PL176125B1 - Sposób wytwarzania włókien celulozowych o zmniejszonej skłonności do fibrylizacji - Google Patents

Sposób wytwarzania włókien celulozowych o zmniejszonej skłonności do fibrylizacji

Info

Publication number
PL176125B1
PL176125B1 PL94306801A PL30680194A PL176125B1 PL 176125 B1 PL176125 B1 PL 176125B1 PL 94306801 A PL94306801 A PL 94306801A PL 30680194 A PL30680194 A PL 30680194A PL 176125 B1 PL176125 B1 PL 176125B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fibers
fibrillation
textile
dye
cellulose
Prior art date
Application number
PL94306801A
Other languages
English (en)
Other versions
PL306801A1 (en
Inventor
Heinrich Firgo
Markus Eibl
Johann Schickermüller
Original Assignee
Chemiefaser Lenzing Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chemiefaser Lenzing Ag filed Critical Chemiefaser Lenzing Ag
Publication of PL306801A1 publication Critical patent/PL306801A1/xx
Publication of PL176125B1 publication Critical patent/PL176125B1/pl

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01FCHEMICAL FEATURES IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED FOR THE MANUFACTURE OF CARBON FILAMENTS
    • D01F11/00Chemical after-treatment of artificial filaments or the like during manufacture
    • D01F11/02Chemical after-treatment of artificial filaments or the like during manufacture of cellulose, cellulose derivatives, or proteins
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01FCHEMICAL FEATURES IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED FOR THE MANUFACTURE OF CARBON FILAMENTS
    • D01F2/00Monocomponent artificial filaments or the like of cellulose or cellulose derivatives; Manufacture thereof

Abstract

1. Sposób wytwarzania wlókien celulozowych o zmniejszonej sklonnosci do fibrylizacji, w którym to sposobie z roztworu celulozy w trzeciorzedowym aminotlenku przedzie sie wlókna, znamienny tym, ze te swiezo wyprzedzione wlókna dopro- wadza sie w srodowisku alkalicznym do zetkniecia z wlókienniczym srodkiem po- mocniczym, wykazujacym co najmniej dwie grupy reaktywne, i przemywa sie wodnym roztworem substancji buforowej. PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania włókien celulozowych o zmniejszonej skłonności do fibrylizacji.
Jako alternatywę metody wiskozowej opisano w ostatnich latach szereg sposobów, w których celulozę bez tworzenia pochodnej rozpuszcza się w rozpuszczalniku organicznym, w mieszaninie rozpuszczalnika organicznego z solą nieorganiczną lub w wodnych roztworach soli. Włókna celulozowe, które wytwarza się z takich roztworów, otrzymały w biurze BISFA (The International Bureau for the Standarisation of man made Fibres) nazwę rodzajową Lyocell. Jako Lyocell definiuje się w biurze BISFA włókno celulozowe, które otrzymuje się metodą przędzenia z rozpuszczalnika organicznego. Pod określeniem rozpuszczalnika organicznego rozumie się w biurze BISFA mieszaninę odczynnika organicznego i wody. Przędzenie rozpuszczalnikowe ma oznaczać rozpuszczenie i przędzenie bez przeprowadzania w pochodną.
Do dzisiejszego dnia jednak tylko jeden sposób wytwarzania włókna celulozowego rodzaju Lyocell przyjął się w realizacji przemysłowej. W sposobie tym jako rozpuszczalnik stosuje się trzeciorzędowy aminotlenek, zwłaszcza N-tlenek N-metylomorfoliny (NMMO). Taki sposób jest opisany np. w opisie US-A 4 246 221 i dostarcza włókna, które wyróżniają się wysoką wytrzymałością, wysokim modułem rozciągania na mokro i wysoką wytrzymałością (w) pętli.
Użyteczność wytworów płaskich, np. tkanin, wytworzonych z tych włókien silnie ogranicza jednak wyraźna skłonność tych włókien w stanie mokrym do fibrylizacji. Pod określeniem fibrylizacja rozumie się pękanie mokrych włókien w kierunku wzdłużnym w przypadku mechanicznego obciążenia w stanie mokrym, skutkiem czego włókno nabiera włochatego, futrzanego wyglądu. Tkanina, wytworzona z takich włókien i wybarwiona, silnie traci w toku kilku prań intensywność wybarwienia. Do tego dochodzi jeszcze to, że na krawędziach otarć i zgnieceń powstają jasne pasma. Za przyczynę fibrylizowania uważa się to, że włókno składa się z fibryl rozmieszczonych w kierunku włókna, między którymi tylko w nikłej mierze występuje usieciowanie poprzeczne.
Publikacja WO 92/14871 opisuje sposób wytwarzania włókien o zmniejszonej skłonności do fibrylizacji. Osiąga się ją w ten sposób, że wszystkie kąpiele, z którymi świeżo wyprzędzione włókno styka się przed pierwszym suszeniem, wykazują odczyn o wartości pH=8,5.
Publikacja WO 92/07124 również opisuje sposób wytwarzania włókna o zmniejszonej skłonności do fibrylizacji, zgodnie z którym świeżo wyprzędzione, czyli jeszcze nie wysuszone włókna poddaje się obróbce kationitowym polimerem. Jako tego typu polimer wspomina się polimer o grupach imidazolu i azetydyny. Dodatkowo może jeszcze następować obróbka za pomocą emulgowalnego polimeru, takiego jak polietylen lub polioctan winylu, lub też sieciowanie glioksalem.
W odczycie wygłoszonym przez S. Mortimer’a podczas konferencji CELLUCON-Konferenz 1993 w Lundzie w Szwecji wspomniano, że skłonność do fibrylizacji przybiera wraz z rosnącym orientowaniem (włókna) przez rozciąganie.
Celem wynalazku jest opracowanie sposobu, który umożliwiałby łatwe przeprowadzenie postępowania i który pozwoliłby na wytworzenie włókien celulozowych z rodzaju Lyocell o zmniejszonej skłonności do fibrylizacji.
Sposób wytwarzania włókien celulozowych o zmniejszonej skłonności do fibrylizacji, w którym to sposobie z roztworu celulozy w trzeciorzędowym aminotlenku przędzie się włókna, polega według wynalazku na tym, że te świeżo wyprzędzione włókna doprowadza się w środowisku alkalicznym do zetknięcia z włókienniczym środkiem pomocniczym, wykazującym co najmniej dwie grupy reaktywne, i przemywa się wodnym roztworem substancji buforowej.
Jako włókienniczy środek pomocniczy stosuje się barwnik lub substancję bezbarwną.
W sposobie według wynalazku stosuje się zwłaszcza barwnik wykazujący dwie grupy reaktywne. Zgodnie z wynalazkiem można też stosować włókiennicze środki pomocnicze, które są bezbarwne, tj. nie absorbują światła widzialnego.
Korzystnie według wynalazku stosuje się włókienniczy środek pomocniczy, wykazujący co najmniej jedną grupę winylosulfonową jako grupę reaktywną.
Okazało się, że skłonność do fibrylizacji można zupełnie wyj'ątkowo obniżyć wówczas, gdy środowisko alkaliczne tworzy się z węglanu litowcowego i wodorotlenku litowcowego.
Dalszy korzystny wariant sposobu według wynalazku polega na tym, że włókna doprowadzone do zetknięcia z włókienniczym środkiem pomocniczym poddaje się obróbce cieplnej. Ta obróbka cieplna drastycznie skraca czas trwania impregnacji.
Europejski opis EP-A-0 538 977, który opublikowano w dniu 28 kwietnia 1993 r. , przedstawia obróbkę cieplną włókien celulozowych, zaimpregnowanych barwnikiem. Okazało się jednak, że ogrzewanie ciepłym powietrzem włókien zaimpregnowanych włókienniczym środkiem pomocniczym wprawdzie może skrócić czas impregnacji, lecz przy tym istnieje niebezpieczeństwo, że włókna te ogrzeją się nierównomiernie. I tak np. włókna ułożone na zewnątrz poddawanej suszeniu wiązki włókien mogą już być częściowo wysuszone, podczas gdy włókna we wnętrzu nie osiągnęły jeszcze żądanej temperatury. Odbija się to niekorzystnie na jakości wytworzonych włókien.
Stwierdzono obecnie, że te, podczas zwykłej obróbki cieplnej występujące niedogodności można przezwyciężyć, gdy włókna te napromieniuje się falami elektromagnetycznymi, zwłaszcza! mikrofalami. W przypadku napromieniania mikrofalami włókna po pierwsze ogrzewa się równomiernie, a po drugie można zapobiec przedwczesnemu suszeniu tych włókien, gdyż napromienianie falami elektromagnetycznymi udostępnia możliwość np. zgrzewanego zamknięcia wiązki włókien w osłonie z tworzywa sztucznego i wystawienia w tym zgrzewowo zamkniętym stanie na działanie pola elektromagnetycznego.
Powyższe zalety ujawniają się także wtedy, gdy włókna np. leżące jako równy wytwór płaski na taśmie przenośnikowej, transportuje się poprzez wąski tunel, w którym poddaje się je działaniu fal elektromagnetycznych. Tunel ten można ukształtować w taki sposób, żeby nad włóknami była tylko mała strefa powietrzna, dzięki czemu można byłoby zapobiec
176 125 częściowemu suszeniu włókien leżących na zewnątrz. Równocześnie wariant ten otwiera utrwalaniu włókienniczego środka pomocniczego także technicznie łatwą do zrealizowania możliwość produkcji w skali wielkoprzemysłowej.
Podane niżej przykłady objaśniają bliżej wynalazek. Wszystkie dane procentowe należy rozumieć jako % wagowe.
Wytwarzanie włókien celulozowych
Według sposobu omówionego w opisie EP-A-0 356 419 wytworzono roztwór celulozy w NMMO, który wytłoczono dyszami przędzalniczymi. Otrzymane przy tym filamenty prowadzono przez rozciągarkę powietrzną w kąpieli koagulacyjnej, w której celuloza koagulowała. Włókna otrzymane w kąpieli przędzalniczej, a wykazywały one titr równy 1,7 dtex. Przemyte włókna stosowano w niżej podanych przykładach, a stanowią one te włókna, które w niniejszym opisie i w niniejszych zastrzeżeniach patentowych nazywa się świeżo wyprzędzionymi, jeszcze nie wysuszonymi włóknami.
1) Traktowaniewłóki enniciwmi środkami pomocoiczymi bez nbstzpującej kolej no obróbki cieplnej
A) Ogólny tok postępowania
Po 1 g z wytworzonych powyższym sposobem włókien impregnowano w ciągu 30 minut w temperaturze 40°C w 190 ml wodnego roztworu (kąpieli), która zawierała włókienniczy środek pomocniczy, wykazujący dwie grupy reaktywne, i zawierała Na2SOą. Następnie w celu utrwalenia tego włókienniczego środka pomocniczego dodano NaOH (3%), Na2CO3 (4%) lub mieszaninę z NaOH i Na2CO3 (4% Na2CO3 i 0,2 g/litr NaOH). Po upływie dalszych 60 minut w temperaturze 40°C włókna przemyto kilka razy, by usunąć włókienniczy środek pomocniczy nie utrwalony na włóknie. Przemyte włókna następnie traktowano w ciągu 30 minut wodnym roztworem substancji buforowej, po czym ponownie przemyto wodą (w ciągu 15 minut) i suszono w temperaturze 60°C. Włókna te poddano następnie badaniu co do ich skłonności do fibrelibacji i co do innych danych dla włókien.
Ocena fibrylizacji
Tarcie włókien o siebie podczas procesów prania bądź podczas procesów wykończania w stanie mokrym symulowano dzięki następującemu testowi: 8 włókien o długości 20 mm wprowadzono za pomocą 4 ml wody do fiolek próbkow^ych i w ciągu 9 godzin wytrząsano przy stopniu 12 we wstrząsarce laboratoryjnej typu RO-10 firmy Gerhard, Bonn (RFN). Zachowanie się fibrylizacejne tych włókien oceniano następnie pod mikroskopem za pomocą obliczenia liczby fibryl na 0,276 mm długości włókna.
Dalsze dane dla włókien
Wytrzymałość włókna i wydłużenie włókna badano według instrukcji biura BISFA o nazwie BlSFA-Vorschrift Internationalle agreed methods for testing yiscose, modal, cupro, lyocell, acetat and triacetat staple fibres and tows, wydanie 1993.
B) Przykłady
Zgodnie z wyżej omówionym postępowaniem traktowano włókna za pomocą czterosodowej soli kwasu 4-amino-5-hydroksy-3,6-bis-[[4-[[2-(sulfoeksy)-etylo]-sulfonylo]-fenele]-Obe]-nafiolenodwusulfonowego-2,7, tj. barwnika o nazwie handlowej Remazol Schwarz B (firmy Hoechst AG), i za pomocą cbteresedowej soli kwasu 5-[[4-cWoro-6-[(3-sulfofenylo)amme]-1,3,5-triabenyle-2]-ammo]-4-hedroksy-3-[[4-[[2-(sulfeonsy)-etylo]-sulfonylo]-fenele]-αzo]-naftalenedwusulfonewege-2,7, tj. barwnika o nazwie handlowej Remobel Rot RB (firmy Hoechst AG) jako włókienniczego środka pomocniczego. Barwnik Remazol Schwarz B wykazuje dwie grupy winylosulfenowe, a barwnik Remobel Rot B wykazuje jedną grupę winylosulfonową i jedną grupę menochlorotriαbenewą.
Kąpiel zawierała 3% barwnika Remazol Schwarz B bądź 0,5% barwnika Remazol Rot RB. W każdym z przykładów odczyn kąpieli wykazywał wartość pH=4,6. Stosowany wodny roztwór substancji buforowej był wodnym roztworem, zawierającym 3% kwasu octowego i 1% octanu sodowego. Wartość pH tego roztworu była równa 4,6. Po traktowaniu za pomocą bufora włókna przemywano w ciągu 15 minut wodą, po czym badano. W tabeli la podano stosowany każdorazowo środek utrwalający, fibrelibację (liczba fibryl), titr (dtex), wytrzymałość włókna (cN/tex) i wydłużenie włókna (%). Przykłady 1, 2 i 3 przeprowa176 125 dzono za pomocą barwnika Remazol Schwarz B, przykład 4 zaś za pomocą barwnika
Remazol Rot RB.
Tabela 1b przedstawia wyniki prób porównawczych, które przeprowadzono bez barwnika.
Tabela 1a (włókienniczy środek pomocniczy)
Przykład Środek utrwalający Fibryle Titr Wytrzymałość Wydłużenie
1 NaOH 22 1,82 28,81 11,14
2 Na2CO3 2 2,07 26,39 10,67
3 NaOH+Na2CO3 0 2,34 24,94 10,04
4 NaOH+Na2CO3 5 2,34 30,00 11,74
Tabela 1b (porównanie)
Przykład Środek utrwalający Fibryle Titr Wytrzymałość Wydłużenie
5 NaOH >60 1,80 33,76 12,71
6 Na2CO3 60 1,56 33,78 12,15
7 NaOH+Na2CO3 >60 1,72 30,18 12,14
8 NaOH+Na2CO3 >60 1,72 32,00 12,70
Porównanie wyników z tabel 1a i 1b świadczy, że włókienniczy środek pomocniczy, w niniejszym przypadku barwnik Remazol Schwarz B i barwnik Remazol Rot RB, drastycznie obniża skłonność włókna do fibrylizacji, i że mieszanina NaOH 4- Na2CO3, którą stosuje się do utrwalenia włókienniczego środka pomocniczego, dalej obniża również wyraźnie skłonność do fibrylizacji.
Okazało się, że powyższe wyniki także otrzymuje się w przypadku stosowania innych włókienniczych środków pomocniczych, wykazujących dwie grupy reaktywne. Tym samym Remazol Schwarz B i Remazol Rot RB są przedstawicielami innych włókienniczych środków pomocniczych, wykazujących co najmniej dwie grupy reaktywne.
2) Traktowanie za pornoc:ą włócdennic^chćrydhów porno cnictychc kolejno dołączającą się obróbką cieplną
Każdorazowo 1 g włókien, wytworzonych według powyższego sposobu, impregnowano w 190 ml kąpieli (zawierającej 0,2% barwnika Remazol Schwarz B, 2% Na2CO3, 0,2% NaOH, pH=11,5) trzykrotnie w ciągu 30 sekund, przy czym włókna te po każdej impregnacji wyżęto. Następnie każdą próbkę dwukrotnie w ciągu 40 sekund poddano obróbce cieplnej w temperaturze 180°C w piecu z powietrzem obiegowym. Następnie każdą, obróbce poddaną próbkę traktowano w ciągu 30 minut wyżej omówionym buforem octanowym (pH=4,6), przemywano w ciągu 15 minut wodą, suszono w temperaturze 60°C i badano. Wyniki są podane w tabeli 2, przy czym przykład 10 stanowi sprawdzian (jako przyku-d 10 pewtórzeno przykład 9, przy czym nie stesewano żadnego włókienniczego środka pomocniczego).
Tabela 2
Przykład Fibryle Titr Wytrzymałość Wydłużenie
9 24 1,56 33,78 12,25
10 >57 1,80 33,76 12,71
Z tabeli 2 należy wnosić, że obróbka cieplna włókien impregnowanych włókienniczym środkiem pemocniczyw zmniejsza drastycznie czas impregnacji i że mimo to zmniejsza skłonność do fibrylizacji.
Zo pomocą barwnika Remarol Rot RB można było osiągnąć podobnie dobre wyniki.
Π6 125
3. Traktowanie włókienniczymi środkamipomocniczymi z kolej nodctfączającymsię napromienianiem mikrofalami g włókien, wytworzonych według powyższego sposobu, impregnowano w ciągu 9 minut w 900 ml kąpieli (10% barwnika Remazol Schwarz B, 10% Na2SO4, 8% Na2CO3; pH nastawiono za pomocą NaOH na wartość 11,5). Następnie włókna wyżęto i podzielono na 2 części o równej wielkości (przykłady 12, 13). Przykład 11 służył jako sprawdzian i ukazywał właściwości włókien nie traktowanych włókienniczym środkiem pomocniczym. W przykładach 12 i 13 włókna po impregnacji kąpielą wyżęto i albo ogrzewano w ciągu 180 sekund w temperaturze 180°C (przykład 12) albo napromieniano w ciągu 50 sekund mikrofalami o mocy 90 W (przykład 13). Następnie włókna w ciągu 30 minut traktowano w powyższym buforze octanowym wobec odczynu o wartości pH=4,6, przemywano w ciągu 15 minut wodą i suszono w temperaturze 60°C. Wyniki tego testu przedstawiono w tabeli 3.
Tabela 3
Przykład Ogrzewanie Fibryle Titr Wytrzymałość Wydłużenie
11 56 1,83 31,98 11,52
12 180s; 180°C 11 1,91 23,70 9,77
13 50s; 90 W 7 1,92 31,23 11,34
Z tabeli 3 należy wnosić, że napromienianie mikrofalami dalej skraca czas ogrzewania, i że jeszcze dalej zmniejsza się skłonność do fibryliyacjl. Podobnie dobre wyniki pod względem zmniejszonej sałonnąśyl do flbryliyayjl otrzymano, gdy zamiast barwnika Remazol Schwarz B stosowano inne włókiennicze środki pomocnicze o co najmniej dwóch grupach reaktywnych. W szczególności okazało się, że korzystne działanie na skłonność do fibrylizacji jest podobnie silnie wyraźne, jak w przypadku glioksalu. Nadto dowiedzloyą, że powyższy, korzystny efekt, jaki przynosi ze sobą napromienianie mikrofalami, można zaobserwować także w przypadku glioksalu i innych dwualdehydów, tak jak to trzeba wnosić z niżej podanego przykładu.
g włóPen, któro ptnnworzoeo wzyncezzosobpomówiocneo we frcemencic Z, CwuΡό^ϊζ w ciągu 3 minut impregnowano za pomocą 140 ml kąpieli, zawierającej 2% glioksalu i 0,66% katalizatora sieciowania (yp. Condeysofu FB, czyli mieszaniny ZnCl i MgCb, producent: BASF). Następnie kąpiel odciśnięto, włókna podzielono na 2 części (przykłady 15,16). Przykład 14 służył jako sprawdzian, w przykładzie 15 włókna frapowano w ciągu 10 minut w temperaturze 100°C w piecu z powietrzem obiegowym, a w przykładzie 16 włókna dwukrotnie w ciągu 60 sekund wystawiono na działanie mlPofal o mocy 500 W. WymPi fibrylizacji przedstawiono w niżej podanej tabeli 4.
Powyższy tok postępowania powtórzono, przy czym jednak zamiast glioksalu stosowano dwualdkhyd glutarowy (3,4%). Wyniki fibryliyacjl zestawiono również w tabeli 4 (przykłady 17,18 i 19 odpowiadają przykładom 14,15 bądź 16).
Tabela4
Przykład Włókienniczy środek pomocniczy Traktowanie Fibryle
14 -— ---- 35,5
15 glioksal 10 min; 100°C 24,0
16 glioksal 60 sek; 500 W 8,5
17 -— 35,5
18 dwualdehyd glutarowy 10 min; 100°C 10,5
19 dwuladehyd glutarowy 60 sek; 500 W 21,0
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 zgz. Cena 2,00 zł.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania włókien celulozowych o zmniejszonej skłonności do fibrylizacji, w którym to sposobie z roztworu celulozy w trzeciorzędowym aminotlenku przędzie się włókna, znamienny tym, że te świeżo wyprzędzione włókna doprowadza się w środowisku alkalicznym do zetknięcia z włókienniczym środkiem pomocniczym, wykazującym co najmniej dwie grupy reaktywne, i przemywa się wodnym roztworem substancji buforowej.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako włókienniczy środek pomocniczy stosuje się barwnik lub substancję bezbarwną.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że stosuje się włókienniczy środek pomocniczy, wykazujący co najmniej jedną grupę winylosulfonową jako grupę reaktywną.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że to środowisko alkaliczne tworzy się z węglanu litowcowego i wodorotlenku litowcowego.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4, znamienny tym, że włókna doprowadzone do zetknięcia z włókienniczym środkiem pomocniczym poddaje się obróbce cieplnej.
  6. 6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że obróbkę cieplną przeprowadza się drogą napromieniania falami elektromagnetycznymi.
  7. 7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że obróbkę cieplną prowadzi się za pomocą mikrofal.
PL94306801A 1993-04-21 1994-04-20 Sposób wytwarzania włókien celulozowych o zmniejszonej skłonności do fibrylizacji PL176125B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT78793 1993-04-21
PCT/AT1994/000049 WO1994024343A1 (de) 1993-04-21 1994-04-20 Verfahren zur herstellung von cellulosefasern mit verringerter fibrillierneigung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL306801A1 PL306801A1 (en) 1995-04-18
PL176125B1 true PL176125B1 (pl) 1999-04-30

Family

ID=3499747

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94306801A PL176125B1 (pl) 1993-04-21 1994-04-20 Sposób wytwarzania włókien celulozowych o zmniejszonej skłonności do fibrylizacji

Country Status (27)

Country Link
EP (1) EP0647281A1 (pl)
JP (1) JP2753396B2 (pl)
KR (1) KR0183419B1 (pl)
CN (1) CN1041948C (pl)
AU (1) AU684274B2 (pl)
BG (1) BG63049B1 (pl)
BR (1) BR9405150A (pl)
CA (1) CA2137232A1 (pl)
CH (1) CH685944A5 (pl)
CZ (1) CZ303094A3 (pl)
DE (1) DE4492198D2 (pl)
FI (1) FI945695A0 (pl)
GB (1) GB2284177B (pl)
HR (1) HRP940261A2 (pl)
HU (1) HU214882B (pl)
LV (1) LV11194B (pl)
MD (1) MD906C2 (pl)
NZ (1) NZ263770A (pl)
PL (1) PL176125B1 (pl)
RO (1) RO112768B1 (pl)
RU (1) RU2127775C1 (pl)
SK (1) SK152994A3 (pl)
TR (1) TR27503A (pl)
TW (1) TW257811B (pl)
UA (1) UA32560C2 (pl)
WO (1) WO1994024343A1 (pl)
ZA (1) ZA942727B (pl)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2307203B (en) * 1993-04-21 1997-09-10 Chemiefaser Lenzing Ag Process for the production of cellulose fibres having a reduced tendency to fibrillation
AT401271B (de) * 1993-07-08 1996-07-25 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung von cellulosefasern
ATA249893A (de) * 1993-12-10 1994-12-15 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer formkörper und form- bzw. spinnmasse
GB9407496D0 (en) * 1994-04-15 1994-06-08 Courtaulds Fibres Holdings Ltd Fibre treatment
GB9408742D0 (en) * 1994-05-03 1994-06-22 Courtaulds Fibres Holdings Ltd Fabric treatment
AU695212B2 (en) * 1994-12-02 1998-08-06 Akzo Nobel N.V. Method of producing shaped cellulose bodies, and yarn made of cellulose filaments
AT403296B (de) * 1995-08-11 1997-12-29 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung eines celluloseformkörpers
DE69733415T2 (de) * 1996-03-06 2006-04-27 Mitsubishi Rayon Co., Ltd. Auf fibrillen basierende fasern, methode zu deren herstellung, dabei verwendete spinndüse und damit hergestellte formkörper
AT409144B (de) * 1996-06-21 2002-05-27 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur behandlung von cellulosefasern und von gebilden aus diesen fasern
DE19919259A1 (de) * 1999-04-28 2001-01-11 Thueringisches Inst Textil Verfahren zur Verringerung der Fibrillierneigung von aus Lösungsmittel gesponnenen Cellulosefasern
AT507051B1 (de) * 2008-06-27 2015-05-15 Chemiefaser Lenzing Ag Cellulosefaser und verfahren zu ihrer herstellung
WO2012137219A2 (en) 2011-04-05 2012-10-11 Grasim Industries Limited A process for making fibril-free lyocell fabrics
TWI667378B (zh) * 2014-01-03 2019-08-01 奧地利商蘭精股份有限公司 纖維素纖維
CN104005225B (zh) * 2014-06-05 2016-08-24 山东英利实业有限公司 一种减少lyocell纤维素纤维原纤化倾向的方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH402806A (de) * 1961-12-22 1965-05-15 Ciba Geigy Verfahren zum Färben und Bedrucken von Textilmaterial mit Reaktivfarbstoffen, unter Anwendung hochfrequenter elektrischer Wechselfelder
US4416698A (en) * 1977-07-26 1983-11-22 Akzona Incorporated Shaped cellulose article prepared from a solution containing cellulose dissolved in a tertiary amine N-oxide solvent and a process for making the article
US4246221A (en) * 1979-03-02 1981-01-20 Akzona Incorporated Process for shaped cellulose article prepared from a solution containing cellulose dissolved in a tertiary amine N-oxide solvent
GB9022175D0 (en) * 1990-10-12 1990-11-28 Courtaulds Plc Treatment of fibres
GB9103297D0 (en) * 1991-02-15 1991-04-03 Courtaulds Plc Fibre production method
GB9109091D0 (en) * 1991-04-25 1991-06-12 Courtaulds Plc Dyeing
GB9122318D0 (en) * 1991-10-21 1991-12-04 Courtaulds Plc Treatment of elongate members

Also Published As

Publication number Publication date
LV11194B (en) 1996-08-20
CZ303094A3 (en) 1995-07-12
KR950702264A (ko) 1995-06-19
HU214882B (hu) 1998-07-28
RU2127775C1 (ru) 1999-03-20
DE4492198D2 (de) 1995-06-01
JPH07508320A (ja) 1995-09-14
GB2284177A (en) 1995-05-31
TR27503A (tr) 1995-06-07
TW257811B (pl) 1995-09-21
CN1041948C (zh) 1999-02-03
WO1994024343A1 (de) 1994-10-27
HUT70085A (en) 1995-09-28
BG99236A (bg) 1996-01-31
MD940168A (en) 1996-10-31
BG63049B1 (bg) 2001-02-28
BR9405150A (pt) 1999-06-15
GB2284177B (en) 1997-09-17
MD906B2 (en) 1998-01-31
FI945695A (fi) 1994-12-02
LV11194A (lv) 1996-04-20
EP0647281A1 (de) 1995-04-12
CH685944A5 (de) 1995-11-15
HU9403717D0 (en) 1995-03-28
CN1108032A (zh) 1995-09-06
AU684274B2 (en) 1997-12-11
CA2137232A1 (en) 1994-10-27
KR0183419B1 (ko) 1999-05-01
RU94046330A (ru) 1996-10-27
HRP940261A2 (en) 1996-08-31
PL306801A1 (en) 1995-04-18
FI945695A0 (fi) 1994-12-02
AU6499294A (en) 1994-11-08
RO112768B1 (ro) 1997-12-30
MD906C2 (ro) 1998-09-30
JP2753396B2 (ja) 1998-05-20
GB9424722D0 (en) 1995-03-01
UA32560C2 (uk) 2001-02-15
SK152994A3 (en) 1995-05-10
NZ263770A (en) 1997-05-26
ZA942727B (en) 1995-01-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL176125B1 (pl) Sposób wytwarzania włókien celulozowych o zmniejszonej skłonności do fibrylizacji
US5759210A (en) Lyocell fabric treatment to reduce fibrillation tendency
RU2126464C1 (ru) Способ обработки целлюлозного волокна
US5958320A (en) Process for the manufacture of cellulosic fibers; and cellulosic fibers
JP3479078B2 (ja) 繊維の処理
US5837184A (en) Process for the production of cellulose fibres having a reduced tendency to fibrillation
CZ288757B6 (cs) Způsob výroby celulózových vláken
SK110795A3 (en) Elaborating of fibers
US5601771A (en) Process for the production of cellulose fibres
EP0705358B1 (en) Fabric treatment
US6022378A (en) Process for the treatment of cellulose fibres and of assemblies made from these fibres
TW201938669A (zh) 具新穎剖面的萊纖纖維
GB2307203A (en) Production of cellulose fibres having reduced tendency to fibrillation
KR20050030477A (ko) 항피브릴화 라이오셀 섬유의 연속제조방법
KR19980702917A (ko) 섬유처리방법
JP2003342875A (ja) セルロース繊維の加工方法
JPH10507497A (ja) セルロースファイバ
WO2020074228A1 (en) Marking of a regenerated cellulosic material
JPH03167380A (ja) 結晶性芳香族ポリアミド繊維を水不溶性染料で染色する方法
JPH1181135A (ja) 溶剤紡糸セルロース繊維のフィブリル化防止方法
JP2000507315A (ja) セルロース繊維およびセルロース繊維の製造方法