CZ303094A3 - Process for producing cellulose fibers exhibiting lower tendency to fibrillation - Google Patents

Process for producing cellulose fibers exhibiting lower tendency to fibrillation Download PDF

Info

Publication number
CZ303094A3
CZ303094A3 CZ943030A CZ303094A CZ303094A3 CZ 303094 A3 CZ303094 A3 CZ 303094A3 CZ 943030 A CZ943030 A CZ 943030A CZ 303094 A CZ303094 A CZ 303094A CZ 303094 A3 CZ303094 A3 CZ 303094A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fibers
textile
fibrillation
textile auxiliary
contacted
Prior art date
Application number
CZ943030A
Other languages
English (en)
Inventor
Heinrich Firgo
Markus Eibl
Johann Schickermueller
Original Assignee
Chemiefaser Lenzing Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chemiefaser Lenzing Ag filed Critical Chemiefaser Lenzing Ag
Publication of CZ303094A3 publication Critical patent/CZ303094A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01FCHEMICAL FEATURES IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED FOR THE MANUFACTURE OF CARBON FILAMENTS
    • D01F11/00Chemical after-treatment of artificial filaments or the like during manufacture
    • D01F11/02Chemical after-treatment of artificial filaments or the like during manufacture of cellulose, cellulose derivatives, or proteins
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01FCHEMICAL FEATURES IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED FOR THE MANUFACTURE OF CARBON FILAMENTS
    • D01F2/00Monocomponent artificial filaments or the like of cellulose or cellulose derivatives; Manufacture thereof

