PL179926B1 - Slupek dla ogrodzenia PL PL PL PL PL - Google Patents

Slupek dla ogrodzenia PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL179926B1
PL179926B1 PL96322735A PL32273596A PL179926B1 PL 179926 B1 PL179926 B1 PL 179926B1 PL 96322735 A PL96322735 A PL 96322735A PL 32273596 A PL32273596 A PL 32273596A PL 179926 B1 PL179926 B1 PL 179926B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
post
bars
vertical
mesh
horizontal
Prior art date
Application number
PL96322735A
Other languages
English (en)
Other versions
PL322735A1 (en
Inventor
Hans Norbert Lechtenboehmer
Original Assignee
Hans Norbert Lechtenboehmer
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hans Norbert Lechtenboehmer filed Critical Hans Norbert Lechtenboehmer
Publication of PL322735A1 publication Critical patent/PL322735A1/xx
Publication of PL179926B1 publication Critical patent/PL179926B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H17/00Fencing, e.g. fences, enclosures, corrals
    • E04H17/14Fences constructed of rigid elements, e.g. with additional wire fillings or with posts
    • E04H17/16Fences constructed of rigid elements, e.g. with additional wire fillings or with posts using prefabricated panel-like elements, e.g. wired frames
    • E04H17/17Fences constructed of rigid elements, e.g. with additional wire fillings or with posts using prefabricated panel-like elements, e.g. wired frames brackets for the connection between panels and posts

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Fencing (AREA)
  • Pit Excavations, Shoring, Fill Or Stabilisation Of Slopes (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest słupek dla ogrodzenia w postaci połączonych ze sobą, sztywnych arkuszy siatki, składających się z krzyżujących się ze sobąi połączonych w miejscach krzyżowania prętów. Słupek jest zaopatrzony w rozmieszczone na całej jego wysokości elementy mocujące, za pomocą których arkusze siatki sąprzytwierdzone w obszarze słupka do siebie wzajemnie i do przedniej powierzchni słupka. Słupek ogrodzenia składa się przy tym z wąskich, pionowych, prostopadłych do powierzchni ogrodzenia, arkuszy siatki z pionowych prętów.
Tego typu słupek dla ogrodzenia jest znany z europejskiego zgłoszenia patentowego nr EP 472 760 Al. Składa się on z wąskiego, pionowego arkusza siatki z umieszczonymi na obu brzegach prętami pionowymi i, łączącymi je na kształt drabiny, krótkimi, prostymi prętami poziomymi. Co najmniej kilka z nich wystaje do przodu poza, tworzące przednią powierzchnię słupka, pionowe pręty siatki i jest zagiętych na kształt haka do góry. Arkusze siatki, tworzące powierzchnie ogrodzenia, są włożone w te haki i zamocowane w nich za pomocą śrub.
Podobny słupek dla ogrodzenia jest przedstawiony w niemieckim zgłoszeniu patentowym nr DE 39 20 108. Również tutaj pionowe pręty siatki słupka są połączone za pomocą, rozmieszczonych na kształt drabiny, krótkich, prostych prętów poziomych, z których co najmniej kilka wystaje do przodu poza przednią powierzchnię słupka, gdzie są one wygięte w ucha, umieszczone w płaszczyznach poziomych w pewnej odległości od przedniej powierzchni. Arkusze siatki, tworzące powierzchnię ogrodzenia, sąułożone na wystających końcach poziomych prętów siatki słupka i unieruchomione za pomocą przechodzącego przez ucha, pionowego pręta mocującego. W tym przykładzie wykonania wszystkie stojące pręty siatki słupka mogą być pionowe, istnieje jednak również możliwość, by słupek był u dołu szerszy w celu zwiększenia jego stabilności.
W obu znanych rozwiązaniach pionowe pręty siatki słupka mogą mieć postać prętów podwójnych, leżących bezpośrednio naprzeciw siebie po obu stronach prętów poziomych.
Manipulowanie wieloma, potrzebnymi do wykonania opisanych wyżej, znanych słupków dla ogrodzeń, krótkimi prętami poziomymi przy maszynowym wykonywaniu słupków za pomocą punktowego zgrzewania oporowego jest trudne, ponieważ haki względnie ucha na prętach poziomych są wyginane przed zgrzewaniem, zaś pręty poziome muszą być zgrzewane w zadanej pozycji obrotowej.
Poza tym znane słupki dla ogrodzeń są o tyle problematyczne, że po stronie odwrotnej względem powierzchni ogrodzenia końce poziomych prętów siatki tworzą wiele ostrych, zupełnie odsłoniętych krawędzi, które mogą być przyczyną skaleczeń.
179 926
Z niemieckiego opisu patentowego nr DE-PS 22 20 683 znany jest słupek, którego konstrukcja oparta jest na zasadzie kratownicy. Pionowe pręty siatki nie leżą tutaj w płaszczyznach pionowych, prostopadłych do powierzchni ogrodzenia, lecz, patrząc w rzucie poziomym, tworzą trójkąt. Trójkątne pałąki z drutu są układane wokół pionowych prętów siatki, z naprzemienną ukośną orientacją, po czym cała konstrukcja jest zgrzewana. Taki słupek dla ogrodzenia nie nadaje się do automatycznego procesu wytwarzania.
Zadaniem wynalazku jest udoskonalenie słupka dla ogrodzeń pod względem wytwarzania i zabezpieczenia przed skaleczeniami.
Słupek dla ogrodzenia ze stanowiących powierzchnię ogrodzenia, sztywnych arkuszy siatki, które składająsię z krzyżujących się ze sobąi połączonych w miejscach krzyżowania prętów, z rozmieszczonymi na całej wysokości słupka elementami mocującymi, za pomocą których arkusze siatki są przytwierdzone w obszarze słupka do siebie wzajemnie i do przedniej powierzchni słupka, przy czym słupek składa się w wąskich, pionowych, prostopadłych do powierzchni ogrodzenia, arkuszy siatki z pionowych prętów, ułożonych w co najmniej jednej pierwszej płaszczyźnie, orazułożonych w sąsiedniej, równoległej płaszczyźnie, oraz krzyżujących się z prętami pionowymi i połączonych z nimi w miejscach krzyżowania, prętów poprzecznych, z których co najmniej kilka wystaje do przodu poza przednią powierzchnię słupka, gdzie ich wolne końce stanowią elementy mocujące, według wynalazku charakteryzuje się tym, że pręty poprzeczne słupków, na których zamocowane są arkusze siatki, mają postać płaskich, umieszczonych w pionowej płaszczyźnie, pałąków, zaopatrzonych na obu wolnych końcach w elementy mocujące.
Korzystnie pionowe pręty są umieszczone tylko z jednej strony pałąków względnie rozmieszczone parami bezpośrednio naprzeciw siebie, po obu stronach pałąków.
Korzystnie pionowe pręty rozchodzą się ku dołowi lub są wzajemnie równoległe.
Korzystnie pałąki mająco najmniej jedno ramię, biegnące w kierunku różnym od poziomego.
Korzystnie pałąki są wygięte w kształcie litery U lub V, przy czym mogą być usytuowane symetrycznie względem płaszczyzny poziomej.
Korzystnie arkusze siatki zawierają pręty poziome, które spoczywająna, co najmniej kilku, wystających do przodu poza przednią powierzchnię słupka, końcach pałąków.
Korzystnie wystające poza przednią powierzchnię końce pałąków są wygięte w pionowe ucho, którego wolne ramię tworzy w płaszczyźnie pałąka skierowany do dołu w kierunku przedniej powierzchni słupka skos, za pomocąktórego pręty poziome sąklinowo dociskane do.przedniej powierzchni słupka.
Korzystnie pręty poziome są dociskane względnie dociągane do wystających końców pałąków za pomocą dociskaczy.
Korzystnie pręty siatki mająprzekrój prostokątny, ustawiony dłuższym bokiem prostopadle do płaszczyzny arkuszy siatki.
Korzystnie słupek ma co najmniej jeden podłużny, pionowy w położeniu zamocowanym, element mocujący, którego górny koniec jest od dołu, pod działaniem pionowej siły dociskowej, oparty o górny wolny koniec, środkowa część jest za pomocą śruby dociągnięta do przedniej powierzchni słupka, zaś jego dolny koniec jest od góry, pod działaniem pionowej siły dociskowej, oparty o pręt poziomy, spoczywający na sąsiadującym od dołu, wolnym końcu.
Korzystnie element mocujący jest za pomocą śruby odkształcalny ze stanu początkowego, pałąkowato wybrzuszonego względnie wygiętego w kierunku odwrotnym do przedniej powierzchni słupka, do wyprostowanego stanu zamocowania.
Korzystnie element mocujący ma na górnej krawędzi zaokrąglone wycięcie do zaczepienia od dołu za górny wolny koniec.
Korzystnie element mocujący ma na dolnym końcu, rozszerzającą się prostopadle do arkusza siatki, stopkę, wspartą na górnej powierzchni odpowiedniego pręta poziomego.
Korzystnie element mocujący zawiera część w postaci płaskownika.
Korzystnie część w postaci płaskownika ma, w przybliżeniu centralny, otwór do przełożenia śruby.
