SK278823B6 - Šumivý farmaceutický prostriedok - Google Patents

Šumivý farmaceutický prostriedok Download PDF

Info

Publication number
SK278823B6
SK278823B6 SK4038-91A SK403891A SK278823B6 SK 278823 B6 SK278823 B6 SK 278823B6 SK 403891 A SK403891 A SK 403891A SK 278823 B6 SK278823 B6 SK 278823B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
pharmaceutical composition
weight
ranitidine
composition according
effervescent pharmaceutical
Prior art date
Application number
SK4038-91A
Other languages
English (en)
Other versions
SK403891A3 (en
Inventor
Alain E. E. Schaeffer
Original Assignee
Laboratoires Glaxo Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Laboratoires Glaxo Sa filed Critical Laboratoires Glaxo Sa
Publication of SK278823B6 publication Critical patent/SK278823B6/sk
Publication of SK403891A3 publication Critical patent/SK403891A3/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/33Heterocyclic compounds
    • A61K31/335Heterocyclic compounds having oxygen as the only ring hetero atom, e.g. fungichromin
    • A61K31/34Heterocyclic compounds having oxygen as the only ring hetero atom, e.g. fungichromin having five-membered rings with one oxygen as the only ring hetero atom, e.g. isosorbide
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/0002Galenical forms characterised by the drug release technique; Application systems commanded by energy
    • A61K9/0007Effervescent
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P43/00Drugs for specific purposes, not provided for in groups A61P1/00-A61P41/00

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka farmaceutického prostriedku na báze ranitidínu s antagonistickým účinkom proti histamínovým Hj-receptorom, určeného najmä na perorálne podanie. 5
Doterajší stav techniky
Ranitidín, N-[2-[[[5-(dimetylamino)metyl-2-fúryl]- 10 metyl]tio]etyl]-N'-metyl-2-nitro-l,l-eténdiamín a jeho soli, prijateľné z fyziologického hľadiska boli opísané vo francúzskom patentovom spise č. 7724021 a zvláštna kryštalická forma ranitidínu bola opísaná vo francúzskom patentovom spise č. 8118528. V týchto patentových spi- 15 sôch sa opisujú aj farmaceutické prostriedky na perorálne podanie napríklad vo forme tabliet, kapsúl, granulátov, práškov, roztokov, sirupov, suspenzií alebo tabliet alebo pastiliek na bukálne podanie. Farmaceutické prostriedky, určené na perorálne podanie sú opísané aj vo francúz- 20 skom patentovom spise č. 8407305.
Ranitidín je veľmi účinným antagonistom histamínových H2-receptorov a ten, ktorý je vo forme hydrochloridu je možné použiť najmä pri stavoch, pri ktorých je potrebné znížiť kyslosť žalúdočnej šťavy. Ide o stavy, zahr- 25 nujúce žalúdočný a dvanástníkový vred, ezofageálny reflux a Zollinger-Ellisonov syndróm. Ranitidín je možné použiť aj profylaktický pri chirurgických zákrokoch a pri liečbe alergických a zápalových stavov, pri ktorých je známe, že má histamín úlohu mediátora. 30
Perorálne podanie predstavuje výhodný spôsob podania ranitidínu a šumivé prostriedky predstavujú výhodnú liekovú formu na perorálne použitie. Prostriedok tohto typu sa pred podaním chorému rozpustí a/alebo disperguje vo vodnom prostredí, napríklad v pitnej vode. Roz- 35 púšťanie a/alebo dispergovanie je urýchlené eťervescenciou, čo spríjemňuje požívanie lieku, najmä u chorých, ktorí nemajú radi tabletovú formu alebo u chorých s prehltacími ťažkosťami. Okrem toho obsahuje roztok alebo disperzia šumivého prostriedku určitú presnú dávku ú- 40 činnej látky bez toho, aby chorý· musel merať objem roztoku.
Eťervescentné (šumivé) prostriedky zvyčajne okrem účinnej látky obsahujú aj zdroj oxidu uhličitého, napríklad uhličitan alkalického kovu a kyselinu, napríklad ky- 45 selinu citrónovú. Ale podľa európskeho patentového spisu č. 233 853 spôsobuje použitie kyseliny citrónovej v šumivých prostriedkoch, obsahujúcich antagonisty H2-receptorov ťažkosti vzhľadom na nestálosť uvedených antagonistov v prítomnosti kyseliny. Náhrada kyseliny cit- 50 rónovej jej monosodnou soľou neposkytuje požadovaný stupeň stálosti, náhrada disodnou soľou má za následok nedostatočnú efervescenciu a tým aj dlhší čas rozpúšťania. Podľa uvedeného európskeho patentového spisu je nutné na dosiahnutie dostatočnej efervescencie a súčasne 55 dostatočnej stálosti nahradiť kyselinu citrónovú zmesou monoalkalickej a dialkalickej soli kyseliny citrónovej, najmä zmesou monosodnej a monodraselnej soli s disodnou a didraselnou soľou.
