HU186032B - Synthetic twistless yarns and method and apparatus for producing same - Google Patents

Synthetic twistless yarns and method and apparatus for producing same Download PDF

Info

Publication number
HU186032B
HU186032B HU82331A HU33182A HU186032B HU 186032 B HU186032 B HU 186032B HU 82331 A HU82331 A HU 82331A HU 33182 A HU33182 A HU 33182A HU 186032 B HU186032 B HU 186032B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
yarn
bundles
yarns
filaments
fiber
Prior art date
Application number
HU82331A
Other languages
German (de)
English (en)
Inventor
Alexander Scott
Original Assignee
Coats Ltd J & P
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=10519454&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU186032(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Coats Ltd J & P filed Critical Coats Ltd J & P
Publication of HU186032B publication Critical patent/HU186032B/hu

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D02YARNS; MECHANICAL FINISHING OF YARNS OR ROPES; WARPING OR BEAMING
    • D02GCRIMPING OR CURLING FIBRES, FILAMENTS, THREADS, OR YARNS; YARNS OR THREADS
    • D02G1/00Producing crimped or curled fibres, filaments, yarns, or threads, giving them latent characteristics
    • D02G1/16Producing crimped or curled fibres, filaments, yarns, or threads, giving them latent characteristics using jets or streams of turbulent gases, e.g. air, steam
    • DTEXTILES; PAPER
    • D02YARNS; MECHANICAL FINISHING OF YARNS OR ROPES; WARPING OR BEAMING
    • D02GCRIMPING OR CURLING FIBRES, FILAMENTS, THREADS, OR YARNS; YARNS OR THREADS
    • D02G3/00Yarns or threads, e.g. fancy yarns; Processes or apparatus for the production thereof, not otherwise provided for
    • D02G3/44Yarns or threads characterised by the purpose for which they are designed
    • D02G3/46Sewing-cottons or the like
    • DTEXTILES; PAPER
    • D02YARNS; MECHANICAL FINISHING OF YARNS OR ROPES; WARPING OR BEAMING
    • D02GCRIMPING OR CURLING FIBRES, FILAMENTS, THREADS, OR YARNS; YARNS OR THREADS
    • D02G1/00Producing crimped or curled fibres, filaments, yarns, or threads, giving them latent characteristics
    • D02G1/18Producing crimped or curled fibres, filaments, yarns, or threads, giving them latent characteristics by combining fibres, filaments, or yarns, having different shrinkage characteristics
    • DTEXTILES; PAPER
    • D02YARNS; MECHANICAL FINISHING OF YARNS OR ROPES; WARPING OR BEAMING
    • D02GCRIMPING OR CURLING FIBRES, FILAMENTS, THREADS, OR YARNS; YARNS OR THREADS
    • D02G1/00Producing crimped or curled fibres, filaments, yarns, or threads, giving them latent characteristics
    • D02G1/20Combinations of two or more of the above-mentioned operations or devices; After-treatments for fixing crimp or curl

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)

