CZ437099A3 - Způsob provedení techniky opukávání skleněných předmětů - Google Patents

Způsob provedení techniky opukávání skleněných předmětů Download PDF

Info

Publication number
CZ437099A3
CZ437099A3 CZ19994370A CZ437099A CZ437099A3 CZ 437099 A3 CZ437099 A3 CZ 437099A3 CZ 19994370 A CZ19994370 A CZ 19994370A CZ 437099 A CZ437099 A CZ 437099A CZ 437099 A3 CZ437099 A3 CZ 437099A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
laser beam
beams
zone
exposed
glass
Prior art date
Application number
CZ19994370A
Other languages
English (en)
Inventor
Georges Cuvelier
Original Assignee
Georges Cuvelier
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Georges Cuvelier filed Critical Georges Cuvelier
Priority to CZ19994370A priority Critical patent/CZ437099A3/cs
Publication of CZ437099A3 publication Critical patent/CZ437099A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B33/00Severing cooled glass
    • C03B33/09Severing cooled glass by thermal shock
    • C03B33/095Tubes, rods or hollow products
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B33/00Severing cooled glass
    • C03B33/09Severing cooled glass by thermal shock
    • C03B33/095Tubes, rods or hollow products
    • C03B33/0955Tubes, rods or hollow products using a focussed radiation beam, e.g. laser

