CZ299111B6 - Systém nitenek - Google Patents

Systém nitenek Download PDF

Info

Publication number
CZ299111B6
CZ299111B6 CZ20002563A CZ20002563A CZ299111B6 CZ 299111 B6 CZ299111 B6 CZ 299111B6 CZ 20002563 A CZ20002563 A CZ 20002563A CZ 20002563 A CZ20002563 A CZ 20002563A CZ 299111 B6 CZ299111 B6 CZ 299111B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
healds
heald
heddle
beams
warp threads
Prior art date
Application number
CZ20002563A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20002563A3 (cs
Inventor
Baumann@Hans
Mettler@Franz
Original Assignee
Grob Horgen Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Grob Horgen Ag filed Critical Grob Horgen Ag
Publication of CZ20002563A3 publication Critical patent/CZ20002563A3/cs
Publication of CZ299111B6 publication Critical patent/CZ299111B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03CSHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
    • D03C9/00Healds; Heald frames
    • D03C9/02Healds

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Auxiliary Weaving Apparatuses, Weavers' Tools, And Shuttles (AREA)

Abstract

Systém nitenek pro tkací stroje sestává z nitenek(51) a z horních a dolních nosníku (52, 53) nitenek urcených k upevnení na brdovém listu, na nichž jsou nitenky (51) serazeny. Nitenky (51) mají dve koncová ocka (56, 57), z nichž to koncové ocko (56), které se v brdovém listu nachází nad osnovními nitemi, obklopuje v podélném smeru nitenky (51) horní nosník (52) nitenek s menší vulí než to koncové ocko (57), které se nachází pod osnovními nitemi. Podle jedné varianty provedení mají horní nosník(52) nitenek a dolní nosník (53) nitenek rozdílnéprurezy, poprípade rozdílnou šírku.

