SK167399A3 - Method for cracking off glassware - Google Patents

Method for cracking off glassware Download PDF

Info

Publication number
SK167399A3
SK167399A3 SK1673-99A SK167399A SK167399A3 SK 167399 A3 SK167399 A3 SK 167399A3 SK 167399 A SK167399 A SK 167399A SK 167399 A3 SK167399 A3 SK 167399A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
laser beam
zone
beams
continuous
exposed
Prior art date
Application number
SK1673-99A
Other languages
English (en)
Inventor
Georges Cuvelier
Original Assignee
Georges Cuvelier
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Georges Cuvelier filed Critical Georges Cuvelier
Publication of SK167399A3 publication Critical patent/SK167399A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B33/00Severing cooled glass
    • C03B33/09Severing cooled glass by thermal shock
    • C03B33/095Tubes, rods or hollow products
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B33/00Severing cooled glass
    • C03B33/09Severing cooled glass by thermal shock
    • C03B33/095Tubes, rods or hollow products
    • C03B33/0955Tubes, rods or hollow products using a focussed radiation beam, e.g. laser

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Optics & Photonics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Laser Beam Processing (AREA)
  • Re-Forming, After-Treatment, Cutting And Transporting Of Glass Products (AREA)
  • Magnetic Heads (AREA)
  • Pulleys (AREA)
  • Output Control And Ontrol Of Special Type Engine (AREA)
  • Pistons, Piston Rings, And Cylinders (AREA)
  • Manufacture, Treatment Of Glass Fibers (AREA)
  • Manufacturing Of Magnetic Record Carriers (AREA)
  • Disintegrating Or Milling (AREA)
  • Crushing And Grinding (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu opukávania sklenených predmetov, najmä pohárokov, pohárov, váz a iných sklenených a krištáľových výrobkov, zväzkom laserového žiarenia.
Doterajší stav techniky
Použitie zväzku laserového žiarenia na opukávanie sklenených predmetov je známou technikou. Zväzok laserového žiarenia sa používa v kroku zohriatie zóny ovplyvnenia na predmete, ktorý je prípadne doplnený krokom náhleho ochladenia tejto zóny mechanickým kontaktom s chladným predmetom tak, aby sa v skle vytvorila trhlina.
Tento spôsob opukávania umožňuje oddelenie valcovitých a tenkostenných sklenených predmetov. Problematické je jeho použitie v prípade predmetov výpuklého a nálievkového tvaru, pri predmetoch hrubostenných alebo so zvýšeným obsahom olova, lebo v tomto prípade dochádza často k ich nepresnému oddeleniu od zbytku skla, k trhlinám alebo k ich rozbitiu.
V dokumente DE-4 411 037 je opísaný spôsob opukávania dutého skleneného predmetu, ktorý obsahuje krok, pri ktorom je súvislá zóna zahrňujúca líniu požadovaného oddelenia zohrievaná aspoň jedným kontinuálnym laserovým zväzkom a krok, v ktorého priebehu je takto zohriata zóna ochladená. Pred alebo po kroku zohrievania sa na línii požadovaného oddelenia predmetu vytvorí buď pomocou rydla alebo zaostreným laserovým zväzkom krátky zárez.
-2Technika opukávania je v sklárskom priemysle dôležitým výrobným postupom, pretože jej presné uskutočnenie umožní významne obmedziť čas nutný na brúsenie okraja predmetu, pričom v niektorých prípadoch tento krok úplne nahradí. Technika hranového brúsenia je opísaná v dokumente BE 670504.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je spôsob opukávania sklenených predmetov, ktorý umožní presné oddelenie sklenených predmetov výpuklého a nálievkového tvaru, ktorých hrúbka skla je 2 až 5 mm a viac a predmetov zo skla bohatého na olovo. V prípade niektorých sklenených predmetov, najmä pri jednoducho tvarovaných (valcovitých alebo takmer valcovitých) a tiež pri predmetoch, ktorých hrúbka skla je menšia ako 2 mm, so spôsobom opukávania podľa vynálezu vytvoria okraj, ktorý možno priamo opracovať v zariadení na otavovanie okrajov, než by musel byť predtým obrúsený.
Okrem toho bolo zistené, že spôsob podľa vynálezu umožní rýchlejšie a ľahšie hranové obrúsenie v prípade, ak je tento krok nutné uskutočniť.
valcovitých) a tiež pri predmetoch, ktorýcK hrúbka/skla je menšia ako 2 mm, so spôsobom opukávania podľa vynálezu vytvoriaSqkraj, ktorý možno priamo opracovať v zariadení na otavovanie okrajov, než by musel hýr pb^dtým obrúsený.
Okrem toho bolo zistené, že spôsoh/podľa vynálezu umožní rýchlejšie a ľahšie hranové obrúsenie v prípade, pokiaľ je terno krok nutné uskutočniť.
Pri uskutočnení spôsobu opukávania podľa vynálezu sú sklenené predmety uvedené do otáčavého pohybu okolo ich osi a opracované zväzkom laserového žiarenia. Spôsob sa vyznačuje tým, že:
- v prvom kroku je sklenený predmet pri otáčavom pohybe vystavený účinku kontinuálneho zväzku alebo zväzkov tak, aby sa účinkom tohto kontinuálneho zväzku alebo zväzkov na tomto predmete vymedzila nepretržitá zóna ovplyvnenia a tak, aby tento zväzok alebo zväzky zasiahli jednu alebo niekoľko častí tejto zóny ovplyvnenia výkonovou hustotou na jednotku plochy menšiu než 30 W/mm2, s výhodou menšou než 25 W/mm2, zvlášť 5 až 20 W/mm2, pričom sa tento spôsob ďalej vyznačuje tým, že:
- v druhom kroku v priebehu jednej otáčky alebo v priebehu aspoň jednej otáčky skleneného predmetu je zóna ovplyvnenia, ktorá bola opracovaná v prvom kroku jedným alebo niekoľkými kontinuálnymi laserovými zväzkami, vystavená pôsobeniu zaostreného impulzného laserového zväzku o výkone nižšom ako 250 W tak, aby sa vytvoril rad od seba vzdialených bodov, ktoré vymedzujú v tejto časti zóny ovplyvnenia v podstate nepretržitú líniu, pozdĺž ktorej nastane proces opukávania.
Zaostreným laserom s impulznou prevádzkou sa rozumie laser, ktorý vyžaruje prerušovaný zväzok alebo zväzok, ktorého výkon kolíše v čase medzi nízkym, napr. minimálnym (napr. nulovým) a vysokým, napr. maximálnym výkonom a vytvorí účinkom tohto zväzku silného alebo vysokého výkonu na otáčajúcom sa sklenenom predmete rad bodov nárazu, pričom dva susedné body sú od seba vzdialené. Silným alebo vysokým výkonom laserového zväzku sa rozumie dostatočný výkon na vytvorenie mikroperforácie v skle, ktorého hrúbka je 10 až 100 pm, vhodnejšie 15 až 60 pm, najmä 20 až 50 pm. Slabým výkonom laserového zväzku sa rozumie výkon aspoň dostatočný na zahriatie skla, bez alebo takmer bez uskutočnenia perforácie skla (perforácia skla s hĺbkou menšou ako 10 pm, s výhodou menej ako 2 pm, obzvlášť menej než 1 pm).
Je výhodné, aby zaostrený impulzný laser vytvoril na povrchu (prednostne na vonkajšom) skleneného predmetu rad bodov dopadu, narušenie povrchu alebo mikroperforácií, ktoré sú od seba vzdialené, ich hĺbka v skle je 15 až 16 pm, vzdialenosť medzi dvoma bodmi dopadu, body narušenia povrchu alebo mikroperforáciou je väčšia ako ich hĺbka a to s výhodou 3 až 20 krát, najmä však 4 až 10 krát.
Je výhodné, aby v prvom kroku v priebehu aspoň 3 otáčok, s výhodou v priebehu aspoň 5 otáčok, najmä však v priebehu viac ako 10 otáčok skleneného predmetu určeného na opukanie, bola zóna ovplyvnenia vystavená účinku kontinuálneho laserového zväzku alebo zväzkov tak, aby táto zóna bola zasiahnutá na jednej alebo niekoľkých častiach výkonovou hustotou na jednotku plochy nižšiu ako 25 W/mm2, najmä 5 W/mm2 až 20 W/mm2.
Impulzy laserového zväzku alebo zväzkov v druhom kroku a/alebo rýchlosť otáčania skleneného predmetu sa prednostne zoradí tak, aby dva susedné body dopadu impulzov laserového zväzku boli od seba vzdialené menej ako 2 mm, vhodnejšie menej ako 1 mm, zvlášť 10 pm až 1 mm a najmä 100 pm až 800 pm.
Je výhodné zoradiť impulzy laserového zväzku tak, aby frekvencia impulzov bola 500 až 1500 Hz, najmä 800 až 1200 Hz.
Podľa jedného spôsobu prevedenia je zóna ovplyvnenia jedným alebo niekoľkými laserovými zväzkami široká 2 až 8 mm.
Je výhodné, aby sa medzi prvým a druhým krokom počas stanovenej doby zastavilo pôsobenie laserových lúčov. Doba prestávky prednostne zodpovedá apoň 5 % doby, počas ktorej na zónu ovplyvnenia pôsobí laserový zväzok alebo zväzky v prvom kroku.
Podľa výhodného uskutočnenia prvého kroku je zóna ovplyvnenia vystavená účinku laserového zväzku alebo zväzkov aspoň na jednom prvom a jednom druhom časovom úseku, pričom počas prestávky medzi obomi časovými úsekmi sa pôsobenie laseru zastaví. Je výhodné, aby doba prestávky zodpovedala aspoň 5 % doby, počas ktorej na zónu ovplyvnenia pôsobí laserový zväzok alebo zväzky v prvom kroku.
Podľa možného spôsobu uskutočnenia druhého kroku sa rôzne časti zóny ovplyvnenia vystavia súčasne účinku kontinuálneho laserového zväzku alebo zväzkov a pôsobenie zaostreného impulzného laserového zväzku tak, aby každá časť zóny ovplyvnenia bola zasiahnutá kontinuálnym laserovým zväzkom alebo zväzkami skôr než bude zasiahnutá zaostreným impulzným laserovým zväzkom. V druhom kroku sa s výhodou vystavia súčasne rôzne časti zóny ovplyvnenia účinku kontinuálneho laserového zväzku alebo zväzkov a pôsobenie zaostreného impulzného laserového zväzku tak, aby každá časť zóny ovplyvnenia bola zasiahnutá kontinuálnym laserovým zväzkom alebo zväzkami o 0,5 sekundy, s výhodou aspoň o 0,1 sekundy skôr ako bude zasiahnutá zaostreným impulzným laserovým zväzkom. Každá časť zóny ovplyvnenia tak bude s výhodou zasiahnutá kontinuálnym laserovým zväzkom alebo zväzkami najviac o 1 sekundu, prednostne najviac o 0,5 sekundy pred zasiahnutím zaostreným impulzným laserovým zväzkom. Inak povedané, časový úsek medzi okamžikom dopadu kontinuálneho laserového zväzku na časť zóny ovplyvnenia a okamžikom dopadu impulzného laserového zväzku na túto časť je teda 0,1 až 0,5 sekundy.
Pri uskutočnení spôsobu podľa vynálezu dopadá impulzný laserový zväzok na zónu ovplyvnenia v bodoch s výkonovou hustotou viac ako 500 W, s výhodou viac ako 800 W na body dopadu. Potrebná hodnota výkonu impulzného laseru bude závisieť na hrúbke skla.
Na zónu ovplyvnenia pôsobí podľa vynálezu zaostrený impulzný laserový zväzok, ktorého kmitočet sa nastaví tak, aby vytvoril v tejto zóne rad bodov dopadu o priemere menšom ako 500 pm, s výhodou menšom ako 250 pm, s výhodou menšom ako 100 pm, zvlášť menšom než 50 pm.
V prvom kroku sa s výhodou použije smerovo zoradený laserový zväzok, ktorého výkon je napr. nižší ako 300 W.
1
Podstatou vynálezu je tiež výrobná linka na kontinuálne opukávanie sklenených predmetov spôsobom podľa vynálezu. Linka je usporiadaná zo:
- zariadenia s inštalovaným laserom na uskutočnenie opukávania sklenených predmetov a vytvorenie ich opukaného okraja,
- zariadenie na krokový posuv sklenených predmetov na zariadenie s inštalovaným laserom,
- zariadenie na otáčanie sklenených predmetov okolo ich osi aspoň v priebehu operácie opukávanla.
Linka podľa vynálezu sa vyznačuje tým, že je opatrená dvomi lasermi. Prvý laser vyžaruje kontinuálny laserový zväzok a druhý laser zaostrený impulzný laserový zväzok.
Linka je s výhodou opatrená aspoň jedným deviátorom, ktorý rozdelí kontinuálny laserový zväzok z prvého laseru na rôzne zväzky, teda aspoň na jeden prvý a jeden druhý zväzok a prostriedky na nasmerovanie tohto prvého a druhého zväzku na prvý a druhý úsek opracovania tak, aby opukávaný predmet bol opracovaný prvým zväzkom na prvom úseku opracovania skôr ako bude zariadením na krokový posuv posunutý na druhý úsek opracovania, v ktorom na predmet opracovaný prvým zväzkom pôsobí druhý zväzok. Deviátor zároveň umožní použiť laser na súbežné opracovanie niekoľkých sklenených predmetov.
V inom usporiadaní, je linka opatrená aspoň jedným deviátorom, ktorý rozdelí kontinuálny laserový zväzok prvého laseru na rôzne zväzky a to na aspoň jeden prvý a jeden druhý zväzok a prostriedky na usmernenie tohto prvého a druhého zväzku na prvý a druhý úsek opracovania tak, aby opukávaný predmet bol opracovaný prvým zväzkom na prvom úseku opracovanej zóne skôr ako bude zariadením na krokový posun posunutý na druhý úsek opracovania, na ktorom na predmet opracovaný prvým zväzkom pôsobí druhý zväzok skôr ako zaostrený impulzný laserový zväzok.
Výrobná linka podľa vynálezu je okrem vyššie uvedeného opatrená prostriedkami na nastavenie výkonu laseru s impulznou prevádzkou, nastavenie frekvencie impulzov laserového zväzku a rýchlosti otáčania sklenených predmetov.
Linka môže byť doplnená zariadením na ochladenie a/alebo na brúsenie okraja opukaného skleneného predmetu a/alebo zariadením na jeho opálenie.
Podstatou vynálezu je tiež sklenený predmet, ktorého opukaný okraj prilieha na líniu, ktorá vymedzuje jednotlivé od seba vzdialené body dopadu laserového zväzku, alebo aspoň čiastočne zodpovedá línii, ktorú vymedzujú jednotlivé od seba vzdialené body dopadu laserového zväzku, pričom tieto body dopadu majú priemer menši ako 500 pm, prednostne menší ako 250 pm, zvlášť menší ako 100 pm a najlepšie menší ako 50 pm a sú postupne od seba vzdialené menej ako 2 mm, vhodnejšie menej ako 1 mm, zvlášť 100 gm až 800 pm. Takýto sklenený predmet môže byť ľahko opracovaný obrúsením okrajov alebo opálením bez predchádzajúceho obrúsenia.
Prehľad obrázkov na výkrese
Príklady uskutočnenia spôsobu podľa vynálezu sú opísané s odkazom na výkres, na ktorom znázorňuje: obr. 1 - schéma pohárika pred opukaním; obr. 2 - schéma výrobnej linky podľa vynálezu;
obr. 3 - v priereze a vo zväčšenom merítku pôsobenia zaostreného impulzného laseru na sklenený predmet obr. 4 a 5 - diagramy premennej výkonovej hustoty laserového zväzku alebo lúča v čase vo dvoch rôzne zaostrených impulzných laserov.
Príklady uskutočnenia vynálezu
1. príklad (porovnávací)
Boli opracovávané pohánky s valcovitou spodnou časťou a rozširujúce sa k okraju, ktorého priemer je približne 7 cm a hrúbka skla v blízkosti línie opukania je 2 mm.
Poháre boli uvedené do otáčavého pohybu rýchlosťou 142 až 320 otáčok za minútu.
V priebehu otáčania boli poháre v prvom kroku opracované laserovým zväzkom vychádzajúcim z kolimátora, priemer zväzku bol 4 až 5,5 mm a jeho výkon 170 W. V priebehu tohto kroku bola línia opukania zohrievaná. Zohrievanie. laserom trvalo 5 sekúnd.
Po ukončení kroku zohrievania laserom pôsobilo na poháre kontinuálne žiarenie zaostreného laseru o výkone 170 W.
Výsledky opukávania sa ukázali ako náhodné a závislé na kvalite skla.
2, príklad (spôsob podľa vynálezu):
V druhom príklade bol opakovaný postup z prvého príkladu s týmito zmenami:
- prvý krok zohrievanie bol uskutočnený v dvoch časových úsekoch v dĺžke 2,5 sekundy, medzi ktorými bola prestávka 0,8 sekundy bez pôsobenia laserového žiarenia,
- poháre zohriate v prvom kroku boli vystavené účinku zaostreného impulzného laserového zväzku o frekvencii 999 Hz, a
- medzi prvým krokom zohrievania pohára a krokom opracovania zaostreným impulzným laserovým zväzkom bola prestávka 0,8 sekundy, kedy na poháre laser nepôsobil.
Výsledky opukávania pohárov týmto spôsobom sú výborné, a to pri rýchlosti otáčania pohárov 142 otáčok/minútu, 200 otáčok/minútu a 320 otáčok/minútu. V kroku ožarovania pohárov impulzným laserovým zväzkom sa vytvoril rad bodov povrchového narušenia (body dopadu laserového lúča na pohár) hlbokých + 60 pm, priemer týchto bodov bol menší ako 100 pm a vzdialenosť medzi bodmi 500 pm až 1 mm, pričom táto vzdialenosť závisela na rýchlosti otáčania pohárov na stanovenú frekvenciu laseru s impulznou prevádzkou.
V dôsledku toho, že v prvom kroku zohrievania sa vytvorila zóna ťaženia alebo napätia, vznikol z jedného alebo niekoľkých bodov narušenia povrchu lom, ktorý sa šíril od jedného bodu k druhému alebo v blízkosti týchto bodov, avšak v tomto prípade stále len v časti opukávania alebo v časti protiľahlej smerom dnu.
Na obr. 3 je znázornený vo zväčšenom merítku rad bodov narušenia povrchu alebo mikroperforácií D na vonkajšom povrchu FE. Hĺbka týchto bodov narušenia alebo mikroperforácií je vzhľadom na hrúbku E skla nepatrná.
Vzdialenosť W medzi dvoma susednými bodmi narušenia alebo mikroperforáciami sa rovná približne päťnásobku hĺbky jednej mikroperforácie.
Obr. 4 a 5 znázorňujú zmeny výkonovej hustoty (W/mm2) v závislosti na čase v zväzku vyžarovaného dvoma lasermi impulznej prevádzky rôzneho zaostrenia.
3. príklad (spôsob podľa vynálezu)
V treťom príklade sa opakoval rovnaký postup ako v príklade 2, avšak rýchlosť otáčania pohárov je 256 otáčok/min. Použité poháre sú koňakového typu.
Výsledky opukávania sú výborné z hľadiska kvality a kvantity (žiadne straty pri testovaní 34 pohárov).
Na obr. 1 je schematicky znázornený pohár po opukaní spôsobom použitým v tomto príklade. Pohár I kónického tvaru je pri opracovaní uchytený za nôžku 2 (je otočený smerom dolu). V priebehu opukávania sa zbytok skla 3, ktorý smeruje rovnako dolu v smere B, oddelí od pohára. Zbytok skla 3 vymedzujú jeho dva voľné okraje X, Y. Pohár i zbytok skla 3 sú v priebehu opukávania poháňané v otáčavom pohybe v ose súmernosti A. Okraj 4 opukaného pohára 1 v podstate zodpovedá línii bodov dopadu impulzného laserového zväzku. Nerovnosti na opracovanom povrchu majú nepatrnú výšku a postačí teda malé hladinárske brúsenie, aby povrch horného okraja bol bezchybný. V priebehu brúsenia sa skutočne overilo, že zahladenie drobných nerovnosti je ľahké.
4. príklad (spôsob podľa vynálezu)
V tomto príklade boli opracované poháre na nôžke s kruhovým horným okrajom o priemere 90 mm a hrúbke skla 2,5 mm.
Opracovanie bolo uskutočnené takto:
- rýchlosť otáčania pohárov 192 otáčok/min.
- prvé opracovanie okraja smerovo nastaveným laserovým zväzkom o priemere 5 mm a výkone 170 W počas doby 3,8 sekundy
- prestávka počas doby 0,8 sekundy
- druhé opracovanie okraja smerovo nastaveným laserovým zväzkom o priemere 5 mm a výkone 170 W počas doby 3,8 sekundy
- prestávka počas doby 0,8 sekundy
- opracovanie okraja zaostreným impulzným laserovým zväzkom o výkone 170 W a frekvencii 999 Hz.
Všetky poháre boli presne oddelené od zbytku skla.
Linka na uskutočnenie spôsobu v príkladoch 2 a 3 je opísaná na obr. 2.
Táto linka je usporiadaná zo:
- zariadenia 10 s inštalovanými lasermi 11, 12, 13, 14. ktoré uskutočňujú operáciu opukávania pohárov a vytvorí opukaný okraj týchto pohárov,
- dopravný pás 15 opatrený systémom krokového pohonu na dvojaké otáčanie a postupný posuv (šípka D) pohárov ku zariadeniu 10. Poháre sú na dopravnom páse 15 zavesené za nôžku,
- zariadenie (nie je znázornené) na otáčavý pohyb (šípka R) pohárov okolo ich osi, a to aspoň v priebehu postupu opukávania.
Linka podľa vynálezu je opatrená niekoľkými lasermi. Lasery 11,12,13 vyžarujú kontinuálny zväzok, laser 14 pracuje v impulznom režime.
Každý laser H, 12, 13 je spojený s deviátorom 16, ktorý rozdelí kontinuálny laserový zväzok F na aspoň jeden prvý a jeden druhý samostatný zväzok £1, F2 a s prostriedkami 17, ktoré navedú tento prvý a druhý zväzok £1, F2 na prvý a druhý pohár.
Je výhodné, aby linka podľa vynálezu bola okrem už uvedeného opatrená prostriedkami na nastavenie výkonu laseru pracujúceho v impulznom režime, prostriedkami na nastavenie jeho polohy a frekvencie impulzov, prostriedkami na nastavenie rýchlosti otáčania sklenených predmetov, prostriedkami na nasmerovanie impulzného laserového zväzku do roviny inej ako kolmej na os otáčania alebo osi súmernosti skleneného predmetu.
V opisovanej linke je zóna ovplyvnenia na pohári najskôr zohrievaná laserom 13, potom sa posunie a vystaví účinku laseru 12 a opäť posunie a vystaví účinku laserov 11 a 14.
Poháre oddelené od zbytku skla sú ochladzované jednou alebo niekoľkými vzduchovými tryskami 18. Ochladené poháre potom prechádzajú:
- úsekom hranového brúsenia 27
- úsekom umývania a obrusovania 28
- úsekom umývania 29 a brúsenia a
- úsekom sušenia 26.
Linka znázornená na obr. 2 je usporiadaná na paralelné opracovanie dvoch pohárov. Je možné ju usporiadať i na postupné opracovanie každého jednotlivého pohára alebo na súbežné opracovanie troch a viacerých pohárov.
Nominálny výkon laserov určených na ohrievanie zóny ovplyvnenia môže byť 500
W a viac. Žiarenie emitované týmto laserom je rozdelené na niekoľko zväzkov o výkone nižšom ako 250 W. Lasery s impulzným režimom majú s výhodou výkon 50 W, aby sa v bode dopadu dosiahlo výkonovej hustoty 1000 W.
Spôsob podľa vynálezu a výrobná linka umožní opracovať stolné sklo z rôzneho materiálu napr.;
- zo sódovápennatého skla, olovnatého krištáľu, báryového skla ...
- ručne fúkaného skla v prevádzkach s ručnou výrobou,
- strojovo fúkaného skla,
- lisovaného skla,
- pohárov rôzne zložitých tvarov (valcovité, vypuklé, nálievkovité, polygonálne, kruhové atď.
Spôsob podľa vynálezu umožní meniť tempo výroby od niekoľkých pohárov až do 90 pohárov a viac za minútu.
Spôsob podľa vynálezu tiež nevyžaduje akýkoľvek mechanický kontakt v priebehu operácie opukávania.

Claims (21)

  1. UPRAVENÉ PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob opukávania skleneného predmetu (1), pri ktorom sa sklenený predmet (1) uvedený do otáčavého pohybu okolo vlastnej osi vystaví účinku kontinuálneho laserového zväzku alebo zväzkov tak, by sa na opukávanom predmete vymedzila pôsobením uvedeného zväzku alebo zväzkov súvislá zóna ovplyvnenia a v druhom kroku sa zóna ovplyvnenia, ktorá bola vystavená účinku kontinuálneho laserového zväzku alebo zväzkov v prvom kroku vystaví účinku aspoň jedného zaostreného impulzného laserového zväzku, vyznačujúci sa tým, že v prvom kroku uvedený kontinuálny laserový zväzok alebo zväzky zasiahnu časť alebo časti tejto zóny ovplyvnenia výkonovou hustotou na jednotku plochy nižšou než 30 W/mm2, a že v druhom kroku v priebehu jednej otáčky alebo aspoň jednej otáčky opukávaného predmetu (1) sa zóna ovplyvnenia, ktorá bola opracovaná v prvom kroku jedným alebo niekoľkými kontinuálnymi laserovými zväzkami, vystaví účinku aspoň jedného zaostreného impulzného laserového zväzku s výkonom nižším ako 250 W tak, aby sa vytvoril rad od seba vzdialených bodov dopadu, ktoré vymedzujú v tejto časti v podstate súvislú líniu, pozdĺž ktorej nastane proces opukávania.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že impulzy laserového zväzku v druhom kroku a/alebo rýchlosť otáčania opukávaného predmetu (1) sa kontrolujú tak, aby dva susedné body dopadu impulzného zväzku alebo zväzkov boli od seba vzdialené menej ako 2 mm, s výhodou menej ako 1 mm.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1 vyznačujúci sa t ým, že impulzy laserového zväzku v druhom kroku a/alebo rýchlosť otáčania opukávaného predmetu (1) sa kontrolujú tak, aby dva susedné body dopadu zväzku alebo zväzkov na opukávaný predmet (1) boli od seba vzdialené 10 pm až 1 mm, s výhodou 100 pm až 800 pm.
    - 124. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že v prvom kroku v priebehu aspoň 3 otáčok, s výhodou v priebehu aspoň 5 otáčok opukávaného predmetu (1), sa zóna ovplyvnenia vystaví účinku kontinuálneho laserového zväzku alebo zväzkov tak, aby tieto zväzky zasiahli časť alebo časti uvedenej zóny výkonovou hustotou na jednotku plochy nižšiu ako 25 W/mm 2.
  4. 5. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1až4, vyznačujúci sa tým, že v prvom kroku v priebehu aspoň 3 otáčok, s výhodou v priebehu aspoň 5 otáčok opukávaného predmetu (1), sa zóna ovplyvnenia vystaví účinku kontinuálneho laserového zväzku alebo zväzkov tak, aby tieto zväzky zasiahli časť alebo časti uvedenej zóny výkonovou hustotou na jednotku plochy od 5 W/mm2 do 20 W/mm2.
  5. 6. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že v druhom kroku sa kontrolujú impulzy laserových zväzkov tak, aby ich frekvencia bola 500 až 1500 Hz, zvlášť 800 až 1200 Hz.
  6. 7. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1až6, vyznačujúci sa tým, že v prvom kroku sa vystaví účinku laserového zväzku alebo zväzkov zóna ovplyvnenia široká 2 až 8 mm.
  7. 8. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1až7, vyznačujúci sa tým, že medzi prvým a druhým krokom sa počas stanovenej doby nevystaví zóna ovplyvnenia účinku laserového zväzku.
  8. 9. Spôsob podľa nároku 8, vyznačujúci sa tým, že medzi prvým a druhým krokom sa zóna ovplyvnenia nevystaví účinku laserového zväzku v časovom úseku, ktorý zodpovedá 5 % dĺžky časového úseku pôsobenia laserového zväzku alebo zväzkov na uvedenú zónu v prvom kroku.
    -1310. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1až9, vyznačujúci sa tým, že v prvom kroku sa zóna ovplyvnenia vystaví účinku jedného alebo niekoľkých laserových zväzkov v priebehu aspoň jedného prvého a jedného druhého časového úseku a že zóna ovplyvnenia sa nevystaví účinku laserového zväzku v prestávke medzi časovými úsekmi pôsobenia laserového zväzku alebo zväzkov.
  9. 11. Spôsob podľa nároku 10, vyznačujúc i sa tým, že dĺžka prestávky zodpovedá aspoň 5 % dĺžky prvého časového úseku, v ktorom bola zóna ovplyvnenia vystavená účinku laserového zväzku alebo zväzkov v prvom kroku.
  10. 12. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 11, vyznačujúci sa tým, že v druhom kroku sa rôzne časti zóny ovplyvnenia vystavia súčasne účinkom kontinuálneho laserového zväzku alebo zväzkov a zaostreného impulzného laserového zväzku tak, aby každá časť tejto zóny bola zasiahnutá kontinuálnym laserovým zväzkom alebo zväzkami skôr ako zaostreným impulzným zväzkom.
  11. 13. Spôsob podľa nároku 12, vyznačujúci sa tým, že v druhom kroku sa rôzne časti zóny ovplyvnenia vystavia súčasne účinkom kontinuálneho laserového zväzku alebo zväzkov a zaostreného impulzného laserového zväzku tak, aby každá časť tejto zóny bola zasiahnutá kontinuálnym laserovým zväzkom alebo zväzkami aspoň o 0,05 sekundy, s výhodou aspoň o 0,1 sekundy skôr ako zaostreným impulzným zväzkom.
  12. 14. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1až13, vyznačujúci sa tým, že impulzný laserový zväzok zasiahne zónu ovplyvnenia v bodoch s výkonovou hustotou viac ako 500 W, s výhodou viac ako 800 W na body dopadu.
  13. 15. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1až14, vyznačujúci sa tým, že zóna ovplyvnenia sa vystaví účinku zaostreného impulzného laserového zväzku, a že
    -14frekvencia impulzov sa nastaví tak, aby sa v tejto zóne vytvoril rad bodov dopadu s priemerom menším ako 100 pm, s výhodou menším ako 50 pm.
  14. 16. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1až15, vyznačujúci sa tým, že v prvom kroku sa opukávaný predmet (1) vystaví účinku aspoň jedného smerovo sústredeného kontinuálneho laserového zväzku.
  15. 17. Výrobná linka na uskutočnenie kontinuálneho opukávania sklenených predmetov spôsobom podľa ktoréhokolvek z nároku 1 až 16, ktorá je usporiadaná zo zariadenia s inštalovaným laserom na uskutočnenie opukávania sklenených predmetov a vytvorenie opukaného okraja týchto predmetov, zo zariadenia na krokový posuv sklenených predmetov (1) na zariadenie(IO) s inštalovaným laserom a zo zariadenia na pohon otáčania sklenených predmetov (1) okolo ich osi aspoň v priebehu operácie opukávania, vyznačujúci sa tým, že je opatrená aspoň dvoma lasermi, pričom aspoň jeden prvý laser (12, 13) vyžaruje kontinuálny laserový zväzok, ktorý zasiahne časť alebo časti súvislej zóny ovplyvnenia skleneného predmetu (1) výkonovou hustotou na jednotku plochy nižšiu ako 30 W/mm2 a aspoň jeden druhý impulzný laser (11, 14) vyžaruje zaostrený impulzný zväzok s výkonom nižším ako 250 W.
  16. 18. Výrobná linka podľa nároku 17, vyznačujúca sa tým, že je opatrená aspoň jedným deviátorom (16), ktorý rozdelí kontinuálny laserový zväzok vyžarovaný z prvého laseru na aspoň jeden prvý a jeden druhý zväzok (Fi, F2), a prostriedky na usmernenie (17) tohoto prvého a druhého zväzku (Fi, F2), na prvý a na druhý pracovný úsek tak, aby opukávaný predmet (1) bol opracovaný prvým zväzkom (Fi) na prvom pracovnom úseku skôr ako bude zariadením na krokový posun posunutý na druhý pracovný úsek, v ktorom na predmet opracovaný prvým zväzkom (Fi) pôsobí druhý zväzok (F2).
    -1519. Výrobná linka podľa nároku 17, vyznačujúca sa tým, že je opatrená aspoň jedným deviátorôm (16), ktorý rozdelí kontinuálny laserový zväzok vyžarovaný z prvého laseru na aspoň jeden prvý a jeden druhý zväzok (Fi, F2), a prostriedky na usmernenie (17) tohoto prvého a druhého zväzku na prvý a druhý pracovný úsek tak, aby opukávaný predmet (1) bol opracovaný prvým zväzkom (F-ι) na prvom pracovnom úseku skôr ako bude zariadením na krokový posun posunutý na druhý pracovný úsek, v ktorom na predmet opracovaný prvým zväzkom (Fi) pôsobí druhý zväzok (F2), skôr ako zaostrený impulzný laserový zväzok.
  17. 20. Výrobná linka podľa ktoréhokoľvek z nárokov 17 až 19, vyznačujúca sa t ý m, že je opatrená prostriedkami na nastavenie výkonu impulzného laseru, frekvencie jeho impulzov a rýchlosti otáčania opukávaných sklenených predmetov (D
  18. 21. Výrobná linka podľa ktoréhokoľvek z nárokov 16 až 20, vyznačujúca sa t ý m, že je opatrená zariadením na chladenie (18) opukaných sklenených predmetov d).
  19. 22. Výrobná linka podľa ktoréhokoľvek z nárokov 16 až 21, vyznačujúca sa t ý m,-že je opatrená zariadením na obrúsenie (18) opukaného okraja skleneného predmetu (1).
  20. 23. Výrobná linka podľa nároku 22, v y z n a č u j ú c a sa t ý m, že je opatrená zariadením na opaľovanie opukaného okraja sklenených predmetov.
  21. 24. Sklenený predmet (1) s opukaným okrajom (4) uskutočnený spôsobom podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 16.
SK1673-99A 1997-06-11 1998-06-10 Method for cracking off glassware SK167399A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BE9700505A BE1011208A4 (fr) 1997-06-11 1997-06-11 Procede de decalottage de pieces en verre.
PCT/BE1998/000085 WO1998056722A1 (fr) 1997-06-11 1998-06-10 Procede de decalottage de pieces en verre

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK167399A3 true SK167399A3 (en) 2000-07-11

Family

ID=3890567

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1673-99A SK167399A3 (en) 1997-06-11 1998-06-10 Method for cracking off glassware

Country Status (22)

Country Link
US (1) US6438996B1 (sk)
EP (1) EP0988255B1 (sk)
JP (1) JP2002510271A (sk)
KR (1) KR20010013481A (sk)
CN (1) CN1248978C (sk)
AT (1) ATE203229T1 (sk)
AU (1) AU7752798A (sk)
BE (1) BE1011208A4 (sk)
CA (1) CA2291592A1 (sk)
CZ (1) CZ437099A3 (sk)
DE (1) DE69801160T2 (sk)
DK (1) DK0988255T3 (sk)
ES (1) ES2161054T3 (sk)
HU (1) HU222139B1 (sk)
NO (1) NO996064L (sk)
PT (1) PT988255E (sk)
RU (1) RU2193537C2 (sk)
SI (1) SI0988255T1 (sk)
SK (1) SK167399A3 (sk)
TR (1) TR199902991T2 (sk)
TW (1) TW416894B (sk)
WO (1) WO1998056722A1 (sk)

Families Citing this family (64)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP4659300B2 (ja) 2000-09-13 2011-03-30 浜松ホトニクス株式会社 レーザ加工方法及び半導体チップの製造方法
BE1013787A3 (fr) * 2000-10-24 2002-08-06 Cuvelier Georges Procede et installation pour la decoupe de pieces en verre.
CN101042487A (zh) * 2001-11-08 2007-09-26 夏普株式会社 液晶板
ATE362653T1 (de) 2002-03-12 2007-06-15 Hamamatsu Photonics Kk Methode zur trennung von substraten
AU2003211581A1 (en) 2002-03-12 2003-09-22 Hamamatsu Photonics K.K. Method of cutting processed object
TWI326626B (en) 2002-03-12 2010-07-01 Hamamatsu Photonics Kk Laser processing method
TWI520269B (zh) 2002-12-03 2016-02-01 Hamamatsu Photonics Kk Cutting method of semiconductor substrate
KR100497820B1 (ko) * 2003-01-06 2005-07-01 로체 시스템즈(주) 유리판절단장치
FR2852250B1 (fr) 2003-03-11 2009-07-24 Jean Luc Jouvin Fourreau de protection pour canule, un ensemble d'injection comportant un tel fourreau et aiguille equipee d'un tel fourreau
AU2003220847A1 (en) 2003-03-12 2004-09-30 Hamamatsu Photonics K.K. Laser beam machining method
DE102004014277A1 (de) * 2004-03-22 2005-10-20 Fraunhofer Ges Forschung Verfahren zum laserthermischen Trennen von Flachgläsern
DE102004035342B4 (de) 2004-07-21 2007-12-27 Schott Ag Verfahren zum Durchtrennen von Platten aus nichtmetallischen Werkstoffen
BE1016686A3 (fr) * 2005-07-18 2007-04-03 Georges Cuvelier Installation pour la realisation d'operations de mise en forme de pieces en verre ou en cristal.
DK2131994T3 (da) * 2007-02-28 2013-12-02 Ceramtec Gmbh Fremgangsmåde til fremstilling af en komponent under anvendelse af en asymmetrisk energitilførsel langs skillelinien eller den tilsigtede brudlinie
TWI414383B (zh) * 2008-06-25 2013-11-11 Mitsuboshi Diamond Ind Co Ltd Angle processing device
CN102765876A (zh) * 2011-05-05 2012-11-07 上海镭立激光科技有限公司 一种激光自聚焦穿丝玻璃切割方法
RU2528287C2 (ru) * 2012-05-15 2014-09-10 Открытое Акционерное Общество "Научно-Исследовательский Институт Технического Стекла" Способ лазерной резки хрупких неметаллических материалов и устройство для его осуществления
WO2014079478A1 (en) 2012-11-20 2014-05-30 Light In Light Srl High speed laser processing of transparent materials
US9701564B2 (en) 2013-01-15 2017-07-11 Corning Incorporated Systems and methods of glass cutting by inducing pulsed laser perforations into glass articles
EP2754524B1 (de) 2013-01-15 2015-11-25 Corning Laser Technologies GmbH Verfahren und Vorrichtung zum laserbasierten Bearbeiten von flächigen Substraten, d.h. Wafer oder Glaselement, unter Verwendung einer Laserstrahlbrennlinie
JP6056564B2 (ja) 2013-03-08 2017-01-11 株式会社Ihi セラミックマトリックス複合材の加工方法
EP2781296B1 (de) 2013-03-21 2020-10-21 Corning Laser Technologies GmbH Vorrichtung und verfahren zum ausschneiden von konturen aus flächigen substraten mittels laser
US10005152B2 (en) * 2013-11-19 2018-06-26 Rofin-Sinar Technologies Llc Method and apparatus for spiral cutting a glass tube using filamentation by burst ultrafast laser pulses
US9687936B2 (en) 2013-12-17 2017-06-27 Corning Incorporated Transparent material cutting with ultrafast laser and beam optics
US9850160B2 (en) 2013-12-17 2017-12-26 Corning Incorporated Laser cutting of display glass compositions
US9676167B2 (en) 2013-12-17 2017-06-13 Corning Incorporated Laser processing of sapphire substrate and related applications
US9517963B2 (en) 2013-12-17 2016-12-13 Corning Incorporated Method for rapid laser drilling of holes in glass and products made therefrom
US9815730B2 (en) 2013-12-17 2017-11-14 Corning Incorporated Processing 3D shaped transparent brittle substrate
