SK284009B6 - Spôsob prípravy solí 3-izopropyl-2,1,3-benzotiadiazín-4-ón-2,2- dioxidu - Google Patents

Spôsob prípravy solí 3-izopropyl-2,1,3-benzotiadiazín-4-ón-2,2- dioxidu Download PDF

Info

Publication number
SK284009B6
SK284009B6 SK1047-97A SK104797A SK284009B6 SK 284009 B6 SK284009 B6 SK 284009B6 SK 104797 A SK104797 A SK 104797A SK 284009 B6 SK284009 B6 SK 284009B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
formula
water
salt
bentazone
iia
Prior art date
Application number
SK1047-97A
Other languages
English (en)
Other versions
SK104797A3 (en
Inventor
Hans Rupert Merkle
Alfons Durein
Hanspeter Hansen
Karl-Friedrich J�GER
Original Assignee
Basf Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Aktiengesellschaft filed Critical Basf Aktiengesellschaft
Publication of SK104797A3 publication Critical patent/SK104797A3/sk
Publication of SK284009B6 publication Critical patent/SK284009B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D285/00Heterocyclic compounds containing rings having nitrogen and sulfur atoms as the only ring hetero atoms, not provided for by groups C07D275/00 - C07D283/00
    • C07D285/15Six-membered rings
    • C07D285/16Thiadiazines; Hydrogenated thiadiazines

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Nitrogen And Oxygen As The Only Ring Hetero Atoms (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Nitrogen- Or Sulfur-Containing Heterocyclic Ring Compounds With Rings Of Six Or More Members (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)

Abstract

Spôsob prípravy solí 3-izopropyl-2,1,3-benzotiadiazín-4-ón- 2,2-dioxidu všeobecného vzorca (I), kde R1 až R4 znamená nezávisle od seba vodík, nižší alkyl alebo hydroxyalkyl, pri ktorom sa nechá reagovať bentazón všeobecného vzorca (IIa) v organickom s vodou nemiešateľnom rozpúšťadle s amínom všeobecného vzorca (IIIa) alebo s amóniovou soľou všeobecného vzorca (IIIb) a soľ všeobecného vzorca (I) sa extrahuje do vody.ŕ

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu prípravy solí 3-izopropyl-2,l,3-benzotiadiazín-4-ón-2,2-dioxidu všeobecného vzorca — <s>
U)(
R2
kde R1, R2, R3 a R4 znamenajú nezávisle od seba atóm vodíka, nižšiu alkylovú skupinu alebo nižšiu hydroxyalkylovú skupinu.
Doterajší stav techniky
Herbicídy na báze benzotiadiazín-4-ón-2,2-dioxidu sú známe z patentových spisov číslo DE-A 15 42 836, DE-A 21 64 459 a DE-A 22 17 722. V týchto patentových spisoch sa uvádzajú tiež amóniové soli ako použiteľná forma, pričom sa predovšetkým spomínajú amóniové, metylamóniové, trimetylamóniové, etylamóniové, dietanolamóniové a etanolamóniové soli.
Ďalej je vo všeobecnosti známe, že sodné, vápenaté a draselné soli 3-izopropyl-2,l,3-benzotiadiazín-4-ón-2,2-dioxidu (INN meno: bentazón) sú silne hygroskopické. Preto pevné prostriedky na báze týchto solí sa už pôsobením samotnej vzdušnej vlhkosti zhlukujú alebo sa dokonca roztečú a nie je možné ich dávkovať.
Pri plnení týchto solí do fóliových vreciek rozpustných vo vode sa vzájomným pôsobením hygroskopických účinných látok a fólií fóliové vrecká dehydratujú. Dôsledkom toho je, že fólie skrehnú, čo znamená, že ich skladovateľnosť už nie je zaručená.
Pri syntéze bentazonu sa získava účinná látka zvyčajne v neutrálnej forme a obvykle rozpustená v organickom rozpúšťadle (DE-A 27 10 382).
Účinná látka sa potom väčšinou prevádza na jednu zo svojich soli, pretože soli zlepšujú biologickú dostupnosť bentazonu.
Z amerického patentového spisu číslo US-A 5 266 553 je napríklad známe spracovanie amóniových solí bentazonu ako vodou rozpustnej pevnej látky schopnej tečenia. Na tento účel sa vopred pripraví vodná zmes amóniovej soli. Pevná látka sa z tejto zmesi získa odparením všetkých rozpúšťadiel a dodatočným spracovaním produktu neutralizujúcou zásadou. Odpaľovacia operácia pri súčasnom použití vody ako rozpúšťadla je vysoko energeticky náročná a účinná látka je pritom vystavená počas dlhého času zvýšenej odpaľovacej teplote.
Úlohou vynálezu je preto vyvinúť spôsob výroby amóniových solí bentazonu, pri ktorom sa odstránia nedostatky uvedeného známeho stavu techniky úplne alebo aspoň čiastočne.
Podstata vynálezu
Spôsob výroby solí 3-izopropyl-2,l,3-benzotiadiazín-4-ón-2,2-dioxidu všeobecného vzorca (I) kde R1, R2, R3 znamenajú nezávisle od seba atóm vodíka, nižšiu alkylovú skupinu alebo nižšiu hydroxyalkylovú skupinu, spočíva podľa vynálezu v tom, že sa nechá reagovať
a) 3-izopropyl-2,l,3-benzotiadiazin-4-ón-2,2-dioxid vzorca (Ha) o
H v organickom, prakticky s vodou nemiešateľnom rozpúšťadle a prípadne v prítomnosti vody, s amínom všeobecného vzorca (Hla)
R2 alebo s amóniovou soľou všeobecného vzorca (Illb)
R2
I
Rl— N — R3
I
R' (Illb), kde X znamená anión kyseliny s hodnotou pKs väčšou ako 4, alebo hydroxylový ión a n znamená počet záporných nábojov aniónu X a
b) soľ všeobecného vzorca (I) sa extrahuje do vody.
Pod označením nižšia alkylová alebo nižšia hydroxyalkylová skupina sa rozumie alkylová skupina alebo nižšia hydroxyalkylovú skupina s 1 až 8 atómami uhlíka, výhodne s 1 až 6 atómami uhlíka, ako je metylová, hydroxymetylová, etylová, 2-hydroxyetylová, propyiová, 3-hydroxypropylová a butylová skupina.
Pri tomto spôsobe sa bentazón vzorca (lla) nechá reagovať v organickom, s vodou prakticky nemiešateľnom rozpúšťadle s amínom všeobecného vzorca (Hla) alebo s amóniovou soľou všeobecného vzorca (Illb), prípadne v prítomnosti vody, a soľ všeobecného vzorca (I) sa extrahuje do vody (schéma 2). V schéme 2 R1 až R4 znamenajú nezávisle od seba atóm vodíka, nižšiu alkylovú skupinu alebo nižšiu hydroxyalkylovú skupinu, X znamená anión kyseliny s hodnotou pKs > 4 alebo hydroxylový ión a n znamená počet negatívnych nábojov aniónu X.
Schéma
Amíny všeobecného vzorca (Hla) sú všeobecne známe. To isté platí i o amóniových soliach všeobecného vzorca (Illb) (Houben-Weyl, Methoden der Organischen Chemie, 4. vydanie, nakladateľstvo Thieme, Stuttgart, zv. 11/2, od strany 591).
SK 284009 Β6
Ako anión X vo všeobecnom vzorci (Illb) je vhodný uhličitanový, hydrogenuhličitanový a predovšetkým hydroxylový ión.
