky, které mohou býr účinně podávány inhalací za zvýšení terapeutického indexu a snížení vedlejších účinků aktivní látky.
Existuje množství běžně dostupných typů inhalačních přístrojů. Nejšířeji používaným typem je inhalační přístroj uvolňující stlačené odměřené dávky (MDI), který používá hnací látku (propelant) k vypuzení kapének obsahujících farmaceutický výrobek do dýchacího traktu v podobě aerosolu. Přípravky používané v MDI (aerosolové přípravky; obecně obsahují aktivní látku, jednu nebo více zkapalněných hnacích látek a povrchově aktivní látku nebo rozpouštědlo.
- ••••to to to « toto toto • · · 4 4 4 4 4 4 • · to · · · « « to · · to·*· · ··» «« » · · to to · · • to«»·· ·· · ·* ··
Po mnoho let byly ucřednost: ízvauýni hnacími látkami,
používanými v aerosolech pro farma: leutické použiti, látky ze
skupiny chlorofluorokarbonů, které jsou běžně nazývány Freony
či CFG, jako CCl.F (Freon 11 či CF' 2-11), CCKF, (Freon 12 či
CFC-12) a CCIF-.-CCiF·. ÍFreo: : 114 či CFC-114) .
Chloroflurokarbonv máji vlastnosti zvláště vhodné pro použití
v aerosolech/ včetně vysokého tlaku : par, který z inhalačníno
přístroje produkuje oblaky kapé: cek o vhodné velikosti
částice.
Nedávno bylo potvrzeno, že cl .lorcfluorokarbonové (CFG)
hnací látky jako Freon 11 a Frg azn 12 patří mezí Látky
poškozující ozonovou vrstvu a jejici z výroba se zastavuje.
V roce ]987 byl v rámci Prog: rámu Spojených národů pro
životní prostředí (United Nations Fnvzronmcntal· Programme)
vytvořen Montrealský protokol o látkách, vyčerpávajících
ozonovou vrstvu, který vyzývá k progresivnímu snížení
užívání CFG až dc jejich odstraněni.
Aerosolové farmaceutické výre oky pro léčbu astmatu a
bronchopulmonárnícb onemocnění byly odsouhlaseny jako zásadní
a těší se dočasné výjimce. Přeupokl: ídá se však, že medicínské
použiti CFG rudé v blízké bucioucn: isti zastaveno. Schopnost
CFG ničit ozonovou vrstvu je úměrná jejich obsahu chloru.
Kydrofluoroaikany íHFA), známé rovněž jako hydro-
fluorokarbony (HFG,) neobsahuji chl: ;r a pokládají se za látky
méně narušující ozon. Gsou tedy r.g •vrhovány jako nahrada za
CFC.
HFA a zejména 1,i,1, 2-tetrailucroethan (HFA 134a;
• · · · ♦ · · ♦ · · uznaný za obsahu CFC a v různých =no množství léčebných :h takové hnací systémy
1,1,1,2,3,3,3-heptafluoropropan (H r.ejlepši kandidáty na hnací látky č patentových přihláškách bylo nav aerosolových prostředků, využívají' HFA.
Mnoho z těchto patentových přihlášek, ve kterých jsou jako hnací látka použity HFA, navrhuje přidání jedné nebo více sloučenin s obsahem adjuvantníoh látek, působících jako pomocná rozpouštědla, povrchově aktivních látek včetně fluorovaných a nefluorovaných povrchově aktivních látek, disperguj ících činidc-l včetně alkylpolyethoxylátů a stabilizačních činidel.
K pomocným rozpouštědlům, která lze použít v těchto prostředcích, patří alkoholy jako ethanol a polyolv jako propylenglykol.
Léčebné aerosolové přípravky, používající takový hnací systém, jsou uváděny například v EP C372777. EP 0372777 vyžaduje použiti HFA 134a jako hnací látky v kombinaci jak s povrchově aktivní látkou, tak i ε aajuvantnl látkou, přičemž obě mají byt polárnější než hnací latka.
U aerosolových suspensnich prostředků se povrchově aktivní látka často přidává pro zlepšení fyzikální stálosti suspense. EP 0372777 udává, že přítomnost povrchově aktivní látky napomáhá přípravě stálých, homogenních suspensi a může také napomáhat přípravě prostředků na bázi stálého roztoku.
Povrchově aktivní látky také promazávají součásti ventilu v inhalačním přístroji.
• /Ί • · · • fc • a • · · > · · · • · fc fcfcfc fc · • fc
Použití propylenglykolu jako rozpouštědla polárnějšího než hnací látka v prostředcích pro tlakové inhalační přístroje s HFA, uvolňující odměřené dávky, bylo uvedeno v několika dalších patentových přihláškách a například :
EP řítilo se týká farmaceutického aerosolového prostředku bez obsahu CFG, zahrnujícího hnací látku (uhlovodík, ΚΒΆ nebe směs!, jedno nebo více z farmaceuticky aktivních činidel, neiontovou povrchově aktivní látku a volitelně další běžné farmaceutické pomocné látky vhodné pro aerosolové prostředky, zahrnující rozpouštědla, která mají vyšší polaritu než hnací látka, další neiontové povrchově aktivní látky jako mazadla ventilu, rostlinné oleje, fosfolipidy, činidla zakrývající chuť.
DE 4123663 popisuje léčebný aerosolový prostředek, obsahující disperzi nebo suspenzi aktivního činidla ve spojení se sloučeninou s povrchově aktivními nebo iipofilními vlastnostmi, heptafluorcpropan jako hnací látku a alkohol jako ethanol a/nebo propylenglykol.
US 5 534 242 popisuje aerosolově použitelný farmaceutický prostředek, obsahující lidokainovou bází a vasokonstrikční látku rozpuštěnou v hnací iátce typu HFA a volitelně i organické rozpouštědlo.
přihlášky navrhují přidávat do prostředku
-
dispersni činidla. US 5 502 CA 6 s e týká prostředků,
používaných v inhalačních h aerosoleen o η ξ a h u i i c i c η n t η.,
leukotrienové antagonisty a di.spersní činidlo, zahrnující
tríestery, acetát vitamínu E, glycerín, t-BuOU nebo soustavu
trans-esterifikovaný olej/polyethylenglykol.
*····· «« a*» • · · · * · ·
ΞΡ 384371 popisuje hnací látku pro aerosol, obsahující tlakově zkapalněný HFA 227 ve směsi s tlakově zkapalněným propanem a/nebo n-butanem a/nebo isobutanem. a/nebo dimethyletherem a/nebo 1,1-diřlucrethanem, Dokument rovněž předkládá pěnové přípravky (holící a sprchové pěny) s obsahem glycerolu jako přídavné látky.
Účinnost aerosolového přístroje, napříklas MDI, je funkcí dávky, usazené na patřičné místo v plících. Usazení, naneseni, je ovlivňováno několika faktory, z nichž jedním z nejdůležitějších je aerodynamická velikost částice. Pevné částice a/nebo kapénky v aerosolovém přípravku mohou být charakterizovány jejich hmotnostním středním aerodynamickým průměrem (mass medián aerodynamic diameter, MMAD)(průměr, kolem něhož jsou hmotnostní aerodynamické průměry rovnoměrně distribuovány).
Usazování částic v plicích siřeji závisí na třech, fyzikálních mechanismech: (1) narážení, funkci setrvačnosti částice; (2) sedimentaci způsobené gravitací a (3) difusí vyplývající z Srownova pohybu jemných částic, menších než 1 mikrometr (< 1 μπι) . Hmotnost částic určuje, který ze tří hla vn ích mechanismů přev1ádne.
Účinný aerodynamický průměr je funkci velikosti, tvaru a hustoty částic a bude ovlivňovat velikost sil na ně působících. Dokud například účinky setrvačnosti a gravitace (přitažlivosti) vzrostou s rostoucí velikostí částic a hustotou částic, přesunování částic vytvářené difusí poklesne. V praxi hraje difuse v ukládání z farmaceutických aerosolů jen maic-u rolí. Narážení a sedimentace mohou být stanoveny z měření hmotnostního· středního průměru (MMAD) , • 9
9 9· · který určuje přesunování napříč proudnicemi účinkem, setrvačnosti a gravitace.
Aerosolové částice o rovnocenném MMAD a GSD (geometrická standardní odchylka) vykazují podcbné ukládání v plicích bez ohledu na jejich složení. GSD je mírou variability aerodynamických průměrů částic.
Pro inhalační léčbu se dává přednost aerosolům, v nichž mají částice k inhalování průměr asi 0,3 až 5 pm. Částice o průměru větším než 5 pm jsou prvotně ukládány setrvačným naražením v ústní části hltanu (orofaryr.x) , částice o průměru 0,5 až 5 pin, ovlivňované zejména gravitací, jsou ideální pro ukládání v dýchacích cestách a částice o průměru 0,5 až 3 pm jsou žádoucí pro aerosolové přenesení na plrcni periferii. Částice menší než 0,5 pm mohou být vydechnuty.
Vdechnutelné částice jsou obecně takové, jejichž aerodynamické průměry nepřevyšují 5 pm. Takové částice a zvláště ty, jejichž průměr činí přibližně 3 pm, jsou v nižším dýchacím traktu účinně ukládány sedimentací.
Nedávno bylo ukázáno u pacientů s mírnou a silnou obstrukcí dýchacích cest, že zvolená velikost částice pro β2 agonistů nebo anticholinergr.í aerosol by měla činit přibližně 3 pm (Zaanen F. a spol,, Lat. v. Pharmacol Ϊ Oýý, 211-217, 1994; lnt. J. Pharmacol 114, ill-115, 1995; Thorax 51, 977-980, 1996,' ,
Kromě léčebných účelů je velikost aerosolových částic důležitá i s ohledem na vedlejší účinky léků. Je například • · ·Β·· • Β · ΒΒ ·« • · · · · · Β Β Β Β * · · · Β · · Β Β β • · · » · ···» · ··· «· ·*··»· Β «
Β · Β Β · · · * * |· Β * dobře známo, že ukládáni aerosolových steroidových přípravků v ústní části hltanu (orofarynx) může působit takové vedlejší účinky, jako je kar.didčza úst a jícnu.
Na druhou stranu vyšší systematické vystavení aerosolovým částicím, způsobené pronikáním hluboko do plic, může zvýšit nežádoucí systémové účinky léků. Například systematické vystavení steroidům může mít vedlejší účinky na metabolismus a růst kostí.
Již dříve bylo uvedeno, že charakteristiky velikosti částic u aerosolových přípravků s HFA podle daného stavu techniky se velmi často velice odlišují od produktů, které mají být nahrazeny.
EP 0553298 popisuje aerosolový přípravek, zahrnující: léčebně účinné množství beclomethascn-17,21-dipropionátu (BDP); hnací látku, která zahrnuje hydrofluorokarbon zvolený ze skupiny, skládající se z HFA 134a, HFA 227 a jejich směsí, a ethanol v účinném množství k rozpuštění beciomeťnason-17,21-dipropionátu v hnací látce. Přípravek je dále charakterizován tím, že v podstatě veškerý beclometnason-17,2i-dipropionát je v přípravku rozpuštěn a že přípravek neobsahuje více než 0,0005 hmotnostních % jakékoli povrchově aktivní látky.
V literatuře již bylo uvedeno, že tyto nové přípravky
beclomethasondipropionátu ( BDP; v podobě roztoku v H FA 134a
poskytují rozdělení veliko stí částic s MM AD = 1, 1 μιη. To
znamená, že periferní plicní ukládání velmi malých částic vzrůstá a částice menší než 1 mikrometr mohou být snáze přímo absorbovány z plicního sklípku do krevního oběhu. Rychlost a • · · · * « rozsah systémové absorpce jsou významně zvýšené a v důsledku toho mohou vzrůst i nežádoucí účinky, například určité vedlejší účinky. Poměrně velký podíl dávky je vdechnut. Důsledky tohoto jevu jsou vzhledem ke klinické účinnosti a toxickému působení veliké. K jejich vzniku dochází, neboť základy přípravků užívajících HFA mohou měnit fyzikální formu vdechnutého oblaku.
Podstata vynálezu
Podle vynálezu je zde navržen prostředek pro použití v aerosolovém innalačnim přístroji, prostředek zahrnující aktivní složku, hnací látku obsahující hydroflucroalkan (HFA), pomocné rozpouštědlo a dále zahrnujíc! málo těkavou složku ke zvýšeni hmotnostního středního aerodynamického průměru (MMAD) aerosolových částic při činností inhalačního přístroje.
Podstata a koncentrace málo těkavé složky může být zvolena k ovlivnění například velikosti a/nebo hustoty částic, což obojí působí na MMAD.
Předmětem vynálezu je poskytnutí aerosolového přípravku, terý se vyvaruje výše uvedených problémů nebo je zmírní; eiměna pak poskytnutí aerosolového prostředku zahrnuj ícího 'FA jako hnací látku, majícího podobné charakteristiky jako prostředky s CFC, které ma i i být eiikosti ahrazeny. Tc by mělo pomoci poskytnout MDI s hnací látkou PA, který by byl farmaceuticky a klinicky rovnocený MDI, oužívajícín CFC.
A.čkcdi se nejobvyklejí týká formulaci, u nichž * · . ·«.
o oouze lec ka (složky) v roztoku, princip vynálezu mú u suspenzní formulace a u směsné formulace, na ze složek přítomna ve formě roztoku.
e b v t u níž
Vynález tedy umožňuje úpravu formulace použitím HF’A s podobnými charakteristikami velikosti částic jako mají prostředky s CFC, které nahrazují. To umožňuje vývoj výrobků, které jsou farmaceuticky a klinicky rovnocené prostředkům s CFC.
ťřÍK.iaoy male tekavycn složek, stec v aerosolových přípravcích ke zvýšen částic, zahrnuli složky o vysoké hustot/ mo h o u b v t z a h r n u t v
MMřú aerosol o v ý c h například glycc-rol a propylenglykol, a složky s nízkou hustotou, například kyselinu olejovou a určité rostlinné oleje.
Glycerol a propylenglykol byly tiž přídavné látky ve vodných systémech ve v tekutin tryskovými nebo ultrazvukovými propyienglykoiu nebo glycerolu byl v tec vysoký (IC až 50 1 cbjera/objem). Výsledky dříve zkoumány jako :tahu k rozprašování rozprašovači. Obsah hto systémech velmi byly dvojznačné.
S.S. Davis v Int. J. Pharm . lvi), 71-83, 1978
c h a r a k t e r í s t i k y aerosolového působení dvou
rozprašovačů za použiti systémů propyiengiyko1 . / v o o a.
kapének aerosolového roztoku procházelo maximem (obj./obj.) propyienglykoiu; zvýšené množství bylo s rostoucí velikostí částic.
těstova i
S.S. Davis v Int. J. Pharm. 1_(2), 8 5—93, 197 8, testoval produkci aerosolových kapének z běžného rozprašovače za použití systému voda/propylenglykol/ethanol. Obecně vedl • Β β · ···« • « fcfc·· • fcfcfc ««·«·· ··· ···
- 10 - • fcfcfc • fcfcfc fcfc fcfc • · · • fcfc
zvýšený obsah alkoholu Z. v / sem cel.rove produkce
rozprašovače. Ovšem velká část této· produkce by_a ve formě
par rozpouštědla a v produkci terapeuticko- účinných
aerosolových kapének bylo dosaženo pouze mírného zvýšení.
W.C. Miller a J.W. Mason v J. Aerosol. Med.4(4), 293-294, 1991, použili raáioaerosoiové technikv ke stanovení, zda by mohlo přidání propylenglykolu zlepšit aerosolové rozdílení z tryskového rozprašovače u spontáně dýchajících normálních lidských subjektů. Ani v ukládání, ani v prostoupení nenašli mezi kontrolou s fysiologickyn roztokem a roztokem s 20 % propylenglykolu žádné významné rozdíly.
McCallion se spoluautory v Fharm. Ros. j2 (11), 1682-1687, 1995, se snažil stanovit u tří typů tryskového rozprašovače a dvou ultrazvukových přístrojů vliv kapalných systémů, obsahujících 10 až 50 % (obj./obj.) roztoků vody, ethanolu, glycerolu, 10 až 50 % (obj./obj.) roztoků propylenglykolu a silikonové tekutiny
209/100 cs) na velikost aerosolových částic a charakteristiky produkce. Uvažovanými parametry byly viskozita a povrchové napětí.
Kyselina olejová byla v aerosolových přípravcích použita pro zlepšeni fyzikální stálosti lékových suspensí jako dispergující činidlo, vhodné pro uchránění suspendovaných částeček před aglomerací.
Nyní bylo překvapivě zjištěno, že v kapalných přípravcích podle této patentové přihlášky může být kyselina olejová používána buď jako soiubilizační a/nebo stabilizační činidlo aktivní složky, nebo jako male těkavá složka.
• ·
Pokud je použita jako solubilizační a/nebo stabilizační činidlo, může se množství kyseliny olejové měnit v závislosti na koncentraci a charakteristikách aktivní složky. Pokud je použita jako málo těkavá složka, mělo by být procentní množství kyseliny olejové s výhodou vyšší než 0,5 % (hmotn./hmotn.1.
Obecně může být málo těkavou složkou jakákoli sloučenina, bezpečna a slučitelná s hnacím systémem podle vynálezu, která je schopna ovíi.vnit buď velikost nebo hustotu aerosolových častíc a tak zapůsobil na MMAD.
Jak si lze všimnout z výsledků uvedených v tabulkách, vliv málo těkavé složky na MMAD častíc je v souladu s její hustotou. Čím je vyšší hustota mále těkavé složky, tím větší je zvýšení MMAD aerosolových částic při činnosti inhalačniho zařízení.