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Optics & Photonics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Laser Beam Processing (AREA)
  • Re-Forming, After-Treatment, Cutting And Transporting Of Glass Products (AREA)
  • Magnetic Heads (AREA)
  • Pulleys (AREA)
  • Output Control And Ontrol Of Special Type Engine (AREA)
  • Pistons, Piston Rings, And Cylinders (AREA)
  • Manufacture, Treatment Of Glass Fibers (AREA)
  • Manufacturing Of Magnetic Record Carriers (AREA)
  • Disintegrating Or Milling (AREA)
  • Crushing And Grinding (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu opukávání skleněných předmětů, zejména skleniček, pohárů, váz a jiných skleněných a křišťálových výrobků, svazkem laserového záření.
Dosavadní stav techniky
Užití svazku laserového záření pro opukávání skleněných předmětů je známou technikou. Svazek laserového záření se užívá v kroku zahřátí zóny ovlivnění na předmětu, který je případně doplněn krokem náhlého ochlazení této zóny mechanickým kontaktem s chladným předmětem tak, aby se ve skle vytvořila trhlina.
Tento způsob opukávání umožňuje oddělení válcovitých a tenkostěnných skleněných předmětů. Problematické je jeho použití v případě předmětů vypuklého a nálevkového tvaru, u předmětů silnostěnných nebo se zvýšeným obsahem olova, neboť v tomto případě dochází často k jejich nepřesnému oddělení od zbytku skla, k trhlinám nebo k jejich roztříštění.
Technika opukávání je ve sklářském průmyslu důležitým výrobním postupem, protože její přesné provedení umožní významně omezit čas nutný na broušení okraje předmětu, přičemž v některých případech tento krok zcela nahradí. Technika hranového broušení je popsána v dokumentu BE 670504.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je způsob opukávání skleněných předmětů, který umožní přesné oddělení předmětů vypuklého a nálevkového tvaru, jejichž tloušťka skla je 2 až 5 mm a více, a předmětů ze skla bohatého na olovo. V případě některých skleněných předmětů, zejména u jednoduše tvarovaných (válcovitých nebo téměř válcovitých), a také u předmětů jejichž tloušťka skla je menší než 2 mm, se způsobem opukávání podle vynálezu vytvoří okraj, který lze přímo opracovat v zařízení pro otavování okrajů, aniž by musel být předtím obroušen.
• · ·· · · · ·· · · • 4 4 · 4 444 · ·« ·
-2Kromě toho bylo zjištěno, že způsob podle vynálezu umožní rychlejší a snadnější hranové obroušení v případě, pokud je tento krok nutné provést.
Při provádění způsobu opukávání podle vynálezu jsou skleněné předměty uvedeny do otáčivého pohybu v jejich ose a opracovány svazkem laserového záření. Způsob se vyznačuje tím, že:
- v prvém kroku je skleněný předmět při otáčivém pohybu vystaven účinku kontinuálního svazku nebo svazků tak, aby se účinkem tohoto kontinuálního svazku nebo svazků na tomto předmětu vymezila nepřetržitá zóna ovlivnění, a tak, aby tento svazek nebo svazky zasáhly jednu nebo několik částí této zóny ovlivnění výkonovou hustotou na jednotku plochy menší než 30 W/mm2, výhodněji menší než 25 W/mm2, zvláště pak 5 až 20 W/mm2, přičemž se tento způsob dále vyznačuje tím, že :
- ve druhém kroku v průběhu jedné otáčky nebo v průběhu alespoň jedné otáčky skleněného předmětu je zóna ovlivnění, která byla opracována v prvém kroku jedním nebo několika kontinuálními laserovými svazky, vystavena působení zaostřeného impulzního laserového svazku o výkonu nižším než 250 W tak, aby se vytvořila řada od sebe vzdálených bodů, která vymezuje v této části zóny ovlivnění v podstatě nepřetržitou linii podél které nastane proces opukávání.
Zaostřeným laserem s impulzním provozem se rozumí laser, který vyzařuje přerušovaný svazek nebo svazek, jehož výkon kolísá v čase mezi nízkým, např. minimálním (třeba nulovým) a vysokým, např. maximálním výkonem, a vytvoří účinkem tohoto svazku silného nebo vysokého výkonu na otáčejícím se skleněném předmětu řadu bodů nárazu, přičemž dva sousední body jsou od sebe vzdáleny. Silným nebo vysokým výkonem laserového svazku se rozumí dostatečný výkon pro vytvoření mikroperforace ve skle, jejíž hloubka je 10 až 100 pm, vhodněji 15 až 60 pm, zvláště pak 20 až 50 pm. Slabým výkonem laserového svazku se rozumí výkon alespoň dostatečný pro zahřátí skla, bez nebo téměř bez provedení perforace skla (perforace skla o hloubce méně 10 pm, vhodněji méně než 2 pm, zvláště pak méně než 1 pm).
Je výhodné, aby zaostřený impulzní laser vytvořil na povrchu (přednostně na vnějším) skleněného předmětu řadu bodů dopadu, narušení povrchu nebo mikroperforací, které jsou od sebe vzdáleny, jejich hloubka ve skle je 15 až 16 pm, vzdálenost mezi dvěma body dopadu, • ·
-3body narušení povrchu nebo mikroperforací je výhodně větší než jejich hloubka, a to přednostně 3 až 20 krát, zejména pak 4 až 10 krát.
Je výhodné, aby v prvém kroku v průběhu alespoň 3 otáček, vhodněji v průběhu alespoň 5 otáček, zvláště však v průběhu více než 10 otáček skleněného předmětu určeného kopuknutí, byla zóna ovlivnění vystavena účinku kontinuálního laserového svazku nebo svazků tak, aby tato zóna byla zasažena na jedné nebo několika jejich částech výkonovou hustotou na jednotku plochy nižší než 25 W/mm2, zvláště pak 5 W/mm2 až 20 W/mm2.
Impulzy laserového svazku nebo svazků ve druhém kroku a/nebo rychlost otáčení skleněného předmětu se přednostně seřídí tak, aby dva sousední body dopadu impulzů laserového svazku byly od sebe vzdáleny méně než 2 mm, vhodněji méně než 1 mm, zvláště pak 10 pm až 1 mm a zejména 100 pm až 800 pm.
Je výhodné seřídit impulzy laserového svazku tak, aby frekvence impulzů byla 500 až 1500 Hz, zvláště pak 800 až 1200 Hz.
Podlejednoho způsobu provedení je zóna ovlivněni jedním nebo několika laserovými svazky široká 2 až 8 mm.
Je výhodné, aby se mezi prvým a druhým krokem po stanovenou dobu zastavilo působení laserových paprsků. Doba přestávky přednostně odpovídá alespoň 5 % doby, po kterou na zónu ovlivnění působí laserový svazek nebo svazky v prvém kroku.
Podle přednostního provedení prvého kroku je zóna ovlivnění vystavena účinku laserového svazku nebo svazků alespoň v jednom prvém a jednom druhém časovém úseku, přičemž v přestávce mezi oběma časovými úseky se působení laseru zastaví. Je výhodné, aby doba přestávky odpovídala alespoň 5 % doby, po kterou na zónu ovlivnění působí laserový svazek nebo svazky v prvém kroku.