Zvyčajne sa používa amín všeobecného vzorca (Illa) alebo amóniová soľ všeobecného vzorca (Illb) v ekvimolámom množstve vzhľadom na bentazón vzorca (Ila). Na dokončenie reakcie môže byť výhodné použiť amín všeobecného vzorca (Hla), prípadne amóniové soli všeobecného vzorca (Illb) v prebytku. Tento prebytok však nemá na úplné dokončenie reakcie presiahnuť vo všeobecnosti 10 mol %, vztiahnuté na bentazón vzorca (Ila).
Ako organické, s vodou prakticky nemiešateľné rozpúšťadlá prichádzajú do úvahy alkány, výhodne s 5 až 8 atómami uhlíka, predovšetkým n-alkány, ako je n-pentán a n-hexán a halogénované uhľovodíky, predovšetkým halogénalkány, ako monochlóralkány a dichlóralkány s 2 až 4 atómami uhlíka, ako 1,1-dichlóretán, 1,3-dichlórpropán, 1,2-dichlórpropán a predovšetkým 1,2-dichlóretán.
Výhodné sú tiež zmesi dvoch alebo niekoľkých týchto s vodou prakticky nemiešateľných rozpúšťadiel.
Predovšetkým výhodným s vodou prakticky nemiešateľným organickým rozpúšťadlom je samotný 1,2-dichlóretán.
Vztiahnuté na mol bentazónu vzorca (Ila) sa používa zvyčajne 1 až 4, predovšetkým 1,5 až 3 kg rozpúšťadla.
Spôsob sa môže uskutočňovať pri teplote 20 až 80 °C. Teplota má pri reakcii vplyv predovšetkým na rozpustnosť bentazónu vzorca (Ila), ktorá sa s teplotou zvyšuje.
Predovšetkým v prípadoch, keď sa používa plynný amín alebo amín s nízkou teplotou varu, by však teplota nemala presiahnuť 60 °C. Výhodne sa uskutočňuje reakcia bentazónu vzorca (Ha) s aminom všeobecného vzorca (Illa) prípadne s amóniovými soľami všeobecného vzorca (Illb) pri teplotách 20 až 60 °C a predovšetkým výhodne pri teplotách 25 až 50 °C.
Všeobecne sa reakcia uskutočňuje pri tlaku 0,05 až 1 MPa, výhodne 0,21 až 0,3 MPa a predovšetkým pri tlaku prostredia.
Ako reaktory sú vhodné zariadenia, ktoré sa zvyčajne používajú pri takýchto reakciách.
Vytvorená soľ všeobecného vzorca (I) sa extrahuje do vody, pričom sa voda môže pridať už v priebehu reakcie alebo až ku koncu reakcie. Ak sa pritom malé množstvo organického rozpúšťadla oddelí s vodnou fázou, môžu sa odstrániť pred izolovaním soli všeobecného vzorca (1) bežne známym spôsobom, napríklad stripovaním alebo prípadne azeotropickou destiláciou, prípadne ak je reakčným prostredím systém 1,2-dichlóretán/voda, pri tlaku prostredia alebo pri zníženom tlaku.
Aby sa dala soľ úplne extrahovať, používa sa zvyčajne, vztiahnuté na 1 kg soli všeobecného vzorca (I), 1 až 5 kg, výhodne 2 až 4 kg a predovšetkým výhodne 2,5 až 3,5 kg vody. Väčšinou sa vyzráža soľ všeobecného vzorca (I) už pri teplote reakcie. Na úplné vyzrážanie sa roztok obvykle ochladzuje. Ku kryštalizácii dochádza väčšinou pri teplote 5 až 40 a predovšetkým 15 až 25 °C.
Špecifickou prednosťou spôsobu podľa vynálezu je, že sa pri tomto spôsobe môžu použiť organické rozpúšťadlá na ďalšiu reakciu bezprostredne po oddelení od vodnej fázy, bez nevyhnutnosti čiastočného alebo úplného odparenia s cieľom izolácie produktu a/alebo čistenia destiláciou.
Spôsobom podľa vynálezu sa môže spätným zavádzaním materského lúhu dosiahnuť výťažok soli všeobecného vzorca (I) 98 až 100 % teórie s čistotou najmenej 98 %.
Predmetný spôsob je vhodný predovšetkým na výrobu amóniovej soli bentazónu (všeobecného vzorca (I): R1 až R4 = H).
Spôsobom podľa vynálezu získaná soľ všeobecného vzorca (I) sa môže izolovať bežne známymi spôsobmi. V prípadoch, ak už kryštalizuje z reakčnej zmesi, izoluje sa produkt hlavne filtráciou. Ak je soľ v roztoku, môže sa roztok zbaviť rozpúšťadla bežne známymi spôsobmi, predovšetkým pri zníženom tlaku.
Soľ všeobecného vzorca (I), získateľná spôsobom B alebo C, ktorá vykryštalizuje z vodnej fázy, obsahuje zvyčajne hmotnostné menej ako 10 % vody.
Vlhká soľ všeobecného vzorca (I) (v dôsledku obsahu organických rozpúšťadiel alebo vody) sa suší zvyčajne pri teplote 20 až 80 °C, výhodne 40 až 60 °C. Suší sa v bežných sušiarňach. Výhodne sa pracuje pri zníženom tlaku alebo zahrievaním produktu všeobecného vzorca (I) prúdom vzduchu.
Materské lúhy, ktoré zostanú po vykryštalizovaní soli všeobecného vzorca (I), obsahujú v mnohých prípadoch ešte až 20 % soli všeobecného vzorca (I) v rozpustenom stave. Prípadne sa dá táto rozpustená účinná látka izolovať známym spôsobom, napríklad zahustením roztoku a novou kryštalizáciou alebo úplným odparením materského lúhu. Často sa môže materský lúh vrátiť späť do procesu.