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)
  • Chemical Treatment Of Fibers During Manufacturing Processes (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Způsob výroby celulosových vláken s nižším sklonem j k fibrilaci. i 7 b I * a t
C?
I
Oblast techniky __ t
Vynález se týká způsobu výroby celulosových vláken se f Η VI sníženým sklonem k' fibrilaci.
·, Dosavadní stav techniky
Jako alternativa k viskosovému způsobu byla v poslednícht letech popsána řada způsobů,při kterých se celulosa rozpouští bez tvoření derivátu v organickém rozpouštědlu,v kombinaci organického rozpouštědla s anorganickou solí nebo ve vodném solném roztoku.Celulosovým vláknem vyrobeným z takových roztoků udělila BISFA /The International Bureau for the Standardisation of man male Fibres/ označení druhu Lycocell.Jako Lycocell je BISFA definaváno takové celulosové vlákno,které se získá zvlákňovacím způsobem z organického rozpouštědla.Pojmem Organické rozpouštědlo označuje BISFA směs z organické chemilálie a vody.Rozpouštědlové zvlákňování má znamenat rozpouštění a zvlákňování bez derivatizace.
Dosud se však prosadil jediný způsob výroby celulosového vlákna druhu Lycocell až do průmyslové realizace.U. tohoto , způsobu se používá jako rozpouštědlo terciární aminoxid,zejména . N-methylmorfolin-N-oxid /NMMO/.Takový způsob je například * popsán v US-A-4,246,221 a získávají še jim vlákna,která se vyznačují vysokou pevností,vysokým mokrým modulem a vysokou smyčkovou pevností.
Použitelnost plošných tvarů,'napřiklad tkaniny vyrobené z těchto vláken,je však silně omezena vyloženým sklonem těchto vláken fibrilovat v mokrém stavu.Pod fibrilaci se rozumí otvírání mokrých vláken v podélném směru při mechanickém namáhání,čímž vlákno získá vlasový,huňatý vzhled.
Z těchto vláken zhotovená a barvená tkanina ztrácí po opakovaném praní silně intenzitu barvy.Navíc se na oděrových a zmačkaných hranách vytvářejí světlé pruhy.Jako důvod fibrilace se uvádí,že vlákno je tvořeno fibrilami uspořádanými ve směru vlákna,mezi kterými je nepatrné příčné zesítění.
WO 92/14871 popisuje způsob výroby vlákna se sníženým sklonem k fibrilaci.Ten se dociluje tím,že všechny lázně se kterými se čerstvě zvlákněné vlákno dostane do styku před prvním sušením mají hodnotu pH maximálně 8,5.
WO 92/07 124 popisuje rovněž způsob výroby vlákna se sníženým sklonem k fibrilaci,podle kterého se čerstvě zvlákněné-, tedy ještě nesušené vlákno zpracovává kationtovým polymerem. ' * Jako takový polymer se uvádí polymer se skupinami imidasol a acetidin.Navíc může probíhat zpracování s emulgovatelným polymerem,jako jsou například polyetylén nebo polyvinylacetát a nebo také zesítění glyoxalem. ___L' v ·.' X Mfú ” 'Ί _ - , ·,· — *· »· 1-V rámci konference CELLUCOW v roce 1993 v Lundu ve Švédsku uvedl S.Mortimer v přednášce,že sklon k fibrilaci narůstá přibývajícím dloužením.
Podstata vynálezu
Vynález si. stanovil, úkol dát k dispozici'způsob,který: lze provádět jednoduchým způsobem a který dovoluje vyrábět celulosová vlákna, druhu Lycocell se sníženým sklonem k fibrilaci.
Při způsobu výroby celulosových vláken se sníženým sklonem k fibrilaci podle vynálezu se čerstvě zvlákněná,ještě nesušená , vlákna dostanou do kontaktu s textilním pomocným prostředkem s minimálně dvěmi reaktivními skupinami,jsou prána vodným pufrem s pravidlem,že se jako textilní pomocný prostředek . nepoužije Glyoxal.
Jako textilní pomocné prostředky se zejména osvědčila barviva s dvěmi reaktivními skupinami.Podle vynálezu se však mohou použít i bezbarvé textilní pomocné prostředky,což znamená, že neabsořbují viditelné světlo.
Přednostně se podle vynálezu používají textilní pomocné prostředky,které jako reaktivní skupiny mají jednu nebo dvě vinylsulfonové skupiny.
Účelné provedení způsobu podle vynálezu se vyznačuje tím,že čerstvě zvlákněná vlákna se dostanou do kontaktu s tex *
tilním pomocným prostředkem v alkalickém prostředí.
Ukázalo se,že sklon k fibrilaci se zcela výrazně sníží,když je alkalické prostředí tvořeno alkalikarbonátem a alkalihydroxidem.
Další upřednostněnou variantou způsobu podle vynálezu je tepelné zpracování vláken,která byla v kontaktu s textilním pomocným prostředkem.Tepelné zpracování drasticky snižuje dobu napouštění /impregnování/.
EP-A-0 538 977 zveřejněná 28.dubna 1993 popisuje tepelné zpracování vláken napuštěných barvivém.Ukázalo se však,že ohřevem vláken napuštěných textilními pomocnými prostředky horkým vzduchem sice může zkrátit dobu napouštění,ale že vzniká nebezpečí,že vlákna se ohřejí nepravidelně.Tak mohou například vně ležící vlákna přadena vláken,které má býti sušeno,již zčásti suchá,zatímco vlákna uvnitř ještě nedosáhla potřebnou teplotu.To má nepříznivý .vliv na kvalitu vyrobených vláken.
