CZ285162B6 - Spřádací stroj pro předení s otevřeným koncem - Google Patents

Spřádací stroj pro předení s otevřeným koncem Download PDF

Info

Publication number
CZ285162B6
CZ285162B6 CS921989A CS198992A CZ285162B6 CZ 285162 B6 CZ285162 B6 CZ 285162B6 CS 921989 A CS921989 A CS 921989A CS 198992 A CS198992 A CS 198992A CZ 285162 B6 CZ285162 B6 CZ 285162B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
spinning
spinning machine
longitudinal
machine according
section
Prior art date
Application number
CS921989A
Other languages
English (en)
Inventor
Edmund Schuller
Rupert Karl
Anton Stanglmair
Gottfried Schneider
Hans Landwehrkamp
Gerhard Hyna
Claus Franz
THORSTEN BüCHNER
Original Assignee
Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag filed Critical Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag
Publication of CZ198992A3 publication Critical patent/CZ198992A3/cs
Publication of CZ285162B6 publication Critical patent/CZ285162B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H1/00Spinning or twisting machines in which the product is wound-up continuously
    • D01H1/14Details
    • D01H1/16Framework; Casings; Coverings ; Removal of heat; Means for generating overpressure of air against infiltration of dust; Ducts for electric cables
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Abstract