179 926
Ukształtowanie prętów poprzecznych w postaci pałąków sprawia, że dwa sąsiadujące w pionie ramiona stanowiąjednączęść, która z jednej strony jest większa i dzięki temu łatwiejsza w obsłudze niż pojedyncze poziome pręty słupków ogrodzeniowych, znanych ze stanu techniki, z drugiej zaś strony jest dwuwymiarowa, w związku z czym wystające końce jako elementy mocujące są zawsze prawidłowo ustawione, zaś trudności, wynikające z niezamierzonego przekręcenia prętów poziomych wokół ich osi, są skutecznie wyeliminowane.
Po stronie odwrotnej do powierzchni ogrodzenia, zatem po stronie żebra pałąka, pałąk jest zamknięty i pozbawiony końców, tworzących ostre krawędzie, co znacznie zmniejsza niebezpieczeństwo skaleczenia.
Umieszczenie pionowych prętów po obu stronach pałąków i ustawienie ich parami bezpośrednio naprzeciw siebie zwiększa wytrzymałość słupka na zginanie.
Jeżeli pionowe pręty rozchodzą się ku dołowi wówczas następuje zwiększenie podstawy słupka i jego wytrzymałości w kierunku prostopadłym do powierzchni ogrodzenia.
Wzajemnie równoległe ustawienie pionowych prętów ułatwia z kolei wytwarzanie słupków na automatycznej zgrzewarce do siatek.
Przy obciążeniu słupka, wykonanego z materiału siatkowego, którego pręty łączące przebiegająw przybliżeniu poziomo, występujące siły koncentrują się w zasadzie w postaci naprężenia ścinającego miejsca zgrzewania.
Aby naprężenia miały bardziej korzystny charakter, a konstrukcja pracowała na zasadzie kratownicy, pałąki mają co najmniej jedno ramię, biegnące w kierunku różnym od poziomego, skierowane zatem ukośnie w dół lub w górę, w kierunku powierzchni ogrodzenia.
Jeżeli arkusze siatki zawierają pręty poziome, wówczas spoczywają one za pomocą tych prętów na wystających końcach pałąków. Najczęściej arkusze siatki są w praktyce wykonane z siatki prostokątnej o podziałce pionowej 200 mm i podziałce poziomej 50 mm.
Najczęściej pręty siatki sąprętami o przekroju okrągłym, ponieważ sąone najłatwiejsze do wykonania i manipulowania. Pręty siatki mogą mieć również kształt płaskowników, ustawionych dłuższym bokiem prostopadle do płaszczyzny siatki, na przykład kształtowników o przekroju prostokątnym, owalnym lub eliptycznym. Takie pręty zwiększają wytrzymałość arkuszy siatki na zginanie i mogą w wielu wypadkach zastąpić pręty podwójne.
Jeżeli zastosowany jest element mocujący, wciskający arkusz siatki w skos jednego wolnego końca pałąka, wspierając się przy tym na przeciwległym wolnym końcu, wówczas wystarczające jest zastosowanie jednego elementu mocującego na każdym ze słupków. Element mocujący, który w stanie wyjściowym jest wygięty, zaś poprzez dociąganie śruby przekształcany w wyprostowany stan zamocowania, działa na zasadzie dźwigni kolanowej i dociska poziome pręty arkuszy siatki z dużą siłą w górę, do dolnego wolnego końca ramienia pałąka.
Aby element mocujący nie ześlizgiwał się, korzystne jest umieszczenie na jego górnej krawędzi zaokrąglonego wycięcia.
Przyleganie elementu mocującego do górnej powierzchni poziomych prętów zapewnia stopka, rozszerzająca się prostopadle do arkusza siatki.
Jeżeli element mocujący zawiera część w kształcie płaskownika, zaopatrzonego w centralny otwór do przełożenia śruby, wówczas otwór ten stanowi osłabienie przekroju elementu mocującego, a co za tym idzie, miejsce zadanego odkształcenia, które zapewnia wybrzuszenie względnie wygięcie elementu mocującego w żądanym miejscu.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia słupek dla ogrodzenia w widoku bocznym, przy czym powierzchnia płotu jest prostopadła do płaszczyzny rysunku, fig. 2 - słupek z fig. 1 w widoku z prawej strony, fig. 3 - przekrój wzdłuż linii III-III- na fig 1, fig. 3 a - inny przykład wykonania w odpowiednim przekroju, fig. 4 - pojedynczy pałąk w widoku bocznym, fig. 5 i 6 - pałąk z fig. 4 w widoku z prawej strony orazw widoku z góry, fig. 7 i 8 - słupek w widokach bocznych, odpowiadających fig. 1, z różnymi możliwościami ukształtowania pałąka, fig. 9 - słupek w widoku bocznym, odpowiadającym fig. 1, z elementem mocującym w staniejeszcze nie zamocowanym, fig. 10 - słupek z fig. 9 w widoku
179 926 z prawej strony, fig. 11 - element mocujący z fig. 9 i 10 po osadzeniu, w widoku perspektywicznym, zaś fig. 12 - element mocujący w widoku, odpowiadającym fig. 9, w stanie zamocowanym.