Zjistilo se,že tato nevýhoda,vyskytující se při jednoduchém tepelném zpracování,může býti překonána ozařováním vláken elektromagnetickými vlnami,zejména mikrovlnami.Ozařováním mikrovlnami se vlákna jednak rovnoměrně zahřívají a jednak se může zabránit předčasnému sušení vláken,protože ozáření elektromagnetickými vlnami nabízí možnost zatavit například přadeno vláken do. obalu z umělé hmoty a vystavit jej elektromagnetickému poli v zataveném stavu.
Výše uvedené výhody vznikají rovněž,transportují-li se vlákna,rozprostřená například jako plochý útvar na dopravníku úzkým kanálem,ve kterém jsou vystavena elektromagnetickým vlnám.Tento kanál může býti tvarován tak,že zůstává pouze malý vzduchový prostor nad vlákny,čímž se může zabránit částečnému sušení vně ležících vláken.Současně tato varianta fixování textilního pomocného prostředku otvírá také možnost technicky jednoduše realizovatelné velkoprodukce.
Podle výše uvedeného se vynález týká dále způsobu výroby celulosových vláken se sníženou fibrilaci,při kterém se roztok celulosy v terciárním aminoxidu zvlákňuje na vlákna a čerstvě zvlákněná vlákna se kontaktují s textilním pomocným prostředkem •rf. s minimálně dvěmi reaktivními skupinami a tepelně se zpracují, což se vyznačuje tím,že tepelné zpracování se provádí ozařováním elektromagnetickými vlnami.
Rovněž podle tohoto provedení způsobu podle vynálezu se přednostně používá textilní pomocný prostředek,obsahující jako reaktivní skupiny vinylsulfonové skupiny a je přednostně barvivém.Mohou se však používat bezbarvé textilní pomocné pomůcky,které neabsorbují viditelné světlo.
Dalším upřednostněným provedením podle vynálezu je provádění tepelného zpracování mikrovlnami.
Příklady provedení vynálezu _______.Vynálež-bude· následujícími-příklady ' ještě blíže vysvětlen. Všechny % údaje se rozumí jako hmotnostní %.
Výroba celulosových vláken
Podle způsobu popsaného v EP-A-0 356 419 byl zhotoven roztok celulosy v NMMO,který se extrudoval zvlákňovací tryskou. Získané filamenty byly vedený vzdušnou, dráhou do vodné srážecí lázně,ve které celulosa koagulovala.
Ve srážecí lázni získaná vlákna byla promývána a měla titr 1,7 dtex.Promytá vlákna se použila pro níže uvedené příklady a představují ta vlákna,která jsou označována v tomto popisu a v těchto patentových nárocích jako čerstvě zvlákněná,ještě nesušená vlákna.
1. Zpracování textilními pomocnými prostředky bez následného tepelného zpracování
A. Všeobecný způsob procesu
Vždy lg vláken zhotovených výše uvedeným způsobem byl napouštěn v 190 ml vodného roztoku /lázni/,který obsahoval textilní pomocný prostředek s dvěmi reaktivními skupinami a Na^SO^rpo dobu 30 minut při teplotě 40°C.Návazně bylo pro fixaci textilního pomocného prostředku přidáno NaOH /3%/,. Na2€O3 /4%/ nebp směs z NaOH,Na2CO3 /4% Na2CO3 a O,2g/1 NaOH/.
Po dalších 60 minutách při 40°C se vlákna opakovaně promývala aby se odstranil textilní pomocný prostředek,který nebyl fixován na vlákno.Následně byla promytá vlákna zpracována ve vodném pufru a pak znovu promývána po dobu 15 minut vodou a sušena při 60°C.Následně byl zkoumán sklon vláken k fibrilaci a jiné hodnoty vláken.
Posuzování fibrilace
Vzájemné tření vláken při praní případně při’úpravě v mokrém stavu bylo simulováno následujícím testem : 8 vláken délky 20 mm bylo vloženo dů 20 ml zkušební lahvičky s 4 ml vody a po dobu 9 hodin třepáno stupněm 12 laboratorním třepacím přístrojem typu RO-10 fy.Gerhardt,Βοηη /BRD/.
Fibrilační chování se pak pod mikroskopem posuzovalo počítáním fibril na délce, vlákna 0,276 mm.
Další data vláken
Pevnost a tažnost vláken byly zkoušeny podle předpisu BISFA Internationally agreed methods for testing viscose, modal,cupro,lycocell,acetat and triačatate staple fibres and tows,vydání 1993. , _ ’
B. Příklady
Podle výše popsaného způsobu byla vlákna ošetřena barvivém Remazol Schwarz B /černý B/ a remazol Rot RB /červený RB/ použitých jako textilní, pomocný prostředek.Barvivo Remazol Schwarz B obsahuje dvě vinylsulfonové skupiny a barvivo Remazol Rot RB jednu skupinu vinylsulfonovou a jednu skupinu monochlortriasinovou.
Lázeň obsahovala 3% Remazol Schwarz B případně 0,5% remazol Rot RB.Hodnota pH lázně byla v obou příkladech 4,6. Použitý vodný pufr byl vodným roztokem obsahujícím 3% kyseliny octové a 7% octanu sodného.Hodnota pH tohoto roztoku byla 4,6.Po zpracování pufrem byla vlákna promývána 15 minut vodou a následně zkoumána.V tabulce la jsou uvedeny fixační prostředky, fibrilace /počet fibril/,titr /dtex/ pevnost vláken /cN/tex/ a tažnost vláken /%/.Příklady 1,2 a 3 byly provedeny s barvivém Remazol Schwarz B a příklad 4 s barvivém Remazol Rot RB.
