SK12022000A3 - Tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov s bieliacim prostriedkom - Google Patents

Tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov s bieliacim prostriedkom Download PDF

Info

Publication number
SK12022000A3
SK12022000A3 SK1202-2000A SK12022000A SK12022000A3 SK 12022000 A3 SK12022000 A3 SK 12022000A3 SK 12022000 A SK12022000 A SK 12022000A SK 12022000 A3 SK12022000 A3 SK 12022000A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
weight
detergent
article according
bleaching agent
detergent article
Prior art date
Application number
SK1202-2000A
Other languages
English (en)
Inventor
Gerhard Blasey
Christian Block
Monika B�Cker
Heinke Jebens
Hans-Friedrich Kruse
Andreas Lietzmann
Antoni Machin
Fred Schambil
Original Assignee
Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=25681999&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK12022000(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien filed Critical Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien
Publication of SK12022000A3 publication Critical patent/SK12022000A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D3/00Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
    • C11D3/39Organic or inorganic per-compounds
    • C11D3/3942Inorganic per-compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D17/00Detergent materials or soaps characterised by their shape or physical properties
    • C11D17/0047Detergents in the form of bars or tablets
    • C11D17/0065Solid detergents containing builders
    • C11D17/0073Tablets
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D3/00Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
    • C11D3/39Organic or inorganic per-compounds
    • C11D3/3902Organic or inorganic per-compounds combined with specific additives
    • C11D3/3905Bleach activators or bleach catalysts

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)