Uvedený európsky patentový spis sa síce zaoberá o 60 efervescentnými prostriedkami s obsahom antagonistov histamínových H2-receptorov celkom všeobecne, ale jediným antagonistom, použitým v skutočnosti je cimetidín. Najmä sa však v opise uvedeného patentového spisu neuvádzajú ľarmaceutické prostriedky, ktoré ako svoju ú- 65 činnú zložku obsahujú ranitidín.
Teraz bolo neočakávane, v priamom kontraste s európskym patentovým spisom č. 233 853 zistené, že ranitidín, ktorý je taktiež antagonistom histamínových H2-receptorov je možné spracovať na šumivý prostriedok s dostatočnou stálosťou a dostatočnou rýchlosťou rozpúšťania tak, že sa v ňom použije monoalkalická, najmä monosodná soľ kyseliny citrónovej. Okrem toho je možné šumivé farmaceutické prostriedky, obsahujúce len monoalkalickú soľ kyseliny citrónovej vyrobiť oveľa ľahšie než prostriedky, ktoré obsahujú zmes monoalkalickej a dialkalickej soli tejto kyseliny.
Podstata vynálezu
Podstatu vynálezu tvorí farmaceutický prostriedok na báze ranitidínu a citrátu alkalického kovu v šumivej forme, určený na perorálne podanie, obsahujúci 2 až 30 % hmotnostných ranitidínu alebo jeho soli, prijateľnej z fyziologického hľadiska, 25 až 55 % hmotnostných citrátu alkalického kovu a 25 až 55 % hmotnostných uhličitanu alebo hydrogénuhličitanu alkalického kovu, pričom citrát alkalického kovu je tvorený výlučne dihydrogencitrátom alkalického kovu.
Monoalkalickou soľou kyseliny citrónovej môže byť napríklad monodraselná soľ tejto kyseliny alebo výhodne monosodná soľ tejto kyseliny.
Alkalickým uhličitanom alebo hydrogenuhličitanom môže byť napríklad uhličitan alebo hydrogenuhličitan alkalického kovu, napríklad sodíka alebo draslíka alebo kovu alkalických zemín, napríklad horčíka alebo vápnika, výhodne sa používa hydrogenuhličitan sodný.
Je výhodné použiť ranitidín vo farmaceutickom prostriedku podľa vynálezu vo forme soli, prijateľnej z fyziologického hľadiska. Ide najmä o soli s anorganickými alebo organickými kyselinami, napríklad o hydrochloridy, hydrobromidy, síran, acetát, maleát, jantaran, fumarát a askorbát. Zvlášť výhodné je použiť ranitidín vo forme hydrochloridu.
Množstvo ranitidínu, použité v šumivom farmaceutickom prostriedku podľa vynálezu, najmä vo forme soli prijateľnej z fyziologického hľadiska, sa pohybuje v rozmedzí napríklad 50 až 600 mg, výhodne 50 až 500 mg a najmä 150 až 300 mg v jednotlivej dávke, vztiahnuté na hmotnosť voľnej bázy. Obsah ranitidínu v šumivom farmaceutickom prostriedku (vo forme voľnej bázy alebo vo forme fyziologicky prijateľnej soli) sa môže pohybovať napríklad v rozmedzí 2 až 30 % hmotnostných.
Monoalkalická soľ kyseliny citrónovej a alkalický uhličitan alebo hydrogenuhličitan môžu byť nazávisle od seba obsiahnuté napríklad v množstve 25 až 55 % hmotnostných, výhodne 35 až 45 % hmotnostných. Pomer monoalkalickej soli kyseliny citrónovej a alkalického uhličitanu alebo hydrogénuhličitanu je v rozmedzí 1:2 až 2:1, výhodne 1:1.
Vo výhodnom uskutočnení obsahuje šumivý farmaceutický prostriedok podľa vynálezu hydrochlorid ranitidínu, monosodnú soľ kyseliny citrónovej a hydrogenuhličitan sodný. Tieto zložky sú zvlášť výhodne prítomné v množstvách 2 až 30 % hmotnostných, 25 až 55 % hmotnostných a 25 až 55 % hmotnostných.
Efervescentné farmaceutické prostriedky podľa vynálezu sú určené najmä na použitie v ľudskom lekárstve. Prostriedky je možné podávať napríklad 1 až 4 x denne, výhodne raz alebo dvakrát denne. Je samozrejmé, že dávky je nutné upravovať zvyčajným spôsobom v závislosti od veku a hmotnosti chorého.
Farmaceutický prostriedok podľa vynálezu môže mať napríklad formu tabliet, granulátu alebo prášku, výhodný je granulát a prášková forma, uložená výhodne vo vopred odmeraných dávkach do jednotlivých vreciek.
Efervescentné farmaceutické prostriedky podľa vynálezu je možné vyrobiť s použitím ďalších nosičov a pomocných prostriedkov, prijateľných z fyziologického hľadiska. Tieto nosiče alebo pomocné prostriedky sú výhodne rozpustné vo vode alebo v podstate rozpustné vo vode, ide napríklad o polyvinylpyrolidon a/alebo o klzné látky, ako silikonizovaný benzoát sodný a/alebo polyalkylénglykoly. Je tiež možné použiť farbivo alebo niekoľko farbív.
V prípade, že sa šumivý prostriedok nachádza vo forme tabliet, obsahujú tieto tablety výhodne 1 až 2 % hmotnostné spojiva, napríklad polyvinylpyrolidónu a 2 až 4 % hmotnostné klznej látky, napríklad silikonovaného benzoátu sodného. V prípade, že je šumivý prostriedok uložený do vreciek, obsahuje výhodne 2 až 4 % hmotnostné spojiva, napríklad polyvinylpyrolidónu.
Vzhľadom na to, že sa šumivý prostriedok pred použitím rozpustí alebo disperguje, môžu mať najmä tablety väčšie rozmery než tablety obvykle používané, čo umožňuje pridávať do tabliet ešte ďalšie žiaduce zložky, ako napríklad prostriedky znižujúce kyslosť žalúdočnej šťavy, napríklad hydroxid hlinitý alebo hydroxid horečnatý'. Prostriedok taktiež môže obsahovať aromatizujúce látky a/alebo sladidlá, zastierajúce horkú chuť ranitidínu. Aromatizujúce látky môžu byť napríklad citrónová, pomarančová, mätová alebo grapefruitová silica. Ako sladidlá je možné použiť aj veľmi silne sladiace látky, ako sodnú soľ sacharínu, cyklamát sodný, aspartam, taumatín alebo acesulfam K. Je tiež možné použiť zmes sladidiel a/alebo aromatizujúcich látok. Ich presné množstvo závisí od povahy použitej látky tak, aby bolo použité množstvo dostatočné na zakrytie horkej chuti ranitidínu.
Je dôležité, aby prostriedok, ktorý má byť dodaný na trh, mal požadovanú stálosť. Efervescentné prostriedky podľa vynálezu majú dostatočný stupeň stability nielen v tuhej forme, ale aj v prostredí, v ktorom boli dispergované alebo rozpustené chorým.
Efervescentné prostriedky podľa vynálezu je možné vyrobiť obvyklými známymi postupmi, bežne používanými vo farmaceutickom priemysle na výrobu tabliet, granulátov a práškov. Tieto postupy sú veľmi ľahko uskutočniteľné a je možné ich ľahko reprodukovať v priemyselnom meradle. Pri výrobe týchto prostriedkov je navyše možné použiť východiskové látky, s ktorými sa ľahko manipuluje. V tom spočíva rozdiel v porovnaní s výrobou šumivých prostriedkov podľa európskeho patentového spisu č. 233 853, pri ktorom je nutné pred pridaním antagonistov histamínových H2-receptorov pripraviť šumivú časť prostriedku tak, že sa zmieša stechiometrické množstvo kyseliny citrónovej a uhličitanu alebo hydrogenuhličitanu alkalického kovu a tieto látky sa nechajú reagovať až do dosiahnutia presného bodu, v ktorom je prítomný v zodpovedajúcom množstve monoalkalický a dialkalický citrát.
Pri výrobe šumivých farmaceutických prostriedkov podľa vynálezu je možné miešať ranitidín alebo soľ ranitidínu s monoalkalickým citrátom a uhličitanom alebo hydrogenuhličitanom alkalického kovu a prípadne s pomocnými látkami a vzniknutú zmes granulovať. V prípade, že spôsob výroby zahrnuje granuláciu, mala by byť granulácia vykonaná pred pridaním aromatizujúcej látky. Sladidlo je možné pridať pred granuláciou aj po nej. Je napríklad možné vyrobiť tablety tak, že sa lisuje zmes prášku alebo granulátu spolu s klznou látkou, uľahčujúcou lisovanie na tablety.
Vzhľadom na to, že jedným zo znakov farmaceutického prostriedku podľa vynálezu je jeho rozpustnosť vo vode a/alebo jeho schopnosť byť vo vode dispergovaný, je dôležité, aby bol tento prostriedok vyrábaný, balený a skladovaný pri nízkom obsahu vlhkosti. Je napríklad možné baliť tablety jednotlivo do pásov materiálu, nepriepustného vodu a pás medzi tabletami zvariť alebo zlepiť. Materiálom, nepriepustným vodu môže byť napríklad hliníková fólia alebo môže ísť aj o balenie, obsahujúce väčší počet jednotiek, napríklad tabliet v jednom balení, vyrobenom napríklad z polypropylénu, balenie obvykle obsahuje dehydratačné činidlo, ako silikagél. Je tiež možné ukladať napríklad prášok alebo granulát do zatavených vreciek z materiálu, nepriepustného vodu, tieto vrecká výhodne obsahujú množstvo účinnej látky, vhodné na jednotlivé podania.
V nasledujúcich príkladoch sú uvedené rôzne typy efervescentných prostriedkov podľa vynálezu, v ktorých je ako účinná zložka obsiahnutý ranitidínhydrochlorid. Rovnakým spôsobom je možné spracovať na farmaceutické prostriedky aj voľný ranitidín alebo jeho inú soľ, prijateľnú z fyziologického hľadiska.
V nasledujúcich príkladoch 1 až 5 sú uvedené efervescentné tablety podľa vynálezu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Zložka mg v tablete s hmotnosťou 2 g
Ranitidínhydrochlorid 168,0*
Bezvodý dihydrogencitrát sodný 836,0
Sodná soľ sacharínu 11,0
Polyvinylpyrolidon 40,0
Benzoát sodný, silikonovaný
(10 % hmotnostných) 80,0
Aromatizujúca látka (citrón) 25,0
Priemyslový alkohol na granuláciu. x = ekvivalentné 150 mg voľnej bázy
Ranitidínhydrochlorid, bezvodý dihydrogencitrát sodný, hydrogenuhličitan sodný a sodná soľ sacharínu sa zmieša a zmes sa granuluje za pridania alkoholového roztoku polyvinylpyrolidónu. Získaný granulát sa suší, potom sa nechá prejsť kalibračným zariadením a potom sa získaný zmieša s benzoátom sodným a s aromatizujúcou látkou (citrón). Granulovaný materiál sa lisuje na tablety v tabletovacom stroji, vybavenom matricami s priemerom 20 mm. Použije sa zariadenie so striedavým pohybom.
Na výrobu tabliet je možné použiť aj zariadenie s rotačným pohybom, ktoré je taktiež vybavené matricami s priemerom 20 mm.
Príklad 2
Zložka mg v tablete s hmotnosťou 2 g
Ranitidínhydrochlorid 168,0x
Bezvodý dihydrogencitrát sodný 840,0
Hydrogenuhličitan sodný 836,0
Sodná soľ sacharínu 11,0
Polyvinylpyrolidón 40,0
Benzoát sodný, silikonovaný
(10% hmotnostných) 80,0
Aromatizujúci prášok (pomaranč) 16,65
Aromatizujúci prášok (grapefruit) 8,35
Priemyslový alkohol na granuláciu.
x = ekvivalentné 150 mg voľnej bázy
Tablety sa pripravia ako v príklade 1, len sa použijú iné
aromatizujúce látky.
Príklad 3
Zložka mg v tablete
s hmotnosťou 3 g
Ranitidínhydrochlorid 336,Ox
Bezvodý dihydrogencitrát sodný 1236,7
Hydrogenuhličitan sodný 1230,8
Sodná soľ sacharínu 16.5
Polyvinylpyrolidón 45,0
Benzoát sodný, silikonovaný
(10 % hmotnostných) 90.0
Aromatizujúci prášok (grapefruit) 15,0
Aromatizujúci prášok (pomaranč) 30,0
Farmaceutický alkohol na granuláciu. x = ekvivalentné 300 mg voľnej bázy
Zmieša sa ranitidínhydrochlorid, bezvodý dihydrogencitrát sodný, hydrogenuhličitan sodný a sodná soľ sacharínu a zmes sa granuluje po pridaní alkoholového roztoku polyvinylpyrolidónu. Potom sa granulát suší, nechá sa prejsť kalibračným zariadením a potom sa získaný granulát zmieša s benzoátom sodným a s aromatizujúcimi látkami (pomaranč a grapefruit). Výsledná zmes sa lisuje použitím tabletovacieho stroja so striedavým pohybom a s matricami s priemerom 23 mm.
Príklad 4
Zložka mg v tablete s hmotnosťou 3 g
Ranitidínhydrochlorid 336,Ox
Bezvodý dihydrogencitrát sodný 1229,0
Hydrogenuhličitan sodný 1223,0
Sodná soľ sacharínu 17,0
Poly vinylpyrol idón 60,0
Benzoát sodný, silikonovaný
(10 % hmotnostných) 120,0
Aromatizujúca látka (mäta) 15,0
Farmaceutický alkohol na granuláciu. x ~ ekvivalentné 300 mg voľnej bázy
Tablety sa pripravujú podobným spôsobom ako v príklade 3, ale sa použije aromatizujúca látka z mäty, namiesto aromatizujúcich látok z pomaranča a grapefruitu.
V príkladoch 1 až 4 je možné použiť namiesto sodnej soli sacharínu ako sladidlo napríklad aj zodpoveda5 júce množstvo cyklamátu sodného (napríklad 50 až 150 mg, výhodne 80 mg pre liekovú formu, obsahujúcu ekvivalent 150 mg bázy a 120 mg pre liekovú formu, obsahujúcu ekvivalent 300 mg bázy) alebo tiež aspartam (napríklad 20 až 60 mg, výhodne 30 mg pre liekovú 10 formu s obsahom ekvivalentu 150 mg bázy' a 40 až 80 mg pre liekovú formu s ekvivalentom 300 mg bázy).
