BG63049B1 - Метод за получаване на целулозни влакна с намалена склонност към фибрилиране - Google Patents

Метод за получаване на целулозни влакна с намалена склонност към фибрилиране Download PDF

Info

Publication number
BG63049B1
BG63049B1 BG99236A BG9923694A BG63049B1 BG 63049 B1 BG63049 B1 BG 63049B1 BG 99236 A BG99236 A BG 99236A BG 9923694 A BG9923694 A BG 9923694A BG 63049 B1 BG63049 B1 BG 63049B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
fibers
textile
fibrillation
treated
heat treatment
Prior art date
Application number
BG99236A
Other languages
English (en)
Other versions
BG99236A (bg
Inventor
Heinrich Firgo
Markus Eibl
Johann Schickermueller
Original Assignee
Lenzing Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lenzing Aktiengesellschaft filed Critical Lenzing Aktiengesellschaft
Publication of BG99236A publication Critical patent/BG99236A/bg
Publication of BG63049B1 publication Critical patent/BG63049B1/bg

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01FCHEMICAL FEATURES IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED FOR THE MANUFACTURE OF CARBON FILAMENTS
    • D01F11/00Chemical after-treatment of artificial filaments or the like during manufacture
    • D01F11/02Chemical after-treatment of artificial filaments or the like during manufacture of cellulose, cellulose derivatives, or proteins
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01FCHEMICAL FEATURES IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED FOR THE MANUFACTURE OF CARBON FILAMENTS
    • D01F2/00Monocomponent artificial filaments or the like of cellulose or cellulose derivatives; Manufacture thereof

Abstract

Изобретението се отнася до метод, по който разтвор на целулоза в третичен аминоксид се изприда на влакна, които веднага се обработват с текстилно спомагателно средство, което има най-малко две реактивни групи. След това влакната се подлагат на топлинна обработка с електромагнитни вълни.

Description

(54) МЕТОД ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА ЦЕЛУЛОЗНИ ВЛАКНА С НАМАЛЕНА СКЛОННОСТ КЪМ ФИБРИЛИРАНЕ
Област на техниката
Изобретението се отнася до метод за получаване на влакна с намалена склонност към фибрилиране.
Предшестващо състояние на техниката
Като алтернатива на метода за получаване на вискоза в последните години са описани редица методи, при които целулоза се разтваря в органичен разтворител, комбинация от органичен разтворител и неорганична сол или във воден разтвор на сол без образуване на дериват. Целулозни влакна, произведени от такива разтвори, получиха от BISFA (Международно бюро за стандартизация на изкуствени влакна) с наименованието лиоцел (Lyocell). Като лиоцел от BISFA се определя целулозно влакно, получено от органичен разтворител чрез метод на предене. Под “органичен разтворител” от BISFA се разбира смес от органичен реактив и вода. “Предене от разтворител” трябва да означава разтваряне и предене без образуване на деривати.
Известен е един единствен индустриален метод за получаване на целулозно влакно - лиоцел. При този метод като разтворител се използва третичен аминоксид, особено N-метилморфолинN-оксид (NMMO). Такъв метод е описан, например в US 4 246 221 и води до получаване на влакна, характеризиращи се с висока здравина, висок модул на умокряне и висока здравина на бримката.
Годността на изделия с плоска форма, например тъкани, получени от споменатите влакна, обаче се ограничава силно от подчертаната склонност на тези влакна да фибрилират в мокро състояние. Под фибрилиране се разбира разделянето на мокрите влакна по дължина на елементарни влакна при механично натоварване в мокро състояние, при което влакната получават мъхнат и грапав вид. Тъкан, произведена от тези влакна и боядисана, загубва след няколко изпирания интензивността на оцветяване. Към това се прибавя и образуване на светли ивици по смачканите гънки и ръбовете, по които се търка. Като причина за фибрилирането се приема, че влакната се състоят от подредени в посока на влакното елементарни влакна, между които има само слабо напречно омрежване.
WO 92/14871 описва метод за получаване на влакна с намалена склонност към фибрилиране. Това се постига, като всички бани, с които токущо изпредените влакна преди първото сушене се обработват, са с максимално pH 8,5.
WO 92/07124 описва също така метод за получаване на влакно с намалена склонност към фибрилиране, съгласно който току-що изпредените, все още неизсушени влакна се обработват с катионен полимер. Такъв полимер е този, който съдържа имидазолови и ацетидинови групи. Допълнително може да се извърши обработка с емулгируем полимер, като напр. полиетилен или поливинилацетат или омрежване с глиоксал.
В изнесения от S. Mortimer доклад на конференцията CELLUCON през 1993 г. в Лунд, Швеция, беше споменато, че склонността към фибрилиране нараства с увеличаване ориентацията на влакната.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да предложи метод, който се провежда по обикновен начин и позволява получаването на целулозни влакна от вида лиоцел с намалена склонност към фибрилиране.
Методът за получаване на целулозни влакна с намалена склонност към фибрилиране, съгласно изобретението се състои в това, че току-що изпредените, още неизсушени влакна се обработват с едно текстилно спомагателно средство, което съдържа най-малко две реактивни групи и се измиват с воден буфер при условие, че като текстилно спомагателно средство не се използва глиоксал.
Сполучливи текстилни помощни средства са багрила, които имат две реактивни групи. Съгласно изобретението могат да се използват и текстилни помощни средства, които са безцветни, т.е. не абсорбират видима светлина.
Съгласно изобретението се предпочитат текстилни помощни средства, които като реактивни групи съдържат една или две винилсулфонови групи.
Едно целесъобразно изпълнение на метода, съгласно изобретението се характеризира с това, че току-що изпредените влакна се обработват с текстилното спомагателно средство в алкална среда.
Склонността към фибрилиране намалява значително, когато алкалната среда е образувана от карбонат на алкален метал и от хидроксид на алкален метал.
Друг предпочитан вариант на метода, съгласно изобретението се състои в това, че влакната, които са били в контакт с текстилното спомагателно средство, се подлагат на топлинна обработка. Топлинната обработка намалява драстично продължителността на импрегниране.
ЕР А 0 538 977 описва топлинна обработка на целулозни влакна, които са импрегнирани с багрило. Загряването с горещ въздух на влакната, импрегнирани с текстилното спомагателно средство скъсява времето за импрегниране, но съществува опасност от неравномерно загряване на влакната. Така например, външните влакна на един сноп от влакна, които ще се сушат могат да бъдат вече частично изсушени, докато влакната във вътрешността още не са достигнали необходимата температура. Това се отразява неблагоприятно върху качеството на произведените влакна.
Този недостатък, който възниква при обикновената топлинна обработка, може да бъде отстранен, ако влакната се облъчат с електромагнитни вълни, особено с микровълни. При облъчването с микровълни, от една страна влакната се загряват равномерно, а от друга страна може да се предотврати преждевременното им изсушаване, тъй като облъчване с електромагнитни вълни предлага възможността снопът от влакна, напр. да се завари в пластмасова обвивка и в това състояние да се подложи на електромагнитното поле.
Споменатите предимства са налице и когато влакната, разположени, например в една равнина върху транспортната лента, се прекарват през тесен канал, в който се подлагат на електромагнитните вълни. Този канал може да бъде така конструиран, че над влакната да има малък луфт, вследствие на което може да се предотврати частичното изсушаване на външно разположените влакна. Същевременно този вариант на фиксиране на текстилното спомагателно средство разкрива и една технически лесна за реализиране производствена възможност.
Следователно, изобретението се отнася понататък до метод за получаване на целулозни влакна с намалена склонност към фибрилиране, при който разтвор на целулоза в третичен аминоксид се изприда на влакна и изпредените влак на се обработват с текстилно спомагателно средство, което съдържа най-малко две реактивни групи, и се подлагат на топлинна обработка. Методът се характеризира с това, че топлинната 5 обработка се извършва чрез облъчване с електромагнитни вълни.
И според този вариант на метода, съгласно изобретението се предпочита текстилно спомагателно средство, което като реактивни групи съ10 държа винилсулфонови групи и е предимно някакво багрило. Могат обаче да се използват и текстилни помощни средства, които са безцветни, т.е. не абсорбират видима светлина.
Друг предпочитан вариант на метода, съг15 ласно изобретението, се състои в това, че топлинната обработка се извършва с помощта на микровълни.
Изобретението се пояснява по-точно със следните примери. Всички процентни данни да се 20 разбират като тегловни %.
Получаване на целулозни влакна
Съгласно метода, описан в ЕР А 0 356
419, се получава разтвор на целулоза в NMM0, който се екструдира през предачна дюза. Получените при това елементарни нишки като преминават през въздушна отсечка се вкарват във водна утаяваща баня, в която целулозата коагу30 лира. Получените в утаяващата баня влакна се измиват и показват титер 1,7 dtex. Измитите влакна се използват в описаните по-долу примери и представляват онези влакна, които в настоящото описание и в настоящите патентни претенции се означават като току-що изпредени, все още неизсушени влакна.
1) Обработка с текстилни помощни средства без последваща топлинна обработка
а) Общо описание на метода
По 1 g от влакната, получени по горния метод се изпрегнират в продължение на 30 min при 40°С със 190 ml воден разтвор, който съдържа текстилно спомагателно средство, притежаващо две реактивни групи, и Na2SO4. След това за фиксиране на текстилното спомагателно средство се прибавя NaOH (3 %), Na2CO3 (4 %) или смес от NaOH, Na2CO3 (4 %) Na2CO3 и 0,2 g/1 NaOH. След още 60 min при 40°С влакната се измиват няколко пъти, за да се отстрани текстилното спо50 магателно средство, което не се е фиксирало върху влакното. После измитите влакна се обработват 30 min с воден буфер и после отново се мият с вода (15 min) и се сушат при 60°С, След това се изследва склонността на влакната към фибрилиране, както и други параметри на влакното.
Оценка на фибрилирането
Триенето на влакната едно в друго при пране, съответно, при апретиране в мокро състояние, се симулира със следния тест: 8 влакна с дължина от 20 mm се поставят заедно с 4 ml вода в опитно шишенце от 20 ml и се тръскат в продължение на 9 h в лабораторна клатачна машина, тип RO-10 на фирма Gerhardt, Bonn (BRD), на 12-та степен. Фибрилирането се оценява под микроскоп, като се установява броят на елементарните влакна на 0,276 mm дължина на влакното.
Други данни за влакното
Здравината и удължаването на влакното се изпитват съгласно инструкцията на BISFA “Internationally agreed methods for testing viscose, modal, cupro, lyocell, acetat and triacetate staple fibres and tows”, издание 1993 r.
б) Примери
Съгласно описания метод се обработват влакна с багрило Remasol Schwarz (черен) В и
Remasol Rot (червен) RB като текстилни спомагателни средства (производител: Hoechst AG). Багрилото Remasol Schwarz В съдържа две винилсулфонови групи, а багрилото Remasol Rot В 5 съдържа една винилсулфонова и една монохлортриазинова група.
Разтворът съдържа 3 % Remasol Schwarz В, съотв. 0,5 % Remasol Rot RB. pH на багрилния разтвор е 4,6 при всеки пример. Използваният 10 воден буфер представлява воден разтвор, съдържащ 3 % оцетна киселина и 7 % натриев ацетат. pH на този разтвор е 4,6. След обработката с буфера, влакната се мият 15 min с вода и след това се подлагат на изпитания. В 15 таблица 1а са дадени използваният фиксатор, фибрилирането (брой на елементарните влакна), тигърът (dtex), здравината на влакната (cN/tex) и удължението на влакната (%). Примерите 1,2 и 3 са направени с багрилото Remasol Schwarz 20 В, а пример 4 - с багрилото Remasol Rot RB.
Таблица 16 показва резултатите от сравнителните опити, които са проведени без багрило.
Таблица 1а (текстилно спомагателно средство)
1 : npUM. фиксатор : елем.Влакна титър r 'здравина \ удължение :
1 1. NaOH 22 i 1,82 ' 28,81 11,14 ‘
i 2. Na/Ό- I 2 —1------------------------ 2,07 26,39 10,67 |
* 'Λ J. ; NaOH+Na.CO. : o 2,34 : 24,94 10,04 i
!...... Г~ ’ ........- ’ ’ * , — - - .........--
j 4. NaOH+Na?CO- 5 2,34 i 30,00 11,74 1
Таблица 16 (сравнение)
> прим. фиксатор 1 j елем.Влакна титър здравина удължение
i -s· NaOH ' >60 1,80 33,76 12,71
i , 6. 1---—- i 7. Na.CO. ; 60 1,56 : 33,78 12,15
NaOH+Na?CO, ' >60 I 1.72 30,18 ' 12.14
FT NaOH+Na?CO, >60 : 1.72 32,00 : 12,70
Сравнение на резултатите от таблици 1а и 16 показва, че текстилното спомагателно средство, в дадения случай багрилата Remasol Schwarz В и Remasol Rot RB, намалява драстично склонността на влакната към фибрилиране и че ком50 бинацията от NaOH + Na2CO3, която се използва за фиксиране на текстилното спомагателно средство, намалява също значително склонността към фибрилиране.
Горните резултати могат да се получат и при използване на други текстилни спомагателни средства, които съдържат две реактивни групи. Така Remasol Schwarz В и Remasol Rot RB се явяват като представители и на друга текстилни помощни средства, които съдържат също наймалко две реактивни групи.
2) Обработка с текстилни спомагателни средства с последваща топлинна обработка
По 1 g от получените по горния метод влакна се импрегнира в 190 ml багрилен разтвор (съдържащ 0,2 % Remdzol Schwarz В, 2 % Na2CO3, 0,2 % NaOH, pH = 11,5) 3 пъти no 30 s, като след всяко импрегниране влакната се изстискват чрез пресоване. След това всяка проба се подлага на топлинна обработка 2 пъти по 40 s в конвекционална сушилна пещ при 180°С. После 5 всяка топлинно обработена проба се обработва в продължение на 30 min със споменатия ацетатен буфер (pH = 4,6), мие се 15 min с вода, суши се при 60°С и се изследва. Резултатите са представени в таблица 2, като пример 10 е 10 контролен (за пример 10 е повторен пример 9, при което не е използвано текстилно спомагателно средство).
Таблица 2
1 1 прим. ί у. елем. влакна > титър 1 4 здравина < удължение i
24 : 1,56 : 33,78 12,15 '
: ю. X- >57 . 1,80 ; 33,76 ' 12,71 :
От таблица 2 се разбира, че една топлинна обработка на влакна, импрегнирани с текстилно спомагателно средство намалява драстично времето за импрегниране и че въпреки това склонността към фибрилиране намалява.
С багрилото Remasol Rot RB могат да се получат подобни добри резултати.
3. Обработка с текстилни спомагателни средства с последващо облъчване с микровълни g влакна, получени по горния метод се импрегнират в 900 ml багрилен разтвор (10 % Remasol Schwarz В, 10 % Na2SO4, 8 % Na2CO3; pH се регулира с NaOH на 11,5) в продължение на 9 min. След това влакната се изстискват чрез пресоване и се разделят на две еднакво големи части (примери 12, 13). Пример 11 служи като 25 контрола и показва свойствата на влакната необработени с текстилно спомагателно вещество. При примерите 12 и 13, влакната след импрегниране с багрилния разтвор се изстискват чрез пресоване или се загряват 180 s при 180°С (пример 12) или се облъчват 50 S с 90 W микровълни (пример 13). После влакната се обработват 30 min в горния ацетатен буфер при pH 4,6, мият се 15 min с вода и се сушат при 60°С. Резултатите от тестовете са показани в таблица 3.
Таблица 3
ί прим. ’ загряване елем.влакна титър здравина ‘ удължение )
i π· : ____ 56 i ! 1,83 : 31,98 ’ 11,52 ‘
i 12. , 180s; 180°C 11 ΐ ' 1,91 : 23,70 9,77 ;
13. 50s; 90 W 7 i 1,92 31,23 ’ 11,34 i
От таблица 3 се вижда, че облъчването с микровълни съкращава допълнително времето за загряване и че склонността към фибрилиране се намалява още повече. Подобни добри резултати по отношение на намалената склонност към фибрилиране се получават, като вместо Remasol Schwarz В се използват други текстилни спомагателни вещества с най-малко две реактивни групи. Благоприятното влияние върху склонността към фибрилиране е толкова силно изразено, както при глиоксал. Този благоприятен ефект на облъчването с микровълни се наблюдава и при глиоксал и други диалдехиди, както се вижда от следващия пример.
g влакна, получени по описания в т.1 метод, се импрегнират два пъти по 3 min с 140 ml багрилен разтвор, съдържащ 2 % глиоксал и 0,66 % омрежващ катализатор (напр. Condensol FB, смес от ZnCl2 и MgCl2, производител BASF. След това разтворът се изстисква чрез пресоване, влакната се разделят на 2 части (примери 15, 16). Пример 14 служи като контрола, за пример 15 - влакната се обработват 10 min в конвекционна сушилна пещ при 100°С, а за пример 16 влакната се облъчват 60 s с микнолъвни с мощ ност 50 W. Резултатите за фибрилиране са показани в следващата таблица 4.
Горната процедура се повтаря, при което вместо глиоксал се използва глутардиалдехид 5 (3,4 %). Резултатите за фибрилиране на получените влакна са показани също в таблица 4 (примери 17, 18 и 19 съответстват на примери 14, 15 и 16).
Таблица 4
j пример 1 текст, спом. средство ; обработка елем. влакна ‘ f
• 14. ί ” * >2 1
ί 15· глиоксал 10 min; 1()()°С 24,0 !
; 16. , глиоксал 60 sek; 500 W 8,5 ί
ΐ 17. 1 35,5 :
18. i глутардиалдехид 10 min; 100°С 10.5 >
! 19. i глутардиалдехид i 60 sek; 500 W 21,0 ΐ
Патентни претенции

Claims (12)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за получаване на целулозни влакна с намалена склонност към фибрилиране, при който разтвор на целулоза в третичен аминоксид се изприда на влакна, характеризиращ се с това, че току-що изпредените влакна се обработват с текстилно спомагателно средство, което притежава най-малко две реактивни групи, и се измиват с воден буфер при условие, че като текстилно спомагателно средство не се използва глиоксал.
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че като текстилно спомагателно средство се използва багрило или безцветно вещество.
  3. 3. Метод съгласно претенция 1 или 2, характеризиращ се с това, че се използва текстилно спомагателно средство, което притежава най-малко една винилсулфонова група като реактивна група.
  4. 4. Метод съгласно една от претенциите от 1 до 3, характеризиращ се с това, че току-що изпредените влакна се обработват с текстилно спомагателно средство в алкална среда.
  5. 5. Метод съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че алкалната среда се образува от карбонат на алкален метал и хидроксид на алкален метал.
  6. 6. Метод съгласно една или няколко от претенциите от 1 до 5, характеризиращ се с това, че обработените с текстилното спомагателно средство влакна се подлагат на топлинна обработка.
  7. 7. Метод за получаване на целулозни влакна с намалена склонност към фибрилиране, при който разтвор на целулоза в третичен аминоксид се изприда до влакна, характеризиращ се с това, че току-що изпредените влакна се обработват с текстилно спомагателно средство, което съдържа най-малко две реактивни групи, и се подлагат на топлинна обработка, характеризиращ се с това, че топлинната обработка се провежда чрез облъчване с електромагнитни вълни.
  8. 8. Метод съгласно претенция 7, характеризиращ се с това, че като текстилно спомагателно средство се използва багрило или безцветно вещество.
  9. 9. Метод съгласно претенция 7 или 8, характеризиращ се с това, че се използва текстилно спомагателно средство, което съдържа наймалко една винилсулфонова група като реактивна група.
  10. 10. Метод съгласно една от претенциите от 7 до 9, характеризиращ се с това, че току-що изпредените влакна се обработват с текстилно спомагателно средство в алкална среда.
    ί
  11. 11. Метод съгласно претенция 10, характеризиращ се с това, че алкалната среда се образува от карбонат на алкален метал и хидроксид на алкален метал.
  12. 12. Метод съгласно една или няколко от претенциите от 7 до 11, характеризиращ се с това, че топлинната обработка се провежда с микровълни.
    Експерт: Р.Косева Издание на Патентното ведомство на Република България 1113 София, бул. Д-р Г. М. Димитров 52-Б Редактор: Т.Панчева Пор. № 40513 Тираж: 40 MB
BG99236A 1993-04-21 1994-12-02 Метод за получаване на целулозни влакна с намалена склонност към фибрилиране BG63049B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT78793 1993-04-21
PCT/AT1994/000049 WO1994024343A1 (de) 1993-04-21 1994-04-20 Verfahren zur herstellung von cellulosefasern mit verringerter fibrillierneigung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG99236A BG99236A (bg) 1996-01-31
BG63049B1 true BG63049B1 (bg) 2001-02-28

Family

ID=3499747

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG99236A BG63049B1 (bg) 1993-04-21 1994-12-02 Метод за получаване на целулозни влакна с намалена склонност към фибрилиране

Country Status (27)

Country Link
EP (1) EP0647281A1 (bg)
JP (1) JP2753396B2 (bg)
KR (1) KR0183419B1 (bg)
CN (1) CN1041948C (bg)
AU (1) AU684274B2 (bg)
BG (1) BG63049B1 (bg)
BR (1) BR9405150A (bg)
CA (1) CA2137232A1 (bg)
CH (1) CH685944A5 (bg)
CZ (1) CZ303094A3 (bg)
DE (1) DE4492198D2 (bg)
FI (1) FI945695A0 (bg)
GB (1) GB2284177B (bg)
HR (1) HRP940261A2 (bg)
HU (1) HU214882B (bg)
LV (1) LV11194B (bg)
MD (1) MD906C2 (bg)
NZ (1) NZ263770A (bg)
PL (1) PL176125B1 (bg)
RO (1) RO112768B1 (bg)
RU (1) RU2127775C1 (bg)
SK (1) SK152994A3 (bg)
TR (1) TR27503A (bg)
TW (1) TW257811B (bg)
UA (1) UA32560C2 (bg)
WO (1) WO1994024343A1 (bg)
ZA (1) ZA942727B (bg)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2307203B (en) * 1993-04-21 1997-09-10 Chemiefaser Lenzing Ag Process for the production of cellulose fibres having a reduced tendency to fibrillation
AT401271B (de) * 1993-07-08 1996-07-25 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung von cellulosefasern
ATA249893A (de) * 1993-12-10 1994-12-15 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer formkörper und form- bzw. spinnmasse
GB9407496D0 (en) * 1994-04-15 1994-06-08 Courtaulds Fibres Holdings Ltd Fibre treatment
GB9408742D0 (en) * 1994-05-03 1994-06-22 Courtaulds Fibres Holdings Ltd Fabric treatment
AU695212B2 (en) * 1994-12-02 1998-08-06 Akzo Nobel N.V. Method of producing shaped cellulose bodies, and yarn made of cellulose filaments
AT403296B (de) * 1995-08-11 1997-12-29 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung eines celluloseformkörpers
DE69733415T2 (de) * 1996-03-06 2006-04-27 Mitsubishi Rayon Co., Ltd. Auf fibrillen basierende fasern, methode zu deren herstellung, dabei verwendete spinndüse und damit hergestellte formkörper
AT409144B (de) * 1996-06-21 2002-05-27 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur behandlung von cellulosefasern und von gebilden aus diesen fasern
DE19919259A1 (de) * 1999-04-28 2001-01-11 Thueringisches Inst Textil Verfahren zur Verringerung der Fibrillierneigung von aus Lösungsmittel gesponnenen Cellulosefasern
AT507051B1 (de) * 2008-06-27 2015-05-15 Chemiefaser Lenzing Ag Cellulosefaser und verfahren zu ihrer herstellung
WO2012137219A2 (en) 2011-04-05 2012-10-11 Grasim Industries Limited A process for making fibril-free lyocell fabrics
TWI667378B (zh) * 2014-01-03 2019-08-01 奧地利商蘭精股份有限公司 纖維素纖維
CN104005225B (zh) * 2014-06-05 2016-08-24 山东英利实业有限公司 一种减少lyocell纤维素纤维原纤化倾向的方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH402806A (de) * 1961-12-22 1965-05-15 Ciba Geigy Verfahren zum Färben und Bedrucken von Textilmaterial mit Reaktivfarbstoffen, unter Anwendung hochfrequenter elektrischer Wechselfelder
US4416698A (en) * 1977-07-26 1983-11-22 Akzona Incorporated Shaped cellulose article prepared from a solution containing cellulose dissolved in a tertiary amine N-oxide solvent and a process for making the article
US4246221A (en) * 1979-03-02 1981-01-20 Akzona Incorporated Process for shaped cellulose article prepared from a solution containing cellulose dissolved in a tertiary amine N-oxide solvent
GB9022175D0 (en) * 1990-10-12 1990-11-28 Courtaulds Plc Treatment of fibres
GB9103297D0 (en) * 1991-02-15 1991-04-03 Courtaulds Plc Fibre production method
GB9109091D0 (en) * 1991-04-25 1991-06-12 Courtaulds Plc Dyeing
GB9122318D0 (en) * 1991-10-21 1991-12-04 Courtaulds Plc Treatment of elongate members