Description

Vynález se týká systému nitěnek pro tkací stroje, sestávajícího z nitěnek a z horních a dolních nosníků nitěnek určených k upevnění na brdovém listu, na nichžjsou nitěnky seřazeny.
Dosavadní stav techniky
Nosníky nitěnek jsou s brdovými listy spojeny buď pevně nebo rozebíratelně a tvoří součást brdových listů. Jejich tvar, popřípadě jejich průřez, musí být funkčně přizpůsoben tvaru koncových oček nitěnek, protože nitěnky a nosníky nitěnek tvoří spolu jeden systém.
Doposud se prosadily, respektive zachovaly, tři systémy:
- nitěnky s koncovými očky tvaru písmene O (obr. 1)
- nitěnky s koncovými očky tvaru písmene J (obr. 2)
- nitěnky s koncovými očky tvaru písmene C (obr. 3)
U těchto běžných systémů je nosník nitěnek přizpůsobený nitěnce součástí systému. Všechny tři systémy mají určité výhody a nevýhody, a to vždy podle oblasti použití. Společné pro tyto systémy je, že nitěnky mají v důsledku velikosti koncových oček vůči nosníkům nitěnek velmi velkou vůli ve svém podélném směru. To má tu výhodu, že při výrobě jak nosníků nitěnek, tak i nitěnek, je možno pracovat s relativně velkými tolerancemi, což výrobu zlevňuje. Navíc je bez dalších opatření zajištěna snadná posouvatelnost nitěnek na nosnících nitěnek. To má význam především tam, kde se nitěnky pomocí strojů seřazují na nosnících nitěnek automaticky. Při tkaní umožňuje velká vůle mezi nitěnkami a nosníky nitěnek i velkou deformaci brdových listů, na nichž jsou nosníky nitěnek upevněny, aniž by kvůli tomu docházelo k přetrhávání nitěnek.
30
Při frekvencích otáčení obvyklých v současné době u nově instalovaných tkacích strojů se však tato vůle stále více projevuje jako nevýhodná. Zejména to spočívá v opotřebení koncových oček nitěnek, které nitěnky v několika měsících zeslabí tak, že se zlomí a způsobí poruchy tkaní. Většinou však již vadí otěr kovových částí. Může způsobit značné znečištění tkaniny, snižující její hodnotu. Dalším problémem, který je podporován velkou vůlí mezi nitěnkami a nosníky nitěnek, jsou šikmé polohy nitěnek při tkaní. Tyto šikmé polohy, které se často projevují ve formě vykyvování či kolébání, mají za následek přetržení osnovních nití.
Ve spise DE 195 48 176 bylo pro odstranění vykyvování navrženo vytvořit koncová očka nitěnek vůči nosníku nitěnek „bez vůle“. To sice nepochybně řeší určité problémy s opotřebením nebo brání nekontrolovatelnému vykyvování nitěnek. Toto řešení však není použitelné, protože nitěnky se musí pro seřazení na nosnících nitěnek posunovat. Důležitá je zejména posunovatelnost při použití automatického naváděcího stroje.
Omezení, avšak nikoli úplné odstranění, vůle nitěnek vůči nosníkům nitěnek řešení podstatně nepřiblížilo. Zárodek řešení je naznačen ve spise DE 40 23 572.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky odstraňuje systém nitěnek pro tkací stroje, sestávající z nitěnek a z horních a dolních nosníků nitěnek určených k upevnění na brdovém listu, na nichžjsou nitěnky seřazeny, podle vynálezu, jehož podstatou je, že nitěnky mají dvě koncová očka, z nichž to
-1 CZ 299111 B6 koncové očko, které se v brdovém listu nachází nad osnovními nitěmi, obklopuje v podélném směru nitěnky horní nosník nitěnek s menší vůlí než to koncové očko, které se nachází pod osnovními nitěmi.
To znamená, že nitěnky mají nyní různá koncová očka a podle jedné varianty provedení mohou být zkombinována s různými nosníky nitěnek.
Výhodná provedení takového systému nitěnek a nosníků nitěnek jsou popsána v závislých patentových nárocích.
Podstatným znakem nitěnek podle vynálezu je, že omezení vůle koncového očka v podélném směru nitěnek vůči nosníku nitěnek je provedeno pouze u koncového očka, které se ve tkacím stroji nachází nad osnovními nitěmi. Vůle je v tomto místě omezena například na minimálně 0,4 mm a maximálně asi 1,2 mm, přičemž výhodnou hodnotou je asi 0,8 mm, a přičemž z výrob15 nich důvodů je nutno akceptovat určitou toleranci ± 0,2 mm. Protože vzhledem k vůli, která v současné době činí obvykle 4,5 mm nebo i více milimetrů, dojde k podstatné změně, je podle vynálezu výhodné, když nosník nitěnek bude mít přizpůsobené rozměry. Nosník nitěnek se přizpůsobí nové vůli a optimalizuje z hlediska hmotnosti, to znamená, že jeho hmotnost se zmenší. Možná provedení jsou znázorněna na dále popsaných obr. 4-6. Horní nosník nitěnek má s výhodou rozměry 1,5 x 14 mm místo v současné době obvyklých rozměrů 1,7 x 22 mm, jak bude dále popsáno podle obr. 3.
