CZ20001238A3 - Způsob aminace - Google Patents

Způsob aminace Download PDF

Info

Publication number
CZ20001238A3
CZ20001238A3 CZ20001238A CZ20001238A CZ20001238A3 CZ 20001238 A3 CZ20001238 A3 CZ 20001238A3 CZ 20001238 A CZ20001238 A CZ 20001238A CZ 20001238 A CZ20001238 A CZ 20001238A CZ 20001238 A3 CZ20001238 A3 CZ 20001238A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
amination
temperature
ruthenium
palladium
mixtures
Prior art date
Application number
CZ20001238A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ296289B6 (cs
Inventor
Johan Günther-Hanssen
Original Assignee
Akzo Nobel N. V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akzo Nobel N. V. filed Critical Akzo Nobel N. V.
Publication of CZ20001238A3 publication Critical patent/CZ20001238A3/cs
Publication of CZ296289B6 publication Critical patent/CZ296289B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C209/00Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton
    • C07C209/04Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton by substitution of functional groups by amino groups
    • C07C209/14Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton by substitution of functional groups by amino groups by substitution of hydroxy groups or of etherified or esterified hydroxy groups
    • C07C209/16Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton by substitution of functional groups by amino groups by substitution of hydroxy groups or of etherified or esterified hydroxy groups with formation of amino groups bound to acyclic carbon atoms or to carbon atoms of rings other than six-membered aromatic rings
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C209/00Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton
    • C07C209/04Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton by substitution of functional groups by amino groups

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Macromolecular Compounds Obtained By Forming Nitrogen-Containing Linkages In General (AREA)
  • Catalysts (AREA)