Przedstawione na fig. 1 ogrodzenie 100 składa się z prostokątnych arkuszy 20 siatki, które tworzą powierzchnię ogrodzenia i są zamocowane na, rozmieszczonych w odstępach wzdłuż ogrodzenia, pionowych słupków 50. Arkusze 20 siatki składają się z prętów pionowych 1 i, usytuowanych parami na jednakowej wysokości, po obu stronach siatki, prętów poziomych 2, które usztywniają arkusze 20 siatki. Pręty 1 i 2 siatki są w miejscach wzajemnego krzyżowania połączone ze sobąpoprzez zgrzewanie oporowe za pomocązgrzewarki do siatek. Arkusze 20 siatki są po procesie zgrzewania poddawane typowym procesom zabezpieczenia przed korozją, jak cynkowanie i/lub nakładanie powłok proszkowych. Podziałka arkuszy 20 siatki może wynosić przykładowo 200 mm w pionie i 50 mm w poziomie, przy czym średnica pętów w przykładzie wykonania wynosi 6 mm.
Słupki 50 zawierają pręty pionowe 11 i 12, z których pręty 12 tworzą „przednią powierzchnię” 13 danego słupka 50, to znaczy powierzchnię, do której przylegająarkusze 20 siatki. Na górnym końcu 12' pręty 12 są zagięte z powrotem o 180° do dołu, aby wyeliminować niebezpieczeństwo skaleczenia. Pręty pionowe 11, 12 są rozmieszczone po dwa, jeden za drugim, równolegle do powierzchni ogrodzenia, jak widać na fig. 2 i 3, oraz połączone ze sobą za pomocą rozmieszczonych pomiędzy nimi pałąków 10, leżących w płaszczyźnie pionowej, prostopadłej do powierzchni ogrodzenia.
Zamiast podwójnych prętów 11,11 względnie 12,12 można również zastosować pręty 11, 12 z płaskownika, które umieszcza się tylko z jednej strony, jak widać na fig. 3a. Płaskownik jest ustawiony w pozycji „stojącej” na płaszczyźnie siatki, to znaczy w tym przypadku na płaszczyźnie słupka 50. Poza ukazanym, zaokrąglonym na obu końcach, profilem prostokątnym, w grę wchodzą także inne przekroje, które zwiększają wytrzymałość na zginanie, nie zwiększając tym samym szerokości.
Pałąki 10, przedstawione na fig. 1, są wygi ęte w kształcie litery V imaj ąproste ramiona 10', usytuowane symetrycznie względem poziomej płaszczyzny 4, przechodzącej przez wierzchołek zgięcia 3. W miejscu 10, położonym od wewnątrz tuż przy prętach pionowych 12, ramiona 10' są odgięte od siebie i tworzą, wystające poziomo do przodu poza pręty pionowe 12, końce 3', wygięte w dół w hak 3, na którym poszczególne arkusze 20 siatki spoczywają za pomocą pary prętów poziomych 2.
W miejscach krzyżowania się prętów pionowych 11 i 12 zgrzane sąz nimi pałąki 10. Co się tyczy zgrzewania i dokonywanego po nim zabezpieczenie przed korozją arkuszy 20 siatki, a także średnicy prętów, obowiązują zasady analogiczne do opisanych wyżej. Punkty zgrzewania są zaznaczone w najwyższym na fig. 1 pałąku 10 odnośnikiem 6.
Pałąki 10 sąjednakowe i tak rozmieszczone, że podziałka wystających końców 3'jest jednakowa na całej wysokości, co oznacza, że odstęp pomiędzy wystającymi końcami 3'jednego pałąka lOjest równy odstępowi pomiędzy dolnym wystającym końcem 3'jednego pałąka 10 i górnym wystającym końcem 3' pałąka 10, położonego niżej.
W przedstawionym przykładzie wykonania podziałka ta wynosi 100 mm, to znaczy połowę pionowej podziałki arkuszy 20 siatki, co umożliwia stopniowe dopasowanie w przypadku pochyłego terenu. W tym przykładzie wykonania co drugi wystający koniec 3' wraz z ukształtowanym na nim hakiem pozostaje wolny.
Na fig. 1 widać, że przy minimalnym wsadzie materiałowym otrzymano słupek w postaci płaskiego elementu konstrukcyjnego, nadającego się do wytwarzania na automatycznych zgrzewarkach do siatek i charakteryzującego się optymalnym kratownicowym usztywnieniem w płaszczyźnie pionowej, prostopadłej do płaszczyzny ogrodzenia.
Wytwarzanie słupków dla ogrodzeń na zgrzewarce do siatek jest uproszczone, ponieważ każde dwa ramiona 10', łączące pręty pionowe 11,12, stanowiąjedną część, zaś haki umieszczone na obu wystających końcach 3' są prawidłowo ustawione w zadanym kierunku, co oznacza, że nie mogą się one przekręcać w zgrzewarce wokół osi prostopadłych do płaszczyzny ogrodzenia.
179 926
Przy montażu ogrodzenia arkusze 20 siatki są podwieszane na hakach 3. Zamocowanie arkuszy siatki na hakach 3 jest dowolne. W przedstawionym przykładzie wykonania wyjątkowo proste i wytrzymałe na wstrząsy zamocowanie osiągnięto za pomocą specjalnego ukształtowania haków. Wystające końce 3'pałąków 10 sąmianowicie wygięte w pionowe ucha 53, rozciągające się w zasadzie równolegle do powierzchni ogrodzenia. Wolny koniec 54 ucha 53 nie jest jednak równoległy do powierzchni ogrodzenia, lecz zbiega ukośnie w dół ku przedniej powierzchni 13 słupka 50, stanowiącej przednią powierzchnię prętów 12 siatki. Wolny koniec 54 rozciąga się w dół aż do wysokości wystającego końca 3', na którym jest zagięty. Wolny koniec 54 biegnie w zasadzie prosto w dół do przedniej powierzchni 13, tworząc skos 5. Skos ten jest tak usytuowany względem przedniej powierzchni 13, że odpowiadający „grubości” arkuszy siatki odstęp 14 (fig. 1) jest osiągnięty w przybliżeniu w połowie wysokości ucha 53, dzięki czemu arkusze 20 siatki przy zawieszaniu na hakach 3 nie opuszczają się aż do wystających końców 3', lecz pozostają zawieszone w połowie wysokości, zaś ich obniżenie do wystającego końca 3' wymaga sprężystego dociśnięcia wolnego końca 54. W tym położeniu wolny koniec 54 powoduje, wskutek swego działania klinującego, dociśnięcie arkuszy 20 siatki do przedniej powierzchni 13 słupka 50.
Dociśnięcie to jest w przykładzie wykonania osiągnięte za pomocą dociskacza 15, składającego się z zaczepiającej o wystające końce 3', mającej kształt litery U, obejmy 55 z gwintowanymi ramionami 55', która przechodzi pomiędzy spoczywającymi na wystającym końcu 3', poziomymi prętami 2, 2 arkusza 20 siatki. Na poziomych prętach 2,2 spoczywa ceownik, przykręcony tam za pomocą nakrętek 57, nakręconych na gwintowane ramiona 55'. W ten sposób poziome pręty 2, 2 są dociskacze do wystających końców 3'. Dociskacze 15 nie muszą być umieszczone na wszystkich poziomych prętach 2, 2.
Na fig. 7 i 8 przedstawione są różne kształty pałąków. Również te pałąki są ułożone swymi ramionami w płaszczyźnie pomiędzy umieszczonymi po obu stronach, pionowymi prętami 11, 12 siatki.
Pałąk 30 ma kształt litery V, przy czym górne ramię 30'jest poziome, zaś dolne ramię 30 zbiega ukośnie do dołu pod kątem około 40° w kierunku przedniej powierzchni 13 słupka 50.
W wariancie pałąka 40, przedstawionym linią punktową na fig. 7, dolne ramię 4(7 jest poziome, zaś górne ramię 40 zbiega ukośnie do góry pod kątem około 40° w kierunku przedniej powierzchni 13.
Na fig. 8 przedstawiony jest wariant, w którym pałąk 60 ma kształt nie litery V, lecz litery U, przy czym żebro 60 lub podstawa litery „U” jest półkolista i łączy ze sobąpoziome ramiona 607.
W przykładzie wykonania, zaznaczonym linią punktową na fig. 8, tworzące przednią powierzchnię 13 słupka 5 0 pręty 12 są pionowe, natomiast tylne pręty 11' biegną lekko ukośnie, oddalając się w dół od prętów 12, w związku z czym słupek 50 uzyskuje szersząpodstawę. Pałąk 70 mógłby w tym przypadku być tak wygięty, żeby jego żebro 70 biegło prosto na zewnątrz pionowych prętów 11' siatki i równolegle do nich.
Pomiędzy tymi, opisanymi przykładowo, wariantami istnieje wiele możliwości pośrednich. Wspólną cechą wszystkich przykładów wykonania jest to, że elementy do mocowania poziomych prętów 2,2 arkuszy 20 siatki stanowią wystające poza przedniąpowierzchnię 13 słupka 50, końce obu ramion pałąków, wygiętych w jednej płaszczyźnie.
Zamiast dociskacza 15, do zamocowania arkusza 20 siatki na słupku 50 można również użyć elementu mocującego 80, przedstawionego na fig. 9 do 12. Element mocujący 80 j est ukazany na fig. 9, 10 i 11 w stanie jeszcze nie zamocowanym. Zawiera on część 81 w postaci płaskownika, którego górna krawędź ma zaokrąglone w kształcie litery U wycięcie 89 o szerokości, odpowiadającej w przybliżeniu średnicy wolnego końca 3’. Element mocujący 80 ma, w przybliżeniu centralny, otwór 84 do przełożenia śruby 85. Na dolnym końcu znajduje się, oznaczona w całości jako 82, stopka, której powierzchnia 93 przylegania biegnie w położeniu zamocowania poziomo i prostopadle do powierzchni ogrodzenia, jak ukazano na fig. 12. Powierzchnia 93 przylegania jest w przykładzie wykonania wsparta na dwóch trójkątnych podpórkach 94. Wystarczające jest jednak również rozwiązanie, w którym powierzchnia 93 przylegania jest utworzona po prostu przez wygięcie do przodu fragmentu 81 płaskownika.
179 926
Element mocujący 80 jest w stanie wyjściowym wybrzuszony względnie wygięty do przodu, przy czym wierzchołek leży w obszarze otworu 84 (fig. 11). Ramiona 8Γ, 81 tworzą ze sobą kąt równy na przykład 45°. W tym wybrzuszonym względnie wygiętym stanie element mocujący 80 jest montowany w sposób uwidoczniony na fig. 9. Śruba 85 zostaje przełożona przez otwór 84 i przylega za pośrednictwem podkładki 86 do przedniej powierzchni fragmentu 81 płaskownika, w obszarze tego otworu. Trzpień śruby 85 przechodzi pomiędzy obydwoma pionowymi prętami 12 słupka 50. Z tyłu pionowych prętów 12 znajduje się podkładka 87, wsparta na tylnej powierzchni pionowych prętów 12.
Przy dociąganiu śruby 85 za pomocą nakrętki 88 następuje prostowanie elementu mocującego 80, którego górny koniec działa od dołu, w wybraniu 89, siłą 90 na górny wolny koniec 3', zaś stopka 82 działajednocześnie taką samą siłą91 od góry na oba pręty poziome 2 arkusza 20 siat-, ki, powodując ich dociskanie poprzez skos 5 do górnej powierzchni dolnego wolnego końca 3'.
W ten sposób, za pomocą ty Ikojednej śruby i prostego w konstrukcji elementu mocującego zapewnione jest niezawodne zamocowanie arkusza 20 siatki do słupka 50.
179 926
179 926
179 926
FIG.9 FIG.10
FIG.12
179 926
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (20)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Słupek dla ogrodzenia ze stanowiących powierzchnię ogrodzenia, sztywnych arkuszy siatki, które składająsię z krzyżujących się ze sobą i połączonych w miejscach krzyżowania prętów, z rozmieszczonymi na całej wysokości słupka elementami mocującymi, za pomocą których arkusze siatki są przytwierdzone w obszarze słupka do siebie wzajemnie i do przedniej powierzchni słupka, przy czym słupek składa się z wąskich, pionowych, prostopadłych do powierzchni ogrodzenia, arkuszy siatki z pionowych prętów, ułożonych w co najmniej jednej pierwszej płaszczyźnie, oraz ułożonych w sąsiedniej, równoległej płaszczyźnie, oraz krzyżujących się z prętami pionowymi i połączonych z nimi w miejscach krzyżowania, prętów poprzecznych, z których co najmniej kilka wystaje do przodu poza przedniąpowierzchnię słupka, gdzie ich wolne końce stanowią elementy mocujące, znamienny tym, że pręty poprzeczne słupków (50), na których zamocowane są arkusze (20) siatki, mają postać płaskich, umieszczonych w pionowej płaszczyźnie, pałąków (10, 30, 40, 60, 70), zaopatrzonych na obu wolnych końcach (3') w elementy mocujące.
  2. 2. Słupek według zastrz. 1, znamienny tym, że pionowe pręty (11,12), są umieszczone tylko z jednej strony pałąków (10,30, 40, 60, 70).
  3. 3. Słupek według zastrz. 1, znamienny tym, że pionowe pręty (11,11; 12,12) sąumieszczone po obu stronach pałąków (10,30,40,60,70) i rozmieszczone parami bezpośrednio naprzeciw siebie.
  4. 4. Słupek według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że pionowe pręty (11', 12) rozchodzą się ku dołowi.
  5. 5. Słupek według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że pionowe pręty (11,12) są wzajemnie równoległe.
  6. 6. Słupek według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że pałąkimająco najmniej jedno ramię (10', 30, 40) biegnące w kierunku różnym od poziomego.
  7. 7. Słupek według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że pałąki (60,70) są wygięte w kształcie litery U.
  8. 8. Słupek według zastrz. 7, znamienny tym, że pałąki (10,60) sąusytuowane symetrycznie względem płaszczyzny poziomej.
  9. 9. Słupek według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że pałąki (10,30,40) są wygięte w kształcie litery V.
  10. 10. Słupek według zastrz. 9, znamienny tym, że pałąki (10,60) sąusytuowane symetrycznie względem płaszczyzny poziomej.
  11. 11. Słupek według zastrz. 1, znamienny tym, że arkusze (20) siatki zawierają pręty poziome (2), które spoczywająna, co najmniej kilku, wystających do przodu poza przedniąpowierzchnię (13) słupka (50), końcach (33 pałąków (10, 30, 40, 60, 70).
  12. 12. Słupek według zastrz. 11, znamienny tym, że wystające poza przedniąpowierzchnię (13) końce (3) pałąków (10,30,40,60,70) sąwygięte w pionowe ucho (53), którego wolne ramię (54) tworzy w płaszczyźnie pałąka skierowany do dołu w kierunku przedniej powierzchni (13) słupka (50) skos (5), za pomocą którego pręty poziome (2) są klinowo dociskane do przedniej powierzchni (13) słupka (50).
  13. 13. Słupek według zastrz. 12, znamienny tym, że pręty poziome (2) są dociskane względnie dociągane do wystających końców (3^ pałąków (10,30,40,60,70) za pomocądociskaczy (15).
  14. 14. Słupek według zastrz. 1 albo 11, znamienny tym, że pręty siatki mają przekrój prostokątny, ustawiony dłuższym bokiem prostopadle do płaszczyzny arkuszy (20) siatki.
  15. 15. Słupek według zastrz. 1, znamienny tym, że ma co najmniej jeden podłużny, pionowy w położeniu zamocowanym, element mocujący (80), którego górny koniec jest od dołu, pod
    179 926 działaniem pionowej siły dociskowej (90), oparty o górny wolny koniec (3% środkowa część jest za pomocą śruby (85) dociągnięta do przedniej powierzchni słupka (50), zaś jego dolny koniec jest od góry, pod działaniem pionowej siły dociskowej (91), oparty o pręt poziomy (2), spoczywający na sąsiadującym od dołu, wolnym końcu (3^.
  16. 16. Słupek według zastrz. 15, znamienny tym, że element mocujący (80) jest za pomocą śruby (85) odkształcalny ze stanu początkowego, pałąkowato wybrzuszonego względnie wygiętego w kierunku odwrotnym do przedniej powierzchni słupka (50), do wyprostowanego stanu zamocowania.
  17. 17. Słupek według zastrz. 15 albo 16, znamienny tym, że element mocujący (80) ma na górnej krawędzi zaokrąglone wycięcie (89) do zaczepienia od dołu za górny wolny koniec (3}.
  18. 18. Słupek według zastrz. 15 albo 16, znamienny tym, że element mocujący (80) ma na dolnym końcu, rozszerzającą się prostopadle do arkusza (20) siatki, stopkę (82), wspartą na górnej powierzchni odpowiedniego pręta poziomego (2).
  19. 19. Słupek według zastrz. 15 albo 16, znamienny tym, że element mocujący (80) zawiera część (81) w postaci płaskownika.
  20. 20. Słupek według zastrz. 19, znamienny tym, że część (81) w postaci płaskownika ma, w przybliżeniu centralny, otwór (84) do przełożenia śruby (85).
    * * *
PL96322735A 1995-04-15 1996-04-10 Slupek dla ogrodzenia PL PL PL PL PL PL179926B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19514264A DE19514264C1 (de) 1995-04-15 1995-04-15 Zaunpfosten
PCT/DE1996/000624 WO1996033327A1 (de) 1995-04-15 1996-04-10 Zaunpfosten

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL322735A1 PL322735A1 (en) 1998-02-16
PL179926B1 true PL179926B1 (pl) 2000-11-30

Family

ID=7759797

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96322735A PL179926B1 (pl) 1995-04-15 1996-04-10 Slupek dla ogrodzenia PL PL PL PL PL

Country Status (9)

Country Link
US (1) US6000682A (pl)
EP (1) EP0821757B1 (pl)
AT (1) ATE234987T1 (pl)
CA (1) CA2218172C (pl)
CZ (1) CZ293216B6 (pl)
DE (2) DE19514264C1 (pl)
ES (1) ES2194980T3 (pl)
PL (1) PL179926B1 (pl)
WO (1) WO1996033327A1 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2954010B2 (ja) * 1996-01-16 1999-09-27 朝日スチール工業株式会社 フエンス
DE20013351U1 (de) * 2000-08-03 2001-12-13 Lechtenboehmer Hans Zaun
AU2001281417A1 (en) 2000-09-07 2002-03-22 Richard Bruce Cochrane Post
ES1048446Y (es) 2001-02-28 2001-12-16 Posvid S A Poste perfeccionado para cercas y similares
DE202007002370U1 (de) * 2007-02-14 2008-06-26 Legi Gmbh Zaunpfosten sowie hiermit hergestellter Zaun
NL2013806B1 (nl) * 2014-11-14 2016-10-10 Van Thiel United B V Samenstel van staafvormige elementen, alsmede een gebruik van een dergelijk samenstel.

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US780114A (en) * 1904-05-27 1905-01-17 John F Martin Core for plastic posts.
US989436A (en) * 1911-03-03 1911-04-11 Dora Smith Fence-post.
US3069120A (en) * 1959-01-26 1962-12-18 Ernest T Elfgren Wire wall construction
GB1020524A (en) * 1963-11-18 1966-02-16 Charles Goodall Supporting means for use with wire fencing
DE2214643A1 (de) * 1964-10-16 1973-10-04 Loebbert & Co Gittertafel fuer zaeune
US3423072A (en) * 1967-05-18 1969-01-21 Morey Bernstein Demountable structural assembly
DE2220683C3 (de) * 1972-04-27 1980-10-23 Hans 4130 Moers Lechtenboehmer Zaunpfosten
DE2427705A1 (de) * 1974-06-08 1975-12-18 Hans Lechtenboehmer Zaunpfosten und damit hergestellter zaun
DE3920108C1 (pl) * 1989-06-20 1990-10-04 Hans 4130 Moers De Lechtenboehmer
DE3925052A1 (de) * 1989-07-28 1991-02-07 Hans Lechtenboehmer Zaun
DE4339266C2 (de) * 1993-11-18 1997-07-24 Hans Lechtenboehmer Zaun für Einfriedungs- und Begrenzungszwecke

Also Published As

Publication number Publication date
EP0821757A1 (de) 1998-02-04
WO1996033327A1 (de) 1996-10-24
CA2218172A1 (en) 1996-10-24
DE19514264C1 (de) 1996-07-11
CZ319797A3 (cs) 1998-02-18
CZ293216B6 (cs) 2004-03-17
EP0821757B1 (de) 2003-03-19
PL322735A1 (en) 1998-02-16
ATE234987T1 (de) 2003-04-15
DE59610242D1 (de) 2003-04-24
ES2194980T3 (es) 2003-12-01
US6000682A (en) 1999-12-14
CA2218172C (en) 2002-04-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ142296A3 (en) Fence
AU2006249121A1 (en) Temporary safety barrier system
PL179926B1 (pl) Slupek dla ogrodzenia PL PL PL PL PL
US4619440A (en) Fencing device, a stake, a fastener and an assembly part for such a device
DE102005045840B4 (de) Vorrichtung zum Halten einer länglichen Gegenstandsanordnung
DE10050021A1 (de) Montagesystem für flächige Solarkomponenten
CH676190A5 (pl)
DE20120822U1 (de) Gittermatte, insbesondere für Gabionenkörbe
DE10135909B4 (de) Zaun
CH647130A5 (de) Vorrichtung zur seitlichen begrenzung eines viehstandes.
US3240483A (en) Spring assemblies
DE2220683C3 (de) Zaunpfosten
EP0350577B1 (de) Vorrichtung zum Abhängen C-förmiger Tragschienen
DE10116782A1 (de) Befestigungsvorrichtung für flächige Solarkomponenten
CN218483394U (zh) 一种将竖杆固定在横丝上的卡件
DE2741530C2 (de) Verzugmatte für den Grubenausbau mit hoher Nachgiebigkeit und zugfester Verbindung
US248443A (en) Iron fence-post
JPH0626388Y2 (ja) 振動篩機用網
DE3814387C2 (de) Erdanker
US459019A (en) Fence
JPH079966Y2 (ja) 鉄骨、鉄筋の結束装置
DE202005016907U1 (de) Spange zur Befestigung eines Pflanzstabes an einem Spanndraht
EP1459623A2 (de) Abtrennvorrichtung für Stallboxen zur Haltung von Tieren
EP1422362A3 (de) Vorrichtung zum Befestigen von Zaungittermatten an Zaunsäulen
US370656A (en) powell