Patentové přihlášky, které se týkají aerosolových přípravků používajících nové hnací systémy, uvedené ve známém dosavadním stavu techniky, usilují o překonání problémů stálosti přípravků. Předkládaná přihláška hledá jak řešení stálostí přípravků, tak i terapeutických problémů, spojených s novými léčebními aerosoly, nehet přítomnost málo těkavé přísady v přípravku ovlivňuje neycůležitější faktor působící na vnesení aerosolu do o .i. i o: asrcdvnamickou hmotnost častíce.
Překvapivě bylo zjištěno, že přidáním málo těkavé složky k prostředku může být MMAD aerosolových částic při činnosti aerosolového přístroje zvýšen a prostředky tedy mohou být formovány tak, že aerodynamické charakteristiky velikosti částic jsou podobné charakteristikám prostředků s hnacími • * · »· · • · • · ·· »··· *· ·· · * « útkami na bázi CPC.
Málo těkavá látka má s výhodou tlak par při 25’C nejvýše 0,1 kPa a lépe nejvýše 0,05 kPa. Autoři předkládaného vynálezu zjistili, že s přídavkem látek majících tak malé tlaky par může být získána kontrola MMAD.
Předpokládá se, že přidání složky o malém tlaku par sníží atomisovatelné charakteristiky hnací látky typu KFA, což poskytuje větší částice k pohonu inhalačního přístroje a poté odpaření hnací látky.
Nízký tlak par málo těkavé složky kontrastuje s tlakem par pomocného rozpouštědla, které má s výhodou tlak par při 25°C nejméně 3 kPa a lépe nejméně 5 kPa.
Pomocné rozpouštědlo má s výhodou verši polaritu než hnací látka a používá se ke zvýšení rozpustnosti aktivní složky v hnací Jatce.
Pomocným rozpouštědlem je s výhodou alkohol. Jako pomocné rozpouštědlo je upřednostňován ethanol. Pomocné rozpouštědlo může zahrnovat jednu či více látek.
Málo těkavou složkou může být jedna látka nebo směs dvou či více látek.
Autoři zde předkládaného sou z viaste vnoř pro pouzici jcKo zjistili, že málo těkavé nlvkcIv .áště pak propylenglykol, polyethylenglykol a glycerol
Předpokládá se, že jiné zvláště vhodné látky zahrnují « t • · ··«« · · · · 1 * · · · »·«* · ·♦· ··* ·»·«** * « «·>··» ·· 1 *· · · další alkoholy a glycercly, například alkanoly jako je dekanol (decvialkohol), cukerné alkoholy včetně sorbitolu, manr.itolu, laktitclu a maltitolu, glykofural (tetrahydrofurfurylalkohol) a dipropylenglykol.
prc použití jako nu
Rovněž se předpokládá, že ε těkavá složka mohou hodit i různé jiné látky včetně rostlinných olejů, organických kyselin, např. nasycených karboxylových kyselin včetně kyseliny laurové, myristové a stearové; nenasycené karboxylové kyseliny včetně kyseliny sorbové, a zvláště kyseliny olejové; sacbarin, kyselina askorbová, kyselina cyklámová, aminokyseliny či aspartam mohou být rovněž použity.
Málo těkavá složka může zahrnovat estery, např.
askorbylpalmitát a tokoferol;
:any jako např. dodekan a oktadekan; terpeny jako např. mentol, eukalyptol, limonen,; cukry jako např. laktózu, glukózu, sacharózu; poiysacharidy jako např. ethylcelulózu, dextran; anti oxidační látky jako např. butylovaný hydroxytoluen, butylcvaný hydroxyanisol; polymerní materiály jako např. polyvinylalkohol, polyvinylacetát, polyvinylpyrrolidon; aminy jako např. ethanolamin, diethanolamin, triethanolamin; steroidy jako· narř. cholesterol a cholesteroiove estery.
Množství málo těkavé složky v prostředku závisí, do určité míry na jeho hustotě a na množství aktivní látky a pomocného rozpouštědla v prostředku. Prostředek s výhodou zahrnuje nejvýše 20 hmotnostních i málo těkavé složky. Lépe pak prostředc-k zahrnuje nejvýše 10 hmotnostních 1 málo rěkavé složky.
i 4
Při činnosti inhalačního přístroje se hnací látka a ethanol odpařují, ale vzhledem k nízkému tlaku par málo těkavé složky se tato látka obecně odpařovat nebude.
Předpokládá se, že že by prostředek měl s výhodou obsahovat nejméně 0,2 hmot. % a lépe nejméně i hmot. i málo těkavé složky. Prostředek může obsahovat i až 2 hmot. %.
Nejvýhodněji je prostředek takový, že během činnosti aerosolového inhalačního přístroje za jeho použití není MMAD aerosolových částic menši než 2 μη. Pro některé aktivní látky není MMAD s výhodou menši než 2,5 μη a pro několik málo přípravků bude upřednostňovaný MMAD větší než 3 gm či dokonce větší než 4 μιπ. Jak je uvedeno níže v Příkladech, u jednoho odpovídajícího· inhalačního přípravku používajícího hnací látky typu CFC je MMAD aerosolových částic přibližné 2,3 pm (viz níže Tabulka 4).
Upřednostňovanými HFA-hnacími látkami jsou HFA 134a a HFA 227. Hnací látka může zahrnovat směs více než jedné složky,
Prostředek může být ve formě roztoku nebo suspense či ultrajemné suspense anebo koloidního roztoku. Vynález je zvláště závažný, pokud je prostředek roztokem, ale týká se také suspense, zvláště suspense o malé velikosti částic. Prostředek ie s výhodou roztokem.
V některých případech může býo k prostředku přidáno malé množství vody ke zlepšení rozpouštění aktivní látky a/nebo málo těkavé složky v pomocném rozpouštědle.
• · · · 0 0 · · 0 • · · «0« « « 0 « « · , Γ- « ·······«· “Ιί'ι— ««··« • 00« · « «0 0
Aktivní látkou může být jedna či více z kterýchkoli biologicky aktivních látek, které lze podávat inhalačně. aktivní látky běžně podávané touto cestou zahrnují β2 agonisty, např. salbutamoi a jeho sole, steroidy jako např. dipropionát beclomethasonu nebo anticholinergní látky jako např. bromid ipratropia.
Vynález dále předkládá v prostředku pro aerosolový inhalační přístroj použití málo těkavé složky, přičemž prostředek zahrnuje aktivní látku, hnací látku obsahující hydrofluoroalkan (HFA) a pomocné rozpouštědlo, ke zvýšeni hmotnostního středního aerodynamického průměru (MMAD) aerosolových částic při činnosti inhalačniho přístroje.
Jak bylo výše uvedeno, při činnosti inhalačniho přístroje mají aerosolové částice s výhodou ř-MAD nejméně 2 pm, pro mnoho přípravků pak ještě lépe nejméně 2,5 pm.
Jak bylo dříve uvedeno, málo čekává složka má s výhodou tlak par při 254C nejvýše 0,1 k?a.
Vynález rovněž poskytuje inhalační přístroj, obsahující prostředek podle tohoto- vynálezu.
Poskytuje také způsob plnění aerosolového inhalačniho přístroje prostředkem, přičemž tento způsob zahrnuje plnění následujících složek -do inhalačniho přístroje:
(a) jedné či více aktivních látek, (b) jedné čí více male těkavých složek, (cl jednoho či více pomocných rozpouštědel a následné přidání hnací látky, obsahující hydrofluoroalkan (HFA).
frfrfr •frfr • fr frfrfr frfr frfr · 4 frfrfr*
Vynález dále poskytuje aerosolové částice emitované z aerosolového inhalačního přístroje obsahujícího prostředek, kdy tento prostředek zahrnuje akrivní složku, hnací látku obsahující hydroΐluoroalkan (E?A), pomocné rozpouštědlo a málo těkavou složku, přičemž hrr.otnos mi střední aerodynamický průměr ÍMMAD) aerosolových částic neni menši než 2 pm.
U některých prostředků se dave přednost tomu, aby MlfAD částic nebyl menší než 2,5 pm, jak bylo uvedeno výše.
Částice budou obvykle ve íormě kapének.
Ztělesněni vynálezu bude nyní popsáno pomocí příkladů.
Příklady provedení vynálezu
Aerosolové prostředky podle vynálezu popsané níže byly připraveny následující metodou. Potřebné složky prostředku byly přidány do kovové nádoby v následujícím pořadí: léčivo, netěkavá přídavná látka, absolutní ethanol. Po zatěsněr.í ventilu do nádoby byla ventilem i přírůstek nádoby po přidáni každ aby bylo možné vypočítat hmotnost idána hnací látka. Váhový složky byl zaznamenáván, í procenta každé složky v přípravku.