Description

Způsob aminace
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu aminace pro výrobu polyaminů. Způsob je prováděn za specifických teplotních podmínek, které vedou ke zvýšení selektivity směrem k lineárním polyaminům a redukci zbarvení.
Dosavadní stav techniky
Žádanými cíli způsobu aminace jsou zvýšení množství lineárních aminačních produktů a snížení tvorby cyklických aminačních produktů. Viz například US patenty 2 365 721 a 3 766 184 a EP-A-146 508, EP-A-254 335, EP-A-729 785 a EP-A-737 669.
Dalším žádaným cílem způsobu aminace je redukce množství vedlejších produktů, které mohou způsobit změnu barvy polyaminů samotných, nebo následně způsobit změnu zbarvení jsou-li polyaminy použity jako meziprodukty, nebo ve směsích. Pro redukci zbarvení byl navržen velký počet metod. Například US patent 3 723 529 navrhuje působení aktivním uhlím a US patent 4 347 381 použití odbarvovacího činidla. EP-A-262 562 uvádí metodu pro redukci zabarvení založenou na kontaktu zbarvených polyaminů s katalyticky účinným množstvím hydrogenačního katalyzátoru za zvýšené teploty a tlaku v atmosféře obsahující vodík. Ačkoliv všechny tyto metody vedou k redukci zabarvení je následný technologický krok nákladný a nezabraňuje přímo vzniku zbarvení.
Záměrem vynálezu je zvýšit selektivitu ve prospěch lineárních aminovaných produktů a současně zabránit tvorbě zbarvených vedlejších produktů, nebo vedlejších produktů, které mohou být zdrojem pozdějšího zbarvení například po neutralizaci aminovaných produktů kyselinou. Navíc by řešení výše zmíněného zadání nemělo být komplikované a nemělo by přinášet jiné nové problémy.
Podstata vynálezu
Překvapivě bylo zjištěno, že výše uvedené cíle mohou být dosaženy prováděním způsobu aminace pro výrobu polyaminů za specifických teplotních podmínek. Konkrétněji aminace je v první fázi způsobu prováděna do stupně konverze mezi 50 a 98% podle hmotnosti, výhodněji od 55 do 95% podle hmotnosti, vypočítáno podle celkového výtěžku polyaminů za průměrné teploty úměrně posouzené s časem, kteráje alespoň o 15°C, výhodněji o 25°C až 100°C a nejlépe o 35°C až 70°C vyšší než průměrná teplota v dalších fázích způsobu. Ve zde používaném kontextu výraz • · • ·
„průměrná teplota úměrně posouzená s časem“ znamená průměrnou teplotu, kde je úměrně vzat v úvahu také reakční čas.
Pomocí způsobu podle vynálezu je množství lineárních aminačních produktů jako je ethylendiamin, diethylentriamin, triethylentetraamin a aminoethylethanolamin zvýšeno, zatímco množství cyklických sloučenin je sníženo. Současně je dosaženo dokonalé redukce zbarvení. Způsob může být prováděn v jednom reaktoru vybaveném zařízením pro kontrolu teploty pro zajištění výše zmíněných podmínek, nebo může být prováděn v alespoň dvou oddělených reaktorech s oddělenou kontrolou teploty. Obvykle je katalyzátor stejný v celé reakční zóně, nebo zónách, ale je také možné použít různé dehydrogenační/hydrogenační katalyzátory v reakční zóně, nebo zónách např. katalyzátory s různými selektivitami. Průměrná teplota během první fáze reakce může být mezi 160°C a 300°C, s výhodou mezi 170°C a 230°C a v ostatních fázích mezi 100°C a 190°C a s výhodou mezi 110°C a 180°C.
