PL192835B1 - Sposób aminowania w procesie wytwarzania poliamin - Google Patents

Sposób aminowania w procesie wytwarzania poliamin

Info

Publication number
PL192835B1
PL192835B1 PL340288A PL34028898A PL192835B1 PL 192835 B1 PL192835 B1 PL 192835B1 PL 340288 A PL340288 A PL 340288A PL 34028898 A PL34028898 A PL 34028898A PL 192835 B1 PL192835 B1 PL 192835B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
amination
temperature
carbon atoms
polyamines
reaction
Prior art date
Application number
PL340288A
Other languages
English (en)
Other versions
PL340288A1 (en
Inventor
Johan Günther-Hanssen
Original Assignee
Akzo Nobel Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akzo Nobel Nv filed Critical Akzo Nobel Nv
Publication of PL340288A1 publication Critical patent/PL340288A1/xx
Publication of PL192835B1 publication Critical patent/PL192835B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C209/00Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton
    • C07C209/04Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton by substitution of functional groups by amino groups
    • C07C209/14Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton by substitution of functional groups by amino groups by substitution of hydroxy groups or of etherified or esterified hydroxy groups
    • C07C209/16Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton by substitution of functional groups by amino groups by substitution of hydroxy groups or of etherified or esterified hydroxy groups with formation of amino groups bound to acyclic carbon atoms or to carbon atoms of rings other than six-membered aromatic rings
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C209/00Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton
    • C07C209/04Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton by substitution of functional groups by amino groups

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Macromolecular Compounds Obtained By Forming Nitrogen-Containing Linkages In General (AREA)
  • Catalysts (AREA)