Podle možného způsobu provedení druhého kroku se různé části zóny ovlivnění vystaví současně účinku kontinuálního laserového svazku nebo svazků a působení zaostřeného impulzního laserového svazku tak, aby každá část zóny ovlivnění byla zasažena kontinuálním laserovým svazkem nebo svazky dříve, než bude zasažena zaostřeným impulzním laserovým svazkem. Ve druhém kroku se výhodně vystaví současně různé části zóny ovlivnění účinku kontinuálního laserového svazku nebo svazků a působení zaostřeného impulzního laserového svazku tak, aby každá část zóny ovlivěníí byla zasažena kontinuálním laserovým svazkem nebo svazky o 0,5 sekundy, vhodněji alespoň o 0,1 sekundy dříve, než bude zasažena zaostřeným impulzním laserovým svazkem. Každá část zóny ovlivnění tak
-4···· ·· ·· ··· ·· ·· bude výhodně zasažena kontinuálním laserovým svazkem nebo svazky nanejvýš o 1 sekundu, přednostně nanejvýš o 0,5 sekundy před zasažením zaostřeným impulzním laserovým svazkem. Jinak řečeno, časový úsek mezi okamžikem dopadu kontinuálního laserového svazku na část zóny ovlivnění a okamžikem dopadu impulzního laserového svazku na tuto část je tedy 0,1 až 0,5 sekundy.
Při provádění způsobu podle vynálezu dopadá impulzní laserový svazek na zónu ovlivnění v bodech s výkonovou hustotou více než 500 W, přednostně více než 800 W na body dopadu. Potřebná hodnota výkonu impulzního laseru bude záviset na tloušťce skla.
Na zónu ovlivnění působí podle vynálezu zaostřený impulzní laserový svazek, jehož kmitočet se nastaví tak, aby vytvořil v této zóně řadu bodů dopadu o průměru menším než 500 pm, výhodně menším než 250 pm, přednostně menším než 100 pm, zvláště pak menším než 50 pm.
V prvém kroku se výhodně použije směrově seřízený laserový svazek, jehož výkon je např. nižší než 300 W.
Podstatou vynálezu je také výrobní linka pro kontinuální opukávání skleněných předmětů způsobem podle vynálezu. Linka je uspořádána ze :
zařízení s instalovaným laserem pro provádění opukávání skleněných předmětů a vytvoření jejich opuklého okraje, zařízení pro krokový posuv skleněných předmětů k zařízení s instalovaným laserem, zařízení pro otáčení skleněných předmětů v jejich ose alespoň v průběhu operace opukávání.
Linka podle vynálezu se vyznačuje tím, že je opatřena dvěma lasery. Prvý laser vyzařuje kontinuální laserový svazek a druhý laser zaostřený impulzní laserový svazek.
Linka je výhodně opatřena alespoň jedním deviátorem, který rozdělí kontinuální laserový svazek z prvého laseru na různé svazky, tedy alespoň na jeden prvý a jeden druhý svazek, a prostředky pro nasměrování tohoto prvého a druhého svazku k prvému a druhému úseku opracování tak, aby opukávaný předmět byl opracován prvým svazkem v prvém úseku opraacování dříve než bude zařízením pro krokový posuv posunut ke druhému úseku opracování, ve kterém na předmět opracovaný prvým svazkem působí druhý svazek. Deviátor zároveň umožní použít laser k souběžnému opracování několika skleněných předmětů.
V jiném uspořádání, je linka opatřena alespoň jedním deviátorem, který rozdělí kontinuální laserový svazek prvého laseru na různé svazky, a to na alespoň jeden prvý a
jeden druhý svazek, a prostředky pro usměrnění tohoto prvého a druhého svazku k prvému a druhému úseku opracování tak, aby opukávaný předmět byl opracován prvým svazkem v prvém úseku opracování zóně dříve než bude zařízením pro krokový posuv posunut ke druhému úseku opracování, ve kterém na předmět opracovaný prvým svazkem působí druhý svazek dříve než zaostřený impulzní laserový svazek.
Výrobní linka podle vynálezu je kromě výše uvedeného opatřena prostředky pro seřízení výkonu laseru s impulzním provozem, seřízení frekvence impulzů laserového svazku a rychlosti otáčení skleněných předmětů.
Linka může být doplněna zařízením pro ochlazení a/nebo pro broušení okraje opuklého skleněného předmětu a/nebo zařízením pro jeho opálení.
Podstatou vynálezu je také skleněný předmět jehož ópuklý okraj přiléhá k linii, kterou vymezují jednotlivé od sebe vzdálené body dopadu laserového svazku, nebo alespoň částečně odpovídá linii, kterou vymezují jednotlivé od sebe vzdálené body dopadu laserového svazku, přičemž tyto body dopadu mají průměr menší než 500 pm, přednostně menší než 250 pm, zvláště pak menší než 100 pm a nejlépe menší než 50 pm, a jsou postupně od sebe vzdáleny méně než 2 mm, vhodněji méně než 1 mm, zvláště pak 100 pm až 800 pm. Takový skleněný předmět může být snadno opracován obroušením okrajů nebo opálením bez předchozího obroušení.
Přehled obrázků na výkrese
Příklady provedení způsobu podle vynálezu jsou popsány s odkazem na výkres, na kterém znázorňuje:
obr. 1 - schéma skleničky před opuknutím ;
obr. 2 - schéma výrobní linky podle vynálezu ;
obr. 3- v průřezu a ve zvětšeném měřítku působení zaostřeného impulzního laseru na skleněný předmět;
obr. 4 a 5 - diagramy proměnné výkonové hustoty laserového svazku nebo paprsku v čase u dvou různě zaostřených impulzních laserů.
• · · · · «
-6Příklady provedení vynálezu
1. příklad (srovnávací) :
Opracovávány byly skleničky s válcovitou spodní částí a rozšiřující se k okraji, jehož průměr je přibližně 7 cm a tloušťka skla v blízkosti linie opuknutí je 2 mm.
Sklenice byly uvedeny do otáčivého pohybu rychlostí 142 až 320 otáček za minutu.
V průběhu otáčení byly skleničky v prvém kroku opracovány laserovým svazkem vycházejícím z kolimátoru, průměr svazku byl 4 až 5,5 mm a jeho výkon 170 W. V průběhu tohoto kroku byla linie opuknutí zahřívána. Zahřívání laserem trvalo 5 sekund.
Po ukončení kroku zahřívání laserem působilo na skleničky kontinuální záření zaostřeného laseru o výkonu 170 W.
Výsledky opukávání se ukázaly jako náhodné a závislé na kvalitě skla.
2. příklad (způsob podle vynálezu) :
Ve druhém příkladu byl opakován postup z prvého příkladu s těmito změnami:
- prvý krok zahřívání byl proveden ve dvou časových úsecích v délce 2,5 sekundy, mezi kterými byla přestávka 0,8 sekundy bez působení laserového záření,
- skleničky zahřáté v prvém kroku byly vystaveny účinku zaostřeného impulzního laserového svazku o frekvenci 999 Hz, a
