CS220315B2 - Method of producing bacterial cells - Google Patents

Method of producing bacterial cells Download PDF

Info

Publication number
CS220315B2
CS220315B2 CS774938A CS493877A CS220315B2 CS 220315 B2 CS220315 B2 CS 220315B2 CS 774938 A CS774938 A CS 774938A CS 493877 A CS493877 A CS 493877A CS 220315 B2 CS220315 B2 CS 220315B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
methanol
bacterial cells
protein
range
methylomonas
Prior art date
Application number
CS774938A
Other languages
English (en)
Inventor
Paul Prave
Dieter Sukatsch
Uwe Faust
Original Assignee
Hoechst Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst Ag filed Critical Hoechst Ag
Publication of CS220315B2 publication Critical patent/CS220315B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12NMICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
    • C12N1/00Microorganisms, e.g. protozoa; Compositions thereof; Processes of propagating, maintaining or preserving microorganisms or compositions thereof; Processes of preparing or isolating a composition containing a microorganism; Culture media therefor
    • C12N1/32Processes using, or culture media containing, lower alkanols, i.e. C1 to C6
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S435/00Chemistry: molecular biology and microbiology
    • Y10S435/804Single cell protein
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S435/00Chemistry: molecular biology and microbiology
    • Y10S435/8215Microorganisms
    • Y10S435/822Microorganisms using bacteria or actinomycetales

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Virology (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Tropical Medicine & Parasitology (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
  • Fodder In General (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
  • Bakery Products And Manufacturing Methods Therefor (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby bakteriálních buněk s vysokým podílem bílkovin a s obsahem tuků, uhlohydrátů a vitaminů. Větší množství této bakteriální hmoty je možno užít jako základ pro krmivá a potravinářské výrobky.
Jsou známy metody pro výrobu bakteriálnfch buněk z baktenátomh kmenů které rostou na methanolu jako na jediném zdroji uhlíku. Tyto způsoby vedou často k zfetorn produktů, které obsahují barviva, sliz nebo nežádoucí bakteriální zásobní látky, například kyselrnu ^tyhytooxymásetoou. VHvem těchto látek je silně ovlivněna použitelnost bakteriální hmoty jako krmivá nebo potravinářského výrobku. Ve většině případů zamezuje chuť, vůně nebo toxňké vtestnosti přídatných látek vynziU ^^^Tteiriúlní hmoty jako krmivá nebo v potravinářství.
V publikaci M. Dostálek, L. Hággstrom a N. Molin: Optimization of Biomass Production from Methanol, Proč. IV IFS: Ferment. Technol Today str. 497—501 (1972) se popisuje výroba bakteriální hmoty z methanolu pěstováním mikroorganismu Methylomonas methanolica. Optimální růstová teplota pro tento druh bakterií je 30 °C, optimální koncentrace methanolu je 0,4 až 0,7 objemových %. Ttoto zsobem je motoo dosáhnout maximální produktivity 2,5 g na 1 litr za hodinu.
V publikaci L. Hággstrom: Methanol Utilizing Bacteria for Single-Cell Production, (Disertace), Chemical Center, Technical Microtook University of Lund Švédsko je popsána pn prováděm obdobného postupu při kultivaci Methylomonas methanolica s použitím methanolu jako zdroje uhlíku produktivita 2,63 g na 1 litr za hodinu. Příčinou tohoto stoupnutí je použití dokonalejšího živného prostřed. Analýza produktu vzlňedem k obsahu bílkovin, esenciálních aminokyselin, nukleových kyselrn a tuků není uvedena.
Nyní bylo zjištěno, že je k uvedenému účelu možno použít nový kmen čeledi Methylomonas, který využívá jako zdroj uhlíku methanol, methan nebo dimethylamin. Tento kmen byl označen jako Methylomonas clara FH-B-5460 a byl uložen ve veřejné sbírce Američan Type Culture Collection pod označením ATCC 31226. ,
Předmětem vynálezu je tedy způsob výroby bakteriálních buněk v průmyslovém měřítku pěstováním bakterií čeledi Methylomonas za aerobních podmínek v živném prostředí, obsahujícím jako zdroj uhlíku methanol a mimoto zdroj dusíku a minerální soli, v^načupm se tím^ že se tokivace provápři použití kmene Methylomonas clara ATCC 31226, koncentrace metoanolu se udržuje v rozmezí 5150 ppm, vztaženo na celtovou hmotnost živného prostředí při teplotě 30 až 42 °C za provzdušňování 0,1 až 1,5 litru vzduchu na 1 litr živného prostře za minutu při pH v rozmezí 4,0 až 9,0, načež se bakteriální buněčná hmota oddělí, promyje se vodou a usuší, .
Způsob podle vynálezu se provádí v dobře provzdušněných fermentorech s živným prostředím, které obsahuje methanol jako jediný zdroj uhlíku a mimoto soli jako dusičnan draselný, síran amonný, fosforečnan amonný nebo amoniak jako zdroje dusíku. Mimoto obsahuje živné prostředí fosforečnany, například dihydrofosforečnan draselný nebo hydrofosforečnan sodný a soli horečnaté a draselné, dále stopové prvky, například ty, které se běžně vys^i^itují v pitné vodě a také soh železnaté, mMnaté a soh motytoenu.
Způsob podle vynálezu se provádí při teplotě 30 až 42 cc, s výhodou 35 až 39 °C.
Způsob podle vynálezu se provádí ve známých fermentorech, které je možno provzdušňovat, a to diskontinuálně nebo kontinuálně, popřípadě za použití moderních fermentorů, například šnekovitých reaktorů.
Kapané živné prostředí ve fermentačních nádobách se provzdušňuje 0,1 · až 1,5 litry vzduchu na 1 litr živného prostředí za minuto (1/1/min).
Požadovaná koncentrace methanolu se upravuje kontinuálně různým způsobem, například měřením spotřeby dusíku, podílu bakteriálních buněk v suspenzi nebo s výhodou m^ernm vyučovaného kysličníku uhličitého, tímto způsobem je možno přesně řídit přidávání methanolu při rychlé reakci na nedostatek uhlíku při zjištění klesajícího^ množství vylučovaného kysličníku uhličitého. Tento způsob úpravy má velikou výhodu' také při použití měření plynného- methanolu plamenovým ionizačním detektorem.
Fermentační suspenze, která se skládá ze živného prostředí ' a rostoucí bakteriální hmoty má pH v rozmezí 4,0 až 9,0, s výhodou v rozmezí ' 6,0 až 7,2. V případě, že dojde k poklesu pH živnulo prosedí pod uvedenou hodnotu, je nutno dodat odpovídající množství zásady, například hydroxidu sodného nebo draselného. Příliš vysoké pH se upravuje přidáním kyseliny, například ' kyselrny ctoorovoéítové neto sírové
Oddělení hmoty bakteriálních buněk se provádí běžným způsobem, napnMad odstoe^mm s n^ohtonásotoým proutím vodou. K tomuto účelu je možno užít _ přístroje, sloužící k dekantaci a dělení fermentačnílio· prostředí. Tímto způsobem se získá pastovitá bakteriální hmota, která obsahuje jestě 75 až 90 hmotnostrnch % vody.
Bušem je motoo provádět různým způsobem, například vákovrnňm, sušemm ve flrndizační vrstvě neto rozstntovámm. Tatoo usušený produkt olbsalhuje 1 až ' 4 hmotnostní % vody a 8090 hm^tnostních % surové bíltovin^ V to surové bíltovmě tooří 7578 hmotnostrnch °/o aminokyseUna. Podíl es^encíalmch aminoltysehn je přibližně 50 hmotnostmi · % ’ celtového obsahu amino!kyselm. Obsah kyselrn nu^eových tuků a uhlovodíků ve výsledném produktu je nízký. Obsah nukleových kyselm je 10 _ až 14 hmotnostních °/o, obsah tuků 5 až 10 ·hm-ot.nostních % a obsah uhlohydrátů 5 až 10 hmotnostmch °/o.
Zvláště výhodná je skutečnost, že bakteriální hmota, získaná způsobem podle vynálezu, neobsahuje žádné pigmenty, toxtóké látky, zásobní látky jako sliz nebo· kyselinu polyhydroxymáselnou, rušící látky s nepříjemným zápachem nebo sekundární metabolity.
Suchá bakteriální hmota, získaná způsobem podle vytálezu, je proto zvláště vhodná jako zdroj bítkovm · pro potravmářske výrobky a krmivá.
Nový kmen Methylomonas clara FH-B-5460 ATCC 31226 má následující vlastnosti:
I. Růstové vlastnosti
a] K růstu nedochází na agaru s glukózou nebo jiném živném prostředí s glukóizou, na agaru s masovým bujónem nebo· na jiném prostředí s masovým bujónem, na želatině, na agaru nebo jiném živném prostředí s obsahem peptonu, na lakmusovém mléku ani na živných prostředích s bramborem nebo aminokyselinami.
bj K růstu dochtó na syntetických živných prostředích s obsahem methanolu.
II. Morfologie
a] Jde o krátké tyčinky rozměru 0,5 až 1,5 jam, pohyblivé pomocí polárního bičíku, spory se netvoří, vytváří se cysty.
b] Kolonie jsou kruhové, průhledné, slabě lesklé.
c] Pigment se nevytváří.
III. Fyziologie
a) Růst při:
°C +, °C +, °C °C + ++, °C ++++, °C +++, °C +.
Optimální růstová teplota: 37 °C Optimální pH: 6,8 až 7,0.
Organismus je gram-negativní.
b) Růstové faktory nejsou nutné
c] stové podmínky
Tvorba kyseliny polyhydroxymáselné —
Tvorba indolu—
Tvorba acetonu—
Redukce · dusičnanu+ cytochromoxidáza + kataláza
Isocitrátdehydrogenáza+ malátdehydrogenáza+ oxidáza+
Tvorba sirovodíku— zkapalnění želatiny— hydrolýiza škrobu— tvorba kyseliny citrónové— koagulace mléka—
Růst na amonných solích+ močovině— acetátu— dimethylaminu+ trimethylaminu— mono.methylaminu— mravenčenu— formaldehydu— cukrech nebo polysacharidech— alkoholech s výjimkou methanolu — fixace dusíku+ fixace kysličníku uhhmtého+
Ostatní typy Methylomonas a další mikroorganismy · využívající methanol jsou popsány v publikaci Bergey‘s M^nual of Determinative Bacterology,. 8. vydání, Williams a Wilkens company, Baltimore 1974 a mimoto jsou použitelné kmeny popsány v dalších různých puMfkacmři. ^sledujmí I ukazuje dosavadní stav znalostí o těchto kmenech a současím tyto kmeny srovná s charakteristickými vlastnostmi nového kmene Methylomonas clara. Jak je z taMlky zřejmý liší se od sebe jednotil typu Pseudomonas tvorbou kyseliny polyhydroxymáselné a tím, že nerostou na methanu nebo dimethylamrnu jako nový · kmen. Známé typy Methylomonas se liší od nového kmenu ta optimum teptotou pro tyortou pigmentu, tvorbou kyseliny polyhydroxymáselné a svým kotovtiým Warem. Dal^m důležitým rozdílem mezi novým kmenem a známými kmeny je metabolismus hexulcizofos fátu. Tento metabolismus je u nového kmene energicky příznivější než serinová cesta využití methanolu.
V následující tabulce znamená na konci prvního sloupce výraz G + G (%} podti guaninu a cytosinu v celkovém obsa'hu py rimidinových zásad.
Ve sloupci 2 jsou uvedeny charakteristické vlastnosti nového kmene Methylomonas clara ATCC 31226.
Ve sloupcích 3 až 7 a 11 jsou uvedeny vlastnosti izznámýcb kmenů, popsané podle puMikace Bergey‘s Manual oř Determinative Bacteriolog^ 8. vydám, I974, The Williams a Wtikens Company (Baltimore).
Ve sloupcích 8 až 11 jsou uvedeny vlastnosti kmenů, které byly popsány v jednotlivých dalších ^M^acmh. Jde zejména o Pseudomonas methanohca, popsaný v US patentu č. 3 755 082, Pseudomonas · AM 1, popsaný v J. Bact 114 (lú 390 (W73) a pseudomonas methylolropa, pop.saný v D°S č. 2 161 164.
I +
+
CD oo
CD еэщищаш suuouioiÁmaw
ВЦЙОДОМЩЭШ ‘SJ pjV SBiiouiopnasd еэцоивщаш 'SJ susÁooiÁqjaui snuisoiÁqiajM snaTjBiEscfeo
ЕпэзоэоуЛщаэд >> ла .s Й >>
>>
o
-4TABULKA
LÍD suBOijuituoiiBqjaui
SEuom-cqÁqiaiAi
CM
X >>
g >ω >>
£ивртхооиец;аш suuomoiÁqiaw co
X >>
' .5 >o >4 книвщаш явиошсцАщадо o r-í
X CD θ’ >>
.s >3 s^· o
CM
9ZZT£ ODIV og^s-a-Hd bjbio sBuouioiÁiuapí
LÍD x
LÍD
CD
4->
G φ
Ctí O s 'Ctí
G >ω >ω
G G £>
4~> E
> 4-» cn O > 5? ’Зч (D CD Ф CD Ctí
C/3 o Λ1 Í-H rH 4D >> rG ctí DD и ω PQ cd X <H4 X éG Ol
> Ctí > •W 0 P< O > H Я . P< Ol z o ω
o 0^ 00
F ř-l TJ tSq
O ctí co o z o
o ctí
O r—<
Оч
CD*
G Й s
4—· Λ O ω <α ^4
CD 'Ctí G
CD СЛ >>
Л1
O
G β ctí ctí
G o G ctí Λ 4—> Φ β
Q o
Ό
N
O
Ctí ω
ο t-l Ό
N Ο ctí
G ctí Д
4—> CD fi
O
S см TJ
N
O tctí
O
G ctí Л 4—* ω
Ctí
4—*
СЛ Ф O гн вэщищаш
ЕвиошсцХщарм
с\Г ю сп х p\[v suuouiopnosa со езцоиищэш ‘sj
I sijsÁooiÁmaui snuisofÁiusiAj
snoueiBsdPO srmoooiÁqiepj
8иезццлиоииц;аш sBuomoiÁqtoiM suepixoouuinom ευιιοιιιοιΧφθίΛΐ вэщвщэш δΒΐιοιιιοιλιμθΐΜ эггте ODIV
09F9-9-HJ EJBIO oj suuomoiÁp;apM
Příklad 1
Kmen Methylomonas clara FH-B-5460 ATCC
226 se udržuje ve zkumavkách se šikmým agarem následujícího složení:
agar 18 g
H3PO4 85% 2,0 ml
NH4OH 12% 3,0 ml
NazHPOk 0,01 g
H2SO4 1,2 g
MgSO4.7H2O 0,8 g
FeSC4.7HžO 0,03 g
methanol (přidání před plněním zkumavek) 10,0 ml
roztok stopových prvků* ) 1,0 ml voda 1 litr pH před sterilizací 6,7
*) obsahuje CuSO3, НзВСЗ, МпЗД^ . ZoSO^
NazMoCh
Zkumavky se šikmým agarem uvedeného stojní se zahnvají 30 minut v autoMávu na 120 °C. Pak se zkumavky očkují Methytomonas clara a nechají stát 2 dny při 37 °C. Vždy ze dvou zkumavek se smyje buněčná hmota 10 ml fyziologického roztoku kuchyňské soli a suspenze se užije k naočkování dalšího stupně.
Tímto stupněm je třepací kultura (předběžná kultura), k níž se užijí Erlenmeyerovy baňky o obsahu 2 litry s obsahem 1 litru živného roztoku svrchu uvedeného složení bez agaru s přídavkem 3,3 ml methanolu, sterilizovaného filtrací. Tato kultura se udržuje 3 dny při teplotě 37 °C na třepačkách při 220 otáčkách za minutu a při výkyvu 4 cm. Po 24 až 48 hodinách se přidá vždy 3,3 ml methanolu.
Následující stupeň (redukční kultura) se provádí ve fermentorech o objemu 25 litrů s obsahem 20 htrů živného prostře svrchu uvedeného, složení, avšak bez methanolu a bez agaru. Po sterilizaci 30 minut při teplotě 120 °C a Uaku 1,2.1°5 až 1,4.105 pa se fermentor očkuje 2 litry předběžné kultury. Fermentační prostředí ve fermentoru opatřeném míchadlem, provzdušňovacím zařízením a třemi šikanami jsou tyto:
teplota37 °C provzdušňování 10 Иtrů/minutu, 0,5 Wmin tlak 0,2.103 pa počet otáček za minulm pH6,6
Methanol se přeloží v množsM 20 ml· Vždy když obsah CO2 pomná ktesa^ přidá se dalších 20 ml methanolu. Koncentrace methanolu nern tedy vyšší -než 0,1 objemových %.
Po 22 hodinách se 20 litrů suspenzze kultury přeočkuje do fermentoru o obsahu 200 litrů. Tento fermentor pracuje za týchž podmínek jako produkční kultura a je také stejně vybaven. Fermentační podmínky jsou tyto:
toptoto37 provzdušňovám 6—8 m3/hod, 0^ až 0,75/1/ /1/min tlak 0,2.105 Pa otáčky za minutu380 pH6,7 Hodnota pH se upravuje 10% vodným amomoniakem na 6,7 až 6Д PNvod methanolu se řídí měřením koncentrace methanolu pomocí plamenového ionizačního detektoru v odpadním plynp přičemž po poklesu methanolu pod 50 ppm se znovu přidá methanol do živného prostředí. Pří obsahu 600 ppm methanolu v odpadním plynu se nachází v živném roztoku 0,22 % methanolu.
Po 20 hodinách fermentoce se očkuje další fermentor 2°0 htry suspenzní kultury z předběžné fermentace. Tento fermentor obsahuje 2000 litrů živného prostředí a pracuje za následujících podmínek:
teplota37 °C provzdušňování 60 80 т3/^ 0,5 až 0,75 1/11miú tlak 0,2 .- 1Ο3 Pa otáčky za minutu170
PH6,7
Přidání methanolu se provádí stejně jako v edběžném fermentoru o obsahu 200 litrů. Koncentrace methanolu v živném prostředí se pohybuje v rozmezí 50 až 80 ppm. Po -22 hodinách fermentace se bakteriální buněčná limota oddělí tak že se pH živného prostředí upraví přidáním zřekyseliny sírové na 4,0 a bun^ná hmota se -odděluje v separátoru při 400 otáčkách za minutu. Buněčnou hmotu je možno -oddělit také při pH 6,5 až 6Д Takto otidětoná buněčná hmota s obsahem sušiny 20 % .se promyje vodou a pak se dále zpracovává v separátoru až na obsah sušiny 25 %. Pak se buněěná hmota suší rozstřikováním při vstupní teplotě 120 až 150 °C. Takto získaný prášek obsahuje ješ1,53,5 % vody a mimoto - následující složky:
(N x 6,25)
surová bílkovina 85 %
aminokyselina 74 %
z toho esenciální aminokyseliny 50 %
nukleové kyseliny 8 12 %
surový tuk 6 8 %
popeloviny 5 6 %
(jde o hmotnostní %).
Příklad 2
Kmen Methylomonas clara FH-B-5460 ATCC 31226 se pěstuje stejně jako v příkladě 1.
Hlavním fermentorem je fermentor o obsahu 3000 litrů pro kontinuální fermentaci se stálým provzdušňováním. - Pracuje za následujících podmínek:
teplota37 °C provzdušňování 80 Nm3/h,
0,67 1/1/min tlak 0,1.105 Pa otáčky za minutu390 pH6,8
Fermentor se očkuje 200 litry suspenze z předběžného fermentoru. Obsahuje 2000 litrů živného roztoku, popsaného na začátku příkladu 1, avšak bez agaru. Koncentrace methanolu se měří svrchu uvédeným způsobem a řídí přidáváním směsi methanolu a vody v objemovém poměru 40 : 60 tak, aby střední koncentrace volného methanolu byla udržována v rozmezí 10 až 50 ppm.
Po vytvoření 7 až 10 kg buněčné hmoty/ /litr je možno změnit způsob na kontinuální.
Při průtokové rychlosti (D) 0,25/hodina se přidává živné prostředí. Tato hodnota po 12 hodinách zvýší na D = 0,33/hodina, což znamená 650 litrů/hodinu. Po této době se již upraví průtoková rovnováha. Střední hodnota volného methanolu se udržuje na 10 až 20 ppm. Odebírá se odpovídající množství živného prostředí, toto prostředí se udržuje ve vedlejším zásobníku bez přidání methanolu ještě 1 až 2 hodiny a pak se oddělí a suší buněčná hmota stejně jako v příkladu 1.
Buněčná hmota obsahuje 2 až 4 °/o vody a mimoto surovou bílkovinu (N x 6,25) 81 % aminokyseliny 70 % základní aminokyseliny 50 °/o celk. množ, nukleové kyseliny 8 až 10 % surový tuk 5 až 10 % popeloviny 5 až 10 %
Při kontinuálním provádění způsob podle vynálezu je produktivita 5 až 6 gramů bakteriální hmoty v jednom litru za hodinu. Při provádění po jednotlivých vsázkách je produktivita 25 až 30 gramů buněčné hmoty za hodinu v jednom litru.
Buněčná hmota, získaná z Methylomonas clara se s výhodou užívá jako přísada do krmných směsí к náhradě jiných bílkovinných zdrojů. V následující tabulce jsou uvedeny nejdůležitější vlastnosti tohoto nového zdroje bílkovin ve srovnání s běžnými zdroji. Buněčná hmota, získaná způsobem podle vynálezu, bude dále uváděna jako „bioprotein“.
TABULKA 1
Zdroj bílkovin Podíl v % Aminokyseliny NPN Tuk Popel Uhlohydráty
Bioprotein 70 8—10 5—10 5-10
Rybí mouka 56 10 5 15 4
Sójový šrot 41 5 1 6 36
Sušené odstředěné mléko 35 8 50
Bioprotein podle vynálezu má velký obsah aminokyselin a poměrně nízký obsah nebílkovinného dusíku —NPN—, převážně nukleové kyseliny a neobsahuje uhlohydráty. Z aminokyselin má vysoký obsah lysinu a tryptofanu a poměrně nízký obsah methioninu a cystinu. Tyto okolnosti je třeba brát v úvahu při sestavování krmných směsí v závislosti na požadavcích jednotlivých živočišných druhů.
Bioprotein podle vynálezu je možno užít pro živočišné druhy, uvedené v následující tabulce 2 jako náhrada za jiné zdroje bílkovin v uvedených množstvích.
TABULKA 2
Živočich Maximální množství bioproteinu na tunu Bioprotein může nahradit v 1 tuně Podíl bioproteinu v bílkovině krmivá (do 100 % známé zdroje)
Kuře 100 kg 160 kg sójový šrot 36% bioprotein
Nosnice 80 kg 145 kg sójový šrot 38% bioprotein
Slepice 50 kg 62 kg rybí mouka 18% bioprotein
Vepř 100 kg 160 kg sójový šrot 50% bioprotein
Tele 50 kg 114 kg suš. odstřed. mléko 17% bioprotein
Pstruh 250 kg 308 kg rybí mouka 44% bioprotein
Příkladem · úspěšného použití bioproteinu sledky krmných pokusů , tak jak jsou uvev krmných směsích místo určitého podílu děny v následupcí tabulce 33.
jiných bílkovinných zdrojů mohou být vý- .
TABULKA 3
Sojový šrot Bloprotein
1. Podíl v %
Základní krmivo:
obilí, minerální látky atd. 84,1 84,1
Variabilm složky v %
sójový šrot 15,9
bioprotein 10,0
krmivo k doplnění energie,
např. kukuřičný škrob 5,9
100 % 100 %
2. Výsledky v %
Přírůstek 100 104,1
Spotřeba krmivá 100 104,3
Využitá krmivá 100 100,0
(Spotreba lkrmwa/přnrnste^
Z výsledků uvedených pokusů je zřejmé, že bakteriální buněčná hmota, vyrobená způsobem podle vynálezu, se s výhodou užije v poměrně vysom množsM jako zdroj bilkovrn v krmivu různých žwo^ný^ druhů

Claims (2)

1. Způsob výroby bakteriálních buněk v průmyslovém meřítlxu pěstovárnm bakteru čeledi Methylomonas za aerobních podmínek v živném prostředí obsahujícím jako zdroj uhlíku methanol a mimoto zdroj dusíku a minerální soli, vyznačující se tím, že se kultivace provádí při použití kmene Methylomonas clara ATCC 31226, koncentrace methanolu se udržuje v rozmezí 5 . až 150 ppnL vztaženo na cenovou hmotnost živné vynAlezu ho prostředí při teplotě 30 až 42 °C za provzdtóňování 0,1 až 1,5 litru vzduchu na 1 litr živného prostředí za minutu při pH v rozmezí 4,0 až 9,0, načež se bakteriální buněčna hmota oddělí, promyje se vodou a usuší.
2. Způsob podle bodu 1 vyznačující se tím, že se pěstování provádí při koncentraci metanolu v rozmezí 10 až 50 ppm, vzteteno na celkovou hmotnost živného prostředí.
CS774938A 1976-07-24 1977-07-25 Method of producing bacterial cells CS220315B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2633451A DE2633451C3 (de) 1976-07-24 1976-07-24 Herstellung von Bakterienzellmasse

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS220315B2 true CS220315B2 (en) 1983-03-25

Family

ID=5983912

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS774938A CS220315B2 (en) 1976-07-24 1977-07-25 Method of producing bacterial cells

Country Status (27)

Country Link
US (1) US4166004A (cs)
JP (1) JPS5315490A (cs)
AT (1) AT365233B (cs)
AU (1) AU510430B2 (cs)
BE (1) BE857131A (cs)
CA (1) CA1102173A (cs)
CH (1) CH633315A5 (cs)
CS (1) CS220315B2 (cs)
DD (1) DD137121A5 (cs)
DE (1) DE2633451C3 (cs)
DK (1) DK143286C (cs)
EG (1) EG12763A (cs)
ES (1) ES460841A1 (cs)
FI (1) FI57272C (cs)
FR (1) FR2359204A1 (cs)
GB (1) GB1526599A (cs)
GR (1) GR71995B (cs)
HU (1) HU176399B (cs)
IL (1) IL52578A (cs)
IT (1) IT1080785B (cs)
NL (1) NL7708016A (cs)
NO (1) NO146605C (cs)
PT (1) PT66843B (cs)
RO (1) RO71616A (cs)
SE (1) SE426402B (cs)
SU (1) SU652901A3 (cs)
ZA (1) ZA774434B (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS53136579A (en) * 1977-05-02 1978-11-29 Mitsubishi Gas Chem Co Inc Preparation of bacterial cell
US4266034A (en) * 1978-04-14 1981-05-05 Exxon Research And Engineering Company Method for producing microbial cells and use thereof to produce oxidation products
DE3313330A1 (de) * 1983-04-13 1984-10-25 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Stickstoffquelle fuer organismen
DE3409138A1 (de) * 1984-03-13 1985-09-19 Linde Ag, 6200 Wiesbaden Verfahren zur herstellung proteinhaltigen materials
US5314820A (en) * 1987-11-13 1994-05-24 Kuwait Institute For Scientific Research Process and microorganisms for producing single cell protein
DE19642105A1 (de) * 1996-10-12 1998-04-16 Buna Sow Leuna Olefinverb Gmbh Verfahren zur Anzucht von Biomasse
GB0315783D0 (en) * 2003-07-04 2003-08-13 Norferm Da Use

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3994781A (en) * 1972-03-09 1976-11-30 Ab Marabou Process for the production of protein
SE373154B (cs) * 1972-03-09 1975-01-27 Marabou Ab
DE2218934C2 (de) * 1972-04-19 1974-04-18 Norddeutsche Affinerie Verfahren zur Vermeidung von Übersättigung der Elektrolytlösungen an einer oder mehreren der Verunreinigungen Arsen, Antimon, Wismut bei der elektrolytischen Raffination von Nichteisenmetallen, insb. Kupfer
JPS5714833B2 (cs) * 1973-01-17 1982-03-26
ES437274A1 (es) * 1974-05-16 1977-01-16 Hoechst Ag Procedimiento para la preparacion de proteinas a partir de bacterias.
JPS5119184A (en) * 1974-08-09 1976-02-16 Mitsubishi Gas Chemical Co Biseibutsukintaino seizohoho
JPS5154987A (en) * 1974-11-07 1976-05-14 Mitsubishi Gas Chemical Co Tatoruino seizohoho
US4006058A (en) * 1975-11-24 1977-02-01 Mobil Oil Corporation Biopolymer production process
US4048013A (en) * 1976-06-10 1977-09-13 Gesellschaft Fur Molekularbiologische Forschung Mbh Process for producing single-cell protein from methanol using methylomonas sp. DSM 580

Also Published As

Publication number Publication date
IT1080785B (it) 1985-05-16
SU652901A3 (ru) 1979-03-15
DK332677A (da) 1978-01-25
FI772238A (cs) 1978-01-25
PT66843B (de) 1979-03-12
AU2722977A (en) 1979-01-25
US4166004A (en) 1979-08-28
HU176399B (en) 1981-02-28
ES460841A1 (es) 1978-04-16
DE2633451A1 (de) 1978-01-26
DK143286B (da) 1981-08-03
IL52578A (en) 1980-10-26
CA1102173A (en) 1981-06-02
GB1526599A (en) 1978-09-27
EG12763A (en) 1979-06-30
JPS6122950B2 (cs) 1986-06-03
SE7708409L (sv) 1978-01-25
FR2359204A1 (fr) 1978-02-17
ATA536277A (de) 1981-05-15
NO146605B (no) 1982-07-26
GR71995B (cs) 1983-08-26
IL52578A0 (en) 1977-10-31
RO71616A (ro) 1982-07-06
AT365233B (de) 1981-12-28
FI57272B (fi) 1980-03-31
NL7708016A (nl) 1978-01-26
PT66843A (de) 1977-08-01
ZA774434B (en) 1978-06-28
AU510430B2 (en) 1980-06-26
NO146605C (no) 1982-11-03
JPS5315490A (en) 1978-02-13
FI57272C (fi) 1980-07-10
DK143286C (da) 1981-12-07
DE2633451B2 (de) 1979-12-20
DE2633451C3 (de) 1980-08-28
SE426402B (sv) 1983-01-17
NO772623L (no) 1978-01-25
BE857131A (fr) 1978-01-25
DD137121A5 (de) 1979-08-15
CH633315A5 (de) 1982-11-30
FR2359204B1 (cs) 1981-03-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Adedayo et al. Single cell proteins: as nutritional enhancer
US2949700A (en) Production of carotenoids by the cultivation of algae
US4317843A (en) Microbiological production of protein
SU943282A1 (ru) Способ получени L-треонина
US3891504A (en) Process for the manufacture of zeaxanthin
JPH0789946B2 (ja) 微生物によるl−アスコルビン酸の製造法
PL78558B1 (en) Process for the production of zeaxanthin[us3841967a]
CS220315B2 (en) Method of producing bacterial cells
US3989594A (en) Microbiological production of protein
US5521090A (en) L-ascorbic acid containing biomass of chlorella pyrenoidosa
CN109943511B (zh) 一株产l-缬氨酸的黄色短杆菌及其应用
Fabregas et al. Changes in protein, carbohydrates and gross energy in the marine microalga Dunaliella tertiolecta (Butcher) by nitrogen concentrations as nitrate, nitrite and urea
US4877728A (en) Biotransformation of L-tyrosine and L-phenylalanine to 2,5-dihydroxyphenylacetic acid followed by polymerization to melanin pigments
US3082155A (en) Production of cephalosporin c
Cantino The vitamin nutrition of an isolate of Blastocladia Pringsheimii
El-Deek et al. Producing single cell protein from poultry manure and evaluation for broiler chickens diets
SU908092A1 (ru) Способ получени рибофлавина
SU1454852A1 (ru) Штамм дрожжей JaRRoWIa LIроLYтIса-продуцент липазы и питательна среда дл его культивировани
KR100193748B1 (ko) 종속영양배양에 의한 고농도 클로렐라의 제조방법_
PL95590B1 (pl) Sposob wytwarzania alfa-lizyny
US4892960A (en) Crystalline lysocellin compositions and method of making
Kutsal et al. Microbial production of vitamin B2 (riboflavin)
SU1039962A1 (ru) Питательна среда дл выращивани гриба @ @ -продуцента рибофлавина
RU2115732C1 (ru) Штамм mucor circinelloides var. lusitanicus - продуцент витамина f и способ получения витамина f
RU2074253C1 (ru) Способ получения биомассы для производства кормовых добавок