PL177326B1 - Folia osłonowa do artykułów spożywczych i sposób wytwarzania foli osłonowej do artykułów spożywczych - Google Patents

Folia osłonowa do artykułów spożywczych i sposób wytwarzania foli osłonowej do artykułów spożywczych

Info

Publication number
PL177326B1
PL177326B1 PL94310378A PL31037894A PL177326B1 PL 177326 B1 PL177326 B1 PL 177326B1 PL 94310378 A PL94310378 A PL 94310378A PL 31037894 A PL31037894 A PL 31037894A PL 177326 B1 PL177326 B1 PL 177326B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
film
collagen
foil
spices
particles
Prior art date
Application number
PL94310378A
Other languages
English (en)
Other versions
PL310378A1 (en
Inventor
Bernd Peiffer
Joachim Keil
Franz Maser
Original Assignee
Becker & Co Naturinwerk
Naturin Gmbh & Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Becker & Co Naturinwerk, Naturin Gmbh & Co filed Critical Becker & Co Naturinwerk
Publication of PL310378A1 publication Critical patent/PL310378A1/xx
Publication of PL177326B1 publication Critical patent/PL177326B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D65/00Wrappers or flexible covers; Packaging materials of special type or form
    • B65D65/38Packaging materials of special type or form
    • B65D65/46Applications of disintegrable, dissolvable or edible materials
    • B65D65/463Edible packaging materials
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A22BUTCHERING; MEAT TREATMENT; PROCESSING POULTRY OR FISH
    • A22CPROCESSING MEAT, POULTRY, OR FISH
    • A22C13/00Sausage casings
    • A22C13/0013Chemical composition of synthetic sausage casings
    • A22C13/0016Chemical composition of synthetic sausage casings based on proteins, e.g. collagen

Description

Przedmiotem wynalazku jest jadalna folia osłonowa do artykułów spożywczych, wytworzona na bazie kolagenu.
Znane są folie kolagenowe i stosowane są szeroko na całym świecie jako składowe środków spożywczych np. szynek. Wytwarzanie folii kolagenowych opisane jest np. w DE-PS 642 922. Zastosowanie takiej folii jako otoczki do artykułów spożywczych znanejest m. in. z DE-PS 1945 527, a zastosowanie do owijania wyrobów mięsnych znanejest z US-PS 3014024. Jako kolagen rozumie się natywne i modyfikowane kolageny, jak również kolageny, które przez obróbkę enzymową zmienione zostały pod względem swej rozpuszczalności. Kolageny tego rodzaju opisane sąmiędzy innymi w DE-PS 17 67 613 i 19 60 395 oraz w US-PS 3664849. Folie osłonowe wytwarza się z żeli kolagenowych, których produkcja opisana jest w DE-PS 642 922 lub w WO 92/01 394.
177 326
Znane jest również np. z DE-PS 970 263 zaopatrywanie materiału osłonki do środków spożywczych w rozpuszczalne substancje barwiące i zapachowe, przy czym zapach i barwa mają przejść do artykułu spożywczego owiniętego w materiał stanowiący osłonkę.
Zgodnie z tą publikacją, przykładowo osłonkę kiełbasy pociąga się wodnym roztworem gliceryny, który zawiera rozpuszczalny środek barwiący do artykułów spożywczych oraz środek smakowy, taki jak np. alkoholowy ekstrakt czosnku lub cebuli, albo tak zwany płynny dym. Osłony kiełbas nasyca się rozpuszczalnymi substancjami zapachowymi i barwiącymi, które podczas składowania przechodzą do opakowanych w nie artykułów spożywczych. Wadą tych znanych sposobów jest to, że przez nasycanie folii członowej substancjami zapachowymi można przekazywać tylko niektóre rodzaje smaku, gdyż rozpuszczalne ekstrakty przypraw częściowo, w obszarze objętym powonieniem sąwyraźnie rozróżniane od świeżo przetworzonej przyprawy, a ponadto, tego rodzaju ekstrakty z reguły nie są stabilne podczas składowania, gdyż część lotnych składników podczas składowania wyparowywuje co zmienia jakość smaku, przy czym ekstrakty przypraw, alkoholowe lub wodne są wrażliwe na utlenianie i na temperaturę. Im drobniej rozdrobnione są roztwory i zawiesiny przypraw, względnie im większa powierzchnia zostanie pokryta ekstraktem alkoholowym lub wodnym, tym prędzej zmienia się skład substancji zapachowych na skutek parowania lub przemian chemicznych, przez co zmienia się również odczucie związane z powonieniem, t. zn. z reguły wyraźnie się pogarsza. Stosowane dotychczas dodawanie rozpuszczalnych substancji zapachowych do folii osłonowych nie dawało zadawalających rezultatów. Również próby pokrywania dodatkowo folii warstwą rozdrobnionych przypraw, nie dawały rezultatów, gdyż takie warstwy można nanosić tylko za pomocąśrodka wiążącego lub kleju, a ponadto większe i często mające ostre kanty cząstki przypraw, uszkadzają cienką folię, zwłaszcza wtedy gdy folia przechowywana jest w rolkach.
Istnieje więc zapotrzebowanie na folie osłonowe do artykułów spożywczych różnego rodzaju, które sąjednocześnie nośnikiem substancji zapachowych i ewentualnie barwiących.
Jadalne folie osłonowe do artykułów spożywczych wytworzone na bazie kolagenu zawierające przyprawy według wynalazku charakteryzują się tym, że rozdrobnione przyprawy stanowią integralną część składową folii a powierzchnia folii zwrócona na zewnątrz posiada zwartą błonkę.
Korzystnie, przeważająca część całkowitej powierzchni cząsteczek przypraw znajduje się w warstwie kolagenowej folii. Cząsteczki przypraw znajdują się przeważnie w obszarze folii tworzącym wewnętrzną stronę folii osłonowej. W korzystnej postaci wykonania folia osłonowa na swej powierzchni zwróconej na zewnątrz, posiada zwartąbłonkę, która stanowi do 25% całkowitej grubości folii.
Folia osłonowa według wynalazku dodatkowo zawiera rozpuszczalne substancje zapachowe.
Korzystnie, folia zawiera rozpuszczalne substancje zapachowe powiązane z obojętnymi nośnikami lub w postaci mikrokapsułek.
Folia zawiera nierozpuszczalne, cząstkowe lub rozpuszczalne barwniki.
Korzystnie, grubość warstwy folii wynosi korzystnie 10 do 40 pm.
Sposób wytwarzania folii osłonowych do artykułów spożywczych, w którym żel kolagenowy wytłacza się na taśmę dla utworzenia folii, według wynalazku charakteryzuje się tym, że przed wytłaczaniem żelu kolagenowego nanosi się na taśmę cienkąwarstwę przypraw w postaci cząsteczek i korzystnie cząsteczki barwników, po czym wytłacza się na warstwę przypraw zawiesinę kolagenowątworząc folię, którąnastępnie po zatopieniu w niej cząsteczek przypraw suszy się, ustala się w niej określoną wartość pH i rekondycjonuje się.
Korzystnie, w sposobie według wynalazku do żelu kolagenowego przed wytłoczeniem dodaje się jednorodne substancje zapachowe.
Odmiana sposobu wytwarzania folii osłonowych do artykułów spożywczych, w którym żel kolagenowy wytłacza się na taśmę dla utworzenia folii, według wynalazku charakteryzuj e się tym, że do żelu kolagenowego przed jego wytłaczaniem dodaje się rozdrobnione przyprawy w postaci cząsteczek i korzystnie nierozpuszczalne barwniki i/lub rozpuszczalne substancje zapachowe osadzone na nośnikach lub znajdujące się wmikrokapsułach, po czym w wytłoczonej folii
177 326 ustala się określoną wartość pH, suszy się ją i rekondycjonuje, a następnie folię tę laminuje się inną, folią o zwartej powierzchni.
Niespodziewanie stwierdzono, że zastosowanie znanych folii kolagenowych, które jako integralnąich część składowązawierają drobnocząsteczkowe przyprawy, pozwala na uniknięcie wad powstających przy dodatkowym posypywaniu gotowej folii lub przy stosowaniu rozpuszczalnych ekstraktów zapachowych. Pod pojęciem integralnej części składowej folii według wynalazku rozumie się, że cząsteczki przypraw osadzone są w folii kolagenowej i przynajmniej częściowo są przez nią otoczone.
Cząsteczki przypraw znajdują się przeważnie w obszarze folii tworzącym wewnętrzną stronę folii osłonowej.
Przez to, że przyprawy, zostały zastosowane jako osobne cząsteczki, które co najmniej w przeważającej liczbie znajdują się przynajmniej częściowo w kolagenowej warstwie folii, uzyskuje się to, że łatwo lotne stosunkowo szybko zmieniające się chemicznie substancje zapachowe przypraw, również są stosunkowo dobrze chronione.
W tej postaci wszystkie folie stosuje się korzystnie wtedy, gdy osłonięte nimi artykuły spożywcze umieszcza się w dodatkowej folii opakowaniowej, dla zwiększenia ich zdolności do przechowywania, na przykład przy porcjowanych wyrobach mięsnych lub ciastach opakowaniowych w folie poliestrowe zgrzewane zgodnie z przepisami w sposób nie budzący wątpliwości.
Jeżeli nie przewiduje się dodatkowego opakowania, to korzystne jest, gdy folia osłonowa na swej stronie zwróconej na zewnątrz posiada zwartą błonkę, aby uniemożliwić uchodzenie na zewnątrz substancji zapachowych oraz zbyt duże straty wilgoci. Grubość zwartej błonki może wynosić 25% lub mniej, całkowitej grubości folii. Ponieważ folie osłonowe dostarczane są do handlu z reguły w postaci zwojów, „otwarta“ strona folii, z całkowicie lub częściowo scalonymi z nią cząstkami przypraw, w postaci zwiniętej zwrócona jest do środka, natomiast zwarta błonka chroni tę „otwartą“ stronę folii, i przy wystarczającej grubości warstwy, zapobiega również uszkodzeniu powierzchni przez duże cząstki z ostrymi krawędziami. Folie osłonowe według wynalazku, w porównaniu do znanych dotychczas materiałów na osłony, sąznacznie stabilniejsze przy składowaniu i znajdują bardziej wielostronne zastosowanie, gdyż uniemożliwiają w znacznym stopniu zmiany substancji zapachowych, a jendocześnie posiat^i^iąwszystkie zalety folii osłonowej z kolagenem pod względem redukcji przepuszczalności gazu i ochrony utraty wilgoci.
W sposobie według wynalazku żel przed przejściem przez wytłaczarkę ślimakową zostaje jednorodnie wymieszany z drobnymi cząsteczkami przypraw, a następnie przechodzi w znany sposób przez wytłaczarkę i wytłaczany jest na taśmę transportową, a następnie podlega dalszej obróbce. Alternatywnie, wytworzony w znany sposób żel wprowadza się do wytłaczarki i wytłacza na taśmę transportową, która jest pokryta cienką warstwą cząstek przypraw tak, że cząsteczki przypraw integrująsię bezpośrednio z żelem wychodzącym z dyszy i scalająsię nim. Aby utrzymać możliwie zwartą zewnętrzną powierzchnię, wielkość cząsteczek powinna wynosić 3/4 grubości warstwy folii. Grubość warstwy folii, zgodnie z zamierzonym zastosowaniem, waha się z reguły od 8 do 80, a korzystnie od 10 do 25 pm. Wytłoczona folia uzyskuje następnie w znany sposób, określonąwartość pH, a następnie jest suszona i rekondycjonowana dla uzyskania określonej zawartości wody. Możliwe sąjednak również inne sposoby wytwarzania folii według wynalazku tak, n.p. żel kolagenowy miesza się z cząstkami przypraw o żądanej wielkości i tą mieszankę wytłacza się w znany sposób tworząc folię, na którą następnie, w drugiej operacji roboczej, nanosi się w znany sposób zwartąbłonkę zewnętrzną,jako dodatkową warstwę, a tą dwuwarstwową folię suszy się i kondycjonuje w znany sposób. Również inne sposoby wykonania są dostępne dla fachowca, na podstawie jego wiedzy fachowej, np. wytwarzanie odpowiednich folii laminowanych przez ich sklejanie za pomocą klejów nie budzących zastrzeżeń pod względem przepisów dotyczących artykułów żywnościowych.
Okazało się, że w wielu przypadkach pożądane jest, aby obok przypraw w postaci cząsteczek w żel kolagenowy wprowadzić dodatkowo rozpuszczalne substancje zapachowe lub barwiące, a następnie przetwarzać w określony sposób tak, że folia zawiera substancje zapachowe jednocześnie w postaci cząsteczek i w postaci rozpuszczonej. Przy wielu produktach mięsnych
177 326 klient ocenia zapach dymu, jak np. w przypadku wędzonego schabu czy przy wielu rodzajach kiełbas, np. przy wątrobiance lub przy półgęskach, ponieważ tak zwany płynny dym nie zawiera żadnych szczególnie łatwo lotnych związków, więc możnaje dodawać również jako roztwór do żelu kolagenowego, który zawiera już np. czarny pieprz w postaci cząsteczek.
To samo odnosi się i do pieczywa, gdyż np. cynamonjest przyprawąbardzo wrażliwąi dlatego powinien być wprowadzany do materiału osłony tylko w postaci cząsteczek, natomiast waniliajest wyraźnie stabilna pod względem utleniania i temperatury tak, że może być stosowana w postaci roztworu. Poza rozpuszczalnymi substancjami zapachowymi folie według wynalazku mogą zawierać dodatkowo również substancje barwiące w postaci roztworu lub cząstek, o ile są one dopuszczalne według przepisów dotyczących artykułów spożywczych, a pożądane jest zabarwienie powierzchni artykułu spożywczego, jak to ma miejsce w przypadku wyrobów mięsnych, lub również przy pieczywach.
Osłony jadalne według wynalazku, można zjadać bez żadnych obaw, gdyż folie kolagenowe są całkowicie rozkładane w organiźmie, a ponieważ z reguły są bardzo cienkie, nie odczuwa się różnicy smakowej. Folie można stosować nie tylko do artykułów spożywczych o smaku „solno-korzennym“, jak np. do wyrobów mięsnych, zwłaszcza szynek, gotowanych, porcjowanych kawałków pieczeni oraz kiełbas i serów, takichjak ser wędzony i inne sery twarde, lecz także do artykułów spożywczych o „słodkim“ kierunku smakowym, szczególnie do pieczywa i wyrobów cukierniczych.
W przypadku, gdy nośnik zapachowy ma być przetwarzany jako jedyna lub dodatkowa przyprawa, która z natury jest ciekła, jak np. syrop klonowy, sos sojowy lub inne tym podobne, to można te produkty stosować jako rozpuszczalne substancje zapachowe, lub też przed przeróbką nanosi sięje na zgodny z przepisami nośnik, taki jak np. krochmal, lub też stosuje sięje w postaci mikrokapsułek, co umożliwia ich wprowadzenie do folii tak jak i pozostałych przypraw w postaci cząsteczek. Nierozpuszczalne barwniki i pigmenty oraz substancje zapachowe umieszczone są na nośnikach, albo takie, które znajdująsię w mikrokapsułkach, wprowadza się do folii jednym z opisanych sposobów podobnie jak przyprawy w postaci cząsteczek stałych.
Jako przyprawy i substancje zapachowe bierze się zwłaszcza pod uwagę dzięgiel, anyżek, bazylię, piołun, cząber, Borretsch, pieprzycę zdrojową chilli, curcumę, koperek, lebiodkę pospolitą, estragon, koper włoski, korzeń goryczki, goździki przyprawowe, imbir, tatarak, koper, Elletaria cardamonum, Kerbel, czosnek, rodzynek koryncki, kminek, lubczyk ogrodowy, łupinę gałki muszkatołowej, majeranek, melisę, chrzan, mak, gałkę muszkatołową, oregano, paprykę, pasternak, pietruszkę, pieprz, miętę pieprzową, ziele angielskie, bladaszek, rozmaryn, szafran, szałwia, szczaw, szczypiorek, seler, gorczyca, sezam, Stemamins, tymianek, trufle, wanilie, jałowiec, marzankę wonną, rutę, hyzop, cynamon, cytrynę, melisę cytrynową, cebulę, oraz mieszanki przypraw takie jak curry lub cajum.
Oprócz tej mnogości przypraw ukierunkowanych na smak europejski, można przerabiać również przyprawy i ich mieszanki, występujące obecnie pod ogólnąnazwą„Ethnofoot“, do których należąjeszcze takie jak asa foetica, owoc drzewa tanka lub płatki róży.
Wynalazek zostanie wyjaśniony na podstawie przykładów.
Przykład I. Wytwarzanie folii ze sproszkowaną papryką.
Przy wytwarzaniu folii kolagenowej ze sproszkowanąpaprykądo gotowej do przeróbki zawiesiny kolagenowej dodaje się 1% sproszkowanej papryki, w odniesieniu do masy całkowitej. Średnia wielkość ziaren sproszkowanej papryki wynosiła 10 pm, przy czym przy analizie wielkości ziaren, 80% użytego proszku znalazło się w tym przedziale, a maksymalna średnica użytego proszku znajdowała się w zakresie 15 pm. Po równomiernym wymieszaniu masy, została ona w znany sposób wytłoczona w postaci płaskiej folii o grubości warstwy 20 pm, przy zastosowaniu odpowiedniej dyszy wytłaczającej, a następnie wysuszona i rekondycjonowana.
Foliajest prawie przejrzysta i posiada zabarwienie czerwone odpowiadające dojrzałej, czerwonej papryce. Folia pachnie silnie papryką. Folia ta stosowana jest korzystnie jako osłona do surowej szynki.
177 326
Przyk ła dli. Dla wytworzenia folii pieprzowej utworzono mieszankę z białego i czerwonego pieprzu w postaci proszku, którego cząsteczki w 80% miały wielkość w granicach 20 do 30 pm. Mieszankę proszku naniesiono równomiernie na taśmę do wytwarzania folii. Następnie na rozprzestrzenionąmieszankę przypraw wytłoczono zawiesinę kolagenowąw postaci płaskiej folii, przy czym od strony odwróconej od taśmy utworzyła się na folii błonka. Folia została następnie w znany sposób wysuszona i rekondycjonowana.
Folia może być w wygodny sposób zwijana, przy czym warstwa z pieprzem zwrócona jest do środka. Ze względu na różne zabarwienie ziarenek proszku pieprzowego folia ma wygląd centkowany i posiada intensywny zapach pieprzu. Folia jest stosowana korzystnie do opakowywania szynek lub kiełbas.
P r z y k ł a d III. Zawiesina kolagenowa przygotowywana do wytłaczania, została rozpuszczona w wodzie - z 0,1 % wanilii, w odniesieniu do całego ciężaru przerabiania masy, i silnie wymieszana. Na taśmę do wytłaczania folii naniesiono za pomocą urządzenia rozpraszającego cienką warstwę sproszkowanego cynamonu o przeciętnej wielkości cząstek 5 do 8 pm. Zawiesinę kolagenową wytłoczono za pomocąodpowiedniej dyszy szczelinowej; bezpośrednio na przygotowaną taśmę. Po wysuszeniu i rekondycjonowaniu powstała prawie przejrzysta folia posiadająca nasyconą brązową barwę i intensywny zapach cynamonu i wanilii. Folię tę stosuje się korzystnie do pakowania babek piaskowych i podobnych ciast.
Departament Wydawniciw wP RP.NNdad d0 0gz. Cena 2,00 zł.

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Folia osłonowa do artykułów spożywczych, wytworzona na bazie kolagenu zawierająca przyprawy, znamienna tym, że rozdrobnione przyprawy stanowią integralnączęść składową folii, a powierzchnia folii zwrócona na zewnątrz posiada zwartą błonkę.
  2. 2. Folia według zastrz. 1, znamienna tym, że przeważająca część całkowitej powierzchni cząsteczek przypraw znajduje się w warstwie kolagenowej folii.
  3. 3. Folia według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że cząsteczki przypraw znaidująsię przeważnie w obszarze folii tworzącym wewnętrzną stronę folii osłonowej.
  4. 4. Folia według zastrz. 1, znamienna tym, że powierzchnia folii zwrócona na zewnątrz posiada zwartą błonkę, która stanowi do 25% całkowitej grubości folii.
  5. 5. Folia według zastrz. 1, znamienna tym, że dodatkowo zawiera rozpuszczalne substancje zapachowe.
  6. 6. Folia według zastrz. 5, znamienna tym, że zawiera rozpuszczalne substancje zapachowe powiązane z obojętnymi nośnikami lub w postaci mikrokapsułek.
  7. 7. Folia według zastrz 1, znamienna tym, że zawiera nierozpuszczalne, cząstkowe lub rozpuszczalne barwniki.
  8. 8. Folia według zastrz. 1, znamienna tym, że grubość warstwy folii wynosi korzystnie 10 do 40 pm.
  9. 9. Sposób wytwarzania folii osłonowych do artykułów spożywczych, w którym żel kolagenowy wytłacza się na taśmę dla utworzenia folii, znamienny tym, że przed wytłaczaniem żelu kolagenowego nanosi się na taśmę cienką warstwę przypraw w postaci cząsteczek i korzystnie cząsteczki barwników, po czym wytłacza się na warstwę przypraw zawiesinę kolagenową tworząc folię, którą następnie po zatopieniu w niej cząsteczek przypraw suszy się, ustala się w niej określoną wartość pH i rekondycjonuje się.
  10. 10. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że do żelu kolagenowego przed wytłoczeniem dodaje się jednorodne substancje zapachowe.
  11. 11. Sposób wytwarzania folii osłonowych do artykułów spożywczych, w którym żel kolagenowy wytłacza się na taśmę dla utworzenia folii, znamienny tym, że do żelu kolagenowego przed jego wytłaczaniem dodaje się rozdrobnione przyprawy w postaci cząsteczek i korzystnie nierozpuszczalne barwniki i/lub rozpuszczalne substancje zapachowe osadzone na nośnikach lub znajdujące się w mikrokapsułach, po czym w wytłoczonej folii ustala się określoną wartość pH, suszy sięjąi rekondycjonuje, a następnie folię tę laminuje się innąfoliąo zwartej powierzchni.
PL94310378A 1993-12-21 1994-10-14 Folia osłonowa do artykułów spożywczych i sposób wytwarzania foli osłonowej do artykułów spożywczych PL177326B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4343670A DE4343670C2 (de) 1993-12-21 1993-12-21 Eßbare Umhüllung für Lebensmittel
PCT/EP1994/003395 WO1995017100A1 (de) 1993-12-21 1994-10-14 Essbare umhüllungsfolie für lebensmittel

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL310378A1 PL310378A1 (en) 1995-12-11
PL177326B1 true PL177326B1 (pl) 1999-10-29

Family

ID=6505661

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94310378A PL177326B1 (pl) 1993-12-21 1994-10-14 Folia osłonowa do artykułów spożywczych i sposób wytwarzania foli osłonowej do artykułów spożywczych

Country Status (8)

Country Link
US (1) US5736180A (pl)
EP (1) EP0684768B1 (pl)
JP (1) JPH08506971A (pl)
CA (1) CA2156499C (pl)
DE (1) DE4343670C2 (pl)
DK (1) DK0684768T3 (pl)
PL (1) PL177326B1 (pl)
WO (1) WO1995017100A1 (pl)

Families Citing this family (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HU227234B1 (en) * 1994-09-07 2010-11-29 British American Tobacco Co Smoking article, smoking article wrapper and process for producing thereof
ES2099034B1 (es) * 1995-09-28 1997-12-16 Viscofan Ind Film de colageno con caracteristicas mejoradas de extensibilidad, procedimiento de elaboracion del mismo, y producto carnico obtenido con tal film.
DE19539403C2 (de) * 1995-10-11 2001-03-01 Inst Getreideverarbeitung Biopolymere Zusammensetzung und Verfahren zur Herstellung eines stabilisierten Produktes unter Verwendung dieser Zusammensetzung
DE19544019A1 (de) * 1995-11-27 1997-05-28 Focke & Co Portionseinheit zur Zubereitung von Getränken
US6667082B2 (en) 1997-01-21 2003-12-23 Cryovac, Inc. Additive transfer film suitable for cook-in end use
US6165521A (en) * 1997-01-29 2000-12-26 Arriba Corporation Food products utilizing edible films and method of making and packaging same
US6231898B1 (en) * 1998-08-22 2001-05-15 Paul M. Perrine Sandwich product and method for making same
US6113959A (en) * 1998-09-25 2000-09-05 Wti, Inc. Method of packaging meat
US6482240B1 (en) 1999-12-07 2002-11-19 Ed. Geistlich Soehne Ag Fur Chemische Industrie Method of making a collagen membrane from porcine skin
DE60131684T2 (de) * 2001-08-21 2008-10-30 Naturin Gmbh & Co Mehrfachperforierte kollagenfolie
US20040265439A1 (en) * 2001-09-26 2004-12-30 Premier Pacific Seafoods Edible protein matrix and method for making the same
WO2003034829A1 (en) * 2001-09-26 2003-05-01 Premier Pacific Seafoods Edible protein matrix and method for making the same
US7497623B2 (en) * 2002-02-27 2009-03-03 Pactiv Corporation Packages with active agents
US20060286356A1 (en) * 2002-02-27 2006-12-21 Thomas Toby R Web materials with active agent
US20050220375A1 (en) * 2002-02-27 2005-10-06 Thomas Toby R Pakages with active agents
BG65654B1 (bg) * 2003-10-27 2009-05-29 Институт По Криобиология И Хранителни Технологии Метод за получаване на микрофибриларен водоразтворим колаген за хранителната и фармацевтичната промишленост и козметиката
US20060159806A1 (en) * 2005-01-20 2006-07-20 Kraft Foods Holdings, Inc. Food modifier transferable article
US20070051741A1 (en) * 2005-09-02 2007-03-08 Kraft Foods Holdings, Inc. Methods for the application of ingredients to the inside of a straw
DE102006027493A1 (de) * 2006-02-15 2007-08-23 Kalle Gmbh Nahrungsmittelhülle mit einer Bindemittelschicht, die übertragbare Additive enthält
US20070292481A1 (en) * 2006-06-16 2007-12-20 Hoffman Andrew J Packaging of Food Products with Pullulan Films
US20080152761A1 (en) * 2006-12-20 2008-06-26 Shiji Shen Packaging of Food Products with Pullulan Films
DE102006053238A1 (de) * 2006-11-11 2008-05-15 Lts Lohmann Therapie-Systeme Ag Verzehrbare gewürzhaltige Folie sowie Verfahren zu ihrer Herstellung
US20090011115A1 (en) * 2007-03-13 2009-01-08 Foss Carter D Edible Pullulan Films Containing Flavoring
WO2008127902A2 (en) * 2007-04-12 2008-10-23 Tate & Lyle Ingredients Americas, Inc. Pullulan film containing sweetener
WO2008135063A1 (de) * 2007-05-04 2008-11-13 Planetpac Gmbh Verfahren zum herstellen einer gewürzübertragungsfolie, gewürzübertragungsfolie und vorrichtung zum herstellen der gewürzübertragungsfolie
US20100129505A1 (en) * 2007-08-21 2010-05-27 George Hayes Dyed and flavored gels for co-extrusion
EP2600723B1 (en) * 2010-08-05 2017-07-26 Nestec S.A. Cooking aid
US9380804B2 (en) * 2012-07-12 2016-07-05 The Hillshire Brands Company Systems and methods for food product extrusion
WO2020086313A1 (en) * 2018-10-22 2020-04-30 Spellbound Development Group, Inc. Methods and systems of food preparation

Family Cites Families (40)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1589106A (en) * 1925-08-27 1926-06-15 Courtland C Campbell Meat wrapper and process for making same
US2357258A (en) * 1941-01-22 1944-08-29 Clifford G Harris Bakery flavoring product and method of making same
GB686194A (en) * 1949-07-30 1953-01-21 Transparent Package Company Improvements in or relating to food encasing material
DE826846C (de) * 1949-09-23 1952-01-07 Unda Anstalt Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung duennster Haeute
US2759830A (en) * 1954-04-23 1956-08-21 Processed Metals Corp Metallic foil food cooking wrapper and method
US3014024A (en) * 1958-03-19 1961-12-19 Johnson & Johnson Collagen film
BE585460A (pl) * 1959-01-02 1900-01-01
US3330669A (en) * 1964-03-27 1967-07-11 Wisconsin Zinn Malting Corp Smoke flavoring process
US3322319A (en) * 1964-12-14 1967-05-30 Edward E Sweeney Food package adapted for heating
GB1107094A (en) * 1965-06-14 1968-03-20 Unilever Ltd Edible collagenous products
US3427169A (en) * 1965-12-23 1969-02-11 Tee Pak Inc Casing for dry sausages
GB1206047A (en) * 1968-02-24 1970-09-23 Golden Wonder Crisp Company Lt Improvements relating to the flavouring of food in closed containers
DE1960935C3 (de) * 1968-05-29 1981-03-19 Johnson & Johnson, 08903 New Brunswick, N.J. Eßbarer heißsiegelbarer Film aus Kollagen
DE1786354A1 (de) * 1968-09-21 1973-02-01 Pfizer Gmbh Behaelter fuer langfristige lagerung von stoffen
US3615595A (en) * 1969-04-08 1971-10-26 Nat Patent Dev Corp Flavored drinking straw
US3567119A (en) * 1969-10-06 1971-03-02 Godfrey Wilbert Enhanced diffusion of odor vapor from polymers
US3645760A (en) * 1970-01-05 1972-02-29 Merril N O Brien Dry sausage casing
US3664849A (en) * 1970-02-10 1972-05-23 Devro Inc Production of meat snack product and product
US3824322A (en) * 1971-12-20 1974-07-16 J Fiorella Flavored stirrer for alcoholic beverages
DE2212399A1 (de) * 1972-03-15 1973-10-18 Becker & Co Naturinwerk Mit essbarem farbstoff eingefaerbte essbare wursthuelle und verfahren zu ihrer herstellung
US3881023A (en) * 1972-05-11 1975-04-29 Reynolds Metals Co Flexible cooking container having powder distributed over its interior surfaces
JPS5270039A (en) * 1975-12-08 1977-06-10 Sumitomo Bakelite Co Edible packed body
FI772054A (pl) * 1976-07-02 1978-01-03 Union Carbide Corp
US4196220A (en) * 1978-05-09 1980-04-01 Union Carbide Corporation Smoke colored food casing and method of producing same by use of liquid smoke and an albumin
DD140196A1 (de) * 1978-12-04 1980-02-20 Heinz Stirl Verfahren zur herstellung einer gewuerzumhuellung fuer dauerwurst
US4834993A (en) * 1979-07-31 1989-05-30 Viskase Corporation Method for external liquid smoke treatment of cellulosic food casings
US4299851A (en) * 1980-02-01 1981-11-10 Lowe Henry E Flavoring dispenser
CA1171838A (en) * 1980-12-16 1984-07-31 Fouad Z. Saleeb Long volatile-containing hydrocolloids having controlled release and method of producing same
DE3431521A1 (de) * 1984-08-28 1986-03-06 Naturin-Werk Becker & Co, 6940 Weinheim Verfahren zur herstellung von in kompakter form in einem netz gegarten fleischwaren und vorrichtung zur verfahrensgemaessen fleischvorbereitung
JPS62138145A (ja) * 1985-12-13 1987-06-20 Karupisu Shokuhin Kogyo Kk フイルム形成能を持つカゼイン素材
US4781931A (en) * 1986-10-20 1988-11-01 Viskase Corporation Caramel-containing cellulosic article
US4874622A (en) * 1987-07-01 1989-10-17 Viskase Corporation Spice-odor antimycotic containing cellulosic casing article
NZ232237A (en) * 1989-02-06 1991-05-28 Wrigley W M Jun Co Food product containing porous polymeric beads impregnated with volatile flavourings
US5064698A (en) * 1989-02-16 1991-11-12 Wm. Wrigley, Jr. Company Food packaging improvements
JP2750155B2 (ja) * 1989-06-07 1998-05-13 日清ハム株式会社 ハムおよびソーセージの製造法
JPH0322683U (pl) * 1989-07-11 1991-03-08
GB9016340D0 (en) * 1990-07-25 1990-09-12 Devro Inc Moisture barrier film
CA2049271C (en) * 1990-08-28 1998-05-05 Roger L. Juhl Transferable modifier containing film
DE4123745A1 (de) * 1991-07-15 1993-01-21 Texda Textildarm Produktions U Mehrschichtige wursthuelle
DE4238770C2 (de) * 1992-03-11 1994-01-27 Buertex Buerker & Co Gmbh Verrottbare faserverstärkte Folie

Also Published As

Publication number Publication date
JPH08506971A (ja) 1996-07-30
DE4343670C2 (de) 2003-05-28
CA2156499A1 (en) 1995-06-29
DK0684768T3 (da) 2001-10-15
US5736180A (en) 1998-04-07
DE4343670A1 (de) 1995-06-22
EP0684768A1 (de) 1995-12-06
EP0684768B1 (de) 2001-06-27
PL310378A1 (en) 1995-12-11
WO1995017100A1 (de) 1995-06-29
CA2156499C (en) 2003-04-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL177326B1 (pl) Folia osłonowa do artykułów spożywczych i sposób wytwarzania foli osłonowej do artykułów spożywczych
JP5123946B2 (ja) 可食性スパイス含有フィルムおよびその製造方法
US10155612B2 (en) Method of manufacturing a seasoning bag
ES2278364T3 (es) Tripa de liberacion de sabores.
US4356202A (en) Wrap food coating mix and method of using
US20100136179A1 (en) Pouched liquid food product
US5124168A (en) Pasta product and method of making the same
EP0481513B1 (en) Method for preparing a Snack
CA1202513A (en) Product and process for imparting fried taste to baked foodstuffs
RU2222222C2 (ru) Лапша, приправленная вкусовыми компонентами
US20050037129A1 (en) Method for producing flavored and savory sausage products and products produced thereby
AU661208B2 (en) A bag for curing food
JP2007189997A (ja) 食品素材転写シート及び食品素材の転写方法
US20040035859A1 (en) Method and products for microwave roasting
JP3768354B2 (ja) 乾し海苔
JP3278081B2 (ja) お好み焼き用ミックス
JP2730622B2 (ja) レトルトカレー及びその製造方法
JP6579676B1 (ja) から揚げ缶詰の製造方法
JPH10234330A (ja) パン粉含有調味料組成物
JP3059694B2 (ja) 寿 司
JP2002165565A (ja) ポリ乳酸を用いた食品用素材転写用シート、食品の調理方法及び保存方法
JPH0372254B2 (pl)
KR20000000114A (ko) 닭튀김 가공방법
DE19701700A1 (de) Speisezubereitung mit Soße
JPH09103270A (ja) 具入り長手状米飯

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20051014