Description

Tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov s bieliacim prostriedkom
Oblasť techniky
Vynález sa týka tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov, ktoré obsahujú bieliaci prostriedok. Vynález sa týka najmä takých tvarovaných výrobkov, ako sú tablety pracích prostriedkov, tablety čistiacich prostriedkov, tablety bieliacich prostriedkov alebo tablety na zmäkčovanie vody s bieliacim prostriedkom.
Doterajší stav techniky
Zloženia pracích a čistiacich prostriedkov vo forme tvarovaných výrobkov, najmä tabliet, sú z doterajšieho stavu techniky už dlho známe a venuje sa im značná pozornosť napriek tomu, že táto ponúkaná forma nemá na trhu doteraz žiaden výnimočný význam. Dôvodom je skutočnosť, že táto ponuková forma tvarovaného výrobku má okrem radu výhod tiež aj nevýhody, ktoré sa týkajú tak výroby a použitia, ako aj akceptácie u spotrebiteľov. Podstatné výhody tvarovaných výrobkov akými sú, že spotrebiteľ nemusí odmeriavať potrebné množstvo výrobku, ďalej vyššia hustota a tým menšie nároky vzhľadom na balenie a skladovanie, a tiež nezanedbateľný estetický aspekt sú pritom relativizované prostredníctvom nevýhod, ako sú dichotómia medzi akceptovateľnou tvrdosťou a dostatočne rýchlou dezintegráciou a rozpustením tvarovaných výrobkov, ako aj početné technologické ťažkosti pri výrobe a balení.
Centrálnym problémom je pritom najmä dichotómia medzi dostatočnou tvrdosťou tvarovaných výrobkov a postačujúcou rýchlosťou ich rozpadu. Pretože dostatočne stabilné, to znamená tvarované výrobky so stabilným tvarom a odolné voči zlomeniu môžu byť vyrobené len primerane vysokými lisovacími tlakmi, dochádza k silnému zhutneniu zložiek tvarovaného výrobku a z toho vyplývajúcej predĺženej dezintegrácii tvarovaného výrobku vo vodnom kúpeli, a tým k príliš pomalému uvoľňovaniu aktívnych látok v procese prania prípadne čistenia. Spomalená dezintegrácia tvarovaných výrobkov má ďalej tú nevýhodu, že sa bežné
-2tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov nedajú vpláchnuť cez vtokovú komoru domácich práčok, pretože sa tablety v dostatočne rýchlom čase nerozpadnú na sekundárne častice, ktoré sú dostatočne malé nato, aby mohli byť vpláchnuté z vtokovej komory do pracieho bubna.
Na prekonanie dichotómie medzi tvrdosťou, to znamená transportnou a manipulačnou stabilitou, a slabým rozpadom tvarovaných výrobkov bolo v doterajšom stave techniky vyvinutých veľa formulácií riešení. Zvlášť z farmácie známym riešením, ktoré sa rozšírilo aj do oblasti tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov, je inkorporácia určitých dezintegračných pomocných prostriedkov, ktoré uľahčujú prístup vody alebo za prístupu vody napúčajú, prípadne vyvíjajú plyn alebo v inej forme pôsobia dezintegračné. Iné návrhy riešení z patentovej literatúry opisujú zhutňovanie predzmesi s určitými veľkosťami častíc, oddelenie jednotlivých zložiek od určitých iných zložiek, ako aj potiahnutie jednotlivých zložiek alebo celého tvarovaného výrobku spojivami.
EP-A-0 522 766 (Unilever) opisuje tvarované výrobky zhutneného, časticového zloženia pracieho prostriedku, obsahujúceho tenzidy, aktívnu prísadu a dezintegračné pomocné prostriedky (napríklad na báze celulózy), pričom najmenej časť častíc je potiahnutá dezintegračným prostriedkom, ktorý vykazuje pri rozpúšťaní tvarovaného výrobku vo vode tak väzbový, ako aj dezintegračný účinok. Tento dokument poukazuje aj na všeobecnú ťažkosť, vyrobiť tvarovaný výrobok s primeranou stabilitou a zároveň dobrou rozpustnosťou. Veľkosť častíc zmesi určenej na zhutnenie má byť pritom nad 200 μιτη, pričom horná a dolná hranica jednotlivých veľkostí častíc sa nemá vzájomne odchyľovať o viac ako 700 pm.
Ďalšie dokumenty, ktoré sa zaoberajú výrobou tvarovaných výrobkov pracích prostriedkov sú EP-A-0 716 144 (Unilever), ktorý opisuje tvarované výrobky s vonkajším obalom z materiálu rozpustného vo vode, ako aj EP-A-0 711 827 (Unilever), ktorý opisuje tvarované výrobky obsahujúce ako zložku citran s definovanou rozpustnosťou.
Použitie spojív, ktoré prípadne vyvíjajú rozvoľňovací účinok (najmä polyetylénglykol), sa opisuje v EP-A-0 711 828 (Unilever), predmetom ktorého sú tvarované výrobky pracích prostriedkov, ktoré sa vyrábajú zhutňovaním časticového
-3zloženia pracieho prostriedku pri teplote medzi 28 °C a teplotou topenia spojivového materiálu, pričom sa vždy zhutňuje pri teplote nižšej ako je teplota topenia. Z príkladov tohto dokumentu vyplýva, že týmto spôsobom vyrobené tvarované výrobky vykazujú vyššiu odolnosť voči zlomeniu, ak sa zhutňuje pri zvýšenej teplote.
Tablety pracích prostriedkov, v ktorých sa jednotlivé zložky nachádzajú oddelene od seba, sú opísané aj v EP-A-0 481 793 (Unilever). V tomto spise zverejnené tablety pracích prostriedkov obsahujú peroxouhličitan sodný, ktorý je priestorovo oddelený od všetkých ostatných zložiek, ktoré by mohli ovplyvniť jeho stabilitu.
V žiadnom z uvedených dokumentov doterajšieho stavu techniky, ktoré sa zaoberajú tvarovanými výrobkami pracích a čistiacich prostriedkov sa nepripisuje zvláštny význam fýzikálnej vlastnosti jednotlivých zložiek, najmä bieliacemu prostriedku. Žiadny z uvedených dokumentov sa nezaoberá zlepšením rozpustnosti tabliet pracích a čistiacich prostriedkov prostredníctvom cieleného použitia bieliacich prostriedkov v rámci určitých rozmedzí veľkostí častíc.
Predložený vynález mal za úlohu pripraviť tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov, ktoré obsahujú bieliace prostriedky a vykazujú vysokú tvrdosť, a majú tiež vynikajúce vlastnosti rozpadu. Tieto tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov majú byť pritom tiež dávkovateľné cez vtokovú komoru bez toho, aby vznikli spotrebiteľovi týmto nevýhody v podobe zvyškov vo vtokovej komore, a tým málo pracieho prostriedku v pracom lúhu. Okrem týchto vlastností špecifických pre tvarované výrobky, majú tieto výrobky podľa vynálezu vykazovať tiež vzorné pracie a čistiace výkony.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu sú tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov zo zhutneného časticového pracieho a čistiaceho prostriedku, zahŕňajúceho bieliaci prostriedok, jednu alebo viacero skeletových látok, ako aj prípadne ďalšie zložky pracích a čistiacich prostriedkov, pri ktorých vykazuje bieliaci prostriedok strednú veľkosť častíc nad 0,4 mm.
-4Stredná veľkosť častíc je pritom v rámci predkladaného vynálezu počítateľná veľkosť, ktorá je výsledkom násobenia percentuálneho podielu sitovej frakcie s veľkosťou ôk sita. Jednotlivé hodnoty takýchto stredných hodnôt sa môžu značne odchyľovať, napríklad keď sú vedľa seba extrémne malé a extrémne veľké častice. V rámci predkladaného vynálezu je ale výhodné, že rozdelenie veľkostí častíc bieliaceho prostriedku sa príliš neodchyľuje, ale leží relatívne blízko okolo strednej hodnoty. Mali by byť pritom rozsiahle vylúčené jemné podiely, takže v rámci predkladaného vynálezu sú výhodné tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov, pri ktorých bieliaci prostriedok substančne neobsahuje častice s veľkosťami pod 0,2 mm.
Pod pojmom „substančne neobsahuje sa rozumejú v rámci predkladaného vynálezu obsahy pod 2 % hmotnostné, výhodne pod 1 % hmotnostné a najmä pod 0,5 % hmotnostných.
V rámci predkladaného vynálezu je výhodné nielen to, že sú v čo najväčšej miere neprítomné prachové a jemné častice bieliaceho prostriedku, ale tiež má byť udržaný obsah častíc s veľkosťou pod 0,4 mm čo možno najmenší. Pritom sú výhodné také tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov, pri ktorých vykazuje bieliaci prostriedok menej ako 30 % hmotnostných, výhodne menej ako 20 % hmotnostných a najmä menej ako 10 % hmotnostných častíc veľkosti pod 0,4 mm.
Vzhľadom na uvedené by mal byť podiel väčších častíc bieliaceho prostriedku čo najväčší. Pritom je ale zasa výhodné, keď sú častice bieliaceho prostriedku nielen väčšie ako 0,4 mm, ale výrazne väčšie, napríklad väčšie ako 0,8 mm. Tu sú ale zasa výhodné tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov, pri ktorých vykazuje bieliaci prostriedok viac ako 10 % hmotnostných, výhodne viac ako 20 % hmotnostných a najmä viac ako 30 % hmotnostných častíc veľkosti nad 0,8 mm.
Napriek tomu by však samozrejme nemal byť bieliaci prostriedok zapracovaný do tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov podľa vynálezu vo forme hrubých hrudiek. Z praktického hľadiska sa osvedčili veľkosti častíc bieliaceho prostriedku pod 2,0 mm, pričom je výhodné, keď bieliaci
-5prostriedok obsiahnutý v tvarovaných výrobkoch pracích a čistiacich prostriedkov substančne neobsahuje častice s veľkosťami nad 1,6 mm.
Na rozvinutie želateľného bieliaceho účinku obsahujú tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov predkladaného vynálezu jeden alebo viac bieliacich prostriedkov. Medzi zlúčeninami slúžiacimi ako bieliace prostriedky a poskytujúcimi vo vode H2O2, majú zvláštny význam tetrahydrát a monohydrát peroxoboritanu sodného. Ďalšími použiteľnými bieliacimi prostriedkami sú napríklad peroxouhličitan sodný, peroxypyrofosfáty, citrátperoxohydráty ako aj H2O2 poskytujúce peroxokyslé soli alebo peroxykyseliny, ako sú perbenzoany, peroxoftaláty, kyselina diperoxyazelaová, ftaloiminoperoxykyselina alebo dikyselina diperoxydodekánová. Bieliace prostriedky sa v závislosti od želaného produktu použijú v tvarovaných výrobkoch podľa vynálezu v meniacich sa množstvách. Bežný obsah pritom predstavuje 5 až 50 % hmotnostných, výhodne 10 až 40 % hmotnostných a najmä 15 až 35 % hmotnostných, vždy vztiahnuté na celý tvarovaný výrobok.
Čo sa týka bieliacich prostriedkov, závisí obsah týchto látok v tvarovaných výrobkoch od účelu použitia. Zatiaľ čo bežné univerzálne pracie prostriedky vo forme tabliet obsahujú 5 až 30 % hmotnostných, výhodne 7,5 až 25 % hmotnostných a najmä 12,5 až 22,5 % hmotnostných bieliaceho prostriedku, obsahy bieliaceho prostriedku v tabletách s bieliacim prostriedkom alebo v prídavných (pomocných) tabletách s bieliacim prostriedkom predstavujú 15 až 50 % hmotnostných, výhodne 22,5 až 45 % hmotnostných a najmä 30 až 40 % hmotnostných.
Zvlášť výhodnými bieliacimi prostriedkami sú v rámci predkladaného vynálezu peroxoboritan sodný alebo peroxouhličitan sodný. Výhodnejšie sa pritom používa monohydrát peroxoboritanu sodného.
Dodatočne k bieliacemu prostriedku môžu tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov obsahovať jeden alebo viacero bieliacich aktivátorov, čo je považované v rámci predkladaného vynálezu za výhodné. Bieliace aktivátory sa zapracovávajú do tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov na to, aby sa pri praní pri teplotách 60 °C a nižších, dosiahol zlepšený bieliaci účinok. Ako bieliace aktivátory je možné použiť zlúčeniny, ktoré pri podmienkach
-6peroxohydrolýzy poskytujú alifatické peroxykarboxylové kyseliny výhodne s 1 až 10 atómami uhlíka, najmä s 2 až 4 atómami uhlíka, a/alebo prípadne substituovanú kyselinu perbenzoovú. Vhodné sú látky, ktoré majú O- a/alebo /V-acylové skupiny s uvedeným počtom atómov uhlíka a/alebo prípadne substituované benzoylové skupiny. Výhodné sú viacnásobne acylované alkyléndiamíny, najmä tetraacetyletyléndiamín (TAED), acylované triazínové deriváty, najmä 1,5-diacetyl-2,4dioxohexahydro-1,3,5-triazín (DADHT), acylované glykolurily, najmä tetraacetylglykoluril (TÁGU), /V-acylimidy, najmä /V-nonanoylsukcínimid (NOSÍ), acylované fenolsulfonáty, najmä n-nonanoyl- alebo izononanoyloxybenzénsulfonát (nprípadne /zo-NOBS), anhydridy karboxylových kyselín, najmä anhydrid kyseliny ftalovej, acylované viacsýtne alkoholy, najmä triacetín, etylénglykoldiacetát a 2,5d iacetoxy-2,5-d i hyd rofu rán.
Dodatočne ku konvenčným bieliacim aktivátorom alebo namiesto nich, môžu byť tiež do tvarovaných výrobkov zapracované takzvané bieliace katalyzátory. Pri týchto látkach ide o bielenie zosilňujúce soli prechodných kovov, prípadne komplexy prechodných kovov, ako sú napríklad Μη-, Fe-, Co-, Ru- alebo Mo-salénové komplexy alebo -karbonylové komplexy. Ako bieliace katalyzátory sú použiteľné tiež Μη-, Fe-, Co-, Ru-, Mo-, Ti-, V- a Cu-komplexy s /V- obsahujúcimi trojfunkčnými ligandami, ako aj Co-, Fe-, Cu- a Ru-amínové komplexy.
Tvarované výrobky podľa vynálezu obsahujú, vždy vztiahnuté na celý tvarovaný výrobok, 0,5 až 30 % hmotnostných, výhodne 1 až 20 % hmotnostných a najmä 2 až 15 % hmotnostných jedného alebo viacerých bieliacich aktivátorov alebo bieliacich katalyzátorov. V závislosti od účelu použitia vyrobených tvarovaných výrobkov sa môžu tieto množstvá meniť. V typických univerzálnych tabletách pracích prostriedkov sú tak bežné obsahy bieliacich aktivátorov 0,5 až 10 % hmotnostných, výhodne 2 až 8 % hmotnostných a najmä 4 až 6 % hmotnostných, zatiaľ čo tablety bieliacich prostriedkov vykazujú podstatne vyššie obsahy, napríklad 5 až 30 % hmotnostných, výhodne 7,5 až 25 % hmotnostných a najmä 10 až 20 % hmotnostných. Odborník pritom nie je pri vytváraní tabliet obmedzený, a môže týmto spôsobom vyrobiť silnejšie alebo slabšie bieliace tablety pracích prostriedkov,
-7tabiety čistiacich prostriedkov alebo tablety bieliacich prostriedkov tak, že mení obsahy bieliaceho aktivátora a bieliaceho prostriedku.
Zvlášť výhodne používaný bieliaci aktivátor je Λ/,Λ/,Λ/',Λ/'-tetraacetyletyléndiamín, ktorý nachádza v tvarovaných výrobkoch pracích a čistiacich prostriedkov široké uplatnenie. Zodpovedajúco tomu, sa výhodné tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov vyznačujú tým, že sa ako bieliaci aktivátor použije tetraacetyletyléndiamín vo vyššie uvedených množstvách.
Popri uvedených látkach môžu tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov podľa vynálezu obsahovať ešte ďalšie látky, ktorých množstvá závisia od účelu použitia tvarovaných výrobkov. Na použitie v tvarovaných výrobkoch pracích a čistiacich prostriedkov sú vhodné najmä látky zo skupín tenzidov, skeletových látok a polymérov. Pre odborníka nebude ani v tomto prípade problém, vybrať jednotlivé zložky a ich množstvá. Univerzálna tableta pracieho prostriedku bude tak obsahovať vyššie množstvá jedného alebo viacerých tenzidov, zatiaľ čo u tabliet bieliacich prostriedkov môže byť pripadne ich použitie úplne vynechané. Množstvo použitej jednej alebo viacerých skeletových látok sa tiež mení v závislosti od zamýšľaného účelu použitia.
V tvarovaných výrobkoch pracích a čistiacich prostriedkov podľa tohto vynálezu sa môžu nachádzať všetky skeletové látky, ktoré sa bežne používajú v pracích a čistiacich prostriedkoch, najmä teda zeolity, silikáty, uhličitany, organické spoluaktivačné prísady a tam, kde nie je žiadna ekologická zaujatosť proti ich použitiu, aj fosfáty.
Vhodné kryštalické, vrstevnaté sodné kremičitany majú všeobecný vzorec NaMSixO2x+i-yH2O, pričom M znamená sodík alebo vodík, x je číslo od 1,9 do 4 a y je číslo od 0 do 20 a výhodné hodnoty pre x sú 2, 3 alebo 4. Takéto kryštalické vrstevnaté kremičitany sú opísané napríklad v európskej patentovej prihláške EP-A0 164 514. Výhodné kryštalické vrstevnaté kremičitany uvedeného vzorca sú také, v ktorých M znamená sodík a x nadobúda hodnoty 2 alebo 3. Najmä sú výhodné tak β-, ako aj δ-kremičitany sodné Na2Si2O5yH2O, pričom β-dikremičitan sodný sa dá získať napríklad spôsobom, ktorý je opísaný v medzinárodnej patentovej prihláške WO-A-91/08171.
-8Použiteľné sú aj amorfné kremičitany sodné s modulom Na2O:SiO2 od 1:2 do 1:3,3, výhodne od 1:2 do 1:2,8 a najmä od 1:2 do 1:2,6, ktoré majú spomalené rozpúšťanie a vykazujú sekundárne pracie vlastnosti. Spomalenie rozpúšťania v porovnaní s bežnými amorfnými kremičitanmi sodnými sa pritom dá vyvolať rozličným spôsobom, napríklad povrchovou úpravou, kompoundovaním, kompaktovaním/zhutňovaním alebo presušením. V rámci tohto vynálezu sa pod pojmom „amorfný“ bude rozumieť aj „rôntgenovo amorfný“. To znamená, že tieto kremičitany pri pokusoch s difrakciou róntgenového žiarenia neposkytujú žiadne ostré difrakcie, ktoré sú typické pre kryštalické látky, ale len jedno alebo viaceré maximá rozptýleného róntgenového žiarenia, ktoré vykazujú šírku viacerých jednotiek stupňov difrakčného uhla. K zvlášť dobrým aktivačným vlastnostiam však môže veľmi dobre viesť dokonca aj to, keď kremičitanové častice pri pokusoch s elektrónovou difrakciou poskytujú rozmyté alebo dokonca ostré difrakčné maximá. Toto treba interpretovať tak, že produkty vykazujú mikrokryštalické oblasti s veľkosťou 10 až niekoľko sto nm, pričom hodnoty do maximálne 50 nm a najmä do maximálne 20 nm sú výhodné. Takéto takzvané rôntgenovo amorfné kremičitany, ktoré taktiež vykazujú spomalené rozpúšťanie v porovnaní s bežnými vodnými sklami, sú opísané napríklad v nemeckej patentovej prihláške DE-A-44 00 024. Zvlášť výhodné sú zhutnené/kompaktované amorfné kremičitany, kompoundované amorfné kremičitany a presušené rôntgenovo amorfné kremičitany.
Použitým jemnokryštalickým, syntetickým a viazanú vodu obsahujúcim zeolitom je výhodne zeolit A a/alebo P. Ako zeolit P je zvlášť výhodný Zeolith MAP® (obchodný produkt firmy Crosfield). Vhodné sú však aj zeolit X, ako aj zmesi A, X a/alebo P. Komerčne dostupný a v rámci tohto vynálezu výhodne použiteľný je napríklad aj ko-kryštalizát zo zeolitu X a zeolitu A (približne 80 % hmotnostných zeolitu X), ktorý predáva firma CONDEA Augusta S.p.A. pod obchodným názvom VEGOBOND AX® a dá sa opísať vzorcom nNa2O(1-n)K2OAI2O3(2 - 2,5)SiO2(3,5 - 5,5)H2O
-9Tento zeolit sa pritom dá použiť tak ako skeletová látka v granulovanej zmesi, ako aj na určité „poprášenie“ celej zmesi, ktorá sa má lisovať, pričom na zapracovanie zeolitu do predzmesi sa obyčajne používajú obe cesty. Vhodné zeolity vykazujú strednú veľkosť častíc menšiu než 10 pm (rozdelenie objemu; metóda merania: Coulterov počítač) a výhodne obsahujú 18 až 22 % hmotnostných, najmä 20 až 22 % hmotnostných viazanej vody.
Samozrejme sa ako plniace látky dajú použiť aj všeobecne známe fosfáty, pokiaľ by sa takémuto použitiu nemalo z ekologických dôvodov zabrániť. Vhodné sú najmä sodné soli ortofosfátov, pyrofosfátov a najmä tripolyfosfátov.
Množstvo skeletovej látky predstavuje bežne 10 až 70 % hmotnostných, výhodne 15 až 60 % hmotnostných a najmä 20 až 50 % hmotnostných. Množstvo použitých aktivačných prísad je zasa závislé od účelu použitia, takže tablety bieliacich prostriedkov môžu vykazovať vyššie množstvá skeletových látok (napríklad 20 až 70 % hmotnostných, výhodne 25 až 65 % hmotnostných a najmä 30 až 55 % hmotnostných), ako napríklad tablety pracích prostriedkov (bežne 10 až 50 % hmotnostných, výhodne 12,5 až 45 % hmotnostných a najmä 17,5 až 37,5 % hmotnostných).
Použiteľnými organickými skeletovými látkami sú napríklad vo forme svojich sodných solí použiteľné polykarboxylové kyseliny, ako sú kyselina citrónová, kyselina adipová, kyselina jantárová, kyselina glutárová, kyselina vínna, cukrové kyseliny, aminokarboxylové kyseliny, kyselina nitrHotrioctová (NTA), pokiaľ sa takéto použitie nemá z ekologických dôvodov pozastaviť, ako aj ich zmesi. Výhodnými soľami sú soli polykarboxylových kyselín, ako sú kyselina citrónová, kyselina adipová, kyselina jantárová, kyselina glutárová, kyselina vínna, cukrové kyseliny, a ich zmesi.
Výhodné tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov obsahujú ďalej jeden alebo viac tenzidov.
V tvarovaných výrobkoch pracích a čistiacich prostriedkov podľa vynálezu sa môžu použiť aniónové, neiónové, katiónové a/alebo amfotérne tenzidy, prípadne ich zmesi. Z hľadiska technickej použiteľnosti sú výhodné zmesi aniónových a neiónových tenzidov. Celkový obsah tenzidov v tvarovaných výrobkoch je 5 až 60 %
-10hmotnostných, vztiahnuté na hmotnosť tvarovaného výrobku, pričom sú výhodné obsahy tenzidov nad 15 % hmotnostných.
Ako aniónové tenzidy sa použijú napríklad tenzidy typu sulfonátov a sulfátov. Ako tenzidy sulfonátového typu pritom výhodne prichádzajú do úvahy C9.i3-alkylbenzénsulfonáty, olefínsulfonáty, t. j. zmesi z alkén- a hydroxyalkánsulfonátov, ako aj disulfonáty, aké sa získajú napríklad z Ci2-i8-monoolefínov s koncovou alebo vnútri sa nachádzajúcou dvojitou väzbou sulfonáciou plynným oxidom sírovým a následnou zásaditou alebo kyslou hydrolýzou produktov sulfonácie. Vhodné sú aj alkánsulfonáty, ktoré sa získajú z Ci2-ie-alkánov napríklad sulfochloráciou alebo sulfoxidáciou s následnou hydrolýzou, prípadne neutralizáciou. Rovnako sú vhodné aj estery α-sulfomastných kyselín (estersulfonáty), napríklad α-sulfonované metylestery hydrogenizovanej kyseliny kokosovej, kyseliny z palmového jadra alebo lojových mastných kyselín.
Ďalšími vhodnými aniónovými tenzidmi sú sulfonované glycerínestery mastných kyselín. Pod glycerínestermi mastných kyselín sa rozumejú mono-, di- a triestery, ako aj ich zmesi, aké sa získajú pri výrobe esterifikáciou monoglycerínu 1 až 3 mol mastnou kyselinou alebo pri preesterifikácii triglyceridov 0,3 až 2 mol glycerínom. Výhodnými sulfonovanými glycerínestermi mastných kyselín sú pritom produkty sulfonácie nasýtených mastných kyselín so 6 až 22 atómami uhlíka, napríklad kyseliny kaprónovej, kyseliny kaprylovej, kyseliny kaprínovej, kyseliny myristovej, kyseliny laurovej, kyseliny palmitovej, kyseliny stearovej alebo kyseliny behénovej.
Ako alk(én)ylsulfáty sa uprednostňujú alkalické a najmä sodné soli monoesterov kyseliny sírovej Ci2-Ci8-vyšších alifatických alkoholov, napríklad z alkoholu z kokosového oleja, alkoholu z lojového tuku, lauryi-, myristyl-, cetyl- alebo stearylalkoholu, alebo Cio-C2o-oxoalkoholov a monoesterov sekundárnych alkoholov s týmito dĺžkami reťazcov. Ďalej sú výhodné aik(én)ylsulfáty s uvedenou dĺžkou reťazcov, ktoré obsahujú syntetický, na petrochemickej báze vyrobený alkylový zvyšok s lineárnym reťazcom, ktoré majú analogické správanie, čo sa týka odbúravania, ako adekvátne zlúčeniny na báze surovín chémie tukov. Z hľadiska pracej techniky sú výhodné Ci2-Ci6-alkylsulfáty a Ci2-Ci5-alkylsulfáty, ako aj
-11 Ci4-Ci5-alkylsulfáty. Aj 2,3-alkylsulfáty, ktoré sa vyrábajú napríklad podľa US patentových spisov 3 234 258 alebo 5 075 041 a dajú sa získať ako obchodné výrobky firmy Shell Oil Company pod názvom DAN®, sú vhodnými aniónovými tenzidmi.
Aj monoestery kyseliny sírovej s 1 až 6 mol etylénoxidom etoxylovanými C7.2i-alkoholmi s lineárnymi alebo rozvetvenými reťazcami, ako sú 2-metylrozvetvené Cg-n-alkoholy s v priemere 3,5 mol etylénoxidu (EO) alebo Ci2-ie-vyššie alifatické alkoholy s 1 až 4 EO, sú vhodné. Používajú sa v čistiacich prostriedkoch v dôsledku ich vysokopenivého správania len v pomerne malých množstvách, napríklad v množstvách od 1 do 5 % hmotnostných.
Ďalšími vhodnými aniónovými tenzidmi sú tiež soli kyseliny alkylsulfojantárovej, ktoré sa tiež označujú ako sulfosukcináty alebo ako estery kyseliny sulfojantárovej a monoestery a/alebo diestery kyseliny sulfojantárovej s alkoholmi, výhodne vyššími alifatickými alkoholmi a najmä etoxylovanými vyššími alifatickými alkoholmi. Výhodné sulfosukcináty obsahujú zvyšky Cg-ie-vyšších alifatických alkoholov alebo ich zmesi. Zvlášť výhodné sulfosukcináty obsahujú zvyšok vyššieho alifatického alkoholu, ktorý je odvodený od etoxylovaných vyšších alifatických alkoholov, ktoré samy osebe predstavujú neiónové tenzidy (opis pozri ďalej). Pritom sú zasa zvlášť výhodné sulfosukcináty, ktorých zvyšky vyšších alifatických alkoholov sú odvodené od etoxylovaných vyšších alifatických alkoholov so zúženou distribúciou homológov. Taktiež je možné použiť kyselinu alk(én)yljantárovú, výhodne s 8 až 18 atómami uhlíka v alk(én)ylovom reťazci, alebo jej soli.
Ako ďalšie aniónové tenzidy prichádzajú do úvahy najmä mydlá. Vhodné sú mydlá nasýtených mastných kyselín, ako sú soli kyseliny laurovej, kyseliny myristovej, kyseliny palmitovej, kyseliny stearovej, hydrogenizovanej kyseliny erukovej a behénovej, ako aj najmä zmesi mydiel, odvodené z prírodných mastných kyselín, napríklad kyseliny kokosovej, kyseliny z palmového jadra alebo lojových mastných kyselín.
Aniónové tenzidy vrátane týchto mydiel môžu existovať vo forme ich sodných, draselných alebo amónnych solí, ako aj rozpustných solí organických báz,
-12ako je mono-, di- alebo trietanolamín. Aniónové tenzidy sú k dispozícii výhodne vo forme ich sodných alebo draselných solí, najmä vo forme sodných solí.
Ako neiónové tenzidy sa výhodne použijú alkoxylované, výhodne etoxylované, najmä primárne alkoholy, výhodne s 8 až 18 atómami uhlíka a priemerne s 1 až 12 mol etylénoxidu (EO) na mol alkoholu, v ktorých môže byť alkoholový zvyšok lineárny alebo výhodne v polohe 2 metylom rozvetvený, alebo môže v zmesi obsahovať lineárne alebo metylom rozvetvené zvyšky, aké obyčajne existujú v oxoalkoholových zvyškoch. Najmä sú však výhodné alkoholetoxyláty s lineárnymi zvyškami z alkoholov prírodného pôvodu s 12 až 18 atómami uhlíka, napríklad z kokosového, palmového, lojového alebo oleylalkoholu, a s priemerne 2 až 8 EO na mol alkoholu. K výhodným etoxylovaným alkoholom patria napríklad Ci2-i4-alkoholy s 3 EO alebo 4 EO, Cg-n-alkohol so 7 EO, Ci3-i5-alkoholy s 3 EO, 5 EO, 7 EO alebo 8 EO, C12-i8-alkoholy s 3 EO, 5 EO alebo 7 EO a ich zmesi, ako sú zmesi C12-14alkoholu s 3 EO a Ci2-i8-alkoholu s 5 EO. Uvedené stupne etoxylácie predstavujú štatistické stredné hodnoty, ktoré pre špeciálny produkt môžu byť celým číslom alebo zlomkom. Výhodné alkoholetoxyláty vykazujú zúženú distribúciu homológov (narrow range ethoxylates, NRE). Okrem týchto neiónových tenzidov sa môžu použiť aj vyššie alifatické alkoholy s viac než 12 EO. Príkladmi pre to sú alkohol z lojového tuku so 14 EO, 25 EO, 30 EO alebo 40 EO.
Okrem toho sa ako ďalšie neiónové tenzidy môžu použiť aj alkylglykozidy všeobecného vzorca RO(G)X, v ktorom R znamená primárny lineárny alebo metylom rozvetvený, najmä v polohe 2 metylom rozvetvený alifatický zvyšok s 8 až 22, výhodne 12 až 18 atómami uhlíka a G je symbol, ktorý predstavuje glykózovú jednotku s 5 alebo 6 atómami uhlíka, výhodne glukózu. Stupeň x oligomerizácie, ktorý udáva rozdelenie monoglykozidov a oligoglykozidov, je ľubovoľné číslo medzi 1 a 10; výhodne je x 1,2 až 1,4.
Ďalšou triedou výhodne použitých neiónových tenzidov, ktoré sa použijú buď ako jediný neiónový tenzid alebo v kombinácii s inými neiónovými tenzidmi, sú alkoxylované, výhodne etoxylované alebo etoxylované a propoxylované alkylestery mastných kyselín, výhodne s 1 až 4 atómami uhlíka v alkylovom reťazci, najmä metylestery mastných kyselín, ako sú napríklad opísané v japonskej patentovej
-13prihláške JP 58/217598 alebo ktoré sa výhodne vyrábajú podľa spôsobu, opísaného v medzinárodnej patentovej prihláške WO-A-90/13533.
Aj neiónové tenzidy typu amínoxidov, napríklad A/-(kokosalkyl)-/V,/Vdimetylamínoxid a A/-(lojalkyl)-A/IA/-dihydroxyetylamínoxid, a alkanolamidov mastných kyselín môžu byť vhodné. Množstvo týchto neiónových tenzidov je výhodne nie väčšie než množstvo etoxylovaných vyšších alifatických alkoholov, najmä nie väčšie než ich polovica.
Ďalšími vhodnými tenzidmi sú amidy polyhydroxymastných kyselín vzorca I
R1
I
R-CO-N-[Z] (I) v ktorom RCO znamená alifatický acylový zvyšok so 6 až 22 atómami uhlíka, R1 vodík, alkylový alebo hydroxyalkylový zvyšok s 1 až 4 atómami uhlíka a [Z] lineárny alebo rozvetvený polyhydroxyalkylový zvyšok s 3 až 10 atómami uhlíka a 3 až 10 hydroxylovými skupinami. Pri amidoch polyhydroxymastných kyselín ide o známe látky, ktoré sa obyčajne dajú získať redukčnou amináciou redukujúceho cukru amoniakom, alkylamínom alebo alkanolamínom a následnou acyláciou mastnou kyselinou, alkylesterom mastnej kyseliny alebo chloridom mastnej kyseliny.
K skupine amidov polyhydroxymastných kyselín patria aj zlúčeniny vzorca II
R1-O-R2
I
R-CO-N-[Z] (II) v ktorom R znamená lineárny alebo rozvetvený alkylový alebo alkenylový zvyšok so 7 až 12 atómami uhlíka, R1 lineárny, rozvetvený alebo cyklický alkylový zvyšok alebo arylový zvyšok s 2 až 8 atómami uhlíka a R2 lineárny, rozvetvený alebo cyklický alkylový zvyšok alebo arylový zvyšok alebo oxyalkylový zvyšok s 1 až 8 atómami uhlíka, pričom Ci^-alkylové alebo fenylové zvyšky sú výhodné a [Z] znamená lineárny polyhydroxyalkylový zvyšok, ktorého alkylový reťazec je
-14substituovaný najmenej dvoma hydroxylovými skupinami, alebo alkoxylované, výhodne etoxylované alebo propoxylované deriváty tohto zvyšku.
[Z] sa výhodne získa redukčnou amináciou redukovaného cukru, napríklad glukózy, fruktózy, maltózy, laktózy, galaktózy, manózy alebo xylózy. N-alkoxy alebo N-aryloxysubstituované zlúčeniny sa potom môžu napríklad podľa poznatkov medzinárodnej prihlášky WO-A-95/07331 previesť na požadované amidy polyhydroxymastných kyselín reakciou s metylestermi mastných kyselín v prítomnosti alkoxidu ako katalyzátora.
V rámci tohto vynálezu sú výhodné tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov, ktoré obsahujú jeden alebo viacero aniónových a neiónových tenzidov, pričom z určitých pomerov množstiev, v ktorých sa použijú jednotlivé triedy tenzidov, môžu vyplynúť technické výhody pri použití.
Tak sú napríklad zvlášť výhodné tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov, pri ktorých je pomer jedného alebo viacerých aniónových tenzidov kjednému alebo viacerým neiónovým tenzidom medzi 10:1 a 1:10, výhodne medzi 7,5:1 a 1:5 a najmä medzi 5:1 a 1:2.
Z hľadiska technického použitia môže byť výhodné, keď sa určité triedy tenzidov v niekoľkých fázach tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov alebo v celom tvarovanom výrobku, t. j. vo všetkých fázach, nenachádzajú. Ďalšia dôležitá forma uskutočnenia tohto vynálezu preto predpokladá, že najmenej jedna fáza tvarovaných výrobkov neobsahuje neiónové tenzidy.
Naopak sa ale dá tiež docieliť pozitívny účinok obsahom určitých tenzidov v jednotlivých fázach alebo v celom tvarovanom výrobku, t. j. vo všetkých fázach. Vnesenie vyššie opísaných alkylpolyglykozidov sa pritom ukázalo byť výhodným, takže sú výhodné tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov, v ktorých najmenej jedna fáza tvarovaných výrobkov obsahuje alkylpolyglykozidy.
Podobne ako pri neiónových tenzidoch môžu aj z vynechania aniónových tenzidov z jednotlivých alebo všetkých fáz vyplynúť tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov, ktoré sú vhodnejšie pre určité oblasti použitia. Preto sú v rámci tohto vynálezu mysliteľné aj tvarované výrobky pracích a čistiacich
-15prostriedkov, pri ktorých najmenej jedna fáza tvarovaných výrobkov neobsahuje aniónové tenzidy.
Aby sa rozpad vysokozhutnených tvarovaných výrobkov uľahčil, je možné do nich zapracovať dezintegračné pomocné prostriedky, takzvané rozvoľňovadlá tabliet, aby sa skrátili doby rozpadu. Pod rozvoľňovadlami tabliet, prípadne urýchľovačmi rozpadu sa podľa Rómppa (9. vydanie, zv. 6, str. 4440) a Voigta „Lehrbuch der pharmazeutischen Technológie“ („Učebnica farmaceutickej technológie“) (6. vydanie, 1987, str. 182-184) rozumejú pomocné látky, ktoré zabezpečujú rýchly rozpad tabliet vo vode alebo v žalúdočnej šťave a uvoľňovanie účinných látok v resorbovateľnej forme.
Tieto látky, ktoré sa v dôsledku ich účinku nazývajú aj „rozvoľňovadlá“, zväčšujú pri prístupe vody svoj objem, pričom sa na jednej strane zväčšuje vlastný objem (napúčanie), na druhej strane sa uvoľňovaním plynov môže vyvinúť tlak, ktorý spôsobí rozpad tablety na menšie častice. Dávno známymi dezintegračnými pomocnými prostriedkami sú napríklad systémy uhličitan/kyselina citrónová, pričom sa môžu použiť aj iné organické kyseliny. Napúčavými dezintegračnými pomocnými prostriedkami sú napríklad syntetické polyméry, ako je polyvinylpyrolidon (PVP), alebo prírodné polyméry, prípadne modifikované prírodné látky, ako je celulóza a škrob a ich deriváty, alginátové alebo kazeínové deriváty.
Výhodné tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov obsahujú 0,5 až 10 % hmotnostných, výhodne 3 až 7 % hmotnostných a najmä 4 až 6 % hmotnostných jedného alebo viacerých dezintegračných pomocných prostriedkov, vždy vztiahnuté na hmotnosť tvarovaného výrobku.
Ako výhodné dezintegračné prostriedky sa v rámci tohto vynálezu použijú dezintegračné prostriedky na báze celulózy, takže výhodné tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov obsahujú takýto dezintegračný prostriedok na báze celulózy v množstvách od 0,5 do 10 % hmotnostných, výhodne 3 až 7 % hmotnostných a najmä 4 až 6 % hmotnostných. Čistá celulóza vykazuje formálne celkové zloženie (CeHioOsjn a formálne vzaté znamená β-1,4-polyacetái celobiózy, ktorá samotná sa skladá z dvoch molekúl glukózy. Vhodné celulózy pritom pozostávajú z asi 500 až 5000 glukózových jednotiek a v dôsledku toho majú
-16priememé relatívne mólové hmotnosti 50 000 až 500 000. Ako dezintegračné prostriedky na báze celulózy sú v rámci tohto vynálezu použiteľné aj deriváty celulózy, ktoré sa dajú získať z celulózy reakciami, analogickými polymérovým. Takéto chemicky modifikované celulózy pritom zahrnujú napríklad produkty esterifikácii, prípadne éterifikácií, pri ktorých sa substituovali hydroxy-vodíkové atómy. Ale aj celulózy, v ktorých sa hydroxyskupiny nahradili funkčnými skupinami, ktoré nie sú viazané cez atóm kyslíka, sa dajú použiť ako deriváty celulózy. Do skupiny derivátov celulózy patria napríklad alkalicelulózy, karboxymetylcelulóza (CMC), estery a étery celulózy, ako aj aminocelulózy. Uvedené deriváty celulózy sa výhodne nepoužijú ako dezintegračné prostriedky na báze celulózy samotné, ale v zmesi s celulózou. Obsah derivátov celulózy v týchto zmesiach je výhodne pod 50 % hmotnostných, zvlášť výhodne pod 20 % hmotnostných, vztiahnuté na dezintegračný prostriedok na báze celulózy. Zvlášť výhodne sa ako dezintegračný prostriedok na báze celulózy použije čistá celulóza, ktorá neobsahuje deriváty celulózy.
Celulóza, použitá ako dezintegračný pomocný prostriedok, sa výhodne nepoužije v jemnej časticovej forme, ale pred primiešaním k predzmesiam, ktoré sa majú lisovať, sa premení do hrubšej formy, napríklad granulovanej alebo kompaktovanej. Tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov, ktoré obsahujú rozvoľňovadlá v granulovanej alebo prípadne kogranulovanej forme, sú opísané v nemeckých patentových prihláškach DE 197 09 991 (Štefan Herzog) a DE 197 10 254 (Henkel), ako aj v medzinárodnej patentovej prihláške PCT/EP 98/1203 (Henkel). V týchto spisoch sa dajú nájsť aj bližšie údaje o výrobe granulovaných, kompaktovaných alebo kogranulovaných rozvoľňovadiel celulózy. Veľkosti častíc takýchto dezintegračných prostriedkov sú najčastejšie nad 200 pm, výhodne v najmenej 90 % hmotnostných medzi 300 a 1600 pm a najmä v najmenej 90 % hmotnostných medzi 400 a 1200 pm. Predtým uvedené a v citovaných spisoch bližšie opísané hrubšie dezintegračné pomocné prostriedky na báze celulózy sa majú v rámci tohto vynálezu použiť výhodne ako dezintegračné pomocné prostriedky a komerčne sú dostupné napríklad pod označením Arbocel® TF-30-HG firmy Rettenmaier.
-17Ako ďalší dezintegračný prostriedok na báze celulózy alebo ako súčasť tejto zložky sa môže použiť mikrokryštalická celulóza. Táto mikrokryštalická celulóza sa dá získať parciálnou hydrolýzou celulóz pri takých podmienkach, ktoré napadajú a úplne rozpúšťajú len amorfné oblasti (približne 30 % celej celulózovej hmoty) celulóz, kryštalické oblasti (približne 70 %) však nechajú nepoškodené. Následná dezagregácia mikrojemných celulóz, ktoré vznikli hydrolýzou, poskytuje mikrokryštaiické celulózy, ktoré vykazujú veľkosti primárnych častíc približne 5 pm a dajú sa kompaktovať napríklad na granuláty so strednou veľkosťou častíc 200 pm.
Tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov, ktoré naviac obsahujú dezintegračný pomocný prostriedok, výhodne dezintegračný prostriedok na báze celulózy, výhodne v granulovanej, kogranulovanej alebo kompaktovanej forme, v množstvách od 0,5 do 10 % hmotnostných, výhodne od 3 do 7 % hmotnostných a najmä od 4 do 6 % hmotnostných, vždy vztiahnuté na hmotnosť tvarovaného výrobku, sú v rámci tohto vynálezu zvlášť výhodné.
Popri uvedených zložkách, ktorými sú bieliaci prostriedok, bieliaci aktivátor, aktivačná prísada, tenzid a dezintegračný pomocný prostriedok, môžu tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov podľa tohto vynálezu obsahovať ďalšie, v pracích a čistiacich prostriedkoch bežné zložky zo skupiny farbív, aromatických látok, optických zjasňovačov, enzýmov, inhibítorov penenia, silikónových olejov, prostriedkov proti opätovnému usadzovaniu, inhibítorov zošedivenia, inhibítorov prenášania farieb a inhibítorov korózie.
Aby sa estetické pôsobenie tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov podľa tohto vynálezu zlepšilo, môžu sa zafarbiť vhodnými farbivami. Výhodné farbivá, ktorých voľba odborníkovi nespôsobuje žiadne problémy, majú vysokú skladovaciu stabilitu a necitlivosť voči ostatným zložkám týchto prostriedkov a voči svetlu, ako aj žiadnu výraznú substantivitu k textilným vláknam, aby ich nezafarbili.
Na použitie v tvarovaných výrobkoch pracích a čistiacich prostriedkoch podľa vynálezu sú výhodné všetky farbivá, ktoré môžu byť v procese prania oxidatívne zničené, ako aj zmesi týchto farbív s vhodnými modrými farbivami, takzvanými modrými tónovačmi. Ukázalo sa byť výhodným použitie farbív, ktoré sú rozpustné
-18vo vode alebo pri izbovej teplote v tekutých organických látkach. Vhodné sú napríklad aniónové farbivá, napríklad aniónové nitrozofarbivá. Možným farbivom je napríklad naftolová zelená (Colour Index (Cl) časť 1: Acid Green 1; časť 2: 10020), ktoré je prístupné ako obchodný výrobok napríklad ako Basacid® zelený 970 od firmy BASF, Ludwigshafen, ako aj zmesi týchto farbív s vhodnými modrými farbivami. Ako ďalšie farbivá sa použijú Pigmosol® modrý 6900 (Cl 74160), Pigmosol® zelený 8730 (Cl 74260), Basonyl® červený 545 FL (Cl 45170), Sandolan® Rhodamin EB400 (Cl 45100), Basacid® žltý 094 (Cl 47005), Sicovit® patentová modrá 85 E 131 (Cl 42051), Acid Blue 183 (CAS 12217-22-0, Cl Acidblue 183), Pigment Blue 15 (Cl 74160), Supranol® modrý GLW (CAS 12219-32-8, Cl Acidblue 221), Nylosan® žltý N-7GL SGR (CAS 61814-57-1, Cl Acidyellow 218) a/alebo Sandolan® modrý (Cl Acid Blue 182, CAS 12219-26-0).
Pri výbere farbiva sa musí dávať pozor na to, aby farbivá nevykazovali príliš silnú afinitu k textilným povrchom a v tomto prípade najmä k syntetickým vláknam. Zároveň sa pri výbere vhodných farbív musí zohľadniť, že farbivá vykazujú vzhľadom na oxidáciu rôznu stabilitu. Vo všeobecnosti platí, že vo vode nerozpustné farbivá sú vzhľadom na oxidáciu stabilnejšie ako vo vode rozpustné farbivá. Koncentrácia farbiva v tvarovaných výrobkoch pracích a čistiacich prostriedkov sa mení v závislosti od rozpustnosti farbiva, a tým tiež od citlivosti na oxidáciu. Pri dobre vo vode rozpustných farbivách, napríklad pri vyššie uvedenom farbive Basacid® zelený alebo tiež vyššie uvedenom Sandolan® modrý, sa volia koncentrácie typicky v rozsahu od niekoľkých 10'2 až 103 % hmotnostných. Pri pigmentových farbivách, ktoré sú na základe ich brilantnosti zvlášť výhodné, avšak sú menej dobre rozpustné vo vode, napríklad vyššie uvedené Pigmosol®-farbivá, je naproti tomu vhodnou koncentráciou farbiva v tvarovaných výrobkoch pracích a čistiacich prostriedkov typicky niekoľko 10'3 až 10-4 % hmotnostných.
Tvarované výrobky môžu ako optické zjasňovače obsahovať deriváty kyseliny diaminostilbéndisulfónovej, prípadne jej soli alkalických kovov. Vhodné sú napríklad soli kyseliny 4,4'-bis(2-anilino-4-morfolino-1,3,5-triazinyl-6-amino)stilbén2,2'-disulfónovej alebo zlúčeniny s rovnakou štruktúrou, ktoré majú namiesto morfolinoskupiny dietanoiaminoskupinu, metylaminoskupinu, anilinoskupinu alebo
-192-metoxyetylaminoskupinu. Ďalej môžu byť prítomné zjasňovače typu substituovaných difenylstyrylov, napríklad alkalické soli 4,4,-bis(2-sulfostyryi)difenylu, 4,4'-bis(4-chlór-3-sulfostyryl)-difenylu alebo 4-(4-chlórstyryl)-4'-(2-sulfostyryl)difenylu. Môžu sa použiť aj zmesi vyššie uvedených zjasňovačov. Optické zjasňovače sa v tvarovaných výrobkoch pracích a čistiacich prostriedkov podľa vynálezu použijú v koncentráciách 0,01 až 1 % hmotnostné, výhodne 0,05 až 0,5 % hmotnostných a najmä 0,1 až 0,25 % hmotnostných, vždy vztiahnuté na celý tvarovaný výrobok.
Aromatické látky sa k prostriedkom podľa tohto vynálezu pridávajú, aby sa zlepšilo estetické pôsobenie produktov a aby sa okrem zmäkčujúceho výkonu spotrebiteľovi poskytol vizuálne a senzoricky „typický a nezameniteľný“ produkt. Ako parfumové oleje, prípadne aromatické látky sa môžu použiť jednotlivé vonné látky, napríklad syntetické produkty typu esterov, éterov, aldehydov, ketónov, alkoholov a uhľovodíkov. Vonnými látkami typu esterov sú napríklad benzylacetát, fenoxyetylizobutyrát, p-ŕerc-butylcyklohexylacetát, linalylacetát, dimetylbenzylkarbinylacetát, fenyletylacetát, linalylbenzoát, benzylformiát, etylmetylfenylglycinát, alylcyklohexylpropionát, styralylpropionát a benzylsalicylát. K éterom patria napríklad benzyletyléter, k aldehydom napríklad lineárne alkanály s 8 až 18 atómami uhlíka, citral, citronelal, citronelyloxyacetaldehyd, cyklamenaldehyd, hydroxycitronelal, lilial a bourgeonal, ku ketónom napríklad jonóny, a-izometyljonón a metylced ryl ketón, k alkoholom anetol, citronelol, eugenol, geraniol, linalool, fenyletylalkohol a terpineol, k uhľovodíkom patria hlavne terpény, ako limonén a pinén. Výhodne sa však použijú zmesi rôznych vonných látok, ktoré spoločne vytvárajú príjemnú charakteristickú vôňu. Takéto parfumové oleje môžu obsahovať aj prírodné zmesi vonných látok, ktoré sú dostupné z rastlinných zdrojov, napríklad borovicové, citrusové, jazmínové, pačuli, ružové alebo ilang-ilang oleje. Taktiež vhodné sú muškát, šalviový olej, rumančekový olej, klinčeková silica, medovkový olej, mätový olej, olej zo škoricových listov, olej z lipových listov, olej z borievok, vetiverový (kuskusový) olej, kadidlový olej, galbanum olej a labdanum olej, ako aj olej z pomarančových kvetov, nerolidol, olej z pomarančových šupiek a olej zo santalového dreva.
-20Bežne predstavuje obsah aromatických látok v tvarovaných výrobkoch pracích a čistiacich prostriedkov až 2 % hmotnostné celkového zloženia. Aromatické látky sa môžu zapracovať do prostriedkov podľa tohto vynálezu priamo, môže však byť výhodné aj naniesť aromatické látky na nosiče, ktoré zosilnia priľnavosť parfumu k bielizni a pomalším uvoľňovaním vône zabezpečia dlhotrvajúcu vôňu textílií. Ako takéto nosné materiály sa osvedčili napríklad cyklodextríny, pričom cyklodextrínparfumové komplexy sa naviac môžu potiahnuť ešte ďalšími pomocnými látkami.
Ako enzýmy prichádzajú do úvahy enzýmy z triedy proteáz, lipáz, amyláz, celuláz, prípadne ich zmesi. Zvlášť dobre vhodné sú enzymatické účinné látky, získané z kmeňov baktérií alebo húb, ako sú Bacillus subtilis, Bacillus licheniformis a Streptomyces griseus. Výhodne sa použijú proteázy subtilizínového typu a najmä proteázy, ktoré sa získajú z Bacillus lentus. Pritom sú zvlášť zaujímavé zmesi enzýmov, napríklad proteázy a amylázy alebo proteázy a lipázy alebo proteázy a celulázy alebo celulázy a lipázy alebo proteázy, amylázy a lipázy alebo proteázy, lipázy a celulázy, najmä však zmesi s obsahom celulázy. Aj peroxidázy alebo oxidázy sa v niektorých prípadoch ukázali byť vhodnými. Enzýmy sa môžu adsorbovať na nosné látky a/alebo včleniť do obaľujúcich látok, aby sa chránili pred predčasným rozkladom. Podiel enzýmov, zmesí enzýmov alebo enzýmových granulátov v tvarovaných výrobkoch podľa tohto vynálezu môže byť napríklad približne 0,1 až 5 % hmotnostných, výhodne 0,1 až približne 2 % hmotnostné.
Naviac môžu tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov obsahovať aj zložky, ktoré pozitívne ovplyvňujú vyprateľnosť olejov a tukov z textílií (takzvané soil repellents). Tento efekt bude zvlášť výrazný, keď sa zašpiní textil, ktorý sa už predtým viackrát pral pracím prostriedkom podľa tohto vynálezu, ktorý obsahuje túto oleje a tuky uvoľňujúcu zložku. K výhodným olej a tuk uvoľňujúcim zložkám patria napríklad neiónové celulózové étery, ako je metylcelulóza a metylhydroxypropylcelulóza s podielom metoxylových skupín od 15 do 30 % hmotnostných, a hydroxypropoxylových skupín od 1 do 15 % hmotných, vždy vztiahnuté na neiónový celulózový éter, ako aj z doterajšieho stavu techniky známe polyméry kyseliny ftálovej a/alebo kyseliny tereftálovej, prípadne ich derivátov, najmä polyméry z etyléntereftalátov a/alebo polyetylénglykoltereftalátov alebo ich aniónovo a/alebo
-21 neiónovo modifikovaných derivátov. Z týchto sú zvlášť výhodné sulfonované deriváty polymérov kyseliny ftálovej a kyseliny tereftálovej.
Výroba tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov sa uskutočňuje použitím tlaku na zmes, určenú na lisovanie, ktorá sa nachádza v dutine lisu. V najjednoduchšom prípade výroby tvarovaných výrobkov, ktorý ďalej budeme zjednodušene nazývať tabletovaním, sa zmes, určená na tabletovanie, zlisuje priamo, t. j. bez predchádzajúcej granulácie. Výhodou tohto takzvaného priameho tabletovania je jeho jednoduché a lacné použitie, pretože nie sú potrebné žiadne ďalšie kroky postupu a v dôsledku toho ani žiadne ďalšie zariadenia. Proti týmto výhodám však stoja aj nevýhody. Tak musí mať prášková zmes, ktorá sa má priamo tabletovať, dostatočnú plastickú tvárniteľnosť a dobré tokové vlastnosti, ďalej nesmie počas skladovania, transportu a plnenia matrice vykazovať žiadne tendencie k odmiešavaniu. Tieto tri predpoklady sa pri mnohých zmesiach látok ovládajú len mimoriadne ťažko, takže priame tabletovanie sa najmä pri výrobe tabliet pracích a čistiacich prostriedkov nepoužíva často. Zvyčajná cesta k výrobe tabliet pracích a čistiacich prostriedkov preto vychádza z práškových zložiek („primárnych častíc“), ktoré sa vhodnými postupmi aglomerujú, prípadne granulujú na sekundárne častice s väčším priemerom častíc. Tieto granuláty alebo zmesi rôznych granulátov sa potom zmiešajú s jednotlivými práškovými prísadami a privedú sa na tabletovanie.
V rámci tohto vynálezu sa výhodné tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov získajú lisovaním časticových predzmesi z najmenej jedného granulátu s obsahom tenzidu a najmenej jednej dodatočne primiešanej práškovej zložky. Granuláty s obsahom tenzidu sa pritom dajú vyrobiť bežnými postupmi granulovania, ako je granulácia miešacím alebo tanierovým granulátorom, granulácia vo fluidnej vrstve, pretláčanie, peletovanie alebo kompaktovanie. Pre neskoršie tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov je pritom výhodné, keď predzmesi, určené na lisovanie, vykazujú sypnú hmotnosť, ktorá sa blíži bežnému kompaktnému praciemu prostriedku. Najmä je výhodné, keď predzmes, určená na lisovanie, vykazuje sypnú hmotnosť najmenej 500 g/l, výhodne najmenej 600 g/l a najmä nad 700 g/l. Ďalšia výhoda môže vyplynúť z užšej distribúcie
-22veľkosti častíc použitých tenzidových granulátov. V rámci tohto vynálezu sú výhodné tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov, pri ktorých granuláty vykazujú veľkosti častíc medzi 10 a 4000 pm, výhodne medzi 100 a 2000 μιτι a najmä medzi 600 a 1400 pm.
Ďalej je výhodné, keď dodatočne primiešaná jedna alebo viacero zložiek zahrnujú bieliaci prostriedok s uvedeným veľkostným rozložením častíc podľa vynálezu.
Pred lisovaním časticovej predzmesi na tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov sa predzmes môže „poprášiť“ jemnými časticovými prostriedkami na povrchovú úpravu. To môže byť výhodné pre akosť a fýzikálne vlastnosti tak predzmesi (skladovanie, lisovanie), ako aj hotových tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov. Jemnočasticové poprašovacie prostriedky sú v doterajšom stave techniky dávno známe, pričom sa používajú najčastejšie zeolity, kremičitany alebo iné anorganické soli. Výhodne sa však predzmes „popráši“ jemnočasticovým zeolitom, pričom sú výhodné zeolity typu faujasitu. V rámci tohto vynálezu pojem „ zeolit typu faujasitu“ označuje všetky tri zeolity, ktoré tvoria faujasitovú podskupinu zeolitovej štruktúrnej skupiny 4 (porovnaj Donald W. Breck: „Zeolite Molecular Sieves“ („Zeolitové molekulové sitá), John Wiley & Sons, New York, London, Sydney, Toronto 1974, str. 92). Popri zeolite X sa dajú použiť aj zeolit Y a faujasit, ako aj zmesi týchto látok, pričom čistý zeolit X je výhodný.
Aj zmesi alebo kokryštalizáty zeolitov faujasitového typu s inými zeolitmi, ktoré nemusia nevyhnutne patriť k zeolitovej štruktúrnej skupine 4, sa dajú použiť ako poprašovacie prostriedky, pričom je výhodné, keď najmenej 50 % hmotnostných poprašovacieho prostriedku pozostáva zo zeolitu faujasitového typu.
V rámci tohto vynálezu sú výhodné tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov, ktoré pozostávajú z časticovej predzmesi, ktorá obsahuje granulárne zložky a dodatočne primiešané práškové látky, pričom uvedenými viacerými, prípadne jednou z dodatočne primiešaných práškových zložiek je zeolit typu faujasitu s veľkosťou častíc pod 100 pm, výhodne pod 10 pm a najmä pod 5 μιτι a
-23predstavuje najmenej 0,2 % hmotnostného, výhodne najmenej 0,5 % hmotnostného a najmä viac než 1 % hmotnostné predzmesi, ktorá sa má lisovať.
Jemnočasticové upravujúce zložky s vyššie uvedenými veľkosťami častíc sa pritom môžu za sucha primiešať k predzmesi, ktorá sa má lisovať. Je však tiež možné a výhodné „prilepiť“ ich na povrch hrubších častíc pridaním menších množstiev tekutých látok. Tieto spôsoby poprášenia sú v doterajšom stave techniky široko opísané a pre odborníka bežné. Ako tekuté zložky, ktoré sú vhodné na sprostredkovanie prichytenia poprašovacích prostriedkov, sa môžu použiť napríklad neiónové tenzidy alebo vodné roztoky tenzidov alebo iných zložiek pracích a čistiacich prostriedkov. V rámci tohto vynálezu je výhodné použiť ako prostriedok na sprostredkovanie prichytenia medzi jemnočasticovým poprašovacím prostriedkom a hrubozrnnými časticami parfum.
Na výrobu tvarovaných výrobkov podľa tohto vynálezu sa predzmesi v takzvanej matrici zhutnia medzi dvoma lisovníkmi na pevný komprimát. Tento proces, ktorý v ďalšom budeme krátko označovať ako tabletovanie, sa rozčleňuje na štyri úseky: dávkovanie, zhutnenie (elastické tvarovanie), plastické tvarovanie a vytlačenie.
Tabletovanie sa uskutočňuje v komerčných tabletovacích lisoch, ktoré môžu byť principiálne vybavené jednoduchými alebo dvojitými lisovníkmi. V druhom prípade sa na vyvinutie tlaku použije nielen horný lisovník, ale aj spodný lisovník sa počas procesu lisovania pohybuje k hornému lisovníku, zatiaľ čo horný lisovník tlačí nadol. Pre malé výrobné množstvá sa výhodne použijú excentrové tabletovacie lisy, pri ktorých sú lisovník alebo lisovníky pripevnené na excentrovom kotúči, ktorý samotný je namontovaný na hriadeli s určitou obežnou rýchlosťou. Pohyb týchto lisovníkov sa dá prirovnať k spôsobu práce bežného štvortaktného motora. Lisovanie sa môže uskutočňovať s jedným horným a jedným spodným lisovníkom, ale na jednom excentrovom kotúči môže byť pripevnených aj viac lisovníkov, pričom počet dier v matrici je zodpovedajúco rozšírený. Výkony excentrových lisov sa menia podľa typu od niekoľko sto po maximálne 3000 tabliet za hodinu.
Pre väčšie výkony sa zvolia rotačné tabletovacie lisy, pri ktorých je na takzvanom matricovom stole kruhovo usporiadaný väčší počet matríc. Počet matríc
-24sa mení podľa modelu medzi 6 a 55, pričom komerčne sú dostupné aj väčšie matrice. Každej matrici na matricovom stole je priradený horný a spodný lisovník, pričom lisovací tlak sa zasa môže aktívne vyvinúť len cez horný, prípadne spodný lisovník, ale aj oboma lisovníkmi. Matricový stôl a lisovníky sa pohybujú okolo spoločnej, zvisle stojacej osi, pričom lisovníky sa privádzajú pomocou koľajničkových zakrivených dráh počas obehu do polôh na plnenie, zhutnenie, plastické tvarovanie a vytlačenie. Na miestach, na ktorých je potrebné zvlášť výrazné zodvihnutie, prípadne poklesnutie lisovníkov (plnenie, zhutnenie, vytlačenie), sú tieto zakrivené dráhy podopreté prídavnými nízkotlakovými kusmi, nízko položenými koľajničkami a dvíhacími dráhami. Plnenie matrice sa uskutočňuje cez pevne usporiadané privádzacie zariadenie, takzvanú plniacu pätku, ktorá je spojená so zásobníkom pre predzmesi. Lisovací tlak na príslušnú predzmes sa dá cez tlakové cesty pre horný a spodný lisovník jednotlivo nastaviť, pričom vyvinutie tlaku sa uskutoční tak, že hlavy stopiek lisovníkov sa odvalia po prestaviteľných tlačných valcoch.
Rotačné lisy môžu byť na zvýšenie výkonu vybavené aj dvoma alebo viacerými plniacimi pätkami. Na výrobu dvoj- a viacvrstvových tvarovaných výrobkov sa viaceré plniace pätky usporiadajú za sebou bez toho, aby sa ľahko zlisovaná prvá vrstva vytlačila pred ďalším plnením. Vhodným vedením procesu sa týmto spôsobom dajú vyrobiť aj poťahované a bodové tablety, ktoré majú cibuľovitú štruktúru, pričom v prípade bodových tabliet sa horná strana jadra, prípadne jadrových vrstiev neprekryje a tým zostane viditeľnou. Aj rotačné tabletovacie lisy sa dajú vybaviť jednoduchými alebo dvojitými nástrojmi, takže sa napríklad vonkajší kruh s 50 a vnútorný kruh s 35 dierami použijú na lisovanie súčasne. Výkony moderných rotačných tabletovacich lisov sú viac než milión tvarovaných výrobkov za hodinu.
V rámci tohto vynálezu vhodné tabletovacie stroje sa dajú dostať napríklad u firiem Apparatebau Holzwarth GbR, Asperg, Wilhelm Fette GmbH, Schwarzenbek, Hofer GmbH, Weil, KILIAN, Kolín, KOMAGE, Kell am See, KORSCH Pressen GmbH, Berlín, Mapag Maschinenbau AG, Bern (CH), ako aj Courtoy N. V., Haile
-25(BE/LU). Zvlášť vhodný je napríklad dvojitý tlakový hydraulický lis s HPF 630 firmy LAEIS, D.
Tvarované výrobky sa pritom môžu vyhotoviť vo vopred stanovenom priestorovom tvare a s vopred určenou veľkosťou, pričom vždy pozostávajú z viacerých fáz, t. j. vrstiev, uzavrenín alebo jadier a prstencov. Ako priestorový tvar prichádzajú do úvahy prakticky všetky účelne manipulovateľné vyhotovenia, napríklad teda vyhotovenie ako tabuľka, tyčinkový, prípadne blokový tvar, kocka, hranol a zodpovedajúce priestorové prvky s rovinnými bočnými plochami, ako aj najmä valcové vyhotovenia s kruhovým alebo oválnym prierezom. Toto posledné vyhotovenie zahrnuje pritom tvarovú formu od tablety až po kompaktné valcové kusy s pomerom výšky k priemeru väčším než 1.
Dávkované výlisky pritom môžu byť vytvorené ako od seba oddelené jednotlivé prvky, ktoré zodpovedajú vopred určenému dávkovému množstvu pracích a/alebo čistiacich prostriedkov. Taktiež je ale možné vytvoriť výlisky, ktoré spájajú viaceré takéto hmotnostné jednotky do jedného výlisku, pričom sa najmä v dôsledku predurčených zlomových miest predpokladá ľahké oddelenie dávkovaných menších jednotiek. Na použitie pracích prostriedkov na textil v strojoch typu, ktorý je bežný v Európe, s vodorovne usporiadanou mechanikou môže byť účelné tvarovanie dávkovaných výliskov vo forme tabliet, valca alebo hranola, pričom pomer priemer/výška je výhodný v oblasti od približne 0,5:2 do 2:0,5. Komerčné hydraulické lisy, excentrové lisy alebo rotačné lisy sú vhodnými zariadeniami najmä na výrobu takýchto výliskov.
Priestorový tvar inej formy uskutočnenia tvarovaných výrobkov je svojimi rozmermi prispôsobený vtokovej komore komerčných práčok do domácnosti, takže sa tvarované výrobky bez dávkovacej pomôcky môžu dávkovať priamo do tejto vtokovej komory, kde sa počas procesu napúšťania vody rozpustia. Samozrejme je však bez problémov možné aj použitie tvarovaných výrobkov pracích prostriedkov cez dávkovaciu pomôcku.
Ďalší výhodný viacfázový tvarovaný výrobok, ktorý sa dá vyrobiť, má doskovitú alebo tabuľkovú štruktúru so striedavými dlhými hrubými a krátkymi tenkými segmentami, takže jednotlivé segmenty sa od tejto „viacfázovej priečkovej
-26dosky“ dajú odlomiť na určených miestach zlomu, ktoré predstavujú krátke tenké segmenty, a vložiť do práčky. Tento princíp „priečkového“ tvarovaného výrobku pracieho prostriedku sa dá uskutočniť aj v iných geometrických formách, napríklad v kolmo stojacich trojuholníkoch, ktoré sú navzájom pozdĺžne spojené len na jednej zo svojich strán. Tu sa z optických dôvodov ponúka vytvoriť základ trojuholníka, ktorý navzájom spája jednotlivé segmenty, ako jednu fázu, zatiaľ čo vrchol trojuholníka tvorí druhú fázu. Rozličné sfarbenie oboch fáz je v tejto forme uskutočnenia zvlášť pôsobivé.
Po vylisovaní vykazujú tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov vysokú stabilitu. Medza pevnosti valcových tvarovaných výrobkov sa dá posúdiť prostredníctvom nameranej hodnoty napätia cez priemer pri pretrhnutí. Toto sa dá určiť podľa
2P σ =------πϋί
Tu je σ napätie cez priemer pri pretrhnutí (diametral fracture stress, DFS) v Pa, P je sila v N, ktorá vedie k tlaku, vyvinutému na tvarovaný výrobok, ktorý spôsobí zlomenie tvarovaného výrobku, D je priemer tvarovaného výrobku v metroch a t je výška tvarovaného výrobku.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na výrobu tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov s obsahom bieliaceho prostriedku sa zmiešal tenzidový granulát s ďalšími zložkami úpravy, a na excentrovom tabletovacom lise bol zlisovaný do tvarovaných výrobkov. Bieliaci prostriedok (monohydrát peroxoboritanu sodného) pridávaný prostredníctvom zložiek úpravy vykazoval pritom v závislosti od série tvarovaných výrobkov rôzne veľkostné rozloženie častíc. Zloženie tenzidového granulátu je udané v nasledujúcej tabuľke 1, zloženie predzmesi určenej na zhutnenie (a tým zloženie tvarovaných výrobkov) je udané v tabuľke 2. Tabuľka 3 udáva veľkostné rozloženie častíc monohydrátu peroxoboritanu použitého v rôznych tvarovaných výrobkoch.
-27Tabuľka 1
Tenzidový granulát (% hmotn.)
Cg-13-alkylbenzénsulfonát 18,4
sulfát Ci2-i8-vyššieho alifatického alkoholu 4,9
Ci2-ie-vyšší alifatický alkohol so 7 EO 4,9
mydlo 1,6
uhličitan sodný 18,8
kremičitan sodný 5,5
zeolit A (bezvodá aktívna látka) 31,3
optický zjasňovač 0,3
Na-hydroxyetán-1,1 -difosfonát 0,8
kopolymér kyseliny akrylovej - kyseliny maleínovej 5,5
voda, soli zvyšok
Tabuľka 2
Predzmes (% hmotn.)
tenzidový granulát 65,2
monohydrát peroxoboritanu sodného 16,0
tetraacetyletyléndiamín 7,3
inhibítor penenia 3,5
enzýmy 2,5
parfum 0,5
zeolit A 1,0
celulóza* 4,0
kompaktovaná celulóza (veľkosť častíc: 90 % hmotn. > 400 μηη)
-28Tabuľka 3
Monohydrát peroxoboritanu sodného: veľkostné rozloženie častíc (% hmotn.)
E1 V1 V2 V3
>1,6 mm < 1 - - -
> 0,8 mm 40-60 2 - -
> 0,4 mm 30-60 55 33 -
> 0,2 mm <10 40 60 90
< 0,2 mm <1 <5 <8 10
stredná veľkosť častíc (mm) 0,54 - 0,62 0,32 0,26 0,19
Tvrdosť tablety bola meraná prostredníctvom jej deformovania vedúcemu až k zlomeniu, pričom sila pôsobila na bočné plochy tablety, a bola určená maximálna sila, ktorej tableta odolala.
Na určenie rozpadu tablety, bola tableta umiestnená do pohára s vodou (600 ml vody, teplota 30 °C), a bol meraný čas až do úplného rozpadu tablety.
Na vtokový test boli do vtokovej komory práčky, bežnej v obchodnej sieti, vložené vždy dve tablety a bol spustený prací program. Po ukončení vtokovej fázy bola vtoková komora vybraná a vizuálne zhodnotená. Keď boli v komore rozoznateľné výrazné zvyšky, boli tablety ohodnotené ako neschopné vplachovania.
Jednotlivé predzmesi boli pomocou excentrového tabletovacieho lisu zlisované do sérií tabliet. Pritom boli variáciou lisovacieho tlaku vyrobené vždy dve rôzne tvrdé série tabliet.
Experimentálne údaje jednotlivých sérií tabliet ukazuje tabuľka 4.
-29Tabuľka 4
Tablety pracích prostriedkov (fyzikálne údaje)
Tableta E1 V1 V2 V2' V3 V31
tvrdosť tablety (N) 25 35 25 35 25 35 25 35
doba rozpadu tablety (s) 6 10 18 55 24 70 35 63
vplachovateľnosť áno áno áno nie áno nie nie nie
Popri prevyšujúcich fyzikálnych vlastnostiach tvarovaných výrobkov E1 a Eľ podľa tohto vynálezu, vykazujú tieto ešte dodatočne zlepšený čistiaci výkon v súvislosti s enzymaticky odstrániteľnými znečisteniami (vajce, krv, kakao).

Claims (14)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov zo zhutneného časticového pracieho a čistiaceho prostriedku, obsahujúci bieliaci prostriedok, jednu alebo viacero skeletových látok, ako aj prípadne ďalšie zložky pracích a čistiacich prostriedkov, vyznačujúci sa tým, že bieliaci prostriedok vykazuje strednú veľkosť častíc nad 0,4 mm.
  2. 2. Tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov podľa nároku 1, v y značujúci sa tým, že bieliaci prostriedok substančne neobsahuje častice s veľkosťami pod 0,2 mm.
  3. 3. Tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že bieliaci prostriedok obsahuje menej ako 30 % hmotnostných, výhodne menej ako 20 % hmotnostných a najmä menej ako 10 % hmotnostných častíc veľkosti pod 0,4 mm.
  4. 4. Tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že bieliaci prostriedok obsahuje viac ako 10 % hmotnostných, výhodne viac ako 20 % hmotnostných a najmä viac ako 30 % hmotnostných častíc veľkosti nad 0,8 mm.
  5. 5. Tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že bieliaci prostriedok substančne neobsahuje častice s veľkosťami nad 1,6 mm.
  6. 6. Tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že sa ako bieliaci prostriedok použije peroxoboritan sodný alebo peroxouhličitan sodný, výhodne monohydrát peroxoboritanu sodného.
    -31
  7. 7. Tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že tvarovaný výrobok ďalej obsahuje jeden alebo viacero bieliacich aktivátorov.
  8. 8. Tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa tým, že tvarovaný výrobok obsahuje ďalej jeden alebo viac tenzidov.
  9. 9. Tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 8, vyznačuj úci sa tým, že tieto výrobky sa získali lisovaním časticovej predzmesi z najmenej jedného granulátu s obsahom tenzidov a najmenej jednej dodatočne primiešanej práškovej zložky.
  10. 10. Tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov podľa nároku 9, v yznačujúci sa tým, že granuláty sa vyrobili bežným spôsobom granulovania, ako je granulácia miešacím alebo tanierovým granulátorom, granuiácia vo fluidnej vrstve, pretláčanie, peletovanie alebo kompaktovanie.
  11. 11. Tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov podľa ktoréhokoľvek z nárokov 9 alebo 10, vyznačujúci sa tým, že granuláty vykazujú veľkosť častíc medzi 10 a 4000 μιη, výhodne medzi 100 a 2000 μιη a najmä medzi 600 a 1400 μιη.
  12. 12. Tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov podľa ktoréhokoľvek z nárokov 9 až 11,vyznačujúci sa tým, že dodatočne primiešaná jedna alebo viacero práškových zložiek obsahuje bieliaci prostriedok.
  13. 13. Tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov podľa ktoréhokoľvek z nárokov 9 až 12, vyznačujúci sa tým, že predzmes, ktorá je určená na lisovanie, vykazuje sypnú hmotnosť najmenej 500 g/l, výhodne najmenej 600 g/l a najmä nad 700 g/l.
    -3214. Tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 13, v y z n a č u j ú c i sa t ý m, že obsahuje dodatočne dezintegračný pomocný prostriedok, výhodne dezintegračný pomocný prostriedok na báze celulózy, výhodne v granulovanej, kogranulovanej alebo kompaktovanej forme, v množstvách od 0,5 do 10 % hmotnostných, výhodne od 3 do 7 % hmotnostných a najmä od 4 do 6 % hmotnostných, vždy vztiahnuté na hmotnosť tvarovaného výrobku.
  14. 15. Tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 14, vyznačujúci sa tým, že ďalej obsahuje jednu alebo viac látok zo skupiny enzýmov, prostriedkov na nastavenie pH, aromatických látok, nosičov parfumov, fluorescenčných prostriedkov, farbív, inhibítorov penenia, silikónových olejov, prostriedkov proti opätovnému usadzovaniu, optických zjasňovačov, inhibítorov zošedivenia, inhibítorov prenášania farieb a inhibítorov korózie.
SK1202-2000A 1998-02-16 1998-10-13 Tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov s bieliacim prostriedkom SK12022000A3 (sk)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19806200A DE19806200A1 (de) 1998-02-16 1998-02-16 Wasch- und Reinigungsmittelformkörper mit Bleichmittel
PCT/EP1998/006474 WO1999041351A1 (de) 1998-02-16 1998-10-13 Wasch- und reinigungsmittelformkörper mit bleichmittel
CA002315298A CA2315298A1 (en) 1998-02-16 2000-08-17 Washing and cleaning agent shaped body with bleaching agent

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK12022000A3 true SK12022000A3 (sk) 2001-05-10

Family

ID=25681999

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1202-2000A SK12022000A3 (sk) 1998-02-16 1998-10-13 Tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov s bieliacim prostriedkom

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP1056833B1 (sk)
JP (1) JP2002503761A (sk)
CN (1) CN1284991A (sk)
AT (1) ATE213768T1 (sk)
CA (1) CA2315298A1 (sk)
DE (2) DE19806200A1 (sk)
ES (1) ES2173640T3 (sk)
HU (1) HUP0100727A2 (sk)
PL (1) PL342343A1 (sk)
SK (1) SK12022000A3 (sk)
WO (1) WO1999041351A1 (sk)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19847277A1 (de) * 1998-10-14 2000-04-20 Henkel Kgaa Bleichaktivator-haltige Wasch- und Reinigungsmittelformkörper
DE19918722A1 (de) * 1999-04-24 2000-10-26 Henkel Kgaa Bleichmittel-haltige Waschmitteltabletten
JP4619526B2 (ja) * 2000-12-15 2011-01-26 花王株式会社 錠剤型洗剤
US9752105B2 (en) 2012-09-13 2017-09-05 Ecolab Usa Inc. Two step method of cleaning, sanitizing, and rinsing a surface
US9994799B2 (en) 2012-09-13 2018-06-12 Ecolab Usa Inc. Hard surface cleaning compositions comprising phosphinosuccinic acid adducts and methods of use
US20140308162A1 (en) 2013-04-15 2014-10-16 Ecolab Usa Inc. Peroxycarboxylic acid based sanitizing rinse additives for use in ware washing
US8871699B2 (en) 2012-09-13 2014-10-28 Ecolab Usa Inc. Detergent composition comprising phosphinosuccinic acid adducts and methods of use
CN105331459A (zh) * 2015-12-15 2016-02-17 濮阳宏业环保新材料股份有限公司 一种染色过碳酸钠及其制备方法
CN107312645B (zh) * 2017-06-19 2021-04-13 深圳市科玺化工有限公司 一种活氧洗衣片及其制备方法
CN107488531A (zh) * 2017-08-29 2017-12-19 广州立白企业集团有限公司 一种中性速溶型块状洗涤剂组合物及其制备方法

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4405486A (en) * 1981-08-31 1983-09-20 Warner-Lambert Company Method for preparing granulated perborate salts containing a polymeric fluorocarbon
GB9022724D0 (en) * 1990-10-19 1990-12-05 Unilever Plc Detergent compositions
GB9114184D0 (en) * 1991-07-01 1991-08-21 Unilever Plc Detergent composition
GB9422925D0 (en) * 1994-11-14 1995-01-04 Unilever Plc Detergent compositions

Also Published As

Publication number Publication date
HUP0100727A2 (hu) 2001-06-28
CA2315298A1 (en) 2000-10-29
EP1056833B1 (de) 2002-02-27
DE59803243D1 (de) 2002-04-04
CN1284991A (zh) 2001-02-21
WO1999041351A1 (de) 1999-08-19
EP1056833A1 (de) 2000-12-06
PL342343A1 (en) 2001-06-04
ATE213768T1 (de) 2002-03-15
DE19806200A1 (de) 1999-08-19
JP2002503761A (ja) 2002-02-05
ES2173640T3 (es) 2002-10-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE19808757B4 (de) Duftperlen in Wasch- und Reinigungsmittelformkörpern
SK12022000A3 (sk) Tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov s bieliacim prostriedkom
DE19739383A1 (de) Wasch- und Reinigungsmittelformkörper mit verbesserter Löslichkeit
SK12032000A3 (sk) Dvoj- a viacfázové tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov
EP1037960B1 (de) Wasch- und reinigungsmittelformkörper mit verbesserten zerfallseigenschaften
SK11132000A3 (sk) Dvoj- alebo viacfázový tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov a spôsob jeho výroby
CA2297443A1 (en) Multiphase detergent tablets
JP2002504593A (ja) 改善された特性を有する洗剤成形体
DE19847283A1 (de) Wasch- und Reinigungsmittelformkörper mit wasserfrei granuliertem Brausesystem
EP1159392B2 (de) Wasch- und reinigungsmittelformkörper mit tensid- bleichmittel- builderkombination
JP2001519463A (ja) 安定性および急速な溶解性を示す洗剤錠剤の製法
DE19843778A1 (de) Wasch- und Reinigungsmittelformkörper mit Natriumpercarbonat
JP2001526305A (ja) 改善された崩壊特性を示す洗濯洗剤または洗浄剤製品タブレット
CZ20002996A3 (cs) Tvarovaná tělesa pracích a čistících prostředků
EP1141191B1 (de) Phosphat-compounds
DE19852136A1 (de) Parfümfreie Wasch- und Reinigungsmittelformkörper
DE19847281A1 (de) Wasch- und Reinigungsmittelformkörper mit organischen Oligocarbonsäuren
DE19907411A1 (de) Farbstabile Wasch- und Reinigungsmittelformkörper
DE19851442A1 (de) Wasch- und Reinigungsmittelformkörper mit feinteiligen Lösungsvermittlern
DE19851441A1 (de) Wasch- und Reinigungsmittelformkörper mit Additiven
DE19843938A1 (de) Wasch- und Reinigungsmittelformkörper mit grobteiligen Aufbereitungskomponenten
JP2002519478A (ja) 洗剤タブレットの製法
DE19847277A1 (de) Bleichaktivator-haltige Wasch- und Reinigungsmittelformkörper
JP2002517559A (ja) 洗剤タブレット
DE19908025A1 (de) Verfahren zur Herstellung schnell zerfallender Wasch- und Reinigungsmittelformkörper