Distribuce aerodynamické velikosti částic každého přípravku byla charakterizována za použití zařízení Multistage Cascade Impactor podle postupu popsaného v Evropském lékopisu, 2. vydání z roku 1995, v dílu V.5.9.1. na stranách 15-17. V tomto specifickém případě bylo použito zařízení Anderson Cascade Impactor (ACI). Předkládané výsledky byly získány z 10 kumulativních uvedení do chodu.
• · · * » * * · * • · · · «99 999·· * · 9 ·
Ukládání léku na každou ACI desku bylo bylo stanovováno pomocí HPLC. Hmotnostní střední aerodynamický průměr (MMAD) a geometrická standardní odchylka (GSD) byly počítány z diagramů rostoucího procentního množství sítem prošlého léku, nahromaděného na každé ACI desce (pravidelná stupnice), vůči hornímu meznímu průměru pro každou odpovídající ACI desku (stupnice loglO). Dávka jemných částic každého přípravku byla stanovena z hmotnosti léku, nahromaděného ve stupních 2 na cestě k filtru (< 5,8 pm), dělené počtem uvedení do činnosti v pokusu.
Tabulky 1 a 2 znázorňují srovnávací příklady, ukazující charakteristiky aerosolových přípravků s obsahem HFA 134a, různých množství dipropionátu beclomethasonu (BD?) (aktivní látky) a různých koncentrací ethanolu. Frostředky neobsahovaly málo těkavou složku. Jak je zřejmé, MMAD není v zásadě ovlivněn poměrem pomocného rozpouštědla a hnací látky.
Zvýšení koncentrace aktivní složky poskytuje malé změny MMAD, který je v tomto případě v souladu s obsahem BDP.
U stejných koncentrací BDP obsah ethanolu ani přidání vody až do 0,5 á významně neovlivnily MMAD.
Tabulka 3 srovnává charakteristiky standardního přípravku s CFC a bromidem ipratropia (IPBr) s tekutými přípravky obsahujícími HFA 134a, ethanol a bromid ípratopia, jejichž obsah glycerolu činí 0 až 1 7.
Je zřejmé, že MMAD přípravků, které používají jako hnací látku HFA, je významně nižší než MMAD běžných přípravků s
CFC.
1,2+1,9 nebo (respektive
MMAD 2,8+0,1
Hodnota MMAD přípravků Hr A/ethar.ol-I?5r je 1,3-0,1 pim v závislosti na obsahu ethanolu 12,9+0,1 2 hm./hm. a 25 2 hm./hm.) ve srovnání s μη u přípravků s CFC-IPBr.
Přidání málo těkavé přídavné látky jako je glycerol zvyšuje MMAD částic tekutých přípravků s HFA; zvýšení je ve vzájemném vztahu s koncentrací glycerolu.
V dotvrzení výsledků Tabulek 1 a 2 není MMAD v zásadě ovlivněno poměrem pomocného rozpouš+ědla a hnací látky.
V jiných studiích byly stanovovány účinky zvýšených koncentrací propylenglykolu, glycerolu a polyethylenglykolu (PEG) v prostředcích s HFA 134a, eohanolem a dipropionátem beclomethasonu (BDP).
Procentní údaje uváděné u složek jednotlivých prostředků jsou hmotnostními procenty, pokud není uvedeno jinak.
Výsledky jsou shrnuty v Tabulkách 4, 5, 6, 7 a 8.
Výsledky ukazuji přímou závislost mezi procenty málo těkavé složky a MMAD částic. Zde lze poznamenat, že existuje slabý vliv hnacího otvoru na MILAD, ale vztah mezi koncentrací málo těkavé složky a MMAD přetrvává. Tato zjištění ukazují, že přidání stanoveného množství málo těkavých přídavných látek může v přípravcích s HFA. zvýšit MMAD částic na hodnoty, srovnatelné s MMAD dříve známých přípravků s CFC, které by měly být nahrazeny přípravky s HFA.
S výhodou není přidáním málo těkavé složky významně » · * » · « • · · • · **«* 4«
změněna GSD, Zejména u glycerolu jako mářo těkavé složky
ukazuj í Tabulky 6 a 7, že GDS není přidáním glycerolu zásadně
změněna. , Glyceroi je pro málo oěkavou složku zvláště
upřednostňovanou látkou.
Zvýšení MMAD částic přidáním a oanoveněho množství glycerolu bylo pozorováno také v tekutých přípravcích s HFA a s flunisolidem (Tabulka 9) , v přítomnoscí mírné koncentrace činidla korigujícího chuť jako je methanol.
Analogické výsledky byly získány se sa 1 .butamolem, jak je zřejmé z Tabulky 10. Malé množství kyseliny olejové (0,3 bylo přidáno k přípravku pro zlepšení fyzikální stálosti roztoku. Tato koncentrace kyseliny olejové v zásadě nepozměnila MMAD částic aktivní látky.
V Tabulce 11 jsou srovnány HFA. 134a, ethanol 15,4 + 0,2 % a BDP v kombinaci se salbutamolovymi prostředky s obsahem 1,2¾ glycerolu a bez něho a s obsahem kyseliny olejové cd 0 do 1,3 ®.
Výsledky ukazují že:
(a) MMAD dvou aktivních látek v tekutých prostředcích bez málo těkavých složek je prakticky stejný jako u jednotlivých sloučenin;
(b) kyselina olejová v koncentraci 1,3 % působí jako málo těkavá sloučenina o· nízké hustotě a vytváří znatelné zvýšení MMAD částic;
(c) vliv málo těkavé sloučeniny na MMAD je ve vzájemném vztahu s její hustotou; kyselina olejová v koncentrací 1,3 % působí zvýšení MMAD v rozhodně menším rozsahu ne; 1,2 í glycerolu, majícího vyšší hustotu;
• 4 • 4 · · 4 · · · • · • · 4 · íd) přítomnost dvou aktivních látek v prostředku, málo těkavé složky a stabilizátoru, nevytváří žádnou interferenci (střetávání zájmů; mezi složkami.
Kyselina olejová je další upřednostňovanou látkou pro málo těkavou složku o nízké hustotě.
Konečně Tabulka 12 ukazuje, že přidání málo těkavé složky umožňuje modulaci MMAD aktivní látky, formované jako roztok v systému HFA 227/ethanol.
Prostředky podle vynálezu tedy umožňují zlepšení
charakteristik vnesení 1é ků do plic modulací velikostí
aerodynamické částice a distribuce velih <ostí tak, aby profil
ukládání poskytl odpovídající klinický účinek.
• · « · · « • · · • · · ·
U 1 O] '0
Ή υ
Λ c:
ití o
o a
o o
>
ty o
H o
o tí—.
-U
CL· <
tí:
O'c
-) ,-η £ <—I 0
O £ Oi rú θ':
Od
Cn
Ω ffi
-U-!
Φ r
co τΙ '-O
O
Γty z:
<N (= tyty 0-,
O
Cd o
r <O co
o i—I .
£ m H o i m ý; ě ctí
Ω ca
I—i o
c tí n
ty <L’ o°
O r-i σ>
''-., s.
m rε
CO
O) ω
cc
*.
<—I
-H r-í
O * «w <?i i—I U !
o
t—1 U j Ctí + 1 r~-
v Ctí W
ul V co
σι o □0
ca co
> Q τ—1 o o
>1 0a <3 r* r- τ—1 +1 co
> O -U y? r--tí ·-
O a c m
o
A >0 rr f
Lítí ty ty
Ctí o
ty o
A o
H
0 0-2 ’W
u
H Ά 'R
£ ιΛ Z S1 >
o hp
—1 . o Q -U
vtí •— r·. ω 0)
tí·. u O 0
Ό rS +i
ω 00 ZZ J_i r·; -P - -
>ÍM > ω O hy
4-' •íó -tí -tí g £ £
Oj Ό T5 >u f-* »* 1
’(ti >
o
ZZ ci a
o ·« · · · · • ·
y.o
LO
O (T '-f *.
V.
i,· Γ—1
g
l-1 ď) 01
o o *
U) 1—1 Cd
<O Cd 4-1 Lil
Cp o LP * C' s.
Q -U t—1 *- Γ~'
ω Cd dC r-m PJ t
Tabulka 2; BDP přípravky v HFA 134a, ethanolu a malém množství vody (do - otvor ρ r o li n a c í lát k u 0,3 o mm fa σ° o cn Ή
χ. σ
CT 1-1
G
p t—! Cd
o 0 K *
Ι.Γ) a o ΐ—i Cd
Ul 0 d o Cd 'tr .-Vi
Q ffl -O o d Cd Xj h-L··' V.
G oP
O (O
t—1
X fO
i—1
ε
i—I •-i
o 0 Líd -
I-1 c CX]
ra O <T Γ'- + !
íd-i Q Tj O X OJ Cd *.
