CS236669B2 - Twistless yarn from synthetic fibres,method of its production and equipment to perform this method - Google Patents

Twistless yarn from synthetic fibres,method of its production and equipment to perform this method Download PDF

Info

Publication number
CS236669B2
CS236669B2 CS82768A CS76882A CS236669B2 CS 236669 B2 CS236669 B2 CS 236669B2 CS 82768 A CS82768 A CS 82768A CS 76882 A CS76882 A CS 76882A CS 236669 B2 CS236669 B2 CS 236669B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
yarn
strands
heated
heating
nozzle
Prior art date
Application number
CS82768A
Other languages
English (en)
Inventor
Alexander Scott
Original Assignee
Coats Ltd J & P
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=10519454&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CS236669(B2) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Coats Ltd J & P filed Critical Coats Ltd J & P
Publication of CS236669B2 publication Critical patent/CS236669B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D02YARNS; MECHANICAL FINISHING OF YARNS OR ROPES; WARPING OR BEAMING
    • D02GCRIMPING OR CURLING FIBRES, FILAMENTS, THREADS, OR YARNS; YARNS OR THREADS
    • D02G1/00Producing crimped or curled fibres, filaments, yarns, or threads, giving them latent characteristics
    • D02G1/16Producing crimped or curled fibres, filaments, yarns, or threads, giving them latent characteristics using jets or streams of turbulent gases, e.g. air, steam
    • DTEXTILES; PAPER
    • D02YARNS; MECHANICAL FINISHING OF YARNS OR ROPES; WARPING OR BEAMING
    • D02GCRIMPING OR CURLING FIBRES, FILAMENTS, THREADS, OR YARNS; YARNS OR THREADS
    • D02G3/00Yarns or threads, e.g. fancy yarns; Processes or apparatus for the production thereof, not otherwise provided for
    • D02G3/44Yarns or threads characterised by the purpose for which they are designed
    • D02G3/46Sewing-cottons or the like
    • DTEXTILES; PAPER
    • D02YARNS; MECHANICAL FINISHING OF YARNS OR ROPES; WARPING OR BEAMING
    • D02GCRIMPING OR CURLING FIBRES, FILAMENTS, THREADS, OR YARNS; YARNS OR THREADS
    • D02G1/00Producing crimped or curled fibres, filaments, yarns, or threads, giving them latent characteristics
    • D02G1/18Producing crimped or curled fibres, filaments, yarns, or threads, giving them latent characteristics by combining fibres, filaments, or yarns, having different shrinkage characteristics
    • DTEXTILES; PAPER
    • D02YARNS; MECHANICAL FINISHING OF YARNS OR ROPES; WARPING OR BEAMING
    • D02GCRIMPING OR CURLING FIBRES, FILAMENTS, THREADS, OR YARNS; YARNS OR THREADS
    • D02G1/00Producing crimped or curled fibres, filaments, yarns, or threads, giving them latent characteristics
    • D02G1/20Combinations of two or more of the above-mentioned operations or devices; After-treatments for fixing crimp or curl

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)

Description

(54) Bezzákrutová příze ze syntetických vláken, způsob její výroby a zařízení k provádění způsobu
Řešení se týká příze sestávající alespoň ze dvou vzájemně propletených pramenů syntetických vláken, způsobu-a zařízení pro její výrobu. Příze je ohebná, pevná a stejnoměrná tím, že vlákna alespoň jednoho· z pramenů vykazují řadu výstupků tvořených utaženými smyčkami, které brání vzájemnému pohybu vláken a kterými jsou jednotlivé prameny do sebe zaklesnuty, takže tvoří kompaktní útvar, v němž jednotlivé prameny jsou od sebe nerozlišitelné.
Příze se vyrábí dloužením alespoň jednoho z . pramenů, jejich vzájemným propletením v trysce s následujícím vyhříváním, při němž podle vynálezu se udržují předem určené délky úseků příze, čímž se smyčky utáhnou do tvaru výstupků, které se vzájemně zaklesnou, čímž se předchozí zobjemnění ruší, načež za stálého zajišťování' takto vytvořené příze proti smršťování se příze ochlazuje na teplotu nižší, mež je mezní teplota, při níž má příze ještě: tendenci k pozdějšímu sražení.
236689
Vynález se týká bezzákrutové příze ze syntetických vláken, způsobu její výroby a zařízení k provádění způsobu.
V dalším popisu je pojmu „příze“ použito v nejširším textilně technologickém smyslu, který zahrnuje též přízi podobné útvary, včetně družených přízí, šicích nití a přízí všeho druhu k výrobě tkaného a pleteného zboží. Tento pojem zahrnuje i motouzy, šňůry a lana.
Je známa výroba příze tvořené z určitého počtu pramenů, které se mohou opět skládat z určitého počtu elementárních vláken, čímž vzniká příze žádané lineární hustoty. Kroucením se dosahuje toho, že se z elementárních vláken vytváří souvislý útvar daného průměru v podstatě s hladkým vnějším povrchem. Vytvoření zmíněného krouceného útvaru vyžaduje značného počtu operací s nevyhnutelnými chybami při výrobě, což vede k tomu, že výroba kroucené příze je časově náročná a vyžaduje přísnou kontrolu jakosti.
Vzhledem k výhodám, které skýtá bezzákrutová příze, byly v minulosti činěny pokusy takovou přízi vyrobit. Nejběžnější způsob výroby bezzákrutové příze spočíval v tom, že prvky příze byly vzájemně spolu spojeny s použitím adheziva. To se provádí buď tak, že se podél všech nebo podél zvolených prvků budoucí příze rozloží granule materiálu s adhezivními vlastnostmi při zvýšené teplotě, načež se tento polotovar zahřívá, až se adhezivum roztaví a vzájemně stmelí sousední prvky. Podle jiného způsobu se použije jako jednoho z prvků příze materiálu s nízkým bodem tání, načež po sdružení prvků dohromady se útvar zahřívá, čímž . se pramen s nízkotavitelnými prvky roztaví a působí jako předchozí adhezivum. Všechny tyto způsoby mají tu nevýhodu, že vzhledem k nutnosti použít k pojení značného množství adheziva, případně nízkotavitelného materiálu, aby se dosáhlo příslušné koherence hotového- výrobku, jsou příze tuhé, což je způsobeno tím, že jejich prvky nemohou při ohybu vzájemně klouzat jeden po druhém. Vzniká tudíž místo- vrstveného spíše tuhý, podlouhlý útvar.
Úkolem vynálezu je vytvořit ohebnou bezzákrutcvou přízi, která by byla prosta zmíněných známých nevýhod a měla přitom hladký povrch a požadovanou pevnost. Dalším úkolem vynálezu je vyřešit způsob a zařízení k výrobě bezzákrutové příze podle vynálezu.
Shora uvedený úkol je vyřešen bezzákrutovou přízí ze syntetických vláken, sestávající alespoň ze dvou samostatných vzájemně propletených multifilních vlákenných pramenů, jejíž podstata spočívá v tom, že vlákna alespoň jednoho z pramenů vykazují řadu výstupků tvořených utaženými smyčkami, které brání vzájemnému pohybu vláken a kterými jsou jednotlivé prameny do sebe zaklesnuty, takže tvoří kompaktní útvar, v němž jednotlivé prameny jsou od sebe nerozlišitelné.
Dále je shora uvedený úkol vyřešen způsobem výroby bezzákrutové příze podle vynálezu, kterýžto způsob zahrnuje dloužení nejméně jednoho z multifilních vlákenných pramenů při dloužícím poměru vyšším než normálním, po němž se na prameny působí vířivým proudem tekutiny za jejich současného podávání různými rychlostmi, čímž se na multifilních vlákenných pramenech vytvoří smyčky a vznikne takto propletená objemově tvarovaná příze, která se v následující operaci podrobí vyhřívání. Podstata způsobu podle vynálezu spočívá v tom, že se zobjemněná příze vyhřívá za současného udržování předem určené délky jejích úseků následujícího po sobě a toto vyhřívání příze se provádí tak dlouho, až v důsledku smršťování ohřívaných pramenů se smyčky utáhnou do tvaru výstupků a multifilní vlákenné prameny se navzájem bortí, přičemž výstupky se dostávají do stavu -vzájemnéhozaklesnutí, čímž se předchozí zobjemnění ruší, načež za stálého zajišťování takto- vytvořené příze proti smršťování se příze ochlazuje na teplotu nižší, než je mezní teplota, při níž má příze ještě tendenci k pozdějšímu sražení.
Podstata zařízení podle vynálezu obsahujícího dloužící ústrojí, podávači ústrojí upravené pro podávání jednotlivých pramenů příze k proplétacímu prvku různými rychlostmi předstihu vzhledem k rychlosti, kterou propletené prameny opouštějí proplétací prvek, a vyhřívací ústrojí, spočívá v tom, že vyhřívací ústrojí je opatřeno třecími svěrnými prvky pro udržování předem určené délky vyhřívané příze, tvořenými například vyhřívacím válečkem a oddělovacím válečkem, za nímž je uspořádáno chladicí ústrojí pro ochlazení vyhřáté příze, které je opatřeno třecími svěrnými prvky pro udržování předem určené délky ochlazované příze, tvořenými například přítlačnými válečky za chladicím ústrojím a oddělovacím válečkem mezi vyhřívacím a chladicím ústrojím.
Bezzákrutová příze podle vynálezu, vyrobená způsobem podle vynálezu pomocí zařízení podle vynálezu, je ohebná, pevná a stejnoměrná a proto může být s úspěchem použita pro šití. Udržováním stabilních délek při vyhřívání dochází totiž smršťováním k zatahování smyček, z nichž se tvoří nepatrné výstupky, které zasahují do sebe navzájem a mají za následek účinné vzájemné spojení pramenů jejich zaklesnutím do sebe prostřednictvím výstupků. Povrch příze se přitom narovnává a vzniká kompaktní přízový útvar, jehož jednotlivé prameny jsou navzájem naprosto spolehlivě spojeny, přestože příze nemá zákrut.
Jako- vlákenného materiálu lze například použít polyesteru nebo polyamidu, který je vydloužen v poměru nižším, než je normální dloužící poměr pro příslušný materiál.
3- 6.6 6 9
-5 6
Zjistilo se, že . v případě, že normální dloužící poměr pro určitý vlákenný materiál pro přízi činí 1: 1,7, představuje poipěr 1: 2,2 dostatečný stupeň dloužení. Účelem zmíněného dloužícího poměru je zvýšit srážení při teplotách nad 180 °C. V případě polyesterové příze se výhodný poměr sražení u použitého ivlákenného materiálu pohybuje v rozmezí 12 až 18 °/o.
Několik bezzákrutových přízí podle vynálezu může být sdruženo například kroucením, čímž vzniká skaná příze a několik skaných přízí podle vynálezu může být opět sdruženo tak, že vytvoří kabelovou přízi.
Skaní a/nebo kabelování přízí podle vynálezu lze provádět známým způsobem.
Předměty vynálezu jsou patrny z následujícího popisu a schematického výkresu, na němž jsou znázorněny:
na obr. 1 příkladné provedení zařízení podle vynálezu v pohledu ze strany s částečným řezem;
na obr. 2 ve zvětšeném měřítku propletená objemově tvarovaná příze opouštějící trysku a na obr. 3 hotová bezzákrutová příze sestávající ze tří multifilních vlákenných pramenů.
Pro přehlednost jsou jednotlivé multifilní vlákenné prameny znázorněny na výkrese jednou čarou jako jediné elementární vlákno.
Jak je patrno z obr. 1, jsou tři jednotlivé multifilní vlákenné prameny 1, 2 a 3 přiváděny odlišnou rychlostí do zařízení dvojicemi podávačích válečků 4, 5 a 6. Je samozřejmé, že vynález nevylučuje použití odlišného počtu pramenů k výrobě příze, přičemž jedinou podmínkou je, aby počet pramenů odpovídal počtu příslušných podávačích a dloužících válečků. Dvojice podávačích válečků 4, která přivádí do zařízení pramen 1, je s výhodou upravena například tak, že dopravuje pramen 1 nižší rychlostí, než je rychlost dodávky ostatních dvou pramenů 2 a 3. Zmíněná rychlost přívodu pramene 1 může být pouze nepatrně vyšší než odtahová rychlost, zatímco podávači válečky 5 a 6 jsou upraveny pro přivádění pramenů 2, respektive 3 v podstatě vyšší rychlostí, než je rychlost odtahu, přestože se tyto přívodní rychlosti pramenů 2 a 3 mohou navzájem od sebe lišit. Dloužící válečky pro jednotlivé prameny 1, 2 a 3 jsou označeny čísly 7, 8 a 9. Vhodný dloužící poměr u pramenů 2 a 3 má být přibližně o 50 % vyšší, než je u jejich materiálu normální. Dloužící poměr způsobuje, že prameny získávají vysoký stupeň sráživosti. Číslem 10 jsou označeny proplétací prvky tvořené tryskou, jež vykazuje pasáž 11 pro prameny 1, 2 a 3 přiváděné podávacími válečky 4, 5 a 6, zatímco číslo 12 označuje pasáž, kudy vstupuje tekutina za teploty pod bodem . měknutí materiálu pramenů. Poloha pasáže 11 je uvnitř tělesa trysky 10 měnitelná. To umožňuje aplikovat trysku 10 buď jako prostředek k vyvození sacího účinku v pasáži 11 za účelem transportu pramenů tryskou, anebo jako prostředek k vyvolání tlaku ženoucího prameny tryskou. Číslo. 13 označuje směšovací zónu, v níž dochází ke styku tekutiny s přízí a k vzájemnému proplétání elementárních vláken za účelem vytvoření propletené příze 14. Číslem 15 je označena bariéra, která slouží zároveň jako vyhřívací váleček a která je pohyblivá směrem k tělesu trysky 10 a od něho. Tato bariéra má příznivý účinek na činnost trysky. Zařízení vykazuje dále vyhřívací váleček 16, oddělovací váleček 17 a dvojici přítlačných válečků 18, které mají za účel bránit určité délce příze ležící mezi oddělovacím válečkem 17 a dvojicí přítlačných válečků 18 v dalším srážení v době, kdy je sražená příze chlazena v chladicím ústrojí 19 na teplotu, při níž už k dalšímu srážení nemůže dojít. Číslem 20 je označena hotová příze určená k navíjení.
Obr. 2 ukazuje prameny při opouštění trysky. Prameny jsou navzájem druženy v určitých intervalech tak, že vytvářejí smyčky 21.
Obr. 3 znázorňuje přízi v konečné fázi výroby po odlišném sražení pramenů. Číslo 22 označuje výstupky tvaru poupat, které vznikají stažením smyček 21 při sražení pramenů. *
Zařízení podle vynálezu pracuje v příkladném provedení takto:
Prameny 1, 2 a 3, z nichž prameny 2 a 3 vykazují vysoký stupeň srážlivosti, opouštějí dloužící válečky 7, 8 a 9, načež vstupují dosud samostatně do pasáže 11 různou rychlostí předstihu. Tlakovým účinkem vyvolaným v trysce 10 jsou dopravovány směšovací zónou 13, v níž tekutina vstupující pasáží 12 do tělesa trysky 10 vyvolá vzájemné propletení pramenů, přičemž se na elementárních vláknech vytvoří v krátkých intervalech smyčky 21 následkem působení trysky 10. Takto vzniklá propletená příze 14 opouští pak trysku 10 nižší rychlostí, než je rychlost vstupu všech tří pramenů, a běží kolem vyhrívacího válečku 15, fungujícího těž jako bariéra před výstupem trysky 10, k oddělovacímu válečku 17. Na své cestě kolem těchto válečků je každý úsek příze opásávající válečky 16 a 17 udržován v předem stanovené délce, přičemž je vyhříván válečkem 16. Vzájemně propletené prameny 1, 2 a 3 se snaží srazit — každý podle svého stupně srážlivosti — avšak jsou drženy v předem stanovené délce na válečcích 16 a 17, takže se navzájem bortí v důsledku napětí v tahu, které je v nich vyvoláváno .a které způsobuje, že mají tendenci se smršťovat. Tato činnost vyvolává stahování smyček 21 a tvorbu výstupků 22 na pramenech. Po svém konečném opuštění vyhřívacího válečku 16 pro2' 36 7 chází sražená příze chladicím ústrojí 19 a přichází k přítlačným válečkům 18. Tyto přítlačné válečky 18, které drží úsek sražené příze mezi válečkem 17 a válečky 18, zabraňují jeho dalšímu srážení v době, kdy je chlazen v chladicím ústrojí 19 na teplotu, při níž se již nemůže srážet. Takto je příze 20, opouštějící přítlačné válečky 18, v naprosto stálém stavu. Při srážení spolupůsobí výstupky 22 na různých pramenech a dostávají se do stavu vzájemného zaklesnutí. Na nejmenší míru sražený pramen 1 se stává jakýmsi jádrem hotové příze, kolem něhož se ostatní dva prameny 2 a 3 shlukují.
Hotová příze, která — přestože nevykazuje zákrut — nejeví žádný sklon k dělení na jednotlivé prvky, je v příčném řezu v podstatě stejnoměrná a má přijatelný stupeň ohebnosti, poněvadž i přes vzájemné propletení jednotlivých výstupků jsou prameny, které jsou nyní navzájem nerozlišitelné, stale' ještě schopny jistého relativního posunu. Způsob podle vynálezu vyžaduje minimálního počtu operací a lze ho provádět v praxi jako kontinuální proces.
Níže je uveden praktický příklad takového procesu:

Claims (3)

  1. PŘEDMĚT
    1. Bezzákrutová příze ze syntetických vláken, sestávající alespoň ze dvou samostatných, vzájemně propletených multifilních vlákenných pramenů, vyznačující se tím, že vlákna alespoň jednoho z pramenů vykazují řadu výstupků (22) tvořených utaženými smyčkami (21), které brání vzájemnému pohybu vláken a kterými jsou jednotlivé prameny do sebe zaklesnuty, takže tvoří kompaktní útvar, v němž jednotlivé prameny jsou od sebe nerozlišitelné.
  2. 2. Způsob výroby bezzákrutové příze alespoň ze dvou samotných multifilních vlákenných pramenů podle bodu 1, dloužením nejméně jednoho z multifilních vlákenných pramenů při dloužícím poměru vyšším než normálním, po němž se na prameny působí vířivým proudem tekutiny za jejich současného podávání různými rychlostmi, čímž se na multifilních vlákenných pramenech vytvoří smyčky a vznikne takto propletená objemově tvarovaná příze, která se v následující operaci podrobí vyhřívání, vyznačující se tím, že se zobjemněná příze vyhřívá za současného udržování předem určené délky jejích úseků následujících po sobě a toto vyhřívání příze se provádí tak dlouho, až v důsledku smršťování ohřívaných pramenů se smyčky utáhnou do tvaru výstupků a
    6' ' 9
    Tři samostatné polyesterové multifilní příze (hedvábí) o titru 167 dtex (tj. 150 den.) byly vydlouženy tak, že jejich zbytková sráživost — měřená při 150 °C — se pohybovala v rozmezí 12 až 18 %. S použitím zařízení popsaného výše a znázorněného na výkrese byly prameny sdruženy na propletený útvar. Prameny 2 a 3 byly přiváděny do trysky rychlostí o 7,5, resp. 18 % vyšší než pramen 1, který byl do trysky přiváděn rychlostí o 4 % vyšší než byla rychlost, jíž propletené prameny trysku opouštěly.
    Po opuštění trysky procházel integrovaný útvar propletených pramenů soupravou válečků, současně zahříván na teplotu poněkud' vyšší než 180 °C, která vyvolala diferenciální sražení pramenů, čím se prameny do sebe zaklesly, přičemž prameny 2 a 3 se shlukly kolem pramene 1. Tento útvar byl potom chlazen a „uzavřená“ příze byla fixována do stálého stavu, takže byla vhodná k použití jako normální šicí nit. U tohoto příkladu činila odtahová rychlost 150' m. . min-1.
    Hotová příze byla ohebná, v příčném řezu stejnoměrná, stabilní a nejevila sklon k dělení na jednotlivé prameny. , fYNALEZU multifilní vlákenné prameny se navzájem bortí, přičemž výstupky se dostávají do stavu vzájemného zaklesnutí, čímž se předchozí zobjemnění ruší, načež za stálého zajišťování takto vytvořené příze proti smršťování se příze ochlazuje na teplotu nižší, než je mezní teplota, při níž má příze ještě tendenci k pozdějšímu sražení.
  3. 3. Zařízení k provádění způsobu podle bodu 2, ob&ahující dloužící ústrojí, podávači ústrojí upravené pro podávání jednotlivých pramenů příze k proplétacímu prvku různými rychlostmi předstihu vzhledem k rychlosti, kterou propletené prameny opouštějí proplétací prvek, a vyhřívací ústrojí, vyznačující se tím, že vyhřívací ústrojí je opatřeno třecími svěrnými prvky pro udržování předem určené délky vyhřívané příze, tvořenými například vyhřívacím válečkem (16) a oddělovacím válečkem (17), za nímž je uspořádáno chladicí ústrojí (19) pro ochlazení vyhřáté příze, které je opatřeno třecími svěrnými prvky pro udržování předem určené délky ochlazované příze, tvořenými například přítlačnými válečky (18) za chladicím ústrojím (19) a oddělovacím válečkem (17) mezi vyhřívacím a chladicím ústrojím (19).
CS82768A 1981-02-04 1982-02-03 Twistless yarn from synthetic fibres,method of its production and equipment to perform this method CS236669B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB8103461 1981-02-04

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS236669B2 true CS236669B2 (en) 1985-05-15

Family

ID=10519454

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS82768A CS236669B2 (en) 1981-02-04 1982-02-03 Twistless yarn from synthetic fibres,method of its production and equipment to perform this method

Country Status (29)

Country Link
US (1) US4497099A (cs)
EP (1) EP0057583B2 (cs)
JP (1) JPS57191333A (cs)
KR (1) KR850001669B1 (cs)
AR (1) AR226957A1 (cs)
AT (1) ATE9235T1 (cs)
AU (1) AU531294B2 (cs)
BR (1) BR8200578A (cs)
CA (1) CA1171262A (cs)
CS (1) CS236669B2 (cs)
DD (1) DD201921A5 (cs)
DE (2) DE57583T1 (cs)
DK (1) DK36682A (cs)
ES (2) ES509276A0 (cs)
FI (1) FI820238L (cs)
GB (1) GB2092189B (cs)
HU (1) HU186032B (cs)
IE (1) IE52285B1 (cs)
IL (1) IL64882A (cs)
IN (1) IN159230B (cs)
LT (1) LT2497B (cs)
NO (1) NO152801C (cs)
NZ (1) NZ199542A (cs)
PL (1) PL132018B1 (cs)
PT (1) PT74349B (cs)
SU (1) SU1447291A3 (cs)
TR (1) TR22151A (cs)
ZA (1) ZA82486B (cs)
ZW (1) ZW1482A1 (cs)

Families Citing this family (41)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS59173335A (ja) * 1983-03-02 1984-10-01 エンタ−プライズ・マシ−ン・アンド・デイベロツプメント・コ−ポレ−シヨン 糸の製造方法
US4567720A (en) * 1983-03-02 1986-02-04 Enterprise Machine & Development, Inc. Air jet texturing system
GB8310072D0 (en) * 1983-04-14 1983-05-18 Coats Ltd J & P Synthetic yarn
US4608814A (en) * 1983-12-15 1986-09-02 Barmag Barmer Maschinenfabrik Ag Method and apparatus for producing an air texturized yarn
JPS60187298U (ja) * 1984-05-21 1985-12-11 株式会社 上杉工業 シヤツタ捲上げ駆動機構の停止装置
US4598538A (en) * 1984-09-14 1986-07-08 Moore Jr George F Method and apparatus for producing an air texturized yarn
US4615167A (en) * 1985-01-04 1986-10-07 Greenberg Neville G Highly entangled thread development
GB2166168B (en) * 1984-10-25 1988-08-24 American & Efird Mills Inc Highly entangled thread development
EP0269184B1 (en) * 1986-11-26 1994-02-02 FADIS S.p.A. Machine for the air jet coupling of different yarns
JPS63175135A (ja) * 1987-01-08 1988-07-19 曙ブレーキ工業株式会社 非アスベスト系摩擦材用基材の製造方法
US5146738A (en) * 1987-05-15 1992-09-15 Amann Und Sohne Gmbh & Co. Thread having looped effect yarn intermingled with multi-filament core yarn
DE3720237A1 (de) * 1987-06-15 1989-01-05 Amann & Soehne Verfahren zum herstellen von luftblastexturiertem naehgarn
US4848413A (en) * 1987-11-16 1989-07-18 Milliken Research Corporation Novel method to produce three-ply yarn and fabric made therefrom
US4815500A (en) * 1987-11-16 1989-03-28 Milliken Research Corporation Method to produce three-ply yarn and fabric made therefrom
US4897989A (en) * 1987-11-16 1990-02-06 Milliken Research Corporation Method to produce three-ply yarn and fabric made therefrom
US4852226A (en) * 1988-02-29 1989-08-01 Milliken Research Corporation Composite yarn texturing system
DE3844615A1 (de) * 1988-09-17 1990-03-22 Amann & Soehne Garn, insbesondere naehgarn
DE3831700A1 (de) * 1988-09-17 1990-03-22 Amann & Soehne Verfahren zur herstellung eines garnes, insbesondere eines naehgarnes, sowie ein garn
DE3834139A1 (de) * 1988-10-07 1990-04-19 Hoechst Ag Zweikomponenten-schlingennaehgarn und verfahren zu seiner herstellung
US5172459A (en) * 1990-03-29 1992-12-22 Milliken Research Corporation Multi-ply air textured yarn
DE4121638C2 (de) * 1990-08-17 1993-11-04 Amann & Soehne Garn, insbesondere naehgarn, sowie verfahren zur herstellung eines derartigen garnes
GB9223102D0 (en) * 1992-11-04 1992-12-16 Coats Ltd J & P Making textile strands
DE4424547C2 (de) * 1993-07-15 2001-05-17 Staehle Gmbh H Verfahren zur Herstellung eines Nähfadens und Nähfaden
GB9323441D0 (en) * 1993-11-13 1994-01-05 Coats Ltd J & P Method for making thread
GB9323439D0 (en) * 1993-11-13 1994-01-05 Coats Ltd J & P Method for making thread
US6397444B1 (en) * 1994-05-24 2002-06-04 University Of Manchester Institute Of Science & Technology Apparatus and method for texturing yarn
DE4447359C5 (de) * 1994-12-21 2009-01-02 ALTERFIL Nähfaden GmbH Bauschiges Nähgarn
US5802649A (en) * 1996-02-12 1998-09-08 Fypro Method and apparatus for dyeing a traveling textile strand
DE19627010C1 (de) * 1996-07-04 1997-12-11 Madeira Garnfabrik Rudolf Schm Verfahren zum Herstellen eines schrumpfarmen Garns
US5881411A (en) * 1996-12-23 1999-03-16 Fypro Thread Company, Inc. Twisted, dyed and bonded filaments
US5996328A (en) * 1997-10-22 1999-12-07 Basf Coporation Methods and systems for forming multi-filament yarns having improved position-to-position consistency
GB9814476D0 (en) * 1998-07-04 1998-09-02 Fibreguide Ltd Yarn treatment jet
GB0008304D0 (en) 2000-04-06 2000-05-24 Univ Manchester Precision delivery system
EP1277861A1 (en) * 2001-07-21 2003-01-22 Nan Ya Plastics Corp. Elastic air textured yarn and its manufacturing method
EP2222480B1 (en) * 2007-10-24 2011-07-27 Pirelli Tyre S.P.A. Tire having a structural element reinforced with a hybrid yarn
US9682512B2 (en) 2009-02-06 2017-06-20 Nike, Inc. Methods of joining textiles and other elements incorporating a thermoplastic polymer material
US8906275B2 (en) 2012-05-29 2014-12-09 Nike, Inc. Textured elements incorporating non-woven textile materials and methods for manufacturing the textured elements
US20100199406A1 (en) 2009-02-06 2010-08-12 Nike, Inc. Thermoplastic Non-Woven Textile Elements
US20130255103A1 (en) 2012-04-03 2013-10-03 Nike, Inc. Apparel And Other Products Incorporating A Thermoplastic Polymer Material
CN110016744A (zh) * 2017-11-02 2019-07-16 华巧波 一种保暖面料用纱的生产方法
WO2019143132A2 (ko) * 2018-01-16 2019-07-25 주식회사 와이지켐 킨키 텍스처 및 나선형 회전 꼬임으로 경사 길이 특성이 구현된 필라멘트들의 연속 스트랜드 및 이의 제조방법

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3199281A (en) * 1961-09-27 1965-08-10 Du Pont Composite polyester yarn of differentially shrinkable continuous filaments
GB1117502A (en) * 1964-10-07 1968-06-19 Courtaulds Ltd Improvements relating to bulky textile yarns
US3438193A (en) * 1965-09-14 1969-04-15 Mitsubishi Rayon Co Composite yarn and its manufacturing method
US3780515A (en) * 1969-03-10 1973-12-25 Ici Ltd Textured core yarns
GB1426876A (en) * 1972-06-05 1976-03-03 Ici Ltd Processes for the manufactrue of slub effect yarns
US3881231A (en) * 1974-06-21 1975-05-06 Enterprise Machine & Dev Cylindrical baffle for yarn texturing air jet
US3971202A (en) * 1974-08-08 1976-07-27 E. I. Du Pont De Nemours And Company Cobulked continuous filament yarns
CS175764B1 (cs) * 1974-09-06 1977-05-31
US4069657A (en) * 1975-07-18 1978-01-24 E. I. Du Pont De Nemours And Company Yarn texturing process
FR2352902A1 (fr) * 1976-05-28 1977-12-23 Asa Sa Procede et dispositif pour la texturation d'un fil textile par ebouriffement a l'aide d'un fluide sous pression
US4319447A (en) * 1979-03-08 1982-03-16 E. I. Du Pont De Nemours And Company Method of forming a bulky yarn
GB2048329B (en) * 1979-04-30 1983-11-23 Teijin Ltd Bulkable filamentary yarn
US4343071A (en) * 1980-09-08 1982-08-10 Milliken Research Corporation Air treatment jet for yarn

Also Published As

Publication number Publication date
IL64882A0 (en) 1982-03-31
DE3260641D1 (en) 1984-10-11
IE820094L (en) 1982-08-04
EP0057583A1 (en) 1982-08-11
GB2092189B (en) 1985-11-13
ES518299A0 (es) 1984-03-16
LT2497B (lt) 1994-02-15
IE52285B1 (en) 1987-09-02
EP0057583B2 (en) 1993-01-13
DD201921A5 (de) 1983-08-17
NO820080L (no) 1982-08-05
ES8305066A1 (es) 1983-03-16
AU7992082A (en) 1982-09-02
AR226957A1 (es) 1982-08-31
KR850001669B1 (ko) 1985-11-13
DK36682A (da) 1982-08-05
NO152801C (no) 1985-11-20
IN159230B (cs) 1987-04-18
SU1447291A3 (ru) 1988-12-23
NZ199542A (en) 1985-02-28
HU186032B (en) 1985-05-28
GB2092189A (en) 1982-08-11
ZA82486B (en) 1982-12-29
PL132018B1 (en) 1985-01-31
PT74349B (en) 1984-07-30
EP0057583B1 (en) 1984-09-05
ES8403539A1 (es) 1984-03-16
DE57583T1 (de) 1983-03-17
FI820238L (fi) 1982-08-05
NO152801B (no) 1985-08-12
PT74349A (en) 1982-02-01
KR830009284A (ko) 1983-12-19
BR8200578A (pt) 1982-12-07
ES509276A0 (es) 1983-03-16
US4497099A (en) 1985-02-05
AU531294B2 (en) 1983-08-18
ZW1482A1 (en) 1982-04-14
CA1171262A (en) 1984-07-24
IL64882A (en) 1986-03-31
JPS6357528B2 (cs) 1988-11-11
PL234921A1 (cs) 1982-08-16
TR22151A (tr) 1986-06-23
JPS57191333A (en) 1982-11-25
ATE9235T1 (de) 1984-09-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS236669B2 (en) Twistless yarn from synthetic fibres,method of its production and equipment to perform this method
KR890000995B1 (ko) 합성실 및 실과 유사한 구조체의 제조방법
EP1103641A1 (de) Verfahren zum Falschdralltexturieren eines synthetischen Fadens zu einem Kräuselgarn
US4489542A (en) Spun like fiber yarn produced by interlacing
DE3717921C2 (cs)
US4152885A (en) Interlocked yarn and method of making same
SK280721B6 (sk) Spôsob výroby súdržného bezzákrutového alebo nízko
DE19956008A1 (de) Verfahren zum Falschdralltexturieren eines synthetischen Fadens zu einem Kräuselgarn
JPS6223088B2 (cs)
DE1785442A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Garnbehandlung
JPS5928651B2 (ja) ユウチヤクコウゴヨリ イトオヨビ ソノセイゾウホウホウ
FI61327C (fi) Foerfarande foer framstaellning av volyminoest garn av kontinuerliga filament
JPS58169530A (ja) スラブヤ−ンの製造方法
JP2891482B2 (ja) ループヤーンの製造方法
JPH0299630A (ja) 絹紡糸調嵩高加工糸の製造方法
DE19643685A1 (de) Mischgarne und Hybridgarne nach dem Scharverwirbelungsverfahren
JPS63264934A (ja) スラブヤ−ン
JPS61132649A (ja) フアンシ−ヤ−ン
JPS5831136A (ja) スパン複合糸とその製造方法
JPS5930818B2 (ja) 紡績糸条物およびその製造装置
JPS6218652B2 (cs)
JPS62125035A (ja) スパンライクスラブヤ−ンの製造方法
JPS63309642A (ja) カスリ調複合加工糸およびその製造方法
JPS61102436A (ja) 潜在嵩高性ポリエステルマルチフイラメント糸及びその製造法
JPS63182438A (ja) 特殊糸の製造方法