HU214882B - Eljárás csökkentett fibrillációs hajlamú cellulózszálak előállítására - Google Patents

Eljárás csökkentett fibrillációs hajlamú cellulózszálak előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU214882B
HU214882B HU9403717A HU9403717A HU214882B HU 214882 B HU214882 B HU 214882B HU 9403717 A HU9403717 A HU 9403717A HU 9403717 A HU9403717 A HU 9403717A HU 214882 B HU214882 B HU 214882B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
fibers
fibrillation
textile finishing
alkali metal
fiber
Prior art date
Application number
HU9403717A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT70085A (en
HU9403717D0 (en
Inventor
Markus Eibl
Heinrich Firgo
Johann Schickermüller
Original Assignee
Lenzing Ag.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lenzing Ag. filed Critical Lenzing Ag.
Publication of HU9403717D0 publication Critical patent/HU9403717D0/hu
Publication of HUT70085A publication Critical patent/HUT70085A/hu
Publication of HU214882B publication Critical patent/HU214882B/hu

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01FCHEMICAL FEATURES IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED FOR THE MANUFACTURE OF CARBON FILAMENTS
    • D01F11/00Chemical after-treatment of artificial filaments or the like during manufacture
    • D01F11/02Chemical after-treatment of artificial filaments or the like during manufacture of cellulose, cellulose derivatives, or proteins
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01FCHEMICAL FEATURES IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED FOR THE MANUFACTURE OF CARBON FILAMENTS
    • D01F2/00Monocomponent artificial filaments or the like of cellulose or cellulose derivatives; Manufacture thereof

Abstract

A találmány tárgya eljárás csökkentett fibrillációs hajlamúcellűlózszálak előállítására, mely eljárás sőrán cellűlóz tercieramin-őxiddal készített őldatát szállá főnják, majd a frissen főnszálat legalább két reakcióképes csőpőrtőt tartalmazó textiliparikikészítőszerrel érintkeztetik és hőkezelik. Az eljárásra jellemző,hőgy a frissen főnt szálakat lúgős közegben érintkeztetik a textlipari kikészítőszerrel, és a lúgős közeget alkálifém-karbőnát ésalkálifém-hidrőxid képzi. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás csökkentett fibrillációs hajlamú cellulózszálak előállítására.
A viszkózáéljárás pótlására az utóbbi években eljárások egész sorát írták le, amelyek szerint a cellulózt, származékképzés nélkül, szerves oldószerben, szerves oldószer és szervetlen só kombinációjában vagy vizes sóoldatban feloldják. Az ilyen oldatból nyert cellulózszálakat a BISFA (The International Bureau fór the Standardisation of mán made fibres) lyocellnek nevezte el. A BISFA a lyocellt a következők szerint definiálja: cellulózrost, amelyet fonóeljárással szerves oldószerből nyernek ki. A „szerves oldószer” kitételen a BISFA szerves vegyszer és víz elegyét érti. „Oldószeres fonás”-nak tekinti a feloldást és származékképzés nélküli fonást.
A lyocell fajtájú szálak előállítására irányuló eljárások közül mind ez ideig egyetlenegy vonult be az iparba. Ezen eljárás során oldószerként tercier amin-oxidot, előnyösen N-metil-morfolin-N-oxidot (NMMO) alkalmaznak. Ilyen eljárást például a 4 246 221 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás ismertet; a szálak nagy szilárdsággal, nagy vizes modulusszal és nagy hurokszilárdsággal tűnnek ki.
Az ilyen szálakból előállított síkbeli képződmények, például szövetek használhatóságát azonban erősen korlátozza, hogy a szálak nedves állapotban kifejezett fibrillációs hajlamot mutatnak. Fibrilláción azt értjük, hogy a nedves szál mechanikai terhelés esetén hosszirányban szétreped. Ettől a szál külseje szőrös, ápolatlan lesz, a belőle gyártott, majd festett textília néhány mosás után teljesen kifakul. Ezen túlmenően a dörzsölésnek, hajtogatásnak kitett helyeken világos csíkok keletkeznek. A fibrilláció okaként azt tételezik fel, hogy a szál hosszirányban elhelyezkedő fibrillákból áll, amelyek között csak csekély mértékű a kereszt-térhálósodás.
A WO 92/14871 eljárást ismertet csökkentett fibrillációs hajlamú szálak előállítására. A leírás szerint a frissen font szállal érintkezésbe kerülő összes fürdő pH-értékét 8,5 alatt tartják.
A WO 92/07124 szintén eljárást ismertet csökkentett fibrillációs hajlamú szálak előállítására. Az eljárás szerint a frissen font, tehát még nem szárított szálat kationos polimerrel kezelik. Polimerként imidazol- és azetidin-csoportokat tartalmazó polimert említenek. Járulékosan emulgeálható polimerrel, például polietilénnel vagy polivinilacetáttal is kezelhetik a szálat vagy glioxállal térhálósítják.
A svédországbeli Lund városában 1993-ban rendezett CELLUCON-konferencián tartott előadásban S. Mortimer említette, hogy a fibrillációs hajlam a nyújtás mértékével emelkedik.
A találmány feladata olyan eljárás kifejlesztése volt, amellyel egyszerű módon lyocell fajtájú, de csökkentett fibrillációs hajlamú szálak állíthatók elő.
A csökkentett fibrillációs hajlamú cellulózszálak előállítására irányuló találmány szerinti eljárás abban áll, hogy a frissen font, még nem szárított szálat legalább két, reakcióképes csoportot tartalmazó textilipari kikészítőszerrel érintkeztetjük lúgos közegben és hőkezeljük. A lúgos közeget alkálifém-karbonát és alkálifém-hidroxid képzi.
Textilipari kikészítőszerként főleg két reakcióképes csoportot tartalmazó színezékek váltak be, de színtelen, azaz a látható fényt nem abszorbeáló textilipari kikészitőszerek is alkalmazhatók.
Előnyösen reakcióképes csoportként egy vagy két vinilszulfoncsoportot tartalmazó textilipari kikészítőszert alkalmazunk.
Bebizonyosodott, hogy a fibrillációs hajlamot különösen csökkenti, ha a lúgos közeget nátrium-karbonát és nátrium-hidroxid alkotja.
A találmány szerinti eljárás szerint a textilipari kikészítőszerrel érintkeztetett szálat hőkezeljük. A hőkezelés drasztikusan csökkenti az impregnálás időtartamát.
Az 1993. április 28-án publikált EP-A 0 538977 színezékkel impregnált cellulózszálak hőkezelését úja le. Azonban az volt tapasztalható, hogy a textilipari kikészítőszerrel impregnált szál forró levegővel történő melegítése az impregnálás idejét rövidítheti ugyan, de fennáll az a veszély, hogy a melegítés nem egyenletes, így például a szárítani kívánt szálköteg külső szálai részben már szárazak lehetnek, míg a belső szálak még el sem érték a szükséges hőmérsékletet. Ez kedvezőtlenül befolyásolja az előállított szál minőségét.
Azt találtuk, hogy az egyszerű hőkezelés ezen hátránya megszüntethető, ha a szálakat elektromágneses hullámokkal, különösen előnyösen mikrohullámokkal besugározzuk. A mikrohullámokkal történő besugárzás során egyrészt a szálak egyenletesen melegszenek, másrészt a szál idő előtti kiszáradása megakadályozható, mert az elektromágneses hullámokkal történő besugárzás lehetővé teszi műanyag burkolatba hegesztett szálköteg elektromágneses kezelését is.
A fenti előnyök akkor is fennállnak, ha a szálak például sík felületű képződmény alakjában - szállítószalagon, szűk csatornán keresztül haladva elektromágneses hullámoknak vannak kitéve. A csatorna alakja olyan lehet, hogy a szálak felett csak kevés légtér marad, ezzel a külső szálak részbeni száradása kizárt. A textilipari kikészítőszer ilyen módon történő rögzítése ugyanakkor egyszerűen megvalósítható ipari termelési módszert is nyújt.
Ennek megfelelően a találmány szerinti eljárás egy másik előnyös változata szerint a hőkezelést elektromágneses hullámokkal történő besugárzásként végezzük.
A találmány szerinti eljárás és további előnyös kiviteli alakja szerint a hőkezelést mikrohullámokkal végezzük.
A találmányt az alábbi példákkal közelebbről ismertetjük. A százalékos adatok tömeg%-os adatok.
A cellulózszál előállítására
AzEPA0356419 szerinti eljárást alkalmazva cellulóz NMMO-s oldatát készítjük, majd fonófüvókán keresztül extrudáljuk. Az így kapott szálakat levegőszakaszon át vizes kicsapófürdőbe vezetjük, ahol a cellulóz koagulál. A kicsapófürdőben keletkezett szálakat mossuk, titerjük 1,7 dtex. Az alábbi példákban a mosott szálakat használjuk, tehát ezek a szálak a leírásban és az
HU 214 882 Β igénypontban használt „frissen font, még nem szárított szálak” kitételnek felelnek meg.
1.) Textilipari kikészítőkkel végzett kezelés utólagos hőkezelés nélkül
A) Általános eljárás
A fentiek szerint előállított szálak 1-1 g-ját két reakcióképes csoportot hordozó textilipari kikészítőszer és Na2SO4 vizes oldatában (flottában) 40 °C-on 30 percen át impregnáljuk. Utána a kikészítőszer fixálása érdekében nátrium-hidroxid-oldatot (3%) nátrium-karbonátot (4%) vagy nátrium-hidroxid és nátrium-karbonát elegyét (4% Na2CO3 és 0,2 g/1 NaOH) adagoljuk. A flottát még további 60 percen át 40 °C-on tartjuk, utána a szálakat többszörösen mossuk, hogy a nem fixált kikészítőszert eltávolítsuk. A mosott szálakat néhány percen át vizes pufferrel kezeljük, majd újból vízzel mossuk (15 perc), végül 60 °C-on szárítjuk. Utána megvizsgáljuk a szálak fíbrillációs hajlamát és egyéb száladatait.
A fibrilláció elbírálása
A mosás, illetve nedves állapotban történő kikészítés során fellépő szálak közötti súrlódást úgy szimuláltuk, hogy 8 db, egyenként 20 mm hosszú szálat 4 ml vízzel együtt 20 ml térfogatú mintaüvegcsébe tettünk és az üvegcsét laboratóriumi rázógépen (RO-10 típusú, gyártja: Gerhard cég, Bonn, NSZK) 12. fokozaton órán át ráztuk. Ezt követően a fibrillációt a 0,276 mm szálhosszra jutó fibrillák mikroszkóp alatti megszámlálásával j ellemzzük.
Egyéb szálparaméterek
A szálszilárdságot és a szálnyúlást a BISFA-előírás szerint („Internationally agreed methods fór testing viscose, modal, cupro, lyocell, acetat and triacetate staple fibres andtows”, 1993-as kiadás) vizsgáltuk.
B) példák
A fent leírt eljárással szálakat kezeltünk Remazol Schwarz B és Remazol Rőt RB Hoechst-termékeket használva textilipari kikészítőszerként. A Remazol Schwarz B színezéknek két vinilszulfoncsoportja, a Remazol Rőt B színezéknek egy vinilszulfoncsoportja és egy monoklórtriazin-csoportja van.
A flotta 3% Remazol Schwarz B színezéket, illetve
0,5% Remazol Rőt RB színezéket tartalmaz, pH-értéke mindkét esetben 4,6. A vizes pufferként alkalmazott oldat 3% ecetsavat és 7% nátrium-acetátot tartalmaz. Az oldat pH-értéke 4,6. A pufferrel végzett kezelés után a szálakat vízzel mossuk, majd vizsgáljuk. Az la táblázatban megadjuk az alkalmazott fixálószert, a fibrillák számát, a titert (dtex), a szálszilárdságot (cN/tex) és a szálnyúlást (%). Az 1., 2., 3. példa Remazol Schwarz B színezékkel, a 4. példa Remazol Rőt RB színezékkel készült.
la táblázat: textilipari kikészítőszerek
Példa Rögzítőszer Fibrillák Titer Szilárdság Nyúlás
1 NaOH 22 1,82 28,81 11,14
2 Na2CO3 2 2,07 26,39 10,67
3 NaOH + Na2CO3 0 2,34 24,94 10,04
4 NaOH+Na2CO3 5 2,34 30,00 11,74
1b táblázat: összehasonlítás
Példa Rögzítőszer Fibrillák Titer Szilárdság Nyúlás
5 NaOH >60 1,80 33,76 12,71
6 Na2CO3 60 1,56 33,78 12,15
7 NaOH + Na2CO3 >60 1,72 30,18 12,14
8 NaOH + Na2CO3 >60 1,72 32,00 12,70
Az la és Ib táblázat összehasonlítása azt mutatja, hogy a textilipari kikészítőanyag, jelen esetben a Remazol Schwarz B és Remazol Rőt RB színezékek a szál fíbrillációs hajlamát erősen csökkentik, továbbá hogy a rögzítéshez használt NaOH + Na2CO3 kombináció szintén szignifikánsan csökkenti a fibrillációt.
Bebizonyosodott, hogy a fenti eredmények más, de szintén két reakcióképes csoportot hordozó textilipari kikészítőszerrel szintén elérhetők. A Remazol Schwarz B és Remazol Rőt RB színezékek tehát itt más textilipari kikészítőszereket is képviselnek, amelyeknek legalább két reakcióképes csoportja van.
2.) Textilipari kikészítőkkel végzett kezelés utólagos hőkezeléssel
A fentiek szerint előállított szálak 1-1 g-ját 190 ml flottában (0,2% Remazol Schwarz B, 2% Na2CO3, 0,2 NaOH, pH = 11,5) 3*30 másodpercig impregnáljuk, mindegyik impregnálás után a szálakat kinyomjuk. Utána a mintákat légcirkulációs fűtőszekrényben
2x40 mp-en keresztül 180 °C-on hőkezeljük. Utána a mintákat a már említett acetátpufferrel (pH = 4,6) kezeljük, 15 percig vízzel mossuk, 60 °C-on szárítjuk, majd vizsgáljuk. Az eredményeket a 2. táblázatban adjuk meg, ahol a 10. példa a kontrollpélda, azaz a 9. példa ismétlése, de textilipari kikészítőszer nélkül.
HU 214 882 Β
2. táblázat
Példa Fibrillák Titer Szilárdság Nyúlás
9 24 1,56 33,78 12,15
10 >57 1,80 33,76 12,71
A 2. táblázat azt mutatja, hogy a textilipari kikészítőszerrel impregnált szál hőkezelése az impregnálási időt drasztikusan rövidíti, mégis a fibrillációs hajlam csökken. A Remazol Rőt RB színezék hasonlóan jó eredményt adott.
3.) Textilipari kikészítőkkel végzett kezelés utólagos mikrohullámkezeléssel
A fenti eljárással kapott szálak 10 g-ját 900 ml flottában (10% Remazol Schwarz B, 10% Na2SO4, 8% Na2O3, pH: NaOH-val 11,5-re) 9 percen át impregnáljuk. Utána a szálakat kipréseljük és két egyforma részre bontjuk (12. és 13. példa). All. példa kontrollként szolgál, a kezeletlen szál tulajdonságait mutatja. A 12. és 13. példa szerinti szálakat az impregnálás után kipréseljük és 180 másodpercen át 180 °C-on melegítjük (12. példa), illetve 50 másodpercen át 90 W mikrohul10 Iámmal besugározzuk (13. példa). Utána a szálakat a fenti, 4,6 pH-jú acetátpufferrel kezeljük, 15 percen át vízzel mossuk, majd 60 °C-on szárítjuk. Az eredményeket az alábbi 3. táblázatban adjuk meg.
3. táblázat
Példa Melegítés Fibrillák Titer Szilárdság Nyúlás
11 - 56 1,83 31,98 11,52
12 180 °C/180mp 11 1,91 23,70 9,77
13 50 mp/90 W 7 1,92 31,23 11,34
A 3. táblázat azt mutatja, hogy a mikrohullámos besugárzás tovább rövidíti a melegítési időt, és a fibrillációs hajlamot tovább csökkenti. Hasonlóan kedvező eredményt a fibríllációt illetően akkor kapunk, ha a Remazol Schwarz B színezéktől eltérő, de szintén két reakcióképes csoportot tartalmazó textilipari kikészítőszert alkalmazunk. A fibrillációs hajlamra gyakorolt kedvező hatás a glioxáléhoz hasonlít. Továbbá az is bebizonyosodott, hogy a mikrohullámmal elérhető kedvező hatás glioxál és egyéb dialdehid esetén is fellép, ahogy az alábbi példa mutatja.
Az 1. bekezdés szerint előállított szálak 2 g-ját 2*3 percen keresztül 140 ml flottával impregnáljuk. A flotta összetétele az alábbi: 2% glioxál, 0,66% térhálósító katalizátor (Condensol FB, ZnCl2 és MgCl2 keveréke, gyártja: BASF). Utána a flottát kinyomjuk, a szálakat 2 részre osztjuk (15. és 16. példa). A 14. példa kontrollként szolgál. A 15. példa esetén a szálakat cirkulációs hőlégszekrényben 100 °C-on kezeljük, míg a 16. példa esetén a szálakat 2*60 másodpercen át 500 W teljesítményű mikrohullámnak tesszük ki. A fibrillációs eredményeket az alábbi táblázat mutatja.

Claims (6)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás csökkentett fibrillációs hajlamú cellulózszálak előállítására, mely eljárás során cellulóz tercier amin-oxiddal készített oldatát szállá fonjuk, és a frissen font szálat legalább két reakcióképes csoportot tartalmazó textilipari kikészítőszerrel érintkeztetjük és hőkezeljük, azzal jellemezve, hogy a frissen font szálakat lúgos közegben érintkeztetjük a textilipari kikészítőszerrel, és a lúgos közeget alkálifém-karbonát és alkálifém-hidroxid képzi.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy alkálifém-karbonátként nátrium-karbonátot és
    A fentiek szerinti műveleteket megismételjük azzal az eltéréssel, hogy glioxál helyett glutárdialdehid (3,4%)
    25 kerül felhasználásra. A kapott szál fibrillációs eredményei szintén a 4. táblázatban szerepelnek (a 17., 18. és 19. példa a 14., 15. illetve 16. példának felel meg).
    4. táblázat
    Példa Textilipari kikészítőszer Kezelés Fibrillák 14 - - 35,5 15 glioxál 10 perc; 100 °C 24,0 16 glioxál 60 mp; 500 W 8,5 17 - - 35,5 18 glutárdialdehid 10 perc; 100 °C 10,5 19 glutáraldehid 60 mp; 500 W 21,0
    alkálifém-hidroxidként nátrium-hidroxidot alkalmazunk.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy textilipari kikészítőanyagként színezé50 két vagy színtelen anyagot alkalmazunk.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy legalább egy vinilszulfoncsoportot tartalmazó textilipari kikészítőszert alkalmazunk.
  5. 5. Az 1^4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, 55 azzal jellemezve, hogy a hőkezelést elektromágneses hullámokkal történő besugárzásként végezzük.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hőkezelést mikrohullámokkal végezzük.
HU9403717A 1993-04-21 1994-04-20 Eljárás csökkentett fibrillációs hajlamú cellulózszálak előállítására HU214882B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT78793 1993-04-21

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9403717D0 HU9403717D0 (en) 1995-03-28
HUT70085A HUT70085A (en) 1995-09-28
HU214882B true HU214882B (hu) 1998-07-28

Family

ID=3499747

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9403717A HU214882B (hu) 1993-04-21 1994-04-20 Eljárás csökkentett fibrillációs hajlamú cellulózszálak előállítására

Country Status (27)

Country Link
EP (1) EP0647281A1 (hu)
JP (1) JP2753396B2 (hu)
KR (1) KR0183419B1 (hu)
CN (1) CN1041948C (hu)
AU (1) AU684274B2 (hu)
BG (1) BG63049B1 (hu)
BR (1) BR9405150A (hu)
CA (1) CA2137232A1 (hu)
CH (1) CH685944A5 (hu)
CZ (1) CZ303094A3 (hu)
DE (1) DE4492198D2 (hu)
FI (1) FI945695A0 (hu)
GB (1) GB2284177B (hu)
HR (1) HRP940261A2 (hu)
HU (1) HU214882B (hu)
LV (1) LV11194B (hu)
MD (1) MD906C2 (hu)
NZ (1) NZ263770A (hu)
PL (1) PL176125B1 (hu)
RO (1) RO112768B1 (hu)
RU (1) RU2127775C1 (hu)
SK (1) SK152994A3 (hu)
TR (1) TR27503A (hu)
TW (1) TW257811B (hu)
UA (1) UA32560C2 (hu)
WO (1) WO1994024343A1 (hu)
ZA (1) ZA942727B (hu)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2307203B (en) * 1993-04-21 1997-09-10 Chemiefaser Lenzing Ag Process for the production of cellulose fibres having a reduced tendency to fibrillation
AT401271B (de) * 1993-07-08 1996-07-25 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung von cellulosefasern
ATA249893A (de) * 1993-12-10 1994-12-15 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer formkörper und form- bzw. spinnmasse
GB9407496D0 (en) * 1994-04-15 1994-06-08 Courtaulds Fibres Holdings Ltd Fibre treatment
GB9408742D0 (en) * 1994-05-03 1994-06-22 Courtaulds Fibres Holdings Ltd Fabric treatment
AU695212B2 (en) * 1994-12-02 1998-08-06 Akzo Nobel N.V. Method of producing shaped cellulose bodies, and yarn made of cellulose filaments
AT403296B (de) * 1995-08-11 1997-12-29 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung eines celluloseformkörpers
DE69733415T2 (de) * 1996-03-06 2006-04-27 Mitsubishi Rayon Co., Ltd. Auf fibrillen basierende fasern, methode zu deren herstellung, dabei verwendete spinndüse und damit hergestellte formkörper
AT409144B (de) * 1996-06-21 2002-05-27 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur behandlung von cellulosefasern und von gebilden aus diesen fasern
DE19919259A1 (de) * 1999-04-28 2001-01-11 Thueringisches Inst Textil Verfahren zur Verringerung der Fibrillierneigung von aus Lösungsmittel gesponnenen Cellulosefasern
AT507051B1 (de) * 2008-06-27 2015-05-15 Chemiefaser Lenzing Ag Cellulosefaser und verfahren zu ihrer herstellung
WO2012137219A2 (en) 2011-04-05 2012-10-11 Grasim Industries Limited A process for making fibril-free lyocell fabrics
TWI667378B (zh) * 2014-01-03 2019-08-01 奧地利商蘭精股份有限公司 纖維素纖維
CN104005225B (zh) * 2014-06-05 2016-08-24 山东英利实业有限公司 一种减少lyocell纤维素纤维原纤化倾向的方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH402806A (de) * 1961-12-22 1965-05-15 Ciba Geigy Verfahren zum Färben und Bedrucken von Textilmaterial mit Reaktivfarbstoffen, unter Anwendung hochfrequenter elektrischer Wechselfelder
US4416698A (en) * 1977-07-26 1983-11-22 Akzona Incorporated Shaped cellulose article prepared from a solution containing cellulose dissolved in a tertiary amine N-oxide solvent and a process for making the article
US4246221A (en) * 1979-03-02 1981-01-20 Akzona Incorporated Process for shaped cellulose article prepared from a solution containing cellulose dissolved in a tertiary amine N-oxide solvent
GB9022175D0 (en) * 1990-10-12 1990-11-28 Courtaulds Plc Treatment of fibres
GB9103297D0 (en) * 1991-02-15 1991-04-03 Courtaulds Plc Fibre production method
GB9109091D0 (en) * 1991-04-25 1991-06-12 Courtaulds Plc Dyeing
GB9122318D0 (en) * 1991-10-21 1991-12-04 Courtaulds Plc Treatment of elongate members

Also Published As

Publication number Publication date
LV11194B (en) 1996-08-20
CZ303094A3 (en) 1995-07-12
KR950702264A (ko) 1995-06-19
RU2127775C1 (ru) 1999-03-20
DE4492198D2 (de) 1995-06-01
JPH07508320A (ja) 1995-09-14
GB2284177A (en) 1995-05-31
TR27503A (tr) 1995-06-07
TW257811B (hu) 1995-09-21
CN1041948C (zh) 1999-02-03
WO1994024343A1 (de) 1994-10-27
HUT70085A (en) 1995-09-28
BG99236A (bg) 1996-01-31
MD940168A (en) 1996-10-31
BG63049B1 (bg) 2001-02-28
BR9405150A (pt) 1999-06-15
GB2284177B (en) 1997-09-17
MD906B2 (en) 1998-01-31
FI945695A (fi) 1994-12-02
LV11194A (lv) 1996-04-20
EP0647281A1 (de) 1995-04-12
CH685944A5 (de) 1995-11-15
HU9403717D0 (en) 1995-03-28
CN1108032A (zh) 1995-09-06
AU684274B2 (en) 1997-12-11
CA2137232A1 (en) 1994-10-27
KR0183419B1 (ko) 1999-05-01
RU94046330A (ru) 1996-10-27
HRP940261A2 (en) 1996-08-31
PL306801A1 (en) 1995-04-18
FI945695A0 (fi) 1994-12-02
PL176125B1 (pl) 1999-04-30
AU6499294A (en) 1994-11-08
RO112768B1 (ro) 1997-12-30
MD906C2 (ro) 1998-09-30
JP2753396B2 (ja) 1998-05-20
GB9424722D0 (en) 1995-03-01
UA32560C2 (uk) 2001-02-15
SK152994A3 (en) 1995-05-10
NZ263770A (en) 1997-05-26
ZA942727B (en) 1995-01-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5403530A (en) Elongate member production method
KR100347380B1 (ko) 섬유처리방법
HU214882B (hu) Eljárás csökkentett fibrillációs hajlamú cellulózszálak előállítására
RU2126464C1 (ru) Способ обработки целлюлозного волокна
US5662858A (en) Process for the production of cellulose fibres having a reduced tendency to fibrillation
HUT76069A (en) Method for producing of solvent-spun
JP4044155B2 (ja) 溶剤紡績セルロースファイバーの処理方法
KR100316542B1 (ko) 직물처리방법
JP2022511110A (ja) リヨセル繊維の処理方法
KR101245390B1 (ko) 가교결합 및 염색 셀룰로우스 섬유 제조방법
US4487608A (en) Dyeing of fibrous materials
EP0044172A1 (en) Fibrous product containing viscose
KR100514591B1 (ko) 항피브릴화 라이오셀 섬유의 연속제조방법
GB2307203A (en) Production of cellulose fibres having reduced tendency to fibrillation
US3318658A (en) Polypyrrolidone fibers and process
TW385341B (en) Method for the manufacture of lyocell fibre

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee