PL206463B1 - Sposób sterylizacji ściskanego opakowania wyrobu farmaceutycznego - Google Patents

Sposób sterylizacji ściskanego opakowania wyrobu farmaceutycznego

Info

Publication number
PL206463B1
PL206463B1 PL352058A PL35205800A PL206463B1 PL 206463 B1 PL206463 B1 PL 206463B1 PL 352058 A PL352058 A PL 352058A PL 35205800 A PL35205800 A PL 35205800A PL 206463 B1 PL206463 B1 PL 206463B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bottle
package
sterilized
polypropylene
chamber
Prior art date
Application number
PL352058A
Other languages
English (en)
Other versions
PL352058A1 (en
Inventor
György Lajos Kis
Eckhard KRÄUTLER
Original Assignee
Novartis Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Novartis Ag filed Critical Novartis Ag
Publication of PL352058A1 publication Critical patent/PL352058A1/xx
Publication of PL206463B1 publication Critical patent/PL206463B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B55/00Preserving, protecting or purifying packages or package contents in association with packaging
    • B65B55/02Sterilising, e.g. of complete packages
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D1/00Containers having bodies formed in one piece, e.g. by casting metallic material, by moulding plastics, by blowing vitreous material, by throwing ceramic material, by moulding pulped fibrous material, by deep-drawing operations performed on sheet material
    • B65D1/02Bottles or similar containers with necks or like restricted apertures, designed for pouring contents
    • B65D1/0207Bottles or similar containers with necks or like restricted apertures, designed for pouring contents characterised by material, e.g. composition, physical features

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Medical Preparation Storing Or Oral Administration Devices (AREA)
  • Packages (AREA)
  • Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)
  • Making Paper Articles (AREA)
  • Apparatus For Disinfection Or Sterilisation (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Food Preservation Except Freezing, Refrigeration, And Drying (AREA)
  • Containers Having Bodies Formed In One Piece (AREA)
  • Containers And Plastic Fillers For Packaging (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Containers And Packaging Bodies Having A Special Means To Remove Contents (AREA)

Description

Opis wynalazku
Niniejszy wynalazek dotyczy sposobu sterylizacji ściskanego opakowania wyrobu farmaceutycznego. Opakowanie ma korzystnie formę tubki lub zespołu butelki z wkraplaczem, stosowanych do dozowania cieczy, aerozoli lub pasm.
W szczególności, zespoły butelek z wkraplaczem używane są do dozowania różnych cieczy, zwykle po jednej kropli. Przykładowo, dozowanie ciekłego odczynnika stosowanego w laboratoriach, dozowanie leku do oczu, dozowanie leku do uszu, dozowanie leku do nosa lub w dowolnym innym środowisku, gdzie pożądane jest dozowanie cieczy kontrolowanymi kroplami.
Typowy znany zespół butelki zawiera zgniataną butelką z tworzywa sztucznego, końcówkę dyszową lub wkraplacz, który jest zatrzaskowo wprowadzony w butelkę oraz zakrywkę lub zamknięcie, które jest nakręcone na gwint butelki. Ciecz dozowana jest po jednej kropli przez ściskanie butelki tak, aby wyciskać ciecz z końca końcówki dyszowej. Butelka, końcówka dyszowa i nakrywka są wykonane z polietylenu o małej gęstoś ci, ponieważ materiał ten ma dość duży moduł sprężystości by przy zgniataniu cylindrycznej ścianki bocznej butelki palcami zawarta w niej ciecz przechodziła przez kanał.
Przy napełnianiu butelki wyrobem farmaceutycznym, zwłaszcza cieczą oftalmiczną, która musi spełniać warunki sterylności, zgodnie z rozwiązaniami ze stanu techniki, filtruje się i sterylizuje roztwór lub ciecz, która ma być wlana do butelek, przez filtrację lub obróbkę w autoklawie. Ponadto butelki, końcówki dyszowe i zakrywki sterylizuje się, np. przez obróbkę tlenkiem etylenu, promieniowaniem ultrafioletowym, promieniowaniem gamma lub wiązką elektronów. Napełnianie butelek przeprowadza się w aseptycznym pomieszczeniu. Jednakże po napełnieniu butelek, wprowadzeniu końcówki dyszowej w szyjkę i nakręceniu zakrywki na gwint butelki nie przeprowadza się już dalszej sterylizacji. Napełnione i zamknięte butelki wyprowadza się z obszaru aseptycznego. Obszarem aseptycznym jest normalnie pomieszczenie, w którym panuje niewielkie nadciśnienie, a wchodzenie i wychodzenie z tego pomieszczenia odbywa się poprzez ś luzy.
Przez produkt farmaceutyczny w niniejszym opisie rozumiana jest zwłaszcza kompozycja farmaceutyczna, która jest korzystnie farmaceutyczną kompozycją wodną i/lub nie wodną lub mieszaniną nie wodnej i wodnej kompozycji farmaceutycznej, która jest korzystnie ciekłym roztworem, żelem lub maścią, przy czym przymiotnik farmaceutyczna oznacza korzystnie podawanie oftalmiczne, do ucha i/lub do nosa.
Jednakże standardowy sposób napełniania butelek substancjami farmaceutycznymi, zwłaszcza oftalmicznymi roztworami i żelami, nie spełnia wymagań Europejskiej Farmakopei, wydanie 3 (1997), np. strona 283, i/lub przepisów Unii Europejskiej (Committee for Proprietory Medicinal Products [CPMP], Section 5, Manufacturing Process, Note for Guidance - Komisja ds. Produktów Medycznych Prawnie Zastrzeżonych (CPMP), rozdział 5, Proces Wytwarzania, Notka Wprowadzająca). Według tych przepisów oftalmiczną farmaceutyczna ciecz lub żel powinny być ostatecznie sterylizowane w swym końcowym pojemniku, by osią gnąć najwyż szy poziom zabezpieczenia przez sterylizację, jeżeli to jest możliwe. Jednakże stosowanie do sterylizacji obróbki w autoklawie w temperaturze co najmniej 121°C przez co najmniej 15 minut wobec znanych butelek z polietylenu o małej gęstości powoduje odkształcenia, przykładowo skurcz lub wydęcie, a butelki tracą swą sprężystość, tak że są one uszkodzone lub częściowo roztopione i nie nadają się do ściskania.
Wynalazek zajmuje się problemem związanym ze sterylizacja opakowania farmaceutycznego, zwłaszcza zespołu butelki lub tubki napełnionej wyrobem farmaceutycznym, zwłaszcza oftalmicznym roztworem lub żelem, która spełnia wymagania Europejskiej Farmakopei i/lub przepisy Unii Europejskiej bez znacznego odkształcenia i z utrzymaniem wystarczających możliwości zgniatania, by dozować ciecz po obróbce w autoklawie.
Przedmiotem wynalazku jest sposób sterylizacji ściskanego opakowania wyrobu farmaceutycznego, stanowiącego tubkę wielowarstwową, utworzoną, z co najmniej jednej warstwy polipropylenu oraz co najmniej jednej warstwy glinu, względnie butelkę polipropylenową zawierającą nakrywkę z materiału, którego moduł sprężystości podłużnej jest różny niż moduł sprężystości podłużnej materiału butelki, w którym zamknięte opakowanie umieszcza się w komorze autoklawu, reguluje się temperaturę i ciśnienie we wspomnianej komorze w funkcji czasu zgodnie ze wstępnymi wymaganiami materiału opakowania, charakteryzujący się tym, że we wspomnianej komorze wytwarza się przeciwciśnienie, regulowane elektronicznie za pomocą sterowania komputerowego, gdzie wspomniane przeciwciśnienie przeciwdziała odkształceniom opakowania, po czym obrabia się opakowanie wyrobu farmaceutycznego w temperaturze równej, co najmniej 121°C przez co najmniej 20 minut w taki sposób, aby w opakowaniu
PL 206 463 B1 nie powstawały odkształcenia takie jak skurcz czy wydęcie, oraz aby została zachowana wysoka zdolność zgniatania wystarczająca do podawania wyrobu.
Korzystnie, wartość ciśnienia reguluje się w zależności od rozmiaru opakowania przeznaczonego do sterylizowania.
Korzystnie, sterylizowana butelka zawiera końcówkę dyszową wykonaną z tworzywa sztucznego.
W szczególnie korzystnym wariancie wynalazku butelkę napeł nia się w taki sposób, aby wewnątrz butelki, przykładowo w górnej części, pozostało powietrze.
Korzystnie, sterylizowana butelka posiada szyjkę, która zawiera część z gwintem zewnętrznym oraz zewnętrzne obrzeże, które tworzy wylot butelki, a wymieniona dyszowa końcówka jest w płynowym kontakcie z wylotem butelki i ma dozujący kanał, umożliwiający przejście cieczy z butelki poprzez wylot dyszowej końcówki, zaś nakrywka ma wewnętrzny gwint współpracujący z zewnętrznie gwintowaną częścią szyjki.
W innym korzystnym wariancie wynalazku sterylizowana butelka ma dno wklęsłe.
Korzystnie, grubość ścianki butelki zawarta jest w zakresie od 0,3 do 0,6 mm.
W szczególnie korzystnym wariancie wynalazku grubość ścianki butelki wynosi 0,45 mm.
Korzystnie, fizykochemiczne właściwości polipropylenu spełniają wymagania określone w dodatku z 1998 r. do Farmakopei Europejskiej, 3 wydanie (1997).
Użycie określonej postaci polipropylenu, jako materiału na opakowanie umożliwia spełnienie wymagań Europejskiej Farmakopei i/lub przepisów Unii Europejskiej. Opakowania wykonane z tej postaci polipropylenu są odporne na wysoką temperaturę i zachowują swój kształt oraz swe właściwości ściskania po obróbce w autoklawie. Użytkownik może, zatem łatwo dozować po jednej kropli ściskając opakowanie tak, aby wyciskać wyrób farmaceutyczny z opakowania. Szczególną postacią wynalazku jest tubka lub zespół butelki z wkraplaczem o wystarczająco wysokiej ściskalności, by dozować roztwór lub żel oftalmiczny przez ściskanie tubki lub butelki. Dalsze szczegóły i zalety wynalazku wynikają z poniższego opisu.
Przykładową realizację wynalazku stanowi sposób sterylizacji zespołu butelki z wkraplaczem, który to zespół zawiera ściskaną butelkę posiadającą dyszową końcówkę wchodzącą zatrzaskowo w szyjkę butelki oraz zakrywkę wchodząc ą na dyszową końcówkę i współpracującą z gwintowaną częścią szyjki. Dyszowa końcówka ma kanał umożliwiający dozowanie płynu zawartego w butelce poprzez wylot. Ciecz jest dozowana przez zdjęcie najpierw zakrywki, a następnie ściśnięcie cylindrycznej bocznej ścianki butelki palcami, na skutek, czego ciecz przechodzi poprzez kanał. Dla bezpieczeństwa zespół butelki jest ponadto wyposażony albo w skurczowy kołnierz, albo w pierścień zabezpieczający przed nieautoryzowaną manipulacją.
Butelka jest wykonana ze określonej postaci polipropylenu, zwłaszcza z polipropylenu Appryl 3020 SM 3. W porównaniu ze stanem techniki butelka ma podobny kształt z tym wyjątkiem, że dno ma korzystnie kształt wklęsły. Ma to na celu zwłaszcza uniknięcie odkształcenia, np. skurczu lub rozdmuchania butelki podczas obróbki w autoklawie. Na skutek wklęsłego kształtu wartość ciśnienia potrzebnego do spowodowania odkształcenia dna jest znacznie większa. Oczywiście, na dnie lub na ściance bocznej mogą być wykonane inne wgłębienia, rowki, szczeliny lub nacięcia, aby spowodować większą stabilność butelki podczas obróbki w autoklawie. Dyszowa końcówka jest również w szczególności wykonana ze specjalnej postaci polipropylenu, zwłaszcza z polipropylenu typu Appryl 3020 SM 3. Podczas obróbki w autoklawie nie występują żadne problemy, które mogłyby spowodować problemy z nieszczelnoś cią . Przez zastosowanie takiego samego materiał u na butelkę i na ko ń cówkę dyszową te dwie części zostają nieco uszczelnione względem siebie podczas obróbki w autoklawie. Ponadto, ponieważ polipropylen jest materiałem dość sztywnym i trudniej jest wpasować zatrzaskowo końcówkę dyszową w szyjkę butelki, końcówka dyszowa ma specjalny kształt, by zapewnić dobre uszczelnienie pomiędzy butelką a końcówką dyszową. Uszczelniająca część końcówki dyszowej użyta do wklejenia końcówki dyszowej w szyjkę butelki ma w górnej części kształt prawie cylindryczny, natomiast w dolnej części ma kształt zwężającego się trzonu. Jako powierzchnia zderzakowa uszczelniającej części dyszowej końcówki przewidziany jest kołnierz. Zakrywka jest nakręcona na szyjkę butelki posiadającą zewnętrzny gwint. Zakrywka, jako zamknięcie zespołu butelki jest wykonana z polietylenu o duż ej gę stoś ci, zwł aszcza HDPE GC 7260. Zakrywka moż e być również wykonana z polipropylenu, jednakże w takim wypadku podczas obróbki w autoklawie może nastąpić połączenie pomiędzy końcówką dyszową a nakrywką, tak że jest dość trudno otworzyć butelkę albo też końcówka dyszowa zostaje uszkodzona przy otwieraniu butelki. Jeżeli zakrywka jest wykonana z innego materiału niż
PL 206 463 B1 polipropylen, zwłaszcza z polietylenu o dużej gęstości, ryzyka połączenia można uniknąć, jeżeli te dwa materiały mają różny moduł sprężystości podłużnej.
Grubość ścianki butelki z polipropylenu jest typowo w zakresie 0,3-0,6 mm, korzystnie 0,45 mm. Jeżeli grubość ścianki jest za mała, wówczas stabilność butelki maleje. Jednakże, jeżeli grubość ścianki jest zbyt duża, wówczas możliwość ściskania butelki zmniejsza się i butelka staje się zbyt sztywna. Faktycznie korzystna wartość grubości ścianki jest mniejsza niż w porównaniu z dotychczasowymi butelkami z polietylenu, tak że potrzeba znacznie mniej materiału do formowania butelek, korzystnie przez formowanie wtryskowe.
Kiedy opakowaniem jest tubka, materiałem może również być tak zwana laminowana folia polipropylenowa (tubka wielowarstwowa) o strukturze sandwiczowej. Zwykle taka folia laminowana zawiera co najmniej jedną warstwę polipropylenu, korzystnie dwie warstwy (np. warstwę górną i warstwę dolną) oraz co najmniej jedną warstwę glinu, korzystnie jedną (np. warstwa środkowa). Taki materiał laminowany zapewnia zwykle większą wytrzymałość.
Ponadto, korzystne jest ustawienie obróbki w autoklawie na butelki z polipropylenu, aby uniknąć uszkodzeń, takich jak skurcz lub rozdęcie. Po napełnieniu butelek farmaceutyczną cieczą lub żelem, zwłaszcza oftalmiczną cieczą lub żelem, zamknięte butelki wprowadza się do komory autoklawu. W kontekś cie niniejszego zgł oszenia napeł nienie butelek oznacza zwykle normalne napeł nienie, takie że przykładowo w górnej części butelki pozostaje nieco powietrza. Ponieważ całe butelki będą sterylizowane, nie ma potrzeby, by napełnianie i zamykanie butelek przeprowadzać w warunkach aseptycznych. Jak to wiadomo ze stanu techniki, taka komora autoklawu działa z parą wodną. Temperatura i ciśnienie w komorze zmieniają się w funkcji czasu. Komora zawiera zwykle jedną lub więcej dysz wlotu pary i zwykle kilka czujników do kontrolowania temperatury. Korzystnie temperaturę można regulować bardzo szybko, jeżeli byłyby potrzebne pewne korekty.
Ponadto, zwłaszcza komora jest wyposażona w urządzenie do wytwarzania przeciwciśnienia w komorze autoklawu. Ciśnienie to może być również bardzo szybko regulowane, gdyby były potrzebne pewne korekty. Korzystnie, przeciwciśnienie jest regulowane elektronicznie poprzez sterowanie komputerowe. Takie ustawianie ciśnienia jest korzystnie stosowane, by zapobiec wydęciu butelek. Po wprowadzeniu butelek do komory temperatura wzrasta zwykle od temperatury pokojowej do 121°C, a ciśnienie wzrasta zwykle od ciśnienia atmosferycznego do maksymalnej wartości, która jest charakterystyczna dla procesu sterylizacji. Zwykle wybór wartości ciśnienia zależy od kształtu butelek.
Ustawione ciśnienie o wartości 0,27 MPa (2700 mbar) jest mniejsze dla butelek 5 ml niż dla butelek 10 ml, gdzie wartość ciśnienia wynosi 0,32 MPa (3200 mbar). Ponieważ butelki 5 ml są sztywniejsze w porównaniu z butelkami 10 ml, potrzebna jest mniejsza wartość ciśnienia, by zapobiec wydęciu butelek. Na początku procesu w autoklawie wzrost temperatury jest dość stromy, natomiast gradient ciśnienia pozostaje prawie stały aż do osiągnięcia wartości maksymalnej. Podczas sterylizacji wartości temperatury i ciśnienia pozostają stałe.
Po sterylizacji zarówno temperatura jak i ciśnienie maleją w sposób ciągły. Obróbka w autoklawie zajmuje prawie jedną godzinę. Po osiągnięciu z powrotem temperatury pokojowej i ciśnienia atmosferycznego komorę otwiera się, aby wyjąć wysterylizowane butelki.
Kilka programów testowych wykazało, że po obróbce w autoklawie w temperaturze 121°C przez 20 minut, gdy procedura obróbki w autoklawie przebiegała według opisanych powyżej wykresów, nie zaobserwowano żadnego odkształcenia, np. skurczu lub wydęcia zespołu butelki z polipropylenu. Aby uzyskać zwykle ściśnięcie 2 mm w porównaniu z normalnym wymiarem butelki, potrzebna jest zwykle siła o wartości około 9 N dla butelki polipropylenowej 5 ml. W wypadku butelki polipropylenowej 10 ml potrzebna jest zwykle siła o wartości około 14 N. Dla celów porównawczych należy wspomnieć, że butelki polietylenowe według stanu techniki wykazują zwykle podobną możliwość zgniatania, np. butelka polietylenowa 5 ml potrzebuje nieco mniejszej, a butelki polietylenowe 10 ml nieco większej siły. Dla użytkownika wartości te są faktycznie równoważne.
Dalsze badania dotyczące szczelności butelek przed i po obróbce w autoklawie wykazują zgodność z przepisami obowiązującymi wobec leków. Badania dotyczące właściwości barierowych opisanych tu butelek wobec tlenu i wody (pomimo cieńszych ścianek) po składowaniu pod naprężeniem przez 4 tygodnie w temperaturze 80°C wykazują brak różnicy wobec butelek polietylenowych znanych ze stanu techniki. Ponadto, badania dotyczące toksyczności bakteryjnej wykazują, że wobec butelek polipropylenowych nie można wykazać żadnej toksyczności. Butelki polietylenowe znane ze stanu techniki są zwykle dwukrotnie grubsze niż opakowanie polipropylenowe (butelki polipropylenowe) według przedmiotowego wynalazku.
PL 206 463 B1
Wynalazek zapewnia, zatem sterylizacje opakowania, zwłaszcza tubki lub zespołu butelki z wkraplaczem, do wyrobów farmaceutycznych, zwłaszcza farmaceutycznych roztworów i żeli oftalmicznych, które może być sterylizowane, jako całość po napełnieniu opakowania wyrobem, poprzez proces obróbki w autoklawie według wynalazku. Opakowanie po obróbce w autoklawie zachowuje swą zdolność zgniatania, co jest ważne dla użytkownika zwłaszcza podczas dozowania roztworu lub żelu z opakowania. Ponadto, po poddaniu takiego opakowania obróbce w autoklawie według wynalazku nie można zaobserwować żadnego odkształcenia. Oznacza to, ze w/w opakowanie zwłaszcza zespół butelki z wkraplaczem, napełnione oftalmicznym roztworem, żelem lub maścią, spełnia wymagania Europejskiej Farmakopei, wydanie 3 (1997), i/lub wymienionych powyżej przepisów Unii Europejskiej, co zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa.
Ponadto, materiał polipropylenowy używany do wytwarzania opisanego tu opakowania ma właściwości fizykochemiczne, które spełniają wymagania podane w suplemencie z 1998 roku do Europejskiej Farmakopei, wydanie 3 (1997). Odnosi się to zwłaszcza do dodatków zawartych w wymienionym wyżej materiale polipropylenowym.

Claims (8)

1. Sposób sterylizacji ściskanego opakowania wyrobu farmaceutycznego, stanowiącego tubkę wielowarstwową, utworzoną, z co najmniej jednej warstwy polipropylenu oraz co najmniej jednej warstwy glinu, względnie butelkę polipropylenową zawierającą nakrywkę z materiału, którego moduł sprężystości podłużnej jest różny niż moduł sprężystości podłużnej materiału butelki, w którym zamknięte opakowanie umieszcza się w komorze autoklawu, reguluje się temperaturę i ciśnienie we wspomnianej komorze w funkcji czasu zgodnie ze wstępnymi wymaganiami materiału opakowania, znamienny tym, że we wspomnianej komorze wytwarza się przeciwciśnienie, regulowane elektronicznie za pomocą sterowania komputerowego, gdzie wspomniane przeciwciśnienie przeciwdziała odkształceniom opakowania, po czym obrabia się opakowanie wyrobu farmaceutycznego w temperaturze równej, co najmniej 121°C, przez co najmniej 20 minut w taki sposób, aby w opakowaniu nie powstawały odkształcenia takie jak skurcz czy wydęcie, oraz aby została zachowana wysoka zdolność zgniatania wystarczająca do podawania wyrobu.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wartość ciśnienia reguluje się w zależności od rozmiaru opakowania przeznaczonego do sterylizowania.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że sterylizowana butelka zawiera końcówkę dyszową wykonaną z tworzywa sztucznego.
4. Sposób według zastrz. 1 albo 3, znamienny tym, że butelkę napełnia się w taki sposób, aby wewnątrz butelki, przykładowo w górnej części, pozostało powietrze.
5. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że sterylizowana butelka posiada szyjkę, która zawiera część z gwintem zewnętrznym oraz zewnętrzne obrzeże, które tworzy wylot butelki, a wymieniona dyszowa końcówka jest w płynowym kontakcie z wylotem butelki i ma dozujący kanał, umożliwiający przejście cieczy z butelki poprzez wylot dyszowej końcówki, zaś nakrywka ma wewnętrzny gwint współpracujący z zewnętrznie gwintowaną częścią szyjki.
5. Sposób według zastrz. 1 albo 3, albo 5, znamienny tym, że sterylizowana butelka ma dno wklęsłe.
7. Sposób według zastrz. 1 albo 3, albo 5, znamienny tym, że grubość ścianki butelki zawarta jest w zakresie od 0,3 do 0,6 mm.
8. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że grubość ścianki butelki wynosi 0,45 mm.
9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że fizykochemiczne właściwości polipropylenu spełniają wymagania określone w dodatku z 1998 r. do Farmakopei Europejskiej, 3 wydanie (1997).
PL352058A 1999-05-28 2000-05-26 Sposób sterylizacji ściskanego opakowania wyrobu farmaceutycznego PL206463B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP99110355 1999-05-28
PCT/EP2000/004828 WO2000073156A1 (en) 1999-05-28 2000-05-26 Package for a pharmaceutical product and method of sterilising the package

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL352058A1 PL352058A1 (en) 2003-07-28
PL206463B1 true PL206463B1 (pl) 2010-08-31

Family

ID=8238256

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL352058A PL206463B1 (pl) 1999-05-28 2000-05-26 Sposób sterylizacji ściskanego opakowania wyrobu farmaceutycznego

Country Status (27)

Country Link
US (2) US7051906B2 (pl)
EP (2) EP1352837B1 (pl)
JP (1) JP2003500302A (pl)
KR (1) KR100775152B1 (pl)
CN (1) CN1254413C (pl)
AT (2) ATE251577T1 (pl)
AU (1) AU759894B2 (pl)
BR (1) BR0011009B1 (pl)
CA (1) CA2370475C (pl)
CZ (1) CZ305439B6 (pl)
DE (2) DE60005817T2 (pl)
DK (2) DK1181197T3 (pl)
EE (1) EE04459B1 (pl)
ES (2) ES2208327T3 (pl)
HK (1) HK1045290B (pl)
HU (2) HU229781B1 (pl)
ID (1) ID30310A (pl)
IL (1) IL146748A0 (pl)
MX (1) MXPA01012223A (pl)
NO (1) NO327952B1 (pl)
PL (1) PL206463B1 (pl)
PT (1) PT1352837E (pl)
RU (1) RU2250864C2 (pl)
SI (2) SI1352837T1 (pl)
UA (1) UA71960C2 (pl)
WO (1) WO2000073156A1 (pl)
ZA (1) ZA200109598B (pl)

Families Citing this family (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
TW586946B (en) * 2000-12-22 2004-05-11 Novartis Ag Process to improve stability
AU2003221379A1 (en) * 2002-03-18 2003-09-29 Santen Pharmaceutical Co., Ltd. High-temperature-sterilizable instillator
CA2497664C (en) * 2002-09-03 2008-11-18 Medical Instill Technologies, Inc. Sealed containers and methods of making and filling same
US7114403B2 (en) * 2003-05-30 2006-10-03 Oakville Hong Kong Co., Ltd Fluid collection and application device and methods of use of same
WO2005008216A2 (en) * 2003-07-11 2005-01-27 Oakville Hong Kong Co., Limited Sanitary fluid collection, application and storage device and methods of use of same
EP1692501B1 (en) * 2003-11-14 2016-01-06 Alere Switzerland GmbH Rapid sample analysis and storage devices and methods of use
CN102526064A (zh) * 2004-12-09 2012-07-04 参天制药株式会社 含有分子内具有氟原子的前列腺素的制品
EP1838580A1 (en) * 2005-01-13 2007-10-03 Bormioli Rocco & Figlio S.p.A. A process for sterile packaging of containers with drop-dispensers, and means for actuating the process
NZ567812A (en) * 2005-11-30 2011-04-29 Alere Switzerland Gmbh Detecting analytes using a device with a compressible absorbent member and a test element with reagents
US7520108B2 (en) * 2006-06-13 2009-04-21 Tetra Laval Holdings & Finance Sa Method of sterilizing packages
JP3157356U (ja) * 2006-07-26 2010-02-18 インバーネス・メデイカル・スウイツツアーランド・ゲゼルシヤフト・ミツト・ベシユレンクテル・ハフツング 生物学的試料用の分析装置
FR2929249B1 (fr) 2008-03-27 2012-02-17 Rexam Pharma La Verpilliere Dispositif de distribution de liquide contenu dans un reservoir
US8695850B2 (en) * 2009-03-06 2014-04-15 Insite Vision Incorporated Tip arrangement for a dropper bottle
CN102247287B (zh) * 2010-05-20 2013-05-15 石家庄四药有限公司 一种聚丙烯塑瓶大输液制瓶及灭菌方法
US20110297703A1 (en) * 2010-06-07 2011-12-08 Mccormick & Company, Incorporated Mess free dispensing nozzle and container with suck back feature
CN102161464B (zh) * 2011-03-02 2012-09-05 山西诺成制药有限公司 一种防止聚丙烯输液瓶灭菌变形的方法
CN102133945A (zh) * 2011-03-02 2011-07-27 山西诺成制药有限公司 一种防止聚丙烯安瓿灭菌瓶瓶身变形的方法
CA3226224A1 (en) 2013-02-04 2014-08-07 Epona Biotech Ltd Device and diagnostic methods for infections in mammals using serum amyloid a
USD907500S1 (en) * 2017-07-13 2021-01-12 Chubby Gorilla, Inc. Bottle
DE102016002810A1 (de) * 2016-03-09 2017-09-14 H.W.M. Hanseatische Wurstmanufaktur für Heimtiere GmbH Autoklavierbare Tube
USD834950S1 (en) 2016-08-06 2018-12-04 Chubby Gorilla, Inc. Dispensing bottle and cap in combination
USD826068S1 (en) 2016-11-13 2018-08-21 Eyad Aboabdo Dispensing bottle kit
CA179103S (en) 2017-07-13 2019-06-12 Chubby Gorilla Inc Bottle
CN108584155A (zh) * 2018-06-13 2018-09-28 中国石油大学(华东) 野外地质工作常用化学试剂储置盒
AU2020225300A1 (en) * 2019-02-19 2021-09-09 Myra HIGHT Storage container and dispenser
US10723526B1 (en) 2019-03-29 2020-07-28 Chubby Gorilla, Inc. Bottle and cap arrangement
CN110169643B (zh) * 2019-06-06 2023-11-28 浙江正庄实业有限公司 抗菌耐压真空滴管组合瓶及其材料制备方法

Family Cites Families (42)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2731053A (en) * 1953-06-19 1956-01-17 Compule Corp Medical containers and their closures
US3369212A (en) * 1965-11-24 1968-02-13 Amp Inc Electrical connector
US3709365A (en) * 1970-06-01 1973-01-09 Squibb & Sons Inc Disposable pharmaceutical sterile closures
US3826059A (en) * 1971-10-19 1974-07-30 New England Nuclear Corp Method of packaging radioactive materials
US3993223A (en) * 1974-07-25 1976-11-23 American Home Products Corporation Dispensing container
US4088166A (en) * 1974-11-21 1978-05-09 Baxter Travenol Laboratories, Inc. Molded collapsible solution container having gusset portions
US4022206A (en) * 1975-08-01 1977-05-10 Merck & Co., Inc. Vaccine delivery system
US4150744A (en) * 1976-02-27 1979-04-24 Smith & Nephew Pharmaceuticals Ltd. Packaging
GB1544260A (en) * 1977-09-13 1979-04-19 Prebbles Ltd Packaging
US4178976A (en) * 1978-02-10 1979-12-18 Automatic Liquid Packaging, Inc. Unitary, hermetically-sealed but pierceable dispensing container
US4357288A (en) * 1980-02-25 1982-11-02 Deacon Machinery, Inc. Method of making clear transparent polypropylene containers
IE51421B1 (en) * 1980-08-01 1986-12-24 Smith & Nephew Ass Ophthalmic compositions containing triamterene
US4644966A (en) * 1982-12-20 1987-02-24 Del Laboratories, Inc. Fingernail treatment arrangement
US4478342A (en) * 1983-07-14 1984-10-23 Baxter Travenol Laboratories, Inc. Sterilizable container with inner closure and collapse-resistant cover
US5048727A (en) * 1984-11-02 1991-09-17 Alcon Laboratories, Inc. Preassembled unit dose dispenser having a compressible container and a tube prefilled with a unit dose of opthalmic gel.
US4718463A (en) * 1985-12-20 1988-01-12 Mallinckrodt, Inc. Method of producing prefilled sterile plastic syringes
AU6757187A (en) * 1986-01-22 1987-07-23 Retief, C.T. Closure for a container
GB8622906D0 (en) * 1986-09-23 1986-10-29 Keyes Uk Ltd Packaging
JPH0633098B2 (ja) * 1987-04-21 1994-05-02 東洋製罐株式会社 プラスチックキャップ
US4834256A (en) * 1987-07-31 1989-05-30 Pac International, Inc. Can with domed bottom structure
US4805377A (en) 1987-12-23 1989-02-21 Entravision, Inc. Method of packaging and sterilizing a pharmaceutical product
US4947620A (en) * 1987-12-23 1990-08-14 Entrauision, Inc. Method of packaging and sterilizing a pharmaceutical product
US5052558A (en) * 1987-12-23 1991-10-01 Entravision, Inc. Packaged pharmaceutical product
US5033252A (en) * 1987-12-23 1991-07-23 Entravision, Inc. Method of packaging and sterilizing a pharmaceutical product
US5247015A (en) * 1988-12-22 1993-09-21 The West Company, Incorporated Molded thermoplastic elastomer
US5460283A (en) * 1991-01-25 1995-10-24 Macartney; Charles T. Sealing closure cap
US5256154A (en) * 1992-01-31 1993-10-26 Sterling Winthrop, Inc. Pre-filled plastic syringes and containers and method of terminal sterilization thereof
WO1994008548A1 (en) * 1992-10-22 1994-04-28 The Green Cross Corporation Transfusion liquid-containing holder and prepared transfusion liquid
US5370621A (en) * 1992-12-14 1994-12-06 Mallinckrodt Medical, Inc. Insert device for facilitating limited aspiration of a delivery apparatus
US5380295A (en) * 1992-12-14 1995-01-10 Mallinckrodt Medical, Inc. Delivery apparatus with mechanism preventing rearward movement of a piston disposed therein
US5373684A (en) * 1992-12-14 1994-12-20 Mallinckrodt Medical, Inc. Process and apparatus used in producing prefilled, sterile delivery devices
US5464111A (en) * 1993-03-03 1995-11-07 Sterling Winthrop Closure for medication container
US5316054A (en) * 1993-04-30 1994-05-31 The Procter & Gamble Company Self-contained package for housing, dispensing and diluting concentrated liquid
EP0703793B1 (de) * 1993-06-17 1998-11-25 Farco-Pharma Gesellschaft Mit Beschränkter Haftung Pharmazeutische Präparate Verfahren zur herstellung einer sterilen bereitschaftspackung und behältnis für eine solche bereitschaftspackung
SE501925C2 (sv) * 1993-09-24 1995-06-19 Kabi Pharmacia Ab Behållare för medicinska vätskor samt förfarande för dess försegling
FR2717450B1 (fr) * 1994-03-21 1996-05-15 Oreal Conditionnement en matériau plastique composite présentant un effet doux au toucher.
US6192569B1 (en) * 1996-04-22 2001-02-27 Cebal Sa Process for manufacture of a top for a container with a detachable cover reusable as a cap
FR2751875B1 (fr) * 1996-08-05 1998-12-24 Scr Newpharm Nouvelles formulations liquides stables a base de paracetamol et leur mode de preparation
FR2752561B1 (fr) * 1996-08-22 1998-09-18 Oreal Capsule de distribution pour un produit liquide equipee d'un bouchon, et procede de fabrication de cette capsule
JP3838757B2 (ja) * 1996-09-13 2006-10-25 株式会社クレハ ガスバリヤー性多層中空容器
US5804744A (en) * 1996-09-30 1998-09-08 Chemtrace Apparatus for obtaining, storing and transporting liquid samples and methods for making and using same
DE19642976A1 (de) * 1996-10-18 1998-04-23 Pfeiffer Erich Gmbh & Co Kg Austragvorrichtung für Medien

Also Published As

Publication number Publication date
NO327952B1 (no) 2009-10-26
WO2000073156A1 (en) 2000-12-07
DE60026182D1 (de) 2006-04-27
EP1181197A1 (en) 2002-02-27
ID30310A (id) 2001-11-22
IL146748A0 (en) 2002-07-25
HK1045290A1 (en) 2002-11-22
HUP0201399A2 (en) 2002-08-28
EE200100599A (et) 2003-02-17
DK1181197T3 (da) 2004-02-02
AU4758800A (en) 2000-12-18
ES2258675T3 (es) 2006-09-01
HU229781B1 (en) 2014-07-28
HK1045290B (zh) 2004-10-15
PT1352837E (pt) 2006-06-30
EP1181197B1 (en) 2003-10-08
UA71960C2 (en) 2005-01-17
DE60026182T2 (de) 2006-11-09
HUP0201399A3 (en) 2005-01-28
SI1352837T1 (sl) 2006-08-31
NO20015706L (no) 2001-11-22
BR0011009A (pt) 2002-02-19
ZA200109598B (en) 2002-08-28
SI1181197T1 (en) 2004-04-30
MXPA01012223A (es) 2002-07-02
EE04459B1 (et) 2005-04-15
DK1352837T3 (da) 2006-06-12
ATE251577T1 (de) 2003-10-15
PL352058A1 (en) 2003-07-28
EP1352837A1 (en) 2003-10-15
CN1254413C (zh) 2006-05-03
CZ305439B6 (cs) 2015-09-23
JP2003500302A (ja) 2003-01-07
NO20015706D0 (no) 2001-11-22
US20020020713A1 (en) 2002-02-21
RU2250864C2 (ru) 2005-04-27
EP1352837B1 (en) 2006-02-22
HU229782B1 (en) 2014-07-28
AU759894B2 (en) 2003-05-01
BR0011009B1 (pt) 2010-09-21
CA2370475C (en) 2008-08-26
CN1351564A (zh) 2002-05-29
ATE318236T1 (de) 2006-03-15
DE60005817D1 (de) 2003-11-13
CA2370475A1 (en) 2000-12-07
US20080019863A1 (en) 2008-01-24
KR20020012588A (ko) 2002-02-16
KR100775152B1 (ko) 2007-11-12
DE60005817T2 (de) 2004-07-29
US7051906B2 (en) 2006-05-30
ES2208327T3 (es) 2004-06-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL206463B1 (pl) Sposób sterylizacji ściskanego opakowania wyrobu farmaceutycznego
CA1223565A (en) Separated packaging and sterile processing for liquid- powder mixing
US4150744A (en) Packaging
US6666359B2 (en) Controlled-dose dispenser with integral nozzle and cap
HU228559B1 (en) Drip liquid dispenser
US20060207912A1 (en) Package for a pharmaceutical product and method of manufacturing and sterilizing the package
RU2001133354A (ru) Упаковка для фармацевтического продукта и способ ее стерилизации
CA1092064A (en) Packaging
KR20180008501A (ko) 조성물을 수거할 수 있는 밀봉 디바이스, 그러한 밀봉 디바이스를 구비하는 팩킹 조립체, 수거 및 팩킹 방법들
Keerthi et al. A review on packaging for different formulations
WO2019113276A1 (en) Container and method for reconstitution of substances
WO2022175979A1 (en) Ready to use non-contaminant neckless ampoules
Lockhart et al. Packaging requirements of pharmaceuticals
AU1511583A (en) Separated packaging and sterile processing for liquid-powder mixing