ω ω a“ i—l
1—1
£ 0·.°
o r-
T-l
X co
IJi 0·.°
£
1-i f—!
o o K s.
i o rp, Cd
0 C\l σι Xi
d * o
Q o άΓ
φ E r |
'0 nj Q > A od o o o
-a >>i -— +1
É —. 0 tT
¢) e G d —
2. Φ — G
0
τ! k 0 V
O UJ d V
>n > > 0
.υ -(ΰ -o '(ú
Ο X5 Ό '0
co
U) co
LÍ’Í o
Si
-H
4->
ω >
Sl—.
4-1 C
C) dlů
O >
m 0
2—I .---. ,—d od o e e d d — o
- 23 ffl ω
Ή >
χ ω
>Ν ο
Γ χ
c ο
X
Ο
Ο
Ο.
£ <υ τ!
Γ—1
0 *.
r-> ΓΊ
»1—«
Ή co CO
u o X m -
á < co s K •X·
0 τ—i I-1 ίΌ CC lO
X
c
O
u
ΓΧ
X
X Cl]
ω Cu r*~. -H hs
o 1—1 l.0 K c?.
G ω - Li)
£ 1 c <—í <0 Γ~!
0
X Ή
ίΗ
x co
& ^1 ω
(1) -
C < rH
ÍJU (—i j-l
fO v θ'! 0.1 ·-
<0 - x CO
Ή o i—1 co ΐ—1 lO
Ě
CM to
CO
Uj υ
>
φ ο
α >!Ο
X ο
X ω
ο
G £
ο
X
Ή >η >
<ΰ •ί—I α
ο
U
X ιτ)
Μ
X
G rt!
χ
X ω
u χ rn Cb Μ* Η ΓΟ
X I < ο’·° Uj UM X CM
Ο
O
·»
í\]
L-O -+'l Γ
-
r- CM < cO
(—1 ΐ·Π
rtT .
Ί-Τ1 >
U
G ω
(Ό g
Ο
Ό
Η £
ο
X
U <Ú
Ό
u U
X ω X
1 Ul
rt) hh τ—J
sr 1 ω 1-1 +!
x o * CO'
X Uj X <0 s. □ )
O Cm] Γ
Ρί,
Ui £
Ο
X
Ν
Ο
U ο
U φ
υ >1
X to >ι >
rt)
Μ
Uj
X >U
Oj u
ty υ
>
o >
o x
t/j tú ω
OJ to r—i '
G
X o (1) x >G > x x W Ό >
£ 0' £ X Φ — Ό υ
rt! X X X > Ώ mO X X >U 'fi
G
X ř—i ě £ rj
X >
O
X (O β
o
O
X x
Ή
G
X
Qj
O rt)
X co x
Ul £
/-I
X £
o +i cn
CM u
G fO
O
X Ό
X
ω OJ
•Η
.. £
Cl 1-1
β £4
u 0
Η-1 Τ“< V
1—1 rt)
£ sr
X
o 1—1
I—1 X <c
σ
£ X
sr ♦ s
.. £
> i—1
rt)
u
β £
Ή
X -T
β
Ol
< ω
β Cu
X M
Ϊ
+
ro m
Otvor pro hnací látko «44 »4
CM >
a
Uj »;
O ř 1 s
CJ a
O
ΓΛ
4-> •r—I σ, 0
4-J ω
O s-> !—i e
o +-’ •Ή a
>
<C
M· to 'Ό +
4—I
Ui o
o a
Ό ě
a
Ό tu ’Τ (Ό i—i <
a x
I—I o
o ω
,c a
ω o
<ΰ v
ΓΩ
t.O c
4—i Ol 0
CM CO e
jt o
*
Ě a,o
X
H o
p Ό Ή
XI σι
>, c? *.
v CN
o t-i ÍD i—1
a
Q
CQ
U'i »0 >
Λ'·
U
X
Q, co £
<c x:
P φ
iC’ /—1 cc •v CN
0 íu CO ΓΊ Ή 1-
Ο —1 rC O «. -H ř—' *·.
a 0 i—1 O s. O O
m! a 3 O —1 OJ
>X >1 t—i
0. r—1 a
σ σ -P
N Q £ -P
5j
o ,_-l
c > .—· i-—1
> a Q a Ή
0 0 > ω U
X 1 0 ,-Q o Q
ω 0, -P Q a ς
•r 1 ·> .—. +1 xc
., Q Q a ··
σ Q) σ £ i -.rj a Q
Φ £ O 0 Q
Φ >H 'ΓΑ '0 > Qm
ýij /—1 h-v υ ^-- > 0
T5 cC •1 0 1 X
X Φ Δ4 a Q a a U
Q} >1 > > ω řť o Ή >
0 o 52 a Ί a
H ω Ό Ό >u § 0 a O
- 25 • · a · · ·
Tabulka 5: Srovnání přípravků s BDP v HF’A 134a a ethanoiu v přítomnosti rostoucího množství >
p i—I
C
I-1
ČP >1 o
c
r.
v:
e; >, i—I F-i α
o o
α
Cx] r~H
O b
e>
•H rl ω
‘Ό +! a
OJ 'tr 0
O OJ «Κ b
vT V)
O] oj P
co
OJ o
OJ oj n
+i (O
OJ
OJ
CO v -!
Oi cn •OJ lO
O £
. r*
-U *Tí ε
OJ
•ÍO ο < ·Η
CJ □Ί
c: Ω Ή
> ω ÍE υ
0 ,p ο Q Ρ
4J u CQ Ρ
• r—; '>1 .—. + 1 η
ε c S1
OJ O' E zX AJ 0
p. ω ε c Φ
>(—i •Ρ > α
c υ ·— > Ρ
Tj P Ρ Ή 0 Ε Ε
Φ .‘2 a U Ω Λ Cb 0
>c > > ω <] Ρ ‘Η >
4-> 'P Ό ω Ε
O b b 0 Ο
- 26 £ •Η υ
ο η
IJ1 ο
Cl η
ω
Ο d
e
CD
Ο
C1
C1 ‘Ώ <D σ, rl
Cl g, r· rO n
>0
OT >
ο >—I ο
C (Ο
OT ot
Φ
OT ω
Ο
C
OT
Ο e
ot φ
ν
ΓΌ
OT
OT
OT
Q ω
«ο ot >
ο u
ot
Ή >1
OT .φ
Ο >
ο ω
Φ
U >ι
Γ + σ· <ϋ
Φ
Ο
Λ
Φ
Η £
ot
Q £
ot co ο
Cl
Cl £
ot cn £
.ot o
li
Φ u
>, cn co t—i Cl
Cl v
OT ot o
Λ
O ot φ
cc
OT
OT
OT
Cl
OT £
Φ
Ή o
Φ >1-1 ot o
OT
--r-<
>· ~ ť. σ
É OT.
Φ —'
Ό u
Φ -H
OT OT > Φ OT OT Ό >0 i
ot
Φ
OT
O >
+
OT ,+ >1
OT >
OT
O · · · · * » • · · · β·Φ· · ··· ··» • « « · · · «· ·· 9 99 99 >
4-4 (β >N
O c
£ o
u o
4-i
Ó u
»r—t
4.4
Wi
O r·' £
O +0 'i—ί ’U ε
Ol
I-i
Q 'ΰ
-U Ci j O po
r- CN +1
co t—! r—l
CO O »s
.-4 CN LO PO
o
TS (fl po τ—4 o
£ o
h
4-1
Φ
O fa v
po r-i h
>
(V
Ci c
PO v
cc
OJ
Oj uj1
Lil· rrO,
CN jip o
<s o
s-i
P
Ή
Pi p
1.1-1 f—I
Π o
-O V
Ο Φ > u
O >1 !*-i i—i ω P
I'' t
.v
I-i o
Λ cO
Ě-l
C
4->
£ í- co >
CO o
o u
cu u
CN
CN lT.1 iN
CN
CN + !
CO »w cu
D-4
OJ o
lO
O t
(0 p
p co
O p
o o
OJ
Oi
OJ
OJ
OJ sr
K
Γ“'
c.C cO
.. PO
P PO £ o
P f=
C ro C > OJ
O p ί 4 u u
O > — +1 fi ~ ί P
QJ O fi P —
P o £
1..,
TO 0 (U p p > 4—j Ό ω t o
o — P 4-’ > o 40 '0 Tj >CJ
CO >
fO p
o
LfO
Q,i
Q
P
Φ >
CO
O p
0Γ-1 >Ul
C
Otvor pro hnací látku:
«·»· ·· * · ·*··
Tabulka 8: Srovnám přípravků s 3DP v HFA 134a a ethanolu v přítomnosti pclyethy1englykolu 400 nebo 8 OUíJ o;
O] o:
nO]
K ;n + 1 co
-O •I—I
P
Q tů io σι
O hl ti g
LT)
O]
Csi b:
s.
O-J cr,
s.
o £ G O τΓ
O ' O o
ΓΊ fc fc:
O!