Príklad 5
Zložka mg v tablete s hmotnosťou 2 g
Ranitidínhydrochlorid 168,0x
Bezvodý dihydrogencitrát sodný 845,5
Hydrogenuhličitan sodný 841,5
Aspartam 30,0
Polyvinylpyrolidón 30,0
Benzoát sodný, silikonovaný
(10 % hmotnostných) 60,0
Aromatizujúca látka v prášku (citrón) 25,0
Farmaceutický priemyslový alkohol na granuláciu.
x = ekvivalentné 150 mg voľnej bázy
Zmieša sa ranitidínhydrochlorid, bezvodý dihydrogencitrat sodný, hydrogenuhličitan sodný a aspartam a 30 zmes sa granuluje pri pridaní alkoholového roztoku polyvinylpyrolidónu. Získaný granulát sa suší a nechá sa prejsť kalibračným zariadením, potom sa zmieša s benzoátom sodným a s aromatizačnou látkou (citrón). Potom sa granulát spracuje na tablety v tabletovacom stroji 35 so striedavým pohybom, vybavenom matricami s priemerom 20 mm.
Je tiež možné použiť zariadenie s rotačným pohybom, vybavené matricami s priemerom 20 mm.
V príkladoch 6 až 8 je uvedené možné zloženie efer40 vescentných prostriedkov podľa vynálezu, určených na uloženie do jednotlivých vreciek.
Príklad 6
Zložka % hmotnostné
Ranitidínhydrochlorid 11,200
Bezvodý citrát sodný 41,975
Hydrogenuhličitan sodný 41,775
Sodná soľ sacharínu 0,550
Polyvinylpyrolidón 3,000
Aromatizujúca prísada v prášku 1,500
Farmaceutický priemyslový alkohol na granuláciu.
Všetky zložky (okrem aromatizačnej prísady v práš55 ku) sa zmiešajú a zmes sa granuluje, získaný granulát sa nechá prejsť kalibračným zariadením tak, ako bolo opísané pri výrobe tabliet v príkladoch 1 až 5. Získaný granulát sa zmieša s aromatizačnou prísadou vo forme prášku a získaná zmes sa potom plní do vreciek, do kaž6θ dého vrecka sa vloží 1,5 g zmesi v prípade, že jednotlivá dávka je 150 mg ranitidínu alebo 3,0 g zmesi v prípade, že jednotlivá dávka je 300 mg ranitidínu (jednotlivé dávky sú vyjadrené ako voľná báza).
Ako aromatizačnú prísadu vo forme prášku je možné 65 použiť prísadu s arómou citrónu alebo prísadu, ktorá je zmesou pomarančovej a grapefruitovej arómy.
Príklad 7 Zložka mg pre vrecko s obsahom 1,5 g
Ranitidínhydrochlorid 168,Ox
Bezvodý dihydrogencitrát sodný 629,625
Hydrogenuhličitan sodný 626,625
Sodná soľ sacharínu 8,25
Polyvinylpyrolidón 45,0
Aromatizujúca prísada v prášku (citrón) 22,5
Farmaceutický priemyslový alkohol na granuláciu. x = ekvivalentné 150 mg voľnej bázy
Všetky zložky (okrem aromatizačnej prísady v prášku) sa zmiešajú a zmes sa granuluje, získaný granulát sa nechá prejsť kalibračným zariadením tak, ako bolo opísané pri výrobe tabliet v príkladoch 1 až 5. Získaný granulát sa zmieša s aromatizačnou prísadou s arómou citrónu vo forme prášku a získaná zmes sa potom plní do jednotlivých vreciek po podieloch 1,5 g, čo znamená jednotlivú dávku 150 mg ranitidínu (vztiahnuté na voľnú bázu).
V prípade potreby je možné nahradiť aromatizačnú prísadu s citrónovou arómou zodpovedajúcim množstvom zmesi prísad s arómou, pomaranča a grapefruitu.
Príklad 8
Zložka mg pre vrecko s obsahom 3 g
Ranitidínhydrochlorid 336,Ox
Bezvodý dihydrogencitrát sodný 1259,25
Hydrogenuhličitan sodný 1253,25
Sodná soľ sacharínu 16,5
Polyvinylpyrolidón 90,0
Aromatizujúca látka v prášku (grapefruit) 15,0
Aromatizujúca látka v prášku (pomaranč) 30,0
Farmaceutický priemyslový alkohol na granuláciu. x = ekvivalentné 150 mg voľnej bázy
Všetky zložky (okrem aromatizačnej prísady v prášku) sa zmiešajú a zmes sa granuluje, získaný granulát sa nechá prejsť kalibračným zariadením tak, ako bolo opísané pri výrobe tabliet v príkladoch 1 až 5. Získaný granulát sa zmieša s aromatizačnou prísadou s arómou grapefruitu a pomaranča a vzniknutá zmes sa potom plní do jednotlivých vreciek po podieloch 3,0 g, čo znamená jednotlivú dávku 300 mg ranitidínu, vztiahnuté na voľnú bázu.
V prípade potreby je možné nahradiť aromatizačnú prísadu s arómou pomaranča a grapefruitu zodpovedajúcim množstvom prísady s citrónovou arómou.
