CZ286600B6 - Nové akaricidně účinné deriváty tetrazinů, způsob jejich přípravy a akaricidní prostředky je obsahující - Google Patents

Nové akaricidně účinné deriváty tetrazinů, způsob jejich přípravy a akaricidní prostředky je obsahující Download PDF

Info

Publication number
CZ286600B6
CZ286600B6 CZ19941725A CZ172594A CZ286600B6 CZ 286600 B6 CZ286600 B6 CZ 286600B6 CZ 19941725 A CZ19941725 A CZ 19941725A CZ 172594 A CZ172594 A CZ 172594A CZ 286600 B6 CZ286600 B6 CZ 286600B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tetrazine
formula
disubstituted
hydrazine
defined above
Prior art date
Application number
CZ19941725A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ172594A3 (en
Inventor
Janis Hajimichael
Sándor Dr. Botár
Edit Bleicher
László Dr. Pap
István Dr. Székely
Katalin Mármarosi
János Ori
Original Assignee
Chinoin Gyógyszer és Vegyészeti Termékek Gyára Rt.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chinoin Gyógyszer és Vegyészeti Termékek Gyára Rt. filed Critical Chinoin Gyógyszer és Vegyészeti Termékek Gyára Rt.
Publication of CZ172594A3 publication Critical patent/CZ172594A3/cs
Publication of CZ286600B6 publication Critical patent/CZ286600B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D257/00Heterocyclic compounds containing rings having four nitrogen atoms as the only ring hetero atoms
    • C07D257/02Heterocyclic compounds containing rings having four nitrogen atoms as the only ring hetero atoms not condensed with other rings
    • C07D257/08Six-membered rings
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N43/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
    • A01N43/713Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with four or more nitrogen atoms as the only ring hetero atoms

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)

Abstract

Jsou popsány deriváty tetrazinu obecného vzorce I, ve kterém X znamená fluor, chlor nebo brom, a Y znamená vodík nebo fluor, jakož i prostředky, které je obsahují a mají akaricidní, larvicidní a ovicidní účinky. Jsou obzvláště vhodné k potírání roztočů z rodu Tetranychus. Popsány jsou rovněž způsoby přípravy derivátů obecného vzorce I a) reakcí substituovaného bis-azinu obecného vzorce II s hydrazinem nebo jeho hydrátem, vzniklý 3,6-disubstituovaný, 1,2-dihydro-1,2,4,5-tetrazin se oxiduje, nebo b) se derivát 1,3,4-thiadiazolu obecného vzorce V nechá reagovat s alkylsulfátem, na vzniklou thiadiazolovou sůl se působí hydrazinem nebo jeho hydrátem a vzniklý 3,6-disubstituovaný, 1,2-dihydro-1,2,4,5-tetrazin se oxiduje, nebo c) se oxiduje 3,6-disubstituovaný derivát 1,2-dihydro-1,2,4,5-tetrazinu.ŕ