- mezi prvým krokem zahřívání skleničky a krokem opracování zaostřeným impulzním laserovým svazkem byla přestávka 0,8 sekundy, kdy na skleničky laser nepůsobil.
Výsledky opukávání skleniček tímto způsobem jsou výborné, a to při rychlosti otáčení skleniček 142 otáček/minutu, 200 otáček/minutu a 320otáček/minutu. V kroku ozařování skleniček impulzním laserovým svazkem se vytvořila řada bodů povrchového narušení (body dopadu laserového paprsku na skleničku) hlubokých ± 60 pm, průměr těchto bodů byl menší než 100 pm a vzdálenost mezi body 500 pm až 1 mm, přičemž tato vzdálenost závisela na rychlosti otáčení sklenic pro stanovenou frekvenci laseru s impulzním provozem.
V důsledku toho, že v prvém kroku zahřívání se vytvořila zóna tažení nebo napětí, vznikl z jednoho nebo několika bodů narušení povrchu lom, který se šířil od jednoho bodu
99 99 • 9 9 9 · 9
99 9 ·
9 9 9 9 9
9 9 9 9 • 99 ·· • · 9 9 9 9
9 9 9 9
9 9 9 9 9
9 9 9 9
999 99 99
-7k druhému nebo v blízkosti těchto bodů, avšak v tomto případě stále jen v části opukávání nebo v části protilehlé dnu.
Na obr. 3 je znázorněna ve zvětšeném měřítku řada bodů narušení povrchu nebo mikroperforací D na vnějším povrchu FE. Hloubka těchto bodů narušení nebo mikroperforací je vzhledem k tloušťce E skla nepatrná.
Vzdálenost W mezi dvěma sousedními body narušení nebo mikroperforacemi se rovná přibližně pětinásobku hloubky jedné mikroperforace.
Obr. 4 a 5 znázorňují změny výkonové hustoty (W/mm2) v závislosti na čase u svazku vyzařovaného dvěma lasery impulzního provozu různého zaostření.
3, příklad (způsob podle vynálezu)
Ve třetím příkladu se opakoval stejný postup jako v příkladu 2, avšak rychlost otáčení skleniček je 256 otáček/min. Použity jsou sklenice koňakového typu.
Výsledky opukávání jsou výborné z hlediska kvality i kvantity (žádné ztráty pří testování 34 sklenic).
Na obr. 1 je schématicky znázorněna sklenička po opuknutí způsobem užitým v tomto příkladu. Sklenička i kónického tvaru je při opracování uchycena za nožku 2 (je otočena směrem dolů). V průběhu opukávání se zbytek skla 3, který směřuje rovněž dolů ve směru B, oddělí od poháru. Zbytek skla 3 vymezují jeho dva volné okraje X, Y. Sklenička i zbytek skla 3 jsou v průběhu opukávání poháněny v otáčivém pohybu v ose souměrnosti A. Okraj 4 opuknuté skleničky i v podstatě odpovídá linii bodů dopadu impulzního laserového svazku. Nerovnosti na opracovaném povrchu mají nepatrnou výšku a postačí tedy malé hladinářské broušení, aby povrch horního okraje byl bezvadný. V průběhu broušení se skutečně ověřilo, že zahlazení drobných nerovností je snadné.
4. příklad (způsob podle vynálezu)
V tomto příkladu byly opracovány sklenice na nožce s kruhovým horním okrajem o průměru 90 mm a tloušťce skla 2,5 mm.
Opracování bylo provedeno takto :
- rychlost otáčení sklenic 192 otáček/min.
- prvé opracování okraje směrově seřízeným laserovým svazkem o průměru 5 mm a výkonu 170 W po dobu 3,8 sekundy
-800 00 0«
0 9 0 0 0 0
00 0 9 • 0 0 0 0 0
0 0 0 0
000« 00 00* přestávka po dobu 0,8 sekundy
- druhé opracování okraje směrově seřízeným laserovým svazkem o průměru 5 mm a výkonu 170 W po dobu 3,8 sekundy
- přestávka po dobu 0,8 sekundy
- opracování okraje zaostřeným impulzním laserovým svazkem o výkonu 170 W a frekvence 999 Hz.
Všechny sklenice byly přesně odděleny od zbytku skla.
Linka k provádění způsobu v příkladech 2 a 3 je popsána na obr. 2.
Tato linka je uspořádána ze :
- zařízení 10 s instalovanými lasery 11, 12,13, 14, které provádí operaci opukávání sklenic a vytvoří opuknutý okraj těchto sklenic,
- dopravní pás 15 opatřený systémem krokového pohonu pro dvojí otáčení a postupný posuv (šipka D) skleniček k zařízení W. Skleničky jsou na dopravním pásu 15 zavěšeny za nožku,
- zařízení (není znázorněno) pro otáčivý pohyb (šipka R) skleniček v jejich ose, a to alespoň v průběhu postupu opukávání.
Linka podle vynálezu je opatřena několika lasery. Lasery H, 12, 13 vyzařují kontinuální svazek, laser 14 pracuje v impulzním režimu.
Každý laser 11, 12, 13 je spojen s deviátorem 16, který rozdělí kontinuální laserový svazek F na alespoň jeden prvý a jeden druhý samostatný svazek Fl, F2, a s prostředky 17, které navedou tento prvý a druhý svazek El, E2 na prvou a druhou skleničku.
Je výhodné, aby linka podle vynálezu byla kromě již uvedeného opatřena prostředky pro seřízení výkonu laseru pracujícího v impulzním režimu, prostředky pro seřízení jeho polohy a frekvence impulzů, prostředky pro nastavení rychlosti otáčení skleněných předmětů, prostředky pro nasměrování impulzního laserového svazku do roviny jiné než kolmé k ose otáčení nebo ose souměrnosti skleněného předmětu.
V popisované lince je zóna ovlivnění na skleničce nejdříve zahřívána laserem 13, poté se posune a vystaví účinku laseru 12 a opět posune a vystaví účinku laserů H a 14.
Skleničky oddělené od zbytku skla jsou ochlazovány jednou nebo několika vzduchovými tryskami 18. Ochlazené sklenice poté procházejí:
úsekem hranového broušení 27
-9·* ·· 99 • 999 9 9 9
99 9 9
9 9 9 9 9
9999 99 99 999
99 • 9 · 9
9 9 9
9 9 9 • 9 9 9
9 9
- úsekem mytí a obrušování 28
- úsekem mytí 29 a broušení a
- úsekem sušení 26.
Linka znázorněná na obr. 2 je uspořádána k paralelnímu opracování dvou skleniček. Lze jí však uspořádat i pro postupné opracování každé jednotlivé skleničky nebo pro souběžné opracování tří a více skleniček.
Nominální výkon laserů určených pro ohřívání zóny ovlivnění může být 500 W a více. Záření emitované tímto laserem je rozděleno na několik svazků o výkonu nižším než 250 W. Lasery s impulzním režimem mají výhodně výkon řádově 50 W, aby se v bodu dopadu dosáhlo výkonové hustoty 1000 W.
Způsob podle vynálezu a výrobní linka umožní opracovat stolní sklo z různého materiálu a provedení, např. :
- ze sodovápenného skla, olovnatého křišťálu, baryového skla....
- ručně foukaného skla ve výrobnách s ruční výrobou,
- strojově foukaného skla,
- lisovaného skla
- sklenic různě složitých tvarů (válcovité, vypouklé, nálevkovité, polygonální, kruhové...) atd.
Způsob podle vynálezu umožní měnit tempo výroby od několika sklenic do 90 sklenic a více za minutu.
Způsob podle vynálezu také nevyžaduje jakýkoli mechanický kontakt v průběhu operace opukávání.

