CZ280898B6 - Způsob a zařízení pro zapřádání spřádací jednotky bezvřetenového dopřádacího stroje - Google Patents

Způsob a zařízení pro zapřádání spřádací jednotky bezvřetenového dopřádacího stroje Download PDF

Info

Publication number
CZ280898B6
CZ280898B6 CS855708A CS570885A CZ280898B6 CZ 280898 B6 CZ280898 B6 CZ 280898B6 CS 855708 A CS855708 A CS 855708A CS 570885 A CS570885 A CS 570885A CZ 280898 B6 CZ280898 B6 CZ 280898B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
spinning
fiber
vacuum
suction
yarn
Prior art date
Application number
CS855708A
Other languages
English (en)
Inventor
Peter Dr. Artzt
Gerhard Prof. Egbers
Heinz Dipl. Ing. Müller
Original Assignee
Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinen Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinen Ag filed Critical Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinen Ag
Publication of CZ570885A3 publication Critical patent/CZ570885A3/cs
Publication of CZ280898B6 publication Critical patent/CZ280898B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/48Piecing arrangements; Control therefor
    • D01H4/50Piecing arrangements; Control therefor for rotor spinning
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/48Piecing arrangements; Control therefor
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/48Piecing arrangements; Control therefor
    • D01H4/52Piecing arrangements; Control therefor for friction spinning

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
  • Spinning Methods And Devices For Manufacturing Artificial Fibers (AREA)

Abstract

Pro zapřádání se nejprve vytvoří v odtahové trubici (32) příze vzduchové proudění proudící směsi směrem ke sběrné ploše (33) vláken a konec příze (4) se zavede zpět jen až do odtahové trubice (32) příze. Vytvoří se vzduchové proudění směrem k odsávací dráze ve formě sacího vedení (51), vystupující za ústím přívodního kanálu (13) ze skříně (10), čímž se při obnoveném přívodu vláken vytvoří proud vláken, který je nasáván přes přívodní otvor vláken k odsávací dráze, až je při začátku vlastního zapřádacího pochodu konec příze (4) zpětně veden až na sběrnou plochu (33) vláken. Přitom se současně vzduchové proudění znovu přepne ke sběrné ploše (33) vláken a vlákenný proud nesený tímto vzduchovým prouděním se přivádí ke sběrné ploše (33) vláken pro zapřádací pochod. Zařízení obsahuje sací otvor (52), kterému je předřazeno spínací ústrojí (6) pro řízení na něm zavedeného podtlaku. Mezi zdrojem (5) podtlaku a sběrnou plochou (33, 150) vláken je uloženo spínací ústrojí pro řízení spřádacího podtŕ

Description

Způsob a zařízeni pro zapřádáni spřádací jednotky bezvřetenového dopřádacího stroje
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu zapřádání spřádací jednotky bezvřetenového dopřádacího stroje s přívodním ústrojím pro přivádění vlákenného pramene a s válcem, umístěným ve skříni, od kterého jsou ojednocená vlákna přiváděna přívodním kanálem ve vzduchovém proudění ke sběrné ploše vláken, a při kterém se při zapřádání konec příze vede zpět odtahovou trubicí příze na sběrnou plochu vláken, od níž se potom před tím zpět zavedená příze při průběžném zakrucování vláken znovu odtahuje, přičemž pro odstranění vláken, nežádoucích pro zapřádání, se před tím zastavený přívod vláken znovu spustí a vlákenný proud se vede přes ústi přívodního kanálu pryč k odsávací dráze, nezávislé na spřádací jednotce a vystupující za ústím přívodního kanálu ze skříně, a na této odsávací dráze se odvádí ze skříně, a teprve při začátku vlastního napojovacího pochodu se vlákenný proud směruje do přívodního kanálu. Vynález se dále vztahuje na zařízení pro provádění uvedeného způsobu.
Dosavadní stav techniky
Při přetrhu příze nebo jinak vyvolaném zastaveni spřádacího procesu se přívodní ústroji ihned zastaví, aby se zabránilo nepotřebnému přivádění vláken, která by mohla ucpat a poškodit spřádací ústroji. Ojednocovací válec však zpravidla běží dále, neboť jeho zastavení pro každé spřádací místo samostatně vyžaduje nejen značné technické nároky, ale pro rozběh i zastavování si vyžaduje velký čas. To má za následek, že část vlákenného pramene, zasahující od zastaveného přívodního ústroji do oblasti ojednocovacího válce, je plné odnášena. Před novým uvedením do provozu je nutno nejprve odstranit tyto zbytky ze sběrné plochy vláken, neboť tato zkrácená a poškozená vlákna většinou nezaručují bezvadné navazováni spřádacího procesu. Toto je známo například ze švýcarského patentového spisu č. 526 646.
Z praxe ručního zapřádání a odstraňování přetrhů příze je proto známo, že přadlena uvede nejprve na krátký čas přívodní ústroji do chodu, potom vyčistí spřádací ústroj i* teprve následně provede zapředeni příze. Tímto tak zvaným předstihovým přiváděním vláken se poškozená část vlákenného pramene se zkrácenými vlákny odstraní. Následným zastavením přívodního ústrojí během čištění se sice opět značná část vláken poškodí, ale v konci vlákenného pramene zůstává dostatečně vláken pro úspěšné zapředení. Zastavením přívodního ústrojí na dobu odvislou od čištění spřádacího ústrojí se vytvoří přibližně stejné podmínky pro zapřádání, pokud jde o konec vlákenného pramene, takže procento úspěchů při nastavování příze se značné zlepší i při vysokém počtu otáček rotoru a těžkých materiálech.
Na základě poznatku, že každé zastavení přívodního ústrojí vyvolává určité poškozeni konce vlákenného pramene, závislé na délce zastavení, bylo již také navrženo při stále běžícím přívodním ústroji vlákenný proud na své dráze vychýlit a vést ho k odsávacímu místu mimo sběrnou plochu spřádacího ústrojí.
-1CZ 280898 B6
K tomuto účelu bylo navrženo dle britského patentového spisu č. 1 170 869 umístit do přívodního kanálu odsávací otvory, nebo podle německého patentového spisu DE-PS 3 104 4|4 otvory pro přívod stlačeného vzduchu. Nepřerušeným přívodem vláken a ojednocovacím pochodem jsou sice přiváděna v požadovaném čase ke sběrné ploše spřádacího ústrojí nepoškozená vlákna, avšak popsanými otvory je ve velmi citlivé dopravní dráze vláken mezi ojednocovacím válcem a sběrnou plochou spřádacího ústroji rušen spřádací proces. Žádný z těchto návrhů proto nenašel praktické uplatnění.
Podle německého patentového spisu DE-OS 31 18 382 dochází k přepínání dvěma šoupátky. Prvním šoupátkem je vlákenný kanál zcela uzavřen, takže v rotoru již není k dispozici žádný sací tah. Také druhé šoupátko blokuje rotorové pouzdro, takže ze zdroje sání se již nedostává do rotoru žádný proud sacího vzduchu. Konec nitě tedy nemůže být veden ani zpět, ani být držen v rotoru. To je rozhodující nevýhodou.
Dále je známo z německého patentového spisu DE-PS 3 104 444 vést vlákenný proud samotný odpovídajícím ovládáním podtlaku v odsávání přes ústí přívodního kanálu do odsávání, nebo ho vést zase do spřádacího rotoru. Přitom je vědomě upuštěno od odpojováni proudu sacího vzduchu ve spřádacím rotoru, neboť pouze tímto způsobem je zaručeno zpětné přidržováni příze podtlakem, který dále působí v rotorovém pouzdře. Ukázalo se však, že se vlákenný proud tímto způsobem nedá ovládat, neboť vlákna již na prvním otvoru v obvodové stěně, tj. ústí přívodního kanálu, opouštějí vnitřní prostor skříně ojednocovacího válce. Také tento způsob řízení vlákenného proudu se proto v praxi nemohl prosadit.
Vynález si klade za úkol vytvořit způsob a zařízeni pro zapřádáni na bezvřetenovém spřádacím ústrojí (spřádacím ústrojí pro předeni s otevřeným koncem), které by umožnily hospodárným způsobem spolehlivé zapřádáni bez ovlivňováni následujícího spřádacího pochodu.
Podstata vynálezu
Tohoto cíle je podle vynálezu dosaženo v úvodu uvedeného způsobu zapřádáni tím, že se nejprve vytvoří v odtahové trubici příze vzduchové proudění, odpovídající spřádacímu podtlaku, proudící směrem ke sběrné ploše vláken, a konec příze se vede pouze až do odtahové trubice příze, a po té se vytvoří odsávací vzduchové prouděni směrem k odsávací dráze, vystupující za ústím přívodního kanálu ze skříně, čímž se při obnoveném přívodu vláken vytvoří proud vláken, který je nasáván přes ústí přívodního kanálu vláken k odsávací dráze, až je při začátku vlastního zapřádacího pochodu konec příze zpětně veden až na sběrnou plochu vláken, přičemž se současně vzduchové proudění znovu přepne na prouděni, odpovídající spřádacímu podtlaku ke sběrné ploše vláken, a vlákenný proud, nesený tímto vzduchovým prouděním, se přivádí ke sběrné ploše vláken pro zapřádací pochod.
Tím, že nejprve zůstává spřádací podtlak zapojený, je konec příze při spolehlivém protahování zaváděn do odtahové trubice pro přízi a je uváděn do pohotovostní polohy. Navazujícím odpojením spřádacího podtlaku dochází sice k poklesu podtlaku v odtahové trubici, ale sacím tahem odsáváni ve skříni zůstává konec příze
-2CZ 280898 B6 protahován v této pohotovostní poloze, takže nedochází k žádným obtížím při zapřádání. Rotor, znovu běžící pro zapřádání, vytváří navíc proudění v odtahové trubici příze, které toto protahování podporuje. Je proto důležité,*že spřádací podtlak mezi zdrojem podtlaku a rotorem je odstaven, takže odsávání do odsávací dráhy ve skříni může působit v oblasti rotoru.
Pod pojmem ústí přívodního kanálu se rozumí výstupní otvor nebo začátek přívodní dráhy vzduchového proudění od skříně, obsahující válec, ke sběrné ploše vláken, přes které je při vlastním zapřádacim pochodu vlákenný proud od skříně, obsahující ojednocovací válec nebo jiný dopravní válec, přiřazený ojednocovacímu válci, spřádacím podtlakem přiváděn k zapřádání. Naproti tomu leží začátek odsávací dráhy, vystupující ze skříně, za začátkem přívodní dráhy ke sběrné ploše vláken, t. j. k ústí přívodního kanálu, takže při zapojení odsávacího podtlaku na odsávací dráze a odpojení spřádacího podtlaku je vlákenný proud odváděn přes ústí přívodního kanálu pryč na odsávací dráhu a ven ze skříně. Pod přepnutím vzduchového prouděni se rozumí právě tak současné odpojení spřádacího podtlaku a zapojení odsávání, jako přepnutí stejného odsávacího vzduchového proudění, přičemž je z hlediska způsobu nepodstatné, kterými prostředky je toho dosaženo.
S výhodou dochází k odpojování a opětovnému zapojováni spřádacího podtlaku mezi zdrojem sacího vzduchu a sběrnou plochou vláken.
Účelné se pro dosažení nenápadného místa nastaveni s vysokou pevností postupuje tak, že pro odstranění vláken, nežádoucích pro zapřádání, se vlákenný proud nejprve vede přes ústí přívodního kanálu, přičemž se následné vlákenný proud krátkodobé přivádí ke sběrné ploše vláken, po té se opětovné odvádí přes ústi přívodního kanálu, přičemž se konec příze vede zpět na sběrnou plochu vláken a vlákenný proud se přivádí znovu ke sběrné ploše vláken, teprve když konec příze dosáhl sběrnou plochu vláken a započal odtah příze.
Pro provádění způsobu podle vynálezu je dále podle vynálezu u zařízení pro zapřádání spřádací jednotky bezvřetenového dopřádacího stroje s přívodním ústrojím pro pramen vláken, se skříní opatřenou válcem, se sběrnou plochou vláken, přívodním kanálem, vedoucím od skříně směrem ke sběrné ploše vláken, se zdrojem podtlaku pro vytváření spřádacího podtlaku a sacím otvorem v obvodové stěně skříně, předřazeno sacímu otvoru spínací ústrojí pro řízení na něm zavedeného podtlaku a mezi zdrojem podtlaku a sběrnou plochou vláken je uloženo spínací ústrojí pro řízení spřádacího podtlaku. Tím se nemohou vzduchové proudy pro odvádění vláken dostat ze skříně válce, takže vlákna se nedostávají do spřádacího ústrojí, ale jsou 'pro přiváděni vláken do spřádacího ústrojí přesné přizpůsobeny požadavkům zapřádání.
Pod pojmem sací otvor ve smyslu vynálezu se rozumí otvor, napojený nebo napojitelný na zdroj podtlaku, kterým může být vzduchové proudění odváděno nezávisle na tom, zda jsou nebo nejsou dopravována vlákna.
Jako skříň, ve které je uložen válec, se přitom ve smyslu vynálezu rozumí buď sama o sobě obvyklá skříň pro uložení ojedno
-3CZ 280898 B6 covacího válce, nebo skříň, která je na skříni ojednocovacího válce nezávislá, nebo s ním tvoří integrovanou část a v níž je uložen dopravní válec, který ve spolupůsobení s ojednocovacím válcem přivádí ke spřádacímu prvku již ojednocená vlákna.
Pod pojmem spřádací jednotka bezvřetenového dopřádacího stroje se ve smyslu vynálezu rozumí každý spřádací prvek, který je vhodný pro výrobu příze bezvřetenovým předením, bez ohledu na to, jde-li pouze o jediný prvek, jako např. spřádací rotor, nebo jedná-li se o skupinu prvků, které spolupůsobí za účelem tvorby příze, jako je například dvojice třecích válců.
Jako spínací ústrojí ve smyslu vynálezu se rozumí jakýkoli druh ústrojí, uzpůsobeného k řízeni vzduchových proudů, které mohou působit na sacím otvoru. Přitom není podstatné, zda tato spínací ústrojí sestávají z odpovídající dílčí spínací jednotky pro řízení jednoho vzduchového proudu a další dílčí spínací jednotky pro řízení druhého vzduchového proudu. Ve smyslu vynálezu mohou být přitom použity také dva samostatné zdroje podtlaku a odpovídající potrubí pro zavádění podtlaku pro každý z těchto obou vzduchových proudů, přičemž však pod spínací ústrojí spadá také jeden přepínací člen nebo ústrojí nebo spínací člen, který podle volby spojuje jediný zdroj podtlaku se sběrnou plochou vláken nebo sacím otvorem.
Konečně se rozumí pod sběrnou plochou vláken podle vynálezu plocha podle způsobu vytvoření spřádací jednotky pro bezvřetenové předení různě řešená, na níž se shromažďují vlákna před tím, než jsou zakrucována do konce příze. V případě rotoru pro bezvřetenové předení je to sběrný žlábek vláken, v případě třecího spřádacího ústroji je to klínová štěrbina mezi dvěma otáčejícími se třecími válci. U jinak řešených spřádacích jednotek pro bezvřetenové předení je sběrná plocha vláken řešena opět jinak při přizpůsobení typu spřádacího prvku, například ve formě drážky, v níž se ukládají vlákna, aby se mohla zakrucovat do konce otáčející se a odtahované příze.
Podle výhodného provedení vynálezu jsou spínací ústrojí pro řízení spřádacího podtlaku a pro řízení podtlaku na sacím otvoru spojena s řídicím ústrojím zapřádacího pochodu. Spínací ústrojí v takové případě s výhodou Obsahuje přepínací člen, uložený jednak mezi společným zdrojem podtlaku a jednak sběrnou plochou vláken a sacím otvorem.
Zbytky příze a vláken se nesmějí během odsávání usazovat v přepínacím ústrojí. Z tohoto důvodu nemá dostávat vlákenný proud v přepínacím ústrojí žádnou změnu směru. K tomuto účelu spínací ústrojí obsahuje přepínací člen, opatřený dvěma ovládacími průchody, pohyblivými ve skříni mezi dvěma pracovními polohami, z nichž první ovládací průchod v jedné pracovní poloze leží proti prvnímu podtlakovému vedení, vedoucímu ke sběrné ploše vláken, a druhý ovládací průchod leží v druhé pracovní poloze proti druhému podtlakovému vedení, vedoucímu k sacímu otvoru.
Aby se negativně neovlivňovala funkční spolehlivost přepínacího procesu, je třeba vyloučit, aby zbytky příze a vláken zůstávaly sevřené v ovládacím ústrojí vzduchu. K tomuto účelu je první podtlakové vedení opatřeno na průchodu skříní přepínacího členu
-4CZ 280898 B6 první a druhou stacionární hranou, a druhé podtlakové vedení na průchodu přepínacího členu skříní je opatřeno třetí a čtvrtou stacionární hranou, přičemž přepínací člen je v jeho prvním ovládacím průchodu·opatřen první a druhou pohyblivou hranou a v jeho druhém ovládacím průchodu třetí a čtvrtou pohyblivou hranou, přičemž jedna ze stacionárních hran tvoří s odpovídající pohyblivou hranou po dvojicích řezné ústrojí.
Ovládání přepínání podtlakových poměrů se může v principu provádět jakýmkoli obvyklým způsobem, například pomocí elektromechanických nebo hydro- nebo pneumo-mechanických prostředků. Podle obzvláště jednoduchého provedení vynálezu se provádí přepínání mechanicky, přičemž přepínací ústrojí je v jednom směru pohybu ovládáno ovládacím pohonem, zatímco pro vracení je použito pružinového prvku.
Když je k dispozici obslužný vozík, který je podle volby přiřaditelný libovolnému počtu spřádacích míst, je podle vynálezu na tomto vozíku umístěn druhý zdroj podtlaku, přičemž spínací ústrojí slouží ke střídavému zapínání zdroje podtlaku pro vytváření spřádacího podtlaku a zdroje podtlaku pro odstraňování vláken, nežádoucích pro spřádání. V současné době je obvyklé, že se zapřádání ovládá z obslužného vozíku, který je pojízdný podél několika spřádacích zařízeni. V takovém případě může být spřádacímu zařízení přidruženo spínací zařízení, uložené na obslužném vozíku.
Sací otvor je v takovém případě s výhodou napojen na zdroj podtlaku, nezávislý na zdroji podtlaku pro vytváření spřádacího podtlaku, který je uložen na obslužném vozíku, pojízdném podél skupiny spřádacích jednotek.
Aby se přídavné poháněči prostředky pro přepínací ústrojí staly zbytečnými, je s výhodou spínací ústrojí ovladatelné přípojným pohybem potrubí na sací vzduch, vycházejícího z obslužného vozíku, na přepínací ústrojí, a nebo podtlakem v tomto sacím potrubí. Spínacímu ústrojí je s výhodou přidruženo ovládací ústrojí, uložené na obslužném vozíku, pojízdném podél několika spřádacích zařízení.
V obslužném vozíku může být sací vedení od zdroje podtlaku· na svém konci k napojovanému spřádacímu zařízení opatřeno spínacím členem, který je při spojení se sacím podtlakovým vedením ve spojovacím záběru s jeho spínacím členem pro spojení zdroje podtlaku se spřádacím zařízením.
Spínací ústrojí může být dále ovladatelné podtlakem v sacím vedení, vycházejícím z obslužného vozíku. Zařízení pro ovládání podtlaku může být různé, například může být řešeno jako ventilátor, ovladatelný z obslužného zařízení. S výhodou však spínací ústrojí obsahuje spínací člen ve formě zpětného ventilu.
Vynález umožňuje pomocí jednoduchého zařízení ovládat přívod vláken ke sběrné ploše vláken pro spřádání tak, že se k ní dostávají jen bezvadná vlákna pro zapřádání, neboť veškerá ovládací a přepínací ústrojí pro vlákenný proud jsou umístěna mimo kritickou dopravní dráhu vláken mezi ojednocovacím válcem a sběrnou plochou vláken, takže je dosahováno účinného převedení vlákenného
-5CZ 280898 B6 proudu okolo sběrné plochy vláken do odsávání pro zapřádání, aniž by se omezoval navazující spřádací proces. Vynález dokonce umožňuje kvantitativní ovládání vlákenného proudu, takže nejen vzniká nastavení, ale také se značně zlepšuje vzhled místa nastavení, aniž by proto bylo zapotřebí přídavných zařízení pro řízený pohon přívodního ústrojí. Kromě toho je zajišťována spolehlivá zpětná doprava konce příze do spřádacího zařízení pro bezvřetenové předení, jakož i spolehlivé držení zpět dopravovaného konce příze. Tímto způsobem je zaručena optimální úspěšnost při zapřádání.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popise na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterém znázorňuje obr. 1 schematický příčný řez spřádacím zařízením pro bezvřetenové předení, obr. 2 půdorys spínacího ústroji zařízení podle vynálezu, uloženého na vnější straně podtlakového kanálu, obr. 3 příčný řez jiným provedením spínacího ústrojí zařízení podle vynálezu, obr. 4 řez obměnou spřádacího zařízení pro bezvřetenové předení pro zapřádání podle vynálezu, obr. 5 schematický příčný řez alternativním provedením spřádacího zařízení pro bezvřetenové předení, řešeného podle vynálezu a obr. 6 schematický bokorys spřádacího zařízeni pro bezvřetenové předeni s obměněným spínacím ústrojím.
Příklady provedení vynálezu
Vynález bude nyní vysvětlen nejprve s odvoláním na obr. 1, znázorňující spřádací místo rotorového dopřádacího stroje, přičemž se však vynález dá s výhodou aplikovat, jak bylo uvedeno výše, také u jiných dopřádacich strojů pro bezvřetenové předeni, např. třecích dopřádacich strojů.
Každé spřádací místo znázorněného rotorového dopřádacího stroje obsahuje ojednocovaci ústroji 1 s ojednocovacím (vyčesávacím) válcem 11, umístěným ve skříni 10. Pro přivádění vlákenného pramene 40 je ojednocovacímu ústroji 1 přidruženo přívodní ústrojí 2 vláken, sestávající ve znázorněném příkladě provedení z hnaného podávacího válce a podávacího žlábku 22, který pružné spolupůsobí s hnaným podávacím válcem 20. V obvodové stěně 101 skříně 10, obklopující ojednocovaci válec 1_1, je ve znázorněném příkladě provedení dále upraven otvor 12 pro odvádění nečistot. Dále je ε v obvodové stěně 101 skříně 10 vytvořeno ústí přívodního kanálu 13 , vedoucího k bez vřetenovému spřádacímu zařízení 3.·
Bezvřetenové spřádací zařízení 3 má spřádací ústrojí řešené jako spřádací rotor, obklopený skříní 31. Souose se spřádacím rotorem 30 ústí do skříně 31 odtahová trubice 32 příze, kterou může být příze 4 ze spřádacího rotoru 30 odtahována. K tomu slouží dvojice odtahových válců 41, 42,. Příze je navíjena na cívku 44, poháněnou navíjecím válcem 43.· Pro uvolnění předtím vytvořené zapřádací cívky příze je mezi odtahovými válci 41, 42 a navíjecím válcem 43 v blízkosti dráhy příze umístěn odhazovací magnet 45.
Pro vytvoření potřebného spřádacího podtlaku je na pouzdro 31 napojeno první podtlakové vedení 50, spojené se zdrojem 5 podtlaku. Jelikož je možné odtahovou trubicí 32 příze nasávat do skříně 31 vzduch, je spřádací podtlak, působící ve skříni 31,
-6CZ 280898 B6 účinný v rozsahu přívodního kanálu 13 a jeho ústí 130 jen v omezené míře. Vedle tohoto prvního podtlakového vedení 50 je s bezvřetenovým spřádacím zařízení 2 spojeno druhé podtlakové vedení 51. Toto druhé podtlakové vedení 51 končí v odsávacím otvoru 52, který leží při pozorování ve směru 46 dopravy vláken mezi ústím 130 přívodního kanálu 13 a podávacím ústrojím 2 vláken mimo dopravní dráhu vláken v obvodové stěně 101 skříně 10 ojednocovacího ústrojí. Toto druhé podtlakové vedení je přes spínací ústrojí 6 rovněž napojeno na zdroj 5 podtlaku.
Ve znázorněném příkladě provedení je uvedené spínací ústrojí 6 řešeno jako ventil s otáčivým tělesem, tvořícím přepínací člen spínacího ústrojí. Pomocí spínacího ústrojí 6 se dá střídavě spojit první a druhé podtlakové vedení 50, 51 se zdrojem 5 podtlaku, který je tímto způsobem střídavě připojen ke sběrné ploše 33 vláken spřádacího rotoru 30 jako zdroj spřádacího podtlaku, nebo k sacímu otvoru 52 pro odsávání vláken 47. Za tímto účelem je spínací ústroji 6 spojeno s hnacím ústrojím 60, ovládaným ovládacím ústrojím 7. Postavení spínacího ústroji 6, vyznačené na obr. 1 plnou čarou, je pro spřádací podtlak, zatímco postavení vyznačené čárkovaně je postavení pro odvod vláken, přičemž podtlak působí na sací otvor 52. Tím jsou tak vlákna 47 podle postavení, v němž se nachází spínací ústrojí, vedena do přívodního kanálu 13 nebo do sacího otvoru 52.
V podtlakovém vedení 51 je samozřejmé na vhodném místě umístěn neznázorněný filtr, kterým se zachycují odsátá vlákna 47.
Vlákenný pramen 40, který se má spřádat, je přiváděn do ojednocovacího zařízení 1 pomoci podávacího ústroji 2, kde je ojednocovacím válcem 11 rozvolnén na jednotlivá vlákna 47. Ojednocovacím válcem 11, který působí ve směru dopravy vláken od podávacího ústrojí 2 až k přívodnímu kanálu 13 , jsou součástky nečistot, obsažené ve vlákenném materiálu, odhazovány ven otvorem 12 pro odvádění nečistot. Vlákna 47 se naproti tomu dostávají do spřádacího rotoru 30 a jsou zde ukládána na sběrnou plochu 33, kde jsou zakrucována do konce příze £. Tato příze £ je mezi odtahovými válci 4£, 42 odtahována ze spřádacího rotoru 30 a je navíjena na cívku 44 . Během tohoto normálního spřádacího procesu zaujímá spínací ústroji 6 své spřádací postavení, v němž je přes první podtlakové vedení 50 vyvíjen na skříň 31 a v omezené míře na ústí 130 podtlak, který je vytvářen zdrojem 5, zatímco spojení druhého podtlakového vedení 51 se zdrojem 5 podtlaku je přerušeno .
Dojde-li nyní k přetrhu příze, je známým způsobem prostřednictvím neznázornéného hlídače příze spřádací proces přerušen a spřádací místo je odstaveno. Současně je zastavením podávacího ústrojí 2 přerušen přívod vlákenného pramene 40 k ojednocovacímu válci 11. Skříň 31 zůstává však přitom stále ve spojení se zdrojem 5 podtlaku. Na to se spřádací rotor 30 zabrzdí. Současně se pomocí mechanického nebo pneumatického čisticího prostředku ze sběrné plochy 33 rotoru 30 uvolní vlákna £7, která ještě zůstala v rotoru £0, a konec přetržené příze £, a odtud se odsají.
Již během této čistící fáze nebo také po ní se příze £ vyhledá na cívce ££, od ní se odtáhne, zkrátí se na určenou délku, při vytvoření délkové rezervy se přivede přes kotvu odhazovacího
-7CZ 280898 B6 magnetu 45 před ústí odtahové trubice 32 a na to se pomocí spřádacího podtlaku, který stále působí v odtahové trubici 32., zavede do spřádacího rotoru, aniž by se však dotkla jeho sběrné plochy 33.
Aby se zabránilo tomu, že po čištění spřádacího rotoru 30 mohou po opětovném zapojení podávacího ústrojí 2 dospět ještě další vlákna 47 na sběrnou plochu 33 spřádacího rotoru 30, je pro přípravu zapřádacího pochodu spínací ústrojí 6 uvedeno do jeho postavení pro odvádění vláken. Po té se podávači ústrojí 2 znovu spustí. Proud vláken je nyní sacím otvorem 52 odsáván ze skříně 10 ojednocovacího ústrojí 1. Jelikož je spřádací rotor 30 zastaven a také na skříni 31 spřádacího bezvřetenového zařízení 3 je podtlak odpojen, je účinek spřádacího podtlaku zrušen a stačí proto proud sacího vzduchu na sacím otvoru 52., aby se vlákna 47 dopravovala proti působení odstředivé síly, vyvíjené ojednocovacím válcem 11, přes ústí 130 přívodního kanálu 13 k sacímu otvoru 52. Tímto způsobem je zajištěno, že vlákna 47, která budou v době po odstavné přestávce dále odškrabována a tím zkracována ojednocovacím válcem, se nedostanou do spřádacího rotoru .30, aby mohla snížit pevnost nastavení příze.
Během zpětného podávání příze 4 před ústí odtahové trubice 32 získá konec příze známým způsobem výhodnou formu pro zapřádání. Spínací ústrojí 6 se znovu přepne a uvede do spřádacího postavení, takže se na odsávacím otvoru 52 odpojí a uvede se naopak v činnost podtlak ve spřádacím rotoru 30 a v ústí 130 přívodního kanálu 13.
Odhozením příze 4 od odhazovaciho magnetu 45 je nyní příze vzhledem ke znovu působícímu podtlaku ve spřádacím rotoru 30 znovu přiváděna k jeho sběrné ploše 33 . Konec příze se dostane do dotyku s vlákny 47, nacházejícími se na sběrné ploše 33., která v případě znázorněného spřádacího rotoru tvoří vlákenný prstenec. Příze je potom, při stálém zakrucováni průběžné přiváděných vláken 47, odtahována ze spřádacího rotoru 30 a navíjena na cívku 44 .
Přepínací pochody spínacího ústrojí 6 jsou prováděny pomocí poháněcího ústroji 60, které dostává ovládací příkazy z ovládacího ústrojí 7. Toto ovládací ústroji 7 ovládá zpravidla vedle spínacího ústrojí 6 ještě další pochody kromě zapřádání a odstraňování přetrhů v přízi, jako například výměnu cívek atd.
Další provedení bude nyní popsáno s odvoláním na obr. 1 a 2. Na obr. 2 je znázorněna spodní strana sacího kanálu 53., spojeného se zdrojem 5 podtlaku z obr. 1, přičemž tento kanál prochází, jak je u bezvřetenových dopřádacích zařízení obvyklé, přes řadu vedle sebe stojících spřádacích míst. Na jedno bezvřetenové spřádací zařízení 3 je na tomto sacím kanálu 53 umístěno jedno spínací ústrojí 6, přičemž kanál je po podélných stranách opatřen stěnami 54 a 55. Ve stěně 54, přivrácené obslužné straně (na obr. 2 vpravo), jsou uloženy dva stavěči prvky 62 a 61. Stavěči prvek 61 je opatřen podélným otvorem 610, pomocí něhož může být podtlakové vedení 50 nebo 51 uvedenp do slícované polohy s otvory ve spodní straně sacího kanálu 53., k tomuto účelu určenými. Stavěči prvek 61 je těsné veden mezi spodní stranou sacího kanálu 53 a těsnicí lištou 56 , která obé stěny 54 a 55 spolu spo-8CZ 280898 B6 juje. Podélný otvor 610 má minimální velikost, odpovídající velikosti podtlakových vedení 50, 51 avšak může mít také větší délku, jak bude dále ještě vysvětleno.
Na svém konci (na obr. 2 vpravo), přivráceném k obslužné straně spřádacího stroje 36., má stavěči prvek 61 zvětšený ovládací knoflík 611. O tento ovládací knoflík 611 se opírá konec první pružiny 612 pružinového prvku 650, jejíž druhý konec se opírá o stěnu-54. Stavěči prvek 61 má na svém druhém konci narážku 613, která jistí uvolnitelný stavěči prvek 61 v jeho spřádacím postavení, v němž je podtlakové vedení ve spojení se sacím kanálem 53.
Stavěči prvek 61 má na své podélné straně opěrný výstupek 614, za nějž se může zasunout západka 63. Západka 63 je otočně uložena okolo osy 58, uložené ve stěně 55 a je pružně zatížena pružným prvkem 630. Druhý konec pružinového prvku 630 se opírá o stěnu 57, která navzájem spojuje obé stěny 54 a 55.
Západka 63 má na svém konci, přivráceném stěně 54, rampovitou šikminu 631, na kterou může najet zešikmený konec 620 stavěči ho prvku 62. Konec 630, odvrácený od tohoto konce, má zvětšený ovládací knoflík 621. Mezi tímto ovládacím knoflíkem 621 a stěnou 54 se opírá druhá pružina 622 pružinového prvku 650, takže stavěči prvek 62 je ve směru k obslužné straně (na obr. 2 vpravo) stroje Zatížen. Aby se tím podmíněný pohyb omezil, nese stavěči prvek 62 mezi stěnou 54 a zešikmeným koncem 620 narážku 623.
Na obslužném vozíku 70, který je pohyblivý podél obslužné strany spřádacího stroje 36 a může obsluhovat podle volby kterékoli ze řady spřádacích míst, je umístěno již zmíněné ovládací ústrojí 7, které celý spřádací pochod a ostatní pochody ovládá. Toto ovládací ústrojí 7 je vhodným způsobem ovladatelně spojeno s poháněcími čepy 71 a 72, které tvoří dohromady ovládací pohon 700 a které spolu s ovládacími knoflíky 611 a 621 tvoří poháněči část 60 spínacího ústrojí. Poháněči čepy 71 a 72 mohou kupříkladu být vždy části kotvy elektromagnetu. Když mají být poháněči čepy poháněny postupné, t. j. zcela pomalu nebo v určité pohybové fázi se střídavou rychlosti, je také jejich pohyb možný pomocí krokového motoru nebo podobného zařízení.
Obr. 2 ukazuje spínací ústroji 6 v postavení pro odvádění vláken, neboť podélný otvor 610 uvolňuje spojení mezi sacím kanálem 53 a podtlakovým vedením 51. V tomto postavení je stavěči prvek 61 jištěn západkou 63., která je zasunuta za opěrným výstupkem 614. Má-li být nyní spínací ústrojí 6 uvedeno do svého spřádacího postavení, je ovládací ústrojí 7 obslužného vozíku 70 ovládáno pomocí poháněčiho čepu 72 , nebo v případě potřeby ručním poháněním ovládacího knoflíku 621. Při pohybu stavěcího prvku je vratná pružina 622 napínána. Stavěči prvek 62 se nakonec dostane svým zešikmeným koncem 620 do polohy, v níž dolehne na šikminu 631 západky 63 a vykývne tuto západku 63 proti působení vratné pružiny 630. Tím západka 63 uvolní opěrný výstupek 614 a stavěči prvek se může vrátit rozpínáním vratné pružiny 612 pružinového prvku 650 do svého základního postaveni, které je na obr. 2 znázorněno čárkované. Tato poloha je určena narážkou 613.
Po uvolnění ovládacího knoflíku se vrací také stavěči prvek rozpínající se vratnou pružinou 622 znovu do neznázorněného
-9CZ 280898 B6 výchozího postavení, v němž narážka 623 přiléhá ke stěně 54. Západka 63., která je nyní znovu uvolněná, se vrací působením vratné pružiny 630 znovu do polohy, v níž doléhá ke stavěcímu prvku 61.
Když se má později spínací ústrojí 6 znovu uvést do postavení pro odvádění vláken, děje se toto ovládání ovládacího knoflíku 611 pomocí pohánécího čepu 71, nebo ručně. Stavěči prvek 61 se dostává při současném přepínání vratné pružiny 612 pružinového prvku 650 do znázorněné polohy, v níž je jištěn západkou 63., zaklesnutou za opěrným výstupkem 614.
Ve spínacím ústrojí 6, znázorněném na obr. 2, má podélný otvor 610 větší plochu, než je průřez podtlakového vedení 50 nebo 51, aby podélný otvor 610 v mezipoloze částečně uvolňoval spojení sacího kanálu 53 jak s prvním podtlakovým vedením 50, tak i s druhým podtlakovým vedením 51 a tím i umožňoval vystavení jak sběrné plochy 33, tak i sacího otvoru 52 podtlaku. Tím je zajištěno, že při přepínání nejsou vlákna 47 ponechána sama sobě, ale že se vždy nacházejí v nějakém proudu sacího vzduchu.
Spínací ústrojí 6, popsané s odvoláním na obr. 2, dovoluje jak ovládání z obslužného vozíku 70 , tak i ruční ovládání, což je vzhledem k možnosti zajištění stavécího prvku 61 velmi jednoduché .
Zjednodušené spínací ústrojí 6, obzvláště vhodné pro ovládání z obslužného vozíku 70, bude nyní popsáno s odvoláním na obr. 3. Ve skříni 80 je posuvně uložen přepínací člen 81 spínacího ústrojí 6. Skříň 80 je oboustranné uzavřena víkem 82 a 83.. Mezi víkem a přepínacím členem 81 je pružinový prvek 650 s pružinou 84, který tak zatěžuje přepínací člen 81 směrem k víku 83.. Víko 83 je opatřeno středovým otvorem, kterým prochází stavěči čep 810 přepínacího členu 81.
Přepínací člen 81 má v sobě vytvořeny dva ovládací průchody 811 a 812, z nichž ovládací první průchod 811 při rozepnuté pružině 84 pružinového prvku 650 navzájem spojuje dva trubní nástavce 500 a 501. Trubní nástavce 500 a 501 slouží ke spojení prvního podtlakového vedení 50 se spínacím ústrojím 6. Druhý ovládací průchod 812 přepínacího členu 81 spojuje v jeho druhé koncové poloze dva trubní nástavce 510 a 511, sloužící k napojení druhého podtlakového vedení 51 na spínací ústroji 6.
Ve spřádacím postaveni se nachází přepínací člen 81 ve znázorněné poloze, v níž lícuje ovládací průchod 811 s podtlakovým vedením 50 ke sběrné ploše 33 vláken, takže se udržuje podtlak ve spřádacím rotoru, zatímco odsávací otvor 52 není vystaven žádnému podtlaku. Vlákna 47 jsou v důsledku spřádacího podtlaku, působícího ve spřádacím rotoru 30, přiváděna na sběrnou plochu 33 vláken v tomto spřádacím rotoru 30.
Aby se přepínací člen 81 přivedl do postavení pro odvádění vláken, v níž je podtlak na Ústí 130 přívodního kanálu 13 přerušen a naproti tomu působí v sacím otvoru 52., stačí, aby se silovým působením na stavěči čep 810 přepínacího členu 81 tento přepínací člen posunul proti působení pružiny 84 pružinového prvku 650. Tím se dostává ovládací průchod 812 do slícované polohy s druhým podtlakovým vedením 52, v níž je sací otvor 52 vystaven
-10CZ 280898 B6 podtlaku a spřádací podtlak ve spřádacím rotoru 30 je odstaven. Pro navrácení přepínacího členu 81 stačí uvolnění stavěcího čepu 810, takže pružina 84 pružinového prvku 650 může posunout přepínací člen 81 zpět dd znázorněného spřádacího postavení.
Tlakové působení na stavěči čep 810 se může také zde provádět ručně. Při použití zapřádací automatiky je tento stavěči čep 810 ovládán pomocí neznázorněného elektromagnetu nebo pomocí poháněcího čepu 71 na pohyblivém obslužném vozíku 70.
Aby se během odsávání nemohla ve skříni 80 usazovat žádná vlákna 47 a zbytky příze, je přítomností ovládacích průchodů 811 a 812 zajištěno, že sací vzduch přímočaře míjí spínací ústrojí 6. Toto je dosaženo tím, že každému podtlakovému vedení 50 a 51 je přidružen vždy vlastní ovládací průchod 811 nebo 812, který se může dostat do slícované polohy s trubními nástavci 500, 501 a 510, 511.
Může dojít k tomu, že v okamžiku přestavování přepínacího členu 81 se právě jedno nebo více vláken 47 nacházejí na přechodu z trubního nástavce 510 do ovládacího průchodu 812 nebo z ovládacího průchodu 812 do trubního nástavce 511. Rovněž může dojít k tomu, i když méně často, že se v tomto okamžiku vlákna 47 nacházejí v přechodové oblasti mezi trubním nástavcem 500 a ovládacím průchodem 811, popřípadě mezi ovládacím průchodem 811 a trubním nástavcem 501. Aby tato vlákna 47 nebo konce příze nemohla být sevřena mezi stavěcím prvkem 81 a skříní 80, jsou pohyblivé hrany 813, 814, 815 a 816 ovládacích průchodů 811 a 812, jakož i jim přidružené stacionární hrany 800, 801, 802 a 803 trubních nástavců 500, 501, 510 a 511 skříně 80 upraveny jako ostrohranné, takže příslušná stacionární hrana a s ní do dvojice stavěná pohyblivá hrana ve dvojicích hran 800 a 813, 814 a 801, 802 a 815, jakož i 816 a 803, tvoří stříhací ústrojí. Při přepínání přepínacího členu 81 jsou tak vlákna 47 a zbytky příze, které se nacházejí v oblasti těchto stříhacích ústrojí, těmito ústrojími přestřihovány, takže jedna jejich část zůstává v ovládacím průchodu 811 nebo 812, a druhá část v podtlakovém vedení 50 nebo 51. Zadření přepínacího členu 81 přítomností mezilehlých zbytků vláken je tímto způsobem spolehlivé zabráněno.
Podobným způsobem mohou být také řešeny spolupůsobící hrany spínacího ústrojí 6 v provedení dle obr. 1 nebo obr. 2 a jim přidružených podtlakových vedení 50 a 51 a neznázorněných trubních nástavců jako stříhací ústrojí.
Další obměny popsaných zařízení jsou možné vzájemnou záměnou znaků, popřípadě náhradou ekvivalenty nebo vzájemnou kombinací v rámci vynálezu. Tak kupříkladu jsou v provedeních spřádacího ústrojí, která byla popsána s odvoláním na obr. 1 a 2, obě podtlaková vedení 50 a 51 napojena na společný zdroj 5 nebo společný sací kanál 53,. Je-li to požadováno, může přirozené také každé podtlakové vedení 50 a 51 mít vlastní samostatný zdroj podtlaku, přičemž spojení těchto podtlakových vedení 50, 51 se zdroji podtlaku může být zajišťováno samostatnými spínacími ústrojími nebo společným spínacím ústrojím 6. Obzvláště zřetelné je to při pozorování obr. 3.
-11CZ 280898 B6
Také při spínacím ústrojí 6, řešeném jako ventil s otáčecím tělesem, jak ukazuje obr. 1, je možný jednoduchý pohon z obslužného vozíku 70 a to tak, že spínací ústrojí obsahuje radiálně směrem ven vyčnívající stavěči čep, který může být v jednom směru ovládán poháněcím čepem 71 z obr. 2 na obslužném vozíku 70. Vracení do původní polohy se může dít pomocí pružinového prvku, řešeného jako torzní pružina.
Obr. 4 ukazuje na příkladu bezvřetenového dopřádacího zařízení s třecím válcem 34, že místo ojednocovacího válce 11 je možné použít také několika válců, zajišťujících dopravu vláken, přičemž první válec 14 slouží k ojednocování vlákenného materiálu, který se má spřádat, a je proto vytvořen jako ojednocovací válec. Druhý válec 15, otáčivě uložený mezi ojednocovacím ústrojím 1 a třecím válcem, je kotoučovíté uspořádán a má na svém obvodě sběrnou plochu 150. Tato sběrná plocha 150 je s ojednocovacím ústrojím 1 spojena přes přívodní kanál 13, který ústí na sběrnou plochu 150 přibližně tangenciálně ve směru jejího otáčeni, a jehož šířka je přizpůsobená sběrné ploše 150.
Válec 15 je uložen na duté ose 152, uložené na podstavci stroje, a to v rovině kolmé na osy 340 třecích válců 34., přičemž je poháněn ve směru 460. Na výkrese má válec s ohledem na přehlednost relativně velkou vzdálenost od klínové oblasti třecích válců 34.. Válec 15 má však zasahovat co možná nejdále do klínové oblasti, aby dráha vláken ze sběrné plochy 150 do klínové oblasti byla co možná nejkratší.
Na straně klínové oblasti třecích válců 34 , odvrácené odtahovým válcům 41 a 4.2, se nachází ovladatelný sací nátrubek 35.
Vlákna jsou během jejich dopravy k třecím válcům 34 pevné udržována sacím proudem na perforované sběrné ploše 150. K tomuto účelu je kotoučovitý válec 15 přes dutou osu 152 spojen s neznázornéným sacím ústrojím. Proud sacího vzduchu působí však pouze v segmentu I na sběrnou plochu 150, který ve směru otáčení válce 15 sahá od přívodního místa vláken na sběrnou plochu až k oddělovacímu místu, předem určovanému segmentem II. Proti předávacímu segmentu II má skříň 10 ústí 160 přívodního kanálu 16 vláken, vedoucího k třecím válcům 34.
Je výhodné, podporuje-li se a zrychluje pneumatickou cestou oddělování vláken od sběrné plochy, aby se zajistilo, že všechna vlákna se dostanou do spřádacího klinu. To se děje tím, že je do segmentu II zaváděn proud vzduchu, který proudí přes sběrnou plochu 150 směrem ke třecím válcům. Poté, co nejméně jeden z třecích válců 34 byl vystaven sání a skříň 10 je až přes třecí válce 34 těsně upravena, vzniká toto proudění nasáváním vzduchu ze segmentu II. K tomu potřebný vzduch je přiváděn potrubím 153 v duté ose 152, která spojuje segment II s ovzduším.
Pokud by toto opatření nestačilo, může být potrubí 153 také napojeno na zdroj tlakového vzduchu a sběrná plocha 150 může být v segmentu II vystavena lehkému přetlaku. Přídavně k popsanému přidržování vláken na sběrné ploše 150 během jejich dopravy pneumatickou cestou nebo nezávisle na tom mohou být také vlákna držena na sběrné ploše 150 mechanicky, například pomocí neznázorněných jehel, rozmístěných po jejím obvodě.
-12CZ 280898 B6
Aby se v oblasti přivádění vláken 47 na sběrnou plochu 150 vyloučila indiferentní vzduchová proudění a vlákna 47, dopravovaná přívodním kanálem 12, byla vystavena výlučně vzduchovému proudu, zajištujícímu jejich tažení a jejich orientované ukládání na sběrné ploše 150 ve směru jejího pohybu, je udržován za segmentem II na něj navazující segment III, sahající až k ústí přívodního kanálu vláken, bez proudění, a to pomocí pevné clony 154. Kromě toho je v oblasti tohoto segmentu umístěna obvodová stěna 100, sahající až do blízkosti sběrné plochy 150. V této obvodové stěně 100, t. j. mimo dopravní dráhu vláken mezi odváděcím otvorem 160 vláken a přívodním kanálem 12, leží sací otvor 52.
Pro spřádací pochod je vlákenný materiál přes podávači žlábek 21 přiváděn pomocí podávacího válce 20 jako vlákenný pramen k ojednocovacímu válci 14 , pomoci kterého je vlákenný pramen £0 rozvolňován na jednotlivá vlákna 42. Podtlakem v segmentu 1 válce 15 vzniká proudění dopravního vzduchu, které ojednocená vlákna 47 dopravuje přívodním kanálem 13 na sběrnou plochu 150, na níž se vlákna 47 ukládají.
Vlákna, přiváděná na obíhající sběrnou plochu 150, na níž jsou pneumaticky a/nebo mechanicky přidržována, jsou touto plochou dopravována k ústí 160 přívodního kanálu 16., a jelikož se sběrná plocha 150 v klínové oblasti pohybuje ve směru odtahu příze, jsou vlákna v předávacím segmentu II přiváděna rovnoběžně s osou příze do klínové oblasti. Zde jsou zakrucována do otáčejícího se otevřeného konce příze a na přízi 4.
Při výskytu přetrhu se zastavením přívodního ústrojí 2 přeruší přívod vlákenného materiálu k ojednocovacímu válci 14. Kromě toho se odstaví podtlak v třecích válcích. Jako příprava k zapřádáni se konec příze vede zpět do spřádacího klínu třecích válců
34, což je podporováno nyní působícím podtlakem v sacím nátrubku
35. Nyní se zapojí přívodní ústroji. Aby k třecím válcům 34 nepřicházela žádná vlákna 47, zapojí se podtlakovým vedením 51 podtlak na sací otvor 52 na obvodu válce £5. Tím je vzduch, přiváděný potrubím 153, v předávacím segmentu II veden k sacímu otvoru 52. Vlákna 42, dodávaná ojednocovacím válcem na sběrnou plochu 150, sledují tento proud vzduchu a jsou tak nasávána do podtlakového vedeni 51. V okamžiku, určeném podle přívodu vláken, se odstaví podtlak v sacím nátrubku 35 a v podtlakovém vedení 51 a místo toho se zapojí podtlak v třecích válcích 34 nebo jednom z nich. Příze 4 je nyní při současném zakrucování vláken 42, nyní znovu přiváděných do spřádacího klínu, odtahována ze spřádacího klínu třecích válců 34.
Také ů zařízení podle obr. 4 je popsaným přepínáním vzduchového proudu ovládán vlákenný proud. Vlákna £2, která při přerušení spřádacího procesu nejsou potřebná, jsou odváděna, dříve než mohla dosáhnout spřádací agregát. Při zapřádání se obnoveným přiváděním vláken 47 ke spřádacímu agřegátu dosahuje toho, že se tam dostávají pouze nepoškozená vlákna £2· Vyráběná příze £ má také ve svém místě nastavení vysokou pevnost.
Jak je na obr. 4 znázorněno čárkovaně, může být v alternativním provedení popsaného zařízení odsávací otvor 52 umístěn místo v obvodové stěně válce 15 také v obvodové stěně 101 ojednocovacího válce 14 za ústím přívodního kanálu 13· Aby se zabránilo
-13CZ 280898 B6 tomu, že když se sací otvor 52 nachází v obvodové stěně 101 ojednocovacího válce a je vystaven působení podtlaku, se vlákna 47 přes to dostávají na sběrnou plochu 150 válce 15, je zařízení upraveno tak, že podtlak v segmentu I druhého válce 15 je ovládán synchronizované s podtlakem v třecích válcích 34,. Když tak mohou být vlákna 47 odsávána sacím otvorem 52 v obvodové stěně ojednocovacího válce 14., je tak podtlak v sacím otvoru 52 zapojen a podtlak v segmentu I válce 15, jakož i v třecích válcích 34 odpojen.
Aby se ulehčilo předávání vláken 47 z ojednocovacího válce 14 nebo dopravního válce 15 do následujícího ústí 130 nebo 160 přívodního kanálu 13 nebo .16., může být zařízení dále upraveno tak, že potrubí 153 může být střídavě napojeno na ovzduší nebo neznázorněný zdroj stlačeného vzduchu, anebo na zdroj sacího vzduchu (podtlakové vedeni 151). K tomuto účelu pak spojuje odpovídajícím způsobem řešené spínací ústrojí 6, když mají vlákna 47 opouštět válec 15 odváděcim otvorem 160 směrem ke třecím válcům 34, potrubí 153 s ovzduším nebo zdrojem stlačeného vzduchu, zatímco sací otvor 52 je oddělen od zdroje podtlaku 5 a na třecích válcích působí podtlak, vyvíjený přes první podtlakové vedení 50.
Mají-li však vlákna 47 opouštět válec 15 nikoliv přívodním kanálem £6, ale sacím otvorem 52, jsou přepínacím ústrojím třecí válce 34 odděleny od zdroje 5 jodtlak a odváděči otvor 160 vláken, následující po sacím otvoru 52, je přes druhé podtlakové vedení 51 napojen na zdroj 5 podtlaku. Aby se zajistilo, že vlákna 47 jsou také v oblasti segmentu II bezpečné držena na sběrné ploše 150, je současné potrubí 153 spojeno se zmíněným podtlakovým vedením 51. Tímto způsobem je také vždy, když je sací otvor 52 vystaven podtlaku, vystaven podtlaku také segment II tohoto válce 15.
Další obměna zařízení pro provádění popsaného způsobu je znázorněna na obr. 5.
Podtlakové vedeni 51 konči podle obr. 5 ve spínacím ústrojí 6, obsahujícím spínací člen ve formě zpětného ventilu 512, jehož pomocí může být ovládán podtlak v podtlakovém vedení 51. Ve znázorněném provedení se nachází zpětný ventil 512 v komoře 513, která je sama uložena na konci podtlakového vedení 51, přivráceného k obslužnému vozíku 70, který pojíždí podél spřádacího stroje 36. Středově je v komoře 513 umístěno axiální vedení 514 pro ventilovou kuželku, tvořící spínací člen 515 zpětného ventilu. Ventilová kuželka spínacího členu 515 je zatížena pružinovým prvkem 650 s pružinou 516, který se na druhém konci opírá o příčnou opěrku 517, s jejíž pomocí je vedeni 514 tuze spojeno s obvodovou stěnou komory 513. Komora 513 je opatřena na své straně, přivrácené k obslužnému vozíku 70., otvorem 519, obklopeným ventilovým sedlem 518, přičemž tento otvor 519 může být uzavírán nebo otevírán ventilovou kuželkou spínacího členu 515.
Přídavné ke zdroji 5 podtlaku, kterým je opatřen spřádací stroj 36 , je na obslužném vozíku 70 umístěn druhý přídavný zdroj 73 podtlaku.
Od zdroje 73 podtlaku vybíhá sací vedeni 74 , řešené na způsob teleskopu, směrem ke spřádacímu stroji 36. Sacímu vedení 74
-14CZ 280898 B6 je přidruženo hnací ústroji 75, pomocí kterého může ústí 740 sacího vedení 74 těsně dosednout na stěnu komory 513, přivrácenou k obslužnému vozíku 70. V ústí 740 sacího vedení 74 je pomocí opěrky 741 udržován trn, tvořící spínací člen 742, který axiálně přesahuje ústí 740 ve směru ke spřádacímu stroji a při dosednutí ústí 740 na komoru 513 drží ventilovou kuželku spínacího členu 515 v odstupu od jejího ventilového sedla 518 a tím otvírá zpětný ventil 512 spínacího ústrojí 6.
Během normálního předení udržuje clona 90 ústí 130 přívodního kanálu 13 otevřené, zatímco spínací ústrojí 6, řešené jako zpětný ventil 512, zaujímá svou uzavírací polohu. Vlákna 47 se tak dostávají ústím 130 přívodního kanálu 13 na sběrnou plochu 33 spřádacího rotoru 30 nebo třecích válců 34, kde jsou zakrucována do konce příze 4,.
Přetrhne-li se příze 4, je pomocí neznázornéného hlídače příze zastaven spřádací rotor 30 a přeruší se přívod vláken k ojednocovacímu válci 12, přičemž se ve spřádacím rotoru 30 dále udržuje podtlak.
Po dosaženi dotčeného spřádacího místa je spřádací rotor 30 známým způsobem vyčištěn ovládáním z obslužného vozíku 70., a konec příze je připraven tak, že má tvar příznivý pro zapřádání. Po té se spřádací rotor 30 znovu uvolni. Rotor se rozběhne. Během rozběhu rotoru nebo po dosaženi jeho provozních otáček se konec příze obvyklým způsobem při tvorbě přizové zásoby vede zpět do pohotovostní polohy v odtahové trubici 32 příze (obr. 1), kde jako předtím působí podtlak, jemuž je vystavena skříň 31.
Potom jsou vlákna 47, která byla před tím poškozena ofrézováním ojednocovacim válcem 11, běžícím při zastaveném přívodním ústrojí 2, odváděna tak, že se nedostávají do spřádacího rotoru. Přitom je přípojným pohybem vzduchového sacího vedení 74, vycházejícího od přídavného zdroje 73 podtlaku ke spínacímu ústrojí 6, tvořenému zpětným ventilem 512. toto spínací ústrojí přepnuto, takže podtlak, vyvíjený v přídavném zdroji 73 podtlaku, působí na sací otvor 52. Vlákna 42, přiváděná po zapnutí podávacího ústrojí 2 ojednocovacího válce 11, jsou tak dopravována přes ústí 130 k sacímu otvoru 52 a dostávají se odtud přes podtlakové vedení 51, komoru 413 a vzduchové sací vedení 74 ke zdroji 73 podtlaku obslužného vozíku 70.
V časovém sladěni se zpětnou dopravou příze je znovu uvolněn přívod vláken do spřádacího rotoru 30 , kde se vlákna spojují s koncem příze, který se mezitím dostal rozpuštěním přizové zásoby do spřádacího rotoru 20. Příze 4 je nyní znovu známým způsobem pomocí odtahových válců 41, 42 a cívky 44 (obr. 1) odtahována ze spřádacího rotoru 30 , přičemž jsou zakrucována vlákna 42, která nově dospívají na sběrnou plochu vláken 33.
Když se vlákenný proud dostává ke spřádacímu agregátu (spřádací rotor 30 nebo třecí válce 34), je proud sacího vzduchu, působící v sacím otvoru 52, bezvýznamný. Už nemá žádný vliv na dopravu vláken. Aby se ušetřily energetické náklady na vytváření podtlaku, odstaví se po ukončení zapřádaciho pochodu pomoci spínacího ústrojí 6 podtlak za ústím 130, t. j. v podtlakovém vedení 51. To se děje v provedeni, znázorněném na obr. 5 tím, že obsluž cs
-15CZ 280898 B6 ný vozík 70 táhne vzduchové sací vedení 74 zpět nejméně tak daleko, že trn 742 uvolní ventilovou kuželku, tvořící spínací člen 515 zpětného ventilu 512. Ta je potom pružinou 516 nucena přilehnout na její ventilové sedlo 518. Otvor 519 je uzavřen, takže vzduch nemůže proudit ani v jednom ani ve druhém směru otvoru 519. Žádný vzduch se tím také nedostává do skříně 10 ojednocovacího válce, kde by.jinak mohl rušit dopravu vláken a spřádací proces.
Spínací ústrojí může být upraveno také jinak, než jak je znázorněno. Kupříkladu je řešeno jako posuvný ventil, který je zatížen pružným prvkem do uzavřené polohy a může být přípojným pohybem vzduchového sacího vedení 74 (obr. 5), uloženého na obslužném vozíku 70, na podtlakové vedení 51 uveden do uvolněné polohy.
Jiné provedení spínacího ústrojí 6 ukazuje obr. 6. Zde je patrná klapka 860, napojená nad ústím 861 podtlakového vedení 51, přivráceným k obslužnému vozíku 70. Ústí 861 tvoří ventilové sedlo, které je šikmo skloněno tak, že klapka 860 těsně doléhá vlastní vahou na toto sedlo. Klapka 860 se nachází společně s jejím ústím 861 podtlakového vedeni 51 v komoře 862. která je na její straně, přivrácené k obslužnému vozíku 70, otevřená. Z obslužného vozíku 70 je možné přiložit na otevřenou stranu komory 862 těsné ústí 740 vzduchového sacího vedení 74 , jak je čárkovaně vyznačeno na obr. 6.
Pokud vzduchové sací vedeni 74 nedoléhá na komoru 862, nebo pokud ve vzduchovém sacím vedeni 7_4, přiléhajícím na otevřené straně komory 862. nepůsobí podtlak, zaujímá klapka 860 plně vyznačenou polohu, přičemž její těsné doléhání na ústí 861 je ještě podporováno podtlakem, působícím ve skříni ojednocovacího válce
10. Začne-li po přiloženi ústí 740 vzduchového sacího vedení 74. ke komoře 862 působit v sacím vedení 74 podtlak, zdvihne se klapka 860 a ústí 861 do čárkovaně vyznačené polohy 8601 a vlákenný proud se může dostávat do vzduchového sacího vedení 74.
I když zařízení podle obr. 5 a 6 byla popsána pouze na příkladě ojednocovacich válců 11, rozumí se samo sebou, že mohou najít uplatnění rovněž ve spojeni s přídavným válcem 15 podle obr. 4 .
Výše bylo popsáno spínací ústroji 6 pro ovládání podtlaku v podtlakovém vedení 51. Je však samozřejmě rovněž možné umístit na dopřádacím stroji 36 uzavírací ventil, který je ovládán z obslužného vozíku a spojuje nebo nespojuje podtlakové vedení 51 se zdrojem podtlaku, umístěným na samotném dopřádacím stroji £6 a nezávislým na zdroji 5 podtlaku. Je také možné ovládat z obslužného vozíku 70 spínač, přes který je zapínán nebo vypínán ventilátor. Rovněž tak může vzduchové sací vedení 74 (obr. 5) být připojeno přes obslužný vozík 70 také na zdroj podtlaku, umístěný na dopřádacím stroji 36.

Claims (13)

  1. P'ATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob zapřádání spřádací jednotky bezvřetenového dopřádacího stroje s přívodním ústrojím pro přivádění vlákenného pramene a s válcem, umístěným ve skříni, od kterého jsou ojednocená vlákna přiváděna přívodním kanálem ve vzduchovém proudění ke sběrné ploše vláken, a při kterém se při zapřádání konec příze vede zpět odtahovou trubicí příze na sběrnou plochu vláken, od níž se potom předtím zpět zavedená příze při průběžném zakrucování vláken znovu odtahuje, přičemž pro odstraněni vláken, nežádoucích pro zapřádání, se předtím zastavený přívod vláken znovu spustí a vlákenný proud se vede přes ústi přívodního kanálu pryč k odsávací dráze, nezávislé na spřádací jednotce a vystupující za ústím přívodního kanálu ze skříně, a na této odsávací dráze se odvádí ze skříně, a teprve při začátku vlastního napojovacího pochodu se vlákenný proud směruje do přívodního kanálu, vyznačený tím, že se nejprve vytvoří v odtahové trubici příze vzduchové proudění, odpovídající spřádacímu podtlaku, proudící směrem ke sběrné ploše vláken, a konec příze se vede pouze až do odtahové trubice příze, a poté se vytvoří odsávací vzduchové prouděni směrem k odsávací dráze, vystupující za ústím přívodního kanálu ze skříně, čímž se při obnoveném přívodu vláken vytvoří proud vláken, který je nasáván přes ústí přívodního kanálu vláken k odsávací dráze, až je při začátku vlastního zapřádacího pochodu konec příze zpětné veden až na sběrnou plochu vláken, přičemž se současné vzduchové proudění znovu přepne na proudění, odpovídající spřádacímu podtlaku ke sběrné ploše vláken, a vlákenný proud, nesený tímto vzduchovým prouděním, se přivádí ke sběrné ploše vláken pro zapřádací pochod.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že vlákenný proud se nejprve vede přes ústí přívodního kanálu, přičemž se následně vlákenný proud krátkodobě přivádí ke sběrné ploše vláken, poté se opětovně odvádí přes ústí přívodního kanálu, přičemž se konec příze vede zpět na sběrnou plochu vláken a vlákenný proud se přivádí znovu ke sběrné ploše vláken, teprve když konec příze dosáhl sběrnou plochu vláken a započal • odtah příze.
  3. 3. Zařízení pro zapřádání spřádací jednotky bezvřetenového dopřádacího stroje s přívodním ústrojím pro pramen vláken, se skříni, opatřenou válcem, se sběrnou plochou vláken, přívodním kanálem, vedoucím od skříně směrem ke sběrné ploše vláken, se zdrojem podtlaku pro vytvářeni spřádacího podtlaku a sacím otvorem v obvodové stěně skříně, pro provádění způsobu podle nároku 1 nebo 2, vyznačené tím, že sacímu otvoru (52) je předřazeno spínací ústrojí (6) pro řízení na něm zavedeného podtlaku a mezi zdrojem (5) podtlaku a sběrnou plochou (33, 150) vláken je uloženo spínací ústrojí (6) pro řízení spřádacího podtlaku.
  4. 4. Zařízeni podle nároku 3, vyznačené tím, že spínací ústrojí (6) pro řízení spřádacího podtlaku a pro řízení
    -17CZ 280898 B6 podtlaku na sacím otvoru (52) jsou spojena s řídicím ústrojím zapřádacího pochodu.
  5. 5. Zařízení podle nároku 4, vyznačené tím, že spínací ústrojí (6) obsahuje přepínací člen, uložený mezi jednak společným zdrojem (5) podtlaku, a jednak sběrnou plochou (33, 150) vláken a sacím otvorem.
  6. 6. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 3 až 5, vyznačené tím, že spínací ústrojí (6) obsahuje přepínací člen (81), opatřený dvěma ovládacími průchody (811, 812), pohyblivými ve skříni (820) mezi dvěma pracovními polohami, z nichž první ovládací průchod (811) v jedné pracovní poloze leží proti prvnímu podtlakovému vedení (50), vedoucímu ke sběrné ploše vláken, a druhý ovládací průchod (812) leží ve druhé pracovní poloze proti druhému podtlakovému vedení (51), vedoucímu k sacímu otvoru (52).
  7. 7. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 3 až 6, vyznačené tím, že první podtlakové vedení (50) je opatřeno na průchodu skříni (820) přepínacího členu (81) první a druhou stacionární hranou (800, 801), a druhé podtlakové vedení (51) na průchodu skříní (820) přepínacího členu (81) je opatřeno třetí a čtvrtou stacionární hranou (802, 803), přičemž přepínací člen (81) je v jeho prvním ovládacím průchodu (811) opatřen první a druhou pohyblivou hranou (813, 814), a v jeho druhém ovládacím průchodu (812) třetí a čtvrtou pohyblivou hranou (815, 816), přičemž jedna ze stacionárních hran (800, 801, 802, 803) tvoři s odpovídající pohyblivou hranou (813, 814, 815, 816) po dvojicích řezné ústroji.
  8. 8. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 3 až 7, vyznačené tím, že spínací ústrojí (6) je v jednom pohybovém sméru ovládáno ovládacím pohonem (700), zatímco pro vracení je opatřeno pružinovým prvkem (650).
  9. 9. Zařízení podle nároku 3, vyznačené tím, že sací otvor (52) je napojen na přídavný zdroj (73) podtlaku, nezávislý na zdroji (5) podtlaku pro vytváření spřádacího podtlaku, který je uložen na obslužném vozíku (70), pojízdném podél skupiny spřádacích jednotek.
  10. 10. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 3 až 9, vyznačené tím, že spínacímu ústrojí (6) je přidruženo ovládací ústrojí, uložené na obslužném vozíku (70), pojízdném podél spřádacích zařízení.
  11. 11. Zařízení podle nároku 9 nebo 10, vyznačené tím, že v obslužném vozíku (70) je sací vedení (74) od přídavného zdroje (73) podtlaku na svém konci, orientovaném k napojované spřádací jednotce, opatřeno spínacím členem (742), ktěrý je při spojení se sacím podtlakovým vedením (51) spřádací jednotky ve spojovacím záběru s jeho spínacím členem (515) pro spojení přídavného zdroje (73) podtlaku se spřádací jednotkou.
  12. 12. Zářízení podle nároku 9 nebo 10, vyznačené tím, že spínací ústrojí (6) je ovladatelné podtlakem v sacím vedení (74), vycházejícím z obslužného vozíku (70).
    -18CZ 280898 Β6
  13. 13.Zařízení podle nároku 12, vyznačené tím, že spínací ústrojí (6) obsahuje spínací člen ve formě zpětného ventilu (512). ·
CS855708A 1984-08-08 1985-07-05 Způsob a zařízení pro zapřádání spřádací jednotky bezvřetenového dopřádacího stroje CZ280898B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3429131 1984-08-08
DE3441677A DE3441677C3 (de) 1984-08-08 1984-11-15 Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen einer Offenend-Spinnvorrichtung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ570885A3 CZ570885A3 (en) 1996-02-14
CZ280898B6 true CZ280898B6 (cs) 1996-05-15

Family

ID=25823673

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS855708A CZ280898B6 (cs) 1984-08-08 1985-07-05 Způsob a zařízení pro zapřádání spřádací jednotky bezvřetenového dopřádacího stroje

Country Status (9)

Country Link
US (1) US4676059A (cs)
EP (2) EP0362899B1 (cs)
JP (2) JPH0689486B2 (cs)
BR (1) BR8506852A (cs)
CS (1) CS427890A2 (cs)
CZ (1) CZ280898B6 (cs)
DE (3) DE3441677C3 (cs)
IN (2) IN163931B (cs)
WO (1) WO1986001235A1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US10415158B2 (en) 2015-04-03 2019-09-17 Rieter Cz S.R.O. Method and a device for removing the faulty yarn portion from a work station of an open-ending spinning machine

Families Citing this family (30)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3441677C3 (de) * 1984-08-08 1994-02-24 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen einer Offenend-Spinnvorrichtung
US4835957A (en) * 1986-11-22 1989-06-06 Fritz Stahlecker Open-end spinning machine
DE3726531C1 (de) * 1987-08-10 1988-12-08 Schubert & Salzer Maschinen Offenend-Spinnvorrichtung und Verfahren zum Anfahren einer solchen Vorrichtung
DE3814966A1 (de) * 1988-05-03 1989-11-16 Schubert & Salzer Maschinen Verfahren und vorrichtung zum anspinnen einer offenend-spinnvorrichtung
DE3823984A1 (de) * 1988-07-15 1990-01-18 Schlafhorst & Co W Verfahren zur aufloesung eines faserbandes
IT1227730B (it) * 1988-12-23 1991-05-06 Savio Spa Procedimento e dispositivo per il riattacco del filo con elevata efficienza in un filatoio ad estremita' libera
IT1227729B (it) * 1988-12-23 1991-05-06 Savio Spa Procedimento e dispositivo per la rimozione delle fibre deteriorate durante il riattacco del filo in un filatoio open-end
US5191760A (en) * 1989-01-18 1993-03-09 Schubert & Salzer Maschinenfabrik Ag Process and device for piecing on an open-end spinning device
DE3903782C2 (de) * 1989-02-09 1994-02-24 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren zum Anspinnen einer Offenend-Spinnvorrichtung und Offenend-Spinnmaschine mit einer Einrichtung zum Anspinnen einzelner oder mehrerer Spinnvorrichtungen
DE3910292C2 (de) * 1989-03-30 2000-04-13 Schlafhorst & Co W Zuführ- und Auflöseeinrichtung in einer Spinnvorrichtung einer OE-Spinnmaschine
DE4106556C2 (de) * 1991-03-01 1995-11-16 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum kurzzeitigen Ändern der Faserzufuhr bei einer Offenend-Spinnvorrichtung
US5414985A (en) * 1991-03-01 1995-05-16 Schubert & Salzer Maschinenfabrik Ag Process and apparatus for piecing a thread in open-end spinning
DE4227099C2 (de) * 1992-08-17 1996-01-25 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Offenend-Spinnen
DE4244081C1 (de) * 1992-12-24 1994-01-13 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen einer Offenend-Spinnvorrichtung
DE4321440C2 (de) * 1993-06-28 2003-10-02 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen einer Offenend-Spinnvorrichtung
CZ280036B6 (cs) * 1994-02-10 1995-10-18 Maschinenfabrik Rieter Ag Způsob zapřádání příze na bezvřetenových dopřádacích strojích a zařízení k provádění tohoto způsobu
DE4404538C1 (de) * 1994-02-12 1995-04-27 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen einer Offenend-Spinnvorrichtung
DE4418413C1 (de) * 1994-05-26 1995-08-24 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen einer Offenend-Rotorspinnmaschine
DE4418358C2 (de) * 1994-05-26 1997-07-03 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren zum Stillsetzen einer Offenend-Rotorspinnvorrichtung und Vorrichtung zur Durchführung
DE4445740B4 (de) * 1994-12-21 2005-08-25 Saurer Gmbh & Co. Kg Verfahren zum Anspinnen in einer Offenend-Rotorspinnmaschine
DE19608828A1 (de) * 1996-03-07 1997-09-18 Fritz Stahlecker Vorrichtung zum Auflösen von Fasermaterial zu Einzelfasern
DE19631234A1 (de) * 1996-08-02 1998-02-05 Rieter Ingolstadt Spinnerei Vorrichtung zur Steuerung eines Luftstromes in einer Offenend-Spinnvorrichtung
DE19642670B4 (de) * 1996-10-16 2005-09-08 Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag Vorrichtung zum Anspinnen eines Fadens an einer Offenend-Spinnvorrichtung
DE19720141B4 (de) * 1997-05-14 2005-10-06 Saurer Gmbh & Co. Kg Spinnbox einer Offenend-Rotorspinnmaschine
DE10060300A1 (de) * 1999-12-10 2001-06-21 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Verstrecken von textilen Fasern
CZ304396B6 (cs) * 2006-05-26 2014-04-16 Rieter Cz S.R.O. Způsob a zařízení k individuálnímu zapřádání příze na pracovním místě rotorového dopřádacího stroje
DE102013008107A1 (de) * 2013-05-11 2014-11-13 Saurer Germany Gmbh & Co. Kg Verfahren zum Betreiben einer Offenend-Rotorspinnmaschine
DE102015115912A1 (de) * 2015-09-21 2017-03-23 Maschinenfabrik Rieter Ag Kanalplattenadapter und Offenendspinnvorrichtung mit einem Kanalplattenadapter
CN109537111A (zh) * 2019-01-22 2019-03-29 安徽日发纺织机械有限公司 一种转杯纺纱机联合小车转杯清洁机构
DE102019120980A1 (de) * 2019-08-02 2021-02-04 Maschinenfabrik Rieter Ag Spinnmaschine mit einer Vielzahl nebeneinander angeordneter Arbeitsstellen und einer verfahrbaren Wartungseinrichtung mit einem pneumatischen Arbeitsorgan sowie Verfahren zum Versorgen des pneumatischen Arbeitsorgans mit Unterdruck

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT252769B (de) * 1964-04-20 1967-03-10 Vyzk Ustav Bavlnarsky Einrichtung zum Beheben von Fadenbrüchen an einer Spinnmaschine mit rotierender Spinnkammer
FR1584247A (cs) * 1968-02-07 1969-12-19
DE1901442A1 (de) * 1969-01-13 1970-08-13 Schurr Stahlecker & Grill Spinneinrichtung
CH526646A (de) * 1970-07-23 1972-08-15 Rieter Ag Maschf Verfahren und Vorrichtung zum selbsttätigen Unterbrechen der Fasergutzufuhr zu einem oder mehreren Spinnrotoren von OE-Spinnmaschinen
FR2101153A1 (en) * 1970-08-31 1972-03-31 Tashk Sp Open end spinning machine - with end break detection actuating tedirection of fibre feed
DE2108254A1 (en) * 1971-02-20 1972-08-31 Wilhelm Stahlecker Gmbh, 7341 Reichenbach Feeding fibre to the spinning chamber - in open end spinning
GB1419498A (en) * 1972-02-23 1975-12-31 Platt Saco Lowell Ltd Spinning of textile fibres
US3750382A (en) * 1972-03-10 1973-08-07 Toray Industries Process and apparatus for feeding fiber in an open end spinning machine
US4022011A (en) * 1974-02-13 1977-05-10 Hironori Hirai Yarn piecing method for open-end spinning machine
DE2605978C2 (de) * 1976-02-14 1986-06-05 W. Schlafhorst & Co, 4050 Mönchengladbach Vorrichtung zum Steuern des Anspinnvorgangs bei Rotor-Spinnmaschinen
DE2711554C2 (de) * 1977-03-17 1985-09-19 W. Schlafhorst & Co, 4050 Mönchengladbach Automatische Anspinnvorrichtung für eine Offenend-Rotor-Spinnmaschine
CS227602B1 (en) * 1980-02-13 1984-04-16 Jiri Ing Elias Method of and apparatus for yarn spinning-in in open-end spinning unit
DE3118382C2 (de) * 1981-05-09 1983-06-16 Schubert & Salzer Maschinenfabrik Ag, 8070 Ingolstadt Verfahren und Vorrichtung zum Unterbrechen und Beginnen des Spinnvorganges an einer Offenend-Spinnstelle
DE3121866A1 (de) * 1981-06-02 1982-12-16 Zinser Textilmaschinen Gmbh, 7333 Ebersbach Vorrichtung zum anspinnen eines umwindegarns
DE3330414A1 (de) * 1983-08-23 1985-03-14 Karl-Josef Dipl.-Ing. 4156 Willich Brockmanns Verfahren und vorrichtung zum aufbereiten der einer friktionsspinnmaschine zugefuehrten spinnfasern
DE3441677C3 (de) * 1984-08-08 1994-02-24 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen einer Offenend-Spinnvorrichtung
DE3903782C2 (de) * 1989-02-09 1994-02-24 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren zum Anspinnen einer Offenend-Spinnvorrichtung und Offenend-Spinnmaschine mit einer Einrichtung zum Anspinnen einzelner oder mehrerer Spinnvorrichtungen

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US10415158B2 (en) 2015-04-03 2019-09-17 Rieter Cz S.R.O. Method and a device for removing the faulty yarn portion from a work station of an open-ending spinning machine

Also Published As

Publication number Publication date
IN163931B (cs) 1988-12-10
DE3441677C2 (cs) 1994-02-24
CZ570885A3 (en) 1996-02-14
CS427890A2 (en) 1991-12-17
JPS61502969A (ja) 1986-12-18
DE3441677A1 (de) 1986-02-20
EP0362899B1 (de) 1995-12-06
DE3585954D1 (de) 1992-06-04
WO1986001235A1 (en) 1986-02-27
JPH06212519A (ja) 1994-08-02
EP0226582A1 (de) 1987-07-01
DE3441677C3 (de) 1994-02-24
DE3588068D1 (de) 1996-01-18
US4676059A (en) 1987-06-30
EP0226582B1 (de) 1992-04-29
JPH0689486B2 (ja) 1994-11-09
IN166492B (cs) 1990-05-19
BR8506852A (pt) 1986-09-23
EP0362899A1 (de) 1990-04-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ280898B6 (cs) Způsob a zařízení pro zapřádání spřádací jednotky bezvřetenového dopřádacího stroje
US5022222A (en) Process and device for piecing yarn to an open-end spinning device
CN110892102B (zh) 气流纺纱装置的操作方法、导纱通道和包括这种导纱通道的气流纺纱机
CZ290468B6 (cs) Způsob zapřádání příze na pracovním místě rotorového dopřádacího stroje a zařízení k jeho provádění
CZ281364B6 (cs) Dopřádací zařízení pro předení s otevřeným koncem a způsob spouštění tohoto zařízení
CZ306369B6 (cs) Rotorový dopřádací stroj a způsob obnovování předení na pracovním místě rotorového dopřádacího stroje
CZ286293B6 (cs) Způsob zapřádání bezvřetenového spřádacího ústrojí a zařízení k jeho provádění
CS227602B1 (en) Method of and apparatus for yarn spinning-in in open-end spinning unit
CS337882A3 (en) Method for interrupting and starting of spinning process and apparatus for making the same
CS9000652A2 (en) Method and device for spinning mechanism spinning-in for break spinning
CZ303613B6 (cs) Zpusob prípravy konce príze pro zaprádání na rotorových doprádacích strojích a sprádací rotor
CZ286182B6 (cs) Způsob zapřádání rotorového spřádacího zařízení pro bezvřetenové předení a zařízení k provádění tohoto způsobu
JP2002235250A (ja) 紡績装置
CS244404B2 (en) Particular spinning units' individual spinning device
US5694756A (en) Process and device to stop an open-end rotor spinning device
US4563872A (en) Start spinning arrangement for an open end friction spinning machine
US4246749A (en) Method of and apparatus for piecing yarn in open end rotor spinning units
US5463860A (en) Process and device for piecing an open-end spinning device
CZ281023B6 (cs) Způsob opětovného zapředení na bezvřetenových dopřádacích strojích a zařízení k provádění tohoto způsobu
CZ241192A3 (en) Process and apparatus for pneumatic introduction of a fiber sliver into a spinning machine
CZ299685B6 (cs) Zpusob obnovování predení složkové príze na rotorovém doprádacím stroji a zarízení k provádení zpusobu
US4628685A (en) Yarn piecing arrangement for an open-end friction spinning machine
CZ108083A3 (en) Open-end spinning machine
CZ289933B6 (cs) Rotorový dopřádací stroj
CZ20011507A3 (cs) Způsob a zařízení k zapřádání příze na bezvřetenových dopřádacích strojích

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20010705