CZ20012411A3 - Gril - Google Patents

Gril Download PDF

Info

Publication number
CZ20012411A3
CZ20012411A3 CZ20012411A CZ20012411A CZ20012411A3 CZ 20012411 A3 CZ20012411 A3 CZ 20012411A3 CZ 20012411 A CZ20012411 A CZ 20012411A CZ 20012411 A CZ20012411 A CZ 20012411A CZ 20012411 A3 CZ20012411 A3 CZ 20012411A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
grill
grill according
coal
baffle plate
wall
Prior art date
Application number
CZ20012411A
Other languages
English (en)
Inventor
Franz Höfler
Original Assignee
Ibg Immobilien- Und Bauelemente Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ibg Immobilien- Und Bauelemente Gmbh filed Critical Ibg Immobilien- Und Bauelemente Gmbh
Publication of CZ20012411A3 publication Critical patent/CZ20012411A3/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47JKITCHEN EQUIPMENT; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; APPARATUS FOR MAKING BEVERAGES
    • A47J37/00Baking; Roasting; Grilling; Frying
    • A47J37/06Roasters; Grills; Sandwich grills
    • A47J37/07Roasting devices for outdoor use; Barbecues
    • A47J37/0718Roasting devices for outdoor use; Barbecues with vertical fire box

Description

Oblast techniky
Vynález se týká grilu, zejména grilu na dřevěné uhlí, obsahujícího těleso s bočními vnějšími stěnami, s výhodou vykazujícími směrem ven vyhnutou oblast, dále obsahujícího grilovací rošt, pod ním nebo jeho průmětem do svislé roviny uspořádanou zachycovací nádobu na tuk a bočně od jeho průmětu do svislé roviny uspořádané uhelné jímky jako jsou koše, jakož i nad uhelnými jímkami šikmo ke grilovacímu roštu probíhající otočné úseky bočních vnějších stěn, přičemž podél jejich vnitřních ploch a v odstupu od nich probíhají usměrňovači plochy.
Dosavadní stav techniky
Gril na dřevěné uhlí je znám z DE 297 15 854 U1. Zde vycházejí ze šikmo probíhajících tělesových stěn stěny probíhající uvnitř tělesa, kterými jsou vytvořeny kanály pro horký vzduch, kterými je odváděna podstatná část vzduchu, procházejícího uhelnými jímkami a ohřívaného řežavým uhlím. Tímto je bezpodmínečně vyhřívána vnější plocha tělesa, takže vzniká nebezpečí popálenin.
Grily s bočně uspořádanými uhelnými jímkami jsou známy například z US 3 743 838, WO 87/05197, US 2891 465 a DE 195 15 080 Al.
• · * · · · • · · · · ··· · ··· ·
Rovněž je známo opatřit gril nástavcem, který obsahuje horizontálně vedený a od hnacího motoru poháněný hnací řetěz, který zabírá s ozubenými koly, vycházejícími z grilovacích rožňů (DE 297 15 564 Ul) . Příslušné nástavce k automatickému otáčení grilovaných potravin, respektive otáčení zařízení, jsou dále známa z DE 78 18 174 US, DE 8817 194 Ul, DE 29 33 603 Al nebo FR 2722 966 Al.
Podstata vynálezu
Předkládaný vynález si klade za cíl zdokonalit gril, zejména gril na dřevěné uhlí shora zmíněného druhu v tom smyslu, aby při dosažení optimálního grilovacího výsledku bylo vyloučeno vyhřátí vnějších stěn v nežádoucím rozsahu. Současně by měl být gril konstrukčně jednoduchý a doplňování uhelných jímek bezproblémové.
Podstata řešení podle vynálezu spočívá v tom, že uhelná jímka je obklopena stabilizujícím krytem, obsahujícím usměrňovači plech, kterým je uhelná jímka úplně nebo téměř úplně odstíněna vůči boční vnější stěně. Úplně, respektive téměř úplně přitom znamená, že vnější stěna je vůči uhelné jímce dostatečně odstíněna, aniž by stabilizující kryt jak ve vertikálním tak také v horizontálním průmětu uhelnou jímku vůči úsekům vnější stěny grilu plně zakrýval.
Stabilizující kryt se tedy může také rozkládat v podstatě pouze od horní okrajové oblasti uhelné jímky směrem ke grilovacímu roštu. Stabilizující kryt přitom sestává z prvního usměrňovacího plechu probíhajícího podél vnější plochy a pod uhelnou jímkou a z druhého usměrňovacího • ·· · ·· ···· ♦· • · · · · • · · · · • · · · · · · ·· · · · · · · plechu, zakrývajícího shora uhelnou jímku a otočného vzhledem k ní, který se rozkládá podél šikmo ke grilovacímu roštu probíhajícího rovněž otočného úseku stěny. Druhý usměrňovači plech může být kloubově připojen na mezistěně, obsahující průchozí otvory, nebo na jejím rámu.
Druhý usměrňovači plech, který se rozkládá od uhelné jímky, jako je uhelný koš, podél šikmo ke grilovacímu roštu probíhající vnější stěny, může být vytvořen dvojitý. Za tím účelem může druhý usměrňovači plech obsahovat dva vzájemně rovnoběžně nebo téměř rovnoběžně probíhající plechové prvky, a to ve vzájemné vzdálenosti mezi 5 až 15 mm, zejména pak asi 10 mm. Příslušným kanálem pak dochází k cirkulaci vzduchu, která způsobuje tepelnou izolaci.
Přídavně může být vnější stěna směrem od výšky úhelné jímky až k vertikálně nebo v podstatě vertikálně probíhajícímu spodnímu úseku vnější stěny rovněž vytvořena dvojitá, a to k dosažení přídavné izolace. Veškerými těmito opatřeními, tedy zejména prostřednictvím usměrňovačích plechů, odstiňujících uhelnou jímku vůči vnější stěně a úsekům bočních stěn, a rovněž prostřednictvím navrženého dvojitého provedení je vyhřátí tělesa redukováno natolik, že je nebezpečí popálením vyloučeno. Těleso grilu na dřevěné uhlí je takto vyhříváno maximálně na asi 50 až 60° C. Naproti tomu dosahují vnější teploty těles u grilů na dřevěné uhlí podle stavu techniky až 300 °C.
Kanály a protékané dvojité stěny způsobují větrání, respektive vytvoření vzduchové clony.
• ·♦·· 00 ···· ·· • 0 ··· · · ·
0 0 0 0 · · • 0·Φ0 0000
0· 0 0 ·· · · · ··· ·· ·· ·· ··
Dvojité provedení stěn je přitom vytvořeno tak, že plochy tvořící dvojitou stěnu jsou u dna uspořádány ve vzájemném odstupu a nahoře do sebe přecházejí, přičemž jsou v této oblasti uspořádány průchozí otvory. Tímto způsobem je uvnitř dvojité stěny dosaženo proudění vzduchu způsobujícího rovněž chlazení.
Řešením podle vynálezu je uhelná jímka odstíněna vůči vnější stěně tělesa prostřednictvím stabilizujícího krytu, tedy prvního a druhého usměrňovacího plechu, takže na rozdíl od známého stavu techniky nepřichází vzduch proudící uhelnou jímkou bezprostředně do styku se stěnami tělesa. K nežádoucímu vyhřátí stěn tělesa zde tedy nedochází Jinak řečeno je vnější stěna tělesa v oblasti uhelné jímky vytvořena téměř celá dvojitě. Dále pak má otočný úsek vnější stěny, přes nějž je přístupná uhelná jímka, v podstatě pouze zakrývací, a ne stínící funkci.
Také když je uhelná jímka úplně nebo téměř úplně odstíněna vůči vnější stěně, je možné bezproblémově provést doplnění dřevěného uhlí do uhelné jímky, neboť druhý usměrňovači plech probíhající nad uhelnou jímkou je vytvořen otočně a je spojen zejména přes flexibilní prvek jako je řetěz s otočným úsekem postranní stěny. Je-li stěna, probíhající šikmo ke grilovacímu roštu a otočná okolo osy probíhající v oblasti grilovacího roštu, nadzvednuta, pak je v souladu s tím na základě spojení mezi stěnou a druhým usměrňovacím plechem ve formě například řetězu tento rovněž otočen s tím důsledkem, že je uhelná jímka přístupná a může být doplněno uhlí.
• · · · · » · · • · · · · · · »··* · · · · ·
První usměrňovači plech probíhající podél oblasti vnější stěny a s výhodou nejméně částečně podél oblasti dna uhelné jímky způsobuje cílený přívod vzduchu uhelnou jímkou při současném odstínění horkého vzduchu vůči vnější stěně. Přitom se může první usměrňovači plech rozkládat podél uhelné jímky také z čelní strany. Alternativně mohou být čelní plochy uhelné jímky zakryty z nich vycházejícími uzavřenými prvky, jako plechy.
Podle vynálezu je mezi usměrňovacím plechem a vnější stěnou tělesa vytvořen větrací kanál. K dosažení optimálního komínového efektu vzduchu proudícího kanálem vykazuje tento pod uhelnou jímkou a v její oblasti větší průřez než nad ní.
Druhý usměrňovači plech je vytvořen ve formě krytu a je otevřený směrem dovnitř grilu, takže horký vzduch může cíleně proudit ke grilovacímu roštu. Současně je však boční vnější stěna tělesa grilu sama chráněna jak proti horkému vzduchu tak také proti teplu bezprostředně vyzařujícímu z dřevěného uhlí. Také čelní stěny grilu jsou odstíněny, jednak bočními plochami druhého usměrňovacího plechu ve tvaru krytu a jednak zakrytími čelních ploch uhelných jímek.
Mezistěna sama sestává s výhodou z plechové mřížoviny, respektive tuto obsahuje. Tímto je zajištěno, že horký vzduch může v požadovaném rozsahu proudit ke grilovacímu roštu, aniž by vzniklo nebezpečí, že by se náhodný proud jisker dostal ke grilované potravině. Samotná mezistěna se rozkládá s výhodou v oblasti a ve výšce uhelné jímky, přičemž každé uhelné jímce přísluší jedna mezistěna, takže oblast pod grilovacím roštem je vůči uhelným jímkám odstíněna. Samozřejmě je také možnost nechat mezistěnu probíhat téměř přes celou výšku tělesa.
·
Nezávisle na tom se mezistěna rozkládá svisle k rovině procházející grilovacím roštem.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu je navrženo, že na grilovacím roštu je možno uspořádat nástavec s řetězem, poháněným od pohonu, a zabírajícím s grilovacími rožni respektive s ozubenými koly, přičemž řetěz je veden mezi rovnoběžně vzájemně probíhajícími podélnými stěnami přes vodicí kladky. Přitom je dále navrženo, že nejméně jedna ze vzájemně rovnoběžně probíhajících podélných stěn nástavce vykazuje výřez s úsekem ohnutým ve směru druhé podélné stěny, který tvoří podpěru pro řetěz.
Zejména je navrženo, že vnitřní podélná stěna vykazuje dva výřezy, které probíhají vzájemně rovnoběžně a rovnoběžně s horním okrajem nástavce a jsou ohnuty ve směru další podélné stěny k vytvoření podpěr pro horní a spodní část řetězu. Podpěry přitom vykazují hloubku, která je stejná nebo téměř stejná jako vzdálenost mezi bočními stěnami.
Řešením podle vynálezu je pomocí jednoduchých opatření dosaženo spolehlivého vedení řetězu.
Nejméně horní podpěra může přitom sestávat z úseků, uspořádaných ve vzájemném odstupu. V oblastech, v nichž řetěz není podepřen, zabírají se řetězem samotné pastorky nebo ozubená kola vytvořená na rožních, takže je zaručeno bezpečné uchopení.
Nejméně jedna vratná kladka je přestavitelná a vykonává tak funkci řetězového napínacího prvku.
Podle dalšího výhodného vytvoření vychází z jedné vratné kladky a ozubeného kola hřídel, která je uváděna v činnost prostřednictvím pohonu, který vykazuje těleso s výstupkem na straně nástavce, kterýžto výstupek zabírá do vybrání, vytvořeného v horním okraji nejméně vnější podélné stěny, sloužícího jako opěra. Takto je možné jednoduché upevnění elektromotoru, přičemž se těleso pohonu samo v boční stěně při otáčejícím se řetězu zajišťuje; těleso se pokouší ve směru otáčení motoru rovněž otáčet, je mu však při záběru výstupku do opěry v dalším otáčení zabráněno. Tím je dosaženo požadovaného zajištění.
Dále existuje možnost uspořádat vzájemně nad sebou více nástavců, přičemž řetězy jednoho každého nástavce lze společně pohánět jediným pohonem. Je k tomu pouze zapotřebí, aby byl v jednom z nástavců upevněn elektromotor, jehož hnací hřídel nepohání pouze řetěz nástavce, z něhož pohon vychází, nýbrž prostřednictvím přídavného pohonného prvku, jako je řetěz nebo řemen, probíhajícího vně podél nástavce, zajišťuje pohon dalších řetězů. Rovněž je možné uspořádat vzájemně nad sebou tři nástavce bez nevýhod ve vztahu ke grilovacímu procesu.
Přehled obrázků na výkresech
Další podrobnosti, výhody a znaky vynálezu nevyplývají pouze z nároků, ať už jednotlivě nebo v kombinaci, nýbrž také z následujícího popisu výhodných příkladů provedení, znázorněných na výkresech, na nichž značí:
obr. 1 bokorys grilu, částečně odkrytý;
• ·· · ·· 4·«· obr. 2 bokorys usměrňovacího plechu;
obr. 3 detailní znázornění uhelné jímky s usměrňovacím plechem v bokorysu;
obr. 4 uhelnou jímku podle obr. 3 v půdorysu;
obr. 5 půdorys nástavce, který lze nasadit na gril na dřevěné uhlí podle obr. 1;
obr. 6 úsek podélné boční vnitřní stěny nástavce podle obr. 5, avšak bez rožně;
obr. 7 bokorys nástavce podle obr. 5, avšak bez rožně;
obr. 8 alternativní provedení nástavce; a obr. 9 bokorys nástavce podle obr. 8.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněn bokorys grilu 10 na dřevěné uhlí, který obsahuje těleso, sestávající z čelních stěn 12:, bočnic 14, 16 a dna 20. Bočnice 14, 16 vykazují oblasti 22, 24 vybíhající ohnutě směrem ven, které mají v řezu trapézový tvar nebo tvar kruhového oblouku. Úsek 26, 28, probíhající šikmo k horní oblasti bočnice 12, je otočný okolo závěsu. V příkladu provedení je závěs 30 znázorněn. Takto jsou úseky 26, 28 otočné okolo os probíhajících rovnoběžně s bočnicemi 14, 16 v bočním okraji grilovacího roštu, uspořádaného výškově přestavitelně v horní oblasti tělesa.
• ·«· · ·· ♦···
Uvnitř dutin 22, 24, respektive v jejich oblastech jsou uspořádány uhelné jímky 32 k uložení uhlí.
Pod oblastmi 22, 24, směřujícími vzhůru a vykazujícími v řezu trapézový tvar nebo tvar kruhové výseče, probíhají bočnice 14, 16 vertikálně a vzájemně rovnoběžně. Příslušné úseky bočnic mají vztahové značky 23 a 25. Ve dně 20 je uspořádán popelník 27, který lze z tělesa grilu vyjmout ven. Nad popelníkem 27 a rovnoběžně s ním je uspořádána zachycovací nádoba 2 9 na tuk. Aby se popel, padající z uhelných jímek 32, dostal do popelníku 27, jsou úkosy 31, 33 směrem ven rozšířených oblastí 22, 24, probíhající směrem ke dnu, prodlouženy v podobě vodicích úseků 35, 37 směrem dovnitř tak, že jejich konce probíhají nad popelníkem 27, avšak mimo zachycovací nádoby 29 na tuk.
Aby také zachycovací nádoba 29 na tuk nepřekážela
sklouzávání popela, je tato od vodicích úseků 35, 37
dostatečně vzdálena. Tak je zajištěno, že popel se dostane
cíleně a výhradně do popelníku 27 a tuk výhradně do
zachycovací nádoby 29 na tuk.
Uhelná jímka 32 je vytvořena v podobě koše, který je vytvořen ze vzájemně kolmo probíhajících a svařených tyčí, označených vztahovými značkami 34, 36. Samotný koš pak vykazuje u dna úsek 38, který je v řezu trapézovitý, a nahoře úsek 40, který je v řezu obdélníkový. Takto vykazuje koš 32 vnější ohraničení 42, ££ odpovídající svým průběhem vnějším stěnám směrem ven probíhajících oblastí 22, 24 bočnice
14, 16.
··«· ·· ·#··
Dvě příčné tyče 50, 52 koše 32 jsou vytvořeny v podobě háků, které lze zavěsit na rámu 54, 56 mezistěny 58.
Mezistěna 58, 60 vykazuje otvory a je tvořena například plechovou mřížovinou, napnutou na rámu 54, 56. Tímto je koš na uhlí 32 odstíněn oproti vnitřku 62 tělesa vůči létání jisker.
Podle očekávání lze v horní části tělesa ohraničeného čelními stěnami 12 a bočnicemi 14, 16 uspořádat rošt, který je výškově přestavitelný pomocí zářezů 64, vytvořených v čelních stěnách 12.
Aby bylo spolehlivě zajištěno, že se bočnice 14, 16 nebudou nepřípustně zahřívat, je koš na uhlí 32 mezi oblastmi 22, 24 vůči nim odstíněn pomocí usměrňovačích plechů 66, 68. Přitom jeden z usměrňovačích plechů 66 probíhá nad košem 32 na uhlí a je kloubově připojen na rámu 54, 56. Za tím účelem mohou z rámu 5,4, 56 vyčnívat úseky 70, do nichž lze zavěsit výstupky bočních stěn 72 odstínění 66, jak je také označen druhý usměrňovači plech.
Opačně mohou z ramen 70 vycházet kolíkovité výstupky, které zabírají do příslušných vybrání 74 ramen 72. Tímto je usměrňovači plech 66 otočný okolo osy, která probíhá rovnoběžně s osou danou závěsem 30. Dále je usměrňovači plech 66 přes řetěz 76 nebo jiný stejně působící prvek spojen s otočným úsekem 26 bočnic 14, 16. Je-li následně nadzvednut otočný úsek 26, je současně natočen usměrňovači plech 66, takže koš 32 na uhlí je volně přístupný.
Boční stěny 72 usměrňovacího plechu vykazuj i v oblasti osy otáčeni vybrání 78, uvnitř nějž probíhá mezistěna 58, 60, respektive rám 54, 56,
Jak znázorňuje bokorys na obr. 2 vykazuje usměrňovači plech 66 v podélném směru koše 32 a nad ním uzavřenou plochu, například ve formě plechu 80, která je na konci zahnuta. Přitom je konec 82 v blízkosti tělesa zahnut ve směru koše .32 na uhlí a vzdálenější konec 84 je zahnut ve směru roštu. Prostřednictvím uzavřených čelních stěn 72 a uzavřené plochy 80 je nad košem 32 na uhlí seshora vytvořen kryt, takže vzduch proudící košem 32 na uhlí je cíleně veden ve směru roštu, aniž by omýval bočnici 14 nad košem 32 na uhlí, tedy v oblasti otočného úseku 26, 28. Usměrňovači plech 66 může být v oblasti vychýleného podélného okraje _8 podepřen na koši 32 na uhlí, aniž by bylo zapotřebí přídavných fixačních prostředků.
Prostřednictvím dalšího, tedy druhého usměrňovacího plechu 68, procházejícího podél koše na uhlí, tzn. podél jeho vnějších ploch 72, 74 a podél jeho spodní strany, je dosaženo odstínění oproti dalším, v blízkosti dna ležícím, úsekům stěn .oblasti 22, 24 bočnic 14, 16 s tím, že také v této oblasti odstínění funguje.
Usměrňovači plechy 66, 68 ohraničují následně kanál, který je zvnějšku ohraničen úseky oblasti 22 bočnice 14. Jelikož je kanál na straně dna přístupný přes otvor 86, který probíhá pod košem 32, jsou oblasti 22, 24 prostřednictvím kanálu tepelně odděleny, takže nepřípustné přehřátí je vyloučeno. K dosažení optimálního komínového efektu vzduchu
9¼ «·<** »·· *
•9 • ·· ·'··4 • ·· • « « • · ·· • · ··
49·· ?ί·99 • · 9· ·· • 9 9· *· ·
9·9499 proudícího kanálem vykazuje tento pod a v oblasti nádoby 32 na uhlí menší průřez než nad ním.
Dále je cíleně vytvořena cirkulace vzduchu (šipka 83) rozprostírající se podél koše na uhlí, která pokračuje podél plochy na straně koše u druhého usměrňovacího plechu 66 (šipka 85).
Jak objasňuje principiální znázornění podle obr. 1, jsou uzavřeny také čelní plochy koše 32 na uhlí. Může toho být dosaženo pomocí plechových prvků 88, 90, které vycházejí bezprostředně z koše 32 na uhlí.
Tepelné odstínění vnějšku tělesa oproti žáru dřevěného uhlí v koši 32 na uhlí může být přídavně zvýšeno zejména tak, že jednak je otočný, na straně roštu probíhající, usměrňovači plech 66 vytvořen dvojitý, tedy sestává ze dvou vzájemně rovnoběžně probíhajících plechových prvků 67, 69, které například vykazují vzájemný odstup asi 10 mm.
Takto může v kanálu 7 9, vytvořeném mezi dvěma plechy 67, 69, proudit vzduch s tím, že je takto vytvořena přídavná izolace. Kanál 79 probíhající mezi plechy 67, 69 je zásobován vzduchem, který proudí v kanálu 77, vytvořeném mezi druhým usměrňovacím plechem 68 a vnější stěnou směrem ven se rozšiřujících oblastí 22, 24 (čárkované znázornění v levé polovině obr. 1, obr. 3). Přitom může být oblast bočních stěn 22, 24 v oblasti koše 32 na uhlí, tedy postranně od něj a pod ním, přídavně rovněž vytvořena dvojitá, jak dokládá levá část obr. 1.
• · · · • ·
Jinak řečeno je boční stěna 22, 24 v oblasti svého středu ve zhruba vertikálně probíhajícím úseku 73, 75 jakož i v úseku 31, 33, navazujícím na úsek 23, 25 u dna, vytvořena dvojitá, přičemž vzdálenost mezi vnitřním plechem 71 a vnější stěnou může činit rovněž zhruba 10 mm. Meziprostor mezi vnitřním plechem 71 a úsekem 31 vnější stěny 24 je na straně dna otevřený a nahoře s výjimkou vzduchového výstupního otvoru 81 uzavřený.
Těmito opatřeními je zajištěno, že těleso je vystaveno maximálním teplotám 50 až 60 °C, zatímco podle stavu techniky dosahují teploty v takovýchto uspořádáních až 350 °C, což může vést k ohrožení osob. Otočné stěnové úseky 26, 28 nebo klapky mají v podstatě pouze funkci krytu.
Ke kanálu 77, který vede vzduch ke kanálu 79 druhého otočného usměrňovacího plechu 66 je ještě třeba poznamenat, že jeho průřez by měl být u dna větší než v horní části.
Na obr. 5 až 7 jsou znázorněna vytvoření nástavce, který je možno rozebíratelně nasadit na otvor grilu 10, respektive na grilovací rošt, aby mohlo být automaticky otáčeno rožni 160, 162. Přitom může být uspořádáno i víc nástavců 158 nad sebou. Ke zjednodušení však budou v následujícím popsány pouze znaky jednoho nástavce -158, neboť ostatní nástavce se vyznačují v podstatě stejným vytvořením.
Nástavec 158 obsahuje obdélníkový rám 164 s podélnou dvojitou stěnou 166, 168, která ohraničuje prostor 170, uvnitř nějž se nachází prostřednictvím ozubených kol 174, 176 vratný řetěz 172.
• ·· · • ·
V přikladu provedení vychází z ozubeného kola 176 hřídel 178, zachycená v elektromotoru 180. Elektromotor 180, který může být bateriově poháněn, disponuje tělesem 182 s předním úsekem 184, z něhož vychází výstupek 186, který zabírá do odpovídajícího vybrání jako je výřez 188 vnější stěny 168. Tímto je dosaženo zajištění pootočení tělesa 182 motoru, takže je takto v potřebném rozsahu pohyblivý řetěz 172.
Na obr. 6 je znázorněn pohled zezadu na vnitřní podélnou stěnu 166 dvojité stěny.
Stěna 166 vykazuje řadu obdélníkových výřezů 190, 192 s okraji 194, 196, 198, 100, ohnutými ve směru vnější podélné stěny 168, které probíhají ve společné a s výhodou horizontální rovině. Úseky 194, 196, 198, 100 tvoří přitom podpěry pro horní a spodní úsek 102, 104 řetězu 172. Hloubka zahnutých vyseknutí 194, 196, respektive 198, 100 je stejná jako vnitřní vzdálenost mezi podélnými stěnami 166, 168, takže je zajištěno bezvadné vedení řetězu 172.
V oblastech, v nichž řetěz 172 není podepřen, se nacházejí směrem od horního okraje podélné stěny 166 vybrání 106, 108, do nichž jsou uloženy grilovací rožně 160, 162. Přitom každý grilovací rožeň 160, 162 obsahuje na svém držadlovém konci upevněné unášeče jako ozubená kola 110, 112, které, jsou-li grilovací rožně 162, 160 uloženy ve vybráních 106, 108, spolupůsobí se řetězem 172 tak, že se grilovací rožně mohou v požadovaném rozsahu otáčet.
Příčné stěny 114, 116 podélné stěny 166 a mají na 122, do nichž může být vsazen nástavce 158 jsou vyšší než horním okraji 118 výřezy 120, rošt.
Pokud je na grilu 10 uspořádáno více než jeden nástavec, mohou být jejich řetězy poháněny společným pohonem. K tomu je pouze zapotřebí, aby z jednoho z nástavců vycházel dříve popsaným způsobem elektromotor, který není spojen pouze s řetězem příslušného nástavce, nýbrž přes další řetězy nebo řemeny s poháněcím kolem dalšího řetězu, který je normálním způsobem, tedy jako když je nástavec použit samostatně, spojen s elektromotorem.
Na obr. 8 a 9 je znázorněno alternativní vytvoření nástavce 200, jehož podélné stěny 166, 168 jsou vytvořeny tak, že - jako u příkladu provedení podle obr. 5 až 7 vnější strana 168 je uzavřena a vnitřní strana 166 vykazuje ve směru vnější strany 168 ohnuté úseky 202, 204, které probíhají vzájemně rovnoběžně a rovnoběžně s horním a spodním úsekem řetězu 172. Přitom úseky 202, 204 ohnuté ve směru vnější stěny 168 slouží jako podpěry horní a dolní větve řetězu 172. Dále je znázorněno, že jedna z vratných kladek v příkladu provedení podle obr. 6 a 8 pravá vratná kladka 206 -, je vytvořena přestavitelně (dvojitá šipka 208), aby 172 napnout.
Seznam vztahových značek podélný okraj gril na dřevěné uhli čelní stěna bočnice bočnice dno oblast úsek bočnice oblast úsek bočnice úsek popelník úsek zachycovací nádoba na tuk závěs úkos tyč vodicí úsek tyč vodicí úsek úsek koše úsek koše vnější ohraničení vnější ohraničení vnější stěna vnější stěna příčná tyč příčná tyč rám rám • · • · • · f
9 9
99 • · · · • ♦ ··♦· mezistěna mezistěna vnitřek tělesa zářez usměrňovači plech plechový prvek usměrňovači plech plechový prvek úsek vnitřní plech boční stěna vybrání řetěz kanál vybrání kanál plech konec šipka konec šipka plechový prvek plechový prvek úsek řetězu úsek řetězu vybrání vybrání ozubené kolo ozubené kolo příčná stěna příčná stěna okraj
výřez výřez nástavec rožeň rožeň rám stěna stěna prostor řetěz ozubené kolo ozubené kolo hřídel elektromotor těleso přední úsek výstupek výřez výřez okraj okraj okraj okraj nástavec úsek úsek vratná kladka šipka

Claims (4)

PATENTOVÉ NÁROKY PV Ζ00Ί -2-W • · · · ·· · ·· · ·· ·· • · · « · ♦ « · • · · · · · · • · · · ···· · • · ···· ··· e · · · ·♦ · · »···
1. Gril, zejména gril (10) na dřevěné těleso s bočními vnějšími stěnami (14, vykazujícími směrem ven vyhnutou oblast obsahující grilovací rošt, pod ním nebo uhlí,
16) , (22, jeho svislé roviny uspořádanou zachycovaci nádobu na obsahuj ici s výhodou
24), dále průmětem do tuk a bočně od jeho průmětu do svislé roviny uspořádané uhelné jímky (32), jako jsou koše, jakož i nad uhelnými jímkami šikmo ke grilovacímu roštu probíhající otočné úseky (26, 28) bočních vnějších stěn, přičemž podél jejich vnitřních ploch a v odstupu od nich probíhají usměrňovači plechy (66), vyznačující se tím, že uhelná jímka (32) je obklopena stabilizujícím krytem (66, 68) obsahujícím usměrňovači plech (66), kterým je uhelná jímka (32) odstíněna nejméně vůči boční vnější stěně (14, 16, 22, 24).
2/4 • ·**· • Φ ·
Μ» ♦
» ♦
Φ··· ♦ · ·· ·· • * · *4 • ·· ·
4· ·
) 2£θΙ- 1/4 • .... · ··»· Z « · · · · · * • ··· · ··».·'.♦ a a · · 0· · 9 '· · ·«* ·· ·· »· ♦·. ··»·
OBR.
f VO --'-'V* /
2. Gril podle ' nároku 1, vyznačující se tím, že uhelná jímka (32) je stabilizujícím krytem (66, 68) úplně nebo téměř úplně odstíněna vůči boční vnější stěně (14, 16, 22, 24).
3/4
PK 2xxh-2.WL
194106
198 108
196 190 172 100 192
208
OBR. 6
3. Gril podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že stabilizující kryt sestává z prvního usměrňovacího plechu (68) probíhajícího podél plochy vnější strany uhelné jímky (32) a nejméně částečně pod ní a z druhé usměrňovacího plechu (66), uspořádaného otočně nad uhelnou jímkou.
4. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že nejméně druhý usměrňovači plech (66) probíhající alespoň částečně nad uhelnou jímkou (32) je vytvořen dvojitý.
5. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že druhý usměrňovači plech (66) zahrnuje dva rovnoběžně nebo téměř rovnoběžně vzájemně probíhající plechové prvky (67, 69), které jsou s výhodou ve vzájemném odstupu x, přičemž 5 < x < 15 mm, zejména pak je x asi 10 mm.
6. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že druhý usměrňovači plech (66) je kloubově uložen na mezistěně (58, 66) obsahující průchozí otvory, respektive na rámu (54, 66) .
7. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že druhý usměrňovači plech (66) je spojen se šikmo probíhajícím otočným úsekem (26, 28) boční vnější stěny (14, 16).
8. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že druhý usměrňovači plech (66) je spojen s otočným úsekem (26, 28) pomocí flexibilního prvku jako je řetěz (76) .
9. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že uhelná jímka (32) prochází uvnitř nebo v podstatě uvnitř tělesa grilu (10) v oblasti (22, 24) boční vnější stěny (14, 16) .
···· · 9 · 9 · · ·* ·· t · » · ····
9 · · · · *
9 9 9 · 9 9 · «9 *· ·· 9999
10. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že mezistěna (58, 60) sestává z plechové mřížoviny.
11. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že mezistěna (58, 60) probíhá svisle nebo v podstatě svisle k rovině grilovacího roštu.
12. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že mezistěna (58, 60) prochází v odstupu ode dna (20) tělesa grilu (10).
13. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že mezistěna (58, 60) prochází v podstatě v oblasti bočního vypouzdření (22, 24) .
14. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že uhelná jímka (32) je z čelní strany překryta a uzavřena například plechem (88, 90) .
15. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že nejméně první usměrňovači plech (68) tvoří ohraničení kanálu (77), který je z vnější strany ohraničen bočními úseky (14, 16), respektive jejich vypouzdřením nebo rovnoběžně s vypouzdřením a v odstupu od něj probíhajícím plechovým prvkem (71).
16. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že vnější boční stěna • · » ♦ · * ♦ • · · · · · · · ·>
» · · · · · · · • 4 « 4· ♦· ··· · (14, 16) je alespoň částečně zejména v oblasti uhelné jímky (32) vytvořena dvojitá.
17. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že směrem ven se rozšiřující úseky (22, 24) bočních vnějších stěn (14, 16) grilu (10) jsou nejméně ve vertikální oblasti a v oblasti probíhající šikmo ke dnu (31, 33, 73, 75) vytvořeny dvojité.
18. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že vnitřní stěnou dvojitě vytvořeného vypouzdření (22, 24) je plechový prvek (71).
19. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že plechový prvek (71) prochází v oblasti dna v odstupu k vnější stěně vypouzdření (22, 24) .
20. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že plechový prvek (71) přechází v horní části do vnější stěny (14, 16) a v horní okrajové oblasti vykazuje výstupní otvory (81) pro vzduch.
21. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že kanál (77) mezi prvním usměrňovacím plechem (66) a bočnicí (14, 16) vykazuje vstupní otvor ve formě zářezu, který probíhá pod uhelnou jímkou (32) a v podélném směru tělesa grilu (10).
22. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že kanál (77) v oblasti uhelné jímky (32) vykazuje menši průřez než pod uhelnou jímkou.
23. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím,že dvojitě vytvořený druhý usměrňovači plech (66) ohraničuje vzduchový kanál (79),
na nějž je nasměrován kanál (77) ohraničený prvním usměrňovacím plechem (66). 24 . Gril podle nejméně j ednoho z předcházejících nároků, vyznačuj ící se t i m , že druhý
usměrňovači plech (166) je sestaven z prvního úseku (80) rozkládajícího se podél šikmo probíhajícího otočného úseku (26, 28) a ze dvou k němu svisle probíhajících čelních úseků (72), které přecházejí do čelní oblasti uhelné jímky (32)
25. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že uhelná jímka (32) je rozebíratelně spojena s mezistěnou (58, 60), respektive jejím rámem (54, 56).
27. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že z rámu (54, 60) vychází rameno, na němž je kloubově uložen usměrňovači plech, respektive druhý usměrňovači plech (66).
28. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že na horním okraji grilu (10) je uspořádán nejméně jeden nástavec (158) s grilovacími rožni (160, 172), poháněnými od pohonu (180), pomocí ozubených kol (110, 112) a řetězu (172), který je veden mezi rovnoběžně vzájemně probíhajícími podélnými stěnami (166, 168) nástavce, a že nejméně jedna ze vzájemně rovnoběžně probíhajících podélných stěn (166, 168) nástavce (158) vykazuje výřez (190, 192) s úsekem (194, 196, 198, 100) probíhajícím v rovině a ohnutým ve směru druhé podélné stěny, který tvoří podpěru pro řetěz (172).
29. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že z podélné stěny (166, 168) vycházejí dva vzájemně rovnoběžně probíhající ohnuté úseky, které tvoří podpěry pro horní a spodní úsek (102, 104) řetězu (172) .
30. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že vzájemně nad sebou je uspořádána řada nástavců (158), jejichž řetězy (172) jsou poháněny společným pohonem.
31. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že podpěry (194, 196, 198, 100) mají hloubku, která je stejná nebo téměř stejná se vzdáleností mezi podélnými stěnami (166, 168) .
32. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že podpěra podpírající horní úsek (102) řetězu (172) sestává z řady úseků (194, 196, 198, 100), uspořádaných v podélném směru, ve vzájemném odstupu, přičemž v oblasti řetězu (172) bez podpěry s ním zabírají grilovací rožně (160, 162).
33. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím , že řetěz (172) je
-15'
2Ž veden přes vratné kladky (200), z nichž nejméně jedna je vytvořena nastavitelně jako napínací kladka.
34. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že z horního okraje podélných stěn (166, 168) vycházejí vybrání jako výřezy (106, 108) pro grilovací rožně (160, 162), přičemž pod vybráními vertikálně vzhledem k rovině tažené od horního okraje nástavce (158) prochází bez opory řetěz (172) .
35. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že od vratné kladky a ozubeného kola (176) řetězu (172) vychází hřídel (178), která je pohonná pohonem (180), který vykazuje těleso (182) s výstupkem (186) na straně nástavce, kterýžto výstupek (186) zabírá do vybrání (188), vytvořeného v horním okraji nejméně vnější podélné stěny (168), sloužícího jako opěra.
36. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že řetěz (172) je průmyslový řetěz.
37. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že od nejméně jedné příčné stěny (114, 116) nástavce (158) směrem od horního okraje (118) probíhají úhlová, respektive hákovitá jako ve tvaru L vytvořená vybrání (120, 122), která při nasazení nástavce na gril prostupují úseky grilu nebo jeho roštu.
38. Gril podle nejméně jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že z každé příčné stěny (114, 116) vychází nejméně jedno s výhodou však vycházejí dvě úhlová, respektive hákovitá jako ve tvaru L vytvořená vybrání (120, 122).
4/4 •9999 ·· * •9 •· • ·· • ·· ··
CZ20012411A 1998-12-29 1999-08-28 Gril CZ20012411A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE29823182U DE29823182U1 (de) 1998-12-29 1998-12-29 Grill

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20012411A3 true CZ20012411A3 (cs) 2002-07-17

Family

ID=8067273

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20012411A CZ20012411A3 (cs) 1998-12-29 1999-08-28 Gril

Country Status (15)

Country Link
EP (1) EP1139834A1 (cs)
JP (1) JP2002533148A (cs)
KR (1) KR20010089738A (cs)
CN (1) CN1335754A (cs)
AU (1) AU5856499A (cs)
BR (1) BR9916674A (cs)
CA (1) CA2358537A1 (cs)
CZ (1) CZ20012411A3 (cs)
DE (1) DE29823182U1 (cs)
HU (1) HUP0104755A3 (cs)
MX (1) MXPA01006756A (cs)
PL (1) PL348527A1 (cs)
TR (1) TR200102323T2 (cs)
WO (1) WO2000038559A1 (cs)
ZA (1) ZA200105332B (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102008049690B3 (de) * 2008-09-23 2010-04-29 Uwe Kucharek Multifunktionsgrill
CN103125535B (zh) * 2013-02-04 2015-10-28 山东凤祥股份有限公司 一种碳烤机及食品支撑架
CN105249848B (zh) * 2015-11-12 2018-06-22 青岛旭阳炉业有限公司 一种无烟烧烤炉
CH712339A1 (de) * 2016-04-13 2017-10-13 Dkb Household Switzerland Ag Grill.
FR3067582A1 (fr) * 2017-06-20 2018-12-21 Monpuis Dispositif de combustion mobile notamment pour le chauffage exterieur et/ou la cuisson a feu vif
CN111374567B (zh) * 2018-12-29 2022-09-06 佛山市顺德区美的电热电器制造有限公司 烘烤器具
KR102453403B1 (ko) * 2022-02-10 2022-10-11 신은호 다기능 구이기

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2891465A (en) 1956-10-19 1959-06-23 Roland Melander Barbecue device
GB1343115A (en) 1970-06-08 1974-01-10 Agfa Gevaert Device for detecting irregularities in a moving material
DE7818174U1 (de) 1978-06-19 1979-11-29 Conrad, Harry, 6639 Dillingen Allgasflammengrill
JPS5542688A (en) 1978-09-21 1980-03-26 Amf Inc Hotdog grill driving apparatus
SE452094B (sv) 1986-03-07 1987-11-16 Komfortventilation Teknik Ab Grill
US4788905A (en) * 1987-06-10 1988-12-06 Kohorn H Von Combination cooking, eating and ventilating system
DE8817194U1 (de) 1988-03-22 1994-01-13 Lindemann Maschfab Gmbh Vorrichtung zum Beschicken einer Siebtrommel
US5163359A (en) * 1991-10-25 1992-11-17 Mclane Sr Jack S Cooking apparatus
FR2722966A1 (fr) * 1994-07-29 1996-02-02 Charpillon Bauduret Agnes Dispositif de cuisson pour brochettes
DE19515080C2 (de) 1995-04-28 1998-01-15 Buetow Klaus Dieter Grillgerät insbesondere mit Holzkohlefeuerung
DE29715854U1 (de) * 1997-05-30 1997-11-13 Auler Juergen Holzkohlegrill
DE29715564U1 (de) 1997-08-30 1997-11-20 Auler Juergen Aufsatz für ein Grillgerät
FR2775885B1 (fr) * 1998-03-11 2000-08-18 Gilbert Lange Appareil de cuisson du type barbecue

Also Published As

Publication number Publication date
HUP0104755A2 (hu) 2002-04-29
AU5856499A (en) 2000-07-31
HUP0104755A3 (en) 2002-05-28
BR9916674A (pt) 2001-10-16
DE29823182U1 (de) 2000-05-11
CA2358537A1 (en) 2000-07-06
JP2002533148A (ja) 2002-10-08
MXPA01006756A (es) 2003-05-15
KR20010089738A (ko) 2001-10-08
PL348527A1 (en) 2002-06-03
TR200102323T2 (tr) 2002-04-22
ZA200105332B (en) 2002-02-21
WO2000038559A1 (de) 2000-07-06
CN1335754A (zh) 2002-02-13
EP1139834A1 (de) 2001-10-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5562022A (en) Oven system
EP3003105B1 (en) Air-based fryer pan
EP2799779B1 (en) Cooking apparatus
KR101121242B1 (ko) 숯불구이기
US4561348A (en) Apparatus for grilling meat or the like
US20120097046A1 (en) Kabob cooker and grill
CZ20012411A3 (cs) Gril
KR101394563B1 (ko) 휴대용 바비큐 구이 장치
JPH03178615A (ja) 肉の直焼き方法およびそのための装置
CN210673107U (zh) 烤箱
ES2964183T3 (es) Parrilla
KR102381053B1 (ko) 에어프라이어
JP5896979B2 (ja) グリル皿及び加熱調理器
US20150369493A1 (en) Electric rotisserie
KR101618604B1 (ko) 바베큐 장치
KR200169888Y1 (ko) 회전식 고기구이기
KR20200025508A (ko) 전기 구이 장치
KR101493896B1 (ko) 음식물을 담을 수 있는 용기를 구비하는 숯불 구이기
KR20070047541A (ko) 회전식 숯불 구이장치용 고기 거치대
JP2021132799A (ja) 調理器
KR100862311B1 (ko) 바비큐 장치
KR101430550B1 (ko) 회전식 직화 구이기
KR20110020551A (ko) 음식물 구이장치
JP6066465B2 (ja) 加熱調理装置
CN219270707U (zh) 一种食物煎烤设备