Claims (22)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob opukávání skleněných předmětů, při kterém se skleněné předměty uvedené do otáčivého pohybu ve vlastní ose vystaví účinku laserového svazku, vyznačující se tím, že v prvém kroku se skleněný předmět při otáčivém pohybu vystaví účinku kontinuálního laserového svazku nebo svazků tak, aby se na tomto skleněném předmětu působením uvedeného svazku nebo svazků vymezila souvislá zóna ovlivnění, a tak, aby uvedený laserový svazek nebo svazky zasáhly část nebo části této zóny ovlivnění výkonovou hustotou na jednotku plochy nižší než 30 W/mm2, a že ve druhém kroku v průběhu jedné otáčky nebo alespoň jedné otáčky skleněného předmětu je zóna ovlivnění, která byla opracována v prvém kroku jedním nebo několika kontinuálními laserovými svazky, vystavena účinku alespoň jednoho zaostřeného impulzního laserového svazku o výkonu nižším než 250 W tak, aby se vytvořila řada od sebe vzdálených bodů, která vymezuje v této části v podstatě souvislou linii, podél které nastane proces opukávání.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že impulzy laserového svazku ve druhém kroku a/nebo rychlost otáčení opukávaného předmětu se kontrolují tak, aby dva sousední body dopadu impulzního svazku nebo svazků byly od sebe vzdáleny méně než 2 mm, vhodněji méně než 1 mm.
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že impulzy laserového svazku ve druhém kroku a/nebo rychlost otáčení opukávaného předmětu se kontrolují tak, aby dva sousední body dopadu impulzního svazku nebo svazků byly od sebe vzdáleny 10 pm až 1 mm, přednostně 100 pm až 800 pm.
  4. 4. Způsob podle některého z nároků laž3, vyznačující se tím, že v prvém kroku v průběhu alespoň 3 otáček, přednostně v průběhu alespoň 5 otáček opukávaného předmětu, se zóna ovlivnění vystaví účinku kontinuálního laserového svazku nebo svazků tak, aby tyto svazky zasáhly část nebo části uvedené zóny výkonovou hustotou na jednotku plochy nižší než 25 W/mm2.
    - 11 • · · · · · • · · · · · • ·· · · • · · · · · • · · · · ···· ·· · ·
  5. 5. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že v prvém kroku v průběhu alespoň 3 otáček, přednostně v průběhu alespoň 5 otáček opukávaného předmětu, se zóna ovlivnění vystaví účinku kontinuálního laserového svazku nebo svazků tak, aby tyto svazky zasáhly část nebo části uvedené zóny výkonovou hustotou na jednotku plochy od 5 W/mm2 do 20 W/mm2.
  6. 6. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že se kontrolují impulzy laserových svazků tak, aby jejich frekvence byla 500 až 1500 Hz, zvláště pak 800 až 1200 Hz.
  7. 7. Způsob podle kteréhokoli z nároků lažó, vyznačující se tím, že v prvém kroku se vystaví účinku laserového svazku nebo svazků zóna ovlivnění široká 2 až 8 mm.
  8. 8. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že mezi prvým a druhým krokem se po stanovenou dobu nevystaví zóna ovlivnění účinku laserového svazku.
  9. 9. Způsob podle nároku 8, vyznačující se tím, že mezi prvým a druhým krokem se zóna ovlivnění nevystaví účinku laserového svazku v časovém úseku, který odpovídá 5 % délky časového úseku působení laserového svazku nebo svazků na uvedenou zónu v prvém kroku.
  10. 10. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že v prvém kroku se zóna ovlivnění vystaví účinku jednoho nebo několika laserových svazků v průběhu alespoň jednoho prvého a jednoho druhého časového úseku a že zóna ovlivnění se nevystaví účinku laserového svazku v přestávce mezi časovými úseky působení laserového svazku nebo svazků.
  11. 11. Způsob podle nároku 10, vyznačující se tím, že délka přestávky odpovídá alespoň 5 % délky prvého časového úseku, ve kterém je zóna ovlivnění vystavena účinku laserového svazku nebo svazků v prvém kroku.
    ···· · · · · · · · * ··· · · · · · · · ·· ··· · · · · ·· · ···«·· ···· ···· ·· ·· ··· ·» ··
    - 1212. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že ve druhém kroku se různé části zóny ovlivnění vystaví současně účinkům kontinuálního laserového svazku nebo svazků a zaostřeného impulzního laserového svazku tak, aby každá část této zóny byla zasažena kontinuálním laserovým svazkem nebo svazky dříve než zaostřeným impulzním svazkem.
  12. 13. Způsob podle nároku 12, vyznačující se tím, že ve druhém kroku se různé části zóny ovlivnění vystaví současně účinkům kontinuálního laserového svazku nebo svazků a zaostřeného impulzního laserového svazku tak, aby každá část této zóny byla zasažena kontinuálním laserovým svazkem nebo svazky alespoň o 0,05 sekundy, přednostně alespoň o 0,1 sekundy dříve než zaostřeným impulzním svazkem.
  13. 14. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že impulzní laserový svazek zasáhne zónu ovlivnění v bodech s výkonovou hustotou více než 500 W, přednostně více než 800 W na body nárazu.
  14. 15. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 14, vyznačující se tím, že zóna ovlivnění se vystaví účinku zaostřeného impulzního laserového svazku a že frekvence impulzů se seřídí tak, aby se v této zóně vytvořila řada bodů dopadu o průměru menším než 100 pm, přednostně menším než 50 pm.
  15. 16. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 15, vyznačující se tím, že v prvém kroku se opukávaný předmět vystaví účinku alespoň jednoho směrově soustředěného kontinuálního laserového svazku.
  16. 17. Výrobní linka pro provádění kontinuálního opukávání skleněných předmětů způsobem podle kteréhokoli z nároků 1 až 16, která je uspořádána ze zařízení s instalovaným laserem pro provádění opukávání skleněných předmětů a vytvoření opuklého okraje těchto předmětů, ze zařízení pro krokový postupný posuv skleněných předmětů k zařízení s instalovaným laserem a ze zařízení pro pohon otáčení skleněných předmětů v jejich ose alespoň v průběhu operace opukávání, vyznačující se tím, že je opatřena • · · · · ·· ·· ···· ·· ·· »·· ·· '»* alespoň dvěma lasery, přičemž prvý laser vyzařuje kontinuální laserový svazek a druhý laser zaostřený impulzní laserový svazek.
  17. 18. Výrobní linka podle nároku 17, vyznačující se tím, že je opatřena alespoň jedním deviátorem, který rozdělí kontinuální laserový svazek vyzařovaný z prvého laseru na alespoň na jeden prvý a druhý svazek, a prostředky pro usměrnění tohoto prvého a druhého svazku k prvému a k druhému pracovnímu úseku tak, aby opukávaný předmět byl opracován prvým svazkem v prvém pracovním úseku dříve než bude zařízením pro krokový posuv posunut do druhého pracovního úseku, ve kterém na předmět opracovaný prvým svazkem v prvém pracovním úseku působí druhý svazek.
  18. 19. Výrobní linka podle nároku 17, vyznačující se tím, že je opatřena alespoň jedním deviátorem, který rozdělí kontinuální laserový svazek z prvého laseru na alespoň jeden prvý a jeden druhý svazek, a prostředky pro usměrnění tohoto prvého a druhého svazku k prvému a druhému pracovnímu úseku tak, aby opukávaný předmět byl opracován prvým svazkem v prvém pracovním úseku dříve než bude zařízením pro krokový posuv posunut ke druhému pracovnímu úseku, ve kterém na předmět opracovaný prvým svazkem působí druhý svazek dříve než zaostřený impulzní laserový svazek.
  19. 20. Výrobní linka podle kteréhokoli z nároků 17ažl9, vyznačující se tím, že je opatřena prostředky pro seřízení výkonu impulzního laseru, frekvence jeho impulzů a rychlosti otáčení opukávaných skleněných předmětů.
  20. 21. Výrobní linka podle kteréhokoli z nároků 16až20, vyznačující se tím, že je opatřena zařízením pro chlazení opuklých skleněných předmětů.
  21. 22. Výrobní linka podle kteréhokoli z nároků 16 až 21, v y z n a č u j í c í se t í m, že je opatřena zařízením pro obroušení opuklého okraje skleněných předmětů.
  22. 23. Výrobní linka podle nároku 22, vyznačující se t í m, že je opatřena zařízením pro opalování opuklého okraje skleněných předmětů.
    • · · · · · • · · · · ··· · ·· * ··· · · · ···· • « ··· · · · · · · · ······ · · · · ···· 99 99 999 99 99
    - 1424. Skleněný předmět s opuklým okrajem přiléhajícím k linii, kterou vymezují jednotlivé od sebe vzdálené body dopadu laserového svazku, nebo alespoň částečně odpovídá linii, kterou vymezují jednotlivé od sebe vzdálené body dopadu laserového svazku, přičemž tyto body dopadu mají průměr menší než 500 pm, přednostně menší než 250 pm, a vzdálenost mezi dvěma uvedenými body je menší než 2 mm, přednostně menší 1 mm.
CZ19994370A 1997-06-11 1998-06-10 Způsob provedení techniky opukávání skleněných předmětů CZ437099A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994370A CZ437099A3 (cs) 1997-06-11 1998-06-10 Způsob provedení techniky opukávání skleněných předmětů