Description

Nové akaricidně účinné deriváty tetrazinu, způsob jejich přípravy a akaricidní prostředky je obsahující
Oblast techniky
Vynález se týká nových derivátů tetrazinu a způsobu jejich přípravy, akaricidních prostředků je obsahujících jakož i přípravy těchto prostředků. Sloučeniny podle vynálezu jsou účinné proti roztočům, jejich larvám a zejména proti jejich vajíčkům.
Dosavadní stav techniky
Je známo, že fytofágní roztoči jsou pravděpodobně nejzhoubnější škůdci napadající rostliny pěstované pro potravu, průmyslové použití a pro okrasu, jakož i uskladněné plodiny, zatímco ektoparazitičtí roztoči jsou velmi nebezpeční s hlediska humánní a veterinární hygieny. Ztráty způsobené fytofágními roztoči a důležitost ochrany proti nim prudce vzrostly. Toto má v podstatě dvě příčiny:
1) Počet nepřátel roztočů a organismů na nich parazitujících, které udržují populaci roztočů pod hranicí únosnosti škod způsobených roztoči, se snížil používáním neselektivních insekticidů.
2) Následkem velkého počtu generací roztočů a jejich přizpůsobivosti se u nich vytváří resistence během poměrně krátké doby.
Typickými představiteli škodlivých druhů roztočů jsou: sviluška snovací (Tetranychus urticae), prašivka králičí (Psoroptes cuniculi), Tetranychus cinnabarinus, a jiné dále uvedené druhy.
Vzhledem ke zvyšujícím se ztrátám způsobených roztoči se ukázala potřeba vyvinout vysoce účinné specificky působící akaricidy. Proto byl na různých výzkumných pracovištích syntetizován velký počet derivátů tetrazinu (viz zveřejněné evropské patentové přihlášky č. 5912, 29657 a 248 466 jakož i maďarský patentový spis č. 184 684).
Ve zveřejněné evropské patentové přihlášce č. 5912 se popisuje několik 3,6-bis-(2-halogenfenyl)-l,2,4,5-tetrazinů a 3,6-bis-(2-halogenfenyl)-l,2-dihydro-l,2,4,5-tetrazinů, kde halogeny, ať již jsou stejné nebo různé v téže sloučenině, mohou být fluor, chlor nebo brom. Ve zveřejněné evropské patentové přihlášce č. 29 657 je dále uvedena řada jiných 3,6-bis(2-halogenfenyl-l,2,4,5-tetrazinů a 3-(2,5-dichlorfenyl)-6-(2-chlorfenyl)-l,2,4,5-tetrazin. Z těchto sloučenin se 3,6-bis-(2-chlorfenyl)-l,2,4,5-tetrazin, popsaný ve zveřejněné evropské patentové přihlášce č. 5912, stal komerčně dostupný pod obchodním označením ApoIloR (clofentezine; Pesticide Manual 1987, str. 188). Zatímco clofentezine je neúčinný proti dospělým jedincům a nymfám jakožto vývojovým formám roztočů, je selektivně ovicidní sloučeninou. Z jeho výhodných vlastností je nutno uvést, že je selektivní (následkem nového mechanismu jeho působení), vysoce účinný, netoxický vůči teplokrevným druhům, má prodlouženou dobu účinku a je v podstatě bezpečný užitkovým živým organismům (Entomophaga 36, str. 55 až 67 (1991)).
Avšak, přes mnohé výhodné vlastnosti clofentezinu, je též známo, že jeho účinek je dotykový, není absorbován skrze list a tím je neúčinný proti nepostříkaným vajíčkům roztočů, přítomným například na spodním povrchu listu (Pestic. Sci. 18, str. 179 až 190 (1987)).
Prakticky v žádném případě nedochází k úplnému pokrytí listů při postřiku. Proto jsou jedině prostředky, které mohou proniknout do rostliny a pak být dopraveny na patřičné místo, účinné
-1 CZ 286600 B6 proti škůdcům, kteří jsou dosud ve skryté životní formě nebo kteří se nacházejí v klidovém nepohyblivém stavu na bezpečném místě.
Vzhledem k výše uvedenému si vynález kladl za cíl, vyvinout ovicidně účinný akaricid, který zatímco bude mít výhodné vlastnosti clofentezinu — bude nadto vykazovat vynikající translaminámí účinek.
Podstata vynálezu
Byla proto syntetizována celá řada nových derivátů tetrazinu a byl zjišťován vliv modifikování jejich molekulární struktury na translaminámí akaricidní účinek, zejména pak na ovicidní účinek.
Přitom bylo zjištěno, že deriváty 3,6-difenyl-l,2,4,5-tetrazinu obecného vzorce I
F ve kterém
X znamená fluor, chlor nebo brom, a
Y znamená fluor nebo vodík, substituované fluorem, chlorem nebo bromem, v poloze ortho a obsahující fluor nebo vodík v poloze ortho' 3-fenylové skupiny, a dále substituované fluorem jak v poloze ortho, tak v poloze ortho' 6-fenylové skupiny, mají kromě svého silnějšího, jim vlastního účinku ještě v podstatě novou vlastnost, tj. translaminámí účinnost. Tato další vlastnost má rozhodující důležitost pro jejich praktické využití. Výhodnými představiteli sloučenin obecného vzorce I jsou 3—(2— bromfenyl)-6--(2,6-difluorfenyl)-l,2,4,5-tetrazin, 3,6-bis(2,6-difluorfenyl)-l,2,4,5-tetrazin a 3-(2-chlorfenyl)-6-(2,6-difluorfenyl)-l,2,4,5-tetrazin, jakož i jejich tautomery.
Nadto mají sloučeniny obecného vzorce I podle vynálezu též systemický účinek, k němuž dochází po jejich absorbování kořeny a dopravě do výhonků.
Výhody sloučeniny obecného vzorce I podle vynálezu je možno shrnout, jak dále uvedeno, aniž by však byly omezeny na tento výčet:
1) Jejich vysoká účinnost vyúsťuje v nižší specifickou dávku a menší zatížení životního prostředí.
2) Vzhledem k jejich vynikající translaminámí účinnosti jsou zničena též vajíčka, jež postřik nezasáhl.
3) Vzhledem k jejich vynikající transovariální účinnosti se v samičkách přijímajících potravu vyvinou sterulní vajíčka.
-2CZ 286600 B6
4) Jejich systemický účinek má za následek výrazné rozšíření spektra účinku a tím i rozsahu jejich použití.
5) Vzhledem k delšímu trvání účinku a transovariální účinnosti je možno stanovit vhodněji dobu optimální ochrany z technologického hlediska.
6) Vzhledem ke svému transovariálnímu účinku jsou vhodné pro vyvinutí postupů k ochraně rostlin (například ochranu po sklizni), šetřících životní prostředí.
Sloučeniny obecného vzorce I nebo prostředky je obsahující skýtají vynikající výsledky proti svilušce snovací (Tetranychus urticae), Tetranychus cinnabarinus, Tetranychus viennensis, Panonychus ulmi, a druhům Bryobia a Schizotetranychus náležejícím do rodu Tetranychus, právě tak jako proti mnoha druhům náležejícím do rodů Eriophydae a Tenuipalpidae; dále je možno jich s dobrými výsledky použít ve všech oblastech, kde hrozí ztráty způsobené roztoči, například na ochranu skladů, nebo v oblasti humánní a veterinární hygieny. Pokud jde o posledně uvedené oblasti, jsou obtížnějšími škůdci například druhy Boophilus, Dermacentor, Ixodes, Rhipicephalus, Psoroptes a Sarcoptes.
Sloučeniny obecného vzorce I podle vynálezu lze zpracovat na prostředky postupy běžně známými pro přípravu prostředků na ochranu rostlin, pesticidních prostředků a veterinárních hygienických prostředků, které lze stejně aplikovat na rostliny, uskladněné plodiny, půdu a hospodářská zvířata.
Tyto sloučeniny jsou rozpustné například v rozpouštědlech nemísících se s vodou, jako jsou vysokovroucí uhlovodíky (například xylen), jakožto nosičích obsahujících vhodná emulgační činidla; tím se tyto prostředky, po vnesení do vody, chovají jako samoemulgující oleje.
Alternativně mohou být substituované tetraziny smíseny se smáčedlem a popřípadě s tuhým nosičem, čímž se získají smáčitelné prášky, které jsou rozpustné nebo dispergovatelné ve vodě, nebo mohou být též přidány k tuhým nosičům, čímž se připraví tuhé produkty.