Aminační reakce podle vynálezu zahrnuje aminaci alkoholů, fenolů, diolů, alkanolaminů a alkylen oxidů amoniakem, nebo primárními, nebo sekundárními aminy. Aminované sloučeniny mohou být s výhodou difunkční. Všechny vodíkové atomy připojené na aminoskupinu jsou potenciálně substituovatelné alkylovými zbytky reaktivního alkylenoxidu, hydroxyl nebo karbonylové sloučeniny, takže reakční produkt pak bude směsí primárních, sekundárních a terciálních aminů. Pokud se aminaci podrobí sloučeniny, například ethylenglykoly a ethanolaminy, nezískají se pouze di- a polyaminy s přímým řetězcem, ale i větvené di- a polyaminy a šestičlenné heterocyklické aminy, například piperazin, morfolin a jejich deriváty.
Nejvíce žádoucími produkty při výrobě ethylenaminů jsou ty, které obsahují hlavně primární a sekundární aminoskupiny. Aminační produkty obsahující terciální aminoskupiny a heterocyklické kruhy mají obecně menší komerční uplatnění. Předkládaný způsob překvapivě zvyšuje selektivitu pro tvorbu primárních, sekundárních a necyklických sloučenin.
Alkylenoxidy vhodné pro aminaci jsou ty, které mají 2-22 uhlíkových atomů v alkylenové skupině. Důležitými příklady jsou ethylenoxid, 1,2-propylenoxid, 1,2-butylenoxid a 2,3butylenoxid. Alifatické alkoholy, které mohou být amino vány ve způsobu podle vynálezu, zahrnují nasycené alifatické monohydroxy a polyhydroxy alkoholy od 1 do 30 uhlíkových atomů. Příklady nasycených monohydroxy alkoholů jsou methanol, ethanol, propanol, isopropanol, n-butanol, sec.butanol, terc.butanol, isobutanol, n-pentanol, isopentanol, neopentanol, n-hexanol, isohexanol, 2-ethyl-hexanol, cyklohexanol, n-heptanol, n-oktanol, 2-oktanol, isooktanol a terc.oktanol a různé isomery nonanolu, dekanolu, undekanolu, dodekanolu, tridekanolu, tetradekanolu, hexadekanolu a oktadekanolu a arachidylalkoholu. Příklady alifatických dihydroxy alkoholů s 2 až 30 • · uhlíkovými atomy zahrnují ethylenglykol, diethylenglykol, triethylenglykol, tetraethylenglykol, a vyšší polyethylenglykoly, 1,2- a 1,3-propylenglykol, dipropylenglykol, tripropylenglykol a vyšší polypropylenglykoly, 1,2 a 1,3-polypropylenglykoly, dipropylenglykoly, tripropylenglykoly a vyšší polypropylenglykoly, 1,2-butylenglykoly, 1,3-butylenglykolyl, 1,4-butylenglykoly, 2,3butylenglykoly, dibutylenglykoly, tributylenglykoly, nebo vyšší polybutylenglykoly, isomery pentandiolu, hexandiolu, oktandiolu, nonandiolu, dekandiolu, undekandiolu, dodekandiolu a tridekandiolu, tetradekandiolu, pentadekandiolu, hexadekandiolu, oktadekandiolu, eikosandiolu. Příklady trihydroxy a vyšších alkoholů a vyšších polyolů s 3 až 30 uhlíkových atomů včetně glycerolu, erythritolu, pentaerythritolu, sorbitolu, manitolu, trishydroxymethyl ethanu, trishydroxymethylpropanu, heptantriolu a dekantriolu.
Fenolické sloučeniny vhodné pro aminaci zahrnují fenol, o-kresol, m-kresol, p-kresol, pyrokatechin, resorcinol, hydrochinon a isomery xylenolu. Vhodné alifatické aminoalkoholy jsou ty, které mají od 2 do 30 uhlíkových atomů, například monoethanolamin, diethanolamin, aminoethylethanolamin, propanolaminy, butanolaminy, pentanolaminy, hexanolaminy, heptanolaminy, oktanolaminy, dekanolaminy, dodekanolaminy, tetradekanolaminy, hexadekanolaminy, oktaekanolaminy, a eikosanolaminy. Navíc mohou být použity směsi, kterékoli z výše uvedených sloučenin obsahujících hydroxyl, například směsi ethylenglykolu a monoethynolaminu, nebo směsi alkanolaminů, které jsou získány reakcí mezi alkylen oxidy a amoniakem.
Aminačními činidly jsou bud’ amoniak, nebo primární aminy, nebo sekundární aminy. Aminy obecně mají buď alkylové skupiny s 1-20 uhlíkovými atomy, cykloalkylové skupiny s 5-8 uhlíkovými atomy, nebo aryl či arylalkylové skupiny s 6-40 uhlíkovými atomy, nebo jejich směsi. Příklady vhodných aminů jsou methylamin, ethylamin, n-butylamin, isobutylamin, ethylendiamin, benzylamin, dimethylamin a diethylamin. Aminační činidla mohou být použita jednotlivě, nebo v kombinacích.
Hydrogenačním/dehydrogenačním katalyzátorem použitelným ve způsobu podle vynálezu může být, kterýkoli konvenční aminační katalyzátor. Obvyklý katalyzátor obsahuje jako katalyticky aktivní složku nejméně jeden kov vybraný ze skupiny obsahující nikl, chrom, kobalt, měď, ruthenium, železo, vápník, hořčík, stroncium, lithium, sodík, draslík, barium, cesium, wolfram, stříbro, zinek, uran, titan, rhodium, paladium, platina, iridium, osmium, zlato, molybden, rhenium, kadmium, olovo, rubidium, bor a mangan, nebo jejich směsi. Kovová část katalyzátoru by měla být tvořena nejméně ze 70 hmotn.%, s výhodou asi 80 hmotn.% niklem, chrómem, kobaltem, mědí, paladiem, rutheniem, nebo železem, nebo jejich směsmi tedy kovy, které jsou ·· 00 ♦ 0 · 0
0 0 0 • 0 0 0 0· 0 0 především odpovědné za dehydrogenační/hydrogenační katalytický účinek. Katalytické účinky často pro dosažení zvýšené selektivity pro žádané produkty podpořeny přítomností malých množství dalších kovů vybraných ze skupiny zahrnující vápník, hořčík, stroncium, lithium, sodík, draslík, barium, cesium, wolfram, železo, ruthenium, zinek, uran, titan, rhodium, paladium, platina, iridium, osmium, stříbro, zlato, molybden, rhenium, kadmium, olovo, rubidium, bor a mangan. Tyto minoritní složky normálně tvoří od 0,1 do 30%, s výhodou od 1 do 20% podle hmotnosti celkového množství katalytických kovů. Katalytické kovy jsou obvykle naneseny na porézním oxidu kovu jako nosiči, ačkoliv jiné typy nosičů jako je uhlík mohou být rovněž použity. Příklady takových nosičů jsou různé formy oxidu hlinitého, oxidu křemičitého, křemeliny, oxidů hlinito-křemičitých, hlinito-titaničitých, hlinito-hořečnatých a hlinito-zirkoničitých. Nosič obvykle tvoří od 50 do 97% celého katalyzátoru. Ve výhodném provedení podle vynálezu je katalyzátorem kovový katalyzátor obsahující nikl s příměsí ruthenia, rhenia, paladia, nebo platiny, nebo jejich směsi v kovové formě na porézním oxidu kovu obsahujícím oxid hlinitý. Množství katalyzátoru není kritické, ale obvykle to je od 0,1 do 25%, s výhodou od 1 do 15% celkové hmotnosti reaktantů na počátku reakce při vsádkovém procesu. Dehydrogenační/hydrogenační katalyzátory popsané výše mohou být nalezeny např. v EP-A-146 508, EP-A-729 785, EP-A-737 669, US 2 365 721 a US 4 123 462.
Reakce mezi aminačním činidlem a sloučeninou, která má být aminována je nejlépe zajištěna v přítomnosti vodíku, takže je inhibováno, sníženo otravování katalyzátoru a zajištěn vysoký výtěžek žádaného alifatického aminového produktu. Obecně je požadovaná kvalita vodíku velmi nízká a odpovídá poměru od asi 0,1 do asi 2 molů na mol sloučeniny, která má být aminována. Větší množství vodíku může být použito, ale obvykle bez obvyklých kladných účinků. Aminační činidla, například amoniak, mohou být přítomny v nadbytku, například v poměru od 2 do 30 molů aminačního činidla na mol sloučeniny, která má být aminována.