Na rozdíl od horního koncového očka je dolní koncové očko provedeno větší a jeho vůle vůči nosníku nitěnek činí 1,5-5 mm. Podle vynálezu je navrženo přizpůsobovat vůli vlastnostem brdového listu stupňovitě po 1 mm. Čím pevnější v ohybu brdový list je, tím menší se může vůle zvolit, protože tato vůle slouží pouze tomu, aby při tkaní vyrovnávala, respektive zachycovala, ne přesně konstantní vzdálenost mezi horním nosníkem nitěnek a dolním nosníkem nitěnek na brdovém listu, aniž by docházelo ke zlomení nitěnek. Dolní nosník nitěnek má proto vědomě větší rozměry než horní nosník nitěnek. Důvod pro toto opatření spočívá v tom, že při velké vůli má relativní pohyb mezi nitěnkou a brdovým listem za následek otěr nosníku nitěnek i nitěnky. Zatímco nitěnka je levná a její výměna může být provedena relativně snadno, je nosník nitěnek poměrně drahý a jeho výměna často není možná. Proto by bylo nutno při velkém opotřebení vyměnit alespoň dolní nosnou tyč brdového listu společně s nosníkem nitěnek. Zvětšení rozměrů nosníku nitěnek umožňuje větší opotřebení před tím, než dojde k funkčnímu selhání. Vzhledem k neodstraňitelnému otěru, neboli opotřebení, dolního nosníku nitěnek je proto zvětšení jeho rozměrů výhodné.
Nitěnka vytvořená podle vynálezu má mezi horním koncovým očkem a horním nosníkem nitěnek ještě dostatečnou pohybovou volnost, aby mohla být při navádění posunována bez vzpříčení, a aby v průběhu tkaní snadno nedocházelo k nepravidelnostem při průchodu osnovních nití. Vůle je však dostatečně malá, takže kmitání brdového listu má za následek jen velmi malé relativní pohyby mezi nitěnkou a nosníkem nitěnek. Tím se otěr, neboli opotřebení, mezi nitěnkami a nosníkem nitěnek zmenší do té míry, že již nemůže docházet k nevýhodnému znečišťování tkaniny. Kromě toho se podstatně prodlouží životnost jak nitěnek, tak i nosníku nitěnek. Rovněž boční kolébavé pohyby ve smyslu vykyvování neboli zaujímání šikmých poloh nitěnek se spolehlivě odstraní, aniž by bylo kvůli tomu nutno zajistit vedení nitěnek bez vůle. Velká vůle dolního koncového očka vůči dolnímu nosníku nitěnek však přesto umožňuje použití dosavadních konstrukcí brdových listů, které jsou málo tuhé v ohybu, s tímto systémem podle vynálezu. Případný otěr, k němuž stále ještě může dojít, se přemístil mimo brdový list a není tedy již nebezpečný. Příležitostná náhrada v důsledku opotřebení je proto omezena pouze na nitěnky a, popřípadě, ve velkých časových úsecích, na dolní nosníky nitěnek. Vyrobená tkanina však může být přesto použita jako tkanina první jakosti, protože znečištění vzniklé v důsledku otěru horního nosníku nitěnek je velmi malé a sotva dokazatelné. Volbou moderní konstrukce brdového listu,
-2CZ 299111 B6 tuhé v ohybu, umožňuje systém nitěnek podle vynálezu odstranit i nevýhodu vzniklou otěrem či opotřebením dolního nosníku nitěnek, protože potom se může pracovat i na dolním nosníku nitěnek s malou vůlí, a proto s menším opotřebením.
Na přechodnou dobu je postačující provedení podle dále popsaných obr. 8 nebo obr. 9, aby bylo možno použít již existující brdové listy a jejich nosníky nitěnek. Tím se sice nemůže zcela odstranit předčasné opotřebení nitěnek a nosníku nitěnek, avšak již menší vůle mezi horním koncovým očkem nitěnek a horním nosníkem nitěnek zcela odstraní vznik nekontrolovatelných vibrací. Již tím se podstatně sníží opotřebení dolních koncových oček. Proto je dosaženo již ío nej důležitější výhody, totiž zabránění podstatného otěru mezi horním koncovým očkem nitěnky a nosníkem nitěnky, čímž je opět umožněna výroba bezchybné tkaniny i při velmi velkých rychlostech tkaní.