Vodný suspenzní koncentrát lze též připravit semletím účinné složky s vodou, smáčedlem a suspenzním činidlem.
Podle typu může povrchově aktivní látka být iontová, aniontová nebo kationtová.
Výhodnými povrchově aktivními látkami jsou například ethoxylované sulfáty mastných alkoholů, ligninsulfonáty, alkylarylsulfonáty, kondenzáty solí sulfonovaného naftalenu s formaldehydem, kondenzáty solí sulfonovaného fenolu s formaldehydem, oleyl-N-methyltaurid sodný, dialkylsulfosukcináty, alkylfenylethoxyláty a mastné alkylethoxyláty.
Kromě substituovaných tetrazinů mohou prostředky podle vynálezu obsahovat též jiné účinné složky, například insekticidní, akaricidní, ovicidní, baktericidní nebo fungicidní látky.
Prostředky obsahující účinné složky obecného vzorce I se mohou používat na jakémkoliv místě zamořeném roztoči nebo tam, kde jsou přítomna vajíčka nebo larvy roztočů, nebo kde je možno jejich výskyt očekávat. Prostředky podle vynálezu se mohou aplikovat například na rostliny, zvířata nebo na půdu.
Rostliny, které je možno ošetřit prostředky podle vynálezu, jsou například různé druhy obilí, rostliny pěstované na plantážích a okrasné rostliny, jako jsou bavlník, tabák, rýže, ovocné stromy, například jabloně, hrušně, meruňky, broskvoně, citrusovníky, kukuřice, ječmen nebo pšenice, fazole, boby, cukrová řepa, brambory nebo mrkev, dále skleníkové rostliny a jiné plodiny, například pepř, rajská jablíčka, okurky, melouny a jahody.
-3CZ 286600 B6
Pro jednotlivá použití se prostředky podle vynálezu obsahující sloučeniny obecného vzorce I používají v různých množstvích. Tak je možno pro aplikaci na rostliny použít tyto prostředky v množství od 17 do 1120 g na 1 hektar (g/ha), nebo pro usmrcení škůdců rostlin v koncentracích od 1 do 2000 ppm, výhodně od 100 do 1000 ppm, zejména od 35 do 280 g/ha účinné látky.
Nové sloučeniny obecného vzorce I podle vynálezu je možno připravit známými postupy, jak jsou podrobně popsány ve zveřejněné evropské patentové přihlášce č. 5912.
Sloučeniny obecného vzorce I
ve kterém
X znamená fluor, chlor nebo brom, a
Y znamená fluor nebo vodík, se tedy připraví tím, že se
a) substituovaný bis-azin obecného vzorce II
(Π), ve kterém X a Y mají výše uvedený význam a
A jakož i B představují odštěpitelné skupiny, nechá reagovat s hydrazinem vzorce ΠΙ h2n-nh2 (HI) nebo jeho hydrátem, načež se vzniklý 3,6-disubstituovaný-l,2-dihydro-l,2,4,5-tetrazin obecného vzorce IV
-4CZ 286600 B6 (IV),
ve kterém X a Y mají výše uvedený význam, oxiduje nebo se
b) derivát 1,3,4-thiadiazolu obecného vzorce V
(V), ve kterém X a Y mají výše uvedený význam, nechá reagovat s alkylsulfátem vzorce VII
R2SO4 ve kterém R znamená Ci^ alkylovou skupinu, na vzniklou thiadiazoliovou sůl obecného vzorce VI (VII),
(VI), ve kterém X, Y a R mají výše uvedený význam, se působí hydrazinem vzorce III nebo jeho hydrátem, a vzniklý 3,6-disubstituovaný-l,2dihydro-l,2,4,5-tetrazin obecného vzorce IV, ve kterém X a Y mají výše uvedený význam, se pak oxiduje, nebo
c) se oxiduje derivát 3,6-disubstituovaného-l,2-dihydro-l,2,4,5-tetrazinu obecného vzorce IV, kde X a Y mají výše uvedený význam.
-5CZ 286600 B6
Příprava výchozích sloučenin vzorců II a V z komerčně dostupných produktů je popsán ve zmíněné zveřejněné evropské patentové přihlášce č. 5912.
Syntéza sloučenin obecného vzorce I jakož i sloučenin uvedených ve zmíněné evropské patentové přihlášce č. 5912, jež jsou zde použity jako referenční látky, je podrobně doložena v připojených příkladech provedení, na něž však tato přihláška není nikterak omezena.
Další příklady popisují přípravu prostředků podle vynálezu ze sloučenin obecného vzorce I. Biologická účinnost sloučenin obecného vzorce I je doložena v Biologických příkladech.
Tyto příklady jsou pouze ilustrativní; vynález není na ně omezen.
Veškeré procentové údaje v dále uvedených příkladech včetně výsledků analýz znamenají, pokud není jinak výslovně uvedeno, hmotnostní procenta.
Příklady provedení vynálezu
Chemické příklady
Příklad 1
3-(2-Bromfenyl)-6-(2,6-difluorfenyl)-l,2,4,5-tetrazin
a) N-(2-Brombenzoyl)-N'-(2,6-difluorbenzoyl)-hydrazin
0,94 g (1,05 ekvivalentu) 2,6-difluorbenzoylchloridu se za chlazení přikape ke směsi zahrnující 1,1 g (2-Brombenzoyl)hydrazinu, 3 ml dimethylformamidu a 0,5 ml pyridinu. Vzniklá suspenze se míchá 30 minut při teplotě místnosti, načež se vlije do vody. Vyloučená tuhá sraženina se odfiltruje a vysuší, čímž se ve výtěžku 1,35 g získá v záhlaví uvedená sloučenina v podobě bílých krystalů.
Analýza:
vypočteno: C 47,35 % H 2,55 % N 7,89 % Br 22,43 % F 10,70 %
nalezeno: C 47,38 % H 2,41 % N 7,88 % Br 22,50 % F 10,40 %
H-NMR (MeOD), ppm
7,07-7,12, 2H t, protony v polohách 3 a 5 Ar(2,6-F2)
7,54, 1H, m, 7,68,1H, dd, 7,63, 1H, dd, 7,39, 1H, dt, 7,46, 1H, dt, protony v poloze 4 Ar(2,6-F2) proton v poloze 3 Ar(2-Br) protony v polohách 6 Ar (2-Br) protony v polohách 4 Ar (2-Br) protony v polohách 5 Ar (2-Br)
nC-NMR (MeOD), ppm
Ar (2,6-F2)-CO-NH 168,93
Ar (2-Br)-CONH 161,734
-6CZ 286600 B6
Ar(2,6-F2): 1 114 Ar (2-Br): 1 137,55
2,6 162,54, 16,03 2 120,07
3,5 112,81, 113,06 3 134,40
4 133,7 4 128,86
130,50
132,85
b) N-[Chlor-(2-bromfenyl)methylen]-N'-[chlor-(2,6-difluorfenyl)methylen]hydrazin
K roztoku 3,95 g chloridu fosforečného v 10 ml tetrachloridu uhličitého se za varu během 5 minut přidá po částech 1,35 g produktu připraveného podle odstavce a). Po zahřívání reakční směsi kvaru pod zpětným chladičem po dobu 8 hodin a po odpaření nadbytku rozpouštědla a chloridu fosforečného se zbytek za chlazení vlije do 10% roztoku hydroxidu sodného a směs se pak extrahuje ethylacetátem. Organická fáze se promyje vodou do neutrální reakce, vysuší bezvodým síranem hořečnatým a odpaří. Surový produkt se přečistí chromatograficky na koloně, čímž se získá 0,96 g v záhlaví uvedeného produktu v podobě sněhobílých krystalů.
’Η-NMR (CDCIj), ppm
7,00-7,06, 2H, t, protony v polohách 3 a 5 Ar(2,6-F2) 7,35-7,50, 4H, m, protony v polohách 4,5,6 Ar(2-Br) a protony v polohách 4 Ar(2,6-F2)
7,61-7,22, 1H, dd, proton v poloze 3 Ar(2-Br) ,3C-NMR (CDCIj), ppm
NAr (2-Br) -C7 136,16 Ar (2,6-E,) XCI
141
Ar(2-Br):l 132,51
121,48
132,61
130,87
127,48
133,76
Ar(2,6-F2): 1
2^6
L5
113.61
158,85, 164,40
111,90, 112,14
132.61
c) 3-(2-Bromfenyl)-6-(2,6-difluorfenyl)-l ,2-dihydro-l ,2,4,5-tetrazin
K roztoku obsahujícím 0,96 g N-[chlor-(2-Bromfenyl)methylen]-N'-[chlor-(2,4-difluorfenyl)methylen]hydrazinu (připraveného v předchozím stupni b)) ve 20 ml tetrahydrofuranu se při teplotě 40 °C přikape 0,62 g hydrátu hydrazinu. Vyloučená sraženina se odfiltruje, promyje vodou a vysuší, čímž se získá 0,62 g v záhlaví uvedené sloučeniny v podobě žlutých krystalů.
d) 3-(2-Bromfenyl)-6-(2,6-difluorfenyl)-l,2,4,5-tetrazin
Roztok 0,26 g dusitanu sodného v 1 ml vody se za míchání přikape při teplotě místnosti k roztoku obsahujícímu 0,62 g 3-(2-Bromfenyl)-6-(2,6-difluorfenyl)-l,2-dihydro-l,2,4,5-tetrazinu [připraveného v předchozím stupni c)J ve 2 ml ledové kyseliny octové. Postup reakce se sleduje chromatograficky na tenké vrstvě (TLC). Vyloučené červeněfíalové krystaly se odfiltrují, promyjí vodou do neutrální reakce a vysuší, čímž se získá 0,59 g v záhlaví uvedeného krystalic kého produktu, připraveného v příkladu 1. Surový produkt se překrystaluje ze směsi petroletheru a acetonem. Po překrystalování je jeho teplota tání 168 °C.
Analýza:
Vypočteno: C 48,16 % H 2,02 % N 16,05 % nalezeno: C 48,23 % H 1,94 % N 16,07 % 'H-NMR (CDCIj), ppm
7,16-7,26, 2H, t, protony v polohách 3 a 5 Ar(2,6-F2)
7,47-7,51, 1H, t, proton v poloze 4 Ar(2-Br)
7,57-7,61, 1H, proton v poloze 5 Ar(2-Br)
7,63, 1H, m,
7,83, 1H, d,
8,05, 1H, d, protony v poloze 4 Ar(2,6-F2) protony v poloze 3 Ar(2-Br) protony v poloze 6 Ar(2-Br) ,3C-NMR (CDCIj), ppm
Ar (2-Br) N- XN- 160,65 Ar(2,6-F2) N- -CZ 165,85 V
Ar(2-Br): 1132,95 Ar(2,6-F2): 1 114
2 122,08 Z6 159,45 162,00
3 132,64 15 112,02 112,27
4 132,14 4 133,68
127,77
132,16
Příklad 2
3,6-Bis(2,6-difluorfenyl)-l,2,4,5-tetrazin
a) N,N'-B i s(2,6-d ifluorbenzoy l)hydrazin
9,05 g 2,6-difluorbenzoylchloridu a roztok 2,17 g hydroxidu sodného v 7,5 ml vody se současně za míchání a chlazení ledovou vodou přikapou k roztoku 1,25 g hydrátu hydrazinu ve 25 ml vody. Po skončení přídavku se bílá suspenze míchá 2 hodiny při teplotě místnosti. Po odfiltrování se tuhý produkt promyje vodou a překrystaluje z ledové kyseliny octové, čímž se získá 6,3 g v záhlaví uvedeného produktu v podobě bílých krystalů.
Analýza:
Vypočteno: C 53,84 % H 2,56 % N 8,97 % F 24,35 %
nalezeno: C 53,67 % H 2,46 % N 8,97 % F 24,15 %
H-NMR (DMSO), ppm
7,24—7,67, 6H, m, Ar
11,00, 2H, s, NH
-8CZ 286600 B6 13C-NMR (DMSO), ppm CONH 158,55
Ar(2,6-F2) 1
Z6
113,12
157,86, 159,80
112,01
132,60
IR (KBr) 5c=o = 1640 cm 1 MS M(+) = 312 m/z.
b) Bis[chlor-(2,6-difluorbenzyliden)]hydrazin
Ke směsi obsahující 12,5 g chloridu fosforečného a 25 ml chloridu uhličitého se za zahřívání pod zpětným chladičem přidají během 5 minut po částech 2 g N,N'-bis(2,6-difluorbenzoyl)hydrazinu [připraveného v předchozím stupni a)]. Reakční směs se pak zahřívá 8 hodin k varu pod zpětným chladičem, načež se chlorid uhličitý a oxychlorid fosforečný odpaří za sníženého tlaku. Po přidání ledově studeného 10% roztoku hydroxidu sodného se zbytek po odpaření vyjme ethylacetátem, promyje vodou do neutrální reakce a odpaří. Získaný surový produkt se přečistí chromatograficky na koloně. Použitím směsi (10 : 1) petroletheru s acetonem jako elučního činidla se získá 0,9 g v záhlaví uvedené sloučeniny v podobě bílých krystalů o teplotě tání 142 až 147 °C.
Analýza:
Vypočteno: C 48,16 % H 1,73 % N 8,03 % Cl 20,31 % F 21,77 % nalezeno: C 47,93 % H 1,38 % N 8,06 % Cl 19,7 % F 20,73 % 'H-NMR (aceton-D6), ppm
Ar (2,6-F2) 4 7,75 (m)
3,5 7,29 (m)
IR (KBr) C=N= 1630 cm’1
MS M (+) = 348 m/z 13C-NMR (aceton-D6), ppm
Ar (2,6-F2) N -í' xci 132,79
Ar(2,6-F2) 1 113,29
16 158,79 161,34
15 111,86 112,08
4 132,50
c) 3,6-Bis(2,6-fluorbenzoyl)-l,2-dihydro-l,2,4,5-tetrazin
K roztoku 0,9 g bis[chlor-(2,6-difluorbenzyliden)]hydrazinu (připraveného postupem podle předchozího stupně b)) v 18 ml tetrahydrofuranu o teplotě 40 °C se během 1 minuty přikape 0,59 ml hydrátu hydrazinu. Vyloučená sraženina se promyje vodou a vysuší, čímž se získá 0,5 g v záhlaví uvedené sloučeniny v podobě žlutých krystalů.
-9CZ 286600 B6
d) 3,6-Bis(2,6-difluorfenyl)-l,2,4,5-tetrazin
Roztok 0,12 g dusitanu sodného v 1 ml vody se za míchání přikape při teplotě místnosti k suspenzi 0,4 g 3,6-bis(2,6-difluorfenyl)-l,2-dihydro-l,2,4,5-tetrazinu [připraveného v předchozím stupni c)J v 2,5 ml ledové kyseliny octové. Postup reakce se sleduje chromatograficky na tenké vrstvě. Vzniklé karmínově zbarvené krystaly se odfiltrují a promyjí vodou po neutrální reakce, čímž se získá 0,34 g v záhlaví uvedené sloučeniny. Surový produkt se překrystaluje ze směsi petroletheru s acetonem, čímž se získá čistá, v záhlaví příkladu 2 uvedená sloučenina o teplotě tání 213,5 °C.
Analýza:
Vypočteno: C 54,91 % N 18,30 % Η 1,97 % F 24,82 % nalezeno: C 55,09 % N 18,34 % H 1,82 % F 25,00 % 1 H-NMR (CDC13), ppm
7,15-7,21, 4H, t, protony v polohách 3 a 5 aromatických kruhů 7,58-7,65, 2H, m, protony v polohách 4 aromatických kruhů 13C-NMR (CDCI3), ppm
Ar (2,6-F2) N-<? v 111,52
Ar(2,6-F2) 15 112,45
16 161,08 (‘J,
4 133,72
1 111,52
Příklad 3
3-(2-Chlorfenyl)-6-(2,6-difluorfenyl)-l,2,4,5-tetrazin
a) N-(2-Chlorbenzoyl)-N'-(2,6-difluorbenzoyl)-hydrazin
Opakuje se postup a) z příkladu 1, jen se jako výchozí látka použijí 2 g (2-chlorbenzoyl)hydrazinu místo (2-brombenzoyl)hydrazinu, čímž se získají 2,03 g bílých krystalů v záhlaví uvedeného produktu.
Analýza:
Vypočteno: C 54,12 % H 2,92 % N 9,02 % Cl 11,41 % F 12,23 % nalezeno: C 53,85 % H 2,86 % N 9,05 % Cl 11,05 % F 11,63 % 'H-NMR (DMSO), ppm 7,25-7,63, 7H, m, Ar
10,71, 1H, s, CINH; 10,91, 1H, s, FNH
b) Opakuje se postup b) z příkladu 1 s tím, že se k roztoku chloridu fosforečného v chloridu uhličitém přidá po částech produkt, připravený v předchozím odstavci a). Po překrystalování vzniklého produktu ze směsi methanolu s ethylacetátem se získá 1,26 g bílé krystalické v záhlaví uvedené sloučeniny o teplotě tání v rozmezí od 85 do 92 °C.
-10CZ 286600 B6
Analýza:
Vypočteno: C 48,37 % H 2,03 % N 8,06 % Cl 30,6 % F 10,93 % nalezeno: C 48,40 % Η 1,74 % N 7,90 % Cl 30,3 % F 10,79 % 'H-NMR (CDC13), ppm = 6,99-7,67, 7H, m, Ar I3C-NMR (CDCI3), ppm
Ar (2-CI) N- xci 133,93 Ar (2,6-F2) Ni' xci 140,55
Ar (2—Cl): 1131,68 Ar(2,6-F2): 1 113,47
2 132,71 2j5 158,76 161,3
3 131,68 3J> 111,79 112,0
4 130,79 5 130,49 6 126,80 4 132,53
IR (KBr) 6c=n = 1627 cm-1
c) Opakuje se postup c) z příkladu 1. Vzniklý surový produkt se oxiduje bez přečištění.
d) Postupuje se jako v příkladu 1. Po překrystalování vzniklého bleděfíalového produktu z ethylacetátu se získá 0,7 g čisté sloučeniny uvedené v záhlaví příkladu 3 o teplotě tání 184,5 °C.
Analýza:
Vypočteno: C 55,19 % H 2,32 % N 18,39 % Cl 11,64 % F 12,47 % nalezeno: C 55,05 % H 2,19 % N 18,28 % Cl 10,94 % F 12,22 % 'H-NMR (CDCI3), ppm
7,14-7,20, 2H, t, protony v polohách 3 a 5 Ar(2,6-F2)
7,51-7,66, 4H, m, protony v polohách 4,5,6 Ar(2-Cl) a protony v poloze 4 Ar(2,6-F2) 8,0-8,11, 1H, dd, proton v poloze 3 Ar(2-Cl) 13C-NMR (CDCI3), ppm
Ar (2-CI) N- -c' v 160,87 Ar N-
(2,6-F2) -C 165,33 \-
Ar(2,6-F2) 1 111,58 Ar(2-Cl) 1 131,34
16 159,71, 162,26 2 133,89
15 112,20, 112,45 3 132,74
4 133,50 4 131,21
5 127,33
6 132,88
iR (KBr) δς=Ν = 1390 cm 1 (atomy dusíku jsou v aromatickém heterocyklu)
-11CZ 286600 B6
Referenční příklad 1
3.6- Bis(2,6-chlorbenzoyl)-l,2,4,5-tetrazin
Postupuje se jak popsáno v odstavcích a), b), c) a d) příkladu 2, jen se místo 2,6-difluorbenzoylchloridu použije 2,6-chlorbenzoylchlorid při postupu popsaném v odstavci a).
Tím se získá 0,7 g tmavěfialových krystalů v záhlaví uvedené sloučeniny o teplotě tání v rozmezí 179 až 182 °C, která je ve všech ohledech shodná s konečným produktem z příkladu 14 zveřejněné evropské patentové přihlášky č. 5912.
Referenční příklad 2
3-(2-Chlorfenyl)-6-(2-bromfenyl)-l,2,4,5-tetrazin
Postupuje se jak popsáno v odstavci a) příkladu 1, jen se místo 2-(brombenzoyl)hydrazinu použije 2 g 2-(chlorbenzoyl)hydrazinu a místo 2,6-difluorbenzoylchloridu se použije 2,7 g 2brombenzoylchloridu. Tím se získá 0,6 g červenofialové, v záhlaví uvedené krystalické sloučeniny o teplotě tání v rozmezí 168 až 170 °C, která je ve všech ohledech shodná s výsledným produktem z příkladu 17 zveřejněné evropské patentové přihlášky č. 5912.
Analýza:
Vypočteno: C 48,37 % H 2,32 % N 16,12 % nalezeno: C 47,40 % H 2,18 % N 15,40 % ’Η-NMR (CDCIj), ppm
8,10-8,13, 1H, dd, protony v poloze 6 Ar(2-Br) 8,06-8,08, 1H, dd, protony v poloze 6 Ar(2-Cl) 7,83-7,85, 1H, dd, protony v poloze 3 Ar(2-Br) 7,46-7,61, 1H, m, Ar(2-Cl)
Referenční příklad 3
3.6- Bis(2-chlorfenyl)-l ,2-dihydro-l-methyl-l ,2,4,5-tetrazin
a) N,N'-Bis(2-chlorfenyl)-l ,2-dihydro-l-methyl-l ,2,4,5-tetrazin
Do baňky opatřené teploměrem a promývačkou se naváží 0,7 g (0,014 molu) hydrátu hydrazinu a 4 ml vody. V jiné baňce se v 5 ml vody rozpustí 1,2 g (0,03 molu) hydroxidu sodného. Tento roztok hydroxidu sodného a 5 g (0,028 molu) 2-chlorbenzoylchloridu se zároveň přidají k roztoku hydrátu hydrazinu takovou rychlostí, že teplota reakční směsi je za chlazení vodou udržována pod 20 °C. Vyloučí se bílá sraženina, která se po míchání po dobu dalších 2 hodin odfiltruje, promyje vodou a vysuší, čímž se získá 5,04 g (výtěžek 57 %) v záhlaví uvedené sloučeniny o teplotě tání 218 °C po překrystalování kyseliny octové.
b) Bis(a,2-dichlorbenzyliden)hydrazin
K roztoku 10,5 g (0,05 molu; 2,5 ekvivalentu) chloridu forečného v 50 ml chloridu uhličitého se za varu přidá po částech 3,1 g (0,01 molu) tuhého N,N'-bis(2-chlorbenzoyl)hydrazinu. V zahřívání reakční směsi k varu pod zpětným chladičem se pokračuje tak dlouho, až výchozí slouče
-12CZ 286600 B6 ninu nelze chromatograficky na tenké vrstvě již dokázat (přibližně po 5 hodinách). Jako elučního činidla se použije směsi 1 dílu petroletheru se 2 díly acetonu.
Vzniklý produkt se vlije do směsi 50 g ledu s 50 ml vody, načež se směs míchá se 100 ml methylenchloridu. Po oddělení organické fáze se tato promyje destilovanou vodou, vysuší a rozpouštědlo se odpaří. Vzniklý surový produkt se překrystaluje u methanolu, čímž se získá 1,43 g (výtěžek 41 %) v záhlaví uvedené sloučeniny o teplotě tání 102 °C.
c) 3,6-Bis-(2-chlorfenyl)-l,2-dihydro-l-methyl-l,2,4,5-tetrazin
Suspenze obsahující 3,74 g (0,026 molu) methylhydrazinsulfátu, 11,9 ml (0,086 molu) triethylaminu v 11,2 ml bezvodého ethanolu se zahřívá kvaru pod zpětným chladičem, přičemž se po částech přidá 1,12 g (0,0032 molu) bis(a,2-dichlorbenzyliden)hydrazinu.
Reakční směs se za míchání zahřívá k varu pod zpětným chladičem po další 2 hodiny. Pak se vzniklý produkt vyjme ethylacetátem, promyje vodou, vysuší a rozpouštědlo se odpaří. Při chromatografické analýze na tenké vrstvě se jako elučního činidla použije směsi petroletheru s acetonem. Vzniklý surový produkt v množství 0,90 g se přečistí chromatograficky na koloně, přičemž se jako elučního činidla použije směsi petroletheru s acetonem (1:2). Tím se získá 0,48 g (výtěžek 48 %) v záhlaví uvedené sloučeniny, která je ve všech ohledech shodná s produktem popsaným v příkladu 1 zveřejněné evropské patentové přihlášky č. 5912.
'H-NMR (DMSO + D2O), ppm
9,00, 1H, s, NH
7,37-7,58, 8H, m, Ar-protony
2,68-2,71, 3H, s, Me
Referenční příklad 4
3-(2-Chlorfenyl)-6-(2-bromfenyl)-l ,2-dihydro-l-(nebo -2-)-methyl-l ,2,4,5-tetrazin
a) N-(2-Chlorbenzoyl)-N'-(2-brombenzoyl)hydrazin
K roztoku 2 g (2-chlorbenzoyl)hydrazinu ve 2 ml dimethylformamidu a 1 ml pyridinu se za chlazení přikape 2,7 g o-brombenzoylchloridu. Vzniklá suspenze se míchá při teplotě místnosti po dalších 30 minut, načež se vlije do vody. Vzniklá bílá krystalická sraženina se odfiltruje a vysuší, čímž se získá 2,95 g bílé krystalické v záhlaví uvedené sloučeniny.
b) Postupuje se jak popsáno v odstavci b) referenčního příkladu 3. Po chromatografickém přečištění surového produktu se získá 0,57 g v záhlaví referenčního příkladu 4 uvedené sloučeniny, která je ve všech ohledech shodná se sloučeninou popsanou v příkladu 13 zveřejněné evropské patentové přihlášky č. 5912.
'H-NMR (CDCIj), ppm
7,26-7,65, 9H, m, aromatické protony a NH
3,00, 3H, s, Me
-13CZ 286600 B6
Referenční příklad 5
3-(2-Chlorfenyl)-6-(2,6-dichlorfenyl)-l,2,4,5-tetrazin
N-(2-Chlorbenzoyl)-N'-(2,6-dichlorbenzoyl)tetrazin
Postupuje se jako v příkladu 1, přičemž se v postupu popsanému v odstavci a) místo (2brombenzoyl)hydrazinu použije 1 g (2-chlorbenzoyl)hydrazinu a místo 2,6-difluorbenzoylchloridu se použije 1,47 g 2,6-dichlorbenzoylchloridu, čímž se získá 108 mg bleděfialových krystalů o teplotě tání 88 °C.
’Η-NMR
7,49-7,66, 6H, m, aromatické protony
8,11-8,14, 1H, d, aromatické protony
Analýza:
Vypočteno: C 49,8 % H 2,09 % N 16,6 % nalezeno: C 49,58 % H 1,88 % N 16,54 %
Formulační příklad 1
Smáčitelné prášky
Prostředky v podobě smáčitelných prášků o koncentraci 10, 20 nebo 50% účinné složky se připraví z účinných sloučenin popsaných v příkladech 1, 2 nebo 3 za přidání 5 % smáčecí látky a disperzní látky jakož i 85, 75 nebo 45 % kaolinu, vztaženo na hmotnost prostředku.
Formulační příklad 2
Suspenzní koncentráty
Připraví se vodné suspenzní koncentráty, které obsahují 10, 20 nebo 50 % účinné složky popsané v příkladech 1, 2 nebo 3, jakož i 0,2 až 2 % xanthanové gumy, 50 až 10 % povrchově aktivní látky a vodu, vše vztaženo na hmotnost prostředku. Vhodnými povrchově aktivními látkami jsou ligninsulfonát, sulfát ethoxylovaného mastného alkoholu, alkylarylsulfonát, kondenzát sole sulfonovaného fenolu s formaldehydem, sůl ethoxylované kyseliny citrónové s alkalickým kovem, ethoxylovaná kyselina vinná, směs ethoxylované kyseliny citrónové s ethoxylovanou kyselinou vinnou, směs triethylaminových solí kyselin citrónové a vinné, oleoyl-M-methyltuarid sodný, dialkylsulfosukcinát, alkylfenylethoxylát nebo ethoxylát mastného alkoholu.
Formulační příklad 3
Emulgovatelné koncentráty
Připraví se emulgovatelné koncentráty, které obsahují 5, 10 nebo 20 % hmotn. účinných složek popsaných v příkladech 1, 2 nebo 3 a kteroukoliv z povrchově aktivních látek zmíněných ve formulačním příkladu 2 v množství 1 až 5 % hmotn., vše vztaženo na hmotnost prostředku, jakož i směsi alifatických nebo aromatických uhlovodíků jakožto rozpouštědla v množstvích doplňujících hmotnost prostředků na 100 % hmotn.
-14CZ 286600 B6
Biologický příklad 1
Imerzní ovicidní test se sviluškou snovací (Tetranychus urticae), při němž se použije účinných sloučenin
Čtyři dospělé samičky svilušky snovací (Tetranychus urticae) se umístí každá na terčík listu o průměru 15 mm, vyříznutý z mladého listu bobu fazolového. Po nakladení vajíček trvajícím 24 hodiny při teplotě 26 až 28 °C se samičky odstraní a zjistí se počet vajíček nakladených na každý z terčíků.
Ošetření se provede ponořením terčíků do roztoků obsahujících vhodné koncentrace účinných sloučenin (za použití acetonu jakožto pomocného rozpouštědla v množství nepřesahujícím 5 % roztoku použitého při testu). Doba ponoření trvá 5 sekund. Po ošetření se terčíky osuší na suchém filtračním papíru, načež se ponechají na vlhkém filtračním papíru vPetriho misce při teplotě 26 až 28 °C až do vylíhnutí neošetřených vajíček z kontrolního pokusu a zjistí se poměr počtu vylíhlých a nevylíhlých vajíček. Každý pokus se provádí čtyřikrát a pro každou koncentraci se provádějí tři paralelné testy. Hodnoty účinnosti uvedené pro jednotlivé koncentrace jsou průměrnými hodnotami ošetření provedených alespoň na 250 vajíčkách roztočů.
Upravená mortalita byla vypočtena podle Abbotta podle tohoto vzorce:
zjištění mortalita - mortalita kontroly (%)
Upravená mortalita (%) = 100 - mortalita kontroly (%)
Výsledky vyjádřené v procentech jsou shrnuty v Tabulce 1.
Tabulka 1
Koncentrace testované sloučeniny z příkladů č. příklad 3
ref. příkl. 4 ref. příkl. 3 ref. příkl. 2 ref. příkl. la
mortalita % (Abbott) E
0,06 0,5 3,6 1,0 1,8 19
0,12 1,5 5,0 15,9 20,6 60,0
0,25 5,0 7,1 41,7 59,2 94,3
aJako referenční látka byl použit Clofenthesin
Vztaženo na počet vajíček, z nichž se nevylíhly larvy
Biologický příklad 2
Translaminámí ovicidní test se sviluškou snovací (Tetranychus urticae), při němž se použije účinných sloučenin
Lícová strana listu sedmidenního bobu fazolového se ošetří tak, že se list položí lícovou stranou na hrdlo skleněné válcové nádoby o objemu 20 ml obsahující 10 ml testovaného roztoku a ponechá 5 vteřin v převrácené poloze. Pak se list sejme se skleněné nádoby a položí na vlhký, vícekrát přeložený papír v Petriho misce. Petriho misky se pak ponechají při teplotě v rozmezí 26 až 28 °C při relativní vlhkosti 60 až 70 % a při cyklickém střídání světla a tmy v poměru 16:8, při intenzitě světla 1600 luxů. Po 24 hodinách se z ošetřené plochy listu vyřízne terčík o průměru 15 mm a na neošetřené straně terčíku se nechají snést vajíčka. Další průběh pokusuje shodný s průběhem popsaným v biologickém příkladu 1.
-15CZ 286600 B6
Výsledky vyjádřené v procentech jsou shrnuty v Tabulce 2.
Tabulka 2
Koncentrace (PPm) testované sloučeniny z příkladů č.
ref. př. la příkl. 2 příkl. 3
400 18,9 Mortalita % (Abbott)b 100 100
200 18,3 100 100
100 H,4 100 100
50 7,7 100 95,8
20 4,7 84,8 91,8
10 0,0 71,3 66,7
5 c 40,1 24,9
aJako referenční látka byl použit Clofenthesin hVztaženo na počet vajíček, z nichž se nevylíhly larvy c Netestováno
Biologický příklad 3
Transovariální test se sviluškou snovací (Tetranychus urticae). při němž se použije účinných sloučenin
Při každém z jednotlivých pokusů se umístí čtyři dospělé samičky na terčík z listu bobu fazolového, ošetřený jak popsáno v biologickém příkladu 1, na němž se ponechají žrát 48 hodin. Pak se samičky svilušky snovací (Tetranychus urticae) ponechají snášet vajíčka na neošetřený terčík po dobu 7 hodin, načež se dospělý hmyz odstraní a zjistí se počet vajíček. Terčíky se ponechají v Petriho miskách na vlhkém filtračním papíře při teplotě v rozmezí 26 až 28 °C až do vylíhnutí larev z vajíček neoŠetřené kontroly a stanoví se poměr počtu vajíček, z nichž se vylíhly a nevylíhly larvy. Každý pokus se provádí čtyřikrát a pro každou koncentraci se provádějí alespoň tři testy. Hodnoty účinnosti uvedené pro jednotlivé koncentrace jsou průměrnými hodnotami ošetření, provedených na alespoň 120 vajíčkách roztoče.
Výsledky vyjádřené v procentech jsou shrnuty v Tabulce 3.
Tabulka 3
Koncentrace testované sloučeni iny z příkladu č.
(ppm) ref. příkl. la příkl. 2 příkl. 3
Mortalita % (Abbottý
100 35,3 90,2 80,5
50 11,3 88,8 63,2
10 6,6 61,6 44,8
a Jako referenční látky byl použit Clofenthesin b Vztaženo na počet vajíček, z nichž se nevylíhly larvy
-16CZ 286600 B6
Biologický příklad 4
Ovicidní test se sviluškou snovací (Tetranychus urticae), při němž se použije prostředku obsahujícího účinnou sloučeninu podle vynálezu
Postupem popsaným v biologickém příkladu 1 se testuje ovicidní účinnost formulace 200 SC, připravené ze sloučeniny z příkladu 2 podle formulačního příkladu 1. Výsledky jsou shrnuty v Tabulce 4. Údaje o koncentraci se vztahují na účinnou sloučeninu.
Tabulka 4
Koncentrace (PPm) ApolloR 50 SCa 200 SC
0,25 Mortalita % (Abbottý 44,6 95,7
0,125 36,8 82,4
0,0625 18,5 62,1
a Při použití referenčního prostředku obsahujícího Clofenthesin b Vztaženo na počet vajíček, z nichž se nevylíhly larvy
Biologický příklad 5
Translaminámí ovicidní test se sviluškou snovací (Tetranychus urticae), při němž se použije prostředku obsahujícího účinnou sloučeninu podle vynálezu
Postupem popsaným v biologickém příkladu 2 se testuje translaminámí účinnost formulace
200 SC připravené ze sloučeniny z příkladu 3 podle formulačního příkladu 2. Výsledky jsou shrnuty v Tabulce 5.
Tabulka 5
Koncentrace (PPm) Apollo5 50 SCa SanmiteR 15 ECb 200 SC
Mortalita % (Abbott)b
400 20 20 100
200 20 20 100
100 20 10 100
50 10 10 100
25 10 10 96,8
12,5 10 10 84,5
6,25 10 10 54,7
a Referenční prostředek obsahující Clofenthesin b Referenční prostředek obsahující Pyridaben c Vztaženo na počet vajíček, z nichž se nevylíhly larvy
Pyridaben = 2-terc.butyl-5-(4)-terc.butyl-benzylthio-4-chlorpyridazin-3(2H)-on
-17CZ 286600 B6
Biologický příklad 6
Ovicidní účinnost na roztoče Psoroptes cuniculi
Ze strupů z uší infikovaných králíků se odloupnou menší kousky obsahující 50 až 100 vajíček roztoče Psoroptes cuniculi, ponoří do příslušného testovaného roztoku a pak se inkubují 48 hodin při teplotě 34 °C. (V této době je počet vajíček, z nichž se vylíhly larvy, u neošetřené kontroly vyšší než 90 %). V testovaném roztoku se jako pomocného rozpouštědla použije ethoxyethanolu v koncentraci nepřevyšující 1 %.
Po 48 hodinách se stanoví počet vajíček, z nichž se nevylíhly larvy, a účinnost ošetření se vyjádří v procentech, vztaženo na kontrolu. Účinnosti účinné sloučeniny popsané v příkladu 3 a několika jiných anti-ektoparasitních prostředků, používaných ve veterinární medicíně, vyjádřené v procentech, jsou uvedeny v Tabulce 6.
Tabulka 6
Účinná sloučenina prostředek Koncentrace
1000 ppm 500 ppm
Mortalita %
Lindane - 25,6 9,5
Amitraz MitacR 18,7 0
Phoxim SobacilR 19,3 0
Diazinen NeocidoÚ 15,4 2,4
účinná sloučenina
z příkladu 3 - 89,1 52,5
Chemické názvy:
Lindane: 1,2,3,4,5,6-hexachlocyklohexan
Amitraz: N,N'-[(methylimino)-dimethyliden]-di(2,4-xylidin)
Phoxim: 0,0-diethyl a-(kyanobenzyliden)amino(oxyfosforthioát)
Diazinon: 0,0-diethyl-0-2-isopropyl-6-methylpyrimidin-4-ylfosforthioát
Využitelnost
Nové deriváty tetrazinu podle vynálezu, popřípadě prostředky je obsahující, mají vynikající účinnost proti roztočům, jejich larvám a zejména proti jejich vajíčkům. Výhodnost těchto sloučenin spočívá oproti obdobným akaricidům v tom, že jsou absorbovány skrze list a jsou tedy účinné i proti nepostříkaným vajíčkům roztočů.

Claims (11)

1. 3,6-Disubstituované deriváty 1,2,4,5-tetrazinu obecného vzorce I (I), ve kterém
X znamená fluor, chlor nebo brom, a
Y znamená vodík nebo fluor.
2. 3-(2-Bromfenyl)-6-(2,6-difluorfenyl)-l ,2,4,5-tetrazin podle nároku 1.
3. 3,6-Bis(2,6-difluorfenyI)-l,2,4,5-tetrazin podle nároku 1.
4. 3-(2-Chlorfenyl)-6-(2,6-difluorfenyl)-l,2,4,5-tetrazin podle nároku 1.
5. Způsob přípravy derivátů 3,6-disubstituovaného 1,2,4,5-tetrazinu obecného vzorce I, ve kterém X a Y mají význam uvedený v nároku 1, vyznačující se tím, že se
a) substituovaný bis-azin obecného vzorce II (Π), ve kterém X a Y mají výše uvedený význam, a
A a B znamenaj í odštěpitelné skupiny, nechá reagovat s hydrazinem vzorce III
H2N-NH2 (III)
-19CZ 286600 B6 nebo jeho hydrátem, načež se vzniklý 3,6-disubstituovaný l,2-dihydro-l,2,4,5-tetrazin obecného vzorce IV (IV), ve kterém X a Y mají výše uvedený význam, oxiduje, nebo se
b) derivát 1,3,4-thiadiazolu obecného vzorce V (V), ve kterém X a Y mají výše uvedený význam, nechá reagovat s alkylsulfátem obecného vzorce VII
R2SO4 (VII), ve kterém R znamená Cj_4 alkylovou skupinu, na vzniklou thiadiazoliovou sůl obecného vzorce VI (VI), ve kterém X, Y a R mají výše uvedený význam, se působí hydrazinem vzorce III nebo jeho hydrátem, načež se vzniklý 3,6-disubstituovaný 1,2dihydro-l,2,4,5-tetrazin obecného vzorce IV, ve kterém X a Y mají výše uvedený význam, oxiduje, nebo se
-20CZ 286600 B6
c) oxiduje 3,6-disubstituovaný l,2-dihydro-l,2,3,5-tetrazin obecného vzorce IV, ve kterém X a Y mají výše uvedený význam.
6. Způsob podle postupu a) nároku 5, vyznačující se tím, že se použije sloučeniny obecného vzorce II, ve kterém X a Y mají význam uvedený v nároku 1, a A a B znamenají halogen, kyanoskupinu nebo Ci_4 alkoxyskupinu.
7. Ovicidní prostředek, který má translaminámí nebo transovariální účinek, vyznačující se tím, že obsahuje 0,5 až 99 % hmotn. alespoň jednoho derivátu tetrazinu obecného vzorce I, ve kterém X a Y mají význam uvedený v nároku 1, spolu s alespoň jedním nosičem, ředidlem, plnivem a/nebo povrchově aktivní látkou.
8. Prostředek podle nároku 7, který má translaminámí účinek, vyznačující se tím, že obsahuje sloučeninu podle nároku 2 a/nebo nároku 3 a/nebo nároku 4.
9. Prostředek podle nároku 7, který má transovariální účinek, vyznačující se tím, že obsahuje sloučeninu podle nároku 2 a/nebo nároku 3 a/nebo nároku 4.
10. Způsob snížení počtu roztočů jakož i jejich larev a vajíček, vyznačující se tím, že se rostliny pěstované pro potravu, průmyslové použití nebo okrasu, nebo uskladněné plodiny ošetří účinným množstvím alespoň jedné sloučeniny obecného vzorce I podle nároku 1.
11. Způsob podle nároku 10, vyznačující se tím, že se použije sloučenina podle nároku 2 a/nebo nároku 3 a/nebo nároku 4.
CZ19941725A 1993-07-21 1994-07-15 Nové akaricidně účinné deriváty tetrazinů, způsob jejich přípravy a akaricidní prostředky je obsahující CZ286600B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9302098A HU212613B (en) 1993-07-21 1993-07-21 Tetrazine-derivatives, process for production of the compounds, acaricidal,larvicidal and ovicidal compositions containing the compounds as active ingredient and process for their production and their use

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ172594A3 CZ172594A3 (en) 1995-02-15
CZ286600B6 true CZ286600B6 (cs) 2000-05-17

Family

ID=10983812

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19941725A CZ286600B6 (cs) 1993-07-21 1994-07-15 Nové akaricidně účinné deriváty tetrazinů, způsob jejich přípravy a akaricidní prostředky je obsahující

Country Status (28)

Country Link
US (2) US5455237A (cs)
EP (1) EP0635499B1 (cs)
JP (1) JP3662952B2 (cs)
KR (1) KR100373689B1 (cs)
CN (1) CN1066722C (cs)
AT (1) ATE177087T1 (cs)
AU (1) AU682366B2 (cs)
BG (1) BG62196B1 (cs)
BR (2) BR9402868A (cs)
CA (1) CA2128378C (cs)
CZ (1) CZ286600B6 (cs)
DE (1) DE69416739T2 (cs)
DK (1) DK0635499T3 (cs)
DZ (1) DZ1801A1 (cs)
EG (1) EG20427A (cs)
ES (1) ES2130312T3 (cs)
GR (1) GR3029999T3 (cs)
HU (1) HU212613B (cs)
LV (1) LV10950B (cs)
MA (1) MA23274A1 (cs)
MY (1) MY111282A (cs)
PL (1) PL178152B1 (cs)
RO (1) RO113988B1 (cs)
RU (1) RU2142949C1 (cs)
SK (1) SK281778B6 (cs)
TW (1) TW326386B (cs)
UA (1) UA27871C2 (cs)
ZA (1) ZA945345B (cs)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HU212613B (en) * 1993-07-21 1996-09-30 Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet Tetrazine-derivatives, process for production of the compounds, acaricidal,larvicidal and ovicidal compositions containing the compounds as active ingredient and process for their production and their use
CO5160333A1 (es) * 1999-06-21 2002-05-30 Novartis Ag Derivados de tetrazina pesticidamente activos y composicion que los contine
US6458227B1 (en) * 2000-04-28 2002-10-01 The Regents Of The University Of California Propellant containing 3;6-BIS(1H-1,2,3,4-Tetrazol-5-ylamino)-1,2,4,5-tetrazine or salts thereof
DE102007045922A1 (de) 2007-09-26 2009-04-02 Bayer Cropscience Ag Wirkstoffkombinationen mit insektiziden und akariziden Eigenschaften
CN103300040B (zh) * 2012-03-10 2015-11-25 陕西韦尔奇作物保护有限公司 一种高效杀虫组合物
CN104970038B (zh) * 2012-03-12 2018-03-23 荆门金贤达生物科技有限公司 一种农药组合物
CN105557707B (zh) * 2012-03-13 2018-04-03 陕西韦尔奇作物保护有限公司 一种含有氟螨嗪的杀虫组合物
CN102960353A (zh) * 2012-10-27 2013-03-13 海利尔药业集团股份有限公司 一种含有氰氟虫腙与氟螨嗪的杀虫杀螨组合物
CN103416409A (zh) * 2012-12-15 2013-12-04 海利尔药业集团股份有限公司 一种含有氟螨嗪与甲氧虫酰肼的杀虫组合物
CN103039467A (zh) * 2012-12-28 2013-04-17 海利尔药业集团股份有限公司 一种含有氟螨嗪与螺虫乙酯的杀虫组合物
CN103444726A (zh) * 2013-09-06 2013-12-18 刘波 一种含氟螨嗪的农药杀螨剂
CN103719145B (zh) * 2013-12-30 2016-03-30 青岛崂乡茶制品有限公司 一种茶树用杀虫剂
CN106305732B (zh) * 2015-06-18 2019-03-19 沈阳中化农药化工研发有限公司 一种含有氟螨嗪的杀虫杀螨组合物
CN105061399B (zh) * 2015-09-06 2017-03-22 青岛科技大学 一种含氟四嗪吡啶类化合物及其用途
CN105130962B (zh) * 2015-09-06 2017-09-26 浙江博仕达作物科技有限公司 一种四嗪吡唑类杀螨剂
CN105123710B (zh) * 2015-09-28 2017-11-10 陕西先农生物科技有限公司 一种含氟螨嗪的农药组合物及其制备方法
US20200262799A1 (en) * 2015-11-30 2020-08-20 Universite De Bourgogne Process for preparing functionalized 1,2,4,5-tetrazine compounds
CN108863838A (zh) * 2018-06-09 2018-11-23 石家庄市绿丰化工有限公司 一种合成双(α:2-氯苯亚甲基)肼的方法
CN110965143B (zh) * 2019-12-17 2022-04-01 上海茂腾针织有限公司 一种具有抗菌除臭性能的纤维及其制备方法
CN114163392B (zh) * 2020-09-11 2024-03-12 江苏优嘉植物保护有限公司 一种四螨嗪的制备方法
JP2024516912A (ja) 2021-05-14 2024-04-17 シンジェンタ クロップ プロテクション アクチェンゲゼルシャフト 昆虫、ダニ目及び線虫有害生物の防除

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SU498300A1 (ru) * 1973-11-27 1976-01-05 Институт Органической Химии Ан Украинской Сср Способ получени производных 3,6-диарил-симм-тетразина
DE2963331D1 (en) * 1978-05-25 1982-09-02 Fbc Ltd Acaricidal, larvicidal and ovicidal tetrazine derivatives and compositions, processes for their preparation and methods of using them
EP0029657A3 (en) * 1979-11-16 1981-08-26 Fbc Limited Pesticidal tetrazines, their use and compositions, processes for their preparation and preparation intermediates
EP0248466B1 (en) * 1986-06-05 1990-10-31 Shell Internationale Researchmaatschappij B.V. Pesticidal tetrazine derivatives
IL100574A0 (en) * 1991-01-09 1992-09-06 Ciba Geigy Ag Acaricidal compositions
HU212613B (en) * 1993-07-21 1996-09-30 Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet Tetrazine-derivatives, process for production of the compounds, acaricidal,larvicidal and ovicidal compositions containing the compounds as active ingredient and process for their production and their use

Also Published As

Publication number Publication date
US5587370A (en) 1996-12-24
ATE177087T1 (de) 1999-03-15
BR9402868A (pt) 1995-04-04
ZA945345B (en) 1995-04-25
EP0635499A2 (en) 1995-01-25
RO113988B1 (ro) 1998-12-30
HU212613B (en) 1996-09-30
KR100373689B1 (ko) 2003-04-23
EG20427A (en) 1999-04-30
SK85894A3 (en) 1995-03-08
EP0635499A3 (en) 1995-03-22
RU94026078A (ru) 1996-05-27
BG98920A (en) 1995-03-31
BG62196B1 (bg) 1999-05-31
LV10950B (en) 1996-06-20
DK0635499T3 (da) 1999-09-27
JPH07309848A (ja) 1995-11-28
EP0635499B1 (en) 1999-03-03
MA23274A1 (fr) 1995-04-01
MY111282A (en) 1999-10-30
HU9302098D0 (en) 1993-11-29
TW326386B (en) 1998-02-11
UA27871C2 (uk) 2000-10-16
LV10950A (lv) 1995-12-20
PL178152B1 (pl) 2000-03-31
JP3662952B2 (ja) 2005-06-22
ES2130312T3 (es) 1999-07-01
KR950003277A (ko) 1995-02-16
US5455237A (en) 1995-10-03
DE69416739T2 (de) 1999-07-22
SK281778B6 (sk) 2001-07-10
DZ1801A1 (fr) 2002-02-17
CA2128378A1 (en) 1995-01-22
CN1105025A (zh) 1995-07-12
AU682366B2 (en) 1997-10-02
AU6757894A (en) 1995-02-02
GR3029999T3 (en) 1999-07-30
HUT68547A (en) 1995-06-28
DE69416739D1 (de) 1999-04-08
PL304288A1 (en) 1995-01-23
CN1066722C (zh) 2001-06-06
RU2142949C1 (ru) 1999-12-20
CZ172594A3 (en) 1995-02-15
CA2128378C (en) 2005-07-12
BR1100149A (pt) 1999-10-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ286600B6 (cs) Nové akaricidně účinné deriváty tetrazinů, způsob jejich přípravy a akaricidní prostředky je obsahující
JP2552811B2 (ja) 殺虫作用のあるフェニルヒドラジン誘導体
KR100229087B1 (ko) 제초제로서의 카복스아미드 유도체,그들의 제법 및 이를 함유하는 제초 조성물
WO2011069456A1 (zh) 双联和氧桥杂环新烟碱化合物及其制备方法
SK60094A3 (en) Phenylhydrazine derivatives, pesticidal agent containing these matters and method of controlling of nondesirable insect
CN113045561B (zh) 用作杀真菌剂的二芳胺衍生物
JP4796594B2 (ja) 殺虫、殺ダニ、及び殺菌ニトロメチレン化合物
EP0006359B1 (en) Use of 1-alkyl-3-phenylpyridinium salts as herbicides and herbicidal formulations containing the salts
JPS61103873A (ja) 新規な2‐シアノベンズイミダゾール誘導体
WO1999020610A1 (fr) Derives de la pyrazolidine-3,5-dione a substitution 4-aryl-4-
KR830002348B1 (ko) 1-벤조일-3-피리디닐 우레아화합물의 제조방법
EP0244193B1 (en) Dihalogen-substituted thiocyanopyrimidine derivatives
JPS5823872B2 (ja) N↓−ベンゾイル↓−n′↓−ピリジルオキシフエニルウレア系化合物、それらの製造方法及びそれらを含有する殺虫剤
JPH04312566A (ja) エーテル誘導体およびそれを有効成分とする殺ダニ殺虫組成物
JPH03176479A (ja) キノキザリン類及び害虫防除剤
MXPA94005572A (en) Active derivatives of tetrazine acaricidically novedo
JPS6317063B2 (cs)
JPH0584310B2 (cs)
JPH02279662A (ja) オキシムエーテルおよびこれを含有する有害生物防除剤
IE47002B1 (en) Novel 1-(mono-o-substituted benzoyl)-3-(substituted pyrazinyl) ureas and their preparation
JPS6225143B2 (cs)
JPS60204706A (ja) 除草剤
JPH0584311B2 (cs)

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20070715