Tabulka lb uvádí výsledky porovnávacích pokusů,které byly provedeny bez barviva.
--6 /textilní pomocné prostředky/
Tabulka la
Příkl. Fixační prostředek Fibrily Titr pevnost tažnost
1 NaOH 22 1,82 28,81 11,14
2 Ka2CO3 2 2,07 26,39 10,67
3 NaOH+Na2CO3 0 2,34 24,94 10,04
4 NaOH+Na2CO3 5 2,34 30,00 11,74
Tabulka lb /porovnání/
Příkl. Fixační prastřed&k Fibrily Titr pevnost tažnost
* 5.·..- Na0H-------- *9 60“*--- 1,80 33 ř 76 * 12', 71*'
6 Na2CO3 60 1,56 33,78 12,15
7 NaOH+Na2CO3 >60 1,72 30,18 12,14
8 NaOH+Na2CO3 >60 ' 1,72 32,00 12,70
Srovnání výsledků v tabulkách la a lb ukazuje,že textilní
pomocný prostředek,v tomto případě barvivo Remazol Schwarz B a Remazol Rot. RB,sklon k fibrilaci drasticky snižují a kombinace NaOH+Na2CO3,která se používá pro fixaci textilního pomocného prostředku,rovněž sklon k fibrilaci signifikantně zmenšuje.
Ukázalo se,že výše uvedené výsledky se získají rovněž při . použití jiných textilních pomocných prostředků,které mají dvě reaktivní skupiny.Remazol Schwarz B a Remazol Rot RB jsou zde v zastoupení jiných textilních pomocných prostředků,které mají rovněž dvě reaktivní skupiny.
2. Zpracování textilními pomocnými prostředky s návazným tepelným zpracováním.
Vždy lg výše uvedeným způsobem zhotovených vláken bylo napouštěno v lázni 190 ml /obsahující 0,2 Remazol Schwarz b# 2% Na2co3,o,2 NaOH,a hodnotu pH=ll,5/ třikrát 30 sekund,přičemž byla vlákna pó každém napouštění vylisována.Následně byla každá zkouška dvakrát 40 sekund tepelně zpracována v sušce s cirkulací vzduchu při teplotě 180°C.Následně byla každá tepelně zpracovaná zkouška zpracována výše uvedeným octanovým pufrem /pH 4,6/,promývána 15 minut vodou,sušena při 60°C a zkoumána.Výsledky jsou uvedené v tabulce 2,přičemž příklad 10 představuje kontrolu /pro příklad 10 byl opakován příklad
9,přičemž však nebyl použit textilní pomocný prostředek Tabulka 2
Příklad J Fibrily Titr pevnost tažnost
< ' 9 24 1,56 33,78 12,15
10 ' >57 1,80 33,76' 12,71
.Z tabulky 2 je patrno,že tepelné zpracování vláken napuštěných textilním pomocným prostředkem drasticky snižuje dobu napouštění a že se přesto sníží sklon k fibriláči.
S barvivém Remazol Rot RB mohly býti docíleny podobně dobré výsledky.
3. Zpracování textilními pomocnými prostředky s následným ozářením mikrovlnami .lOg vláken zhotovených podle výše uvedeného způsobu bylo napouštěno v 900 ml lázni /10% Remazol Schwarz B,10% Na2SO^,8% Na^CO^ípH bylo nastaveno pomocí NaOH na 1'1,5/ 9 minut. Pak se vlákna vylisovala*a rozdělila na dva stejně velké díly /příklady 12,13/.Příklad 11 je kontrolní a udává vlastnosti vláken nezpracovaných textilním pomocným prostředkem. Pro příklady 12,13 byla vlákna po napouštění vylisována a bud 180 sekund ohřívána na 180°C /příklad 12/ nebo 50 sekund ozařována mikrovlnami /příklad 13/.Pak byla vlákna zpracovávána 30 minut ve výše uvedeném octanovém pufru při pH 4,6,promývána 15 minut vodou a sušena při 60°C.Výsledky testu jsou uvedené v tabulce 3.
Tabulka 3
Příkl. Ohřev fibrily titr pevnost tažnost
11 56 1,83 31,98 11,52
12 180s,180°C 11 1,91 23,70 9,77
13 50s,90W 7 1,92 31,23 11,34
Z tabulky 3 vyplývá,že ozařování mikrovlnami se doby ohřevu dále snižuje a že se sklon k fibrilaci dále zmenšuje. Podobně dobré výsledky pokud jde o sklon k fibrilaci byly docílené,když byly místo Remazol Schwarz B použity jiné textilní pomocné prostředky s minimálnie dvěmi reaktivními skupinami.Zvláště *se projevilo', žě příznivé působení na sklon k fibrilaci se podobně silně projevuje jako u Glyoxalu.Dále se ukázalo,že výše uvedený příznivý efekt,který se dosahuje ozařováním mikrovlnami,lze pozorovat i u Glyoxalu a jiných dialdehydů,jak se ukáže v následném příkladu.
2g vláken vyrobených 2působem popsaným v odstavci l,bylo napouštěno dvakrát po 3 minutách v 140 ml lázni obsahující 2% Glyoxalu,0,66% zesířovacího katalysátoru /například Condensol FB,směs ze Znc^ a MgClvýrobce BASF/.Návazně byla lázeň vylisována,vlákna rozdělena na dva díly /příklad 15,16/.Příklad 14 je kontrolní,pro příklad 15.byla vlákna zpracovávána 10 minut při 100°C v sušce s cirkulaví vzduchu a pro příklad byla vlákna vystavena dvakrát 60 sekund působení mikrovlně o výkonu 500 wattů.Výsledky fibrilace jsou uvedeny v následující tabulce 4.
Výše uvedený způsob byl opakován,přičemž byl místo Glyoxalu použit Glutardialdehyd /3,4%/.Výsledná fibrilace získaných vláken je uvedena rovněž v tabulce 4 /příklady 17,18 a 19 odpovídají příkladům 14,15 případně 16.