Description

A találmány tárgya szintetikus fonal, különösen sodratlan, többszálas szintetikus fonal, valamint eljárás és berendezés annak előállítására. Leírásunkban a fonal” szót tág textilipari értelemben használjuk, beleértve főként a kettős fonalakat, amelyeket varróvérnának használnak, továbbá fonalszerkezetű egyéb anyagokat,mint zsinegeket, zsinórokat, köteleket is.
Fonalak előállítására ismert módszer, hogy néhány olyan orsóról sodorják össze a kívánt lineáris sűrűségű fonalat, amelynek mindegyikén több elemi szál van. A sodrás célja, hogy a fonalat képező elemi szálak meghatározott átmérőjű és viszonylag.sima.felületű fonallá álljanak össze. A sodráshoz több műveletet kell összeegyeztetni, ennek megfelelően nő a hibalehetőségek száma is, emiatt sodrott szálak előállítása viszonylag időigényes, és szoros minőségellenőrzést kívánó folyamat.
Ismeretes továbbá a légfúvásos fonalzárás, például a 3 828 404 és 3 751 755 sz. Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírásokból.
Az előzőekben hivatkozott eljárással terjedelmesített vagy textúráit fonalak állíthatók elő, vagyis olyan fonal, melyben több szál zsugorított és a többitől elkülönül, így végül a fonal tapintása lágy és meleg. Az ilyen típusú fonalakat rendszerint a természetes gyapjú helyettesítésére használják, kötöttáruk és hurkolt kelmék készítésénél.
A találmány szerinti megoldás fentiekkel szemben sodrat nélküli és nem terjedelmesített fonal, elsősorban varrócérna előállítására irányul, mely a kötött-, -hurkolt kelmék összevarrására szolgál. Erre a célra a terjedelmesített fonalak teljesen alkalmatlanak.
A találmányunk szerinti eljárás tárgya tehát eljárás sodratlan fonal előállítására legalább különálló hőrelágyuló alapanyagból készített szálkötegből, melynek során legalább egyik szálköteget úgy nyújtjuk, hogy magasabb hőmérsékleten nyúlási aránya az alapanyagára egyébként jellemző értéknél nagyobb mértékű legyen, a szálakat turbulens közegáram hatásának tesszük ki, miközben különböző sebességű anyag-adagolással úgy továbbítjuk őket előre, hogy rajtuk közben hurkok képződnek, melyek összeakadnak és öszszefonódott fonalat képeznek.
A találmány szerinti eljárást az jellemzi, hogy az így képződött fonalból adott mennyiségeket egymást követően meghatározott hosszúságon tartunk, eközben a fonalat hőkezeljük, addig, amíg a szálkötegek zsugorodnak és az előre meghatározott hosszúság mentén a hurkok szorosan meghúzódva szem-szerű kiemelkedéseket alkotnak és a szálkötegek összelapulnak egymáson, a szem-szerű kiemelkedések összekaszkodnak a fonal többi részével és az előzőleg textúráit fonal texturálatlanná válik, ekkor a fonalat lehűtjük, a további zsugorodás megakadályozására a zsugorodási hőmérséklet alá.
A nyújtás mértéke előnyösen legalább 15%-kal nagyobb, mint az arra a szál-alapanyagfa általában alkalmazott nyújtás.
A hőkezelést és hűtést előnyösen folyamatos műveletként végezzük.
Minden szálköteg több elemi szálból állhat és kezdeti fokon csavarodott lehet.
Az eljárás akkor is alkalmazható, ha csak két szálköteget használunk, de három vagy több szálköteg előnyösebb és közülük legalább egy szálköteget úgy kezelünk, hogy zsugorodása nagyobb mérvű legyen, mint amennyi a szálköteg anyagára megszokott.
A szálköteg anyaga lehet pl. poliamid vagy poliészter és a nyújtás esetében lehet kisebb mértékű nyújtást alkalmazni, mint az arra az alapanyagra megszokott.
Azt találtuk, hogy mikor a szokásos nyújtási arány az adott szálalapanyagra 1:1,7, már 1:2,2-es arány is megfelelő megnyúlást eredményez. Az ilyen arányú nyújtás célja a zsugorodás növelése a 180 °C’-ot meghaladó hőmérsékleteken. Poliészter fonal esetében a szálköteg kívánatos zsugorodása 12—18% közé esik.
Az eljárás kiviteléhez szükséges berendezéshez nyújtóeszközök szükségesek a kiirtdulási állapotú szálalapanyag adott mértékű megnyújtásához, összeengedő eszközök a fonal elemeinek összekapcsolására és összefonódott fonal előállítására, etetők, amelyek alkalmasak arra, hogy a fonalat különböző arányú túladagolással adagolják az összeengedő eszközökbe ahhoz képest, amilyen sebességgel a fonal kilép innen, hevítő eszközök az összefonódott fonal hevítéséhez, eszközök az összefonódott szál egymást követő mennyiségeinek előre meghatározott hosszon tartásához, miközben a hevítőkkel hőt közlünk és miközben a szál lehűtését végezzük, továbbá eszközök a szál folyamat eltávolítására a hevítőkből.