Dalšího vylepšení snížení opotřebování je možno dosáhnout tehdy, když se nitěnky nebo nosníky nitěnek nebo oba opatří povlaky snižujícími opotřebení. Tyto povlaky jsou doporučovány zejména proto, že možnosti volby materiálu jsou velmi omezené. Toto omezení vyplývá například z výrobního procesu nitěnek, které se vyrábějí vystřihováním, aby výroba byla co nejlevnější. Kdyby se použil podstatně tvrdší materiál, aby se opotřebení dále snížilo, možnost vystřihování nitěnek by se podstatně zhoršila. Proto se spíše doporučuje upravit až hotové nitěnky nebo nosní20 ky nitěnek tak, aby lépe odolávaly opotřebení. Tato úprava se může provádět například nanášením povlaků podle takzvané technologie PVD a CVD (Physical und Chemical vaport deposition fyzikální a chemické pokovování srážením kovových par). Protože tyto povlaky mají i schopnost vyhlazování povrchu, je jimi výhodně ovlivněno posunování nitěnek na nosníku nitěnek.
Protože alespoň v průběhu zaváděcí fáze systému nitěnek podle vynálezu se ve stejné tkalcovně budou používat ještě současné systémy, nabízí se možnost zavedení znaků, které umožňují automatické rozlišení obou systémů. S výhodou by se v současné době používaný střechovitý tvar nebo zvlněný tvar horního koncového očka změnil. Mohlo by se to provést například konkávním provedením, čímž by se oproti dnešním poměrům změnila vzdálenost mezi vnějším koncem nitěnky a horním koncem koncového očka. Takové nitěnky by byly pro lidské oko snadno rozlišitelné, přičemž však by byly rozpoznatelné i mechanickým zkušebním zařízením nebo elektrooptickou kontrolou. Odpovídající zařízení by s výhodou bylo umístěno na automatickém naváděcím stroji, čímž by se spolehlivě zabránilo nežádoucímu promíchání nitěnek podle dosavadních systémů a nitěnek podle systému podle vynálezu.
Vychází se z toho, že již existující automatické naváděcí stroje by se přizpůsobily i na použití s novým systémem nitěnek. Proto by se i nitěnky systému podle vynálezu opatřily například známými vyraženými znaky, jako je tomu již u známých automatických naváděcích strojů.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na příkladném provedení podle přiložených výkresů, na nichž obr. 1 -3 znázorňují provedení známých v současné době používaných systémů nitěnek pro širo45 ké tkací stroje, přičemž jak koncová očka nitěnek, tak i nosníky nitěnek, mají nahoře i dole vždy stejné rozměry i průřezy, obr. 4-6 různá provedení systémů nitěnek podle vynálezu, podobná systému nitěnek znázorněnému na obr. 1-3, obr. 7 další systém nitěnek podle vynálezu se dvěma různými průřezy nosníků nitěnek pro tkalcovny na stříž a obr. 8 a 9 další systémy nitěnek podle vynálezu, určené zejména pro použití sjiž existujícími brdovými listy.
-3 CZ 299111 B6
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 znázorňuje běžnou nitěnku 1 s takzvanými uzavřenými koncovými očky 4 a 5 ve tvaru písmene O s nosníky 2, 3 nitěnek. Rozměry horního nosníku 2 nitěnek a dolního nosníku 3 nitěnek jsou stejné, stejně jako rozměry horního otvoru 6 horního koncového očka 4 a dolního otvoru 7 dolního koncového očka 5. Vůle mezi otvorem 6, 7 a nosníkem 2, 3 nitěnek činí podle výrobce nahoře i dole asi 4,5 mm. Osnovní nit prochází niťovým očkem 8, umístěným ve střední ío části nitěnky 1, většinou uprostřed nebo mírně nad středem.
Na obr. 3 je znázorněna známá nitěnka 21 s koncovými očky 24, 25 takzvaného otevřeného tvaru písmene C s nosníky 22, 23 nitěnek. Rozměry horního nosníku 22 nitěnek a dolního nosníku 23 nitěnek jsou stejné, stejně jako rozměry horního otvoru 26 horního koncového očka 24 a dolního otvoru 27 dolního koncového očka 25. Vůle mezi otvorem 26, 27 a nosníkem 22, 23 nitěnek činí podle výrobce nahoře i dole asi 4,5 mm. Osnovní nit prochází niťovým očkem 28, umístěným ve střední části nitěnky 21, většinou uprostřed nebo mírně nad středem.
Na obr, 4 je znázorněn systém nitěnek 31 podle vynálezu s koncovými očky 34, 35 takzvaného uzavřeného tvaru písmene O. Horní otvor 36 horního koncového očka 34 nitěnky 31 podle vynálezu obklopuje horní nosník 32 nitěnek, provedený podle vynálezu s malými rozměry a s optimalizovanou nižší hmotností, s vůlí asi 0,8 mm. Dolní nosník 33 nitěnek je proveden podstatně větší a vůči dolnímu otvoru 37 dolního koncového očka 35 má vůli asi 5 mm. Osnovní nit je vedena niťovým očkem 38.