V príkladoch 6 až 8 je možné nahradiť sodnú soľ sacharínu zodpovedajúcim množstvom aspartamu alebo cyklamátu sodného (ako je uvedené aj v príkladoch 1 až 5 pre tablety).

Claims (16)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Šumivý farmaceutický prostriedok na perorálne podávanie, obsahujúci ranitidín alebo jeho fyziologicky prijateľnú soľ, a uhličitan alebo hydrogenuhličitan alkalického kovu, vyznačujúci sa tým, že obsahuje dihydrogencitrát alkalického kovu.
  2. 2. Šumivý farmaceutický prostriedok podľa nároku
    I, vyznačujúci sa tým, že dihydrogencitrátom alkalického kovu je dihydrogencitrát sodný.
  3. 3. Šumivý farmaceutický prostriedok podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že obsahuje 25 až 55 % hmotn. dihydrogencitrátu alkalického kovu.
  4. 4. Šumivý farmaceutický prostriedok podľa niektorého z nárokov laž 3, vyznačujúci sa tým, že obsahuje 25 až 55 % hmotn. uhličitanu alebo hydrogenuhličitanu alkalického kovu.
  5. 5. Šumivý farmaceutický prostriedok podľa nároku laž 4, vyznačujúci sa tým, že obsahuje ranitidín hydrochlorid, dihydrogencitrát sodný a hydrogenuhličitan.
  6. 6. Šumivý farmaceutický prostriedok podľa nároku 5, vyznačujúci sa tým, že obsahuje ranitidín hydrochlorid v množstve 2 až 50 % hmotn., dihydrogencitrát sodný v množstve 35 až 45 % hmotn. a hydrogenuhličitan sodný v množstve 35 až 45 % hmotn..
  7. 7. Šumivý farmaceutický prostriedok podľa niektorého z nárokov laž 6, vyznačujúci sa tým, že obsahuje aspoň jeden fiziologicky prijateľný nosič alebo excipient.
  8. 8. Šumivý farmaceutický prostriedok podľa niektorého z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa tým, že je vo forme tabliet, granúl alebo prášku.
  9. 9. Šumivý farmaceutický prostriedok podľa nároku
    8, vyznačujúci sa tým, že je vo forme tabliet.
  10. 10. Šumivý farmaceutický prostriedok podľa nároku
    9, vyznačujúci sa tým, že obsahuje 1 až 2 % hmotn. spojiva a 2 až 4 % hmotn. lubrikantu.
  11. 11. Šumivý farmaceutický prostriedok podľa nároku 8, vyznačujúci sa tým, že je vo forme vreciek s obsahom určitej dávky granúl alebo prášku.
  12. 12. Šumivý farmaceutický prostriedok podľa nároku
    II, vyznačujúci sa tým, že obsahuje 2 až 4 % hmotn. spojiva.
  13. 13. Šumivý farmaceutický prostriedok podľa niektorého z nárokov laž 12, vyznačujúci sa tým, že obsahuje jedno alebo viac aromatizačných prísad a/alebo sladidiel.
  14. 14. Šumivý farmaceutický prostriedok podľa nároku 5, vyznačujúci sa tým, že obsahuje 2 až 30 % hmotn. ranitidinhydrochloridu, 35 až 45 % hmotnostných dihydrogencitrátu sodného, 35 až 45 % hmotnostných hydrogenuhličitanu sodného a ako sladidlo sodnú soľ sacharínu, pričom obsah ranitidínu v jednotlivej dávke je 150 mg, vyjadrený ako hmotnosť voľnej bázy.
  15. 15. Šumivý farmaceutický prostriedok podľa nároku 5, vyznačujúci sa tým, že obsahuje 2 až 30 % hmotnostných ranitidinhydrochloridu, 35 až 45 % hmotnostných dihydrogencitrátu sodného, 35 až 45 % hmotnostných hydrogenuhličitanu sodného a ako sladidlo cyklamát sodný, pričom obsah ranitidínu v jednotlivej dávke je 150 mg, vyjadrený ako hmotnosť voľnej bázy.
  16. 16. Šumivý farmaceutický prostriedok podľa nároku 5, vyznačujúci sa tým, že obsahuje 2 až 30 % hmotnostných ranitidinhydrochloridu, 35 až 45 % hmotnostných dihydrogencitrátu sodného, 35 až 45 % hmotnostných hydrogenuhličitanu sodného a ako sladidlo aspartam, pričom obsah ranitidínu v jednotlivej dávke je 150 mg, vyjadrený ako hmotnosť voľnej bázy.
SK4038-91A 1988-06-24 1991-12-23 An effervescent pharmaceutical composition SK403891A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8808497A FR2633181B1 (fr) 1988-06-24 1988-06-24 Composition pharmaceutique a base de ranitidine et son procede de preparation

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK278823B6 true SK278823B6 (sk) 1998-03-04
SK403891A3 SK403891A3 (en) 1998-03-04

Family

ID=9367671

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK4038-91A SK403891A3 (en) 1988-06-24 1991-12-23 An effervescent pharmaceutical composition

Country Status (32)

Country Link
US (1) US5102665A (sk)
JP (1) JPH0786086B2 (sk)
KR (1) KR940002662B1 (sk)
AT (1) AT396426B (sk)
AU (1) AU627194B2 (sk)
BE (1) BE1005691A4 (sk)
CA (1) CA1329130C (sk)
CH (1) CH679276A5 (sk)
CY (1) CY1637A (sk)
CZ (1) CZ280886B6 (sk)
DE (1) DE3920626C2 (sk)
DK (1) DK170223B1 (sk)
ES (1) ES2015717A6 (sk)
FR (1) FR2633181B1 (sk)
GB (1) GB2219940B (sk)
HK (1) HK33192A (sk)
HU (1) HU210067A9 (sk)
IE (1) IE60725B1 (sk)
IL (1) IL90731A (sk)
IT (1) IT1232149B (sk)
LU (1) LU87541A1 (sk)
MY (1) MY106412A (sk)
NL (1) NL8901596A (sk)
NZ (1) NZ229698A (sk)
PH (1) PH26018A (sk)
PT (1) PT90962B (sk)
SA (1) SA90100095B1 (sk)
SE (1) SE502285C2 (sk)
SG (1) SG21892G (sk)
SK (1) SK403891A3 (sk)
ZA (1) ZA894787B (sk)
ZW (1) ZW7889A1 (sk)

Families Citing this family (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA1327748C (en) * 1988-09-20 1994-03-15 Christopher William Quirk Pharmaceutical composition containing ranitidine and alginic acid
DE4027927A1 (de) * 1990-09-04 1992-03-05 Bayer Ag Brausekomponente und verfahren zu ihrer herstellung
GB9019875D0 (en) * 1990-09-11 1990-10-24 Glaxo Group Ltd Pharmaceutical compositions
CA2055661A1 (en) * 1990-12-21 1992-06-22 Manley A. Paulos Treatment of upset stomach associated with heartburn, sour stomach or acid indigestion with an effervescent h2 blocker formulation
US5629013A (en) * 1991-04-04 1997-05-13 The Procter & Gamble Company Chewable calcium carbonate antacid tablet compositions
FR2700669B1 (fr) * 1993-01-22 1995-04-14 Tassoni Jean Pierre Composition effervescente pour la préparation de boissons gazeuses.
US5503846A (en) * 1993-03-17 1996-04-02 Cima Labs, Inc. Base coated acid particles and effervescent formulation incorporating same
US5407687A (en) * 1994-02-22 1995-04-18 Glaxo Inc. Ranitidine solid dosage form
IL112779A (en) * 1994-03-01 1999-11-30 Gergely Gerhard Granular product or tablet containing an efferescent system and an active pharmaceutical substance and its preparation
US5538737A (en) * 1994-11-30 1996-07-23 Applied Analytical Industries, Inc. Oral compositions of H2 -antagonists
SE512835C2 (sv) * 1996-01-08 2000-05-22 Astrazeneca Ab Doseringsform innehållande en mångfald enheter alla inneslutande syralabil H+K+ATPas-hämmare
DE69726879T2 (de) * 1996-05-17 2004-10-14 Merck & Co., Inc. Biphosphonat-formulierung mit brausewirkung
US5728401A (en) * 1997-04-16 1998-03-17 Ranbaxy Laboratories, Ltd. Effervescent ranitidine formulations
HUP9701293A3 (en) * 1997-07-25 1999-08-30 Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet New salts without unsavoury taste and pharmaceutical compositions containing them
US20030091629A1 (en) * 1998-03-27 2003-05-15 Cima Labs Inc. Sublingual buccal effervescent
US6974590B2 (en) 1998-03-27 2005-12-13 Cima Labs Inc. Sublingual buccal effervescent
US6264984B1 (en) 1999-12-06 2001-07-24 Bristol-Myers Squibb Company Effervescent histamine H2 antagonist composition
JP2001253826A (ja) * 2000-03-09 2001-09-18 Maruzen Pharmaceut Co Ltd 内服用剤
JP4346311B2 (ja) * 2001-04-27 2009-10-21 京都薬品工業株式会社 発泡性坐剤の保存方法
US20030104017A1 (en) * 2001-10-26 2003-06-05 Boehringer Ingelheim International Gmbh Epinastine formulation for oral administration
JP2006507298A (ja) * 2002-10-30 2006-03-02 ファルマシア コーポレーション 経口持続放出型錠剤、ならびにその製造法および使用法
WO2005021056A1 (en) * 2003-08-21 2005-03-10 Cns, Inc. Effervescent delivery system
WO2005065317A2 (en) * 2003-12-31 2005-07-21 Cima Labs Inc. Effervescent oral fentanyl dosage form
AU2004311879B2 (en) * 2003-12-31 2010-08-05 Cima Labs Inc. Effervescent oral opiate dosage form
BRPI0418228B8 (pt) * 2003-12-31 2021-05-25 Cima Labs Inc forma de dosagem, e, método de preparação de um tablete para administração bucal, gengival ou sublingual de fentanil
AU2005247048B2 (en) * 2004-05-28 2007-12-13 Imaginot Pty Ltd Oral therapeutic compound delivery system
US8216610B2 (en) * 2004-05-28 2012-07-10 Imaginot Pty Ltd. Oral paracetamol formulations
US20060100271A1 (en) * 2004-11-08 2006-05-11 Keith Whitehead Stabilized aqueous ranitidine compositions
CA2629904C (en) * 2005-11-28 2018-07-10 Imaginot Pty Ltd. Oral therapeutic compound delivery system
AU2007216671B2 (en) * 2007-07-09 2009-07-16 Cypress Pharmaceutical, Inc. Pleasant-tasting ranitidine formulation
KR20170003414A (ko) * 2015-06-30 2017-01-09 (주)아모레퍼시픽 속붕해형 과립환 모발 세정용 조성물
CN105997922A (zh) * 2016-06-12 2016-10-12 佛山市腾瑞医药科技有限公司 一种盐酸雷尼替丁泡腾片及其制备方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1962791A1 (de) * 1969-12-15 1971-06-24 Boehringer Mannheim Gmbh Brausetabletten,Brausepulver und Verfahren zur Herstellung derselben
GB8313217D0 (en) * 1983-05-13 1983-06-22 Glaxo Group Ltd Pharmaceutical compositions
NZ215069A (en) * 1985-03-01 1988-06-30 Reckitt & Colmann Prod Ltd Pharmaceutical composition with histamine h 2 -receptor antagonist
FR2593065B1 (fr) * 1986-01-22 1988-09-09 Smith Kline French Lab Couples effervescents, compositions effervescentes d'antagonistes h2 de l'histamine les contenant et leur preparation.
GB8909793D0 (en) * 1989-04-28 1989-06-14 Beecham Group Plc Pharmaceutical formulation

Also Published As

Publication number Publication date
CH679276A5 (sk) 1992-01-31
IE892047L (en) 1989-12-24
KR940002662B1 (ko) 1994-03-28
NZ229698A (en) 1991-05-28
CZ280886B6 (cs) 1996-04-17
IL90731A0 (en) 1990-01-18
SE502285C2 (sv) 1995-09-25
IT8948116A0 (it) 1989-06-22
ES2015717A6 (es) 1990-09-01
NL8901596A (nl) 1990-01-16
GB2219940A (en) 1989-12-28
SE8902288L (sv) 1989-12-25
JPH0786086B2 (ja) 1995-09-20
JPH0245421A (ja) 1990-02-15
DE3920626A1 (de) 1989-12-28
PT90962B (pt) 1994-12-30
BE1005691A4 (fr) 1993-12-21
SG21892G (en) 1992-04-16
ZW7889A1 (en) 1990-02-21
SA90100095B1 (ar) 1999-06-30
IL90731A (en) 1994-04-12
DE3920626C2 (de) 1994-12-22
HU210067A9 (en) 1995-02-28
KR910000100A (ko) 1991-01-29
AU627194B2 (en) 1992-08-20
SE8902288D0 (sv) 1989-06-22
PH26018A (en) 1992-01-29
LU87541A1 (fr) 1990-02-28
HK33192A (en) 1992-05-15
IE60725B1 (en) 1994-08-10
CY1637A (en) 1992-11-06
FR2633181B1 (fr) 1992-01-10
CZ403891A3 (en) 1993-08-11
SK403891A3 (en) 1998-03-04
FR2633181A1 (fr) 1989-12-29
AU3674489A (en) 1990-01-04
MY106412A (en) 1995-05-30
ATA154489A (de) 1993-01-15
PT90962A (pt) 1989-12-29
DK314089D0 (da) 1989-06-23
AT396426B (de) 1993-09-27
US5102665A (en) 1992-04-07
ZA894787B (en) 1990-03-28
GB8914428D0 (en) 1989-08-09
IT1232149B (it) 1992-01-25
DK314089A (da) 1989-12-25
CA1329130C (en) 1994-05-03
DK170223B1 (da) 1995-07-03
GB2219940B (en) 1992-01-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK278823B6 (sk) Šumivý farmaceutický prostriedok
KR100607395B1 (ko) 비등성 제형
US5593685A (en) Ranitidine compositions
CA2326809C (en) Solid, quick dissolving cetirizine formulations
US3970750A (en) Effervescent potassium chloride composition
US5468504A (en) Effervescent pharmaceutical compositions
US5728401A (en) Effervescent ranitidine formulations
MXPA01010953A (es) Solucion oral de prucalopride.
JP3454430B2 (ja) ベラパミルおよびトランドラプリルを含有する製品
CA2099585C (en) Pharmaceutical compositions
EP0574624B1 (en) Pharmaceutical compositions
RU2276982C2 (ru) Средство, обладающее противовоспалительным, анальгетическим, жаропонижающим действием в форме таблетки