Az összeengedő eszköz injektor típusú lehet, egy bevezetéssel a fonalnak és egy bevezetéssel a folyadéknak vagy gáznak; ezek a bevezetések úgy kell, hogy találkozzanak, hogy turbulens áram képződjék, amely nekiütközik a fonalnak és továbbviszi olymódon, hogy az elemi szálakat maguk felett visszevezetve hurkokat képez.
Az injektorban elhelyezhető olyan terelőlemez, amelybe ha a fonallal már érintkezett, a folyadék vagy gáz beleütközhet. Lehetnek az injektorban olyan eszközök is, amelyekkel a fonal és a gáz- vagy folyadék-bevezetőket két szélső helyzet között változtatni lehet; egyik szélső helyzetben az injektor szívókészülékként használható, azaz a fonal belépésénél az injektorban szívóhatás lép fel, a másikban az injektor csak arra képes, hogy előre mozgassa a fonalat szívás nélkül vagy igen kevés szívással. Az ilyen típusú injektorok jól ismertek.
Az etető eszközök olyan nyersanyag-tekercselők lehetnek, amelyek különböző kerületi sebességgel hajthatók.
Az eszköz, amellyel hőt lehet közölni az összefonódott fonalnak és amelyik az összefonódott fonal egymást követő adagjait előre meghatározott hosszúságban folyamatos műveletben tartja, legalább egy olyan hevített tekercselőből áll, amelyre a fonal feltekercselhető. A hevített tekercselő olyan rovátkolt tekercselő is lehet, amely elválasztó hengerrel összekapcsolva működik és a fonal egyik vájatból a másikba az elválasztó henger körül vezethető.
A találmány tárgyát képezi a találmány szerinti eljárással előállított fonal is; ez a fonal legalább két, egymással összefonódott, több elemi szálból álló szálkötegből tevődik össze, a szálkötegek legalább egyikén összeszűkült hurkokból képződött szem-szerű kiemelkedések vannak az elemi szálakon; emiatt az elemi szálak relatív elmozdulása akadályba ütközik és a keletkező fonalnak egységes szerkezete van, amelyben a szálkötegek, mint olyanok, egyenként nem különböztethetőek meg.
A találmány szerinti fonalból több összedolgozható pl. sodrással, orsózott fonallá, és a találmány szerinti orsózott fonalakból több összedolgozható kábelfonallá.
A találmány szerinti fonalak orsózása és/vagy ká-22
186.032 belié sodrása ismert módszerek szerint végezhető.
A találmány szerinti készülék gyakorlati megvalósítását jól szemlélteti az 1. ábrán feltüntetett fél-vázlatos rajz. A feltüntetett készülék három szálkötegből készít fonalat. Alkalmas a készülék több szál· köteg fonallá alakítására, is, a különbség csak a nyersanyag tekercselő és nyújtó hengerek számának megfelelő változtatásában van, A 2. ábrán, erősen nagyítva, az injektorból kilépő fonalból mutatunk be egy darabot, a 3. ábrán pedig, ugyancsak erősen nagyítva, a kész fonalból egy darabot. Az ábrázolás egyszerűsítése céljából mindegyik szálköteget úgy rajzoltuk, mintha egyetlen elemi szálból állna.
A rajzokon, elsősorban az 1. ábráról szólva, 1, 2 és 3 különböző szálkötegeket jelölnek, 4, 5 és 6 a megfelelő szálköteg-tekercselő csoportokat, amelyek úgy vannak elrendezve, hogy a szálkötegeket különböző adagolási sebességgel továbbítsák előre, az egyik szálköteg, pl. az 1 tekercselőit előnyösen olyan adagolási sebességre állítjuk be, amelyik kisebb a többi szálköteg adagolási sebességénél de csak kicsit nagyobb a feltekercselés sebességénél, míg a többi, a 2 és 3 adagoló tekercselőit egymástól különböző, de a feltekercselésénél lényegesen nagyobb sebességgel működtetjük. 7, 8 és 9 nyújtóhengerek. A 2 és 3 szálkötegek nyújtásához alkalmas nyújtási arány a szokásos nyújtási arányt 50%-kal meghaladó. A nyújtás ilyenmérvű fokozása jelentősen növeli a szugorodási készséget. A 10 jelzésű fonal-összeengedő eszköz olyan injektort ábrázol, amelynek all bevezetésén lépnek be a nyersanyag tekercselőről jövő 1, 2 és 3 jelű fonalak, míg a 12 bevezetés a szálköteg-alapanyag lágyulási hőmérsékleténél alacsonyabb hőmérsékletű folyadék vagy gáz bevezetésére szolgál. All bevezetés helyzete változtatható a 10 injektor-testben. Emiatt az injektor beállítható úgy, hogy szívóhatással működjék, azaz a 11 bevezetésben fellépő szívóhatás húzza át a szálvégeket az injektoron vagy beállítható úgy is, hogy előre tolja a szálkötegeket. Az összeengedő zónát 13 jelzi; itt találkozik a fonal és a folyadék- vagy gázáram; utóbbi hatására az elemi szálak egymásba kapcsolódnak és összefonódott fonalat képeznek, amelyet 14 jelöl. 15 olyan terelőt jelöl, amely az injektor felé vagy attól eltérő irányban mozgatható és az injektor működését előnyösen változtatja. 16 hevített tekercselő és 17 szétválasztó henger. 18 szálfogó görgőket jelez; ezeknek az a funkciója, hogy akkor, mikor a fonalat a 19 hűtőzónában olyan hőmérsékletre hűtjük, amelyen már további zsugorodás nem lép fel, a 17 szétválasztó henger és a 18 szálfogó görgők közé befogott szálmennyiség további zsugorodását megakadályozzák. 20 a feltekercselő készülék felé haladó kész fonal jelzése.