Na obr. 5 je znázorněn systém nitěnek 41 podle vynálezu s koncovými očky 44, 45 takzvaného otevřeného tvaru písmene J. Horní otvor 46 horního koncového očka 44 nitěnky 41 podle vynálezu obklopuje horní nosník 42 nitěnek, provedený podle vynálezu s malými rozměry a s optimalizovanou nižší hmotností, s vůlí asi 0,8 mm. Dolní nosník 43 nitěnek je proveden podstatně větší a vůči dolnímu otvoru 47 dolního koncového očka 45 má vůli asi 5 mm. Osnovní nit je vedena niťovým očkem 48.
Na obr. 6 je znázorněn systém nitěnek 51 podle vynálezu s koncovými očky 54, 55 takzvaného otevřeného tvaru písmene C. Horní otvor 56 horního koncového očka 54 nitěnky 51 podle vyná35 lezu obklopuje horní nosník 52 nitěnek, provedený podle vynálezu s malými rozměry a s optimalizovanou nižší hmotností, s vůlí asi 0,8 mm. Dolní nosník 53 nitěnek je proveden podstatně větší a vůči dolnímu otvoru 57 dolního koncového očka 55 má vůli asi 5 mm. Osnovní nit je vedena niťovým očkem 58.
Na obr. 7 je znázorněn systém nitěnek 61 podle vynálezu se dvěma různými průřezy nosníků 62, 63 nitěnek pro tkalcovnu na stříž. Nitěnka 61 provedená podle vynálezu má na horním koncovém očku 64 otvor 66 s vnitřním tvarem na způsob otevřeného tvaru písmene J a obklopuje horní nosník 62 nitěnek s vůlí asi 0,8 mm, jehož tvar rovněž odpovídá takzvanému otevřenému tvaru písmene J. Dolní koncové očko 65, které obklopuje dolní nosník 63 nitěnek s vůlí asi 5 mm, je vnitřním tvarem svého otvoru 67 přizpůsobené tvaru dolního nosníku 63 nitěnek a odpovídá takzvaného otevřenému tvaru písmene C.
V extrémním případě systému nitěnek stále ještě podle vynálezu existuje doporučované provedení vhodné pro tkalcovny na stříž, neboli střížové vlákno, u něhož má horní nosník nitěnek tvar podle obr. 5 a dolní nosník nitěnek tvar podle obr. 6. Takto vzniklá nitěnka je znázorněna na obr. 7. Tato nitěnka má tu výhodu, že v oblasti horního koncového očka nemůže docházet k hromadění vláken. Tím jsou v oblasti dolního koncového očka navzájem zkombinovány lepší vlastnosti týkající se vedení nitěnky s průřezem nosníku nitěnek oválného tvaru.
-4CZ 299111 B6
Na obr. 8 je znázorněna nitěnka 71 podle vynálezu s koncovými očky 74, 75 takzvaného otevřeného tvaru písmene C, určená pro použití s již existujícími brdovými listy. Horní nosník 72 nitěnek, který odpovídá normám, je obklopen vnitřním tvarem otvoru 76 horního koncového očka 74 s vůlí asi 0,8 mm. Naproti tomu je dolní nosník 73 nitěnek, jehož provedení rovněž odpovídá normám, obklopen vnitřním tvarem otvoru 77 dolního koncového očka 75 s vůlí asi 5 mm. Osnovní nit je vedena niťovým očkem 78.
Na obr. 9 je znázorněna nitěnka 81 podle vynálezu s koncovými očky 84, 85 takzvaného otevřeného tvaru písmene J, určená pro použití s již existujícími brdovými listy. Horní nosník 82 ío nitěnek, který odpovídá normám, je obklopen vnitřním tvarem otvoru 86 horního koncového očka 84 s vůlí asi 0,8 mm. Naproti tomu je dolní nosník 83 nitěnek, jehož provedení rovněž odpovídá normám, obklopen vnitřním tvarem otvoru 87 dolního koncového očka 85 s vůlí asi mm. Osnovní nit je vedena niťovým očkem 88.
Systémy nitěnek podle vynálezu, znázorněné na obr. 4-9, představují pouze příkladná provedení, a nikoli konečnou volbu, variant provedení. V úvahu samozřejmě připadají další kombinace různě vytvořených koncových oček s různě vytvořenými nosníky nitěnek, popřípadě s různými tvary nosníků nitěnek. Je zejména rovněž možné vyrobit jak nitěnky, tak i nosníky nitěnek, buď z kovového materiálu, jakým je nerezavějící ocel nebo hliník, nebo z polymemího materiálu, jakým je zejména vyztužený polymer. V případě použití polymemího materiálu jsou vhodné zejména plasty vyztužené vlákny, jakými jsou například takzvané plasty vyztužené uhlíkovými nebo aramidovými vlákny. Volba vhodného materiálu však není podstatná, protože důležité je tvarové provedení koncových oček zkombinované popřípadě s různým tvarovým provedením nosníků nitěnek.

