BG65654B1 - Метод за получаване на микрофибриларен водоразтворим колаген за хранителната и фармацевтичната промишленост и козметиката - Google Patents

Метод за получаване на микрофибриларен водоразтворим колаген за хранителната и фармацевтичната промишленост и козметиката Download PDF

Info

Publication number
BG65654B1
BG65654B1 BG108293A BG10829303A BG65654B1 BG 65654 B1 BG65654 B1 BG 65654B1 BG 108293 A BG108293 A BG 108293A BG 10829303 A BG10829303 A BG 10829303A BG 65654 B1 BG65654 B1 BG 65654B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
collagen
water
microfibrillar
soluble collagen
food
Prior art date
Application number
BG108293A
Other languages
English (en)
Other versions
BG108293A (bg
Inventor
Константин СТОЯНОВ
Цветан ЦВЕТКОВ
Светла ДЯНКОВА
Original Assignee
Институт По Криобиология И Хранителни Технологии
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Криобиология И Хранителни Технологии filed Critical Институт По Криобиология И Хранителни Технологии
Priority to BG108293A priority Critical patent/BG65654B1/bg
Publication of BG108293A publication Critical patent/BG108293A/bg
Publication of BG65654B1 publication Critical patent/BG65654B1/bg

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до метод за получаване на микрофибриларен водоразтворим колаген, при който суровината (обезмаслени и обезкосмени свински кожи от млади животни, обработени до етап "Опресняване") се подлага предварително на вакуум-сублимационно сушене и последващо (преди ензимната обработка) смилане и развлакняване. Самата ензимна обработка се извършва с комбиниран ензимен препарат - с протеолитична, липолитична и амилолитична активност. За многократно удължаване срока на годност на получения водоразтворим колаген и за използването му по всяко време, същият се лиофилизира и при нужда рехидратира до желаната от потребителя концентрация. Готовият продукт по този метод е предназначен за хранителната и фармацевтичната промишленост и за козметиката.