A 2. ábrán az injektorból kilépő szálkötegek vannak feltüntetve. Szakaszonként a szálkötegek visszatekeredve egymásra feküsznek és 21 hurkokat képeznek. A 3. ábrán a fonal végleges alakjában látható, miután a szálkötegek különböző mérvű zsugorodása már bekövetkezett. A 22 szem-szerű kiemelkedések azután képződnek, hogy a 21 hurkok a szálkötegek zsugorodása miatt szorosra húzódtak.
A találmány szerinti eljárásban az 1,2 és 3 szálkötegek úgy hagyják el a 7, 8 és 9 nyújtóhengereket, hogy a 2 és 3 szálkötegek nagymértékű zsugorodásra hajlamosak, majd még egymástól külön, eltérő mértékben túladagolva a 11 bevezetőbe lépnek és a 10 injektor által továbbítva a 13 összeengedő zónába jutnak, ahol a szálkötegek összefonódnak egymással és az elemi szálakon szoros közökben, az injektor által kialakított 21 hurkokkal a 12 bevezetőn belépő folyadék vagy gázáram hatására. Az így képződött 14 összefonódott fonal a 10 injektort valamennyi belépő szálköteg belépési sebességénél kisebb sebességen hagyja el és a terelőn át a lo hevítő tekercselő - és 17 szétválasztó hengerekhez jut. Ezeken a hengereken áthaladva minden egyes, a lo és 17 hengereken felcsévélt alakban lévő fonalmennyiséget előre meghatározott hosszúságon tartunk, amíg á 16 hengerrel hevítést végzünk. Az 1,2 és 3 összefonódott fonalak megpróbálnak zsugorodási jellemzőiknek megfelelően zsugorodni, de miután a 16 és 17 hengereken előre meghatározott hosszúságon vannak tartva, a bennük keletkező húzófeszültségek miatt, amelyek hatására az összefonódott elemi szálak összehúzódni szeretnének, egymásba kapcsolódnak. Emiatt szűkülnek össze a 21 hurkok és képezik a szálkötegeken a 22 szem-szerű kiemelkedéseket. A 16 hevítő tekercselőt végül elhagyó zsugorított fonal a 19 hűtőzónán át a 18 szálfogó görgőkhöz jut, A 18 szálfogó görgők visszatartják az adott mennyiségű, 17 és 18 hengerek között lévő fonalat a további zsugorodástól, mialatt 19 hűtőzónában olyan hőmérsékletre hűl, amely alatt további zsugorodás nem léphet fel. A 18 szálfogó görgőről távozó 20 fonal mostmár teljesen stabil állapotban van. A zsugorítás alatt a különböző szálkötegeken lévő 22 szem-szerű kielemkedések egymásba akadnak és összezáródnak. Az 1 szálköteg, amely a legkevésbé zsugorodott, középre igyekszik kerülni, míg a többi szálkötegek körülötte helyezkednek el.
A kész fonal nem hajlamos arra, hogy elemeire szétváljon, bár sodrása is lényegében egyenletes keresztmetszetű és rugalmassága is kielégítő mértékű, mert az egyes dudorok egymásba akadása ellenére a szálkötegek, bár egyedenként most már nem különböztethetők meg, egymáshoz képest még mindig el tudnak bizonyos mértékben mozdulni, A művelet maga kevés munkát és minőségellenőrzést igényel és folyamatosan kivitelezhető.
A találmány szerinti eljárás gyakorlati megvalósítását a következő példa szemlélteti:
Három különálló 167 cftex (150 denier), több elemi szálból összetett poliészter szálat 2,2:1 fokú nyújtásnak vetünk alá, 90 °C hőmérsékleten, annak érdekében, hogy 150 °C-on mérve 12-18%ros maradék zsugorodás keletkezzék. Az ábrán feltüntetett és fent leírt készüléket használva a szálkötegeket összefonódott szerkezetű fonallá egyesítjük. A 2 és 3 szálkötegeket az injektoros 6 bar nyomású, 180 °C-os levegő segítségével 7,5 ill. 18%-kal nagyobb sebességgel tápláljuk be, mint az 1 szálköteget, utóbbit viszont 156 m/perc sebességgel, ami 4%-kal nagyobb, mint amekkorával az összefonódott szálkötegek kilépnek az injektorból (150 m/perc kilépési sebesség).
Az injektorból kilépve az összefonódott szálkötegek egybefonódott szerkezetű fonaként a valamivel 180 °C hevített hengerrendszerre kerülnek, ahol a 2 és 3 szálkötegek különbözőképp zsugorodva összekapcsolódnak és közreveszik az 1 szálköteget. A fonalképződményt ezután hűtjük és az egybeépült fonal ezután már állandó és általános célokra varrócérnának felhasználható.
A kész cérna rugalmas, egységes keresztmetszetű és állandó; a szálkötegek nem hajlamosak a szétválásra.

Claims (9)

1. Eljárás sodratlan fonal előállítására legalább két különálló hőrelágyuló alapanyagból készített szál- 5 kötegből, melynek során legalább egyik sz'álköteget úgy nyújtjuk, hogy magasabb hőmérsékleten nyúlási aránya az alapanyagára egyébként jellemző értéknél nagyobb mértékű legyen, a szálakat turbulens közeg-áram hatásának tesszük ki, miközben különböző sebességű anyag-adagolással úgy továbbítjuk őket előre, 10 hogy rajtuk közben hurkok képződnek, melyek összeakadnak és összefonódott fonalat képeznek, azzal jellemezve, hogy az így képződött fonalból adott mennyiségeket egymást követően meghatározott hosszúságon tartunk, eközben a fonalat hőkezeljük, addig amíg a szálkötegek zsugorodnak és az előre · ° meghatározott hosszúság mentén a hurkok szorosan meghúzódva szem-szerű kiemelkedéseket alkotnak és a szálkétegek összelapulnak egymáson, a szem-szerű kiemelkedések összeakaszkodnak a fonal többi részével és az előzőleg textúráit fonal texturálatlanná válik, 20 ekkor a fonalat lehűtjük, a további zsugorodás megakadályozására a zsugorodási hőmérséklet alá.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy legalább 15%-kal nagyobb mértékű nyújtást végzünk, mint ami az adott szál-alapanyagra általában szokásos. 25
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy több elemi szálból álló szálkötegeket alkalmazunk.
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy legalább három szálkötegből álló fonalat képezünk és a szálköte- 30 gek közül legalább egyet úgy kezelünk, hogy nagyobb mérvű zsugorodást hozunk létre, mint az a szálköteg anyagára megszokott.
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy az adott alapanyagnál szokásos nyújtásnál kisebb mértékben nyújtott szálkötegeket használunk alapanyagokként.
6. Berendezés az 1-5. igénypontok szerinti eljárás foganatosítására, mely berendezés nyújtó- etető- és hevítő- eszközöket tartalmaz, azzal jellemezve hogy a kezelendő szálkötegek (1, 2, 3) adott arányban való túl-nyújtására nyújtóeszközökkel (7,8, 9), a fonal elemek összeengedésére összeengedő .eszközökkel (10), ezekbe a fonal különböző mértékű túladagolással való adagolására szolgáló állítható etetőkkel (4, 5, 6), hevítő eszközökkel (16, 17), az öszszefonódott fonal egymást követő mennyiségeinek előre meghatrázott hosszon tartására szolgáló eszközökkel- (16, 17 és 17, 18) és a szál lehűtésére szolgáló eszközökkel (17,18) rendelkezik.
7. A 6. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy összeengedő eszköze (10) injektor, mely egy bevezetéssel rendelkezik a fonal (11) és egy bevezetéssel rendelkezik a folyadék vagy gáz számára; a bevezetések úgy vannak elrendezve, hogy találkozásuknál a turbulens közegáram képződik, mely nekiütközik a fonalnak és azt továbbviszi, miközben az elemi szálak visszahajolva megkettőződnek és hurkokat képeznek.
8. A 7. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az injektorba (10) terelő (15) van beépítve.
9. Az 1-5. igénypontok szerinti eljárással előállított fonal, azzal jellemezve, hogy legalább két, egymással összefonódott, több elemi szálból öszszetevődő szálkötegből (1, 2,3) áll, a szálkötegek legalább egyikén összeszűkült hurkokból képződött szem-szerű kiemelkedések (22) vannak az elemi szálakon, melyek az elemi szálak elmozdulását egymáshoz képest akadályozzák és a fonalnak (20) egységes szerkezete van, amelyben az egyes szálkötegek külön-külön nem különböztethetők meg.
HU82331A 1981-02-04 1982-02-03 Synthetic twistless yarns and method and apparatus for producing same HU186032B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB8103461 1981-02-04

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU186032B true HU186032B (en) 1985-05-28

Family

ID=10519454

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU82331A HU186032B (en) 1981-02-04 1982-02-03 Synthetic twistless yarns and method and apparatus for producing same

Country Status (29)

Country Link
US (1) US4497099A (hu)
EP (1) EP0057583B2 (hu)
JP (1) JPS57191333A (hu)
KR (1) KR850001669B1 (hu)
AR (1) AR226957A1 (hu)
AT (1) ATE9235T1 (hu)
AU (1) AU531294B2 (hu)
BR (1) BR8200578A (hu)
CA (1) CA1171262A (hu)
CS (1) CS236669B2 (hu)
DD (1) DD201921A5 (hu)
DE (2) DE3260641D1 (hu)
DK (1) DK36682A (hu)
ES (2) ES509276A0 (hu)
FI (1) FI820238L (hu)
GB (1) GB2092189B (hu)
HU (1) HU186032B (hu)
IE (1) IE52285B1 (hu)
IL (1) IL64882A (hu)
IN (1) IN159230B (hu)
LT (1) LT2497B (hu)
NO (1) NO152801C (hu)
NZ (1) NZ199542A (hu)
PL (1) PL132018B1 (hu)
PT (1) PT74349B (hu)
SU (1) SU1447291A3 (hu)
TR (1) TR22151A (hu)
ZA (1) ZA82486B (hu)
ZW (1) ZW1482A1 (hu)

Families Citing this family (41)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS59173335A (ja) * 1983-03-02 1984-10-01 エンタ−プライズ・マシ−ン・アンド・デイベロツプメント・コ−ポレ−シヨン 糸の製造方法
US4567720A (en) * 1983-03-02 1986-02-04 Enterprise Machine & Development, Inc. Air jet texturing system
GB8310072D0 (en) * 1983-04-14 1983-05-18 Coats Ltd J & P Synthetic yarn
US4608814A (en) * 1983-12-15 1986-09-02 Barmag Barmer Maschinenfabrik Ag Method and apparatus for producing an air texturized yarn
JPS60187298U (ja) * 1984-05-21 1985-12-11 株式会社 上杉工業 シヤツタ捲上げ駆動機構の停止装置
US4598538A (en) * 1984-09-14 1986-07-08 Moore Jr George F Method and apparatus for producing an air texturized yarn
US4615167A (en) * 1985-01-04 1986-10-07 Greenberg Neville G Highly entangled thread development
GB2166168B (en) * 1984-10-25 1988-08-24 American & Efird Mills Inc Highly entangled thread development
ES2048732T3 (es) * 1986-11-26 1994-04-01 Fadis Spa Maquina para el acoplamiento por chorro de aire de diferentes hilazas.
JPS63175135A (ja) * 1987-01-08 1988-07-19 曙ブレーキ工業株式会社 非アスベスト系摩擦材用基材の製造方法
DE3720237A1 (de) * 1987-06-15 1989-01-05 Amann & Soehne Verfahren zum herstellen von luftblastexturiertem naehgarn
US5146738A (en) * 1987-05-15 1992-09-15 Amann Und Sohne Gmbh & Co. Thread having looped effect yarn intermingled with multi-filament core yarn
US4815500A (en) * 1987-11-16 1989-03-28 Milliken Research Corporation Method to produce three-ply yarn and fabric made therefrom
US4848413A (en) * 1987-11-16 1989-07-18 Milliken Research Corporation Novel method to produce three-ply yarn and fabric made therefrom
US4897989A (en) * 1987-11-16 1990-02-06 Milliken Research Corporation Method to produce three-ply yarn and fabric made therefrom
US4852226A (en) * 1988-02-29 1989-08-01 Milliken Research Corporation Composite yarn texturing system
DE3831700A1 (de) * 1988-09-17 1990-03-22 Amann & Soehne Verfahren zur herstellung eines garnes, insbesondere eines naehgarnes, sowie ein garn
DE3844615A1 (de) * 1988-09-17 1990-03-22 Amann & Soehne Garn, insbesondere naehgarn
DE3834139A1 (de) * 1988-10-07 1990-04-19 Hoechst Ag Zweikomponenten-schlingennaehgarn und verfahren zu seiner herstellung
US5172459A (en) * 1990-03-29 1992-12-22 Milliken Research Corporation Multi-ply air textured yarn
DE4121638C2 (de) * 1990-08-17 1993-11-04 Amann & Soehne Garn, insbesondere naehgarn, sowie verfahren zur herstellung eines derartigen garnes
GB9223102D0 (en) * 1992-11-04 1992-12-16 Coats Ltd J & P Making textile strands
DE4424547C2 (de) * 1993-07-15 2001-05-17 Staehle Gmbh H Verfahren zur Herstellung eines Nähfadens und Nähfaden
GB9323439D0 (en) * 1993-11-13 1994-01-05 Coats Ltd J & P Method for making thread
GB9323441D0 (en) * 1993-11-13 1994-01-05 Coats Ltd J & P Method for making thread
US6397444B1 (en) * 1994-05-24 2002-06-04 University Of Manchester Institute Of Science & Technology Apparatus and method for texturing yarn
DE4447359C5 (de) * 1994-12-21 2009-01-02 ALTERFIL Nähfaden GmbH Bauschiges Nähgarn
US5802649A (en) * 1996-02-12 1998-09-08 Fypro Method and apparatus for dyeing a traveling textile strand
DE19627010C1 (de) * 1996-07-04 1997-12-11 Madeira Garnfabrik Rudolf Schm Verfahren zum Herstellen eines schrumpfarmen Garns
US5881411A (en) * 1996-12-23 1999-03-16 Fypro Thread Company, Inc. Twisted, dyed and bonded filaments
US5996328A (en) * 1997-10-22 1999-12-07 Basf Coporation Methods and systems for forming multi-filament yarns having improved position-to-position consistency
GB9814476D0 (en) * 1998-07-04 1998-09-02 Fibreguide Ltd Yarn treatment jet
GB0008304D0 (en) 2000-04-06 2000-05-24 Univ Manchester Precision delivery system
EP1277861A1 (en) * 2001-07-21 2003-01-22 Nan Ya Plastics Corp. Elastic air textured yarn and its manufacturing method
EP2222480B1 (en) * 2007-10-24 2011-07-27 Pirelli Tyre S.P.A. Tire having a structural element reinforced with a hybrid yarn
US8906275B2 (en) 2012-05-29 2014-12-09 Nike, Inc. Textured elements incorporating non-woven textile materials and methods for manufacturing the textured elements
US20100199406A1 (en) 2009-02-06 2010-08-12 Nike, Inc. Thermoplastic Non-Woven Textile Elements
US9682512B2 (en) 2009-02-06 2017-06-20 Nike, Inc. Methods of joining textiles and other elements incorporating a thermoplastic polymer material
US20130255103A1 (en) 2012-04-03 2013-10-03 Nike, Inc. Apparel And Other Products Incorporating A Thermoplastic Polymer Material
CN110016744A (zh) * 2017-11-02 2019-07-16 华巧波 一种保暖面料用纱的生产方法
KR102078793B1 (ko) * 2018-01-16 2020-02-19 주식회사 와이지켐 킨키 텍스처 및 나선형 회전 꼬임으로 경사 길이 특성이 구현된 필라멘트들의 연속 스트랜드 및 이의 제조방법

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3199281A (en) * 1961-09-27 1965-08-10 Du Pont Composite polyester yarn of differentially shrinkable continuous filaments
GB1117502A (en) * 1964-10-07 1968-06-19 Courtaulds Ltd Improvements relating to bulky textile yarns
US3438193A (en) * 1965-09-14 1969-04-15 Mitsubishi Rayon Co Composite yarn and its manufacturing method
US3780515A (en) * 1969-03-10 1973-12-25 Ici Ltd Textured core yarns
GB1426876A (en) * 1972-06-05 1976-03-03 Ici Ltd Processes for the manufactrue of slub effect yarns
US3881231A (en) * 1974-06-21 1975-05-06 Enterprise Machine & Dev Cylindrical baffle for yarn texturing air jet
US3971202A (en) * 1974-08-08 1976-07-27 E. I. Du Pont De Nemours And Company Cobulked continuous filament yarns
CS175764B1 (hu) * 1974-09-06 1977-05-31
US4069657A (en) * 1975-07-18 1978-01-24 E. I. Du Pont De Nemours And Company Yarn texturing process
FR2352902A1 (fr) * 1976-05-28 1977-12-23 Asa Sa Procede et dispositif pour la texturation d'un fil textile par ebouriffement a l'aide d'un fluide sous pression
US4319447A (en) * 1979-03-08 1982-03-16 E. I. Du Pont De Nemours And Company Method of forming a bulky yarn
GB2048329B (en) * 1979-04-30 1983-11-23 Teijin Ltd Bulkable filamentary yarn
US4343071A (en) * 1980-09-08 1982-08-10 Milliken Research Corporation Air treatment jet for yarn

Also Published As

Publication number Publication date
ES8305066A1 (es) 1983-03-16
AU531294B2 (en) 1983-08-18
PT74349A (en) 1982-02-01
IE820094L (en) 1982-08-04
NO152801C (no) 1985-11-20
DE57583T1 (de) 1983-03-17
PL132018B1 (en) 1985-01-31
LT2497B (lt) 1994-02-15
DD201921A5 (de) 1983-08-17
GB2092189B (en) 1985-11-13
ATE9235T1 (de) 1984-09-15
IL64882A (en) 1986-03-31
IN159230B (hu) 1987-04-18
ES518299A0 (es) 1984-03-16
AU7992082A (en) 1982-09-02
JPS6357528B2 (hu) 1988-11-11
CA1171262A (en) 1984-07-24
GB2092189A (en) 1982-08-11
EP0057583B2 (en) 1993-01-13
IE52285B1 (en) 1987-09-02
TR22151A (tr) 1986-06-23
IL64882A0 (en) 1982-03-31
KR830009284A (ko) 1983-12-19
SU1447291A3 (ru) 1988-12-23
KR850001669B1 (ko) 1985-11-13
DE3260641D1 (en) 1984-10-11
US4497099A (en) 1985-02-05
EP0057583A1 (en) 1982-08-11
CS236669B2 (en) 1985-05-15
EP0057583B1 (en) 1984-09-05
PT74349B (en) 1984-07-30
NO820080L (no) 1982-08-05
AR226957A1 (es) 1982-08-31
BR8200578A (pt) 1982-12-07
FI820238L (fi) 1982-08-05
ES509276A0 (es) 1983-03-16
ES8403539A1 (es) 1984-03-16
ZW1482A1 (en) 1982-04-14
NZ199542A (en) 1985-02-28
ZA82486B (en) 1982-12-29
PL234921A1 (hu) 1982-08-16
DK36682A (da) 1982-08-05
JPS57191333A (en) 1982-11-25
NO152801B (no) 1985-08-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU186032B (en) Synthetic twistless yarns and method and apparatus for producing same
DE2539668C3 (de) Verbundgarn und Verfahren zu dessen Herstellung
DE1410636A1 (de) Verfahren zur Herstellung eines Garns mit Wechseldrehung
US3827113A (en) Process for simultaneously texturizing a plurality of yarns
EP2630279B1 (de) Verfahren zur herstellung eines multifilen verbundfadens und schmelzspinnvorrichtung
DE1061953B (de) Voluminoeses Schlingengarn sowie Verfahren und Vorrichtung zu seiner Herstellung
DE1785630A1 (de) Umwickeltes garn
DE2307816A1 (de) Texturiertes, luftstrahlverflochtenes garn sowie verfahren und vorrichtung zu seiner herstellung
US3104516A (en) Process for preparing a variable denier composite multifilament yarn
DE1435374A1 (de) Verfahren und Vorrichtung,um kontinuierlichem thermoplastischem Garn Bausch zu erteilen
DE69101859T2 (de) Verwirbelung von Endlosbauschgarnen und Binderfasern niedrigen Schmelzpunktes.
CN109072496A (zh) 制造多股可分离长丝纱线和多股可分离变形纱线的方法
US3479810A (en) Process for the preparation of yarns for pile fabrics
US4489542A (en) Spun like fiber yarn produced by interlacing
DE69506351T2 (de) Verfahren zur Herstellung von einen während der Verwirbelungsstufe verstreckten Multifilamentgarn von vororientierten thermoplastischen Garnen
EP0161572B1 (de) Verfahren zum Herstellen eines Mischgarns
DE2110394A1 (de) Bauschgarn und Verfahren zur Herstellung desselben
US4004406A (en) Spun type yarn and process for manufacturing the same
DE2409053A1 (de) Gebauschte polyestertextilgarne
US4152885A (en) Interlocked yarn and method of making same
US3120733A (en) Process of uniting a plurality of yarns into a network structure and the resulting unitary yarn structures
SK56495A3 (en) Method of production of coherent torsioness or low-torsion textile sliver
DE2501393A1 (de) Verfahren zur herstellung von voluminoesen, kontinuierlichen faserfaeden und voluminoese, kontinuierliche faserfaeden
US3688358A (en) Process for producing bulky yarn from multifilament yarn
DE1410396A1 (de) Verfahren zum Heissstrecken von Faeden aus Acrylnitrilpolymeren

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628