Způsob aminace je prováděn za relativně vysokého tlaku. Aplikovaný tlak závisí na molámím poměru reaktantů, reakční teplotě, množství vodíku a typu operace. Obecně by měl být tlak udržován tak vysoký, aby udržel většinu reaktantů v kapalné fázi. Tlak je obvykle v rozmezí od 8 do 40 MPa a s výhodou od 15 do 30 MPa.
Vynález je dále ilustrován následujícími příklady.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Způsob aminace byl uskutečněn kontinuální reakcí monoethanolaminu a amoniaku v hmotnostním poměru 1 ku 4 v přítomnosti dehydrogenaěně/hydrogenačního katalyzátoru a vodíku v jednom reakčním kroku. Katalyzátor obsahoval 10 hmotn.% niklu a 0,75 hmotn.% ruthenia na aktivovaném oxidu hlinitém v souladu s EP patentem č. 254 335. Reakční teplota v prvním reakčním kroku byla 200°C a konverze monoethanolaminu na aminovaný produkt byla 55 hmotn.%. V následném reakčním kroku byla reakční teplota snížena na 170°C a reakce pokračovala ve vsádkovém modu do konverze 75 hmotn.% monoethanolaminu v přítomnosti stejného dehydrogenaěně/hydrogenačního katalyzátoru jako v prvním kroku. To znamená, že asi 73 hmotn. % konverze bylo uskutečněno v prvním reakčním kroku.
Jako kontrolní test byla stejná reakce jako výše popsaná prováděna ve dvou krocích do konverze 75% monoethanolaminu, ale s tím rozdílem, že teplota ve druhém kroku byla také 200°C. Reakční produkty byly analyzovány na množství ethylendiaminu (EDA), piperazinu (PIP), diethylentetraaminu (DETA), aminoethylethanolaminu (AEEA) a celkového množství piperazinových sloučenin.
Amoniak a vodík byly odstraněny z reakčních směsí, které pak byly naředěny vodou v hmotnostním poměru 1:1. Po přídavku chlorovodíkové kyseliny na pH 3,5 bylo zbarvení měřeno metodou podle Házená.
Byly získány následující výsledky.
Tabulka 1
Způsob Množství v hmotn. % Barva podle Hanzena
EDA PIP DETA AEEA ΣΡΙΡ
Vynález 46,7 17,2 15,5 10,3 20,4 150
Kontrola 52,6 19,9 11,6 7,8 23,1 320
Z výsledků je zřejmé, že tvorba cyklických piperazinových sloučenin byla ve způsobu podle vynálezu redukována asi o 12 hmotn.% v porovnání s kontrolou. Navíc bylo dosaženo pozoruhodné redukce zbarvení.
Příklad 2
Způsob aminace byl prováděn stejným způsobem jako v příkladu 1. Katalyzátor použitý v druhém kroku však obsahoval 15 hmotn. % kovového niklu, nebo 15 hmotn. % kovového niklu, který byl v některých případech doprovázen 0,75 hmotn. % ruthenia, paladia, rhenia, nebo platiny. Kontrolní testy byly znovu prováděny tak, že teplota byla i v druhém reakčním kroku udržována na 200°C.
Po reakci byl stejným způsobem jako v příkladu 1 analyzováno složení a zbarvení získaných aminačních směsí.
Byly získány následující výsledky.
Test Množství v hmotn. % Barva podle Hanzena
Příměs EDA PIP DETA AEEA ΣΡΙΡ
1 - 51,5 16,5 14,7 8,2 19,3 52
2 Ru 52,3 16,7 14,5 7,8 19,5 58
3 Re 52,7 20,2 12,6 6,9 23,4 76
4 Pt 46,8 17,7 15,2 8,7 21,2 132
5 Pd 44,2 19,3 16,0 8,4 23,1 32
A - 49,7 23,2 11,1 5,5 28,8 68
B Ru 53,4 17,7 13,0 7,3 21,1 120
C Re 51,1 23,0 10,2 6,5 27,7 128
D Pt 50,8 19,9 12,5 7,1 23,6 350
E Pd 49,0 20,8 12,5 7,1 24,9 60
Z výsledků je zdřejmé, že jak celkové množství piperazinových sloučenin tak zbarvení byly redukovány, pokud byl způsob prováděn podle vynálezu, testy 1-5, ve srovnání s kontrolou testy

Claims (10)

1. Způsob aminace pro výrobu polyaminů v přítomnosti katalyticky účinného množství dehydrogenačně/hydrogenačního katalyzátoru, vyznačující se tím, že aminace je v první fázi způsobu prováděna do stupně konverze 50 až 98 hmotn.%, vypočteno podle celkového výtěžku polyaminů za průměrné teploty úměrně posuzované s časem, která je alespoň o 15°C vyšší než průměrná teplota úměrně posuzovaná s časem během reakčního času ve zbývajících fázích způsobu.
2. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že teplota v první fázi způsobu je o 25°C až 100°C vyšší, než teplota ve zbývajících fázích.
3. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že teplota v první fázi způsobu je v rozmezí 160°C a 300°C a teplota ve zbývajících fázích způsobuje v rozmezí 100°C a 190°C.
4. Způsob podle nároků 1, 2, nebo , v y z n a č u j í c í se t í m, že polyaminy jsou získány aminací alkoholů, fenolů, diolů, alkanolaminů a alkylenoxidů amoniakem, nebo primárními, nebo sekundárními aminy.
5. Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, způsobem je způsob aminace, ve kterém je amino ván monoethanolamin amoniakem.
6. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 5, v y z n a č u j í c í se tím, že dehydrogenačně/hydrogenační katalyzátor obsahuje jako katalyticky aktivní složku alespoň jeden kov ze skupiny sestávající z niklu, chrómu, kobaltu, měďi, ruthenia, vápníku, hořčíku, stroncia, lithia, sodíku, draslíku, baria, cesia, wolframu, železa, zinku, uranu, titanu, rhodia, paladia, platiny, iridia, osmia, stříbra, zlata, molybdenu, rhenia, kadmia, olova, rubidia, boru a manganu, nebo jejich směsi.
7. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že kovová část katalyzátoru obsahuje alespoň 70 hmotn.% kovu vybraného ze skupiny sestávající z niklu, chrómu, kobaltu, mědi, paladia, ruthenia nebo železa, nebo jejich směsi.
♦ · · ♦· ♦ · ♦· ·· • · ♦· · · · ···· • · · · · · · « · · · • · ···· ··· «··« «·· ·· · · ··
8. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že katalyzátor je obohacen o kovy vybrané ze skupiny sestávající z vápníku, hořčíku, stroncia lithia, sodíku, draslíku, baria, cesia, wolframu, železa, ruthenia, zinku, uranu, titanu, rhodia, paladia, platiny, iridia, osmia, stříbra, zlata, molybdu, rhenia, kadmia, olova, rubidia, boru a manganu v množství od 1 do 20 hmotn. % celkového množství kovů v kovové formě.
9. Způsob podle kteréhokoli z nároků 6 až 8, vyznačující se tím, že kovy jsou naneseny na nosiči tvořeném oxidem kovu.
10. Způsob podle kteréhokoli z nároků 6 až 9, vyznačující se tím, že katalyzátor obsahuje kovový nikl obohacený rutheniem, rheniem, paladiem nebo jejich směsí na nosiči tvořeném porézním oxidem kovu obsahujícím oxid hbniiý.
CZ20001238A 1997-11-11 1998-10-01 Zpusob aminace CZ296289B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9704116A SE513250C2 (sv) 1997-11-11 1997-11-11 Amineringsförfarande för framställning av polyaminer

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20001238A3 true CZ20001238A3 (cs) 2000-09-13
CZ296289B6 CZ296289B6 (cs) 2006-02-15

Family

ID=20408931

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20001238A CZ296289B6 (cs) 1997-11-11 1998-10-01 Zpusob aminace

Country Status (29)

Country Link
US (1) US5994585A (cs)
EP (1) EP1044183B1 (cs)
JP (1) JP4390386B2 (cs)
KR (1) KR100583577B1 (cs)
CN (1) CN1211347C (cs)
AR (1) AR043072A1 (cs)
AT (1) ATE232198T1 (cs)
AU (1) AU744480B2 (cs)
BG (1) BG63598B1 (cs)
BR (1) BR9815223B1 (cs)
CA (1) CA2306145C (cs)
CZ (1) CZ296289B6 (cs)
DE (1) DE69811277T2 (cs)
DK (1) DK1044183T3 (cs)
EE (1) EE04430B1 (cs)
ES (1) ES2191967T3 (cs)
GE (1) GEP20022762B (cs)
HU (1) HUP0003875A3 (cs)
IN (1) IN1998CH02378A (cs)
MX (1) MX211434B (cs)
MY (1) MY121732A (cs)
NO (1) NO20002075L (cs)
PL (1) PL192835B1 (cs)
RU (1) RU2215734C2 (cs)
SA (1) SA99191259B1 (cs)
SE (1) SE513250C2 (cs)
TW (1) TW461901B (cs)
UA (1) UA59419C2 (cs)
WO (1) WO1999024389A1 (cs)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE524126C2 (sv) * 2001-07-24 2004-06-29 Akzo Nobel Nv Förfarande för framställning av dietylentriamin och högre polyetylenpolyaminer genom transaminering av etylendiamin
DE10359811A1 (de) * 2003-12-19 2005-07-21 Basf Ag Verfahren zur Erhöhung der Raum-Zeit-Ausbeute (RZA) in einem Verfahren zur Herstellung eines symmetrischen sekundären Amins
JP4972315B2 (ja) * 2005-12-28 2012-07-11 花王株式会社 含窒素化合物の製造方法
CN101842346B (zh) * 2007-08-29 2013-05-15 巴斯夫欧洲公司 由糖醇生产胺的方法
WO2009027248A1 (de) * 2007-08-29 2009-03-05 Basf Se Verfahren zur herstellung von aminen aus glycerin
KR20100111712A (ko) * 2008-01-03 2010-10-15 아크조 노벨 엔.브이. 에틸렌 아민의 제조 방법
EP2352585B1 (en) 2008-10-06 2020-06-17 Union Carbide Corporation Low metal loaded, alumina supported, catalyst compositions and amination process
BRPI0914009A2 (pt) 2008-10-06 2015-07-28 Union Carbide Chem Plastic Método para reparar uma triamina cíclica
EP2344445B1 (en) 2008-10-06 2017-05-10 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology LLC A process to selectively manufacture diethylenetriamine (deta) or other desirable ethylenamines via continuous transamination of ethylenediamine (eda), and other ethyleneamines over a heterogeneous catalyst system
JP2012504610A (ja) * 2008-10-06 2012-02-23 ユニオン カーバイド ケミカルズ アンド プラスティックス テクノロジー エルエルシー エチレンアミンの製造方法
CN102227258B (zh) * 2008-10-06 2014-02-19 联合碳化化学品及塑料技术公司 包括酸性混合金属氧化物作为载体的低金属(镍和铼)催化剂组合物
DE102011004465A1 (de) * 2010-09-10 2012-03-15 Evonik Degussa Gmbh Verfahren zur direkten Aminierung sekundärer Alkohole mit Ammoniak zu primären Aminen
CN102091641B (zh) * 2010-12-03 2012-12-19 烟台万华聚氨酯股份有限公司 一种负载型银钴或银镍还原氨化催化剂及其制备方法和用途
DE102011003595B4 (de) * 2011-02-03 2014-04-17 Evonik Degussa Gmbh Herstellung von in ihrer Hauptkette linearen primären Diaminen für Polyamidsynthesen
CN102614895B (zh) * 2012-03-04 2013-11-13 浙江大学 一正丙胺歧化反应合成二正丙胺的方法和所用催化剂
KR101439431B1 (ko) * 2012-09-27 2014-09-11 롯데케미칼 주식회사 환원성 아민화 반응용 코발트-이트륨계 담지 촉매 및 이를 사용한 폴리에테르아민 화합물의 제조 방법
EP3077444B1 (en) 2013-12-02 2018-04-25 Dow Global Technologies LLC Preparation of high molecular weight, branched, acyclic polyalkyleneamines and mixtures thereof
TWI534131B (zh) 2014-11-27 2016-05-21 財團法人工業技術研究院 氫化4,4’-二胺基二苯甲烷的觸媒與方法
CA3071903A1 (en) 2017-08-11 2019-02-14 Nouryon Chemicals International B.V. Multi-step process for converting cyclic alkyleneureas into their corresponding alkyleneamines
CN111100017B (zh) * 2019-12-31 2020-09-01 南京化学试剂股份有限公司 一种药用级乙二胺的精制方法
CN111939925B (zh) * 2020-07-22 2022-12-06 江苏万盛大伟化学有限公司 一种用于制备正辛胺的催化剂及其应用
CN114315613B (zh) * 2021-12-27 2024-03-19 江苏康恒化工有限公司 一种羟乙基乙二胺的合成工艺

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2365721A (en) * 1941-10-31 1944-12-26 Sharples Chemicals Inc Manufacture of aliphatic amines
SE345122B (cs) * 1966-12-30 1972-05-15 Mo Och Domsjoe Ab
US3723529A (en) * 1970-10-19 1973-03-27 Jefferson Chem Co Inc Decolorization of polyethylene polyamines
US4123462A (en) * 1976-01-07 1978-10-31 Union Carbide Corporation Amination process using nickel-rhenium catalysts
US4347381A (en) * 1978-01-24 1982-08-31 Ethyl Corporation Method of treating long chain alkyl amines or products derived therefrom
US4404405A (en) * 1981-09-30 1983-09-13 Union Carbide Corporation Process for the preparation of polyethylene polyamines
SE457608B (sv) * 1986-07-11 1989-01-16 Berol Kemi Ab Foerfarande foer framstaellning av en ruteniumdopad nickel- och/eller koboltkatalysator paa en poroes metalloxidbaerare samt anvaendning av katalysatorn i en hydrerings- och/eller dehydreringsreaktion
SE461095B (sv) * 1983-09-09 1990-01-08 Berol Kemi Ab Amineringsfoerfarande med anvaendning av en ruteniumdopad nickel och/eller kovoltkatalysator
US4766247A (en) * 1986-09-26 1988-08-23 Air Products And Chemicals, Inc. Color reduction of polyamines by mild catalytic hydrogenation
US4977266A (en) * 1987-09-30 1990-12-11 Union Carbide Chemicals And Plastics Company Inc. Aminoethylethanolamine and ethylenediamine producers composition and method for producing same
CA2146903C (en) * 1993-12-22 2000-01-25 Stephen Wayne King Reductive amination catalysts for the selective production of aminoethylethanolamine
DE19507007A1 (de) * 1995-02-28 1996-08-29 Basf Ag Katalysatoren für die Aminierung von Alkoholen, Ketonen und Aldehyden

Also Published As

Publication number Publication date
ES2191967T3 (es) 2003-09-16
CZ296289B6 (cs) 2006-02-15
JP2001522824A (ja) 2001-11-20
SE9704116L (sv) 1999-05-12
BG104347A (en) 2000-10-31
HUP0003875A2 (en) 2001-03-28
UA59419C2 (uk) 2003-09-15
CA2306145C (en) 2008-05-06
US5994585A (en) 1999-11-30
HUP0003875A3 (en) 2006-02-28
EE200000222A (et) 2001-04-16
SA99191259B1 (ar) 2006-09-20
DE69811277D1 (de) 2003-03-13
NO20002075L (no) 2000-07-05
KR20010024593A (ko) 2001-03-26
DK1044183T3 (da) 2003-05-26
AU744480B2 (en) 2002-02-28
BR9815223A (pt) 2001-08-21
TW461901B (en) 2001-11-01
DE69811277T2 (de) 2004-01-22
MY121732A (en) 2006-02-28
IN1998CH02378A (cs) 2006-06-23
EE04430B1 (et) 2005-02-15
RU2215734C2 (ru) 2003-11-10
EP1044183A1 (en) 2000-10-18
SE9704116D0 (sv) 1997-11-11
CA2306145A1 (en) 1999-05-20
CN1211347C (zh) 2005-07-20
MX211434B (es) 2002-11-18
NO20002075D0 (no) 2000-04-19
PL192835B1 (pl) 2006-12-29
ATE232198T1 (de) 2003-02-15
WO1999024389A1 (en) 1999-05-20
PL340288A1 (en) 2001-01-29
AU9372198A (en) 1999-05-31
BG63598B1 (bg) 2002-06-28
CN1278788A (zh) 2001-01-03
BR9815223B1 (pt) 2010-11-16
MXPA00004097A (es) 2001-01-01
KR100583577B1 (ko) 2006-05-26
AR043072A1 (es) 2005-07-20
SE513250C2 (sv) 2000-08-07
EP1044183B1 (en) 2003-02-05
GEP20022762B (en) 2002-08-26
JP4390386B2 (ja) 2009-12-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20001238A3 (cs) Způsob aminace
EP0146508B1 (en) Promoted nickel and/or cobalt catalyst, its use and process performed in its presence
US8772548B2 (en) Reaction of glycolaldehyde with an aminating agent
US4912260A (en) Process for the production of amines
US9067863B2 (en) Method for producing amines from sugar alcohols
US4992587A (en) Process of using a ruthenium-promoted, halogen-containing, nickel and/or cobalt catalyst, to catalyze an amination reaction
EP0142868B1 (en) Process for producing tertiary amines
US5646235A (en) Reductive alkylation of polyamines
US8952198B2 (en) Amination process for manufacturing amines using catalyst
CN103270015B (zh) 叔胺的制造方法
WO2020098937A1 (en) Method for producing an amine
JPS62149647A (ja) N−置換アミンの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20071001