Spřádací stroj je opatřen stojanem a obsahuje nejméně jednu sekci (1), která je tvořena na každé podélné straně spřádacího stroje jednou tuhou konstrukční jednotkou (16), sestávající ze skupiny podélných konstrukčních dílů (12, 120, 121, 123 až 126) a ze dvou koncových stěn (11, 110), přičemž alespoň mezi dvěma sousedními dvojicemi spřádacích míst (10) je opatřen vždy mezistěnami (13, 133, 134). Mezistěny (13, 133, 134) jsou stejně jako koncové stěny (11, 110) spojeny tuhými spoji s podélnými konstrukčními díly (12, 120, 121, 123 a 126), přičemž skupiny technologických prvků (2, 3, 4) pro zajišťování spřádacího procesu včetně částí pohonné jednotky a navíjecího ústrojí (15, 150, 151, 152) jsou upevněny na podélných konstrukčních dílech (12, 120, 121, 123 až 126) a/nebo na mezistěnách (13, 133, 134). Koncové stěny (11, 110) obou konstrukčních jednotek (16) jsou spolu vždy ve dvojicích vzájemně spojeny.ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká spřádacího stroje pro předení s otevřeným koncem, s podpůrnou konstrukcí, která obsahuje nejméně jednu sekci, která má na každé podélné straně více vedle sebe uspořádaných spřádacích míst a navíjecích ústrojí, přičemž sekce je na svých koncích ohraničena vždy odpovídající příčnou konstrukční stěnou, uspořádanou od jedné podélné strany stroje ke druhé podélné straně stroje a obsahuje podélné konstrukční díly, uspořádané v podélném směru stroje.
Dosavadní stav techniky
Jsou známy spřádací stroje pro předení s otevřeným koncem, které jsou opatřeny nosníky, probíhajícími v podélném směru spřádacího stroje a majícími v průřezu tvar U nebo skříňový tvar, na kterých jsou upevněny skříně pro spřádací technologické prvky, které jsou nezbytné k provádění spřádacího procesu. Takový spřádací stroj je popsán v DE 22 00 686. Ukazuje se, že tyto podélné nosníky musí být mimořádně silně dimenzovány, aby se odstranil jejich průhyb a aby se tak zajistilo, že technologické prvky, potřebné pro spřádání, budou mít i po dlouhé době provozu přesně zajištěny nastavené a požadované relativní polohy vůči sobě.
Úkolem vynálezu je proto vytvořit nosnou konstrukci takového spřádacího stroje, u kterého by nedocházelo ke změnám nastavených vzájemných poloh technologických částí, majících zásadní důležitost pro spřádání, jak při dopravě spřádacího stroje od výrobce k zákazníkovi, tak také po delší době provozu.
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyřešen u spřádacího stroje podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že, sekce obsahuje na každé podélné straně stroje tuhou konstrukční jednotku, která nese spřádací místa a navíjecí ústrojí podélné strany stroje, přičemž každá konstrukční jednotka obsahuje více podélných konstrukčních dílů, dvě jednotlivé koncové stěny a nejméně jednu mezistěnu, uloženou mezi dvěma sousedními spřádacími místy, přičemž podélné konstrukční díly jsou natuho spojeny s koncovými stěnami konstrukční jednotky a mezistěnou, a přičemž obě tuhé konstrukční jednotky sekce jsou prostřednictvím jejich koncových stěn spojeny se společnou příčnou konstrukční stěnou. Tím je zajištěno, že spřádací technologické prvky v každé sekci si zachovávají své vzájemné polohy. Montážní práce po dopravě spřádacího stroje od výrobce k zákazníkovi se tím podstatně zkracují. Přitom mezistěny, pevně spojené s podélnými konstrukčními díly, zvyšují tuhost konstrukční jednotky a fixují relativní polohy podélných konstrukčních dílů vůči sobě prakticky trvale.
Spojení koncových stěn obou konstrukčních jednotek do dvojic je uskutečněno pomocí bočních stěn, které probíhají pro tento účel od jedné podélné strany spřádacího stroje k druhé straně.
V principu je postačující, jestliže jsou mezistěny umístěny jen mezi sousedními dvojicemi spřádacích míst, ovšem ukazuje se být výhodnější, jestliže jsou mezistěny umístěny také mezi spřádacími místy každé dvojice spřádacích míst a probíhají alespoň přes oblast s podélnými konstrukčními díly, nesoucími navíjecí ústrojí. Zejména však všechny mezistěny probíhají jak až přes podélné konstrukční díly, nesoucí navíjecí ústrojí, tak také až přes podélné konstrukční díly, nesoucí skupiny spřádacích technologických prvků a část pohonné jednotky.
- 1 CZ 285162 B6
Podle dalšího znaku vynálezu jsou tedy jednotlivé prvky spřádacích míst, jako skříně hnací jednotky a navíjecí ústrojí, upevněny na více podélných konstrukčních dílech a/nebo na mezistěnách. Mezistěna s výhodou sahá až nad oblast s podélným dílem, nesoucím navíjecí ústrojí.
Aby byly také hnací hřídele pro různé agregáty spřádacího ústrojí zajištěny proti průhybům, nesou mezistěny v dalším výhodném provedení předmětu vynálezu ložiska pro uložení těchto hnacích hřídelů.
V dalším výhodném provedení spřádacího stroje podle vynálezu je jeden z podélných konstrukčních dílů tvořen ve formě profilové tyče, na které je u každého spřádacího místa uložena jedna dvojice cívkových ramen a která je spojena s horními, ksobě přivrácenými konci mezistěn podélné strany spřádacího stroje. Při tomto řešení se profilová tyč, nesoucí navíjecí ramena, zapojí do ztužujícího systému sekce.
Na podélném konstrukčním dílu je podle dalšího znaku vynálezu na jedno spřádací místo uložena vždy dvojice cívkových ramen.
Jestliže jsou podélné konstrukční díly nebo alespoň jeden z nich vytvořeny ve formě podélného konstrukčního nosníku pro spřádací technologické prvky a část pohonné jednotky, je zvláště výhodné, jestliže je tento podélný konstrukční díl vytvořen ve formě nosníku s okrouhlým profilem. Také při tomto provedení je možno vyrobit podélný konstrukční nosník velmi přesně a levným výrobním postupem, protože u něj odpadá obvyklé nákladné opracovávání nosných ploch s nekruhovým průřezem pro uložení spřádacích technologických prvků.
Ukazuje se být zvláště výhodné, jestliže je skupina spřádacích technologických prvků včetně části pohonné jednotky uložena uvolnitelně na společném nosníku s okrouhlým průřezem a každý z těchto technologických prvků a část pohonné jednotky jsou zajištěny samostatnými nosníky s okrouhlým průřezem proti otáčení. Spřádací technologické prvky a část pohonné jednotky pro tyto prvky jsou tak všechny uloženy na společném nosníku s kruhovým průřezem, takže také v tomto případě je zachována výhoda jednoduššího a cenově příznivějšího opracovávání všech součástí.
Je výhodné, jestliže jsou sekce spřádacího stroje vytvořeny tak, že zajišťují dostatečnou tuhost nejen v průběhu výroby stroje a jeho součástí, ale jestliže jsou také vytvořeny tak, že jsou tuhé při dopravě. Pro tento účel je v dalším výhodném provedení předmětu vynálezu navrženo, aby každá tuhá konstrukční jednotka obsahovala trubkový podélný konstrukční díl pro dočasné vložení vždy jedné dopravní osy.
V zájmu vytvoření co nejlehčí a nejlevnější konstrukce spřádacího stroje je podle dalšího výhodného provedení předmětu vynálezu navrženo, aby boční stěny, spojující navzájem tuhé konstrukční jednotky na obou podélných stranách spřádacího stroje, byly vytvořeny z plechu a byly opatřeny u každé konstrukční jednotky samostatnými ztužujícími prvky. Při tomto řešení se přes zachování charakteru lehké konstrukce dosahuje vyššího stupně tuhosti sekce spřádacího stroje. Přitom je výhodně navrženo, aby ztužující prvky byly spojeny patkami, nesoucími sekce spřádacího stroje, takže síly, vyvozované vlastní hmotností sekcí, nejsou převáděny do plechových bočních stěn, ale přímo jsou zachycovány ztužujícími prvky. Přitom je výhodné, jestliže jsou ztužující prvky stejné příčné konstrukční stěny vzájemně spolu spojeny.
Aby se usnadnilo vzájemné vyrovnávání skupiny sekcí na místě použití, je výhodné, jestliže jsou ztužující prvky vytvořeny tak, že současně mohou sloužit jako vyrovnávací prvky. Pro tento účel může být s výhodou navrženo, aby jeden z podélných konstrukčních dílů probíhal boční stěnou sekce a zasahoval do vybrání spojovacích prvků, vytvořených ve formě otvoru, mezi ztužujícími
-2CZ 285162 B6 prvky a podpěrnou patkou, zatímco podélný konstrukční díl zasahuje na svém druhém konci svisle do nahoru otevřeného vybrání jiného spojovacího prvku.
Podle dalšího znaku vynálezu tak jeden z podélných konstrukčních dílů každé druhé sekce přesahuje za konec sekce a je zaváditelný do vybrání ztužujícího prvku příčné konstrukční stěny mezi dvěma přilehlými sekcemi, které je otevřeno směrem nahoru.
Aby nedocházelo k tomu, že při podepření kolejového systému pro obslužný automat, pojíždějící podél spřádacího stroje, budou vznikající síly přenášeny do plechové stěny, může být v dalším výhodném provedení předmětu vynálezu o ztužující prvky opřena kolejnice kolejového systému pro obslužný vozík, pojízdný podél stroje. Aby se vznikající ohybové momenty udržovaly na co nejnižších hodnotách, je výhodné, jestliže ztužující prvky tvoří svislé spojení mezi kolejovým systémem a patkami.
Podle dalšího znaku vynálezu jsou kolejnice kolejového systému, uložené podél jedné z podélných stran stroje, vzájemně spojeny alespoň v oblasti koncových stěn konstrukčních jednotek prostřednictvích spojek. V rozích mezi kolejnicemi a spojkami jsou s výhodou uloženy desky jako rohové výztuhy.
Aby se umožnila cenově příznivá doprava spřádacího stroje od výrobce k zákazníkovi a pozdější osazování a montáž mohly u zákazníka probíhat rychleji, může být v dalším výhodném provedení předmětu vynálezu navrženo, aby ztužující prvky byly umístěny jen na vnější straně bočních stěn sekcí, upravených pro dopravu a později při montáži spřádacího stroje osazovaných do sudých poloh, se kterými jsou potom při montáži spřádacího stroje spojovatelné boční stěny sekcí, osazovaných do lichých poloh.
Aby bylo možno vyztuženou sekci spřádacího stroje, vytvořenou podle vynálezu, dopravovat úsporně z hlediska potřeby dopravního prostoru, je v dalším výhodném provedení vynálezu navrženo, aby ztužující prvky přesahovaly boční stěny směrem dolů vždy svým spojovacím úsekem a pomocí tohoto spojovacího úseku byly uvolnitelně spojeny s patkami. Tímto řešením se pro dopravu dosáhne snížení výšky sekcí spřádacího stroje přibližně na polovinu, takže pro dopravu je potřeba ve srovnání s obvyklým provedením sekcí spřádacího stroje velmi malý dopravní prostor. Tuhost sekcí spřádacího stroje se tímto vytvořením a upevněním podpěrných patek nikterak neovlivní. Kromě toho mohou být pro dopravu vždy dvě sekce uloženy na sebe do dvou nad sebou uložených vrstev.
Protože podpěrné patky na rozdíl od dosud obvyklého provedení patek nepodepírají přímo žádný nosný profil sekcí spřádacího stroje, mohou mít velmi jednoduché provedení a tvar. Ve výhodném provedení vynálezu jsou například podpěrné patky tvořeny kusy profilových tyčí s mnohoúhelníkovým průřezem.
Pro zvýšení tuhosti sekcí spřádacího stroje podle vynálezu je výhodné, aby konstrukční jednotky obou podélných stran stroje byly přídavně kjejich připojení k příčným konstrukčním stěnám spojeny spojovacími díly. Spojovací díl mezi konstrukčními jednotkami obou podélných stran stroje je s výhodou uložen v podstatě ve výšce navíjecího ústrojí a je vytvořen jako úložný prostředek odebíracího ústrojí pro odebírání cívek.
Odebírací ústrojí pro odebírání cívek s výhodou obsahuje dva dopravní pásy, mezi nimiž jsou uloženy svislé desky, uspořádané v podélném směru sekce, jako šikmé výztuhy, spojující vždy jednu ze spojek mezi kolejnicemi kolejového systému s nejméně jedním z vodorovných spojovacích dílů. Tímto řešením se dosahuje pomocí kolejového systému jednak podstatného zlepšení vyztužení sekcí spřádacího stroje, jednak se dosahuje té výhody, že cívky z obou podélných stran sekcí spřádacího stroje mohou být dopravovány nezávisle na sobě ke konci spřádacího stroje. Ze zjištění, zda je cívka dopravována pomocí jednoho nebo druhého
-3 CZ 285162 B6 dopravního pásu ke konci spřádacího stroje, je možno odvodit směr kuželovitosti odváděných cívek, takže je umožněno uspořádané a srovnané ukládání cívek do dopravního vozíku, umístěného na konci spřádacího stroje.
Jako zvláště výhodné se ukazuje, jestliže jsou šikmými výztuhami, probíhajícími v podélném směru sekce, v podstatě trojúhelníkové desky, jejichž jedna ze stran, tvořících odvěsny, je spojena s boční stěnou a druhá ze stran, tvořících odvěsny, probíhá napříč, přes dva spojovací díly, umístěné nad vzduchovým kanálem, a je s nimi spojena.
Také vlastní kolejový systém může být jednoduchým a výhodným uspořádáním dílů podle vynálezu vyztužen, jestliže jsou pojezdové kolejnice na obou podélných stranách spřádacího stroje alespoň v oblasti koncových stěn spolu spojeny pomocí spojovacích dílů pro vzájemné spojení pojezdových kolejnic a v rozích mezi pojezdovými kolejnicemi a spojovacími díly jsou rohové výztuhy. Tyto rohové výztuhy jsou s výhodou vytvořeny ve formě trojúhelníkových desek nebo styčníkových desek, přičemž je výhodné, jestliže styčníkové desky (plechy), tvořící rohové výztuhy, mají délku ramen, která v podstatě odpovídá šířce spřádacího místa.
Vytvoření sekce spřádacího stroje podle vynálezu přináší velkou výhodu, spočívající v tom, že sekce jsou tvořeny lehkou konstrukcí a kromě toho mohou být dopravovány ve smontovaném stavu, aniž by vznikalo nebezpečí, že se ztratí předem získané polohové nastavení jednotlivých prvků sekcí spřádacího stroje v průběhu dopravy. Spřádací stroj podle vynálezu může být vyráběn velmi jednoduše a zabezpečuje spolehlivé vyztužení sekcí spřádacího stroje pro předení s otevřeným koncem, takže jednou nastavené seřízení stroje zůstává natrvalo zachováno. Toto řešení přispívá k dlouhodobému zachování dobrých výsledků spřádacího procesu. Dodatečné seřízení po dopravě nebo po delší době provozu se tedy stává zbytečným.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, na kterých znázorňuje obr. 1 čelní pohled na jednu sekci spřádacího stroje pro předení s otevřeným koncem, vytvořenou podle vynálezu, obr. 2 příčný řez spřádacím strojem pro předení s otevřeným koncem z obr. 1 ve dvou různých verzích, obr. 3 schematický čelní pohled na obměněné příkladné provedení jedné sekce spřádacího stroje pro předení s otevřeným koncem, obr. 4 příčný řez jednou sekcí spřádacího stroje z obr. 3, obr. 5 půdorysný pohled na sekci spřádacího stroje pro předení s otevřeným koncem, zobrazenou na obr. 3 a 4, a obr. 6 čelní pohled na dvě sekce spřádacího stroje pro předení s otevřeným koncem, uložené na sobě a připravené pro dopravu.
Příklady provedení vynálezu
Předmět vynálezu bude nejprve objasněn pomocí příkladů provedení spřádacího stroje pro předení s otevřeným koncem, zobrazených na obr. 1 a 2. Tento spřádací stroj je opatřen jako obvykle skupinou sekcí 1 spřádacího stroje, které jsou uspořádány vedle sebe a obsahují vždy skupinu spřádacích míst 10. Každá sekce 1 je na svých koncích ohraničena vždy odpovídající příčnou konstrukční stěnou 17, uspořádanou od jedné podélné strany stroje ke druhé podélné straně stroje, a obsahuje podélné konstrukční díly 12. Sekce 1 obsahuje na každé podélné straně stroje tuhou konstrukční jednotku 16, která nese spřádací místa 10 a navíjecí ústrojí 15. Každá konstrukční jednotka 16 obsahuje více podélných konstrukčních dílů 12, dvě jednotlivé koncové stěny 11, 110 a nejméně jednu mezistěnu 13, uloženou mezi dvěma sousedními spřádacími místy 10. Koncová stěna 11, 110 jedné sekce je spojena vždy s příslušnou koncovou stěnou 110. 11 sousední sekce 1 spřádacího stroje.
-4 CZ 285162 B6
Obě koncové stěny 11, 110 konstrukční jednotky 16 jedné sekce 1 jsou vzájemně pevně spojeny podélnými konstrukčními díly 12, 120, 121, 123, 124, 125, 126, 127, patrnými z obr. 2. Zejména jsou tyto podélné konstrukční díly 12, 120, 121, 123, 124, 125, 126, 127 spojeny s koncovými stěnami 1_L 110 sešroubováním nebo svařením. Mezistěny 13 jsou ve znázorněném příkladném provedení spojeny s podélnými konstrukčními díly 12, 120, 121, 123 až 127, popřípadě se skupinou podélných konstrukčních dílů 12, 120, 121. 123 až 127. Také tyto spoje mezi mezistěnami 13. a podélnými konstrukčními díly 12, 120, 121, 123 až 127 jsou tuhé a mohou být opět tvořeny zejména šroubovými nebo svařovanými spoji.
Každé spřádací místo 10 obsahuje skupinu technologických prvků, potřebných pro spřádání, které jsou umístěny v různých skříních nebo konstrukčních jednotkách. Pro přehlednost příkladného provedení jsou tyto prvky, popřípadě jejich skříně, zobrazeny jen na dvou spřádacích místech JO, přičemž se rozumí, že všechna ostatní spřádací místa 10 mají stejné konstrukční vytvoření. Protože tyto skříně a konstrukční jednotky a také v nich umístěné technologické prvky pro provádění spřádacího procesu nejsou předmětem vynálezu, jsou zobrazeny na výkresech pouze schematicky.
V první skříni 2, znázorněné na obr. 2, je uložen běžně používaný a neznázoměný vyčesávací váleček, který je poháněn řemenovým pohonem 20 od hnací řemenice 21. která je osazena na hnacím hřídeli 22. který je uložen v ložiscích. Hnací hřídel 22 probíhá vybráním 130 v mezistěně 13, na které je upevněno ložisko 131, nesoucí hnací hřídel 22. Na mezistěně 13 je dále upevněno druhé ložisko 132, ve kterém je uložen podávači váleček 23.
První skříň 2 je uložena oddělitelně na podélném konstrukčním dílu 126 a je kromě toho podepřena na podélném konstrukčním dílu 127, takže první skříň 2 je podélným konstrukčním dílem 127 zajištěna proti otáčení vůči podélnému konstrukčnímu dílu 126. Na podélném konstrukčním dílu 126 je dále uvolnitelně uložena druhá skříň 3, která obsahuje neznázoměný spřádací prvek. Tato druhá skříň 3 je propojena neznázoměnými prostředky se zdrojem podtlaku, jak bude ještě podrobněji popsáno v další části popisu. Druhá skříň 3 je podepřena svým koncem, odvráceným od podélného konstrukčního dílu 126, na podélném konstrukčním dílu 126 a je také zajištěna proti otáčení kolem podélného konstrukčního dílu 126.
Na podélném konstrukčním dílu 126 je dále oddělitelně uložena a také axiálně fixována hnací jednotka 4, která je svým koncem, odvráceným od podélného konstrukčního dílu 126. opřena na podélném konstrukčním dílu 125. Tato konstrukční jednotka 4 obsahuje pohonné ústrojí při samostatném pohonu jednotlivých spřádacích prvků, nebo alespoň část tohoto pohonu, která je vytvořena například ve formě opěrných kotoučů 40. V klínové mezeře mezi opěrnými kotouči 40 je uložen hřídel 30 neznázoměného spřádacího prvku, vytvořeného například ve formě spřádacího rotoru. S tímto hřídelem 30 je v záběru hnací řemen 41, který probíhá po celé délce spřádacího stroje. Jestliže má být spřádací prvek zastaven, může být hnací řemen známým a proto neznázoměným ústrojím zvednut od hřídele 30 spřádacího prvku.
Obě skříně 2, 3 a také hnací jednotka 4 jsou zajištěny proti posuvům v axiálním směru na společném nosníku s kruhovým průřezem, tvořeným podélným konstrukčním dílem 126, čímž jsou také tyto prvky vzájemně vůči sobě polohově vyřízeny. Obě skříně 2, 3 jsou zajištěny proti otáčení dalšími nosníky s kruhovým průřezem, a to konkrétně podélným konstrukčním dílem 124, podélným konstrukčním dílem 125. podélným konstrukčním dílem 126 a podélným konstrukčním dílem 127.
Na první skříni 2 je uložen kryt 24, kterým mohou být zakryty obě skříně 2, 3. Tento kryt 24 obsahuje nejméně jednu část neznázoměného přívodního kanálu, kterým se přivádějí vlákna z první skříně 2 do druhé skříně 3 a do spřádacího prvku, který je zde uložen. Po napojení přiváděných ojednocených vláken na nově tvořenou přízi 5 opouští příze 5 tuto druhou skříň 3 odtahovým kanálem 240, uloženým v krytu 24.
- 5 CZ 285162 B6
Nad podélným konstrukčním dílem 124 nese mezistěna 13 první ložisko 14 pro odtahový hřídel 140, probíhající po celé délce sekce 1 spřádacího stroje, přičemž s tímto odtahovým hřídelem 140 spolupracuje na každém spřádacím místě 10 vždy jeden přítlačný váleček 141, který je neznázoměným způsobem uložen výkyvné.
Nad odtahovým válcem 140 nese mezistěna 13 druhé ložisko 15 pro navíjecí válec 150, probíhající rovněž po celé délce sekce spřádacího stroje. Na tento navíjecí válec 150 je uložena v průběhu provozu spřádacího stroje navíjená cívka 50, která je uchycena uvolnitelně mezi dvěma cívkovými rameny 151. Cívková ramena 151 jsou uložena výkyvné v třetím ložisku 152, které je upevněno na podélném konstrukčním dílu 12.
V principu mohou být pro uložení navíjecího ústrojí libovolně vytvořené prvky, například dva rovnoběžné hřídele, i když mohou být pro uložení navíjecího ústrojí, zajištěného proti otáčení, a pro zavěšení dalších částí a ústrojí stroje vytvořeny podpěrné prvky ve formě profilové tyče, například majících v průřezu tvar Z. Tyto profilové tyče jsou spojeny s oběma horními vzájemně přivrácenými konci mezistěny 13 konstrukční jednotky 16 podélné strany spřádacího stroje.
Jak je patrné z obr. 1 a 2, je do první skříně 2 přívodním otvorem 241, vytvořeným v krytu 24, přiváděn pramen 51 vláken, odebíraný z komory, který je podáván podávacím válečkem 23 a s ním spolupracujícím a neznázoměným protilehlým prvkem, například přívodním žlábkem, k rovněž neznázoměnému vyčesávacími válečku pro ojednocení na jednotlivá vlákna. Vlákna, ojednocená z pramene 51 vláken, jsou nyní přiváděna v ojednoceném stavu rovněž neznázoměným přívodním kanálem do spřádacího prvku, uloženého ve druhé skříni 3, kde jsou přikrucována ke konci příze 5, která je potom pomocí odtahového válce 140 a přítlačného válečku 151 odtahována odtahovým kanálem 240 z druhé skříně 3 a přiváděna k cívce 50, na kterou se příze 5 navij í.
Technologické prvky pro spřádací proces musí být pro spřádání uloženy v přesně nastavených vzájemných polohách a vůči sobě vyrovnány, aby se dosáhlo optimálních výsledků spřádání. Přitom je třeba, aby jednou nastavené polohy byly zachovány trvale a neměnily se ani v průběhu dopravy stroje od výrobce k zákazníkovi, ani v průběhu delšího provozu. Pro tento účel slouží popsané příkladné provedení každé strany jedné sekce 1 jako tuhé konstrukční jednotky 16.
Koncové stěny 11, 110 obou konstrukčních jednotek 16 jedné sekce 1 jsou vzájemně spojeny vždy do dvojic pomocí příčných konstrukčních stěn 17. Příčné konstrukční stěny 17 jsou přitom vytvořeny tak, že mezi konstrukčními jednotkami 16 je ponechán ještě dostatek místa, aby se zde mohly umístit centrální jednotky, které jsou společné oběma konstrukčním jednotkám 16.
Popsané zařízení může být různým způsobem obměňováno, například záměnou jednotlivých konstrukčních prvků a znaků jejich technickými ekvivalenty nebo jinými kombinacemi konstrukčních prvků. Není například bezpodmínečně nutné, aby mezi spřádacími místy 10 každé dvojice spřádacích prvků byla uspořádána vždy jedna mezistěna 13. V mnoha případech může být postačující, aby taková mezistěna 13 byla umístěna jen mezi dvěma sousedními dvojicemi spřádacích prvků. Protože odstup této mezistěny 13, umístěné vždy mezi dvojicí spřádacích míst, od sousední mezistěny 13, zpravidla není příliš velký, zajišťují tyto mezistěny 13 v podstatě trvale rovnoběžnost v nich uchycených podélných konstrukčních dílů 12, 120, 121, 123 až 127. Kromě toho slouží tyto podélné konstrukční díly 12, 120, 121, 123 až 127, vytvořené ve formě nosníků s kruhovým průřezem, jako výztuhy nejen v podélném směru stroje, ale také v příčném směru, přičemž jejich účinky se sčítají. Zvláště účinné je toto vyztužení v příčném směru spřádacího stroje, kde je zajištěno podélnými konstrukčními díly 120, 121, 123, které jsou ve znázorněném příkladném provedení vytvořeny ve formě trubek, které mají zvláště vysokou ohybovou tuhost a odolnost proti průhybům a krutným momentům.
-6CZ 285162 B6
Jak znázorňují obr. 1 a 2, není také nutné, aby mezistěny 13, pokud jsou umístěny mezi všemi sousedními spřádacími místy 10. měly stejné konstrukční vytvoření. Podle zobrazeného příkladného provedení je navrženo, aby každá druhá mezistěna 13 probíhala shora z oblasti s prvním podélným konstrukčním dílem 12, nesoucím ložisko 152 pro cívkové rameno 151. směrem dolů až k podélnému konstrukčnímu dílu 124, na kterém je upevněna druhá skříň 3. Mezi mezistěnami 133 a tedy u každého druhého spřádacího místa 10 umístěné vložené mezistěny 134 naproti tomu probíhají od nejvyššího podélného konstrukčního dílu 12 až k nejspodnějšímu podélnému konstrukčnímu dílu 127.
Zpravidla je takové konstrukční uspořádání se střídavě za sebou řazenými krátkými mezistěnami 133 a dlouhými mezistěnami 134 postačující. Z důvodu zjednodušení konstrukčních dílů spřádacího stroje a samozřejmě také pro zvýšení tuhosti každé druhé konstrukční jednotky 16 je však zvláště výhodné, jestliže všechny mezistěny 13, jsou vytvořeny stejně a probíhají přitom ve výškové oblasti krátké mezistěny 134, to znamená od navíjecího ústrojí s ložiskem 152 pro cívková ramena 151, uloženého na podélném konstrukčním dílu 12, až k podélným konstrukčním dílům 124, 125, 126, 127, na kterých jsou uloženy technologické prvky, potřebné pro spřádání.
U popsaného příkladného provedení jsou skupiny technologických prvků, to znamená skříně 2, 3 a hnací jednotka 4, upevněny na podélných konstrukčních dílech 124, 125, 126, 127. Je také možné upevnit skupiny technologických prvků pro spřádání nebo alespoň část z nich na mezistěnách 13.
Ve znázorněném příkladném provedení spřádacího stroje podle vynálezu jsou hnací hřídel 22, podávači váleček 23, odtahový hřídel 140 a navíjecí válec 150 uloženy prostřednictvím ložisek 131, 132, 14, 15 na mezistěnách 13. Tímto způsobem je dosaženo toho, že je možno vynechat samostatné držáky, které mohou být upraveny na jednotlivých podélných konstrukčních dílech 120, 121, 123,124,126 a 127.
Zatímco pro konstrukční podélné nosníky a díly rámu stroje je nutno použít obvyklých profilových tyčí a podobných prvků pro nesení technologických prvků pro spřádací proces, to znamená zejména skříní 2, 3 a hnací jednotky 4, které musí být poměrně tuhé, ve znázorněném příkladném provedení jsou zpravidla jako nosné prvky použity díly s kruhovým průřezem. Tím se dosáhne dobrého vyztužení konstrukční jednotky 16 při zachování poměrně lehké konstrukce.
U moderních spřádacích strojů pro předení s otevřeným koncem jsou zpravidla spřádací stroje oboustranné a obě strany stroje mají stejné konstrukční vytvoření a obsahují stejný počet spřádacích míst 10. Každá z těchto podélných stran spřádacího stroje je popsaným způsobem vytvořena jako jedna samostatná konstrukční jednotka 16, ze které jsou však pro přehlednost příkladů provedení zobrazeny technologické prvky pro spřádací proces jen v pravé polovině obr. 2, kde je konstrukční jednotka 16 zobrazena s technologickými prvky a také s navíjecím ústrojím. Rozumí se však samozřejmě, že konstrukční jednotka 16, zobrazená v levé polovině obr. 2, je vytvořena souměrně vůči pravé konstrukční jednotce 16.
Aby v průběhu dopravy spřádacího stroje a také v průběhu následujícího výrobního provozu také tyto technologické prvky měly zajištěnou neměnnou vzájemnou polohu, jsou obě konstrukční jednotky 16 obou podélných stran spřádacího stroje v každé sekci 1 pevně vzájemně spojeny.
Vzájemné pevné spojení obou konstrukčních jednotek 16 se může realizovat v podstatě libovolným způsobem, například pomocí příčných konstrukčních stěn 17, probíhajících v celé šířce spřádacího stroje. Kromě toho je možno vzájemné spojení zdokonalit pomocí neznázoměných dalších mezistěn, probíhajících přes celou šířku spřádacího stroje. Může však být přitom postačující, jestliže pro spojení dvou konstrukčních jednotek 16 na obou podélných stranách spřádacího stroje je přídavně k příčným konstrukčním stěnám 17 v horní výškové oblasti vždy jedna z mezistěn 13 obou druhých konstrukčních jednotek 16 spojena v sekci 1 spřádacího stroje
-7 CZ 285162 B6 s protilehlou mezistěnou prostřednictvím spojovacího dílu 7, přichyceného k podélnému konstrukčnímu dílu 12 na obou protilehlých mezistěnách 13.
Výroba oddělených konstrukčních jednotek 16 pro obě podélné strany spřádacího stroje ajejich 5 spojování pomocí příčných konstrukčních stěn 17 a/nebo spojovacích dílů 7 má tu výhodu, že bez konstrukčních změn konstrukčních jednotek 16 je možno tyto konstrukční jednotky 16 použít také tehdy, jestliže je třeba zaměnit centrální prvky, nacházející se mezi konstrukčními jednotkami 16 a určené pro obě tyto konstrukční jednotky 16.
Ve spodní oblasti je postačující, jestliže je vyztužení tvořené spojovacím dílem 70, uloženým ve směru kolmém na podélný směr sekce 1 spřádacího stroje v oblasti koncové stěny 11, 110, přesto je však také možné spojit přídavně mezistěny 13, 133. 134 nebo alespoň některé z nich na obou podélných stranách spřádacího stroje pomocí těchto ztužujících prvků.
V příkladném provedení podle obr. 2 je navrženo, aby se do středu sekce 1 spřádacího stroje umístil vzduchový kanál 6, probíhající v podélném směru spřádacího stroje a spojený s oběma koncovými stěnami 11, 110. Tento vzduchový kanál 6 navíc přispívá k dalšímu vyztužení stroje ve všech směrech.
S tímto vzduchovým kanálem 6 je druhá skříň 3 spojena neznázoměnými spojovacími prostředky, takže se může pomocí tohoto vzduchového potrubí 6 vytvářet podtlak v oblastech, kde je to pro spřádání nutné.
U popsaných a zobrazených příkladných provedení jsou spojovací díly 7 umístěny vždy nad 25 vzduchovým kanálem 6, zejména v podstatě v rovinách sousedních mezistěn 13, 133, 134 ve výšce každé druhé z těchto mezistěn 13. Při tomto uspořádání mohou sloužit horní spojovací díly jako nosné prvky pro uložení dopravního zařízení pro odebírání cívek, vytvořeného ve formě dopravního pásu 8.
Jak zobrazuje obr. 1, sekce 1 spřádacího stroje jsou omezeny příčnými konstrukčními stěnami 17, které probíhají od jednoho konce spřádacího stroje k druhému konci a spojují navzájem obě konstrukční jednotky 16. Tyto příčné konstrukční stěny 17 jsou vytvořeny zpravidla z plechu, aby se hmotnost sekcí 1 spřádacího stroje a tím také celého spřádacího stroje udržela co nejmenší. Aby se tyto příčné konstrukční stěny 17 vyztužily, jsou na svých hranách opatřeny 35 ztužujícími přehyby a lemy. Kromě toho u znázorněného příkladného provedení spřádacího stroje podle vynálezu jsou v oblasti každé konstrukční jednotky 16 uspořádány ztužující prvky 9, které jsou uspořádány napříč podél příčných konstrukčních stěn 17. S každou příčnou konstrukční stěnou 17 je spojen ztužující prvek 90, který přechází do podpěrné patky 91. Tento ztužující prvek 90 může být za určitých okolností dokonce uspořádán tak, že prochází všemi důležitými 40 konstrukčními díly, například podélným konstrukčním dílem 126, nesoucím technologické prvky pro spřádací proces, a tím je současně podepírá.
Jak je patrno z obr. 2, ztužující prvek 9 je uspořádán šikmo na příčnou konstrukční stěnu 17 takovým způsobem, že probíhá mezi navíjecím válcem 150, popřípadě podélným konstrukčním 45 dílem 120 a ložiskem £52, popřípadě prvním podélným konstrukčním dílem 12, zatímco svým spodním koncem se blíží ke středu M spřádacího stroje, pokud je to možno s ohledem na uložení vzduchového kanálu 6.
Jak zobrazuje obr. 1, podél spřádacího stroje je vytvořen kolejový systém 80 pro pojezd 50 obslužného automatu 81, pojíždějícího podél spřádacího stroje, přičemž ztužující prvek 9 při tomto provedení probíhá až ke kolejovému systému 80. Kolejový systém 80 obsahuje na každé podélné straně spřádacího stroje vždy jednu pojezdovou kolejnici 800, 803, zobrazenou na obr. 4, přičemž pojezdové kolejnice 800, 803 na obou podélných stranách spřádacího stroje jsou alespoň v oblasti koncových stěn 11, 110 vzájemně spojeny spojkami (spojovacími příčlemi),
-8CZ 285162 B6 přičemž je však účelné, jestliže je alespoň ve středu sekce 1 spřádacího stroje umístěna další spojka 801. Na těchto spojkách 801 jsou v rovnoběžných polohách s pojezdovými kolejnicemi 800, 803 upevněny vždy ve stejných roztečích další pojezdové kolejnice 802, 804, znázorněné na obr. 3. Dvojice pojezdových kolejnic, vytvořené z pojezdových kolejnic 800, 802; 803, 804, jsou upraveny pro vedení obslužného automatu 81, jehož pojezdová kolečka 810, 811, 812 a 813 jsou v nich uložena a vedena.
Pojezdové kolejnice 800, 802. 804 a 803 jsou spojeny se spojkami 801 vhodnými spoji, například šroubovými spoji nebo svařením, přičemž spojka 801, umístěná v oblasti koncových stěn 11. 110, je pevně spojena s těmito koncovými stěnami 11, 110.
Jak je znázorněno na obr. 1, jsou ztužující prvek 9, 90 a také podpěrná patka 91 vždy umístěny mezi dvěma sekcemi 1 spřádacího stroje a slouží v montážním stavu pro vyztužení příčných konstrukčních stěn 17 dvou sousedních sekcí 1 spřádacího stroje. Pojezdové kolejnice 800, 802 mají takovou délku, aby byly ukončeny v podstatě uprostřed na ztužujících prvcích 9 na obou koncích sekcí 1, takže pojezdové kolejnice 800 mohou být uloženy na ztužujících prvcích 9 a pojezdové kolejničky 802 mohou být uloženy na spojkách 801.
Pro dopravu koncového rámu spřádacího stroje a také jeho jednotlivých sekcí 1 od výrobce k zákazníkovi je každá druhá sekce 1 namontována způsobem podle obr. 1, zatímco mezilehlé sekce 1 v průběhu dopravy nejsou opatřeny ani ztužujícími prvky 9, 90, ani podpěrnými patkami 91. Z toho důvodu nemohou tyto sekce 1, které neobsahují ztužující prvky 9, 90 a podpěrné patky 91, obsahovat ani spojky 801 a druhé pojezdové kolejnice 802.
Podpěrné patky 91 jsou montovány teprve při konečné montáži u zákazníka, to znamená po svém osazení. Tímto řešením se dosahuje u jednotlivých sekcí 1 poměrně malé dopravní výšky v průběhu dopravy. Tím je umožněna doprava vždy dvou sekcí la, lb spřádacího stroje nad sebou, jak je znázorněno na obr. 6, takže při dopravě je možné dosáhnout oproti současnému stavu podstatného snížení potřebného ložného prostoru na dopravních prostředcích.
Obr. 6 zobrazuje příkladné uložení dvou sekcí la, lb spřádacího stroje bez ztužujících prvků 9, které jsou, jak již bylo výše uvedeno, po dokončení montáže umístěny vždy mezi dvěma sousedními sekcemi 1 s oboustranně uspořádanými ztužujícími prvky 9. Spodní sekce la z obou nad sebou uložených dvojic sekcí la, lb jsou uloženy na paletách 93 a jsou v celé své délce podepřeny. Na každém konci palety 93 je osazen dále nosný rám 94, který je opatřen ve stejné výšce vždy dvěma nosnými čepy 940, z nichž každý je určen pro jednu konstrukční jednotku 16, a které zasahují vždy do konců trubkových podélných konstrukčních dílů 123 a tím přídavně podepírají spodní sekce la.
Nosný rám 94 je dále opatřen ve stejné výši dvěma nosnými čepy 941, které zasahují do konců trubkových podélných konstrukčních dílů 123 horních sekcí lb.
Trubkové podélné konstrukční díly 123 obou konstrukčních jednotek 16 slouží přitom pro předchozí vložení dopravních os, které jsou podle znázorněného příkladného provedení tvořeny vždy dvojicemi protilehlých nosných čepů 940, 941. Je však také možné použít jako dopravních os dopravních tyčí, zavedených do trubkových podélných dopravních dílů 123 pro dopravu, na jejichž koncích jsou zachyceny závěsné prostředky dopravního ústrojí, například jeřábu, popřípadě nosné prvky podobných rámových konstrukcí, jako byl nosný rám 94.
Z předchozího popisu vyplývá, že u výrobce se každá sekce 1, která zaujme v hotovém smontovaném spřádacím stroji polohu každé sudé sekce 1, opatří na své vnější straně ztužujícími prvky 9, 90. Tyto sudé sekce 1 v řadě sestavených sekcí 1 jsou výrobcem přesně rektifikovány. Jestliže se potom u zákazníka při montáži spřádacího stroje montují chybějící, rovněž předem předběžně polohované mezisekce, které nejsou opatřeny ztužujícími prvky 9, 90 a podpěrnými patkami 91,
-9CZ 285162 B6 spojují se liché sekce 1 se ztužujícími prvky 9, 90 sekcí 1, uložených na sudých polohách a potom se namontují podpěrné patky 91. Pojezdové kolejnice 800, 802, patřící na obě podélné strany spřádacího stroje, potom již potřebují jen osadit a upevnit ztužující prvky 9, nacházející se mezi sekcemi 1 a také spojky 801, aniž by bylo třeba provádět časově náročné a zdlouhavé nastavování polohy jednotlivých částí.
Na obr. 2 jsou v jeho pravé polovině a levé polovině zobrazena dvě různá příkladná provedení, která se pochopitelně na jednom stroji současně nemohou vyskytovat, ale jsou uvažována jen jako alternativní příklady.
Jak zobrazuje levá polovina obr. 2, mezi podpěrnými patkami 910 a kolejovým systémem 80 jsou umístěny svislé podpěrné prvky 92, které tvoří přímé svislé spojení kolejového systému 80 s podpěrnými patkami 910. Při tomto řešení nemusí být síly, vyvozované zatížením kolejového systému 80 převáděny nejprve ztužujícími prvky 9, 90, ale jsou odváděny přímo do podpěrných patek 910. Jak je patrno z obr. 1, ztužující prvky 9 a samozřejmě také podpěrné prvky 92 jsou spojeny přímo s kolejovým systémem 80.
Podle konstrukčního vytvoření ztužujících prvků 9, 90 a také podpěrných prvků 92 je možno v některých případech považovat příčné konstrukční stěny 17 za nadbytečné, protože tyto prvky jejich funkci stačí převzít, avšak přídavné příčné konstrukční stěny podstatně přispívají k dobré tuhosti spřádacího stroje, aniž by ztužující prvky 9, 90 a podpěrné prvky 92 musely být příliš silně dimenzovány.
Pro zvýšení tuhosti sekcí 1 jsou ztužující prvky 9, 90 jedné sekce 1 vzájemně spojeny nejen prostřednictvím příčné konstrukční stěny 17, ale také přímo mezi sebou, jak je to dobře patrné z obr. 2.
Jak tento obr. 2 znázorňuje, jsou ve znázorněném příkladném provedení na horní straně šikmo orientovaných spojovacích prvků 9, 90 vytvořena nahoru otevřená vybrání 900. Jak již bylo řečeno, jsou ztužující prvky 90 použity jen v každé druhé sekci 1. V sekcích 1, nacházejících se mezi těmito sekcemi 1 se ztužujícími prvky 90, probíhají podélné konstrukční díly 126 směrem ven přes příčné konstrukční stěny 17, tj. přes konce sekce 1, v takové délce, že mohou být zavedeny spuštěním sekce 1 shora do vybrání 900 ve ztužujících prvcích 90 sousedních sekcí L Tím se polohy sousedních sekcí 1 dokonale a přesně vůči sobě vyrovnají.
Obr. 3 zobrazuje obměnu popsaného spřádacího stroje pro předení s otevřeným koncem, který kromě neznázoměných koncových rámů opět obsahuje skupinu sekcí 1, z nichž je v tomto příkladu zobrazena jen jedna z nich.
Ze skupiny podélných konstrukčních dílů, probíhajících v podélném směru sekce 1, jsou na obr. 2 zobrazeny jako příklad dvě ztužující trubky, tvořící podélné konstrukční díly 121, 123, a také podélný konstrukční díl 12. tvořený nosníkem profilu Z. Také v tomto příkladném provedení, jak bylo popsáno při objasňování obr. 1 a 2, je spřádací stroj opatřen mezistěnami 13, které jsou pevně a natuho spojeny s podélnými konstrukčními díly 12, 121, 123 a dalšími neznázoměnými nebo nepopsanými podélnými konstrukčními díly.
Technologické prvky, potřebné pro spřádací proces, jsou na každém spřádacím místě 10 zakryty krytem 31. Pro zachování přehlednosti obr. 3 jsou tyto technologické prvky pro potřeby spřádacího procesu, popřípadě jejich kryty 31 a podobné součásti opět zobrazeny jen na dvou spřádacích místech 10, přičemž se samozřejmě rozumí, že všechna spřádací místa 10 mají stejné konstrukční vytvoření.
Koncové stěny 111, 112 nedosahují při tomto příkladném provedení tak vysoko jako mezistěny 13, které probíhají přes technologické prvky pro spřádací proces včetně uložení cívkových ramen
-10CZ 285162 B6
151 na prvním podélném konstrukčním dílu 12, ale dosahují do výše kolejového systému 80 pro obslužný automat 81, který pojíždí podél spřádacího stroje, to znamená podél spřádacích míst 10 jednotlivých sekcí 1, aby mohl na jednotlivých spřádacích místech 10 v případě potřeby provádět potřebné obslužné a údržbové operace, například zapřádání spřádacích prvků po zastavení stroje nebo zastavení jednotlivých spřádacích míst 10 nebo při výměně plných cívek 50 za prázdnou dutinku, popřípadě při odstraňování přetrhu příze 50 a podobně.
Kolejový systém 80, sestávající z pojezdových kolejnic 800, 802, 804, 803 a spojek 801. je podepřen pomocí svislých ztužujících prvků 92, které jsou patrné také z levé strany obr. 2 a které jsou pevně spojeny s koncovými stěnami 111, 112 a spojovacím úsekem 920 dosahují až pod spodní stranu těchto koncových stěn 111, 112. Svislé ztužující prvky 92 jsou sešroubovány s horními konci podpěrných patek 910, které mají takovou výšku, že pod mezistěnami 13 mohou být umístěny konve 52, ze kterých se odebírá pramen 51 vláken, který je vlákenným materiálem, přiváděným ke spřádání a který se přivádí do druhé skříně 3, ve které je umístěn podávači váleček s ojednocovacím ústrojím.
Kromě svislých podpěrných prvků 92 jsou v oblasti koncových stěn 111, 112 umístěny ztužující prvky 9, které jsou spojeny s koncovými stěnami Ul, 112 a svými horními konci jsou spojeny v blízkosti horních konců podpěrných prvků 92 se spojovacími příčlemi 801 a/nebo s podpěrnými prvky 92. Ztužující prvky 9 dosahují až do blízkosti spodního okraje koncových stěn Ul, 112 a jsou orientovány směrem ke středu M spřádacího stroje.
Tuhým spojením koncových stěn 111, 112 se ztužujícími prvky 9 na jedné straně a s podélnými konstrukčním díly 12, 121, 123 a s dalšími podélnými konstrukčními díly, které nejsou na obr. 4 znázorněny, a jejich prostřednictvím s mezistěnami 13 na druhé straně jsou kolejovým systémem 80 nepřímo také zajištěny technologické prvky pro spřádací proces v jejich relativních polohách, protože koncové stěny 111, 112 jsou přes ztužující prvky 9 do určitého stupně zavěšeny na spojkách 801. Ztužující prvky 9 podstatně ztužují sekce 1, takže také v průběhu dopravy je zachován jejich požadovaný tvar.
Ve střední části spřádacího stroje probíhá v podélném směru sekce 1 vzduchový kanál 6 pro vedení proudu vzduchu, se kterým mohou být druhé skříně 3, obsahující spřádací prvky, spojeny prostřednictvím odsávacího potrubí 60, takže ve druhých skříních 3 může být vytvořen požadovaný podtlak. Vzduchový kanál 6 je pevně spojen s příčnými konstrukčními stěnami 17 sekcí 1 tuhými spoji.
Pomocí spojovacích dílů 7, které jsou uchyceny mezi podélnými konstrukčními díly 12, které mohou být uspořádány nejen v oblasti koncových stěn 111, 112. ale také mezi nimi, se síly, přenášené z kolejového systému 80, převádějí na ztužující prvky 9 a z nich na koncové stěny 111, 112, přičemž jsou zachycovány také těmito spojovacími díly 7.
Principiálně by sice bylo možno s ohledem na použití ztužujících prvků 9 spojovací díly 7 v konstrukci spřádacího stroje vynechat, avšak jejich použití je výhodné, protože spojovací díly 7, umístěné mezi koncovými stěnami 111, 112. zejména jsou-li tyto koncové stěny 111, 112 vytvořeny z plechu, představují další vyztužení sekce 1 spřádacího stroje podle vynálezu.
Vodorovné spojovací díly 7 jsou také podle příkladu na obr. 4 umístěny v podstatě ve výšce navíjecího ústrojí, sestávajícího z prvního podélného konstrukčního dílu 12, navíjecího válce 150, cívkových ramen 151 a cívky 50, a slouží jako úložné a podpěrné prvky pro odebírací ústrojí 83 cívek 50, které je vytvořeno ve formě dopravního pásu 8 pro jednu podélnou stranu spřádacího stroje a druhého dopravního pásu 82 pro druhou podélnou stranu spřádacího stroje. Obr. 4 znázorňuje na každém z těchto dopravních pásů 8, 80 vždy jednu cívku 500, 501, které jsou odváděny příslušným dopravním pásem 8, 82 k neznázoměnému dopravnímu vozíku, nacházejícímu se na konci spřádacího stroje.
- 11 CZ 285162 B6
Konstrukční řešení odebírání a odvádění cívek 50, 500, 501, představované dvěma dopravními pásy 8, 82, má oproti příkladnému provedení jen sjedním společným dopravním pásem podle obr. 2 pro obě podélné strany spřádacího stroje, které je v principu také možné, tu výhodu, že mezi oběma dopravními pásy 8, 82 mohou být umístěny další nosné prvky. Jak je na obr. 5 podrobněji zobrazeno, jsou pro tento účel v blízkosti příčných konstrukčních stěn 17 uspořádány spojovací díly 7 mezi podélnými konstrukčními díly 12 v rovině každé mezistěny 13. S těmito spojovacími díly 7 je spojena jedna ze stran trojúhelníkové styčníkové desky 95, tvořící odvěsnu tohoto trojúhelníkového útvaru, jehož druhá strana, tvořící druhou odvěsnu, je spojena se spojkou 801. Tyto trojúhelníkové styčníkové plochy 95 podepírají přitom přes spojovací díly 7 první podélné konstrukční díly 12 a přes ně jsou spojeny s mezistěnami £3, takže kolejový systém 80 podepírá nepřímo technologické prvky pro spřádací proces, které jsou buď upevněny na neznázoměných podélných konstrukčních dílech, které jsou zajištěny pomocí mezistěn 13 ve svých relativních polohách, nebo jsou upevněny přímo na mezistěnách £3. Ve znázorněném příkladném provedení jsou čtyři spojovací díly 7 spojeny s touto trojúhelníkovou styčníkovou deskou 95, avšak počet spojovacích dílů 7, se kterými jsou trojúhelníkové styčníkové desky 95 spojeny, nehraje žádnou podstatnou roli. Styčníkové desky 95 mohou být stejně dobře spojeny jen se dvěma, ale také s více než čtyřmi spojovacími díly 7.
Jak je zobrazeno na obr. 1 a 3, je však také v podélné oblasti sekce £ mezi styčníkovými deskami 95 umístěn nejméně jeden spojovací díl 7, popřípadě skupina spojovacích dílů 7, aby se tuhost sekce £ spřádacího stroje dále zvýšila.
Není nutné, aby příčnými výztuhami mezi spojkami 801 a spojovacími díly 7 byly trojúhelníkové styčníkové desky 95. Příčné výztuhy v jiné formě, například ve formě kolejnic nebo vodicích lišt, mohou být použity místo styčníkových desek 95. jestliže by se taková náhrada ukázala být výhodnou, protože příčné výztuhy popřípadě mohou plnit také ještě jiné funkce kromě vlastního vyztužení sekce £. Přitom může být za určitých okolností postačující, jestliže jsou takové příčné výztuhy kromě spojek 801 spojeny s jediným spojovacím dílem 7.
Aby se dosáhlo spolehlivého spojení rámu spřádacího stroje, jsou ve znázorněném příkladném provedení v rozích mezi pojezdovými kolejnicemi 800, 803 a spojkami 801 upevněny trojúhelníkové desky 950. 951, 952, 953, 954, 955, 956 a 957 jako rohové výztuhy.
Rozumí se samozřejmě, že tyto rohové výztuhy mohou mít v podstatě libovolný tvar a nejsou vázány na trojúhelníkové provedení. Kromě toho mohou tyto rohové výztuhy odpadnout, jestliže je jinými technickými prostředky zajištěna tuhost kolejového systému 80, například mají-li spojky 801 odpovídající šířku.
Jsou-li rohové výztuhy vytvořeny ve formě trojúhelníkových styčníkových desek, ukazuje se být výhodné, jestliže mají šířku, odpovídající šířce spřádacího místa £0, protože takové styčníkové desky potom nejsou příliš těžké, avšak přitom mají dostatečně velkou tuhost.
Jak již bylo řečeno, není bezpodmínečně nutné, aby mezistěny 13 byly umístěny mezi všemi spřádacími místy 10, jestliže je jinými technickými prostředky, například jinými příčnými výztuhami místo mezistěn 13, zejména tuhými podélnými nosníky pro technologické prvky, potřebné pro spřádací proces, zajištěno, že tyto prvky nemohou změnit svoje relativní polohy. V takovém případě je postačující také zavěšení koncových stěn 111, 112 na ztužujících prvcích 9 pro trvalé zajištění požadovaných poloh technologických prvků, potřebných pro spřádací proces. Jestliže cívková ramena 151 nejsou upevněna popsaným způsobem na mezistěnách 13, ale na prvních podélných konstrukčních dílech 12, probíhajících po celé délce sekcí 1, podpoří toto pozitivní působení zajištění polohy technologických prvků.
- 12 CZ 285162 B6
Podle popsaného příkladného provedení sekce j_ spřádacího stroje přesahují svislé ztužující prvky 92 svými spojovacími úseky 920 koncové stěny 111. 112 směrem dolů, takže podpěrné patky 910 mohou být přes tyto spojovací úseky 920 přímo spojeny uvolnitelnými spoji se ztužujícími prvky 92. Tímto způsobem se tlakové síly, které jsou přenášeny z kolejového systému 80 na ztužující prvky 92, odvádějí přímo do podpěrných patek 910. Tímto výhodným provedením, při kterém ztužující prvky 92 přesahují přes koncové stěny 111, 112 směrem dolů, je spojovací místo v rámci spojovacího úseku 920 mezi ztužujícím prvkem 92 a podpěrnou patkou 910 zvláště dobře přístupné, což zjednodušuje montáž. Obecně není nutno brát ohled při vytvoření patkové soustavy podle tohoto příkladného provedení na koncové stěny 111, 112. Přitom je možno použít místo těžkých plochých patek také patky, vytvořené z profilových tyčí s mnohoúhelníkovým průřezem.
Obvykle jsou na každém konci každé sekce 1 upraveny samostatné podpěrné patky 910. Protože tyto podpěrné patky 910 podle zobrazeného příkladného provedení mohou být jednoduchým způsobem připojeny také dodatečně, je podle příkladu z obr. 3 navrženo, aby podpěrné patky 910 byly společné vždy pro dvě sousední sekce 1 spřádacího stroje. Podpěrné patky 910 mají proto šířku dvou sousedních koncových stěn 111, 112, dvou bočních stěn 17 ajednoho ztužujícího prvku 92 a jsou ve smontovaném stavu spojeny se svislými výztužnými prvky 92 mezi dvěma příčnými konstrukčními stěnami 17 dvou sousedních sekcí 1.
Dobrá přístupnost spojovacích míst mezi výztužnými prvky 92 a podpěrnými patkami 910 poskytuje také možnost dopravy spřádacího stroje od výrobce k zákazníkovi, při které se dosáhne značné úspory místa na dopravním prostředku. Protože je totiž možno pro dopravu demontovat podpěrné patky 910, má každá sekce 1 v průběhu dopravy výšku, redukovanou o výšku podpěrných patek 910, což přináší v porovnání s dosud obvyklým vytvořením sekcí 1 spřádacího stroje podstatné úspory místa na dopravním prostředku, takže se snižují přepravní náklady, protože na daný dopravní prostředek je možno naložit větší počet sekcí _1. Takto vytvořené sekce, odpovídající příkladům na obr. 3 až 5, je možné dopravovat ve dvou vrstvách nad sebou, jak je to patrné z obr. 6.

Claims (5)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Spřádací stroj pro předení s otevřeným koncem, s podpůrnou konstrukcí, která obsahuje nejméně jednu sekci (1), která má na každé podélné straně vedle sebe uspořádaná spřádací místa (10) a navíjecí ústrojí (15, 150-152), přičemž sekce (1) je na svých koncích ohraničena vždy odpovídající příčnou konstrukční stěnou (17), uspořádanou od jedné podélné strany stroje ke druhé podélné straně stroje a obsahuje podélné konstrukční díly (12, 120, 121, 123 až 127), uspořádané v podélném směru stroje, vyznačený tím, že sekce (1) obsahuje na každé podélné straně stroje tuhou konstrukční jednotku (16), která nese spřádací místa (10) a navíjecí ústrojí (15, 150 až 152) podélné strany stroje, přičemž každá konstrukční jednotka (16) obsahuje více podélných konstrukčních dílů (12, 120, 121, 123 až 127), dvě jednotlivé koncové stěny (11, 110; 111, 112) a nejméně jednu mezistěnu (13, 133, 134), uloženou mezi dvěma sousedními spřádacími místy (10), přičemž podélné konstrukční díly (12, 120, 121, 123 až 127) jsou natuho spojeny s koncovými stěnami (11, 110; 111, 112) konstrukční jednotky (16) a mezistěnou (13, 133, 134), a přičemž obě tuhé konstrukční jednotky (16) sekce (1) jsou prostřednictvím jejich koncových stěn (11, 110; 111, 112) spojeny se společnou příčnou konstrukční stěnou (17).
- 13 CZ 285162 B6
2. Spřádací stroj podle nároku 1, vyznačený tím, že jednotlivé prvky spřádacích míst (10), jako skříně (2, 3), hnací jednotky (4) anavíjecí ústrojí (15, 150 až 152) jsou upevněny na podélných konstrukčních dílech (12, 120, 121, 123 až 127) a/nebo na mezistěnách (13, 133, 134).
3. Spřádací stroj podle nároku 2, vyznačený tím, že mezistěna (13, 133, 134) sahá až nad oblast s podélným dílem (12), nesoucím navíjecí ústrojí (15, 150 až 152).
4. Spřádací stroj podle nejméně jednoho z nároků laž3, vyznačený tím, že mezistěna (13, 133, 134) nese ložiska (131, 132, 14, 150) pro uložení hnacích hřídelů (22, 23, 140, 150).
5. Spřádací stroj podle nejméně jednoho z nároků laž4, vyznačený tím, že podélný konstrukční díl (12) je vytvořen ve formě profilové tyče.
6. Spřádací stroj podle nejméně jednoho z nároků laž4, vyznačený tím, že na podélném konstrukčním dílu (12) je na jedno spřádací místo (10) uložena vždy dvojice cívkových ramen (151).
7. Spřádací stroj podle nejméně jednoho z nároků 2 až 6, vyznačený tím, že podélné konstrukční díly (124, 125, 126, 127) pro skříně (2, 3) a hnací jednotku (4) jsou vytvořeny ve formě nosníků s okrouhlým průřezem.
8. Spřádací stroj podle nejméně jednoho z nároků laž7, vyznačený tím, že příčné konstrukční stěny (17) jsou opatřeny samostatnými ztužujícími prvky (9, 90, 92).
9. Spřádací stroj podle nejméně jednoho z nároků laž8, vyznačený tím, že ztužující prvky (90) jsou spojeny patkami (91, 910), nesoucími opěrnou konstrukci, uspořádanou do sekcí.
10. Spřádací stroj podle nároku 8 nébo 9, vyznačený tím, že ztužující prvky (9, 90, 92) stejné příčné konstrukční stěny (17) jsou vzájemně spolu spojeny.
11. Spřádací stroj podle nejméně jednoho z nároků 8 až 10, vyznačený tím, že jeden z podélných konstrukčních dílů (126) každé druhé sekce (1) přesahuje za konec sekce (1) a je zaváditelný do vybrání (900) ztužujícího prvku (90) příčné konstrukční stěny (17) mezi dvěma přilehlými sekcemi (1), které je otevřeno směrem nahoru.
12. Spřádací stroj podle nejméně jednoho z nároků 8 až 11, vyznačený tím, že o ztužující prvky (9, 92) je opřena kolejnice (800; 803) kolejového systému pro obslužný vozík (81), pojízdný podél stroje.
13. Spřádací stroj podle nároku 12, vyznačený tím, že ztužující prvky (92) tvoří svislé spojení mezi kolejovým systémem (80) a patkami (910).
14. Spřádací stroj podle nároku 12 nebo 13, vyznačený tím, že kolejnice (800, 803) kolejového systému (80), uložené podél jedné z podélných stran stroje, jsou vzájemně spojeny alespoň v oblasti koncových stěn (11, 110; 111, 112) konstrukčních jednotek (16) prostřednictvím spojek (801).
15. Spřádací stroj podle nároku 14, vyznačený tím, že v rozích mezi kolejnicemi (800, 803) a spojkami (801) jsou uloženy desky (950 až 957) jako rohové výztuhy.
- 14 CZ 285162 B6
16. Spřádací stroj podle nejméně jednoho z nároků lažl5, vyznačený tím, že konstrukční jednotky (16) obou podélných stran stroje jsou přídavně kjejich připojení k příčným konstrukčním stěnám (17) spojeny spojovacími díly (7, 70).
5 17. Spřádací stroj podle nároku 16, vyznačený tím, že spojovací díl (7) mezi konstrukčními jednotkami (16) obou podélných stran stroje je uložen v podstatě ve výšce navíjecího ústrojí (15, 150 až 152) a je vytvořen jako úložný prostředek odebíracího ústrojí (83) pro odebírání cívek.
ío 18. Spřádací stroj podle nároku 17, vyznačený tím, že odebírací ústrojí (83) pro odebírání cívek obsahuje dva dopravní pásy (8, 82), mezi nimiž jsou uloženy svislé desky (95), uspořádané v podélném směru sekce (1), jako šikmé výztuhy, spojující vždy jednu ze spojek (801) mezi kolejnicemi (800, 803) s nejméně jedním z vodorovných spojovacích dílů (7).
CS921989A 1991-06-28 1992-06-26 Spřádací stroj pro předení s otevřeným koncem CZ285162B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4121452 1991-06-28
DE4121469 1991-06-28

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ198992A3 CZ198992A3 (en) 1993-01-13
CZ285162B6 true CZ285162B6 (cs) 1999-05-12

Family

ID=25905028

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS921989A CZ285162B6 (cs) 1991-06-28 1992-06-26 Spřádací stroj pro předení s otevřeným koncem

Country Status (5)

Country Link
JP (1) JPH05195335A (cs)
CN (1) CN1040138C (cs)
CZ (1) CZ285162B6 (cs)
DE (1) DE4219701C2 (cs)
RU (1) RU2061120C1 (cs)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4337099A1 (de) * 1993-10-29 1995-05-04 Zinser Textilmaschinen Gmbh Spinn- oder Zwirnmaschine
DE19548666A1 (de) * 1995-12-23 1997-06-26 Csm Gmbh Zentrifugenspinnmaschinengestell
DE10105270B4 (de) * 2001-02-03 2006-04-27 Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag Offenend-Spinnmaschine
DE10125992A1 (de) * 2001-05-29 2002-12-05 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren zur Modernisierung einer Spinnmaschine sowie eine mit Hilfe eines derartigen Verfahrens hergestellte Spinnmaschine
EP1422323B1 (de) * 2002-11-20 2017-04-12 Maschinenfabrik Rieter Ag Modulare Luftspinnmaschine
ITTO20050357A1 (it) * 2004-05-29 2005-11-30 Rieter Ingolstadt Spinnerei Filatoio e procedimento per il montaggio
CZ301298B6 (cs) * 2004-12-07 2010-01-06 Oerlikon Czech S. R. O. Univerzální doprádací stroj
DE102005042590A1 (de) * 2005-09-07 2007-03-15 Saurer Gmbh & Co. Kg Spinnmaschine mit Profilbauteilen
DE102006029056A1 (de) * 2006-06-24 2007-12-27 Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg Spinnmaschine
CN102785969A (zh) * 2012-07-31 2012-11-21 太仓仕禾线网制造有限公司 具有隔板的络丝机
DE102014105591A1 (de) * 2014-04-17 2015-10-22 Rieter Ingolstadt Gmbh Luftspinnmaschine mit Wartungsgang
DE102014119380A1 (de) 2014-12-22 2016-06-23 Rieter Ingolstadt Gmbh Rotorspinnmaschine mit einer Vielzahl von Arbeitsstellen und einer Absaugeinrichtung
DE102016007449A1 (de) * 2016-06-17 2017-12-21 Saurer Germany Gmbh & Co. Kg Transportverstärkung für eine Auflaufspulen herstellende Textilmaschine
DE112019005116A5 (de) * 2018-10-12 2021-07-22 TRüTZSCHLER GMBH & CO. KG Basis für eine Textilmaschine

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2161619C3 (de) * 1971-12-11 1982-05-27 Stahlecker, Fritz, 7347 Bad Überkingen Offenend-Spinneinrichtung
DE2200686C3 (de) * 1972-01-07 1986-01-02 Schubert & Salzer Maschinenfabrik Ag, 8070 Ingolstadt Offenend-Spinnmaschine
DE2506362C2 (de) * 1975-02-14 1992-01-02 Stahlecker, Fritz, 7347 Bad Überkingen Offenend-Spinnmaschine
DE2516004C2 (de) * 1975-04-12 1985-08-01 Fritz 7347 Bad Überkingen Stahlecker Fahrbahn für mindestens ein entlang einer Offenend-Spinnmaschine verfahrbares Wartungsgerät
IT1095319B (it) * 1978-04-24 1985-08-10 Marzoli & C Spa Incastellatura a singole sezioni strutturali per macchina di filatura,ritorcitura e simile
DE3247411C2 (de) * 1982-12-22 1994-02-24 Fritz Stahlecker Offenend-Rotorspinnmaschine mit einer Vielzahl von nebeneinander angeordneten Spinnstellen
CS264244B1 (en) * 1987-10-06 1989-06-13 Zdenek Ing Spindler Travel device for service automat of textile machine

Also Published As

Publication number Publication date
RU2061120C1 (ru) 1996-05-27
JPH05195335A (ja) 1993-08-03
CZ198992A3 (en) 1993-01-13
CN1074253A (zh) 1993-07-14
DE4219701C2 (de) 1997-12-04
DE4219701A1 (de) 1993-01-14
CN1040138C (zh) 1998-10-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ285162B6 (cs) Spřádací stroj pro předení s otevřeným koncem
US4204391A (en) Open end spinning machine frame construction
CS9001033A2 (en) Transportation and handling system for multi-location textile machines especially for twisting frames
PT91964B (pt) Mesa de entrada de uma estiradeira
US5431006A (en) Open-end spinning machine
CZ206392A3 (en) Device for transporting packages and empty cores between textile machines
US6769854B2 (en) Arrangement for exchange of empty bobbins with full bobbins in a bobbin creel
CS235052B2 (en) Spinning machine
JPH08208120A (ja) 綾巻きボビンを製造する繊維機械
EP0467859A1 (en) Installation for supplying bobbins to a textile machine
CZ20022210A3 (cs) Uspořádání servisních míst pro obslužná zařízení textilního stroje
CN213113652U (zh) 条筒自动运输系统
JPH04352824A (ja) 粗紡機における玉揚装置
JPH08127924A (ja) ボビンキャリッジへの粗糸ボビン装着方法
CZ280183B6 (cs) Skací stroj, zejména skací stroj s dvouzákrutovými vřeteny
JP2534478Y2 (ja) 粗糸ボビン搬送装置におけるボビンキャリッジ貯蔵装置
JP2531347Y2 (ja) 粗糸搬送システム
JP2684777B2 (ja) 粗糸端位置整列装置
CN213536337U (zh) 轨道系统在线自动清洁装置
CN107523905B (zh) 用于制造卷绕筒子的纺织机的输送支承件
JPH0518925B2 (cs)
US5271214A (en) Multiple spinning unit spinning machine with overhead platforms supporting sliver cans and guiding devices for said sliver
JP2660977B2 (ja) 粗糸運搬台車
JPH0512311Y2 (cs)
GB1600995A (en) Open-end spinning machines

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20060626