CS261218B2 - Tool for driving nails and similar fastening elements - Google Patents

Tool for driving nails and similar fastening elements Download PDF

Info

Publication number
CS261218B2
CS261218B2 CS837368A CS736883A CS261218B2 CS 261218 B2 CS261218 B2 CS 261218B2 CS 837368 A CS837368 A CS 837368A CS 736883 A CS736883 A CS 736883A CS 261218 B2 CS261218 B2 CS 261218B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
carrier
planetary gear
tool according
drive member
driving tool
Prior art date
Application number
CS837368A
Other languages
English (en)
Other versions
CS736883A2 (en
Inventor
Peter Gloor
Hans Gsechwend
Fritz Mark
Lukas Matt
Original Assignee
Hilti Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hilti Ag filed Critical Hilti Ag
Publication of CS736883A2 publication Critical patent/CS736883A2/cs
Publication of CS261218B2 publication Critical patent/CS261218B2/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B25HAND TOOLS; PORTABLE POWER-DRIVEN TOOLS; MANIPULATORS
    • B25CHAND-HELD NAILING OR STAPLING TOOLS; MANUALLY OPERATED PORTABLE STAPLING TOOLS
    • B25C1/00Hand-held nailing tools; Nail feeding devices
    • B25C1/06Hand-held nailing tools; Nail feeding devices operated by electric power

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)
  • Mechanical Operated Clutches (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)