Abstract

1. Sposób aminowania w procesie wytwarzania poliamin, w obecno sci katalizatora odwo- dornienia/uwodornienia, znamienny tym, ze aminowanie w pierwszej cz esci procesu prowadzi si e do uzyskania stopnia konwersji od 50 do 98% wagowych, obliczonej w stosunku do ca lkowitej wydajno sci poliamin, w proporcjonalnie wywa zonej w czasie sredniej temperaturze o co najmniej 15°C wy zszej ni z proporcjonalnie wywa zona w czasie srednia temperatura w pozosta lej cz esci procesu, przy czym poliaminy uzyskuje si e poprzez aminowanie alkoholi o 1 do 30 atomach w egla, fenoli wybranych z grupy obejmuj acej fenol, o-krezol, m-krezol, p-krezol, pirokatechin e, rezorcynol, hydrochinon i izomery ksylenolu, dioli o 2 do 30 atomach w egla, alkanoloamin o 2 do 30 atomach w egla oraz tlenków alkilenowych o 2 do 22 atomach w egla amoniakiem lub pierwszorz edowymi b ad z drugorz edowymi aminami. PL PL PL PL PL PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób aminowania w procesie wytwarzania poliamin w obecności katalizatora odwodornienia/uwodornienia. Sposób ten prowadzi się w specyficznych warunkach temperatury, co prowadzi do zwiększenia selektywności w odniesieniu do liniowych poliamin i zmniejszenia ich zabarwienia.
Pożądanymi celami procesu aminowania są zwiększenie ilości liniowych produktów aminowania i zmniejszenie powstawania cyklicznych produktów aminowania. Patrz np. opisy patentowe Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 2365721 i 3766184 oraz europejskie opisy patentowe nr EP-A-146508, EP-A-254335, EP-A-729785 i EP-A-737669.
Innym pożądanym celem procesu aminowania jest zmniejszenie ilości produktów ubocznych, które mogą powodować zabarwienie samych poliamin, lub w późniejszym etapie, powodować zabarwienia, gdy poliaminy stosuje się jako związki pośrednie lub w kompozycjach. Sugerowano szereg sposobów zmniejszania zabarwienia. Np., w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 3723529 sugerowano obróbkę węglem aktywnym, a w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4347381 obróbkę środkiem bielącym. W europejskim opisie patentowym nr EP-A-262562 ujawniono sposób zmniejszania zabarwienia przez kontaktowanie zabarwionych poliamin w podwyższonej temperaturze i pod zwiększonym ciśnieniem ze skuteczną katalitycznie ilością katalizatora uwodorniania w obecności atmosfery zawierającej wodór. Chociaż jednak wszystkie te sposoby zmniejszają zabarwienie, późniejsza obróbka jest droga i nie zapobiega występowaniu zabarwienia.
Celem wynalazku jest zwiększenie selektywności wobec liniowych produktów aminowania i jednocześnie zapobieganie powstawaniu półproduktów zabarwiających lub półproduktów, które w przyszłości mogą być źródłem zmiany zabarwienia, np. podczas zobojętniania produktów aminowania kwasem. Ponadto, sposób rozwiązania wspomnianych wyżej trudności powinien być nieskomplikowany i nie powinien stwarzać innych problemów.
Nieoczekiwanie stwierdzono, że wspomniane wyżej cele można osiągnąć, prowadząc aminowanie w procesie wytwarzania poliamin w specyficznych warunkach temperatury. Dokładniej, aminowanie w pierwszej części procesu prowadzi się do uzyskania stopnia konwersji od 50 do 98% wagowych, korzystnie 55 do 95% wagowych, obliczonej w stosunku do całkowitej wydajności poliamin w proporcjonalnie wyważ onej w czasie ś redniej temperaturze o co najmniej 15°C, korzystnie od 25°C do 100°C, zwłaszcza o 35°C do 70°C wyższej niż proporcjonalnie wyważona w czasie średnia temperatura w pozostałych częściach procesu. W tym kontekście wyrażenie „wyważona w czasie średnia temperatura” oznacza średnią temperaturę, gdy bierze się pod uwagę proporcjonalnie czas reakcji.
Przedmiotem wynalazku jest sposób aminowania w procesie wytwarzania poliamin, w obecności katalizatora odwodornienia/uwodornienia, polegający na tym, że aminowanie w pierwszej części procesu prowadzi się do uzyskania stopnia konwersji od 50 do 98% wagowych, obliczonej w stosunku do całkowitej wydajności poliamin, w proporcjonalnie wyważonej w czasie średniej temperaturze o co najmniej 15°C wyższej niż proporcjonalnie wyważona w czasie średnia temperatura w pozostałej części procesu, przy czym poliaminy uzyskuje się poprzez aminowanie alkoholi o 1do 30 atomach węgla, fenoli wybranych z grupy obejmującej fenol, o-krezol, m-krezol, p-krezol, pirokatechinę, rezorcynol, hydrochinon i izomery ksylenolu, dioli o 2 do 30 atomach węgla, alkanoloamin o 2 do 30 atomach węgla oraz tlenków alkilenowych o 2 do 22 atomach węgla amoniakiem lub pierwszorzędowymi bądź drugorzędowymi aminami.
Korzystnie w pierwszej części procesu stosuje się temperaturę o 25 do 100°C wyższą niż temperatura w pozostałej części procesu.
Korzystnie w pierwszej części procesu stosuje się temperaturę 160 - 300°C a w pozostałej części procesu temperaturę 100 - 190°C.
Korzystnie prowadzi się proces aminowania, w którym monoetanoloaminę aminuje się amoniakiem.
W sposobie wedł ug wynalazku zwię ksza się ilość liniowych produktów aminowania, takich jak etylenodiamina, dietylenotriamina, trietylenotetraamina i aminoetylenoetanoloamina, podczas gdy ilość związków cyklicznych zmniejsza się. Jednocześnie osiąga się znaczne zmniejszenie zabarwiania. Sposób ten można prowadzić w jednym reaktorze, wyposażonym w urządzenie do kontroli temperatury, aby spełnić powyższe warunki, albo można prowadzić go w co najmniej dwóch oddzielnych reaktorach z oddzielnymi urządzeniami do kontroli temperatury. Zwykle stosuje się ten sam katalizator w całej strefie lub strefach reakcji, lecz można także stosować w strefie lub w strefach reakcji różne
PL 192 835 B1 katalizatory odwodornienia/uwodornienia, np. katalizatory o różnej selektywności. Średnia temperatura podczas pierwszej części reakcji może wahać się od 160°C do 300°C, korzystnie od 170°C do 230°C, a w pozostałej części od 100°C do 190°C, korzystnie od 110°C do 180°C.
Reakcja aminowania w sposobie według wynalazku obejmuje aminowanie alkoholi, fenoli, dioli, alkanoloamin i tlenków alkilenowych amoniakiem lub pierwszorzędowymi bądź drugorzędowymi aminami. W zalecanej postaci realizacji wynalazku, aminowane związki powinny być dwufunkcyjne. Wszystkie atomy wodoru przyłączone do grupy aminowej są potencjalnie wymienialne na rodnik alkilowy poddawanego reakcji tlenku alkilenu, związku hydroksylowego lub karbonylowego tak, że produkt reakcji będzie mieszaniną pierwszorzędowych, drugorzędowych i trzeciorzędowych amin. Podczas aminowania związków takich jak glikole etylenowe i etanoloaminy, otrzymuje się nie tylko di- i poliaminy o prostym łańcuchu lecz również di- i poliaminy o łańcuchu rozgałęzionym i sześcioczłonowe aminy heterocykliczne, takie jak piperazyna, morfolina i ich pochodne.
Najbardziej pożądanymi produktami podczas wytwarzania etylenoamin są te produkty, które głównie zawierają pierwszorzędowe i drugorzędowe grupy aminowe. Produkty aminowania zawierające trzeciorzędowe grupy aminowe i pierścienie heterocykliczne mają na ogół mniejszą wartość handlową. Sposób według wynalazku, nieoczekiwanie, powoduje wzrost selektywności w kierunku tworzenia związków pierwszorzędowych, drugorzędowych i niecyklicznych.
Tlenkami alkilenowymi nadającymi się do aminowania są tlenki alkilenowe, zawierające 2-22 atomów węgla w grupie alkilenowej. Konkretnymi przykładami są tlenek etylenu, tlenek 1,2-propylenu, tlenek 1,2-butylenu i tlenek 2,3-butylenu. Do alkoholi alifatycznych, które można aminować sposobem według wynalazku, należą nasycone alifatyczne alkohole jednowodorotlenowe i wielowodorotlenowe o 1 - 30 atomach wę gla. Przykładowymi nasyconymi alkoholami jednowodorotlenowymi są metanol, etanol, propanol, izopropanol, n-butanol, s-butanol, t-butanol, izobutanol, n-pentanol, neopentanol, n-heksanol, izoheksanol, 2-etyloheksanol, cykloheksanol, n-heptanol, n-oktanol, 2-oktanol, izooktanol i t-oktanol oraz różne izomery