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BE9700505A BE1011208A4 (fr) 1997-06-11 1997-06-11 Procede de decalottage de pieces en verre.
CZ19994370A CZ437099A3 (cs) 1997-06-11 1998-06-10 Způsob provedení techniky opukávání skleněných předmětů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ437099A3 true CZ437099A3 (cs) 2000-07-12

Family

ID=3890567

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19994370A CZ437099A3 (cs) 1997-06-11 1998-06-10 Způsob provedení techniky opukávání skleněných předmětů

Country Status (22)

Country Link
US (1) US6438996B1 (cs)
EP (1) EP0988255B1 (cs)
JP (1) JP2002510271A (cs)
KR (1) KR20010013481A (cs)
CN (1) CN1248978C (cs)
AT (1) ATE203229T1 (cs)
AU (1) AU7752798A (cs)
BE (1) BE1011208A4 (cs)
CA (1) CA2291592A1 (cs)
CZ (1) CZ437099A3 (cs)
DE (1) DE69801160T2 (cs)
DK (1) DK0988255T3 (cs)
ES (1) ES2161054T3 (cs)
HU (1) HU222139B1 (cs)
NO (1) NO996064L (cs)
PT (1) PT988255E (cs)
RU (1) RU2193537C2 (cs)
SI (1) SI0988255T1 (cs)
SK (1) SK167399A3 (cs)
TR (1) TR199902991T2 (cs)
TW (1) TW416894B (cs)
WO (1) WO1998056722A1 (cs)