Granuláty z roztokov soli všeobecného vzorca (I) sa získajú z východiskových roztokov, použitých pri výrobe, alebo sa získa z materských kryštalizačných lúhov aglomeráciou vznášaním prášok zlúčeniny všeobecného vzorca (I) rozprašovacím alebo vákuovým sušením.
Takto získané granuláty pozostávajú zvyčajne hmotnostné z 20 až 100 % soli všeobecného vzorca (I). Veľkosť zŕn týchto granulátov je vo všeobecnosti 200 až 3000 mikrometrov. Prachový podiel granulátov je nepatrný. Prachový podiel 30 g vzorky je menší ako 20 mg (CIPAC MT 171: „Dustiness of Granular Formulation“), čím je zaručená veľká bezpečnosť pre užívateľa. Sypká hmotnosť takýchto granulátov je obvykle 400 až 800 g/1.
Soli všeobecného vzorca (I) majú vynikajúcu skladovateľnosť vo fóliových vreckách rozpustných vo vode. Takéto fóliové vrecká sú známe (EP-A 449 773, EP-A 493 553), takže ich opis je zbytočný.
Naplnené fóliové vrecká obsahujú 0,1 až 10 kg, výhodne 0,5 až 5 kg účinnej látky všeobecného vzorca (I). Hrúbka fólií týchto vreciek je 20 až 100, výhodne 30 až 60 mikrometrov. Obsah vody v polymcmych fóliách môže dosahovať hmotnostné až 20 %.
Opísané získané granuláty alebo plnené fóliové vrecká môžu obsahovať okrem solí všeobecného vzorca (I) ešte ďalšie zvyčajné prísady, napríklad povrchovo aktívne látky, plnidlá alebo tiež ďalšie účinné látky na ochranu rastlín.
Zistilo sa, že soli všeobecného vzorca (I) a predovšetkým amóniová soľ bentazónu, majú pomerne malú rozpustnosť v reakčných prostriedkoch v porovnaní s východiskovými látkami vzorca (Ila) a vzorca (Ilb). Tento jav sa využíva pri spôsobe podľa vynálezu na izoláciu produktu všeobecného vzorca (I) z reakčnej zmesi jednoduchým spôsobom v pevnej forme.
Amóniové soli a predovšetkým soľ NH4 + sa na rozdiel od toho v porovnaní so zvyčajne používanou sodnou soľou rozpúšťajú vo vode výrazne rýchlejšie a tým sa znižuje náročnosť na prípravu vodných roztokov účinnej látky.
Vynález objasňujú, v ničom však neobmedzujú, nasledujúce príklady praktického uskutočnenia. Percentá sú mienené vždy hmotnostné, pokiaľ nie je uvedené inak.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Do roztoku 24 g bentazónu vzorca (Ila) v 2376 g 1,2-dichlóretánu sa vleje za stáleho miešania pri teplote 20 až 50 °C 1,7 až 3 g amoniaku za vzniku suspenzie. Pevná látka sa oddelí filtráciou pri teplote 20 °C a pri zníženom tlaku sa zbaví rozpúšťadla. Získa sa 25,4 g amóniumbentazónu s teplotou topenia 180 °C.
Príklad 2
Do roztoku 24 g bentazónu vzorca (Ila) v 16 g acetónu sa vleje za stáleho miešania pri teplote 30 až 50 °C 1,7 g amoniaku. Amóniumbentazón sa vyzráža a pri laboratórnej teplote sa odfiltruje. Získaný kryštalizát sa zbaví rozpúšťadla pri zníženom tlaku pri teplote 50 °C. Získa sa 19,5 g amóniumbentazónu. Materský lúh z filtrácie sa odparí do sucha pri zníženom tlaku pri teplote 50 °C a získa sa ďalších 6 g amóniumbentazónu.
Príklad 3
Do suspenzie 24 g bentazónu vzorca (Ila) a 200 g vody sa pri stálom miešaní vnesie 4,8 g uhličitanu amónneho. Reakčná zmes sa ďalej mieša počas 2 hodín pri teplote 50 °C a filtráciou sa zbaví pevných častíc. Po odparení roztoku pri zníženom tlaku sa získa 25,5 g amóniumbentazónu.
Príklad 4
Postupuje sa rovnako ako v príklade 3, ale namiesto uhličitanu amónneho sa použije 7,9 g hydrogenuhličitanu amónneho. Získa sa 25,5 amóniumbentazónu.
Príklad 5
Do roztoku 26,3 g bentazónu v 21,7 g vody sa pri stálom miešaní pri teplote 50 °C vnesie 8 g dusičnanu amónneho a reakčná zmes sa mieša ďalej počas jednej hodiny. Po ochladení na teplotu 20 °C sa zrazenina odfiltruje, premyje sa dvakrát 5 ml ľadovej vody a pri zníženom tlaku sa vysuší pri teplote 50 °C. Získa sa 16,9 g amóniumbentazónu s 99 % čistotou.
Príklad 6
Postupuje sa rovnako ako v príklade 5, ale namiesto dusičnanu amónneho sa použije 6,3 g formiátu amóniového. Výťažok amóniumbentazónu je 21 g. Produkt má
93.4 % čistotu.
Príklad 7
Roztok 24 g bentazónu vzorca (Ila) v 216 g 1,2-dichlóretánu sa pri stálom miešaní zmieša pri teplote 50 až 60 °C s 34 g vodného amoniaku (5 % roztok amoniaku vo vode). Po ukončení prídavku sa vodná fáza oddelí pri teplote 50 až 60 °C. Pri chladení vodnej fázy sa vyzráža kryštalický amóniumbentazón. Pevná látka sa oddelí filtráciou pri teplote 20 °C a pri zníženom tlaku sa pri teplote 50 °C zbaví zvyškov rozpúšťadla. Získa sa 11,8 g amóniumbentazónu s teplotou topenia 180 °C. Z materského lúhu sa odparením vody pri teplote 50 až 60 °C a pri zníženom tlaku získa ďalších 13,7 g amóniumbentazónu.
Príklad 8
Roztok 24 g bentazónu vzorca (Ila) v 216 g 1,2-dichlóretánu sa pri stálom miešaní zmieša pri teplote 30 až 50 °C s
22.5 g 20 % vodného roztoku dimetylamínu. Po ukončení prídavku sa vodná fáza oddelí pri teplote 50 až 60 °C a pri zníženom tlaku sa pri teplote 50 až 60 °C odparí do sucha.
Získa sa 28 g dimetylamóniumbentazónu (s teplotou 145 až 147 °C a s čistotou > 99 % podľa stanovenia chromatografiou HPLC na bentazón a titráciou na dimetylamónium).
Príklad 9
Pri teplote 50 až 60 °C sa mieša zmes 24 g bentazónu vzorca (Ila), 4,8 g uhličitanu amónneho, 220 g 1,2-dichlóretánu a 300 g vody. Fázy sa oddelia a voda sa odparí pri teplote 50 až 60 °C pri zníženom tlaku. Získa sa 25,5 g amóniumbentazónu.
Príklad 10
Podobne ako podľa príkladu 9, ale s použitím 7,9 g hydrogenuhličitanu amónneho, sa získa 25,5 g amóniumbentazónu.
Príklad 11
Suší sa 20 % vodný roztok amóniumbentazónu pri teplote vysúšacieho vzduchu 120 °C v granulátore s vírivou vrstvou. Pritom sa vstrekne roztok amóniovej soli za vzniku granulovaných častíc aglomeráciou a sušením. Získaný granulát obsahuje 99,6 % amóniumbentazónu a zvyškový obsah vody je 0,4 %. Stredná veľkosť častíc granulátu je 0,3 mm (najväčší priemer). Získaný granulát je bez prachového podielu a vo vode sa rýchle rozpustí. Granulát nie je okrem toho hygroskopický, čo znamená, že si zachováva tekutosť i pri dlhodobom skladovaní vo vlhkom vzduchu.
Príklad 12
Do granulátora s vírivou vrstvou sa vnesie 75 g práškového síranu amónneho. Do takto upraveného granulátora sa vstrekne 375 g 20 % vodného roztoku amóniumbentazónu pri teplote vysúšacieho vzduchu 120 °C. Aglomeráciou a vysušením vzniknú častice granulátu. Získaný granulát obsahuje 50 % amóniumbentazónu a má zvyškový obsah vody 0,1 až 0,5 %. Stredná veľkosť častíc granulátu je 1 až 2 mm (najväčší priemer). Získaný granulát je bez prachového podielu a vo vode sa rýchle rozpúšťa. Granulát nie je okrem toho hygroskopický, čo znamená, že si zachováva tekutosť i pri dlhodobom skladovaní vo vlhkom vzduchu.
Príklad 13
Fyzikálne chovanie produktov
a) Skúška hygroskopickosti solí
Vo vákuu sa vždy suší 1 g vzorky počas 48 hodín pri teplote 50 °C. Vysušené vzorky sa uskladnia pri teplote 20 °C a pri relatívnej vlhkosti vzduchu 55 % až 65 % a meria sa po dosiahnutie rovnovážneho stavu vzorky nárast ich hmotnosti. Taktiež sa posudzuje schopnosť tečenia vzoriek a ich vzhľad. Z hľadiska hygroskopickosti absorbujú kritické substancie mnoho vody zo vzduchu až do dosiahnutia rovnovážneho stavu. To vedie ku spekaniu látok. Výsledky sú zostavené do nasledujúcej tabuľky.
Druh soli Relat. vlhkosť vzduchu (%) Nárast hmotnosti (%) Vlastnosti po uskladnení
sodná 55 12,6 zhluky, spečenie
draselná 55 6,7 zhluky,spečenie
draselná 55 12,0 zhluky, spečenie
amóniová 55 0,5 kryštalický, tekutý
65 0,5 kryštalický, tekutý
b) Skúška chovania solí vo fóliovom vrecku
Do fóliových vreciek sa zataví 10 g látky. Fóliové vrecká (fólia: Monosol 8030, výrobca: Cris Craft Inc., USA) sa uskladnia na čas 4 týždňov pri rôznych teplotách v obale neprepúšťajúcom vodnú paru. Stabilita fólií sa preja ví pružnosťou fólií pri mechanickom namáhaní. Ak sa bentazónovou soľou absorbuje voda z fólie, fólia skrehne. Napríklad fólia Monosol 8030 stratí v prítomnosti bentazónu sodného v uzatvorenom obale veľký podiel zvyškovej vlhkosti obsiahnutej vo fólii. Pri teplote miestnosti poklesne obsah vlhkosti vo fólii z pôvodných 14 % na 6 % v rovnovážnom stave. Dôsledkom je skrehnutie filmu a prasknutie vrecka pri mechanickom namáhaní, zodpovedajúcom transportu, ako sú nárazy a zaťaženie. Výsledky modelových testov sú obsiahnuté v nasledujúcej tabuľke.
Druh soli T Vlastnosti fóliového vrecka
sodná 20 krehký, lámavý
20 krehký, lámavý
amóniová 20 pružný, stabilný
30 pružný, stabilný
Priemyselná využiteľnosť
Použitím amóniových solí v porovnaní k sodným a draselným soliam 3-izopropyl-2,l,3-benzotiadiazín-4-ón-2,2-dioxidu, ktoré sú silne hygroskopické, sa dosiahne dobrá skladovateľnosť a priaznivé fyzikálne vlastnosti, ktoré sa prejavia predovšetkým pri balení solí do plastických vreciek zachovaním ich pružnosti. Granuláty amóniových soli si pritom zachovávajú dobrú tekutosť pri dlhodobom skladovaní.

Claims (2)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Spôsob prípravy soli 3-izopropyl-2,l,3-benzotiadiazín-4-ón-2,2-dioxidu všeobecného vzorca (I)
R2
I
R'-— H —
I p' (D, o
Θ kde R1, R2, R3 a R4 znamenajú nezávisle od seba atóm vodíka, nižšiu alkylovú skupinu alebo nižšiu hydroxyalkylovú skupinu, vyznačujúci sa tým, že sa nechá reagovať a) 3-izopropyl-2,l,3-benzotiadiazín-4-ón-2,2-dioxid vzorca (Ila) o
H
R2
I r5— n — n3
I
R‘ v organickom, prakticky s vodou nemiešateľnom rozpúšťadle a prípadne v prítomnosti vody, s amóniovou soľou všeobecného vzorca (Illb), ®
kde X znamená anión kyseliny s hodnotou pKs väčšou ako 4, alebo hydroxylový ión a n znamená počet záporných nábojov aniónu X, pričom amóniová soľ vzorca (Illb) sa použije v ekvimolámom množstve alebo v prebytku vzhľadom na bentazón vzorca (Ila), organickým rozpúšťadlom je alkán alebo halogénovaný uhľovodík, alebo ich zmes, reakčná teplota je v rozsahu od 20 do 80 °C a
b) soľ všeobecného vzorca (I) sa extrahuje do vody, pričom sa použije od 1 do 5 kg vody na každý kg soli vzorca (I).
3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že sa ako rozpúšťadlo používa 1,2-dichlóretán.
4. Spôsob podľa nároku 1, 2 alebo 3, vyznačujúci sa tým, že sa použije amín vzorca (Illa) alebo amóniová soľ vzorca (Illb), kde R1 až R4 znamenajú atóm vodíka.
kde R1, R2, R3 a R4 znamenajú nezávisle od seba atóm vodíka, nižšiu alkylovú skupinu alebo nižšiu hydroxyalkylovú skupinu, reakciou
3-izopropyl-2,l ,3-benzotiadiazín-4-ón-2,2-dioxid vzorca (11a)
Koniec dokumentu
H v organickom, prakticky s vodou nemiešateľnom rozpúšťadle a prípadne v prítomnosti vody, s amínom všeobecného vzorca (Illa) í Rf-— H R3 (Hla), vyznačujúci sa tým, že amín vzorca (Hla) sa použije v ekvimolámom množstve alebo v prebytku vzhľadom na bentazón vzorca (Ila), organickým rozpúšťadlom je alkán alebo halogénovaný uhľovodík alebo ich zmes, reakčná teplota je v rozsahu od 20 do 80 °C a soľ všeobecného vzorca (I) sa extrahuje do vody, pričom sa použije od 1 do 5 kg vody na každý kg soli vzorca (I).
2. Spôsob prípravy soli 3-izopropyl-2,l,3-benzotiadiazín-4-ón-2,2-dioxidu všeobecného vzorca (I)
SK1047-97A 1995-02-15 1996-02-01 Spôsob prípravy solí 3-izopropyl-2,1,3-benzotiadiazín-4-ón-2,2- dioxidu SK284009B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19505036A DE19505036A1 (de) 1995-02-15 1995-02-15 Verfahren zur Herstellung von Ammonium-Salzen von 3-Isopropyl-2,1,3-benzothidadizin-4-on-2,2-dioxid
PCT/EP1996/000420 WO1996025407A2 (de) 1995-02-15 1996-02-01 Verfahren zur herstellung von ammonium-salzen von 3-isopropyl-2,1,3-benzothiadiazin-4-on-2,2-dioxid

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK104797A3 SK104797A3 (en) 1998-07-08
SK284009B6 true SK284009B6 (sk) 2004-08-03

Family

ID=7754019

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1047-97A SK284009B6 (sk) 1995-02-15 1996-02-01 Spôsob prípravy solí 3-izopropyl-2,1,3-benzotiadiazín-4-ón-2,2- dioxidu
SK479-2003A SK284010B6 (sk) 1995-02-15 1996-02-01 Spôsob prípravy solí 3-izopropyl-2,1,3-benzotiadiazin-4-ón-2,2- dioxidu

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK479-2003A SK284010B6 (sk) 1995-02-15 1996-02-01 Spôsob prípravy solí 3-izopropyl-2,1,3-benzotiadiazin-4-ón-2,2- dioxidu

Country Status (26)

Country Link
US (1) US5795983A (sk)
EP (2) EP0866062A1 (sk)
JP (1) JPH11500115A (sk)
KR (1) KR100408947B1 (sk)
CN (1) CN1070190C (sk)
AR (2) AR000425A1 (sk)
AU (1) AU703200B2 (sk)
BR (1) BR9607724A (sk)
CA (1) CA2211110C (sk)
CZ (2) CZ296270B6 (sk)
DE (1) DE19505036A1 (sk)
EA (2) EA002236B1 (sk)
FI (1) FI973339A (sk)
HU (1) HU221207B1 (sk)
IL (1) IL116959A (sk)
IN (1) IN182771B (sk)
NO (2) NO308847B1 (sk)
NZ (1) NZ301683A (sk)
PL (2) PL184263B1 (sk)
RO (1) RO118294B1 (sk)
SI (1) SI9620033A (sk)
SK (2) SK284009B6 (sk)
TR (1) TR199700805T1 (sk)
UA (1) UA62910C2 (sk)
WO (1) WO1996025407A2 (sk)
ZA (1) ZA961171B (sk)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6218337B1 (en) * 1996-09-27 2001-04-17 Basf Aktiengesellschaft Solid mixtures of 3-isopropyl-2,1,3-benzothiadiazin-4-one-2,2,-dioxide or its salts
CN104478829A (zh) * 2014-11-12 2015-04-01 浙江中山化工集团股份有限公司 一种苯达松二甲胺盐原药的制备方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3012870A (en) * 1958-08-04 1961-12-12 Velsicol Chemical Corp Method of destroying undesirable vegetation
DE2217722C2 (de) * 1972-04-13 1982-11-04 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Herbizid
BE793238A (fr) * 1971-12-24 1973-06-22 Basf Ag Procede de lutte contre la croissance de plantes indesirables
DE2710382C2 (de) * 1977-03-10 1983-12-22 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur Herstellung von 2,1,3-Benzothiadiazin-4-on-2,2-dioxid-derivaten
US5266553A (en) * 1991-10-21 1993-11-30 Riverdale Chemical Company Method of manufacturing a dry water-soluble herbicidal salt composition

Also Published As

Publication number Publication date
EP0809638A2 (de) 1997-12-03
SK104797A3 (en) 1998-07-08
CA2211110C (en) 2004-04-27
CA2211110A1 (en) 1996-08-22
DE19505036A1 (de) 1996-08-22
AR022849A1 (es) 2002-09-04
EA199700174A1 (ru) 1997-12-30
FI973339A0 (fi) 1997-08-14
WO1996025407A3 (de) 1996-11-07
CZ292785B6 (cs) 2003-12-17
AU703200B2 (en) 1999-03-18
CN1175947A (zh) 1998-03-11
PL184263B1 (pl) 2002-09-30
CZ239597A3 (cs) 1998-06-17
BR9607724A (pt) 1998-07-14
FI973339A (fi) 1997-08-14
EP0866062A1 (de) 1998-09-23
NO20002506L (no) 1997-10-14
IN182771B (sk) 1999-07-17
PL183415B1 (pl) 2002-06-28
PL321834A1 (en) 1997-12-22
IL116959A (en) 2000-10-31
SK284010B6 (sk) 2004-08-03
KR19980702242A (ko) 1998-07-15
UA62910C2 (en) 2004-01-15
HUP9702423A2 (hu) 1998-04-28
SI9620033A (en) 1997-12-31
EA002236B1 (ru) 2002-02-28
NZ301683A (en) 2000-02-28
NO973758L (no) 1997-10-14
RO118294B1 (ro) 2003-04-30
NO973758D0 (no) 1997-08-14
HU221207B1 (en) 2002-08-28
AU4717196A (en) 1996-09-04
CZ296270B6 (cs) 2006-02-15
KR100408947B1 (ko) 2004-01-24
IL116959A0 (en) 1996-05-14
NO20002506D0 (no) 2000-05-15
WO1996025407A2 (de) 1996-08-22
JPH11500115A (ja) 1999-01-06
HUP9702423A3 (en) 1999-05-28
AR000425A1 (es) 1997-06-18
TR199700805T1 (xx) 1998-02-21
ZA961171B (en) 1997-08-14
MX9706066A (es) 1997-10-31
US5795983A (en) 1998-08-18
CN1070190C (zh) 2001-08-29
NO308847B1 (no) 2000-11-06
NO309983B1 (no) 2001-04-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK159196A3 (en) Crystalline form of 1-cyclopropyl-7-(£s,s|-2,8- -diazabicyclo£4,3,0|non-8-yl)-6-fluoro-1,4-dihydro-8-methoxy-4- -oxo-3-quinolincarboxylic acid hydrochloride and pharmaceutical compositions containing this substance
SK284009B6 (sk) Spôsob prípravy solí 3-izopropyl-2,1,3-benzotiadiazín-4-ón-2,2- dioxidu
KR102648292B1 (ko) 준안정한 결정 변형 및 이의 제조 방법(i)
FI110783B (fi) Menetelmä lääkeaineena käyttökelpoisen kiteisen yhdisteen 4&#34;-deoksi-4&#34;-epi-metyyliaminoavermektiini B1a/B1b bentsoehapposuolahemihydraatin (tyyppi B) valmistamiseksi
PL136646B1 (en) Insecticide
KR920007236B1 (ko) 이미노옥타딘 3-알킬벤젠 설포네이트의 제조방법
MXPA97006066A (en) Procedure for the obtaining of ammonic salts from 2,2-dioxide of 3-isopropil-2, 1,3-benzotiadiazin-4-
NZ501934A (en) Process for producing ammonium salts of 3-isopropyl-2,1,3-benzothiadiazine-4-on-2,2-dioxide
KR100296568B1 (ko) 3-이소프로필-2,1,3-벤조티아디아진-4-온2,2-디옥사이드의마그네슘염,그의제조방법및바람직하지못한식물성장억제를위한이들의용도
US5401842A (en) Injectable compositions of a cephalosporin dihydrate salt
HRP20010884A2 (en) Polymorphs of crystalline (2-benzhydryl-1-azabicyclo[2.2.2]oct-3-yl)-(5-isopropyl-2-methoxybenzyl)-amine citrate as nk-1 receptor antagonists
FI84883C (fi) Foerfarande foer framstaellning av ett stabilt, fast farmaceutiskt preparat som innehaoller ett tiolesterderivat.
WO2020169971A1 (en) Solidification or crystallisation method
IL44763A (en) Process for Optical Separation Lysine Sulfanilate Rectamine
PL69499B1 (sk)
CZ20022533A3 (cs) Postup přípravy solí L-karnitinu a alkanoyl L-karnitinu s kyselinou slizovou
IL26540A (en) Alpha-(2,4-dichlorophenoxy)-propionic acid methyl ammonium salt and its use as a herbicidal agent

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20100201