Description

Област на техниката
Методът по настоящото изобретение позволява да се увеличи добива на пречистен микрофибриларен колаген с подобрена разтворимост във вода. Готовият продукт, получен по този метод може да се използва в хранителната и фармацевтичната промишленост или за влагане в козметични състави за грижа за косата и кожата. При допълнителна обработка същият може да служи като изходна суровина за производство на хемостатични продукти за медицински цели.
Предшестващо състояние на техниката
Колагенът е основен протеин в организма на бозайниците. Той има уникален строеж, чиято основна градивна единица е тропоколагеновата молекула. По-голямата част от нейната структура слабо се различава при отделните видове бозайници, което е и причина за слабата алергенност и имуногенност на колагеновите продукти. Пречистеният колаген с напълно или частично запазена нативна структура, намира приложение в различни области на медицината (хемостатични продукти, превръзки за рани и имплантати), козметиката (подхранващи и регенериращи състави) и хранителната промишленост (като сгъстител стабилизатор, хидратиращ агент, хранителна добавка и др.). В индустриални условия пречистен колаген в различни форми се получава от кожи, сухожилия, хрущяли и други субпродукти от редица селскостопански животни по различни методи.
Известно е използването на колагенови филми като естествена обвивка за пълнене на колбаси, шунка или кренвирши (ЕР 1270672, US 5,736,180, US 5,885, 634). Колагенови продукти (фибри и гелове) се използват като хранителни добавки (US 4,295,894) или се включват в рецептури за пайове, пудинги, желирани бонбони, сладоледи, майонезени сосове, снаксове и др. (US 3,691,281).
JP 2001245614 описва метод за получаване на диетична храна на основата на колагеново желе с добавени ароматизиращи и коригиращи съставки. Предложено е и получаването на хранителна добавка на основата на колаген и микроелементи (GN1312019).
Колаген и колагенови хидролизата се влагат в различни козметични състави: кремове емулсионни системи тип В/М и М/В, лосиони, лакове за коса, шампоани, пени за баня и др. (US 4,131,650, US 3,691,281). Колагеновите продукти притежават някои ценни качества - не са токсични, не причиняват алергии, влияят положително върху кожата и нейната еластичност като подобряват функционалното и състояние и оказват положително влияние върху белтъчния и аминокиселинния обмен (Георгиев и кол., 1990).
Известно е използването на колагенови продукти като превързочни материали за рани с абсорбиращо и стимулиращо епителизацията действие (US 4,148,664; US 4,294,241; Хилькин и кол., 1976) или за осъществяване на локална хемостаза при капилярни и паренхиматозни кръвотечения (US 4,320,201; US 4,331,766; US 4,412,947).
Известни са методи за получаване на разтворим колаген (от телешки, свински и овчи кожи и от телешки, свински и говежди сухожилия) чрез ензимна обработка с протеолитични ензими и последваща киселинна или алкална обработка (WO 8704078, US 4,294,241, US 4,140,537, US 4,148,664, US 4,837,258). Аналитичният добив може да бъде увеличен чрез прецизно механично развлакняване на предварително обработения с ензими колаген (Хилькин и кол., 1976). Описани са и много методи за получаване на кисел водоразтворим колаген чрез продължителна алкална и киселинна обработка на суровината и последващо ензимно третиране, очист2
65654 Bl ване от баластни вещества и довеждане, чрез добавяне или отнемане на вода, до необходимата концентрация (US 4,320,201).
US 4,295,894 представя метод за получаване на разтворими колагенови фибрили, които могат да бъдат използвани за текстуриране на месо, като влагозадържащи агенти и хранителна добавка или за прилагане в козметични препарати. В предлаганата технология, сурови животински кожи се обработват с воден разтвор на алкален хидроксид и дехидратиращи агенти за отстраняване на космите и мазнините, стабилизират се с воден разтвор на алкален сулфат и полученият продукт се неутрализира и разтваря в разредена киселина. pH на разтвора се коригира до изоелектричната точка, за да се утаят колагеновите фибри, които впоследствие се изсушават и консервират. Този метод обаче не осигурява очистване в достатъчна степен на колагеновия продукт от мазнините, глобуларните белтъци и телопептидите.
Известен е и метод за производство на микрокристален колаген (US 3,691,281), при който сурова или изсушена говежда кожа се третира с разреден разтвор на киселина и впоследствие се смила до размери на частиците под микрон и се суши при условия, препятстващи денатурацията. Така полученият микрокристален колаген се диспергира колоидно при смесване с вода и подобрява стабилността на суспендираните ингредиенти в течностите и теловете. Предлаганата технология се основава на колоидното смилане на обработените с киселина кожи, така че около 80-85 % от частиците да са със субмикронни размери, което обаче изисква специална апаратурна обезпеченост. Методът не изяснява въпроса за физичната стабилност на получените колагенови суспензии и гели, особено при продължително съхранение.
Не са известни методи за получаване на кисел водоразтворим колаген, при които:
1. Суровината (кожи или сухожилия), след като се обработи механично или химично за отстраняване на съпътстващите тъкани, се подлага на вакуум-сублимационно сушене. По този начин се постига:
а) по-лесно (при стайна температура) и попродължително (2 и повече години) съхранение на изходната суровина;
б) смилане и развлакняване на суровина та до размери по-малки от 1 mm, което е необходимо за по-пълното извличане на колагена;
в) при последващата ензимна обработка се получава по-бързо проникване на ензимния разтвор в лиофилизираните частици.
2. Ензимната обработка на суровината се провежда с ензимен комплекс, съдържащ поне три ензима и притежаващ протеолитична, липолитична и амилолитична активност, което спомага за по-пълно очистване на изходния материал и за повишаване добива на водноразтворим колаген.
3. Като изходна суровина се използват обезмаслени и обезкосмени свински кожи на етап “Опресняване” само от млади животни.
4. Извършва се допълнително вакуум-сублимационно сушене на готовия продукт, което увеличава значително неговото време на съхранение при стайна температура и дава възможност да се използва по предназначение след рехидратиране.
Техническа същност на изобретението
Същността на изобретението е в това, че чрез промяна в основни производствени параметри на известни технологии за получаване на колаген е създаден метод за получаване на биологичен продукт на базата на колаген, който има различни области на приложение в хранителновкусовата промишленост, във фармацевтичната промишленост и в козметиката.
Като изходна суровина за получаване на колаген се използват обезмаслени и обезкосмени кожи от млади животни (за предпочитане свински), обработени до етап опресняване, добре очистени от съпътстваща тъкан и други артефакти и промити с дестилирана вода. Същите се нарязват на парчета с размери от 250 до 500 cm2 и се прехвърлят в нискотемперазурна камера при темперазура от -30 до -50°С за не по-малко от 24 h. След приключване на замразяването кожите се прехвърлят в сушилната камера на вакуум-сублимационна инсталация и се подлагат на лиофилизация при температурен режим от (-40°С) до +25°С и времетраене на процеса от 24 до 32 h.
Остатъчната влажност на лиофилизираните кожи не трябва да бъде по-висока от 8 %.
Така подготвената изходна суровина се нарязва на парчета с размери 5-8 cm2 и се опакова във водо- и въздухо-непропускливи опаковки (за
65654 Bl предпочитане дву- или трислойно алуминиево фолио). Предимствата на вакуум-сублимационната обработка на суровината са следните: пълно запазване на нативната структура на колагена в кожите; възможност за съхранение продължително време на стайна температура (повече от 2 години); възможност за бързо използване на суровината по всяко време; увеличена дифузия на реакционните смеси при ензимната и киселинната обработка на суровината, което подпомага/ усилва извличането на колагена от кожите и съответно разтварянето му във вода; предпазване от допълнителна бактериална контаминация през периода на съхранение.
Определено количество от лиофилизираните кожи се смила на ножова мелница със сито с диаметър на отворите от 0,5 до 1,5 mm. Смляната суровина се подлага на ензимна обработка. За целта тя се прехвърля в стъклен реактор с кожух и бъркалка, добавят се последователно комбиниран ензимен продукт с протеолитична, липолитична и амилолитична активност (за предпочитане панкреатин) в количество от 0,5 до 1,0% т/т спрямо смлените кожи; 0,5-1,0 % т/об нейоногенно ПАВ (за предпочитане полисорбат 80) и дестилирана вода в съотношение спрямо суровината от 1:20 до 1:40 (за предпочитане 1:30). Включва се бъркалката за 1-2 min, след което pH на реакционната смес се довежда до 7,0-7,5 чрез добавяне на 5%-ен разтвор на натриев хидроксид или лимонена киселина. Разбъркването продължава за 20-40 min при 300-500 rpm. През целия процес температурата в реакционната смес се поддържа в границите от 30 до 32°С. Изключва се бъркалката и реакционната смес се оставя в покой в продължение на 1,5-2 h, след което надутаечната течност се отдекантира на дълбочина
5-10 cm (около 5-61) за отстраняване на отделените липиди, глобуларни белтъци, телопептиди, аминокиселини, мукополизахариди и други артефакти в кожите. Долива се дестилирана вода в адекватно на отдекантираната реакционна смес количество. Отново се включва бъркалката и се добавя още 0,5% (спрямо първоначалното количество суровина) от ензимния продукт. Процедурата се повтаря трикратно без допълнително добавяне на ензим.
Обработката с комбиниран ензимен продукт осигурява по-пълно очистване на колагена от съпътстващите вещества. Под действие на ен зимния комплекс едновременно се разграждат глобуларните белтъци и липидите и се освобождават телопептидите, които свързват край с край молекулите на тропоколагена. Известно е, че телопептидите са основно отговорни за имуногенността и алергенността и трябва да се отстранят при пречистването на колагеновите продукти (US 4,412,947; US 4,404,134). Обработката на неразтворимия колаген с амилаза отделя киселите глюкозоаминогликани (мукополизахариди) и довежда до дезорганизация и дезинтеграция на структурните елементи на колагена, разхлабва или разрушава междумолекулните връзки и дава възможност за пълно разтваряне на колагена в слабокисел разтвор (Хилькин и кол., 1976).
След приключване на ензимната обработка сместа се прехвърля в метален реактор, в който предварително е добавена дестилирана вода, подкиселена със слаба киселина (оцетна, винена, лимонена) до pH 3,0-4,0 (за предпочитане рН-стойност 3,5). Съотношението на изходната суровина към количеството на водата е от 1:120 до 1:150. Сместа се хомогенизира и се оставя да престои 72-96 h при температура 1518°С. Полученият разреден колоиден разтвор на кисел колаген се центрофугира за отделяне на неразтворените частици и други онечиствания.
Киселият разреден разтвор на колаген се подлага на реконструкция чрез добавяне на разтвор на натриев хидроксид до достигане на изоелектричната точка (pH 4,6-5,6), при което настъпва спонтанно фибрилообразуване. Колагеновата дисперсия се концентрира чрез центрофугиране или филтруване до необходимата концентрация (1-2%).
Полученият продукт е със следните показатели: pH-стойност от 4,6 до 5,6; специфична температура на денатурация от 38 до 41°С; вискозитет от 85 до 90 mPa.s (D = 64,6 s'1); съдържание на сухо вещество от 1 до 2%; съдържание на общ белтък от 0,800 до 0,950 g/g сухо вещество; съдържание на липиди под 0,030 g/g сухо вещество; пепелен остатък под 0,040 g/g сухо вещество; съдържание на тежки метали под 1 microg/g продукт; съдържание на хидроксипролин от 110 до 140 mg/g сухо вещество; общ брой жизнеспособни микроорганизми под 1.103 KOE/g продукт; общ брой плесени и дрожди под 1.102 KOE/g продукт; патогенни микроорганизми - не се откриват.
65654 Bl
В зависимост от предназначението на продукта, същият може да се доведе до pH 4,04,5 с прибавяне на лимонена киселина, да се добави консервант, разрешен за употреба в храни (за предпочитане нипагин и нипазол) и да се опакова в стъклени или пластмасови банки. Така полученият кисел колагенов гел може да се съхранява в хладилна камера (от 0 до 4°С) за срок от 3 месеца или да се подложи на вакуум-сублимационно сушене. Срокът на съхранение на лиофилизирания продукт се удължава многократно (3 години) и при нужда той се разтваря във вода до необходимата концентрация и се използва по предназначение.
Продуктът по настоящото изобретение може да се използва и за получаване на порьозни колагенови гъбки, предназначени за локална хемостаза или като абсорбиращи превръзки за рани. За целта колагеновата микрофибриларна дисперсия се омрежва частично с разреден разтвор на формалдехид, глутаралдехид или глиоксал (за предпочитане глутаралдехид) в количество от 0,04 до 0,06 % об/об, замразява се и се суши във вакуумсублимационна инсталация. Лиофилизираният продукт се стерилизира с гама-лъчи и остава стабилен при стайна температура в продължение на две години.
Примери за изпълнение на изобретението
Пример 1.
800 g лиофилизирани свински кожи от млади животни се смилат на мелница Frisch през сито с диаметър на отворите 1 mm. Смлените кожи се прехвърлят в стъклен реактор с бъркалка. Добавят се последователно 20 g панкреатин (Merck), 8 g Polysorbate 80 и 301 дестилирана вода, затоплена до 30-32°С. pH на разтвора се коригира до 7,0-7,5 с добавяне на капки на 40% т/об разтвор на натриев хидроксид или 20% т/об разтвор на лимонена киселина. В кожуха на реактора се подава топла вода, осигуряваща температура 30-32°С. Включва се бъркалката с 350 rpm за 30 min. След това сместа се оставя в покой за 90 min, отдекантира се горният слой на дълбочина 5-10 cm и се изхвърля. Добавя се дестилирана вода в количество, адекватно на отделената смес. Тази процедура се извършва трикратно.
След приключване на ензимната обработка, сместа се прехвърля в метален реактор с бъркалка с вместимост 1801, в който предварително са отмерени 120-1301 дестилирана вода и 120-140 g лимонена киселина. Довежда се pH на разтвора до 3,0-3,5 и ако е нужно, се добавя дестилирана вода до общ обем на разтвора 1601. Включва се бъркалката на 500 rpm, за 30 min, след което се изключва и разтворът се оставя да престои 72 h при температура 16-18°С, през което време се осъществява частична киселинна хидролиза на колагена. Полученият разреден колоиден разтвор на кисел колаген се центрофугира на проточна ултрацентрофуга “Сера” при 16 950 rpm за 20 min. Между реактора и центрофугата разтворът преминава през водна помпа с регулируем поток, която се регулира така, че 1601 от разтвора да премине през нея за 20-30 min. Центрофугатьт се прехвърля в реактор с вместимост 3001. В кожуха на реактора се подава вода, осигуряваща температура на сместа 18-20°С. Включва се бъркалката на 3 50 rpm и при непрекъснато разбъркване в продължение на 20 min, pH се довежда до 4,6-5,6 чрез прибавяне на малки порции 40% разтвор на натриев хидроксид. След всяко прибавяне на порция натриев хидроксид се отчита pH. При достигане на изоелектричната точка настъпва самопроизволно възстановяване (реконструкция) на фибриларната структура на колагена. Така получената колагенова суспензия се оставя да престои 2-3 h и след това се концентрира чрез центрофугиране при 2500 rpm за 30 min. Центрофугатът се изхвърля, а утаената колагенова суспензия се анализира за съдържание на сухо вещество. Довежда се до необходимата крайна концентрация чрез добавяне на дестилирана вода. Към 10 kg от сместа като консерванти се добавят 15 g нипагин и 5 g нипазол.
Аналитичният добив при посочените условия е около 35-40 kg 1% колагенова суспензия.
Пример 2.
В стъклен реактор се прехвърлят 20 kg реконструиран микрофибриларен колаген с концентрация 1 % и към тях се добавят от 20 до 50 g лимонена киселина до pH на разтвора 4,0. Включва се бъркалката на 500 rpm и хомогенизирането продължава 20-30 min до получаването на еднороден колагенов гел. Полученият кисел водноразтворим колаген се разлива в тави и
65654 Bl се подлага на лиофилизация. Вакуум-сублимационното сушене се извършва в лиофилизатор TG 16.50. Включва се охлаждането на лиофилизатора, докато температурата в камерата достигне (-40°С). Тавичките с колагеновия разтвор се прехвърлят в камерата на лиофилизатора и се оставят да престоят при тази температура 2 h. Понататък вакуум-сублимационното сушене се извършва при автоматичен режим до крайна температура на продукта +25°С, в продължение на 24-26 h. Сухият колагенов продукт с остатъчна влажност под 8% се пакетира във въздухо- и водонепроницаеми опаковки и може да се рехидратира и използва при нужда. Той запазва качествата си непроменени при съхранение на стайна температура в продължение на 3 години.
Пример 3.
Получената съгласно пример 1 колагенова суспензия, след реконструкцията и преди концентрирането, се довежда до pH 5,5-6,0. Извършва се допълнително омрежване и стабилизиране на колагеновите микрофибрили чрез добавяне към сместа на 15 cm3 50% разтвор на глутаралдехид, при непрекъснато разбъркване в продължение на 15-20 min. Колагеновата суспензия се оставя да престои 2-3 h и след това се концентрира чрез центрофугиране при 2500 rpm за 30 min до крайна концентрация на колагена 2%. Към получения колагенов концентрат могат да се добавят биологично активни вещества с хемостатично, антисептично и стимулиращо епителизацията действие, в зависимост от предназначението на крайния продукт (за локална хемостаза при капилярни и паренхиматозни кръвотечения, за лечение на рани от изгаряния, разкъсни, контузии и проблемни рани и др.). Така приготвената колагенова смес се разлива в тавички от оборудването на вакуум-сублимационната инсталация при дебелина на слоя 1 cm. Продуктът се подлага на лиофилизация при описаните в пример 2 условия. Получените колагенови гъби се нарязват до желаните размери, опаковат се и се стерилизират с гама-лъчи при мощност на дозата 25 kGy.
Пример 4.
Колагеновата суспензия приготвена при описаните в пример 1 технологични условия се сгъстява чрез центрофугиране до концентрация
4% и се подкиселява с лимонена киселина до рН-стойност 4,60. Получава се еднороден слабоопалесциращ гел, който показва пластичен тип течене. При температура 20,5°С неговият вискозитет е 9120,0 mPs (ротационен вискозиметър Rheomat 108,7,61 s1). Друга характерна особеност на този гел е слабо изразената тиксотропия. Гелът няма склонност към синерезис и не показва значими изменения във вискозитета при съхранение, което позволява да се използва като сгъстител и влагозадържащ агент в хранителната промишленост.

Claims (4)

Патентни претенции
1. Метод за получаване на микрофибриларен водоразтворим колаген при използване на обезмаслени и обезкосмени свински кожи от млади животни, който включва смилане, развлакняване, ензимна и киселинна обработка, центрофугиране за отделяне на неразтворените частици, реконструкция и концентриране, характеризиращ се с това, че обезмаслените и обезкосмени свински кожи предварително се подлагат на вакуум-сублимационно сушене.
2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че при ензимната обработка на суровината се използва ензимен продукт с комбинирано действие - с протеолитична, липолитична и амилолитична активност.
3. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че водноразтворимият микрофибриларен колаген се подкиселява до pH 4,04,5 и се подлага на вакуум-сублимационно сушене.
4. Метод съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че водноразтворимият микрофибриларен колаген след реконструкция се довежда до pH 5,5-6,0 и допълнително се омрежва с глутаров алдехид.
BG108293A 2003-10-27 2003-10-27 Метод за получаване на микрофибриларен водоразтворим колаген за хранителната и фармацевтичната промишленост и козметиката BG65654B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG108293A BG65654B1 (bg) 2003-10-27 2003-10-27 Метод за получаване на микрофибриларен водоразтворим колаген за хранителната и фармацевтичната промишленост и козметиката

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG108293A BG65654B1 (bg) 2003-10-27 2003-10-27 Метод за получаване на микрофибриларен водоразтворим колаген за хранителната и фармацевтичната промишленост и козметиката

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG108293A BG108293A (bg) 2005-04-30
BG65654B1 true BG65654B1 (bg) 2009-05-29

Family

ID=34528734

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG108293A BG65654B1 (bg) 2003-10-27 2003-10-27 Метод за получаване на микрофибриларен водоразтворим колаген за хранителната и фармацевтичната промишленост и козметиката

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG65654B1 (bg)

Citations (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3691281A (en) * 1970-02-02 1972-09-12 Fmc Corp Microcrystalline collagen,method of making same and foods,pharmaceuticals and cosmetics containing same
US4131650A (en) * 1975-04-19 1978-12-26 Firma Carl Freudenberg Collagen foil for cosmetic application
US4295894A (en) * 1979-11-19 1981-10-20 Seton Company Method of preparing soluble collagen fibers
US5736180A (en) * 1993-12-21 1998-04-07 Peiffer; Bernd Spice impregnated edible wrapping foil
US5885634A (en) * 1995-09-28 1999-03-23 Viscofan, Industria Navarra De Envolturas Celulosicas, S.A. Collagen film having improved extensibility
JP2001245614A (ja) * 1999-12-28 2001-09-11 Kazuko Miura コラーゲンのゼリー状加工食品及びその製造方法
CN1312019A (zh) * 2001-03-20 2001-09-12 郑树田 强筋壮骨糕所用原料和制造方法及其用途
EP1270672A1 (en) * 2001-06-28 2003-01-02 PV Industries B.V. Process for recovering native collagen, collagen prepared according to said process and applications thereof

Patent Citations (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3691281A (en) * 1970-02-02 1972-09-12 Fmc Corp Microcrystalline collagen,method of making same and foods,pharmaceuticals and cosmetics containing same
US4131650A (en) * 1975-04-19 1978-12-26 Firma Carl Freudenberg Collagen foil for cosmetic application
US4295894A (en) * 1979-11-19 1981-10-20 Seton Company Method of preparing soluble collagen fibers
US5736180A (en) * 1993-12-21 1998-04-07 Peiffer; Bernd Spice impregnated edible wrapping foil
US5885634A (en) * 1995-09-28 1999-03-23 Viscofan, Industria Navarra De Envolturas Celulosicas, S.A. Collagen film having improved extensibility
JP2001245614A (ja) * 1999-12-28 2001-09-11 Kazuko Miura コラーゲンのゼリー状加工食品及びその製造方法
CN1312019A (zh) * 2001-03-20 2001-09-12 郑树田 强筋壮骨糕所用原料和制造方法及其用途
EP1270672A1 (en) * 2001-06-28 2003-01-02 PV Industries B.V. Process for recovering native collagen, collagen prepared according to said process and applications thereof

Also Published As

Publication number Publication date
BG108293A (bg) 2005-04-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Gómez-Guillén et al. Functional and bioactive properties of collagen and gelatin from alternative sources: A review
AU2003229362B9 (en) Collagen and method for producing same
CA1052307A (fr) Procede d'extraction et de traitement de glycoproteines, de mucopolysaccharides et de substances qui les accompagnent
US4451397A (en) Method of preparing collagen products
KR102259407B1 (ko) 불가사리로부터 콜라겐 펩타이드를 얻는 방법, 불가사리 유래 콜라겐 펩타이드를 포함하는 탄성 리포좀 및 이를 포함하는 화장료 조성물
JP2002058733A (ja) 凍結乾燥処理した複合材料およびその製造方法
CN112294668B (zh) 透明质酸注射液
KR101709702B1 (ko) 화장품 소재 및 이의 제조 방법
CN110538312A (zh) 一种皮肤创伤修复软膏及其制备方法
Petzold et al. Alginate as a versatile polymer matrix with biomedical and food applications
Lu et al. Characterization and biological properties of marine by-product collagen through ultrasound-assisted extraction
Cherim et al. Collagen sources and areas of use
TWI542365B (zh) 可溶性膠原蛋白及其製備方法
Cui et al. Advanced review on type II collagen and peptide: preparation, functional activities and food industry application
CN108404220A (zh) 一种可生物降解的水凝胶制剂及其制备方法
IL91928A (en) Pharmaceutical compositions containing prolactin
EP4317450A1 (en) Cartilage extract with effect of improving immune response, preparation method therefor, and use thereof
Totre et al. Properties and hemostatic application of gelatin
BG65654B1 (bg) Метод за получаване на микрофибриларен водоразтворим колаген за хранителната и фармацевтичната промишленост и козметиката
Wu et al. Advances in research and application of fish scale collagen
JP3805975B2 (ja) 創傷治癒剤
KR20190010892A (ko) 저온 완속 동결건조를 활용한 피부미용 증진용 초유 콜라겐 복합 조성물
RU2422131C1 (ru) Способ получения биологически активного вещества из осетровых рыб для косметических изделий (варианты)
JPH0630616B2 (ja) 水溶性エラスチンの製法及びコラーゲンとエラスチンを含む成型用組成物
RU2241474C1 (ru) Препарат из плаценты и способ его получения