Families Citing this family (64)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP4659300B2 (ja) 2000-09-13 2011-03-30 浜松ホトニクス株式会社 レーザ加工方法及び半導体チップの製造方法
BE1013787A3 (fr) * 2000-10-24 2002-08-06 Cuvelier Georges Procede et installation pour la decoupe de pieces en verre.
CN101042487A (zh) * 2001-11-08 2007-09-26 夏普株式会社 液晶板
ATE362653T1 (de) 2002-03-12 2007-06-15 Hamamatsu Photonics Kk Methode zur trennung von substraten
AU2003211581A1 (en) 2002-03-12 2003-09-22 Hamamatsu Photonics K.K. Method of cutting processed object
TWI326626B (en) 2002-03-12 2010-07-01 Hamamatsu Photonics Kk Laser processing method
TWI520269B (zh) 2002-12-03 2016-02-01 Hamamatsu Photonics Kk Cutting method of semiconductor substrate
KR100497820B1 (ko) * 2003-01-06 2005-07-01 로체 시스템즈(주) 유리판절단장치
FR2852250B1 (fr) 2003-03-11 2009-07-24 Jean Luc Jouvin Fourreau de protection pour canule, un ensemble d'injection comportant un tel fourreau et aiguille equipee d'un tel fourreau
AU2003220847A1 (en) 2003-03-12 2004-09-30 Hamamatsu Photonics K.K. Laser beam machining method
DE102004014277A1 (de) * 2004-03-22 2005-10-20 Fraunhofer Ges Forschung Verfahren zum laserthermischen Trennen von Flachgläsern
DE102004035342B4 (de) 2004-07-21 2007-12-27 Schott Ag Verfahren zum Durchtrennen von Platten aus nichtmetallischen Werkstoffen
BE1016686A3 (fr) * 2005-07-18 2007-04-03 Georges Cuvelier Installation pour la realisation d'operations de mise en forme de pieces en verre ou en cristal.
DK2131994T3 (da) * 2007-02-28 2013-12-02 Ceramtec Gmbh Fremgangsmåde til fremstilling af en komponent under anvendelse af en asymmetrisk energitilførsel langs skillelinien eller den tilsigtede brudlinie
TWI414383B (zh) * 2008-06-25 2013-11-11 Mitsuboshi Diamond Ind Co Ltd Angle processing device
CN102765876A (zh) * 2011-05-05 2012-11-07 上海镭立激光科技有限公司 一种激光自聚焦穿丝玻璃切割方法
RU2528287C2 (ru) * 2012-05-15 2014-09-10 Открытое Акционерное Общество "Научно-Исследовательский Институт Технического Стекла" Способ лазерной резки хрупких неметаллических материалов и устройство для его осуществления
WO2014079478A1 (en) 2012-11-20 2014-05-30 Light In Light Srl High speed laser processing of transparent materials
US9701564B2 (en) 2013-01-15 2017-07-11 Corning Incorporated Systems and methods of glass cutting by inducing pulsed laser perforations into glass articles
EP2754524B1 (de) 2013-01-15 2015-11-25 Corning Laser Technologies GmbH Verfahren und Vorrichtung zum laserbasierten Bearbeiten von flächigen Substraten, d.h. Wafer oder Glaselement, unter Verwendung einer Laserstrahlbrennlinie
JP6056564B2 (ja) 2013-03-08 2017-01-11 株式会社Ihi セラミックマトリックス複合材の加工方法
EP2781296B1 (de) 2013-03-21 2020-10-21 Corning Laser Technologies GmbH Vorrichtung und verfahren zum ausschneiden von konturen aus flächigen substraten mittels laser
US10005152B2 (en) * 2013-11-19 2018-06-26 Rofin-Sinar Technologies Llc Method and apparatus for spiral cutting a glass tube using filamentation by burst ultrafast laser pulses
US9687936B2 (en) 2013-12-17 2017-06-27 Corning Incorporated Transparent material cutting with ultrafast laser and beam optics
US9850160B2 (en) 2013-12-17 2017-12-26 Corning Incorporated Laser cutting of display glass compositions
US9676167B2 (en) 2013-12-17 2017-06-13 Corning Incorporated Laser processing of sapphire substrate and related applications
US9517963B2 (en) 2013-12-17 2016-12-13 Corning Incorporated Method for rapid laser drilling of holes in glass and products made therefrom
US9815730B2 (en) 2013-12-17 2017-11-14 Corning Incorporated Processing 3D shaped transparent brittle substrate
US9701563B2 (en) 2013-12-17 2017-07-11 Corning Incorporated Laser cut composite glass article and method of cutting
US10442719B2 (en) 2013-12-17 2019-10-15 Corning Incorporated Edge chamfering methods
US20150165560A1 (en) 2013-12-17 2015-06-18 Corning Incorporated Laser processing of slots and holes
US11556039B2 (en) 2013-12-17 2023-01-17 Corning Incorporated Electrochromic coated glass articles and methods for laser processing the same
US9815144B2 (en) 2014-07-08 2017-11-14 Corning Incorporated Methods and apparatuses for laser processing materials
RU2017104427A (ru) * 2014-07-11 2018-08-13 Корнинг Инкорпорейтед Системы и методы резки стекла путем создания перфорации в стеклянных изделиях с применением импульсного оптического квантового генератора
CN208586209U (zh) 2014-07-14 2019-03-08 康宁股份有限公司 一种用于在工件中形成限定轮廓的多个缺陷的系统
TWI659793B (zh) * 2014-07-14 2019-05-21 美商康寧公司 用於使用可調整雷射束焦線來處理透明材料的系統及方法
WO2016010943A2 (en) 2014-07-14 2016-01-21 Corning Incorporated Method and system for arresting crack propagation
JP6788571B2 (ja) 2014-07-14 2020-11-25 コーニング インコーポレイテッド 界面ブロック、そのような界面ブロックを使用する、ある波長範囲内で透過する基板を切断するためのシステムおよび方法
US9617180B2 (en) 2014-07-14 2017-04-11 Corning Incorporated Methods and apparatuses for fabricating glass articles
DE102014013262A1 (de) 2014-09-08 2016-03-10 Schott Ag Vorrichtung und Verfahren zum Durchtrennen von mit einer Geschwindigkeit bewegten Werkstücken mechanisch spröder und nichtmetallischer Werkstoffe
US10047001B2 (en) 2014-12-04 2018-08-14 Corning Incorporated Glass cutting systems and methods using non-diffracting laser beams
WO2016115017A1 (en) 2015-01-12 2016-07-21 Corning Incorporated Laser cutting of thermally tempered substrates using the multi photon absorption method
KR102546692B1 (ko) 2015-03-24 2023-06-22 코닝 인코포레이티드 디스플레이 유리 조성물의 레이저 절단 및 가공
JP2018516215A (ja) 2015-03-27 2018-06-21 コーニング インコーポレイテッド 気体透過性窓、および、その製造方法
JP7082042B2 (ja) 2015-07-10 2022-06-07 コーニング インコーポレイテッド 可撓性基体シートに孔を連続形成する方法およびそれに関する製品
US11111170B2 (en) 2016-05-06 2021-09-07 Corning Incorporated Laser cutting and removal of contoured shapes from transparent substrates
US10410883B2 (en) 2016-06-01 2019-09-10 Corning Incorporated Articles and methods of forming vias in substrates
US10794679B2 (en) 2016-06-29 2020-10-06 Corning Incorporated Method and system for measuring geometric parameters of through holes
JP6673061B2 (ja) * 2016-07-04 2020-03-25 日本電気硝子株式会社 ガラス物品の製造方法
EP3490945B1 (en) 2016-07-29 2020-10-14 Corning Incorporated Methods for laser processing
JP2019532908A (ja) 2016-08-30 2019-11-14 コーニング インコーポレイテッド 強度マッピング光学システムによる材料のレーザー切断
US10730783B2 (en) 2016-09-30 2020-08-04 Corning Incorporated Apparatuses and methods for laser processing transparent workpieces using non-axisymmetric beam spots
KR102428350B1 (ko) * 2016-10-24 2022-08-02 코닝 인코포레이티드 시트형 유리 기판의 레이저 기반 기계 가공을 위한 기판 프로세싱 스테이션
US10752534B2 (en) 2016-11-01 2020-08-25 Corning Incorporated Apparatuses and methods for laser processing laminate workpiece stacks
US10688599B2 (en) 2017-02-09 2020-06-23 Corning Incorporated Apparatus and methods for laser processing transparent workpieces using phase shifted focal lines
US10580725B2 (en) 2017-05-25 2020-03-03 Corning Incorporated Articles having vias with geometry attributes and methods for fabricating the same
US11078112B2 (en) 2017-05-25 2021-08-03 Corning Incorporated Silica-containing substrates with vias having an axially variable sidewall taper and methods for forming the same
US10626040B2 (en) 2017-06-15 2020-04-21 Corning Incorporated Articles capable of individual singulation
DE102018100443A1 (de) * 2018-01-10 2019-07-11 Schott Ag Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Glasvorprodukten und von Glasprodukten
US11554984B2 (en) 2018-02-22 2023-01-17 Corning Incorporated Alkali-free borosilicate glasses with low post-HF etch roughness
DE102019116560A1 (de) * 2019-01-22 2020-07-23 Hegla Gmbh & Co. Kg Vorrichtung und Verfahren zum Trennen einer Verbundsicherheitsglastafel
RU2719862C1 (ru) * 2019-08-29 2020-04-23 Общество С Ограниченной Ответственностью "Пелком Дубна Машиностроительный Завод" Способ обработки полых стеклоизделий и лазерная установка для его осуществления
FR3118025B3 (fr) * 2020-12-17 2022-12-09 Arc France Procédé de fabrication d’un article creux en verre
CN117464202B (zh) * 2023-12-27 2024-04-16 苏州禧屋新材料科技股份有限公司 一种玻璃钢复合板材用切割装置

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE805694A (fr) * 1972-10-12 1974-04-05 Glaverbel Procede et dispositif pour decouper un materiau vitreux ou vitrocristallin
GB1484724A (en) * 1974-05-21 1977-09-01 Jobling & Co James A Cutting glass tubing
US4045201A (en) * 1976-07-09 1977-08-30 American Atomics Corporation Method and apparatus for subdividing a gas filled glass tube
DE2700487B2 (de) * 1977-01-07 1980-07-31 Emil 8372 Zwiesel Ilk Abspreng- und Schleifautomat für Gläser
BE1004651A6 (fr) * 1991-03-05 1993-01-05 Biebuyck Sa Ets Procede de traitement thermique d'articles de verrerie et de cristallerie dans un plan perpendiculaire a un axe de rotation et dispositif mettant en oeuvre le procede.
DE4305106C2 (de) * 1993-02-19 1995-02-02 Fraunhofer Ges Forschung Verfahren und Vorrichtung zum Schneiden eines spröden Körpers mit Laserstrahlung
DE4305107C2 (de) * 1993-02-19 1995-02-23 Fraunhofer Ges Forschung Verfahren und Vorrichtung zum Schneiden eines spröden Körpers mit Laserstrahlung
DE59406794D1 (de) * 1993-04-02 1998-10-01 Fraunhofer Ges Forschung Verfahren zum schneiden von hohlglas
DE4434648A1 (de) * 1994-09-28 1996-04-04 Glaswerke H U Kl Ritzenhoff Gm Verfahren zum Absprengen einer Glaskuppe von einem dünnwandigen geblasenen Glas
DE4444547C2 (de) * 1994-12-14 1997-02-27 Schott Rohrglas Gmbh Verfahren zum wärmeweichen Trennen von dünnwandigen Glasrohren oder -platten

Also Published As

Publication number Publication date
CN1259924A (zh) 2000-07-12
ES2161054T3 (es) 2001-11-16
AU7752798A (en) 1998-12-30
BE1011208A4 (fr) 1999-06-01
JP2002510271A (ja) 2002-04-02
WO1998056722A1 (fr) 1998-12-17
SK167399A3 (en) 2000-07-11
PT988255E (pt) 2001-12-28
EP0988255B1 (fr) 2001-07-18
NO996064L (no) 2000-02-09
HUP0004651A2 (hu) 2001-05-28
DE69801160D1 (de) 2001-08-23
KR20010013481A (ko) 2001-02-26
HU222139B1 (hu) 2003-04-28
DK0988255T3 (da) 2001-11-05
CA2291592A1 (fr) 1998-12-17
TR199902991T2 (xx) 2000-07-21
TW416894B (en) 2001-01-01
SI0988255T1 (cs) 2001-12-31
DE69801160T2 (de) 2002-03-28
NO996064D0 (no) 1999-12-09
RU2193537C2 (ru) 2002-11-27
HUP0004651A3 (en) 2001-06-28
CN1248978C (zh) 2006-04-05
US6438996B1 (en) 2002-08-27
ATE203229T1 (de) 2001-08-15
EP0988255A1 (fr) 2000-03-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ437099A3 (cs) Způsob provedení techniky opukávání skleněných předmětů
JP2020097519A (ja) 3d成形透明脆性基板の加工
JP2020079196A (ja) ディスプレイ用ガラス組成物のレーザ切断
KR100510775B1 (ko) 레이저 광선에 의하여 깨지기 쉬운 재료로 된 소재를 급속 절단하기 위한 방법 및 장치
KR102288418B1 (ko) 엣지 챔퍼처리 방법
JP2021102552A (ja) ディスプレイガラス組成物のレーザ切断及び加工
JP2017501884A (ja) サファイア基体をレーザによってレーザ切断する方法、および一続きの欠陥を有するエッジを有するサファイアを含む物品
KR20160099673A (ko) 레이저 컷팅 화합물 유리 물품 및 컷팅 방법
US7002101B2 (en) Method and installation for laser cutting out glass pieces
TW201043380A (en) Method for improved brittle materials processing
US10710922B2 (en) Methods and apparatus for cutting a substrate
AU725750B2 (en) Method and device for cutting hollow glass articles by a laser beam
RU2000100370A (ru) Способ формирования края в изделиях из стекла
JP2008183599A (ja) 高脆性非金属材料製の被加工物の加工方法及びその装置
EP3036203A1 (en) Method for blunting sharp edges of glass objects
CN107520541A (zh) 激光切割脆性材料的方法
CN111977953A (zh) 用于处理玻璃元件的方法和装置
CN113146063A (zh) 用于加工脆性硬质材料的方法
JP2008246808A (ja) 高脆性非金属材料製の被加工物の加工方法及びその装置
EP3596019B1 (en) Controlled separation of laser processed brittle material
EP4116270A1 (en) Method for modifying a vitreous material
KR20220036342A (ko) 유리 시트를 절단하기 위한 방법 및 장치

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic