CZ280886B6 - Farmaceutický prostředek na bázi ranitidinu - Google Patents

Farmaceutický prostředek na bázi ranitidinu Download PDF

Info

Publication number
CZ280886B6
CZ280886B6 CS914038A CS403891A CZ280886B6 CZ 280886 B6 CZ280886 B6 CZ 280886B6 CS 914038 A CS914038 A CS 914038A CS 403891 A CS403891 A CS 403891A CZ 280886 B6 CZ280886 B6 CZ 280886B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weight
pharmaceutical composition
ranitidine
alkali metal
composition according
Prior art date
Application number
CS914038A
Other languages
English (en)
Inventor
Alain Emile Edouard Schaeffer
Original Assignee
Laboratoires Glaxo Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Laboratoires Glaxo Sa filed Critical Laboratoires Glaxo Sa
Publication of CZ403891A3 publication Critical patent/CZ403891A3/cs
Publication of CZ280886B6 publication Critical patent/CZ280886B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/33Heterocyclic compounds
    • A61K31/335Heterocyclic compounds having oxygen as the only ring hetero atom, e.g. fungichromin
    • A61K31/34Heterocyclic compounds having oxygen as the only ring hetero atom, e.g. fungichromin having five-membered rings with one oxygen as the only ring hetero atom, e.g. isosorbide
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/0002Galenical forms characterised by the drug release technique; Application systems commanded by energy
    • A61K9/0007Effervescent
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P43/00Drugs for specific purposes, not provided for in groups A61P1/00-A61P41/00

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Je popsán farmaceutický přípravek na bazi ranitidinu v efervescenční formě, určený pro perorální podání. Prostředek obsahuje ranitidin nebo jeho sůl, přijatelnou z fysiologického hlediska, s výhodou ranitidinhydrochlorid, citrát alkalického kovu a alkalický uhličitan nebo hydrogenuhličitan, jako citrát alkalického kovu obsahuje výlučně dihydrogencitrát alkalického kovu, s výhodou sodíku. Mimoto může farmaceutický prostředek obahovat aromatizující přísadu a/nebo sladidlo. Obsah ranitidinu v jednotlivé dávce prostředku, která je s výhodou tvořena tabletou nebo práškem, baleným v sáčcích je 150 nebo 300 g.ŕ

Description

Farmaceutický prostředek na bázi ranitidinu
Oblast techniky
Vynález se týká farmaceutického prostředku na bázi ranitidinu s antagonistickým účinkem proti histaminovým H2-receptorům, určeného zejména pro perorální podání.
Dosavadní stav techniky
Ranitidin, N-/2-///5-(dimethylamino)methyl-2-furany/methyl/thio/ethyl/-N’-methyl-2-nitro-l,1-ethendiamin a jeho soli, přijatelné z fyziologického hlediska byly popsány ve francouzském patentovém spisu č. 7724021 a zvláštní krystalická forma ranitidinu byla popsána ve francouzském patentovém spisu č. 8118528. V těchto patentových spisech se popisují také farmacutické prostředky pro perorální podání například ve formě tablet, kapslí, granulátů, prášků, roztoků, sirupů, suspenzí nebo tablet nebo pastilek pro bukální podání. Farmaceutické prostředky, určené pro perorální podání jsou popsány také ve francouzském patentovém spisu č. 8407305.
Ranitidin je velmi účinným antagonistou histaminových H2~ -receptorů, který je ve formé hydrochloridu možno použit zejména u stavů, u nichž je zapotřebí snížit kyselost žaludeční šťávy. Jde o stavy, zahrnující žaludeční a dvanáctníkový vřed, esofageální reflux a Zollinger-Ellisonův syndrom. Ranitidin je možno použít také profylakticky při chirurgických zákrocích a při léčbě alergických a zánétlivých stavů, u nichž je známo, že má histamin úlohu mediátoru.
Perorální podání představuje výhodný způsob podáni ranitidinu a efervescenční prostředky představují výhodnou lékovou formu pro perorální použití. Prostředek tohoto typu se před podáním nemocnému rozpustí a/nebo disperguje ve vodném prostředí, například v pitné vodě. Rozpouštěni a/nebo dispergování je urychleno efervescencí, což zpříjemňuje požíváni léku, zejména u nemocných, kteří nemají rádi tabletovou formu nebo u nemocných s polykacími potížemi. Mimoto obsahuje roztok nebo disperze efervescenčního prostředku určitou přesnou dávku účinné látky, aniž by nemocný musil měřit objem roztoku.
Efervescenční prostředky obvykle kromě účinné látky také zdroj oxidu uhličitého, například uhličitan alkalického kovu a kyselinu, například kyselinu citrónovou. Avšak podle evropského patentového spisu č. 233 853 působí použití kyseliny citrónové v efervescenčních prostředcích, obsahujících antagonisty histaminových H2-receptorů potíže vzhledem k nestálosti uvedených antagonistů v přítomnosti kyseliny. Náhradou kyseliny citrónové její monosodnou solí neposkytuje požadovaný stupeň stálosti, náhrada disodnou solí má za následek nedostatečnou efervescenci, a tím i delší dobu rozpouštění. Podle uvedeného evropského patentového spisu je nutno k dosažení dostatečné efervescence a současné dostatečné stálosti nahradit kyselinu citrónovou směsí monoalkalické a dialkalické soli kyseliny citrónové, zejména směsí monosodné a monodraselné soli s disodnou a didraselnou solí.
-1CZ 280886 B6
Uvedený evropský patentový spis sice pojednává o efervescenčních prostředcích s obsahem antagonistů histaminových H2~ -receptorů zcela obecně, avšak jediným antagonistou, použitým ve skutečnosti, je cimetidin. Zejména však se v popisu uvedeného patentového spisu neuvádějí farmaceutické prostředky, které jako svou účinnou složku obsahují ranitidin.
Nyní bylo neočekávaně, v přímém kontrastu s evropským patentovým spisem č. 233 853 zjištěno, že ranitidin, který je také antagonistou histaminových H2-receptorú je možno zpracovat na efeverscenční prostředek s dostatečnou stálostí a dostatečnou rychlostí rozpouštění tak, že se v něm užije monoalkalická, zejména monosodná sůl kyseliny citrónové. Mimoto je možno efervescenčni farmaceutické prostředky, obsahující pouze monoalkalickou sůl kyseliny citrónové vyrobit mnohem snáze než prostředky, které obsahují směs monoalkalické a dialkalické soli této kyseliny.
Podstata vynálezu
Podstatu vynálezu tvoři farmaceutický prostředek na bázi ranitidinu a citrátu alkalického kovu v efervescenčni formě, určený pro perorální podání, obsahující 2 až 30 % hmot, ranitidinu nebo jeho soli, přijatelné z fyziologického hlediska, 25 až 55 % hmot, citrátu alkalického kovu a 25 až 55 % hmot, uhličitanu nebo hydrogenuhličitanu alkalického kovu, přičemž citrát alkalického kovu je tvořen výlučně dihydrogencitrátem alkalického kovu.
Monoalkalickou solí kyseliny citrónové může být například monodraselná sůl této kyseliny nebo s výhodou monosodná sůl této kyseliny.
Alkalickým uhličitanem nebo hydrogenuhličitanem může být například uhličitan nebo hydrogenuhličitan alkalického kovu, například sodíku nebo draslíku, nebo kovu alklických zemin, například hořčíku nebo vápníku, a výhodou se užívá hydrogenuhličitan sodný.
Je výhodné použít ranitidin ve farmaceutickém prostředku podle vynálezu ve formě jeho soli, přijatelné z fyziologického hlediska. Jde zejména o soli s anorganickými nebo organickými kyselinami, například hydrochloridy, hydrobromidy, síran, acetát, maleát, jantaran, fumarát a askorbát. Zvláště výhodné je použití ranitidinu ve formě hydrochloridu.
Množství ranitidinu, použité v efervescenčním farmaceutickém prostředku podle vynálezu, zejména ve formě soli, přijatelné z fyzioloického hlediska se pohybuje v rozmezí například 50 až 600 mg, s výhodou 50 až 500 mg a zvláště 150 až 300 mg v jednotlivé dávce, vztaženo na hmotnost volné báze. Obsah ranitidinu v efervescenčním farmaceutickém prostředku (ve formě volné báze nebo ve formě fyziologicky přijatelné soli) se může pohybovat například v rozmezí 2 až 30 % hmot.
Monoalkalická sůl kyseliny citrónové a alkalický uhličitan nebo hydrogenuhličitan mohou být nezávisle na sobě obsaženy například v množství 25 až 55 % hmot, s výhodou 35 až 45 % hmot. Poměr monoalkalické soli kyseliny citrónové a alkalického uhliči
-2CZ 280886 B6 tanu nebo hydrogenuhličitanů je v rozmezí 1:2 až 2:1, s výhodou 1:1.
Ve výhodném provedení obsahuje efervescenční farmaceutický prostředek podle vynálezu hydrochlorid ranitidinu, monosodnou sůl kyseliny citrónové a hydrogenuhličitan sodný. Tyto složky jsou zvláště výhodně přítomny v množstvích 2 až 30 % hmot. 25 až 55 % hmot a 25 až 55 % hmot.
Efervescenční farmaceutické prostředky podle vynálezu jsou určeny zejména pro použití v lidském lékařství.
Prostředky je možno podávat například 1 až 4krát denně, s výhodou jednou nebo dvakrát denně. Je samozřejmé, že dávky je nutno upravovat obvyklým způsobem v závislosti na věku a hmotnosti nemocného.
Farmaceutický prostředek podle vynálezu může mít například formu tablet, granulátu nebo prášku, výhodný je granulát a prášková forma, uložená s výhodou v předem odměřených dávkách do jednotlivých sáčků.
Efervescenční farmaceutické prostředky podle vynálezu je možno vyrobit s použitím dalších nosičů a pomocných prostředků, přijatelných z fyziologického hlediska. Tyto nosiče nebo pomocné prostředky jsou s výhodou rozpustné ve vodě nebo v podstatě rozpustné ve vodě, jde například o polyvinylpyrrolidon a/nebo o kluzné látky, jako silikonizovaný benzoát sodný a/nebo polyalkylenglykoly. Je také možno použit barvivo nebo několik barviv.
V případě, že se efervescenční prostředek nachází ve formě tablet, obsahují tyto tablety s výhodou 1 až 2 % hmot, pojivá, například polyvinylpyrrolidonu a 2 až 4 % hmot. kluzné látky, například silikonovaného benzoátu sodného. V případě, že je efervescenční prostředek uložen do sáčků, obsahuje s výhodou 2 až 4 % hmot, pojivá, například polyvinylpyrrolidonu.
Vzhledem k tomu, že efervescenční prostředek před požitím rozpustí nebo disperguje, mohou mít zejména tablety větší rozměry než tablety obvykle užívané, což umožňuje přidávat do tablet ještě další žádoucí složky, jako například prostředky, snižující kyselost žaludeční šťávy, například hydroxid hlinitý nebo hydroxid hořečnatý.
Prostředek také může obsahovat aromatizující látky a/nebo sladidla, zastírající hořkou chuť ranitidinu. Aromatizující látky mohou být například citrónová, pomerančová, mátová nebo grapefruitová silice. Jako sladidla je možno užít i velmi silně sladící látky, jako sodnou sůl sacharinu, cyklamát sodný, aspartam, thaumatin nebo acesulfam K. Je také možno užít směs sladidel a/nebo aromatizujících látek. Jejich přesné množství závisí na povaze použité látky tak, aby bylo použité množství dostatečné k zakrytí hořké chuti ranitidinu.
Je důležité, aby prostředek, který má být dodáván na trh, měl požadovanou stálost. Efervescenční prostředky podle vynálezu mají dostatečný stupeň stability nejen v pevné formě, ale i v prostředí, v němž byly dispergovány nebo rozpuštěny nemocným.
-3CZ 280886 B6
Efervescenční prostředky podle vynálezu je možno vyrobit obvyklými známými postupy, běžně používanými ve farmaceutickém průmyslu pro výrobu tablet, granulátu a prášků. Tyto postupy jsou velmi snadno proveditelné a je možno je snadno reprodukovat v průmyslovém měřítku. Při výrobě těchto prostředků je navíc možno použít výchozích látek, s nimiž se snadno manipuluje. V tom spočívá rozdíl ve srovnání s výrobou efervescenčních prostředků podle evropského patentového spisu č. 233 853, při němž je nutno před přidáním antagonisty histaminových H2-receptorů připravit efervescenční část prostředku tak, že se smísí stechiometrické množství kyseliny citrónové a uhličitanu nebo hydrogenuhličitanu alkalického kovu a tyto látky se nechají reagovat až do dosažení přesného bodu, v němž jsou přítomny v odpovídajícím množství monoalkalický a dialkalický citrát.
Při výrobě efervescenčních farmaceutických prostředků podle vynálezu je možno mísit ranitidun nebo sůl ranitidinu s monoalkalickým citrátem a uhličitanem nebo hydrogenuhličitanem alkalického kovu a popřípadě s pomocnými látkami a vzniklou směs granulovat. V případě, že způsob výroby zahrnuje granulaci, měla by být granulace provedena před přidáním aromatizující látky. Sladidlo je možno přidat před granulaci i po ní. Je například možno vyrobit tablety tak, že se lisuje směs prášku nebo granulátu spolu s kluznou látkou, usnadňující lisováni na tablety.
Vzhledem k tomu, že jedním ze znaků farmaceutického prostředku podle vynálezu je jeho rozpustnost ve vodě a/nebo jeho schopnost být ve vodě dispergován, je důležité, aby byl tento prostředek vyráběn, balen a skladován při nízkém obsahu vlhkosti. Je například možno balit tablety jednotlivé do pásů materiálu, nepropustného pro vodu a pás mezi tabletami svařit nebo slepit. Materiálem, nepropustným pro vodu může být například hliníková fólie nebo muže jít také o baleni, obsahující větší počet jednotek, například tablet v jednom balení, vyrobeném například z polypropylenu, balení obvykle obsahuje dehydratační činidlo, jako silikagel. Je také možno ukládat například prášek nebo granulát do zatavených sáčků z materiálu, nepropustného pro vodu, tyto sáčky s výhodou obsahují množství účinné látky, vhodné pro jednotlivé podání.
V následujících příkladech jsou uvedeny různé typy efervescenčních prostředků podle vynálezu, v nich je jako účinná složka obsažen ranitidinhydrochlorid. Stejným způsobem je možno zpracovat na farmaceutické prostředky také volný ranitidin nebo jeho jinou sůl, přijatelnou z fyziologického hlediska.
V následujících příkladech 1 až 5 jsou uvedeny efervescenční tablety podle vynálezu.
-4CZ 280886 B6
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Složka mg v tabletě s hmot. 2 g •
Ranitidinhydrochlorid Bezvodý dihydrogencitrát sodný Sodná sůl sacharinu Polyvinylpyrrolidon Benzoát sodný, silikonovaný (10 % hmot) Aromatizující látka (citron) 168,0* 836,0 11,0 40,0 80,0 25,0
Průmyslový alkohol pro granulaci.
* = ekvivalentní 150 mg volné báze
Ranitidinhydrochlorid, bezvodý dihydrogencitrát sodný, hydrogenuhličitan sodný a sodný sůl sacharinu se smísí a směs se granuluje za přidání alkoholového roztoku polyvinylpyrrolidonu. Získaný granulát se suší, potom se nechá projít kalibračním zařízením a potom se získaný granulát smísí s benzoátem sodným a s aromatizující látkou (citron). Granulovaný materiál se lisuje na tablety v tabletovacím stroji, opatřeném matricemi s průměrem 20 mm. Užije se zařízení se střídavým pohybem.
K výrobě tablet je možno použít také zařízení s rotačním pohybem, které je také opatřeno matricemi s průměrem 20 mm.
Příklad 2
Složka mg v tabletě s hmot. 2 g
Ranitidinhydrochlorid Bezvodý dihydrogencitrát sodný Hydrogenuhličitan sodný Sodná sůl sacharinu Polyvinylpyrrolidon Benzoát sodný, silikonovaný (10 % hmot.) Aromatizující prášek (pomeranč) Aromatizující prášek (grapefruit) 168,0* 840,0 836,0 11,0 40,0 80,0 16,65 8,35
Průmyslový alkohol ke granulaci * = ekvivalentní 150 mg volné báze
Tablety se připraví jako v příkladu 1, pouze se užije jiných aromatizujících látek.
-5CZ 280886 B6
Příklad 3
Složka mg v tabletě « s hmot. 3 g
Ranitidinhydrochlorid 336,0*
Bezvodý dihydrogencitrát sodný 1 236,7
Hydrogenuhličitan sodný 1 230,8
Sodná sůl sacharinu 16,5
Polyvinylpyrrolidon 45,0
Benzoát sodný, silikonovaný
(10 % hmot.) 90,0
Aromatizující prášek (grapefruit) 15,0
Aromatizující prášek (pomeranč) 30,0
Farmaceutický alkohol ke granulaci x = ekvivalentní 300 mg volné báze
Smísí se ranitidinhydrochlorid, bezvodý dihydrogencitrát sodný, hydrogenuhličitan sodný a sodná sůl sacharinu a směs se granuluje po přidání alkoholového roztoku polyvinylpyrrolidonu. Potom se granulát suší, nechá se projít kalibračním zařízením a potom se získaný granulát smísí s benzoátem sodným a s aromatizujícími látkami (pomeranč a grapefruiut). Výsledná směs se lisuje při použiti tabletovacího stroje se střídavým pohybem a s matricemi s průměrem 23 mm.
Příklad 4
Složka mg v tabletě s hmot. 3 g
Ranitidinhydrochlorid 336,0*
Bezvodý dihydrogencitrát sodný 1 229,0
Hydrogenuhličitan sodný 1 223,0
Sodná sůl sacharinu 17,0
Polyvinylpyrrolidon 60,0
Benziát sodný silikonovaný
(10 % hmot.) 120,0
Aromatizující látka (máta) 15,0
Farmaceutický alkohol ke granulaci * = ekvivalentní 300 mg volné báze
Tablety se připravují obdobným způsobem jako v příkladu 3, avšak užije se aromatizující látka z máty místo aromatizujících látek z pomeranče a grapefruitu.
V příkladech 1 až 4 je možno použít místo sodné soli sacharinu jako sladidlo například také odpovídající množství cyklamátu sodného (například 50 až 150 mg, s výhodou 80 mg pro lékovou formu, obsahující ekvivalent 150 mg báze a 120 mg pro lékovou formu, obsahující ekvivalent 300 mg báze) nebo také aspartam (například 20 až 60 mg, s výhodou 30 mg pro lékovou formu s obsahem ekvivalentu 150 mg báze a 40 až 80 mg pro lékovou formu s ekvivalentem 300 mg báze).
-6CZ 280886 B6
Příklad 5
Složka mg v tabletě s hmot. 2 g
Ranitidinhydrochlorid 168,0*
Bezvodý dihydrogencitrát sodný 845,5
Hydrogenuhličitan sodný 841,5
Aspartam 30,0
Polyvinylpyrrolidon 30,0
Benzoát sodný, silikonovaný
(10 % hmot.) 60,0
Aromatizující látka v prášku (citron) 25,0
Farmaceutický průmyslový alkohol ke granulaci * = ekvivalentní 150 mg volné báze
Smísí se ranitidinhydrochlorid, bezvodý dihydrogencitrát sodný, hydrogenuhličitan sodný a aspartam a směs se granuluje při přidání alkoholového roztoku polyvinylpyrrolidonu. Získaný granulát se suší a nechá projít kalibračním zařízením, potom se smísí s benzoátem sodným a s aromatizační látkou (citron). Potom se granulát zpracuje na tablety v tabletovacím stroji se střídavým pohybem, opatřeným matricemi s průměrem 20 mm.
Je také možno užít zařízení s rotačním pohybem, opatřené matricemi s průměrem 20 mm.
V příkladech 6 až 8 je uvedeno možné složení efervescenčních prostředků podle vynálezu, určených k uložení do jednotlivých sáčků.
Příklad 6
Složka % hmot.
Ranitidinhydrochlorid 11,200
Bezvodý citrát sodný 41,975
Hydrogenuhličitan sodný 41,775
Sodná sůl sacharinu 0,550
Polyvinylpyrrolidon 3,000
Aromatizační přísada v prášku 1,500
Průmyslový farmaceutický alkohol ke granulaci
Všechny složky (kromě aromatizační přísady v prášku) se smísí a směs se granuluje, získaný granulát se nechá projít kalibračním zařízením tak, jak bylo shora popsáno při výrobě tablet v příkladech 1 až 5. Získaný granulát se smísí s aromatizační přísadou ve formě prášku a získaná směs se potom plní do sáčků, do každého sáčku se uloží 1,5 g směsi v případě, že jednotlivá dávka je 150 mg ranitidinu nebo 3,0 g směsi v případě, že jednotlivá dávka je 300 mg ranitidinu (jednotlivé dávky jsou vyjádřeny jako volná báze).
-7CZ 280886 B6
Jako aromatizační přísadu ve formě prášku je možno použít přísadu s aromátem citronu nebo přísadu, která je směsí pomerančového a grapefruitového aromatu.
Příklad 7
Složka mg pro sáček s obsahem 1,5 g
Ranitidinhydrochlorid Bezvodý dihydrogencitrát sodný Hydrogenuhličitan sodný Sodná sůl sacharinu Polyvinylpyrrolidon Aromatizující přísada v prášku (citron) 168,0* 629.625 626.625 8,25 45,0 22,5
Průmyslový farmaceutický alkohol pro granulaci * = ekvivalentní 150 mg volné báze
Všechny složky (s výjimkou aromatizující látky v prášku) se smísí a směs se granuluje, získaný granulát se potom nechá projít kalibračním zařízením tak, jak bylo popsáno shora při výrobě tablet podle příkladů 1 až 5. Potom se získaný granulát smísí s aromatizační přísadou s aromátem citronu v prášku a vzniklá směs se plní do jednotlivých sáčků po podílech 1,5 g, což znamená jednotlivou dávku renitidinu 150 mg (vztaženo na volnou bázi).
V případě potřeby je možno nahradit aromatizující přísadu s citrónovým aromátem odpovídajícím množstvím směsi přísad s aromátem pomeranče a grepefruitu.
Příklad 8
Složka mg pro sáček s obsahem 3 g
Ranitidinhydrochlorid Bezvodý dihydrogencitrát sodný Hydrogenuhličitan sodný Sodná sůl sacharinu Polyvinylpyrrolidon 336,0* 1 259,25 1 253,25 16,5 90,0
Aromatizující přísada v prášku (grapefruit) 15,0
Aromatizující přísada v prášku (pomeranč) 30,0
Farmaceutický průmyslový alkohol pro granulaci * = Ekvivalentní 300 mg volné báze
Všechny přísady s výjimkou aromatizující přísady v prášku se smísí a směs se granuluje a získaný granulát se nechá projít kalibračním zařízením tak, jako to bylo popsáno shora při výrobě tablet podle příkladů 1 až 5. Získaný granulát se smísí s aromatizační přísadou s aromátem pomeranče a grapefruitu a vzniklá směs se plní do sáčků po podílech 3,0 g, což znamená jednotlivou dávku 300 mg ranitidinu, vztaženo na volnou bázi.
-8CZ 280886 B6
V případě potřeby je možno nahradit aromatizující přísady s aromátem pomeranče a grapefruitu odpovídajícím množstvím přísady s aromátem citronu.
V příkladech 6 až 8 je možno nahradit sodnou sůl sacharinu odpovídajícím množstvím aspartamu nybo cyklamátu sodného (jak je uvedeno také v příkladech 1 až 5 pro tablety).

Claims (14)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Farmaceutický prostředek na bázi ranitidinu a citrátu alkalického kovu s antagonistickým účinkem proti histaminovým H2~ -receptorům v efervescenční formě, určený pro perorální podání, obsahující 2 až 30 % hmot, ranitidinu nebo jeho soli, přijatelné z fyziologického hlediska, 25 až 55 % hmot, citrátu alkalického kovu a 25 až 55 % hmot, uhličitanu nebo hydrogenuhličitanu alkalického kovu, vyznačující se tím, že citrát alkalického kovu je tvořen výlučné dihydrogencitrátem alkalického kovu.
  2. 2. Farmaceutický prostředek podle nároku 1, vyznačující se tím, že jako svou účinnou složku obsahuje ranitidinhydrochlorid.
  3. 3. Farmaceutický prostředek podle nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že jako dihydrogencitrát alkalického kovu obsahuje dihydrogencitrát sodný.
  4. 4. Farmaceutický prostředek podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že jako alkalický uhličitan nebo hydrogenuhličitan obsahuje uhličitan alkalického kovu nebo uhličitan kovu alkalických zemin, hydrogenuhličitan alkalického kovu nebo hydrogenuhličitan kovu alkalických zemin.
  5. 5. Farmaceutický prostředek podle nároku 4, vyznačující se tím, že jako hydrogenuhličitan alkalického kovu obsahuje hydrogenuhličitan sodný.
  6. 6. Farmaceutický prostředek podle nároku 1, na bázi ranitidinu v efervescenční formě, určený pro perorální podání a obsahující ranitidinhydrochlorid, citrát alkalického kovu a hydrogenuhličitan sodný, vyznačující se tím, že jako citrát alkalického kovu obsahuje výlučné dihydrogencitrát sodný.
  7. 7. Farmaceutický prostředek podle nároku 6, vyznačující se tím, že obsahuje 2 až 30 % hmot, ranitidinhydrochloridu, 35 až 45 % hmot, dihyrogencitrátu sodného a 35 až 45 % hmot, hydrogenuhličitanu sodného.
  8. 8. Farmaceutický prostředek podle nároků laž7, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jeden nosič nebo pomocnou látku, přijatelné z fyziologického hlediska.
    -9CZ 280886 B6
  9. 9. Farmaceutický prostředek podle nároku 8, vyznačující se tím, že obsahuje 1 až 2 % hmot, pojivá a 2 až 4 % hmot, kluzné látky.
  10. 10. Farmaceutický prostředek podle nároku 8, vyznačující se tím, že obsahuje 2 až 4 % hmot, pojivá.
  11. 11. Farmaceutický prostředek podle nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jednu aromatizující přísadu a/nebo sladidlo.
  12. 12. Farmaceutický prostředek podle nároku 6, vyznačující se tím, že obsahuje 2 až 30 % hmot, ranitidinhydrochloridu, 35 až 45 % hmot, dihydrogencitrátu sodného, 35 až 45 % hmot, hydrogenuhličitanu sodného a mimoto jako sladidlo sodnou sůl sacharinu.
  13. 13. Farmaceutický prostředek podle nároku 6, vyznačující se tím, že obsahuje 2 až 30 % hmot, ranitidinhydrochloridu, 35 až 45 % hmot, dihydrogencitrátu sodného, 35 až 45 % hmot, hydrogenuhličitanu sodného a mimoto jako sladidlo cyklamát sodný.
  14. 14. Farmaceutický prostředek podle nároku 6, vyznačující se tím, že obsahuje 2 až 30 % hmot, ranitidinhydrochloridu, 35 až 45 % hmot, dihydrogenuhličitanu sodného, 35 až 45 % hmot, hydrogenuhličitanu sodného a jako sladidlo aspartam.
CS914038A 1988-06-24 1991-12-23 Farmaceutický prostředek na bázi ranitidinu CZ280886B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8808497A FR2633181B1 (fr) 1988-06-24 1988-06-24 Composition pharmaceutique a base de ranitidine et son procede de preparation

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ403891A3 CZ403891A3 (en) 1993-08-11
CZ280886B6 true CZ280886B6 (cs) 1996-04-17

Family

ID=9367671

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS914038A CZ280886B6 (cs) 1988-06-24 1991-12-23 Farmaceutický prostředek na bázi ranitidinu

Country Status (32)

Country Link
US (1) US5102665A (cs)
JP (1) JPH0786086B2 (cs)
KR (1) KR940002662B1 (cs)
AT (1) AT396426B (cs)
AU (1) AU627194B2 (cs)
BE (1) BE1005691A4 (cs)
CA (1) CA1329130C (cs)
CH (1) CH679276A5 (cs)
CY (1) CY1637A (cs)
CZ (1) CZ280886B6 (cs)
DE (1) DE3920626C2 (cs)
DK (1) DK170223B1 (cs)
ES (1) ES2015717A6 (cs)
FR (1) FR2633181B1 (cs)
GB (1) GB2219940B (cs)
HK (1) HK33192A (cs)
HU (1) HU210067A9 (cs)
IE (1) IE60725B1 (cs)
IL (1) IL90731A (cs)
IT (1) IT1232149B (cs)
LU (1) LU87541A1 (cs)
MY (1) MY106412A (cs)
NL (1) NL8901596A (cs)
NZ (1) NZ229698A (cs)
PH (1) PH26018A (cs)
PT (1) PT90962B (cs)
SA (1) SA90100095B1 (cs)
SE (1) SE502285C2 (cs)
SG (1) SG21892G (cs)
SK (1) SK403891A3 (cs)
ZA (1) ZA894787B (cs)
ZW (1) ZW7889A1 (cs)

Families Citing this family (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE1002406A5 (fr) * 1988-09-20 1991-01-29 Glaxo Group Ltd Compositions pharmaceutiques.
DE4027927A1 (de) * 1990-09-04 1992-03-05 Bayer Ag Brausekomponente und verfahren zu ihrer herstellung
GB9019875D0 (en) * 1990-09-11 1990-10-24 Glaxo Group Ltd Pharmaceutical compositions
CA2055661A1 (en) * 1990-12-21 1992-06-22 Manley A. Paulos Treatment of upset stomach associated with heartburn, sour stomach or acid indigestion with an effervescent h2 blocker formulation
US5629013A (en) * 1991-04-04 1997-05-13 The Procter & Gamble Company Chewable calcium carbonate antacid tablet compositions
FR2700669B1 (fr) * 1993-01-22 1995-04-14 Tassoni Jean Pierre Composition effervescente pour la préparation de boissons gazeuses.
US5503846A (en) * 1993-03-17 1996-04-02 Cima Labs, Inc. Base coated acid particles and effervescent formulation incorporating same
US5407687A (en) * 1994-02-22 1995-04-18 Glaxo Inc. Ranitidine solid dosage form
IL112779A (en) * 1994-03-01 1999-11-30 Gergely Gerhard Granular product or tablet containing an efferescent system and an active pharmaceutical substance and its preparation
US5538737A (en) * 1994-11-30 1996-07-23 Applied Analytical Industries, Inc. Oral compositions of H2 -antagonists
SE512835C2 (sv) * 1996-01-08 2000-05-22 Astrazeneca Ab Doseringsform innehållande en mångfald enheter alla inneslutande syralabil H+K+ATPas-hämmare
CA2254060C (en) * 1996-05-17 2007-05-01 Merck & Co., Inc. Effervescent bisphosphonate formulation
US5728401A (en) * 1997-04-16 1998-03-17 Ranbaxy Laboratories, Ltd. Effervescent ranitidine formulations
HUP9701293A3 (en) * 1997-07-25 1999-08-30 Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet New salts without unsavoury taste and pharmaceutical compositions containing them
US6974590B2 (en) 1998-03-27 2005-12-13 Cima Labs Inc. Sublingual buccal effervescent
US20030091629A1 (en) * 1998-03-27 2003-05-15 Cima Labs Inc. Sublingual buccal effervescent
US6264984B1 (en) 1999-12-06 2001-07-24 Bristol-Myers Squibb Company Effervescent histamine H2 antagonist composition
JP2001253826A (ja) * 2000-03-09 2001-09-18 Maruzen Pharmaceut Co Ltd 内服用剤
JP4346311B2 (ja) * 2001-04-27 2009-10-21 京都薬品工業株式会社 発泡性坐剤の保存方法
US20030104017A1 (en) * 2001-10-26 2003-06-05 Boehringer Ingelheim International Gmbh Epinastine formulation for oral administration
MXPA05004648A (es) * 2002-10-30 2005-06-08 Pharmacia Corp Comprimidos orales de liberacion extendida y procedimientos de preparacion y uso de los mismos.
WO2005021056A1 (en) * 2003-08-21 2005-03-10 Cns, Inc. Effervescent delivery system
US7858121B2 (en) * 2003-12-31 2010-12-28 Cima Labs, Inc. Effervescent oral fentanyl dosage form and methods of administering fentanyl
DE602004031771D1 (de) * 2003-12-31 2011-04-21 Cima Labs Inc Brauseformen von opiaten zur oralen anwendung und verfahren zur verabreichung von oxycodon
ME01300B (me) * 2003-12-31 2013-12-20 Cima Labs Inc Uglavnom linearne efervescentne oralne dozne forme fentanila i metode davanja
US8216610B2 (en) * 2004-05-28 2012-07-10 Imaginot Pty Ltd. Oral paracetamol formulations
WO2005115345A1 (en) * 2004-05-28 2005-12-08 Imaginot Pty Ltd Oral therapeutic compound delivery system
US20060100271A1 (en) * 2004-11-08 2006-05-11 Keith Whitehead Stabilized aqueous ranitidine compositions
EP1954298A4 (en) * 2005-11-28 2012-10-31 Imaginot Pty Ltd DISPENSING SYSTEM FOR ORAL THERAPEUTIC CONNECTION
WO2009008895A1 (en) * 2007-07-09 2009-01-15 Cypress Pharmaceutical, Inc. Pleasant-tasting ranitidine formulation
KR20170003414A (ko) * 2015-06-30 2017-01-09 (주)아모레퍼시픽 속붕해형 과립환 모발 세정용 조성물
CN105997922A (zh) * 2016-06-12 2016-10-12 佛山市腾瑞医药科技有限公司 一种盐酸雷尼替丁泡腾片及其制备方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1962791A1 (de) * 1969-12-15 1971-06-24 Boehringer Mannheim Gmbh Brausetabletten,Brausepulver und Verfahren zur Herstellung derselben
GB8313217D0 (en) * 1983-05-13 1983-06-22 Glaxo Group Ltd Pharmaceutical compositions
NZ215069A (en) * 1985-03-01 1988-06-30 Reckitt & Colmann Prod Ltd Pharmaceutical composition with histamine h 2 -receptor antagonist
FR2593065B1 (fr) * 1986-01-22 1988-09-09 Smith Kline French Lab Couples effervescents, compositions effervescentes d'antagonistes h2 de l'histamine les contenant et leur preparation.
GB8909793D0 (en) * 1989-04-28 1989-06-14 Beecham Group Plc Pharmaceutical formulation

Also Published As

Publication number Publication date
DK314089D0 (da) 1989-06-23
KR940002662B1 (ko) 1994-03-28
AU627194B2 (en) 1992-08-20
GB2219940B (en) 1992-01-02
JPH0786086B2 (ja) 1995-09-20
NZ229698A (en) 1991-05-28
ZW7889A1 (en) 1990-02-21
SG21892G (en) 1992-04-16
DK314089A (da) 1989-12-25
NL8901596A (nl) 1990-01-16
SK278823B6 (sk) 1998-03-04
SE8902288L (sv) 1989-12-25
MY106412A (en) 1995-05-30
IL90731A (en) 1994-04-12
HU210067A9 (en) 1995-02-28
GB2219940A (en) 1989-12-28
IL90731A0 (en) 1990-01-18
AT396426B (de) 1993-09-27
SK403891A3 (en) 1998-03-04
PT90962B (pt) 1994-12-30
DE3920626C2 (de) 1994-12-22
CZ403891A3 (en) 1993-08-11
CY1637A (en) 1992-11-06
US5102665A (en) 1992-04-07
KR910000100A (ko) 1991-01-29
SE8902288D0 (sv) 1989-06-22
DK170223B1 (da) 1995-07-03
JPH0245421A (ja) 1990-02-15
LU87541A1 (fr) 1990-02-28
IE892047L (en) 1989-12-24
IE60725B1 (en) 1994-08-10
FR2633181A1 (fr) 1989-12-29
ATA154489A (de) 1993-01-15
GB8914428D0 (en) 1989-08-09
CH679276A5 (cs) 1992-01-31
SA90100095B1 (ar) 1999-06-30
SE502285C2 (sv) 1995-09-25
PH26018A (en) 1992-01-29
AU3674489A (en) 1990-01-04
ES2015717A6 (es) 1990-09-01
IT8948116A0 (it) 1989-06-22
DE3920626A1 (de) 1989-12-28
IT1232149B (it) 1992-01-25
BE1005691A4 (fr) 1993-12-21
FR2633181B1 (fr) 1992-01-10
PT90962A (pt) 1989-12-29
ZA894787B (en) 1990-03-28
CA1329130C (en) 1994-05-03
HK33192A (en) 1992-05-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ280886B6 (cs) Farmaceutický prostředek na bázi ranitidinu
KR100607395B1 (ko) 비등성 제형
US5593685A (en) Ranitidine compositions
US3970750A (en) Effervescent potassium chloride composition
CZ170396A3 (en) Organoleptic acceptable pharmaceutical preparation
JPH08175976A (ja) 発泡性カップル含有のヒスタミンh2−拮抗剤発泡性組成物
UA57615C2 (uk) Тверда шипуча швидкорозчинна композиція цетиризину
US5468504A (en) Effervescent pharmaceutical compositions
US5728401A (en) Effervescent ranitidine formulations
EA001213B1 (ru) Композиции жидкого алендроната
CA2099585C (en) Pharmaceutical compositions
EP0574624B1 (en) Pharmaceutical compositions
WO2017199073A1 (en) Effervescent deferiprone tabelt

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20040624