Also Published As

Publication number Publication date
LV11194B (en) 1996-08-20
CZ303094A3 (en) 1995-07-12
KR950702264A (ko) 1995-06-19
HU214882B (hu) 1998-07-28
RU2127775C1 (ru) 1999-03-20
DE4492198D2 (de) 1995-06-01
JPH07508320A (ja) 1995-09-14
GB2284177A (en) 1995-05-31
TR27503A (tr) 1995-06-07
TW257811B (bg) 1995-09-21
CN1041948C (zh) 1999-02-03
WO1994024343A1 (de) 1994-10-27
HUT70085A (en) 1995-09-28
BG99236A (bg) 1996-01-31
MD940168A (en) 1996-10-31
BR9405150A (pt) 1999-06-15
GB2284177B (en) 1997-09-17
MD906B2 (en) 1998-01-31
FI945695A (fi) 1994-12-02
LV11194A (lv) 1996-04-20
EP0647281A1 (de) 1995-04-12
CH685944A5 (de) 1995-11-15
HU9403717D0 (en) 1995-03-28
CN1108032A (zh) 1995-09-06
AU684274B2 (en) 1997-12-11
CA2137232A1 (en) 1994-10-27
KR0183419B1 (ko) 1999-05-01
RU94046330A (ru) 1996-10-27
HRP940261A2 (en) 1996-08-31
PL306801A1 (en) 1995-04-18
FI945695A0 (fi) 1994-12-02
PL176125B1 (pl) 1999-04-30
AU6499294A (en) 1994-11-08
RO112768B1 (ro) 1997-12-30
MD906C2 (ro) 1998-09-30
JP2753396B2 (ja) 1998-05-20
GB9424722D0 (en) 1995-03-01
UA32560C2 (uk) 2001-02-15
SK152994A3 (en) 1995-05-10
NZ263770A (en) 1997-05-26
ZA942727B (en) 1995-01-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5403530A (en) Elongate member production method
US5662858A (en) Process for the production of cellulose fibres having a reduced tendency to fibrillation
US5759210A (en) Lyocell fabric treatment to reduce fibrillation tendency
EP1008678B1 (en) Fibre treatment
BG63049B1 (bg) Метод за получаване на целулозни влакна с намалена склонност към фибрилиране
SK110795A3 (en) Elaborating of fibers
CZ288757B6 (cs) Způsob výroby celulózových vláken
JPH0376868A (ja) カチオン性染料で染色可能なポリ(p―フエニレンテレフタラミド)繊維の製造方法
EP0705358B1 (en) Fabric treatment
EP0854215B1 (en) Cellulose multifilament yarns and woven fabrics produced therefrom
AU721876B2 (en) Process for treatment of cellulose fibres and of assemblies made from these fibres
KR20210096602A (ko) 라이오셀 섬유의 처리 방법
US4487608A (en) Dyeing of fibrous materials
GB2307203A (en) Production of cellulose fibres having reduced tendency to fibrillation
AU712681B2 (en) Cellulose fibre
KR19980702917A (ko) 섬유처리방법
KR20000067926A (ko) 라이오셀 섬유의 제조방법
JPH03167380A (ja) 結晶性芳香族ポリアミド繊維を水不溶性染料で染色する方法