SK287437B6 - Zariadenie na zobrazovanie znakov - Google Patents

Zariadenie na zobrazovanie znakov Download PDF

Info

Publication number
SK287437B6
SK287437B6 SK498-2002A SK4982002A SK287437B6 SK 287437 B6 SK287437 B6 SK 287437B6 SK 4982002 A SK4982002 A SK 4982002A SK 287437 B6 SK287437 B6 SK 287437B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
members
retaining member
adjusting
base member
sliding
Prior art date
Application number
SK498-2002A
Other languages
English (en)
Other versions
SK4982002A3 (en
Inventor
Josef Grasmann
Original Assignee
Josef Grasmann
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Josef Grasmann filed Critical Josef Grasmann
Publication of SK4982002A3 publication Critical patent/SK4982002A3/sk
Publication of SK287437B6 publication Critical patent/SK287437B6/sk

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09FDISPLAYING; ADVERTISING; SIGNS; LABELS OR NAME-PLATES; SEALS
    • G09F9/00Indicating arrangements for variable information in which the information is built-up on a support by selection or combination of individual elements
    • G09F9/30Indicating arrangements for variable information in which the information is built-up on a support by selection or combination of individual elements in which the desired character or characters are formed by combining individual elements
    • G09F9/37Indicating arrangements for variable information in which the information is built-up on a support by selection or combination of individual elements in which the desired character or characters are formed by combining individual elements being movable elements

Landscapes

  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Labeling Devices (AREA)
  • Displays For Variable Information Using Movable Means (AREA)
  • Toys (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)
  • Devices For Indicating Variable Information By Combining Individual Elements (AREA)
  • Numerical Control (AREA)
  • Circuits Of Receivers In General (AREA)
  • Devices For Checking Fares Or Tickets At Control Points (AREA)
  • Illuminated Signs And Luminous Advertising (AREA)
  • Control Of Vending Devices And Auxiliary Devices For Vending Devices (AREA)

Abstract

Zariadenie na zobrazenie písmen, číslic alebo symbolov, najmä cenového označenia tovaru s posuvnými zásuvnými členmi (3) usporiadanými v základnom člene. Aby sa vytvorilo zariadenie uvedeného typu, ktoré je malé a ľahko ovládateľné a umožňuje zobrazovať písmená, číslice a symboly bez toho, aby bola k dispozícii zásoba najrôznejších znakov a bez toho, aby bolo potrebné k žiadanému opisu zdĺhavé skladanie na spôsob puzzle písmen, číslic alebo symbolov, je navrhnuté, že posuvné členy (3) sú v otvore (2) držané pomocou posuvného uloženia, prípadne voľného lícovania.

Description

Vynález sa týka zariadenia na zobrazenie písmen, číslic alebo symbolov, ako i zariadenia na nastavenie tohto zariadenia.
Doterajší stav techniky
Umiestnenie popiskov ako napríklad cien, popisov, poznámok, technických dát alebo podobne na tovare dostáva v súčasnosti zvláštny význam. Spotrebitelia sa stávajú stále náročnejšími a chcú byť o produktoch, ktoré získali, čo najpresnejšie informovaní. Tak je pre spotrebiteľa jednak dôležité zisťovať presnú cenu, materiál alebo technické dáta výrobku, jednak ponúkajú poskytovatelia prípadne predajcovia výrobkov tú výhodu, že sa spotrebiteľ bez dodatočnej porady cíti byť zatiaľ dobre informovaný.
Dnes je preto celosvetovo absolútne bežné, vybaviť napríklad vo výklade alebo tiež v predajných miestach vystavené tovary cenovými štítkami alebo inými popiskami. Spotrebiteľ tak môže veľmi jednoduchým spôsobom pri chôdzi okolo zistiť, či pomer cena/výkon, týkajúci sa určitého tovaru, ho stimuluje ku kúpe alebo nie.
Zariadenia, ktoré sa všeobecne používajú na zobrazenie ceny, sú napríklad malé koľajnice, do ktorých sa dajú zasúvať jednotlivé písmená alebo číslice, ktoré sú vytlačené na malé doštičky.
Ďalej je tiež bežné tlačiť cenové štítky na papier a upevňovať ich vo fóliách usporiadaných pri tovare.
Používajú sa tiež malé kocky z plastickej hmoty, pričom každá kocka obsahuje jednu číslicu, jedno písmeno alebo jeden symbol (symbol meny) a týmto spôsobom sa môžu zostavovať rôzne rozdielne ceny alebo iné dáta.
Nevýhodou pri týchto zariadeniach podľa stavu techniky je ale skutočnosť, že poskytovateľ tovaru, ktorý ho chce označovať cenou alebo inými dátami, musí ísť k označovaniu so zásobnou škatuľou písmen, číslic alebo symbolov k príslušnému tovaru, aby tam namáhavo zostavil dohromady rôzne ceny z jednotlivých členov. Pritom prirodzene existuje nebezpečenstvo, že sa niektoré z jednotlivých členov stratili alebo práve tá číslica alebo to písmeno, ktorá/ktoré je potrebné pre zostavovanú cenu alebo žiadaný text, nie je k dispozícii, pretože všetky z týchto číslic/týchto písmen sa používajú už pri iných tovaroch. Všeobecne povedané, poskytovateľ sa musí vždy starať o to, aby bolo k dispozícii dostatok jednotlivých stavebných prvkov s písmenami, číslicami alebo symbolmi, pretože inak nie je možné označovanie tovaru žiadanou cenou alebo textom.
Používanie vytlačených cenových štítkov, prípadne informačných štítkov má tu nevýhodu, že tieto sa musia najprv vytlačiť, potom sa musia opäť transportovať k príslušnému tovaru a tam sa musia zasúvať do puzdra. Pokiaľ je napríklad označenie ceny chybné, tak sa môže až po novom vytlačení štítku, pokiaľ možno na inom mieste, nahradzovať chybný štítok. K tomu ešte pristupuje, že zmena ceny vyžaduje vyhodenie starého cenového štítku.
Z US 3 724 110 je známe zariadenie, pri ktorom sú v základnej časti usporiadané otvory na spôsob matice, pričom v týchto otvoroch sú posuvným spôsobom držané posuvne členy, pričom každý posuvný člen sa dá posúvať z prvej polohy, v ktorej je čelná plocha posuvného člena z pohľadovej plochy základného člena viditeľná, do druhej polohy, v ktorej táto čelná plocha v odstupe k pohľadovej ploche v podstate nie je usporiadaná viditeľným spôsobom. Ako posuvné členy sa používajú magnetické gule, ktoré sa nechajú iným magnetom dopravovať do viditeľnej polohy. Aby bolo možné gule aretovať vo viditeľnej polohe, sú na základnom člene usporiadané dodatočné pridržiavacie prostriedky, ako napríklad magnetické koľajnice alebo hrany a chlopne, vyčnievajúce do otvorov, ktoré pôsobia na gule a tieto tak aretujú v ich polohe. Na uvoľnenie tejto aretácie je potom potrebné napríklad pomocou predmetu na spôsob kolíka tlačiť proti guli, aby sa táto uvoľnila z aretácie. Väčšinou je ale dostačujúce, silne otriasť základným členom, aby sa gule pohybovali opäť do ich neviditeľnej polohy. Nevýhodou pri zariadeniach, opísaného vUS 3 724 110, aleje skutočnosť, že na základe hrán a chlopní, ktoré uzavierajú otvory, je umiestnenie gúľ do otvorov relatívne ťažké. Okrem toho sa tieto hrany a chlopne relatívne rýchle opotrebovávajú, takže aretácia gúľ v ich viditeľných polohách už nie je možná.
Z napríklad DE 1 623 800 A, GB 990 094 A, FR 1 465 490 alebo GB 2 317 490 A sú ďalej známe zariadenia, ktoré pracujú podľa rovnakého princípu ako US 3 724 110, ale ovládanie posuvného člena sa tam uskutočňuje pomocou prúdu alebo fluida. Použitie ako zobrazovacieho prostriedku pre napríklad cenové štítky tým nie je, prípadne je možné iba obmedzene, pretože technikou pohonu posuvných členov sú dané hranice pre miniaturizáciu takéhoto zobrazovacieho zariadenia.
Cieľom predloženého vynálezu preto je zariadenie uvedeného typu, ktoré je malé a pohodlné do ruky a umožňuje, zobrazovať písmená, číslice a symboly, bez toho aby musela existovať zásoba najrôznejších znakov a bez toho, aby bolo potrebné nepohodlné, na spôsob puzzle, zostavovanie písmen, číslic alebo symbolov do žiadanej podoby. Ďalším cieľom predloženého vynálezu je navrhnúť zariadenie uvedeného typu, ktoré sa zaobíde bez pomoci fluida a/alebo prúdu k pohybu posuvných členov a ktoré zároveň umožňuje aretáciu posuvných členov v otvoroch bez dodatočných pomocných prostriedkov.
Podstata vynálezu
Úloha sa rieši podľa vynálezu charakteristickými znakmi patentového nároku 1.
Uskutočnenie voľného lícovania, prípadne posuvného uloženia medzi otvorom a posuvným členom umožňuje na jednej strane jednoduché posúvanie posuvných členov v otvore. Na druhej strane je posuvný člen po uvoľnení rýchle aretovaný vo svojej momentálnej polohe. Dodatočné hrany alebo chlopne, ktoré tiež potrebujú ešte dodatočné výrobné náklady, nie sú nutné.
Pomocou význakov nárokov 4 až 6 je možné zobrazovať najrôznejšie znaky s pevným, vopred daným počtom otvorov na znak. Tieto znaky tiež umožňujú zobrazovať znaky každej reči, teda ľubovoľnú písanú vetu a tiež používať zvláštne znaky bez toho, aby sa muselo zariadenie samo osebe vymeniť.
Pomocou význaku nároku 7 nie je potrebné, jednotlivé znaky konštruovať posúvaním viac posuvných členov, ale postačuje posúvanie jediného člena, aby sa znak urobil viditeľným pre pozorovateľa. Tento variant riešenia sa hodí predovšetkým pre znaky, ktoré je potrebné meniť prípadne prestavovať zriedka alebo málo.
Pomocou znakov nároku 8 sa môžu zobrazovať ľubovoľné znaky, prednostne tiež známe sedemsegmentové zobrazenia, ako sa napríklad používajú v LCD displejoch.
Pomocou znaku nároku 9 je možné v tejto drážke upevňovať dodatočné informácie, ktoré sú napríklad natlačené na kus papiera, kartónu alebo plastu.
Znak nároku 10 umožňuje, upevňovať zariadenie podľa vynálezu pomocou aspoň jedného špendlíka na príslušnom tovare.
Znak nároku 11 umožňuje upevňovať rôzne iné rozdielne pridržiavacie členy na zariadení podľa vynálezu. Týmto spôsobom sa môže zariadenie flexibilne upevňovať na príslušnom tovare.
Znakom nároku 12 sa zabraňuje, aby sa posuvné členy pri neodbornom posúvaní a nastavovaní znakov vysúvali z otvorov.
Ďalším cieľom predloženého vynálezu je, vytvoriť zariadenie na posúvanie posuvných členov v základnom člene (1).
Podľa vynálezu sa toto umožňuje charakteristickými znakmi nárokov 13 až 21.
Pomocou znakov nároku 13 je jednoduchým spôsobom možné privádzať posuvné členy do usporiadania, zodpovedajúceho znakom, ktoré je potrebné zobrazovať. Pomocou stlačenia pridržiavacích členov k sebe zapadajú členy na spôsob kolíkov po sebe do otvorov zariadení, na zobrazenie znakov a posúvajú tak posuvné členy najprv do definovanej východiskovej polohy a potom do polohy zodpovedajúcej znakom, ktoré je potrebné zobrazovať.
Pomocou znaku nároku 14 je možné vyberať znaky, ktoré je potrebné zobrazovať, z predlohy znakov, ktoré je možné zobrazovať.
Znaky nároku 15 opisujú prednostný variant uskutočnenia nastavovacieho zariadenia.
Znaky nároku 16 umožňujú ľahké vyhodenie zariadenia podľa vynálezu z nastavovacej komory.
Znaky nároku 17 opisujú alternatívny variant uskutočnenia nastavovacieho zariadenia podľa vynálezu, ktoré sa vyznačuje malým počtom dielov.
Alternatívny vyhadzovači mechanizmus podľa znakov nárokov 18 až 21 umožňuje brzdené vyhadzovanie základného člena cenového štítku, ako i jeho priame zavedenie do nastavovacej komory.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález bude bližšie vysvetlený prostredníctvom konkrétnych príkladov uskutočnenia znázornených na výkresoch, na ktorých predstavuje obr. 1 zariadenie podľa vynálezu na zobrazenie znakov v čelnom pohľade, obr. 2 zariadenie podľa vynálezu na zobrazenie znakov v reze pozdĺž čiary AA z obr. 1, obr. 3 zariadenie podľa vynálezu na zobrazenie znakov so zarážkovými lištami v otvoroch, obr. 4 alternatívne zariadenie podľa vynálezu na zobrazenie znakov s posuvnými členmi v neviditeľnej polohe, obr. 5 alternatívne zariadenie podľa vynálezu na zobrazenie znakov s posuvnými členmi v neviditeľnej polohe, obr. 6 alternatívne zariadenie podľa vynálezu na zobrazenie znakov s posuvnými členmi vo viditeľnej polohe, obr. 7 zariadenie podľa vynálezu na zobrazenie znakov so zastrčeným kusom papiera, obr. 8 zariadenie podľa vynálezu na zobrazenie znakov so špendlíkom prepichnutým naprieč, obr. 9 zariadenie podľa vynálezu na zobrazenie znakov s pridržiavacím členom, obr. 10 alternatívny tvar a usporiadanie otvorov v základnom člene zariadenia podľa vynálezu, obr. 11 ďalší alternatívny tvar a usporiadanie otvorov v základnom člene zariadenia podľa vynálezu,
SK 287437 Β6 obr. 11a pohľad v reze pozdĺž čiary BB z obr. 11, obr. 12 pohľad v reze na prvé uskutočnenie zariadenia podľa vynálezu na nastavovanie žiadaných znakov v pokojovej polohe pozdĺž čiary rezu CC z obr. 16, obr. 13 pohľad v reze na zariadenie podľa vynálezu v kalibračnej polohe pozdĺž čiary rezu CC z obr. 16, obr. 14 pohľad v reze na zariadenie podľa vynálezu v nastavovacej polohe pozdĺž čiary rezu CC z obr. 16, obr. 15 pohľad v reze na zariadenie podľa vynálezu na nastavovanie zariadenia na zobrazenie znakov pozdĺž čiary rezu DD z obr. 16, obr. 16 pôdorys zariadenia podľa vynálezu na nastavovanie zariadenia na zobrazenie znakov, obr. 16a pôdorys zariadenia podľa vynálezu na nastavovanie zariadenia na zobrazenie znakov so zobrazovacím členom, obr. 17 pohľad v reze na zariadenie podľa vynálezu pozdĺž čiary rezu CC z obr. 16 na uskutočňovanie spôsobu podľa vynálezu bez zariadenia na zobrazenie znakov, obr. 18 pohľad v reze na druhé uskutočnenie zariadenia podľa vynálezu na nastavovanie žiadaných znakov v pokojovej polohe pozdĺž čiary rezu CC z obr. 16, obr. 19 pohľad v reze ako na obr. 18 ale v kalibračnej polohe nastavovacieho zariadenia, obr. 20 pohľad v reze ako na obr. 18 a 20 ale v nastavovacej polohe nastavovacieho zariadenia, obr. 21 pohľad v reze na zariadenie pozdĺž čiary EE z obr. 17 s alternatívnym vyhadzovacím mechanizmom nastavovacej komory v pokojovej polohe, obr. 21a pohľad v reze pozdĺž čiary EE z obr. 17 s alternatívnym vyhadzovacím mechanizmom nastavovacej komory v pokojovej polohe v detailnom pohľade, obr. 22 pohľad v reze na zariadení pozdĺž čiary EE z obr. 17 s alternatívnym vyhadzovacím mechanizmom nastavovacej komory v zaistenej polohe v detailnom pohľade, obr. 23 pohľad v reze pozdĺž čiary EE z obr. 17 s alternatívnym vyhadzovacím mechanizmom a čiastočne zasunutým prípadne vysunutým zariadením na zobrazenie znakov v detailnom pohľade, obr. 24 detailný pohľad na nastavovaciu komoru pozdĺž čiary CC z obr. 16 po kalibrácii zariadenia na zobrazenie znakov, obr. 25 detailný pohľad na nastavovaciu komoru pozdĺž čiary CC z obr. 16 počas nastavovania znakov.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Obr. 1 ukazuje zariadenie podľa vynálezu na zobrazenie znakov v čelnom pohľade. Pritom je v základnom telese 1 usporiadaných viac otvorov 2. Otvory sú vytvorené ako vývrty. Toto usporiadanie sa v predloženom spôsobe uskutočňuje na spôsob matice. Tým sa môže jednoduchým spôsobom zobraziť každý ľubovoľný znak (tiež zvláštne znaky).
Obr. 2 ukazuje zariadenie podľa vynálezu v reze. Veľmi zreteľne je pritom možné rozoznať posuvné členy 3, ktoré sú usporiadané posuvne pozdĺž vývrtov 2. Posuvné členy 3 sú pritom prednostne vložené do otvorov 2 pomocou posuvného uloženia (voľné lícovanie) do otvorov 2, takže nie je možné nežiaduce vypadnutie posuvných členov 3 z otvorov 2. Posuvné členy 3 a základné teleso 1 pritom môžu mať rozdielne farby. Efekt vynálezu sa ale tiež vyskytuje, keď posuvné členy 3 a základné teleso 1 majú rovnakú farbu (okrem čiernej), pretože posuvné členy 3, zasunuté do základného telesa 1 i pri zhodných farbách (okrem čiernej) nezostávajú viditeľné a preto vzniká dojem tmavej popisky.
Pozorovateľ, ktorý sa nachádza pred zariadením podľa vynálezu a díva sa v smere šípky 4, vidí základný člen 1 ako i všetky posuvné členy 3, pretože ich čelné plochy 5 lícujú v zákryte s povrchom základného člena
1. Pokiaľ sa vychádza z toho, že v predloženom príklade všetky čelné plochy 5 posuvných členov 3 lícujú s povrchom, privráteným pozorovateľovi, tak pozorovateľ vidí maticu, ako je možné rozpoznať na obr. 1.
Na obr. 3 sú niektoré z posuvných členov 3 v otvoroch 2 posunuté dozadu (preč od pozorovateľa). Na základe hĺbky zasunutia, ktorá je závislá od priemeru otvorov 2 (ktoré sú v predloženom prípade vytvorené ako vývrty), nedopadá na tieto dozadu posunuté posuvné členy žiadne svetlo. Nie sú preto viditeľné pre pozorovateľa, ktorý sa díva v smere 4 pohľadu. Týmto spôsobom, kombináciou viditeľných a neviditeľných posuvných členov 3, sa môže zobrazovať každý ľubovoľný znak.
Otvory 2 (vývrty) môžu byť, ako je zrejmé na obr. 3, dodatočne vo svojej zadnej, od pozorovateľa odvrátenej koncovej oblasti, zúžené. Zúženie sa pritom uskutočňuje tak ďaleko, že posuvné členy 3 sa nemôžu nedopatrením, napríklad pri nastavovaní znakov, vysunúť von zo základného telesa 1.
Obr. 4 ukazuje základný člen 1, pri ktorom sú všetky posuvné členy 3 posunuté dozadu. Pozorovateľ nemôže v tomto prípade posuvné členy 3 vidieť. Vidí len základný člen 1 prípadne otvory 2. Vypadnutiu posuvných členov 3 zo základného telesa 1 sa opäť zabraňuje posuvným uložením posuvných členov 1 v základnom telese 3.
Obr. 5 a 6 ukazujú práve alternatívne uskutočnené základné členy 1, ktoré spôsobujú ľahké šikmé postavenie celého zariadenia a tak pozorovateľovi, ktorý toto zariadenie pozoruje šikmo zhora, uľahčuje čítanie nastavených znakov. Pre pozorovateľa je na obr. 5 opäť viditeľné celkové usporiadanie, na spôsob matice, posuvných členov (obr. 5a), zatiaľ čo na obr. 5 sú už nastavené určité znaky, prípadne sa zobrazujú (obr. 6a).
Obr. 7 ukazuje zariadenie podľa vynálezu, pričom na základnom člene 1 je usporiadaná jedna drážka 44, do ktorej je vtiahnutý kus papiera 6. Papier môže obsahovať dodatočné informácie, týkajúce sa takto označeného tovaru, alebo aj ľubovoľný iný text.
Na obr. 8 má zariadenie podľa vynálezu minimálne jeden dodatočný vývrt 7, do ktorého je napríklad strčený špendlík 8, ktorý slúži na upevnenie zariadenia podľa vynálezu na tovar, napríklad na kus oblečenia.
Obr. 9 ukazuje alternatívne pripevnenie zariadenia podľa vynálezu na stojane 9, ktorý sa zastrkáva do dodatočného otvoru 10 v základnom člene 1.
Pomocou dodatočných vývrtov 7 a otvorov 10 je mysliteľný veľký počet možností upevnení, ktoré sa môžu prispôsobovať rôznym materiálom a tvarom tovaru, ktoré je potrebné označovať.
Základné členy, opisované na obr. 1 až 9, všetky majú valcové otvory 2 (vývrty), pričom tieto otvory majú usporiadanie na spôsob matice. Posuvné členy 3 musia v tomto prípade mať tiež valcový tvar, pričom je opäť navrhnuté posuvné uloženie (voľné lícovanie) medzi posuvnými členmi 3 a príslušnými otvormi 2 v základnom telese 1.
Sú ale mysliteľné i iné tvary a usporiadania otvorov 2 v základnom člene 1 a v dôsledku toho prirodzene i posuvných členov 3.
Obr. 10 ukazuje napríklad usporiadanie, na spôsob segmentov, otvorov 2 v základnom člene 1. Na zobrazenie číslic a jednoduchých písmen je táto konštrukcia a usporiadanie otvorov 2 dostatočné. Funkcia je rovnaká ako pri usporiadaní na spôsob matice valcových otvorov 2 s valcovými posuvnými členmi 3.
Obr. 11 ukazuje usporiadanie otvorov 2 na spôsob symbolu v základnom člene 1. Konštrukcia celého otvoru 2 môže mať pritom rovnaký tvar ako symbol. V tomto prípade musí mať tiež príslušný posuvný člen tvar symbolu. Jednoduchší vo výrobe aleje variant uskutočnenia, ako je ukázaný na obr. 1 la. Povrch základného člena 1, ležiaci v smere pohľadu 4 pozorovateľa, má pritom otvor 2a, ktorý zodpovedá symbolu, ktorý je potrebné ukazovať. Ďalší priebeh otvoru 2 je ale ako zvyčajne na spôsob valca alebo hranolu. Podľa toho môže byť i posuvný člen 3 uskutočnený na spôsob valca alebo hranola a nemusí sa prispôsobovať komplikovanému tvaru znaku (symbolu), ktorý je potrebné zobrazovať. Spôsob funkcie je i v tomto prípade rovnaký ako vo všetkých ostatných prípadoch.
Obr. 12 ukazuje zariadenie 35 na uskutočňovanie spôsobu na nastavenie znakov zariadenia podľa vynálezu podľa nárokov 1 až 12.
Pritom je horný pridržiavací člen 11 spojený so spodným pridržiavacím členom 12 cez pružinu 13 a pákovú kombináciu 14, pozostávajúcu z páky 15, ktorá je otočným spôsobom uložená na hornom pridržiavacom člene 11 a z páky 16, ktorá je otočným spôsobom uložená na spodnom pridržiavacom člene 12. Obe páky 15,16 sú spolu navzájom spojené rovnako otočným spôsobom. Za spojovací bod 17 oboch pák 15,16 zaberá pružina 18, ktorá je na svojom druhom konci upevnená v spodnom pridržiavacom člene 12. Spodný pridržíavací člen 12 pritom tvorí s horným pridržiavacím členom 11 od jeho strednej oblasti člen v podstate na spôsob V. Horný pridržiavací člen 11 má ďalej dva otvory 33, 33a.
Páková kombinácia 14 je pritom usporiadaná tak, že pri zaťažení vzperom sa táto zlomí do vopred definovaného smeru. Toho sa v predloženom prípade dosahuje tým, že horná páka 15 má výčnelok 19, ktorým sa zabraňuje súosovému usporiadaniu oboch pák 15, 16 proti sebe. Tým sa páková kombinácia 14 môže pri zaťažení vzperom zlomiť len do toho smeru, v ktorom je usporiadaný výčnelok 19.
Spodný pridržiavací člen 12 je ďalej otočné upevnený na čapoch 20, 20a (čap 20a nie je na obr. 12 viditeľný). Čapy 20, 20a sú usporiadané na dvoch lištách 21 a 21a (lišta 21a na obr. 12 nie je viditeľná), ktoré sú vertikálne posuvným spôsobom uložené v hornom pridržiavacom člene 11. Lišty 21, 21a majú po jednom otvore 32, 32a.
Horný pridržiavací člen 11 má ďalej vo svojej strednej oblasti jednu, v podstate na spôsob U, nastavovaciu komoru 32, ktorá je smerom nahor otvorená. V tejto nastavovacej komore sú na jej dne usporiadané kalibračné členy 23 na spôsob kolíkov, ktoré sú orientované vertikálne nahor. Rozmery nastavovacej komory 22 sú dimenzované tak, že zariadenie podľa vynálezu, ako je opísané v nárokoch 1 až 11, v nej má miesto. Otvory 32, 32a líšt 21, 21a sú v pokojovej polohe orientované tak, že spoločne s otvormi 33, 33a vzniká priebežný otvor v zariadení na uskutočňovanie spôsobu na nastavovanie znakov zariadení podľa vynálezu podľa nárokov 1 až 12. Nastavovacia komora má ďalej vyhadzovači mechanizmus (obr. 15).
Nad nastavovacou komorou 22 je v hornom pridržiavacom člene 11 vedľa seba usporiadaných viac šablón 24 vo vodiacej koľajnici 26 v podstate na spôsob U. Šablóny 24 sú posuvné pozdĺž pozdĺžnej osi horného pridržiavacieho člena 11a majú na svojej spodnej strane oddeľovacie oblasti 28, ktoré práve delia každú šablónu na rôzne, rovnako veľké oblasti. Každá oblasť opäť obsahuje nastavovacie členy 25 na spôsob kolíkov, ktoré smerujú smerom dole. Nastavovacie členy 25 na spôsob kolíkov pritom zodpovedajú presne negatívu prípadne pozitívu znakov, ktoré je potrebné zobraziť. Počet šablón sa riadi v podstate podľa počtu znakov, ktoré je potrebné ukazovať prípadne nastavovať. Tak vyžaduje také zariadenie na zobrazenie trojmiestnej ceny s hodnotami grošov a symbolom meny šesť šablón (pozri obr. 5a, 6a).
Podlahová doska 29 vodiaca koľajnice 26 má, na spôsob jazykov, výčnelky 45, ktoré sú v oblasti 27 uskutočnené ľahko zvýšené, takže pri posúvaní šablón 24 im kladú zvýšený odpor proti posúvaniu a umožňujú definované zaistenie. Dĺžka zvýšenia pritom zodpovedá presne odstupu dvoch oddeľovacích oblastí 28. Tým je možné posúvanie a zaistenie šablón po oblastiach. Každá oblasť, podľa nastavenia obsluhujúcej osoby, sa nachádza pritom presne nad nastavovacou komorou 22, do ktorej je zasunuté zariadenie 30 podľa vynálezu.
Obr. 16 a 16a ukazujú práve pôdorys nastavovacieho zariadenia podľa vynálezu. Veľmi dobre sa pritom dajú rozpoznať posuvné šablóny 24, pomocou ktorých sa dajú užívateľom znaky, ktoré je potrebné nastaviť, vybrať posúvaním šablón. V okienku 39 môže užívateľ pritom kontrolovať momentálne nastavenie.
Spôsob funkcie zariadenia 35 je pritom nasledujúci:
V prvom kroku sa zariadenie 30 podľa vynálezu vsúva do nastavovacej komory 22 zariadenia 35 (obr. 12). Potom sa uskutočňuje nastavenie šablón 24. Pritom nastavuje užívateľ tie znaky, ktoré sa majú v ďalšom postupe zobrazovať pomocou posuvných členov 3 a základného člena 1. Horná strana šablón 24 pritom má v ideálnom prípade popisok, ktorý ukazuje každý znak, ktorý sa nachádza v úseku oblasti pod nimi. Potom sa držadlo spodného pridržiavacieho člena 12 tlačí proti držadlu horného pridržiavacieho člena 11 až sa dosiahne poloha, ako je zrejmé na obr. 13.
Spodný pridržiavací člen 12 sa pritom otáča okolo bodu 31 na obr. 12, čím sa čapy 20, 20a včítane líšt 21, 21a pohybujú dole. Vertikálnym núteným vedením líšt 21, 21a sa posúva bod otáčania spodného pridržiavacieho člena 12 v absolútnom systéme. Bod 31 na obr. 12 sa pohybuje smerom doprava.
Pri dosadení polohy z obr. 13 kladie zariadenie vykonávanému pohybu na spôsob klieští zvýšený odpor, pretože jednak pružina 13 obe časti tlačí zvýšenou silou k sebe a jednak sa páková kombinácia 14, na základe posunutých líšt 21, 21a a geometrie, týmto zmenenej, teraz zaťažuje na vzper, a tým zabraňuje ďalšiemu vedeniu oboch pridržiavacích členov 11,12 k sebe.
Pružina 18 pritom pôsobí dodatočne proti zlomeniu pákovej kombinácie 14.
Súčasne s pohybom horného a spodného pridržiavacieho člena 11, 12 do polohy, ako je zrejmé z obr. 13, sa zariadenie 30 podľa vynálezu pritláča pomocou líšt 21, 21a na kalibračné členy 23 na spôsob kolíkov, usporiadaných v nastavovacej komore 22, čím sa posuvné členy 3 zariadenia podľa vynálezu všetky vyrovnajú v podstate lícujúcim spôsobom s povrchom základného člena 1 zariadenia podľa vynálezu.
Pokiaľ sa teraz cez zvýšený odpor ďalej zvyšuje tlak na horný a spodný pridržiavací člen 11, 12, dochádza od definovaného silového pôsobenia k zlomeniu pákovej kombinácie 14. Tým sa posúva celkový spodný pridržiavací člen 12 v podstate paralelne hore, pretože jednak pôsobí v jeho jednej koncovej oblasti sila pružiny 13 a v jeho druhej koncovej oblasti pôsobí sila, vynakladaná užívateľom, v smere horného pridržiavacieho člena 11.
Pomocou náhleho a v podstate posuvného pohybu spodného pridržiavacieho člena 12 hore sa pohybujú tiež obe lišty 21, 21a hore a pohybujú pritom základným členom 1 rovnako hore, čím sa tento pritláča proti nastavovacím členom 25 /na spôsob kolíkov/ šablóny 24.
Posuvné členy 3 v základnom člene 1 sa tak vyrovnávajú, že nastupuje efekt podľa vynálezu a pozorovateľ môže čítať jednotlivé znaky.
Po uvoľnení oboch pridržiavacích členov 11, 12 ide zariadenie 35 opäť späť do svojej východiskovej polohy. Pritom sa pohybujú tiež lišty 21, 21a opäť do svojej východiskovej polohy, takže otvory 32, 32a tvoria s otvormi 33,33a opäť priechodný otvor.
Vyhadzovači mechanizmus, ktorý bol na začiatku zasúvaním zariadenia 30 podľa vynálezu do zariadenia 35 napísaný v smere šípky 36, teraz vyhadzuje, potom čo sa pridržiavací člen 12 opäť pohyboval do svojho východiskového postavenia, zariadenie 30 proti smeru zasúvania (obr. 15a, b, c).
Pri zasúvaní zariadenie 30 podľa vynálezu do nastavovacej komory 22 sa pritom najskôr posúva vyhadzovacia lišta 34, majúca osadenie 37, 38 a unášací člen 43, unášaním unášacieho člena 43 do zasúvacieho zariadenia 36. Spodná hrana vyhadzovacej lišty 34 sa pritom pohybuje pozdĺž dna nastavovacej komory 22. Tam je usporiadaný výčnelok 40 na spôsob háku, ktorý je usporiadaný na dne nastavovacej komory 22. Osadenie 38 je tak zošikmené, že pri pohybe vyhadzovacej lišty 34 pozdĺž dna nastavovacej komory 22 a predovšetkým nad výčnelkom 40, sa vyhadzovacia lišta najprv ľahko nadvihuje a tak sa osadením 38 pohybuje nad výčnelkom 40 na spôsob háku. Vyhadzovacia lišta 34 je pritom pružinou 41 upevnená pod dnom nastavovacej komory 22, takže sa automaticky vracia opäť do vodorovnej polohy, potom čo sa pohybovala nad výčnelkom 40.
Pokiaľ je osadením 38 pohybované nad výčnelkom 40, zaistí sa toto silou pružiny 41 za ním a zariadenie 30 podľa vynálezu je fixované vo svojej polohe v nastavovacej komore. Po ukončení nastavovacieho procesu sa vyhadzovacia lišta 34 pomocou vertikálneho pohybu zariadenia 30 podľa vynálezu (vyvolaného vertikálnym pohybom líšt 21, 21a) a pomocou pritom existujúceho unášania unášacieho člena 42 opäť nadvihuje a osadenie 38 sa pohybuje nad výčnelkom 40, čím pružina 41 privádza vyhadzovaciu lištu 34 opäť do jej východiskovej polohy a tak vyhadzuje zariadenie 30 podľa vynálezu.
Obr. 18 ukazuje ďalšie možné uskutočnenie zariadenia 35 podľa vynálezu na nastavovanie žiadaných znakov. Obe páky 15, 16 prvého variantu sú pritom nahradené jedinou pákou 46. Táto sa opiera vo svojich oboch koncových oblastiach o lišty 47, 48, ktoré sú usporiadané na hornom pridržiavacom člene 11a spodnom pridržiavacom člene 12. Páka 46 je cez pružinu 18 pripevnená na hornom pridržiavacom člene 11, presnejšie na mostíku 49, ktorý odstáva od spodnej strany nastavovacej komory 22. Uloženie páky 46 je takto letmé, to znamená, že sa drží vo svojej polohe iba pomocou pružiny 18 a zovretím medzi horným pridržiavacím členom a spodným pridržiavacím členom 12. Spodný pridržiavací člen 12 má z tohto dôvodu výčnelky (nevyznačené), ktoré sú vedené v drážke bočnej steny horného pridržiavacieho člena 11, takže spodný pridržiavací člen 12 je vedený na hornom pridržiavacom člene 11. Na spodnej strane nastavovacej komory 22 je usporiadaný dodatočný mostík 50, o ktorý sa opiera opora 51, spojená tuhým spôsobom s pákou 46. Pri montáži zariadenia 35 podľa vynálezu na nastavovanie žiadaných znakov sa tým môže páka 46 montovať už na hornom pridržiavacom člene 11, ešte pred tým ako spodný pridržiavací člen 12 je montovaný na hornom pridržiavacom člene 11.
Ako už v skôr opísanom variante uskutočnenia nastavovacieho zariadenia 35 sa oba pridržiavacie členy 11,12 tlačia k sebe na úsekoch držadiel (obr. 19, obr. 20), čím jedna koncová oblasť páky 46, ktorá sa opiera na hornom pridržiavacom člene 11, kĺže v smere úsekov držadiel a tak pružina 18, ako i pružina 13 sa tým napína.
V nastavovacej komore 22 sa pohybom spodného pridržiavacieho člena 12 opäť najprv posúvajú lišty 21, 21a pomocou čapov 20, 20a smerom dole. Spodný pridržiavací člen 12 pritom opäť vykonáva najprv otáčavý pohyb, ktorého bod otáčania leží v spodnej koncovej oblasti spodného pridržiavacieho člena. Tým sa pohybuje ten člen páky 46, ktorý je usporiadaný naľavo od bodu otáčania, najprv smerom dole. Tak tiež čapy 20, 20a, ako i lišty 21, 21a, čím sa základný člen 1, upnutý medzi lištami 21, 21a tlačí proti kalibračným členom 23 na spôsob kolíkov, usporiadaným na dne nastavovacej komory (obr. 19). Analogicky k predtým opísanom variante uskutočnenia a z rovnakých dôvodov sa v nasledujúcom úseku pohybu sťahuje horná koncová oblasť páky 46 v smere úsekov držadiel horného a spodného pridržiavacieho člena 11, 12, čím spodný pridržiavací člen uskutočňuje v podstate posuvný pohyb, smerovaný hore (obr. 21) a opäť sa cez čapy 20, 20a pohybujú lišty 21, 21a smerom hore, čím sa v ďalšom pokračovaní základný člen 1 tlačí proti, na spôsob kolíkov, nastavovacím členom, usporiadaným na šablónach 24, a posuvné členy 3 sa príslušne posúvajú. Spodný pridržiavací člen 12 sa pritom opiera jednou hranou 58 na hornom pridržiavacom člene 11.
Variant, opísaný ako posledný, má tú prednosť, že páková kombinácia 14 prvého variantu sa môže nahradzovať jedinou pákou.
Obr. 21 ukazuje alternatívny spôsob uskutočnenia vyhadzovacieho mechanizmu nastavovacej komory 22 v pokojovej polohe, tzn. bez zasunutého základného člena 1. Veľmi dobre je v tomto pohľade možné rozpoznať tiež kalibračné členy 23 na spôsob kolíkov, vyčnievajúce zo dna nastavovacej komory 22 smerom hore, ako i pružinové jazyky 45. V zobrazenej pokojovej polohe sa vyhadzovacia lišta 34 tlačí ťažnou pružinou 41 proti dnu nastavovacej komory a proti zarážke 52 v smere zasúvacieho prípadne vyhadzovacieho otvoru 32a, 33a. Vyhadzovacia lišta 34 má ďalej unášací člen 43, ktorý sa nechá priviesť do záberu s čelnou stranou základného člena 1 cenového štítku 30. Pomocou zásuvného pohybu v smere šípky 36 sa vyhadzovacia lišta 34 pohybuje nad unášacím členom 43 rovnako v smere 36 (obr. 22). Hák 53, usporiadaný na vyhadzovacej lište 34, zapadá pritom za mostík 54, usporiadaný na stene nastavovacej komory.
Po ukončení opisovaného nastavovacieho procesu sa vyhadzovacia lišta 34 nadvihne pomocou vertikálneho pohybu základného člena 1 cenového štítku 30 (vyvolané vertikálnym pohybom líšt 21, 21a), ktorý je smerom hore v zábere s druhým unášacím členom 42, rovnako usporiadaným na vyhadzovacej lište 34, čím sa hák 53 uvoľňuje zo svojho záberu s mostíkom 54.
Základný člen 1 cenového štítku 30 sa pohybuje teraz po ukončení nastavovacieho procesu opäť dole, pričom ďalší mostík 55, ktorý je dlhší ako mostík 54, zabraňuje opätovnému zapadnutiu háku 53 za mostík 54.
Akonáhle sa nastavovacie zariadenie nachádza opäť vo východiskovej polohe a otvory 32, 33, a 32a, 33a tvoria jediný priechodný otvor, pohybuje sa vyhadzovacia lišta 34 pomocou pružiny 41 proti smeru zasúvania 36 až narazí na zarážku 52. Pomocou unášacieho člena 43 nasleduje základný člen 1 cenového štítku 30 tento pohyb a vysúva sa tak z nastavovacej komory. Ohybom vyhadzovacej lišty 34 v smere protiľahlo ležiacej steny nastavovacej komory sa základný člen 1 cenového štítku 30 tlačí proti protiľahlo ležiacej stene nastavovacej komory, čím sa vysunutie, ktoré sa uskutočňuje až k zarážke 52, brzdí a zabraňuje sa vypadnutiu. Unášací člen 42 sa pritom rozprestiera po celej dĺžke vyhadzovacej lišty 34, čím sa zasúvanie základného člena 1 cenového štítku 30 do nastavovacej komory 22 uskutočňuje vždy priamočiaro.
Horný pridržiavací člen 12 má ďalej dno 29 s koncovou oblasťou 56 na spôsob jazyka (obr. 12, obr. 21). Táto môže byť ohnutá smerom dole, takže sa medzi lištou 57 a jazykom 56 môže zasúvať nastavovacia šablóna 24.

Claims (21)

1. Zariadenie na zobrazovanie písmen, číslic alebo symbolov, najmä na cenové označenie tovaru, so základným členom (1), majúcim pohľadovú plochu (la) a zadnú stranu, ležiacu proti nej, pričom v základnom člene (1) je usporiadaný aspoň jeden otvor (2), rozprestierajúci sa od pohľadovej plochy (la) až k protiľahlej zadnej strane, otvorený na obe strany, a v tomto aspoň jednom otvore (2) je posuvným spôsobom držaný posuvný člen (3), pričom posuvný člen (3) je posúvateľný práve z prvej polohy, v ktorej je čelná plocha (5) posuvného člena (3) viditeľná od pohľadovej plochy (la) základného člena (1), do druhej polohy, v ktorej je táto čelná plocha (5) usporiadaná v podstate neviditeľným spôsobom v určitej vzdialenosti za pohľadovou plochou (la) v základnom člene (1), vyznačujúce sa tým, že posuvné členy (3) sú držané pomocou posuvného uloženia, prípadne voľného lícovania v otvore (2).
2. Zariadenie podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že posuvné uloženie sa dosahuje tým, že posuvné členy (3) sú v nezaťaženom stave aspoň v jednom úseku ohnuté do smeru priečne na jeho pozdĺžnu os a pri zasúvaní do otvorov (2) základného člena (1) sú nasmerované priamo.
e sa tým, načujúce načujúce že aspoň jeden otvor má po celej vyznačujúce vyznačujúce s tým, tým, tým, tým, že otvory (2), príže otvory (2), príže otvory (2) sú že otvory (2) majú že otvory (2) majú tým , že základný člen
3. Zariadenie podľa nároku la 2, vyznačujúc dĺžke konštantný prierez.
4. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 1 až 3, vy padne posuvné členy (3) majú kruhový prierez.
5. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 1 až 3, padne posuvné členy (3) majú pravouhlý prierez.
6. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 1 až 5, usporiadané na spôsob matice.
7. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 1 až 3, vyznačujúce s tvar písmen, číslic alebo symbolov.
8. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 1 až 3, mnohouhlý prierez, prednostne segmentový tvar.
9. Zariadenie podľa niektorého z nárokov laž8, vyznačujúce (1) má na svojom povrchu drážku (44) na spôsob koľajnice.
10. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 1 až 9, vyznačujúce sa tým, že základný člen (1) má aspoň jeden dodatočný priebežný vývrt (7), cez ktorý je možné prestrčiť špendlík (8).
11. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 1 až 10, vyznačujúce sa tým, že základný člen (1) má aspoň jeden dodatočný otvor (10), do ktorého je možné zastrčiť pridržiavací člen (9).
12. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 1 až 11, vyznačujúce sa tým, že otvory (2) majú na strane, ležiacej proti pohľadovej ploche (la) zarážkovú lištu (43).
13. Zariadenie na posúvanie posuvných členov v základnom člene (1), pričom posuvné členy (3) sa dajú posúvať práve z prvej polohy, v ktorej je čelná plocha (5) posuvných členov (3) viditeľná od pohľadovej plochy (la) základného člena (1), do druhej polohy, v ktorej táto čelná plocha (5) je usporiadaná v podstate neviditeľným spôsobom v určitej vzdialenosti za pohľadovou plochou (la) v základnom člene (1), vyznačujúce sa tým, že zahrnuje nasledujúce členy:
- horný pridržiavací člen (11),
- spodný pridržiavací člen (12), ktorý je v strednej oblasti horného pridržiavacieho člena (11) na ňom otáčavo a posuvne pripevnený,
- kalibračné členy (23) na spôsob kolíkov, ktoré sú usporiadané zodpovedajúcim spôsobom k posúvateľným posuvným členom (3),
- nastavovacie členy (25) na spôsob kolíkov, ktoré sú usporiadané zodpovedajúcim spôsobom k znakom (pozitívne alebo inverzne), ktoré je potrebné nastaviť,
- pričom kalibračné a nastavovacie členy (23,25) na spôsob kolíkov sú usporiadané v hornom pridržiavacom člene (11) a voľné čelné plochy kalibračných členov (23) na spôsob kolíkov sú namierené proti voľným čelným plochám nastavovacích členov (25) na spôsob kolíkov,
- a horný pridržiavací člen (11) je prostredníctvom stlačenia k sebe so spodným pridržiavacím členom (12) usporiadaný na zavedenie najprv kalibračných členov (23) na spôsob kolíkov a potom nastavovacích členov (25) na spôsob kolíkov do otvorov (2) základného člena (1), na zaistenie zodpovedajúceho požadovaného vyrovnania posuvných členov (3) do otvorov (2) základného člena (1).
14. Zariadenie podľa nároku 13, vyznačujúce sa tým, že nastavovacie členy (25) na spôsob kolíkov, ktoré sú usporiadané v hornom pridržiavacom člene (11), sú usporiadané na aspoň jednej posúvateľnej nastavovacej šablóne (24).
15. Zariadenie podľa nároku 13 až 14, vyznačujúce sa tým, že zahrnuje dodatočné nasledujúce členy:
- aspoň jednu ťažnú pružinu (13), ktorá spája jednu koncovú oblasť spodného pridržiavacieho člena (12) s horným pridržiavacím členom (11),
- pákovú kombináciu (14), skladajúcu sa z dvoch, navzájom otáčavým spôsobom spojených pák (15, 16), pričom jedna páka (16) je na spodnom pridržiavacom člene (12) pripevnená otáčavým spôsobom a druhá páka (16) je otáčavým spôsobom pripevnená na hornom pridržiavacom člene (11),
- aspoň jednu ťažnú pružinu (18), ktorá zaberá za spojovací bod (17) oboch pák (15, 16) a je spojená so spodným pridržiavacím členom (12),
- nastavovaciu komoru (22), usporiadanú v hornom pridržiavacom člene (11), do ktorej je zasúvateľné zariadenie podľa niektorého z nárokov 1 až 12, pričom nastavovacia komora (22) má na svojom dne kalibračné členy (23) na spôsob kolíkov, ktoré sa dajú zavádzať do otvorov (2) zariadenia podľa niektorého z nárokov 1 až 12,
- niekoľko nastavovacích šablón (24), usporiadaných v hornom pridržiavacom člene (11) posuvným spôsobom vedľa seba, pričom práve úsek každej nastavovacej šablóny (24) sa dá usporiadať v nastavovacej komore (22) presne nad kalibračnými členmi (23) na spôsob kolíkov a nastavovacie členy (25) na spôsob kolíkov, usporiadané na nastavovacích šablónach (24), vyčnievajú do nastavovacej komory (22) proti smeru kalibračných členov (23) na spôsob kolíkov, usporiadaných na dne, dve lišty (21, 21a) s aspoň po jednom otvore (32), ktoré sú spojené so spodným pridržiavacím členom (12) a sú vertikálne posúvateľným spôsobom uložené v hornom pridržiavacom člene (11).
16. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 13 až 15, vyznačujúce sa tým, že v nastavovacej komore (22) je usporiadaná vyhadzovacia lišta (34), ktorá má dva unášacie členy (42, 43), ako i má na svojej spodnej strane dva zošikmené výčnelky (37, 38), pričom celá vyhadzovacia lišta (34) je cez pružinu (41) spojená s dnom nastavovacej komory (22) a na dne nastavovacej komory (22) je usporiadaný výčnelok (40) na spôsob háku, ktorý je konštruovaný ako protikus k výčnelku (38) vyhadzovacej lišty (34).
17. Zariadenie podľa nároku 13 a 14, vyznačujúce sa tým, že dodatočne zahrnuje nasledujúce členy:
- aspoň jednu ťažnú pružinu (13), ktorá spája jednu koncovú oblasť spodného pridržiavacieho člena (12) s horným pridržiavacím členom (11),
- páku (46), ktorá je uložená letmo medzi horným pridržiavacím členom (11) a spodným pridržiavacím členom (12) a opiera sa svojimi oboma koncovými oblasťami o lišty (47, 48), usporiadané v týchto pridržiavacích členoch, pričom páka (46) je cez pružinu (18) spojená s horným pridržiavacím členom (11),
- nastavovaciu komoru (22), usporiadanú v hornom pridržiavacom člene, do ktorej je zasunuteľný základný člen (1) osadený posuvnými členmi (3), pričom nastavovacia komora (22) má na svojom dne kalibračné členy (23) na spôsob kolíkov, ktoré sa dajú zavádzať do otvorov (2) zariadenia na zobrazovanie písmen, číslic alebo symbolov,
- niekoľko nastavovacích šablón (24), ktoré sú v hornom pridržiavacom člene (11) usporiadané vedľa seba posuvne, pričom vždy jeden úsek každej nastavovacej šablóny (24) sa dá usporiadať v nastavovacej komore (22) presne nad kalibračnými členmi (23) na spôsob kolíkov a nastavovacie členy (25) na spôsob kolíkov, usporiadané na nastavovacích šablónach, vyčnievajú do nastavovacej komory (22) proti smeru kalibračných členov (23) na spôsob kolíkov, usporiadaných na dne,
- dve lišty (21, 21a), vybavené aspoň po jednom otvore (32), ktoré sú so spodným pridržiavacím členom (12) spojené cez čapy (20, 20a) a sú uložené v hornom pridržiavacom člene (11) vertikálne posuvne.
18. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 13, 14, 15 a 17, vyznačujúce sa tým, že v nastavovacej komore (22) je usporiadaný vyhadzovači mechanizmus, ktorý má vyhadzovaciu lištu (34), pohyblivú v zasúvacom mechanizme (36), ktorá je prostredníctvom ťažnej pružiny (41) usporiadaná na vyvodenie tlaku v smere zasúvacieho, prípadne vyhadzovacieho otvoru (32a, 33a) proti dnu nastavovacej komory a proti zarážke (52) a vyhadzovacia lišta (34) má dva unášacie členy (42, 43), pričom jeden unášací člen (43) je usporiadaný cez čelnú stranu základného člena (1) jednak na predopnutie vyhadzovacej lišty (34) pomocou háku (53), ktorý je usporiadaný na zapadnutie na mostíku (54) a jednak cez ťažnú pružinu (41) na vyhodenie základného člena (1) z nastavovacej komory (22).
19. Zariadenie podľa nároku 18, vyznačujúce sa tým, že sa cez v podstate celú dĺžku vyhadzovacej lišty (34) rozprestiera druhý unášací člen (42) a dá sa priviesť do záberu s hornou stranou základného člena 1.
20. Zariadenie podľa nároku 18 a 19, vyznačujúce sa tým, že vyhadzovacia lišta (34) je usporiadaná na stene nastavovacej komory, prebiehajúcej paralelne k zasúvaciemu zariadeniu (36).
21. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 18 až 20, vyznačujúce sa tým, že vyhadzovacia lišta (34) je ohnutá v smere k protiľahlej stene nastavovacej komory na zaistenie pritláčania základného telesa (1), ľahkým tlakom proti nej, aby sa brzdilo vysunutie.
SK498-2002A 1999-10-15 2000-10-05 Zariadenie na zobrazovanie znakov SK287437B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0174099A AT412133B (de) 1999-10-15 1999-10-15 Vorrichtung zur darstellung von zeichen
PCT/AT2000/000260 WO2001029809A1 (de) 1999-10-15 2000-10-05 Vorrichtung zur darstellung von zeichen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK4982002A3 SK4982002A3 (en) 2002-10-08
SK287437B6 true SK287437B6 (sk) 2010-09-07

Family

ID=3519986

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK498-2002A SK287437B6 (sk) 1999-10-15 2000-10-05 Zariadenie na zobrazovanie znakov

Country Status (24)

Country Link
US (1) US6944984B1 (sk)
EP (1) EP1232491B1 (sk)
JP (1) JP5474269B2 (sk)
KR (1) KR100564149B1 (sk)
CN (1) CN1192339C (sk)
AT (1) AT412133B (sk)
AU (1) AU770688B2 (sk)
BR (1) BR0014731B1 (sk)
CA (1) CA2387572C (sk)
CZ (1) CZ301995B6 (sk)
DE (1) DE50002866D1 (sk)
DK (1) DK1232491T3 (sk)
EA (1) EA003268B1 (sk)
ES (1) ES2202177T3 (sk)
HR (1) HRP20020326B1 (sk)
HU (1) HU225435B1 (sk)
MX (1) MXPA02003759A (sk)
NO (1) NO318347B1 (sk)
PL (1) PL201233B1 (sk)
PT (1) PT1232491E (sk)
SK (1) SK287437B6 (sk)
TR (1) TR200201022T2 (sk)
WO (1) WO2001029809A1 (sk)
ZA (1) ZA200202451B (sk)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT413461B (de) * 2003-10-31 2006-03-15 Grasmann Josef Einstellvorrichtung
AT505447B1 (de) * 2007-07-05 2009-09-15 Grasmann Josef Einstellvorrichtung
KR200473358Y1 (ko) * 2012-04-13 2014-07-02 대한민국 증거물 표식표

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US909444A (en) * 1907-11-16 1909-01-12 F C Newell Mutograph Corp Stipple member.
CH405992A (de) * 1961-11-10 1966-01-15 Ibm Anzeigevorrichtung mit Buchstaben oder Zahlen
US3270447A (en) * 1963-11-14 1966-09-06 Corning Glass Works Display panel
FR1465490A (fr) * 1965-10-29 1967-01-13 Electronique & Radio Ind Perfectionnements aux dispositifs d'affichage de symboles
US3400478A (en) * 1966-10-21 1968-09-10 Pitney Bowes Inc Composite character display device
US3724110A (en) * 1972-05-22 1973-04-03 Worthington Corp Visual display board
US4186394A (en) 1978-09-18 1980-01-29 Tadeusz Bobak Automatic display system and process
JPS6168282U (sk) * 1984-10-08 1986-05-10
FR2616570B1 (fr) * 1987-06-12 1989-12-22 Kreft Vanja Dispositif pour afficher un point d'un symbole en configuration matricielle
JPH0569694A (ja) * 1991-09-13 1993-03-23 Nec Niigata Ltd 電子制御式黒板
JPH08101637A (ja) * 1994-09-30 1996-04-16 Mitsubishi Materials Corp 二進情報表示装置
GB2317490B (en) * 1996-09-19 2000-05-03 Ivan Nicholas White Display apparatus
JPH1165492A (ja) * 1997-08-19 1999-03-05 Aiwa Co Ltd 凹凸表示装置
JPH11161204A (ja) * 1997-12-01 1999-06-18 Nec Shizuoka Ltd 画像形成装置

Also Published As

Publication number Publication date
AU7761400A (en) 2001-04-30
CN1378683A (zh) 2002-11-06
KR100564149B1 (ko) 2006-03-27
TR200201022T2 (tr) 2002-06-21
CN1192339C (zh) 2005-03-09
JP5474269B2 (ja) 2014-04-16
PL357239A1 (en) 2004-07-26
EP1232491B1 (de) 2003-07-09
DE50002866D1 (de) 2003-08-14
SK4982002A3 (en) 2002-10-08
ES2202177T3 (es) 2004-04-01
HUP0202694A2 (en) 2002-12-28
CZ301995B6 (cs) 2010-09-01
AT412133B (de) 2004-09-27
AU770688B2 (en) 2004-02-26
NO318347B1 (no) 2005-03-07
PT1232491E (pt) 2003-11-28
MXPA02003759A (es) 2003-07-14
US6944984B1 (en) 2005-09-20
DK1232491T3 (da) 2003-11-03
EA003268B1 (ru) 2003-02-27
NO20021343D0 (no) 2002-03-18
KR20020037382A (ko) 2002-05-18
PL201233B1 (pl) 2009-03-31
HU225435B1 (en) 2006-12-28
EP1232491A1 (de) 2002-08-21
CZ20021324A3 (cs) 2002-08-14
JP2003512651A (ja) 2003-04-02
ZA200202451B (en) 2003-02-26
NO20021343L (no) 2002-03-18
CA2387572A1 (en) 2001-04-26
ATA174099A (de) 2004-02-15
EA200200269A1 (ru) 2002-08-29
BR0014731B1 (pt) 2009-01-13
CA2387572C (en) 2007-08-28
HRP20020326B1 (en) 2009-06-30
BR0014731A (pt) 2002-11-26
WO2001029809A1 (de) 2001-04-26
HRP20020326A2 (en) 2004-04-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20210387466A1 (en) Stamp, an ink pad and a closure cap
JP4315735B2 (ja) 固体インクの装填及び供給装置
US20090300959A1 (en) Port identification system and method
SK287437B6 (sk) Zariadenie na zobrazovanie znakov
EP2425750A1 (en) Electronic shelf tag
US2756822A (en) Card perforating device employing a punch movable laterally and longitudinally of the card
CN111312089A (zh) 一种便于前维护的快速锁紧结构及led显示屏
DE10063301A1 (de) Preisauszeichnungsvorrichtung
CA2691912C (en) Setting apparatus
CN221008570U (zh) 一种可切换多种会议室使用状态的信息公示牌
EP3736784B1 (en) Digital visibility device for vending machines
CN116887552B (zh) 具有防护结构的电子标签
AT412036B (de) Vorrichtung zur darstellung von zeichen
JPH07325545A (ja) 容器用カード差し
CN117730360A (zh) 用于货架支撑件的货架成像设备和包括货架成像设备的货架系统
JP3607212B2 (ja) 高さ調整可能なラベル保持体
JPH07186502A (ja) データ印
JPH10228570A (ja) 自動販売機の商品サンプル表示装置
JPH0337232B2 (sk)

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20141005