nonanolu, dekanolu, undekanolu, dodekanolu, tridekanolu, tetradekanolu, heksadekanolu i oktadekanolu oraz alkoholu arachidylowego. Przykładowe alifatyczne alkohole dwuwodorotlenowe o 2 do 30 atomach węgla obejmują glikol etylenowy, glikol dietylenowy, glikol trietylenowy, glikol tetraetylenowy i wyższe glikole polietylenowe, glikol 1,2- i 1,3-propylenowy, glikol dipropylenowy, glikol tripropylenowy i wyższe glikole polipropylenowe, glikol 1,2-butylenowy, glikol 1,3-butylenowy, glikol 1,4-butylenowy, glikol 2,3-butylenowy, glikol dibutylenowy, glikol tributylenowy lub wyższe glikole polibutylenowe, izomery pentanodiolu, heksanodiolu, oktanodiolu, nonanodiolu, dekanodiolu, undekanodiolu, dodekanodiolu i tridekanodiolu; tetradekanodiol, pentadekanodiol, heksadekanodiol, oktadekanodiol, eikozanodiol. Przykładowe triwodorotlenowe i wyższe poliole o 3 do 30 atomach węgla obejmują glicerynę, erytryt, pentaerytryt, sorbit, mannit, trihydroksymetyloloetan, trihydroksymetylolopropan, heptanotriol, i dekanotriol.
Związki fenolowe nadające się do aminowania obejmują fenol, o-krezol, m-krezol, p-krezol, pirokatechinę, rezorcynę, hydrochinon i izomery ksylenolu. Do odpowiednich alifatycznych aminoalkoholi należą alifatyczne aminoalkohole o 2 do 30 atomach węgla, takie jak monoetanoloamina, dietanoloamina, aminoetyloetanoloamina, propanoloaminy, butanoloaminy, pentanoloaminy, heksanoloaminy, heptanoloaminy, oktanoloaminy, dekanoloaminy, dodekanoloaminy, tetradekanoloaminy, heksadekanoloaminy, oktadekanoloaminy, i eikozanoloaminy. Ponadto, można stosować mieszaniny dowolnych wyżej wymienionych związków zawierających grupę hydroksylową, np. mieszaniny glikolu etylenowego i monoetanoloaminy, lub mieszaniny alkanoloamin, otrzymanych w reakcji tlenków alkilenowych z amoniakiem.
Środkami aminującymi są zarówno amoniak jak i aminy pierwszorzędowe lub drugorzędowe. Stosowane aminy zawierają zwykle albo grupy alkilowe o 1 - 20 atomach węgla, grupy cykloalkilowe o 5 - 8 atomach węgla albo grupy arylowe lub aryloalkilowe o 6 - 40 atomach węgla, lub ich mieszaniny. Przykładowymi odpowiednimi aminami są metyloamina, etyloamina, n-butyloamina, izobutyloamina, etylenodiamina, benzyloamina, dimetyloamina i dietyloamina. Środki aminujące można stosować oddzielnie lub w kombinacjach.
Katalizatorem odwodorniania/uwodorniania, stosowanym w sposobie według wynalazku może być dowolny znany katalizator aminowania. Zwykle, jako część katalitycznie czynną, katalizator zawiera co najmniej jeden metal wybrany z grupy obejmującej nikiel, chrom, kobalt, miedź, ruten, żelazo, wapń, magnez, stront, lit, sód, potas, bar, cez, wolfram, srebro, cynk, uran, tytan, rod, pallad, platynę, iryd, osm, złoto, molibden, ren, kadm, ołów, rubid, bor i mangan, lub ich mieszaniny. Metalowa część katalizatora powinna zawierać co najmniej 70% wagowych, korzystnie ponad 80% wagowych niklu,
PL 192 835 B1 chromu, kobaltu, miedzi, palladu, rutenu lub żelaza, bądź ich mieszanin, głównie odpowiedzialnych za efekt katalityczny odwodornienia/uwodornienia. Działanie katalityczne jest często wspomagane, aby uzyskać np. lepszą selektywność w stosunku do pożądanych produktów, obecnością niewielkich ilości innych metali, takich jak metale wybrane z grupy składającej się z wapnia, magnezu, strontu, litu, sodu, potasu, baru, cezu, wolframu, żelaza, rutenu, cynku, uranu, tytanu, rodu, palladu, platyny, irydu, osmu, srebra, złota, molibdenu, renu, kadmu, ołowiu, rubidu, boru i manganu. Promotory te zwykle stanowią od 0,1 do 30%, korzystnie od 1 do 20% wagowych całkowitej ilości metali katalitycznych. Metale katalityczne zwykle są osadzone na nośniku z porowatego tlenku metalu, chociaż można stosować inne typy nośników, takie jak węgiel. Przykładami odpowiednich materiałów nośnikowych są różne postacie tlenku glinu, krzemionki, ziemi okrzemkowej, tlenku glinu-krzemionki, tlenku glinu-tlenku tytanu, tlenku glinu-tlenku magnezu i tlenku glinu-tlenku cyrkonu. Nośnik zwykle stanowi od 50 do 97% wagowych całości katalizatora. W korzystnym wykonaniu, katalizator jest katalizatorem metalicznym zawierającym nikiel i jest promowany rutenem, renem, palladem lub platyną, bądź ich mieszaniną w postaci metalicznej na porowatym nośniku z tlenku metalu, zawierającym tlenek glinu. Ilość katalizatora nie jest istotna, ale zwykle wynosi ona 0,1 do 25%, korzystnie 1 do 15% wagowych całkowitej ilości reagentów wyjściowych w procesie okresowym. Katalizatory odwodornienia/uwodornienia opisane wyżej opisano np. w europejskich opisach patentowych EP-A-146508, EP-A-729785, EP-A-737669, i w opisach patentowych Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 2365721 i 4123462.
Reakcję pomiędzy środkiem aminującym i związkiem poddawanym aminowaniu najlepiej prowadzi się w obecności gazowego wodoru, tak aby hamować lub zmniejszać zatruwanie katalizatora i zapewnić wysoką wydajność pożądanych produktów, stanowiących aminy alifatyczne. Zwykle, wymagana ilość gazowego wodoru jest stosunkowo niewielka, i odpowiada stosunkowi od około 0,1 do około 2 moli na mol związku poddawanego aminowaniu. Można stosować większe ilości wodoru, lecz na ogół jednak, bez żadnego oczywistego korzystnego efektu. Środek aminujący, taki jak amoniak, powinien być obecny w mieszaninie w nadmiarze, np. w stosunku od 2 do 30 moli środka aminującego na mol związku poddawanego aminowaniu, lecz korzystnie w stosunku od 5 do około 15 moli na mol związku poddawanego aminowaniu.
Proces aminowania prowadzi się pod stosunkowo wysokim ciśnieniem. Stosowane ciśnienie zależy od molowego stosunku reagentów, temperatury reakcji, ilości wodoru i sposobu prowadzenia procesu. Zwykle, ciśnienie powinno być wystarczająco wysokie, aby utrzymać większość reagentów w fazie ciekł ej. Zwykle ciś nienie wynosi od 8 do 40 MPa a korzystnie pomię dzy 15 a 30 MPa.
Wynalazek przedstawiono za pomocą następujących przykładów.
P r z y k ł a d 1.
Proces aminowania prowadzono przez ciągłe poddawanie reakcji monoetanoloaminy z amoniakiem w stosunku wagowym 1 do 4, w obecności katalizatora odwodornienia/uwodornienia i wodoru w pierwszym etapie reakcji. Katalizator zawierał 10% wagowych niklu i 0,75% wagowych rutenu na aktywowanym nośniku z tlenku glinu, zgodnie z europejskim opisem patentowym EP-A-254335. W pierwszym etapie reakcji temperatura reakcji wynosił a 200°C a konwersja monoetanoloaminy wynosiła 55% wagowych. W następnym etapie reakcji obniżono temperaturę reakcji do 170°C i reakcję kontynuowano w sposób okresowy, do konwersji monoetanoloaminy wynoszącej do 75% wagowych w obecnoś ci tego samego katalizatora odwodornienia/uwodornienia, jak w etapie pierwszym.
Jako próbę kontrolną, prowadzono taką samą reakcję jak opisano wyżej w dwóch etapach do uzyskania 75% konwersji monoetanoloaminy, lecz z tą różnicą, że temperatura w drugim etapie wynosiła również 200°C. Produkty reakcji analizowano pod względem ilości etylenodiaminy (EDA), piperazyny (PIP), dietylenotetraaminy (DETA), aminoetyloetanoloaminy (AEEA) i całkowitej ilości związków piperazynowych.
Z mieszaniny reakcyjnej usunięto amoniak i wodór, następnie rozcieńczono ją wodą w stosunku wagowym 1 : 1. Po dodaniu kwasu chlorowodorowego aż do uzyskania pH 3,5, mierzono zabarwienie zgodnie z metodą Hazena.
Otrzymano następujące wyniki:
PL 192 835 B1
T a b e l a 1
Sposób ilość w % wagowych Zabarwienie wg Hazena
EDA PIP DETA AEEA Całkowita zawartość PIP
Według wynalazku 46,7 17,2 15,5 10,3 20,4 150
Kontrolny 52,6 19,9 11,6 7,8 23,1 320
Na podstawie wyników widać wyraźnie, że w sposobie aminowania według wynalazku tworzenie się cyklicznych związków piperazyny zmniejszyło się o około 12% wagowych w porównaniu z próbą kontrolną. Ponadto uzyskano znaczne zmniejszenie zabarwienia.
P r z y k ł a d 2.
Proces aminowania prowadzono przez ciągłe poddawanie reakcji monoetanoloaminy z amoniakiem w stosunku wagowym 1 do 4, w obecności katalizatora odwodornienia/uwodornienia i wodoru w pierwszym etapie reakcji. Katalizator zawierał 10% wagowych niklu i 0,75% wagowych rutenu na aktywowanym nośniku z tlenku glinu, zgodnie z europejskim opisem patentowym EP-A-254335. W pierwszym etapie reakcji temperatura reakcji wynosił a 200°C a konwersja monoetanoloaminy wynosiła 55% wagowych. W następnym etapie reakcji obniżono temperaturę reakcji do 170°C i reakcję kontynuowano w sposób okresowy, do konwersji monoetanoloaminy wynoszącej do 75% wagowych w obecnoś ci katalizatora odwodornienia/uwodornienia zawierają cego 15% wagowych metalicznego niklu lub 15% wagowych metalicznego niklu promowanego 0,75% wagowymi rutenu, renu, platyny lub palladu (patrz odpowiednio próba 1, 2, 3, 4 i 5 w tabeli 2). To oznacza, że około 73% konwersji zaszło w pierwszym etapie reakcji.
Jako próbę kontrolną, prowadzono taką samą reakcję jak opisano wyżej w dwóch etapach do uzyskania 75% konwersji monoetanoloaminy, lecz z tą różnicą, że temperatura w drugim etapie wynosiła również 200°C. Produkty reakcji analizowano pod względem ilości etylenodiaminy (EDA), piperazyny (PIP), dietylenotetraaminy (DETA), aminoetyloetanoloaminy (AEEA) i całkowitej ilości związków piperazynowych (patrz tabela 2).
Z mieszaniny reakcyjnej usunięto amoniak i wodór, następnie rozcieńczono ją wodą w stosunku wagowym 1 : 1. Po dodaniu kwasu chlorowodorowego aż do uzyskania pH 3,5, mierzono zabarwienie zgodnie z metodą Hazena (patrz tabela 2).
Otrzymano następujące wyniki:
T a b e l a 2
Próba Promotor Ilość w % wagowych Zabarwienie wg Hazena
EDA PIP DETA AEEA Całkowita zawartość PIP
1 - 51,5 16,5 14,7 8,2 19,3 52
2 Ru 52,3 16,7 14,5 7,8 19,5 58
3 Re 52,7 20,2 12,6 6,9 23,4 76
4 Pt 46,8 17,7 15,2 8,7 21,2 132
5 Pd 44,2 19,3 16,0 8,4 22,1 32
A - 49,7 23,2 11,1 5,5 28,8 68
B Ru 53,4 17,7 13,0 7,3 21,1 120
C Re 51,1 23,0 10,2 6,5 27,7 128
D Pt 50,8 19, 9 12,5 7,1 23,6 350
E Pd 49,0 20,8 12,5 7,1 24,9 60
PL 192 835 B1
Na podstawie wyników widać wyraźnie, że zarówno całkowita zawartość związków piperazyny jak i zabarwienie ulegają zmniejszeniu, gdy proces prowadzi się sposobem według wynalazku, próby 1- 5, w porównaniu z próbami kontrolnymi, próby A - E.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób aminowania w procesie wytwarzania poliamin, w obecności katalizatora odwodornienia/uwodornienia, znamienny tym, że aminowanie w pierwszej części procesu prowadzi się do uzyskania stopnia konwersji od 50 do 98% wagowych, obliczonej w stosunku do całkowitej wydajności poliamin, w proporcjonalnie wyważonej w czasie średniej temperaturze o co najmniej 15°C wyższej niż proporcjonalnie wyważona w czasie średnia temperatura w pozostałej części procesu, przy czym poliaminy uzyskuje się poprzez aminowanie alkoholi o 1 do 30 atomach węgla, fenoli wybranych z grupy obejmującej fenol, o-krezol, m-krezol, p-krezol, pirokatechinę, rezorcynol, hydrochinon i izomery ksylenolu, dioli o 2 do 30 atomach węgla, alkanoloamin o 2 do 30 atomach węgla oraz tlenków alkilenowych o 2 do 22 atomach węgla amoniakiem lub pierwszorzędowymi bądź drugorzędowymi aminami.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w pierwszej części procesu stosuje się temperaturę o 25 do 100°C wyższą niż temperatura w pozostałej części procesu.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, albo 2, znamienny tym, że w pierwszej części procesu stosuje się temperaturę 160 - 300°C a w pozostałej części procesu temperaturę 100 - 190°C.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że prowadzi się proces aminowania, w którym monoetanoloaminę aminuje się amoniakiem.
PL340288A 1997-11-11 1998-10-01 Sposób aminowania w procesie wytwarzania poliamin PL192835B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9704116A SE513250C2 (sv) 1997-11-11 1997-11-11 Amineringsförfarande för framställning av polyaminer
PCT/SE1998/001772 WO1999024389A1 (en) 1997-11-11 1998-10-01 Amination process

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL340288A1 PL340288A1 (en) 2001-01-29
PL192835B1 true PL192835B1 (pl) 2006-12-29

Family

ID=20408931

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL340288A PL192835B1 (pl) 1997-11-11 1998-10-01 Sposób aminowania w procesie wytwarzania poliamin

Country Status (29)

Country Link
US (1) US5994585A (pl)
EP (1) EP1044183B1 (pl)
JP (1) JP4390386B2 (pl)
KR (1) KR100583577B1 (pl)
CN (1) CN1211347C (pl)
AR (1) AR043072A1 (pl)
AT (1) ATE232198T1 (pl)
AU (1) AU744480B2 (pl)
BG (1) BG63598B1 (pl)
BR (1) BR9815223B1 (pl)
CA (1) CA2306145C (pl)
CZ (1) CZ296289B6 (pl)
DE (1) DE69811277T2 (pl)
DK (1) DK1044183T3 (pl)
EE (1) EE04430B1 (pl)
ES (1) ES2191967T3 (pl)
GE (1) GEP20022762B (pl)
HU (1) HUP0003875A3 (pl)
IN (1) IN1998CH02378A (pl)
MX (1) MX211434B (pl)
MY (1) MY121732A (pl)
NO (1) NO20002075L (pl)
PL (1) PL192835B1 (pl)
RU (1) RU2215734C2 (pl)
SA (1) SA99191259B1 (pl)
SE (1) SE513250C2 (pl)
TW (1) TW461901B (pl)
UA (1) UA59419C2 (pl)
WO (1) WO1999024389A1 (pl)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE524126C2 (sv) * 2001-07-24 2004-06-29 Akzo Nobel Nv Förfarande för framställning av dietylentriamin och högre polyetylenpolyaminer genom transaminering av etylendiamin
DE10359811A1 (de) * 2003-12-19 2005-07-21 Basf Ag Verfahren zur Erhöhung der Raum-Zeit-Ausbeute (RZA) in einem Verfahren zur Herstellung eines symmetrischen sekundären Amins
JP4972315B2 (ja) * 2005-12-28 2012-07-11 花王株式会社 含窒素化合物の製造方法
CN101842346B (zh) * 2007-08-29 2013-05-15 巴斯夫欧洲公司 由糖醇生产胺的方法
WO2009027248A1 (de) * 2007-08-29 2009-03-05 Basf Se Verfahren zur herstellung von aminen aus glycerin
KR20100111712A (ko) * 2008-01-03 2010-10-15 아크조 노벨 엔.브이. 에틸렌 아민의 제조 방법
EP2352585B1 (en) 2008-10-06 2020-06-17 Union Carbide Corporation Low metal loaded, alumina supported, catalyst compositions and amination process
BRPI0914009A2 (pt) 2008-10-06 2015-07-28 Union Carbide Chem Plastic Método para reparar uma triamina cíclica
EP2344445B1 (en) 2008-10-06 2017-05-10 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology LLC A process to selectively manufacture diethylenetriamine (deta) or other desirable ethylenamines via continuous transamination of ethylenediamine (eda), and other ethyleneamines over a heterogeneous catalyst system
JP2012504610A (ja) * 2008-10-06 2012-02-23 ユニオン カーバイド ケミカルズ アンド プラスティックス テクノロジー エルエルシー エチレンアミンの製造方法
CN102227258B (zh) * 2008-10-06 2014-02-19 联合碳化化学品及塑料技术公司 包括酸性混合金属氧化物作为载体的低金属(镍和铼)催化剂组合物
DE102011004465A1 (de) * 2010-09-10 2012-03-15 Evonik Degussa Gmbh Verfahren zur direkten Aminierung sekundärer Alkohole mit Ammoniak zu primären Aminen
CN102091641B (zh) * 2010-12-03 2012-12-19 烟台万华聚氨酯股份有限公司 一种负载型银钴或银镍还原氨化催化剂及其制备方法和用途
DE102011003595B4 (de) * 2011-02-03 2014-04-17 Evonik Degussa Gmbh Herstellung von in ihrer Hauptkette linearen primären Diaminen für Polyamidsynthesen
CN102614895B (zh) * 2012-03-04 2013-11-13 浙江大学 一正丙胺歧化反应合成二正丙胺的方法和所用催化剂
KR101439431B1 (ko) * 2012-09-27 2014-09-11 롯데케미칼 주식회사 환원성 아민화 반응용 코발트-이트륨계 담지 촉매 및 이를 사용한 폴리에테르아민 화합물의 제조 방법
EP3077444B1 (en) 2013-12-02 2018-04-25 Dow Global Technologies LLC Preparation of high molecular weight, branched, acyclic polyalkyleneamines and mixtures thereof
TWI534131B (zh) 2014-11-27 2016-05-21 財團法人工業技術研究院 氫化4,4’-二胺基二苯甲烷的觸媒與方法
CA3071903A1 (en) 2017-08-11 2019-02-14 Nouryon Chemicals International B.V. Multi-step process for converting cyclic alkyleneureas into their corresponding alkyleneamines
CN111100017B (zh) * 2019-12-31 2020-09-01 南京化学试剂股份有限公司 一种药用级乙二胺的精制方法
CN111939925B (zh) * 2020-07-22 2022-12-06 江苏万盛大伟化学有限公司 一种用于制备正辛胺的催化剂及其应用
CN114315613B (zh) * 2021-12-27 2024-03-19 江苏康恒化工有限公司 一种羟乙基乙二胺的合成工艺

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2365721A (en) * 1941-10-31 1944-12-26 Sharples Chemicals Inc Manufacture of aliphatic amines
SE345122B (pl) * 1966-12-30 1972-05-15 Mo Och Domsjoe Ab
US3723529A (en) * 1970-10-19 1973-03-27 Jefferson Chem Co Inc Decolorization of polyethylene polyamines
US4123462A (en) * 1976-01-07 1978-10-31 Union Carbide Corporation Amination process using nickel-rhenium catalysts
US4347381A (en) * 1978-01-24 1982-08-31 Ethyl Corporation Method of treating long chain alkyl amines or products derived therefrom
US4404405A (en) * 1981-09-30 1983-09-13 Union Carbide Corporation Process for the preparation of polyethylene polyamines
SE457608B (sv) * 1986-07-11 1989-01-16 Berol Kemi Ab Foerfarande foer framstaellning av en ruteniumdopad nickel- och/eller koboltkatalysator paa en poroes metalloxidbaerare samt anvaendning av katalysatorn i en hydrerings- och/eller dehydreringsreaktion
SE461095B (sv) * 1983-09-09 1990-01-08 Berol Kemi Ab Amineringsfoerfarande med anvaendning av en ruteniumdopad nickel och/eller kovoltkatalysator
US4766247A (en) * 1986-09-26 1988-08-23 Air Products And Chemicals, Inc. Color reduction of polyamines by mild catalytic hydrogenation
US4977266A (en) * 1987-09-30 1990-12-11 Union Carbide Chemicals And Plastics Company Inc. Aminoethylethanolamine and ethylenediamine producers composition and method for producing same
CA2146903C (en) * 1993-12-22 2000-01-25 Stephen Wayne King Reductive amination catalysts for the selective production of aminoethylethanolamine
DE19507007A1 (de) * 1995-02-28 1996-08-29 Basf Ag Katalysatoren für die Aminierung von Alkoholen, Ketonen und Aldehyden

Also Published As

Publication number Publication date
ES2191967T3 (es) 2003-09-16
CZ296289B6 (cs) 2006-02-15
JP2001522824A (ja) 2001-11-20
SE9704116L (sv) 1999-05-12
BG104347A (en) 2000-10-31
HUP0003875A2 (en) 2001-03-28
UA59419C2 (uk) 2003-09-15
CA2306145C (en) 2008-05-06
US5994585A (en) 1999-11-30
HUP0003875A3 (en) 2006-02-28
EE200000222A (et) 2001-04-16
SA99191259B1 (ar) 2006-09-20
DE69811277D1 (de) 2003-03-13
NO20002075L (no) 2000-07-05
KR20010024593A (ko) 2001-03-26
DK1044183T3 (da) 2003-05-26
AU744480B2 (en) 2002-02-28
BR9815223A (pt) 2001-08-21
TW461901B (en) 2001-11-01
DE69811277T2 (de) 2004-01-22
MY121732A (en) 2006-02-28
IN1998CH02378A (pl) 2006-06-23
EE04430B1 (et) 2005-02-15
RU2215734C2 (ru) 2003-11-10
EP1044183A1 (en) 2000-10-18
SE9704116D0 (sv) 1997-11-11
CA2306145A1 (en) 1999-05-20
CN1211347C (zh) 2005-07-20
MX211434B (es) 2002-11-18
NO20002075D0 (no) 2000-04-19
ATE232198T1 (de) 2003-02-15
WO1999024389A1 (en) 1999-05-20
PL340288A1 (en) 2001-01-29
AU9372198A (en) 1999-05-31
BG63598B1 (bg) 2002-06-28
CN1278788A (zh) 2001-01-03
BR9815223B1 (pt) 2010-11-16
MXPA00004097A (es) 2001-01-01
CZ20001238A3 (cs) 2000-09-13
KR100583577B1 (ko) 2006-05-26
AR043072A1 (es) 2005-07-20
SE513250C2 (sv) 2000-08-07
EP1044183B1 (en) 2003-02-05
GEP20022762B (en) 2002-08-26
JP4390386B2 (ja) 2009-12-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL192835B1 (pl) Sposób aminowania w procesie wytwarzania poliamin
KR910008723B1 (ko) 루테늄 보강 니켈 또는 코발트촉매
US4912260A (en) Process for the production of amines
EP1219597B1 (en) Process for production of ether amine
US4582904A (en) Amine production via condensation reactions using rare earth metal hydrogen phosphates as catalysts
JP5295763B2 (ja) ポリエーテルアミン製造方法
EP0816408A1 (en) Hydroxyalkylbis(aminoethyl)ether compositions for the production of polyurethanes
EP0151232A2 (en) A method for the conjoint production of ethylenediamine and N-aminoethylpiperazine
EP3645690B1 (en) Readily biodegradable alkoxylate mixtures
US5646235A (en) Reductive alkylation of polyamines
GB2059792A (en) Preparation of tertiary amines, and a catalyst for use therein
WO2020098937A1 (en) Method for producing an amine
GB2184119A (en) Preparation of aliphatic tertiary amines
FI84260C (fi) Foerfarande foer framstaellning av aminerade produkter med anvaendning av en nickel- och/eller koboltkatalysator.

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20131001