Claims (12)

1. Systém nitěnek pro tkací stroje, sestávající z nitěnek (31,41, 51,61,71, 81)az horních a dolních nosníků (32, 42, 52, 62, 72, 82, 33, 43, 53, 63, 73, 83) nitěnek určených k upevnění na brdovém listu, na nichž jsou nitěnky (31, 41, 51, 61, 71, 81) seřazeny, vyznačující se
35 t í m , že nitěnky (31, 41, 51, 61, 71, 81) mají dvě koncová očka (34, 44, 54, 64, 74, 84, 35, 45, 55, 65, 75, 85), z nichž to koncové očko (34, 44, 54, 64, 74, 84), které se v brdovém listu nachází nad osnovními nitěmi, obklopuje v podélném směru nitěnky (31,41, 51, 61, 71, 81) horní nosník (32, 42, 52, 62, 72, 82) nitěnek s menší vůlí než to koncové očko (35, 45, 55, 65, 75, 85), které se nachází pod osnovními nitěmi.
2. Systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že horní nosník (32, 42, 52, 62, 72, 82) nitěnek a dolní nosník (33, 43, 53, 63, 73, 83) nitěnek mají vždy rozdílné průřezy, popřípadě rozdílnou šířku.
45
3. Systém podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že koncové očko (34, 44, 54,
64, 74, 84) nitěnek nacházející se nad osnovními nitěmi obklopuje příslušný nosník (32, 42, 52, 62, 72, 82) nitěnek s vůlí 0,4 až maximálně 1,2 mm, zejména 0,8 mm.
4. Systém podle jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že koncové očko (35,
50 45 , 55, 65, 75, 85) nitěnek nacházející se pod osnovními nitěmi obklopuje příslušný nosník (33,
43, 53, 63, 73, 83) nitěnek s vůlí asi 1,5 mm až 6,5 mm, zejména 5 mm.
-5CZ 299111 B6
5. Systém podle jednoho z nároků 1 až 4, vy z n a č uj í c í se t í m , že nosník (32, 42, 52, 62, 72, 82) nitěnek nacházející se nad osnovními nitěmi má vůči nosníku (33, 43, 53, 63, 73, 83) nitěnek nacházejícímu se pod osnovními nitěmi menší průřez, popřípadě menší šířku.
5
6. Systém podle jednoho z nároků laž5, vyznačující se tím, že oba nosníky (32,
42, 52, 62, 72, 82, 33, 43, 53, 63, 73, 83) nitěnek mají rozdílné tvary průřezu.
7. Systém podle jednoho z nároků 1 nebo 3 nebo 4, vyznačující se tím, že zejména pro použití na již existujících brdových listech jsou průřezy nosníků (32, 42, 52, 62, 72, 82, 33, ío 43, 53, 63, 73, 83) nitěnek nacházejících se nad a pod osnovními nitěmi stejné.
8. Systém podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že nitěnky (31, 41, 51,61,71, 81) jsou provedeny z kovového materiálu, zejména oceli nebo hliníku.
15
9. Systém podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že nitěnky (31, 41,
51, 61, 71, 81) jsou provedeny z polymemího materiálu, zejména z vyztuženého polymeru.
10. Systém podle jednoho z nároků laž9, vyznačující se tím, že nosníky (32, 42,
52, 62, 72, 82, 33, 43, 53, 63, 73, 83) nitěnek jsou provedeny z kovového materiálu, zejména 20 oceli nebo hliníku.
11. Systém podle jednoho z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že nosníky (32, 42, 52, 62, 72, 82, 33, 43, 53, 63, 73, 83) nitěnek jsou provedeny z polymemího materiálu, zejména z vyztuženého polymeru.
12. Systém podle jednoho z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že nitěnky (31, 41,
51, 61, 71, 81) jsou zcela nebo částečně opatřeny povlaky snižujícími opotřebení a usnadňujícími posunování nitěnek (31, 41, 51, 61, 71, 81).
30 13. Systém podle jednoho z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že nosníky (32, 42,
52, 62, 72, 82, 33, 43, 53, 63, 73, 83) nitěnek jsou zcela nebo částečně opatřeny povlaky snižujícími opotřebení a usnadňujícími posunování nitěnek (31,41, 51, 61, 71, 81), vytvořenými například fyzikálním vakuovým naparováním nebo chemickým vakuovým naparováním.
CZ20002563A 1999-07-13 2000-07-11 Systém nitenek CZ299111B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19932685A DE19932685A1 (de) 1999-07-13 1999-07-13 Weblitzensystem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20002563A3 CZ20002563A3 (cs) 2001-02-14
CZ299111B6 true CZ299111B6 (cs) 2008-04-23

Family

ID=7914597

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20002563A CZ299111B6 (cs) 1999-07-13 2000-07-11 Systém nitenek

Country Status (7)

Country Link
US (1) US6230756B1 (cs)
JP (1) JP2001040543A (cs)
BE (1) BE1014165A5 (cs)
CZ (1) CZ299111B6 (cs)
DE (1) DE19932685A1 (cs)
FR (1) FR2796402B1 (cs)
IT (1) IT1318096B1 (cs)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10206130B4 (de) * 2002-02-14 2016-09-01 Groz-Beckert Kg Webschaft mit mindestens einer Weblitze
KR20030089121A (ko) * 2002-05-16 2003-11-21 젯트기연 주식회사 프레스금형을 이용하여 제작한 합성수지재 종광의제조장치 및 그 종광
BE1015131A5 (nl) * 2002-10-04 2004-10-05 Wiele Michel Van De Nv Werkwijze voor het vervaardigen van componenten bestaande uit een geheel.
FR2849067B1 (fr) * 2002-12-24 2005-04-29 Staubli Sa Ets Lisse, cadre de lisses et metier a tisser equipe d'un tel cadre
DE10330304B4 (de) * 2003-06-17 2005-10-27 Groz-Beckert Kg Verbesserte Weblitze
DE10329219B4 (de) * 2003-06-28 2007-04-05 Groz-Beckert Kg Schaftstab mit beweglichem Litzendämpfungselement
FR2857675B1 (fr) * 2003-07-18 2006-01-13 Staubli Sa Ets Cadre lisses et metier a tisser pourvu d'au moins un tel cadre
DE10342577B4 (de) * 2003-09-15 2005-07-21 Groz-Beckert Kg Litze mit vermindertem Spiel
DE102005033175B3 (de) * 2005-07-13 2006-11-30 Groz-Beckert Kg Weblitze, insbesondere für schnell laufende Webmaschinen
US20070079887A1 (en) * 2005-10-10 2007-04-12 Gtp Greenville, Inc. Plastic heddle
DE502005009281D1 (de) * 2005-12-08 2010-05-06 Groz Beckert Kg Weblitze für bandartige Kettfäden
EP1908863B1 (de) * 2006-10-06 2009-04-08 Groz-Beckert KG Weblitze für Jacquardwebmaschine
DE102007017449A1 (de) * 2007-04-02 2008-10-09 Picanol N.V. Kunststoffwebelement
DE502007004263D1 (de) * 2007-07-26 2010-08-12 Groz Beckert Kg Schmale gekröpfte Weblitze
DE102007060491A1 (de) 2007-12-05 2009-06-10 Picanol N.V. Beschichtetes Webelement und Verfahren zur Herstellung
EP2505701B1 (de) * 2011-03-28 2014-12-31 Groz-Beckert KG Mehrkomponenten-Kunststofflitze und Verfahren zu deren Herstellung
US8944116B2 (en) 2013-03-07 2015-02-03 Rome Division Rummel Fibre Co., Inc. Leno heddle

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ280208B6 (cs) * 1990-11-08 1995-12-13 Grob And Co. Aktiengesellschaft Nitěnka
DE19548176C1 (de) * 1995-12-22 1996-08-14 Schmeing Gmbh & Co Weblitze
US5816294A (en) * 1994-08-25 1998-10-06 Textilma Ag Heddle slide bar arrangement in a weaving machine shaft device

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH518387A (de) * 1970-01-05 1972-01-31 Grob & Co Ag Reihe von Webelitzen aus bandförmigem Material
US4106529A (en) * 1976-10-22 1978-08-15 Steel Heddle Manufacturing Company Heddle frame
US4476900A (en) * 1982-01-27 1984-10-16 Steel Heddle Manufacturing Company Composite heddle rod
JPH0615733B2 (ja) * 1985-06-29 1994-03-02 株式会社東芝 ヘルド
JPH06104947B2 (ja) * 1988-04-28 1994-12-21 シーケーデイ株式会社 織機の綜絖等の分離装置
DE8807218U1 (de) * 1988-06-03 1988-08-18 Klöcker-Entwicklungs-GmbH, 4280 Borken Litze, insbesondere Hebelitze mit endseitig jeweils einem Befestigungsteil zur Befestigung an den wechselseitig bewegten Webschäften
US5052446A (en) * 1989-06-12 1991-10-01 Sulzer Brothers Limited Thermoplastic heddle with braided fiber tube reinforcement
JPH0754306Y2 (ja) * 1990-03-30 1995-12-18 グロブ・アンド・カムパニー・アクチエンゲゼルシヤフト ヘルド
EP0485633A4 (en) * 1990-06-05 1992-11-19 Washi Kosan Co., Ltd. Tool for knitting, weaving, and sewing machines
DE4023512C1 (cs) * 1990-07-24 1991-12-12 Grob & Co Ag, Horgen, Zuerich, Ch
JPH0676379U (ja) * 1993-04-12 1994-10-28 ナンカイ工業株式会社 騒音防止形ヘルドフレーム
JPH0987810A (ja) * 1995-09-27 1997-03-31 Nikko Kinzoku Kk 自動織機部品用Fe−Cr−Ni系合金
BE1010007A3 (nl) * 1996-01-19 1997-11-04 Picanol Nv Weefkader voor weefmachines.
DE19800811B4 (de) * 1998-01-12 2009-06-04 Grob Textile Ag Weblitze
DE19917868B4 (de) * 1999-04-20 2007-05-10 Grob Horgen Ag Weblitzen für paarweisen Einsatz

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ280208B6 (cs) * 1990-11-08 1995-12-13 Grob And Co. Aktiengesellschaft Nitěnka
US5816294A (en) * 1994-08-25 1998-10-06 Textilma Ag Heddle slide bar arrangement in a weaving machine shaft device
DE19548176C1 (de) * 1995-12-22 1996-08-14 Schmeing Gmbh & Co Weblitze

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20002563A3 (cs) 2001-02-14
IT1318096B1 (it) 2003-07-23
ITMI20001485A0 (it) 2000-06-30
DE19932685A1 (de) 2001-01-18
US6230756B1 (en) 2001-05-15
JP2001040543A (ja) 2001-02-13
FR2796402B1 (fr) 2004-01-16
BE1014165A5 (fr) 2003-06-03
ITMI20001485A1 (it) 2001-12-30
FR2796402A1 (fr) 2001-01-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ299111B6 (cs) Systém nitenek
CN1982517B (zh) 用于条形经线的综片
US5052446A (en) Thermoplastic heddle with braided fiber tube reinforcement
CN110997997B (zh) 圆织机
CZ280787B6 (cs) Nitěnka
CS254976B2 (en) Circular loom
CN107923086B (zh) 织梭
CN211947383U (zh) 一种织机用提综连杆及开口机构
CN102912536A (zh) 一种高速织机的后梁调整装置
CN101387028A (zh) 控制双地毯编织机的综框运动的方法
CZ279511B6 (cs) Nitěnka
CN209456649U (zh) 一种纺织机碳纤综框
CN213476230U (zh) 用于织机的综框
CN215103789U (zh) 一种剑杆织机综框的侧挡结构
TW201908559A (zh) 圓形織機
WO2023115091A1 (de) Rundwebmaschine
PL120714B1 (en) Method of weaving and machine thereforu sposobu
KR20040038789A (ko) 소극 도비 드로잉 기구 및 이러한 기구가 장착된 직기
KR20130044157A (ko) 스레드-친화형 스레드 아이를 갖는 종광
JP4367851B2 (ja) 経糸規制部材を備えた織機
JPH0638125Y2 (ja) 織機における開口装置
EP3284852B1 (de) Vorrichtung zur regulierung der fadenspannung
CZ19192U1 (cs) Nitěnka pro tkací stroj
CS269688A3 (en) Knitting machine with at least one needle carrier
SK672001A3 (en) Leno heddle

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20130711