Description

Vynález se týká nástroje pro zarážení hřebů a jiných připevňovacích prvků se zarážecím a hnacím orgánem, uváděným do rotačního pohybu hnacím motorem a spojitelným к provedení zdvihového pohybu se zarážečem.
Je známo, že к zarážení hřebů a skob užívá nástroje poháněného motorem. Zarážeč posuvný v axiálním směru je hnán při zarážení dopředu orgánem vytvořeným jako setrvačník uváděný do rotačního pohybu motorem. Přeměny rotačního pohybu na pohyb zdvihový se dosahuje odvalová ním setrvačníku po zarážeči, přičemž je zarážeč podepřen nastavitelnou kladkou.
Síla se přenáší ze setrvačníku na zarážeč třením. Velikost přenášených sil kolísá podle třecího poměru mezi setrvačníkem a zarážečem, přičemž tento třecí poměr je určován jednak druhem materiálu a vlastností materiálu, jednak přítlačným tlakem, jakož i vnějšími vlivy, jako vlhkostí a podobně. Při zarážení, vyžadujícím zvlášř velkou zarážecí sílu, dochází velmi často ke ztrátě prokluzem, takže připevňovací prvek není možno zarazit dostatečně hluboko.
Úkolem vynálezu je zkonstruovat nástroj pro zarážení hřebů shora uvedeného typu, který umožňuje předat výkon hnacího motoru zarážeči pro zarážení připevňovacích prvků v podstatě beze ztráty.
Tento úkol řeší vynález, jehož podstata spočívá v tom, že hnací orgán je opatřen unášečem vykonávajícím v podstatě podélný pohyb ve směru zdvihu a zarážeč je opatřen zařízením pro spřažení unášeče a zarážeče během cyklu otáčení hnacího orgánu.
Unášeč unáší zarážeč po provedeném spřažení alespoň ve směru zarážení. Zpět proti směru zarážení může být zarážeč veden do výchozí polohy bud zvláštním vratným prostředkem, jako pružinou a podobně, nebo může být vracen opět též unášečem. Tím dochází v prvním případě к rozpojení již po dokončení poloviny cyklu otáčení, kdežto při vracení unášečem se využívá téměř celého cyklu otáčení. Tím je možno využít výkonu hnacího motoru pro zarážení připevňovacích prvků bez ztráty vzniklé prokluzem. Unášeč je možno uvádět do podélného pohybu klikovým pohonem nebo vačkovým ústrojím. Unášeč může být uspořádán na součásti přeměňující klikou nebo nosičem vačky obloukový pohyb na podélný.
Zvláště výhodné řešení z kontrukčního hlediska nebo z hlediska rozměrů a průběhu přenosu pohybu spočívá v tom, že unášeč je uspořádán na planetovém ozubeném kole uváděném do otáčivého pohybu hnacím orgánem a odvalujícím se přitom po planetovém ozubeném věnci, přičemž průměr roztečné kružnice planetového ozubeného kola odpovídá polovině průměru roztečné kružnice planetového ozubeného věnce.
Všechna popsaná řešení vycházejí z přibližně sinusovitého a tím ideálního průběhu rychlosti unášeče. Tím je umožněno spřažení a rozpojení provádět ve fázi nejmenší rychlosti unášeče. Tím se zajišťuje mimo nerušeného průběhu spřažení též jen minimální obrus částí · nástroje.
Uspořádáním unášeče na planetovém ozubeném kole lze dosáhnout při relativně malých rozměrech nástroje dlouhých drah unášeče, popřípadě zarážeče. Dále zajištuje záběr ozubení planetového ozubeného kola, připevněným například ke skříni nástroje s planetovým ozubeným věncem, že se rotační energie působící při zarážení kolem vlastní osy planetového ozubeného kola přenáší podle principu setrvačnosti hmoty i na zarážeč.
Kompaktní konstrukce při současném zachování maximální délky zdvihu pohybové dráhy opisované unášečem se dosahuje podle jiného provedení vynálezu tím, že osa unášeče rovnoběžná s osou planetového ozubeného kola je uspořádána mimo roztečnou kružnici planetového ozubeného kola. Pohybová dráha opisovaná unášečem se tím odchyluje v podélném směru přímky od této přímky do tvaru ploché elipsy. I tím lze dosáhnout přenosu pohybu na zarážeč bez nebezpečí zpříčení. Přesazení osy unášeče přes průměr roztečné kružnice planetového ozubeného kola činí až 20 procent, s výhodou asi 10 procent průměru roztečné kružnice.
Je výhodné, je-li s hnacím orgánem spojeno alespoň jedno opěrné kolo odvalující se po planetovém ozubeném věnci. Opěrné kolo jednak odlehčuje uložení hnacího orgánu a mimoto působí rovnovážné rozdělení hmoty planetového soukolí, takže běh tohoto soukolí jako celku je rovnoměrný. Opěrné kolo se otáčí synchronně s planetovým ozubeným kolem okolo osy otáčení hnacího orgánu a vytváří tím s jeho hmotou přídavný kinetický akumulátor. Tohoto akumulačního účinku opěrného kola se využívá bez jakéhokoli prokluzu záběrem ozubení s planetovým ozubeným věncem, takže rotační energie působící kolem vlastní osy opěrného kola lze využít pro zarážení.
Za účelem dosažení co nejdokonalejšího plynulého odvalování planetového ozubeného kola a opěrného kola jsou tato kola opatřena věncem, jehož průměr odpovídá průměru jejich roztečných kružnic a po němž se odvalují na hladké oběžné dráze planetového ozubeného věnce.
Unášeč může být vytvořen rozmanitým způsobem. Je například vytvořen jako vybrání s rozevřeným vstupním otvorem, do něhož zabírá spřahovací zařízení zarážeče opatřené zástrčkou. Unášeč je zpravidla vytvořen jako čep klikového hřídele uspořádaný na planétovém ozubeném kole. Toto provedení je funkčně jednoduché, spolehlivé a robustní.
Jako funkčně spolehlivé a jednoduché spřažení se podle dalšího provedení nástroje podle vynálezu osvědčilo provedení úložného otvoru pro unášeč na spřahovacím zařízení.
Při dalším vývoji vynálezu je úložný otvor proveden na hákovitém tělese spojeném výkyvné se zarážečem. Unášeč zabírá v okamžiku, kdy je v zadní poloze, do úložného otvoru hákovitého tělesa a unáší zarážeč v důsledku tvarové shody nejprve ve směru zarážení a poté ve směru vratném. .
Výkyv hákovitého tělesa se uskutečňuje spřažením a unášečem. Za tím účelem je hákovité těleso opatřeno s výhodou výkyvným ovládacím zařízením spřahujícím unášeč a zarážeč.
Toto zařízení může působit na hákovité těleso například elektromagneticky nebo elektromechanicky. Jako výhodné se však osvědčilo i mechanické ovládací zařízení. Toto zařízení umístěné na planetovém ozubeném kole je vytvořeno jako vačka působící přímo nebo nepřímo na hákovité těleso. Jako spolehlivé z hlediska řídicí techniky se též osvědčuje jako stejně jednoduché řešení ovládací zařízení ve tvaru výkyvné páky. Pro ovládání této páky je na hnacím orgánu uspořádána vačková dráha. Vychýlenou polohu páky je tak možno nucené řídit v závislosti na okamžité poloze hnacího orgánu při otáčení. Poloha hnacího orgánu při otáčení opět určuje okamžitou polohu unášeče. Vačková dráha je uspořádána na hnacím orgánu tak, že vychyluje páku zabírající do unášeče, když unášeč, popřípadě zarážeč jsou v zadní poloze.
Unášeč je s hákovitým tělesem spřažen vždy alespoň při dopředném zdvihu zarážeče. Jelikož hnací orgán udržuje motor nepřetržitě v otáčivém pohybu, je možno ve vhodném okamžiku zarážeč rozpojit. Je-li pro zpětný pohyb zarážeče ve výchozí poloze uspořádán zvláštní vratný prostředek, například pružina, dochází к rozpojení na konci dopředného zdvihu. Jestliže naproti tomu provádí rozpojení zarážeče unášeč, dochází к rozpojení na konci vratného zdvihu. К tomuto rozpojení slouží narážkové zařízení vychylující hákovité těleso do polohy, při níž se unášeč se zarážečem rozpojují. Toto zařízení může být vytvořeno jako šikmý nájezd na straně skříně, na který hákovité těleso najíždí.
Pro nejbližší příští žádaný zarážecí úkon se páka posouvá do činné oblasti vačkové dráhy, к čemuž s výhodou slouží smykadlo. Toto smykadlo je ovládáno mechanickým nebo elektromechanickým odtahovacím mechanismem.
Vynález je dále blíže vysvětlen s odvoláním na výkresy, na nichž je znázorněn příklad jednoho provedení a kde značí obr. 1 zarážecí nástroj podle vynálezu, zčásti v podélném řezu, obr. 2 pohled na detail II na obr. 1, obr. 3 řez III-III zarážečem na obr. 2, obr. 4 až 7 rozmanité funkční polohy odtahovacího mechanismu se součástmi ovládanými tímto mechanismem v obdobném řezu jako na obr. 1, jen v poněkud zvětšeném měřítku, obr. 8 až 13 řídicí a ovládací mechanismus zarážeče v řezu VIII na obr. 1.
Zarážecí nástroj znázorněný na obr. 1 sestává v podstatě ze skříně 2» z motoru, z něhož je z důvodů zjednodušení patrný pouze hnací hřídel 2 a z planetového soukolí 2 Pro přeměnu rotačního pohybu na zdvihový pohyb zarážeče 2· • Zarážeč 4 sestává z hlavy 5 a vřetena 6, které zaráží hřeb 2/ podaný ze zásobníku do ústí nástroje a do úložného podkladu. Zarážeč 2 3e za t;ím účelem hnán v dopředném směru a naráží na tento hřeb 2 ležící před ním v jeho ose. Do tohoto zdvihového pohybu je zarážeč 2 uváděn unášečem 2 vytvořeným jako čep klikového hřídele. Unášeč 2 je uložen na čelní straně planetového ozubeného kola 2 planetového soukolí 2 obrácené к zarážeči 2· Planetové ozubené kolo 2 3e uloženo otočně na hnacím orgánu 11, který má v podstatě tvar kotouče a je v záběru s neotočným ozubeným planetovým věncem 12 připevněným ke skříni 2· Na hnacím orgánu 11 je dále naproti planetovému ozubenému kolu 2 uloženo otočně opěrné kolo 13, jehož vnější ozubení je rovněž v záběru s ozubeným planetovým věncem 12.
Planetové ozubené kolo 2/ jakož i opěrné kolo 22, jsou uloženy na čepech 22» 15 obrácených na stranu hnacího orgánu 11 a jsou přes věnce 16, 22 v záběru s hladkou oběžnou drahou 18 ozubeného planetového věnce 12.
Hnací orgán 11 je uložen ve skříni 2 otočně kolem osy této skříně 2· Za účelem pohonu a jeho uložení je skříň 2 opatřena čepem 22/ na němž je neotočně uloženo ozubené kolo 21, s nímž je v ozubeném záběru pastorek 22 hnacího hřídele 2,
Průměr roztečné kružnice planetového ozubeného kola 2 odpovídá polovičnímu průměru roztečné kružnice ozubeného planetového věnce 12. Osa unášeče 2 ve tvaru čepu je nepatrně přesazena mimo roztečnou kružnici planetového ozubeného kola 2· v důsledku tohoto uspořádání opisuje unášeč 2 při běhu planetového sovRolí 2 za jednu otáčku hnacího orgánu 11 úzkou eliptickou dráhu ležící v podélném směru v rovině rovnoběžné s podélnou osou zarážeče 2*
Hnací orgán 11 dále sestává z pláště 23, který je rozdělen ve tři otočné vačkové dráhy 22/ 25, 26.
Za účelem zajištění, že hřeby 2 mohou opustit ústí 27 nástroje pouze tehdy, když je nástroj přitlačován na úložný podklad, je nástroj opatřen zajišřovacím třmínkem 28, který v klidové poloze přesahuje ústí 27 nástroje. Tento třmínek 28 se při nasazení nástroje na úložný podklad zasouvá proti síle tlačné pružiny 29, čímž posouvá přenášecí tyč 31 proti síle tlačné pružiny 29. Přenášecí tyč 31 působí na odtahové zařízení 33.
Hlava 2 zarážeče 2 obsahuje (obr. 2) spřahovací zařízení tvořené v podstatě hákovitým tělesem 34. Pro záběr unášeče 2 3e hákovité těleso 34 opatřeno к jedné straně otevřeným ukládacím prostorem 35. Hákovité těleso 34 je neotočně připevněno, jak je zřejmé z obr. 3, к úložnému čepu 36 a vychyluje se 8 tímto čepem 22· Otočná pružina 37 ovíjející úložný čep 36 vychyluje hákovité těleso 34 jeho volný koncem do pohybové dráhy unášeče 2 nebo je v této dráze udržuje, tedy podle obr. 2, proti pohybu hodinových ručiček. Konce 32/ 39 otočné pružiny 37 zabírají do opěrného čepu 22/ popřípadě do styčné destičky 41 připevněné neotočně na úložném čepu 36.
Na obr. 3 je dále znázorněn aretační kolík 43 axiálně posuvný vzhledem к hlavě 2 ve vodicí kolejnici 42. Tlačná pružina 44 opřená o stěnu skříně 2 působí tlakem na aretační kolík 22/ takže jeho bočně vystupující rameno 45 dosedá na hlavu 2· Strana hlavy 2/ obrácená к ramenu 22» 3e opatřena podlouhlým vybráním 46 zasahujícím do zadní oblasti nástroje. Když se zarážeč 2 pohybuje dopředu, může rameno 45 zapadnout do podlouhlého vybrání 46, načež aretační kolík 43 převyšuje vodicí kolejnici 42, čímž se dostává do polohy, v níž plní svoji aretační funkci, o níž bude dále řeč. Přední výstup podlouhlého vybrání 46 je plynulý, aby při zpětném pohybu zarážeče £ bylo zajištěno zpětné zatlačení aretačního kolíku 43 do polohy znázorněné na obr. 3.
Odtahové zařízení 331, znázorněné ve zvětšeném měřítku na obr. 4 až 7, sestává z ovládací západky £7, která je výkyvná za tím účelem, aby mohla čep £8, uložený ve směru ke skříni £, vychýlit z klidové polohy podle obr. 4 do činné polohy podle obr. 5. Na čepu 48 je uložena otočná pružina 49 tlačicí ovládací západku 47 do klidové polohy. Čep 48 slouží též jako výkyvné ložisko pro úhlovou páku 51, na niž působí ve smyslu pohybu hodinových ručiček tlačná pružina 52. Volné rameno 53 úhlové páky 51 se opírá v stlačené poloze ovládací západky 47 (obr. 5) o výkyvnou páku 54, která.je prostřednictvím čepu 55 otočně uložena na ovládací západce 47. Volný úsek výkyvné páky 54 tím dosedá na čep £8. Dále vystupuje volný úsek výkyvné páky 54 svým koncem do posuvné dráhy přenášecí tyče 31 rozšiřující se na konci do tvaru hlavy. Na úhlové páce 51 je na čepu 56 uložena výkyvná napínací páka 57. Otočná pružina 58, uložená na čepu 56 a opřená o jedno rameno úhlové páky 51, působí tlakem na spodní stranu napínací páky 57 ve směru proti pohybu hodinových ručiček.
Na svém volném konci je napínací páka 57 opatřena zubem 59. Na vrchní straně napínací páky 57 je vytvořena rozvodová vačka 61 a na konci napínací páky je výstupek 62. ze skříně , £ vystupuje kolík 63 zatížený pružinou a působící v určité funkční poloze napínací páky 57 (obr. 6, 7) na výstupek 62.
Ve skříni £ je uloženo smykadlo 64 ve tvaru čepu. Na tomto smykadle 64 je soustředně a axiálně posuvně uložena hrncovitá objímka £5. Výstupek 66 ve tvaru zubu, jímž je opatřena . objímka 65, umožňuje zaklesnutí zubu 59. Objímka 65 je tlačena tlačnou pružinou 67 opřenou o prstencové osazení 68 smykadla 64, podle znázornění na obr. 4, doprava. Přitom dosedá objímka 65 na prstenec 69, který je udržován ve své poloze maticí 71.
Pojistný šroub 72 zasahuje do podlouhlého vybrání 73 smykadla 64, čímž je zajištěn proti otáčeníJe-li nástroj v klidové poloze (obr. 4), zabraňuje zástrčka 74 záběrem do zápichu 75 provedeného na straně smykadla 64 posuv tohoto smykadla 64 v axiálním‘směru. Na zástrčku 74 působí za tímto účelem listová pružina 76. Koncem 77 zasahuje zástrčka 74 do oblasti působení rozvodové vačky 61.
. Smykadlo 64 je dále opatřeno dvěma zářezy 78. V klidové poloze nástroje zasahuje blokovací smykadlo 79 do levého z obou zářezů £8. Blokovací smykadlo 79 je udržováno tlačnou pružinou 81, opřenou na vyznačeném místě o skříň £, v této záběrové poloze. Blokovací smykadlo 79 je ve směru působení tlačné pružiny 81 prodlouženo a je opatřeno vodicí drážkou 82. Do drážky 82 zasahuje dutý čep 83 připevněný ze strany skříně £, v němž je uložen posuvný kolík 63. Blokovací smykadlo 79 je na svém konci přidržováno tlačnou pružinou 81 i proti vačkové dráze 26 náznakem znázorněného hnacího orgánu 11.
Souose se smykadlem 64 je ve skříni £ uložena výkyvná páka 84 ovládající hákovité těleso ££. Páka 84 sestává z ramena 85 znázorněného zkráceně na obr. 4 až 7 a z ložiskové objímky £6, tvořící s ramenem 85 jeden kus. Ložisková objímka 86 je uspořádána ve skříni £ neposuvně v axiálním směru. Ve vrtání 87 se čtvercovým průřezem procházejícím ložiskovou objímkou 86 je uložena tlačná pružina 88 opřená o dno 89 a působící svojí silou na axiálně posuvný čep 91 s odpovídajícím čtvercovým průřezem. S čepem 91 je spojeno výkyvné rameno 92, které tím působí neotočně na páku ££. Volný konec výkyvného ramena 92 dosedá, je-li nástroj v klidové poloze (obr. 4), na vačkovou dráhu 25, jejíž povrch je ve směru otáčení hladký. Tlačná pružina 88 posouvá čep 91 a tím i výkyvné rameno 92 proti čelní ploše axiálně aretovaného smykadla 64, čímž se výkyvné rameno 92 udržuje v oblasti vačkové dráhy 25. Přitlačování volného konce výkyvného ramena 92 к vačkové dráze 25 podporuje, jak je patrno z obr. 8, tlačná pružina 93 opřená o skříň £ a působící na výstupek 94 na páce.
84. Dále je na obr. 8 znázorněna ohýbaná pružina 95 spojená s pákou ££. Ohýbaná pružina působí v době, kdy je zarážeč £ v zadní poloze, jak je znázorněno na obr. 8, na zadní stranu hákovitého tělesa 34. Hákovité těleso 34 je tím tlačeno vačkou 96 na opěrnou plochu 97 ramena 85.
V klidové poloze nástroje obsahuje rozevřené vybrání 98 vytvořené v ramenu 85 jeden ze dvou kolíků 99 vyčnívajících z hlavy 2· Tím je zarážeč 2 udržován proti síle tlačné pružiny 101 přes hnací kolík 102, který působí na píst v dopředném směru (obr. 1), to jest ve směru zarážení, v zadní poloze. Přídavně je nástroj podle vynálezu opatřen pomocnými kolíky 103 přidržujícími hlavu 2 vpředu z obou stran. Tlačné pružiny 104 uvádějí pomocné kolíky 103 do znázorněné přidržovací polohy (obr. 8).
Na obr. 8 jsou za účelem lepšího porozumění konstrukci vyznačeny čárkovaně některé konstrukční prvky ležící za rovinou řezu VIII. Tak jsou znázorněny hladká vačková dráha 25, vačková dráha 24 se zvolna stoupajícím řídicím hřebenem 105, jakož i vačková dráha s poměrně rychle se zvyšujícím řídicím hřebenem 106.
Ozubený planetový věnec 12 je vyznačen svojí roztečnou kružnicí, která se náhodou kryje 8 obrysem vačkové dráhy 25. Po roztečné kružnici ozubeného planetového věnce 12 a v záběru s tímto věncem 12 se odvalují planetové ozubené kolo 9a opěrné kolo 13, které jsou rovněž znázorněny svojí roztečnou kružnicí. Průměr roztečné kružnice planetového ozubeného kola 2 odpovídá polovině průměru roztečné kružnice ozubeného planetového věnce 12. Unášeč 2 ve tvaru čepu, nesený planetovým ozubeným kolem 9t je uspořádán nepatrně mimo roztečnou kružnici planetového ozubeného kola 12.
К odvalování planetového kola 9 a opěrného kola 13 po ozubeném planetovém věnci 12 dochází otáčením hnacího orgánu 11. Jak je vyznačeno na obr. 8 šipkami, otáčí se přitom planetové ozubené kolo 2 jednak kolem osy hnacího orgánu 11, které též odpovídá ose ozubeného planetového věnce .12, jednak se otáčí kolem své vlastní osy. Unášeč 2 přitom opisuje plochou elipsovitou pohybovou dráhu 107. Při stejnoměrném lineárním otáčivém pohonu planetového ozubeného kola 9 pohybuje se unášeč 8 po své pohybové dráze 107 sinusovitým průběhem rychlosti.
Pro provoz nástroje se zapojuje motor, který je v chodu od počátku provozu. Hnací hřídel 2 udržuje tedy hnací orgán 11 s planetovým ozubeným-kolem 2 a opěrným kolem 13 v otáčivém pohybu. Unášeč 2 opisuje svoji eliptickou pohybovou dráhu 107 velkou frekvencí, například padesátkrát za sekundu. Při otáčení hnacího orgánu 11 se otáčejí i jeho vačkové dráhy 24, 25, 26.
Výkyvné rameno 92 je v klidové poloze, jak je patrné z obr. 4, v oblasti hladké vačkové dráhy 25, a proto se nijak touto drahou 25 nevychyluje. Blokovací smykadlo 79 je naproti tomu umístěno naproti vačkové dráze 26, jejíž řídicí hřeben 106 při každé otáčce hnacího orgánu 11 zvedne blokovací smykadlo 79 proti síle tlačné pružiny 81. Blokovací smykadlo 79 vystoupí při zvednutí ze zářezu 78. To však nemá žádný vliv na smykadlo 64, které je zástrčkou 74 axiálně aretováno. Při vykonávání tohoto chodu naprázdno zachovávají ostatní konstrukční části svoji klidovou polohu, jak je patrno z obr. 4 a 8.
Je-li obshhou nástroje uveden v činnost odtah 33 a přitlačí-li se nástroj svým ústím na úložný podklad, dochází к zaražení hřebu 2·
Stlačením ovládací západky 47 zaujme tato západka 47 s přikloubenými částmi 21/ 54, 57 polohu zřejmou z obr. 5. Přitlačením ústí 27 nástroje, které poté následuje, má za následek zasunutí zajišřovacího třmínku 28, jakož i přenášecí tyče 21· Tato tyč 31 se proto pohybuje proti volnému úseku výkyvné páky 54 a zvedá ttfEo páku 54 okolo jejího čepu 55 do vodorovné polohy (obr. 6). Jelikož se volné rameno 53 opírá o výkyvnou páku 54, vychyluje se tím i úhlová páka 54 okolo svého čepu 48 ve směru proti pohybu hodinových ručiček. To má opět za následek přeložení čepu 56 s napínací pákou 57 z polohy podle obr. 5
i.
Ί do polohy podle obr. 6, tedy doleva. Výstupek 62 přitom zatlačuje kolík 63 proti síle pružiny zpět.
Uvedené přesunutí napínací páky 57 doleva má zpočátku za následek zachycení výstupku 66 zubem 59 a přesunutí objímky 65, které poté následuje proti síle tlačné pružiny 67. Na konci napnutí tlačné pružiny 67 vysune vačka 61 zástrčku 7 4. Tím je smykadlo 64 (obr. 6) předpjato doleva. Blokovací smykadlo 79 brání smykadlu 64 v posuvu doleva tak dlouho, až řídicí hřeben 106 otáčejícího se hnacího orgánu 11 zvedne blokovací smykadlo 79 proti síle jeho tlačné pružiny 81, čímž je vysune z levého zářezu 78. Smykadlo 64 je potom posouváno napjatou tlačnou pružinou 67 opřenou přes objímku 65 o napínací páku 67 doleva a unáší též čep 91 a výkyvné rameno 92 proti síle o něco slabší tlačné pružiny 88 doleva. Tím se výkyvné rameno 92 dostává z hladké vačkové dráhy 25 na vodicí dráhu 24 opatřenou řídicím hřebenem 105.
Ve funkční poloze vyplývající z obr. 7 se udržuje uspořádání blokovacím smykadlem 79, které se po projetí řídicího hřebenu 106 zasouvá do pravého výřezu 781, do něhož je tlačeno tlačnou pružinou 81.
Ke konci shora popsaného přesazení smykadla 64 doleva, najíždí volná čelní strana prstence 69 na dně axiální v klidu jsoucí objímky 65, čímž vyvolá impuls a unáší tuto objímku 65 o malý úsek dráhy doleva. Tím vystoupí výstupek 66 ze zubu 59. Napínací páka 57 se nyní, jak je znázorněno na obr. 7, vychyluje od předpjatého kolíku 63 zpět ve smyslu pohybu hodinových ručiček. Tlačná pružina 76 spočívá proto opět v neutrální poloze na smykadlu 64. ·
Nepřetržitě se otáčející hnací orgán 11 způsobuje po zasunutí výkyvného ramena 92 do vačkové dráhy 24 přes řídicí hřeben 105 vychýlení výkyvného ramena 92, popřípadě páky 84 neotočně spojené s tímto ramenem 92 z klidové polohy podle obr. 8 do vychýlené polohy podle obr. 9. Tlačná pružina 93 se tím silněji napne, čímž se potlačí nárazové zvednutí výkyvného ramena 92 z vačkové dráhy 2 4 . Při tomto vychýlení se vzdaluje opěrná plocha 97 od bodu otáčení hákovitého tělesa 34. Vačka 96 hákovitého tělesa 34, na které působí ohýbaná pružina 95, se smýká po opěrné plose 97. Přitom se vychyluje hákovité těleso ,34 do eliptické pohybové dráhy· 107 unášeče 8^. Toto vychýlení je spoluprací vačkové dráhy 24 s výkyvným ramenem 92, popřípadě s pákou 84 řízenou nucené, takže unášeč j) s vychylujícím se hákovitým tělesem 34 nijak nekoliduje, nýbrž zajíždí nucené do ukládacího prostoru 35 hákovitého tělesa 34.
Unášeč 8 pohybující se dále po pohybové dráze podle šipek unáší nyní hákovité těleso 34 přes spodní rameno 108 tohoto tělesa 34 a tím i zarážeč .4 dopředu (obr. 9). To je umožněno uvolněním kolíku 99, pákou 84, popřípadě jejího rozevřeného vybrání 9*8. Pomocné kolíky 103 jsou na počátku dopředného pohybu zarážeče 4_ zatlačovány zpět.
Na obr. 10 je znázorněn částečný pohled na zarážeč £ při dopředném pohybu. Hákovité těleso 34 se pohybuje svým volným koncem podél opěrné bočnice 109, která je obrácena ke skříni χ a jejíž obrys je určeno vychýlením hákovitého tělesa 34 při jeho dopředném pohybu, popřípadě při zarážecím zdvihu. Výkyvné rameno 92 dosahuje nyní společně s pákou 84 (obr. 10) největšího vychýlení řídicím hřebenem 105. Volný konec ramena 85 přejel aretační kolík 43, který, jelikož již není dopředným pohybem zarážeče 4_ zadržován,, zasáhne do oblasti vychýlení ramena 85. Rameno 85 je tak aretačním kolíkem 43 drženo v maximálně vychýlené poloze.
Na obr. 11 je znázorněn přední vratný chod unášeče £. Kdežto při dopředném pohybu unášeč χ unášel hákovité těleso 34 přes jeho přední rameno 108, zabírá nyní unášeč £ za účelem provedení zpětného zdvihu do zadního ramena 111 hákovitého tělesa 34. Zadní rameno 111 je dimenzováno tak, že zabírající unášeč 8 působí mimo síly způsobující zrychlení ve směru zpětného zdvihu i momentem ve smyslu pohybu hodinových ručiček na hákovité těleso
34. Vychylovací pohyb hákovitého tělesa 34, který je tím vyvolán, je zastaven pravým kolíkem
99, na který najede hákovité těleso 34 svým volným koncem. Tím je zajištěn spolehlivý záběr unášeče Д se zadním ramenem 111. Z vratné polohy podle obr. 11 urychluje unášeč JB sinusovitě pohyb asi až do poloviny délky eliptické pohybové dráhy 107. Až do dosažení nejvyšší rychlosti zpětného zdvihu zabírá unášeč 2 do zadního ramena 111. Sinusovité zpoždění unášeče 2 způsobuje v důsledku rychlejšího pokračování v běhu zarážeče 4. změnu polohy unášeče 2 ve směru к přednímu ramenu 108, jak vyplývá z obr. 12. Otočná pružina 37, zdůrazněná na obr. 2, 3, drží při zpětném zdvihu hákovité těleso 34 ve výkyvném záběru s unášečem 2·
Zarážeč £ brzděný zpomalujícím se unášečem 8 pojíždí nyní dozadu. Ke konci zpětného zdvihu najíždí vačka 96 hákovitého tělesa 34 na narážku 112 obrácenou ke skříni 2· je patrné z obr. 13, vychyluje se tím hákovité těleso 34 z pohybové dráhy 107 unášeče 2 proti pohybu hodinových ručiček a uvolňuje se od unášeče 8^, který pokračuje v pohybu podél pohybové dráhy 107. .
Před dosažením nejzadnější polohy zarážeče _4 zatlačuje jeho hlava 2 rameno 45 a tím i aretační kolík 43 opět proti tlačné pružině 44 zpět (obr. 2, 3), čímž se uvolňuje zpětný výkyvný pohyb ramena 85 a tím páky 84. Zadní hrana zarážeče _4 poté naráží, jak je opět patrné z obr. 13, na radiální výstupek 113, takže páka 84 se vrací ve směru proti pohybu hodinových ručiček do své klidové polohy (obr. 8). Zarážeč 4_ je poté opět posouván hnacím kolíkem 102 nepatrně dopředu proti pomocným kolíkům 103, které nyní opět podpírají, popřípadě přidržují, hlavu 5 v klidové poloze. Jeden kolík 99 se zaklesne do rozevřeného vybrání 98 ramena 85 a drží tak zarážeč _4 v klidové poloze.
Ihned po dosažení maximální vychýlení páky 84 (obr. 4) nadzvedne řídicí hřeben 106 opět blokovací smykadlo 22* takže vystoupí z pravého zářezu 78 (obr. 7). Tlačná pružina 88 přisune poté pomocí čepu 91 výkyvné rameno 92 a smykadlo 64 doprava do jeho klidové polohy. Výkyvné rameno 92 se tím nachází opět, jak je znázorněno na obr. 4, na vačkové dráze 25. Blokovací smykadlo 79 po dokončení pojezdu po řídicím hřebenu 106 zapadá znovu do levého zářezu 78 a rovněž tak zaskakuje působením listové pružiny 76 zástrčka 74 do zápichu 25. Smykadlo 64 je tím aretováno v axiálním směru ve své klidové poloze.
Po zvednutí nástroje od úložného podkladu zaujímají zajišťovací třmínek 28 a přenášecí tyč 31 působením tlačných pružin 22* popřípadě 32, klidovou polohu znázorněnou na obr. 1. Uvolní-li obsluha odtahově zařízení 22» dosahuje se opět polohy zarážecího nástroje znázorněného na obr. 1, 4, 8.

Claims (9)

  1. PŘEDMĚT VYNALEZU
    1. Nástroj pro zarážení hřebů a podobných připevňovacích prvků se zarážečem a hnacím orgánem uváděným do rotačního pohybu hnacím motorem a spojeným к provedení zdvihového pohybu se zarážečem, uložené v tělese vyznačující se tím, že hnací orgán (11) je opatřen unášečem (8) posuvným ve směru zdvihu a zarážeč (4) je opatřen zařízením pro spřažení unášeče (8) a zarážeče (4) během cyklu otáčení hnacího orgánu (11).
  2. 2. Nástroj pro zarážení hřebů podle bodu 1, vyznačující se tím, že unášeč (8) je uspořádán na planetovém ozubeném kole (9) spojeném s hnacím orgánem (11) a odvalujícím se přitom po planetovém ozubeném věnci (12) , přičemž průměr roztečné kružnice planetového ozubeného kola (9) odpovídá polovině průměru roztečné kružnice planetového ozubeného věnce (12).
  3. 3. Nástroj pró zarážení hřebů podle bodu 2, vyznačující se tím, že osa unášeče (8) rovnoběžná s osou planetového ozubeného kola (9) leží mimo roztečnou kružnici planetového ozubeného kola (9).
  4. 4. Nástroj pro zarážení hřebů podle bodu 2, 3, vyznačující se tím, že s hnacím orgánem (11) je spojeno nejméně jedno opěrné kolo (13) odvalující se po planetovém ozubeném věnci (12).
  5. 5. Nástroj pro zarážení hřebů podle bodů 1 až 4, vyznačující se tím, že unášeč (8) je vytvořen jako klikový čep.
  6. 6. Nástroj pro zarážení hřebů podle bodů 1 až 5, vyznačující se tím, že zařízení pro spřažení je opatřeno ukládacím prostorem (35) pro unášeč (8).
  7. 7. Nástroj pro zarážení hřebů podle bodu 6, vyznačující se tím, že ukládací prostor (35) je uspořádán na hákovitém tělese (34*) spojeném se zarážečem (4).
  8. 8. Nástroj pro zarážení hřebů podle bodu 7, vyznačující se tím, že v tělese (1) je uložena vychylovací páka (84), která je ve styku s hákovitým tělesem (34).
  9. 9. Nástroj pro zarážení hřebů podle bodu 7, 8, vyznačující se tím, že na stejném čepu jako vychylovací páka (84) je uložena výkyvná zarážka (112), která je ve styku s vačkou (96) hákovitého tělesa (34).
    8 výkresů
CS837368A 1982-10-11 1983-10-07 Tool for driving nails and similar fastening elements CS261218B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19823237616 DE3237616A1 (de) 1982-10-11 1982-10-11 Eintreibgeraet fuer naegel und dergleichen befestigungselemente

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS736883A2 CS736883A2 (en) 1985-08-15
CS261218B2 true CS261218B2 (en) 1989-01-12

Family

ID=6175436

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS837368A CS261218B2 (en) 1982-10-11 1983-10-07 Tool for driving nails and similar fastening elements

Country Status (22)

Country Link
US (1) US4530454A (cs)
JP (1) JPS5988269A (cs)
AT (1) AT391101B (cs)
AU (1) AU554727B2 (cs)
BE (1) BE897960A (cs)
CA (1) CA1213101A (cs)
CH (1) CH660149A5 (cs)
CS (1) CS261218B2 (cs)
DE (1) DE3237616A1 (cs)
DK (1) DK465183A (cs)
ES (1) ES8405854A1 (cs)
FI (1) FI78856C (cs)
FR (1) FR2534173B1 (cs)
GB (1) GB2129357B (cs)
HU (1) HU186314B (cs)
IT (1) IT1167368B (cs)
MX (1) MX156632A (cs)
NL (1) NL8302950A (cs)
NO (1) NO158451C (cs)
PL (1) PL140520B1 (cs)
SE (1) SE458512B (cs)
ZA (1) ZA836963B (cs)

Families Citing this family (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3427614A1 (de) * 1984-07-26 1986-01-30 Hilti Ag, Schaan Eintreibgeraet fuer naegel und dergleichen befestigungselemente
DE3428333C1 (de) * 1984-08-01 1986-03-13 Byrne, Rodger J., 4005 Meerbusch Elektrotacker
EP0231945A1 (de) * 1986-02-06 1987-08-12 Rodger J. Byrne Elektroheftgerät
US4720033A (en) * 1986-05-05 1988-01-19 Swingline Inc. Motor-operated fastener driving machine with movable anvil
DE69003149T2 (de) * 1989-04-14 1994-01-05 Renishaw Plc Tastkopf.
US4953774A (en) * 1989-04-26 1990-09-04 Regitar Power Tools Co., Ltd. Electric stapling gun with auto-reset, energy-saving and shock-absorbing functions
US6604666B1 (en) * 2001-08-20 2003-08-12 Tricord Solutions, Inc. Portable electrical motor driven nail gun
US6705503B1 (en) * 2001-08-20 2004-03-16 Tricord Solutions, Inc. Electrical motor driven nail gun
EP1497080A4 (en) * 2002-03-07 2007-09-26 Tricord Solutions Inc IMPROVED NAIL POLISHED BY AN ELECTRIC MOTOR
CA2479979C (en) * 2002-07-25 2007-03-13 Yih Kai Enterprise Co., Ltd. Handy electric nailing gun
CN2635290Y (zh) * 2003-07-07 2004-08-25 益卓有限公司 钉枪
US7975893B2 (en) * 2004-04-02 2011-07-12 Black & Decker Inc. Return cord assembly for a power tool
US7104432B2 (en) * 2004-08-09 2006-09-12 An Puu Hsin Co., Ltd. Transmission mechanism of electric nailing gun
US6971567B1 (en) 2004-10-29 2005-12-06 Black & Decker Inc. Electronic control of a cordless fastening tool
US7121443B2 (en) * 2005-03-02 2006-10-17 An Puu Hsin Co., Ltd. Electric nailing apparatus
US8550324B2 (en) * 2006-05-23 2013-10-08 Black & Decker Inc. Depth adjustment for fastening tool
US7513407B1 (en) * 2007-09-20 2009-04-07 Acuman Power Tools Corp. Counterforce-counteracting device for a nailer
US8534527B2 (en) 2008-04-03 2013-09-17 Black & Decker Inc. Cordless framing nailer
US9216502B2 (en) 2008-04-03 2015-12-22 Black & Decker Inc. Multi-stranded return spring for fastening tool
DE102011007703A1 (de) * 2011-04-19 2012-10-25 Hilti Aktiengesellschaft Eintreibgerät
US20130240594A1 (en) * 2012-03-19 2013-09-19 Stanley Fastening Systems, L.P. Cordless carton closer
US9522463B2 (en) 2012-07-25 2016-12-20 Worktools Inc. Compact electric spring energized desktop stapler
US9346158B2 (en) 2012-09-20 2016-05-24 Black & Decker Inc. Magnetic profile lifter
US9399281B2 (en) 2012-09-20 2016-07-26 Black & Decker Inc. Stall release lever for fastening tool
CN109176411B (zh) * 2018-11-13 2024-03-29 久维科技(苏州)有限公司 一种快速紧固装置
JP2022119301A (ja) * 2021-02-04 2022-08-17 株式会社マキタ 打撃工具

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB662409A (en) * 1948-11-16 1951-12-05 Edmundo Cabezas San Antonio Improvements in or relating to percussive appliances
DE1067740B (de) * 1957-01-31 1959-10-22 Georg Reicherter Spezialfabrik Mechanisch antreibbares Schlaggeraet
US3847322A (en) * 1973-09-10 1974-11-12 H Smith Power driven hammer
CA1030701A (en) * 1973-10-04 1978-05-09 James E. Smith Electric impact tool
US4204622A (en) * 1975-05-23 1980-05-27 Cunningham James D Electric impact tool
DE2654521A1 (de) * 1976-12-01 1978-06-08 Mey Kg Maschf Mafell Nagelvorrichtung
US4323127A (en) * 1977-05-20 1982-04-06 Cunningham James D Electrically operated impact tool
US4129240A (en) * 1977-07-05 1978-12-12 Duo-Fast Corporation Electric nailer
FR2443618A1 (fr) * 1978-12-04 1980-07-04 Boitelle Georges Dispositif de transformation d'un mouvement rectiligne alternatif en un mouvement rotatif et vice-versa et application en resultant
GB2038986B (en) * 1978-12-13 1983-05-05 Black & Decker Inc Converting rotary motion to reciprocatory motion
DE2917475A1 (de) * 1979-04-30 1980-11-13 Hilti Ag Bohr- oder meisselhammer
US4290493A (en) * 1979-09-06 1981-09-22 Senco Products, Inc. Configured impact member for driven flywheel impact device
DE2938206A1 (de) * 1979-09-21 1981-04-09 Robert Bosch Gmbh, 7000 Stuttgart Hammer mit einem motorisch angetriebenen schlagwerk
US4449660A (en) * 1981-04-30 1984-05-22 Black & Decker Inc. Fastener tool

Also Published As

Publication number Publication date
CA1213101A (en) 1986-10-28
NO158451B (no) 1988-06-06
FI833565A0 (fi) 1983-10-03
GB2129357A (en) 1984-05-16
AU554727B2 (en) 1986-08-28
JPS5988269A (ja) 1984-05-22
DE3237616A1 (de) 1984-04-12
ZA836963B (en) 1984-05-30
IT1167368B (it) 1987-05-13
AU1906883A (en) 1984-04-19
NL8302950A (nl) 1984-05-01
FI833565A (fi) 1984-04-12
DK465183A (da) 1984-04-12
DK465183D0 (da) 1983-10-10
GB8323498D0 (en) 1983-10-05
PL244110A1 (en) 1984-06-18
GB2129357B (en) 1985-11-13
AT391101B (de) 1990-08-27
CS736883A2 (en) 1985-08-15
NO158451C (no) 1988-09-14
FR2534173B1 (fr) 1986-12-19
MX156632A (es) 1988-09-20
NO833685L (no) 1984-04-12
FR2534173A1 (fr) 1984-04-13
CH660149A5 (de) 1987-03-31
FI78856B (fi) 1989-06-30
IT8322720A0 (it) 1983-09-01
BE897960A (fr) 1984-01-30
ATA329183A (de) 1990-02-15
ES526353A0 (es) 1984-06-16
SE458512B (sv) 1989-04-10
SE8305482D0 (sv) 1983-10-05
SE8305482L (sv) 1984-04-12
PL140520B1 (en) 1987-05-30
FI78856C (fi) 1989-10-10
HU186314B (en) 1985-07-29
US4530454A (en) 1985-07-23
ES8405854A1 (es) 1984-06-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS261218B2 (en) Tool for driving nails and similar fastening elements
US4566610A (en) Hand-held device for dispensing a multi-component substance
US7537146B2 (en) Hand-held drive-in power tool
JP3748976B2 (ja) 2つの分配カートリッジ用の分配装置
US8381960B2 (en) Hand-held drive-in tool
US8550323B2 (en) Driving tool
JPH04365567A (ja) 釘打機におけるプッシャ装置
US20060261126A1 (en) Electrically operated drive-in tool
JPS601155B2 (ja) 衝撃工具
IL172597A (en) Injection device
AU711315B2 (en) Parking brake for motor vehicles, towed vehicles, or suchlike
CS266331B2 (en) Nail driver and similar fastening elements
JP2009166155A (ja) 留め具打込機
US20060117878A1 (en) Actuator assemblies
CN100348455C (zh) 用于触发式换挡器的释放机构
JP2001038644A (ja) 連続流体作動式レンチ
JPH0257471A (ja) 駆動装置及びその駆動装置を用いたブレーキ装置
US6325249B1 (en) Manually operated dispensing device for a double dispensing cartridge
JP3588676B2 (ja) 自動変速機のシフトレバー装置
CN114206531B (zh) 杠杆传动的切割装置
CN212351876U (zh) 一种用于紧固件打入机的驱动机构
US20230234199A1 (en) Fastener driving tool trigger assembly
JP2019517918A (ja) 二成分ディスペンサ
SU1221024A1 (ru) Мускульный привод транспортного средства
JPH07139896A (ja) 遊底駆動方法及び装置