SK164499A3 - Additive granules for moulded bodies having a detergent and cleaning action - Google Patents

Additive granules for moulded bodies having a detergent and cleaning action Download PDF

Info

Publication number
SK164499A3
SK164499A3 SK1644-99A SK164499A SK164499A3 SK 164499 A3 SK164499 A3 SK 164499A3 SK 164499 A SK164499 A SK 164499A SK 164499 A3 SK164499 A3 SK 164499A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
detergent
cellulose
weight
granulate
auxiliary
Prior art date
Application number
SK1644-99A
Other languages
English (en)
Inventor
Hans-Friedrich Kruse
Andreas Lietzmann
Original Assignee
Henkel Kgaa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=25681332&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK164499(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Henkel Kgaa filed Critical Henkel Kgaa
Publication of SK164499A3 publication Critical patent/SK164499A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D17/00Detergent materials or soaps characterised by their shape or physical properties
    • C11D17/06Powder; Flakes; Free-flowing mixtures; Sheets
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D17/00Detergent materials or soaps characterised by their shape or physical properties
    • C11D17/0047Detergents in the form of bars or tablets
    • C11D17/0065Solid detergents containing builders
    • C11D17/0073Tablets
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D3/00Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
    • C11D3/16Organic compounds
    • C11D3/20Organic compounds containing oxygen
    • C11D3/22Carbohydrates or derivatives thereof
    • C11D3/222Natural or synthetic polysaccharides, e.g. cellulose, starch, gum, alginic acid or cyclodextrin

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Emergency Medicine (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Cosmetics (AREA)

Description

Granulát pomocných prostriedkov pre aktívne pracie a čistiace tvarované výrobky, spôsob ich výroby, aktívne pracie a čistiace tvarované výrobky a ich použitie
Oblasť techniky
Predložený vynález sa týka oblasti dezintegračných pomocných prostriedkov pre kompaktné tvarované výrobky, ktoré majú aktívne pracie a čistiace vlastnosti. Vynález sa týka najmä takzvaných granulátov rozvoľňovadiel na použitie v aktívnych pracích a čistiacich tvarovaných výrobkoch ako napríklad tabletách pracích prostriedkov, tabletách prostriedkov na umývanie riadu, tabletách odstraňovačov škvŕn alebo tabletách zmäkčovačov vody na použitie v domácnosti, najmä na strojové použitie.
Doterajší stav techniky
I
Tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov sú v stave techniky obsiahle opísané a u užívateľov majú pre ich jednoduché dávkovanie rastúcu obľubu. Tabletované pracie a čistiace prostriedky majú oproti práškovitej forme rad výhod: je možné ich jednoduchšie dávkovať a manipulovať s nimi a z dôvodu ich kompaktnej štruktúry majú výhody pri skladovaní a preprave. Aj v patentovej literatúre sú tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov následne rozsiahle opísané. Problém, ktorý sa pri použití tvarovaných výrobkov aktívnych pracích a čistiacich prostriedkov stále vyskytuje, je malá rýchlosť rozpadu a rozpúšťania tvarovaných výrobkov pri podmienkach použitia. Pretože dostatočne stabilné, t.j. tvarované výrobky odolné proti deformácii a lomu je možné vyrobiť iba pomocou relatívne vysokých lisovacích tlakov, dochádza k silnému zhutneniu zložiek tvarovaných výrobkov a z toho vyplývajúcej oneskorenej dezintegrácii tvarovaného výrobku vo vodnom kúpeli a tým k pomalému uvoľňovaniu aktívnych zložiek v procese prania prípadne čistenia.
Problém dlhých časov rozpadu vysoko komprimovaných tvarovaných výrobkov je známy najmä z farmácie, kde sa už dlho používajú na skrátenie časov
-2rozpadu určité dezintegračné pomocné prostriedky, takzvané rozvoľňovadlá tabliet. Pod rozvoľňovadlami tabliet prípadne urýchľovačmi rozpadu sa rozumejú podľa Rômppa (9. vydanie, zväzok 6, strana 4440) a Voigta „Lehrbuch der pharmazeutischen Technológie“ (6. vydanie, 1987, strana 182 - 184) pomocné látky, ktoré podporujú rýchly rozpad tabliet vo vode alebo žalúdočnej šťave a uvoľnenie farmaka v resorbovateľnej forme.
„Hagers Handbuch der pharmazeutischen Praxis“ (5. vydanie, 1991, strana 942) rozdeľuje urýchľovače rozpadu prípadne rozvoľňovadlá podľa ich mechanizmu účinku do rôznych tried zlúčenín, pričom najdôležitejšie mechanizmy rozpadu sú mechanizmus napúčania („swelling“), deformačný mechanizmus („deformation“), knôtový mechanizmus („wicking“), mechanizmus odpudzovania („repulsion“) ako aj vývoj plynových bublín pri kontakte s vodou (šumivé tablety). Pri mechanizme napúčania napúčajú častice vnikajúcou vodou a zväčšia svoj objem. Takto zapríčinené vznikajú lokálne napätia, ktoré sa rozširujú po celej tablete a tým vedú k rozpadu komprimovanej štruktúry. Deformačný mechanizmus sa od mechanizmu napúčania odlišuje tým, že napúčavé častice sa pred tým kompresiou pri tabletovaní zhutnia a teraz pri kontakte s vodou opäť dosiahnu svoju pôvodnú veľkosť. Pri knôtovom mechanizme je voda nasávaná urýchľovačom rozpadu do vnútra tvarovaného výrobku a uvoľňuje takto väzbové sily medzi časticami, čo rovnako vedie k rozpadu tvarovaného výrobku. Mechanizmus odpudzovania sa od týchto dodatočne odlišuje tým, že častice uvoľnené vodou nasatou do pórov sa navzájom odpudzujú vzniknutými elektrickými silami. Zásadne iný mechanizmus je základom „šumivých tabliet“, ktoré obsahujú účinné látky alebo systémy účinných látok, ktoré pri kontakte s vodou uvoľňujú plynné látky, ktoré rozpraskajú tvarovaný výrobok. Dodatočne je ešte známe použitie hydrofilizačných prostriedkov, ktoré zabezpečujú lepšie zmáčanie častíc komprimátu vodou a tým rýchlejší rozpad.
Zatiaľ čo je možné ľahko ohraničiť látky, ktoré pôsobia podľa obidvoch posledných uvedených mechanizmov, od ostatných mechanizmov rozpadu, nie je možné vždy jednoznačne od seba oddeliť efekty, ktoré sa zakladajú na mechanizme napúčania a deformácie ako aj knôtovom mechanizme a mechanizme
-3odpudzovania, a preto je z praktických dôvodov účelnejšie rozdelenie na hydrofilizačné prostriedky, systémy uvoľňujúce plyny a napúčavé rozvoľňovadlá.
K prvej skupine patria napríklad polyetylénglykolsorbitanester mastnej kyseliny, do druhej skupiny patria systémy slabých kyselín a prostriedkov obsahujúcich uhličitany, najmä kyselina citrónová a/alebo vínna v kombinácii s hydrogenuhiičitanom alebo uhličitanom. Možné je aj použitie peroxidu horečnatého ako dezintegračného prostriedku, ktorý s vodou uvoľňuje kyslík.
Najväčšia skupina dezintegračných prostriedkov pôsobí napúčavým a/alebo knôtovým efektom. K týmto prostriedkom patria najmä škroby, celulóza a deriváty celulózy, algináty, dextrány, priečne zosieťované polyvinylpyrrolidony, želatína, formaldehydkazeín, ale aj typicky anorganické látky ako rôzne ílové minerály (napríklad bentonit) ako aj Aerosil9 (kyselina kremičitá) a určité živice iónomeničov (Amberlit®).
V oblasti pracích alebo čistiacich prostriedkov je možné použiť podľa
I európskeho patentu EP-B-0 523 099 aj rozvoľňovadlá, ktoré sú známe z výroby liečiv. Ako rozvoľňovadlá sú uvedené napúčavé vrstvené kremičitany ako bentonity, prírodné látky a deriváty prírodných látok na báze škrobu a celulózy, algináty a podobné, zemiakový škrob, metylcelulóza a/alebo hydroxypropylcelulóza. Tieto rozvoľňovadlá je možné zmiešať sgranulátmi určenými na zlisovanie, ale aj zapracované do už zlisovaných granulátov.
Medzinárodná patentová prihláška WO-A-96/06156 uvádza rovnako, že zapracovanie rozvoľňovadiel do pracích alebo čistiacich tabliet môže byť výhodné. Opäť sú tu uvedené ako typické rozvoľňovadlá mikrokryštalická celulóza, cukry ako sorbit, ale aj vrstvené kremičitany, najmä jemnozrnné a napúčavé vrstvené kremičitany typu bentonitu a smektitu. Takisto sú ako možné pomocné prostriedky rozpadu uvedené látky prispievajúce k tvorbe plynu ako kyselina citrónová, hydrogensirany, hydrogenuhličitany, uhličitany a peroxouhličitan.
V obidvoch posledných uvedených dokumentoch stavu techniky nie sú síce uvedené žiadne údaje o rozdelení veľkosti častíc použiteľných rozvoľňovadiel, údaje o mikrokryštalicite celulózy a jemnozrnnosti vrstvených kremičitanov upozorňujú ale odborníka predovšetkým v súvislosti s literatúrou známou z výroby
-4tabliet liečiv na to, že bežné rozvoľňovadlá majú byť použité v jemnozrnnej forme. Toto súhlasí stým, že do dnes nie sú komerčne ponúkané výslovne ako rozvofňovadlá tabliet žiadne hrubšie produkty, napríklad získané granuláciou jemnozrnných práškov.
V európskych patentových prihláškach EP-A-0 466 485, EP-A-0 522 766, EP-A-0 711 827, EP-A-0 711 828 a EP-A-0 716 144 je opísaná výroba aktívnych čistiacich tabliet, pričom je použitý kompaktný, partikulárny materiál s veľkosťou častíc medzi 180 a 2000 pm. Výsledné tablety môžu mať aj homogénnu ako aj heterogénnu štruktúru. Podľa EP-A-0 522 766 sú minimálne častice, ktoré obsahujú tenzidy a aktivačné prísady, obalené roztokom alebo disperziou spojiva/pomocného prostriedku rozpadu, najmä polyetylénglykolom. Ostatné spojivá/pomocné prostriedky rozpadu sú opäť už niekoľkokrát opisané a známe rozvoľňovadlá, napríklad škroby a deriváty škrobu, predajné deriváty celulózy ako priečne zosieťovaná a modifikovaná celulóza, mikrokryštalické vlákna celulózy, priečne zosieťované polyvinylpyrolidóny, vrstvené kremičitany a pod. Aj slabé kyseliny ako kyselina citrónová alebo kyselina vínna, ktoré vedú po styku so žriedlami obsahujúcimi uhličitany pri kontakte s vodou k šumivým efektom a podľa definície podľa Rômppa sa počítajú k druhej triede rozvoľňovadiel, je možné použiť ako povlakové materiály.
Aj v týchto prípadoch nie sú uvedené žiadne explicitné údaje o rozdelení veľkosti častíc rozvoľňovadiel. Samozrejme rozvoľňovadlo je nanesené na povrchu granulárnych častíc. Toto prebehne buď ako je udané v kvapalnej až disperznej forme alebo v pevnej forme. Odborník tu vie, že na povlečenie častíc pevnými časticami, takzvané „popudrovanie, je potrebné použitie pokiaľ možno jemnozrnných, síce práškovitých pevných látok, ktoré majú zvyčajne aj relatívne vysoký obsah práškového podielu.
Podľa EP-A-0 711 827 vedie použitie častíc, ktoré z prevažnej časti pozostávajú zcitrátu, ktorý má určitú rozpustnosť vo vode, v druhom rade aj k urýchleniu rozpadu tabliet. Predpokladá sa, že rozpúšťanie citrátu v prechodnom čase lokálne zvyšuje iónovú silu, čím je potlačené gélovatenie tenzidov a ako
-5následok toho nie je zamedzované rozpadu tablety. Citrát nie je takto v zmysle tejto patentovej prihlášky klasické rozvoľňovadlo, ale slúži ako protigélovací prostriedok.
Uvedené návrhy riešenia vedú pri výrobe tabliet liečiv k želanému úspechu. V oblasti pracích a čistiacich prostriedkov prispievajú síce k zlepšeniu vlastností rozpadu aktívnych tabliet pracích alebo čistiacich prostriedkov; avšak dosiahnuté zlepšenie nie je v mnohých prípadoch dostatočné. Toto platí najmä vtedy, keď stúpa podiel lepkavých organických látok v tabletách, napríklad aniónových a/alebo neiónových tenzidov. Dodatočne môže použitie pomocných prostriedkov rozpadu v tvarovaných výrobkoch aktívnych pracích a čistiacich prostriedkov viesť k špecifickým problémom, ktoré sú pre liečivá úplne neznáme.
Zvláštny problém vyplýva z použitia celulózy ako dezintegračného pomocného prostriedku v aktívnych pracích a čistiacich tvarovaných výrobkoch. U príliš veľkých primárnych častíc celulózy vzniká problém tvorby zvyškov na ošetrovaných textíliách. Najmä u tmavých textílií sú zvyšky relatívne veľkých primárnych častíc celulózy, ktoré sa uvoľnia vo vodnom kúpeli po rozpade tvarovaného výrobku z kompaktného rozvoľňovadla, po usušení výrazne rozoznateľné.
Ako je známe z farmaceutických použití, docieli sa pri zapracovaní celulózy v jemne práškovej forme iba malý rozvoľňovací účinok, kvôli čomu sa do tvarovaných výrobkov vo väčšine prípadov pridávajú pomocné prostriedky rozpadu a najmä celulóza vgranulárnej ako aj práškovej forme (porovnaj .Angewandte Biopharmazie“, wissenschaftliche Verlagsgesellschaft mbH Stuttgart, 1973, strana 382). Pri výrobe pracích a čistiacich tvarovaných výrobkov sa ukázal byť dodatočný prídavok celulózového prášku ako nepotrebný a v niekoľkých prípadoch dokonca prekážajúci rozpadu tvarovaných výrobkov. Na výrobu granulárnych rozvoľňovadiel na báze celulózy sa zvyčajne kompaktuje celulózový prášok s veľkosťou častíc väčšou ako 150 pm na granuláty s veľkosťou zŕn medzi 0,4 a 2,0 mm a v tejto forme sa lisujú s ostatnými zložkami aktívnych pracích a čistiacich tvarovaných výrobkov.
Na zamedzenie tvorby zvyškov na textíliách sa odporúča použitie jemnozrnnej celulózy, ktoré nie je v tejto problematike obsiahnuté. Nie je možné žiaľ
-6takýto celulózový prášok s veľkosťou primárnych častíc menšou ako 100 pm kompaktovať, pretože získané granuláty sú tak nestabilné, že sa rozpadnú pri miešaní s ostatnými zložkami pracích a čistiacich tvarovaných výrobkov, takže nakoniec sa do tvarovaných výrobkov zalisuje iba celulózový prášok, ktorý samotný nemá zmienky hodný rozvoľňovací účinok.
Tomu zodpovedajúc, spočívala úloha vynálezu v príprave granulátu pomocných prostriedkov pre aktívne pracie a čistiace tvarované výrobky, ktorý na strane jednej nevykazuje problémy s tvorbou zvyškov, na strane druhej je možné granulárnu formu zapracovať do zmesi určenej na lisovanie bez toho, aby stratil svoju účinnú formu. Rovnako bolo úlohou vynálezu vyvinúť spôsob výroby takýchto granulátov rozvoľňovadiel na zapracovanie do pracích a čistiacich tvarovaných výrobkov.
Bolo zistené, že problémy so stabilitou granulátu rozvoľňovadla založenom na celulóze s veľkosťou častíc menšou ako 100 pm je možné obísť tým, že sa granuluje celulóza s mikrokryštalickou celulózou alebo ostatnými zložkami pracích a čistiacich prostriedkov.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je granulát pomocného prostriedku aktívnych pracích a čistiacich tvarovaných výrobkov, ktorý obsahuje:
a) 10 až 95 % hmotn. celulózy s veľkosťou častíc menšou ako 100 pm,
b) 5 až 90 % hmotn. mikrokryštalickej celulózy a/alebo jednej alebo viacerých zložiek pracích a čistiacich prostriedkov.
Výhodné je ako zložky pracích a čistiacich prostriedkov použiť látky zo skupiny nosných látok, bieliacich prostriedkov a aktivátorov bielenia, inhibítorov penenia a polymérov uvoľňujúcich znečistenie.
V rámci predloženého vynálezu sa pod granulátmi pomocných prostriedkov rozumejú všetky pomocné prostriedky a najmä rozvoľňovadlá, ktoré pôvodne existovali v práškovej forme a boli prevedené do hrubozrnnej formy pomocou procesu sušenia rozstrekovaním, granulovania, aglomerizácie, kompaktovania,
-Ί peletovania alebo extrudácie. Nepatria k nim iba rozvoľňovadlá v granulárnej, ale aj napríklad také v kogranulárnej forme.
Pojmy „veľkosť častíc“ a „veľkosť primárnych častíc“ sú v rámci predloženého vynálezu použité ako synonymá, keď slúžia na opis celulózy v práškovej forme. Granuláty získané granuláciou celulózového prášku majú samozrejme veľkosť častíc väčšiu ako je veľkosť primárnych častíc použitého celulózového prášku. Pojem „veľkosť častíc“ prípadne „veľkosť primárnych častíc“ pritom znamená, že zodpovedajúce prášky prejdú úplne sitom udanej veľkosti ôk a na site zanechajú menej ako 1 % hmotn. zvyšku, vztiahnuté na preosiaty prášok.
Granuláty pomocných prostriedkov predloženého vynálezu majú pritom rad výhod, ktoré sa zdôraznia oproti bežným rozvoľňovadlám. Tak nie sú pozorované problémy so zvyškami na bielizni, ktorá bola opraná pomocou pracích tvarovaných výrobkov, ktoré obsahujú granulát pomocných prostriedkov podľa vynálezu. Aj kvantitatívne vykazujú oproti inak analogicky použitým tabletám pracích prostriedkov, ktoré obsahovali ako rozvoľňovadlo granulát celulózy z celulózy s veľkosťou primárnych častíc väčšou ako 150 pm, lepšie hodnoty svetlosti, vyšší stupeň belosti a zlepšenú „mäkkosť“ bielizne.
Celulóza, ktorá je vgranuláte pomocných prostriedkov obsiahnutá ako zložka a), má formálne brutto zloženie (CeH10O5)n a predstavuje formálne vnímané β-1,4-polyacetál celobiózy, ktorá je na jej strane zostavená z dvoch molekúl glukózy. Vhodné celulózy pozostávajú pritom z približne 500 až 5000 jednotiek glukózy a majú následne priemernú mólovú hmotnosť 50 000 až 500 000. Podstatná podľa vynálezu je veľkosť častíc celulózy pred granuláciou menšia ako 100 pm, pričom výhodná je veľkosť primárnych častíc menšia ako 70 pm alebo menšia ako 50 pm. Ako zložka a) sú v rámci predloženého vynálezu použiteľné aj deriváty celulózy, ktoré je možné získať z celulózy reakciami analogickými polymerizácii. Takéto chemicky modifikované celulózy zahŕňajú pritom napríklad produkty esterifikácie prípadne eterifikácie, v ktorých sú substituované hydroxyvodíkové atómy. Možné je ale ako deriváty celulózy použiť aj celulózy, v ktorých sú hydroxylové skupiny nahradené funkčnou skupinou, ktorá nie je viazaná cez atóm
-8kyslíka. Do skupiny derivátov celulózy spadajú napríklad alkalické celulózy, karboxymetylcelulóza (CMC), estery a étery celulózy ako aj aminocelulózy.
Uvedené deriváty celulózy nie sú výhodne použité samostatne ako zložka a), ale sú použité v zmesi s celulózou. Výhodný obsah derivátov celulózy v týchto zmesiach je menši ako 50 % hmotn., najmä menší ako 20 % hmotn. vztiahnuté na zložku a). Veľmi výhodné je použitie čistej celulózy ako zložky a), ktorá neobsahuje žiadne deriváty celulózy. V obzvlášť výhodnej forme vyhotovenia obsahujú granuláty ako zložku a) 15 až 80 % hmotn., výhodnejšie 20 až 70 % hmotn. a najmä 25 až 60 % hmotn. celulózy s veľkosťou častíc menšou ako 70 pm, výhodnejšie menšou ako 50 pm.
Granuláty pomocných prostriedkov podľa vynálezu obsahujú mikrokryštalickú celulózu a/alebo zložky pracích a čistiacich prostriedkov v množstvách medzi 5 a 90 % hmotn., vztiahnuté na granulát pomocných prostriedkov. Výhodné použité množstvo týchto zložiek je v rozsahu od 10 do 70 % hmotn., pričom výhodné sú opäť množstvá od 20 do 60 % hmotn. a najmä medzi 30 a 50 % hmotn.
Ako samostatná zložka b) alebo ako súčasť tejto zložky je možné použiť mikrokryštalickú celulózu. Táto celulóza má veľkosť primárnych častíc od približne 5 pm a bola kompaktovaná na granuláty so strednou veľkosťou častíc 200 pm. Tieto kompaktáty sú stabilné, je možné ich zmiešať s ostatnými látkami bez toho, aby sa rozpadli na primárne častice a sú vhodné spolu s jemnozrnnou celulózou {zložka a)} na vytvorenie stabilných granulátov pomocných prostriedkov, ktoré sú stabilné po zmiešaní s ostatnými látkami. Týmto spôsobom je v rámci predloženého vynálezu možné vyrobiť granulát pomocných prostriedkov založený úplne na celulóze, ktoré nemajú problémy so zvyškami ako bežné celulózové dezintegračné prostriedky. Vo vodnom kúpeli sa rozpadnú tieto granuláty pomocných látok na primárne častice, čím vo vodnom kúpeli nezostanú žiadne celulózové častice s veľkosťou častíc väčšou ako 100 pm.
Výhodné sú v rámci predloženého vynálezu granuláty pomocných prostriedkov, ktoré obsahujú ako zložku b) 5 až 70 % hmotn., výhodnejšie 10 až 60 % hmotn. a najmä 20 až 50 % hmotn. mikrokryštalickej celulózy, vztiahnuté na granulát pomocných prostriedkov.
-9Ako zložky pracích a čistiacich prostriedkov {samotná zložka b) alebo súčasť tejto} môžu granuláty pomocných prostriedkov podľa vynálezu obsahovať všetky bežné zložky týchto pracích a čistiacich prostriedkov, pričom je výhodné použitie pomocných látok, ktoré okrem funkcie stabilizovať granulát s celulózou majú aj ďalšie úlohy v procese prania a čistenia. Výhodný je výber zložiek pracích a čistiacich prostriedkov obsiahnutých v granulátoch pomocných prostriedkov podľa vynálezu zo skupiny nosných látok, bieliacich prostriedkov a aktivátorov bielenia, inhibítorov penenia a polymérov uvoľňujúcich znečistenie.
Výhodné používané zložky b) z tejto skupiny sú bieliace prostriedky a aktivátory bielenia, pričom sú výhodné granuláty pomocných prostriedkov obsahujúce ako zložku b) 10 až 70 % hmotn., výhodnejšie od 20 do 60 % hmotn. a najmä 30 až 50 % hmotn. bieliaceho prostriedku alebo aktivátora bielenia. Výhodný granulát pomocných prostriedkov obsahuje pritom ako súčasť alebo ako samostatnú zložku b) aktivátor bielenia tetraacetyletyléndiamín (TAED).
Výhodné granuláty pomocných látok podľa vynálezu neobsahujú žiadne jemné podiely menšie ako 0,1 mm a obsahujú výhodne celkovo 0 až 5 % hmotn. častíc s veľkosťou menšou ako 0,2 mm. Výhodné granuláty pozostávajú z minimálne 90 % hmotn. častíc s veľkosťou od minimálne 0,3 mm do maximálne 2,0 mm.
V ďalšej forme vyhotovenia sa vynález týka postupu výroby granulátov pomocných prostriedkov podľa vynálezu, pri ktorom sa pri podmienkach kompaktovania granuluje:
a) 10 až 95 % hmotn. celulózy s veľkosťou častíc menšou ako 100 pm a
b) 5 až 90 % hmotn. mikrokryštalickej celulózy a/alebo jednej alebo viacerých zložiek pracích a čistiacich prostriedkov.
Za týmto účelom sa zmiešajú zložky a) a b), pričom celulóza musí z dôvodu problematiky zvyškov zodpovedať uvedeným kritériám pre veľkosť častíc, zatiaľ čo zložka b) nepodlieha žiadnemu obmedzeniu vzhľadom na veľkosť častíc. V záujme intenzívneho a homogénneho premiešania obidvoch zložiek môže byť výhodné pred kompaktovaním zomlieť zložky b) rovnako na veľkosť častíc menšiu ako 1 mm, najmä menšiu ako 500 pm obzvlášť menšiu ako 200 pm.
-10Granuláciu za podmienok kompaktovania je možné vykonať podľa všetkých pre odborníka obvyklých postupov, pričom na vykonanie postupu podľa vynálezu sú vhodné najrozličnejšie prístroje. Granuláciu za podmienok kompaktovania je možné stotožniť v rámci tejto prihlášky s výrazmi ako granulácia, aglomerizácia, kompaktovanie, extrudácia a peletovanie.
Ako prístroje na vykonanie postupu podľa vynálezu sú vhodné napríklad najrozličnejšie typy zmiešavačov ako napríklad Eirich®-zmiešavač sérií R alebo RV (ochranná značka firmy Maschienenfabrik Gustáv Eirich, Hardheim), zmiešavač Fukae® FS-G (ochranná značka firmy Fukae Powtech. Kogyo Co., Japonsko), zmiešavače Lodige® FM, KM a CB (ochranná značka firmy Lôdige Maschinenbau GmbH, Paderborn) alebo zmiešavače Drais® séria T alebo K-T (ochranná známka firmy Drais-Werke GmbH, Mannheim). Ďalšie vhodné prístroje na granuláciu sú peletovacie lisy, ktoré sú vo výhodnej forme vyhotovenia použité ako lisy s kruhovou matricou. Ako obzvlášť výhodné a v rámci predloženého vynálezu sa ukázalo valcové kompaktovanie, pri ktorom sa kompaktuje suchá predzmes zložiek a) a b) medzi dvomi proti sebe rotujúcimi valcami za vzniku dosky, ktorá po následnom zomletí a osiatí dá granuláty s veľkosťou častíc menšou ako 2 mm.
Nasleduje krátky opis výhodných zložiek pracích a čistiacich prostriedkov použitých ako zložka b), pričom za sebou budú opísané látky zo skupiny nosných látok, bieliacich prostriedkov a aktivátorov bielenia, inhibítorov penenia a polymérov uvoľňujúcich znečistenie.
Ako nosné látky, ktoré môžu byť obsiahnuté vgranulátoch pomocných prostriedkov a v spôsobe výroby týchto granulátov pomocných prostriedkov ako samostatná súčasť alebo zložka b), je potreba uviesť najmä kremičitany, hlinitokremičitany (najmä zeolity), uhličitany, soli organických di- a polykarboxylových kyselín ako aj zmesi týchto látok.
Vhodné kryštalické, vrstvové sodné kremičitany majú všeobecný vzorec NaMSixO2x+1.H2O, pričom M znamená sodík alebo vodík, x je číslo od 1,9 do 4 a y je číslo od 0 do 20 a výhodné sú hodnoty pre x 2, 3 alebo 4. Takéto kryštalické vrstvové kremičitany sú opísané napríklad v európskej patentovej prihláške EP-A-0 164 514, Výhodné kryštalické vrstvové kremičitany uvedeného vzorca sú také, v
-11 ktorých M znamená sodík a x má hodnotu 2 alebo 3. Obzvlášť výhodné sú aj β- ako aj δ-dikremičitany sodné Na2Si2O5yH2O, pričom β-dikremičitan sodný je možné získať napríklad postupom opísaným v medzinárodnej patentovej prihláške WO-A91/08171.
Použiteľné sú aj amorfné sodné kremičitany s modulom Na2O : SiO2 od 1:2 až do 1:3,3, výhodnejšie od 1:2 do 1:2,8 a najmä od 1:2 do 1:2,6, ktoré sa rozpúšťajú oneskorene a majú sekundárne pracie vlastnosti. Oneskorené rozpúšťanie oproti bežným amorfným sodným kremičitanom môže byť uskutočnené rôznymi spôsobmi, napríklad ošetrením povrchu, kompoundovaním, kompaktovaním/zhutňovaním alebo presušením. V rámci tohto vynálezu sa pod pojmom „amorfný rozumie aj „rôntgenovo amorfný. To znamená, že kremičitany nespôsobujú pri experimentoch rôntgenovej difrakcie ostré rôntgenové odrazy, ako je typické pre kryštalické látky, ale vo všetkých prípadoch jedno alebo viaceré maximá rozptýleného rôntgenového žiarenia, ktoré majú šírku niekoľkých stupňov uhla ohybu. Keď častice kremičitanov pri experimentoch elektrónovej difrakcie poskytujú rozmazané alebo dokonca ostré maximá ohybu, môžu ale mať dokonca veľmi dobré vlastnosti aktivačných prísad. To je potrebné interpretovať tak, že produkty majú mikrokryštalické oblasti s veľkosťou 10 až niekoľko stoviek nm, pričom sú výhodné hodnoty do maximálne 50 nm a najmä do maximálne 20 nm. Takéto takzvané rôntgenovo amorfné kremičitany, ktoré sa rozpúšťajú rovnako oneskorene oproti bežným vodným sklám, sú opísané napríklad v nemeckej patentovej prihláške DE-A-44 00 024. Obzvlášť výhodné sú zhutnené/kompaktované amorfné kremičitany, kompoundované amorfné kremičitany a presušené rôntgenovo amorfné kremičitany.
Výhodné je použiť ako jemne kryštalický, syntetický zeolit obsahujúci viazanú vodu zeolit A a/alebo P. Ako zeolit P je výhodný najmä zeolit MAP® (predávaný produkt firmy Crosfield). Vhodné sú ale aj zeolit X ako aj zmesi z A, X a/alebo P. Zeolit je možné použiť ako prášok sušený striekaním alebo ako neusušenú, z výroby ešte vlhkú, stabilizovanú suspenziu. V prípade, že je zeolit použitý ako suspenzia, môže táto obsahovať malé množstvá prísad neiónových tenzidov ako
-12stabilizátorov, napríklad 1 až 3 % hmotn. vztiahnuté na zeolit, etoxylovaných C12-C18-mastných alkoholov s 2 až 5 etylénoxidovými skupinami, C12-C14-mastných alkoholov so 4 až 5 etylénoxidovými skupinami alebo etoxylované izotridekanoly. Vhodné zeolity majú strednú veľkosť častíc menšiu ako 10 pm (Objemové rozdelenie: metóda merania: Coulter Counter) a obsahujú výhodne 18 až 22 % hmotn., najmä 20 až 22 % hmotn. viazanej vody.
Samozrejme je možné aj použitie všeobecne známych fosforečnanov ako aktivačných prísad, pokiaľ sa nemá takémuto použitiu zamedziť z ekologických dôvodov. Vhodné sú obzvlášť sodné soli ortofosforečnanov, pyrofosforečnanov a najmä tripoiyfosforečnanov.
Použiteľné organické zložky nosných látok sú napríklad polykarboxylové kyseliny používané vo forme ich sodných solí, ako kyselina citrónová, kyselina adipová, kyselina jantárová, kyselina glutárová, kyselina vínna, cukrové kyseliny, aminokarboxylové kyseliny, kyselina nitrilotríoctová (NTA), pokiaľ nie je potrebné proti ich použitiu namietať z ekologických dôvodov, ako aj ich zmesí. Výhodné sú soli poly-karboxylových kyselín ako kyseliny citrónovej, kyseliny adipovej, kyseliny jantárovej, kyseliny glutarovej, kyseliny vínnej, kyselín cukrových a ich zmesí.
Medzi zlúčeninami slúžiacimi ako bieliace prostriedky, ktoré vo vode poskytujú H2O2, majú význam najmä peroxoboritan sodný tetrahydrát a peroxoboritan sodný monohydrát. Ďalšie použiteľné bieliace prostriedky sú napríklad peroxouhličitan sodný, peroxopyrofosforečnany, citranperoxohydráty ako aj peroxokyslé soli alebo peroxokyseliny poskytujúce H2O2 ako peroxobenzoany, peroxoftalany, kyselina diperoxoazelaínová, peroxoftaloimínová alebo diperoxododekánová.
Na dosiahnutie zlepšeného účinku bielenia pri teplotách prania 60 °C a nižších je možné zapracovanie aktivátorov bielenia ako samostatnej zložky alebo ako zložky b). Ako aktivátory bielenia je možné použiť zlúčeniny, ktoré dávajú pri podmienkach peroxohydrolýzy alifatické peroxokarboxylové kyseliny s výhodne 1 až 10 uhlíkovými atómami, najmä s 2 až 4 uhlíkovými atómami, a/alebo prípadne substituované peroxobenzoové kyseliny. Vhodné sú zlúčeniny, ktoré majú Oa/alebo N-acylové skupiny s uvedeným počtom uhlíkových atómov a/alebo
-13prípadne substituované benzoylové skupiny. Výhodné sú viacnásobne acylované alkyléndiamíny, najmä tetraacetyletyléndiamín (TAED), acylované triazínové deriváty, najmä 1,5-diacetyl-2,4-dioxohexahydro-1,3,5-triazín (DADHT), acylované glykolurily, najmä tetraacetylglykoluríl (TÁGU), N-acylimidy, najmä N-nonanoylsukcínimid (NOSÍ), acylované fenolsulfonáty, najmä n-nonanoyl- alebo izononanoyloxybenzénsulfonát (n- prípadne izo-NOBS), anhydridy karboxylových kyselín, najmä anhydrid kyseliny fialovej, acylované viacsýtne alkoholy, najmä triacetín, etylénglykoldiacetát a 2,5-diacetoxy-2,5-dihydrofurán.
Dodatočne ku konvenčným aktivátorom bielenia alebo na ich mieste je možné do tvarovaných výrobkov zapracovať takzvané katalyzátory bielenia. U týchto látok sa jedná o soli prechodných kovov prípadne o komplexy prechodných kovov zosilňujúce účinok bielenia ako napríklad Μη-, Fe-, Co-, Ru- alebo Mo-sofné komplexy alebo -karbonylové komplexy. Použiteľné sú ako katalyzátory bielenia aj Μη-, Fe-, Co-, Ru-, Mo-, Ti-, V- a Cu-komplexy s tripódovým ligandom obsahujúcim dusík ako aj Co-, Fe-, Cu- a Ru-amínové komplexy.
Ako inhibítory penenia, ktoré môžu byť komponentami zložky b) alebo ktoré môžu mať uplatnenie ako samotné zložky b), prichádzajú do úvahy napríklad mydlá prírodného alebo syntetického pôvodu, ktoré majú vysoký podiel C18.24mastných kyselín. Vhodné netenzidické inhibítory penenia sú napríklad organopolysiloxány a ich zmesi s mikrojemnou, prípadne silanizovanou kyselinou kremičitou alebo bistearyletyléndiamidom. Výhodne sa používajú aj zmesi rôznych inhibítorov penenia, napríklad takých zo silikónov, parafínov alebo voskov. Výhodné je naviazanie inhibítorov penenia v granulovanom, vo vode rozpustnom pripadne dispergovateľnom nosiči. Výhodné sú pritom najmä zmesi parafínov a bistearyletyléndiamidov.
Dodatočne môžu prostriedky obsahovať ako zložku b) alebo ako súčasť tejto zložky aj látky, ktoré pozitívne ovplyvňujú vypranie olejov a tukov z textílií (takzvané soil repelenty). Tento efekt je obzvlášť výrazný, keď sa znečistí textília, ktorá bola pred tým niekoľkokrát vypraná pracím prostriedkom podľa vynálezu, ktorý obsahuje tieto zložky rozpúšťajúce oleje a tuky. K výhodným zložkám rozpúšťajúcim oleje a tuky patria napríklad neiónové estery celulózy ako metylcelulóza a metylhydroxy-14propylcelulóza s podielom metoxylových skupín od 15 do 30 % hmotn. a hydroxypropoxylových skupín od 1 do 15 % hmotn. vztiahnuté vždy na neiónový ester celulózy, ako aj zo stavu techniky známe polyméry kyseliny fialovej a/alebo kyseliny tereftalovej prípadne ich derivátov, najmä polyméry etyléntereftalanov a/alebo polyetylénglykoltereftalanov alebo ich aniónovo a/alebo neiónovo modifikovaných derivátov. Obzvlášť výhodné z týchto sú sulfonizované deriváty polymérov kyseliny fialovej a kyseliny tereftalovej. Výhodné je v rámci preloženého vynálezu aj použitie karboxymetylškrobu (CMC) ako zložky b) alebo ako súčasti tejto zložky.
V ďalšej forme vyhotovenia predpokladá vynález použitie granulátov pomocných prostriedkov podľa vynálezu pre aktívne pracie a čistiace tvarované výrobky ako urýchľovače dezintegrácie v týchto pracích a čistiacich tvarovaných výrobkoch, najmä v tabletách pracích prostriedkov.
Vynález sa týka aj aktívnych pracích a čistiacich tvarovaných výrobkov, najmä tabliet pracích prostriedkov, ktoré obsahujú 1 až 40, výhodnejšie 2,5 až 30 a najmä 5 až 20 % hmotn. granulátu pomocných prostriedkov podľa vynálezu.
I
Tieto tvarované výrobky sa získajú zmiešaním granulátu pomocných prostriedkov s ostatnými zložkami pracích a čistiacich prostriedkov a následným formovacím lisovaním.
Tvarované výrobky je pritom možné vyhotoviť v určenom priestorovom tvare a určitej veľkosti. Ako priestorový tvar prichádzajú do úvahy prakticky všetky zmysluplne manipulovateľné vytvarovania, napríklad vytvorené ako tabule, tyče prípadne vo forme prútu, kocky, kvádre a zodpovedajúce priestorové tvary s rovinnými plochami strán ako aj najmä valcovité tvary s kruhovým alebo oválnym prierezom. Posledný tvar zahŕňa pritom vyhotovenia tablety až po kompaktné valce s pomerom výšky k priemeru väčším ako 1.
Porciované výlisky môžu byť pritom vyhotovené ako navzájom oddelené jednotlivé prvky, ktoré zodpovedajú určenému množstvu dávkovania pracieho a/alebo čistiaceho prostriedku. Rovnako je ale možné vyhotoviť výlisky tak, že viaceré takéto jednotky hmotnosti sú spojené do jedného výlisku, pričom je zaistené ľahké oddelenie porciovaných menších jednotiek pomocou určených miest lomu. Na použitie textilných pracích prostriedkov v strojoch v Európe bežných typov s
-15horizontálne usporiadanou mechanikou môže byť účelné vyhotovenie porciovaných výliskov ako tabliet v tvare valca alebo kvádra, pričom je výhodný pomer priemeru k výške v rozsahu od približne 0,5 : 2 až 2 :0,5. Bežné hydraulické lisy, výstredníkové lisy alebo karuselové lisy sú vhodné zariadenia najmä na výrobu takýchto výliskov. Priestorový tvar inej formy vyhotovenia tvarovaného výrobku je vo svojich rozmeroch prispôsobený násypnej komore bežne predávanej práčky pre domácnosť, takže je možné vložiť tvarovaný výrobok bez dávkovacích pomôcok priamo do násypnej komory, kde sa počas napúšťania rozpustí. Samozrejme je ale aj použitie tvarovaného výrobku pracieho prostriedku pomocou dávkovacích pomôcok bezproblémové a v rámci predloženého vynálezu výhodné.
Ďalší výhodný tvarovaný výrobok, ktorý je možné vyrobiť, má doskovitú alebo tabuľovitú štruktúru so striedavo hrubými dlhými a tenkými krátkymi segmentami, takže je možné odlomiť jednotlivé segmenty z tejto „tabuľky“ na určených miestach lomu, ktoré predstavujú krátke tenké segmenty, a vložiť ich do stroja. Tento princíp „tabuľkovitých“ tvarovaných výrobkov pracích prostriedkov je možné uskutočniť aj v iných geometrických formách, napríklad ako zvisle stojace trojuholníky, ktoré sú navzájom pozdĺžne spojené iba na jednej z ich strán.
Možné je ale aj, že rôzne zložky sa nezlisujú do jednotnej tablety, ale sa získa tvarovaný výrobok s niekoľkými vrstvami, teda minimálne dvomi vrstvami. Pritom je aj možné, že tieto rôzne vrstvy majú rôznu rýchlosť rozpúšťania. Z toho môžu vyplývať výhodné užívateľsko-technické vlastnosti tvarovaných výrobkov. V prípade, že sú v tvarovanom výrobku obsiahnuté zložky, ktoré sa navzájom negatívne ovplyvňujú, je možná integrácia jednej zložky do rýchlejšie rozpustnej vrstvy a zapracovanie inej zložky do pomalšie rozpustnej vrstvy, takže prvá zložka už zreagovala, keď druhá prechádza do roztoku. Usporiadanie vrstiev v tvarovaných výrobkoch môže byť aj stohovité, pričom proces rozpúšťania vnútornej vrstvy (vrstiev) na hranách tvarovaného výrobku prebieha už vtedy, keď vonkajšie vrstvy neboli ešte úplne rozpustené, môže byť ale aj dosiahnuté úplné obalenie vnútornej vrstvy (vrstiev) pomocou vždy ďalej navonok ležiacej vrstvy (vrstiev), čo vedie k zabráneniu predčasného rozpúšťania zložiek vnútornej vrstvy (vrstiev).
-16V ďalšej výhodnej forme vyhotovenia vynálezu pozostáva tvarovaný výrobok minimálne z troch vrstiev, teda dvoch vonkajších a minimálne jednej vnútornej vrstvy, pričom minimálne v jednej z vnútorných vrstiev je obsiahnutý peroxidový bieliaci prostriedok, zatiaľ čo pri stohovanom tvarovanom výrobku obidve krycie vrstvy a pri obaľovanom tvarovanom výrobku vonkajšie vrstvy neobsahujú peroxidový bieliaci prostriedok. Ďalej je aj možné priestorové oddelenie peroxidového bieliaceho prostriedku a prípadne prítomných aktivátorov bielenia a/alebo enzýmov v tvarovanom výrobku. Takéto viacvrstvové tvarované výrobky majú výhodu, že nie je potrebné ich do vodného kúpeľa vložiť iba pomocou násypnej komory alebo pomocou dávkovacieho zariadenia; omnoho viac je v takýchto prípadoch možné aj uvedenie tvarovaného výrobku do priameho kontaktu s textíliou v práčke bez toho, aby sa bolo treba obávať vzniku škvŕn bieliacimi prostriedkami a podobnými.
Podobné efekty je možné dosiahnuť aj pomocou povrstvenia („coating“) jednotlivých zložiek zmesí pracích a čistiacich prostriedkov určených na lisovanie
I alebo celého tvarovaného výrobku. K tomuto účelu môžu byť tvarované výrobky určené na povrstvenie postriekané vodnými roztokmi alebo emulziami alebo potiahnuté pomocou postupu povrstvenia tavením.
Okrem granulátu pomocných prostriedkov podľa vynálezu, ktorý uľahčuje a urýchľuje dezintegráciu aktívneho pracieho a čistiaceho tvarovaného výrobku, môžu tvarované výrobky podľa vynálezu obsahovať všetky bežné zložky pracích a čistiacich prostriedkov. Ak sú použité granuláty pomocných prostriedkov podľa vynálezu obsahujúce ako zložku b) určité komponenty pracích a čistiacich prostriedkov, nie je potrebný ďalší prídavok týchto látok pri výrobe tvarovaného výrobku. Môže byť ale výhodné zapracovať tieto komponenty pracích a čistiacich prostriedkov do tvarovaných výrobkov aj ako zložku b) granulátu pomocných prostriedkov aj dodatočne. Okrem zložiek už vyššie uvedených zložiek granulátu pomocných prostriedkov môžu tvarované výrobky podľa vynálezu obsahovať ďalšie súčasti, ktoré nie sú do tvarovaného výrobku zapracované pomocou granulátu pomocných prostriedkov. Ako aktívne pracie a čistiace látky, ktoré môžu byť zapracované do tvarovaných výrobkov, je potrebné uviesť najmä tenzidy a enzýmy.
-17V tvarovaných výrobkoch pracích a čistiacich prostriedkov podľa vynálezu môžu byť použité aniónové, neiónové, katiónové a/alebo amfotérne tenzidy. Výhodné sú z aplikačno-technického pohľadu zmesi aniónových a neiónových tenzidov, pričom podiel aniónových tenzidov by mal byť väčší ako podiel neiónových tenzidov. Celkový obsah tenzidov v tvarovanom výrobku je od 5 do 60 % hmotn. vztiahnuté na hmotnosť tvarovaného výrobku, pričom je výhodný obsah tenzidov vyšší ako 15 % hmotn.
Ako aniónové tenzidy sú používané napríklad tenzidy typu sulfonátov a sulfátov. Ako tenzidy sulfonátového typu prichádzajú do úvahy pritom najmä Cg.^alkylbenzénsulfonáty, olefínsulfonáty, t.j. zmesi alkén- a hydroxyalkánsulfonátov ako aj disulfonáty, aké sa získajú napríklad z C12.1B-monoolefínov s koncovou alebo vnútornou dvojitou väzbou sulfonáciou plynným oxidom sírovým a následnou alkalickou alebo kyslou hydrolýzou sulfonačných produktov. Vhodné sú aj alkánsulfonáty, ktoré sú získané z C12.18-alkánov napríklad sulfochloráciou alebo sulfooxidáciou s následnou hydrolýzou prípadne neutralizáciou. Rovnako vhodné sú aj estery kyselín α-sulfomastných (estersulfonáty), napríklad a-sulfonovaný metylester hydrogenizovanej kyseliny kokosovej, palmojadrovej alebo lojovej.
Ďalšie vhodné aniónové tenzidy sú sulfatizované glycerínestery mastnej kyseliny. Pod glycerínestermi mastnej kyseliny sa rozumejú mono-, di- a triestery ako aj ich zmesi, ako sa získajú pri výrobe esterifikáciou jedného monoglycerínu s 1 až 3 mol mastnej kyseliny alebo preesterifikácii triglyceridov s 0,3 až 2 mol glycerínu. Výhodné sulfatizované glycerínestery mastných kyselín sú pritom sulfatizované produkty nasýtených mastných kyselín so 6 až 22 uhlíkovými atómami, napríklad kyseliny kapronovej, kyseliny kaprylovej, kyseliny kaprinovej, kyseliny myristovej, kyseliny laurovej, kyseliny palmitovej, kyseliny stearovej alebo kyseliny behenovej.
Ako alk(en)ylsulfáty sú výhodné alkalické a najmä sodné soli poloesterov kyseliny sírovej C12-C18-mastných alkoholov, napríklad kokosového mastného alkoholu, lojového alkoholu, lauryl-, myristyl-, cetyl- alebo stearylalkoholu alebo C10C^-oxoalkoholov a poloesterov sekundárnych alkoholov s touto dĺžkou reťazca. Ďalej sú výhodné alk(en)ylsulfáty s uvedenou dĺžkou reťazca, ktoré obsahujú
-18syntetický nerozvetvený alkylový zvyšok vyrobený na petrochemickej báze, ktoré sa odbúravajú rovnako ako adekvátne zlúčeniny na báze mastných chemických surovín. V záujme techniky prania sú výhodné C12-Cie-alkylsulfáty a C12-C15alkylsulfáty ako aj C14-C15-alkylsulfáty. Vhodné aniónové tenzidy sú aj 2,3alkylsulfáty, ktoré môžu byť vyrobené napríklad podl'a US-patentovej prihlášky 3,234,258 alebo 5,075,041 a získané ako predajný produkt spoločnosti Shell Oil Company pod názvom DAN®.
Vhodné sú aj monoestery kyseliny sírovej a nerozvetvených alebo rozvetvených C7.21-alkoholov etoxylovaných s 1 až 6 mol etylénoxidu, ako 2-metylrozvetvených C9.n-alkoholov s priemerne 3,5 mol etylénoxidu (EO) alebo C12.18mastných alkoholov s 1 až 4 EO. Používané sú v čistiacich prostriedkoch z dôvodu ich vysokej penivosti len v relatívne malých množstvách, napríklad v množstve od 1 do 5 % hmotn.
Ďalšie vhodné aniónové tenzidy predstavujú aj soli kyseliny alkylsulfojantárovej, ktoré sú nazývané aj ako sulfojantarany alebo estery kyseliny sulfojantárovej a monoester a/alebo diester kyseliny sulfojantárovej s alkoholmi, výhodnejšie s mastnými alkoholmi a najmä s etoxylovanými mastnými alkoholmi. Výhodné sulfojantarany obsahujú zvyšky C„.18-mastných alkoholov alebo ich zmesí. Obzvlášť výhodné sulfojantarany obsahujú zvyšok mastného alkoholu, ktorý je odvodený od etoxylovaných mastných alkoholov, ktoré sami predstavujú neiónové tenzidy (opis pozri dole). Tu sú opäť obzvlášť výhodné sulfojantarany, ktorých zvyšky mastných alkoholov sú odvodené od etoxylovaných mastných alkoholov so zúženým rozdelením homológov. Rovnako je možné aj použitie kyseliny alk(en)yljantárovej s najmä 8 až 18 uhlíkovými atómami v alk(en)ylovom reťazci a jej solí.
Ako ďalšie aniónové tenzidy prichádzajú do úvahy najmä mydlá. Vhodné sú nasýtené mydlá mastných kyselín ako soli kyseliny laurôvej, kyseliny myristovej, kyseliny palmitovej, kyseliny stearovej, hydrogenovanej kyseliny erukovej a behenovej ako aj najmä zmesi mydiel odvodené od prírodných mastných kyselín, napríklad kyseliny kokosovej, palmojadrovej alebo lojovej.
Aniónové tenzidy vrátane mydiel existujú vo forme ich sodných, draselných alebo ammónych solí ako aj rozpustných solí organických báz, ako mono-, di- alebo
-19trietanolamínu. Výhodné sú aniónové tenzidy vo forme ich sodných alebo draselných solí, najmä vo forme sodných solí.
Ako neiónové tenzidy sa používajú predovšetkým alkoxylované, výhodnejšie etoxylované, najmä primárne alkoholy s výhodnejšie 8 až 18 uhlíkovými atómami a priemerne 1 až 12 mol etylénoxidu (EO) na mol alkoholu, v ktorých môže byť alkoholový zvyšok lineárny alebo výhodnejšie v 2-pozícii metylovo rozvetvený prípadne môže obsahovať zmes lineárnych a metylovo rozvetvených zvyškov, tak ako zvyčajne existujú v oxoalkoholových zvyškoch. Obzvlášť výhodné sú ale alkoholetoxyláty s lineárnymi zvyškami alkoholov prírodného pôvodu s 12 až 18 uhlíkovými atómami, napríklad kokosového, palmového, lojového alebo oleylalkoholu, a s priemerne 2 až 8 EO na mol alkoholu. K výhodným etoxylovaným alkoholom patria napríklad C12.14-alkoholy s 3 EO alebo 4 EO, (^.„-alkoholy so 7 EO, C13.15-alkoholy s 3 EO, 5 EO, 7 EO alebo 8 EO, C12.18-alkoholy s 3 EO, 5 EO alebo 7 EO a ich zmesi, ako zmesi C12.14-alkoholov s 3 EO a C12.18-alkoholov s 5 EO. Uvedené stupne etoxylácie predstavujú štatistickú strednú hodnotu, ktorá môže byť pre špeciálny produkt celé číslo alebo zlomok. Výhodné alkoholetoxyláty majú zúžené rozdelenie homológov (narrow range ethoxylates, NRE). Dodatočne k týmto neiónovým tenzidom je možné použiť aj mastné alkoholy s viac ako 12 EO. Príkladom pre tieto je lojový alkohol so 14 EO, 25 EO, 30 EO alebo 40 EO.
Okrem toho je možné ako ďalšie neiónové tenzidy použiť aj alkylglykozidy všeobecného vzorca RO(G)X, v ktorom R znamená primárny nerozvetvený alebo metylovo rozvetvený, najmä v 2-pozícii metylovo rozvetvený alifatický zvyšok s 8 až 22, výhodnejšie 12 až 18 uhlíkovými atómami a G je symbol pre glykózovú jednotku s 5 alebo 6 uhlíkovými atómami, najmä pre glukózu. Stupeň oligomerizácie x, ktorý udáva rozdelenie monoglykozidov a oligoglykozidov, je ľubovoľné číslo od 1 do 10, výhodnejšie je x od 1,2 do 1,4.
Ďalšia trieda výhodne používaných neiónových tenzidov, .ktoré sú použité buď ako samostatný neiónový tenzid alebo v kombinácii s ostatnými neiónovými tenzidmi, sú alkoxylované, najmä etoxylované alebo etoxylované a propoxylované alkylestery mastných kyselín, najmä s 1 až 4 uhlíkovými atómami v alkylovom reťazci, najmä metylester mastných kyselín, ako je napríklad opísaný v japonskej
-20patentovej prihláške JP 58/217598 alebo výhodnejšie ktoré sú vyrobené podľa postupu opísaného v medzinárodnej patentovej prihláške WO-A-90/13533.
Vhodné môžu byť aj neiónové tenzidy typu amínoxidov, napríklad N-kokosalkyl-N.N-dimetylamínoxid a N-lojalkyl-N.N-dihydroxyetylamínoxid, a typu alkanolamidov mastných kyselín. Výhodné množstvo týchto neiónových tenzidov nie je vyššie ako množstvo etoxylovaných mastných alkoholov, najmä nie vyššie ako jeho polovica.
Ďalšie vhodné tenzidy sú amidy polyhydroxymastných kyselín so vzorcom (I),
R1 l (D
R-CO-N-[Z] v ktorom RCO znamená alifatický acylový zvyšok so 6 až 22 uhlíkovými atómami, R1 je vodík, alkylový alebo hydroxyalkylový zvyšok s 1 až 4 uhlíkovými atómami a [Z] predstavuje lineárny alebo rozvetvený polyhydroxyalkylový zvyšok s 3 až 10 uhlíkovými atómami a 3 až 10 hydroxylovými skupinami. U amidov polyhydroxymastných kyselín sa jedná o známe látky, ktoré je možné získať bežným spôsobom redukčnou amináciou redukujúceho cukru amoniakom, alkylamínom alebo alkanolamínom a následnou acyláciou mastnou kyselinou, alkylesterom mastnej kyseliny alebo chloridom mastnej kyseliny.
K skupine amidov polyhydroxymastných kyselín patria aj zlúčeniny vzorca (II).
R1-O-R2
I (ll)
R-CO-N-[Z] v ktorom R znamená lineárny alebo rozvetvený alkylový alebo alkenylový zvyšok so 7 až 12 uhlíkovými atómami, R1 je lineárny, rozvetvený alebo cyklický alkylový zvyšok alebo arylový zvyšok s 2 až 8 uhlíkovými atómami a R2 je lineárny, rozvetvený alebo cyklický alkylový zvyšok alebo arylový zvyšok alebo oxy-alkylový
-21 zvyšok s 1 až 8 uhlíkovými atómami, pričom sú výhodné CM-alkylové alebo fenylové zvyšky a [Z] predstavuje lineárny polyhydroxyalkylový zvyšok, ktorého alkylový reťazec je substituovaný minimálne dvomi hydroxylovými skupinami, alebo alkoxylované, najmä etoxylované alebo propoxylované deriváty tohto zvyšku.
[Z] sa získa výhodne redukčnou amináciou redukujúceho cukru, napríklad glukózy, fruktózy, maltózy, laktózy, galaktózy, manózy alebo xylózy. Tieto N-alkoxyalebo N-aryloxy- substituované zlúčeniny je možné potom previesť napríklad podľa náuky medzinárodnej patentovej prihlášky WO-A-95/07331 reakciou metylesterov mastných kyselín v prítomnosti alkoxidu ako katalyzátora na želané amidy polyhydroxymastných kyselín.
Ako enzýmy prichádzajú do úvahy enzýmy z triedy proteáz, lipáz, amyláz, celuláz prípadne ich zmesi. Obzvlášť vhodné sú enzymatické účinné látky získané z kmeňov baktérií alebo húb, ako Bacillus subtilis, Bacillus licheniformis a Streptomyces griseus. Výhodné je použitie proteáz typu Subtilisinu a najmä proteáz získaných z Bacillus lentus. Zvláštny význam pritom majú zmesi enzýmov, napríklad proteáz a amyláz alebo proteáz a lipáz alebo proteáz a celuláz alebo celuláz a lipáz alebo proteáz, amyláz a lipáz alebo proteáz, lipáz a celuláz, najmä ale zmesi obsahujúce celulázu. V niekoľkých prípadoch sa ukázali byť vhodné aj peroxidázy alebo oxidázy. Enzýmy môžu byť adsorbované na nosiči a/alebo uložené v obalových látkach na ochranu proti ich predčasnému rozkladu. Podiel enzýmov, zmesí enzýmov alebo granulátov enzýmov v tvarovaných výrobkoch podľa vynálezu môže byť napríklad od 0,1 do 5 % hmotn., najmä od 0,1 do približne 2 % hmotn.
Tvarované výrobky môžu obsahovať ako optické zosvetľovače deriváty diamínstilbéndisulfónovej kyseliny prípadne jej soli alkalických kovov. Vhodné sú napríklad soli 4,4'-bis(2-anilino-4-morfolino-1,3,5-triazinyl-6-amino)stilbén-2,2'-disulfónovej kyseliny alebo rovnakým spôsobom stavaných zlúčenín, ktoré majú namiesto morfolínovej skupiny dietanolamínovú skupinu, metyiamínovú skupinu, anilínovú skupinu alebo 2-metoxyetylamínovú skupinu. Ďalej môžu byť prítomné zosvetľovače typu substituovaných difenylstyrylov, napríklad alkalické soli 4,4'bis(2-sulfostyryl)-difenylu, 4,4'-bis(4-chlór-3-sulfostyryl)-difenylu, alebo 4-(4-chlór-22styryl)-4'-(2-sulfostyryl)-difenylu. Možné je použitie aj zmesí predtým uvedených zosvetľovačov.
Rovnako môže byť pre vynález výhodné, že acidifikačné prostriedky ako kyselina citrónová, kyselina vínna alebo kyselina jantárová, ale aj kyslé soli anorganických kyselín („hydrogénsoli“), napríklad hydrogensírany, ale predovšetkým v kombinácii so systémami obsahujúcimi uhličitany prispievajú k zlepšeniu vlastností rozpadu tvarovaných výrobkov. V rámci tohto vynálezu existujú tieto acidifikačné prostriedky v hrubozrnnej, najmä granulárnej forme, ktorá výhodnejšie neobsahuje prachové podiely a rozdelenie veľkosti častíc je prispôsobené veľkosti častíc granulátov pomocných prostriedkov. Tvarované výrobky môžu napríklad obsahovať 1 až 10 % hmotn. granulovaného acidifikačného prostriedku.
Tvarované výrobky podľa vynálezu, najmä také doteraz zle sa rozpadajúce a zle rozpustné tvarované výrobky pracích prostriedkov a tvarované výrobky bieliacich prostriedkov, majú vďaka použitiu granulátu pomocných prostriedkov podľa vynálezu vynikajúce vlastnosti rozpadu. Pomocou kompaktovania dezintegračného pomocného prostriedku so zložkami pracích prostriedkov sa dosiahne široké rozdelenie granulátu pomocných prostriedkov v celom tvarovanom výrobku. Zlepšenú dezintegráciu je možné testovať napríklad pri kritických podmienkach v bežných práčkach pre domácnosť (použitie priamo vo vodnom kúpeli pomocou bežného dávkovacieho zariadenia, program prania pre jemnú bielizeň alebo farebnú bielizeň, teplota prania maximálne 40 °C) alebo v kadičke s teplotou vody 25 °C. Vykonanie zodpovedajúceho testu je opísané v príkladovej časti. Pri týchto podmienkach sa tvarované výrobky podľa vynálezu úplne rozpadnú nie len do 10 minút, ale výhodnejšie formy vyhotovenia majú čas rozpadu pri teste v kadičke menej ako 3 minúty, najmä menej ako 2 minúty. Obzvlášť výhodné formy vyhotovenia majú čas rozpadu dokonca menší ako 1 minúta. Čas rozpadu menší ako 3 minúty pri teste v kadičke dostačuje na vymytie tvarovaného výrobku pracieho prostriedku alebo aditíva z násypnej komory bežnej práčky pre domácnosť do vodného kúpeľa. V ďalšej forme vyhotovenia vynálezu je preto vyžadovaný postup prania, pričom tvarovaný výrobok je vložený do vodného kúpeľa cez
-23násypné zariadenie práčky pre domácnosť. Časy rozpúšťania tvarovaného výrobku v práčke sú kratšie ako 8 minút a najmä kratšie ako 5 minút.
Vlastná výroba tvarovaných výrobkov podľa vynálezu prebieha najskôr suchým zmiešaním granulátu pomocných prostriedkov s ostatnými zložkami a následným vytvarovaním, najmä lisovaním tabliet, pričom je možné použiť bežný postup (napríklad ako je opísané v bežnej patentovej literatúre o tabletovaní, predovšetkým v oblasti pracích alebo čistiacich prostriedkov, najmä ako vo vyššie uvedených patentových prihláškach a článku „Tabletovanie: Stav techniky, SÚFWJournal, 122. ročník, strana 1016-1021 (1996)).
Príklady uskutočnenia vynálezu
Valcovým kompaktovaním a v následnom procese mletia a osievania boli vyrobené granuiáty pomocných prostriedkov podľa vynálezu 1, 2 a 3 ako aj porovnávacie príklady 4, 5 a 6, ktoré mali zloženie podľa tabuľky 1.
Porovnávacie príklady obsahovali buď nevhodnú zložku a) (príliš veľká veľkosť primárnych častíc, príklad 4), nevhodné zložky b) (príklad 6: dodatočný šumivý systém, ktorý nie je bežnou zložkou pracích a čistiacich prostriedkov) prípadne neobsahoval žiadnu zložku b) (príklad 5).
V prípade porovnávacieho príkladu 5 nebol získaný stabilný granulát. Už pred lisovaním tvarovaného výrobku pracieho prostriedku pri zmiešaní s ostatnými zložkami sa získaný „granulát“ rozpadne opäť na primárne častice. V ďalšom porovnávaní bola od začiatku použitá negranulovaná, jemne prášková celulóza (50 pm), ktorá poskytla úplne analogické hodnoty tvrdosti tablety a časov rozpadu (tabuľka 3) ako porovnávací príklad 5.
-24Tabuľka 1: Granuláty pomocných prípravkov [% hmotn.]
Granulát pomocných prostriedkov 1 2 3 4 5 6
celulóza (veľkosť primárnych častíc 50 pm) 80% 50% 40% 100% 40%
celulóza (veľkosť primárnych častíc 150 pm) 100%
granulát z mikrokryštalickej celulózy (FMC) 50% 10% 10%
NAHCO3 28,2%
kyselina citrónová, bezvodá 21,8%
karboxymetylškrob 20%
TAED 50%
Týmto spôsobom vyrobené granuláty pomocných prostriedkov boli zmiešané s ďalšími zložkami za vzniku hotového pracieho a čistiaceho prostriedku, pričom ako základový granulát slúžil prášok s nasledovným zložením:
Tabuľka 2: Základový granulát [% hmotn.]
množstvo
C9.13-alkylbenzénsulfonát 15,4
C13.15-oxoalkohol s 3 až 7 EO 7,9
mydlo 1,0
optický zosvetľovač 0,2
uhličitan sodný 13,9
kremičitan sodný 4,3
aktivačná prísada H40 4,9
HEDP 0,6
zeolit A (bezvodá aktívna látka) 25,5
peroxoboritan sodný monohydrát 18,3
voda 8,0
-25Aktivačná prísada H40 je kopolymér kyseliny akrylovej - kyseliny maleínovej firmy Stockhausen.
HEDP je sodná soľ kyseliny hydroxyetán-1,1-difosfónovej.
Zo zmiešaných pracích a čistiacich prostriedkov boli následne v tabletovacom lise vylisované tablety. Tvrdosť tabliet bola meraná pomocou deformácie tablety až po zlomenie, pričom bola stanovená sila pôsobiaca na postranných plochách tablety a maximálna sila, ktorú tableta vydržala.
Na stanovenie rozpadu tablety bola tableta vložená do kadičky s vodou (600 ml vody, teplota 25 °C) a bol meraný čas po úplný rozpad tablety.
Zloženie tabliet ako aj experimentálne údaje zobrazuje tabuľka 3:
Tabuľka 3:Tablety pracích prostriedkov [zloženie v % hmotn.]
tableta príklad 1 príklad 2 príklad 3 príklad 4 príklad 5 príklad 6
pomocný prostriedok 5% 4% 10% 4% 4% 8%
základový granulát 81,25% 82,25% 81,25% 82,25% 82,25% 78,25%
enzým 2,5% 2,5% 2,5% 2,5% 2,5% 2,5%
TAED 7% 7% 2% 7% 7% 7%
inhibítor penenia 3,5% 3,5% 3,5% 3,5% 3,5% 3,5%
polyméry uvoľňujúce znečistenie 0,75% 0,75% 0,75% 0,75% 0,75% 0,75%
tvrdosť tablety 33 N 20 N 30-35 N 30-35 N 25 N 25 N
rozpad tablety 20 s 58 s 5-10 s 5-10 s > 5 min > 5 min
Porovnávací príklad 4 má pri tvrdosti tablety ako aj pri teste rozpadu porovnateľné hodnoty ako príklady 1, 2 a 3 podľa vynálezu. Na znázornenie prevahy granulátov pomocných prostriedkov podľa vynálezu v tvarovaných výrobkoch pracích a čistiacich prostriedkov boli vykonané nasledovné pracie testy: Do násypnej komory práčky boli vložené 2 tablety (á 40 g). Práčka bola naplnená s
3,5 kg tmavomodrých frotírových uterákov a prevádzkovaná pri nasledovných
-26podmienkach; vodovodná voda tvrdosti 23 nemeckých stupňov (ekvivalent 230 mg CaO/l), teplota prania 60 °C, pomer kúpeľa (kg bielizne : litre pracieho roztoku v hlavnom stupni) 1 : 5,7, trojnásobné plákanie vo vodovodnej vode, žmýkanie a sušenie. Usušené uteráky boli hodnotené po 10 praniach podľa nasledovných kritérií:
známka 1 bezchybné, žiadne rozoznateľné zvyšky známka 2 tolerovateľné, ojedinelé, nerušivé zvyšky známka 3 viditeľné, pri kritickom hodnotení už rušivé zvyšky od známky 4 jasne viditeľné a rušivé zvyšky vo zväčšujúcom sa počte a množstve Dodatočne bola po procese prania otvorená násypná komora a vizuálne ohodnotená. Tu znamená:
známka 1 bezchybné, žiadne rozoznateľné zvyšky, úplne vypláchnutá známka 2 tolerovateľné, ojedinelé, nerušivé zvyšky, veľmi jemne rozdelené známka 3 viditeľné, pri kritickom hodnotení už rušivé zvyšky, od známky 4 jasne viditeľné a rušivé zvyšky vo zväčšujúcom sa počte a množstve, tvorba aglomerátov a chuchvalcov.
Jednotlivé tablety pracích prostriedkov boli ohodnotené nasledovne:
Tabuľka 4: optické hodnotenie správania sa zvyškov
tableta 1 2 3 4 5 6
usušený uterák 2 2 2 5 * *
násypná komora 1 1 1 1 > 10 > 10
súčet 3 3 3 6 > 10 > 10
Tvarované výrobky podľa vynálezu 1, 2 a 3 vykazujú pri použití jemnozrnnej celulózy v spojení s veľmi dobrým rozpadom tablety (pozri tabuľku 3) najlepšie hodnoty zvyškov. Príklad 4, ktorý nie je podľa vynálezu, má rovnako dobrú rýchlosť rozpadu (pozri tabuľku 3), použitím celulózy s veľkosťou primárnych častíc 150 pm
-27 má ďaleko horšie výsledky: zvyšky celulózy na bielizni sú vizuálne jasne rozoznateľné ako rušivé zvyšky.
*) Podmienene extrémne dlhými časmi rozpadu príkladových tabliet 5 a 6 nevykazujú tieto žiadny rozpad v násypnej komore a nie je možné ich vložiť do práčky pomocou násypnej komory. Po procese prania sú tablety v násypnej komore takmer nezmenené, preto nie sú na ošetrovaných textíliách pozorovateľné žiadne zvyšky.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Granulát pomocných prostriedkov pre aktívne pracie a čistiace tvarované výrobky, vyznačujúci sa tým, že obsahuje:
    a) 10 až 95 % hmotn. celulózy s veľkosťou častíc menšou ako 100 pm,
    b) 5 až 90 % hmotn. mikrokryštalickej celulózy a/alebo jednej alebo viacerých zložiek pracích a čistiacich prostriedkov zo skupiny nosných látok, bieliacich prostriedkov a aktivátorov bielenia, inhibítorov penenia a polymérov uvoľňujúcich znečistenie.
  2. 2. Granulát pomocných prostriedkov podľa nároku 1,vyznačujúci sa t ý m, že granulát obsahuje mikrokryštalickú celulózu a/alebo zložky pracích a čistiacich prostriedkov v množstvách medzi 10 a 70 % hmotn., výhodnejšie medzi 20 a 60 % hmotn. a najmä medzi 30 a 50 % hmotn., vztiahnuté na granulát pomocných prostriedkov.
  3. 3. Granulát pomocných prostriedkov podľa jedného z nárokov 1 alebo 2, v yznačujúci sa tým, že granulát obsahuje ako zložku b) 5 až 70 % hmotn., výhodnejšie 10 až 60 % hmotn. a najmä 20 až 50 % hmotn. mikrokryštalickej celulózy, vztiahnuté na granulát pomocných prostriedkov
  4. 4. Granulát pomocných prostriedkov podľa jedného z nárokov 1 alebo 2, v yznačujúci sa tým, že ako zložka b) je použitých 10 až 70 % hmotn., výhodnejšie 20 až 60 % hmotn. a najmä 30 až 50 % hmotn. bieliaceho prostriedku alebo aktivátora bielenia.
  5. 5. Granulát pomocných prostriedkov podľa nároku 4, vyznačujúci sa t ý m, že ako aktivátor bielenia je použitý tetraacetyletyléndiamín (TAED).
  6. 6. Granulát pomocných prostriedkov podľa jedného z nárokov 1 až 5, v y značujúci sa tým, že ako zložka a) je použitých 15 až 80 % hmotn.,
    -29výhodnejšie 20 až 70 % hmotn. a najmä 25 až 60 % hmotn. celulózy s veľkosťou častíc menšou ako 70 pm, výhodnejšie menšou ako 50 pm.
  7. 7. Spôsob výroby granulátu pomocných prostriedkov pre aktívne pracie a čistiace tvarované výrobky podľa jedného z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa t ý m, že pri podmienkach kompaktovania je granulovaných:
    a) 10 až 95 % hmotn. celulózy s veľkosťou častíc menšou ako 100 pm,
    b) 5 až 90 % hmotn. mikrokryštalickej celulózy a/alebo jednej alebo viacerých zložiek pracích a čistiacich prostriedkov zo skupiny nosných látok, bieliacich prostriedkov a aktivátorov bielenia, inhibítorov penenia a polymérov uvoľňujúcich znečistenie.
  8. 8. Spôsob podľa nároku 7, vyznačuj úci sa tým, že
    a) 10 až 95 % hmotn. celulózy s veľkosťou častíc menšou ako 100 pm,
    b) 5 až 90 % hmotn. mikrokryštalickej celulózy a/alebo jednej alebo viacerých zložiek pracích a čistiacich prostriedkov zo skupiny nosných látok, bieliacich prostriedkov a aktivátorov bielenia, inhibítorov penenia a polymérov uvoľňujúcich znečistenie, sa pomocou valcového kompaktovania kompaktuje za vzniku dosky, ktorá po následnom zomletí a osiatí dá granuláty s veľkosťou častíc menšou ako 2 mm.
  9. 9. Použitie granulátov pomocných prostriedkov pre aktívne pracie a čistiace tvarované výrobky podľa jedného z nárokov 1 až 6, ako urýchľovača dezintegrácie v tvarovaných výrobkoch pracích a čistiacich prostriedkov, najmä v tabletách pracích prostriedkov.
  10. 10. Aktívne pracie a čistiace tvarované výrobky, najmä tablety pracích prostriedkov, vyznačujúce sa tým, že obsahujú 1 až 40 % hmotn., výhodnejšie 2,5 až 30 % hmotn. a najmä 5 až 20 % hmotn. granulátu pomocných prostriedkov podľa jedného z nárokov 1 až 6.
    -3011. Spôsob prania s použitím tvarovaného výrobku podľa nároku 10, vyznačujúci sa tým, že tvarovaný výrobok je do pracieho kúpeľa vložený pomocou násypnej komory práčky pre domácnosť.
SK1644-99A 1997-06-03 1998-05-22 Additive granules for moulded bodies having a detergent and cleaning action SK164499A3 (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19723028A DE19723028A1 (de) 1997-06-03 1997-06-03 Hilfsmittelgranulat für wasch- und reinigungsaktive Formkörper
PCT/EP1998/003042 WO1998055575A1 (de) 1997-06-03 1998-05-22 Hilfsmittelgranulat für wasch- und reinigungsaktive formkörper
CA002290014A CA2290014A1 (en) 1997-06-03 1999-11-17 Additive granules for moulded bodies having a detergent and cleaning action

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK164499A3 true SK164499A3 (en) 2000-07-11

Family

ID=25681332

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1644-99A SK164499A3 (en) 1997-06-03 1998-05-22 Additive granules for moulded bodies having a detergent and cleaning action

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP1007616B1 (sk)
JP (1) JP2002502456A (sk)
CN (1) CN1259163A (sk)
AT (1) ATE271596T1 (sk)
CA (1) CA2290014A1 (sk)
DE (3) DE29724283U1 (sk)
ES (1) ES2226143T3 (sk)
HU (1) HUP0003067A2 (sk)
PL (1) PL337040A1 (sk)
SK (1) SK164499A3 (sk)
WO (1) WO1998055575A1 (sk)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19850983A1 (de) * 1998-11-05 2000-05-11 Henkel Kgaa Wasch- und Reinigungsmittelformkörper mit Entschäumergranulat
PT1004656E (pt) 1998-11-11 2001-04-30 Dalli Werke Waesche & Koerperp Processo de fabrico e utilizacao de granulado compactado como desintegrante em corpos moldados por prensagem
DE19853173A1 (de) * 1998-11-19 2000-05-25 Henkel Kgaa Hilfsmittelgranulat für wasch- und reinigungsaktive Formkörper
DE19901063A1 (de) * 1999-01-14 2000-07-20 Henkel Kgaa Hilfsmittelgranulat für wasch- und reinigungsaktive Formkörper
ATE292172T1 (de) * 1999-01-23 2005-04-15 Procter & Gamble Waschmitteltablette
ES2270547T3 (es) * 1999-03-29 2007-04-01 DALLI-WERKE GMBH & CO. KG Granulado disgregante compactado para cuerpos de moldeo comprimidos; su fabricacion y uso.
ES2159442T3 (es) * 1999-03-29 2001-10-01 Dalli Werke Wasche Und Korperp Tabletas de detergentes que contienen un desintegrante granular.
EP1043388B1 (de) * 1999-03-29 2001-12-19 DALLI-WERKE WÄSCHE-UND KÖRPERPFLEGE GmbH & Co.KG. Sprengmittelgranulat enthaltende Geschirrspülmaschinenreinigungstabletten
GB9913549D0 (en) 1999-06-10 1999-08-11 Unilever Plc Detergent compositions
GB9913551D0 (en) 1999-06-10 1999-08-11 Unilever Plc Cleaning compositions
DE19943237A1 (de) 1999-09-11 2001-05-17 Clariant Gmbh Cogranulate aus Alkalischichtsilikaten und Sprengmitteln
DE19953027A1 (de) * 1999-11-04 2001-05-23 Cognis Deutschland Gmbh Waschmitteltabletten
DE19953026A1 (de) * 1999-11-04 2001-05-17 Cognis Deutschland Gmbh Sprengmittelgranulate
DE19953794A1 (de) * 1999-11-09 2001-05-17 Cognis Deutschland Gmbh Formkörper mit verbesserter Wasserlöslichkeit
DE19956802A1 (de) 1999-11-25 2001-06-13 Cognis Deutschland Gmbh Waschmitteltabletten
DE10006306A1 (de) * 2000-02-12 2001-08-23 Buck Chemie Gmbh Wirkstoff-Tablette, insbesondere als Reiniger- und/oder Entkalkertablette
DE10230416A1 (de) * 2002-07-06 2004-02-12 Henkel Kgaa Waschmittel mit Textilpflegekomponente auf Cellulosebasis
EP1621605B1 (en) * 2003-05-07 2008-06-25 Ciba Holding Inc. Bleach composition and bleaching detergent composition
CN110987734B (zh) * 2019-12-11 2023-01-24 湖南千金湘江药业股份有限公司 一种干法激光粒度分析仪的固体洗料及其清洗方法
CN113249176B (zh) * 2021-05-18 2022-03-15 纳爱斯浙江科技有限公司 一种织物快干添加剂组合物及包含该组合物的织物洗涤剂

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2321693C2 (de) * 1972-12-29 1982-07-01 Henkel KGaA, 4000 Düsseldorf Zur Anwendung mit Textilwaschmitteln geeignete Aufheller-Tablette
US4013581A (en) * 1975-07-10 1977-03-22 The Procter & Gamble Company Bleach tablet composition
GB1590432A (en) * 1976-07-07 1981-06-03 Novo Industri As Process for the production of an enzyme granulate and the enzyme granuate thus produced
GB9224015D0 (en) * 1992-11-16 1993-01-06 Unilever Plc Detergent compositions

Also Published As

Publication number Publication date
ATE271596T1 (de) 2004-08-15
HUP0003067A2 (hu) 2001-01-29
WO1998055575A1 (de) 1998-12-10
JP2002502456A (ja) 2002-01-22
CN1259163A (zh) 2000-07-05
CA2290014A1 (en) 2001-05-17
ES2226143T3 (es) 2005-03-16
DE19723028A1 (de) 1998-12-10
EP1007616A1 (de) 2000-06-14
EP1007616B1 (de) 2004-07-21
DE59811697D1 (de) 2004-08-26
DE29724283U1 (de) 2000-10-05
PL337040A1 (en) 2000-07-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR950004826B1 (ko) 세제조성물
SK164499A3 (en) Additive granules for moulded bodies having a detergent and cleaning action
RU2200756C2 (ru) Формованное изделие с моющим или чистящим действием для бытового употребления и способ его получения
RU2143998C1 (ru) Силикаты натрия в качестве структурообразователя, компаунд и моющие средства или детергенты, содержащие их
JPH05186800A (ja) 洗剤組成物
US6355607B1 (en) Tablets, and process for making tablets
ES2215416T3 (es) Composiciones de detergente.
JPH10504349A (ja) 洗浄または清浄錠剤の製法
SK163199A3 (en) Detergent shaped body with enhanced dissolving properties
SK12022000A3 (sk) Tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov s bieliacim prostriedkom
ES2331086T3 (es) Mezclas de agentes de blanqueo.
CA2294976A1 (en) Additive granules for detersive shaped bodies
EP1074608A1 (en) Detergent tablets
CA2302141A1 (en) A builder-containing tablet
JP4626920B2 (ja) 衣料用錠剤型洗剤組成物
JP4619526B2 (ja) 錠剤型洗剤
CZ9904362A3 (cs) Granulovaný pomocný prostředek
ES2368134T3 (es) Composiciones de limpieza.
CA2293969A1 (en) Additive granules for detersive shaped bodies
ES2184514T5 (es) Composiciones detergentes en forma de pastillas.
ES2239473T3 (es) Compuestos de fosfato.
CZ9904276A3 (cs) Prací a čistící prostředek
MXPA04005922A (es) Cuerpos moldeados con actividad de lavado o de limpieza para uso en el hogar.
JP2002519478A (ja) 洗剤タブレットの製法