US9701563B2 (en) 2013-12-17 2017-07-11 Corning Incorporated Laser cut composite glass article and method of cutting
US10442719B2 (en) 2013-12-17 2019-10-15 Corning Incorporated Edge chamfering methods
US20150165560A1 (en) 2013-12-17 2015-06-18 Corning Incorporated Laser processing of slots and holes
US11556039B2 (en) 2013-12-17 2023-01-17 Corning Incorporated Electrochromic coated glass articles and methods for laser processing the same
US9815144B2 (en) 2014-07-08 2017-11-14 Corning Incorporated Methods and apparatuses for laser processing materials
RU2017104427A (ru) * 2014-07-11 2018-08-13 Корнинг Инкорпорейтед Системы и методы резки стекла путем создания перфорации в стеклянных изделиях с применением импульсного оптического квантового генератора
CN208586209U (zh) 2014-07-14 2019-03-08 康宁股份有限公司 一种用于在工件中形成限定轮廓的多个缺陷的系统
TWI659793B (zh) * 2014-07-14 2019-05-21 美商康寧公司 用於使用可調整雷射束焦線來處理透明材料的系統及方法
WO2016010943A2 (en) 2014-07-14 2016-01-21 Corning Incorporated Method and system for arresting crack propagation
JP6788571B2 (ja) 2014-07-14 2020-11-25 コーニング インコーポレイテッド 界面ブロック、そのような界面ブロックを使用する、ある波長範囲内で透過する基板を切断するためのシステムおよび方法
US9617180B2 (en) 2014-07-14 2017-04-11 Corning Incorporated Methods and apparatuses for fabricating glass articles
DE102014013262A1 (de) 2014-09-08 2016-03-10 Schott Ag Vorrichtung und Verfahren zum Durchtrennen von mit einer Geschwindigkeit bewegten Werkstücken mechanisch spröder und nichtmetallischer Werkstoffe
US10047001B2 (en) 2014-12-04 2018-08-14 Corning Incorporated Glass cutting systems and methods using non-diffracting laser beams
WO2016115017A1 (en) 2015-01-12 2016-07-21 Corning Incorporated Laser cutting of thermally tempered substrates using the multi photon absorption method
KR102546692B1 (ko) 2015-03-24 2023-06-22 코닝 인코포레이티드 디스플레이 유리 조성물의 레이저 절단 및 가공
JP2018516215A (ja) 2015-03-27 2018-06-21 コーニング インコーポレイテッド 気体透過性窓、および、その製造方法
JP7082042B2 (ja) 2015-07-10 2022-06-07 コーニング インコーポレイテッド 可撓性基体シートに孔を連続形成する方法およびそれに関する製品
US11111170B2 (en) 2016-05-06 2021-09-07 Corning Incorporated Laser cutting and removal of contoured shapes from transparent substrates
US10410883B2 (en) 2016-06-01 2019-09-10 Corning Incorporated Articles and methods of forming vias in substrates
US10794679B2 (en) 2016-06-29 2020-10-06 Corning Incorporated Method and system for measuring geometric parameters of through holes
JP6673061B2 (ja) * 2016-07-04 2020-03-25 日本電気硝子株式会社 ガラス物品の製造方法
EP3490945B1 (en) 2016-07-29 2020-10-14 Corning Incorporated Methods for laser processing
JP2019532908A (ja) 2016-08-30 2019-11-14 コーニング インコーポレイテッド 強度マッピング光学システムによる材料のレーザー切断
US10730783B2 (en) 2016-09-30 2020-08-04 Corning Incorporated Apparatuses and methods for laser processing transparent workpieces using non-axisymmetric beam spots
KR102428350B1 (ko) * 2016-10-24 2022-08-02 코닝 인코포레이티드 시트형 유리 기판의 레이저 기반 기계 가공을 위한 기판 프로세싱 스테이션
US10752534B2 (en) 2016-11-01 2020-08-25 Corning Incorporated Apparatuses and methods for laser processing laminate workpiece stacks
US10688599B2 (en) 2017-02-09 2020-06-23 Corning Incorporated Apparatus and methods for laser processing transparent workpieces using phase shifted focal lines
US10580725B2 (en) 2017-05-25 2020-03-03 Corning Incorporated Articles having vias with geometry attributes and methods for fabricating the same
US11078112B2 (en) 2017-05-25 2021-08-03 Corning Incorporated Silica-containing substrates with vias having an axially variable sidewall taper and methods for forming the same
US10626040B2 (en) 2017-06-15 2020-04-21 Corning Incorporated Articles capable of individual singulation
DE102018100443A1 (de) * 2018-01-10 2019-07-11 Schott Ag Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Glasvorprodukten und von Glasprodukten
US11554984B2 (en) 2018-02-22 2023-01-17 Corning Incorporated Alkali-free borosilicate glasses with low post-HF etch roughness
DE102019116560A1 (de) * 2019-01-22 2020-07-23 Hegla Gmbh & Co. Kg Vorrichtung und Verfahren zum Trennen einer Verbundsicherheitsglastafel
RU2719862C1 (ru) * 2019-08-29 2020-04-23 Общество С Ограниченной Ответственностью "Пелком Дубна Машиностроительный Завод" Способ обработки полых стеклоизделий и лазерная установка для его осуществления
FR3118025B3 (fr) * 2020-12-17 2022-12-09 Arc France Procédé de fabrication d’un article creux en verre
CN117464202B (zh) * 2023-12-27 2024-04-16 苏州禧屋新材料科技股份有限公司 一种玻璃钢复合板材用切割装置

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE805694A (fr) * 1972-10-12 1974-04-05 Glaverbel Procede et dispositif pour decouper un materiau vitreux ou vitrocristallin
GB1484724A (en) * 1974-05-21 1977-09-01 Jobling & Co James A Cutting glass tubing
US4045201A (en) * 1976-07-09 1977-08-30 American Atomics Corporation Method and apparatus for subdividing a gas filled glass tube
DE2700487B2 (de) * 1977-01-07 1980-07-31 Emil 8372 Zwiesel Ilk Abspreng- und Schleifautomat für Gläser
BE1004651A6 (fr) * 1991-03-05 1993-01-05 Biebuyck Sa Ets Procede de traitement thermique d'articles de verrerie et de cristallerie dans un plan perpendiculaire a un axe de rotation et dispositif mettant en oeuvre le procede.
DE4305106C2 (de) * 1993-02-19 1995-02-02 Fraunhofer Ges Forschung Verfahren und Vorrichtung zum Schneiden eines spröden Körpers mit Laserstrahlung
DE4305107C2 (de) * 1993-02-19 1995-02-23 Fraunhofer Ges Forschung Verfahren und Vorrichtung zum Schneiden eines spröden Körpers mit Laserstrahlung
DE59406794D1 (de) * 1993-04-02 1998-10-01 Fraunhofer Ges Forschung Verfahren zum schneiden von hohlglas
DE4434648A1 (de) * 1994-09-28 1996-04-04 Glaswerke H U Kl Ritzenhoff Gm Verfahren zum Absprengen einer Glaskuppe von einem dünnwandigen geblasenen Glas
DE4444547C2 (de) * 1994-12-14 1997-02-27 Schott Rohrglas Gmbh Verfahren zum wärmeweichen Trennen von dünnwandigen Glasrohren oder -platten

Also Published As

Publication number Publication date
CN1259924A (zh) 2000-07-12
ES2161054T3 (es) 2001-11-16
AU7752798A (en) 1998-12-30
BE1011208A4 (fr) 1999-06-01
CZ437099A3 (cs) 2000-07-12
JP2002510271A (ja) 2002-04-02
WO1998056722A1 (fr) 1998-12-17
PT988255E (pt) 2001-12-28
EP0988255B1 (fr) 2001-07-18
NO996064L (no) 2000-02-09
HUP0004651A2 (hu) 2001-05-28
DE69801160D1 (de) 2001-08-23
KR20010013481A (ko) 2001-02-26
HU222139B1 (hu) 2003-04-28
DK0988255T3 (da) 2001-11-05
CA2291592A1 (fr) 1998-12-17
TR199902991T2 (xx) 2000-07-21
TW416894B (en) 2001-01-01
SI0988255T1 (sk) 2001-12-31
DE69801160T2 (de) 2002-03-28
NO996064D0 (no) 1999-12-09
RU2193537C2 (ru) 2002-11-27
HUP0004651A3 (en) 2001-06-28
CN1248978C (zh) 2006-04-05
US6438996B1 (en) 2002-08-27
ATE203229T1 (de) 2001-08-15
EP0988255A1 (fr) 2000-03-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK167399A3 (en) Method for cracking off glassware
KR102546692B1 (ko) 디스플레이 유리 조성물의 레이저 절단 및 가공
KR100510775B1 (ko) 레이저 광선에 의하여 깨지기 쉬운 재료로 된 소재를 급속 절단하기 위한 방법 및 장치
JP2020079196A (ja) ディスプレイ用ガラス組成物のレーザ切断
JP6703482B2 (ja) レーザカット複合ガラス物品及び切断方法
JP2020097519A (ja) 3d成形透明脆性基板の加工
US7002101B2 (en) Method and installation for laser cutting out glass pieces
RU2000100370A (ru) Способ формирования края в изделиях из стекла
KR100318248B1 (ko) 레이저빔에의한공동글래스물품절단방법및장치
JP2012512131A (ja) 面取りした端部を有する形状にガラスをレーザ加工する方法
EP3274305B1 (en) Methods and apparatus for cutting a substrate
TW202045289A (zh) 雷射鑽孔裝置及方法
EP3596019B1 (en) Controlled separation of laser processed brittle material
CN111977953A (zh) 用于处理玻璃元件的方法和装置
KR102074737B1 (ko) 레이저 스팟 빔을 이용한 절단 장치
CN113146063A (zh) 用于加工脆性硬质材料的方法
KR20220083687A (ko) 투명한 취성 재료의 레이저 빔 가공 방법 및 이러한 방법을 구현하는 장치
AU2021231369A1 (en) Method for modifying a vitreous material
SU1590390A1 (ru) Способ изготовлени фигурных изделий из камн типа тел вращени