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby celulosových vláken se sníženým sklonem k fibrilaci,při kterémžto způsobu se roztok celulosy zvlákňuje v terciárním aminoxidu na vlákna a tato čerstvě zvlákněná vlákna se kontaktují s textilním pomocným prostředkem,který má minimálně dvě reaktivní skupiny a promývají se vodným pufrem s tou podmínkou,že se jako * textilní pomocný prostředek nepoužívá Glyoxal.
    ' *
  2. 2. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že se jako textilní pomocný prostředek používá barvivo nebo bezbarvá substance.
  3. 3.. Způsob podle nároku 1 nebo 2,vyznačující se t í m , že se používá textilní pomocný prostředek, který má vinylsulfonovou skupinu jako reaktivní skupinu.
  4. 4. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 3,v yznačuj ící _ s,® t í m , že čerstvě zvlákněná .vlákna se kontaktují...... ·- s textilním pomocným prostředkem v alkalickém prostředí.
  5. 5. Způsob podle nároku 3,vyznačující se tím, že alkalické prostředí tvoří alkalikarbonát a alkalihydroxid.
    $
  6. 6 Způsob podle jednoho nebo více z náróků 1 až 5,vyznačující se- tím, že vlákna kontaktovaná s · textilním pomocným prostředkem se tepelně zpracovávají.
  7. 7. Způsob výroby celulosových vláken se sníženým sklonem k fibrilaci,při kterémžto způsobu se roztok celulosy zvlákňuje v terciárním aminoxidu na vlákna a tato čerstvě zvlákněná vlákna se kontaktují s textilním pomocným prostředkem,který má minimálně dvě reaktivní skupiny,a tepelně se zpracují,v yznačující se tím, že tepelné zpracování se provádí ozařováním elektromagnetickými vlnami.
  8. 8. Způsob podle nároku 7,vyznačující se tím, že jako textilní pomocný prostředek se používá barvivo nebo bezbarvá substance.
  9. 9. Způsob podle nároku 7 nebo 8,vyznačující se t í m , že se používá textilní pomocný prostředek, který má minimálně vinylsulfonovou skupinu jako reaktivní * skupinu.
    I i
  10. 10. Způsob podle jednoho z nároků 7 až 9,vyznaču j ící se . t í m , že čerstvě zvlákněná vlákna se kontaktují s textilním pomocným prostředkem v alkalickém .prostředí..
  11. 11. Způsob podle nároku 10,v y z n a č u j í c '£ s t í m , že alkalické prostředí tvoří alkalíkarbonát a alkalihydroxid.
  12. 12. Způsob podle jednoho nebo více z nároků 7 až 11,v y z n a Čující se tím, že tepelné zpracování se provádí mikrovlnami.
CZ943030A 1993-04-21 1994-04-20 Process for producing cellulose fibers exhibiting lower tendency to fibrillation CZ303094A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT78793 1993-04-21