Ό
ΟΙ ω
0 b o
n u
-r-í '> + 1
Ě - c
0 cP h zl_ Ή
—, F: >—1
'-I—'! o zL ^rO
0 >
o 0 <C H q
Φ b b P ρ F-1·!
>P > > cn O
4_) Ό 'ÍÚ g b
Ό >u g 0
£
Li?
H i □ m cu >
á o
Cl, s i—ΐ
Oi
Otvor pro hnac * · · • *··· · ··· · ··
Tabulka 9: Srovnáni flunisolidových tekutých přípravků v HFA lj4a a ethanolu v přítomnosti nepřítomnosti glycerolu
Ό >
P rO
Ό P (0 s
+J
Ή e
t1 =í ri ~
O p g P ε p o '(—? >· o
CM rH rτ—i CM m
o
CM
CO
1-4
LO to
Ol
CM
CM
CM
H Lfj
λ: 4J ω co
> úl
vT! 'fl5 to o-
1 ι >U r- r-
ε .u ro C ·ν í
p ε
P '-2 •u ϋ o
ε i-ε
CM íí
O
ÍO ri) í
o +1 o
LiO o
g co ε
co
Ol o ε m o
uM ω
>
r0 n
íí
Ή p
P
1-1
P i-i >
o
CJ · ··· · · · · • fc · · * · · · · · • · · · · fc··· ··♦ ·· • «•fcfcfc · · «·*»·· ·· · ·♦ fc* •H > o
-rO > O
Tabulka 10: Srovnání tekutých přípravků se salbutamolovou basí v HFA 134a a ethanolu
P
I-1 o
U
O) u
>1
I-1
Ol
P
Vl o
p e
o p>
Ή >n p
φ c
o
H
4-1 ω
o ít e
o +J
Cn
Ol tr
A cn (Ό ·ττ η-1
Γ-J Ol [lu
X v, n co
E i— CL P
Lí !
l-1 es c
c
ΟΊ L-C o
OJ Oj P P o
Ό Ol
C P.
o ->
o o u a: co ~ a > - Ε Ό X; Oí
Φ Ό ca σ-,
-P > — o o E O X p v.
O a
• h o
p \1 qO lT, U u -n í— e
o o E a O P X < o >
c
C P
O O
P i—I >C c
P o o
E J-rC
-V u o E
O P Pí l-í
Oi O u
o o > P O >“ A-i
C- o • H >
>i_| 4_!
Cu Q ·* * • · “ 31
Kombinace BDP a salbutamolové báze v tekutých prostředcích v HFA 134a a ethanolu přítomnosti a v nepřítomnosti glycerolu, kyseliny olejové a jejich kombinace o
b h
b
O
H
g Cl CJ τ—! (—(
0 £
a £
b
co co o o
Su Ή 1— CG O*;· (O b
0 u 1—*1 < fc fc.
> 0 O σ o Ό
-O c b
0 r-h
jQ aj ’Ό l o i
tf} !l
O CJ CJ OJ CM
ω
(0
b o —-
fT1 rr·. Γ-, Z“Λ
-o ί. fc fc
> § i—1 CM CM co
0
1—1
0
£
(C b Q (O I-1
u Q b> fc fc. < I
h tbj bi čp CG b ;
b Od CM CJ CM CM i
i—1
rtS
ω
<Tj i-Ú co σ, íO í
-O _SÍ .—, s v V -
Ή > (O OJ lO b
£ b _-u co co CO co i
i Ό
Q Ό o Cl
fc fc fc.
O CM Cl CM CM i
Q
CM Ό b
fc fc-
§ 1—I Ci C’J O.!
b -i
Q
m
CO M0 b CO '
b kvi K fc ;
Cl r- r~~; co Γ0 I
b '-.O CO lO ω I
b n lO co j
* t V fc !
4_) ω CJ OJ o !
Ή > T1 o t—I <—I i—i 1
£ CJ O-i CJ cj !
o
—-
b • , O) O' ! tT
---.. s.
0 o o Ϊ-! C:·
c
ω (LI p_,
>1 '—1 1
b 0 oc
i
—- 1 |
1 0 £ j
a
0 ’κ 't1
u o o O «κ
>1 c r-: Ϊ
ιΌ _ O
!b o-°
• · · · ···* • · · · » ···· ·· ·· » b
* £
£ oP
CJ o
J-l 'tp fc.
b a
O b
φ
51 s
o ci
ÚJ ω
h b
o
I--J o
É <0 +J o
b b
u £
o
H * '•'x Γ H
Cn £ £
(C i—!
b
Q b r b*-, I-]
Φ íi > o o b a
Ω, h •h -m >!U n b i—I ···*· ··· fr* · « * * ·»·· **
C')
Cd
>
e >1
U—I
u
* '0
£ rd
f-1
zz -tn
ř
>
ro
Cd Ό
v Ή
O >í-l
-5-1 ti
O
K UJ
LU >
i—ΐ
£ XD
l-í 4J
0 0 *
£ c £
0 £
/0
11
Φ ro n
-m
(TO o
> ro
Cl i—1
Cl 0
M
Φ 1—I
ti υ
£ >, -•rd
1—ί u
> tro
rj
.. jrd μ
,_] +J
£ w 0
o μ
O1 c &
1-1 £
0 μ
CZ u 0
£ Ή >
>u
o (U Q
ω
ro
i—I
Dj > c
Q
ω ro Cd
Ή
o o
>1 ω Ό
o
> c -P
fO £ -.-i
n 0 £
Ui :-1
Ή Ή a
>u 0
(U r· J—h
Cd

Claims (22)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Farmaceutický prostředek pro použití v aerosolovém, inhaiačním přístroji, vyznačující se tím, že prostředek zahrnuje aktivní látku, hnací látku obsahující hydrofluoroalkan (HFA), pomocné rozpouštědlo a dále zahrnuje málo těkavou složku ke zvýšení hmotnostního středního aerodynamického průměru (MMAD) aerosolových částic při činnosti inhalačního přístroje.
  2. 2. Farmaceutický prostředek podle nároku i, v y z načující se t i m , že málo těkavá složka má při teplotě 25°C tlak par nejvýše 0,1 kPa.
  3. 3. Farmaceutický prostředek podle nároku 2, vyznačující se tím, že málo tekavá složka má při teplotě 25°C tlak par nejvýše 0,05 kPa.
  4. 4. Farmaceutický prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že pomocné rozpouštědlo má při teplotě 25°C tlak par nejméně 3 kPa.
  5. 5. Farmaceutický prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že pomocné rozpouštědlo má při teplotě 25°C tlak par nejméně 5 k?a.
  6. 6. Farmaceutický prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že pomocným rozpouštědlem je alkohol.
    ·* · * *· • »#»» » »f I ««· • · ♦ · · «V ·· ·♦
  7. 7. Farmaceutický prostředek pudle předcházejících nároků, vyznačuj í c že málo těkavá složka zahrnuje glycerol.
    ;eréhokoli z se tím,
  8. 8.
    Farmaceutický prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačujíc, že málo těkavá složka zahrnuje kyselinu olejovou.
    se uim
  9. 9. Farmaceutický prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, ze hnací latka obsahuje j ednu eno více sloučenin H FA zvolených ze skupiny, zahrnující HFA 134a a HFA 227.
  10. 10. Farmaceutický prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že prostředek obsahuje nejvýše 20 hmotnostních % málo těkavé složky.
  11. 11. Farmaceutický prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že prostředek obsahuje alespoň 0,2 hmotnostního 7 málo těkavé složky.
  12. 12, Farmaceutický prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že jde o takový prostředek, u něhož není MMAD aerosolových částic pří činnosti aerosolového přístroje za jeho použití menší než 2 pm.
  13. 13. Farmaceutický prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že prostředek je ve formě roztoku.
    • > ·« »
    4 · · • a · « · · « · · » * • * * * · »«
  14. 14. Použiti méiC' těkavé složky v prostředku pro aerosolový inhalační přístroj, přičemž prostředek zahrnuje aktivní látku, hnací látku obsahující hydrofluoroalkan (HFA) a pomocné rozpouštědlo, ke zvýšení hmotnostního středního aerodynamického průměru (MMAD) aerosolových částic při činnosti ínhalačního přístroje.
  15. 15. Použití málo těkavé složky podle nároku 14 k poskytnutí MMAD aerosolových částic v hodnotě nejméně 2 μη.
  16. 16. Použití málo těkavé s_ožky podře nároku 14 nebo 15, vyznačující se tím, že málo těkavá složka má při 25°C tlak par nejvýše 0,1 kPa.
  17. 17. Použití málo těkavé složky podle kteréhokoli z nároků 14 až 16, vyznačující se t í m , že se jedná o prostředek podle kteréhokoli z nároků 1 až 13.
  18. 18. Aerosolový inhalační přístroj obsahující prostředek, vyznačující se tím, že jde o prostředek podle kteréhokoli z nároků 1 až 13.
  19. 19. Způsob plnění aerosolového ínhalačního přístroje prostředkem, vyznačující se o í m , še způsob zahrnuje plnění následujících složek do Ínhalačního přístroj e:
    (a) jedné nebo více aktivních látek, (b) jedné nebo více málo těkavých složek, (c) jednoho nebo více pomocných rozpouštědel s následným přidáním hnací látky, obsahující hydrofluoroalkan (HFA).
    • · · ♦ *«·· • ♦ · φ · ·· · ♦· ·
  20. 20. Způsob podle nároku 15, vyznačujíc! se t i m , že jde o prostředek podle kteréhokoli z nároků 1 až 13,
  21. 21. Aerosolové částice emitované z aerosolového inhalačního přístroje obsahujícího prostředek, přičemž prostředek zahrnuje aktivní složku, hnací látku obsahující hydrofluoroalkan (HFA.) , pomocné rozpouštědlo a málo těkavou
    složku, vyznačuj .1 c i se tím, že hmotnostní střední aerodynamický průměr (MMAD) aerosolových částic není menši než 2 jim. 22. Aerosolové částice podle nároku 21, vy z n a č u - jící se t i m , ž e MMAD aerosolových částic není
    menší než 2,5μπι.
  22. 23. .Aerosolové- částice podle nároku 21 nebo 22, vyznačující se t 1 m , že jde o prostředek podle kteréhokoli z nároků 1 až 13.
CZ1999462A 1997-06-13 1998-06-10 Farmaceutický prostředek CZ295521B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB9712434A GB2326334A (en) 1997-06-13 1997-06-13 Pharmaceutical aerosol compositions

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ46299A3 true CZ46299A3 (cs) 1999-07-14
CZ295521B6 CZ295521B6 (cs) 2005-08-17

Family

ID=10814179

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1999462A CZ295521B6 (cs) 1997-06-13 1998-06-10 Farmaceutický prostředek

Country Status (45)

Country Link
EP (2) EP0920302B2 (cs)
JP (1) JP4380802B2 (cs)
KR (1) KR100546239B1 (cs)
CN (1) CN1138532C (cs)
AR (1) AR012977A1 (cs)
AT (1) ATE222751T1 (cs)
AU (1) AU729966B2 (cs)
BG (1) BG63906B1 (cs)
BR (1) BR9805993B1 (cs)
CA (1) CA2263445C (cs)
CO (1) CO4940408A1 (cs)
CZ (1) CZ295521B6 (cs)
DE (1) DE69807420T3 (cs)
DK (1) DK0920302T4 (cs)
DZ (1) DZ2516A1 (cs)
EA (1) EA001259B1 (cs)
EE (1) EE03664B1 (cs)
ES (1) ES2182351T5 (cs)
GB (1) GB2326334A (cs)
GE (1) GEP20012462B (cs)
HK (1) HK1022271A1 (cs)
HR (1) HRP980317B1 (cs)
HU (1) HU228487B1 (cs)
ID (1) ID21491A (cs)
IL (1) IL128484A (cs)
IN (1) IN189317B (cs)
IS (1) IS2435B (cs)
IT (1) IT1293803B1 (cs)
MA (1) MA26507A1 (cs)
ME (2) ME00333B (cs)
MY (1) MY119074A (cs)
NO (1) NO327775B1 (cs)
NZ (1) NZ334149A (cs)
PL (1) PL193721B1 (cs)
PT (1) PT920302E (cs)
RS (1) RS51274B (cs)
SA (1) SA98190821B1 (cs)
SI (1) SI0920302T2 (cs)
SK (1) SK284430B6 (cs)
TN (1) TNSN98087A1 (cs)
TR (1) TR199900288T1 (cs)
TW (1) TW555570B (cs)
UA (1) UA70289C2 (cs)
WO (1) WO1998056349A1 (cs)
ZA (1) ZA985136B (cs)

Families Citing this family (35)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9616237D0 (en) 1996-08-01 1996-09-11 Norton Healthcare Ltd Aerosol formulations
US20010031244A1 (en) 1997-06-13 2001-10-18 Chiesi Farmaceutici S.P.A. Pharmaceutical aerosol composition
IT1303788B1 (it) 1998-11-25 2001-02-23 Chiesi Farma Spa Formulazioni di aerosol medicinali.
DZ2947A1 (fr) 1998-11-25 2004-03-15 Chiesi Farma Spa Inhalateur à compteur de dose sous pression.
IT1313553B1 (it) 1999-07-23 2002-09-09 Chiesi Farma Spa Formulazioni ottimizzate costituite da soluzioni di steroidi dasomministrare per inalazione.
US6479035B1 (en) 1999-09-11 2002-11-12 Smithkline Beecham Corporation Pharmaceutical formulation of fluticasone propionate
EP1231894B1 (en) * 1999-11-23 2005-01-12 Glaxo Group Limited Pharmaceutical formulations of salmeterol
DE60019167T2 (de) * 1999-12-24 2006-05-11 Glaxo Group Ltd., Greenford Pharmazeutische aerosol formulierung enthaltend salmeterol und fluticason
IT1317846B1 (it) * 2000-02-22 2003-07-15 Chiesi Farma Spa Formulazioni contenenti un farmaco anticolinergico per il trattamentodella broncopneumopatia cronica ostruttiva.
IT1318514B1 (it) * 2000-05-12 2003-08-27 Chiesi Farma Spa Formulazioni contenenti un farmaco glucocorticosteroide per iltrattamento di patologie broncopolmonari.
CZ303833B6 (cs) * 2000-05-22 2013-05-22 Chiesi Farmaceutici S.P.A. Aerosolový prostredek
AU2002238748A1 (en) * 2001-03-12 2002-09-24 Glaxo Group Limited Pharmaceutical aerosol formulation
TR200401980T4 (tr) 2001-07-02 2004-09-21 Chiesi Farmaceutici S.P.A. Aerosol olarak uygulama için en uygun hale getirilmiş tobramisin formülasyonu
EP1340503A1 (en) * 2002-03-01 2003-09-03 CHIESI FARMACEUTICI S.p.A. Solution aerosol formulation containing esters of 3, 17-dihydroxy oestratriene derivates for pulmonary delivery
EP1340492A1 (en) * 2002-03-01 2003-09-03 CHIESI FARMACEUTICI S.p.A. Aerosol formulations for pulmonary administration of medicaments having systemic effects
ES2779273T3 (es) 2002-03-01 2020-08-14 Chiesi Farm Spa Formulación superfina de formoterol
DE10214263A1 (de) * 2002-03-28 2003-10-16 Boehringer Ingelheim Pharma HFA-Suspensionsformulierungen enthaltend ein Anticholinergikum
DE60216242T2 (de) * 2002-06-06 2007-05-24 Chiesi Farmaceutici S.P.A. Lösung von Wirkstoffen in HFA-Treibgasen mittels Emulsionen
WO2004071488A1 (en) * 2003-02-04 2004-08-26 Chrysalis Technologies Incorporated Perfluorocarbon and hydrofluorocarbon formulations and methods of making and using same
AU2004224367B2 (en) * 2003-03-20 2009-10-08 Boehringer Ingelheim Pharmaceuticals, Inc. Formulation for a metered dose inhaler using hydro-fluoro-alkanes as propellants
EP1915985A1 (en) 2003-03-20 2008-04-30 Boehringer Ingelheim Pharmaceuticals Inc. Formulation for a Metered Dose Inhaler Using Hydro-Fluoro-Alkanes as Propellants
EP1595531A1 (en) 2004-05-13 2005-11-16 CHIESI FARMACEUTICI S.p.A. Stable pharmaceutical solution formulations for pressurized metered dose inhalers
EA013428B1 (ru) 2004-07-02 2010-04-30 Бёрингер Ингельхайм Интернациональ Гмбх РАСПЫЛЯЕМЫЕ В ВИДЕ АЭРОЗОЛЯ СУСПЕНЗИОННЫЕ КОМПОЗИЦИИ С TG 227ea ИЛИ TG 134a В КАЧЕСТВЕ ПРОПЕЛЛЕНТА
DE102006017320A1 (de) 2006-04-11 2007-10-18 Boehringer Ingelheim Pharma Gmbh & Co. Kg Aerosolsuspensionsformulierungen mit TG 227 ea oder TG 134 a als Treibmittel
GB0621707D0 (en) 2006-10-31 2006-12-13 Univ London Pharmacy Formulations for delivery via pressurised metered dose inhalers
GB0712454D0 (en) 2007-06-27 2007-08-08 Generics Uk Ltd Pharmaceutical compositions
EP2217278A1 (en) * 2007-11-07 2010-08-18 AstraZeneca AB Dry powder formulations comprising ascorbic acid derivates
CN105854136A (zh) * 2010-09-06 2016-08-17 奇斯药制品公司 计量剂量吸入器和使用该计量剂量吸入器的方法
JP5409594B2 (ja) * 2010-12-22 2014-02-05 キエシ・フアルマチエウテイチ・ソチエタ・ペル・アチオニ 加圧式定量吸入器のための安定な製薬学的溶液製剤
EP2819669B1 (de) 2012-02-28 2021-04-21 Boehringer Ingelheim International GmbH Neue treibgashaltige tiotropium-formulierung
RU2504402C1 (ru) * 2012-11-20 2014-01-20 Шолекс Девелопмент Гмбх Ингаляционный состав в форме аэрозоля для лечения бронхиальной астмы и хронической обструктивной болезни легких
GB201402513D0 (en) 2014-02-13 2014-04-02 Cardiff Scintigraphics Ltd Pressurised metered dose inhalers and method of manufacture
WO2016018892A1 (en) 2014-07-29 2016-02-04 3M Innovative Properties Company Method of preparing a pharmaceutical composition
WO2017167737A1 (en) 2016-03-31 2017-10-05 Chiesi Farmaceutici S.P.A. Aerosol inhalation device
EA201990501A1 (ru) * 2016-09-19 2019-09-30 Мехикем Флуор С.А. Де С.В. Фармацевтическая композиция

Family Cites Families (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1987005211A1 (en) 1986-03-10 1987-09-11 Kurt Burghart Pharmaceutical preparation and process for producing the same
EP0259383B1 (de) 1986-03-10 1991-01-23 Kurt Dr. Burghart Pharmazeutikum sowie verfahren zu seiner herstellung
US4899874A (en) 1988-04-26 1990-02-13 Rehrig-Pacific Company, Inc. Stackable low depth bottle case
GB8828477D0 (en) * 1988-12-06 1989-01-05 Riker Laboratories Inc Medical aerosol formulations
US5225183A (en) 1988-12-06 1993-07-06 Riker Laboratories, Inc. Medicinal aerosol formulations
DE3905726A1 (de) * 1989-02-24 1990-08-30 Hoechst Ag Druckgaspackung und treibmittel fuer aerosole
DK0553298T3 (da) 1990-10-18 1995-04-18 Minnesota Mining & Mfg Aerosolformulering omfattende beclomethason-17,21-dipropionat
GB9024365D0 (en) * 1990-11-09 1991-01-02 Glaxo Group Ltd Medicaments
EP0504112A3 (en) * 1991-03-14 1993-04-21 Ciba-Geigy Ag Pharmaceutical aerosol formulations
ES2269582T3 (es) 1991-06-10 2007-04-01 Schering Corporation Formulaciones en aerosol sin clorofluorocarbonos.
