SK217092A3 - Method of preparation of polymer with laminated structure of core - Google Patents

Method of preparation of polymer with laminated structure of core Download PDF

Info

Publication number
SK217092A3
SK217092A3 SK2170-92A SK217092A SK217092A3 SK 217092 A3 SK217092 A3 SK 217092A3 SK 217092 A SK217092 A SK 217092A SK 217092 A3 SK217092 A3 SK 217092A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
polymer
weight
core
layer
methacrylate
Prior art date
Application number
SK2170-92A
Other languages
English (en)
Inventor
Min-Chi Tsai
George A Papsin
Shang-Jaw Chiou
Original Assignee
Rohm & Haas
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rohm & Haas filed Critical Rohm & Haas
Publication of SK217092A3 publication Critical patent/SK217092A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F6/00Post-polymerisation treatments
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F265/00Macromolecular compounds obtained by polymerising monomers on to polymers of unsaturated monocarboxylic acids or derivatives thereof as defined in group C08F20/00
    • C08F265/04Macromolecular compounds obtained by polymerising monomers on to polymers of unsaturated monocarboxylic acids or derivatives thereof as defined in group C08F20/00 on to polymers of esters
    • C08F265/06Polymerisation of acrylate or methacrylate esters on to polymers thereof
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S525/00Synthetic resins or natural rubbers -- part of the class 520 series
    • Y10S525/902Core-shell

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Graft Or Block Polymers (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Developing Agents For Electrophotography (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
  • Polyesters Or Polycarbonates (AREA)
  • Polymerisation Methods In General (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Dental Preparations (AREA)
  • Air-Conditioning For Vehicles (AREA)
  • Liquid Crystal (AREA)

Description

0bla3t techniky
Tento vynález se tyká spôsobu prípravy redisperzibilního polyméru s vrstevnatou strukturou jádra, s výhodou ve formé prášku.
Vynález se týká zvlášté spôsobu prípravy práškového polyméru s vrstevnatou strukturou jádra, který se skládá z dvoustupnového sekvenčního zpôsobu prípravy vodné emulze. Tento práškový polymér s vrstevnatou strukturou jádra je zvlášté dobre použitelný jako akrylový modifikátor pro cement. Takovéto práškové polyméry s vrstevnatou strukturou jádra podie tohoto vynálezu mají také výborné fyzikálni vlastnosti, jako je redisperzibilita a, pokud se použijí jako .. modifikátor pro cement, poskytují výborné vlastnosti pri ap. likaci v tenkém rezu, zajištují adhezi vôči rozmanitým podkladovým materiálôm a prokazují velmi dobrou pevnosť v ťahu, v ohybu a celkovou dobrou pevnosť.
Dosavádní stavtechniky r A j-Tý
J ľN. <’žAPoužíváŕlíredisperzibilních práškových polymerú jako:cé-. mentóvých modifikátorô, je jiŽ známo. Ävšak k ťomu, aby takovéto práškové polyiae^ byly skutečnš účinné, je treba, žaby vyhovovalý následujícím rozhodujícím a kritickým pbžadaykúm: musí být schopné snadného a plynulého proudéní, musí mít dlouhou skladovací dobu a být snadno redisperzibilní ve vodé. Navíc.musí být takóvéto práškové polyméry pŕiméŕenými činidly pri aplikacích, p?i nichž jsou vystavený šmykové adhezi a je treba, aby mély výborné vlastnosti v pŕípadech, kdy se tyto prášky používají k modifikování tenkých ŕezô cementu. Takovéto vlastnosti splňují prášky, které jsou pŕipravovány za použití technických smési, mísením a technickými zpôsoby míchání polymerô i s vrstevnatou strukturou, pouze částečné.
- 2 Smési rozpustných pryskyŕic s nerozpustnými eaulzemi polyméri jsou v dané oblasti techniky známé a obecne se používaj! buď samotné nebo v rozmanitých recepturách na základé smési rúzných složení, a to jako látky pro povrchové úpravy a pro impregnace pro aplikace cementi. Takovéto rozpustné pryskyŕice se pŕipravují roztokovou polymerací, jak je popsáno v US patentu 3 037 942.
Také je známo, že tyto uvedené emulze polyméri s vrstevnatou strukturou jádra znamenají významné zlepšení v oblasti technických smšsí, jaké jsou popsány v US patentu 4 916 171 · Polymerací jedné složky za prítomnosti jiné složky se tvorí emulze polyméru s vrstevnatou strukturou jádra, mající zlepšenou stabilitu, Teologické vlastnosti a lepší stálost viči vodé. Dále je také známo, že pŕídavek emulze akrylového polyméru ve formé práškové disperze v cementických sméeích zlepšuje takové vlastnosti cementové matrice, jako je adheze a pevnost. Napríklad portlandský cement se modifikuje latexem, který je pŕedem promíchaný materiál, pŕičémž. se polymér pŕidává k čerstvé betónové smési buď v kapalné fázi, ve formš prášku nebo disperze a vulkanizuje se. Avšak zatímco pŕídavek.emulzí polymerú s vrstevnatou strukturou/jádra pisobí zlepšení nékterých vlastností pŕedmíchaného cementu,r u ... projevují se též nékteré nedostatky, a to napríklad ne d o statky vé stabílité a redisperzibilitététo akrylovéýemtúLze.
ý V US patentu 4 151 . 143 /Blank a kol./ se uvádí v paten- , tových nárocích prostŕedek pro povrchové úpravy, který/spočívá v emulzí polyméru bez povrchové aktivních látek a ye zpúsobu prípravy tohoto prostŕedkú. Blank a kol. zjistili, že za prítomnosti povrchové aktivních látek dochází pri používání takovýchto emulzí polyméri pro účely povrchových úprav,: k nškterým závažným problémúm. Povrchové aktivní látky se. vyžaduj í pro stabilizaci emulzí polyméri, avšak za prítomnosti povrchové aktivních látek dochází k nežádoucím vliviq?, které se projevují ve styku s vodou a v rezistenci výsledného filmu viči korozi, i v adheii povrchové vrstvy nanesené na kovových materiálech.
- 3 Emulze polymerú podie Blanka a kol. se pŕipravují dvoustupnovým zpúsobem. Tento zpúsob se skládá z:
/1/ prvního stupné, kde se pripravuje polymér, obsahující karboxylovou skupinu, a to zpúsobem konvenční roztokové polymerace nebo polymerace v objemové fázi, a potom se buď v dispergované formé ve vodé nebo v rozpušténé formé částečné nebo úplné neutralizuje nškterým organickým aminem nebo zásaditou látkou a to za intenzívního promíchávání , a . /2/ druhého stupné, kdy se k emulzi z prvního stupné pŕidává smés polymerizovatelných monomerú a polymeračního katalyzátoru a za zvýšené teploty dochází v tomto stupni k polymeraci, jejímž výsledkem je utvorení emulzního prostŕedku pro povrchové úpravy. Tento prostŕedek pro povrchové úpravy je údajné bez povrchové aktívni látky.
dvoustupňových polymerech je známo, že existují v mnohých morfologických formách, které jsou určený mnohá faktory, včetné relatívni hydrofility, mísitelnosti a hodnot relatívni molekulové hmotnosti polymerú z prvního a z druhého stupné. Tak zvané polyméry s vrstevnatou strukturou jádra se tvorí ;tehdy, když upolymerú ve ďruhém stupnidocházíketvor.bé ;slupky. nebo vrstvy, kolem néjaké -diskrétni /oblasti nebo ;*· částice-nebo,tzv. jádra polyméru z prvního stupnéi fTakové ^č///?-.;/Cpqlýméryýs vrstevnatou /strukturou jádrabylyobjevenynapŕíklad v US patentu 4 916 171 ♦ Rovnéž v US patentu 4 876 313 je popsáno použití polyfunkčních sloučenin pro chemické roubování nebo vázání vrstev na jádro, aby se tím zlepšilynékteré vlastnosti výsledných filmú /tenkých vrstev pro povrchové úpravy/ jako je stabilita, odolnosť vúči vodš a Teologické vlastnosti, a to po pfidání formulačních aditiv, jako je alkohol.
Jsou také známy emulze polymerú s inverzní vrstevnatou strukturou jádra, jak je popisuje US patent 4 876 313· Polyméry s inverzní vrstevnatou strukturou jádra jsou takové polyméry, u nichž se jádra polyméru ve druhém stupni stávají jádry, obklopenými vrstevnatou strukturou, pŕičemž však se z nich pri inverzním zpúsobu tvorí opát polymér prvního stupné.
- 4 Tyto inverzní prostŕedky se mohou tvoŕit tehdy, jestliže polyméry prvního stupné jsou více hydrofilní než monomery druhého stupné /Lee a Ishikawa; The Formation of Inverted Core-Shell Latexes, J. Poly. Sci., vol. 21, pages 147 až 154 /1983//.
Avšak ačkoliv polyméry s vrstevnatou strukturou jádra mají významné zlepšené takové vlastnosti polymerú, jako je chemická rezistence a rezistence vúči vodš, stabilita a reologické vlastnosti, vyžadují se další zlepšení.
Proto se i u polymerú š vrstevnatou strukturou jádra, které mají být speciálnš využitelné pro cementické prostŕedky, vyžadují další dúležité vlastnosti: musí mít žádanou morfológii, musí být dostatočné stabilní, musí být kompatibilní s cementem, musí mít schopnost podporovať procesy béhem tvrdnutí malty a to v celém zpracovávaném objemu, a dále je nutné, aby splňovaly požadavky na výbornou houžev-. natost a pŕilnavost, a to zvlášté pri aplikacích v tenkých vrstvách.
Je tedy požadována nová generace práškovítých polyméri s vrstevnatou strukturou.jádra, pŕičemž tyto polymery.mu3Í'-být snadno disperzibilní, stabilní a pŕitom se nežádný negatívni retardační účinek na/;tyrd-..;?..>.; ;··.· SfnuXí malty, . avšak musí se udr že t ostatní žádané vlastnos- : / /ti'^dobrá adhezní važba, pevnóst á. achopnošt umož-. <:
; ňovat dobré uhlazoyání malty a cementických prostŕedkň .pomoci sédnické lží ce./: h /-//7
Podstata vynálezu/
Tento vynález usiluje o vyŕešení výše uvedených problémú, a to spojením známých zpúsobú a vhodných polymerú.
Podie prvního aspektu poskytuje tento vynález zpúsob dvoustupňové následné emulzní polymerace ve vodném prostredí pro prípravu polyméru s vrstevnatou strukturou jádra, který je s výhodou ve formé prášku, pŕičemž tento zpúsob v sobé zahrnuje:
/i/ v prvním stupni:
/a/ utvorení smési monomerú, která v sobé obsahuje 5 až
- 5 až 40 % hmotnostních karboxylové kyseliny nebo jejího anhydridu, 30 % hmotnostních až 95 % alkylakrylátu nebo alkylmethakrylátu nebo styrenu, méné než 30 % hmotnostních hydroxyalkylesteru kyseliny karboxylové nebo akrylamidu karboxylové kyseliny nebo methakrylamidu akrylové kyseliny, /b/ polymeraci této smési tak, aby se utvoril polymér s jádry, /c/ neutralizaci uvedených jader polyméru pomoci aminu nebo zásadité látky, a /ii/ ve druhém stupni:
/d/ utvorení smési monomerú, obsahujici od 70 % hmotnostních do 100 % hmotnostních alkylakrylátu nebo alkylmethakrylátu nebo styrenu a méné než 30 % hmotnostních hydroxyalkylesteru nékteré karboxylové kyseliny nebo akrylamidu nebo methakrylamidu , s hodnotou T od - 65 °C do + 35 °C, g /iii/kombinování smési monomerú z druhého stupné s neutralizovahým poljmerem z prvního stupné, /iv/ polymérováním kombinovaných monomerú z druhého stupné se utvorí vodná emulze polyméru s vrstevnatou struktu ·'· ./Árpuč j á dra, a pp^pŕípáäé:· R·1 /' //-/
·. /v/konvertování /vodné emulze polymerní s vrstevnatou struk- . ^^jó^éní^'vysouäení do formy rér?//' Ä^^äispéŕžibilníhp/práŠkpvého polyméru i?' .
.-Podie druhého aspektu tohoto vynálezu se poskytuje polymér s vrstevnatou strukturoujádra, který lze získat podie prvního áspéktu tohoto vynálezu.
Podie tŕetího aspektu tohoto vynálezu se mer, který je získatelný nebo který se získává aspektu tohoto vynálezu, a který se pŕimíchává ném množství do portlandského cementu.
Podie čtvrtého aspektu tohoto vynálezu se poskytuje poly- . podie prvního v určitém účinposkytuje zpúsob modifikování cementických prosíŕedkú, obsahujících účinné množství portlandského cementu, smíchaného s účinným množstvím polyméru s vrstevnatou strukturou jádra, s výhodou ve formé prášku, získatelného nebo získaného podie prvního aspektu tohoto vynálezu.
- 6 Výhody, spojené v tomto vynálezu, spočívaj! v poskytnutí emulzních polymerú s vrstevnatou strukturou jádra, které jsou samostabilní, kompatibilní s cementem, umožňují dobrý prúbéh tuhnutí malty v celém objemu a mají výbornou houževnatost a tuhost. Také se dvoustupňovým ζρύsobem poskytuj! roubované polyméry s vrstevnatou strukturou jádra, používané jako polyfunkční prostŕedky. Dále se také poskytuj! polyméry s vrstevnatou strukturou jádra, které napomáhaj! výborným aplikačním vlastno3tem, jako je pŕilnavost a houževnatost, a to pri používání v cementových prostŕedcích. Rovnéž jsou dále poskytovány polyméry s vrstevnatou strukturou jádra, které jsou stabilní pri sušení rozprašováním. Také poskytuje redísperzibilní a skladovatelné práškové polyméry s vrstevnatou strukturou jádra, používané v aplikačním stupni. Dále také poskytuje polyméry s vrstevnatou strukturou jádra s unikátními ekonomickými výhodami v prúbéhu zpúsobu sušení rozprašováním.
Uvedené práškové polyméry s vrstevnatou strukturou jáďra podie tohoto vynálezu maj! výborné fyzikálni vlastnosti jako je redisperzibilita a, pokud se použijí jako modifikátory cementu, poskytuj! výborné vlastnosti pri.aplikování fv tenkých vrstvách, maj!výbornou pŕilnavost vÚči rozmanitým podložní® materiálom, maj! výbornou pévnost v tahuj y ohybu a v tlaku, ýf-ýý'· j’K -G·' ' ·' ; Je výhodné, jestliže je hmotnostní pomér:jádra ku vrstvé od 95 : 05 do 60 : 40, jádro má prúmšrnou relatívni molekulovou hmotnostyétší než 1 00 000, a vrstva má prOmérnou relatívni molekulovou hmotnost od hodnoty 2 500 do hodnoty 12 000 pro hydrolyzovanou vrstvu, jak bylo určeno pomoci gelové chromatografie.
Je výhodné, jestliže je hodnota T vrstvy vyšší než
O o ·
C, s výhodou vyšší než 80 C a hodnota T& jádra je ód
- 60 °C do + 35 °C, s výhodou od - 40 °C do + 25 °C.
Je výhodné, jestliže smés monomerú, sestávajících z jader a vrstev, je vybrána ze skupiny, kterou tvorí methylakrylát, ethylakrylát, butylakrylát, 2-ethylakrylát, 2-ethylhexylakrylát, decylakrylát, methylmethakrylát, ethylakrylát, ethylmethakrylát, hydroxyethylmethakrylát, hydroxy- 7 propylakrylát, hydroxypropylmethakrylát, butylmethakrylát, akrylonitril, kyselina akrylové, kyselina methakrylové, kyselina itakonová, kyselina maleinová, kyselina fumarová, anhydrid kyseliny akrylové, anhydrid kyseliny methakrylové, anhydrid kyseliny maleinové, anhydrid kyseliny itakonové, anhydrid kyseliny fumarové, styren, substituovaný styren, vinylacetat a jiné Cj až C12 alkylakryláty a methakryláty, akrylaaid, methakrylamid, N-methylolmethakrylamid a N-methylolakrylarnid.
Je výhodné, jestliže smés monomerú, tvoŕících vrstvu, se skladá z 5 % hmotnostních až 40 % hmotnostních karboxylové kyseliny nebo anhydridu a z 60 % hmotnostních až 95 % hmotnostních alkylakrylétu nebo alkylmethakrylátu nebo styrenu,vztaženo na celkovou hmotnost uvedené vrstvy.
Je výhodné, jestliže smés monomerú, tvoŕících vrstvu, je methylmethakrylát a kyselina methakrylové.
Je výhodné, jestliže se smés monomerú, tvoŕících vrstvu, G>i6UXrBlizuje zásaditou látkou, která je.vybrána z e skupiny, kterou tvorí amoniak, triethylamin, monoethahbláa|n, diethylaminoethanol, hydroxid sodný a hydroxid vápenatý a jiné hydroxidy kovô skupiny I A a II A a podobné. Výhodné -.-je, jestliže,zásaditá látka je'smés, kterou. tvorí 30 % hmotnostních;až 60 % hmotnostních hydroxiduvápenatého a;
% hmotnostních -až 70 % hmotnostních hydroxidu sodného, s výhodou4 pak 35 % hmotnostních. až <50 % hmotnostních hyd-1 rpxidu vápenatého a 50 % hmotnostních až 65 % hmotnostních -hydroxidu sodného, vztaženo na úhrn ekvivalenteneutralizované kyseliny· Výhodné je, je-li zásaditá látka 100 %. amoniaku.
Je výhodné, jestliže smés monomerú, tvoŕících jádro, sestává z méné než 5 % hmotnostních kyseliny karboxylové nebo anhydridu nebo akrylamidu a z 95 % hmotnostních až 100 % hmotnostních alkylakrylétu nebo alkylmethakrylátu nebo styrenu, vztaženo na celkovou hmotnost jádra.
Je výhodné, jestliže smés monomerú, tvoŕících jádro, je složena z butylakrylátu a z methylmethakrylátu.
Je výhodné, jestliže smés monomerú, tvoŕících jádro, je složena z butylakrylátu a ze styrenu.
- 8 Je výhodné, jestliže se smés monomerú z prvního stupηδ polyméruje za prítomnosti polyfunkční sloučeniny, čímž se utvorí vrstevnatý polymér.
Je výhodné, jestliže je tato uvedená polyfunkční sloučenina vybrána ze skupiny, sestávájící z polyfunkčních slouóenin, majících dvô nebo více nenasycených míst, z reaktivních činidel s funkcí pŕenašečú ŕetézcú majících dva nebo více odejmutelných atomú a z hybridních polyfunkčních sloučenin majících jedno nebo více nenasycených míst a jeden nebo více odejmutelných atomú.
Je výhodné, jestliže je polyfunkční sloučenina allylmethakrylát.
Je výhodné, jestliže uvedená polyfunkční sloučenina tvorí ménš než 5 & hmotnostních , s výhodou pak od 0,5 % hmotnostních do 3,0 % hmotnostních, vztaženo na celkovou hmotnost vrstvy.
Je výhodné, jestliže polymér s vrstevnatou strukturou jádra, s výhodou ve formš prášku, kterýžto polymér má vrstvu tvorící emulzi rozpustnou v zásaditých látkách a jádro tvoŕící ve vodš nerozpustnou emulzi, pričemž je tento polymér získatelný zpúsobem^ který je definován v nékterém z pŕedcházejících odstavcú. Uvedené polymérymají jádra a /Vrstvy chemicky roubovaňé za použití polyfunkčních slou. čeňin. · .X. . X/X X? v 1 X + X - ; -X · ·'·?
JX Je výhodné, jestliže uvedený polymér: je vúčinném j množství pŕimísen do portlandského cementu.
’X Tento vynález tedy: poskytuje zpúsob pro prípravu stabilního, snadno redisperzibílního práškového polyméru s vrstevnatou strukturou jádra, pričemž je tento uvedený polymér pŕipraven z polymerního latexu sušením rozprašováním.
«r
Uvedený polymerní latex se pripravuje dvoustupnovým následným zpúsobem, pri nšmž se tvorí jádro polyméru nerozpustné ve vodš s vrstvou polyméru rozpustnou v zásaditých látkách, pričemž se vrstva polyméru rozpustná v zásaditých látkách polyméruje ze smé3i moňpmerú, které mají kyselou funkčnosť, tato vrstva polyméru se pak neutralizuje zásaditou látkou nebo aminem a, v následném polymeračním stupni, smés monomerú polyméruj e za prítomnosti pŕedbšžné neutralizované vrstvy polyméru, čímž se tvorí ve vodš nerozpustné jádro polyméru.
- 9 ôložky jádra a vrstvy jsou chemicky roubovány dohromady pomoci emulzní polymerace jádra za prítomnosti alespoň jedné polyfunkční sloučeniny, která je prítomna v monomerech ve vrstvš.
Vynález se proto týká polymerú s vrstevnatou štruktúrou jádra, které ee pripravuj! dvoustupňovým následným zpúsobera z vodné emulze a které se následné používají jako pevné modifikátory pro cementické materiály. Za použití zpúsobu podie tohoto vynálezu se pripravuj! emulze polyméru s vrstevnatou strukturou jádra tehdy, jestliže uvedené polyméry a vrstevnatou strukturou jádra mají jádro z takového polyméru^ který je nerozpustný ve vodš, a vrstvu z takového polyméru, který je rozpustný v zásaditých látkách,pŕičemž uvedené jádro a vrstva jsou na sebe chemicky roubovány v natolik významné nebo podstatné míŕô, že je tím zajišténo trvalé pripojení jádra a vrstvy.
Uvedené prostŕedky podie tohoto vynálezu obsahuj! takové roubované polyméry s vrstevnatou strukturou jádra, že pokud dôjde k rozpuäténí vrstvy v zásadité látce, zústane/zbylá významná část vrstvy trvalé pripojená k jádru.Právé toto trvalé pripojení vrstvy k jádru chemickým roubováním je zrejmé ďôvodem stability polymerú s vrstevnatou štiWturou jádra?
' - á.fýsikálních vlastností pro jevujících se ve vztahu;k-féémen-/ tickým smésim, které nebyly<realizovateiné dŕíye; používanými ··. ? f \žpúšobý/v oblasti technikypŕípravypolymerňsvŕstevnatou strukturou jádra, ýfietné smési polymerú.
/Pro i prípravu uvedených roubovaijých polymerú s vrstevnatou strukturou jádra jsou typické dva zpúsoby. ?
Zpúsob (1) je emulzní polymerace smési monomerú, ve které je obsažena karboxylová kyselina nebo anhydrid a nékterý alkylakrylát nebo methakrylát nebo styren nebo substituovaný styren, akrylamid nebo methakrylamid nebo hydroxyalkylester nékteré karboxylové kyseliny, za prítomnosti polyfunkčního monomerú, pri níž se tvorí vrstva polyméru. Poté se utvorená vrstva neutralizuje aminem nebo zásaditou látkou. Ve druhém stupni se tvorí smés monomerú, seatávající z alkylakrylátu nebo methakrylátu, styrenu nebo substituovaného styrenu a hydroxyalkylesteru karboxylové kyseliny nebo akrylamidu nebo metha krylamidu, methylolovaného akrylamidu nebo methakrylamidu. Kombinací monomerú druhého stupné s prvním stupném a polymerováním této smési se tvorí polyméry s vrstevnatou štruktúrou jádra podie tohoto vynálezu.
Zpúsob í2), což je zpúsob podie US patentu 4 916 171, ' je emulzní polymerace smési monomerú, sestávající z alkylakrylátu nebo methakrylátu a hydroxyalkylesteru nékteré karboxylové kyseliny nebo akrylamidu nebo methakrylamidu, za prítomnosti polyfunkčního monomerú, pri níž se tvorí jádro polyméru a ve druhém stupni se tvorí smés monomerú, sestávající z nékteré karboxylové kyseliny nebo anhydridu a alkylakrylátu nebo alkylmethakrylátu. Kombinováním monomerú druhého stupné s prvním stupném a polymerovánim této smési se tvorí polyméry s vrstevnatou strukturou jádra.
Vhodné monofunkční monomery pro prípravu jádra a vrstvy polymerú jsou vybrány ze skupiny, sestávající z methylakrylátu, ethylakrylátu, butylakrylátu, 2-ethylhexylakrylátu, decylakrylátu, methylmethakrylátu, ethylmethakrýlátu, hydroxyethylmethakŕylátu, hydroxypropylakrylátu, hydroxypropylmethakrylátu, butylmethakrylátu, akryloni.triiu, kyseliny akrylové, kyseliny methakrylové, kyseliny itakonové, ’^j'kyeel^/B^^e.inovétýkyseliiiy fumarové, anhydridu kyseliny akrylové, anhydridu kyseliny methakrylové, methylolovannéhd atoylamidúámethylméthákŕylamidii^XÉiEthakryl^iäUjdiyiiiylbenzenujpoloesteryanhydŕidu kyseliny maleinové/fumarové/ /itakonové, anhydriä kyseliny máléinové, snhydrid kyseliny itakonové, anhydrid kyseliny fumarové, styrenu, substituovaného styrenu, vinylacetátu a jinýeh až C^g alkylakry: látú a methakrylátú.
Hmotnostni pomér jádra polyméru ku vrstvé polyméru je a výhodou 95 s 05 až 60 : 40, s vétäí výhodou 90 : 10 až 70 : 30 a nejvýhodnéjSÍ je 85 : 15 až 75 s 25. Výhodné je, jesiliže polymér, tvorící jádro, má hmotnoetní prúmér relatívni molekulové hmotnosti vétéí než 100 000, a jestliže polymér, tvoŕící vrstvu, má hmotnoetní prúmér relatívni molekulové hmotnosti od 2 500 do 12 000, jak bylo určeno pomoci vodné gelové chromatografie na hydrolyzovaném vzorku. Je výhodné, jestliže teplota skelného prechodu (T_), výhod nocená pomoci Foxovy rovnice, je u polyméru jadra od - 65 °C do 35 °C a hodnota T u polyméru vrstvy je vyžäí než 60 °C.
rolyfunkční sloučeniny, které jsou použitelné pro chemické roubování jédra a vrstvy, jsou vybrány z:
a) polyfurxkčních sloučenin, které mají dvš nebo více nenasycených míst,
b) reaktivních činidel púsobících prenos retšzce, která mají dva nebo více odejmutelných atomú, a
c) hybridních polyfunkčních sloučenin, které mají jedno nebo více nenasycených míst a jeden nebo více odejmutelných atóm!.
Avšak sloučeniny, jako jsou glycidy1 obsahující vinylové monomery a vinylisokyanáty a podobné, popsané v US patentu 4 5&5 839, nejsou jako polyfunkční sloučeniny podie tohoto vynálezu vhodné, protože nefungují pri roubování jader na vrstvy pri polymeracích, které jsou založený na vodných emulzích·
Uvedené polyfunkční sloučeniny, použitelné pri tomto dvoustupňovém žpúsobu, jsou vybrány ze skupiny, ktérou tvorí allyl-, methallyl-, vinyl-, dicyklopentenyl- a krotonoyl- estery kyseliny akrylové, methakrylové, maleinové^monoa di-estery), fumarové (mono- a di-estery) a itakonoyé (mo- . no- a di-estery); allyl-, methallyl- a krótonoýl-viňyí ether a thioether; N-?a Ν,Ν-di-allyl-, methallyl-, krótonoyla viriyl-amidy ^kyseliny' akrylové a methakrylové; N-allyl-, f inethailyl- a krotonoyl-maleinimid; vinyl estery kyseliny
3-butenové a 4-pentenoyé; diallylftalát; triallylkyanurát; 0-allyl-, methallyl-krotonoyl-, O-alkyl-, ary1-, P-vinyl-P-allyl-, 2-krotonoyl- a P-methallyl-fosforitan; triallyl-, trimethallyl- a trikrotyl-fosforečnan; Ο-vinyl-, 0,0-diallyl-, dimethallyl- a dikrotyl-fosforečnan; alkenyl a cykloalkenyl estery kyseliny akrylové, methakrylové, maleinové (mono- a di-estery), fumarové (mono- a di-estery) a itakonové (mono- a di-estery); vinyl ethery a vinyl thioethery cykloalkenolových a cykloalkenových thiolú; vinyl estery cykloalkenových karboxylových kyselín; 1,3-butadien, isopren a jiné konjugované dieny; £-methylstyren; chlomethylstyren; allyl-, methallyl- a krotyl- merkaptan; bromtrichlormethan; tribrommethan; tetrachlormethan; a tetrabrommethan.
Dále mohou být uvedené polyfunkční sloučeniny vybrány ze skupiny, kterou tvorí ethylenglykoldimethakrylát, diethylenglykoldimethakrylát, triethylenglykoldimethakrylát, polyethylenglykoldimethakrylát, polypropylenglykoldimethakrylát, neopentylglykoldimethakrylát, 1,3-butylenglykoldiakrylát, neopentylglykoldiakrylát, trimethyolet? hantrimethakrylát, dipenaerythritoltriakrylát, dipentaerythritoltetraakrylát, dipentaerythritolpentaakrylát,
1,3-butylenglykoldimethakrylát, trimethyolpropantrimethakrylát, trimethylolpropantriakrylát, tripropylenglykoldiakrylát, divinylbenzen a podobné.
Výhodné polyfunkční sloučeniny, vhodné pro použití v tomto vynálezu, mohou být vybrány ze skupiny, kterou tvorí allyl-, methallyl-, dicyklopentenyl-, krotyl- a viny 1- estery kyseliny akrylové, methakrylové, maleinové (mono- a di-estery), fumarové kyseliny (mono- a di-estery) a itakonové kyseliny (mono- a di-estery); H- nebo N,N-di-, methallyl-, krotyl- a viny 1- amidy kyseliny akrylové a kyseliny methakrylové; N-methallyl- a krotyl-maleimid; alkenyl nebo cykloalkenyl estery kyseliny akrylové, kyseliny methakrylové, kyseliny maleinové (mono- a di-estery), kyseliny fumarové (móno- a di-estery), kyselinyitakonové (mono- a di-estery); 1,3-butádien; isopren; divinylbenzen ? ' krotyl-: a. allyl- merkaptan. ..?<x--/ · - Z';>· <·, b *Té/výhodné, jestližejepolyfunkčnísloučeninaíevent. sloučeniny) prítomna v množstvi, které-je menší než 5% hmotnostnich, vztaženo na hmotnost vrstvy,pŕičemž?je:více výhodné, jestliže jé prítomná v množstviod 0,5 % hmotnostních do 3,0 % hmotnostnich ve vrstvé. Nejvýhodnéjší poly funkční sloučeninou je allylmethakrylát·
Vhodné monomery pro použití pri pŕípravé vrstvy monomeru podie tohoto vynálezu, jsou monomery, které jsou uvedený v seznamu výše pro prípravu jádra.Avšak pro prípravu polýmerúts/vrstevnatou strukturou jádra podie tohoto vynálezu je rozhodující, jak vysoké úrovné monomerň obsahujíeíeh kyselinu, se použijí ve vrstvé, a o kolík jsou vyšší než v jádru, aby se indukovala rozpustnost v zásaditých latkách.
- 13 Vrstva polyméru, označované dále také jako první stupeň, se tvorí ze smési monomerú, která se skládá z 5 % hmotnostních až 40 % hmotnostních karboxylové kyseliny nebo anhydridu karboxylové kyseliny, a ze 30 % hmotnostních až 95 % hmotnostních alkylakrylátu nebo alkylmethakrylátu nebo styrenu, a dále z nejvýše 30 % hmotnostních hydroxyalkylesteru karboxylové kyseliny nebo akrylamidu nebo methakrylamidu. Výhodné iírovné monomerú (event. monomeru) obsahujících kyselinu, pro vrstvu, jsou od 15 % hmotnostních do 35 %> hmotnostních polyméru vrstvy. Nejvýhodnéjší monomer obsahujici kyselinu, je pro použití pri pŕípravé vrstvy polyméru, kyselina methakrylová. ÍÄÍsto monomerú, obsahu jících kyselinu, lze pro vrstvu polyméru použít anhydridy, jako je anhydrid kyseliny methakrylové, anhydrid kyseliny maleinové, anhydridrkyseliny itakonové a podobné.
Výhodné je, jestliže polymér vrstvy obsahuje od 95 % hmotnostních do 60 % hmotnostních methylmethakrylátu. Je výhodné, jestliže polymér, tvorící vrstvu, má hmotnostní prúmér relatívni molekulové hmotnosti od 2 500 do 12 000, jak bylo určeno pomoci gelové chromatografie.
Pro regulaci hodnoty relatívni molekulové hmotnosti eé používajíbéžná činidlá pro prenos rétézče 8aéÍ5o jéjich BmšBij Známé v dané .oblásti techniky j jako jsou alkylmerkaptanýý. s výhodou pák C j ažC^alkylmerkaptanyaalkyl oxymerkáptáiiytTa podobné. ' .7777. .7:7/4-777777. · \ ľ . VztaženoL;na ekvivalenty kyseliny ve vretvé,eektétovrBtvépridáváOjSažl^ekvivalentúzáaaditélátky, čímž ee neutralizuje složení vrstvy polyméru a čéstečné, avšak nikoliv úplné, dochází k rozpouôténípolyméru ve vrsťvé, čímž se tvorí neutŕalizovaný polymér vrstvy a vodný roztok neutralizovaného polyméru z vrstvy. Polymerací v jádru za prítomnosti neutralizované vrstvy dochází k tomu, že se u nekterých zbylých polyméru vrstvy vytvárí trvalé pripojení na jádro. Vhodnými zásaditými látkami, použítelnými podie tohoto vynálezu, mohou být jakékoliv zásadité látky, ale výhodné je, jaou-li vybráry ze skupiny, kterou tvorí amoniak, triethylamin, monoethylamin, monoethaňolamin, dimethylaminoethanol, hydroxid sodný a hydroxid vápenatý a všechny další hydroxidy kovú skupiny IA a IIA a podobné.
- 14 Polyméry s vrstevnatou strukturou jádra podie tohoto vynálezu jsou zvlášté vhodné pro použití jako suché modifikátory pro cementové malty.
Uvedené polyméry jsou snadno izolovatelné konvenčními zpúsoby jako je sušení rozprašováním pro získání bezvodého produktu, pŕičemž pŕimícháním takovýchto práäkovitých látek k cementickým Bmésím se ziská produkt s výbornými fyzikálními vlastnostmi a pracovními charakteristikami.
Tento vynález bude dále iluatrován podrobnéji na následujících pŕíkladech, které jej však neomezují·
V následujích pŕíkladech budou použitý tyto uvedené zkratky: natrium-lauryl-sulfat (SLS) butylakrylát (BA) methylakrylát (MMA) kyselina methakrylová (MAA) allylmathakrylát (ALMA) methyl-3-merkaptopropionat (MMP) amoniumpersulfat (APS) terc.hutylhydroperoxid (t-BHP) ·.··· natrium-sulfoxylat-formaldehyd (SSF) hydroxyethylmethakrylát (HEMA) • . krotylmethäkrylát (CMA) : etyreri (STT): ·7-ý ?;· akrylamid (AM):ŕ i éthylenyinyläcetát (EVA)
Príklady provedení vynálezu
Príklad 1
Dvoustupnový následný zpúsob pro polyméry s vrstevnatou strukturou jádra: Úrovnš vrstvy
Preparace
- 15 Príklad l(a) lO^ní vrstva
800 g deionizované vody se nadávkuje do pétilitrové čtyŕhrdlé banky s kulatým dnem, která je vybavená mechanickým míchadlem, ehladičem a vhodnými nástavci, jejichž pomoci se zajišťuje dusíková atmosféra nad reakční smési· Potom se pridá emulze monomeru (ME#1), následovaná iniciátorem, uvedeným podrobné dále. Nékolik minút po ustálení teploty, se pro neutralizaci pridá NHj, který rozpustí daný polymér. Obsah reaktoru se pak pomoci topného pláété vyhreje na teplotu 85 °C a postupné se pŕidává druhá emulze polyméru (ME #2) k již uvedenému solubilizovanému polyméru takovou rýchlostí, aby se reakční teplota udržovala mezi hodnotou 80 °C a 85 °C. Potom se reaktor ochladí na teplotu 55 °C a pro snížení úrovné zbylých monomerú na nízkou hodnotu se pridá pomocný iniciár· tor,
Látka ME#1 ME #2
deionizovaná voda 49,4 536
Pluronic L31 (L31) '··· Rfl ΑλΊ ’-Ύ’Λ-ΤΛ'ϊΑ ' 6,8 •7 “
:-7?·AXXpcLL .· 28 % natrium-lauryl-8ulí’at (SLS) . y
Zý.^>^itóii^x-165 ľ- :;/,?.< -M -.-J 50,6
ý-f butyiäkrylát (BA)' '> : - ó; 885,7
methylmethakrylát (MMA) 154,4 859
methakŕylová kyselina. (MÁA) 39,4 26,6
allylmethakrylát (ALMA) 3 P «i
methyl-3-merkaptopropionat (MMP) 6,9 -
oplachová deionizovaná voda 55 90
315 2448
(Pluronic je ochranná známka BASF; Alipal je ochranná
známka Rhone-Poulenc; Triton je ochranná známka Union Carbide·)
Iniciátor ME #1
4,5 g 0,l%ního roztoku FeSO^.TH^OÍudržuje se kyselý pomočí h2so4)
2.8 g 70ftního terc.butylhydroperoxidu (t-BHP) y 15 ml de- ionizované vody
2.9 g natrium-sulfoxylatu-formaldehydu (SSF) v 35 g de- ionizované vody
Neutralizační činidlo g NHj ve 28 g deionizované vody.
Iniciátor ME #2
3,3 g persulfátu amonného (APS) ve 200 g deionizované vody pro dávkování do reaktoru a 3,0 g APS ve 114 g deionizované vody pro společný nástfik.
Charakterizace finálního polyméru
Procento pevných látek: 48,5
Velikost částic (Brookhaven BI-90): 221 nm pH; 6,8
Viskozita: 25 cP Gel: stopy
- i
Príklad l(b)
0%ní vrstva
Použije se stejný zpúsob a postup jako jeuveden u Príkladu l(ä), s tou výjimkou, že se použije 1 300 g 4e-?<; ionizované voďyv reaktoru a dále:' -·.·’·< ý /·/ /
Látka .//--. ME»1 KE #2
deionizovaná voda ' 100 395
Plurónic L31 (L31) 37,4 11,8
58 %Alipal C0-436 M -
28 % natrium-lauryl-sulfat «t» 11,2
70 % Triton X-165 -
butylakrylát (BA) - 787,3
methylakrylát (MMA) 309 763,6
methakrylová kyselina (MAA) 78,7 23,6
allylmethakrylát (ALMA) 5,9 -
methyl-3-merkaptopropionát (MMP) 13,Í -
oplachová deionizovaná ¥9^® 100 —29,—
646 2082,5
- 17 (Pluronic je ochranná známka BA5F; Alipal je ochranná známka Bhone-Ppulenc; Triton je ochranná známka Union Carbide·)
Iniciátor ME #1 g O,156ního roztoku FeSO^,711^0 (udržuje se kyselý pomoci h2so4)
5,6 g 70%ního terc.butylhydroperoxidu (t-BHP) ve 25 g deionizované vody
5,8 g natrium-sulfoxylat-formaldehydu (SSF) v 55 g deionizované vody
Neutralizační činidlo g NHj v 55 g deionizované vody.
Iniciátor ME #2
2,6y persulfátu amonného (APS) ve 200 g deionizované vody pro dávkování do reaktoru a 2,6 g APS ve 115 g deionizované vody pro společný nástfik. ’
Charakterizace finálniho polyméru
Procento pevných látek: 41,4 Velikošt částio (Brookhaven BI-90) í 110 nm .>?./ ;///·< :pH? 7,0 ' :7>;. ' λ J .; / -κ' ·.. . ' ...</ 6 ' <·/'·
- Viskozita j 25 eP. ' ?.- ^...//- ’ Gel: 4,5 g ' :
Pfiklad l(c) Á .'·.·.:' :/'/. ' '·/.·/
30£ní vrstva
9,8 g Boraxu v 1 304 g deionizované vody se dávkuje do pétilitrové čtyfhrdlé banky s kulatým dnem, která je vybavená mechanickým míchadlem, chladičem a vhodnými nástavci, jejichž pomoci se zajiéluje dusíková atmosféra nad reakční smési. Potom se pridá emulze monomeru (ME4tl) následovaná iniciátorem, který produkuje exotermické teplo a tedy ovlivňuje teplotu reakční smési. Objem reaktoru se pak vyhŕívá na teplotu 85 °C pomoci topného pláäté a postupné se pŕidává do reakční nádoby druhá emulze polyméru (ME #2) k již uvedenému solubilizovanému polyméru a to takovou rýchlostí, aby se reakční teplota udržovala mezi hodnotou 80 °C a 85 °C. Potom se obsah reaktoru ochladí na teplotu 55 °C a pro snížení úrovnš zbylých monomerd se pridá pomocný iniciátor.
Látka ME =1 ME =2
deionizované voda 150 306
34 % Aeroeol A103 (A103) 52,1 -
28 % natrium-lauryl-sulfat (SLS) 38,1
butylakrylát (BA) - 688;8
methylmethákrylét (MMA) 374,5 668,2
hydroxyethylmethakrylát (HEMA) 59
methakryloVá kyselina (MAA) 118,1 20,7
allylmethakrylát (ALMA) Q»9 -
methyl-3-merkaptopropionát (MMP) 20,7 -
oplachová deionizované voda 100
913,2 1797
(Äerosol je ochranná známka Američan Cynamid.)
Iniciátor ME =1 g 0,lS&ního roztoku FeSO^.THgO (udržuje ee kyselý pomoci h2so4) ;8,4 s 70%ního terč»butylhydroperoxidu (t-BHP) ve 35 g ďe· ó' Y: ý x ionizované vody
-.-7.8,8 g natrivnŕ-sulfojylat-formaldehydu (SSF) vy65 g deio.y;7-ý y < nizované vody .Iniciátor MŠ =2- .
3,3 g peraulfátu amonného (ATS) v 50 g deionizované vody pro dévkovéní do reaktoru a 2,3 g APS ve 115 g deionizované vody pro epolečný náetŕik·
Charakterizace finálního polyméru
Procento pevných látek: 46,5
Velikost částic (Brookhaven BI-90): 242 nm pH: 5,7 Viskozita: 15 cP
Gel: stopy
- 19 Príklad l(d)
3C$ní vrstva
Použije se stejný zpúsob a postup jako je uvedený v Príkladu l(a), s tou výjimkou, že se použije 1 300 g deionizované vody v reaktoru a dále:
Látka ME#1 ME #2
deionizovaná voda 150 346
Pluronic L31 (L31) 38,9 10,3
58 % Alipal 00-436 2,0 -
28 % natrium-lauryl-sUlfat (SLS) - 9,8
butylakrylát (BA) • - 688,8
methylmethakrylát (MMA) 442,7 668,2
methakrylová kyselina (MAA) 118,1 20,7
allylmethakrylát (ALMA) 8,7 -
methyl-3-merkaptopropionat (MMP) 20,7 -
oplachová deionizovaná voda 100 90
z-· 881 1834
(Pluronic je ochranná známka BASF; Alipal je ochranná známka Rhone-Poulenc^) .
•v.
* Λ· *: > ·.' ,-—··. .'h . - '.· · * r : ·. ’ x / · '« - ·«.·/ ··' p ·*·“< - - -{ «f-’.' Λ- .
:ϊ: 10 g?0,l%nÍhó roztoku FeS9^',7HgO (udržuje sé kyselý pomóy- - -'if ΪΜ lyof’
8; 4 g 70%níh.oterc,butylhydroperoxidu (t-BHP) ve 35 g de ionizované vody f - Λ
8,8 g natrium-sulfoxylat-formaldehydu (SSF) v 65 g deiónizované vody .K
Neutralizační činidlo
82,1 g NHj v 82,1 g deionizované vody·
2,6 persulfátu amonného (APS) ve 200 g deionizované vody pro dávkování do reaktoru a 2,3 g APS ve 115 g deionizované vody pro společný nástŕik.
Iniciátor ME #2
Charakterizace finálního polyméru
Procento pevných látek: 42,S
Velikost Částic (Brookhaven BI-90): 120 nm
PH.1 7,3
Viskozita: 3> c?
Gel: 3,1 g
Príklad 2
Dvoustupňový následný zpúsob pro prípravu polyméru s vrstevnatou strukturou jádra: Roubování
Príklad 2 (a) % ALMA
Použije se stejný zpúsob a postup, jako byl použit v Príkladu l(a), s tou výjimkou, že se použije 1 000 g deionizované vody v reaktoru a dále
Látka ME Ml ME M2
deionizovaná voda 98,8 477
Pluronic L31 (L31) - -
58 % Alipšcl CO-436 6,8 - ;
.28 % natrium-lauryl-sulfat (SLS) ' .-:····' ' 7r -
Triton X-165 / j-· J; ,/·.-./· / /-//- :// /·/-/ '7 45,O/~
butyiakrylát (BA) 7/?/-x/··./
methylmethakrylát (MMA) 314^9 763,6
methakrylová kyselina (MAA) 78j7 23,6
allylmethakrylát (ALMA) '/-' - 5 / ' --/// 7-1
methyl-3-merkaptopropionat (MMP) 13,8
oplachová deionizovaná voda 55 90
568 2187
(Pluronic je ochranná známka BASF; Alipal je ochranná zi
ka Rhône-Poulenc; Triton je ochranná známka Union Carbide·)
Iniciátor M£ Ml
4.5 g 0,l%ního roztoku FeSO^.THgO (udržuje se kyselá pomo- ci h2so4)
5.6 g 70%ního terc.butylhydroperoxidu (t-BHP) ve 30 ml de- ionizované vody
5,8 g natrium-sulfoxylat-formaldehyd (SSF) v 70 g deionizované vody
Neutralizační činidlo g NH^ v 56 g deionizované vody.
Iniciátor ME #2
3,3 g persulfátu amonného (APS) ve 200 g deionizované vody pro dávkování do reaktoru a 2,6 g APS v 98,5 g deionizované vody pro společný nástŕik.
Charakterizace finálního polyméru
Procento pevných látek: 50,5
Velikost částic(Brookhaven BI-90): 140 nm pH: 7,1
Viskozita; 145 cP
Gel: 1 g
Príklad 2 (b) % ALMA
885 g deionizované vody se dávkuje do pčtilitrové čtyŕhrdlé banky e kulatým dnem, která je vybavene mechanickým míChadlem, chlad ičem a vhodnými nástavci, jejichž pomoci se zajiôiuje dusíková ätmosféra nad reakční smési . j^bjem reaktor^ se pak vyhreje na teplotu 75 \°C· Poté se' pridá -emulee monomeru (ME ifl), náeledovaná iniciátorem. Po nékolika minutách se urovná hodnota teploty a pridá se neutralizační činidlo, které solubilizuje polymér· Poté se do reaktoru pridá približné 120 g ME #2 a pák následuje dávkováni APS iniciátoru. Do reaktoru, obsahujíčího sulubilizovaný polymér se pak poetupné pŕidává ME #2 a to lakovou rýchlostí, aby se reakční teplota udržovala v rozmezí od 80 °C do 85 °C. Obsah reaktoru se pak ochladí na teplotu 55 °C a pro sníŽení úrovné zbylých monomerú se pridá pomocný iniciátor.
Látka deionizované voda
Pluronic L31 (L31) % Alipal CO-436 % natrium-lauryl-sulfat
100 395
37,4 1,4 11,8
(SLS) - 11,2
butylakrylát (BA) methylmethakrylát (MMA) methakrylová kyselina (MAA) allylmethakrylat (ALSäA) 799,4 311 775,2 78,7 3,9 -
methyl-3-merkaptopropionat (MIIF) 13,8
oplachová deionizované voda 55 68 601,2 2061
(Pluronic je ochranná známka BASF; Alipal je ochranná známka Rhône-Poulenc.)
Iniciátor ME j^l
1,0 g l,O%ního roztoku FeSO^.7HgO (udržuje se kyselý pomoci HgSO^) ve 4 g deionizované vody
5,8 g 70%ního terc.butylhydroperoxidu (t-BKP) ve 20 g deionizované vody
3,6 g nátrium-sulfoxylat-formaldehyd (SSF) ve 40 g deionizované vody · neutralizační činidlo
16,9 g Ca(QH)g a 36,6 g 50 % NaOH ve 123 g deionizované vody.
Iniciátor ME #2 g/jperáúifátu amonného (APŠ) v 50 g deionizované vody
X;pro ďávkování dp reaktoru a 3,1 gAJ?Sve;115gdeionizoyáné vody pro společný nástŕik. '
Charakterizace finálního polyméru + ?
Procento pevných látok; 51,0
Velikoet čáatic (Brookhaven BI-90)t 135 nm pH: 7,4
Viskozita: 142 cP
Gel: 2,3 g
Príklad 2(c) % ALŽáA
Použije se stejný zpúsob a postup, jaky je uvedený u Príkladu 2(b), s tou výjimkou, že se použije 7,9 g ALMA a 307 g MMA v ME Ml.
- 23 Charakterizace finálního polyméru
Frocento pevných látek: 50,2 Velikoat Částic (Brookhaven BI-90): 228 nm pH: 7,4
Viskozita: 640 cF
Gel: 22g
Príklad 2(d)
1.5 % CMA
Použije se stejný zpúsob a postup jaký je uveden v Príkladu 2(a), s tou výjimkou, že se misto 314,9 g MMA, jak je uvedeno na aeznamu v kolonce pod ME Ml, použije 5,9 g krotylmethakrylátu (CMA) a 309 g MMA.
Charakterizace finálního polyméru
Procento pevných látek: 48,2 Velikost Částic (Brookhaven BI-90): 145 nm pH: 6,9
Viskozita: 75 cP .Gels 2 g, , ·<<<··: ;·;<ό.
Dvoustupnový následný zpúsob pro .ipŕípravu polyméru s vrstevnatou etrukturou jádra: Neutralizace;·
Príklad 3(á) 7· . . HHj A λ. a·. . ' · · ../ -.
Použije se stejný zpúsob a postup, jaký je uveden v Príkladu 2 (b), s tou výjimkou, že se pčulije v ME Ml 5,9 g ALMA a 3Q9 g MMA, dále v Neutralizačním Činidle se použije 55 g NHj ve 123 g deionizované vody , a Že se pridá
1.6 g APS v 25 g deionizované po< nad'ávkôvání~ ME Ml exotermickém.
Charakterizace finálního polyméru
Procento pevných látek: 49,7
Velikost částic (Brookhaven BI-90): 129 nm
-24ρΗ: 7,5
Viskozita: 160 cP
Gel: stopy
Príklad J (b)
Ca/Na
Použije se stejný zpúsob a postup, jaky je uveden v Príkladu 2(b), s tou výjimkou, že se použije v ME #1
5,9 g ALMA a 309 g MMA, dále v Neutralizačním činidle se použije 11,8 g Ca(GH)2 s 47,5 g 50%ního NaOH v 118 g deionizované vody, dále 1 295 g deionizované vody v reaktoru pred začátkem reakce a 0,6 g t-BHP/2 g deionizované vo^ dy spolu s 0,4 g S0F/4 g deionizované vody, což se použije následné po dávkovaní iniciátoru ME #1.
Charakterizaee finálního polyméru
Proeento pevných látek: 45,8 Velikost částic (Brookhaven BI-90): 145 nm pH: 7,5
Viskozita; 45 cP _
Gel: 0,4 g . . 0~'··''. Λ ' ' Príklad 3(c) ' · ''''O/h/OO: OÓ/ μ'Ο.-. ' : o- κ/ca 0' /- - 7 . ” /·'- / OjO/oO
Použije se stejný zpúsob a postup,:jaký je uveden v Príkladu 2(b), s tou výjimkou,.že se použije v ME #1 <
5,9 g ALMA a 309 g MM, dále 16,9 g Ca(0H)2 s 25,6 g KQH (hydroxidu draselného) v 170 g deionizované vody v Beutralizačním činidle, a v reaktoru pred začátkem reakce 900 g deionizované vody.
Charakterizaee finálního polyméru
Proeento pevných látek: 49,8 Velikost částic (Brookhaven BI-90): 203 nm pH: 7,2
Viskozita; 45 cP
Gel: 2,2 .
- 25 Príklad 3(d)
Na/Mg
Použije ae stejný zpôsob a postup, jaky je uveden v Príkladu 2(b), a tou výjimkou, že se použije v ME #1 5,9 g ÁLMA a 309 g MMA, dále v Neutrálizačním činidle se použije
13,3 g Mg(0H)g (hydroxidu hoŕečnatého) s 36,6 g 50&ního NaQH ve 108 g deionizované vody, dále 900 g deionizované vody v reaktoru pred začátkem reakce.
Charakterizace finálního polyméru * Procento pevných látek: 50,4
Velikost částic (Brookhaven BI-90): 118 nm pH: 7,2
Viskozita: 170 cP
Gel: 0,4 g
Príklad 4
Dvoustupnový následný zpúsob pro prípravu polyméru s vrstevnatou strukturou jádra: Jiná složení prostŕedkú
Príklad 4(a) .1 295 g deionizované. vody se dávkuj e do pétilitrové čtyŕhrdlé banky s kulatým dnem, která je vybavená mechanici kým míchadlem, chladičém-a vhodnými nástavcijejichž po\ 'mocí'.áe žajiäluje dusíková.atmosféra nad reakční smési· ·’. Obsah reaktoru se vyhreje nä teplotu 75 ^C,
Do reaktoru se pak.dávkuje emulze monomeru (ME #1), nasledovaná iniciátorem, Nékolik minút po vyrovnání teploty se pŕidává neutralizační činidlo, jímž se solubilizuje daný polymér· Do reaktoru se pridá približné 120 g ME #2 a pak následuje pŕidání iniciátoru APS.
Do reaktoru, obsahujícího solubilizovaný polymér, se postupné pŕidává ME #2 a to takovou rýchlostí, aby se reakční teplota udržovala v rozmezí od 80 °C do 85 °C.
Obsah reaktoru se poté ochladí na teplotu 55 MC. a pridá se pomocný iniciátor pro snížení zbylých monomerú na nízkou úroveň.
Látka ME #1 ME #2
deionizované voda 100 395
Pluronic L31 (L31) 37,4 11,8
58 % Alipal 00-436 1,4 -
28 % natrium-lauryl-eulfat (SLS) - 11,2
butylakrylát (BA) - .799,4
methylmethakrylát (MMA) 311 -
styren (STÍ) 775,2
methakrylová kyselina (MAA) 78,7 -
allylmethakrylát (ALMA) 3,9 -
methyl-3-merkaptopropionat (MMP) 13,8 -
oplachová voda deionizovaná 55 68
601,2 2 061
(Pluronic je ochranná známka BASF; Alipal je ochranná
známka Rhone-Poulenc·)
Iniciátor ME #1
1,0 g 1 j0%níhó roztoku FeSO^.T^O (udržuje 8e kyeelý pomoci HgSO^) ve 4 g deionizované vody
5,8 g 70®ního terc.butylhydroperoxidu (t-BHP) ve 20 g dev-' 7. ionizované vody ^3|6 g natrium-sulfoxylat-formaldehyd (SSF) ve 40 g deio- / ^7’Íí77'7^/7vŕ-xii«óyané•.vo^y/’7 ·'. '-../7·; '7
Neutralizační činidlo 7
16^9 g CaCÓH^-á 36f6 g 505Éního NaQH ve 123 g -deionizované 7'vody. 7
Iniciátor ME #2 ’
6,3 g persulfátu amonného (APS) v 50 g deionizované vody pro dávkování do reaktoru a 3,1 g APS v 115 g deionizované vody pro 8polečný náatŕik.
Charakterizace finálniho polyméru
Procento pevných látek: 45,4
Velikost částic (Brookhaven BI-90): 159 nm pH: 7,4
Viskozita; 40 cP
Gel: 0,5 g
- 27 Príklad 4(b)
Použije se stejný zpúsob a postup, jaký je uveden v Príkladu 4(a), s tou vý j linkou, že se nahrazuje veškerý STÍ v ME #2 992 g MláA, a že se použije 583 g BA.
Charakterizace finálního polyméru
Procento pevných látek: 46,3
Velikost částic (Brookhaven BI-90): 168 nm pH: 7,1
Viskozita: 45 cP
Gel: 0,1 g «
Príklad 4(c)
924 g deionizované vody ee dávkuje do pôtilitrové čtyŕhrdlé banky s kulatým dnem, která je vybavene mechanickým míchadlem, chladiče® a vhodnými nástavci, jejiehž pomoci se zajišíuje dusíková atmosféra nad reakční smési. Obsah reaktoru se vyhreje na teplotu 75 °C.
.Do tohoto reaktoru se pak dávkuje emulze monomerú (ME #1) ,následovanáiniciátorem»Nôkolikminutpovyrovnání teploty se pŕidává neutralizační činidlo, jímžsesoJ / 1 do reaktoru pridá 103 g 'Ť Do reaktoru, obsahujícího solubili2ovaný polymér, se ’ / Vstupné pŕiäává ME #2 a to takovou rýchlostí, aby sé reakční teplota udržovala v rozmezí od 80 °C do 85 °C· Obsah reaktoru se poté ochladí na teplotu 55 °C a pridá se pomocný iniciátor pro sní žení z by lých monomerú na nízkou úroveň·
Látka ME £1 ΜΕ #2
deionizovaná voda 84,6 335
PlUronic L31 (L31) 31,θ 10
58 % Alipal CO-436 1,2 -
28 % natrium-lauryl-sulfat - 9,
butylakrylát (BA) - 669
methylmethakrylát (MMA) 258 649
methakrylová kyselina (MAA)66,9 allylmethakrylát (ALMA)5,02
50%ní roztok akrylamidu (AM)10 methyl-3-merkaptopropionat (MMP)13,8 oplachová deionizovaná voda40,1
..L6. 1768
457,1 (Pluronic je ochranná známka BASF; Alipal je ochranná známka fíhone-Poulenc.)
Iniciátor ME #1
9.3 g 0,10%ního roztoku FeSO^.Tí^O (udržuje se kyselý pomoci
H^)
4.3 g 709>ního terc.butylperoxidu (t-BHP) v 19 g deionizova- né vody
3,1 g natrium-sulfoxylat-formaldehyd (SSF) v 35 g deionizované vody
Neutralizační činidlo
14,4 g Ca(0H)2 a 31,1 g 5O%ního NaOH ve 104 g deionizované vody.
Iniciátor ME #2 · .. ' >
5,35 g persulfátu amonného (APS) ve 114 g deionizované vody pro dávkování do reaktoru a 2,7 g ÄPS ve 104. g deiqnizóväné vody pro společný nástfik. ; '\·Ύ
Charakterizace finálního polyméru
Procento pevných látek: 45,1
Velikost částic (Brookhaven BI-90): 154 nm pH: 7,4
Viskozita: 34 cP
Gel: 1,2 g
Príklad 4(d)
Použije se stejný zpúsob a postup jaky je uveden v
Príkladu 4(a), s tou výjimkou, že se nahrazuje MMA v ME #1
STY a ze se nahrazuje STI v ME #2 MMA.
- 29 Charakterizace finálního polyméru
Procento pevných láték: 45,1 Velikost částic (Brookhaven BI-9O): 199 nm pH: 8,5
Viskozita: 20 cP
Gel: 0,5 g
Príklad 5
Slepý pokus pro zpúsob prípravy smésného polyméru (Srovnávací)
Pripraví se polymér, rozpustný v zásaditých látkách, podobný polymerovánému ME #1 (vrstva) v Príkladu 3(b) a zneutralizuje se· Oddélené se ve stejném pokusu pripraví polymér ME #2 (jádro). Tyto dva polyméry se spolu smíchají v poméru 1 díl pevného polyméru ME #1 ku 4 dílúm pevného polyméru ME #2. Poskytne se tak stejný pomér vrstvy ku jádru polyméru pripraveného zpúsobem in-situ*
Polymér ME £2 se pripraví hásledujícím zpúsobem: 1 347 g deionizované vody se dávkuje do pétilitrové čtyŕhrdlé banky- s kulatým dnem, která je vy mechanickým , míchadlem, chlad i δ em á vhodnými nástavci, jejichž pomoci '/. se zajiáiujé dusíková atmosféra nad reakční smésí. Obsah /reaktoru sex pak vyhŕ e j e /na teplotu 85/°C .y·/·// :'W //;//< >.
Do tohoto reaktoru se pak dávkuje použitá emulze mo/nomeru (93 g), následovaná iniciátorem. NSkolik minút po vyrovnání teploty, kdýž se dosáhne rovnováhy v emulzi monomeŕu, se do tohoto reaktoru postupné pŕidává emulze monomeru takovou rýchlostí, aby se teplota reakční smési udržovala mezi hodnotou 80 °C a 85 °C.
Obsah reaktoru se poté ochladí na teplotu 55 °C a pridá se pomocný iniciátor pro aniŽení zbylých monomerú na nízkou úroveň.
Látka deionizovaná voda
SL3
BA
556
24,2
979,2
SälsiA 949,2
ΜΑΑ 29,5 deionizovaná oplachová voda . 30
2710,1 Iniciátor
6,3 g APS ve 30 g deionizované vody.
Príklad 6
Dvoustupňový zpdsobza použití slepého zpdsobu podie patentu:
Príprava vrstvy (Srovnávací)
Do trílitrové čtyrhrdlé banky s kulatým dnem, vybavené mechanickým míchadlem, chladičem a vstupem a výštupem pro plynný dusík, se dávkuje 90 g propylenglykolu a 60 g
2-ethoxyethanolu. Vzduch v reaktoru se vypláchne dusíkem a v reaktoru se dále udržuje dusíková atmosféra, Poté se reaktor vyhreje na teplotu, pri níž dochází k varu pod zpétným chladičem, t j, 130 °c až 135 °C. Komponenty monomerú se smíchají dohromady a pak se primíchá 40 g diku
mylperoxidu.
. Uvedená smés se pak dávkiije takovou rýchlostí, aby byla celá smés pŕidána v prúbéhu dvou hódin. .
V objemu reaktoru rýchle roste viskozita reakční smési á reakci je nutnô ukončit po pŕidání veäkeré amésimonomerú, nebol nenímožné dále prpmíchávät reakční smés·.
Smés monomerú
KMA
570 g
MA
ALM
WP
400 g g
g
Vrstvu (rozpustnou složku polyméru) nelze pfipravit za použití slepého zpúsobu podie patentu.
Príklad 7
Izolace polyméru jako pevné látky a použití pfi modifikaci portlandského cementu
- 31 óuspenze, tvorená vápenným mlékem a deionizovanou vodou, se ; námíchá do emulzí tak, aby konečná hodnota pH byla mezi 8 a 9 a obsah pevných látek byl mezi hodnotou 35 % a 40 Tato neutralizovaná emulze se pak suší rozprašováním za použití laboratórni rozprašovací suäárny Bowen Äíodel BLSA. Teplota vstupujícího vzduchu se nastavuje na hodnotu 125 °C a teplota vystupujícího vzduchu na hodnotu 55 °C až 60 °C podie regulace rýchlosti nástŕiku. Soubéžné se pŕivádí prostŕedek proti spékání typu, který byl objeven v US patentu 3 985 704, a to dé vrchní části komory prístroje pri rýchlosti odpovídajici 5 % výtéžku finálního produktu. Výsledné získané prášky mají úroveň zbytkové vlhkosti 2,0 % a jsou to sypké bílé prášky s prúmšrnou velikostí částic od 50 , 10~6m do 75 . 10“6 m.
Zpäsoby zkoušení (1) Doba pro úplné zvlhčení g každého z práškú, které byly pripravený podie výše popsaných zpúsobú sušením rozprášováním, se spojí se suchou bezvodou emésí portlandského cementu, sestávající z .800 g Sypú I Portlandského cementu, 2 000 g píeku o velikosti zrna 60 a z 8 g pevného odpéňovače (Colloids 775 DD).
Za použití Hobartova mísiče se do uvedené smési vmíchává 370 g deionizované vody tak dlouho, dokud se nedosáhne velmi tvárné téstovité konzistence. Doba, kterou vyžaduje dosažení tohoto bodu, se označuje jako “doba pro úplné zvlhčení.
(2) Plochá hladitelnost
Jde o subjektívni zkoušku, podie které se posuzuje konzistence malty.
(3) Vlastnosti tenkého rezu
Vrstva malty o tlouštce 0,15 cm až 0,079 cm se položí na betónový podklad a nechá se tvrdnout po dobu 24 hodin.
Testuje se houževnstost a pŕilnavost této tenké vrstvy malty pomoci hrotu nože a kvalitafivné se vyhodnocuje.
(4) Šmyková adheze
Vzorek malty o velikosti 5,08 cm x 5,06 ce x 1,27 cm, se nalije do betónové tvárnice a nechá se tvrdnout za teploty místnosti po dobu sedmi dnú. Pevnost ve šmykové adhezi se stanovuje ze šmykového zatížení, které je treba k oddélení tohoto vzorku od povrchu betónu.
(5) Tvrdnutí malty
Licí forma o velikosti 5,08 cm3 se naplní maltou. Po uplynutí doby 24 hodin za teploty místnosti se tvrdost stanovuje kvalitativné rozlomením krychle ztvrdlé malty a vrypem do jejího stredu pomoci nože.
Výsledky uvedených pŕíkladú jsou shrnuty níže;
Tabulka I
Vlastnosti malty modifikované prášky z Príkladu 1
Prášek 1 2 3 4
Príklad l(a) l(b) l(c) l(d)
Doba pro úplné zvlhčení 30 sec 30 sec 30 sec 30 sec
Plochá hladitelnost výborná výborná výborná výborná
Houževnatost a pŕilnavost tenké vrstvy výborná výborná výborná výborná
5108 cm3 - tvrdnutí malty (tvrdost po ; 24 hodinách) tvrdost’ kamene tvrdost kamene tvrdost kamene mäkká
Šmyková adheze x 103 N m2 1 447 2 343 2 549 2 205
Tabulka 11
Vlastnosti malty modifikované prášky z Príkladu 2
Prášek 1 2 3 4
Príklad 2(a) 2(b) 2(c) 2(d)
Doba pro úplné zvlhčení 90 sec 30 sec 26 sec 50 sec
Plochá hladitelnost výborná výborná výborná dobrá
Houževnatost a pŕilnavost tenké vrstvy dobrá výborná výborná dobrá
5,08 cm3 - tvrdnutí mäkká tvrdost tvrdost tvrdost
malty (tvrdost po 24 hodinách) kamene kamene kamene
034 1 964 2 637 1 378
Tabulka II (pokračovaní) i Šmyková adheze
I x 1O3 N m2
Tabulka III
Vlastnosti malty modifikované prášky z Príkladu 3
Prášek I Príklad 1 3(a) 2 3(b) 3 3(c) i 4 3(d)
í Doba pro úplné zvlhčení 33 sec 15 sec 32 sec 69 sec
Plochá hladitelnost výborná výborná výborná dobrá
Houževhatost a pŕilnavost tenké vrstvy výborná výborná výborná dobrá
5,08 cm3 - tvrdnutí malty (tvrdost po 24 hodinách) tvrdost kamene tvrdost kamene tvrdost kamene tvrdost kamene
Šmyková adheze x 103 N m2 2 637 3 238 1'584 639
Prášky, získané v Príkladu 4ía), 4(b), 4(c) a 4(d), byly testovány podie zpúsobú, které jsou výäe uvedený· Väechny tyto prášky byly redisperzibilní a malty mély výbornou plochou hladitelnost, vlastnosti tenké vrstvy a vlastnosti tvrdnutí v objemu. Prášky, vyrobené zpúsobem podie tohoto vynálezu, Príklady l(a) až l(d), 2(b), 2(c), 3(a) až 3(c) a 4(a) až 4(d) jsou zvlášté výhodné pro použití jako modifikátory cementu. Jak je dále ukázáno na porovnání porovnáním prášku z Príkladu l(b) (jako reprezentativního) a 5, akrylového prášku DP-1, vyrobeného zpúsobem, používaným v dané oblasti techniky (viz US patent 4 916 171), komerčné dostupného ethylen-vinylacetatu (EVA) v práškové formé, jsou tyto prostfedky porovnány s maltou bez modifikátoru, a to souhrnnš v následujicí Tabulce IV.
Tabulka IV
Vlastnosti modifikovaná malty
Práôek 1 2 3 4 žádný
Identifikace Príklad l(b) Príklad 5 DP-l EVA
Doba pro úplné zvlhčení 25 sec 64 sec 150 sec 15 sec -
Plochá hladitelnost výborná dobrá výborná dobrá špatná
Houževnatost a priľnavosť tenké vrstvy výborná dobrá výborná uspokojivá špatná
5,08 cm-} - tvrdnutí malty (tvrdosť po 24 hodinách) tvrdosť kamene mékká mékká tvrdosť kamene tvrdosť kamene
Šmyková adheze x 1O3 N m“2 2 343 1 171 1 516 1 378 344
Jak je patrné z výše uvedené tabulky, prášky, pripravené z polymerú jež jsou pripravený dvoustupnovým následným polymeračním zpusobem podie tohoto vynálezu, prokazují porovnateľnou dobu pro úplné zvlhčení s komerčním praduktem EVA, 2> sec proti 15 sec, a jsou jasn£ lepší než polyméry s vrstevnatou strukturou jádra vyrobené dosavadními zpúsoby, známými v technice se 150 sec, i než takovéto smésné polyméry s 64 sed·
Plochá hladitelnost malty, modifikované polymerním práškem podie tohoto vynálezu, je porovnateľná s polyméry s vrstevnatou strukturou jádra vyrobenými dosavadními zpúsoby, známými v technice, ale je lepší než smésné polyméry podie známých postupú v technice, komerční produkt a nemodifikovaná malta·
Vlastnosti tenké vrstvy - houževnatost e prilnavost jsou u práškem podie vynálezu modifikované malty srovnatelné s maltou, modifikovanou polyméry s vrstevnatou strukturou jádra vyrobenými dosavadními zpúsoby, ale jsou jasné lepší než u malty, která je modifikována smésnými polyméry podie známych poetupú. v technice a komerčním produktem, a jsou též lepší než u nemodifikované malty.
- o
Šmyková adheze o hodnoté 2 343 x 10 N m ~ malty modifikované polymerními prášky podie tohoto vynálezu, prokazuje významné zlepšení v porovnání s maltou, modifikovanou polyméry h» ·· η» ·· z
s vrstevnatou strukturou jádra vyrobenými dosavadními zpúsoby, znémými v technice s hodnotou šmykové adheze 1 516 x j -2 x 10 Nm , s maltou, modifikovanou smésnými nolymery o
N m t dále s maltou, hodnotš šmykové adheze 1 171 modifikovanou komerčním polymerním práškém o hodnoté smyko-
Pr&nyslová využitelnoBt
Práškové polyméry s vrstevnatou 3trukturou jadra, pripravené podie tohoto vynálezu, jsou pro avé výborné fyzikálni vlastnosti velmi výhodné použitelné jako modifikátory pro cement a malty, jejichž vlastnosti se pri použití uvedených práškových polyméri výzmamnš zlepší.

Claims (20)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Dvoustupňový následný zpúsob polymerace vodné emulze pro prípravu polyméru s vrstevnatou strukturou jádra, s výhodou ve formé prášku, vyznačujici s e tím, že:
    i. v prvním stupni (a) tvorí se smés monomerú, která se skládá z5í hmotnostnich až 40 % hmotnostnich karboxylové kyseliny nebo anhydridu karboxylové kyseliny, ze
    30 % hmotnostnich až 95 % hmotnostnich alkylakrylátu nebo alkylmethakrylátu nebo styrenu a dále z nejvýše 30 % hmotnostnich hydro^ralkylesteru karboxylové kyseliny nebo akrylamidu nebo methakrylamidu, (b) tato smés polymeruje a tvorí vrstvu polyméru, (c) uvedená vrstva se neutralizuje pomoci aminu nebo néjaké zásadité látky; a ii. ve druhém stupni r .
    (d) tvorí se smés monomerú, sestávající ze 70 % hmotnostnich až 100 % hmotnostnich alkylakrylátu nebo methakrýlátu nebo styrenu a z nejvýše 30 % hmotnostnieh hydroxyalkylesteru karboxylové kyseliny nebo akrylamidu nebo methakrylamidu, pŕičemž produkovaná smés má hodnotu vypočtené T- od - 65 °C do ♦ 35 °C;
    iii. spojí se smés monomerú z druhého stupné s neutralizcv.aným polymerem z prvního stupné;
    iv. polymerováním spojených monomerú ze druhého stupné se tvorí vodný emulzní polymér s vrstevnatou štruktúrou jádra; a popŕipadé
    v. prevedení vodného emulzního polyméru s vrstevnatou strukturou jádra pomoci sušení rozprašováním na redisperzibilní práškový polymér.
  2. 2. Zpúsob podie nároku 1, vyznačujici se tím, že hmotnostní pomér jádra polyméru ku jeho vrstvé je od
    - 37 95 ; 05 do 60 ; 40, pŕičemž prúmérná relatívni molekulová hmotnost jádra je vétší než 100 000 a vrstva je tvorená polymerem s prúmérnou molekulovou hmotností od 2 500 do 12 000 pro hydrolyzovanou vrstvu, jak bylo určeno pomoci gelové chromatografie.
  3. 3· Zpúsob podie nároku 1 nebo 2, vyznačující e e t í m, že hodnota pro vrstvu je vetäí než 60 °C, s výhodou vétší než 30 °C, a hodnota pro jádro je od -65 °C do + 35 °C, s výhodou od - 40 °C do * 25 °C.
  4. 4· Zpúsob podie nékterého z pŕedcházejících nárokú, v yznačující se tím, že smés monomerú, tvoŕícich vrstvu a jádro, je vybrána ze skupiny,kterou tvorí methylakrylát, ethylakrylát, butylakrylát,
    2-ethylhexylakrylát, decylakrylát, methylmethakrylát, ethylmethakrylát, hydroxyethylmethakrylát, hydroxypropylakrylát, hydroxypropylmethakrylát, akrylonitril, akrylová kyselina, methakrylová kyselina, itakonová kyselina, maléinová kyselina, fumarová kyselina, anhydrid kyseliny akrylové , anhydrid kyseliny methakrylové. anhydrid kyseliny maleinové, anhydrid kyseliny itakonové, anhydrid kyseliny fumarové, styren, substituovanýýstyren, vinylacetat a jiné až alkylakryláty a methakryláty, akrylamid, methakrylamid, N-methylolmethakrylamid a B-methylolakrylamid.
  5. 5· Zpúsob podie nároku 4, vyznačujíeí se t í m, že smés monomerú, tvoŕícich vrstvu,esestává z 5 % hmotnostních až 40 % hmotnostních z karboxylové kyseliny nebo anhydridu karboxylové kyseliny, ô ze 60 % hmotnostních až z 95 % hmotnostních ^kylakrylátu nebo alkylmethakrylátu nebo styrenu, pŕičemž tato hmotnostní proeenta jsou vztažena na celkovou hmotnost vrstvy.
  6. 6. Zpúsob podie nároku 5, vyznačujúci se tím, že smés monomerú, tvoŕící vrstvu, je methylmethakrylát a kyselina methakrylová.
  7. 7· Zpúsob podie nékterého z predcházejících nárokú, v y značující s e t í m, že smés monomerú, tvorí c ich vrstvu, je neutralizována zásaditou látkou, která je vybrána ze skupiny, sestávající z amoniaku, triethylaminu, monoethanolaminu, dimethylaminoethanolu, hydroxidu sodného a hydroxidu vápenatého a ostatních hydroxidú kovú skupiny IA a IIA, a podobných zásaditých látek·
  8. 8· Zpúsob podie nároku 7, vyznačujúci se tím, že uvedená zásaditá látka je smés, kterou tvoŕí 3θ % až 60 % hydroxidu vápenatého a 40 % až 70 % hydroxidu sodného, s výhodou pak 35 % až 50 % hydroxidu vápenatého a 50 % až 65 % hydroxidu sodného, vztaženo na celkový souhm ekvivalente neutralizované kyseliny.
  9. 9 · Zpúsob podie nároku 7, vyznačuj íeí se t í m, že zásaditá látka je 100%ní amoniak·
  10. 10. Zpúsob podie nékterého z predcházejících nárokú, vyzná č u j í c í s e t í m, že smés monomerú, tvoŕících jádro, tvorí nejvýée 5 % hmotnostních karboxylové kyseliny nebo anhydridu nebo akrylamidu a 95 % hmotnostních až 100 % hmotnostních alkylakrylátu nebo alkylmethakrylátu nebo styrenu, vztaženo na celkovou hmotnost jádra.
  11. 11. Zpúsob podie nároku 10, vyznačujúci se t í m, že smés monomerú, tvoŕících jádro, je butylakrylát a methylmethakrylát.
  12. 12. Zpúsob podie nároku 10, vyznačujíci se t í ej, že smés monomerú, tvoŕících jádro, je butylakrylát a styren.
  13. 13. Zpúsob podie nekterého z pŕedeházejících nárokú, v y značující se tím, že smés monomerú z prvního stupné se polymeruje za prítomnosti polyfunkčni sloučeniny za vzniku vrstvy polyméru.
  14. 14· Zpúsob podie nároku 13,vyznačujíci se t í m, že uvedená polyfunkční sloučenina je vybrána ze skupiny, eestávající z polyfunkčních eloučenin mají cích dvé nebo více nenasycených míst, činidei e funkcí pŕenaäeče ŕetézce majících dva nebo více odejmutelných atomú a hybridních polyfunkčních slouéenin majících jedno nebo více nenasycených míst a jeden nebo víee odejmutelných atomú.
  15. 15· Zpúsob podie nároku 14, vyznačujíci s e t í m, že uvedená polyfunkční sloučenina je allylmethakrylát,
  16. 16, Zpúsob podie nékterého z pŕedeházejících nárokú 13 až 15, v y z n á δ u j í c í e e t í m, že uvedená polyfunkční sloučenina tvorí méné než 5 % hmotnostníeh, s výhodou 0,5 % hmotnostních až 3,0 $ hmotnoetní, vztaženo na celkovou hmotnost vrstvy.
  17. 17, Polymér s vrstevnatou strukturou jádra, s výhodou ve formé práäku, na jící vrstvu z emulzního polyméru rozpustného v zásaditých látkách a jádro z emulzního polyiheru nerozpustné ve vodé, který lze ziskat zpúeobem, jaký je definován v ňékterém z pŕedeházejících nárokú·
  18. 18, Polymér podie nároku 17, kde polyméry jádra a vrstvy jsou vzájomné chemicky roubovány za použití polyfunkční sloučeniny.
  19. 19. Polymér podie nároku 17 nebo 13, smíchaný v účinném množství s portlandským cementem.
  20. 20. Zpúsob modifikování cementických prostŕedkú, zahrnující účinné množství portlandského cementu s účinným množstvím polyméru s vrstevnatou strukturou jádra, s výhodou ve formš prášku, který Ize získat zpúsobem tak, jak je definován v nárocích 1 až 16.
SK2170-92A 1991-07-11 1992-07-10 Method of preparation of polymer with laminated structure of core SK217092A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/728,398 US5403894A (en) 1991-07-11 1991-07-11 A redispersible core-shell polymer powder

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK217092A3 true SK217092A3 (en) 1995-02-08

Family

ID=24926690

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK2170-92A SK217092A3 (en) 1991-07-11 1992-07-10 Method of preparation of polymer with laminated structure of core

Country Status (25)

Country Link
US (1) US5403894A (sk)
EP (1) EP0522791B1 (sk)
JP (1) JPH05194681A (sk)
KR (1) KR0149877B1 (sk)
CN (1) CN1042435C (sk)
AT (1) ATE135019T1 (sk)
AU (1) AU657965B2 (sk)
BR (1) BR9202580A (sk)
CA (1) CA2073154A1 (sk)
CZ (1) CZ217092A3 (sk)
DE (1) DE69208754T2 (sk)
ES (1) ES2086657T3 (sk)
FI (1) FI923192A (sk)
HK (1) HK160996A (sk)
HU (1) HU214105B (sk)
IE (1) IE922267A1 (sk)
IL (1) IL102469A (sk)
MX (1) MX9204036A (sk)
NO (1) NO922664L (sk)
NZ (1) NZ243439A (sk)
PL (1) PL171898B1 (sk)
SI (1) SI9200144A (sk)
SK (1) SK217092A3 (sk)
TW (1) TW219367B (sk)
ZA (1) ZA924957B (sk)

Families Citing this family (84)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5212251A (en) * 1990-09-24 1993-05-18 Rohm And Haas Company Alkali-resistant core-shell polymers
US5328952A (en) * 1992-02-14 1994-07-12 Rohm And Haas Company Multi-stage polymer latex cement modifier and process of making
WO1994004581A1 (en) * 1992-08-13 1994-03-03 Ppg Industries, Inc. Waterborne latices adapted for spray application
WO1994024236A1 (en) * 1993-04-21 1994-10-27 Copytele, Inc. Black and white electrophoretic particles and method of manufacture
GB9316221D0 (en) * 1993-08-05 1993-09-22 Zeneca Ltd Production of polymer emulsions
US5714539A (en) * 1993-10-04 1998-02-03 Ppg Industries, Inc. Polymeric surfactant and latex made therefrom
KR0177182B1 (ko) * 1993-10-20 1999-05-15 최근선 중공구조를 갖는 유화중합체의 제조방법
EP0654454A1 (en) * 1993-11-22 1995-05-24 Rohm And Haas Company A core-shell polymer powder
GB9408725D0 (en) * 1994-05-03 1994-06-22 Zeneca Resins Bv Production of aqueous polymer compositions
US5476897A (en) * 1994-10-17 1995-12-19 The Goodyear Tire & Rubber Company Process for the production of high solids latex
FR2726828A1 (fr) * 1994-11-10 1996-05-15 Rohm & Haas France Additifs dispersants ameliorant l'indice de viscosite pour huiles lubrifiantes
EP0721004B1 (en) 1995-01-06 2001-03-21 Rohm And Haas Company Water-dispersible powder composition for water-resistant coatings
FR2729150A1 (fr) * 1995-01-06 1996-07-12 Rhone Poulenc Chimie Poudres redispersables dans l'eau de polymeres filmogenes a structure "coeur/ecorce"
EP0725092A3 (de) * 1995-02-06 1997-08-27 Chemie Linz Gmbh Redispergierbare, pulverförmige Kern-Mantel-Polymere, deren Herstellung und Verwendung
US5563187A (en) * 1995-02-16 1996-10-08 Rohm And Haas Company Grafted polymer composition
US5606015A (en) * 1995-02-16 1997-02-25 Rohm And Haas Company Polymer powder stability
DE19506331A1 (de) * 1995-02-23 1996-08-29 Chemie Linz Deutschland Gmbh I Redispergierbare, pulverförmige Kern-Mantel-Polymere, deren Herstellung und Verwendung
US6090892A (en) * 1995-07-17 2000-07-18 Mitsui Toatsu Chemicals, Inc. Redispersible polymer and production process thereof
US5739196A (en) * 1995-11-30 1998-04-14 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Latex compositions having wet adhesion and other improved rheological properties and methods of producing same
US5776651A (en) * 1996-01-31 1998-07-07 Minnesota Mining & Manufacturing Company Laminable proofing elements
DE19614844A1 (de) * 1996-04-15 1997-10-16 Basf Ag Formmassen zur Herstellung von Formteilen mit vermindertem Oberflächenglanz
DE19644309A1 (de) * 1996-10-24 1998-04-30 Basf Ag Pulverförmiger Klebstoff
DE19710109A1 (de) * 1997-03-12 1998-09-17 Clariant Gmbh Heißsiegelklebstoff
DE19710382A1 (de) * 1997-03-13 1998-09-17 Buna Sow Leuna Olefinverb Gmbh Radispergierbare Dispersionspulver auf Basis von Polyacrylaten
DE19710381A1 (de) * 1997-03-13 1998-09-17 Buna Sow Leuna Olefinverb Gmbh Redispergierbare Dispersionspulver auf Basis von Polyacrylaten
US5782972A (en) * 1997-03-21 1998-07-21 W.R. Grace & Co.-Conn. Additive for production of highly workable mortar cement
US6147165A (en) 1997-03-31 2000-11-14 Avery Dennison Corporation Pressure-sensitive adhesives for marking films
US5895801A (en) * 1997-03-31 1999-04-20 Avery Dennison Corporation Pressure-sensitive adhesives for marking films
US6107382A (en) * 1997-07-31 2000-08-22 Avery Dennison Corporation Process for the production of improved PSA's
US6306982B1 (en) 1997-07-31 2001-10-23 Avery Dennison Corporation Process for the production of general purpose PSA's
FR2767835B1 (fr) * 1997-08-28 2003-09-12 Atochem Elf Sa Latex ne contenant ni composes organiques volatils ni agents de coalescence et pouvant former un film a basse temperature
DE19741184A1 (de) 1997-09-18 1999-03-25 Basf Ag Verfahren zur Verminderung von Restmonomeren in Flüssigsystemen unter Zugabe eines Redoxinitiatorsystems
US5932515A (en) * 1997-11-25 1999-08-03 The Mead Corporation Recording paper incorporating hollow spherical plastic pigment
DE19756474A1 (de) * 1997-12-18 1999-06-24 Buna Sow Leuna Olefinverb Gmbh Redispergierbare Polymerisatpulver
DE19824650A1 (de) * 1998-05-24 1999-11-25 Bodmeier Roland Redispergierbare Polymerpulver
US6020438A (en) * 1998-06-09 2000-02-01 The B. F. Goodrich Company Supported vinyl chloride emulsion (co) polymers and process for making the same
DE19833062A1 (de) * 1998-07-22 2000-02-03 Elotex Ag Sempach Station Redispergierbares Pulver und dessen wäßrige Dispersion, Verfahren zur Herstellung sowie Verwendung
DE19833066A1 (de) 1998-07-22 2000-02-03 Elotex Ag Sempach Station Verfahren zur Herstellung wäßriger Dispersionen von (Co-)Polymerisaten, die danach erhältlichen Dispersionen, aus den Dispersionen erhältliche redispergierbare Pulver sowie deren Verwendung
US6451880B1 (en) 1998-11-23 2002-09-17 W. R. Grace & Co.-Conn. Workability and board life in masonry mortar and method for obtaining same
AU771383B2 (en) * 1998-12-08 2004-03-18 Rohm And Haas Company Dirt pickup resistant coating binder and coatings
KR100622353B1 (ko) * 1998-12-30 2006-09-11 노베온, 인코포레이티드 각질을 처리하기 위한 분지형/블록형 공중합체
DE19929008A1 (de) * 1999-06-24 2001-01-11 Wacker Polymer Systems Gmbh Verfahren zur Herstellung von in Wasser redispergierbaren Vinylaromat-Mischpolymerisat- Redispersionspulvern
US6531183B1 (en) * 1999-07-28 2003-03-11 Meadwestvaco Corporation Method of producing high gloss paper
GB9919304D0 (en) 1999-08-17 1999-10-20 Ici Plc Acrylic composition
CN1195642C (zh) * 2000-01-19 2005-04-06 三井化学株式会社 感热记录材料用的乳液和用它制得的感热记录材料
US7008901B2 (en) 2000-01-19 2006-03-07 Mitsui Chemicals, Inc. Emulsion for thermal recording material and thermal recording materials made by using the same
GB0001752D0 (en) * 2000-01-27 2000-03-15 Ciba Spec Chem Water Treat Ltd Particulate compositions and their manufacture
US6410005B1 (en) 2000-06-15 2002-06-25 Pmd Holdings Corp. Branched/block copolymers for treatment of keratinous substrates
US6391973B1 (en) * 2000-07-24 2002-05-21 Basf Corporation Curable coating composition with improved stability
TWI231305B (en) * 2000-10-25 2005-04-21 Rohm & Haas High rubber impact modifier powders
US20030225190A1 (en) * 2002-04-26 2003-12-04 Janos Borbely Polymeric product for film formation
WO2004099261A1 (en) * 2003-05-06 2004-11-18 Nuplex Resins B.V. Emulsion polymerization process, polymer dispersion and film-forming composition
DE102006009840A1 (de) * 2006-03-01 2007-09-06 Röhm Gmbh Additive Baustoffmischungen mit Mikrovollpartikeln
KR100864007B1 (ko) * 2006-03-07 2008-10-16 주식회사 엘지화학 아크릴계 재유화형 수지, 그 제조방법, 및 이를 포함하는시멘트 조성물
US8529694B2 (en) 2006-10-26 2013-09-10 Air Products And Chemicals, Inc. Powdered acetylenic surfactants and compositions containing them
CN101168584B (zh) * 2007-09-28 2010-10-06 上海东升新材料有限公司 可再分散乳胶粉乳液和可再分散乳胶粉及其制备方法
US8726580B1 (en) * 2007-10-15 2014-05-20 Christopher M. Hunt Standing seam cementitious roof
US20090098345A1 (en) * 2007-10-15 2009-04-16 Brasher Jon H Polymer-coated construction component and method
US20100047553A1 (en) * 2008-08-20 2010-02-25 Brasher Jon H Coating Reinforcement Apparatus and Method
CN101550218B (zh) * 2009-04-03 2012-08-08 江苏工业学院 一种聚合物乳液及制备方法和可再分散乳胶粉
TWI483953B (zh) 2009-06-30 2015-05-11 Lubrizol Advanced Mat Inc 複合聚合物乳化液
CN103608401B (zh) 2011-06-23 2016-09-07 陶氏环球技术有限公司 水可再分散性环氧树脂聚合物粉末及其制备方法
CN103998393A (zh) 2011-12-15 2014-08-20 陶氏环球技术有限公司 包含羧化的苯乙烯-丁二烯可再分散聚合物粉末以及富铝水泥的干混制剂
JP6089048B2 (ja) * 2012-03-09 2017-03-01 ダウ グローバル テクノロジーズ エルエルシー カルボキシル基を含有するアクリル系rdpおよびそれらを含有する乾燥混合セメント配合物
US10500443B2 (en) 2017-11-15 2019-12-10 Acushnet Company Golf balls incorporating thermoplastic blend(s) of ionomer(s), thermoplastic polymer(s), and polymethyl methacrylate-based polymer(s)
US10150008B1 (en) 2017-11-15 2018-12-11 Acushnet Company Golf balls incorporating mixtures of a thermoplastic polymer and polymethyl methacrylate-based polymers
US10500444B2 (en) 2012-04-20 2019-12-10 Acushnet Company Golf balls incorporating thermoplastic blend(s) of ionomer(s), thermoplastic polymer(s), and PEPA
KR101301736B1 (ko) * 2012-06-20 2013-08-29 장수관 폴리머 시멘트, 그 제조방법 및 그 폴리머 시멘트를 이용한 복합 방수 시공 방법
CN103665776A (zh) * 2012-09-06 2014-03-26 杜邦公司 阻燃剂共聚醚酯组合物和包含其的物品
CN104797651B (zh) * 2012-09-28 2017-06-06 罗门哈斯公司 适用于干式混合配制品的可再分散聚合物粉末混合物
JP6243913B2 (ja) * 2012-09-28 2017-12-06 ローム アンド ハース カンパニーRohm And Haas Company 改善された特性を有するドライミックス配合物における使用のための再分散性ポリマー粉末混合物
EP2885343A1 (en) 2012-10-03 2015-06-24 Dow Global Technologies LLC Alkali-soluble resin (asr) shell epoxy rdp exhibiting improved shelf stability
BR112015013008B1 (pt) 2012-12-18 2021-09-14 Dow Global Technologies Llc Polímero em pó redispersível em água, formulação de mistura seca não cimentícia, composição de acabamento exterior não cimentícia, e, método para formar um revestimento em uma superfície com uma composição de acabamento exterior
ES2688532T3 (es) 2013-01-18 2018-11-05 Basf Se Composiciones de recubrimiento a base de dispersión acrílica
JP6506012B2 (ja) 2013-12-09 2019-04-24 ローム アンド ハース カンパニーRohm And Haas Company 改善された加工性を有する非セメント系有機下塗材配合物
IN2014DE03244A (sk) 2013-12-10 2015-07-17 Dow Global Technologies Llc
US9688800B2 (en) 2014-07-07 2017-06-27 Columbia Insurance Company Sequentially polymerized hybrid latex
KR102027935B1 (ko) * 2017-01-20 2019-11-04 한화케미칼 주식회사 알칼리 수용성 수지, 이의 제조 방법 및 알칼리 수용성 수지를 포함하는 에멀젼 중합체
US10427004B2 (en) 2017-11-15 2019-10-01 Acushnet Company Golf balls incorporating thermoplastic blends(s) of ionomer(s), thermoplastic polymer(s), PGM reactive crosslinker(s), and catalyst(s)
US10493326B2 (en) 2017-11-15 2019-12-03 Acushnet Company Golf balls incorporating thermoplastic blend(s) of ionomer(s), thermoplastic polymer(s), and ABS and/or ASA
CN110872367B (zh) * 2018-09-04 2023-10-03 罗门哈斯公司 多级聚合物颗粒的水分散体
EP3947489A1 (en) * 2019-03-26 2022-02-09 Dow Global Technologies LLC Cement modifier compositions
CN112573885A (zh) * 2020-12-12 2021-03-30 南京霄祥工程技术有限公司 一种自流平砂浆及其制备方法
CN116554608A (zh) * 2023-05-04 2023-08-08 博特尔包装(江苏)有限公司 一种可降解聚苯乙烯包装材料的制备工艺

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5339387A (en) * 1976-09-24 1978-04-11 Nippon Jiyunyaku Kk Method of making aquaous emulsion polymer
JPS53117033A (en) * 1977-03-23 1978-10-13 Toyo Ink Mfg Co Ltd Adhesive composition
JPS5443285A (en) * 1977-09-13 1979-04-05 Asahi Chem Ind Co Ltd Production of synthetic resin emulsion for cement
US4468498A (en) * 1980-06-12 1984-08-28 Rohm And Haas Company Sequential heteropolymer dispersion and a particulate materal obtainable therefrom, useful in coating compositions as a thickening and/or opacifying agent
US4916171A (en) * 1984-07-25 1990-04-10 Rohm And Haas Company Polymers comprising alkali-insoluble core/alkali-soluble shell and copositions thereof
US4876313A (en) * 1986-08-29 1989-10-24 Rohm And Haas Company Grafted core-shell polymer compositions using polyfunctional compounds
US4894397A (en) * 1988-04-21 1990-01-16 S. C. Johnson & Son, Inc. Stable emulsion polymers and methods of preparing same

Also Published As

Publication number Publication date
JPH05194681A (ja) 1993-08-03
DE69208754D1 (de) 1996-04-11
TW219367B (sk) 1994-01-21
EP0522791B1 (en) 1996-03-06
US5403894A (en) 1995-04-04
KR0149877B1 (ko) 1999-05-15
SI9200144A (en) 1993-03-31
KR930002391A (ko) 1993-02-23
NZ243439A (en) 1994-10-26
NO922664D0 (no) 1992-07-07
CZ217092A3 (en) 1993-01-13
PL295245A1 (en) 1993-04-05
DE69208754T2 (de) 1996-09-19
PL171898B1 (pl) 1997-06-30
IE922267A1 (en) 1993-01-13
CA2073154A1 (en) 1993-01-12
CN1042435C (zh) 1999-03-10
AU1869392A (en) 1993-01-14
ATE135019T1 (de) 1996-03-15
FI923192A0 (fi) 1992-07-10
MX9204036A (es) 1993-01-01
FI923192A (fi) 1993-01-12
CN1068337A (zh) 1993-01-27
IL102469A0 (en) 1993-01-14
BR9202580A (pt) 1993-03-16
HU214105B (en) 1997-12-29
ES2086657T3 (es) 1996-07-01
EP0522791A1 (en) 1993-01-13
ZA924957B (en) 1993-03-31
HK160996A (en) 1996-09-06
NO922664L (no) 1993-01-12
AU657965B2 (en) 1995-03-30
HUT63864A (en) 1993-10-28
IL102469A (en) 1995-03-30
HU9202284D0 (en) 1992-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK217092A3 (en) Method of preparation of polymer with laminated structure of core
EP0348565B1 (en) Polymers comprising alkali-insoluble core/alkali-soluble shell and compositions thereof
JP4155616B2 (ja) セメント混和剤およびそれを用いたセメント組成物並びにその調製方法
EP0654454A1 (en) A core-shell polymer powder
US4876313A (en) Grafted core-shell polymer compositions using polyfunctional compounds
WO1995009890A1 (en) Polymeric surfactant and latex made therefrom
KR20140128337A (ko) 흡착 에멀젼 폴리머 입자의 분산물
US5563187A (en) Grafted polymer composition
EP0725092A2 (de) Redispergierbare, pulverförmige Kern-Mantel-Polymere, deren Herstellung und Verwendung
DE19506331A1 (de) Redispergierbare, pulverförmige Kern-Mantel-Polymere, deren Herstellung und Verwendung
JP2005105106A (ja) 制振材用エマルションおよびその製造方法
KR0179356B1 (ko) 알카리-불용성 코어/알카리-용해성 쉘을 포함하는 중합체조성물
KR20020078483A (ko) 시멘트 조성물용 재분산성 폴리머 분말 및 그 제조방법
JP3091193B1 (ja) セメント分散剤
JP2932574B2 (ja) セメントモルタル及び/又はコンクリート用添加剤
JP3111485B2 (ja) 粉末状重合体組成物およびその製造方法
CN1196358A (zh) 聚合物乳液和由该乳液得到的聚合物粉末
JP3041626B2 (ja) セメントモルタル及び/又はコンクリート用配合剤
JP2005029457A (ja) セメントモルタル用水性樹脂分散体及びその組成物
JPH05254906A (ja) 人工石材組成物
JP2022528307A (ja) セメント改質剤組成物
WO2021200728A1 (ja) セメント用添加剤、セメント用混和剤、及びセメント質組成物
JPS6172004A (ja) 化学的安定性に優れたエマルジヨンの製造法
JPH044270A (ja) 電着塗料製造に利用される重合性乳化剤組成物