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ303094A3 true CZ303094A3 (en) 1995-07-12

Family

ID=3499747

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ943030A CZ303094A3 (en) 1993-04-21 1994-04-20 Process for producing cellulose fibers exhibiting lower tendency to fibrillation

Country Status (27)

Country Link
EP (1) EP0647281A1 (cs)
JP (1) JP2753396B2 (cs)
KR (1) KR0183419B1 (cs)
CN (1) CN1041948C (cs)
AU (1) AU684274B2 (cs)
BG (1) BG63049B1 (cs)
BR (1) BR9405150A (cs)
CA (1) CA2137232A1 (cs)
CH (1) CH685944A5 (cs)
CZ (1) CZ303094A3 (cs)
DE (1) DE4492198D2 (cs)
FI (1) FI945695A (cs)
GB (1) GB2284177B (cs)
HR (1) HRP940261A2 (cs)
HU (1) HU214882B (cs)
LV (1) LV11194B (cs)
MD (1) MD906C2 (cs)
NZ (1) NZ263770A (cs)
PL (1) PL176125B1 (cs)
RO (1) RO112768B1 (cs)
RU (1) RU2127775C1 (cs)
SK (1) SK152994A3 (cs)
TR (1) TR27503A (cs)
TW (1) TW257811B (cs)
UA (1) UA32560C2 (cs)
WO (1) WO1994024343A1 (cs)
ZA (1) ZA942727B (cs)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2307203B (en) * 1993-04-21 1997-09-10 Chemiefaser Lenzing Ag Process for the production of cellulose fibres having a reduced tendency to fibrillation
AT401271B (de) * 1993-07-08 1996-07-25 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung von cellulosefasern
ATA249893A (de) * 1993-12-10 1994-12-15 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer formkörper und form- bzw. spinnmasse
GB9407496D0 (en) * 1994-04-15 1994-06-08 Courtaulds Fibres Holdings Ltd Fibre treatment
GB9408742D0 (en) * 1994-05-03 1994-06-22 Courtaulds Fibres Holdings Ltd Fabric treatment
US5902532A (en) * 1994-12-02 1999-05-11 Akzo Nobel Nv Process for manufacturing cellulose objects
AT403296B (de) * 1995-08-11 1997-12-29 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung eines celluloseformkörpers
RU2156839C2 (ru) 1996-03-06 2000-09-27 Мицубиси Рэйон Ко., Лтд. Волокна фибрилловой системы (варианты), формованное изделие, способ изготовления волокон фибрилловой системы, прядильная фильера для изготовления волокон фибрилловой системы
AT409144B (de) * 1996-06-21 2002-05-27 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur behandlung von cellulosefasern und von gebilden aus diesen fasern
DE19919259A1 (de) * 1999-04-28 2001-01-11 Thueringisches Inst Textil Verfahren zur Verringerung der Fibrillierneigung von aus Lösungsmittel gesponnenen Cellulosefasern
AT507051B1 (de) * 2008-06-27 2015-05-15 Chemiefaser Lenzing Ag Cellulosefaser und verfahren zu ihrer herstellung
WO2012137219A2 (en) 2011-04-05 2012-10-11 Grasim Industries Limited A process for making fibril-free lyocell fabrics
TWI667378B (zh) * 2014-01-03 2019-08-01 奧地利商蘭精股份有限公司 纖維素纖維
CN104005225B (zh) * 2014-06-05 2016-08-24 山东英利实业有限公司 一种减少lyocell纤维素纤维原纤化倾向的方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH402806A (de) * 1961-12-22 1965-05-15 Ciba Geigy Verfahren zum Färben und Bedrucken von Textilmaterial mit Reaktivfarbstoffen, unter Anwendung hochfrequenter elektrischer Wechselfelder
US4246221A (en) * 1979-03-02 1981-01-20 Akzona Incorporated Process for shaped cellulose article prepared from a solution containing cellulose dissolved in a tertiary amine N-oxide solvent
US4416698A (en) * 1977-07-26 1983-11-22 Akzona Incorporated Shaped cellulose article prepared from a solution containing cellulose dissolved in a tertiary amine N-oxide solvent and a process for making the article
GB9022175D0 (en) * 1990-10-12 1990-11-28 Courtaulds Plc Treatment of fibres
GB9103297D0 (en) * 1991-02-15 1991-04-03 Courtaulds Plc Fibre production method
GB9109091D0 (en) * 1991-04-25 1991-06-12 Courtaulds Plc Dyeing
GB9122318D0 (en) * 1991-10-21 1991-12-04 Courtaulds Plc Treatment of elongate members

Also Published As

Publication number Publication date
BG63049B1 (bg) 2001-02-28
PL306801A1 (en) 1995-04-18
JP2753396B2 (ja) 1998-05-20
AU6499294A (en) 1994-11-08
GB9424722D0 (en) 1995-03-01
RO112768B1 (ro) 1997-12-30
KR950702264A (ko) 1995-06-19
MD940168A (en) 1996-10-31
HU214882B (hu) 1998-07-28
SK152994A3 (en) 1995-05-10
FI945695A0 (fi) 1994-12-02
AU684274B2 (en) 1997-12-11
CA2137232A1 (en) 1994-10-27
TR27503A (tr) 1995-06-07
RU94046330A (ru) 1996-10-27
BR9405150A (pt) 1999-06-15
MD906C2 (ro) 1998-09-30
CN1041948C (zh) 1999-02-03
GB2284177A (en) 1995-05-31
UA32560C2 (uk) 2001-02-15
PL176125B1 (pl) 1999-04-30
LV11194B (en) 1996-08-20
DE4492198D2 (de) 1995-06-01
TW257811B (cs) 1995-09-21
KR0183419B1 (ko) 1999-05-01
LV11194A (lv) 1996-04-20
MD906B2 (en) 1998-01-31
HRP940261A2 (en) 1996-08-31
JPH07508320A (ja) 1995-09-14
RU2127775C1 (ru) 1999-03-20
ZA942727B (en) 1995-01-09
NZ263770A (en) 1997-05-26
GB2284177B (en) 1997-09-17
HU9403717D0 (en) 1995-03-28
EP0647281A1 (de) 1995-04-12
BG99236A (bg) 1996-01-31
HUT70085A (en) 1995-09-28
CN1108032A (zh) 1995-09-06
CH685944A5 (de) 1995-11-15
FI945695A (fi) 1994-12-02
WO1994024343A1 (de) 1994-10-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0538977B1 (en) Treatment of cellulosic fibres to reduce their fibrillation tendency
CZ303094A3 (en) Process for producing cellulose fibers exhibiting lower tendency to fibrillation
US5662858A (en) Process for the production of cellulose fibres having a reduced tendency to fibrillation
SK112696A3 (en) Fibre treatment
EP0758415A1 (en) Lyocell fabric treatment to reduce fibrillation tendency
HUT76069A (en) Method for producing of solvent-spun
JP4044155B2 (ja) 溶剤紡績セルロースファイバーの処理方法
US5601771A (en) Process for the production of cellulose fibres
EP0705358B1 (en) Fabric treatment
CZ217093A3 (en) Dyeing process of an elongated element made of regenerated cellulose
Hebeish et al. Improving easy care nonformaldehyde finishing performance using polycarboxylic acids via precationization of cotton fabric
JP3915056B2 (ja) セルロース繊維の加工方法
US6042890A (en) Process for producing a strengthened fiber assembly
JPH06146168A (ja) 溶剤紡糸されたセルロース系繊維のフイブリル化防止加工方法
GB2307203A (en) Production of cellulose fibres having reduced tendency to fibrillation
JPH10507497A (ja) セルロースファイバ
KR19980702917A (ko) 섬유처리방법
CN118668503A (zh) 一种聚乳酸/纳米纤维素复合纤维染色工艺
WO2020074228A1 (en) Marking of a regenerated cellulosic material
JPH1181135A (ja) 溶剤紡糸セルロース繊維のフィブリル化防止方法
JPH03167380A (ja) 結晶性芳香族ポリアミド繊維を水不溶性染料で染色する方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic