Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Method of benzoic acid's new trisubstituted derivatives preparation

Classifications

C07C321/24 Thiols, sulfides, hydropolysulfides, or polysulfides having thio groups bound to carbon atoms of six-membered aromatic rings
View 3 more classifications

Landscapes

Show more

CS270431B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
David L Lee

Worldwide applications
1985 US 1986 DE AT EP KR CN FI PH PT ZA GR RO DD HU CA IL ZW JP IE NZ NO AU YU CS SU ES BG DK PL BR 1987 MY 1989 US US 1990 DK DK 1993 JP JP

Application CS861564A events

Description

Vynález ee týká způsobu přípravy nových trisubsUtuovaných derivátů kyseliny benzoové Jakožto meziproduktů vhodných pro přípravu určitých herbicidně účinných 2-(2,3,4-trisubsUtuovaných benzoyl)-1'3-cyklohexandlonů'
Určité 2—(2-substltuované benzoyi)-l,3-cyklohoxandiony Jakožto herbicidně účinné látky mají obecný vzorec
kde znamená R, R1, R2, R^, R* a R5 vždy atom vodíku nebo alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, r6 atom chloru, alkoxyskupinu s 1 aŽ 4 atomy uhlíku nebo olkylthioskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, R alkylovou skupinu s 1 aŽ 4 atomy uhlíku a n celé číslo O nebo 2·
Tyto herbicidně účinné látky ·· mohou připravit tak, že se nechá reagovat dlon obecného vzorce
2 3 4 5 kde R, R , R , R , R a R mají shora uvedený význam, a jedním molem trisubsUtuovaného benzoyikyanidu obecného vzorce
S/О/ R7
Ль kde R6 a R7 mojí shora uvedený význam.
Spolu se dvěma shora uvedenými reakčními složkami se používá mírného molámího nadbytku chloridu zlnečnatého ve vhodném rozpouětědlef například v methylenchloridu. Do reakční směsi se za chlazení přidává mírný molámí nadbytek triethylaminu pomalým způsobem. Vzniklá směs se míchá při teplotě místnosti po dobu několika hodin a reakční produkt ·· pak zpracovává o sobě známými způsoby.
TrisubsUtuované benzoylkyanidy se mohou připravovat ze svých odpovídajících trisubstituovaných benzoyl chlor Idu, které Jsou připravitelné z odpovídajících trisubsUtuovaných benzoových kyselin dálo popsaným způsobem.
Vynález se tedy týká způsobu přípravy nových trisubsUtuovaných derivátů kyseliny benzoové popřípadě jejích chloridů nebo kyanidů, vhodných Jakožto meziprodukty pro přípravu určitých horbicidně účinných 2-(2,3,4-trisubsUtuovaných benzoyl)-1,3-cyklohoxandlonů. Připravované sloučeniny mají obecný vzorec 1
CS 27o431 B2
kde znamená X atom vodíku nebo atom chloru nebo skupinu CN,
R6 hydro· ku plnu nebo alkojcyskuplnu s 1 aš 4 atomy uhlíku v alkylovám podílu·
R alkylovou skupinu · 1 ai 4 atomy uhlíku· s výhodou s 1 až 3 atomy uhlíku a n O nebo celá číslo 2·
S výhodou R6 znamená methoxyskuplnu· ethoxyskupinu nebo propoxyskupinu* n číslo 2 a ’
R methylovou nebo ethylovou skupinu.
Podstatou způsobu přípravy podle vynálezu Je, Že se nechá reagovat 2 - alkyle ulřony1-2,3 -d ichlorbenzoová kyselina s 1 aŽ 4 atomy uhlíku v alkylovám podílu s vodným roztokem alkalického hydroxidu při teplotě zpětného toku směsi po dobu 5 až lo hodin* načež se směs po ochlazení okyselí minerální kyselinou a izolovaná 4-alkylsulfonyl-2-chlor-2-hydroxybenzoová kyselina s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovám podílu se popřípadě nechá reagoval s alkylačním činidlem a/nebo s alkylmer kap lanem vždy s 1 aŽ 4 atomy uhlíku v alkylovám podílu nebo se převádí na svůj chlorid nebo kyanid.
Sloučeniny obecného vzorce I se připravují postupně. Nejprve se nechá reagovat molové množství l-merkapto-2,3-dichlorbenzenu a molové množství alkylačního činidla* jako například alkylhalogenldu s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovám podílu, například ethylchloridu, v přítomnosti mírného molového nadbytku akceploru kyseliny· jako například uhličitanu draselného. Obě reakčni složky a uhličitan draselný sé nechávají reagovat ve vhodném rozpouštědle, například v acetonitrilu. Reakčni směs se zahřeje a udržuje se na teplotě 8o °C po dobu jedné až tří hodin. Reakčni produkt se izoluje o sobě známými způsoby.
Získaný l-(C^-C^-alkyithÍo)-2,3-dlchlorbenzen (1 mol) se nechá reagovat s acetylchlorldem (2 mol) spolu se 2 mol chloridu hlinitého nebo chloridu zinečnatáho, která se pomalu přidávají, ve vhodném rozpouštědle, jako například v ethylenchloridu nebo methylenchloridu při teplotě přibližně O až 5 °C po dobu jedné aŽ dvou hodin· Pak se reakční směs nechá ohřát na teplotu místnosti a přidá so do směsi ledu a 2n chlorovodíkové kyseliny· Vytvoří se vodná vrstva a rozpouštědlová vrstva se oddělí· žádaný 4-(C^-C^-alkylthio)-l,2-dÍchloracotoíenon se získá z rozpouštědla o sobě známými způsoby·
Oxidací molového množství 4-(ci-C4-alkylthlo)-2,3-dÍchloracelofenonu alespoň 5 molovými množstvími oxidačního Činidla, jako je například chlornan sodný, ve vhodném rozpouštědle, jako například v dloxanu, zahříváním reakčních složek na teplotu 8o °C se exotermickou reakcí a následným ochlazením směsi a okyselením kyselinou chlorovodíkovou získá 4-(C^-C^-alkylsulfonyl)-2,Зг-dlchlorbenzoová kyselina· Ve formě sraženiny se z reakční směsi oddělí odfiltrováním.
Tato 4-(C1-C4-alkylsulfonyl)-2,3-dichlorbenzoová kyselina se rozpustí ve 2o% vodném roztoku hydroxidu sodného a vaří se pod zpětným chladičem po dobu 5 až lo hodin. Vzniklá směs se ochladí, okyselí se kyselinou, například koncentrovanou chlorovodíkovou kyselinou. Surová kyselina 4-(C^-C4-alkylsuifonyl)-2-chlor-3-hydroxybenzoová se získá extrakcí ethylacetátem, vysuší se síranem hořečnatým a ethy láce tát se odstraní ve vakuu, čistí se pňekrystalováním z ethylacetátu.
Popřípadě se jeden mol 4-(C j-C4~alkylsulíonyl)-2-chlor-3-hydroxybenzoové kyseliny nechá reagovat s alkylačním činidlem (2 mol) jako například s alkyljodidem s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém podílu· například s ethyljodidem, v přítomnosti mírného molového nadbytku akceptoru kyseliny, například uhličitanu draselného. Reakce se provádí ve vhodném rozpouštědle· například v dime thylíorm amidu, za udržování reakční směsi ha teplotě 5o až loo °C po dobu 7 aŽ 24 hodin.
Po ochlazení ae reakční směs rozdělí mezi ethylacetát a 5% roztok uhličitanu draselného. Z ethylасе tátové vrstvy se o sobě známým způsobem získá é-Cc^-C^-alkylsulfony^-e-ÍC^-C^-alkoxy)-2-chlorbenzoová kyselina. Zásaditou hydrolýzou esteru sa získá výchozí kyselina obecného vzorce i.
Molové množství 3-(c1-C4-alkoxy)-4-(C1-C4-alkylsulfonyl)-2-chlorbenzoové kyseliny a di-C^-C^-alkylsulfátu ee míchají v přítomnosti 3 mol uhličitanu draselného při teplotě místnosti po dobu 3o až 9 o minut ve vhodném rozpouštědle, například v dlmethyltormamidu za vzniku alkyle steru výchozí trisubstituované kyseliny benzoové. Pak so 2 mol alkylmorkaptanu s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém podílu přidají do reakční směsi a vše se míchá po dobu několika dní při teplotě místnosti, přičemž so 4-alkyle ulfonylová skupina esteru nahradí alkylmorkaptanovou skupinou. Reakční směs se rozdělí mezi methylenchlorid a vodu. Mothylenohloridová vrstva so koncentruje ve vakuu, Čímž se získá surový ester žádané benzoové kyseliny. Po zásadité hydrolýzo esteru se získá 3-(ci-C4-alkoxy)-4-(ci-C4-alkylthio)-2-chlorbenzoová kyselina.
Příklady praktického provedení objasňují způsob přípravy sloučenin obecného vzorce l. Struktury všech sloučenin podle příkladů a v tabulkách Jsou ověřeny nukleární magnetickou rezonancí (nmr). Infračervenou spektroskopií (ič) a hmotovou spektroskopií (me).
Příklad 1
P říprava 2.3-dichlor-4-ethylthioacotoíenonu
Do roztoku 2-ethylthlo-2,3-dlchlorbenzenu (o,5 mol) a 78,5 g (l,o mol) acetylchlóridu v 5oo ml methylenchloridu se při teplotě 5 °C přidá chlorid hlinitý (133,5 g, l,o mol) po částech v průběhu Jedné hodiny, Reakční směs so nechá ohřát na teplotu místnosti a pak se pomalu vlije do směsi ledu a 2n chlorovodíkové kyseliny. Vrstvy so oddělí a methylen chloridová vrstva se promyje 5% roztokem hydroxidu sodného s vodou· Po vysušení síranem hořočnatým se methylen chlorid odstraní ve vakuu, čímž so acotoíenon získá Jako pevná žlutá hmota o teplotě tání 53 až 55 °C (114 g, 9o % teorl·).
Stejným způsobem, Jako shora uvedeno, so připraví další sloučeniny, uvedené v tabulce I.
Tabulka I
4-AlkylthÍo-2,3-dichloracetoíonony ________________________________
Cl . Cl
R* fyzikální konstanty/te plote tání, °C /
-CH3 65 až 72
-CH2CH2CH3 sklo
P ř í к 1 a d 2
Příprava 4-ethylsulfonyl-2,3-dlchlorbenzoové kyseliny
Intenzívně míchaná směs 4-ethylthio—2,3-dichloracetoíenonu, připraveného způsobem podle příkladu 1 (o.25 mol ), dioxanu (2oo ml) a 5% roztoku chlornanu sodného (1 86o ml, 1.25 mol) se mírně zahřívá na во °C, načež započne exotermní reakce. Po ukončení vývoje tepla (8o až loo °C) se reakční směs ochladí a okyselí so koncentrovanou kyselinou chlorovodíkovou. Odfiltrováním vzniklé sraženiny se získá žádaná kyselina o teplotě tání 17o až 172 °C.
CS 27o431 B2
Stejným způsobem, jako Je popsáno v příkladu 2, se získají další sloučeniny, které Jsou uvedeny v tabulce II·
Tabulka II
4-Alkylsulíonyl-2,3-dichlorbenzoové kyseliny
-CH3 -сн2сн2снэ fyzikální konstanty (teplota tání* °C)
169 až 193
2o2 až 2o4
Příklad3
Příprava 2-chlor-4_ethylsulfonyl-3-hydroxybenzoové kyseliny
CX Cl
C2H^S02 -
Roztok 4-ethylsulfonyl-2,3-dichlorbenzoové kyseliny· připravené způsobem podle příkladu 2, (o,35 mol) v 5oo ml 2o% roztoku hydroxidu sodného se vaří pod zpětným chladičem po dobu 7 hodin· Po ochlazení ae vodný roztok okyselí koncentrovanou chlorovodíkovou kyselinou a extrahuje se dvakrát ethylacetátem· Ethylace tátové extrakty se spojí* vysuší sé síranem hořečnatým a zkoncentrují se ve vakuu, čímž se získá surová kyselina· Pře kry stal ováním surové kyseliny z ethylace tátu poskytuje žádanou čistou kyselinu ve formě bílých krystalů o teplotě tání 188 až 192 °C«
Stejným způsobem, Jako Je popsáno v příkladu 3, se získají další sloučeniny, které Jsou uvedeny v tabulce III·
Tabulka III
4-Alkylsulfonyl-2-chlor-3-hydroxybenzoová kyselina
fyzikální konstanty (teplota tání, °c)
-CH3 -CH2CH2CH3
187 až 189
181 až 18S
Příklad 4
Příprava 3-athoxy-4-athylsulfonyl-2-chlorb*nzoové kyseliny
CS 27o431 B2
Smě· 2-chlor-4-ethylsulfonyl-3-hydroxybonzoové kyseliny, připravené způsobem podle příkladu 3, (o,o75 mol), ethylJodidu (o,5 mol) a uhličitanu draselného (o,l mol) v dlmothylform amidu (16o ml) se udržuje na teplotě 9o °C po dobu 7 hodin· Po ochlazení se reakční směs rozdělí mezi ethyl асе tát a 5% roztok uhličitanu draselného, Ethyl асе tátové vrstva so pak promyje solankou, vysuší so síranem hořečnatým a skončen truje so ve vakuu, čímž so získá surový ethyle ster žádané benzoové kyseliny, Hydrolýza esteru na kyselinu, ee provádí za míchání esteru (o,o78 mol) se zásadou, například hydroxidem sodným (o,l mol) v othanolu (loo ml) při teplotě místnosti po dobu 16 hodin, Reakční směs so okyselí 2N chlorovodíkovou kyselinou a pak se rozdělí mezi mothylenchlorid a vodu, Mothylonchloridová vrstva so vysuší síranem hořečnatým a «koncentruje so ve vakuu, čímž so získá žádaná kyselina ve formě oleje.
Stojným způsobem, Jako Je popsáno v příkladu 4, se získají další sloučeniny, které Jsou uvedeny v tabulce IV,
Tabulka IV
4-Alkylsulfonyl-3-alkoxy-2-chlorbenzoová kyselina
R7 R6 Fyzikální konstanty (teplota tání, °C)
-ch3 -och3 126 až 129
-ch3 -OCH2CH3 126 až 131.
-ch3 -OCH2CH2CH3 118 až 123
-CHaCH3 -°СИ3 127 až 13o
-CH2CH3 -осн2сн2сн3 128 až 132
-CH2CH2CH3 -OCH3 142 až 146
-CH2CH2CH3 ~OCH2CH3 73 až 78
-CH2CH3 -och2ch2ch2ch3 otej
-CH2 CH3 , -OCH2-CH-CH3 CH3 olej
-CH2CH3 -OCH-CH, olsj
CH3
CS 27o431 JB2
Příklad 5
Příprava 3-alkoxy-4-alkylthio-2-chlorbenzoové kyseliny
Směs 3-ethoxy-4-ethylsulfonyl-2-chlorben«oové kyseliny (o*l mol)* uhličitanu draselného (o,3 mol)· diethylaulfátu (o,l mol) a dimethylformamidu (lSo ml) sa míchá při teplotě místnosti po dobu Jsdné hodiny· čímž so získá ethylester. Pak so 'přidá ethylmerkaptan (o*2 mol) a reakční směs so míchá po dobu čtyř dnů pří teplotě místnosti к náhradě 4-ethylsulfonylové skupiny 4-ethylthloskupinou· Reakční směs se rozdělí mezi me thylenchlorid a vodu a methylen chloridová vrstva so zkoncontruje ve vakuu· čímž so získá surový ester* Hydrolýza esteru na kyselinu so provádí mícháním esteru(o* 1 mol) oo zásadou* například hydroxidem sodným (o*X mol) v ethanolu (loo ml) pH teplotě místnosti po dobu 16 hodin* Reakční směs so okyselí 2N chlorovodíkovou kyselinou* pak so rozdělí mezi me thylenchlorid a vodu· Methyle nchlorldová vrstva so pak vysuší síranem hořeČnatým a zkoncontrujo so ve vakuu· čímž so získá kyselina o teplotě tání 116 až 12o °C.
Benzoové kyseliny Jakožto meziprodukty so mohou snadno převádět na své chloridy kyselin a na své kyanidy kyselin následujícími dvěma reakcemi· Zahřívá se 1 mol oxaiylchloridu ve vhodném rozpouštědle* například v methyienchloridu a udržuje so na teplotě 2o až 4o °C po dobu 1 až 4 hodin s 1 mol kyseliny obecného vzorce I Jakožto meziproduktu podle následujícího .
schématu —........ - ~ -------------------------------- --------- -·— · ' .—
♦ HC1 + CO2 4 co pHčemž n* R a R mají shora uvedený význam·
Odpovídající kyanid benzoové kyseliny se může snadno, připravit z chloridu benzoové kyseliny reakcí s kyanidem měrným pH teplotě lSo až 22o °C po dobu 1 až 2 hodin podle následujícího schématu !-------------------------------——
+ CuCn
H6 Cl
+ CuCl
Shora popsané chloridy kyseliny se mohou nechával reagoval s l|3-cyklohexandlonem za účalem přípravy ahora uvedené herbicidní účinné látky 2*3*4-trlsubstituovaného benzoyl-l*3-cyklohexandionu následující dvoustupňovou reakcí t
CS 27o431 B2
Obočně so při stupni (1) používá 1 mol dionu a substituovaného benzoylchloridu spoiu a mírným molovým nadbytkem triothylaminu, Obě reakční složky so nechávají reagovat v rozpouštědlo, například v methylenchloridu, Triethylamin se do reakční směsi pomalu přidává za chlazení.
Směs se míchá při teplotě místnosti po dobu několika hodin.
Ke akční produkt se zpracovává o sobě známými způsoby.
x znamená асеtonkyanohydrin. nebo kyanid draselný
Obecně se ve stupni (2) nechává reagovat 1 mol onolesteru Jakožto meziproduktu s 1 až 4 mol triothylaminu, s výhodou so 2 mol triothylaminu a s až o,5 mol, s výhodou · o,l mol zdroje kyanidu (například s kyanidem draselným nebo s acotonkyanohydrinom), Směs se míchá v reakční nádobě po dobu přibližně jedné hodiny při teplotě místnosti a žádaný produkt so získá o sobě známými způsoby.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. Způsob přípravy nových trisubstituovaných derivátů kyseliny benzoové obecného vzorce I
    CS 27o431 B2 (I).
    kd· znamená
    X atom vodíku nebo chloru nebo skupinu CN,
    R6 hydroxyskupinu nebo alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku*
    R alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a n celé číslo O nebo 2, vyznačený tím, že se nechá reagovat 2-olkylsulíonyl-2*3-dlchlorbenzoová kyselina s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém podílu в vodným roztokem alkalického hydroxidu při teplotě zpětného toku reakční směsi po dobu 5 až lo hodin* načež se směs po chlazení okyselí minerální kyeelinou a izolovaná 4-alkylsulíonyl-2-chlor-2-hydroxybenzoová kyselina s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém podílu se popřípadě nechá reagovat s alky lačním činidlem α/nebo s alkylmer kap taném vždy s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylových podílech α/nebo se převádí na svůj chlorid nebo kyanid*