DE69231992T2 (de) 1991-06-10 2001-12-13 Schering Corp Fluorchlorkohlenwasserstofffreie Aerosolformulierungen
DE4123663A1 (de) * 1991-07-17 1993-01-21 Schwabe Willmar Gmbh & Co Aerosol-zubereitung und verwendung eines treibmittels dafuer
DE4123668A1 (de) * 1991-07-17 1993-01-21 Rovema Gmbh Verfahren und vorrichtung zur zufuehrung von folienmaterial zu einer intermittierend arbeitenden schlauchbeutelmaschine
DE69205177T2 (de) * 1991-12-12 1996-03-21 Glaxo Group Ltd Pharmazeutische Aerosolformulierung.
DK0617610T3 (da) * 1991-12-18 1997-10-06 Minnesota Mining & Mfg Suspensionsaerosolformuleringer.
EP0673240B1 (en) * 1992-12-09 1999-03-24 Boehringer Ingelheim Pharmaceuticals Inc. Stabilized medicinal aerosol solution formulations
US5502076A (en) * 1994-03-08 1996-03-26 Hoffmann-La Roche Inc. Dispersing agents for use with hydrofluoroalkane propellants
US5508023A (en) * 1994-04-11 1996-04-16 The Center For Innovative Technology Pharmaceutically acceptable agents for solubilizing, wetting, emulsifying, or lubricating in metered dose inhaler formulations which use HFC-227 propellant
US5534242A (en) 1994-05-02 1996-07-09 Henry; Richard A. Lidocaine-vasoconstrictor aerosol preparation
JP3911290B2 (ja) 1994-05-13 2007-05-09 アラダイム コーポレーション エアゾールを含む麻酔用処方
US5653961A (en) 1995-03-31 1997-08-05 Minnesota Mining And Manufacturing Company Butixocort aerosol formulations in hydrofluorocarbon propellant
US5635161A (en) 1995-06-07 1997-06-03 Abbott Laboratories Aerosol drug formulations containing vegetable oils
GB9517998D0 (en) 1995-09-04 1995-11-08 Bioglan Lab Ltd Compositions and device for their administration
EP0914143A1 (en) * 1996-07-08 1999-05-12 Rhone-Poulenc Rorer Limited Medicinal cyclosporin-a aerosol solution formulation
WO1998024420A1 (en) 1996-12-04 1998-06-11 Bioglan Ireland (R & D) Limited Pharmaceutical compositions and devices for their administration
JP2001511160A (ja) 1997-02-05 2001-08-07 ヤゴ リサーチ アクチェンゲゼルシャフト 医学用エアゾール配合物

Also Published As

Publication number Publication date
CA2263445C (en) 2008-09-09
PL193721B1 (pl) 2007-03-30
ID21491A (id) 1999-06-17
GB2326334A (en) 1998-12-23
ME00333B (me) 2011-02-10
CZ295521B6 (cs) 2005-08-17
PT920302E (pt) 2002-11-29
CA2263445A1 (en) 1998-12-17
NZ334149A (en) 2000-07-28
DZ2516A1 (fr) 2004-11-08
KR100546239B1 (ko) 2006-01-26
DE69807420D1 (de) 2002-10-02
IT1293803B1 (it) 1999-03-10
YU6999A (sh) 2000-03-21
HRP980317B1 (en) 2002-06-30
DK0920302T3 (da) 2002-12-23
NO990594D0 (no) 1999-02-09
IL128484A (en) 2004-09-27
CN1138532C (zh) 2004-02-18
EP0920302B1 (en) 2002-08-28
GB9712434D0 (en) 1997-08-13
EP0920302B2 (en) 2006-06-21
IS4974A (is) 1999-02-11
ZA985136B (en) 1999-01-07
AU729966B2 (en) 2001-02-15
UA70289C2 (uk) 2004-10-15
NO327775B1 (no) 2009-09-21
SI0920302T1 (en) 2002-12-31
BG103221A (en) 1999-09-30
TW555570B (en) 2003-10-01
BR9805993A (pt) 1999-08-31
ES2182351T3 (es) 2003-03-01
HK1022271A1 (en) 2000-08-04
EA001259B1 (ru) 2000-12-25
BG63906B1 (bg) 2003-06-30
TNSN98087A1 (fr) 2005-03-15
HU228487B1 (en) 2013-03-28
DE69807420T2 (de) 2003-05-08
GEP20012462B (en) 2001-06-25
SI0920302T2 (sl) 2006-10-31
IN189317B (cs) 2003-02-08
EP0920302A1 (en) 1999-06-09
MY119074A (en) 2005-03-31
EE03664B1 (et) 2002-04-15
HUP0001339A3 (en) 2000-10-30
SK284430B6 (sk) 2005-04-01
HUP0001339A2 (hu) 2000-09-28
IL128484A0 (en) 2000-01-31
RS51274B (sr) 2010-12-31
DK0920302T4 (da) 2006-10-09
HRP980317A2 (en) 1999-04-30
SK17699A3 (en) 1999-07-12
MA26507A1 (fr) 2004-12-20
WO1998056349A1 (en) 1998-12-17
EE9900055A (et) 1999-08-16
EP1219293A3 (en) 2003-05-28
ITMI971798A1 (it) 1999-01-28
ATE222751T1 (de) 2002-09-15
IS2435B (is) 2008-10-15
MEP44008A (en) 2011-02-10
NO990594L (no) 1999-04-13
AR012977A1 (es) 2000-11-22
DE69807420T3 (de) 2006-11-16
CO4940408A1 (es) 2000-07-24
BR9805993B1 (pt) 2009-05-05
AU8626298A (en) 1998-12-30
EA199900201A1 (ru) 1999-06-24
JP2000516965A (ja) 2000-12-19
EP1219293A2 (en) 2002-07-03
PL331531A1 (en) 1999-07-19
CN1229355A (zh) 1999-09-22
TR199900288T1 (xx) 1999-09-21
JP4380802B2 (ja) 2009-12-09
ES2182351T5 (es) 2007-03-16
KR20000068171A (ko) 2000-11-25
SA98190821B1 (ar) 2006-11-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ46299A3 (cs) Farmaceutický prostředek
US7601336B2 (en) Pharmaceutical aerosol composition
CA2352483C (en) Pharmaceutical aerosol composition containing hfa 227 and hfa 134a
AU774250B2 (en) Pharmaceutical aerosol composition

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20180610